9 1^ waf noodig morgen Oorlogskassen en burgerbevolking. Beun van Amsterdam. RUSLAND. Arrestaties gevolg van Berlijn's stap. Volgens een Reuter-berlcht uit Riga zou de arrestatie van 1100 aristocraten uit het tsarentijdperk te wijten zijn aan de panische atmosfeer, teweeg gebracht door de herbewapening van Duitschland. Een deel der gearresteerden wordt be schuldig van spionnage voor rekening van buitenlandsche mogendheden VEREEN1GDE STATEN. Prinses Mdivani laat zich Prinses Alex Mdivani, geboren Barbara Hutton, de dollarprinses van WoolwQrth, laat zich scheiden, rfet bericht komt niet onverwacht Prins Alex Mdivani heeft een record van echtscheidingen op zijn naam staan dat de hoogste lijst van Hol lywood klopt De thans 22-jarlge Barbara heeft haar huwelijk in Juni 193.1 te Parijs gesloten, naar men zich herinneren zal onder een teestvertoon, dat 14 millioen francs kostte. Maar Barbara Mdivani had welgeteld '<S0 millioen Woolworth-dollars geerfd, dus kon zich zulk een feest per mltteeren. Het huwelijksleven was al aanstonds zeer bewogen De prinsen Mdivani zijn, op zijn zachtst gezegd, zeer' avontuurlijk aangelegd. Zij verrichtten in Amerika olie-speculaties die een uit wijken naar Japan zeer wenschelijk maakten en Barbara reisde haar man, die samen met zijn broers den Amerl- kaanschen bodem, die hun te heet onder de voeten werd. verlaten had. naar het Verre Oosten achterna. Toen de bui voorbijgetrokken was nam prins Alex een fraaie pony-stal en wijdde al zijn aan dacht aan de ponies, zoodat Barbara zich verlaten gevoelde en meende beter een verzoek om echtscheiding te kunnen in dienen. Aldus is dezer dagen te Parijs geschied. Eind Maart keert Barbara Mdi vani naar de Vereenigde Staten terug, waar zij allerhartelijkst ontvangen zal worden door de „club der ex-prinsessen", die is samengesteld uit de ex-echtgenoo - ten van prins Alex. Het is in den loop per jaren al een aardig uitgebreid clubje geworden. O.a behoort de eens zeer be kende filmster Pola Negri ertoe. 8pro«l«n komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot 8 p r 111 O I. Bij alle Drogisten. BINNENLAND. De Koningin-Moeder herdacht. Gisterochtend heeft op het Regentes- seplein in den Haag een eenvoudige, doch treffende plechtigheid plaats ge had. Het gemeentebestuur, vertegenwoordigd door den burgemeester, mr. S. J R. de Monchy, de wethouders De Vries, Van der Bilt, Quant en Feber, den gemeente secretaris mr. 'Boasson en den chef van ,'s Burgemeesters kabinet, Jhr. mr. Six, begaf zich op plechtige wijze, van de con sistoriekamer van de Regentessekerk uit naar 't Regentesse-monument, aan den voet waarvan een Krans, welke door bo den van het stadhuis werd gedragen is neergelegd, als een stille hulde aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder, die gisteren een jaar ge leden is overleden. De krans was van sparregroen met paarse viooltjes en lila seringen en voor zien1 van een lint In de Haagsche kleu ren (geel en groen) waarop de woorden: „Het Gemeentebestuur van 's-Graven- hage". Te haiftlen werd bij hetzelfde monu ment een krans van bruine bladeren met witte aronskelkens en linten ln de Haag sche fleuren neergelegd door 't Haagsch Comité voor Volksfeesten, waarvan Aan wezig waren de voorzitter, res.-generaal- majoor Wagner, de secretaris, de heer Van der Heyden en onderscheidene leden o.a. de heeren De Buisson en Palte, die met hun beiden den krans droegen. Vereeniging van 1 nten. Zegwaart. Verschenen is^het voorloopig verslag nopens de wetsontwerpen tot vereeniging van de gemeenten Lierop en Someren en tot vereeniging van de gemeenten Zoe- termeer en Zegwaart. Ten aanzien van de vereeniging van de gemeentert Zoetermeer en Zegwaart verklaarden vele leden tegen deze ver eeniging geen bezwaar te hebben, omdat zoowel dé historische ontwikkeling als het karakter van deze gemeenten zich in geen enkel opzicht tegen deze vereeni ging verzetten. Wijziging van de Kieswet. Sub-amendement-VUege* op het amendement-Bongaerts. Op het amendement-Bongaerts op art. ai van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling vande Kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet heeft de heer Vliegen een sub-amendement ingediend. Ter toelichting merkt de voorsteller op, dat het hem juister lijkt, dat niet wordt afgegaan op de bevolkingscijfers, maar op het aantal kiezers Alleen de kiezers behooren invloed te hebben op de sa menstelling der vertegenwoordiging Waar het logisch lijkt, den invloed op de samenstelling der Volksvertegenwoor diging zich te doen bepalen tot de kie zers en den niet-kiezers geen rol toe te kennen en de afwijkingen van de aantal len kiezers ln de vier groepen niet van groote beteekenls zijn, in het juister aan ieder der vier groepen de bezetting van 25 zetels toe te vertrouwen. Het secretariaat van de Hypotheek commissie. In verband met het feit, dat belang hebbenden zich herhaaldelijk tot hetbe- komen van Inlichtingen wenden tot ver keerde adressen, wordt er hierbij nog eens de aandacht op gevestigd, dat tiet Secretariaat van de Hypotheekcommissie Een tweede onderhoud met Prof. Dr. G. Hondius Boldin«;h. De stofzuiger een nuttig apparaat bij het} principe van beveiliging dooi* kunstmatige ventilatie. Het door- Prof. Dr. G Hondius Bol- dingh, oud-hoogleeraar ln de toegepaste scheikunde aan de Amsterdamsche Uni versiteit, ontwikkelde systeem van kunst matige, ventilatie ter beveiliging van de burgerbevolking in de huizen van steden tegen oorlogsgassen, blijkt in breeden kring groote belangstelling te hebben gewekt. Prof. Boldingh, die te dier zake eep on derhoud had toegestaan aan een ver slaggever van het persbureau Vaz Dias, heelt dezen verslaggever in een tweede onderhoud medegedeeld, dat hij uit alle deelen van het land brieven heeft ont vangen, welke bluk geven van groote in stemming met zijn denkbeeld, vooral ook omdat de toepassing eenvoudig is en met weinig kosten gepaard gaat. In enkels brieven wordt hem ook gevraagd of hij zich bij de ontwikkeling van zijn idee wel op den bodem der werkelijkheid heeft ge plaatst. Bij een aanval van vlie^uigen op steden zullen, zoo zeggen de schrij vers, naast gasbommen ook brand- en explosiebommen worden uitgeworpen, waardoor zoowel hulzen als groote ge bouwen geheel of gedeeltelijk zullen wor den verwoest. Prof Boldingh nu geeft dit onmiddel lijk toe, doch wil er in dit verband met nadruk de aandacht op vestigen, dat de b'ewoners van de hulzen, die aan de ge- heele of gedeeltelijke verwoesting ont snapt zijn, gevaar loopen, dat zij dan toch nog het slachtoffer worden van de uitwerking van zich verspreidende gas sen, zoodat de grootst mogelijke beveili ging daartegen te allen tijde geboden blijft. Het publiek dient goed te begrij pen dat bij aanvallen uit de lucht er im - mer gevaarslactoren te over zijn; het gaat er slechts om, geen enkelen maat regel te verzuimen, welke nog eenige kans op behoud biedt. ünder andere brieven, die Prof. Bol dingh ontvangen heeft, zijn er enkele, waarin hem, volledig in overeenstemming met zijn systeem, een suggestie aan de hand wordt gedaan, welke hij zelf ver bluffend van eenvoud acht. De aanzui ging va$ de lucht boven het dak zoo schreef men behoeft niet bepaald door middel van een ventilator te geschieden. Goedkooper en nog gemakkelijker kan men een stofzuiger gebruiken, waarvan men de zuigslang aansluit op een tevoren in den stoorsteen gemaakte opening of in het schoorsteengat zelf.tAangezien een stofzuiger zoowel zuigen als persen kan, laat men de aangezogen lucht, welke ln geval van een gasaanval nog een geringe concentratie van het schadelijke gas be vat, door actieve kool filtreeren en vrij in het vertrek uitblazen. Dat deze idee gemakkelijk en met wei nig kosten in elk huis te verwezenlijken ls, heeft Prof. Boldingh den verslaggever op duidelijke wijze gedemonstreerd. In een op de tweede verdieping van zijn huis gelegen vertrek, had hij in den schoorsteen een gat doen maken, dat^uit- kwam on een rookkanaal en daarop de zuigslang van een stofzuiger aangeslo ten. Deze slang zoog, toen de op een laag kastje geplaatste stofzuiger werd inge schakeld, ammoniak-dampen aan van een hoeveelheid 27-percentage ammoniak die in een der benedenvertrekken voor het daar aanwezige schoorsteengat was geplaatst. In een oogwenk verspreidde zich de neus en oogen prikkelende damp via de aan het andere einde van den stofzuiger bevestigde slang door de ka mer, waar de proef werd genomen Nadat de motor van den stofzuiger was afgezet, vulde Prof. Boldingh de stofzak met een sterk absorbeerend koolpoeder, waarna het apparaat weer werd inge schakeld. Onmiddellijk kon worden ge constateerd, dat de lucht, die in het ver trek werd uitgeblazen, volkomen Vrij was van ammoniak-dampen; deze waren door het koolpoeder geabsorbeerd. Prof Boldingh deed nog uitkomen, dat aan den perskant van den stofzuiger een tweede filter, bijv. In den vorm van een cylinder, kan worden aangebracht, welk filter dan gevuld kan worden met ande re absorbeerende stoffen, teneinde de aangezogen lucht ook van eventueele restanten gas of vloeistofdruppels te zui- Proi Boldingh liet aan het einde van het onderhoud terwille van de volledig heid en overzichtelijkheid de geheele iethode der kunstmatige ventilatie de revue passeeren. Met de daarin verwerkte opmerkingen van algemeenen aard, kwam hij tot de volgende punten: l. De schadelijke gassen rrfoeten ver dund worden met lucht tot beneden de doodelijkheldsgrens en daarna zoo mo gelijk tot beneden de schadelijkheids- grens. t 2. De lucht moet worden aangezogen van boven het dak, nadat deze een zoo laag mogelijk gehalte aan schadelijk gas heeft gekregen, hetzij doordat het zware gas bezonken ls, hetzij doordat voldoen de tijd verloopen is voor het uiteen- waaien. 3. De bewoners moeten verzameld wor den in een vertrek met zoo min mogelijk ramen, opdat het binnendringen van de buitenlucht met schadelijk gas zoo lang zaam mogelijk plaats heeft, waardoor tijd' gewonnen wordt voor het verwaaien op het dak. Een speciaal in het midden van het huis gelegen vertrek is dit naar aanleiding van gemaakte opmer kingen niet strikt noodzakelijk, het geen uit het vorenstaande blijkt. I. In dien tijd heeft men gelegenheid, den stofzuiger met de zuigslang aan te sluiten aan de vooraf gereed gemaakte opening in den schoorsteen, die in de kamer aanwezig is en waarvan het vuur moet worden gedoofd. 5. De stofzuiger moet worden ingescha keld. 6. Het electricitenfsnet moet van meer dere centrales stroom kunnen ontvangen desnoods met automatische inschakeling van andere netten Dit is noodig voor gevallen, waarin het eigenlijke net stroomvrlj wordt door explosies in de plaatselijke centrale. 7. De stofzuiger geeft krachtens zijn bestemming voldoende zuiging en een voldoende hoeveelheid luchtverplaatsing om voor dit doel geschikt te zijn. Er ont staat in de kamer een zekere overdruk, voldoende om het binnendringen van de buitenlucht tegen te gaan. 8. De filterzakken hebben voldoende doorlaatbaarheid om zoowel bij zuiging als bij persing de absorbeerende kool te bevatten en op haar plaats te houden. 9. Het absorptie-ver Wogen van de kpol is groot genoeg om alles of een gedeelte wan de nog aanwezige schadelijke gassen terug te houden. Voor zoover dit noodig mocht zijn, kunnen andere absorptiemid- delen met de kool worden vermengd. 10. In het algemeen zal men met het bereiken van het laagst bereikbare ge halte aan schadelijk gas tevreden moe ten zijn, daar het niet te voorspellen is, welke gassen nog zullen worden uitge vonden. 1 II. Te verwachten is, dat ook vloeistof- druppels, bijvoorbeeld van mosterdgas of van bacteriëncultures zullen worden te gengehouden. Zeker ls dit niet. 12, Er zijn ln elke plaats genoeg stof zuigers om te maken dat de geheele be volking vluchtenkan op die plaatsen, waar zich de inrichtingen voor beveili ging tegen gasaanvallen bevinden. Deze daardoor ingerichte plaatsen kunnen door roode bordjes met het opschrift: „Bescherming tegen oorlogsgassen" wor den aangeduid. Bij een voldoend aantal van deze plaatsen ls het menschelijk mogelijke ge daan om de geheele bevolking te vrijwa ren tegen verstikking door oorlogsgassen, zoodat alleen gasmaskers noodig zijn voor personen, die zich voor hulpverlee ning in de straten moeten bevinden. 14. Bij voldoende beveiliging tegen de gassen zal de vijand die gassen in groote hoeveelheden bovén steden niet meer aanwenden. 15. Noodzakelijkerwijze zal men dan zijn toevlucht moeten nemen tot krach tiger aanvalsmiddelen, als brand- en explosiebommen. 16. Het kwaad Wórdt dus daardoor ver ergerd, omdat het van karakter veran dert. 17. Er is geen reden om deswege de vo:rgestelde methode van bescherming tegen oorlogsgassen niet algemeen in te voeren, omdat men dan toch weer oor logsgassen zou krijgen. 18. Gasmaskers voor de geheele bevol king. ook kinderen, oude menschen en zenuwachtige personen, die ze verkeerd voordoen, worden overbodig, terwijl deze methode met gebruikmaking van be staande en algemeen aanwezige stofzui gers maar zeer weinig kosten meebrengt. De stofzuiger Wofdt overigens gewoon in het huishouden gebruikt. 19. Op nieuwheid van deze methode wordt geen aanspraak gemaakt. Er is hier slechts sprake van een practlschen uitvoeringsvorm. 20. De inrichting kan ook versche of gefiltreerde lucht aanvoeren voor pa tiënten met allergische ziekten. Zij !s daardoor ook in normale tijden bruik baar en dus bedrijfsklaar. welke den van Economische Za ken adviseert inzkke de bekende execu tiegeschillen, wordt waargenomen door het Landbouw-Crisis-Burpau van het De partement van Economische Zaken, Lan ge Voorhout l, 's-Gravenhage. Belanghebbenden kunnen aldaar in lichtingen bekomen bij mr. G. H. van Herwaarden,werkzaam op gemeld bu reau, die met het Secretariaat is belast. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: A.V.R.O. 55.30 Halfuur voor grootere kinderen door Mevr. Ant, van Dijk; 5.306.30 Concert door het Omroep orkest; 6.307 Sportpraatje door den heer H. Hollander; 7—7.30 Piano, Viool en Zang; 7.30s Engdsohe leavoorgevorderden; 8 8.05 Nieuwsberichten; 8.058.16 Gramo foon; 8.16—pl.m. 10.30 Bach-herdenking. Concert door het Concertgebouw-Orkest; in de pauze: Joh. Perey „Baoh als mensch en als kunstenaar"; 10.3011 Disco-nieuws; 1111.10 Nieuwsberichten; 11.1012 Dans muziek door Jack de Vries en zijn Interna tionals. Huizen: N.C.R.V. 46 Bijbellezing door Ds. C. M. Luteyn; 55.30 Cursus han denarbeid voor dfe jeugd; 5.306.43 Bach- programma; 6.436.58 C.N.V.-kwartiertje. Spreker H. Amelink; 7pijn. 7.15 Nieuws berichten; 7.167.45 Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt^ door Corn. A. Crayé; 7.46pl.m. 10.45 Uitvoering van Joh. Seb. Bach's Matth&ua-Passion door de Chr. Oratorium Vereeniging te Haarlem; pl.m. 9.109.25 Nieuwsberichten en Gramofoon; pl.m. 10.4611.30 Gramofoon. Is sr voor Gebakken Bokking; van P. G. Scharieman Jr.. Lange Tiendeweg 75, Telef. 3202. BLOEMEN in. groote verscheidenheid die Uw huis 'versieren van fa. G. LUYERINK, Telef. 2991. Geruischlooze Stofzuigers, Radio Philips en Telefunken. G. A. BELONJE, L. Tiendeweg - Tel. 2235. KASTPAPIER van Boekhandel J. Verschoor IJubbelebuurt 3. IETS voor de Boterham maar dan van OPSTELTEN, Tel. 3082 Gevestigd 1905 D. G. vun Vreumingen Wijdstraat 20, Tel. 3217 Sigaretten: Dubec. Cassi. mis, Livanos. Abdulla Laurens, Broches, Ook in dozen v. 50 st. verkirijgh. Gebak - Chocolaterie Suikerwerk. H. P. HERFST. Jr., L. Tiendeweg - Tel. 2593. RUND-, KALFS- EN VARKENSVLEESCH. l'itsl. Ie kwaliteit van Fa'. T. v. VLIET Zeugèstraat 78, Tel. 3341 AANVULLING VAN ALLE DRUKWERK voor Kantoor-, Vereeniging en Particulier gebruik bij A. BRINKMAN ZOON, MARKT 31 1 TELEFOON 2745. EERSTE KAMER. Minister Marchant's spellingrede. I)e Minister had geen andere keus. Minister Marchant heelt gisteren in de Eerste Kamer over ae spellingskwestie gesproken maar üaarm eenige belang rijke meaedeenngen gedaan De minister deelde mede, dat een ont werp Monumentenwet, dezer dagen zijn departement zal vetlaten Een ontwerp Architectenwet heelt Dinsdag zijn depar tement verlatendat zal dus waarschijn lijk bescherming van den architecten- titel Inhouden. Een voorontwerp Natuur beschermingswet verlaat ook binnenkort zijn departement, ook dat is een tijding welke slechts kan verheugen. Verder deelde de minister met een woord van hartelijken dank aan den heer en mevr. KröllerMüller mede, dat de Hooge Ve- luwe, ruim 6000 H.A. groot men weet het landgoed over welks aankoop de ge voelens verschilden, zonder dat de financiën van den staat er mee gerhoeld zijn, een stichting is geworden. Aange zien hij ook sprak van belangrijke col lecties schilderijen en teekenlngen, zou men mogen concludeeren, dat in deze stichting is ondergebracht de stichting, welke het gewezen museum Kröller in eigendom heeft verkregen. Van geheel anderen aard is de mede- deeling, welke de minister haast had vergeten te doen als antwoord aan den heer Ossendorp inzake de pensioneering van de onderwijzers op U)-jarigen leef- tijl. ln de eerste wet, welke zal worden ingediend, zal met dit denkbeeld verwe zenlijkt vinden. Deze mededeellng is van ruimer belang dan voor de onderwijzers alleen. Gold deze vervroegde pensionee ring enkel de onderwijzers, dan zou de minister gesproken hebban van een wet welke zijn departement verlaat. De woor denkeus geeft nu aanleiding tot de on derstelling, dat de vervroegde pensionee ring zal worden ingevoerd voor het ge heele rijkspersoneel, zoodat er dan door strooming zal komen en aanstelling van nieuw personeel, waarvan natuurlijk in de .eerste plaats de jonge onderwijzers zullen proflteeren. Minister Marchant heeft daarna over de spelling gesproken. Mr. Marchant heeft er aan herinnerd dat alle vorige pogingen om verbetering in den chaos te brengen zijn mislukt en dat minister Terpstra niet den konink lijken wege langs welken netelen bran den, heeft gevolgd, maar door een ver klaring voor te leggen aan de gecomit- teerden en inspecteurs zijn wijzigingen heeft ingevoerd; daar heeft in 1931 geen naan naar gekraaid. Waarom dan nu dit misbaar nu hij den koninklijken weg heeft ingeslagen, den weg van den sterk- sten weerstand. Waarom zou hij den in voeringsmaatregel niet enkele uren na dat het advies van den Raad van State was ontvangen, hebben opgesteld? De argumentatie was toch immers uitgeput en de enkele tegenargumenten kon hij zoo opschrijven. Van alle kanten was op spoed aangedrongen, dat kwam er nog bij. Waarom dan zoo'n spellingrhapsodie met zoovele dissonanten? Wat de spellingregeling zelf betreft, zeide de minister nogmaals met qadruk, dat de Nederlandsche taal en haar be handeling bewaard moet worden voor ontaarding welke al een heel eind op weg was. Er is een minachting voor taal en stijl, welke het ergste doet vreezen, de tuchteloosheid dient door tucht te wor den vervangen en daarom heeft hij geen andere methode kunnen volgen. En wei gert hij met de Kamers te werken? De concessies op drie allerbelangrijkste pun ten, welke hij na de aanvaarding van de motie Tilanus door de Tweede Kamer gedaan heeft, zijn een „hlstorisGhi voor beeld van intense samenwerking met de Stgten-Generaal. Hij heeft „emmers wa ter gedaan bij den al aangelengden wijn" Wat het plakkaat der 29 Kamerleden betreft, betoogt spr., dat er niet gespro ken kan worden van handhaving van De Vries en Te Winkel; wel van invoering daarvan. Spr. bestrijdt, dat de Nationale Vereeniging voor eenheid en orde ln de schrijftaal wil, een veelzijdige commissie; en in afwachting daarvan zou spr. over boord moeten gooien al wat tot nu toe bereikt ls? Men moet weten, wat het be- teekent, het onderwijs een schrijfwijze op te dringen, waarvan de onderwijzers we ten, dat ze niet deugt. Onder de advi seurs van 's ministers ambtsvoorgangers is er geen één geweest, die De Vries en Te Winkel ongewijzigd begeerde. Spr. be. schouwt de 29 handteekeningen niet an ders dan een sympathiebetuiging aan taaibeschermers een votum, vóór de be raadslagingen, kan spr. er niet in den Er zijn reeds vele boeken in de nieu*e schrijfwijze verschenen; dit zou waarde loos moeten worden door een tijdelijken maatregel? Men verwachte ook geen een stemmigheid «van een veelzijdige com missie. We hebben al genoeg commissies en ook artikelen gehad des Guten zuviel. Bovendien, in geen enkele levende taal blijft; de spreektaal onveranderd. De hee ren behoeven zich niet ongerust te ma ken ;wat beklijft in de Nederlandsche taal, is het schoone ln de taal. Zelfs De Vries heeft nooit bedoeld of verwacht, zijn spelling te doen gelden ten eeuwigen dage. Was er geen conserveerende func tie van de schrijf- op spreektaal, we zou den holderdebolder afglijden De erva ring leert voorts, dat men niet gemak kelijk afstand doet van een schrijftaal, waaraan men gewend is. Welk een chaos er was, wist spr. nog niet, vóór hij zijn tegenwoordige functie aanvaardde; sinds 1916 is de zaak voort durend ambtshalve in onderzoek geweest. Er moest orde worden geschapen. Wie dat niet inziet, kende niet het gevaar van den toestand. Menigeen, voorstan der van en gewend aan de spelling De Vries en Te Winkel, verwart dit te goeder trouw met het behoud van een verkregen cultuurgoed. J TWEEDE KAMER. Wijziging van de Kieswet. Nog meer bevoorrechting der groote partijen. In de lange rij van sprekers heeft slechts één lid, de heer Van den Heuvel, de hoofdbepaling van het wetsontwerp- De Wilde verdedigd. Van mr. De Geer was reeds uit pers artikelen bekend, dat deze den 3-zetel- eisch ln strijd met de Grondwet acht. De C.-H. fractie zal het ontwerp ln dezen vorm niet aanvaarden. De kiesdeeler ls voor haar onaantastbaar en van het „griezelige" voorstel, om den kiesdeeler door 3 klesdeelers te vervangen, wil zij dus onder geen omstandigheden weten. En na de rede van ir. Bongaerts is er van de Katholieken voor dit punt van het regeeringsontwerp evenmin steun te ver wachten. Zoowel bezwaren aan de Grondwet, als aan den geest van de Kies wet ontleend, beletten deze eerstbelang- hebbende groep om deze winst te aan vaarden. Daarmee is de eisch „drie of geen" van de baan, al moet men in theo rie de mogelijkheid openlaten, dat mi nister De Wilde meer leden zal weten te overtuigen dan waarin zijn eenige ver dediger, de heer Van den Heuvel, giste ren slaagde. Toch lijkt het altruïsme van de groot ste partijen (Roomsch-Katholleken en sociaal-democraten) grooter dan het is. Immers uit hun midden is het in voor stellen omgezette denkbeeld gerezen, om het land ln vier „districten" te verdee- len, welke een electroraal afgesloten ge heel zouden vormen en nu wil het toe val, dat'deze electorale geografie ln de zelfde richting werkt als de afgewezen doorkruising van de Grondwet. Deze vie rendeeling moge dan hiet ln strijd zijn met de letter der grondwet, zij ls even willekeurig en gaat mén dezen weg op, dan is evenzeer het hek van den dam: wie meegaat met verbrokkeling van de stemmencijfers dér mededihgende par tijen over vier sbukken van het land, kan de Evenredige/Vertegenwoordiging niet aangerand acpen als men straks verder gaat op dienAreg. De opmerking moet ons bovendien van het hart, dat de voorstellen Bongaerts— Vliegen, een onaangenamen bijsmaak hebben, doordat de partijen van de voor stellers zich langs dezen weg nog sterker zullen bevoordeelen dan bij de methode „drie of geen". Een aanzienlijke meer derheid van de R.-K, schijnt met ir. Bon gaerts mee te gaan; een minderheid van de S.-D. Is bet met den heer Vliegen eens. Bovendien hoopte de A.-R. Van den Heuvel, dat men het eens zou kun nen worden over de Invoering van een districtenstelsel ln den geest van den heer Bongaerts. Maar de Minister heeft ln zijn schriftelijk antwoord ernstige be- •fifegen diFsteisel' óntwikkeld7ïoo- ïnt wfl ons niet kunnen voorstellen dat h» dit plotseling zou aanvaarden, om Sn«8 een omweg zijn doel te bereiken, Su de koninklijke weg versperd ls. De heer Prees heeft deze methode vier kant afgewezen. Hij meent terecht, dat 5e grootste partijen reeds voldoende pro flteeren van de invoering van het, stelsel d'Hondt. Een nieuwe bevoorrechting is Waarschijnlijk ongemotiveerd, zou zelfs een bespotting worden van het evenre digheidsstelsel. r GEMENGD NIEUWS. STABSNlBüWSr i: Buziau jubileert te Amsterdam. Stampvoile zaal in Carré. De bekende revuekomiek Buziau is gis teren te Amsterdam op grootsche wyze ge- hudigd ter gelegenheid van ztfn 40-jarig tobileurti als tooneelkunstenaar. Een uitverkochte zaal van Carré in feest tooi genoot daverend van den Jiumor en de «rappen van den. grooten komiek en van het spel van kleur, lijn en dans van de re vue „Met vlag en wimpel" waarin Buziau ïjjn jubileum herdenkt. Toen na de groote finale voor de pauze de heer Van Vlijmen üs secretaris van het huldigingscomité het publiek verzocht op de plaatsen te blijven zitten, stond, toen het doek omhoog ging het geheele gezelschap op het tooneel ge schaard en werden steeds meer bloemstuk ken' opgedragen. Töen kwam Buziau zelf op het tooneel en hoewel men hem reeds den geheelen avond op de planken had gezien erf daverend had toegejuicht, werd hem nu spontaan een luide ovatie gebracht. De eerste, die naar voren trad om hem te huldigen,'was de eere-voorzitter van het taldigingscomité, de Amsterdamsche wet houder voor de Kunstzaken, de -heer Wal- rive Boissevain. Hy herinnerde Buziau er aan hoe hij 40 jaar geleden was begonnen tqoneel te spelen. op straat met Jan Muscli. Het bijwonen van een voorstelling met Buziau is een gebeurtenis, aldus ver klaarde de wethouder, want gij laat de men schen lachen en dat is het mooiste wat men doen kan. Vervolgens was het woord aan den voor zitter van het huldigingscomrté, prof. dr. Willem Mengelberg, die zelf met luid ap plaus door het publiek werd begroet. Dr.( Mengelberg noemde Buziau iemand, die wel deèd aan het geheele Nederlandsche volk, omdat hij de menschen luat lachen, door zjjn kunst gelukkig maakt en de werkelijke vreugde geeft. Op initiatief van dr. Mengel berg zong de zaal staande een „Lang zal hij leven". Tenslotte overhandigde hij Bu ziau nog een persoonlijk geschenk voor de vele vreugde die Buziau hem en het Con certgebouw-Orkest had geschonken, wan neer men als zijn gasten zijn voorstellingen bjjwoonde. Namens de directie en de Raad van Com missarissen van het Theater Carré sprak de directeur de heer A. Wunnink, terwijl namens het revue-gezelschap de acteur Muyselaar het woord voerde, die vooral wees op den eenvoud en kameraadschap van den jubilaris, wiens 40-jarige werkzaamheid en noeste vlijt een voorbeeld voor alle leden van het gezelschap zou zjjn. Tenslotte huldigde de directrice van het revuegezelschap, mevr. Bouwmeester, Bu- riau en noemde zy het een voorrecht dat hjj dit jubileum bij haar onderneming kon vieren. Buziau dankte met eenvoudige woorden. Dat de hulde in Amsterdam zoo hartelijk *ou zijn, had hem eenigszins beklemd en verlegen gemaakt. Op het tooneel beeldde hjj altijd andere figuren uit, doch hier moest hg zelf spreken, eenvoudig als Buziau en dat viel niets mee. De zaal besloot de huldiging met nog maals een „Lang zal hy leven" en ook aan het slot van de voorstelling had de jubilaris «en ovatie in ontvangst te nemen. Receptie in het Amstel-Hotel. Na afloop van de voorstelling werden be langstellenden en vrienden in de gelegen heid gesteld den jubilaris peisoonlyk geluk te wenscben. Het werd een opgewekte bij eenkomst, die officieel begon met korte redevoeringen van de vertegenwoordigers' van de Amsterdamsche studenten, n.l. den praeses van den Senaat van het Amster damsche Studenten Corps, van de Studen tenvereniging „U.S.A.55 en van de R. K. Stud. Ver. „Sanctus Thomas Aquinas". De toon werd reeds iets gemoedelijker, teen eenige conducteurs en wagenbestuur ders een fruitmand kwamen aanbieden na mens het mannenkoor „Kunst en Broeder schap" van het Rijdend Personeel van de tkmeentetram en daarby verklaarden dat als menschen uit de volksklasse even- blijk wilden geven van de waardee- "n8 voor het werk van Buziau en daarpa t men de officieele toon geheel vaTen en 1 de muziek van een strijkje fcleef men zang en opgewekten kout nog gerui- gezellig bijeen. -'-epidemie te Helden. (Limb.), epidemie, welke onder de school gaande Jeugd te Helden (L.) heeft ge- wek^' i8 thans na&enoe& Scheel Be halve de zeven kinderen, waarvan wij reeds eerder melding hebben ge- aaRt, ls nog een kind uit het gezin M. ^mazelen gestorven, fleirt 8Cholen' welke als gevolg van deze opend gesloten waren< zlJn weder ge- ^DïO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT ir 21 Maart. "°°g8te gtand 768.6 te Zilrich. ^ste stand 744.7 te Do™at. I0fe2*htin*: tdt matige zuide- wolkt t T^klijke wind. Lloht tot half he ef toenemende bewolking. Weinig regen. Weipig verandering in tem- "■«w. later kouder. GOU'DA, 21 MaartilDSö. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt een vergadering 0p Donderdag Maart des namiddags 2.15 uur in de verga derzaal der Kamer, Crabcthsiraat 3 te Gouda» De agenda vermeldt de volgende punten: Notulen en mededeelingen. Uitgegane en Ingekomen stukken. Klachten uit Oudewater over de voorge nomen opheffing der stopping van de och tendtrein in die richting Utrecht. Voorstel van het Bureau tot deelneming voor een bedrag van 100.— in het waar borgfonds der Bloemententoonstelling Bos koop 1936. Sdhrijven van den Nederlandachen Bond van Makelaars in onroerende goederen, hy potheken en assurantiën over de positie der makelaardy. Verzoek om subsidie van het Comité ter bevordering van den handel tussohen Ne derland en Palestina. (Het Bureau adviseert afwyzenè). Vaststelling Rekening en Verantwoording over 1934. Rondvraag. Ned. Chr. Vrouwenbond f afd. Gouda. Voor de afd. Gouda van den Ned. Chr. Vrouwenbond zal op 27 Maart te 8 uur in de Luth. Kerk Ds. Jac. van Nes uit den Haag spreken over „Een Joodsch vrouwen leven". BW. OP 2048 voor net als nieuw opmaken van alte soorten GORDIJNEN on FIJNE KLEEDJES. Modelwaeschery fa. J. H. VAN STRAATEN. Laatste Nutsavond. Het Kommer Kiein-Ensenible. Het Bestuur van het Nutsdepartement heeft met een uitnemende tooneelavond in den Nieuwen Schouwburg haar winter- programma besloten. Het was te verwach ten dat deze vyfde en laatste avond een waardig slot zou zyn, want het -Kommer Klein-Ensemble beschikt over goede krach ten, die voor Gouda geen onbekenden zyn. De- acteurs hadden daarby de keus laten vallen op enkele werkelyk aardige eenacters die vlot gespeeld werden en tot het laatst toe boeiden. Het programma zette direct al goed in met „Intermezzo", het bekende blijspelletje van J. B. Sohuyl. Kommer Kleyn was Frans de jonge man die twist krygt met zyn ver loofde over de vraag of Napoleon van Jo sephine de Beauernais had moeten scheiden of niet. De verloving wordt verbroken, met veel zuchten worden brieven en cadeaux verzameld om teruggestuurd tot worden, tot groote schrik van Dolf de vriend en medebewoner van Frans. Immers alle aar dige versieringen ^n hun gemeenschappe lijke kamer zullen verdwijnen, zelfs een heerlijk kussen waarop hy zeer geBteld was geraakt. Dan koimt de verzoening en Dolf haast zich naarstig alle bijeengegaarde cadeaux weer op de plaats te brengen waar ze behooren. Met deze vroolijke geschiedenis oogstten "Willem de Vries, Kommer Kleyn en Miep van den Berg veel applaus. De talentvolle declamator die Kommer Kleyn is, wist het talryke publiek daarna kostelijk te amuseeren met het verhaal van den kandelaar, een kunstproduct dat Alxander Smirnoff, zoon van een kunst handelaar, namens zyn moeder zyn medicus ten geschenke aanbiedt, waarbij hy zijn spijt betuigt dat zyn moeder er niet in ge slaagd is het pendant te bemachtigen. Op allergeestigste wyze vertelde de acteur dan boe het verder metfde kandelaar gaat, her schoone geschenk dat niemand durft té behouden en dat tenslotte weer by den dok ter terecht komt. Buitengewoon amusant waren ook de an dere éénacters „Het huwelijksaanzoek", een groteske van Anton Tsjechow, met een oer- geestige rol van Willem de Vries als Iwan Wassiliwitch Lomow, de man die een vrouw zoekt omdat hy met zyn hartlyden niet lan ger alleen durfde blijven, maar die niets deed dan zich opwinden en ruziemaken. Verder „Lef", een spel in één bedryf van Jack London, waarbij Miep van den Berg gelegenheid werd gegeven tot zeer goed tegenspel van Kounmer Kleyn als de inbre ker, en ten slotte de bekende éénacter „De deur van de badkamer", dat een waar lach succes werd. Alles tesamen een echt prettige avond, veel applaus en mooie bloemen voor de dames. Bijeenkomst Guudsche Geref. Jengdcentrale. *reJH<voiAinocht de Geref. Jeugdcen- trale alhier in dY tot de laatste plaats be zette zaal van „Concordia" baar propagan- daJevrgdvelgadeHng houden. De vergade ring stond onder leiding van Ds. J. P. C. ten Brink, voorzitter der Centrale. Na gebruike lijke opening en verwelkoming werd den hoer Lod. Kooijman van Pijnacker, hd van het Bondsbestuurder Geref. Jongelmgsbond, het woord gegeven om zijn propagandarede „Hoe «preekt gij uit te spreken. Vol aan dacht werd zijn principieel, krachtig en frisch jeugdwoord aangehoord. Voo, de pauze weid gedeclameerdi en een tableau „de Gouden Zonne' zeer verdienate- H|k ten beate gegeven. Met gemeenschappelijk zmgen van „Het Oude Wilhelmus" werd de vergadering voortgezet. Enkele leden der Meisjesverga dering droegen poëzie voor, waarna- een tableau vivant voigde „De 12 m»nden. Het mocht buitengewoon slagen en een dankbaar applaus oogsttoi. Na declamatie door enkele leden der Ion- Gist gelingaveMemgingen en de opzoermg vun een tableau „Sikkels klinken, sikkels blin ken", dat zeer verdienstelijk word weergo- geven, sloot de vooizitter de zeer ge.slapgde avond met een kort woord, ging voor in uankgebed en zong de vergadering tft slot Ps. 72 11. Onder de aanwezigen merkten we o.a. Wethouder Muylwyk, het gemeente raadslid de heer Palet en verscheidene ker kelijke autoriteiten. Teraardebestelling van J. I'. den Boon. Hedenmiddag vond op de Alg. Begraaf plaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van J. C. den Boon, die Maundagmorgen tijdens de uitoefening van zyn beroep onwel werd an even later over leed. De belangstelling op den doodenakker was zeer groot. Collega's van den over ledene geleiuden hem naar zyn laatste rust plaats. De diepbedroefde familie, het vol ledige personeel van de N.V. Koch en Knut tel en een deputatie vay de V. V. en A. V. ,,Gouda" Volgden de baar, Er waren kran sen van familie, vrienden, Directie N.V. Koch Knuttel, kantoor- en fabneksper- soneel, Alg. Ned. Typografenbond, Yoet- balvereemgmg „Gouüa' e.a. Aan de ge opende groeve werd allereerst het woord gevoerd door den directeur van de N.V. Koch en Knuttel, de heer C. A. M. Spruyt, terwijl namens het personeel, en de afd. Gouda van d.e Alg. Nederl. Typografen bond de heeren R. v. d. Brug en W. J. de Rotte het woord voerden. Door Ds. van Ginkel werd het slotwoord gesproken. Na dat een broer van den overledene, de heer G. den Boon, bedankt had voor de belang stelling, verlieten allen diep onder den in druk den doodenakker. Als uiting van rouw woei van het Gouda- terrein de clubvlag heden halfstok. Fiimnwmws. «Schouw uurg-UiioHcoop. „De familie van mijn Vrouw", De Schouwburg-Bioscoop brengt vanaf morgenavond „De familie vaa mijn vrouw een zeer amusant Loet.. C. Barnstyn-xiliii met Johan Kaait, Sylvain Poons, Oustu Crispyn-Mulder, Grays Voovbergh, ivlary Smitihuyzen en velé andeien in de hoofd rollen* „De familie van mijn vrouw" behaalde overl uitbundig suces en dat is ook geen wonder als men bedenkt dat Johan kaai als Dr. Nix weer een kostelyke verschijning is, Gusta Crispyn-Mulder een pracht creatie geeft van een bazige schoonmama en -Syi- vain Poons de man is dfe de klappen krygt. De historie speelt zich af in het Gooi. Re gisseur Speyen zorgde voor een vlot tempo, had meer dan eens rake vondsten en wa« gelukkig in de keuze van zyn menschen. Men zal deze film zeker aprecieeren, omdat ze boordevol malligheid zit en dbarom een wel kome afwisseljfig is. Zondagmorgen half elf draait een docu mentaire wetenschappéiyke film „Modern Groenlandvaarders", de' Fransche expéditie naar Groenland tijdens het Internationaal Pool jaar. Vj', Thalia-Theater. i „Viva Villa". In het Thai ia-Theater draait vanaf mor genavond „Viva Villa" met Wallace Beery in de rol van den Mexicaanse hen volkshek „Pancho Villa" de onderdrukte lijfeigene, die uit het grauw naar voren trad om de bevryding van Mexico te brengen. Het is een film vol spanning en actie met een geweldige rol van don grooten acteur, die Beery is. Een gevarieerd programma gaat aan deze film vooraf. Kéunie-Bioscpop. „Het zwarte kabinet". In de Reünie-Bioscoop zal vanaf Vrijdag voortaan een Hollandsch journaal worden opgenomen van de filmfabriek Holland é»t tot titel draagt „Holland beeld en klank revue". Dit journaal apl in dit theater steeds direct na de groote steden worden vertoond. De eerste hoofdfilm welke wordt vertoond is een sensationeele rolprent „Het zwarte Kabinet" met Ralph Lewis en Mischa Auer in de hoofdrollen. In deze film worden de nieuwste vindingen op filmgebied gelan ceerd. De bekende Duitïtëhe komiek Sieg fried Arno verschynfc venier op het doek in de lachsohlager „Onder Hypnose getrouwd". Zooals altyd is er Woensdagmiddag matinee voor de jeugd. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 20 Maart. Met schakels gevischt. Ixi de zitting van gistermorgen werd nog behandeld de zaak tegen D. V. te Schoon hoven. Hy had dezen winter tydens de vorst periode een slagnet geplaatst onder de ge meente Bergambacht. Het doel daarvan was alle soorten vogels te vangen. Het net had hy op een stuk land, dat buiten de drukke weg lag, opgesteld. De brigadier-majoor van de rijksveld wacht M. v. d. B. had het net ontdekt en in beslag genomen. Ge daagde was niet versdhenen, waarop hii conform den eisch werd veroordeeld tot 25.— boete subs. 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het net. Het plaatsen van een slagnet J. W. te Oudewater stond terecht omdat hij met schakels had gevischt in een water waarvoor hy geen permissie had. De eisch luidde 10.— hoete subs. 3 da gen hechtenis. W. verklaarde dat hy niest lezen en schry- ven kon. De kantonrechter veroordeelde hem tot 6*- boete subs. 2 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de inbeslag genomen Burgerlijke Stand. GEBOREN: 18 Maart: Clazina Gerritje, d. van D. B. Rietveld en A. van der Heyden, Gr. Florisweg 70. Adfi, z. van C. Starre- veld en P. VersMe, A* Vlackstraat, 4. Nela, d. van A. K. van den Heuvel en M. G. van Ey k, C. Ketelstr. 34. Alida, d. van C. G. de Jong en J. P. Stolk, Vest 97. GETROUWD: 20 Maart; K. Ringnalda en M. H. van Deest. G. Wassing en M. Al- blas. P. Burger en H. Vierwind. J. Kamermans en J. G. Fyn. P. Grooten- dorat en T. Verkaaik. J. Vergeer en M. H. van Leeuwen. OVERLEDEN: 17 Maart: Maria IJssel- stein, 1 j. 18. Maart: Johanneg Cornelia Boon, 23 j. Geertrui Magdalenu iJsselgteyn, geh. met A. van der Kleyn, 69 j. Anna Maria Jo- zefinq Nikolaye, 50 j. 19 Maart: Anthonia Wilhelmina Wiezer, weduwe J. Lafeber, 67 j. Agenda: 21 Maart, 8 uur. Geref. Kerk. Rede Ds. H. Knoop voor de Zending. 21 Maart, 8 uur. Vrye Evangelische Ge meente. Bybellezing en bidstond. 21 Maart, 8 uur. Kazerne. Cursus Roode Kruis. 22 Maart, 8.15 uur. Ter Gouw. Lezing prof. H. C. Rümke voor Vryz. Prot. Groep. 22 Maart, 7Vi uur. Ged. Daniël. Jaarverg. P. C. B. Spreker Ds. ten Brink. 23 Maart, 8 uur. Ter Gouw. Feestavond Athletiekver. „Vires et Celeritas". 25 Maart 814 uur Restaurant „Ter Gouw' Ned. Reisvereeniging afd. Gouda. Lezing van den heer A. Pieters over Tsjecho- Slowakye. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De heer A. H. van Gelderen geïnstalleerd als burgemeester van Zaandyk. Gistermiddag is de nieuwbenoemde bur gemeester van Zaandyk, onze plaatsgenoot de heer A. H. van Gelderen, in een buiten gewone raadsvergadering geïnstalleerd. Na door een commissie uit den Raad te zyn binnengeleid, heeft de waarnemende burgemeester, wethouder H. Rem, den heer Van Gelderen namens den Raad welkom ge_ iieeten en hem met zy'n benoeming geluk gewenscht. Spreker wees erop, dat het geen gemak kei yke taak is in deaen tyd burgemeester te zyn, omdat de meeste gemeenten sterk ge drukt zyn onder de economische omstandig, heden en Zaandyk niet het minst. Hy hoop te, dat onder leiding van den mauwen bur gemeester de moeilykheden overwonnen zullen wordein. De heer Van Gelderen heeft de verzeke- ring gegeven, alles in het werk te zullen stellen om de gemeente tot bloei te brengen, daarby den Raa«d vermanende het wensche- lyke te laten beheerschen door het econo misch mogelijke. Nadat nog de raadsleden, Gebr. Vis (v.b.) en Brinkman (a.r.) eeni'ge vriendelyke woorden hadden gesproken, werd de raads vergadering gesloten. In het officieuze gedeelte hebben nog het woord gevoerd de heer Draayer, burgemees ter van Wormerveer, namens de Zaansche collega'a en verder Burgemeester Colyn en Burgemeester Verkerk. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 21 Maart. Aangevoerd 2090 stuks, w.v. 62 slachtvarkens. Vette 18%19% ct. per pond levend met 2 korting; Londensche 1415 ct. per pond levend met 2 korting; 399 magere varkens ƒ2230, 951 biggen 1216, Geldersche 1619, 10 runderen 125175, 650 nuchtere kalveren 2.50 4.00, 5 schapen, 4 lammeren, 9 bokken en geiten 2-—6L Handel stug. 121 CrisisAnderen, prijzen bekend. Kaasmarkt Gouda. 21 Maart. Aanvoer 139 partyen. Pry- zen'. Ie kw. met r.m. 16, idem 2e kw. 1415. Handel flauw. BOTER: Aanvoer 868 ponden. Pry zen: Goeboter 6570 ct., weiboter 6065 ct. per pond. Handel vlug. EIEREN: Aanvoer 135.000 stuks. Pry- zen: kipeieren 1.802.10, eendeieren 1.602.00 per 100 stuks. Handel nïatig. Coöp. Zuid-Hol landsc he Eierveiling G.A. te Gouda. 21 Maart. Aanvoer 114.200 kipeieren. Pry zen: 56-58 K.G. ƒ1.80, 58-60 K.G. ƒ1.90, 60-62 K.G. 1.90-2.00, 62-66 K.G. ƒ2- 2.40, bruine 58-60 K.G. 2—2.60, kleins eieren 1.701.80. Eendeieren. Aanvoer 2000 stuks. Pryzen 1.50—1.70 per 100 stuks, ganzeneieren 46 ct. per stuk. Leeuwarder Boternoteering. 21 Maart. De commicslenoteering is heden vastgesteld op 34 cent. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Vergadering Scheidsrechtersvereeniging. De Scheidsrechtervereeniging Gouda en omstreken houdt a.s. Donderdagavond om 8 uur in Café-Restaurant „Ter Gouw", Blee- kerssingel te Gouda, een algemeene leden-, vergadering, waarvoor aller aanwezigheid gewenscht is. Nederlandsch Elftal somengeateld. Voor dril wedstrijd tegen België. Het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 31 Maart a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België ral uitkomen, is gisteravond als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Caldenhoven (D.W.S.) en Van Run (P.S.V.). Midden: Bas Pauwe (Feyenoord), An- deriessen (Ajax) en van Heel (Eeyenoord), aanvoerder. Voor: Wels (Unitas), Drok (R. F. C.), Bakhuys (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en van Gelder (V.U.C.). Als reserves zijn aangewezen: Mul (H. B.SVan Diepenbeek (Ajax), Schubert (Ajax), Lagendaal (Xerxes) en Vrauw- deunt (Feyenoord). LAATSTE BERICHTEN. UKAADLÜIME lMENsr. Spoorweg' botsing op de lyn KotteruamDordrecht. Geen persoon)(jKe ongeJUKKen. HeQcmruorgen vroeg heelt een botsing plaats gehuu tusseften een uit Ue richting Rotterdam komende goederentrein en een goederentrein uit de richting Dordrecht. By dit ongeval nebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad, de stagnatie ln het verkeer leverde nogal moeilykneden op, maar was in den loop van den morgen weer opgeheven. De personentrein 3001, de eerste trein die uit Rotterdam naar Rozendaal vertrekt en die te 5.20 te Dotdrecht moet aankomen, reed over den spoorbrug over de Maas tot even voor het station Dordrecht door en- veilig signaal. Hy merkte het onveilig sig naal te laat op, maar toch nog tydig genoeg om grooter onheil te voorkomen. De goederentrein, geladen met kolen, reed den personentrein in de flank aan. De loco motief, bagagewagen en personenrytuigen bleven echter in ae rails en geen der reizi gers of het treinpersoneel kreeg letsel. De reizigers van den gestranden trein moesten hun reis tot het station Dordrecht verder te voet afleggen, vanwaar zy later per trein naar hun verdere bestemming moesten worden overgebracht. De volgende treinen reden tot Zwyndrecht, waarna de passagiers tot over de brug van de Maas moesten wandelen. Daar ikonden zy dan in stappen in auto's die de reizigers naar Dordrecht brachten, waar de treinen voor het Zuiden werden in gereedheid gebracht. Terstond is men aangevangen met het vry- maken van den weg, zoodat alleen de eer ste trein uit Amsterdam naar Antwerpen naar Utrecht moest worden geleid, maar de Edelweiss reeds weer de gewone weg kon volgen. Mr. A. F. L. Graaf van Redderen Limpburg Almelo overleden. ALMELO, 21 Maart. Op den leeftyd van 69 jaar overleed hedennacht te Almelo de oud-Oommissaris der Koningin in Overijssel, de heer Mr. A. F. L. Graaf van liechteren Limpburg Almelo. De overledene verbleef te Brussel na, zyn rechtstudiën te Leiden te (hebben voltooi^ als gezantschapssecretaris van •1898—1904. Van 19041907 was hy buitengewoon ge zant te Bern, terwyl hy van 1909—1925 op trad als Gommissaris der Koningin in Over- yssel. Het stoffelyk overschot zal in de grafely. ke grafkelder in de bosschen van het land goed te Almelo worden by gezet. Een steekparty te Buitenpost. BUTBENiPOST, 21 Maart. Vanmorgen is gevankelyk naar Leeuwarden overgebracht de ruim, 20-jarige R. B. die Dinsdag zyn tiental steken heeft toej^bracht. Het slacht offer verkeert in ernstigen toestand. De ver dachte zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De moord) op Sara Baugeltasch. De 21-jarige moordenaar veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. AMSTERDAM, 21 Maart. De Rechtbank te Amsterdam heeft heden den 21-jarige E. P. die op 27 Aug. van het vorige jaar de 8^jarige Sara Beugeltasch in een bananenpakhuis aan het Waterlooplein heeft vermoord, veroordeeld tot levenslange gevangenisitraf. De Rechtbank overwoog dat hier slechts levenlang kon worden opgelegd, gezien den ernst van het misdrijf- Gok het O.M. had na een uitvoerige behandeling met gesloten deuren tegen'verdachte levenslang geëischt. De psychiater had ontoerekenbaarheid geconcludeerd. WISSELKOERSEN. 2Q Maart 21 Maart. Officieel. Londen 7.09 7.02 Berlijn 59.40 59.37 Parys 9.75% 9.75 Brussel 34.30 34.50 Zwitserland 47.85 47.84 Kopenhagen 31.70 31.40 Stockholm 36.60 36.25 Oslo 35.65 36.30 New-York 1-48% 1.47% Niet officieel. Italië 12.30 12.30 Madrid 20.22% 20.20% Praag 6.17 6.18 Prolongatie 1 Beursoverzicht. De ontspanning op de wisselmarkt die gistermiddag en hedenmorgen reeds te zien was zette onder beurstijd voort. De berichten uit Brussel zijn bemoedigend en wijzen er op, dat de groote partijen in meerderheid zijn voor de handhaving van de tegenwoordige Belga. Het pond was flauw en daalde tot 7.01. Ook de dol lar en de Fransche franc waren onge- animeerd. Daarnaast ging een ongunsti ge invloed uit van de mededeelingen om trent ernstige schade aan de Amerikaan- sche tarwe-oogst. Over de geheele linie bleven de verliezen verder tot een fractie beperkt. Op de locale aandeelenmarkt liepen Kon. Olie t pet. terug, terwijl de Amerlk. soorten nauwelijks prijshoudend waren. Philips verloren 1* pet., terwijl Unilevers een zelfde verlies te incassee- ren hadden. Ned. Ford Verloren 2 pet. Aku's werden een fractie lager afgedaan. Rubbers verdeeld, doch over de geheele linie weiniè veranderd. Suikerwaarden verkeerden in reactie. H.V.A.'s stelden zich pl.m. 2 pet. lager, Tabakken gaven koersverliezen te zien. Scheepvaarten konden zich iiiet handhaven Dultsche obligaties ongeanimeerd.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2