Jubileum Aanbieding H.C.WEKNING Handwerk Kleedje wat noodig 1895 - 1935 2 Maart BONBONS ■■L OP 2048 „sst**- krachtlg °p' Officiëele overdracht van de gerestaureerde Groote- of St. Bartholomeuskerk te Schoonhoven. Beurs van Amsterdam. voor een bedrag van ruim een miilioen roebel is verduisterd. Op instigatie van het O M wordt een accountantsonder zoek ingesteld bij twee staatsbanken, die de trust financieren, daar het vermoeden bestaat, dat ook bankbeambten zich aan verduisteringen hebben schuldig ge maakt. De banken hadden de trust cre- dieten geopend ten bedrage van drie mii lioen roebel, zonder voldoende onder pand. Verscheidenen beambten wacht de doodstral. BINNENLAND. Het verblijf der Koninklijke Familie in Unterwasser. H. M de Koningin heeft gistermorgen met H K H Prinses Juliana een lange wandeling in de omgeving van Unter wasser gemaakt, waarna de beide Ko ninklijke gasten zich aan de rodelsport wijdden, waarvoor juist een bijzondere gelegenheid bestond in verband met het feit, dat versche sneeuw was gevallen tot een dikte van 40 c.M. Des middags heeft H. M. de Koningin tezamen met H K. H Prinses Juliana op het balcon van het hotel in ligstoetlen zonnebaden genomen, terwijl de verschil lende leden van het koninklijk gevoig een skitoer in de omgeving maakten. In Unterwasser zijn thans in totaal ongeveer 240 gasten aanwezig. Ken hartelijk welkom. Koningin en Prinses te Unterwasser. In de ..Toggenburger Anzeiger" treffen wij aan. in de Nederlandsche taal een welkomstgroet aan Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. Wij laten den tekst hier volgen Welkomstgroet Hare Majesteit Koningin Wilhelmina der Nederlanden en Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana „Wederom vertoeven, binnen het tijds bestek van nauwelijks een jaar. Uwe Ma jesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid te midden v an het eenvoudige bergvolk van het Toggenburg te Unterwasser. De be volking van het gansche Toggenburg niet alleen, maar het geheele Zwitsersche volk weten de aanwezigheid van Uwe Majes teit en Uwe Koninklijke Hoogheid ten zeerste te waardeeren Zij wenschen hunnen vreugde over dit hooge bezoek ter kennis van Uwe Majesteit te brengen en roepen U belden van harte hun wel kom toe. De* herinnering aan Uwer Ma jesteit eenvoud en beminnelijkheid tij dens het eerste verblijf in Unterwasser leeft nog in aller harten voort. Moge God ook ditmaal den hoogen gasten ge- i zondheid en een aangenaam verblijf in j de schoone bergen van het Toggenburg j doen ten deel worden!" Hoogtij-clausule geschrapt. Wijziging van Zendtijdbesluit. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlartdsche Zaken het bekende zendtijdbesluit van 16 Mei 1930 zoodanig gewijzigd, dat vervallen is punt 6, dat de regeling der z.g. hoogtijdagen van de (socialistische) arbeidersbeweging bevat. Terzake van deze z.g. hoogtijdagen werd een onderlinge regeling van zendtijdrull tusschen de Avro en Vara voorgeschre ven, een regeling, die echter nooit ge troffen is. omdat de £vfo de desbetref- i lende beschikkingen geheel aan den mi- nister wenschte over te laien. Thans is punt 6 geschrapt en zal in het I vervolg de minister zich op de laatste alinea van punt 10 beroepen indien hij va*, de gewone regeling der zendtijdver- deeling wenscht af te wijken. Deze alinea bepaalt nml., dat de minister beslist in alle gevallen, dat inzake den zendtijd geen overeenstemming tusschen ée om- roeplichamen wordt bereikt, mits het be- ginsel van het besluit niet wordt aange tast. Handel in groenten, fruit en vroege aardappelen. Ingevolge het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I, is het verhandelen, of doen ver handelen van gewassen van den tuin bouw om. slechts toegestaan aan die handelaren, grossiers, venters, winkeliers, en markttuinders, die als handelaar in gewassen van den tuinbouw door de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale zijn erkend. Onder fgruit zijn niet begrepen de „Zuidvruchten", zoodat voor den handel in deze produc ten geen erkenning noodig is. Aangezien er ruim een half jaar gelegenheid is ge weest om een aanvrage om erkenning als handelaar in te dienen «n het over- gropte deel der aanvragers reeds in het bezit is van een erkenningskaart, is thans met de controle een begin ge maakt. Deze controle, die in de eerste< weken ordenend en waarschuwend zal optreden, zal evenwel zeer spoedig daad werkelijk worden doorgevoerd; zoodat iejnan^, die niet in het bezit van een erkennihgskaart. toch in genoemde ge wassen handelt, zich blootstelt aan ver volging Teneinde de verdere aanvragen om een handelserkenning zoo vlug mogelijk te doen afwerken, gelieve men te letten op het volgende: 411e aanvragen worden rechtstreeks ingezonden aan het adres van de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale. Laan Copes van Cattenburch 62, s-Gra- venhage. Ieder« aanvrage moet vergezeld gaan van de positieve bewijzen, dat men in 1933 gehandeld heeft. Heeft men in 1933 niet gehandeld, dan kan erkenning door genoemde Centrale niet plaats vinden en dient men zich om toelating te wenden j tot den Minister van Economische Za- ken. Indertijd is door de Centrale naast de groene erkenningskaart ook nog uitge reikt een grijze personeelskaart, voor de in het bedrijf werkzaam zijnde personen. Bijz. Vrijwillige Landstorm. Wederom stijging van het aantal vrijwilligers tot 83.176" man. Aan het verslag der Nat. Landstorm commissie over 1934 ontleenen wij, dat het aantal vrijwilligers het algeloopen jaar met 2871 vermeerderde en daardoor steeg tot 83.176 man. Het aantal aange sloten reserve-officieren steeg met 137 tot 2282. Er werden 20 nieuwe afdeelingen opgericht, waarvan enkele door splitsing, zoodat het instituut van den B V. 1». thans 1289 afdeelingen telt. over het ge heele land verspreid. Propaganda in den vreemde. Directeur A.N.V.V. naar de Riviera. Naar het Handelsblad verneemt, zal de heer W P F van Deventer, directeur van de Alg. Ned: Vereeniging v. Vreem delingenverkeer. de volgende week naar de Riviera vertrekken, teneinde aldaar een reeks lezingen over ons land te hou den. De nieuwe door ..Visie" vervaardig de geluidsfilm van de A.N.V.V. zal wor den vertoond De lezingen zullen worden gehouden te Marseille. Cannes, Nice en Monaco. Het kan zeer vruchtdragend zijn daar ter plaatse thans propaganda voor ons land te maken, in verband met het feit, dat een internationaal publiek wordt bereikt. Het is de bedoeling van den heer Van Deventer na de beëindiging van zijn pro- pagandareis aan de Rivièra op 23 Maart zich in te schepen aan boord van de „Statendam welke dan van Monaco vertrekt na een cruise met 700 buiten landers in de Middellandsche Zee. Ook voor dit internationale gezelschap zal de heer Van Deventer de film over Neder land vertoonen. Speciale triptieken voor België. Kén maand geldig. De Belgische dounae-administratie heeft ter bevordering van het toeristen verkeer naar België een nieuw soort trip tieken ingevoerd. Deze documentfen. welke éen maand geldig zijn en uitsluitend voor één reis kunnen dienen, zullen uit den aard der zaak tegen voordeeliger voorwaarden verkrijgbaar kunnen worden gesteld dan de bestaande triptieken, waarvan gedu rende een jaar voor een onbeperkt aan- tal reizen gebruik kan worden gemaakt. Het is te verwachten, dat vooral tijdens i de wereldtentoonstelling, welke dit jaar j te Brussel gehoyden worqt, tal van auto mobilisten en motorrijders van deze trip- 1 tieken gebruik zullen maken om een be- j zoek aan België te brengen De documenten kunnen uitsluitend worden afgegeven voor pèrsonenauto's j motorrijwielen met of zonder zijspan en j rijwielen met hulpmotor, echter niet voor i voertuigen dienend voor het vervoer van goederen en personen tegen betaling, zooals vracht- en bestelwagens, taxi's, huurauto's en autocars. TWEEDE KAMER. De „verbindendverklaring". Dr. Bierema vreest voor verstarring van het bedrijfsleven. In de Kamer hebben zich drie bestrij ders van „de verbindendverklaring" la ten hooren, de heeren Sneevliet (r.s.). Wijnkoop (c.p.) en Bierema (lib?). De beide eersten zagen in het wetsontwerp een manoeuvre van de bourgeoisie, om het proletariaat des te langer uit te kun nen buiten, en vielen de 8.D.A.P. aan, omdat zij ermede instemt. Dr. Bierema verklaarde, dat zijn party der regeering geen blanco volmacht wenscht te geven, en dat. als de minister een wetsontwerp voorstelde, om in een bepaald geval een ondernemersovereenkomst verbindend te verklaren, de Vryheidsbond er wel voor wilde stemmen. Niet echter voor een, re geling. welke den bewindsman in het al gemeen bevoegd maakt tot bindendver klaring. De liberale afgevaardigde meen de voorts, dat de regeering wel over de wijsheid van Salomo moet beschikken om uit te maken, of een overeenkomst over wegende beteekenls heeft voor den be drijfstak en of het algemeen belang bin dendverklaring eischt Dr. Bierema vrees- de. dat de geniale ondernemer zal woi- den verhinderd in uitvoering van zijn plannen, welke het bedrijfsleven mis schien geweldig kunnen doen vooruit gaan. Hy voorzag verstarring van het bedrijfsleven als gevolg der wet. En hy was bang dat het consumentenbelang niet voldoenoe zou worden beschermd. Het wetsontwerp werd verdedigd door de heeren Joekes en Schilthuis (v.d.), 1 Van den Tempel (s.d.) en Schouten (a r.) De heeren Joekes en Schouten verzetten zich tegen den wensch van mr. Rutgers van Rozenburg, dat het wetéontwerp een tijdeiyk karakter zou krijgen Het was, verklaarden zij, geen crisiswet Wel vond mr. Joekes. dat het verbruikersbelang nog wat meer beschermd moest worden, door personen uit verbruikerskringen ad vies te laten uitbrengen bij de voorberei ding van de beslissing over al dan niet bindendverklaring En hij verzocht den minister, fe beloven, dat de bindendver- klaring niet zou worden gebruikt tot het maken van een gesloten bedrijf, zoodat nieuwe zaken zouden kunnen worden opgericht. Jhr De Geer vond het beter, als in de wet zelve zou komen te staan, dat een initiatief der ondernemers noodig is. De heer Schilthuis merkte op. dat juist het feit. dat de regeering niet lichtvaardig en te diep in het economisch leven zal ingrijpen. Jhr. De Geer deed nog een po- j ging om den Vrijheidsbond ertoe te bren gen. toch voor het wetsontwerp te stem- i men. I GEMENGDE BERICHTEN. j Werklooze in den arm gebeten. Zonderling optreden van den bur- gemeester in een Limburgsch dorp. Eenige dagen geleden begaf zich te Bunde (L.) een werklooze arbeider, te- (vens voorzitter van de plaatselijke R.K. Werkliedenvereeniging. naar het ge meentehuis. teneinde daar de uitkeering wegens vorst in ontvangst te nemen. Tot zyn niet geringe verwondering moest hy van den burgemeester vernemen, dat hem f 1 van 't nog verschuldigde school geld in mindering zou worden gebracht op zijn uitkeering ten bedrage van 6.36, verneemt de „Tyd". Toen hU den burgemeester daarop verzocht, dit bedrag eerst in de zomer maanden in te houden, aangezien zyn gezin, bestaande uit zeven personeh, niets van het geringe steunbedrag kon missen, en de burgemeester weigerde dit verzoek in te willigen, ontstond tusschen belden een woordenwisseling, die zóó hoog liep, dat de burgemeester den werklooze in den bovenarm beet De beet schynt raak geweest te zyn, daar de werklooze, die zich direct onder medische behandeling stelde, geruimen tijd zijn arm niet zal kunnen gebruiken. De veldwachter maakte nog bovendien proces-verbaal tegen hem op wegens hulsvredebreuk. Afschaffing der vrijgezellen in Irak. De Deutsche Allgemelne Zeitung pu bliceert een telegram uit Irak, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering be sloten heeft, het.vrljgezellenleven in dit Oostersche land radicaal uit te roeien, isr komt namelijk een wet, waarin voor meerderjarigen de huwelljksche staat ■verplicht wordt gesteld. Wie niet trouwt, gaat. op de bon. De vrijgezellen hebben reeds protestvergaderingen gehouden en besloten tot een trouwstaklng. Ernstig ongeluk op onbewaakten overweg. Vrachtauto door trein gegrepen. De bestuurder zeer ernstig gewond. Hedenochtend vroeg heeft op den overweg by Ketel een ernstig ongeval plaats gehad. Een vrachtauto uit Schiedam bestemd voor Maassluis, kwam 0p genoem den overweg in botsing met een vrachtauto van de Wed. Koot uit Botterdam. De auto werd in tweeën gespleten. Het achterste ge deelte bleef 10 Meter van den weg af liggen, terwyl het voorste gedeelte 160 Meter werd meegesleurd. Daar vond men de bestuurder de 42-jarige J. C. de Bruyn uit Rotterdam. Deze werd zeer ernstig gewond en is in ho pelooze toestand naar het Ziekenhuis te Schiedam overgebracht. Een wielrijder die bij den overweg op den trein stond te wach ten werd tengevolge van de botsing mee gesleurd en liep verwondingen op. Dr. Sauer uit Ketel verleende de eerste hulp. radionieuws] Programma vooj* heden. Hilversum: 5.30 Maaltydmuziek door het A.V.R.O.-Aeolian-orkest; 5.55 Gramofoon; 6.05 Vervolg Aeolian-orkest 6.30 Sportpraatje door Han Hollander1 7.00 Kamermuziek i door het „Aeollan- Quartet"; 7.30 Engelsche les voor gevor derden; 8.00 Vaz Dias; 8.06 Gramofoon; 8.15 Hftndel-herdenldng 1935. Aansluiting met liet Concertgebouworkest o. 1. van Bruno Walter. So,listen Ankie van Wicke- noort-Croramelin, sopraan; CharlesKlihl- man, tenor. Berthtold Sterneck, bas; FJet van Egmond Jr., orgel. Koor van de My tot Bebordering van de Toonkunst, afd Amsterdam; 10.30 Gramofoon. U.uo Vaz Dias; 11.10 Dansmuziek door Jack de Vries en zyn ensemble, uit cabaret „La Gaité" Amsterdamt. Huizen. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd, door H. J. Steinvoort „Een brievenhanger"; 5.30 Zangrecital 6.43 Enkratela-kwartiertje .Is er hoop?" door Thomas Kusters. 7.00 Politieberich ten; 7.15 Gramofoon. of een kwartiertje radio-reportage; 7.30 Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt", dooi' Corn A Crayé,. 8.00 Vaz Dias 8.05 Concert door het N.C.r.V.-Strijkorkest o 1. v Piet v. d. Hurk, met mederwerking van L. Blaauw, N.C.R.v -orgel9.00 Ouderuurtje „Vroo- lijke opvoeding" door L. W J van Has selt; 9.30 Concert door.het N.C.R.V -Klein Orkest o. 1 v. Piet v. d Hurk; 10.00 Vas Dias; 10.30 Gramofoon. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 28 Febr. Aangevoerd 1900 stuks ,w.v. 34 slachtvarkens. Vette 18—18& ct. per pond leven met 2 korting; Londensche 13—14 ct. per pond levend met 2 kor ting; 597 magere varkens 16—28; 782 biggen ƒ1014, Geldersche ƒ1417; 6 runderen ƒ126—176; 478 nuchtere kalve ren 34.50, 2 schapen, 1 bok en geit. Han del redely k. 91 Crisisrunderen'(pryzen bekend). Kaasmarkt Gouda. 28 Febr. Aanvoer 135 partyen. Pry- zen le kw. met r.ra. ƒ17—18, idem 2e kw. KJ-Handel flataw. BOTER. Aanvoer J91 ponden. Pry zen: Goeboter 70—75 ct., weiboter 65—70 -ct. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 112.500 stuks. Pry- zen: kipeieren ƒ2.25—2.75, eendeieren ƒ2— 2.50 per 100 stuks. Handel willig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. te Gouda. 28 Febr. Aanvoer 94.500 kipeieren. Pry zen: 56-58 K.G. ƒ2.40—2.50, 58-60 K.G. ƒ2.50—2.60, 60-62 K.G. ƒ2.60—2.70, 62-66 K.G. ƒ2.70—2.90 .bruine 58-G8 K.G. ƒ2.50— 3.20 per 100 stuks. Eendeieren. Aanvoer 1000 stuks. Pry zen 1.802.00 per 100 stuks. Ganzeneieren 5 et. per stuk. Graanmarkt Gouda. 28 Febr. Tarwe 6—6.25; Rogge 7.70 —7.90; Gerst 6.50-6.76; Hiver 7—7.50; Erwten 1112.50; Bruine boonen 12.50 13.50, per 100 K.G. Leeuwarder boternoteerfng. De noteering voor Nederl. boter is he den vastgesteld op 47 cent per K.G. voor morgen Gebakken Bokking van P. G. Scharleman Jr., Lange Tiendeweg 75, Telef. 3202. BLOEMEN in groote verscheidenheid die Uw huis versieren van fa. G. LUYERINK, Telef. 2991. Geruischlooze Stofzuigers. Radio Philips en Telef unken. G. A. BELONJE, L. Tiendeweg - Tel. 2235. EEN SCHRIJFBLOC Nederlandsch Fabrikaat 40 cent van Boekh. Verschoor. 'Dubbele Buurt. Fijne Vleeschwaren. Delicatessen. A. J. OPSTELTEN, Hoogstraat - Telef. 3082. Gebak - Chocolaterie Suikerwerk. H. P. HERFST, Jr.. L. Tiendeweg - Tel. 2593. Bij D. G. v. Vreumingen St. Jan, Vrede-Best of Ter Gouw Sigaren en Koophandel Tabak. Wijdstr. 20 Telef. .1214. RUND-, KALFS- EN VARKENS VLEESCH. Uitsl. Ie kwaliteit van Fa. T. V. VLIET Zeugestraat 78, Tel. 3341 AANVULLING VAN ALLE DRUKWERK voor Kantoor-, Vereeniging en Particulier gebruik bij A. BRINKMAN ZOON, MARKT 31 TELEFOON 2745. STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Febr. 1936. Afdeeling Gouda van de Algemeene Nederlandsche Vrouwen Vredebond. Dinsdag j.l. hield de afdeejing ouüa van den Algem. Nederl andschen Vrouwen Vredebond een algemeene vergadering. Na dat de gebruikelijke punten waren afgehan deld en de secretaresse in haar jaarverslag melding had gemaakt van den voortduren- den groei der afdeeling, moest worden voor zien in de vacature van penndngmeesteresse, door bet vertrek uit deze gemeente van Mev* G. M. van Stapelc-Manotfi. De presi de^, Mevr. Nelly Soeters-van Balen Blan ken, dankte haar voor het vele werk, dat zy voyr de afdeeling en voor het vredes werk in het algemeen in deze gemeente heeft verricht. Als haar opvolgster erd aangewezen Mevr. Gardenier-de Graaff. Een groot deel van de besprekingen was voorts gewyd aan de Stille Rondgang, die evenals het vorig jaar ook nu weder in den Haag zal worden gehouden om te getuigen van den vasten vredeswil van de Neder landsche vrouwen. Er v/ertf reeds een begin gemaakt met het vormen van een reiskas. voor net als nieuw opmaken van alle soorten GORDIJNEN en FIJNE KLEEDJES. Modelwasschery fa. J. H. VAN STRAATEN Bond van Jonge Liberalen. Mr. W. C. Wendelaar en Mr. van Zanten aan 't woord. De afd. Gouda en Omstreken van den Bond van Jonge Liberalen heeft gisteren avond in de bovenzaal van „Ter Gouw" een byeenkomst gehouden, waarin de voorzitter van de Liberale Staatsparty „De Vryheids bond en de Voorzitter van den Bond van I Jonge Liberalen Mr. van Zanten het woord hebben gevoerd. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, de heer Van der Meulen, ving Mr. Wen- delaar zyn rede aan met een begroeting van de jonge afdeeling, welker oprichting hij van groot belang acht, wyl de jongeren zyn aangewezen om in de- komende tijden de plaatsen der onderen in te nemen. In den huidigen tyd zyn er stroomingen, die een radicale omwenteling van het staats- bestuur noodzakelijk achten om tot verbe tering van den maatschappelijken toestand te komen. In tegenstelling wellicht met an deren, vindt spr. het verheugend dat er een nationaal-socialistische beweging onder lei ding van Ir. Musaert is ontstaan. Niet om die beweging zelve, doch omdat deze de oogen heeft geopend van velen in de rijen der liberalen en hen tot nadenken heeft ge- bracht dat zij zich van de liberale actieve politiek niet afzijdig mogen houden. Het is een zeer verklaarbaar verschijnsel van de zen tijd dat de N.8.B.-vergaderingen en demonstraties vele bezoekers en deelnemers trekken, wijl velen den toestand anders wensohen dan die is. Maar die bezoekers zijn nog geen overtuigde aanhangers. De feiten zyn er dat velen die aanvankelijk met be langstelling de N.SJ1. hebben gevolgd, na kennismaking met de realiteit dezer bewe ging, tot de overtuiging zijn gekomen, dat daarvan allerminst een heilstaat is te ver wachten. Ter toelichting daarvan voerde spr. verschillende punten aan, welkè door de voornaamste woordvoerders van den N. S.B. in geschrift en in bijeenkomsten als de middelen tot opbouw van een nieuwen staat worden aangevoerd, waarbij de consequen ties daarvan in hun volle beteekenis werden verklaard. Wanneer b.v. Dr. Verviers van de N.S.B. kalmweg verklaart niet de schul den te zullen erkennen van den staat, door anderen gemaakt, dan beteekent dat in we zen dat ieder, die door belegging of spaargel den of levensverzekering by de Nederl. Staatsfondsen belang heeft, van zyn bezit I wordt beroofd. Wanneer de heer Van Geel kerken zegt dat de N.S.B. is een „knal- roode" beweging, dan is daarmede aange toond wat het „nationale" in den naam dezer beweging beteekent. En evenzeer wordt het karakter van de N.S.B. getypeerd door de uitlating van een anderen bekende spreker, die tegenover Mr. Boon in 't open baar verklaarde dat het met de vryheid van spreken en schryven onder N.S.B.-bewind is gedaan. Spr. wees hiefby ook op hetgeen Duitschland thans laat zien. De wyze waar- I op daar ook gepoogd wordt de werkloosheid te bestryden, zal geen Nederlandsch werk, gever wenschen. Aan de hand van de laatste cyfers van de statistiek ging spr. na in hoe sterke mate in Nederland het belastbaar Inkomen in Ne. derland sinds 1921/22 is teruggeloopen. 8e- kening houdend met de bevolkingstoename is er thans een vermindering met 1000 mil- liofen. Daarby sluit de Staatsbegrooting 1934 met een tekort van 100 miilioen. Dat kan zoo niet blyven. Daarom moeten, wil men niet tot verarming komen, alle uitgaven op een lager niveau komen. Doet men dat niet, dan moet de bankbiljettenpers gaan draaien en wat dat beteekent, heeft Duitschland ge noegzaam aangetoond. Ingrijpende bezuini- gingen zyn noodig, hoe groote beswaren daaraan ook aanvankelijk zyn verbonden. Daardoor komt men ten slotte op een lager prijsniveau, dat zich daarby moet aanslui ten. De oorzaken van den ontstanen toestand zyn van verschillenden aard: het pot vertee ren door Ryk en Gemeente heeft daaraan zyn deel en daaraan hebben de soc-demo- craten en zich daarby aansluitende groepen zich schuldig gemaakt, maar een belangrijke oorzaak is ook vooral de internationale ver houdingen, die tarief muren heeft gemaakt en maatregelen heeft getroffen die de ex port heeft lamgeslalfcn. Het middel om uit de moeilijkheden te komen is moeilik aan te geven, wyl Ne derland slechts een kleine party speelt in het internationale concert. Een vry ruilver keer zou zeer veel verbetering brengen. Niet het goud vertegenwoordigt de rijkdom én de welvaart van een land, maar datgene wat men ervoor in ruil kan krygen. Tot verkryging van een vrijer ruilverkeer is samenwerking der volkeren noodig. De situatie is zeer moeüyk. Maar Neder land heeft vaker zware tyden doorgemaakt. Daarom mag aan herstel en weder-opbouw met worden gewanhoopt. Ieder moet in de zen tyd mede zyn offer dragen en met moed en groote energie aanpakken. Dan zal zeker weer de zon door de wolken komen. Na deze met groote aandacht gevolgde rede, wis er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door meerdere aan wezigen gebruik werd gemaakt, welke vra gen door den spreker werden beantwoord. Na de pauze hield Mr. van Zanten een rede, waarin hy de jeugd voorhield wat haar taak is in deze dagen en voor de toekomst- De jeugd moet zich wel degelijk met de politiek bemoeien, want de politiek is niet alleen een quaestie van de portemonnaie, wat belasting meer of minder, maar het gaat om hooge zedelijice factoren, waarbij de gansche levensbelangen van de jeugd betrokken zyn. Spr. stelde het liberaal beginsel in het licht tegenover het fascistisch begrip. De liberaal wil bevordering eener liberale niet een radicale democratie, waarbij ieder een kans moet krygen. Het is dan aan het individu die kans te benutten. In den corporatieven staat die het fascisme met zich brengt, is dat anders. De fascisten offeren hun vryheid aan het gezag, de com munisten offeren het gezag aan de vryheid, de liberalen wenschen nog misbruik van vrijheid, noch misbruik van gezag, zy wen schen verdraagzaamheid. Het is immoreel dat men anderen ontzegt, wat men voor zichzelf igaarne wenscht. Tot de jeugd wordt vaak gezegd dat zy de ervaring mist. Dat is juist. Maar daar tegenover beschikt zy over hahr jeugdig vuur en groote energie en werkkracht. De politici van ervaring hebben overal jaren geregeerd eh het resultaat daarvan laat veel te wenschen over. Daarofti gevoelt de jeugd het als haar plicht haar aandeel te nemen in den strijd. De tyden zyn moeilijk, maar dezen tyd is een grootsohe tyd, die waard is geleefd te worden, die aan de jeugd zware verplichtingen oplegt. Zy aan vaardt die taak met den moed harer jeugd. (Applaus.) Na deze rede heeft Mevr. Riesz een kort enthousiast woord gesproken om hulde te brengen aan de jongeren, die den stoot heb ben gegeven tot het vormen van deze af deeling. Het is dringend noodzakelijk dat de jeugd haar belangstelling toont voor en zich inwerkt in de vraagstukken, die het leven van volk en maatschappy beheerschen om de ouderen te steuhen in hun arbeid, om hun plaatsen te kunnen bezetten, wan neer dit wenscheiyk is. Met den wensch dat de jeugd haar idea listisch streven met moed en energie zal dank"uin de «P'ekers en de aan" w^e„Std^-rV*nderMeUlendi,ar" je bijeenkomst. n, diefstal uit de vraehl.uto den expediteur J- Bodenburg. ermoedeliike dader awgehoudea lM»kt den diefstal van een dert.gtnl !k,as inhoudende een bedrag van lib, ^itvreemd ziin U" de """""f0 T T^„uediteur J- Kodenburg, toen de auto den exP _„u„„ nüir hii den heer A. den Gouderaksehen Dijk bij den heer A P 1 ,..r wachtte, vernemen wij dat een der jiTrdachten A. C. genaamd en te Gouda ochtie door de rgkaveldwacht is gear- rèTmerd en hedenmorgen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam is overgebracht. Voor de Cruws-Rundvee- Centrale. üe Nederlandsche Veehoudery Centrale deelt mede, dat op Donderdag 21 Maart vm van 8 tot 10 uur op de veemarkt, gelegenheid «al worden gegeven runderen Ji de gevrtaatfde soorten,, aan te bieden. Zwemmen. A.s. Zaterdagmiddag half vier vergadert de' Goudsche Zwemlcring in Café „Het Schaakbord" aan den Kleiweg. De prijzen voor de P.P.W. '35. De prijzen, welke beschikbaar zyn gesteld voor de P-P-W. '36, welke op Zaterdagmid dag 9 Maart wordt gehouden, zyn vanaf he den uitgestald in de etalagekast van het Sigarenmagazyn van den heer J. C. Lan- geraar aan de Burg. Martenssingel. Waar- schynlyk zal het töt op héden binnengeko men aantal door nog loopende toezeggingen uitbreiding ondergaan. Muziek- en volkszangavond van de Uir. .uuziekvereen. „de iSazuin in een goed bezette Schouwourgzaal hield de UirisieiyKe iviuziekvereeniging „ae r>a- *umonder leicung van haar directeur, den heer J. P- Oskam een muziek- en volkszang avond. De eere-voorzitter, de heer P. J. Kolyn, heette nadat Psalm 150 1 was gezongen en hij in gebed was voorgegaan alle aan wezigen welkom en in het by zonder burge- meetter en mevr. Gaarlandt. De heer E°lÜn wees op de moeilyke om standigheden waaronder „de Bazuin" leeft; ongeveer 50'A van hen die steunden, heb ben hun financieele medewerking opgezegd en gpr. hoopté dat déze propaganda-avond de aanwezigen er van ^ou doordringen dat die verloren 50'/» in een grooter getal moet worden teruggekregen. Een pittige „Bazuin-marsch" van den heer J. P. Oskam opende het programma, ge- volgd'door „Caprice sur l'Opera" van Bel linidat goed werd uitgevoerd. In „Des Hee rendag" van Kreutzer meenden wy een en. keie onzuiverheid te bemerken, doch over het algemeen werd het met gevoel gespeeld. Een belangrijk punt was nu de volkszang. Begeleid door mej. Grendel aan de piano veranderde de heer Oskam zyn pubüek in een massa-koor en wees op de belangryk- heid van goede volkszang. Jrfeestal worden fouten gemaakt die niet wenschelyk zyn. Een „repetitie" als deze moet dienen öm dit te veranderen. Uit volle borst zong men „Piet Hein", „Klem vogelyn op groene tak" e» ,,'t Is plicht dat iedere jongen". Ver scheidene malen moest de heer Oskam op aangewende verkeerde gewoonten wyzen en bet bleek dan ook noodig de liederen enkele keeren te herhalen. Voor de pauze speelde de heer A. Geukes, begeleid door den heer Oskam, voortreffe lijk een pistonsolo „Faust" van Gounod. Een langdurig en luid applaus was de verdiende belooning voor dit goede nummer. Na de "pauze werd het programma voort gezet met een marsch van Pütz en „Volle- da" een fantasie van Forelli. Beide num mers werden heel goed uitgevoerd. Met begeleiding van het muziekkorps werd vervolgens een twaalftal vaderland- sche liedjes gezongen en vooral het bekende uSary Marys" sloeg in en werd'door alle aanwezigen luid medegezongen. Vanwege het late uur moest een tweede volkszang-repetitie van het programma worden afgevoerd. in zyn slotwoord bracht de heer Kolyn dank aan alle aanwezigen voor hun belang stelling en speciaal de heer Oskam en zyn muzikanten. Namens het bestuur bood de heer Kolyn den heer Oskam een fraai schildery, voor- Hellende een gezicht op de Reeuwyksche Plassen, aan, waarvoor hy hartelyk dank zegde. Met dankgebed en het zingen van het Wilhelmus werd deze muziek- en volks zangavond gesloten. -• L Zwem- en Poloclub „Elfhoeven' De Z. en P.C. „Elfhoeven" houdt Zater dag 2 Maart, aanvang 8% uur, in de boven- «>*1 van Café Restaurant „Ter Gouw" een jtoellige avond met medewerking van de •^d" „The happy Fellows". Fietsendiefstal Waarvan de dader maar kort plezier had. Gisteren betrad ©en boerenarbeider de hinkel van „de Kampioen" aan de Oostha- waar hy naar hy den eigenaar mede- 7®®ide een oude fiets wilde verkoopen. De r Muller stelde echter op zyn aanbieding prys. Even daarvoor was door de heer d- op het politiebureau aangifte gedaan VW1 diefstal van zyn fiets. Een surveillee- *l?ent, die Van deze aangifte op de ™*>Rte was zag in de gtad een jongen met ftets loopen, waarvan het slot eenigs- d®Vverb°8«n was. Dit wekte zyn achter- «t op en hy besloot de jongen mede naar net bur- bekende de jongen, dat dilf1 in zyn bezit zyn- de fiets van diefstal afkomstig was en hy deze had medegenomen van een huis Achter de Kerk. Het mysterie van de aangifte en eigenaardige klandizie was hiermee gelyk opgelost. De jongen is heden op transport naar het Huis van Bewaring te Rotterdam gesteld, waarna hy ter beschikking van de Justitie zal komen. FILMNIEUWS. Thalia-T heater. Het Thalia-Theater brengt vanaf Vrij dagavond de sensationeele Metro Gold- wyn film „Spion no. 13" met de bekende filmstarren Gay Cooper en Marion Da- vies, en de beroemde Mills Brothers. Het is een boeiende film vol spanning, spe lend tijdens de Amerikaansche burger oorlog. Een zeer bijzonder bijprogramma gaat aan deze lilm vooraf. Schouwburgbioscoop. In de Schouwburgbioscoop draalt van af Vrijdag tot en met Zondag de meest komische Amerikaansche film „De drij vende zwemDroek" een ware klucht met Joe E. Brown en Ginger Rogers. Men zal zich kostelijk kunnen amuseeren. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan deze klucht vooraf. Zondag toordt wegens het enorme suc ces opnieuw^vertoond „De kroeg" van Emile Zola. Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt Noah Beery en Dorothy Burgers in „Op de reede van Singapore, een sensationeele film, gere- giseerd door Charles Untchison. Als extra hoofdfilm wordt gedraaid het nieuwste filmdrama uit de radio-wereld „De ge- helnmzinnlge radio-zender" met Ralph Forbes en Arnold Gray in de hoofdrollen. Zondagmorgen is er weer ochtendvoor- stelllng. Vertoond zal worden „Het eiland der Demonen", een film die opgenomen werd op het schoone eiland Bali. Woensdag 6 Maart is er weer matinée met een uitgezocht programma. Men zie verder de betreffende adver tenties. Agenda: Thalia-Theater „Op Hoop van Zegen". 28 Febr. 8 uur. Bl. Kruis. Jaarvergadering Simavi afd. Gouda. 28 Febr. Nieuwe Schouwburg Trudi Schopp- tiallet. 1 Maart 8 uur Bl. Kruis bovenzaal. Lezing J. Tieama van Hilversum. De Tabernakel en zyn geestelyke beteekenis. 6 Maart, 8 uur. Geref. Kerk, Turfmarkt. Ohr. Comité voor Winteriezingen. Spreker Ds. Is. Voorsteegh. Apotheek. Van Zaterdagmiddag tot en met vol gende, week Vrijdag zal den ayond-, nact])l- en Zondagsdienst worden waar genomen door apotheek F. A. Dee, West haven 14. Plechtige samenkomst in tegenwoordigheid van Zijne Exc. Mr. H. P. Marchant. te nemen. Men bleek te doen te B.dev. wet een 17-jarigen landarbeider J. Kenaamd en woonachtig in Gelder- ®U een direct afgenomen verhoor UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Nog meer stukken. Doordat een uit de smedery van den héér fe. komend paard schrok, liep het dier ach teruit ,en daardoor pardoes door de groote etalageruit van den bakker de Bruyn. De geheele ruit ging aan scherven, waarmede ook de etalage bezaaid was. Verkooping gehouden door Notaris J. Koeman. Geen liefhebber». By de j.l. Woensdag in café „Huis den Hoek" gehouden afslag van de sigarenfa briek „De Ooievaar", de villa en het bouw terrein werd geen enkel perceel afgemynd. De sigarenfabriek werd toegewezen aan de hoogste bieders, de heeren Blanken en den Hertog te 's^ravenhage voor ƒ7500.-. De villa en het perceel bouwterrein naast de fabriek zyn niet verkocht. WISSELKOERSEN, 27 Febr 2b Febr. .Officieel. 7.141 Italië Madrid Praag Londen 7.141 7.125 Berlijn 59.40 69.69 Parijs 9.761 9.76 Brussel 54.60 34-68 Zwitserland 47.91 47.87 Kopenhagen 31.95 31.85 Stockholm 36.&J 36.80 Oslo 36.45 35.8b New-York 1-471 1.46+f Niet-officieel. 12.63 12.64 20.25 20.25 .6.18 6.18 Beursoverzicht. De Amsterdamsche beurs had vandaag een uiterst stil verloop, doch de tendenz was aan den goeden kant onder invloed van de gunstige stemming op de andere- beurzen. Kon. Olie konden een tweetal punten verbeteren. Unilevers verkeerden in herstel, onidanks de daling van het pond tot 7.13L Aku's een fractie hooger onder invloed van het gunstige jaarver slag der Engelsche Courtaulds. Philips prijshoudend. Rubbers verkeerden in her stel ofschoon de situatie op de rubber- markt nog niet gunstig is geworden. Amsterdam rubbers stegen ij pet. Ta bakken stil en goed prijshoudend. H.V.A. waren iets beter. Scheepvaarten gaven omzetten te zien ln Redjangs, die boven 175 kwamen. Amerik. fondsen stil doch de stemming was verbeterd. Annacondas waren hooger. Duitsche obligaties mee- rendeels iets hooger De Nederl. Staats- fondsenmarkt bleef op peil. Gemeente- leeningen goed van toon. Naar ter beurze verluidt is spoedig de aankondiging te wachten van een 34 pet leening Den Haag, waarvan de koers niet veel bene den pari :ial komen. Het pond was flauw, de dollar was nauwelijks prijshoudend op 1.47. De in 1927 aangevangen restauratiewerk zaamheden aan d« Groote- of St. Bartholo meuskerk te Schoonhoven zyn thans be ëindigd en met trotsche fierheid staat dit fraaie bouwwerk als een sieraad temidden van dit vredige en rustige stadje aan de Lek. Dei scheeve torim, die doet denken aan zyn in vele opzichten gelykwaardigen broe der in Pisa, beheerscht de omgeving en diukt op deze Lek-streek het stempel van waardigheid en rust. Terwyl de restauratiewerkzaamheden aan den toren en het koor nog werden voort gezet kon men sinds drie jaren de gods dienstoefeningen in dit Bedehuis hervatten en wachtte men alleen nog op de algeheele voltooiing van dit kerkgebouw. Dank zy de steun van Ryk en Provincie konden de herstellingswerkzaamheden met spoed worden voortgezet en zoo was het dan gisteren een historische en gedenk waardige dag: 27 Februari 1935 mo gelijk om de restauratie als definitief ge ëindigd te beschouwen en het kerkgebouw aan het kenkelyk bestuur en den toren aan het gemeentebestuur van Schoonhoven over te dragen. Het gemeentebestuur van Schoonhoven en het Ooilege van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aldaar, hebben terecht ge meend deze plechtige overdracht een offi cieel karakter en de noodige wyding te moeten geven. Onder buitengewoon groote belangstel ling had dan gistermiddag te kwart voor drie de overdracht plaats. Onder de vele genoodigden bevonden zich o.m. Zyne Excel lentie Mr. H. P. Marchant, minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen; Jhr. Mr. B. W. Th. Sandberg, Mr. J. D. Verbroek en de heer Th. Heukels, allen leden van Ged. Staten; Mr. J. P. Baron de Smeth, Prof. ir. J. A. G. v. d. Steur, voorzitter van Ryks- monumentenzorg, de heer W. Kromhout Czn., architect van het gerestaureerde kerk gebouw, Mr. F. J. M. H. Bolsius, Dr. J. Kalff, Prof. dr. G. A. van Poelje, Mr. P. Droogleever Fottuyn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en burgemees ter van Rotterdam; Prof. Slothouwer, ds. mr. C. J. Bartels, voorzitter van de Ver. van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk, verscheidene burgemeesetrs, w.o. de heer E. G. Gaarlandt, burgemeester van Gouda en de heer W. Kooiman, burgemeester van Bergambacht en'Ammerstol, voorts de heer A. de Hoog, de heer P. Visser, de heer G. J. J. Pot, gemeente-secretaris van Gouda, verschillende predikanten, vertegenwoordi gers van het Classicaal Bestuur van Gouda, Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland, Prov. Zuid-Hollandsche Arcfaéol. Commissie en Algem. Synode der Ne# Herv. Kerk. De overdracht. Na inleidend orgelspel van den heer J. G. van Herwaarden, organist te Rotterdam, werd gemeenschappeiyk Psalm 150 1 ge zongen en sprak de burgemeester, de heer A. M. Nieuwenhuisen het „Onze Vader" ujt. Zang van het gemengd koor „Asaf" dat „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Ge- denckklanck ten gehoore bracht, volgde en hierna sprak de Burgemeester als voorzitter der Restauratie-Commissie de overdrachts rede uit. Overdrachtsredei van Burgemeester Nieuwenhuisen. Eindelyk is dan zoo ving de heer Nieu wenhuisen aan voor Schoonhoven de ge denkwaardige en historische dag aangebro ken. De Groote- of St. Bartholomeuskerk, het prachtige monument uit de 14e eeuw, is na jarenlange restauratie thans weer ge heel gereed gekomen. Als voorzitter van het Restauratie-bedryf is het my een aangename taak dit gebouw aan de kerkelyke gemeente over te dragen. Alvorens dit te doen wil ik een hartelyk woord van welkom richten tot Zyne Excel- -i den minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Marchant, die zoo vriendelyk is geweest aan ons verzoek gevolg te geven om aan deze plechtigheid door zyn aanwezigheid meerderen luister by te zetten. Ook verwelkomt spr. de aanwezige leden van Ged. Staten. Zoowel het Rijk als de Pro vincie heeft de restauratie steeds op loyale wyze gesteund. Het zou voor spr. een aangename taak zyn breedvoerig historische gegeven» te verstrekken, doch daarvoor mag spr. thans geen langdurige aandacht vragen. Toch wil spr. enkele byzonderheden mededeelen in verband met de restauratie. Spr. kan zich de ernstige gezichten voorstellen die de leden van het gemeentelyk- en ker. keiyk bestuur hebben getrokken toen zyn hooggeachten ambtsvoorganger, Baron Smeth op 26 Juni 1925 het telegram van dr. Kalff ontving waarin hy me< dat, in verband met de groote gevaren, het kerkgebouw voor de godsdienstoefeningen moest worden geslotfen. Na verschillende besprekingen besloot men om samen te gaan bouwen. In hoven is gebleken wat saamhoorigheid en samenwerking vermogen. Moge ze zoo zegt spr. een belofte voor de toekomst inhouddft voor de eensgezindheid in oude veste. Toch was dit het begin van de plannen niet, want steeds had de toren aan sturen van de stad en kerk in den loop der eeuwen veel hoofdbrekens gekost. Reeds werd vóór 1813 is 'n commissie benoemd om een onderzoek in te stellen en rapport uit te brengen. In 1821 werden eenige herstel lingswerkzaamheden verricht, doch het bleef toen weer rusten tot 18/SM Toen werd besloten de toren voortdurend te blyven louden, teneinde te kunnen nagaan ot de helling al dan. niet grooter werd. Met het oog op de financiën was men niet by machte om veel te doen. Daarom besloten de architecten Tak en Kamperdyk in 1864 hun rapport met de woorden „Apres nous le déluge Alles bleef zooal» het was tot in 1907. in October van dat jaar ont ving de gemeenteraad een brief van de Kerkvoogdy met de mededeeling dat by het luiden van den torenklok het anker, vor mende de verbinding van den toren met de naastby gelegen pilaar, gebroken was. Men was geducht voor ernstige nadeelige gevol gen. Op 4 December 1907 werd een voor- loopige commissie ingesteld onder leiding van den heer Ad. Muller, ryksarchitect van Monumentenzorg. In Mei 1908 werd een nader onderzoek ingesteld. Het bleek toen dat er geen doorloopënde fundeering voor de geheele toren bestond. Van heiwerk was geen spoor te vinden. Plannen werden door hem uitgewerkt voor herstelling der fun deering om verdere verzakking te voorko men. Hiervoor werd een bedrag van 21.535 geraamd. Later bleek men ruim 77.000 noodig te hebben. De Gemeenteraad besloot daartoe in het vertrouwen op een flinke subsidie van Ryk en Provincie. Architect Ter Riele twyfelde later aan de juiste mo gelijkheid van onze plannen en op 23 Octo ber 1909 werd een nieuw plan door hem in gediend om de toren geheel af te breken en met gebruik van oude materialen een nieu we toren te bouwen overeenkomstig de oude, maar op een goede fundeering. Hy stelde voor 25.000 hiervoor uit te trekken maar wegens gebrek aan geldmiddelen werd dit plan niet uitgevoerd. Bovendien stelde kerkvoogd Van Sons- beek voor, om de regeeringsbank, het doop hek en eenige andere waardevolle dingen te verkoopen- en van het opgebrachte geld een geheel nieuwe kerk te bouwen. B. en W. voelden er wel voor, doch van alle kanten kwamen stroomen protesten binnen. Er werd een afwachtende houding aangenomen. Zoo aldus vervolgde de burgemeester bleef het tot 1925 toen op 26 Juni het tele- dr. Kalff werd ontvangen. De as inderdaad zeer ernstig. Er moest gehandeld worden. Een noodkerk werd aangekocht en in gebruik genomen. Rijksmonumentenzorg ging er zich mee be moeien met het resultaat dat in 1927 met de restauratie kon worden begonnen. De herstellingskosten werden begroot op 300.000. Dit bedrag zou voor de helft door het Rijk, voor V*. gedeelte door de Provincie en voor het overige deel door het bestuur van de gemeente en de kerk worden gedra- gram Op 27 Februari 1932, dus juist vandaag drie jaar geleden, waren de restauratiewerk zaamheden zoover gevorderd dat de gods dienstoefeningen 'konden worden hervat. De restauratie van het koor en den toren moes ten nog geschieden. De werkzaamheden aan het torenmuurwerk alleen hadden reeds r dan' 50.000 gekost. En met de kos ten van het schip van de kerk waren de 300.000 reeds met 70.000 overschreden. Terstond heeft spr. als voorzitter van de Restauratiecommissie pogingen in het werk gesteld om het toegestane crediet van 300.000 met 200.000 te verhoogen wat tenslotte is mogen gelukken. Wy zyn, zegt de burgemeester, met recht trotsch op dit prachtige monument en op royale wyze heb ben Ryk en Provincie medegewerkt en op aangename wyze is samengewerkt. Inzon derheid dankt spr. dr. Kalff voor diens groote belangstelling en medewerking met deze restauratie. Over de yver, de be kwaamheid en de uitvoering van den bou- [ver zyn wy allen met eerbied en lof ver vuld en den heer Kromhout komt een warm oord van dank en waardeering toe. Ook den opzichter Hendriks dankt spr. Voor zyn goede zorgen. Burgem. Nieuwen huisen dankt allen die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van deze restauratie. Doch bovenal dankt spr. God dat tydens de vaak levensgevaarlyke werkzaamheden geen persoonlyke ongelukken hebben plaats gevonden. Dit gebouw is een gaaf monu ment en zal naar menschelyke bereke ning de eeuwen trotseeren. Met de bede dat dit gebouw onafgebroken aan haar be stemming zal beantwoorden, op zulk een wyze dat zelfs door de poriën van haar steemen voortdurend een loflied tot den Schepper ruischt, draagt de heer Nieuwen, huisen dan dit kerkgebouw aan de Kerk voogdy der Nederlandsche Hervormde Ge meente over. Rede van den President-kerkvoogJ. de heer Hugo Scheer. By velen der hier aanwezigen zal onfce twyfeld nog voortleven de aangename her innering aan de indrukwekkende plechtig heid van den 27sten Februari 1932, toen wy op ongeveer dezelfde wyze als thans, op deze historische plaats byeen waren en ge tuigen mochten zyn van de inwyding van dit kerkgebouw, nadat het by na zeven jarer. aan den oKenbaren eeredienst onttrokken was gewekt. Velen zullen met my zoo zegt spr. ontroerd iyn geweest toen voor het eerst weer in de hooge gewelven van dit gebouw, gedragen door de jubelende klanken van het orgel, de zang der gemeente opsteeg en het „Juich aarde, juicht alom den Heer, Dient God met blydschap, geeft Hem eer", werd gehoord. De toon die hedenmiddag overheerscht is die der dankbaarheid. Dank baar is de gemeente, dankbaar zal ook de bouwmeester zyn van dit kunstgewrocht nu hy de voltooiing van het geheel mag aan schouwen. Dankbaar is ook de Restauratie Commissie nu zy aan het einde van haar taak is gekomen. Dankbaar zyn wy voor de groote mede werking van Ryk en Provincie, maar niet minder voor de ons geboden hulp van de Vereeniging van Kerkvoogden. Het ver heugt spr. dat ds. mr. C. J. Biarteis als ver tegenwoordiger vari het Hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogden, aanwezig is. Aan medewerking, zoo zeide de heer sr is het te danken dat spoedig na de sluiting in 1925 een basis kon worden gevonden waardoor de samenwerking met het gemeentebestuur mogelyk werd. Voor de voortvarende wyze waarop de burgemeester zyn taak heeft aangevat past op dit oogen blik zeker een woord van warme hulde en waardeering terwyl het spr. een behoefte is uit te spreken dat de uitnemen de verhouding welke tusschen Gemeente en Kerkbestuur steeds in de vergaderingen der Restauratie-Commissie had geheerscht, op de meest aangename wyze bestendigd bleef. Onder dankzegging van de door den Burge meester geuitte uitnemende wenschen,' aan vaard de Kerkvoogdy dit kerkgebouw, zich de bede van Salomo tot de hare (makend „Heere, dat Uwe oogen open zyn nacht en dag over dit huis". Da. Mr. C. J. Bartels. Namens de Vereeniging van Kerkvoog den in de Ned. Herv. Kerk wil Ds. Mr. C. J. Bartels van de belangstelling getuigen die deze Vereeniging steeds met de restau ratiewerkzaamheden heeft vervuld. De Ver. van Kerkvoogden is de Restauratie-Com missie dankbaar voor al het werk dat ze gedaan heeft en hoopt dat men in dit kerk gebouw gevonden heeft een monument van godsdienst en architectuur. Nadat het zangkoor „Asaf" het lied „Ge lukkig Vaderland" had doen hooren betrad minister Marchant den kansel. Mr. H. P. Marchant, minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen. Als minister van Kunsten mag ik met een enkel woord van deze plaats van de belang- Bteling van de regeering getuigen. Met groote voldoening aldus de minister constateer ik de resultaten der restauratie werkzaamheden, my voor den geest stellend wat van dit alles zou zyn gebeurd als het later zou zyn voorgevallen. Alles is hier op tyd gebeurd. Oók monumentenzorg, óók den heer Kromhout zyn wy grooten dank verschuldigd. Moge hier in dit bedehuis het vaste ge loof in God zyn dienst vinden. Na deze rede werd gemeenschappeiyk Psalm 133 3 gezongen en met dankgebed de plechtigheid beëindigd. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Staatsraad Alexander W. F. I den bur r overleden. Vanmorgen is te 's-Gravenhage in den ouderdom van ruim 73 Jaar zeer onver wacht overleden Minister van Staat Alexander Willem Frederik Idenburg, lid vafi den Raad van State. oud-Minister van Koloniën, (welk pmbt hij drie maal heeft bekleed), oud-lid van de Tweede en van de Eerste Kamer, oud-gouverneur van Nederl Oost-Indië, eere-voorzitter van de Anti-Revolutlonnaire Partij. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. op de Algemeene Begraaf plaats. Er 2al aan het graf niet ge: ken worden. Een zesjarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. DEN HAAG, 28 Febr. Hedenmorgen is een by zonder tragisch ongeluk gebeurd in de Gabriël Metsustraat. Een vrachtauto is het trottoir opgereden en heeft daar een 6-jarig meisje aangereden met het droevig gevolg dat het kind op slag dood was. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Februari. Hoogste stand 756.5 te Serna. Laagste stand 731.8 te Malinhaed. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige zuidelijke tot zuid westelijke wind. Betrokken tot "zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Regen buien. Weinig verandering ln tempera tuur ADVERTENTIëN. van 2 tot en met 9 MAART ontvangt U bij aankoop van 1.50 een fraai Bij aankoop van 3.00 een fijne doos MARKT 46—47. VJ

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2