ISE LIJNKAMP A Prijsvermindering U.dat wü/a Gouda ■kbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN l bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. •o. 18808 78*Jaargang Donderdag 17 Januari 1085 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Gedurende JANUARI 10 °|0 KORTING op onze I .823 268 44 gemaakte HEEREN-, JONGE- KINDERKLEED1NG De Majesteit van het Recht. 1OO HEEREN en Frankrijk eischt demilitarisatie van het Saargebied. o rolutie (1790). Nederland. echten inbegr.) ur a 10 cent. UITSLUITEND GOEDEREN VAN DIT SEIZOEN BUITENLANDSCH NIEUWS. MH| kqfhE—I H erpakklng. dat HOORWEG. (Wordt vervolgd.). U1 te zeggen 6 naam. ende costumes. lee de Vos. wettig ge- g vrijwaren. 5 uur SCHAKELS J<», in een wilden on- woordenvloed. Hoe Bob in FEUILLETON. Naar het Amerlkaansch van MELROD DANNING. Nadruk verboden. uw woorden terug, o, neem ze ze. Hof van Internationale Justitie. Hij hoopt, dat de Senaat zjjn toestem ming niet waardeloos zal maken door voor behouden, die het toetreden doelloos zouden maken. De souvereiniteit van de Ver. Sta ten wordt door dezen stap nie^ benadeeld. Bij den tegenwoordigen toestand der inter nationale betrekkingen hebben de Ver. Sta ten de gelegenheid weer eens hun invloed te doen gelden ten gunste van een pacifica tie van de wereld. Onmiddellijk na den oproep van Roose velt ten gunste van toetreding tot het Haagsche gerechtshof heeft Johnson in den Senaat het voorstel hardnekkig bestreden. Toetreding der Ver. Staten tot het Haag sche gerechtshof, zeide hy, zou de toetreding der Ver. Staten tot den Volkenbond na zich sleepen. FRANKRIJK. Violette Nozière naar Haguenau. Thans definitief ondergebracht. Violette Nozière, het jonge meisje, dat haar vader vergiftigde, een poging deed om haar moeder te vergiftigen en welks dood straf in levenslangen dwangarbeid werd ge wijzigd, is thans uit de gevangenis te Fres- nes overgebracht naar die van Haguenau. Daar in Frankrijk vrouwen nooit naar het bagno worden gezonden, zal Violette Noziè- res dus haar straf in Frankrijk zelf onder gaan. Het is bezwaarlijk vast te stellen welke straf zwaarder is: deportatie naar Cayenne, of gevangenisstraf te Haguenau. Het korft vrijwel op hetzelfde neer, want men heeft aldus geredeneerd: vrouwen zijn niet bestand tegen de zware lichamelijke be proevingen in het bagno, maar mannen zijn niqt bestand tegen levenslange opsluiting in een gevangenis. Het bagno heeft voor hen het ééne voordeel, dat ze in de open lucht kunnen werken. KOFFIE soort, lager ook volgens teerde Hag- deld. tie spaart hart en de ver sgen namaak Duitschland gestemd hadden* eenigerlei moeilijkheden te vreezen zouden hebben wegens hun vroegere politieke houding, antwoordde Hitler o.a.: „Wij vragen nooit wat de enkeling vroe ger was, maar alleen wat hij thans zijn wil. Zoo is het ons gelukt de elkaar bestrijden de Duitsche partijen te ontbinden en een waarachtige volksgemeenschap op te stel len. Daarin leven voormalige communisten en aanhangers van het Centrum thans in gemeenschappeljjken strijd voor den natio- naal-socialistischen staat, het nieuwe Rijk. Een deel van dit Rijk is echter het Saarge- bied en een deel van ons volk woont daar. Ik heb dikwijls verklaard, dat na den terugkeer van het Saargebied Duitschland geen territoriale eischen meer zal stellen aan Frankrijk. Ik heb deze verklaring thans voor de geheele wereld herhaald. Dit is een historisch moeilijken afstand, welken ik in naam van het Duitsche volk uitspreek. Ik doe het om door dit zwaarste offer bij te dragen tot de pacificatie van Europa. Meer kan men van Duitschland niet verlangen. Het is nu aan de overige wereld de conse quenties te trekken uit een zoodanig besluit. Nooit zal ik echter of zal het nieuwe Duitschland goedkeuring hechten aan een vermindering van de rechten van ons volk. Wy willen vreedzaam zijn, maar onder geen omstandigheden eerloos! Wy zyn bereid tot een zeer groot offer, maar nooit tot het af stand doen van onze vrijheid. Wij wijzen ieder onderscheid tusschen moreele en zakelyke rechtsgelijkheid af. Er bestaat slechts één rechtsgelijkheid en is het recht van een souvereinen staat en van een souvereine natie. Wanneer de we reld dat erkent, zijn geen groote plannen noodig om den vrede in Europa te stabili se© ren. RUSLAND. Zinowjev en Kamenev staan terecht. Hooge functionarissen bekennen lid te zijn geweest van anti-sovjet organisaties. Gisteren is het proces begonnen tegen Kamenev, Zinowjev en 17 anderen, die naar men weet, beschuldigd worden van hoogver raad. Alle beschuldigden hebben hooge func ties in de partij en in de regeering bekleed. Onder hen moet nog worden genoemd Jaw- dokikov, lid van de Executieve en bovendien voormalig chef van de G. P. Oe in den Kau- kasus. Talrjjke verdachten Rebben vroeger, vóór hun uitstooting uit de party, ook nog belangrijke functies in het leger, of in de Russische grootindustrie bekleed. Zinowjev was vroeger voorzitter der com munistische Internationale, Kamenev was ambassadeur in Rome en later plaatsver vangend voorzitter van dep raad van volks commissarissen. Volgens de dagvaarding hebben alle 19 het nauw gezeten en Jackson om geld had gevraagd. Hoe deze geweigerd had en Bob zelf *t geld had bemachtigd. Hoe Bob zich toen bedacht had en ’t geld terug had ge* zonden. En hoe hij was weggegaan, tot hy zyn toelage zou krijgen en nu teruggeko men was, om zijn schuld te betalen en had gehoord, dat het geld blijkbaar niet terecht was gekomen en dat Jackson nu veroordeeld was. De jury luisterde met alle aandacht, ter wijl de geschiedenis verteld werd e-n het gelukte hen, door met volle aandacht te luisteren Bob’s relaas te begrijpen, maar de voorrittêr was een mager, obstinaat man, met dunne lippen, en, toen Bob geëindigd had, stond hy op en vroeg permissie aem te ondervragen. Dit werd toegestaan en hij wendde zich tot Bob. I Als U al geld terug gestuurd hebt, lijmde hy, waar is ’t dan? Beware me, dat weet ik niet antwoord de Bob, ik weet alleen, dat ik ’t met onzen negerbediende, Nicodemus gestuprd heb. De voorzitter keerde zich nu tot rechter Kent. Ik vind dat dit onderzocht moet wor den en de waarheid van dit getuigenis -na gegaan moet worden, sprak hy op drogen toon. Omtrent de reden, waarom de bijeenkomst van den Volkenbondsraad gisteren ter elf der ure verdaagd is, werd, naar Reuter meldt, in bevoegde kringen te Genève ver klaard, dat deze te zoeken is in. het feit dat de Fransche regeering de kwestie had op geworpen der demilitarisatie van het Saar gebied. Volgens de artt. 4244 van het Verdrag van Versailles moet het geheelp Duitsche gebied op den linker Rijnoever ge demilitariseerd worden en mogen er geen troepen ondergebracht worden. Bovendien beweren de Franschen, dat de demilitarisa tie ook de vernietiging insluit van strate-» gische spoorwegen en van alle installaties in spoorwegstations, welke tot het laden en lossen van militaire treinen kunnen dienen. Wegen, bruggen, kanalen, enz. kunnen ook onder zekere omstandigheden worden be schouwd als hebbende een strategische waarde. In aansluiting hierop wordt gemeld dat de vertegenwoordigers van degFransche en. Duitsche regeeringen langdurige besprekin gen hebben gevoerd over de/datum waar op het bestuur over het Saargebied aan Duitschland zal worden overgedragen. De besprekingen, waaraan van Duitsche zijde de consul-generaal te Genève, Krauel, deel nam, schynen een gunstig verloop te heb ben genomen. Dit werd althans zoowel in Duitsche als Fransche kringen verzekerd. De Duitsche consul moet thans nog de Duit sche regeering te Berlyn over de te Genève in beginsel tot stand gekomen overeenkomst raadplegen, doch men vertrouwt dat het antwoord in Berlyn gunstig zal zijn, zoodat de Volkenbondsraad vandaag of uiïerlylc morge nzal kunnen bijeenkomen om niet alleen de beslissing te treffen, dat het I Saargebied naar Duitschland zal terugkee- rfli, doch tevens, dat het bestuur over het Saargebied 1 Maart, misschien zelfs in den loop van Februari, aan Duitschland zat wor den overgedragen. Tegen hedenmiddag 4 uur is de Volken bondsraad byeen geroepen. De besprekingen liepen vooral over het tijdstip van de betalingen door Duitschland van de afkoopsom voor de 'Fransche mijnen in het Saargebied, terwyl ook de belangen van de ambtenaren in het Saargebied onder werp van bespreking hebben uitgemaakt. Mocht er geen accoord tot stand komen over de aanhangige geschillen één week vóór het eind van Februari, dan zal de Raad naar men zegt een buitengewone zitting houden en een besluit nemen over de nog niet geregelde kwesties. Duitschland, gelooft men, heeft in begin sel aangenomen, dat de bepalingen betref fende de gedemilitariseerde zone uitgebreid Alle» wat, waar is, is goed. Bij nadere be schouwing is het ook mooi. worden tot het Saargebied, maar heeft nog de Fransche voorstellen niet aangenomen voor de vernietiging van zekere verbin dingsmiddelen, die van strategische betee- kenis worden geacht. Van Fransche zyde wordt de verzekering gegeven, dat als tijdstip voor hereeniging met Duitschland 1 Maart in aanmerking komt. Er wordt echter aan toegevoegd, dat dan vóór dien tyd alle nog hangende kwes ties moeten zjjn opgelost. Naar verder verluidt, zal Laval, wanneer overeenstemming bereikt wordt, morgen in den Volkenbondsraad geen redevoering uit spreken, maar zich bepalen tot een korte verklaring, die tegelijkertijd het antwoord zal vormen op de gisteren door Hitler uit gesproken redevoering. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat op de agenda voor hedenmiddag de Saarkwestie nog niet geplaatst is. Tegenover de Fransche pers verklaarde Laval, naar het D. N. B. meldt, dat hy hoopte dat men uiterlyk Donderdag tot overeenstemming zou komen met Duitsch land. In dat geval kon de Saarkwestie als nog op de agenda van de raadszitting ge plaatst worden. In ieder geval hoopte hy, dat de heele Saarkwestie vóór het einde der week door den raad kon worden afgedaan. Dit ia myj len lull:* i geleiden? De mannen kwamen naderbij en voerden, irginia weg, die nu, geheel gebroken, niet egenstribbelde, want ze had de foltering op Jackson’s gezicht gezien, toen ze zoo plot- 1TJg naar voren gekomen was en ’t drong t haar door, dat ze hem dit had kunnen wsparen. Kent stapte van zyn zetel af en P naar Jackson. Een paar toeschouwers, ®P weg naar buiten, keken om, en wat ze aangekomene rende de zaal in en naar hem toe. ’t Was Bob. Hy zag zyn vader.en wierp zich haast op hem. Vader, riep hij, wat is er gebeuld. Vertel ’t me gauw! Bob, wat voer je hier uit? Waar ben je de laatste dagen toch'’geweest Dat komt ér niet opaan. Maar vertel me alsjeblieft dadelyk wat er gebeurd is. Hebben ze heïn schuldig bevonden? Is hy veroordeeld Lieve deugd, jongen, wat bezielt je? Bedoel je Morgan? Ja, ja, natuurlyk. Ja, ’t spijs me ontzettend, maar hij heeft tien jaar gekregen. Meneer Evans dempte zjjn stem. Stil, mjjn jongen, hjj werd door zijn eigen vader veroordeeld. Als ik dat geweten had! Verdraaid! Bob staarde wild van zijn vader naar rechter Kent en Jackson, maar de laatste vermeed hem aan te zien. De bankdirecteur brak af, en keek verbaasd naar het opgewonden gezicht van zyn zoon. Wat ter wereld... begon hy, maar Bob viel hem in de rede. Vader! schreeuwde hy. Doe toch iets! Het is heelemaal verkeerd. Hy heeft het geld niet gestolen, ik heb ’t gedaan. Ver duiveld, ik deed ’t, zeg ik U. Hoort U ’tj, niet? Want Meneer Evans staarde hem on«- geloovig aan. Rechter Kent had zich met een ruk op- I samenhl Een interview met Hitler. De Saarlandsche oppositie zal in de nationaal-socialistische volksgemeenschap opgenomen worden. Duitschland eischt niet enkel theoretische maar werkelijke rechtsgelijkheid. Pierre Huss, een correspondent van de Hearst-pers, heeft een interview gehad met Hitler, waarin deze o.m. zeide: „Het resultaat van het plebisciet in het Saargebied is een veroordeeling achteraf van het Vredesverdrag van Versailles en van waarlijk historische beteekenis, want in dit verdrag werd het gebied van Duitsch land losfcemaakt met de bewering, dat er 150.000 Franschen woonden. Na vyftien jaar heerschappij van den Volkenbond en dus in laatste instantie toch van Frankrijk, werd thans vastgesteld, dat niet 150.000, maar nauwelijks 2000 Franschen in dit gebied woonden, d.w.z. op de duizend Saarlanders nog geen vier Franschen. Kan men zich dan verwonderen, dats eert verdrag, dat op zulke onware argumenten is opgebouwd, de menschheid geen geluk en geen zegen ver mag te brengen?” Op de vraag of de sociaal-democraten of de communisten van het Saargebied en an dere niet-socialistische Saarlanders, die voor zagen vervulde hen met groote verbazing. Plotseling werd meneer Evans zich be- De rechter trad op den jongeman toe en wus$ dat die stem hem bekend voorkwam, stak zyn hand uit. My-n zoon, fluisterde hij, Toen werd er plaats gemaakt en de nieuw Mijn jongen! ««ncraVnmpnA rpnrlp Ho ml in p.. n«nr hem E«n golf van bitterheid sloeg over Jack- son heen. Hy nam zyn vader's hand en stond kaarsrecht voor hem. Denk er aan Vader, zei hy bitter, het is de hand van, een misdadiger. Maar rechter Kent was gebroken. Ik weet ’t, stamelde hy, maar je bent mijn zoon, en blijft myn zoon! Hy legde zyn landen op Jackson’s schou deys en boog een moment het hoofd, de oogen gesloten. Meneer Evans stond dichtbij en hoorde, wat hy zei. Nu kwam hij een stap nader, een uitdruk king van verslagenheid en medelijden in de oogen. Is hij Uw zoon? vroeg hy zacht. 1 De rechter antwoordde niet, maar Jack- son knikte zwygend en de bankdirecteur trok zich ontsteld terug. Als ’t eens zyn eigen zoon geweest was? Zjjn sympathie ging uit naar den verslagen ouden man. Na een oogenblik keerde hij zich naar de‘deur, waar de zaalwachters nog met Virginia wachtten, tot de menigte het gebouw ver laten zou hebben. En dat mooie meisje was zyn zuster... Maar er scheen nu een soort van opwin ding by de deur te zyn. Menschen drongen en werden geduwd, en iemand riep luid: Laat me erin laat me erin, zeg ik! 47 Dat kunt U niet doen, dat kunt U niet. 0, dat is afschuwelijk, riep ze uit, gleeó van haar stoel en rende door de gaan- «terjj, naar den rechter. Twee zaalwachters sprongen toe om haar tegen te houden, maar ze ontweek hen, liep door en klampte ach vast aan de trffel, waar de rechter ge zeten was. Neem terug, snikte ze. ’t Is niet waar, ik weet, ’t niet zoo is! rec^ter 8af de zaalwachters een wenk. dn-mün dochter, sprak hij. Wil- Jullie haar voor my naar het hotel be- VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en het Internationale Hof. De boodschap van Roosevelt aan den Senaat. Hardnekkige oppositie van Johnson. President Roosevelt heeft door ee-n bood schap, die hij gerichf heeft tot den Senaat, ingegrepen in de ratificeering van het pro tocol in zake toetreding van de Ver. Staten tot het Permanente Hof voor Internationale Justitie. In deze boodschap noemt Roose velt le kwestie een die boven de partijen staat en wy'st hij er op, dat ook de repu- blikeinsche presidenten voorstander geweest zyn van het toetreden tot het Permanente gericht, en een licht van hoop scheen in zyn oogen. Hy liep naar Bob en nam hem bij den arm. Wat is dat? Heb jy ’t geld genomen? riep hij. Ja, ja, ja, ik heb ’t genomen, alles wat er was en stichtte ook nog brand in de bank', als U dat wilt, maar ik heb die vijf honderd dollar gestolen. Ik... ik stal ze. Ik heb ze gemeen weggenomen! Jack heeft 't niet gedaan! Met een stap, zoo veerkrachtig als van een jongeman liep hechter Ken^ naar zyn tafel en sloeg met zijn hamer. De heeren van de jury werden verzocht hun plaatsen weer in te nemen. Davis, vang de heeren op voor ze weg zjjn. Er-was de volgende ©ogenblikken een groote verwarring, maar alle juryleden wa ren nog te vinden en namen hun plaatsen weer in en toen was -meteen de orde weer i-n de rechtzaal hersteld. Rechter Kent ver hief zich en sprak tot de jury.. Mjjne heeren, zei hij. Het is een on gewone procedure, maar, in verband met de nieuwe feiten die aan het licht zijn» gekomen, ben ik overtuigd dat U uw uitspraak nog eens in overweging zult willen nemen. Toen wendde hy zich tot Bob. Wilt U zoo vriéndelijk <yn hier te komen’ rechter Ken^ weetf -naar de getuigen bank, en te vertelled 'Mit? Erf1 toen kwgm rfles nhartfcenden woon ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN' MEDEDEELINGENs 1—4 regéls 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Duitschland zou bereid zijn erin toe te stemmen. Overdracht vAh het Saargebied tusschen 15 Februari en 1 Maart? De Volkenbondsraad zou heden beslissen. GIIIIKHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT' 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1