Gemeenteraad van Gouda. Beurs van Amsterdam. Tnot^oP^AonAsei rend en kantoorpersoneel in de naaste toekomst te ontslaan. Wij vernemen nog nader, dat het be sluit daartoé genomen is in overleg en na besprekingen met de bevoegde auto riteiten in Den Haag. Nog Woensdag heeft te Den Haag een bespreking plaats gehad, welke tot direct gevolg heeft ge had het besluit van de directie van de Kon. Hall. Lloyd om het reeds vermelde schrijven aan het personeel te richten. Het ligt In de bedoeling, dat tusschen Amsterdam en Zuid-Amerika op beschei den schaal een vrachtdienst zal worden gehandhaafd, waarvoor concentratie en reorganisatie van het bedrili van den Kon. Holl. Lloyd noodig is. De regeering wenscht. dat handhaving van den dienst en inkrimping van het bedrijf op zooda nige wijze geschieden, dat er samenwer king bestaat tusschen Rotterdam en Amsterdam. Tenslotte vernemen wij nog. dat door het aangekondigde ontslag waarschijn lijk ongeveer 200 leden van het personeel van den Kon Holl. Lloyd zullen worden getrofen. De burgemeester van Hare%p^ mr. Boerema overleden. Hedenmorgen Is In den ouderdom, van ruim 30 Jaar vrij plotseling overleden mr. D. Boerema. burgemeester van Haren. Mr Boerema is in 1910 benoemd tot burgemeester van Haren en zou dit jaar dus zijn 26-jarig ambtsjubileum hebben gevierd GEMENGDE BERICHTEN. steekpenningen aangrmomen. Een slager-grossier en twee gemeen te-ambtenaren gearresteerd Naar wij vernemen is de justitie te Amsterdam een geval van fraude bij le veranties aan de gemeentelijke zieken huizen op het spoor gekomen, traude. welke bestond in het verstrekken en ont vangen van steekpenningen. In verband hiermede zijn de directeur van een groote slagersfirma, waarvan hoofdkantoor en fabriek op den Zeedijk. Ngevestigd zijn. en twee gemeente-ambte naren gearresteerd Het onderzoek in deze zaak is geleid door den subst officier van justitie, mr L. de Blécourt. den rechter-commlssavls mr J Meihuizen en den Inspecteur dtr centrale recherche J L. Posthuma. Gis teren werd huiszoeking verricht in per ceel Zeedijk 32, heden bij de betrokken gemeente-ambtenaren Glstdren werd de slager-grossier gearresteerd, heden wer den de beide gemeente-ambtenaren in hechtenis genomen. Reeds geruimen tijd bestond er ver denking. dat bij de leveranties van vleesch. bestemd voor de gemeentelijke ziekenhuizen, met steekpenningen ..ge werkt" werd en het onderzoek der boe ken heeft nu uitgewezen, dat dit Inder daad bet geval is geweest. Van kleine bedragen zijn deze ongeoorloofde giften aangegroeid tot pl.m "100 pèr persoon en per maand en zij werden jaren ach tereen verstrekt, tot nu onlangs de sla ger zijn leveranties aan de gemeente kwijt raakte. De gearresteerde slager heeft een bekentenis afgelegd. Van de bij het geval betrokken ge meente-ambtenaren is er één kortgeleden gepensionneerdhij was werkzaam bij de gemeentelijke kindervoeding De twee de gemeente-ambtenaar is verbonden aan de Inkoopcentrale voor vleesch Hun verhoor duurde heden den geheelen och tend voort. Lijk onder de puinhoopen. Het slachtofer van den brand te Den Haag gevonden. Te 's-Gravenhage is ónder de puinhoo pen van de j.l. Vrijdag uitgebrande fa briek van de firma van Straten en Poon in de Waldorpstraat gebonden het totaal verkoolde lijk van den 74-jarigen tim merman Kdie sedert den dag van den brand werd vermist en omtrent wien men direct vermoedde, dat hij in het bran dende gebouw, waar men hem kort voor den brand had gezien, om het leven was gekomen. Het lijk is ter beschikking van de fa milie gesteld en naar de woning van het slachtoffer overgebracht. Notaris failliet verklaard. De rechtbank te Leeuwarden heeft failliet verklaard den notaris A. F te Langweer. Deze gebeurtenis heeft ook in de om liggende gemeenten vrij wat opschud ding veroorzaakt, niet het minst doordat verschillenden aanzienlijke bedragen on der het beheer van den betref lenden no taris hadden gesteld Reeds eenlge dagen geleden deden geruchten de ronde, dat de zaken van F. er niet goed voor ston den Door het optreden van een der schuldeischers is thans het faillissement tot stand gekomen Hoewel nog niet precies kan worden vastgesteld, hoe groot het tekort is. heeft men grond om te vermoeden, dat het zeer aanzienlijk zal zijn. MARKTBERICHTEN. Deensche boternoteering. De officieele Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 204 kronen is 0.66. Het crisis botermerk. De heffing op boter en de vervoerver- gunnlng voor buitenl boter is voor de volgende week vastgesteld op 95 cent. i- 1 Zitting van Donderdag 31 Januari 1935. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester. DE OOKSTELLEN INZAKE DE SALAR1EER1NG VAN HET GEMEENTEPERbONEEL AANGEHOUDEN. Gisteravóhü kw gm dé Gemeenteraad voor de verste maal »n Uit jaar, onuer voor/lflei - schap van den burgemeester, ae heer k. u. Gaan ana t, byeen. De VOORZITTER heette alle raadsleden welkom en begroette in het byzonder 114 heer J. y. d. Endt die na een vry langduri ge ongesteldheid, thans weer in den raad .ndBzig is. .Nieuwjaarsrede van den Burg»- De burgemeester hield de volgende rede: Dames en Heeren, Ken twaalfde van het jaar, dat we zyn ingegaan, is al Merstraken, nu we heden in eerste raadsvergadering byeen zyn. De ze omstandigheid kenschetst mede den tyd, wiaarln wy teven. Onze samenkomsten worden slechts schaars gehouden het be zwaar js, dat de door de gemeente gekozen vertrouwensmannen op steeds verder van elkaar verwijderde tydstippen gelegenn. vinden van gedachten te wisselen, ais zy den juisten weg pogen te ontdekken. De uitzonderlijk gewijzigde omstandigheden, i.. bedoel hiermede de slagboomen, die gesteid worden aan ons financieel kunnen, veroor loven niettemin de zaken der gemeente in het spoor te houden met in de reeks der ver gaderingen een aanzienlyk verminderde "fre quentie. Zoo kwamen wij in 1934 slechts 15 keer tezamen. De omstandigheid, dat de vast stelling der begrooting slechts in één zit ting tot stand kwam, staat hier buiten, want nog drie malen in successie daarna was ik genoodzaakt, ook voor dit punt, U byeen te RADIO-TELEGRA FISCH WEERBERICHT 1 Februari. Hoogste stand 776.1 te La Coruna. Laagste stand 737.8 te Reykjavik. Verwachting: Matige tot krachtige tij delijk stormachtige zuid-westelijke tot westelijke wind. Regen. Later tijdelijk opklarend. Zachter Van de begrooting gesproken. Gij zult vragen, hoe staajfc het miet dit ge meentestuk voor 1935? Ik antwoord U daar op, dat zy ter beoordeeling naar Ged. Sta ten is gezonden. Als de teekenen niet be driegen, zullen Burgemeester en Wethou ders haar zeer binnehkort aan de orde stel len. Keeren we tot 1934 terug al zouden we er ons eigenlyk liever wat van afwenden. Want veel schoons, veel opwekkends, veel vreugdevols heeft hét niet gebracht. Het wafe nog maar steeds een gevecht tegen de ongrijpbare ongunst der tyden, te gen de knagende werkloosheid, tegen de fi- nancieele onmacht om inkomsten en uitga ven tegenover elkaar in evenwicht te hou den. Ge weet, dat de voo* 1934 geldende subsidie-regeling voor de werkloosheids lasten zóó totaal onvoldoende is geweest, dat het jaar dan ook met een tekort sloot. Maar we kunnen daar een streep onder zetten. Het jaar 1935 gaan wy op dit stuk met een geheel gewyzigde subsidieering in, gepaard wel is waar met een nieuwe finan- oieeie verhouding tusschen ryk en gemeen te, maar toch in totaal met een zéér aan merkelijk verschil in lasten, dat de begroo ting 1935 er een beeld van zal vormen. De werkverschaffing. uouda zoekt het in c*t werxverscnaiimg. Dai was in ls«o en 1934 het geval, we zui ien het 111 lytfö voortzetten, al is ue werk- ge!egeni*ciu aan het Kanaal, waar in 1933 en 1934 240 tot 245 man, in totaal 472 arbei ders, werk hebben gevonden, afgeloopen. Aan de werkverschaffing op de uiter- waaru, ter hanu genomen in December 1932, hebben in 1934 gemiddeld 50 man gewerkt, titi werk werd midden 1934 beëindigd. De werkverschaffing aan den Parallelweg werd in tie plaats daarvan aangevangen. Er heoben in 1934 gemiddeld 240 man nutti gen arbeid gevonden. De bevolking. De bevolking sieeg door geboorte met 566 en door vestiging met 1473, daalde door sterfte met 1599 personen en steeg ten slotte met 440 personen tot 31035 zielen. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente bedroeg 2Ö5fc Het Maiktbedryf. Het marktbedrijf onderging in sterke ma te een teruggang. Het aantal aangevoerde magere varkens bedroeg 24643, slachtvar- kens 4749, biggen 35380. Het totale aantal diersoorten daalde, ten opzichte van 1934, met 27%, hoofdzakelijk door den achteruit gang van het aantal ter marlet gebrachte biggen, als gevolg van de ten aanzien van de varkensfokkerij getroffen regeerings- maatregelen. Gelukkig blyft het met de kaasmarkt ftog altijd crescendo gaan. De aanvoer steeg wederom met 3.1% in gewicht en het aantal partjjlen zelfs mot 5%. Meer en meer blijkt Gouda de meest ge zochte markt te zijn van de omgeving, ja, voor Gouda-kaas de grootste des lands. 17.318 partijen met een totaal gewicht van 4.273.351 K G. kwamen hier in 1934 tei markt. Van de gemeenten Gouda, Woeruen, Bodegraven, om alleen de grootste te noe men, staat Gouda aan de kroon met 27.82'. van het totale aantal van 62.254 partijen, aangebracht in l'l bekende Gouda-kaas- De Electrische Centrale. Onze Electrische Centrale leverde af 9.298.307 K.W.U., waarvan in Gouda 5.229.666 en in de buitengemeenten 4.068.641 K.W.U., een teruggang ten opzichte van 1933 van resp. 2.57, 0.31 en 5.32'.Ontvan gen werd 641.671.15 tegen 659.951.50. Aan gas werd geproduceerd 3.302.630 M3. tegen 3.513.880 M3., ten teruggang met 1933 vergeleken van 6.01%. Huurverlaging. Tot de belangrijkste raadsbesluiten van 1934 rekenen wy de huurverlaging van ge meente- en woningwetwoningen. Voor 531 bewoners is het plaatselijk indexcijfer, naar een gemiddeld inkomen van 22.90 en naar een gemiddelde huurverlaging van 030 gerekend met alweer gemiddeld 3% ver laagd. Een tweedy touurveriagmg ïr in stu die. De oïiderwijsverslechteringen, uit nood zaak in 1933 geboren, begonnen in 1934 door te werken. Hoe werken zy? Klasgen met meer dan 50 leerlingen vormen geen uitzondering hier en daar kunnen de lo kalen de kinderen nauwelijks bevatten. Toch ik constateer dit met voldoening en gij zult het met blijdschap vernemen blijken de toewijding, de inspanning en de liefde der onderwyzers voor hun gen Oe vernoogue inspanning en ue uig van hun dageiymsche laak besj zyn. Zy morren niet, zy zouden aüee ren, als zy hun oetifeKking hadden gekozen in ue verwachting, dat ueze hun eei werkkring zou opieveren. verhoogde inspanning, die het deel der onderwyzers is, vinden wjj terug by andere gemeentedienaren. Ik denk inzonderneid aan de administratieve diensten en ik erken gaarne, dat ook zy een berg werk meer moeten verzetten zy deden het, zy deueri het gaarne eb zy deden het goed en ik wil daarnaast dq| gemeentewerklieden, die in groote meerderheid hun werkkring liefheb ben en in deze tyd wel in het byzonder zul len waardeeren, in myn erkenning opnemen. De leidende ambtenaren staan voor een extra zware taak. Als gy constateert, dat de gemeentediensten naar tevredenheid functionneeren, zult gij by mij in erkente lijkheid voor hun prestaties niet achter De burgerij, waarvoor wij allen in louw zyn, heeft zorgen te over. Het gaat hun in alle geledingen slecht. Kwam er maar een vleugje hoop, gerechtvaardigde hoop zij zouden niet, als nu, maar steeds een donker verschiet in het oog, een zekere berusting in hun hart hebben. Ze komen nu met zyn allen het leven door, maar zorg vervult menigeen en ir. meer dan één gezin komt de vraag naar boven; hoe lang nog! Drukkende belastingen verlammen. De burgerij moge begrijpen, dat Gouda zonder privaatrechtelijke bronnen van inkomsten de belastingschroef aangedraaid moet hou-i den; zy venvacht één ding met de grootste stelligheid: geen verhooging der "lasten meer» Hoe Het hiermede in 1935 zal uitkomen, zal de weldra in te dienen begrooting lee- ren. Het Koninklijk Huis Ons Koninklijk Huis leed zware verliezer.. Goddank hebben wij onze Koningin behou den zy waakt en werkt geen kan Haar daarin overtreffen. En dat onze Prinses haar Moeder's leven, naast den arbo'd voor het Nederlandsche volk, waarde geeft, stemt tot groote dankbaarheid. Wij verloren door den dood ons lid den heer Fokkers. Nog meermalen komt in de vergadering -.cn het Dag. Bestuur zyn naam op de lippen, zijn oordeel naar voren -n ver schijnt zijn typeerendo persoonlijkhe-d1 i.i onze gedachten. D.D. jn H.I: Het jaar, dut achter oiu, ligt, hoe zeer het ons heeft op den proef gesteld, moet ons moed geven, vol te houden. We hebben stormen over ons heen zien gaan e.i nog steeds staat de barometer op slecht weer. l'erwyl wy ons op de wilde baren bevin den, zal binnenkort de wacht worden afge lost. Welk© officieren dan op de brug en welke in de machinekamer zullen staan, de route zullen opmakeh en het bestek zuilen leiden ,is nog onzekqr.. In elk gevalde ka pitein hoopt te blijven. In onze raadsvergaderingen is een zaak van overgroote waarde ons bezit gebleven: e*n goede, tot zekere hoogte vriendschap pelijke stemming geen vijandigheden, geen persoonlijk geharrewar. Heb ik sinds lang mijn voorzittershamer ■mu eigenlyk wel ooit gebruikt, andiérs dan om een al te luide onderlinge conversatie tot lageren toon te brengen Deze omstandigheid is van zoo grooi. ge wicht, dat ik me vlèi, dat ge het lidmaat schap, niet alleen NMjiX^e inspanning, die het vraagt en om de eer, die het in zich .'luit, op prijs stelt, omdat het gelegenheid ge?ft in een behoorlijke sfeer belangryk werk te doen. Moge dit bestendigd blijven. Als gij U* Uw joersoonlijk leven reden tot dankbaar heid blyft voelen, zult gy gereeder dit werk vervullen. Ik hoop dat van harte en ik be trek 111 dezen wenscb gaarne de pers v >or wier werk ik bewondering koester en de stenografen, die mede een uithoudingsver mogen toonen te bezitten, waarvoor ik on'- zag heb. Namens den Raad sprak mevrouw RIESZ (v.b.) de hoop uit dat het den burgemeester gegeven zal zyn om in deze moeilijke tijder zyn ambt met kracht en wijsheid te vervul len. Notulen. De notulen der vergaderingen van 3, 11 en 17 December worden gearresteerd. Mededelingen. B. en W. deelen den Raad mede: dat Ged. Staten de rekeningen voor de dienstjaren 1931 en 1932 van het Gemeente- Pensioenfonds hebben vastgesteld; idem: tweede vaststelling der rekening voor het dienstjaar 1932 voor het Woning bedrijf; idem: tweede vaststelling van de rekening voor het dienstjaar 1932 van het Openbaar Slachthuis; idem: de vaststelling van de rekening voor het dienstjaar 1932 van het Markt bedrijf; idem: de vaststelling van de rekening voor het dienstjaar 1932 van den Dienst van Gemeentewerken. Ged. Staten hebben voorts hun goedkeu ring gehecht aan de raadsbesluiten van 3 Dec. j.l. tot verhuur der z.g.n. Manége aan de Paardensportvereeniging „Gouda Voor uit"; tot verhuur van de woningen Nieuwe Haven 39 en Regentesseplantsoen no. 9 en tot aankoop van grond, gelegen aan de Eerste Kade van de fa. Gebrs. Dercksen. Eveneens is goedgekeurd het aangaan van kasgeldleeningen. Idem: de verdaging der beslissing op het raadsbesluit van 8 Dec. j.l. tot vaststelling van huurprijzen van met woningwetvoor schotten gebouwde woningen en tot het ver leenen van machtiging aan B. en W. tot het indienen van bezwaarschriften als bedoeld in art. 14 der Omzetbelastingwet. Idem: de ontvangst der raadsbesluiten tot aanvulling van art. 71 der Algem. Politie verordening en tot aanvulling en wijziging der Algem. Politieverordening t.a.v. het Motor- en Rijwielreglement. Idem: de raadsbesluiten van S Dec. j.l. tot vaststelling van afschrijvingspercenta ges voor Spaarbank ®n Stortings- en Op haaldienst; tot verkoop van grond aan de Da Costakade aan D. Oskam; idem ten noorden van den Graaf Florisweg aan T. de Bruin; idem aan de Van der Palmstraat aan J. v, d. Velde en tot wijziging der be- heersverordening Stortings- en Ophaal dienst. Voorts zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot wijziging der begrooting 1934 en tot verpachting van den tol aan het Goudsche Rypad aan L. H. 4e Groot. Vervolgens zal op 5 Februari a.s. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur zitting worden gehouden inzake de door G. van Wingerden ingediende bezwaren tegen het plan tot herziening van het uitbreidings plan, voor zooveel betreft de stadsdeelen De Korte Akkereh tot aan de nieuwe sluit werken, Kort Haarlem beoosten de Kruger- laan en de verbinding van laatstgenoemd stadsdeel met den straatweg naar Bode graven. De VOORZITTER deelt mede dat B. en W. deze zitting zullen doen bijwonen. Verder is ingekomen de verdaging van de beslissing op het raadsbesluit vap 11 Dec. l.h tot aanvulling der Algem. Politie verordening met een bepaling betreffende de Zaterdagavondmarkt, alsmede de ont vangst van het raadsbesluit van eenzelfde datum met betrekking tot ditzelfde onder werp. De heer POLET (a.r.) zegt met verwon dering deze mededeeling te hebben gelezen. Aan Ge<j. Staten kan geen raadsbesluit zyn kenbaar gemaakt, daar dit voorstel niet behandeld. De VOORZITTER zegt toe dat een en ander zal worden nagezien. Vervolgens is de goedkeuring verkregen van Ged. Staten op de raadsbesluiten va« 3 Dec. 1.1. tot verkoop van grond aan D. Oskam, fa. P. de Jortg, J. v. d. Velden, T. de Bruyn en J. F. Luxen; idem: de wyziging van de beheersveror- dening voor den Stortings- en Ophaaldienst; idem: de vaststelling van de afschrij vingspercentages voor bezittingen van de Stortings- en Ophaaldienst en Spaarbank. Voorts dat de voorzitter van het College van Ged. Staten by schrijven van 12 Jan. 1935 toezendt een afschrift van het Kon besluit van 28 Sept. 1934, houdende goed keuring voor wat het politiepersoneel be treft van het raadsbesluit van 19 Februari 1934 tot vaststelling opnieuw van een kor ting op de salarissen. Dan het Kon. besluit van 5 Dec. 1934 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Dec. 1930 tot vaststelling eener verorde ning op de heffing van besmettelijke ziek engelden in de gemeente Gouda. De Minister van Economische Zaken heeft medegedeeld dat by Kon. besluit van 18 Jan 1935 is goedgekeurd het raadsbesluit van 11 Dec. j.l. tot vaststelling der nieuwe Win kelsluitingsverordening. Goedgekeurd is vervolgens het proces verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger op 25 October 1934. Ged. Staten hebben ook goedgekeurd de plannen van B. en W. betreffende de werk verschaffing voor het jaar 1935. De verplaatsing der Sportterreinen. De heer SAiNDERS (s.d.) zegt gelezen te hebben van de bedoeling van B. en W. om de sportterreinen naar een ander oord te verplaatsen. Spr. zou hét op pry's stellen om alvorens daartoe wordt overgegaan met de betrokken vereenigingen in over leg te treden, opdat zy niet voor nadeelen zullen komen te staan. Irt de tweede plaats, zegt de heer Sanders dat de werkverschaffing aan den Parallel weg nu in normale werkverschaffing ge- schiedt. Het verheugt spr. dat men nu de zelfde argumenten aanvoert als indertijd de soc-dem. fractie daartoe heeft gedaan. De heer ZANEN (e.g.) vraagt of nog nadere voorstellen in den raad zullen ko en. De VOORZITTER zegt dat B. en W. voor nemens zyn om den raad een plan voor te leggen en uiteen te zetten de objecten in verband met het 60-millioenplan. Wethouder KOEMANS (r.k.) antwoordt den heer Sanders dat de toestand zooals die was niet ideaal genoemd kon worden en zoodra het mogelijk was, zijn terstond mid delen beraamd om een einde te maken aan minder-ideale toestanden. De heer SANDERS (s.d.) vraagt nog of d©- uurloonen aan het Kanaal niet in over eenstemming konden worden gebracht met die aan den Parallelweg, waarop wethou der KOEMANS (r.k.) zegt dat de uurloonen niet zyn verlaagd, maar wèl de tarieven met 10 Gemiddeld is in de laatste weken pl.m. 20.per week verdiend. Verlaging huren gemeente-woningen. De laatste mededeeling van B. en W. is met betrekking tot de onderwerpen, behan deld in het voorstel der raadsleden Heer- kens c.s. terzake van de huren van woning wet-woningen en het bouwen vhn goedkoope arbeiderswoningen (hyptheekbbuw). Een en ander is inmiddels door de regeering ver richt. De heer HDERKENS (r.k.) merkt op dat intusschen een jaar is verstreken, terwijl de toestand niet veel is verbeterd. Spr. dringt aan op spoed, omdat alleen ift de gemeente- woningbouw Kort-Haarlem nog 26 wonin gen leeg staan. Wanneer de huren worden verlaagd, zullen deze huizen eerder worden verhuurd. De heer DESSING (r.k.) iegt dat in het voorstel van den heer Heerkens p.s. de bouw van goedkoope woningen wordt ge vraagd. Ben ik goed ingelicht, zegt spr.. dan zyn er bij B. en W. bouwplannén in gediend tot het bouwen van goedkoope wo ningen, maar tweede hypotheek werd ge- weigerd. De heer SANDERS (s.d.) merkt op, dat I de regeering dus weer is teruggekomen op de gedachte van het verleenen van een tweede hypotheek. Het wordt tijd dat de raad te beslissen krygt over het al of niet verleenen var een tweede hypotheek. De VOORZITTER antwoordt dat de eer ste huurverlaging verband hield met min dere bepaling t.a.v. de rente. Nog een twee de huurverlaging is moe-elijk gebleken en op zeer korte termijn zal de raad een be slissing kunnen nemen. Ingekomen stukken. Behalve de aan de orde zijnde ingekomen stukken is van de heeren G. van Hofwegen en A. P. Jansen namens de Vereeniging van Eigenaren van perceelen gelegen aan de Graaf van Bloisstraat en de P. C. Both- straat een verzoek ontvangen betreffende regeling voor de demping van de sloot, ge legen tusschen deze straten. B. en W. deelen mede dat zy adressanten inmiddels spoedshalve bericht hebben, dat zy dit verzoek niet wenschen te steunen en by niet aanvaarding van de door den ge meenteraad aangeboden hulp, tot toepas sing van de Woningwet zullen overgaan. Tot het treffen van een nadere regeling voor de betaling hebben B. en W. zich in voorkomende noodzakelijke" gevallen bereid verklaard. De raad vereenigde zich met het voor stel van B. en W. en wezen het verzoek af. Ook is ingekomen van den boekhouder van den dienst van Gemeentewerken, een wyziging van de begrootingen van baten en lasten van Gemeentewerken en Brand weer over het dienstjaar 1933. De raad gaat daarmede, accoord. Tenslotte is ontvangen van den directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettings- dienst suppletoire begrootingen voor den Reinigingsdienst en den Ontsmettingsdienat voor het dienstjaar 1934. Ook hiermede ver eenigde de raad zich. Benoeming hoofd Bewaarschool. Aan de orde is dan de benoeming van me.j. L. A. Hagendoorn tot hoofd der 3e Openbare Bewaarschool met ingang van 1 Maart a.s. in de vacature van mej. J. p Jong. die met ingang van dien datum den dienst wegens het bepreiken van den pen sioengerechtigden leeftyd gaat verlaten. De raad besluit eenparig overeenkomstig het advies van B. en W. Tot onderwyzeres aan School B wordt benoemd mej. K. Swart te Neede. Benoeming curator Gymnasium. Het college van Curatoren zond in ver band met de ontstane vacature door het ver trek van den heer P. de Vos ter aanbe veling het dubbeltal bestaande uit dr. H. Vixseboxse en dr. J. P. Treub. De heer SANDERS (s.d.) zegt dat de S.D.A.P. toch de toezegging heeft gekregen dat een onderhoud over de vacature zou plaats vinden. De VOORZITTER deelt mede dat zulks is geschied en leest een brief van boven genoemd college voor. Dfr heer SANDERS (s.d.): Men heeft de S.D.A.P. niet gevraagd of er in de party niet iemand zou zyn die voor deze functie in aanmerking zou kunnen komen. Het college van cuatoren is wel van mee ning dat het noodig is dat tot curator wordt benoemd iemand die zelf academisch ge vormd is, maar in de vorige raadszitting is ook dé naam genoemd van iemand die dat niet is. Oud-wethouder Knqtfel verdedigde indertijd de benoeming van spr.'s party- genoot de heer de Vos. Als de raad nog een zelfde standpunt inneemt als in de Vorige raadzitting is spr.'s fractie bereid om een naam te noemen. De heer VAN DER ENDT (c.h.) meent dat de heer Sanders niet juist heeft ge sproken. Uit de brief van het college van curatoren blijkt dat zy rekening willen hou- men met de verschillende geestesstroomin- gen in de gemeente. De heer POLET (a.r.) zegt: Gezien de huidige situatie is het beter nu te kiezen uit deze voordracht. Alleen moet zulks een tweede keer niet voorkomen. Het ligt op den weg der curatoren te probeeren by de S.D.A.P. iemand te vnden voor deze be noeming. De VOORZITTER meent dat het college van curatoren het zelf moet uitzoeken. De heer SANDERS (s.d.) is het niet een» met den heer v. d. Endt en stelt voor de benoeming aan te houden tot de volgende vergadering opdat de s.d.a.p.-fractie zich zal kunnen verstaan met het college van curatoren en raadsleden. De raad gaat hiermede accoord. Voorstel betreffende de salarissen en loonen van het Gemeentepersoneel. De VOORZITTER deelt mede dat van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren een adres d.d. 30 Januari 1935 is ontvangen betreffende dit salariavoorstel. De Minister acht het noodig te doen wat B. en W. in December by meerderheid aan den Raad hebben kenbaar gemaakt. De R.K.-fractie stelt een motie van orde voor om het voorstel aan te houden, en waarin voorts wordt gezegd dat B. en W. een onderhoud met den Minister zullen ver zoeken om nadere inlichtingen te vragen over genoemd besluit en waar het voorstel van den Raad kan worden toegelicht. Wethouder KOEMANS (r.k.) licht de motie toe. De brief van den Minister heeft een onaangename indruk gemaakt Spr.'s fractie wil -J wanneer het hoogste gezag spreekt er zich b|j neerleggen, maar vindt de loop dezer dingen niet normaal. De brief van den minister d.d. 10 Jan. j.L dekt diens brief van 20 Aug. j.l. niet. Als wy, zoo zegt de heer Koemans, de brief van den Minister van 20 Augustus naar den let ter hadden gevolgd, dan zou een conflict met de brief van 10 Jan. niet zyn uitge bleven. Heeft de raad zich verzet tegen die brief van aen Minister? Geen sprake van! Die brief is richtsnoer gebleven. Het bevreemdt den heer SANDERS (s.d.) dat wethoyder Koemans een dergelijk voor stel verdedigt. Een normaal verloop in het college van B. en W. zou dit -overbodig moeten maken. Men heeft, als ik goed heb geluisterd, zegt spr., de kwestie niet op normale wyze behandeld. Als dat inderdaad zoo is, dan is «het begrijpelijk dat de r.k.-fractie met een dergelijk voorstel Komt. Spr. heeft zich ook verwonderd over de brief van den Mi nister, want de raad is nog verder gegaan dan de Minister! De S.D.A.P. geeft de voor keur aan een commissie uit den raad die de aangenomen voorstellen ter bevoegder plaatse zal toelichten. Spr.'s fractie zal de r.k.-motie van orde ondersteunen. De heer POLET (a.r.) zegt dat spr. t fractie dit niet zal doen. Er is tijd genoeg geweest om informaties in te winnen. Wij doen beter, zegt spr., om het voorstel van de meerderheid van B. en W. te behandelen. Mevr. RIESZ (v.b.) vindt deze gang van zaken vreemd en vraagt hoe het oordeel van de andere wethouders is. Het verwondert de heer ZANEN (e.g.) dat dit punt qp het laatste moment pas i« behandeling komt. De brief van den Minis- ter spreekt duidelijke taal. Wat moet dan toch met den Minister worden besproken? Spr. ziet in de voorgestelde motie iets an- wantrouwen en nu w« nister meer ^^YLWIJK (a.r.) bevreemdt Duerdé gedachte als zouden de wet- de 8eopP r „,.gden Minister zijn geweest. houders naar ^e" d?n" Meister behandeld !S Veff spr Ïch afgevraagd: waar werd, heeft sp toen met den moet dat heen^ -P - maar toen wüden de Minister gaan P instemming be- O- M1- Kwn'an» kunn,!n "Vrekw. Koemans Minister van Binnenland- andere dag zou c IS Zaken een "buitenlandache reis gaan np voorstelling van zaken, zooais 'toer Mliylwyk die geeft, d"* "'et ge- h0pe ^VOORZITTER dient van antwoord en l*"l!X tweede'" tó'rmün zegt wethouder KOEMAN (r.k.dat men twee dingenver- „lijk die niet te vergelijken zijn. De van den Minister nog maar een M* dagen in het bent van B. en W. P Mereirst wil spr. opmerken: als wij nog een pog">K »illen doe" om 11 1° j" ïSf te kloppen „m gehoor dan is de „raak daarvan dat het ons buitengewoon Ïlvalt om iets te moeten doen wat tegen r«il van den- Minister ingaat Ba den Sinister moeten we niet gaan debatteeren. "de motie staat dan ook het hebben van L onderhoud, om het voor.tel van den rl*L dat met 15 tegen 5 stemmen werd sjngenomen, te verdedigen. Waar dit voor- „ui bliik geeft van een hopelooze verdeeld held hikt het spr. het beste toe om by den Minister het raadsbesluit te motiveeren. De heer POLET la.r.) merkt op dat ge noemd voorstel niet met 15 tegen 5, maar nut 12 tegen 8 stemmen is aangenomen. Wethouder K.OEMANS: De einduitslag was 15 tegen stemmen! De heer POLET (a.r Het Is mogelijk dit deie raad aan B. en W- (dat zelf niet homogeen is> opdraagt om naar den Mr nigter te gaan en het voorstel te verdedi gen. Maar het ligt voor de hand dat de minderheid dan niet zal zwijgen. Spr. meent dit de Minieter zijn standpunt niet zal wij- ligen en overeenkomstig de meerderheid van, fl. en W. beeluiten. De heer SANDERS (s.d.): Wanneer wij uitvoering louden geven aan de brief van den Minister, dan zouden de hoogste sala rissen niet worden verlaagd. Wij hebben rekening te houden met de meerderheid van den Raad. Men moet het niet willen doen voorkdmen alsof het hier iets specifiek Goudsch betreft. Er zijn meer colleges ons land die hebben getracht om de Minis ter tot andere gedachten te brengen en vergis ik mij niet dan is dat een pro vincie zelfs gelukt! De voorbeelden zijn dus unwezig. De heer Sanders bepleit tenslotte aan neming van de r.k. motie, niet om by den Minister te gaan debatteeren, maar om den Minister te overtuigen van de onbillijkheden vin de maatregelen, temeer omdat die in itrjjd zyn met diens brief -van het vorig jur. Spr.'s fractie zal de motie dus onder- deunen om een laatste poging te wagen. "De motie wordt aangenomen met de itemmen def r.k. en s-d.a.p. vóór. Het voor stel wordt daarmede aangehouden. De Raad vereenigt zifch vt "volgens met het Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 18 Juni 1934, betreffende korting bezoldiging politiepersoneel. Aan de orde is dan het Voorstel tot wijziging van het Ambte narenreglement 1929. Het heeft de aandacht van den heer SANDERS (s.d.) getrokken dat het scheids gerecht zal moeten verdwynen en voorts de regeling betreffende de wachtgelden. De VOORZITTER antwoordt dat een scheidsgerecht veel te omslachtig is. Dit punt wordt aangenomen met aanteekening dat de S.D.A.P. tegen is. B(j een der volgende punten van het amb tenarenreglement zegt Mevr. v. DANTZIG (s.d.) dat haar fractie het onbillyk vindt dat de huwende ambtenares wordt ontsla gen, en vraagt of men by vrouwen die in concubinaat gaan leven dezelfde bepalingen wil laten gelden als voor de huwende vrouw. Bij het Ryk is dit geregeld. Het voorstel van B- en W. wordt dan nngen omen met de stemmen van de M-a.p. en Mevr. Riesz. (v.b.) tegen. Het voorstel van Mevr. van Dantzig *ordt gesteund en aan genomen met H tegen 10 stemmen. Tegen de r.k. en prot. ct>r. fracties. Bet Ambtenarenreglement wordt daarna *Ün geheel en zonder hoofdelijke stem- ffling aangenomen. De wijzigingen in Het Werkliedenregle- raent 1929 *orden zonder discussie aangenomen. Aangenomen worden vervolgens de eigende voorstellen: wijziging in de bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Houw en inrichting van een operatie zaal by het Van Itereon-Ziekenhuis. Inwerkingtreding der stemdigtricten per 1 April 1935. Aankoop van grond in verband met de verkeergverbetering KrugerlaanDu Toitstraat. voorstel tot verkoop van grond in net bouwcomplex Burgvliet II, benoorden n Graaf Florisweg aön den heer J. Bot- rop wordt aangehouden, zien 6n zuNen dit nog eens nader be- Aangenomen worden de volgende voorstellen: V«A°op van grond, gelegen in het houwgrondcomplex Burgvliet II aan de heeren A. Cleton en K. van Bel 'en. V^o°P van grond, gelegen in het bouwgrondcomplex Burgvliet II, ten nooëden van den Graaf Florisweg «•n de Gebrg. Kok. Verhuur van grond, gelegen in de Ach- térwüleiu, aan den Heer A. Straver Reeuwijk. Verhuur van de z.gji. Beuk mol en aan de Veerstal aan den heer M. J. A. Endenburg. Verhuur van het woonhuis Vrouwe- vestesteeg 16 aan den heer D. Sloo- ter. Hettverleenen van vergunning voor heil betreden van een gerioleerde zyl gelegen achter de IJssellaan aan den Heer N. van der Klis. Vervolgens is aan de orde het Voorstel tot overdracht van gronden van het Grondbedrijf aan het Open baar Slachthuis. De heer MAASKAN? (s.d.) zegt dat het Slachthuis voornemens is om de grond tot zich te trekken en begrijpt niet dat daar voor ƒ3.50 per M2. moet worden betaald. Het slachthuis gaat onder groote zorgen gebukt. By vorstperioden moeten koeien die geslacht moeten worden, by slagers wor den gestald. Spr. heeft een officieele taxateur de waarde van den grond laten schatten, en deze taxeerde de waarde op ƒ2.50 per M2. Vakmenschen oordeelen dat ƒ2.50 voldoen de is en daarom had spr. liever gezien dat de prys wat lager was gesteld. De heer HEERKENS (r.k.) zou de be treffende grond liever productief willen ma ken door de aanleg van volkstuinen. De VOORZITTER zegt den heer Heer kens toe dat hij dit laatste in gedachten zal houden. Wethouder Mr. DE WITT' WIJNEN (lib.) zegt den heer Maaskant dat het administra tief juist is dat elk bedryf zyn eigen lasten draagt. De raad vereenigt zich dan met het voor stel van B. en W. Ook gaat de raad accoord met het Voorstel .betreffende toepassing van het beroepsrecht voor aanslagen in de Omzetbelasting voor de Licht fabrieken. Vervolgens komt in behandeling het Voorstel betreffende de leverantie van melk voor rekening van den Gemeen telijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer POLET (a.r.) zou een andere regeling wenschen, waardoor ook andere melkhandelaren in de gelegenheid worder gesteld om melk te leveren. Administra tieve bezwaren zyn aan een dergplyke rege ling niet verbonden. De heer PREVOO (s.d.) zegt dat Maat schappelijk Hulpbetoon niet anders kan. Wethouder KOEMANS (r.k.) is van mee- nii.g dat deze zaak alleen tot de competen tie van het Maatschappelijk Hulpbetoon behoort Overigens zijn er wél administratieve be zwaren, Nu de melk door één leverancier wordt geleverd, heett men de zekerheid d(it de melk ook absoluut geléverd wordt. Bo vendien heeft Maatschappelijk Hulpbetoon uan den leverancier eenige verplichting. Jaarlijks wordt circa 5000 liter pap gele verd tegen 5 cent per liter. B(j andere melk- handelaren zou een aanmerkelijk hoogepe prijs moeten worden betaald. Repliceerend zegt de heer POLET (a.iy) dat de levering van die pap heelemaal geen verplichting voor Maatschappel(jk Huipbe- toun meebrengt, daar elke andere melkhan delaar de pap tegen deze pr()s zal kunnen Wat de genoémde administratieve be- zwafen betreft, meent spr dat met een bonnenstelsel de zaak gemakkelijk kan aor- den opgelost en dan kan men bo den melk- handelaar gaan welke men wil. Mevr. RIESZ (11b.) prijs de kwaliteit van de pap en zegt dat het belang van de^zle- ken moet gaan boven dat van particulieren. Het voorstel wordt dan met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel betreffende den Ju,t^ee,en B. e" hebben een object gevonden om jeugdige werkloozen te doen vervaardigen een plantenkas voor de stadskweekery, waarvoor inmiddels rijkssubsidie is toege zegd. Jeugdige werkloozen, die de cursus sen volgen, tot en met den 24-jarigen leef tijd komen daarvoor in aanmerking en krd gen een vergoeding van 1.26 per week met dien verstande dat een halve dag wordt gN werkt en een halve dag de cursus wordt gr POLMAN (s.d.) uit zyn wa: deering voor het werk dat B. en W. hebt De ischen Kaar- hebben gedaan voor de jeugdige werkloozen. Een vergoeding van 1.25 is echter veel te laag spr. vraagt een verhoogde premie toe De heer M1DDELWEERD (r.k.) heeft ge zocht (laar een maatstaf voor belooning- Trouw cursusbezoek Is maatstaf. Er zijn echter verschillende vakken waarin het cur susbezoek uitermate slecht is. Spr.'s erva ring in arbeiderskringen is, dat de belang stelling niet zoo groot is als wordt ge- wenscht. De heer SANDERS (s.d.) zou voor het toezicht by de werkzaamheden willen, da- werd uitgezien in kringen waar zyn die dat al vaker hebben gedi De heer VAN DER ENDT (c.h.) betuigt z(jn groote ingenomenheid met dit voorstel) en hoopt dat B. en W. nog meerdere objec ten zullen vinden. Tot den heer Polman zegt Wethoudi ROEMANS (r.k.) dat de belooning door den minister wordt vastgesteld Bovendien wordt halve dagen gewerkt en is het werk zélf bedoeld als een premie op trouw cursusbezoek. Als de vader van een gezin werkloos is en de zoon krijgt op deze wbze een wekelpksche vergoeding van J l-zo. dan wordt niets van de steun afgehouden. Aan den heer Middelweerd zegt spr. dat er wel drie maal zooveel menschen var. de straat konden zijn. Een aansporing om ge bruik van objecten te maken als thans is voorgesteld, aanvaard spr. gaarne. Er zijn inderdaad cursiussen die bedroe vend slecht gaan. De lasch-cursussen gaan b.v. uitstekend. Hetzelfde kan gezegd wor den van het schoolonderwijs. Tot den heer Sanders zegt de heer KUE- MANS dat er gezocht wordt naar geschikte werklooze menschen die in de kring der jeugdbeweging bekend zijn. De heer VAN SOEST (s.d.) verklaart dal de cursussen soms zoo slecht bezocht riin omdat jonge menschen die reeds een paar jaar werkloos zijn, hun gere«lschaD ntot kunnen onderhouden of aanvullen. Vooral bit timmerlieden is dat het geval. Voor slijtage van kleethng is 1.25 ver goeding niet voldoende. Spr. v™igt den wethouder te onderzoeken of het bedrag van 1-26 kan worden verhoogd, buiten de besiiasing van den munster om. Wetnouder KOEMANS (i.K.) zegt tiat dit laatste 0nmogeiyk is. In groote steden worut j t.— a j 3.vergoeomg per week betaald, maar dan wordt' den geneelen dag gewerkt. Voor Gouda was eerst 1.— vd&r- gesteid by halve dagen werk. Dit is nu - geiyk bekend j 1.25 geworden. Dp die cursussen gebraiuten de jonge menschen ook gereedschappen en een be drag is uitgetrokken voor gereedschappen, het voorstel wordt aangenomen. Verslag schoolkleeding 19S4. Mevr. DE HE1DE-VAN VEEN (s.d.) vraagt dit jaar spoediger toezending van en minder afwyzmg voor kleeding en schoeisel. De heer POLMAN (s.d.) verzoekt B. e«t W. het misdeelde kind zooveel mogelijk het schoolbezoek mogelijk te maken en kie» - ding te verstrekken. RONDVRAAG. De heer SANDERS s.d.) vraagt spoedige verlaging der gas- en electriciteitspryzen. De VOORZITTER antwoord. Bij behande ling der begrooting. Voorts vraagt de heer SANDERS (s.d.) aandacht te schenken aan een verzoek om de woningen van ouden van dagen in huvr- prys te verlagen. Spr. dringt aan op spoed. Niets meer aan de orde zynde, sloot de VOORZITTER de openbare vergadering. De raad ging over in geheime zitting. STAPSNIBUWS. GOUDA, l Februari 1935 Hinderwet. Vergunning verleend. Burgemeester en Wethouders doen te weten dat zy vergunning hebben verleend aan de firma J. G. de Jong Zn., zakken handel, aldaar, en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der inrichting door bij plaatsing van een 4 P.K. electro-draai- stroommotor voor het aandrijven van zak- stopmachines in het perceel, plaatselijk ge merkt Lazarussteeg no. 9, en aan N.V, Goudsche! Machinale Garen spinnerij. Turf singel 29, Gouda, en Hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der :r. richting, door het plaatsen van een benzine pompinstallatie. bestaand© uit een muur- pomp met ondergrondsch reservoir, in het perceel, plaatseliik -gemerkt Singelstraat, kadastraal hekend gemeente Gouda, sectie E no. 2720, behoudens het recht van belang hebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen hij H. M de Koningm, in gevolge artikel 15 der Hinderwet Hii. die het bejroeo instelt, geeft daarvan gelijkt!?- dig kennis aan het gemeentebestuur en Hu deurwaardersexnloitl aan defnl geneCnl. aan wie de vergunning is verleend. Waarschuwing. De Brigade-Commandant Koninklijke Ma rechaussee te Siebengewaid gieeft een ieder in het algemeen belang namens den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch ernstig in overweging, geen relaties aan te knuopen met instellingen of personen, die zooge naamde loten of premie-aandeelen trachten te verkoopen op unfaire wyze. Alvorens hierop in te gaan, verdient het aanbeveling, zich omtrent de betrouwbaar heid dier venkoopers te vergewissen, daar meestal van een reëelen handel geen spra ke is, maar* oplichting ift het spel is. De a.s. Statenverkiezing op 17 April. Naar wy vernemen is de verkiezing voor de Prov. Staten in de Provincie Zuid-Hol land bepaald op 17 April a.s. Opdracht van werk. Door het gemeentebestuur van 's-Gravcn- hage is opgedragen aan de ifrma E. San ders en Co. te Gouda, het aahleggen, riolee- ren, enz. van straten en aanleggen van een speelterrein in het bouwplan „Von Fiscnne en Nyhoff", volgens B met 40-urigen werk week voor de somma van 146.570. De Arbeidsbeurs. Stand der werkloosheid. Op Donderdag 31 Jan. waren ingesenre- ven: aardewerkers 104, letterzetters 35, bouwvakken 594, houtbewerking 146, leder bewerking 24, kléedingbewerkmg 29, me taalnijverheid 219, papierbranche 6, textiel industrie 47, suikerwerkers 98, siga»-en- industrie 115, landbouw 48, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 374, kantoorpersoneel 49, huiselyke diensten 16, fabrieksarbeiders 136, transportarbei ders 83, techn. pers. 2. Totaal 2125. Een bezoek aan de overdekte Zweminrichting te Rotterdam. De afd. Gouda van de Ned. Centrale Red dingsbrigade organiseert volgende neek Dinsdagavond een bezoek aan het overdekte zwembad in Rotterdam. De reis naar de Maasstad wordt gemaakt per touringcar. Runderen voor de Ned. Veehouderij- Centrale. De Nederlandsche Veehouderijcentrale deelt mede, dat Donderdag 21 Februari a.s., van 8 tot 1 Ouur v.m. op de Goudsche vee markt gelegenheid zal worden gegeven run deren in de gevraagde soorten aan te bie den, De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zyn by de districts-eecretarissen der Ge westelijke landbouwcrisisorganisaties, moe ten vóór Zaterdag 9 Februari zyn ingezon den by de Gewestelijke landbouwcrisisorga nisaties, waaronder de betrokken veehou ders ressorteeren. Ds. Woelderink in de Kleine Kerk. Gisteravond sprak Ds- Woelderink van Ouderkerk a. d. IJssel in de Kleine Kerk aan -V Peperstraat over „Godsdienstig er siasme of vervulling met den Heiligen Geest". De bijeenkomst werd geopend door den heer J. v. d- Weyde. Na het zingen van Pa 119 vers 53 en 65 ging Ds. Woelderink voor in gebed. Na 't zingen van Ps. 1 vers 1 en 2 ving spr. zyn rede aan. H(j begon met te verklaren hoe hy er toe gekomen was het woord enthousiasme in zyn tekst te zetten. Enthousiasme, zoo zeide spr., is door ons overgenomen uit de Grieksche taal, en zoo goed als de Griök in een toestand van enthousiasme verkeerd, als hy over iets in verrukking geraakt, zoo kan dat ook met ieder mensch het geval zyn. Het is een ziel kundig verschynael. Spr. wees op de golf van materialisme, die den laatsten tyd over Als vrucht van dit protest zien wy thans 1 ovenU waprdèering, zelfs in sociale kringen. Spr. wees er met nadruk op dat een chri,- ten het ideaal hoog moet houden, er steeds ernstig naar moet streven om 't ideaal wat God ons voorhoud na te komen. By de jeugd is ook wel eenigszms 't ideaal naar Jezus te vinden, doch niettemin is de jeugd iueans- tisch aangelegd en moet men mei dat de verdorven jeugd door Jezus Christus herboren moet worden. Ideaal en werke lijkheid staan tegenover elkaar, want de christen wordt in de Heilige Schrilt niet opgeroepen voor 't ideaal, maar voor üe werkelijkheid. Want dit moet men verstaan, dat de verlossing van Christus geen ideaal is, maar werkelyikheid. De weg nèar de ver lossing gaat met veel strijd gepaard, maar t.je gro»t-er het enthousiasme is en de verloochening komt, zooveel te grooter zal de vernedering zijn en de blijdschap van de begenadiging door God. Als de Heilige Geest tot het menschenhart is doorgedron gen, zal men zich geheel geven en niet al leen na een opwelling van enthousiasme, maar met een vasten wil. By 't vervu'len der Heilige Geest moet worden gedacht aan een Heilig Godsgewyd leven en dan klinkt ook de Geest des Heeren en zegt, dit is de weg, begeef u vol Vertrouwen op dit pad. Nadat spr. voorgegaan was in dankgebed sloot hy met dankgebed waarna nog gezon gen werd Ps. 105 vers 24. Benoeming hoofd van de derde bewaarschool. De gemeenteraad heeft gisteren met algemeene stemmen benoemd tot hoofd van de 3e openbare bewaarschool mej. L. A. Hogendoorn, in de plaats van mej. j F de Jong. die ontslag heeft aange vraagd. Tot onderwijzeres aan school B alhier benoemde de Gemeenteraad mej K. Swart te Neede. Kegelen. Vriendschappelijke wedstrijden. Gisterenavond is te Schoonhoven ge houden de tweede competitie avond. De uitslag is als volgt: Touwtje I—O.O. 605565; Touwtje II— G.K.C. n 615—517; Touwtje I—G.K.C. I 612—522; Touwtje H—O.O. II 512-475. De hoogste werper van de G.K.C. was de heer Enneking met 121 houten. NORTH STATE Aanocttted'.ng ruectriache Installatie. Hedenmorgen had in het kantoor van Gemeentewerken de aanbesteding plaats voor de Electrische Installatie der Gem. Handelscursus. Ingeschreven werd door de volgende i«r- ina's: D. Maree 466 22 J. F. W. Turion ƒ396.75 C. G. v. Ardenne ƒ392.50 M. van Loon ƒ392.- Joh. Bey ƒ335.- Techn. Bur. Weurmanƒ360.— P. Broere ƒ348.— D. Bloot ƒ325.— De gunning volgt later. Agenda: Schouwburgbioscoop tot en met Maan dag: „Boefjes". Zondagmorgen „Extase". Thalia-Theater tot en met Maandag: „De kampioen der vrouwen". Réunie-Bioscoop tot en met Maandag: „Scandals". Zondagmorgen: Houten kruisen". 5 en 6 Februari. Nieuwe Schouwburg. Con cert Kovac Lajos. 8 Febr. 8% u. Bovenzaal „Ter Gouw" leden- verg. Ned. Reis vereen, afd. Gouda 6 Febr., 8 uur. Blauwe Kruis. int. Orde van Goede Tempelieren. Openbare samen komst. 7 Febr. 8 uur Nieuwe Schouwburg. Concert Arnh. Orkest-Vereeniging vam de Ver. Volksconcert. Zitttag van den politierechter. Vechtpartij te Haastrecht. Gisteren zaten, naast elkander, in de verdachtenbank drie jongemannen uit Haastrecht, de werklieden J. K., J. B. en K. R„ dllen omstreeks 25 Jaar oud en be schuldigd van {nishandeling van den Gouwenaar A. J L. Gibon. Eenigen tijd geleden diende reeds hun zaak Zö werden toen bij verstek flk ver oordeeld tot l maand gevangenisstraf. Hierop teekenden zij verzet aan Gibon verklaarde, dat de drie Haas trechtenaren hem ernstig hadden ge stompt en geslagen Hij zou daarbij drie tanden verloren hebben. De verdachten wilden niet ontkennen, dat ze Gibon geslagen en gestompt had den, doch dat van de tanden weigerden ze aan te nemen. Het M.. waargenomen door mr. E. D H. Schutter, vond dat de drie ver dachten zich misselijk hadden gedragen om één man af te rossen en vorderde tegen elk hunner 60 boeten subs. 60 da gen hechtenis. De politierechter, mr. J. G. Huyser. heeft, nadat mr. C. Jonker zijn pleidooi had gehouden, gezegd, dat, volgens hem. het uitslaan van de tanden niet bewezen was. doch dat de mishandeling vast stond. weshalve hij de verdachten ver oordeelde elk tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Concert door de Notenkrakers; 6.15 Concert door Eddy Walls en zijn orkest; 7.00 „De binnen- beurtvaart met ondergang bedreigd?" Toespraak door J Ratté: 7.10 Orgelspel; 7.30* Geordende Productie (IV slot) „So cialisatie De weg naar geordende pro ductie. en de hooge moreele beteekenis daarvan" Lezing door Dr. F M. Wibaut; 7.55 Gramofoon; 7.57 S.O.S.-berichten; b.uu Cursus: Godsdienstige vormen en gebruiken in het gezin. Vierde voor dracht: Bijbellezen in den huiselijken eeredienst Spreker Ds W van Nleuwen- huyzen: 8.30 Concert; 9.00 Cursus: Vader en Moederrellgie Vierde voordracht: Het Moeder-motief in het Oude Testament. Spreker Dr. J. C. A. Fetter; 9.30 Concert; 10.00 Vaz Dias; 10.15 Cursus: Moderne Woninginrichting. Vierde voordracht: De plaatsing van het meubilair. Dag- en kunchtllcht Nieuwe inzichtèn. Samen vatting Spreker Otto van ^Tussenbroek 11.00 De Zesdaagsche van Brussel. Repor tage van de van l tot en met 6 Februari in het Sportpaleis te Brussel te houden Zesdaagsche Wielerwedstrijd, door J. Broeksz Huizen: 5.45 Concert door de Chr. Mondaccordeonclub „Excelsior" te Hil versum; 6.30 „De keuze der juiste fruit- soorten: pruim, kers, bes. framboos en aardbei" door A. J. Herwig; 7.00 Nieuws berichten; 7.15 Gramofoon of een kwar tiertje Radioreportage; 7.30 Literair half uurtje. „Wat blijft" van H de Bruin, door Mr. Roel Houwink; 8.00 Vaz Dias; b.üö Gramofoon; 8.15 Concert door de Haarlemsche Orkestvereenlging9.05 Dr. J. Hekman over: „De beteekenis der voe ding ter voorkoming en ter genezing van verschillende ziekten"; 9.35 Vervolg con cert: 10.25 V.az Dias; 10.30 Gramofoon. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De loonovereenkomst in de mijnen. HEERLEN. 1 Febr. De N.V. Dominiale Mijn Mij. tot Exploitatie van de Steen kolenmijnen „Martha" en de Vereeniging der Mi), tot Exploitatie van de mijn „Oranje Nassau" en de N.V. Nederland sche Steenkolenmijn „Willem Sofia" heb ben de contactcommissie voor het mijn bedrijf een schrijven gezonden, waarin zij ter kennis brengen, dat zij zich ge noodzaakt zien de loonovereenkomst op te zeggen tegen l Maart 19&5. WISSELKOERSEN. 31 Jan. 1 Febr. Officieel. Londen 7.24J 7.23$ Berlijn 50.35 59.34 Parijs 9.74g 9.75* Brussel 34.48J 34.49* Zwitserland 47.84 47.85 Kopenhagen 32.37* 32.32* Stockholm 37.40 37.33* Oslo 56.42* 36.37* New-York 1.48H 1.48A Niet-officieel. Italië 12.62* 12.62 Madrid 20.25 20.25 Praag 6.18 6.18 Beur soverzicht. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrijdag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven 14. gouderak. Een geslacht varken in beslag genomen. De gemeente- en Rykspolitie heeft in pa- menwerking met den keurmeester van den Vleeschkeuringsdienst bij den veehouder P. De beurs was vandaag vrij goed ge- alhier een zwaar geslacht varken in beslag stemd, vermoedelijk naar aanleiding van genomen dat was geslacht zonder hiervan de goede berichten uit Londen. De on- aangift© te doen. Hiet vleesch is overge- j dernemingslust was vandaag wel niet g~>_ qioa 4 tp groot, maar de koopers waren in de l meerderheid. Suikerwaarden hadden de i leiding weer genomen H.V.A.'s waren I gevraagd, terwijl de minder courante soorten enkele procenten konden boeken j In aansluiting hieraan waren ook aan- I deelen Cultuurbanken goed gedisponeerd Unilevers stegen ongeveer 2 pet. op gun- I stige dividend geruchten in verband waarmede ook Calvé vast was en 3 pdfe oor, v.Q beter. Philips goed prijshoudend evenals tegen den paklhulsknecht die In een ba- Rub£e„ Iagen VMt ln de markt nanenpakltuis aan ne WaterlMpleto te konden de Amsterdam de achtjarige Sara Beugel- 1 bracht naar het Openbaar SlachU iis Gouda. Procesverbaal werd tegen den vee houder opgemaakt wegens overtreding var. de Vleeschkeuringswet en de Varkenscr.sis- wet RECHTZAKEN. De moord op het meisje S. Beugeltasch. Op 7 Maart voor de rechtbank Naar wij vernemen zal de strafzaak tasch heeft vermoord, op 7 Maart dienen voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank. Het psychiatrisch rapport, dat omtrent dezen verdachte is uitgebracht, conclu- p,d i8 gegaan. Er waa geen (id *»o ^ert ge hand gestrooid. Maar op alle actie volgde reactie en zoo ook hier, omdat men geen rust Ikan vinden by de stoffelijke dingen. ren behandeld worden. Als verdediger zal 1 optreden mr. Tr. J. Eskens. Het Hof zal 14 Febr."*arrest wijzen. sen verbeteren Ook de Tabakken golden een kleinigheid hooger. Scheepvaarten feevraagd en hooger Ned. Sch. Unie beter en gevraagd. De Alg Exploratie steeg wederom enkele procenten. Amerikaan- Duit liepen fondsenmarkt was iets levendiger, doch de koersen on dergingen weinig belangstelling.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2