t •mH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ^lEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEVWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. go. ISB®I Woe nsdag”10f Maart IS3S 73"Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen CEN 2 OERWOUD- GEHEIMENISSEN. {BRANDING •vaarden en inlich- LVERBRANDING erkrüghaar Jatf de EEN KWARTJE EEN KLEINTJE Kabinetscrisis in België. MIi "Of neen cent, kwartaal ƒ3.15. Interc. 2745. te- een Nederland- BUITENLANDSCH NIEUWS. 4 FEUILLETON. P«kl Mau Het W (Wordt vervolgd.) r'.n A A V iet wettig g«. Hing vrijwaren. DU1TSCHLAND. Vijf anti-semitische bladen verboden. Men schrijft ons uit Berlijn: Thans hebben de Joden reden tot jui chen! De Geheime Staatspolizei heeft op verzoek van den Minister voor Propa ganda vijf bladen, die alle een antisemi tisch karakter hadden, verboden, daar- soliede Boek ---,.5r de plaatsing lureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Wed n ia ride >gdL RUSLAND. 1100 personen naar Siberië verbannen. Officieel wordt uit Lenigrad medegedeeld, dat 1100 personen, leden van de aristocratie van Leningrad, gearesteerd zijn en naar Si berië z(jn verbannen wegens deelneming aan een anti-Sovjetbeweging. OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR 1NGEWACHT s een acht, eurt. »r de leine iheid 5W, 1 PLAATS VOOR Theunis over zijn aftreden. De Regeering heeft niet voldoende steun gevonden. Het was ongeveer een uur voor zons ondergang. toen ze op een klein heuvel tje stond, aan het smalle einde van het meer, en uitstaarde over het water naar Rlmington's kamp Haar gezicht was doodsbleek door haar verbrande huid heen, haar wangen waren Ingevallen en haar oogenstaarden hol en groot uit die pe kassen. Ze was volkomen uitgeput, bijna te verdoofd, om nog hoop of vrees te voelen, en toch spande ze haar oogen In of ze beweging zag in het kamp aan den anderen kant. Langzaam en ver moeid lichtte ze haar arm op naar haar oogen, als om iets weg te wissen, dat haar het uitzicht belemmerde. Er was half op gedroogd bloed op haar hand en het maakte een veeg op haar voorhoofd Ze trachtte zich te herinneren, waarvoor ze hier gekomen was; ze moest Iets doen wat.. OOSTENRIJK. De prins zonder kroon. Donderdag j.l. ontving het 4-jarig zoontje van een arbeider, die woont In het bekende Karl-Marshof te Weenen, een groot pakket uit Engeland dat een speelgoed-trein met toebehooren inhield. En was een kaartje bij„Für den kleinen Georg", onderteekend door den prins van Wales. Bij zijn bezoek aan Weenen had de prins namelijk den kleinen Georg ont moet toen hij onverwachts vroeg een willekeurige woning in het Karl-Marxhof te mogen bezoeken. De kleine weigerde den prins beleefd te groeten, want, zoo zeide hij: „Jij bent geen prins, want Jij draagt geen kroon op het hoofd”. De ouders van het kind werden bleek van schrik, maar de prins moest hartelijk lachen Na zijn bezichtiging van het Karl Marxhof stak de prins van Wales nog eens het hoofd in de kamer waar de klei ne Georg speelde en vroeg: „Geloof je nog steeds niet dat ik een prins ben?” „Neen”, antwoordde Georg. „Je kunt me niet voor den gek houden. Je draagt geen kroon, dus kan je geen prins zijn”. Zijn stijfhoofdigheid heeft den kleine thans een mooi stuk speelgoed opgeleverd! ontvangen. Vandaag zou hij geen enkele andere persoonlijkheid meer bij zich ont vangen. Voordien had hij reeds overleg pleegd met de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer en den Katholieken staatsrtiinister Poullet. De Liberale lin kerzijde van den Senaat heeft eveneens besloten slechts een regeering, die den goudtranc wil verdedigen, te ondersteu nen. De socialistische fracties hebben een algemeenen partijraad bijeengeroepen, waar de socialistische houding ten op zichte der gebeurtenissen zal worden vastgelegd. Kadioverklaring der regeering. Gisteravond hebben de minister-presi dent T heunis en de minister van econo mische zaken en openbare werken resp. voor de Fransche en Vlaamse he omroep het altreden van de Belgische regeering nader toegelicht. De minister begon met de voorlezing van de verklaring, welke de regeering in de Kamer had afgelegd. Deze verklaring vraagt een kort com mentaar, vervolgde de minister. De regeering heeft zich bij haar han delen alleen door zuivere economische doeleinden laten lelden. Politiek in de minder goede beteekenis van het woord verijdelde echter haar pogen. Voor een deel der mede-burgers scheen het alge meen belang op sommige oogenblikken niet meer te bestaan. Crediet en vertrou wen hebben dezelfde beteekenis en zon der het noodzakelijke vertrouwen kon de regeering niet slagen. Zonder dat ver trouwen zal ook geen enkele andere re geering kunnen slagen. Waar lijdt het land aan? Natuurlijk in de eerste plaats aan de wereldcrisis, welke de exportcon- tlngenten zoozeer heeft gereduceerd, maar de gevolgen daarvan zouden alleen te bestrijden zijn geweest door eensge zind vertrouwen, zooals de regeering bij den aanvang van haar bewind verklaar de Dit verbouwen is helaas .onvoldoende gebleken De oppositie schuwde geen middelen tot het voeren van een nood lottige campagne tegen de regeering. Aanpassing van de productiekosten be schouwde de regeering als het eenige middel tot redding van den franc. Het pogen der regeering werd echter stelsel matig door de oppositie verijdeld. Veel tijd ging verloren om zelfs de meest noodzakelljke en urgente maatregelen in de Kamer te verdedigen. En doordat het vertrouwen ontbrak, is de campagne voor devaluatie ontstaan, waarbij de minis ters rechtstreeks werden aangevallen. Het gevolg was, dat men goud is gaan uitvoeren en ofschoon de franc bijzonder goed gedekt is. mocht de regeering deze richt in Belgisch Kongo op 16 graden, 30 minuten Oosterlengte en 2 graden 30 min. Zuid-breedte vernield gevonden is. De inzittenden zijn om het leven gekomen. Aan boord bevonden zich behalve de gou verneur generaal en zyn vrouw, majoor Bonninque, vlieger-kapitein Gaulard, onder- officier-vlieger Ditte en twee leden der be manning. Gouverneur-generaal Renard was vóór zijn benoeming prefect van het departement van de Seine. Hy is in 1883 in Oran geboren en heeft den grootsten tijd van zyn carrière doorgebraoht bij de prefectuur, doch heeft ook veel in het ministerie van binnenland- sche zaken gewerkt. HU was na de gebeur tenissen van 6 Februari 1034 uit solidariteit ,met den afgezetten prefect van politie van Parijs, Chiappe, als prefect van de Seine af ge treden. Mevrouw Renard was van geboorte. beweging niet laten voortduren. In dit licht moet men de maatregelen beschou wen. welke gisteren werden gepubliceerd, doch die niet het psychologische resul taat hebben bereikt, dat zij hadden kun nen hebben, indlen men vertrouwen had gehad Zoo stonden de regeering nog slechts nog twee dingen te doen en wel in de eerste plaats de deur te sluiten om verdere gouduitvoer te verhinderen. De sleutel van de deur, die de regeering thans gesloten heeft, is gesteld in de ver trouwde handen van den gouverneur van deNationale Bank, den heer Franck. En in de tweede plaats diende de regeering het haar door den Konlng geschonken vertrouwen terug te geven De regeering is ervan overtuigd, dat zij zich niets te verwijten heeft. Zij heeft gearbeid in de beste verstandhouding en in volle saam- hoorigheid. Wanneer wij op ons geheele werk terugblikken, zijn de fouten slechts gering geweest. „De regeering besluit met den wensch, dat haar opvolgers de kracht mogen vinden te slagen, waar zij het niet vermocht”. De regeering zegt evenwel, dat de toekomstige regeering zonder vertrouwen evenmin een gunstig resultaat zal vermogen te bereiken Niet het privaat belang, maar het publiek be lang dient bij de beoordeeling van haar streven op den voorgrond te staan. Er is niet meer Rlmington had de flesch van haar aangenomen, er aan geschud en haar toen weggegooid met een korten, schor ren lach, waarop hij weer met een wan hopige krachtsinspanning was voortge strompeld Honor had de leege flesch teruggehaald en was Rlmington achterna gerend. Toen zij weer bij hem kwam, stond hij onzeker te wankelen en zij sloeg haar arm om hem heen, terwijl ze den zijne over haar schouder legde: en ze worstelden samen verder, zooals ze den vorigen avond hadden gedaan. Toen de zon op haar hoogst stond, zochten ze beschutting: de bedding van een opgedroogde rivier. Daar sliep Honor bijna twee uur. maar voor ze ging sla pen. had ze als voorzorgsmaatregel haar ceintuur aan de zijne vastgemaakt en die toen in een lus om haar arm geslagen, zoodat ze bij de minste beweging van hem wakker moest worden. Ze ontwaakte, een weinig uitgerust. Het is tijd, dat we weer op weg gaan, zei ze zoo opgewekt als haar mo gelijk was. Hij keek haar even strak aan en schud de toen zijn hoofd. Samen hebben we geen kans. Ik kan geen tien meter loopen. Je zult alleen moeten gaan. Neen, neen! riep ze heftig. Dacht je dat ik jou hier alleen zou achterlaten? Hoe zou ik jou hier aan je lot kunnen overlaten? Als JU niet gaat, blijf Ik ook. Zetwas haar zelfbeheerschlng volkomen kwijt, maar hij suste haar en streelde FRANKRIJK. Gouverneur Renard omgekomen. Vermist vliegtuig verpletterd ge. vonden. De Fransche ambassade in Brussel heeft 'het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken ervan in kennis gesteld, dat het se dert vier dagen vermiste vliegtuig van den gouverneur-generaal van F’ransch Equado- rial-Afrika, Renard, volgens een bij het Bel gisch ministerie van koloniën ontvangen be- haar zacht over het haar. Luister eens, liefste. Ik ken deze plek hier. Van hier uit begint de bodem te stijgen. Ja, dat is zoo, dat is zoo. fluisterde ze, terwijl er iets van hoop in haar^hart kwam. Van den bovenkant van de helling kan je het meer zien Heusch? Weet je het zeker? Als we niet heel ver van de goede richting zijn afgeweken en als dit de zelfde rivier is. die ik ken, weet ik het zeker. Het moet op ongeveer zes mijl van hier liggen. Maar zes mijl? Dat is een heel eind, indien je niet meer kan, zei hij. Maar als jij het halen kunt en ik blijf... Neen, samen! Neen, we halen het nooit. Ik ben op. Maar alleen kan je het wel. Als je het meer voor zonsondergang bereikt en de anderen zijn daar, dan zal je een geweer moeten afschieten om hun aandacht 'te trekken, want je zult waarschijnlijk aan den anderen kant van het meer uitko men. Maar jij. fluisterde ze. jij, Alec! Om Jou hier achter te laten. Liefste, viel hij haar in de rede, ik ben ervan overtuigd, dat het mijn eenige kans is. Ik zal weer koorts krijgen. Weet Je dat zeker? Denk je nu niet alleen aan mij? Want als dat zoo is, ga ik niet. Wees niet zoo koppig, kind, zei hij met een poging tot glimlachen, die Jam - ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onsa agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BELGIë. Het spoorwegongeluk bij Mechelen. Omtrent het spoorwegongeluk bij Meche len wordt nog nader ggmeld, dat de machi nist van den bloktrein op het oogenblik van de ramp hiervan nog niets bemerkt had en nog eenige kilometers ver is doorgereden. Toen hij zyn vaart wilde minderen, be merkte hy, dat zijn remmen niet goed functioneerden. Het bleek, dat er bloed en flarden van kleeren tusschen de wielen van de locomotief zaten. Hierdoor bemerkte de machinist pas, welke ramp gebeurd was. Omtrent de oorzaak van de ramp vermoedt men, dat de wegwerkers den naderenden trein niet gehoord hebben, daar er tegelij kertijd een goederentrein over een viaduct reed. Verscheidene arbeiders, die bytyds kon den wegkomen zyn nog niet naar de plaats das onheiis teruggekeerd. Het, parket heeft terstond een onderzoek ingesteld. Het Belgische kabinet heeft zijn ont slag bij den Konlng ingediend. Bij het begin van de Kamerzitting, welke gister middag gehouden werd, heeft Minister Theunis een verklaring afgelegd, waar in hij als reden van het aftreden opgaf, dat de Regeering bij de uitvoering van haar taak in het parlement en het land niet die steun heeft, die zij had ver wacht, toen zij optrad ter voortzetting van het economische en iinancieele we- deropbouwwerk der vorige regeering, dat voor de stabiliseerlng van de valuta on ontbeerlijk was. Sindsdien heeft de regeering steeds weer den nadruk er op gelegd, dat het haar, met het oog op de bijzonder ge vaarlijke tijdsomstandigheden, onmoge lijk wu tot het doel te geraken, wanneer haar wil tot werken niet door de mede werking en toestemming van de geheele natie gedragen werd. De regeering heeft den noodigen steun niet gevonden. Zelfs de meerderheid van het parlement heeft de regeering haar vertrouwen slechts schoorvoetend ge geven. De oppositie heeft tegen de re geering systematisch een onrechtvaardi- gen strijd gevoerd, waarbij men er niet voor teruggeschrikt is de leden der re geering persoonlijk verdacht te maken. Het kabinet heeft ondanks gesloten samenwerking niet kunnen verhinderen, dat in de laatste weken de scherpste aanvallen op, de Belgische regeering ge richt werden Onder deze omstandighe den blijft de regeering niets anders over dan haar mandaat weer in handen van den konlng te leggen. Toen Theunis het spreekgestoelte ver liet werd hij door een deel van de meer derheid toegejuicht Verscheidene recht- sche afgevaardigden riepen„Leve Theu - nlaNa de Kamerzitting begaf Theunis rich onmiddellijk naar den Konlng. Onmiddellijk na het aftreden der re geering hebben de Katholieke en Liberale tractles formeel verklaard, dat zij slechts een regeering zullen steunen, die vastbe sloten is de verdediging van de franc te verzekeren. Men wijst er verder op, dat de leider der socialisten Van der Velde gisteren in het oHlcleele partijorgaan verklaard heeft, dat hij het volkomen eens was met de regeering Theunis inzake de verdedi- Bing van den goudfranc. Ondanks het feit, dat reeds gisteren tot aftreden besloten was. is de demissie volkomen onverwacht gekomen en heeft rij in parlementaire kringen grooten in druk gewekt. Nog gisteren heeft de Koning den libe ralen staatsminister Max en den soclalls- tischen staatsminister Van der Velde Hij, die gelooft iedereen te kunnen mis- Mn’ bedriegt zich; maar die gelooft, dat ®en hem niet missen kan, bedriegt zich nog ■eer. merlijk faalde Het is de eenige kans voor ons beiden Als je het haalt prachtig. Anders wel., goed. Zijn woorden overtuigden haar. Goed, ik zal gaan, zei ze abrupt. Als ik werkelijk het meer van boven af kan zien, zal ik meteen Luister eens, viel hij haar in de rede. Je moet niet eerst gaan kijken en dan weer terugkomen Dat zou zonde zijn van den tijd en de inspanning Als je het meer ziet, moet je meteen verder gaan Uitstekend, maar we moeten deze plaats op de een of andere manier mer ken, zoodat we haar kunnen terugvinden. Maar hoe? Het was niet gemakkelijk pm iets te vinden, maar toen ze tegen den oever opgeklommen was. vond ze een verdroog de cactusplant, waaraan ze den band van een geweer bond God sta je-bij. zei hij ontroerd en een oogenblik later was ze begonnen de helling te beklimmen en even daarna uit het gezicht verdwenen. Ze was heel moe. haar mond en keel waren droog en haar tong werd hard en pijnlijk, maar ze liep snel door; en toen ze den top begon te naderen, legde ze het laatste eindje half hollend en strui kelend af. Bovenaan viel ze en ze deed zich flink pijn, zoodat ze even met geslo ten oogen bleef liggen. Wat zou ze zien, als ze ze open deed? Als Alec zich eens vergist had? Toen keek ze en ultte een kreet van vreugde. Want ver weg tusschen de heu vels zag ze de glinstering van het water ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 5 regels ƒ130, elke regel meer ƒ035. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 136, elke regel meer 030. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ236. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentaën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bur- KOFf >ede soort, lager naar ook volgens tenteerde Hag. eredeld. koffie spaar! hart en, en de «er- s tegen namaak L e verpakking. onder ook de bekende „Wahrhelt”, een weekblad, dat reeds 31 jaar bestond pn dat iedere week weer den een of anderen met-Arier uitkleedde. De andere bladen zijn de „Berliner Herold een onbedui dend blad, welks redactie en directie in een prachtvllla gehuisvest zijn; het „Kleine Journal dat prat ging op zijn relaties met adellijke kringen en er een uitstekende society-rubriek op na hield... soms ten genoegen, veelal echter ten on genoegen van de betrokken kringen; eindelijk de „Bunte Wochenschau” en de „Echo Germania, beide minder bekend. De „Wahrhelt”, de „Berliner Herold” en het „Kleines Journal” hadden af en toe primeurs, waarvan ook de dagbladpers notitie moest nemen. Vooral rijke Joden werden aangevallen, en men liet, wan neer een campagne tegen den een of an deren financier of industrieel begonnen was, niet los. voor een vredespijp ge- i rookt weid met, naar men zegt, zeer dure tabak! Het „Kleine Journal” en de .Berliner Herold" hielden zich ook met het particuliere leven van bekende kun stenaars, filmdiva’s, enz. bezig, al of niet van Joodschen huize. Naar aanleiding van het schandaal met de Devahelm werd het bekend, dat een soortgelijk, echter door een Israëliet uitgegeven blad, de „Industrie Courier”, dat reèds lang verboden is, en waarvan de hoofdredacteur Dr. Kurt Ehrlich, we gens chantage tot langdurige tuchthuis straf veroordeeld is, 75 abonné’s nad. maar alleen reeds den directeur van het Devahelm 300.000 R.M. afperste Sedert hebben Propaganda-Ministerle en politie zich met de kwestie dej, revolverpers bezig gehouden, waarbij men tot het re sultaat kwam, dat definitief verbod der bedoelde bladen nuttig en noodig was. Men stelde, teneinde geen menschen op ,straat te zetten, den uitgevers voor, een anderen hoofdredacteur te engageeren, die het karakter van het blad moest ver anderen, maar er was geen lid van de Duitsche Persvereeniging bereid, de posi tie van hoofdredacteur van een dezer bladen op zich te nemen. Het verbod is definitief en beteekent, dat in Duitschland thans ook de parti culiere schandaalvrijheid verboden is. Ze trachtte zich vertrouwd te maken ®et de gedachte aan den dood, toen Rl- ^to^plotseling overeind kroop en zei We moeten verder, Honor, het kind •acht op me. Toen ging hij strompelend op weg. in <x*telijke richting, en Honor, die begreep ,.at ^owel zijn woorden als zijn hande- ngen een gevolg waren van de koorts, §pel naast hem loopen.' I* Uren, die nu volgden, waren een jjchtmerrle van moeheid en dorst en Dun; hun weg over de fel-zonnlge vlakte •u een'onbeschrijfelijke Via Dolorosa fJt+i of RlmIn8ton, door al zijn fan- r“*“he IJlverbeeldingen heen, toch nog 1 doel van den tocht voor oogen hield. er waren oogenblikken. dat zij una niet vooruit kwamen, dat hij dreig- «Jn elkaar te zakken Was een afschuwelijk moment, «en de tweede waterflesch leeg was en die den heelen ochtend bijna IT? “Uï gedronken had, zeggen moest D neeachen doffen toon: en daar achter een dichten groenen muur Met een hart vol dankbaarheid stond ze op. keek nog eens terug naar de dorre cactusplant met het stukje band er aan en met een vurige smeekbede voor den man. die daar lag tusschen de oevers van de droge rivier, wendde ze haar gezichtje naar het meer, dat daar verweg lag te glinsteren en ze begon haar moeizamen tocht. fiOÜBSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1