Foto Studio Heropend II 9! bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, cculzt./.;;, - DE KAMPIOEN Vastenavond-Bal In „TER GOUW’’ Bleekorsslngel 1 Zondagavond 8 Maart Wegens overweldigend succes!! Hopla, de beentjes van de vloer ex. wordt Zaterdag I an pl. I Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMS1 REKEN Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen OOSTHAVEN 19 X. ]IT, i 4 E r45. OERWOUD- GEHEIMENISSEN. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. VERPLAATST 'EN :ht sEL EERSTE BLAD. Brieven uit de Hofstad. Verwachtingen. 0O 18846 Bi Zaterdag 2 Waartvl»35 73-' Jaargang NJEUWERKERK, ouderkerk, oudewater, reeuwtjk, schoonhoven, stolwijk, waddinxveen, zevenhuizen. n WORDT NAAR I HOOFDSTUK VIII. (Wordt vervolgd.) Rlmlngton liep op hem toe en vroeg heelmaal niet, althans niet in die krii welke dit genoegen wel smaken willen in VAN OOSTHAVEN 23 I Dit nummer bestaat uit twee bladen. maar Rlmlngton schudde het hoofd. Breng hem hier en gauw! Zeg hem, dat een blanke Bwana hem spreken wil. Een paar seconden later kwam een walgelijke neger met een allesbehalve in ren blijkbaar nog niet wakker, maar hij wist, dat de zon op het punt was op te of schouwburgbezoek trekt 90 van de menschen onmiddellyk huiswaarts en slechts een heel klein percentage strijkt dan, scherp Waar woont Mombwana? De neger wees naar een hut, welke een beetje apart stond van de andere en Ri- mington knikte. Br^ng me naar hem toe. Loop voor me uit en denk er aan, dat er een ge weer vlak achter Je Is. De man ging met een angstig gezicht „r, - vooruit. Rlmlngton volgde hem en na een I woord. Hij wachtte paar minuten stond hij voor de kegei- ting van het Café- nog in een café neer. Komt men om een uur of negen eens in een van onze groote café’s dan is het er leeg. Leegte nu schijnt funest te zijn niet alleen voor de exploitatie, maar ook voor de liefhebberij van net publiek om er te gaan zitten, ’s Zomers gaan wij op een mooien avond wel op Scheveningen een kopje koffie drinken, maar dat doen wij om van het uitzicht op de zee te genieten en niet omdat wij de gezelligheid van het café zoeken. Die gezelligheid schijnt men in onze stad niet te apprecieeren. Er zullen natuur lijk wel stamgasten zijn, die een groot deel van den avond aan een tafeltje zitten „böo- men” en het heel knus en gezellig vinden, maar deze^ categorie is ongetwijfeld heel klein in vergelijking met die in Amster dam. Wat de oorzaak van dit verschil in ge zindheid is valt niet in een paar woorden te zeggen. Misschien is het juist Scheve ningen dat ons verwend heeft. De frissehe atmosfeer, het ruime uitzicht zijn twee fac toren van beteekenis en die beide vindt’men in een café in den winter niet terug. Wie het aangenamere kent waardeert het min der aangename niet meer en keert zich daarvan af. Hoewel het café-leven zich niet heeft ont wikkeld, is toch het aantal café’s in onze stad toegenomen zoowel in het centrum als in de buitenwijken. Vooral het kleinere, in tiemere café zoekt de menschen te trekken. Het is dus volkomen begrijpelijk *dat dit café-wezen niet rendeert. Het heeft volgens de deskundigen in onze stad nooit mooi en weelderig gerendeerd. Slechts enkele avon den in de week is het nog iets gedaan, maar als regel is het bezoek veel te gering om de zaak rendabel te maken. De weinige „hang” naar café-bezoek is soliede Boek- vóór de plaatsing zijn. ward geroep van stemmen, een wild ge huil van Inboorlingen, zooals ze het nog nooit eerder gehoord had. Ze was gesla gen met doodelijke ontzetting I nemend gezicht naar buiten, knorrend als een wild zwijn en met ’n lange speer in de hand. Toen hij Rlmlngton zag, brulde hij iets dat het heele dorp deed ontwaken. Uit alle hutten kwamen haastig inboorllngén naar buitenloopen, sommigen met lansen en anderen met primitieve, roestige ge weren. De meesten bleven doodstil van verbazing, toen ze den blanke in het oog kregen, die daar rustig stond te wachten in het licht van de eerste zonnestralen. Hun opperhoofd riep hun woedend iets toe en lichtte de speer op. In hetzelfde oogenblik had Rlmlngton, beseffend, dat dit het eenlgste was, wat hij doen kon, zijn geweer aangelegd en gevuurd. De neger uitte een woedenden Jammerkreet, zijn hand liet de speer los en viel slap langs zijn lijf Een wild gehuil steeg op en de inboorlingen stormden woedend op geweekt te koop, is ziet er minder blank •eiding eerst gebeukt i water geweekt wor- 34 De stilte duurde voort, vreemd en drel- Wnd na het helsche lawaai van ’n oogen- i blik geleden. Toen klonk de scherpe knal j van een geweer, nog een en nog een, ver- Ward BPrnon von ctammnn non wild «ZP- WlSt, dat de ZOU Op DCb pUUL Wttö up IC I ghan en het maar een paar minuten zou I duren, of het dorp zou ontwaakt zijn. i maar nóch by bizondere geljegenheden nóch by kunst of vermaak ontmoet men een vroe- den vader. Wy hebben het) al eens verteld het geval, dat een man, diewel al tien jaar wethouder was, eens een tentoonstelling opende en dat toen niemaftd van de aan wezigen dien edelachtbareii vroeden vader bleek te kennen. Voor de klachten van het café-bedryf dat de belasting zoo zwaar daarop drukt, is de gemeenteraad niet ontvankelijk geweest. Over het algemeen zyn bedrijfsbelastingen leelyke dingen, omdat zij de normale ont wikkeling van de bedrijven in den war stu ren. Zij zijn niets dan indirecte belastingen op hetgeen die bedrijven produceeren; ze maken het leven duur en verplaatsen de bestedingswyze van het geld. De krant heeft al bericht dat de café- I houders voornemens zyn eenige represaille maatregelen te gaan nemen, waardoor het mogelyk wordt aan een deel der belasting te ontkomen en waardoor men de werkloos niet alleen het eigen leven ruimer van horizont, beter en gelukkiger maken, maar ook aan het leven der mensehheid werke lijke waarde kunnen toevoegen. En wat zyn voor hem afzochten. De sterren begonnen te verbleeken, de morgenwind deed de dauw in groote I druppels van de boomen vallen, in het j misschien ook oorzaak, dat onze gemeente- raad geen ooren heeft voor de klachten van nog veel vroeger op stap te de caféhouders over de drukkende lasten I »t hartje van de stad om in een café ’s zomers vóór het café op een j I roezemoezig plein een potje bier of een glas „warms” te drinken. zijn levenswerkzaamheid stellen in dienst I °at genoegen kennen wjj in deij Haag I heelmaal met, althans met in die kringen der menschneid en door ie wer zaa ei we]je genoegen wel smaken willen in 1 onze hoofdstad. Na afloop van een bioscoop MOCLXIX. De zware belastii en Hotelbedrijf. Het café-leven gelijk men dat met een ietwat overdreven woord pleegt te noemen het café-leven heeft zich in den Haag nooit ontwikkeld in die zelfde mate als dat j bijvoorbeeld in Amsterdam net geval is. Daar in de hoofdstad vindt men het een bizonder genoegen om ’s avonds om tien uur of soms i gaan naar het hartje van de stad, om in Een koude wind giert nog om de huizen. De velden liggen leeg en verlaten in den schemerigen avond. En de dorre takkéii4 zwiepen nog als levenlooze dingen in den storm. Het is nog volop winter en kouder zelfs dan in het hartje van den wintertijd. Maar de dagen rekken tich al tot ver in den J avond. De schemeringen worden langer* En wanneer de late zon door de grauwe wolken breekt en «lies rondom zet in den wonderen toovergloed van het brekende licht, dan is het of ondanks wind en koude al een adem van de komende lente ons aanwaait. En in ons hart worden verlangens wakker, die slechts op de eerste warme dagen schijnen te wachten om als bloeiende verwachtingen uit tè loopen. Dat is de lente, die zich in ons aankondigt nog lang voor ze in de na tuur ontwaakt is. Het beginnende, het nieuwe leven, dat een njeuwe heerlijkheid belooft, is altijd de tyd der verwachtingen. Dat maakt de jeugd zoo mooi, wanneer ons leven zijn bloeitijd heeft en overal de knoppen botten, waaruit straks de bloesems zullen spruiten, die van het leven een toovertuin’ van kleur en geur ma ken en eenmaal de Vruchten, die de vrucht van ons leven zijn. We leven nog alleen in verwachtingen. We kennen net leven nog niet, maar zien het wonderlijk gekleurd door den bril dezer verwachtingen. Het zal alles anders worden. Het leven is geen toovertuin van geur en kleur, njaar veelal een schrille werkelijkheid van zorgen en leed en einde- looze inspanning. Maar wat doet dat ertoe, zoolang we gelooven in de werkelijkheid onzer verwachtingen. De mensch leeft niet in de wereld, waarin hy geboren wordt, maar in de wereld, die geboren wordt in hem. Dat geldt ook hier. De verwachtingen, die zich in ons vermenigvuldigen, geven het leven en de werkelijkheid een kleur, die wy immers voor de werkelijke kleur aanzien en die dat leven veelal tot een wonder van heerlijkheid maken. Dat wonder hebbep -we noodig. Het geeft ons de kracht om te ktre- ven en te werken. En.het is daaromJook, dat de jeugd zoo energiek is, omdat ie zoo rijk is aan verwachtingen en zoo vist aan de vervulling dier verwachtingen gelooft. Maar ook de latere leeftijd kent nog die ver wachtingen, zy het niet zoo bloeiend en veelbelovend en zy het zonder die onver- winljjke zekerheid van de vervulling. Is het niet tot onzen dood toe, dat de verwachtin- Goede raad is slechte voeding voor een hongerige familie. FEUILLETON. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behóorende tot den bezorgkring) i 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1-55, elke regel meer 0.30. Adveftentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.26 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone adverteutiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeei gelreduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan l\et, Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te idealen anders dan hoog gestemde verwach tingen, die het geloof in de waarde van het leven uitspreken en dat geloof ook in het leven willen.verwerkelijken? Straks wanneer de lente bloeit, zullen we, of we oud zyn of jong, zoolang maar de levensenergie niet in ons uitgedoofd is, ook in ons nieuwe verwachtingen zien opbloeien. De huivering dier verachtingen trilt al om ons en in ons, nu we de lente voor voelen. Laten we ons gereed houden ze met vreugde te ontvangen als de nieuwe hoop, die ons leven en ons werk zal bezielen. K. 1 P°nd bruine boonen, et, 2 ons „gehakt of len, pl.m, 3 L. vocht, uien in het vet, voeg r met de boonen van in stukjes gesneden .‘s 14 uur koken, tot syn, maak boonen en »at de soep nog een het tot balletjes ge let peper en zout is 1 Hij haastte zich voort en vond toen een smal pad, dat hij volgde, en toen hij op niet meer dan twintig meter afstand was wierpen de eerste zonnestralen plotse ling een breed licht op het kleine dorp; een hond spspng te voorschijn en begon woedend te blaffen en op hetzelfde oogenblik kwam een krachtig gebouwde Inboorling naar buiten. Hij zag Rlming- ton niet dadelijk, maar toen hij den blanke in het oog kreeg, was hij mis schien de meest verbaasde neger In heel Afrika. Hij stak zijn beide armen ver schrikt omhoog en zou haastig zijn hut weer blnnengeloopen zijn, als niet Rï- mlngton snel zijn geweer opgeheven had en In het inlandsch een kort bevel ge- geven had. Sta stil! De man bleef stokstijf staan, terwijl’ arm geklemd zijn oogen angstig heen en weer rolden. pimincton Hen on hem toe en vroeg PRESTO VOOR DE WAS I f MOEDER IN HAAR SAS i xwuiMisbuiA wv, schuifelde met zijn voeten, ging eerst op bleef. Hij liet een korte waarschuwing zijn eene been staan en toen op het an- 1 hooren, laadde zijn geweer opnieuw en dere, blijkbaar bang te antwoorden. Toen vroeg bevelend, met den loop varj het kwam er plotseling een verheugde blik geweer op het opperhoofd gericht: on ziln zwart gezicht, zijn oogen zwier- Waar Is het kind, dat uit het dorp gestolen is? Bij deze woorden ging een onderdrukt gemompel op, maar niemand gaf ant- een oogenblik en maakte even een veelzeggend teeken met zijn wapen. Dit. deed het dikke opper hoofd haastig antwoorden: Hier is het niet, Bwana! Ik vroeg waar het was. Geef ant woord! We hebben het kind naar Rahutu gebracht, zooals het bevél luidde. Zoo. Het woord viel als een pistool schot in de doodsche stilte en Rlming- ton’s oogen begonnen onheilspellend te flikkeren. En wie gaf het bevel* het kind uit Mardu te stelen? Weer kwam er geen antwoord, maar de inboorlingen bewogen zich onrustig; het opperhoofd keek om zich heen, alsof hij verwacht had, dat iemand anders het verlangde antwoord zou geven. Maar nie mand scheen erg begeerlg die taak yan hem over te nemen en na een korte stilte nam Rlmlngton weer het woord. Was het de blanke toovenaar, die het bevel gaf het kind te stelen en naar Rahutu over te brengen? Geef antwoord! Een uitdrukking van angstige vrees kwam op het dikke gezicht. De breede I lippen begonnen te trillen. De neger gen om ons bloeien? Het is de stuwkracht win ons leven. Immers zoodra we geen ver wachtingen meer hebben, niet gelooven en vertrouwen iets te bereiken dat ons begeer lijk blijkt, heeft het leven geen doel meer voor ons en is het licht uitgebluscht, waar- I naar als naar een vuurtoren we ons stre ven richten. Het is ten slotte ook de inhoud van ons leven. Niet wat we hebben, maar wat we verlangen geeft aan dat leven zyn kleur en bepaalt onze levenswerkzaamheid. Daarom is het goed de verwachtingen te «kweeken. Ze zullen anders zyn, wanneer we het leven hebben leeren kennen en onze eigen zwakheid yiiet meer zoo weelderig, zoo buitensporig, niet meer zoo buiten alle verband met de werkelijkheid als in de jaren, wanneer de eerste bloesems' aan on zen levensboom ontbloeien. Maar ze zullen toch altijd nog moeten uitreiken boven de alledaagsche werkelijkheid, willen ze onze inspanning krachtig, ons geloof zuiver, onze stemming ideëel houden. Alleen wie uit kan zien over de werkelijkheid heen naar nieuwe mogelijkheden er\ verwachtingen kan bou wen, die naar een hooger levensplan heen- reiken, zal in zich de kracht hebben voor een arbeid,’die zyn leven ook werkelijk op een hooger levensplan heft, zal van zyn leven iets beters ,iets hoogers kunnen ma ken. Alleen wie idealen kan koesteren, kan E3 T”*) ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week'17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. -- --- -■ Oosten begon een roode gloed te gloren, toen hij eindelijk recht voor zich uit dat gene ontdekte, dat hij zoo lang gezocht had: een groepje met riet bedekte hut ten, die zich scherp afteekende tegen den horizon. Hij bleef een oogenblik staan. Geen wolkje rook was er te zien, geen geluid hoorde hij. De bewoners wa- vormige hut. De man wees den ingang ardappelen, k K.G. •okvisch, 1 ons :erd, zout. Jien in de margarine ian toe pl.m. V& l. e aardappelen en in aardappelen de ryst massa pl.m. Uun loor elkaar. Meng de een schepje mosterd ‘1 voor, dat de pan- De sterren stonden nog aan den hemel en de aarde was vochtig en kil, toen Alec Rlmlngton een open plek in het woua “«reikte, waar het gras minder lang was en de boomen uit elkaar groeiden. HIJ ha<l bijna den geheelen nacht doorge- marcheerd, met een korte rust voor de wagers. Negen uur waren voorbijgegaan, sinds hij Fatuma’s bericht ontvangen nad en de tocht door het donkere woud Was buitengewoon zwaar geweest. De j bannen, die hij in de schaduw van de 'Xwmen had achtergelaten, waren totaal Jieput en ook hij zelf was doodop van ttmoeidheid, maar zijn krachtige wil I W hem voort«en hij marcheerde stevig I 8e^eer onder zijn 1 WM1 zijn oogen het mistige landschap tokvisch is 3^ ons ikspek, 2 ons uien, epels bloem, 1 lepel akken spek kan men peksaus geven. Snyd jntjes en bak dit ge- uien lichtbruin in het je bloem toe en laat rden, onder af en-toe ennat er bij, laat de öken tot ze gebonden azijn, zout en peper, can men 80 gr. mar- spek en uien; 1 «Pek, 2 ons uien j week de boonen e» weekwater. Haal d. !n,roer het in dob- bruin en knappend in het spekvet licht- doorheen. Kook lege er de bponensoep Voor ee; dit bespaart veel GOIÜSGHE101KAVI. van de belasting op deze bedrijven. Waar- schynlyk zyn die vroede vaderen zelf hee- lemaal geen cafébezoekers van eenige be- j teekenis. Zy kennen dus het genoegèn daar van niet en voelen niet veel voor hen, die dit genoegen wel kennen en wenschen te genieten. Trouwens lie? s merkwaardig hoe wei nig men die gemeenteraadsleden in de stad eens ontmoet. Alleen op gratis-kaartjes in den schouwburg zitten is hun genoegen, Rlmlngton toe, die echter volkomen kalm Dieei. hij net een kullc wamotnuwuiB hooren laadde zijn geweer opnieuw en dere, blijkbaar bang te antwoorden. Toen t- I 1-—am n cav, vorhniicrdo op zijn zwart gezicht, zijn oogen zwier ven langs zijn onderhoorigen en bleven op één man rusten-. Was het de blanke toovenaar, die het bevel gat, het blanke kind te stelen, Mombwana? De aangesprokene begon te sidderen en toen, ziende dat hij geen keus had, antwoordde hij met toonlooze stem: Het was de blanke toovenaar. Bij die woorden steeg een angstig ge mompel op uit de groep negers en zelfs de hootdman, die zich op die manier uit de moeilijkheid, door zelf te antwoorden, gered had, maakte gebaren van doode- lijke ontzetting. Rlmlngton begreep, dat hij waarschijn lijk van hen niet veel meer te hooren zou krijgen, maar hij deed nog één vraag: En wat zal er met den kleinen Bwa na gebeuren? Bij die vraag scheen de vrees van de dorpelingen sterker te worden dan hun ontzag voor Rimington’s geweer. Het dikke opperhoofd keek wanhopig om zich heen en twee of drie van zijn volge lingen glipten weg naar hun hutten. Geef antwoord, Mombwana! Wat zal er met den kleinen Bwana gebeurend herhaalde Rlmlngton.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1