tyeen ftifH ftfydiacdt's Poeder Tolheffing op groote rivierbruggen. hears van Amsterdam. Ondanks dat werden de loten In groote ge- getale naar de andere helft van het Ver- eenisrde Koninkryk gesmokkeld, waar zy dan vlot verkocht weiden. En hoewel het spele-n in de lotery gestraft werd, verzuim de geen enkele courant om de namen djf vinnaars de dag nadat de beslissing ge- vallen was, te vermelden .Het ging zelf9 zoo «er dat de Engelsche post het geld ,da. in de lotery gewonnen was, den gelukkigen aan huis bezorgde! Nu wordt het echier. ernst! -Veruachte zendingen tusschen Ierland en Engeland worden geopend. Ook de tolbeambten moe ten alle pogingen in het werk stellen om de zondaars te tangen. Voorts wil wen in Engeland een „zwarte lyst" aanleggen van a! degenen, die ervan verdacht worden wel eens in loten gehandeld of wel eens in de lotery gespeeld hebben. Boven aan die lyst zullen dan wel de napien komen te staai van hooge personages, waarvan men niet kon vermoeden dat zij wetsbepuinge'n be wust overtreden hebben! Het moet afgewacht worden in hoeverre ueze maatregelen de aangeboren neiging var» den Brit kunner. te niet doen. En juisi de „Irish Sweepstake" bevredigde dj* nei ging zoo volkomen! 'lot nu toe zin~. het c nog niet naar iwt iat het öritsche volk zich een van zyn geliefds: sporten zal laten Opheffing beperkingen vair Versailles. |ien voorstel van De „Times schryft ten aandien van de groote internationale problemen, die na het Saarplebisciet zullen moeten worden opge lost, o.a.: Alle staten zyn het er over eens, dat het in net beiang van aen vrede is, wanneer Duitschland als gelijkgerechtigd lid in de ^-gemeenschap oer volken wordt terugge bracht. Het blad is blykbaar geïnspireerd wan neer het schrijft?: „Een nieuwe weg voor de oplossing van de hoofdproblemen der Euro- peesche politiek zou hierin kunnen bestaan, dal Engeland, Frankrijk en Italië er by de andere staten, die uit het Verdrag van Ver sailles voordeel trekken, er op aandringen, oat zy zich aansluiten bij een gemeenschap pelijke verklaring aan den Volken-bonds raad over de militaire bepalingen in deel 5 van het verdrag van Versailles. De mededeeixng aan den Volkenbond zou dan kunnen inhouden, dat de desbetreffen de mogenheden van meening zijn, dat na ^ijftien jaren vrede het oogenblik gekomen is om te verklaren, dat de door het Verdrag van Versailles opgelegde beperkingen tegen geen pkelen onderteekenaar meer zullen gelden, op voorwaarde evenwel, dat een al gemeen systeem van beperking aangenomer wordt, dat op alle staten zonder onder- Het logische resultaat van een dergelij ken stap in deze richting zou zyn, dat de van de verdragsbeperkingen bevryde mo gendheid ten volle zou deelnemen aan het collectieve systeem in Europa. Door deze methode zou geen enkel souve- reiniteitsrecht geschonden worden, en ieder land zou op een basis van gelijkheid aan de besprekingen eener ontwapeningsconf» rentie over een regime van veiligheid kun- Overigens spreekt de „Times" er zijn teleurstelling over uit, dat Duitschland de uitnoodiging aan de zitting van den Volken bondsraad ter behandeling van het Saar- vraagstuk deel te nemen heeft afgeslagen. Het „neen" van Hitler is echter vrywel on vermijdelijk geweest. is bestand tegen een Per stuk 8 ct. Doos 15 ct. Bij Uw drogist binnenland. Het Kabinet-Colijn en de Liberalen. Weer een liberaal voor de portefeuille van Waterstaat? De Haagsche correspondent van de Zut- fensche Courantmeldt: Nu dr. Colyn interimair met het beheer van het departement van Waterstaat is be last, mag men aannemen, dat de definitieve bezetting van den vacanten zetel in het Ka binet eenigen tijd zal uitblijven. Voor het oogenblik staat omtrent de voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van ir. Kalff, slechts vast, dat gezocht zal worden naar eën liberaal, op de hoogte van de technische vraagstukken, welke het Departement van Waterstaat ra ken, terwijl de wieuwe minister, evenals wijlen ir. Kalff, als representant van de Li berale Staatsparty beschouwd zal kunnen worden. De Bot erex port. In verband met de moeilijkheden welke zich bij den boterexport Voordoen en de vraag welke maatregelen daartegen geno men moeten worden, heeft de minister van ÏEconomische Zaken een cömmissie inge steld, teneinde een onderzoek in te stellen naar de eventueele wenschelijkheid en mo gelijkheid van de instelling van een export monopolie vóór botef. Als leden van deze commissie zijn door den minister aange zocht de heeren Biickmann, van Zwanen berg, Britzei en Mr. Teppema. Mgr. Schioppa ernstig ongesteld. Naar wy vernemen is de pauselijke in ternuntius mgr. Schioppa zeer ernstig ziek. De patiënt is sinds vorige week lijdende aan griep. Dinsdag deed zich de complica tie voor van een dubbelzijdige longontste king, hetgeen den toestand uiterst critiek maakte. In verband daarmede heeft de behande- lendegeneesheer dr. J. Th. Peters den afge- loopen nacht in het gebouw van de nuncia- tuur doorgebracht. Bij Min. Kalff's rustplaats. Een ontroerende plechtigheid. Rede van Minister Colijn. Ter aanvulling van ons verslag van gis teren betreffende de plechtige teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van Minister Kalff, laten wij hier nog volgen de rede van Minister Colijn. De Minister sprak het eerst. Hij zeide dat op uitdrukkelijk verzoek van de familie Kalff aan deze plechtigheid een eenvoudig karakter was gegeven, en daar- om ook was afgezien van een teraardebe stelling met militair eerbetoon, welke de regeering had aangeboden. Ook was het de wensch van den overledene, dat op zijn graf niet een vloed van'redevoeringen zou wor den uitgesproken, maar dat slechts enkelen het woord zouden voeren. Spr. betuigd aan de familie zijn erkentelijkheid, dat hem de gelegenheid was gegeven, hlier in het open- baar te gtuigen van de groote waardeering, die zijn ambtgenooten en hij zelf voor hun heengeganen collega hebben gevoeld en te meer, zeide hij, voel ik mg daartoe gedron gen, omdat voor de doodelgke ziekte, die onzen ambtgenoot heeft ten grave doen da len, de kiem werd gelegd tijdens een amb telijke reis. Men had kunnen meenen, dat zijn krachtig lichaam tegen de ziekte wel bestand had kunnen zijn, maar verliest daarbij dan uit het oog, dat de groote span ningen, die ook hg in zijn werk van $d tot tijd te verduren gehad haü,.zijn weerstands vermogen hadden ondermjïfd. Tóen ik, ging spr. vetter, twee jaar ge leden geroepen werd om lU kabinet samen te stellen, heb ik gemeend ook de liberale richting in qns land daarin te' moeten op nemen en al spoedig gingen mijn gedachten in dit verband naar Kalff, dien ik aan het werk had gezien als directeur van de Spoor wegen en voor wiens krachtige, vaste lei ding van dat groote bedrijf ik groote waar deering had opgevat. Hg had'de Spoorwe gen na een periode van moeilijkheden weer op een gezonde basis gebracht; ook had spr. zich niet vergist in zgn karakter. Van politieke personen kan men erlangen, dat zij zich niet onttrekken, pgo zg- geroepen worden tot een zware taak in, lands be lang. Kalff heeft aan de roepstem die tot hem kwam, om zich voor (jen buitengewoon moeilijke taak beschikbaar te stellen, gevolg gegeven met opoffering van een aangena- •men werkkring. Hij heeft belangrijke finan- cieele offers gebracht om. zich aan het lief en leed van de staatszaken te wijden. Een moeilijke taak werd hem opgedra gen. Op verkeersgebied kwam hij voor een bijna chaotischen toestand te staah, waarin hij verbetering moest brengen. De grond slagen voor die verbetering heeft hjj zelf gelegd, doch de voltooiing van zijn werk heeft hij niet meer mogen aanschouwen. Niet het minst daarom is zijn heengaan een groot en bijna, onherstelbaar verlies voor het land. Kalff bezat naast "Zijn groote bekwaam heid en toewijding eigenschappen, dj bijzonder geschikt maakten voor zijn Hij was op en top een regent en ve. wat regeeren beteekent. Daarnaast van hem getuigd worden, dat njj in- dere mate de gave bezat met me.. Van andere richting samen te .werken. Als liberaal was hg in het ministerie se treden en liberaal is hg gebleven. Maar een liberaal van zeer voorname allure, die altijd meewerkte en zocht naar hetgeen vereenig- de in den gemeenschappeiijken arbeid. Ook daar heeft hij zich een man van groote al lure betoond. Als mensch verliezen zijn ambtgenooten veel aan hem en het land I verliest mede veel. Zijn vervanging zal bij zonder moeilijk zgn. Een man van hoffelijke welwillendheid is van ons heengegaan, wiens zakelijke bondig- neid in het bijzonder zal worden gemist. Een man van een karakter dat, zei spr-, boven mijn lof is verheven. Op hem is ten -■olie de Engelsche uitdrukking „every inqh gentleman" toepasselijk. Spr. eindigde met eraan te herinneren, dat Kalff zijn groote gaven van hart en verstand van God heeft ontvangen. Daarom scheid ik be sloot hü van deze groeve niet zonder ge tuigd te hebben van den grogtpn dank, dien wij Gode schuldig zijn voor hetgeen hjj aan het Vaderland in dezen man heeft geschon- ken. Mr. J. Kalff, de oudste broeder van den overledene, zeide dat de leegte die dit over lijden in den familiekring achterlaat, wel zeer smartelijk wordt gevoeld. Zyn familie leden waren trotsch op hem, niet het minst, toen hij besloot de rustige sfeer van zyn voorlaatste functie te verlaten om zich te wijden aan het werk in 's lands belang, dat veel te veel van zyn krachten heeft ge- 'ergd. Hij was, zeide spr., één van de besten onder ons. Zyn helder oordeel, zijn gevoel, zijn opgewekte geest werden in den familie kring hoog gewaardeerd. Hy stond altijd met raad en daad gereed om te helpen en te steunen. Met diepen weemoed zal hij daarom onder ons herdacht worden, doch veel grooter is het verlies voor zijn gezin, waarvan hy in alle opzichten het middel punt, de steun en de stam was. Met groote dankbaarheid herdenken wy - aldus spr. wat wij in hem bezeten hebben. Hij zal een lichtend voorbeeld blij ven voor ons verdere leven. De oudste zoon slpot met een dankwoord, dat velen te machtig werd. De ontroering was merkbaar in zéér breeden kring: „Wij scheiden, Vader, niet van U. Ons leven zal iederen dag by U en mèt U- zyn. Tot wij elkander eens zullen wederzien. Want daarin gelooven wy." Het was al late namiddag, toen de dui zenden het heuvellandschap verlieten. Zwij gend in den groet, dien men den ontslapene nog eenmaal bracht, toep men in onafzien bare drommen langs de bebloemde groeve schoofvoor een laatst vaarwel aan den Om den bouw te financieren. Een wetsontwerp ingediend. Er is 50 millioen noodig, die geleend zullen worden van een particulier consortium. Hoe de tarieven zullen worden. Ingediend is een wetsontwerp inzake het geven van vrijheid om een concessie tot tol heffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap. In de Memorie van Toelichting zeggen de Ministers van Waterstaat en van Financiën o.m.: Tegen de by Kon. Boodschap van 31 Maart 1933 ingediende en 4 Januari 1934 in getrokken wetsontwerpen inzake concessie tot tolheffing aan de op te richten N. V. „Versnelde Bruggenbouw" en inzake deel neming in het aandeelenkapitaal van en verstrekking van rentedragende voorschot en aan deze N.V. bestonden, naast beden kingen tegen de voorgestelde wyze van fi nanciering en werkuitvoering, in hoofdzaak de volgende bezwaren: le. door de ontwerpen weru slechts be vorderd de versnelde bouw van de meest westelijk gelegen groep bruggen; 2e. de tolheffing zou alleen het verkeer over deze westelyke groep raken en daar door een onbillijkheid voor het verkeer over de westelyke rivierovergangen tegenover dat over de overige in het leven roepen. Evenals onder het vorige Kabinet is de Regeering ook thans overtuigd van het groote, landsbelang, dat bevorderd wordt door vei knelling van den bruggenbouw. Het programma. De voorbereiding is nu zoo geregeld, dat, als de geldmiddelen steeds te rechter tyd beschikbaar zyn, het volgende programma voor de voltooiing van de groote bruggen verwacht mag worden: Vianen zopter 1936; Nijmegen zomer 1936; Hedel najaar 1936; Moerdijk voorjaar 1937; Hendrik-Ido-Ambacht voorjaar 1937; Does burg voorjaar 1937; Dordrecht zomer 1987; Rotterdam najaar 1928; Krimpen a. d. IJsel najaar 1939; Deventer najaar 1940; Gorin- chem zomer 1941. Om dit programma uitvoerbaar te maken zgn achtereenvolgens in korten tijd zoovele werken in uitvoering genomen, dat mocht de voor voltooiing van het geheele plan van der. versnelden brugbouw ver- eischte financiering niet slagen slechts voldoende middelen zullen overblijven om de onderhanden werken te betalen. Dan kunnen derhalve geen nieuwe werken wor den begonnen, voordat de in uitvoering zijn de zgn voltooid. Naast de voltooiing van de nieuwe brug gen is ook aanleg van nieuwe daarop aan sluitende wegen geboden, daar men mag verwachten, dat vergemakkelijking van het verkeer over de groote rivieren toeneming daarvan zeer zal bevorderen. De financie ring van den versnelden brugbouw moet dus niet alleen omvatten het beschikbaar stellen van de geldmiddelen voor de nog uit te voeren brugwerken. Nieuwe middelen noodig. Dergelijk werkprogramma kan slechts verwezenlijkt worden, indien aan de ge wone middelen, welke jaarlijks voor brug gen- en wegenbouw kunnen worden beschik baar gesteld, buitengewone worden toeg»4 voegd. 's Lands financiën laten echter niet toe daarvoor leeningen aan te gaan, zonder dat rentebetaling verzekerd is door nieuwë bronnen van inkomsten, bij voorkeur ver band houdende met het gebruik, dat van de werken, waarvoor geleend wordt, wordt ge maakt en in dit geval bestaande in een heffing van het verkeer, dat door de brug gen gebaat wordt. Ten einde den eene ri vierovergang niet in voordeeliger conditie te brengen dan denanderen, zal dergelijke financiering zich over alle rivierovergangen moeten uitstrekken. Daarom is uitgegaan van de,gedachte, dat men moet leenen voor alle overgangen, dus zoowel voor de be staande als voor de in aanbouw zijnde en de nog aan te. vangen Rgksbruggen over de groote rivieren. Het bedrag, dat reeds voor die bruggen is en nog moet worden uitgegeven, beloopt ongeveer 60 millioen, waarvan tot einde 1933 ongeveer 14 millioen en In 1934 onge veer 6 millioen. Nieuwe wegen. Indien een op zich zelf staande financie ring der bruggen tot stand komt door 50 millioen (de bouwkosten der bruggen) op nieuw te leenen, zal 12 millioen worden aangewend voor aflossing van de schuld van het Wegenfonds, waardoor het Ver- keersfonds er beter komt voor te staan. Voor de voltooiing van den bruggenbouw en de aansluitende wegen blyft 35.8 mil lioen over, welke in staat stelt deze in on geveer zeven jaar af te werken. Te heffen belasting. De belasting der motorrijtuigen is gere geld naar de belangrijkheid van de rivier overgangen en wel in diep zin, dat aange nomen is, dat daar de rivieroverbruggingen duurder zyn naarmate zy breedere rivieren overspannen, voor die duurdere bruggen liooger tolgeld behoort te worden gevorderd dan voor de minder kostbare rivierovergan gen. Het systeem van heffing moet eenvoudig zijn. Zoo is men gekomen tot een Massifi catie van de 18 bruggen in drie groepen. Stelt men de goedkoopste groep op 1, dan wordt de tweede groep met 2, de derde met 4 belast. Berekend wordt, dat ingeval de rentevoet <ier leening 4 </c is, de bovengenoemde een heid is 0.12%, wat zeggen wil, dat moet worden betaald: Te Rotterdam: voqr een personenauto 0.12%; vracht auto 0.20; tractor met oplegger of aan hangwagen ƒ0.25; aanhangwagen volgende op de vorige 0.20; voor een autobus 0.25; tractor alleen 0.12%; motorrijwiel 0.07%; ry- of voertuig met of bestemd voor paardenbespanning ƒ0.10. I Te Dordrecht: voor een personenauto 0.26, enz. Te Moerdijkvoor een personenauto 0.50 enz. De tolheffing wordt voor ten hoogste 5 jaren voorgesteld. Uit het bovenstaande volgt, dut het wen- schelyk is de geheele bruggen-financiering als een zelfstandige zaak uit te voeren met een eigen boekhouding. De meest practische Wijze om dit te bereiken, is naar het oor deel der Regeering het leenen van de gevor derde 50 millioen van een door een parti culier consortium opgerichte naamlooze vennootschap, die de tolheffing onder toe- Richt van de regeering uitvoert, mits de met haar te maken regeling zoodanig is, dat overmatige winst voorkomen wo>dt, en ver- zekerd is, dat bg onjuiste uitvoering de Re geering de tolheffing zelf in handen kan nemen en voorts, dat, als betere tijden mochten aanbreken, door aflossing der ge leende bedragen de regeling op billijke wijze Ijan eindigen. Een voorloópige, gehéel vrïbtgvende be spreking met een groep financiers heeft doen inzien, dat zoodanige regeling in prin ciple mogelyk is. De B. E. M. De Regeering stelt zich voor, onmiddel lijk nadat let ingediende ontwerp tot wet zal zyn verbeven, het initiatief te nemen tot het doen oprichten van een maatschappij, welke Nederlandsche Bruggen-Exploitatie My. N.V. (B.E.M.) zal worden genoemd, met welke een overeenkomst wordt geslo ten volgens het bij de wet gevoegd model, terwijl aan deze Maatschappij een concessie tot tolheffing zal worden verleend. Een ontwerp van zoodanige concessie is als bij lage overgelegd. Daarna zal de B.E.M., die volgens de overeenkomst een kapitaal zal hebben van 500.000.eert obligatieleening uitgegeven ter nominale waarde van 49.500.000.De som van het aandeelen kapitaal en de opbrengst der geldleening wordt vervolgens aan de Regeering uitbe taald. Tegelijk met het sluiten van de over eenkomst met de vennootschap moet een overeenkomst met eiken aandeelhouder wor den gesloten, teneinde zekerheid te erlan gen, dat, ingeval van ernstige nalatigheid van de B.E.M. in de nakoming harer ver plichtingen, de Staat het recht heeft de aan- deelen van de aandeelhouders over te ne- man, van wien zoovelen hadden gehouden. Het te rusten leggen was geschied.. Vergetep *al men minister Kalff niet licht. Vervoervergunning van boter. De vervoervergunning op boter is voor de volgende week vastgesteld op 90 cent. Beschuldigingen onjuist gebleken. Door adviseurs der veehouderij-centrale is geen jong vee opgekocht. De Nederlandsche Vereeniging van Vee- weiders en -mesters heeft in een schryven aan den Minister van Economische Zaken, hetwelk destijds is gepubliceerd, de bewe ring geuit, dat verscheidene adviseurs van de Nederlandsche Veehouderij-Centrale reeds maanden lang speculeerden op te ne men regeeringsrtiaatregelen en jong vee op kochten. Een en ander heeft den minister aanleiding gegeven aan den regeeringscont- missaris voor den Akkerbouw en de. Vee houderij en aan den directeur van de Cen trale-Crisis-Controle-Dienst opdracht te -'er- leenen met spoed een onderzoek in te stel len en den minister daaromtrent te rappor- Als resultaat van dat onderzoek kan wor den medegedeeld, dat de door de Vereeni ging van Veeweiders en -mesters genoemde personen geenszins adviseurs van de Neder landsche Veehouderij-Centrale zyn. Geen enkel feit is aan het licht gekomen, waaruit zou kunnen blijken, dat door personen, die invloed uit konden oefenen op de beslissing van de regeering, misbruik is gemaakt van hun invloed ten deze. In-het bijzonder ten aanzien van den heer J. v. d. Stoel te Leiden, die weliswaar in j het schryven niet was genoemd, maar om- I trent wien de minister eveneens een onder zoek heeft doen instellen, is komen vast te staan, dat deze zich in geen enkel opzicht heeft schuldig- gemaakt aan eenige hande ling, welke hetzij direct of indirect in strijd zou zyn met zyn positie als lid van voor noemd bestuur. Uiteraard kan niet worden verhinderd, dat veehandelaren speculeeren op een re- geeringsmaatregel die zy als mogelyk ver wachten, voor zooVer die personen althans niet uit hoofde van eenige officieele func tie kennis dragen van het voornemen van zulk een maatregel. Evenwel is zelfs niet komen vast te staan dat dit het geval is geweest, omdat niet ge bleken is dat abnormaal groote hoeveelheden jongvee door de door bovenbedoelde ver eeniging genoemde personen zyn opgekocht. De minister van Economische Zaken heeft de Vereeniging van Veeweiders en -mesters met het resultaat van het onderzoek in ken nis gesteld en aan het bestuur van bedoelde vereeniging te kennen gegeven, dat z.i. op lichtvaardige wyze verdachtmakingen zyn geuit, welke gebleken zijn van iederen grond te zyn ontbloot. Onder de aandacht van kaasproducenten, kaashandelaren en andere belanghebbenden wordt gebracht, dat ingevolge artikel 6 van het Crisis-JZuivelbesluit 1984 I, dat op 2 Jan. j.l. in werking is getreden, het z.g. prepa reeren van kaas is verboden.t Nederland en Japan. Zullen de handelsbetrekkingen worden hervat? Hoeroetsji Nagaoka, de leider van de Ja- pansche delegatie ter handelsconferentie te Batavia, welke verdaagd is, vyordt 18 Jan. te Kobe vetwacht, komende uit Batavia. Bjj zyn aankottist te Tokio zal hij rapport uitbrengen over het verloop van de confe rentie aan het departement van buitenland- sqhe zaken. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat de Nederlandsch-Japansche handelsconferentie zal worden hervat met een succesvolle be ëindiging van de Nederlandsch-Japansche scheepvaartconferentie te Kobe, die men met vertrouwen verwacht. Filmnieuws. Paul Hörbiger. Paul Hörbiger heeft zyn e^jen filmmaat schappij gesticht en voor een groot bedrag deelgenomen in het maatschappelijk kapi taal. By deze onderneming, de Allgemeine Filmaufnahme Vertriebs Gesellschaft, hoopt Paul Hörbiger vooral te toonen dat hy ook als regisseur iets presteert; in de twee eer ste films van zyn flftaatschappy „Die End- station" en „Der Pfarrer Kirchfeld", zal hy ook de hoofdrollen spelen. Douglas Fairbanks Sr. in Parys. De filmacteur Douglas Fairbanks Sr. is gisteren te Parijs aangekimen. Hy blyft eenigen tijd in Europa, en zal binnenkork met de Graf Zeppelin naar Zuid-Amerika vertrekken. Vandaar wil hy naar Jamaica gaan om een nieuwe film-expeditie voor te bereiden naar de Zuidzee. GEMENGDE BERICHTEN. Workun- bij nacht. Geen veldwachters op straat. De stad Workum heeft de primeur! De burgerij van Workum is volgens de N. R. Crt. opgeschrikt door het besluit van den burgemeester, inhoudende om voortaan geen nachtpermissie te geven na middernachr. Vereenigingen en allen die zich nog wel eens na middernacht op straat vertoonen, zyn door dit besluit onaangenaam verrast Men liet het er niet by zitten. De burgerij kwam in het geweer en zoo gebeurde het dat men ter vergadering in de Wijnberg bijeenkwam om te overleggen wat in dezen kon worden gedaan. Van de zijde van hot Comité van Actie werd medgedeeld, dat de burgemeester dit besluit in een onderhoud had toegelicht. De burgermeester had ge meend, dat hy, met het oog op het tegen woordige salaris van de politie-ag^nten, dezen niet meer mocht belasten met het toezicht na middernacht. Mochten de loonen van deze ambtenaren te eeniger tijd weer verhoogd worden, dan züu er wellicht voor den burgemeester aanleiding zyn op dit be sluit terug te komen. Ter vergadering kwamen vele tongen los. Woordvoerders van vereenigingen betoog den, dat door het besluit het bestaan van sommige vereenigingen wordt bedreigd. In opdracht van de vergadering wordt thans actie gevoerd om intrekking van het besluit te verkrijgen. Onafh. Socè Partij en Rev. Soc. Partij. De fusieplannen. De Fakkel, orgaan van de Onafhankelijke Soc. Party, meldt: Zondag vergaderden de partijbesturen var. O.S.P. en R.S.P. tezamen over de voorwaar den voor de fusie van beide partyen. De besprekingen hadden in het algemeen een bevredigend verloop. Enkele technisch-orga- nisatorische kwesties werden ter definitieve regeling gedelegeerd aan de dagelyksche besturen, die daartoe nog deze week bijeen zullen komen. Er werd besloten gezamenlijk aan de a.s. Statenverkiezingen deel te nemen in alle provincies, behalve Brabant en Zeeland. De ■afdeelingen krijgen spoedig bericht over de samenstelling van de candidatenlysten. Heel alleen op een passagiersboot. De 12-jarige Brian Armerio heeft de cu- neuse ervaring opgedaan van eenige pas- sngier te zyn op een boot van 7590 ton van Belfast naar New-York. De American Im porter heeft accomodate voor 100 passa giers, maar Eriannetje had ze allemaal voor zich alleen. Drie personen gingen in Liverpool aan wal, uit vrees voor verveling op de reis van acht dagen maar de jongen heeft zich heelemaal niet verveeld. De kapitein besloot van de gelegenheid gebruik te maken om het schip van binnen eens knap te laten opschilderen en verhuis de Brian uit# zijn kleine hut naar een statie- hut onder de brug. Daar genoot dé jongen de speciale aandacht van vyf hutstewards, zes dekstewards en zes eetzaalstewards en de vrije keus aan alle tafels. Getrouw aan het zeemansgebruik noodig- de de kapitein hem als voornaamste gaJt aan zijn tafel den laatsten avond der reis en zette plechtig een papieren muts op zijn hoofd. De dokter speelde een eindeloos aan tal spellen met hem en iedereen, van den marconist tot der. hoofdmachinist, deed zijn best om hem de geheimen van een modem stoomschip uiteen te zetten. Brian, die vier jaar by een oom in Lur- gan by Belfast gewoond had en nu bij zijn ouders i-n New-York terug is, heeft het wat prettig gehad op reis, heeft hij verklaard. Hij moet zoo'n beetje het gevoel van een koninkje gehad hebben met dat heele schip en al dat personeel voor zich alleen. Maar 't is tevens een bewijs hoe droef het nog met da scheepvaart is geBteld. Gistermiddag is op het baanvak Hoek van „„„„d-Maassluis m.t den trein, die om ?4 Maasslui» arriveert, de 14-jarige M. d ster door de locomotief gegrepen en „o slag gedood. Bg de plaats van het on- Z,l\ - ongeveer een kilometer van het station Maassluis is gee" overweg. Het lijk is door de politie naar de ge. pgnteliike aiekeninrichting overgebracht. Als tragische bijzonderheid zg nog ge. meld dat de vader van dezen jongen onge- Teer twee jaar geleden op dezelfde wijze om het leven is gekomen. Het Poleis voer Volksvlijt. Verbrand gewaande boeken gevonden. Betreffende de zaak van het Paleis voor Vnlksvliit. in verband waarmee drie per- LneTzü" gearresteerd, worden de verhoe ren nog steeds voortgezet. Het dossier is reeds zeer omvangryk en bij de huiszoekin gen is ook een gedeelte van de boeken terug gevonden, dat zoogenaamd verbrand zou ^De gearresteerden worden Zaterdag ter beschikking van den rechter-commissaris cesteld, die volgens de wet de verdachten tweemaal zes dagen in arrest kan houden. Daarna beslist de Rechtbank of er voldoen de termen aanwezig zyn tothet verlengen van het voorarrest. Het is niet onmogelijk dat meer huiszoe kingen zullen volgen. ,De meelfabriek der Ned. Bakkerij. Een „run" op de kas. Omtrent de ontduiking van bepalingen der Crisis Tarwewet, waarvan de directeur der meelfabriek der Ned. Bakkerij aan de Maashaven te Rotterdam wordt beticht, ver nemen wij nog, -dat het bekend worden daarvan een eigenaardig gevolg heeft ge had. Tal van bakkers toch hebben by de fabriek deposito staan, waaruit telkens de door hen verschuldigde maalloonen worden verrekend. Nu gebeurt het dikwijls, dat de betrokken personen creditsaldi hebben, waarover dan door de fabriek rente betaald wordt. Toen nu de malversaties bekend wer den, hebben velen, die angstig werden, on middellijk hun creditsaldi opgevraagd en het geld weggehaald. Met het gevolg, dat op één dag de kas der fabriek een soort run" onderging en er by na 100.000. moest worden uitbetaald, hetgeen door on. verwgld genomen maatregelen mogelijk was. Allen, die om hun geld kwamen, kre- gai het- RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Gramofoon; 6. Concert door Orvitropia; 6.30 Hobo en Pia no; 6.40 Concert door Orvitropia; 7.— Con cert door het Trio Wins-Wiggelaar-Amen- de; 7.30 Geordende productie. II. „Hoe kan geordende productie, die de werkloosheid opheft, worden tot stand gebracht?" Lezing door Dr. F. M. Wibaut; 7.50 Gramofoon; 7.57 SXLS.-berichten; V.P.R.O. 8 uur Cur sus; 8.30 Concert; 9.— Cursus; 9.30 Con cert; 10.— Nieuwsberichten; 10.15 Cursus. V.A.R.A. 11—12 Gramofoon. Huizen: 5.30 Zangrecital en Gramo- foon; 6.30 „Wintersnoei en Vruchtboomen", door A. J. Herwig; 7.— Nieuwsberichten; 7.15 Gramofoon; 7.30 Literair halfuurtje; 8.- Nieuwsberichten; 8.05 P.T.T.-kwartier tje; 8.20 Concert door de Arnhemsche Or kest-Vereeniging; 9.— „De illustratie van het kinderboek", door J. H. Isings; 930 Vervolg Concert; pl.m. 10 uur Nieuwsbe richten; 10.2511.30 Gramofoon. Jubileum van Buziau. Vrijdagavond, 25 Januari om 7.45 begint de uitzending van de feestvoorstelling der Bouwmeester Revue ter gelegenheid van het 40-jarig tooneeljubileum van J. Buziau, welke uitzending door den K.R.O. wordt STADSNIEUWS. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat Zondagavond, 20 Januari om 8.50 Buziau voor den K.R.O.-microfoon zal var tellen van zijn leven en zyn tooneelloopbaan Dit is de eerste maal dat Buziau, anders dan op het tooneel voor den microfoon komt. RELiiiZAilEjN. legen loodgieter twee maanden geëischt. Nieuwe behanuenng brand Lunerakerk. Voor ae rtcntbaflK ie Arnnem üienile gis- u:mamiüdag opnieuw ue zaan tegen een -io- jarigen loougieter uil rthenen, wien ten laste was ge.egd, uat hy, belast zynde m«.t ïoodgieirsweiKzaamnedeh aan Cune- rakerk te Rhenen, op 3 September daar by hoogst roekeloos en onvoorzichtig is te weeg gegaan, waardoor brand is oAtaan, H "ei gevoig, dat het dak der kerk is ver brand, terwyi de Cuneratoren dat gevaar eveneens heeft irelminert Indertgd gelastte de rechtbank een nader onderzoek om alsnog een getuige-deskundi- ge te hooren, doch door een gewyzigde sa menstelling der rechtbank was het nood zakelijk geworden de zaak opnieuw te handelen. Ala getuige-deskundige werd gehoord ir. Van Gils, thans technisch ambtenaar der Prov. Utr. Electr. My., die indertyd op ver- zoek van den presidenUcerkvoogd te Rhe nen toezicht heeft gehouden op de vernieu wing van het grootst*, deel der electrische leiding, een jaar of zeven acht geleden. Hy deelde een en ander mede omtrent den aan leg van de leiding. Getuige kon zich -niet met nauwkeurigheid herinneren of de lei- J'ng dicht '""ka de goot heeft geloopen. Wanneer er kortsluiting zou zijn geweest, ""a óe getuige, dan zouden zeer waar- «hgnlgk de zekeringen zvjn doorgeslagen, «rand door kortsluiting achtte hg niet waarschijnlijk, doch evenmin onmogelijk. De officier eischta daarna, evenals bij de torste behandeling, twee maanden gevange nisstraf. De raadsman van verd achtte het bewijs ülp geleverd. GOUDA, 18 Jan. 1936. Goudsch Volksconcert. Het Arnhemsch Orkest. Op 7 Februari a.s. zal o'flder de auspiciën van bovengenoemde vereeniging de Arn hemsche Orkestvereniging haar eerste concert hier ter stede geven, We raden allen aan zich nog tydig op ty geven als Lid der vereeniging, wayt de entreeprijs is natuurlijk hooger dan de kos ten van het lidmaatschap. Bovendien werkt hy of zy er dah aan mede, dat Gouda van de concerten, van de A.O.V. verzekerd blijft. Men bedenke dat dit d e kans is om in Gouda goede muziek va-n een goed orkest te blyven genieten. Blinden en invaliden hebben met een ge leider vrij toegang tot dit eerste concert. Het daarop volgend concert zal gegeven worden op 4 April a.s. Fritz Hirsch Operette in den Schouwburg. „Ein Frühlingstraum im alten Wien". Op Woensdag 30 Januari 1935, des avonds te 8 uur zal voor de leden in den Nieuwen Schouwburg vertoond worden de nieuwste Koor het Fritz Hirsch gezelschap £en too- neele gebrachte operette „Ein Frühlings traum im alten Wien", in 3 acten en een naspel van Ernst Marischka, muziek van Bruno Granichstaedten. Balmasqué Op Maandag 4 Maart 1935 organiseert het bestuur als gebruikelijk een Balmasqué. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dat het Balmasqilé gestempeld zal worden tot .Wienerabend". Ter extra aansporing om dit Balmasjué ïu eens in alle opzichten goed te doen sla gen looft boven en behalve de gewone pry zen het bestuur een drietal extra pry- zen uit tot ee" geldswaarde van 50.—, 25.en 10.en wel voor de drie fraai ste costumes'door dames van ledendieiy avond gedragen. Bovendien zal nog' een extra prijs, bestaande uit een étui met 12 zilveren theelepeltjes worden beschikbaar gesteld. Jaarvergadering afd. Gouda Ned. Keisvereeniging. De afd. Gouda van de Wed. iteiavereeiu- ging houdt Woensuag 30 Januari I9d5 des avonas 8.15 uur in Hotel „Ter Gouw", aan ue Bleekerssingel haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de volgende punten. Opening door den Voorzitter; Notulen der vorige vergadering, en event, ingekomen stukken; Jaarverslag van den Secretaris; Jaarverslag van den Penningmeester; Ver slag van de kascomrnissie 1934; Benoeming van een kascomrnissie 1935 en plaatsver vangers; Bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van de heeren de Klerk, van Straaben en de Weger, die zich herkiesbaar stellen. Het bestuur stelt voor de vacature, ontstaan door het overlijden van dèn heer Klaarenbeek, niet te doen vervullen, meenen- de, dat «en .bestuur bestaande uit zes per-, sonen voor deze afdeeling ruimschoots vol doende is; Benoeming afgevaardigde naar ae Alg. Vergadering der N.R.V.; Benoe ming lid in den Raad van Afgevaardigden; Na afloop: 'n Plaatje, 'n Praatje, 'n Cause rie te houden door een der bestuursleden. Bridige-dri ve in de Soc. „Ona Genoegen". Het bestuur van de Soc. „Ons Genoegen" heeft het voornemen op Woensdag 23 Jan. a.s. een Brd'g«-drive te houden voor de le den der Soc. en hunne dames. Het zal een zoogenaamde Wilde-dnve worden .onder leiding van een zeer vakkun dig leidér. Onder Wilde-drive wordt verstaan dat geen vaste spellen voor de spelers neerge legd worden ,doch gespeeld wordt met de door de spelers zelf rond gegeven kaartei Moeilijke problemen zyn dus uitgesloten. Fraaie dames-, zoowel als heeren-pryzen zyn door het bestuur der Soc. voor dezen wedstrijd beschikbaar gesteld. Leden die aan deze Bridge drive willen deelnemen moeten zich vóór 23 Januari op geven in de Societeitszaal van „Ons Genoe gen". Stand der werkloosheid. Op Donderdag 17 Jan. waren bij de Ar beidsbeurs ingeschreven: aardewerkers 110, letterzetters 34, bouwvakken 591, houtbe werking 143, lederbewerking 24, kleeding- ■bewerkang 27, metaalnijverheid 221, papier- bianche 6, textielindustrie 47, suikerwer kers 96, sigareninustrie 114, landbouw 46, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers ba. chauffeurs 373, kantoorpersoneel 47, hui- selyke diensten 17, fabrieksarbeiders 137, transportarbeiders 83, tedhn. pers. 2. Totaal 2118. Kantongerecht Gouda. Uitspraken strafzitting 16 Januari. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 11 M. en R.R.: H. L. vaai G. te Wad- dinxveen 2.— subs. 1 w. t, Art. 79 Alg. Pol. Verord. Gouda: C. H. te 's-Hertogenbosch 1.— subs 1 w. t.; B. K en P. G. te Rotterdam, ieder 1.— subs. 1 'd. h.; A. iH. van H., W. G., J. H. en C. J H-, allen te Rotterdam, ieder 1.50 subs. 1 <L h. Art. 22 Leerplichtwet: A. B. te Waddinx- veen L— subs. 1 d. h.; P. v. d. B. te Bergambacht 5.— subs. 1 d. h. Art. 6 Crisis-Varkensbesluit. D. C. V. te Breukelen S.t Pieters 10.— subs. 2 d. h. Art 17 Visscherywet: J. H. en H. II. te Gouda, ieder 26.— subs. 10 d. h.; J. van V. te Gouda vrijspraak; B. W. te Oudewa ter 25.— subs. 5 d. h. Art. 25-46 Jachtwet: H. L. te Benschop 15.— subs. 8 d h. Art. 37 ALg. Pol. Verord. Gouda: M. P. B te Gouda 1.50 subsé 1 d. h. Art. 92 Alg. Pol. Verord. Oudewater. H. K. te Gouda 1-50 subs. 1 d. h. Art. 119 Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: J. J. l'A. te Alphein a. d. Ryn 1.50 subs. 1 d. h. Art. 83 Alg. Pol. Verord. Gouda: M. K. te Breda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 40/o Alg. Pol. Verord. Nieuwerkerk a. d. IJssel: F. A. te Muthen (Duitschland) 3.subs. 1 d. h. Art. 58 Alg. Pol. Verord. Schoonhoven: M. de V. en* M. K. te Breda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 118c Alg. Pol. Verord. Waddindveen: C. W. te Waddinxvee-n 2.60 subs. 1 d. h. Art. 453 W. v. S.: A. de H. te 's-Graven- hage 6.— subs. 2 d. h.; A. H. van A. te Moordrecht 2.50 subs. 1 d. h.; J. H. te Groningen 5.subs. 2 d_ h.; J. J. Z. te Gouda 10.— subs. 2 d. h.; F. van B. te Gouda 6 d. h. Art. 59 M. en R.Regl.: A. B. te Snelre- waard 2.subs. 1 d. h.; J. F. v. d. K. te Oudewater 1.50 subs 1 d. h.; J. V. te Gouda 2.— subs. 1 d. h. Art. 24 Arbeidswet: W. B. te Waddinx veen 3 x 1 d. h. voorwaardelijk met een proeftyd van een jaar. Botsing tusschen twee wielrijders. Op den Fluweelensingel by de Tiende- wegsbrug ontstond een botsing tusschen twee wielrijders. Een hunner, de 69-jarige heer H. Hilgers, wonende in de Corn. Ketel straat, viel en brak zijn linkerdijbeen. Na aanvankelijk bij een schoonzoon van htm in het Houtmansplantsoen, te zijn binnen gebracht, waar hem medische hulp werd verleend door Dr. C. v. Elk, is hy later door de E.HJ3.0. naar zyn woning ver voerd. Door een duizeling overvallen. Gistermorgen is de 49-jarige L. W. op Ce Markt door een duizeling bevangen en op straat neergevallen. Door een juist passee- rtnde verpleegster is H. met eenige om standers binnengebracht in een winkel, yaarna hy even later met de ziekenauto van den G.G.D. is overgebracht naar het van Iterson Ziekenhuis en aldaar ter ver pleging opgenomen. Openbare Leeszaal. „Elck wat wils" uit «Ie. bibliotheek. De leeszaal werd verrykt met de volgen de boeken: Romans. W. H. Tuinstra-Temminck: Mie- betje. Levensverhaal van een jonge vryzinnig godsdienstige vrouw, die na de dood van haar man tot de orthodoxe richting over gaat. A. Varing: Marja. Tegen de achtergrond van het ruwe, on herbergzame fjeldengebied in Noord-Zwe den spele-n zich de liefde en bet moedyke moederschap af van een jonge vrouw, die, nu veel voor haar kind doorstaan en ge durfd te hebben, eindelyk een toevluchts oord voor hen beiden viiidt, W. Vogt. Radioleven. In dit boek, dat door de teekenaar en medewerker van de AfV.RjÓ-, W. Heskes (Koos Keen), van teekeningen is voorzien, publiceert Vogt zy-n ervaringen by de Ra dio ,vain het beginstadium ,der draadlooze telegrafie af. Buitenlandsche Roman. I. Seidel: Dar Wunschkind. Studieboeken. M. Sirag: Perspectief. Eenvoudig van opzet; de theorie is bc- perkfc gebleven tot algemeen voorkomende gevallen; daarentegen zyn by elk onder werp eenige toepassingen gegeven. Hoewel bestemd voor bouwkundigen kan het ook voor anderen dienstig zyn, daar er rekening gehoude-n is met de behoeften van- het nij verheidsonderwijs. ■C van Wessem: Bet musiceeren en con- certeeren in den loop der tyden. Onderhoudend en populair geschreven op stellen over het musiceeren in verschillende landen en tyden (ook in Nederland) met typeerende anecdoten en- aanhalingen uit boeke-n Thalia-Theater tot en met Donderdag 24 Jan. „Het meisje met de blauwe hoed". RéunieriBioscoop „Het meisje uit de achter buurt". Schouwburg-Bioscoop „Canaille". 18 Jan, 7% u. Heil des Volks. Spreekbeurt C. Faas. 18 Jan., 8% uur. „Het Schaakbord", Boven zaal. Ledenverg. „Die Goude". Lezing van den heer H. van Balen. 19 Jan., 3 uur. VredebeBt. Schietoefening Byz. Vrijw. Landstorm. 23 Jan. 8 uur Geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. Leider Dr. Bik. 24 Jan Soc. „dc Réunie". Vertooning van de Groene Kruis-film voor de afd. Gou'a van het Groene Kruis. 29 Jan. 2% uur Hotel „de Zalm" Alg. Verg. Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd. Gouda. 18 Jan., 7% u. Café Zuidervliet, Stolwyk. Openb. Verg. N.S-B Spreker de heer Ko nijnenberg uit Zutfen. 30 Jan. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Fritz Hirsch Operette. 60 Jan. 8% u. Bovenzaal „Ter Gouw" leden- verg. Ned. Reisvereen. afd. Gouda. TT DEN OMTREK. BODEGRAVEN. Benoeming gemeente-ontvanger. De gemeenteraad heeft gistermiddag met j a.gemeene stemmen tot gemeente-ontvan ger benoemd den heer J. G. Breekveldt. thans in gelijke betrekking werkzaam te Schoonhoven. HAASTRECHT. Uitslag verkooping gehouden door Notaris J. Koeman. By de heden door Notaris J. Koeman ge- houden veiling is de woning 43 te Vlist, f Oostzijde, met 13.61.02 ^LA. wei- en hooi- land gegund aan A. Stuurman q.q. te Vlist. STOLWIJK. Voetbalclub S.S.V. Door die voetbalclub S.S.V. is alhier te gen Maart a.s. ten terrein gehuurd van den heer J Uittenboogaard Heeft het tegenwoordige terrein een speel veld van 45 M., het nieuwe zal 55 M. wor den, terwyl ook een apart speel- en óefen- teirein beschikbaar komt. Reeds is met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. „Troost der zieken". Op 28 Jan. a.s. houdt de vereeniging „Troost dér zieken" alhier in de zaal van den heer Zuidervliet haar algemeene leden vergadering. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van C. Verwaal, koopman in lampen alhier. Curator is Mr. G. A. Vos te Schoonhoven. WADDINXVEEN. Aanbesteding. Uitslag der door P. D. Stuurman, Archi tect te Vv addinxveen gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis, voor den heer T. Visser te Zevenhuizen, op Woensdag 16 Januari 1935: Nic. Smit, Waddinxveen ƒ5095. A. J. Vente, Zevenhuizen 5284.— L Paul Karreman, Hillegersberg 5432 H. Verhoef, Zevenhuizen ƒ5480.— D. Koster, Waddinxveen 5499. J. Bontenbal, Zévehhuizen ƒg554.— J J. Visser, Zevenhuizen 5568. Gebr. Huisman, Stolwyk ƒ5590.— II. P. de Wit, Nieuwerkerk a. d. IJssel 5598.— Gebr. Schotte, Zevenhuizen 5729. J. Slingerland, Zevenhuizen ƒ5749. C. van Leeuwen, Nieuwerkerk a. d. IJssel 5857.- L. C. Verzyden, Waddinxveen f 5883 J. v. d. Waal, Waddinxveen ƒ6370.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Voor de T.B.C.-bestrydling. Aan den penningmeester van de Ver. t. bestr. d. T.B.C. werd dezer dagen de som van 11.— afgedragen door de besturen der beide Middenstandsvereenigingen alhier, zynde dit bedrag de opbrengst van de onaf gehaalde prijzen der pas gehouden winkel week. MARKTBERICHT. Boternoteering Kopenhagen. De officieele Deensche boternoteering be droeg heden 204 kronen is 66 cent per KjG. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Binnen Nederlands grenzen bleef 32 pet. van het totaal aantal reisplannen (vorig jaar 4(1 pct.1- De hier behandeld, reizen betroffen de volgende vervoermiddelen: automobielen 46 pet., motorrijwielen 4 pet., rgwidtochten 11 pet., wandeltochten 6 pet., water- en ijstoch- un 6 pet., spoor, en bootreizen, combinaties alsmede ski- en ruitertoehten 158 pet. Terwijl, vergeleken bij 1983, het aantal wat Nederland betreft, constant bleef, steeg bet aantal buitenlandsche reisplannen met niet minder dan ruim 30 pot, LAATSTE BERICHTEN. DKAADLOOZE DIENST. Dc eerste gevolgen van dé uunstuundt: terugkeer van het Saargebied WIELRENNEN. Hometrainer-kampioen. De uitslag van de clubkampioenschappt.r Home traineT luidt: A-klasse: 1. E. Verwaal 1 K.M. 53.8 sec., 3 K.M. 2 min. 4.72 sec.; 2. P. v. d. Meer 1 K.M. 55.4 sec., 3 K.M. 2 in. 45.8 sec.; 8. D. Ramp 1 K.M. 56.4 sec., 3 K.M. 2 min. 47.6 sec. B-klasse: 1. J. v. Hoorn 1 K.M. 51.8 sec., 3 K.M. 2 min. 51.4 sec.; 2. J. Bremmei* 1 K.M. 59.4 sec., 3 K.M. 3 min. 9 sec.; 3. N. v. d. Meer 1 KiM. 53.2 sec., 3 K.M. 3 min. 20 sec. Junioren: 1. A. v. d. Hoorn 500 M. 31.4 sec., 1 K.M. 58.4 sec.; 2. W. Pieters 500 M. 33.2 sec., 1 K.M. 1 mi-A 0.8 sec.; 3. J. Rein- ders 500 M. 31.4 sec., 1 K.M. 1 min. 6.6 sec.; 4. J. v. Vliet 500 M. 34.2 sec., 1 K.M. 1 min. 11.2 sec. E. Verwaal, J. v. d. Hoon en A. v. d. Hoorn zijn dus de clubkampioenen voor 1934—'35. Zondag a.s. nemen 6 renners deel aan Hometrainerwedstryden uitgeschreven door „Swift" Leiden. TOERISME. Waarheen reist de Nederlander? In het af geloopen jaar verstrekten de vier kantoren van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland aan zijn leder tezamen 53.596 reisplannen en ontwerpen van reis routes. Uit de verdeeling over de verschil lende landen is eenigszins op te maken, welke landen zich mogen verheugen in de belangstelling van reizend Nederland. Van bovengenoemde 53.596 reizen betrof fen er 36.435 het buitenand; daarvan gingen er 36 pet. naar Duitschland, dat blykens de cjjfers de groote belangstelling van vorige jaren geleidelijk weer terugwint; in 1033r het jaar der politieke verwikkelingen, ging 32 pet. naar Duitschland. Naar België ging 17 pet. (vorig jaar 20 pet.), naar Frankryk 16 pet (vorig jaar 20 pet.), naar Zwitserland 9 pet. (vorig jaar eveneens 9 pet.), naar Oostenrykpet. (vo rig jaar 4% pet.), naar Italië 5 pet. (vorig jpar 4 pet), naar Engelandr 3 pet. (vorig jaar eveneens), naar Scandinavië 3 pet. (vo- ri^ jaar 2% pet.), overige landen 5 pet. (vo rig jaar 4% pet.). ^MIDMlVïr NORTH *CTI)U SAARRRÜCKEN, 18 Jan. De President van de Spoorwegen van het Saargebied, Nicklaus, heeft hedenmorgen zyn functie officieel aan zyr plaatsvervanger Dir. Münzer overgedragen. Gisteren heeft hy Aan de regeeringsconV missie ontslag gevraagd, hedenmorgen is\ het toegestaan. De rechtbank te Saarbrücken heeft in kort geding den tegenwoordigen leider van ae Christelijke Metaalarbeiders Bond O. P. Peck uit zijn functie ontzet en de leiding opgedragen aan den waarnemer Dr. Best. Het gebouw van de Volksstimme is van morgen door de politie verzegeld. Minister do Wilde met verlof naar het buitenland. Naar wy vernemen is de Min. van Bin- cenlandsche Zaken, Mir. J. A. de Wilde met een korj verlof naar het buitenland vertrok- ken. t Doodelyk auto-ongeval nabij Arnhem. ARNHEM, 18 Jan. Hedenmorgen is op den Arnhemschen straatweg onder Velp een personenauto, bestuurd door den heer K. Potzer, afkomstig uit Almelo, in volle vaart tegen een uit de richting Arnhem komende tramwagen gereden. De auto werd aan de voorzyde totaal ingedrukt. De echtgenoote van den heer P., die evenals deze voor in den wagen zat, bekwam zeer zware verwon dingen en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar zij kort na aankoms^ overleed. De heer P. bekwam verwondingten aan het hoofd, die niet van ernstigen aard zy-n. Hy is eveneens in het ziekenhuis te Velp opgenomen. De oorzaak van het ongeval moet worden gezocht in het onbekend zyn van den weg fer plaatse. Een arrestant nabij het Station Zwolle uit den trein gesprongen. ZWOLLE, 18 Jan. Tydens zyn overbren ging van Zutfen via Zwolle naar Leeuwar den is hedenmorgen de arrestant J. C. naby het station Zwolle uit den trein gesprongen. De man heeft hiertoe kans gezien terwijl de twee hem vergezellende rijksveldwachters hem zyn cape wilden omdoen. Een der veld wachters trok aan de noodrem en sprong zyn arrestant na. Deze lag bewusteloos naast de lyn met een bloedende hoofdwonde èn schaafwonden. Per ziekenauto werd hy naar het zieken huis te Zwolle overgebracht. WlöökLh.UEJKi>bN 17 Jan. 18 Jan. Officieel. Londen 7.Z4% 7.24% Berlijn 59.38 59.37 Parijs 9.75% 9.76 Brussel 34.56 84.56 Zwitserland 47.89 47.90 Kopenhagen 32.37% 32.35 Stockholm 37.37% 87.35 Oslo 36.42% 36.40 New-York 1.48% 1.48Vw Ni et-officieel. Praag 6.18 6.18 Madrid 20.25 20.25 Milaan 12.65 12.65 Prolongatie 1%. Bcursovei zicht. De Amsttidamsche Fondsenmarkt had vaiiuaag een vast verloop en de handel hau eenige uitbreiding onaergaan. in tal vin ïonusen ontwikkelde zien eenige handel, v. aardooi ae maikt een goede-n aanolik boout. De goede vorderingen in uen poiitie- ken toesiand en verschillende feiten enkele teiangryke ionusensoorten betreffende, had eenige Maag tot gevolg, die het koerspeil hooger bracht. De koersen konden zich wel niet geheel handhaven, maar de stemming bleef goed. Aandeelen Cultuurbanken waren goea van toon. Rubbers trokken aan onder leiding van Amsterdam rubbers die 47c ver beterden. Tabakken wezen thans koers winsten aan by beperkte omzetten Alieen §enembahs waren 'l'/c hete?. Unilevers ston den in het middelpunt der belangstelling, in vprband met de berichten dat er in de Ver. Staten gebrek, aan vet bestaat en dat de Ned. Vet- en Olie-industrie op volle oapaci- teit werkt, was de vraag goed en de koersen verbeterden 47. Philips stegen 37c. Scheep vaarten liepen iet§ op, petroleumwaardc vast .speciaal Kon. Olie die notserden. Duitsche obligaties waren gedrukt, vooral de Youngleening die by na 2 CU verloor. Dol lar-obligaties met betwiste goudclausule yerkeerden i-n reactie, hoewel de verliezen beperkt hieven Dc Ned Staatsfondsenrnarkt had de aarzeling van gisteren weer overge-, RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 18 Januari. Hoogste stand 782.9 te Aden. Laagste stand 748.9 te Tadeu. Verwachting: Meest matige noordelijke tot oostelyke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2