Verzorging van bont. PW"""»"»! Als een caetus ziek wordt. Slechts Huisvrouw. 2P FILMNIEUWS. Mickey Mouse. Verschillende Recepten. Menu's van den dag. allerwegen reeds veel interesse ge toond en het zou ons niet verwonde ren, als men spoedig imitaties hier van in andere landen zou zien ver schijnen. Verdere nieuwe vondsten zijn o.a. een hoedvlechtsel in breede strooken en in de kleuren rood en zwart, dat onder den naam „Pelure d'Oignon" wordt gebracht, een materiaal, dat den naam „Copeaux" draagt en steeds in twee kleuren wordt gehouden (blauw-wit, zwart-wit, enz.) en ten slotte een stroovlechtsel, dat onder de benaming „Herisson" in den handel komt en dat zijn naam dankt aan het stekelige uiterlijk hiervan. Wanneer men in het najaar bont uit de koffers of kasten, te voorschijn haalt, komt men veelal tot de minder aangename ontdekking, dat onge- wenschte gasten flink hebben huisge houden in deze kostbare kledingstuk ken en dat ze zelf.; niet nagelaten heb ben, voor een talrijk nageslacht te zorgen, door hare motteneitjes er in te deponeeren. Het is niet altijd mogelijk zulks te voorkomen, daarom kan men beter kostbare houtsoorten vakkundig laten bewaren. Het is voor een huisvrouw niet al tijd mogelijk b.v. een bontjas of man tel zoodanig in te pakken, dat motten- gevaar absoluut uitgesloten is. Wil zij het trachten zelf te doen, dan wordt de mantel of jas over een kleeren- hanger gehangen, met mottenpoeder bestrooid, en in een groote zak gehuld, die van courantenpapier gemaakt is, daarna nog eens inleen laken gespeld. I Men kan oók mcrttenzakken koopen. Heeft men geen kleerkast waarin men deze winterkleeren kan bergen, dan is het zeker aan te bevelen, om ze in be waring te geven, want de haartjes komen veel te veel in verdrukking in dien het bont in koffers of in kar tonnen doozen bewaard wordt. Een eenvoudig middel om bont in uitstekende conditie te houden is om warm zand over" de oppervlakte te strooien en het zachtjes in te wrijven. Men laat het zand op het bont afkoe len, schudt de kleedingstukken daar na uit en borstelt ze voox-zichtig af. Het bont is na deze behandeling veel frisscher van tint en de haren zijn tevens veerkrachtiger geworden. Is het bont door sneeuw of regen nat geworden, dan mag men het nim mer bij den kachel drogen, daar de huid dan hard wordt en spoedig af scheurt. Men laat de kleedingstukken (op een hanger) in een onverwarmd vertrek diogen, daarna schudt men het bont voorzichtig heen en weer en klopt tegen den achterkant. Men mag vochtig bont nimmer bor stelen, daar de haren hierdoor samen^ plakken en men de kans beloopt, dat zij spoedig uitvallen. Heeft men bonten kragen op man tels, die al jaren lang meegegaan zijn en uitvallen, dan verwijdert men do haartjes het beste met een vochtige grummispons. GELAATSVERZORGING. Wolletjes. Wolletjes, die door het vele was- schen hard zijn geworden, moet men een kwartier in 4(4 L. water weeken met een kleine beker azijn, daarna in schoon lauw water nagespoeld, in een badhanddoek stevig opgerold en op eeb niet warme plaats gedroogdals zij d*oog zijn worden zifljtfarhtjes met de hand en gewreven. .7. Het hard worden voorkomt^nen in vele gevallen als men het goed in niet te vet lauw vlokl^nsop wascht en herhaaldelijk in lauw water naspielt. Drogen als boven omschreven. Paarlen. - Paarlen mag men nooit in warm zeepwater schoonmaken, daar zij hierdoor alle glans verliezen. Het beste is ze te reinigen met een papje EEN MENSCHENKENNER. 'Het ziet er naar uit of de chef niet aanwezig is. - Uw opmerkingsgave is werkelijk voortreffelijk. en de grootvader hoopte dat Ky dit nog zou beleven. Daar was Doloies, naar zijn vrouw genoemd, een pracht van een meisje. Hij had haar eens ge snapt onder den appelboom, toen zij een kleine vrijage had aangeknoopt met Francesco Zubillaga, den zoon van. een kennis, die haar nauwelijks gezien, maar dadelijk het hof had ge maakt. Hij had Dolores gedreigd met den vinger, doch in hem was een groot gevoel van geluk gekomen. Dat was toch weer zijn eigen jeugd. God ze- gene die lieve kinderen. Aan den appelboom hingen nog maar weinig appels. De boom was uit geput en zjjn stam begon te vermol men. Och ja, zoo was ook de mensch. Ook die verliest zijn kracht en zijn levenssappen en ook hij, Enrique ver molmde. Over de vlakte was een storm los gebroken. Na een heeten dag was een onweer gekomen, zoo hevig als En rique zelden had meegemaakt. Na den donder en de bliksem was een wer velwind opgestoken en het huis van Enrique schudde op zijn grondvesten. De oude man, in zijn vereenzaamde woning, kon niet slapen. Hij had wel iswaar, op zijn leeftijd weinig slaap noodig, doch nu rammelde de storm de vensters, en de boomen om het huis zwiepten heftig heen en weer. Enrique overdacht zijn leven, terwijl hij luisterde naar den storm. Juist nu voelde hij zich geweldig verlaten en vergeleek hjj zijn eenzaam leven met dat van vroeger, toen in zijn huis het gelach, het gesnap van de kinderen en kleinkinderen weerkaatste. In den morgen bedaarue de storm en helder was weer de hemel. Enrique was opgestaan en zijn eerste gang was naar.den tuin en naar den appel boom. Hier en daar was een haag wat ingedrukt. Dat was zoo erg niet. En rique bleef plotsling stilstaan en het was hem alsof zijn borst werd dicht geknepen. De appelboom was neerge vallen, gebroken, lag er als een mensch met het hoofd voorover, de armen uitgestrekt. Enrique schreide als een kind, wiens speelgoed is gebroken. Nu was ook zijn laatste vriend heengegaan. Wat bond hem nu nog aan het leven Wat was er nog overgebleven? Wat hield den ouden man nog terne? Wreed was de stam gescheurd door den storm en de breuk deed zien hoe vermolmd de boom was. De boom, met hem opgegroeid van zijn eerste levensdagen af, was dood. Het was goed, dat hij nu ook stierf. Zijn jeugd, -zijn Dolores, zijn kinde ren en zijn kleinkinderen gingen langs hem heen, in voor hem zichtbare beelden. Toen zakte hij langzaam in een en stierf. Zoo vond de knecht hem, zijn hoofd rustend op den ge broken stam van den boom. Wie met een roode neus behept is, en daarop niet gesteld is, kan er gemakkelijk afkomen. Het doet er niet toe wat de oor zaak daarvan is. Bevochtig Uw neus geheel en al met een in benzine gedrenkt watje, en wrijf tot het droog is. Herhaal dit na eenige oogenblikken enkele malen. Pas deze behandeling zoowel 's morgens als 's avonds toe en de roode kleur z'al verdwijnen. Men kan ook een lotion gebruiken die aldus moet zijn samengesteld: 40 gram Rozenwater, 40 gram oranjebloesem en 4 gram gezuiverde soda. OP JACHT GEWEEST. tf.rio rtt/xCo - Wat, je wilt mij 2.60 voor dat haasje laten betalen? Gewis. Ik heb het er zelf ook voor ge geven. Helaas worden ook cactussen vaak ziek, als ze niet op de juiste wijze worden behandeld. Het meest komt wel rotting van de wortels voor. Als een plant plotseling ophoudt met groeien en ineenschrompelt, is dat een zeker teeken dat de wortels door rot ting zijn aangetast. De plant wordt dan dadelijk uit de pot genomen, do aarde, die aan de wortels hangt wordt verwijderd en de zieke deeien van het wortelstelsel snijden wij weg. Als daarna de plant in anderen grond wordt overgeplaatst, zal zij spoedig weer groeien. Heeft de rotting de stam reeds aangetast, dan moet het deel dat nog gezond is, worden afge sneden. Als men het op versche aarde zet, vormt het na het drogen van de wond nieuwe wortels. Zoo kan men de plant meestal nog redden. Een andere gevaarlijke ziekte is de rotting van den stam. De planten, Wélke hieraan lijden, voelen week aan en vertoonen een verandering iii de kleur der oppervlakte. Zijn de zieke deelen waterig, dan is de plant ver loren. Slechts wanneer kleine stukjes ziek zjjn, dan kan men nog probeeren, I haar te redden. Deze stukjes worden zorgvuldig weggesneden, waarna men de wonden goed laat drogen, de cac- j tus in versche aarde plant en voor zichtig begiet, 's Winters is het sue- j ces van deze behandeling weliswaar twijfelachtig, maar men kan toch in elk geval probeeren de plant te red- 1 den. Als derde ziekte moet de geelzucht j worden genoemd. Deze begint met het geel worden van enkele takken. Ter wijl rotting ontstaat door te veel voedsel, moet geelzucht geweten wor den aan voedselgebrek. De plant moet dadelijk in versche, vruchtbare grond worden geplant en van alle zieke dee len bevrijd worden. Deze ziekte komt het meest voor bij Cereeën en wel als regel 's winters. j Moeder, de veelzijdige. Zuigelingverzorgster, weet profeet en nog wat. Iedere huisvrouw en moeder mort zich aanpassen aan vele „beroqpen'^ en deze zoo volmaak); mogelijk weteiJ uit te voeren. Wjj hebben eerst nage gaan wat er al zoo van haar geëisc/it wordt en zijn in minder dan geen tijd tot een groot aantal functies geko men. 's Morgens vroeg meldt de jongste zich reeds en vaak voor dag en dauw moet de moeder haar zuigeling voeden en droog makeif. Zoo is de eerste plicht al vervuld, wanneer bab> vol daan in het wiegje is gelegd, n.l. die van de zuigelingverzorgster. Man en kinderen meenen in den regel, dat zij het alleen druk hebben èn komen haastig binnen om het ge reedstaande ontbijt te nuttigen, dat de huisvrouw als huishoudster in orde gebracht heeft. Op het laatste oogen- bük ontdekt zjj op het costuum van den heer des huizes eenige vlekken, die in allerljjl verwijderd moeten wor den eerst probeeren met lauw water, hetgeen niets baat, daarna worden de vlekken verwijderd met een'speciaal middel, dat zij als een uitstekende „detacheuse", ontvlekster heeft we ten aan te wepden. „Moeder, moeten \vjj een paraplu ie meenemen is de vraag der vertrek kende kinderen. Een blik naar buiten doet haar zien, dat er regen in aan tocht is en man en kinderen gaan ge wapend met regenjassen en parapluie en geraden door de weerprofeeVop weg naar hun bezigheden. Het meisje of de werkvrouw, die al reeds vóór of na het ontbijt begonnen zijn met hun werk, voeren dit uit vol gens een vastgespeld rooster, dat zóó in elkaar gezet moet zijn, dat op de meest practische wijze alles uitge voerd kan wordende huisvrouw is op haar gebied dus „organisatrice" Intusschen gaat de telefoonbei en een jong getrouwd vrouwtje vraagt wanhopig wat zij doen moet, daar zij de juist gemaakte pudding heeft laten aanbranden. „Zet de pan onmiddellijk in een teil koud water, zoodat hij als net ware zwemmende blijft, vooral niet roeren. De onaangename smaak zal verdwijnen." Hier was zij „advi seuse" op huishoudelijk gebied. De inkoopen zal een,, goede huis vrouw zooveel mogelijk zilf doen, om dat zij door haar warehkennis en overleg goede waren tegen billijke prijzen zal weten te verkrijgen, zij is dus evenzeer „inkoopster" in haar kleinbedrijf als de inkoopchef van groote zaken. Een niet te onderschatten deel van haar arbeid is deze, waar zij de taak van kookster vervult. Voorwaar een opgave, die niet te onderschatten is, want niet waar, hoe verlangend zien alle huisgenooten uit naar den sma- kelijken maaltijd, die hen na volbrach ten dagtaak wacht. Na het eten houdt zij toezicht op het schoolwerk van de kinderen. Les sen moeten worden overhoord en moeilijke sommen tot een goede uit komst worden gebracht. Geduld en j tact moeten haar leiden om op gemak kelijke wijze problemen, die niet tot de kinderhersentjes doordringen, uit te leggen. Zij is hier als leerkracht en paedagoge aan het wérk gezet. Kleine reparaties worden door de huisvrouw in orde gemaakt, hier iets lymen, daar wordt iets opgeknapt met een streek verf, zij moet dus ook „handwerksman" zijn. Na het opdoen van de wasch, ver- rtfSt een berg versteigoed, terwijl uit enkele niet meer gedragen overhem— den, blouses voor de kleintjes ge maakt worden, hetgeen door de huis vrouw, die tevens een goede „itaai- ster" is, gedaan moet worden. Komt een van de kinderen hange rig uit school of wel is het gevallen en heeft het een schaafwond, dan weet de moeder onmiddellijk wat haar te doen staat en zal zy als een ervaren verpleegsterhandelen ei^zoo noo dig het kind weten te verbinden. De tuin, de bloemen en planten vra gen eveneens hare aandacht, zy zal dus ook „tuinierster" moeten zjjn. De huishoudgelden vragen veelal een herziening van de begrooting en aan'gezien alle uitgaven geregeld nauwkeurig geboekt zyn en een vei- gelykend overzicht van de posten wordt gemaakt om na te gaan of- en waarop bezuinigd kan worden, treedt hier niet alleen de „boekhoudsted" doch ook de „bezuinigings-inspec- triceop. Wij zouden nog veel meer kunnen noemen, waarmee een huisvrouw ver trouwd moet zijn, wil zy niet alleen haar gezinsleden in alle opzichten ter Wille zyn, doch tevens de huishouding- zoo economisch mogelijk voeren. Wanneer zij by hare veelomvatten de taak, die uit een aaneenschakeling van „kleinigheden" bestaat, hare huis genooten opgewekt en met liefde te gemoet weet te komen, dan is zij niet alleen een goede v echtgenoote, doch ook een ware moeder. De tijd ligt waarlijk niet in het gryze verleden, dat een zekere cate gorie deze vrouwen „slechts" als huis vrouwen bestempelde! WETENSWAARDIGHEDEN Indien de gasslang erg ruikt, ma ken vele huisvrouwen zich bezorgd, dat gasontsnapping hiervan het go- volg kan zijn. De plaats waar het gas uitstroomt is niet te vinden, doch een uitstekend middel hiertegen is het bestrijken van den slang met asphall- lak, d.i. een mengsel van asphaltpoe- der en terpentijnolie. Gooi nooit het water, waqrin ge uw groenten kookt weg, doch gebruik het. oin er een of andere soep van te ma ken. Aardappelen in de schil gekookt sparen de huisvrouw tyd en behouden tevens alle goede bestanddeelen, die zich juist onder de schil bevinden en by het schillen verloren gaan. Wanneer eierlepeltjes vlekken ver toonen, moet men ze met zout inwrij ven, daarna in zeepsop wasschen. ZANGTALENT. - Ik wil zangles nemen. Waar zou ik die het beste kunnen nemen? - In de woestijn. Lou Bandy en Truus van Aalten. HET MEISJE MET DE BLAUWE -HOED. Ken vroolijke soldatenfilm vervaardigd naar den veelgelezen roman van den bekenden Nederlandse-hen auteur Johan Fabricius. Vanaf hedenavond zal in het Thalia- Theater worden vertoond „Het meisje met de blauwe hoed", een vroolyke Hollandsche soldatenfilm naar den roman van Joh. Fabricius. .Het verhaalt de wederwaardigheden van Daantje Pieters, een brave jongeman uit Schoonhoven, die opgeroepen wordt vqor de militaire dienst en ondanks de wanhoop van vader en moeder Pieters zyn diensttijd in het kamp in Waalsdorp moet doorbrengen. Daantje reist op een goeden dag naar de Residentie. Hij gaat met het Schoonhoven- sche treintje, moet in Gouda overstappen en ziet op het station een leuk meisje met een blauw hoedje op. Daantje is een beetje groen, het duurt nog even eer hij met het meisje vriendschap durft te sluiten. In het kampan Waalsdorp ontmoet Daantje, die belast en beladen met allerlei heerlijkheden bestemd om den kapitein ten geschenke te geven om hem een beetje te paaien, Toontje de komiek van de compagnie, en Toontje zou Toontje niet zijn als hy zich niet in een minimum van tyd van de geschenken bestemd voor de kapitein, allerlei heerlijk heden uit de grutterswinkel, had meester gemaakt. 0 Op een avond gafin Dfcantje én Toontje naar de revue van Lou Bandy en daar is het dat Daantje „het meisje met de blauwe hoed" terugvindt echter in gezelschap van een andere jongeman. Maar dan doet Toon tje zich gelden en in een minimum van tijd is de medeminnaar weggewerkt en de baan vrij voor Daantje. Wel laat hy haar in zyn grenzlooze onhandigheid weer ontglippen, maar natuurlijk weer door Toontje hij vindt haar terug en dan wil hij zich liefst maar meteen verloven ook. Hij gaat bjj haar ouders op bezoek een voorrecht wat hem eersrt na vele cadeautjes doör zijn geliefde wordt toegestaan. Dat gaat Toon- tjé te ver, hij wendt een energieke poging aan om roet in het eten te gooien, maar Daantje heeft het te zeer te pakken. Daan verlooft zich met Betsy (want zoo heet het blauwe-hoed-meisje). Door onbescheidenheid van de kapiteins vrouw komen zyn ouders daar achter en op een dag zien we Daan en Betsy naar het stadje Schoonhoven trekken, teneinde voor de familieraad te verschijnen. Dit bezoek loopt natuurlijk op een daverende misluk king uit. De chique, gepoederde en ge schminkte Betsy, die hakken onder haar schoenen draagt van een halve meter hdog- te, past allerminst in het brave grutters- milieu en als dan bovendien nog blijkt dat al deze wufte uiterlijkheid betaald werd van het zakcentje van Daantje, is de bom ge barsten eer iemand er erg in heeft. Trou wens, dat zakcentje was allang vervlogen en daarmee ook de liefde van Betsy. Daan tje tracht nog te reddey wat er te redden valt van zjjn idylle maar het gaat niet. Op de Haagsche voorjaarskermis, waar ze samen heen gaan, zoekt ze haar troost over de mislukte verloving door zich door ande ren te laten afkyssen, wat natuurlijk in een vechtpartij van Daantje met een paar sol daten eindigt. Betsy en Daantje trachten zich dan nog te verzoenen, maar van een samengaan voor het leven kan geen sprake meer zijn; tusschen de rechtzinnige levens opvattingen van een grutterszoon uit Schoonhoven en de wuftheid van stadsche meisjes met blauwe hoeden" ligt een te diepe klove. En zoo scheiden zy en blijft Daantje al leen op een bank in het Haagsche bosch achter, tot Toontje hem vindt en hem tracht te troosten met het opbeurende lied: „Vraag niet myn jongen Dat wat niet gaat, Vaste verkeering Is toch niks Voor een soldaat! Al wat je hebt aan liefde en trouw Hoort aan je Vaderland En niét aan jou!" In de film treden op Betsy (T/uus van A al ten), Toontje (Lou Bandy), Daantje (Ronald Varno) en verder Tony v. d. Berg als Truus, Willem van der Veer als de ka pitein, Willy Haak als de kapiteinsvrouw, E. Erf man, Jannette Kievits, Mattheu van Eysden, Lou Ezerman, Greta Chrispjjn Mulder, Hein Harms, Adrienne Solser en Dries Krijn. De alleraardigste teekenfilms. Betsy, het meisje met de blauwe hoed, stapt in den trein. Magda Jansens in een Hollandsche film. Magda Janssens heeft haar eerste con tract met de Nederlandsche filmindustrie geteekend, zy zal aan de verfilming van „De Kribbebyter", waarin de mannelijke hoofdrol door Cor Ruys wordt vervuld, haar medewerking verleenen. Louis de Bree, die mede daarin een hoofd rol speelt, treedt tevens als een der regis seurs op. De onderhandelingen met een bui- tenlandschen regisseur zyn nog in vollen gang. N.V. HolfL laat voor haar rekening „De Kribbebijter vervaardigen; Universal Film Agency heeft zich met de exploitatie van dit werk belast. De correspondent van de Jour te' New-York1 noemt Walter Disney de Ford van de film. Beiden zyn boere- kinderen en brachten de jeugd op een hoeve door en hun werkmethoden zijn dezelfde. Mickey Mouse spreekt En- gelsch, Fransch en Spaansch. In Spanje heet hij Miguel Raciocinito. Hij verschaft honderden menscher. arbeid en laat millioenen genieten. Het denkbeeld van nieuwe avontu ren van Mickey en de Silly Sympho nies, kiemt nu eens in het hoofd van Disney, dan weer in dat van zijn vrouw, secretaresse of een zijner 200 medewerkers. Terstond wordt het den chef voorgelegd. Negen op de tien keer verwerpen zij het. Als het einde lijk goedgekeurd is, wordt een klein scenario ontworpen. De leden der or ganisatie krijgen er een afschrift van en ieder mag er omheen borduren. Daarna wordt een nieuwe conferentie belegd. Het spreekt vanzelf dat het daarbij ongedwongen toegaat. Het wordt nu meenens. De 20 „wri ters" beginnen de schetsen te maken. Zij verdienen 150 dollar per week. Al weer komen de leiders tezamen tot het opmaken van een plan voor goed. Thans begint de uitvoering, eerst de samenstelling van de muzikale par tituur, welke aan de grafische voor afgaat. Het is gemakkelijker een tee- kening op een maat, dan een maat Op een teekening te synchroniseeren. Alles is er rythme, beweging, trilling. De boomen wufven op de maat, de sneeuw valt in cadans, men loopt er jop den 'metronoom. De kiankrol be staat uit drie films, dialoog, muziek en geluiden, gelijk donder en windge- loei. Walter Disney zelf spreekt voor Mickey. De lengte van de teekenfilm be draagt ongeveer 150 M. Elke meter bevat 48 fonogrammen. Elk fonogram is het resultaat van vier over elkaar gelegde teekeningen op het celluloid. Voor een film van acht minuten zijn dus 10 tot 15 duizend teekeningen noodig. Alvorens Mickey te mogen aanra ken moeten de teekenaars op z'n minst drie jaar op een academie gezwoegd hebben. De assistenten houden zien met de tweede- en derde-pians bezig. Ten slotte zyn er de meisjes, die de laatste toetsen aanbrengen. Hun taak is volkomen gerationaliseerd. Ieder brengt een detail aan. In minder dan drie weken is alles gedaan. Dan be gint het fotografeeren. Het op elkaar drie weken is alles gedaan. Dan be leggen van vier beelden is een hache lijke arbeid. Het nieuwe procedee Technicolor «met drie kleuren stelt er de hoogste eischen aan. De volgende Mickey's worden ook gekleurd. De vervaardiging van een Mickey kost 50 duizend dollar. Gemiddeld brengt deze film, of die van de Silly Symphonies in het eerste jaar een ge middelde van 80.000, het tweede 40.000 en het derde jaar 15.000 dol lar op. Die van de drie varkentjes won het eerste jaar 125.000 dollar. De dis- tribueerders, de United Artists steken er 30.000 dollar van in den zak, de rest is voor Disney. Daar hij ongeveer 20 films per jaar maakt, verdient hy er zoowat 500.000 dollar mee. Voeg daar 300.000 by, voor de machtiging Mickey voor publiciteitsdoeleinden te gebruiken. „CANAILLE" naar hot gelijknamige tooneelstuk van Fernand Nozière met Harry Baur in de \Schouwbei g.Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop brengt var.af hedenavond „Canaille" naar het tooneelstuk j van dien naam van Fernand Noz.'ère me' j den grootmeester der Fransche acteurs Harry Baur, bekend den laatsten tyd ook om zyn schitterende creaties in ondersche1- dene films. Zoo oogstte hij enorm succes j met „The first Wordl wat", een Fox-fpm, i „Mo* kousche nachten", met als tegenspeel- iter <ic schoone Aimabella, Fnnkryk's p> pul airs le filmdiva, „Om een raeiischenleven nje^ oen Mongooischen acteur ïnKirfjinoi „reeanaar", „üotsctula„Les Miserable- van Victor rlugo, om sieents eflxeie te Jiue- in de vele iiims waarin Btui de houid roi speelt, is hy nei ook ïuuieruaau uie naar tot een lilm-vfui betaiekeiys maast, iuct «s alleszins gemot.veejd, oiy v'oQf deze z« er byzon<Aere r ranschê ium mei wal meir tui. gewonen nadruk de aandacht l" vtugei., o .- danks den voor Hollandsqhe ooren weinig aamokkelyke Jitel. net canaille' in quyestie is een man van rijperen leeftyd die in zijn gfyv haren nog geen plechtige nameting heelt weten to vinden, maar die den «weg der avontuurlijke liefde opgaat met een driestheid en veil zékeren gang welke op hem den forsclun uitroep, die de titel vormt, van toepassing maken. Met een sa voir vjvre, dat onberispe lijk mag heeten, een' groot geza^; en weinig sc rupules, zoekt hy -het avohtuur der licht hartige liefde, waar het maar te vinden is. Tegen zyu' doptfastendi optreden »yn geen hinderpalen bestand. /oo vangt ny ecii verhou ui'f aan a ia Fygmaüon. iaën meisje u«t eei Kermisten»,, wordt geïnstalleerd firn een vorstin, naai weinig aantreKKelyke ipama wordt terzy geschoven, de mooie dochter zal nu worden opgevoed, uitgedost, afgericht tot een min nares m grooten styl. Dit alles klinkt weinig aanlokkelijk en het kan gee" kwaad, om hier het vernaai af te breken en liever te wry zen op de waar den, die als een zeiter tegengü kunnetl wer den voor den boozen indruk, weiken h«t bo venstaande wekken moet? Er is eenvoudig geen sprake van, dat deze film canailleui genoemd zou moeten worden. Voor dat ge vaar heeft men zich volkomen weten te be hoeden! Om te beginnen heeft de auteur zyu hoofdfiguur met alleen zyn avontuuriyk bloed gegeven, maar tevens van hem een byzonder begaafd chirurg gemaakt. Ten tweede heeft men, deze rol opgedra gen aan Harry Baur. En Harry Baur "is een neel groot acteur. De goede smaak, waar mee hy hier zyn zoo uiterst moeilyke rol speelt* is voorbeeldig. Hy laat canaillerie achterwege en verleent aan deze rol een distinctie, welke we maar èl te graag aan vaarden, ook al z o u zy psychologisch mis schien niet zoo bestaanbaar zyn. Verder is de regie van Anatole' Litvak, een spelleider met een reeds belangwekken de staat van dienst, die voor een schitte rende cinematografie zorgde. Een Nederlander, H'an Rust, had de lei ding over de montage, welke in dit geval uiteraard zéér nauw luisterde en die hij volbracht heeft met groot talent. Maar boven hen allen uit staa^ de Fran sche acteur Baur. -Hem moet men gaan zien. Men zal een zeer byzondere prestatie aanschouwen, niet alledaagsch, een op hocg peil staande creatie. Kaasragoiif voor gevulde broodjes. (Voor ongeveer 8 halve kadetjes). L. melk, 30 gr. bloem, 40 gr. boter, 200 gr. geraspte of in kleine blokjes ge sneden kaas, wat peper en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Verwarm roerende boter met de bloem tot een geiyk mengsel, voeg daarby lang zamerhand en steeds roerende de melk en laat de saus even doorkoken, tot ze flink gebonden is. Roer er dan de kaas door en maak de ragout op smaak met de Maggi's aroma en wat peper en zout. Ragout voor gevulde broodjes. (Voor ongeveer 8 halve kadetjes;. 250 gr. vleeschresten, 2% d.L. kokend water met 1 Maggi's bouillonblokje, 25 gr. bloem, 30 gr. boter, wat peper en nootmus kaat, wat fyngehakte peterselie. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelyk mengsel, giet hierby roerende langzamerhand den bouillon en laat het sausje een oogenblik doorkoken. Roer er het fyngehakte ,of grof gemalen) vleesch door en maak de ragout op smaak i-f met de peterselie, de peper en de nootmuskaat. Pikante balletjes. 125 gr. koud kalfsvleesch, 1 d.L. kokend water met 1 Maggi's boouillonblokje, 20 gr. boter, 15 gr. bloem, wat peper en nootmus kaat, Vt eetlepel gehakte peterselie, naar verkiezing een snuifje kerrie, 1 ei, paneer meel, frituurvet. Laat de boter met de bloem en een tikje kerrie onder voortdurend roeren lichtgeel fruiten, vpeg er geleidelyk den bouillon by en laat het sausje even doorkoken tot het flink dik is. Roer er het fyngehakte vleesch door en maak het mengsel op smaak af met de peterselie, de peper en de nootmuskaat; laat het, uitgespreid op een bord koud en styf worden. Vorm er balletjes van (15 h 20 stuks, rol ze even door paneermeel, doop ze in geklopt ei en wentel ze nog eens door paneermeel. Bak ze in dampend heet fri tuurvet mooi bruin en knappend, laat ze even op grauw papier uitlekken en presen- T- en zooveel water, dat ze juist onder staat, ook de gezeefde citroensap doet men by de visch en laat alles nog een kwartiertje op een klein pitje stoven, terwyl even voor het opdienen het vocht met wat sago gebonden kan worden en over het geheel' peterselie wordt gestrooid. Notenballetjes. 150 gram suiker, 150 gram noten, het wit van 1 ei, sap en rasp van een citroen, cho coladevlokken. De noten worden door het molentje ge malen of fyn gehakt, daarna vermengd met de suiker, liefst lichte basterd, de citroen sap en rasp en het styf geklopte eiwit. Van dit mengsel worden balletjes gevormd, die in chocoladevlokken gerold en in klein» papieren bakjes gelegd worden. Warme pudding met chocoladesaus. 175 gr. bloem, L. melk, 2 eieren, zout, 50 gr. suiker, 1 theelepel bakpoeder. Saus: 30 gr. boter en 40 gr. maizena, L. melk en water, 1 eetlepel poeder chocolade, 75 gr. suiker, een kuiltje in het midden, voegen een mes punt zout by en gieten telkens een weinig van de vloeistof by, tprwyl we van het mid den uit het beslag aanmaken, dat mooi ge- lykmatig en glad moet zyn en overgegoten wordt in een beboterde warme puddingvorm, die we sluiten en een uur in een pan met heet water laten koken (zachtjes). >Hebben We geen speciale vorm voor war- ne puddingen, dan nemen we byv. een recht Daantje in de gruttery van zijn vader in Schoonhoven. Gestoofde zoutevisch. 1 K.G. zoutevisch, sap van 1 groote citroen, 125 gram boter, vischwater, sago. We kunnen geweekte zoutevisch bestellen, doch indien er de voorkeur aan gegeven wordt, zelf de visch te weeken, is dit even goed mogeiyk, ,mits ze den vorigen avond wordt opgezet en gaar gekookt. De visch wordt uitgeschept en in een vuurvaste schotel gedaan, bedekt met stukjes boter ZONDAG: Groentensoep, rosbeef, spruitjes, aardappelen, ananas meringue. MAANDAG: Koud vleesch, andyvie, aard appelen, warme pudding met chocolade saus. DINSDAG: Klapstuk, hutspot, stekelvar kentjes in appelsaus. WOENSDAG: Pikante lamsharten, savoye kool, aardappelpurée, havermoutpap. DONDERDAG: Zweedsch gehakt, knolraap, aardappelen, ryst met krenten. VRIJDAG: Erwtensoep, aardappelsla, bie ten en andyviesla, tutti-frutti. ZATERDAG: Zuurkool met witte boonen, pannetje en sluiten tilt met een deksel af of Wel we gebruiken een kotn, die we af sluiten met perkament papier. De pudding is gaar, als ook het midden goed stevig is. Intusschen makern wy de saus door suiker en chocolade en maïzena dooreen te men gen en aan te maken met een deel van het water en de mélk, overigq/pielk koken en roerende het papje by voege#", even laten doorkoken. De pudding wordt gestort en de saus er om heen gegoten. Stekelvürkéntjes in appelsaus. 1 K.G. zure bellefleurs, 225 gr. wrtte suiker, 25 gr. amandelen, 2 kruidnagels, L. water. De appelen worden geschild en met de appelboor steken we het kloknuis uit, daar na snyden we één appel aan kleine stukjes en koken dezen met de halve liter water en de gewasscheiv appelschilletjes totdat de stukjes moes zyn. Alles ^wordt nu door de zeef gegoten en het vocht in een andere pan opgevangen, suiker hierin opgelost en de appels gaargekookt. We moeten zorgen dat ze niet breken en zé na eenigen tijd niet twee lepels omscheppen, om den boskant eveneens zacht te laten worden. Son ze gaar dan worden de appels voorzichtig in een glazen schaal geschept en de suiker stroop er omheen gegoten. De appels wor den rondom bestoken met in reepjes ge sneden geblancheerde amandelen. (Stekel varkentjes). De amandelen worden in heet water ge broeid, 10 minuten, daarna niét vinger en duim'het huidje verwyderd. Aananas meringue. 10 schyven ananas (1 gr. blik), 1 klein blik aardbeien, 4 eiWitten, 100 gram fyne suiker (poeder). De schyven ananas worden vp een bakblik gelegd en in het midden van elk een lepel aardbeien, zonder het sap. 4 Eiwitten wor den met de helft van de poedersuiker zéér styf geklopt, daarna wordt de rest by het eiwit gedaan en nogmaals geklopt. Het eiwit is styf genoeg, indien het zich met een mes gemakkeiyk laat snyden. Men verdeelt het daarna over de schyven ananas en 'wel zóó, dat de aardbeien geheel bedekt zijn en een randje van de ananas te zien komt, daarna plaatst men het blik in een niet war men oven, waardoor de schuim heel licht zal kleuren en croquant wordt, hetgeen on geveer een u Het gerecht wordt volkomen koud opge diend.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4