SITTERSeh^KAR Vraagt reizigarsbezoek Beurs van Amsterdam. illy verder talrijke onomstootelpe feiten buiten beschouwing gelaten. De ver dediging is er thans mede bezig talrijke ontwerpen uit te werken om in beroep te kunnen gaan. Ook is een aanvang gemaakt met het bijeenbrengen van een fonds voor het beroep van Hauptmann, daar de ver dediging sterk in het nadeel staat tegen over de staatsaanklagers door gebrek aan geldmiddelen. Geen gratie van Roosevelt mogelijk. In het ministerie van justitie wordt ver klaard, dat president Roosevelt niet het recht heeft gratie te verleenen in het proces tegen Hauptmann, aangezien het vonnis niet is geveld door een federale Instantie ,maar door het gerechtshof van den staat New- Jersey. Vervolging wegens meineed tegen vier getuigen. Het proces heeft verder een dramatische wending genomen, doordat een vervolging wegens meineed zal worden ingediend tegen vier getuigen a décharge, die verklaringen over het alibi van Hauptmann hadden afge legd. Men verwacht dat de zaak in hooger beroep opnieuw voor zal komen op 14 Mei a.s. RUSLAND. Weder een treinramp- Drie treinen op elkaar geloopen. Onvolledige berichtgeving. Talrijke arrestaties. Naar uit Bakoe wordt gemeld, heeft naby liet station Mineralnie-Wody (Mineralnie- Wody is een van de bekendste „kuri'-plaat- sen in den Kaukasus. Red.) een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een locomotief is tengevolge van efen ver keerden wisselstand op een goederentrein ingereden, die uit tankwagen was samen gesteld. De botsing was zeer hevig en had ten gevolge dat een deel der wagens ont spoorde en over het naast liggende spoor kwam te liggen. Op dit oogenblik reed de exprestrein uit Bakoe met volle snelheid op de ontspoorde wagens in. Naar tot dusver werd gemeld, zyn bij de botsing drie locomotieven en zes wagons vernield. In het officieele communiqué wordt niet vermeld of er menschenlevens te betreuren zyn. De politieke politie heeft talrijke arresta ties verricht. BINNENLAND. Regeling van dan invoer van' ongesmolten dierlijk vet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van ongesmolten dierlijk vet. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister op, dat hij het wenschelijk heeft geoordeeld de invoerbeperking te handhaven, daar de belangen der melk veehouderij nog immer noodzakelijk ma ken, dat een overmatige invoer van on gesmolten dierlijk vet wordt voorkomen. Bij de verlenging is yet proportioneel percentage op 25 gesteld, ten einde deze contingenteering tevens dienstbaar te kunnen maken voor onderhandelingen met het buitenland. De terugkeer van de troepen uit het Saargebied. Maandag défilé voor de Koningin. Naar wij vernemen, heeft de .Koningin den wensch te kennen gegeven het Saar- detachement, dat morgen uit het Saar gebied zal terugkeeren, te inspecteeren. Deze inspectie zal plaats hebben Maan dag lö Februari te li uur voor het Paleis Huis ten Bosch. t Het detachement, waaronder medege- m rekend het gedeelte motorcompagnie uit Haarlem, zajt staan onder commands van den kapitein der Mariniers, de Bruyn. Na de inspectie zal het detachement voor H. M. defileeren. Bezoek van het Belgische Koningspaar te wachten? De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: In officieele kringen houdt men zich bezig met de vraag wanneer Koning Leo pold en Koningin Astrid het op iedere troonsbestijging volgende protocolaire bezoek aan de staatshoofden der met België bevriende landen zullen kunnen brengen. Ten gevolge van het zilveren regeerlngsjublleum van Koning George van Engeland en de daarmede verband houdende feesten, ls het mogelijk dat het bezoek aan het Britsche Hof tot in het late najaar of in het begin van het vol gend jaar zal moeten worden uitgesteld. President Lebrun blijkt echter den wensch te kennen te hebben gegeven dezen ,zomer de Brusselsche wereldten toonstelling te bezoeken. Aan deze komst naar de Belgische hoofdstad zou onge twijfeld een Koninklijk bezoek aan Pa rijs moeten voorafgaan Ook is de vraag gesteld of het jonge Belgische Koningspaar zich eveneens naar den Haag zal begeven. Van zeer goed ingelichte zijde vernam het blad, dat, hoewel officieel nog niets vast staat, van een bezoek van Koning Leopold en Koningin Astrid aan Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana wel degelijk sprake is. De datum van het bezoek aan Nederland zou echter eerst na de reizen naar Londen en Parijs definitief kunnen worden vastgesteld Kegeling van den invoer van boter. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling van den in voer van boter. De minister van Econo mische Zaken merkt in de Memorie van Toelichting op, dat aangezien ook thans nog het gevaar bestaat, dat door een stijgenden invoer van boter de werking der steunmaatregelen voor de melkvee houderij zou worden benadeeld, hij aan leiding heeft gevonden den reeds be- staanden maatregel te verlengen. Hierbij' werd het proportioneel percentage op 25 gesteld, waardoor 4e invoermogelijkheld in beginsel meer in overeenstemming ls gebracht met den werkelijken invoer, die in de laatste jaren heeft plaats gehad Voor zoover er behoefte mocht ontstaan aan een ruimere invoermogelijkheld, zal aan de betrokken belangen door de ver leening van extra-contingenten kunnen worden tegemoet gekomen. Wijziging der Invaliditeitswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet. Blijkens de Memorie van Toelichting is de voorgestelde maatregel bedoeld als een voorloopige, voor een Jaar geldende maatregel in afwachting van het voor- I stel betreffende een definitieve nadere j regeling omtrent de dbor den staat aan I het Invaliditeitsfonds te verleenen bij - dragen, welk voorstel een onderdeel zal vorraien van het algemeen bezuinigings- ontwerp, dat door de regeering wordt i voorbereid. I Het wetsontwerp stelt voor de woor- den: „van "tien millioen tweehonderd drie en twintig duizend gulden over de jaren 1955 en 1956" in het eerste lid van artikel 20 der Invaliditeitswet te vérvan- gen door: „van nihil over het jaar 1955, van tien millioen tweehonderd drie en j twintig duizend gulden over het jaar 1956". J Braaf niet in de N.S.B. De Persdienst van de Nationaal-Socla- listische Beweging zond ons een afschrift van een brief aan den heer A Braat, waarin aan dezen medegedeeld wordt! dat hij niet tot de N.S B. kan worden toegelaten, omdat men niet aanneemt, dat hij zich uit overtuiging voor het lid- j maatschap heeft opgegeven j Het vliegongeval bij Bandoeng. 1 Koningin betuigt deeluieming aan getroffen familie. Bij het vliegongeluk nabij Bandoeng liet zooals bekend de sergeant-vlie ger H. A. Wulms het leven. De veronge lukte was afkomstig uit het Noord-Lim- j burgsche plaatsje Blerick. De familie van den verongelukten vlie- ger, heeft thans van H. M de Koningin een schrijven ontvangen waarin H M i haar deelneming betuigt met de getrof- ten familie. De Visser's opnieuw naar den Karakorum. Naar het Handelsblad verneemt, zal i einde April een vierde Karakorum-expe- ditie door dr. Ph. C Visser en mevrouw VisserHooft worden ondernomen. De bedoeling van den tocht is, nog onbeken de deelen van de Karakorum te explo- reeren, die vele duizenden vlerkante kl- lometers beslaan. Dr. Visser zal de expe ditie ondernemen gedurende zijn gewoon groot verlof, waarop hij reeds einde van dit jaar recht had. De geoloog en glaclo- loog dr. R. Wyss uit Bern,, gaat ook weer mee; de Britsch-Indische regeering zal wederom behulpzaam zijn en een of twee cartografen ter beschikking stellen Na afloop van de expeditie zal dr. Visser het* overschietende deel van zijn verlof in Nederland doorbrengen. Gewezen secretarissen en ambtenaren bij de voormalige gezondheidscommissies. In een nota naar aanleiding van het ver- slag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp tot regeling van de aanspraken op wachtgeld van de gewezen secretarissen van en de gewezen ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet 1929 in vasten en tyde- lyken dienst by de voormalige Gezond heidscommissies, deelt de Minister van So ciale Zaken mede, dat hy de meening, dat vpor de gewezen tydelyke ambtenaren een wachtgeldregeling zeker overbodig mag heeten, niet kan deelen. Wel is hy van mee ning, dat, evenals ten aanzien van de secre- tarissen, ook ten aanzien van de ambtenaren een zekere beperking moet worden in acht genomen. Hy meent deze beperking gevon den te hebben door de regeling van het Rykswacbtgeldenbesluit over te'nemen. Rijk en Gemeentel Gemeentelijke kosten loosheid. Verschenen in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op 't Voor- loopig Verslag over de wetsontwerpen: wijziging der wet van 15 Juli 1929; wijziging van de wet van 8 December 1933, houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks; z houdende voorzieningen ter zake van gemeentelijke kosten van werkelöos- heidszorg. De meening, dat het uitgangspunt der Regeering bij deze wetsontwerpen zou zün geweest dat het Rijksbudget moet worden ontlast, wijst de Regeering, in dezen algemeenen vorm geuit, al. Het betreft hier correcties met het oog op te voren, bij de instelling van het Gemeen tefonds, niet voorziene omstandigheden. Ten aanzien van de voorziening in de werkeloosheidsuitgaven beoogt de thans voorgestelde regeling een meer billijke verdeeling van lasten tusschen de ge meenten onderling, tusschen het Rijk en de gemeenten in het leven te roepen. Dat in dc financieele gevolgen van deze wetten en in de extra bijdragen in de werkeloosheidslasten een groot gevaar voor de gemeentelijke autonomie zou kunnen zijn gelegen, moet de RegeeHng ontkennen. Eenlge leden uitten de vrees, dat bij vele gemeenten de prikkel zal verminde ren om de kosten der uitkeerlngen aan werkeloozen zoo laag mogelijk te houden. De Kegeering stelt daartegenover, dat zij voor de vereeniging van steunuitkeerin- gen uitvoerige subsidievoorwaarden heeft vastgesteld. Daarnaast heeft de Regee ring nog verschillende maatregelen In overweging, welke ten doel hebben, dit gevaar, waar noodig, te keeren. Het schijnt weinig vruchtdragend, zich in bespiegelingen te verdiepen over de r van werke- vraag, wie en welke omstandigheden oor zaak zijn van de huidige financieeie moeilijkheden van vele gemeenten, i Hoofdzaak is, dat eendrachtig wordt gewerkt aan de saneering der Overheids financiën op een lager niveau. De Regeering is van meening, dat de gemeenten tijdig het bedrag der ultkee- rlng moeten weten. Zij zal er naar stre ven om spoedig nadat dit .ontwerp is tot stand gekomen, de uitvoeringsvoorschrif ten aan de Kroon ter vaststelling aan te bieden, opdat nog vóór 1 Mei 1935 het be drag der nieuwe uitkeering, voor zoover dit althans aan de hand der geraamde belastingopbrengsten mogelijk Is, ter kennis van de gemeentebesturen kan worden gebracht. Wijziging Motor- en Rijwielreglement. Witte spatborden voor rijwielen. Naar de „Tijd" verneemt, is een be langrijke wijziging van het motor- en rijwielreglement op komt. Aangezien steeds meer de behoefte zich heeft doen gevoelen, vooral met het oog op de vrijheid en veiligheid van het ver keer op den weg, om bij duisternis de rijwielen en transportrijwielen beter aan te duiden, zullen hiervoor nieuwe voor schriften weldra het licht zien. Voortaan zullen transportrijwielen en andere wagens, geen motorrijwielen zijn- de volgens de nieuw ontworpen voor- I schriften, moeten zijn voorzien van twee witte voorlichten en aan de achterzijde van een rood licht; deze lichten moeten i ook branden als het voertuig stilstaat, I tenzij bij gemeentelijke verordening is bepaald, dat dit op bepaalde plaatsen binnen de bebouwde kommen fler ge- 1 meente niet noodig ls. Ten aanzien van gewone rJJ wielen 1 wordt voorgeschreven, dat deze tiiet be- 1 houd van achterlicht of reflectdr, wor- 1 den voorzien van een achterspatbord, I waarvan, voor het achterop rijdend ver- j keer goed zichtbaar, een gedeelte over een lengte v,$6 minstens 50 c.M. gemeten van het ondereinde geheel helder wit wordt gemaakt. Rian der Kegeering spoedig te verwachten. I Naar de „Nwsbr." verneemt, zal zeer binnenkort het algemeen bezuinigings- 1 plan der Kegeering verschijnen, welk plan een bezuiniging op de uitgaven van 59 millioen gulden beoogt. In het plan is mede opgenomen de op- heffing der rechtbanken te Zutphen en 1 Dordrecht. Het ligt verder in het voornemen, de Rijksbijdrage in de kosten voor de keu- ringsdiensten van waren aan de verschil lende gemeenten, tot een bedrag van ff 660.000, in te trekken. i Wij herinneren in dit verband er aan, dat indertijd een speciale commissie-van Beresteijn heeft geadviseerd, de kosten van de keuringsdiensten van waren ge- heel ten laste te doen komen van de ge- 1 meentelijke budgetten Door de later Ingestelde commissie- Weiter ls dit advies overgenomen. Klaar- blijkelijk heeft de Regeering thans ge- meend, de schrapping van dit subsidie 1 in haar algemeen bezuinigingsplan te moeten opnemen. Uitvoer naar Duitschland. Nader contact wordt gezocht. Het Crisis-Uitvoerbureau maakt het volgende bekend: Teneinde zoo spoedig mogelijk te kun nen geraken tot een verdeeling van de voor Nederlandsche artikelen vastgestel de betalingscontingenten, verzoekt het Crisis-Uitvoerbureau opgave der löopen- de contracten uiterlijk vóór 1 Maart a.s. Het betreft hier de groep onedele me talen en afvallen daarvan, textiel en pa- pierafvallen, wol, edelsteenen en kapok waarvan de specificatie dezer dagen' werd gegeven. Als loopende contracten worden be schouwd de transacties, die zijn afgeslo ten vóór 31 December 1934, waarvan de invoer in Duitschland en voor welker vereffening storting bij de „Deutsche Verrechnungskasse" te Berlijn na 31 De cember 1934 plaats heeft. Als zoodanig gelden tevens de trans acties, die zijn afgesloten van af l Jan. Jl. tot en met li dezer, en waarvan de invoer in Duitschland in dezelfde periode reeds heeft plaats gevonden. Voor de verrekening van de vorderin gen uit dezen hoofde voortvloeiende, zul len alsnog vereffeningscertificaten wor den uitgegeven, welke ten laste komen van het voor het desbetreffende artikel vastgestelde betalingscontingent. Bij de toewijzing van de contingenten aan be langhebbenden-zal met het bestaan dezer vorderingen rekening worden gehouden. De loopende contracten moeten wor den Ingediend volgens een bepaald mo del, hetwelk door het Crisis-Uitvoerbu reau, voor zoover mogelijk, aan belang hebbenden zal worden toegezonden of op aanvrage verstrekt Alvorens tot individueele repatltle van het betalingscontingent voor het artikel over te gaan, zal het Crisis-Uitvoerbu reau nader contact zoeken met belang hebbenden uit de betreffende takken van het bedrijfsleven. De interneeringsinrlchting voor bepaalde Naar verluidt zou de bedoelde inter neeringsinrlchting voor bepaalde vreem delingen in de nabijheid van Bellen wor den gevestigd. De ramp van de Uiver. Een mededeeling van het Departe ment van Waterstaat. In verband met de fantastische ver halen, die dezer dagen met betrekking tot het ongeluk- met de Uiver in binnen- en buitenland de ronde doen, verklaart het departement van waterstaat, dat deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Voorts wordt medegedeeld, dat de per- I ongevallen met luchtvaartuigen voor dit geval eenigszins gewijzigd in haar sa- mensteillng haar vergaderingen heeft - aangevangen. TWEEDE KAMER. Tekort van 40 millioen. Minister Colijn over Indie. De bewindsman wijst overneming van schuld door Nederland af. Minuter Colijn heelt ruim twee uur gesproken ter verdediging van de Indi sche begrooting. Hij wees erop, dat de regeering het uitgavencyfer sedert het vorige jaar van 5bu millioen tot 3U0 mil lioen heeft verlaagd. Echter is de hoop, dat de middelen het dit jaar tot 270 mil lioen zouden kunnen brengen, niet ver wezenlijkt. Het is maar 250 millioen ge worden. Trekt men van het tekort van 50 millioen het overschot van den bui- tengewonen dienst af, dan houdt men een tekort van 4u millioen Z.Exc. ver deelde het in 2 maal 20 millioen. Het eer ste twintigtal moet zijn bestemd, om ver dere stijging van schuld te voorkomen, en het tweede twintigtal om hervatting van de normale schulddelging mogelijk te maken. Minister Colijn wil de schuld niet an- nuleeren. Iets anders zal niemand van hem hebben verwacht. Ook wijst hij een overneming van schuld door Nederland at. En tegen een terugkeerende, recht- streeksche uitkeering van Nederland aan Indië heeft Z.Exc. hetzelfde bezwaar als dr. Rutgers: gevaar voor aantasting van "de Indische autonomie. Beiden, de één als minister, de ander als gouverneur, hebben ervaring op dit punt ten aanzien van Suriname. Dit gewest krijgt zuikeen uitkeering. Het mag, zeide de bewinds man, geen gulden uitgeven zonder toe stemming van den minister van Finan ciën. De eerste 20 millioen, die noodig zijn, wil de minister in de' eerste plaats trach- I ten te vindén door verdere bezuinigingen Op alle begrootlngspostenwelke er voor vatbaar zijn, zal 5 percent moeten wor- den bezuinigd, waarvan 3 percent ver- kregen zal moeten worden op de salaris sen, hetzij door afvloeiing of door sala- risverlaging. (Z. Exc. prefereert het laat ste, omdat daarbij de werkloosheid niet nog grooter zal woraen gemaakt). Van I verschillende kanten is opgemerkt, dat de salarissen verdere verlaging nauwe- 1 lijks zouden kunnen verdragen, maar de minister verklaarde, dat ae Landssala- rissen in Indië 17 tot 25 percent onder het peil van l925-'29 zijn, terwijl de sa- larissen in het particuliere bedrijf ginds 50 tot 65 percent daaronder zijn! j Een door de sociaal-democraten be pleit uitvoerrecht op olie acht Z. Exc. verkeerd, omdat de petroleummaatschap pUen, die in Indië werken, ook elders n. de wereld werken en zy haar producCie in Indie zouden beperken, om ze elders, I waar zij geen uitvoerrecht behoeven te betalen, te vergrooten. 1 Daarentegen is de bewindsman niet onder alle omstandigheden tegen een 1 (heden ook nog door mr. Joeker (v.d.) bepleit) fiscaal uitvoerrecht op rubber, j De wenschelijkheld ervan hangt, zeide Z.Exc., ervan af, of men bij een bepaal- I den kostprijs winst op het product kan i maken. Een heidensch werk. I Van belang is 's ministers verklaring, dat verscheidene Indische ondernemings cultures de verlieslatende periode ach ter zich hebben. (Van winst kan nog niet worden gesproken). Met de suiker is het nog erg slecht gesteld Op 18 Februari zal de regeering in den volksraad mede- deelingen doen omtrent stappen, welke zij zal ondernemen ter verbetering van de suikerpositie. De Indische suikerpro ductie moet gehalveerd worden. Daarbij r te handelen in overeenstemming met al de tegenstrijdige belangen, welke hierbij betrokken zijn, noemde de bewindsman een heidensch werk! Hij gebruikte die uitdrukking nog een keer, namelijk toen hij sprak over pogln- gen, welke onze onderhandelingsdelega- ties steeds moeten doen om den Indi- schen export wat te vergrooten. Een se conde, nadat onze gedelegeerden hier over zijn gaan praten, vraagt de weder- I partij, wat zij dan in Indië mag gaan in- 1 voeren! 1 De bewindsman liet ook doorscheme ren, dat, als wij den Japanschen export naar Indië sterk zouden beletten om on zen eigen uitvoer te bevoordeelen, dit de spanningen in het Verre Oosten onge- wenscht zou doen toenemen. Op verzoek van minister Steenberghe zal minister Colijn in Indië een vertegen woordiger van het moederlandsche be drijfsleven aanstellen, om daar research- werk te verrichten ten bate van onze ln- dustrieelen, enz. Bij een bespreking van den politleken toestand gaf de bewindsman te kennen, dat hij de instelling van den Volksraad nog altijd als een fout beschouwt, omdat men daar crltlek oefent, zonder de gekri tiseerde regeering te kunnen vervangen Zeer waardeerend liet hij zich over den gouverneur-generaal uit, wiens beleid, vooral in het voorloopige verslag, aan sterke kritiek is onderworpen. EERSTE KAMER. Onze verhouding tot het buitenland. BIJ de voortzetting van het debat over de begrooting van Bultenlandsche Zaken hebben de heeren Van Lanschot (r.kI en De Savornln Lohman (c.h.) de regee ring gewaarschuwd, geen overeenkomst inzake een nieuwe regeling van de ver houding met België te sluiten, zonder zeker te zijn van de instemming van volk en volksvertegenwoordiging. Prof Lohman betoogde, dat Nederland geen concessies moet doen om België te be wegen. een tegemoetkomender houding „VUVV.U, uoi, VAC JACt - manente commissie van onderzoek van I aan te nemen"'Mr raiTsin w. BINNiNWEC 260TEL 17033 VVllK-4 ROTTENDAM (r.k.) bepleitte Inzonderheid een oplos sing van de quaestie der vele Belgischp enclaves. c De heeren Kranenburg (v.d.) en Loh man drongen er op aan, dat ons land au vasthouden aan zijn traditie van een zelfstandigheidspolitiek waarbij zijn hou ding niet wordt bepaald door die van andere landen. De heeren Knottenbelt (lib en Van Lanschot wezen het denk beeld van een nonagressieverdrag met Duitschland (trouwens ook met anaeie landen) af. En prof. Anema (a.r.) ried aan, voorzichtig te zijn met het lucht- pact, dat aan onze zelfstandigheidspoli tiek een eind zou kunnen maken Maar Van Lanschot merkte op, dat een land zijn neutraliteit in de lucht moeilijk ef- tectief kan handhaven. HIJ verklaarde dat het ons een zekere gerustheid kan geven, dat het in Engelands eigen be lang is, ons als zelfstandigen staat te kunnen blijven beschouwen. De heer Fock dringt aan op omzetting van verschillende gezantschappen in ambassades. Als de regeering had mede gewerkt aan toelating van Rusland tot den Volkenbond zou dit beteekenen de eerste stap der erkenning van de Sovjet republiek. Die eerst stap mag niet wor den De heer Smeenge vraagt een regeling met Duitschland voor de afwatering van het Schoonebeker diep. Minister De Graeff kan niets nieuws meer zeggen van de houding der Neder landsche delegatie Inzake de toelating van Rusland tot den Volkenbond. Spr. verwijst naar de rede van den heer Mot- ta. Spr. heeft hoop op een ook voor ons land aanvaardbare basis voor hervatting der onderhandelingen met Berlijn. Ten aanzien van de erkenning van de Sovjet republiek ls de regeering niet van stand punt veranderd. Vanwege spr.'s departement wordéh geen gelden besteed voor agenten die ln het buitenland ln het geheim werkzaam zouden zijn. Spr. ro'emt de activiteit van den regeeringspërsdlenst. Inzake het zenden van Mariniers naar het Saargebied kan spr. geen nieuwe ge zichtspunten aanvoeren. Voor verbetering van den diplomatte- ken en consulairen dienst ontbreken thans de middelen. De begrooting van het departement van bultenlandsche zaken wordt zonder5 hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde ls de begrooting van het dep. van bultenl. zaken voor 1936. GEMENGDE BERICHTEN. aangehouden. Juweelendlef Zwitser wist te 's-Gravenhage voor een waarde van f 10.000 buit te maken. Te Rotterdam gearresteerd. Zondagmiddag 2 December tusschen 4 en 6 uur ls in Hotel Witte Brug in den Haag een Juweelendielstal gepleegd ten nadeele van een ln dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dinsdag 8 Januari, eveneens des namiddags tusschen 4 en 6 uur, een soortgelijke diefstal gepleegd ln Hotel Promenade, ten nadeele van een aldaar logeerende. Gebleken was, dat de dader ln belde gevallen een uitstekende geveltoerist moet zijn geweest, aangezien hij zich langs den gevel door een openstaand raam naar binnen had begeven. Teneinde, eenmaal ln de kamer zijnde, niet verrast te worden, sloot hij aan de binnenzijde de kamerdeur af en verbrak daarna met een scherp voorwerp, ver moedelijk een schroevendraaier, de kof fers en de kasten. BIJ deze inbraken heeft hij een flinke partij byouterieën, waar onder kostbare parelhalssnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waar de van ongeveer f 10.000. Alles wees er op, dat men hier te doen had met een geroutineerd hoteldief. Kort na de tweede diefstal wist de Rot- terdamsche politie bij een opkooper be slag te leggen op een der paarlencoliiers. Zij wist vervolgens den verkooper op te sporen, die oberkellner was'ln een hotel te Rotterdam. Deze verklaarde, de paar- len-party te hebben verkocht voor een Zwitser, die in zijn hotel had gelogeerd. Hij kon van dezen Zwitser een behoorlijk signalement opgeven, zoodat de Commis saris van Politie der afd. B te 's-Graven hage in het Algemeen Politieblad op'spo- rlng, aanhouding en voorgeleiding van den dader kon verzoeken. Als gevolg daarvan ls op 26 Januari in een hotel te Rotterdam een zekere E. H. door de Rotterdamsche recherche aange houden. Blijkens ingewonnen Inlichtingen bij de politie te Bern (Z.), bleek de aangehou dene te zijn de 40-jarige boekbinder E. H„ zonder vaste woonplaats, van Zwlt- sersche nationaliteit. Hij had reeds een 9-tal jaren zware kerkerstraf achter den rug, wegens hoteldiefstallen. Naar Den Haag overgebracht, ontken de H. iets met de belde diefstallen te maken hebben gehad. Daarop heeft zich een Inspecteur van de Haagsche 'recher che naar Keulen begeven voor het In stellen van een onderzoek, dat tot resul taat had,,dat met behulp van de Deut sche Krimlnal Pollzei een vriendin van H. kon worden opgespoord. Ten huize 'haar'en van haar zuster, eveneens xeulerx woonachtig, werden daarop billende voorwerpen van genoemde ver^ afkomstig ln beslag genomen. STADSNIEUWS. f'" gouwen vertelden deze artikelen - u ten geschenke te hebben gekre- diefstallen geide vrou van H. ten geüe aangehoudene H. is daarop voor van justitie te Den Haag ge- verhoor in het Huis van Be den officier van leid en na waring Ingesloten. Geheimzinnig drama te Slagharen. Zonderlinge uitlatingen van den overledene. m verband met den dood van den ruim aviarlgen f'. v. Os, wiens 11) Is. onder ver achte omstandigheden Dinsdag te Slag aren werd gevonden, verneemt de „Tel." mi geruchten dat de politie lp een be nutte richting een onderzoek Instelt. S Hulst uit Lelden heeft de sectie ver mint Ben dag van zijn dood ls van Os B1j den petroleumventer Koorman veweest waar hij zich wel eenigszins vreemd gedroeg, netgeen den laatsten üld meer voorkwam. Hij liet o.a. aan den winkelier Schepers uit Lutten een bank niet zien HU zeide, dat de nummering daarvan verkeerd was, omdat de wereld moedig *ou vergaan. Men zou dan van nr i af moeten beginnen. Verschillende andere eigenaardigheden, waaronder uit latingen over zijn nutteloos bestaan, ga ven de politie aanleiding, meer aan zelf moord te denken. Men acht het vreemd, dat het lijk werd gevonden zonder pet of klompen. Dit zijn Ml is waar kleedlngstukken, die betrek kelijk gemakkelijk loslaten, maar dan bad men vooral de klompen toch ergens moeten zien drijven. Verder was het lijk uiet het minst gezwollen en de longen bevatten ook niet veel water. Zaterdagavond hebben twee dorpsge- nooten, van wie men vermoedt, dat zij op buiiztngjacht of strooperij uit waren, twee onbekende mannen gezien. Zij kon den geen signalement van de onbeken den geven, dat eenigszins tot vaststel ling van de Identiteit zou kunnen lelderi. Weten deze onbekenden meer af van het drama? Vragen, die thans de bevolking bezighouden In de „Msb." lezen wij nog: Dat de man in de waterleiding ver dronken ls, moet vrijwel als uitgesloten worden geacht, aangezien het water veel te ondiep is. Bovendien ligt de waterlei ding een eind weg van het smalle paadje langs de wijk, die van O. moest passee- ren. Het schijnt, dat men hier met een roofmoord te doen heeft, waarvan de da ders goed op do hoogte zijn geweest met het leven van/Tien ouden zonderling; zij hebben hem op dat eenzame paadje tegen den grond geslagen, van het leven beroofd en vervolgens, om aan zelfmoord te doen gelooven, ln de waterleiding ge worpen. üm het er héén te sleepen, schijnt men om het lijk een touw te heb ben bevestigd Daar de man zuinig leefde en geacht werd niet zonder bezit te zijn, is het bo vendien verdacht, dat In zijn woning vrijwel geen geld gevonden is. De man ze» sprak meermalen over het geld, dat hij bezat en bij zich droeg. Dat was in den laatsten tijd een van zijn eigenaar digheden geworden; hij wilde graag voor een welgesteld man worden aangezien, waarvoor men hem trouwens ook zonder die uitlatingen wel hield, aangezien ver schillende personen, zoo als beweerd wordt, geld, zij het dan geen groote be dragen, van hem hadden geleend. De politie stelt thans een uitgebreid onderzoek ln en tracht de daders van dezen vermoedelijken roofmoord te pak ken te krijgen. Justitieel onderzoek stelt gewelda- dige doodsoorzaak vast. Naar wij verder vernemen, heeft het onderzoek op het lijk van F. van O. een dusdanig resultaat gehad, dat onmiddel lijk na ontdekking daarvan de officier van Justitie uit Almelo, in gezelschap van marechaussee en gemeentepolitie, een nader onderzoek zijn begonnen in de wo ning te 81agharen Hieruit blijkt, dat een gewelddadige doodsoorzaak is vastgesteld. Nog wordt van niet-officieele zijde medegedeeld, dat de man blijkt te zijn doodgeschoten Mogelijk is hij in de een- wamheid meegelokt en daar om 't leven «bracht. In de woning is althans niet het min ste spoor van geweld aanwezig. Een na der onderzoek ls gaande. Hevige brand te Zalt-Bommel. De bewoners ln nachtgewaad ont komen. Disternacht omstreeks 3 uur ls brand uitgebroken ln de woning van den aan- ®er J A' van Haaften aan de Nieuw- aat te Zalt-Bommel. Toen de bewo ners den brand ontdekten, stond het vlamreedS voor een 8root sedeelte ln ara. zij zagen zich dan ook den weg nwK* bene(lenverdieplng versperd. In van w Waad vluchtten de heer en mevr. m.f.i aften' een zoon en een dlenst- buren °VeF het dak naar het huls der da?* ^randweer kon niet verhinderen, hw>* a* het Wendende perceel van den h«» o "clC"ut:iiae per Socman vlam vatte. inriTW UUr 8 mor8ens kon de brandweer H i« Het huls van de famllte v&n hw geheel uitgebrand, terwijl en Jft van den heer s. veel brand- del *n«r8Chade bekwam. Van den lnboe- dekt Jl worden gered. Verzekering zaak hu ade' welke uit den aard der zaak »?Z°üder groot Is* Omtrent de oor- n den brand ls niets bekend. Hm *UFTRCH WRERRERICHT «tste stand 774.8 te La Corona. £«»tei stand 736.4 te Vardo. "Milk^èlHen, Matlge tot taacht,l!e' m'd wati li - nog toenemende, meest tetrokkaT Zwaar bewolkt tot n« Tijdelijk regen. Iets zachter. GOUDA, 15 Febr. 1935. De stemming voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders hebben be paald, dat de stemming voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal ge houden worden op Woensdag 26 Juni 1935. Uitbetaling van steun, ln het vervolg op W oensdag. De toeneming van het aantal steuntrek kende werkloozen en de administratieve be handeling der steungevalien heeft het noodig gemaakt de uitbetaling der steunbedragen op een anderen daig te doen plaats hebben. Overeenkomstig het verzoeik van den mi nister van Sociale Zaken heeft het gemeen tebestuur bepaald, dat deze uitbetaling in den vervolge op Woensdag zal plaats vin den De steunweek blyft evenwel bepaald van Maandag tot en met Zaterdag. Na be rekening van het steunbedrag op Maandag en Dinsdag wordt op den daarop volgenden Woensdag uitbetaald het steunbedrag, waar op de werklooze over de afgeloopen steun week aanspraak maakt. Deze nieuwe steunregeling zal reeds deze week ingaan. Teneinde echter deze over gang voor de steuntrekkenden te vergemak- kelyken, zal op Zaterdag 16 Februari een halve week steun worden uitgekeerd, terwyl op Woensdag 20 Februari dan de steün over de week van 10 tot en met 16 Februari wordt uitbetaald. De aldus uitgekeerde halve week steun wordt als voorschot aan gemerkt. Het voorschot zal worden ingehou den bij de uitbetaling van het steunbedrag over de laatste week van werkloosheid van den ondersteunde van de loopende periode. Bij nieuwe werkloosheid zal i\aar behoefte een voorschot worden verstrekt. Verschillende werkloozen schynen zich met deze nieuwe regeling niet te kunnen vereenigen, althans op een in „Ons Huis", gehouden vergadering van werkloozen is een motie aangenomen, waarin van den Gemeenteraad wordt geëischt, dat de door B. en W. aangebrachte verandering in den uitbetalingsdag van den steun wordt terug genomen, omdat deze verandering een ver slechtering beteekent. Zy wenschen, dat de tegenwoordige ui^keeringsdag zal worden gehandhaafd. De V«r. Goudsche Gezondheidskolonie. Jaarvergadering. De Goudsche Vereeniging voor Gezond heidskoloniën houdt Donderdag 21 dezer, des avonds half negen in „de Réunie" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten en een bespreking be treffende de uitzending 1935. De stand der werkloosheid. Op Donderdag 14 Febr. waren ingeschre ven. aardewerkers 108, letterzetters 35, bouwvakken 595, houtbewerking 150, leder- bewerking 24, kleedingbewerking 28, me- taalnyverheid 218, papierbranche 6, textiel industrie 47, suikerwerkers 99, sigaren- industrie 114, landbouw 53, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 381, kantoorpersoneel 50, huiselyke dien stan 17, fabrieksarbeiders 137, transport arbeiders 83, techn. pers. 2. Totaal 2147. Natuurkundig Genootschap. Jan P. Strybos over Landschapaschoon in Nederland. Dc heer Strybos heeft de leden van het Natuurkundig Genootschap gisteren een genotvollen avond bezorgd met zyn, door een reeks fraaie lichtbeelden geïllustreerde causerie, over het landschapsschoon in Ne derland. De heer Strybos heeft een prettife wyze van vertellen, helder, onopgesmukt, zoo nu en dan met een grapje cr dóór. Hy spreekt met kennis van zaken. Hy kent de streken, waarvan hy vertelt door en door. TeLkens blykt ook zyn groote liefde en zyn byzon- deren kyk op het landschap, op de planten, op de dieren, op de landschapsgeleding, op het boerenhuis en op de menschen. Juist die veelzijdigheid maakt het aanhooren van zijn causerie tot een zuiver genot. En zijn licht beelden, veelal naar eigen foto's vervaar digd, zyn gewoonlyk prachtige natuurbeel den. In zyn voordracht van gisteravond, waar in hy sprak van de veelsoortige schoonheid van ihet Nederlandsche landschap, beperkte de heer Strybos zich hoofdzakelyk tot een tweetal landschappen, het Wadden-eiland Texel en het bosch-en-heide-complex van Midden-Nederland, van Gelderland en Bra bant. Het landsohap van Texel is in drie typen te verdoelen, de duinen, de brakwa terpolders en de wadden. Van elk dezer landschaps-eenheden, vertelde de heer Stry bos vele bijzonderheden. Wy hoorden 't een en ander over duin-vorming en duin-bebos- sching, over den bouw van het boerenhuis, over de schaapskooien en de schapen, en vooral ook over de rijke vogelwereld van Texel. Prachtige foto's werden ons ook ver toond van verschillende vogelsoorten, die men op het Texelsche strand Ikan zien. Vele hiervan broeden op de Shetlands-eilanden, waarheen spr. in 1933 een reis maakte. Hoewel Texel in de laatste jaren druk be zocht wordt door vreemdelingen, hebben sommige dorpen, Hoorn, Oosterend en Oude Schild nog veel van hun oorspronkelyk, gaaf karakter weten te bewaren. Na de pauze vertelde de heer Strybos van de schoonheid van de bosschen van Midden-Nederland. Weer verschenen prach tige foto's van de planten, de dieren en het landschap op het witte doek. Belangwek kend waren vooral de foto's van het edel hert, dat op de Veluwe nog in zuiver wil den staat wordt aangetroffen en van het wilde zwijn met z'n grappige gestreepte jongen. Ook de hooggelegen roofridder- (burcht van de havik, de forsche roofvogel, die in de laatste jaren steeds vaker op di Veluwe broedlt, ontbrak niet in de reeks Onder deze foto's van de dierenwereld van onze bosschen waren er vele, die door het merkwaardige moment, dat ze weergaven, of door hun fraaie compositie uniek zijn. In het slot van zyn voordracht toonde de heer Strybos met een reeks rake voorbeel den aan, hoe de mensch in de laatste jaren met z'n foeileelyke bouwsels dé natuur heeft bedorven. Verschillende wanproduc ten verschenen op het doek, bewijzende, dat de tegenwoordige dorpstimmerman en me nige architect uit de stad, z'n stuur volko men is kwyt geraakt en geen gevoel meer heeft voor kleur, goede verhouding en ma teriaal. Hy is monteur geworden, zoo zei de heer Strijbos geestig, alles komt kant en klaar van de fabriek, 't Behoeft slechts in elkaar gezet te worden. Als voorbeelden van goede, landelijke boywkunst vertoonde de heer Strybos een oude woning in Soest en een modern land huis. By de bouwers hiervan was begrip voor vorm, kleur en verhouding geheel ont wikkeld. Het talrijke publiek toonde zich uiterst voldaan over de belangwekkende voordracht van den heer Strybos, dien wy gaarne een volgend jaar weer in Gouda zullen hooren. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Contingenteering van papier In verband met een verzoek van het Mi nisterie van Economische Zaken vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken de aandacht van be langhebbenden in haar district er op, dat het gewenscht is, dat de importeurs van papier en papierwaren een opgaaf verstrek ken aan dea Leider van het Crisis Invoer. bureau te 's-Gravenhage omtrent die orders, welke vóór den datum van de inwerking treding der contingenteering op papier en papierwaren, n.l. 21 januari '36, in het bui tenland zyn besteld en door de fabrikanten tevens voor dien datum zyn bevestigd. Overzichten, waarin bovengenoemde or ders zyn opgenomen, voor zoover deze by den aanvang der eontingenteering nog niet waren ingevoerd en den importeurs niet vol doende consenten ter beschikking staan, kunnen worden ingezonden in separaten omslag, voorzien van het opschrift „Over zicht bestellingen papier(waren)", aan den Leider van het Crisis Invoerbureau, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. De inzendingen dienen te bevatten: le. een lyst, waarop met volgnummer de afzonderlijke orders zyn opgenomen, ter wyl omtrent eiken order moet worden ver geld: a. Soort van het artikel; b. kwantiteit, in K.G., stuks enz.; c. tydstip, waarop de invoer zou hebben plaats gehad, indien geen contingenteering was afgekondigd; d. land van import; e. land, waaruit de desbetreffende pa piersoort eventueel vroeger werd betrokken; f. leveringsvoorwaarden (f.o.b., c.i.f. enz.); g. taxatie van den duur van wederver koop (aflevering) door den importeur; 2e. orderbevestigingen in origineel van de bultenlandsche fabrikanten, voorzien van volgnummer als sub. Ie. genoemd. De inzendingen zullenlfl66 tijdig dienen te geschieden, dat zy uiterlijk Maandag 18 Februari a.s. met de eerste post den Leider van het Crisis Invoerbureau bereiken. Op onvolledig of te late inzendingen zal geen acht worden geslagen! Agenda 15 Febr. 7% uur n.m. geb. Heil des Volks, Ds. Faas. 16 Fëbr. 7% uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Feestavond Goudsche Pad- 16 Febr. 3 uur Vredebest. Schietoefening By®. Vrijw. Landstorm. 19 Maart 8& uur precies, bovenzaal Réunie. Ds. H. Cramer over „Othello" voor de Volksuniversiteit. 20 Febr. 814 uur Nieuwe Schouwburg. .Vierde Nutsavond. Apotheken. Van heden tot en met volgende week Vrij dag zal den avond-, nacht- en Zondags dienst worden waarnomen door apotheek A. H. Teepe, Gouwe 136. UIT DEN OMTREK. 3.y STOLWIJK. Algemi Groene Kruis. De voorzitter opende te ongeveer 7.15 deze vergadering met een -welkom aan alle leden. In het by zonder richtte spr. het woord tot Dr. Adam als medisch adviseur, voor alles wat hy voor de vereeniging doet. Hoe wel de vereeniging, evenals zoovele andere op hare uitgaven moet bezuinigen, stemt nochtans alles nog tot tevredenheid. Hoop vol kunnen we 1935 tegemoet treden. Ook op deze plaats moet spr. terugzien wat ach ter ligt en de rampen welke het Koninklijk Gezin heeft getroffen memoree ren. Zwaar is het Koninklyk Huis getroffen, eerst door het overlyden van H. M. de Koningin-Moe der, later door dat van den Prins. Beiden interesseerden zich voor de lydende mensch- heid en is dit overlyden voor talrylbe ver- eenigingen, welke op dit gebied werken, een groot verlies. Hierna werden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Onder de ingekomen kennisgeving zich: Verslag magazyngoederen en van de commissie tot nazien der rekeningen, benevens een circu laire van de Ned. Vereeniging voor T.B.C.- bestryding, welke in handen van het be stuur werd gesteld. Op een schrjven van den secr. v. h. hoofd bestuur voor het houden van een moeder cursus is nog geen antwoord ingekomen, zoodat nog geen tyd bepaald kan worden. Aan giften by de Wijkverpleegster was nnengekomen 63.—. Uit het jaarverslag van den secr. het vol- inde: Door de wijkzuster waren afgelegd 60 ziekenbezoeken, 1056 bezoeken voor de stgesteld. V ngekomen jukken, welke voor werden Aangenomen, bevond van de CóUm. tot nazien der T.BXl.-bestrijding en 238 zuigelingbezoeken, terwyl aan 18 personen laatste hulp was verleend. Het bezoek aan het consultatiebureau voor zuigelingen bedroeg 81. Hoogtezongebruik 81 personen, terwyl 243 artikelen uit het magazyn waren uit geleend. De voorz. dankte den, secr. voor zyr schitterend verslag. Het financieele verslag was als volgt: inkomsten 3545.84, uitgaven 3467.83, batig slot 78.71. Begrooting 1935; inkomsten 2230, uit gaven 2895, nadeelig slot 665.-, waar van getracht zal worden dit geheel of ge- deeltelyk te dekken door vryw. bydrage. De aftredende bestuursleden de heeren S. Paul en B. v. d. Berg werden resp. met 5149 st. herkozen, terwyl in de plaats van Mevr. v. Dokücum de Koning, welke had be dankt, de heer G. de Vreugd is gekozen. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer Natzyl. Door den heer G. de Vreugt werd ge vraagd de penningm. telefonisch aan te sluiten, wat door het bestuur in overweging werd genomen. Hierna werd de vergadering onder dank zegging gesloten. Onderl. Ver. voor Ziekenhuisverpleging. De pl. Onderl. Vereen, voor Ziekenhuis verpleging Stolwyk-'Beilkcnwoude houdt haar alg. ledenvergadering a.s. Maandag 7.15 uur in Café Bouter. HAASTRECHT. Verbouwing Café „Nationaal". De heer J. Kraan, timmerman alhier, zal voor rekening van den heer W. de Wys het café „Nationaal te, Gouda op de Markt verbouwen tot winkel- en woonhuis. Door een auto aangereden. Gisteravond werd een pater uit het kloos ter alhier aangereden door een auto. De geestelyke werd by den heer L. binnenge bracht en bleek bewusteloos te zyn, waar- schynlylk tengevolge van den schrik en den val. Nadat hy weer was bygekomen, heeft L. den geestelyke naar het niet veraf zijnde klooster gebracht. Wegverbetering. Het weggedeelte van den Zuidelyken IJsseldyk tusschen Stolwykersluis en dè Waaiersluis zal op 11 Maart a.s. worden aanbesteeds. Het ligt in de bedoeling een aanvang met het weiik te maken, zoodra dc aanbesteding zal hebben plaa'ts gehad. RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Concert door het Amsterdamsche Salonorkest; 6.00 üramu- ioon; 6.15 Concert door 'z Amsterdamsen Salonorkest; 6.45 Gramoioon; 7.00 con cert door het Amsterdamsen Salonorkest 7.30 „wetten van dezen tijd" (II). De wet op de arbeidsbemiddeling. Lezing door C. v. d. Lende; 7.50 Gramoioon; 7.57 S.O.S. berichten; 8.00 Lezing: Godsdienstige vormen en gebruiken in het gezin. Zesde voordracht: De „priesterlijke" ïuncUe der ouders. Spreker: Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzenb.óü Concert; 9.00 Cursus: Vader- en Moederreli^ie. 6de voordracht. Het moedermotiel in het Protestantis me. Spreker: Dr. J. C. A. Fetter; 9.30 Con cert; 19.00 Vaz Dias; 10.15 Lezing: Be schouwingen over Gedachten uit de mo derne Fransche literatuur. André Cham- son. Spreekster: Mej. Dr. A. C. M. Duin- ker; H.Uü Gramoioon. Huizen: 5.30 Zangrecital en gramo- foon: 6.30 „Het zaoien van cactussen" door A. J. Herwig; 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Gramofoon of een kwartiertje Ra dioreportage; 7.30 Literaire lezingen. „Herinneringen van een dommen Jon gen" van Arthur van Schendel, door K. Heeroma; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Concert door het N.C.R.V. Harmonie-orkest; 9.00 Dr. S. O. Los over: „Johan Amos Come- nlus (1592I67O)de vader van de Pae- dagogiek"; 9.30 Concert door het N.C.R.V. Symphonie Orkest; 10.00 Vaz Dias; 10.30 Gramoioon. MARKTBERICHTEN. Boternoteering. KOPENHAGEN. (Off. not.) 200 Kr. vlw. 210 Kr.). LEEUWARDEN. De Leeuwarder bo- teroteering is vastgesteld op 55 ct. p. K.G. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Afscheid van Saarbrücken. Receptie bij generaal Brind. Een indrukwekktfid woord van den commandant. Morgen eindigt het verblijf van de Ma riniers in het Saargebied. De opperbe velhebber van de bezettingstroepen, ge- neraal-majoor J. E. S. Brind, heeft in verband mét het afscheid van de Mari niers te Saarbrücken een afscheidsrecep tie gehouden, waarop het heele Neder landsche contingent verscheen. Generaal Brind hield een toespraak in het Engelsch, die door een officier werd vertaald. Hij memoreerde de redenen waarvoor men te zamen te Saarbrücken vele weken had doorgebracht en besloot aldus: „Wij vertrekken allen naar onze ver schillende haardsteden en lk hoop, dat wU allen op dezen tUd zullen terugzien, niet alleen als op een büzondere, maar vooral als op een aangename ondervin ding en als op een tydvak, waarin wij tenslotte iets konden doen om de vrede te bewaren en vriendschappeiyke verhou dingen te scheppen tusschen menschen van verschillende natiën. Ik voor my zal altyd terugzien op dezen tyd met trots en met gevoelens van dankbaarheid voor u allen. Ik wensch u goede reis en behouden aankomst in uw vaderland en alle goeds voor de toekomst. Ik zal mij steeds met warmte herinne ren kapitein De Bruyne de Konlnkiyke Nederlandsche mariniers en den Motor- dienst. Vaarwel, goede reis; ik dank u." De laatste woorden sprak generaal Brind ln het Nederlandsch. Het vertrek uit Saarbrücken. Naar wy vernemen, zullen onze Mari niers zich Zaterdagmorgen a.s. om 8 uur op het Centraalstation te Saarbrücken vereenigen. Tusschen tien over halfnegen en negen uur zal een eere-compagnie van de Britsche troepen, onder bevel van generaal Brind, opze zeesoldaten eerbe- wyzen brengen. Om 9 uur vertrekt de trein naar het vaderland. Op de grens van Frankryk en Luxem burg zullen de Mariniers versnaperingen krygen. Ontvangst te Rotterdam. By de aankomst aan hetMaasstatlon in Rotterdam zal de commandant van het korps Mariniers, kolonel C. J. O. Dor ren aanwezig zyn ter begroeting. De teruggekeerde troepen zullen onmlddel- lijk naar de kazerne marcheeren, waar vlce-admiraal J. de Graaff hen zal toe spreken namens den Minister van De fensie, mr. L. N. Deckers, die verhinderd is aanwezig te zyn. Autobus niet schoolkuidtïicn vati den oyk gereden. OPHiEMERT, 15 Febr. Hedenmorgen ia een autobus, waarin een aantal kinderen waa gezeten, die naar school in Tiel werden vervoerd, door een defect aan de stuur inrichting, in volle vaart van den dyk onder Opheanert gereden. Een achttal kinderen werd door glasscherven aan gezicht en han den gewond. Dr."Wykhuizen uit Ophemert verbond de kinderen. Hun verwondingen zyn van niet ernstigen aard. Na verbonden te zyn konden de kinderen naar huis terug keeren. De chauffeur van de bus kreeg geen letsel. Brand in een carosseriefabriek. MAASTRICHT, 16 Febr, In den nacht van Donderdag op Vrydag is brand ontstaan in één der werkplaatsen van de carosserie- fabriek van den heer V. aan de Parallelweg alhier. De brandweer was zee wezig en bestreed het vuu. slangen op de waterleiding. Het vuur vond in de aanwezige voorraden olie en benzine gretjg voedsel, bovendien is door,de hitte een bus benzine ontploft, jvaar- og in hevigheid toe- De brandweer kon niet voorkomen dat de werkplaats totaal uitbrandde. Epn 7-tal in deze werkplaatsen staande automobielen gingen in de vlammen op. De schade wordt door verzekering gedekt. SPORT ÈN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Goudsche rennersclub „Excelsior". Een koppel-tijdrace. Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver eeniging een koppel-tydrace over een traject van 45 K.M. De koppels worden gevormd door een A-klasser met een B- kiasser te laten ryden. De junioren ry- den een traject van 27 K.M. Start 9j uur Nieuwe Sluis. Wegwedstrijd afgelast. De a.s. Zaterdag door de vereeniging „Hou-Vast" te Boskoop georganiseerde veldloop gaat wegens geringe belangstel ling niet door. WISSËLKOEKbisJN. 14 Febr. 15 Febr. Officieel. Londen 7.22% 7.20% Berljn 59-36 59.35 Parijs 9.76 y* 9.75% Brussel 34.55 34.51 Zwitserland 47.91 47.87% Weenen Kopenhagen 32.27% 32.20 Stockholm 37.27% 37.17% Oslo 36.32% 36.32% New-York 1.48% 1.47*/» Niet-officieel. Italië 12.57 12-57% Madrid- 20.25 20.25 Praag 6.18 6.18 eursoverzicht. De Regeeringsmededeelingen omtrent suiker en rubber zyn ter beurze niet on gunstig ontvangen, zonder evenwel be langstelling voor de desbetreffende fond sen te voorschyn te roepen. Daarentegen waren Scheepvaarten goed gevraagd. De geruchten dat de Indische lynen veel beter zyn geweest dan in 1933, houden aan, terwyl het bericht dat eenige Ned. schepen, die onder vreemde vlag hebben gevaren om te profiteeren van de lagere valuta, thans weer onder eigen vlag gaan varen, maakten een goeden indruk. Ned. Scheepvaart Unie waren 2 pet. hooger maar konden de winst niet ten volle be houden. Unilevers kwamen boven 90, ter wyl ook Calvé Delft verbeterden. Philips stegen bijna 3 pet., terwyl Aku's een fractie beter waren. Rubbers bulten de attentie, Amsterdam rubbers avanceer den iets, de minder courante soorten wa ren verwaarloosd. De noteeringen trok ken iets aan. Suikerwaarden meerendeels vast, H.V.A.'s noteerden de hoogste koer sen van gisteren. Cultuurbank-aandeelen konden eenigszins monteeren. Mynwaar- den lagen buiten de attentie. De handel In Kon. Olie was beperkt, hetgeen niet verhinderde dat de noteering steeg. De Amerikaansche soorten waren stil. De Ned. Staatsfondsenmarkt bleef ongeani- meerd. 2* pet. nieuwe Ned. Schuld liep terug. Op de wisselmarkt heerschte een flauwe stemming Pond en dollar waren lager genoteerd.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2