"Wie gaMMute&vt U.dat VËV£fttf,U|T HAVERMOUT ATA reinigt vlugger, beter, II echte co#e£newü& -Koffie Alleen H-0 N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank HALFJAARLIJKSCHE UITLOTING MAGGI' N.V. Utrectitsche Hy poth eek bank Veel meer en Voor minder geld. GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 22 MAART 1935 - TWEEDE BLAD ZILVER zullen gaarne ontvangen voor Nederland SOEPEN Het is HET GEMAKKELIJKST Het is HET VOORDEELIGST ADVERTENTIE-BUREAU GOUDSCHE COURANT Markt 31 - Gouda - Tel. 2745 KOFFIE HAG „Niets kan er halen bij Sanatogen. Stap voor stap bouwt het de zenuw kracht op. Het bevordert een rus- tigen slaap, overwint zwakte en geeft nieuwe levenskracht." [GERöj POPULAIRE GESCHENKEN IN GERO-ZILVER Pandbrieven t 64,000.000.- Reserves f 1.823.268.44 4°jo pandbrieven A lOO Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Gouda. Weet U, waarom elke huisvrouw1 ATA steeds met dank vermmit ATA schuurt en reinigt alles Electrische windcentrales. Johann Sebastian Bach. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onzen harte- tijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het over lijden van onze geliefde Zuster, Be huwdzuster en Tante Mevr. ('EL1A VAN BRIEMEN, Wed. van Pieter Vrijlandt Pzn. De famiiie's VAN BRIEMEN en VRIJLANDT. Gouda, Maart 1935, Wachtelstraat 50. De Heer en Mevrouw SLOP op Zaterdag 6 April van 21/-»5 uur. Fluweelensingel 69. lieden heeft de HALFJAAR LI JKSCHE UITLOTING VAN PAND- BRIEVEN plaats gehad tot een totaal bedrag van'/ 2.376.000. De nummers der uitgelote stukken zijn vermeld op de nurrumerlijsten, j die verkrijgbaar zyn zoowel ten kantore der BANK als by haar agent- j schappen: te Amsterdam aan de Kerkstraat 21 en te 's-Gravenhaige aan de Willemstraat 93. De LOSBARE STUKKEN, onverschillig van welk rente-type, zijn ver wisselbaar tegen PANDBRIEVEN, refttende 4% per jaar totl den koers van 98%%, mits van het verlangen om te vei •wisselen vóór of op 5 April a.s. kennis worde gegeven. De Directie: Mr. N. P. C. VAN WIJK, Mr. B. VAN ROSSEM. Rotterdam, 21 Maart 1935. Schiedamschesingel 89. V«rirq9b IN 10 MINUTEN BEVRIJD VAN PIJN GROOT EN KLEIN smult van M.iggi's Soepen Deze zijn in een oogwenk gereed, smakelijk en voed- zaam. De Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen te Amster dam verwerkt in haat soepen de beste Holiandsche groen ten en andere grondstoffen. HET MERK VAN KWAIITE!T wanneer U in meerdere bladen advertentiën hebt te plaatsen, hetzij hier, of welk blad ook in binnen- of buitenland, dat U de opgaaf daarvan j toezendt aan het VAN DE U zyt dan in eens klaar en de plaatsing geschiedt naar wensch is échte koffie maar gegaran deerd coffeïnevrij. Fijnproevers geven er de voorkeur aan, om haar uitstekende kwaliteit en haar hygiënische eigenschappen. Een wereldorganisatie met 28 jaren er varing staat achtpr de schitterende reputatie van Koffie Hag. Alleen verkrijgbaar in de TTÓh^hL] 1 KOFFIEi flfll bekende door de wet beschermde verpakking. ANKA KOFFIE is de tweede soort, lager in prijs, maar ook volgens het gepatenteerde Hag- procédé veredeld. Ook deze kollie spaart hart en zenuwen, en de ver pakking is legen namaak beschermd. Alleen het wettig ge doneerde merk kan U voor teleurstelling vrijwaren. KOFFIE «OFFEiWevny SIS neem Sa£AloC*° verkrijgbaar in aUe th. en Drog vanaf Ft. I - per Vratp practiéche mengglaa Ook in Gero-Zilver wordt thans een serie po-pulaire geschenken gebracht, die ruime keus biedt voor elke beurs.' Geen vrouw behoeft zi£h nu meer de luxe te ontzeggen van de vele kleine gebruiksvoorwerpen, die de gezelligheid verhoogen van ontbijt- en koffietafel, van thee-uurtje en middagmaal. Cadeautjes vanat 95 etsalle verpak! ta elegant etui. Bij alle goede zaken op dit gebied is het boekje „Popuiaire Geschenken in Gero-Zilver" verkrijgbaar. De uitgebreide collectie wordt U gaarne voorgelegd. €)ER€> EEN MENSCHENLEEFTIJD GARANTIE NEDERLANDSCH FABRIKAAT UTRECHT DE BANK stelt beschikbaar: fn stukken van 100#.—, 500.— en f 100.—. De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. VOOR kinderen om flink op te groeien; xwakken om krachtig te worden; gezonden om gezond te blijven. Meer dan 250CH «eneeeheeren hebben •chrütelijk Sanatogen aanbevolen ala een ideaal versterkend voedsel. 1 Vechten tegen de Windmolens. Radio-torens van de Honnef-constructie. (Berlynsche correspondentie.) Don Quichotte is dood. Tegen windmolens rdt echter nog steeds gevochten. Niet Teen in de Nederlandsche polderbesturen, waar de electriciteit den windmolen nu na genoeg geheel heeft verslagen. De strijd wotdt voortgezet in veel hooger s f e- ln waar nftmnen van de wetenscnap ifet v6ó'r den windmolen opnemen en andere In de 13de eeuw moet een Hollander, een jongen uit WesUaan, den Nederlandschen windmolen hebben uitgevonden. Wy hebben wel eens den naam van dit jongmensch ge lezen, maar helaas is die ons ontschoten. En tóch vragen wy ons af ,of er, na het haringkaken en de boekdrukkunst, eén uit vinding is Nederland is geweest, .lie voor de Nederlanden van meer belang was. De wind molen maakte van Holland het industrie land bij uitnemendheid. De windmolen leg de de Holiandsche moerassen droog en her schiep diepe meren en binnenzeeën in vruchtbaar akkerland of smeuïge weiden. De windmolen zaagde van dik hout planken, waardoor de grondslag van den Nederland- schen scheepsbouw en scheepvaart werd ge- Igjd. Het getuigt van weinig piëteit, dat de windmolen in de laatste 50 jaar 'wordt uit gemoord en een speciale vereeniging hem moet beschermen, omdat hy zoo mooi het landschap stoffeert! Ep toch zullen de windmolens spoedig uit hun assche verrijzen. Mogen wij den heer Hermann Honnef gelooven, daH zal de 20ste eeuw zelfs de eeuw van de wind molens zijn! Het klinkt fantastisch. De heer Honnef is echter geen poëet en zelfs geen philosoof, maar een knap ingenieur, die ge durende den wereldoorlog door de Duitsche regeering aan het hoofd van de afdeeling „Grondstoffenreserve^" werd geplaatst en eender belangrijkste adviseurs van Hinden- burg-Ludendorff was. Na den oorlog, in de jaren 1923—^5 hoorde ook de groote massa, wie Hermann Honnef was. Immers, hy bouwde in die periode en ook later verschil lende radiotcffens, o.a. den toren van Kö- nigswu8terhausen, die eventjes 253 meter hoog is, en alleen door den Eiffeltoren in hoogte wordt overtroffen. By den bouw van den toren van KÖniswusterhausen, die bui tengewoon vlug in elkaar werd gezet, paste Honnef een nieuw systeem toe, waardoor het mogelijk was, dezen geheel vrijstaand, zonder steunbanden, te construeeren, hoe wel hij, gelijk iedere radiotoren, op isola toren moest rusten. Spoedig daarna brach ten alle Duitsche tijdschriften en vele dag bladen sensationeele artikelen ovef Honnef nieuwe idee: een reuzenmolen als „Gross- windkraftwerk! Wij zijn dezer dagen eens met den heer Honnef, die, hoewel in Dinglingen in Baden gedomicilieerd, ook te Berlijn kantoor houdt gaan praten. Wy hadden vernomen, dat er sprake van is, dat er ook in Nederland twee Honnef-molens zullen worden gebouwd. Aangezien de laatste maanden de Duitsche pws zwijgt, wilden wij het naadje van de kous weten. De heer Honnef gaf ons niet alleen de inlichtingen, waar wy hem om vroegen, maar stelde ons al zyn materiaal ter beschikking, tot zelfs een ly vig rapport over den bouw van twee electrische wind- centrales in Nederland toe. «Ik heb my", aldus begon de heer Hon- nef( „steeds voor bet bouwen van hooge huizen geïnteresseerd. Ik ben een man uit de practyk. Reeds op lii-jarigen teeftyd was ik ijzerconstructeur. Het was niet gemak kelijk. Je hebt er een heele dosi^ wiskundige kennis voor noodig. Ook hoogere wiskunde. Dat moest ik in mjjn vrijen tijd leeren. Maar het voordeel was, dat ik nu by mjjn wiskundige studie alles aan de practyk kon toetsen. En wiskunde is dan niet meer een abstracte wetenschap, maar leeft, wordt bjheid van de Nederlandsche grens, een nieuwe markthal hebben. Er werd een prijs vraag uitgeschreven. Ik deed eraan mee. Ik paste een nieuwe constructie toe. ik kreeg den eersten prys en werd de bouwer van ze markthal, ik ben Rijnlander. Er zit ook Hotlandsch bloed in mijn aderen En met den bouw van die markthal was ik, als zO-jarige jongeling, aardig in mijn schik.' In die jaren daarop legde ik mij toe op den bouw van kranen, loopbruggen en wat dies meer zy. Ik had hierbij een paar origineele invallen, tk patenteerde ge. Het gaf me veel werk en veel zorg, maar van lieverlee be gon ik op dit gebied een autoriteit te wor den." „Toen kwam de oorlog. Ik kreeg de lei ding by de „Rohstoffversorgung". Op een goeden dag komt Ludendorff naar me toe. Honneff ,zegt hy, ais we Lotharingen nu eens moeten ontruimen': Dan zyn wy ka- Pot, is myn antwoord; Lotharingen levert ons 80 van het ijzer, hetwelk wy noodig Lebben. Wy zullen Lotharingen houden, zegt Ludendorff. Maar -spoedig daarna fluistert Ludendorff my in het oor: Honnef, ik vrees dat wy Lotharingen niet zullen houden! Dat bracht my aan het piekeren. Wy zouden onsje ijzerbron verliezen. Wij zouden kolenmynen verliezen. Wat zouden wy niet nog meer verliezen? Duitschland zou een arm land worden. Arme menschen moeten echter spaarzaam zyn en dus prac- tiseerde ik myn hoofd suf over de vraag, op welke wyze wy spaarzamer zouden kun nen worden." „Op een goeden dag heb ik een confe rentie met Hergesell, U weet wel, den be kenden meteoroloog, destyus medewerker van Graaf Zeppelin ,die zich specialiseerde op de hoogere luchtstroomen. Wy praatten heel gemoedelyk. Plotseling flapt hy er uit: Het is toch eigenlijk een schandaal, dat er nog niet een van onze knappe ingenieurs op de gedachte is gekomen, om de krachtige luchtstroomen, die op enkele honderden meters boven onze hoofden waaien, te ex- ploiteexen." „Ik informeerde. AUe mogelijke meteo rologische stations schreef ik aan om ma teriaal over de richting en kracht van den wind op 100, 200, 300, 400 en 500 meter. Het resultaat was verrassend. Het bleek, dat op een hoogte van 200 tot 300 Meter de wind niet alleen veel constanter is dan in ons aardsche dal, maar dat de windsnelheid er veel grooter is. Dagen met windstilte komen daar practisch niet voor." „Wanneer nu de snelheid van den wind twee keer zoo groot is, is het nuttig effect, hetwelk wy ermee kunnen hebben, het achtvoud van de oorspronkelijke kracht. Is de snelheid van den wind drie kéer zoo groot, dan hebben wy er 27 maal zooveel nuttig effect van. Met andere woorden: het nuttig effect van den wind is evenredig met de derde macht van zijn snelheid. Deze stelling wil ik in practyk gaan bréngen." „De wind laat my niet meer met rust. Ik sta met den wind op en ga ermee naar bed. Ik mijmer niet meer, maar reken. En teeken." „Ik heb een windmotor ontworpen, die op een hoogte van 300 meter zal moeten draaien. Ik deed proeven. Het bleek, dat ik allerlei vergissingen had gemaakt. Ik maak te weer nieuwe berekeningen en deed nieu we proeven, die de juistheid van myn theo rie, van myn berekeningen bewezen." „Intusschen bouwde ik Königswusterhau- sen. Oorspronkelijk zou die toren 283 me ters-worden. Voor den top kon ik echter op dat oogenblik geen geschikt materiaal krij gen. Toen kwam het bovenste platform op de hoogte van 253 meter te liggen, terwijl het bovenste puntje 267 meter boven de aardappervlakte ügt. Ter vergelijking: de Eifeltoren is 197 meter hoog. Ik bouwde verder de radiotorens 'van Leipzig, Frank Piactyk. Toen ik twintig jaar was, moest fort a. M., München, Stuttgart, Karlsruhe "^groote stad in het Rijnland, in de na- en verschillende andere, allemaal torens van 100 tot 120 meter. Dit zijn alle vrij staande torens, die dus niet op een of an dere wijze worden gesteund." „Voor 14 jaren woedde er in de Vereenig- de Staten een wervelstorm. Nagenoeg alle radiotorens bezweken er door. Amerika stuurde toe» een commissie, om myn con structies te leeren kennen. Ik leverde den heeren het bewijs dat myn constructie* niet door een wervelstorm om konden wajtien. Ik verdeel namelijk de kracht van den wind als het ware over alle kanten van den toren. Sedert heeft de Amerikaansche Broad Cas ting slechts radiotorens gebouwd van de Honnef-constructie." „Met-den bouw van die Amerikaansche en andere buitenlandsche. torens had ik ech ter verder niets te doen. Toen wy met de radiotorens in Duitschland klaar waren, had ik dus tijd, om mij geheel aan myn nieuwe stokpaardje, het „Crosewindkraftwerk" te wijden. Bijna vyf jaren heb ik daar nu aan gewerkt. Niet alleen, maar met 15 inge nieurs en andere medewerkers, die my da gelijks terzyde staan. En thans ben ik' klaar. Alles is in orde. ik kan beginnen. Morgen." „De molens, zooals U ze noemt, worden 500 Meter hoog. Op een hoogte van 300 M. is de kap. Daaraan zyn de „wieken" beves tigd. Die „wieken" kunnen verticaal draaien maar kunnen ook schuin worden gezet. Ze worden door den top van den toren, die 200 Meter hoog is, in evenwicht gehouden. Die top is dus' in iedere houding te brengen. Stormt het, dan vormt de top een rechten hoek op de torenas. Het is een reusachtig gevaar, vooral wanneer U bedenkt dat de afstand van de eene „wiek" tot de andere „wiek" 150 meter is." „En, vroegen wy, wat kost nu zoo'n krachtwerk 1" „Dat is verschillend. In het algemeen zal zoo'n toren inclusief de dynamo's, die de electriciteit opwekken, ongeveer 35 millioen mark kosten." „Dat is een enorm bedrag." j.Maar het is toch niet zoo groot, wan neer U bedenkt, hoeveel electriciteit ermee op te wekken is. Ik wil nu verder geen de tails noemen, maar wil er alleen de aan dacht op vestigen, dat de electriciteit, met myn molen opgewekt, niet meer dan 4 pfennig per kilowatt-uur behoeft te kosten. De nachtstroom, b.v. voor het verwarmen van den bodem voor-den tuinbouw, is voor één pfennig per kilowatt-uur af te geven. Wy maken dan echter nog zulke enorme winsten, dat wy wanneer wy met twee to rens beginnen, er ieder jaar een toren uit de winst bjj kunnen bouwen, zoodat er na 12 jaren ook 12 torens gebouwd zijn, die geheel zyn afgeschreven. Ik begrijp, dat u in een courantenartikel niet al te veel cyfers kunt noemen. Wil U echter het volgende noteeren: het plan is, in. Nederland twee windkrachtwerken, ieder met een capaci teit van 60 duizend kilowatt te bouwen. In clusief een hoogspanningsleiding en een druk-lectrolyse bedragen de totaal-kosten hiervan 70 millioen mark. Wordt er van spermarken gebruik gemaakt, dan kosten de inrichtingen niet 42 millioen gulden, maar komt men natuurlijk op een veel klei ner bedrag. Voor den kapitaaldienst, sala rissen, loon, onderhoud enz. enz. hebben wij met elkaar ongeveer 3.65 millioen gulden Wel Frltsje, zeg huichelaar is. wat een Dat's makkelijk. Dat is een jongen, die huilt als de vacantie begint! noodig. Deze twee „molens" leveren ons echter 240 millioen kilowatt-uur electrici teit. De helft hiervan, dus 120 millioen kilo watt-uur Js zonder meer als dag-stroom te uerkoopen. Ik reken ermee, dat ik 40 mil lioen kilowatt-uur in Holland als nacht- stroom zal kunnen afzetten. Er bleven nu ifg 80 millioen kilowatt-uur over. Die ge bruiken wy voor het fabriceeren van hoog- tedrukwaterstof en zuurstof; deze beide gaspen worden gereserveerd in flesschen met een druk van 100 tot 200 atmosfeer. Waterstof is voor allerlei dingen te gebrui-* ken: by de gas verzorging in niet al te ver verwyderde plaatsen, die geen eigen gas fabriek hebben; by het hydreeren van steenkolen tot benzine; de vervaardiging van stikstof uit de lucht, salpeter, spring stoffen, ammoniak, enz. Zuurstgf kan b.v. in een gasfabriek worden gebruikt en daar door op de kolenrekening 30 l/c bezuinigen. De bruto inkomsten van één myner molens uit stroomverkoop schat ik op 13 millioen mark, voor de beide molens dus 16 millioen gulden. Deze berekening is werkelyk zoo bescheiden mogelyk." „Zeer geachte heer Honnef, Uw bereke ningen maken ons duizelig. Wij zyn leek. Wy kunnen ze niet volgen. Maar zegt U ons eens, wanneer begint u met bouwen?" „De bouw te Berlyn kan ,om zoo te zeg gen, eiken dag beginnen. Voor Berlyn zyn wy klaar. Ook voor München. Hamburg sol liciteert ook. Met Keulen wordt onderhan deld. In Duitschland komen düs voorloopig vier luchtkrachtwerken. Er moeten nog slechts kleine formaliteiten plaats hebben. Maar moeilijkheden van principieelen aard bestaan er niet meer." „En met Nederland?" „Ik heb het plan voor twee krachtwer- ken in Nederland uitgewerkt. Er is echter nog geen concessie voor Holland aange vraagd. Het geld is ook nog niet by elkaar. De onderhandelingen, die in Holland ge voerd worden, dragen nog slechts een voor loopig karakter." „Waarom wil u in Holland dadeiyk twee molens bouwen? Is het niet beter om met één te beginnen? Wy Hollanders zyn zoo voorzichtig. Vooral met geld. Zou het, in verband hiermede, ook niet practischer zyn «m in Holland heel in het klein te begin nen?" ■Jn het klein beginnen is onmogelijk. Wy moeten onze „wieken" op 300 meter hoogte hebben. Eerst op die hoogte kan men ge regeld met voldoenden wind rekenen. Im mer*1; zou er enkele malen te weinig wind zyn, dan zou het molentje stilstaan en zou het met de electriciteitsvoorziening spaak loopen. Men kan de menschen toch geen kaarsen laten branden, wanneer er wind stilte heerscht! Daarom moeten we een krachtwerk hebben van 300 meter met een balanceertop van 200 meter daarop. Er moeten om dezelfde reden twee molens tege lijk worden gebouwd, één b.v. in de pro vincie Zeeland, één in Groningen, in ieder geval een aardig eindje uit elkaar. Waar nemingen hepben n.l. geleerd, dat byna nimmer èn in de provincie Zeeland èn in de provincie Groningen ter zelfder tijd te wei nig wind zal zyn. Deze twee krachtwerken moeten dus met elkaar worden verbonden. Ook de krachtwerken, die wij in Duitsch land zullen bouwen, worden met elkaar ge combineerd." „Bestaat niet het gevaar, dat, wanneer de wind'te krachtig waait en de balanceer top om de een of andere reden niet goed functioneert, uw molen door de enorme cen trif ugaalkracht uit elkaar vliegt?" „Deze mogelykheid zou inderdaad be staan, was ik niet op de gedachte gekomen, de de „wieken" in tegenovergestelden zin te laten draaien. Of liever: in iedere „wiek" draaien twee rotatieschyven, de" een in po sitieve, de andere in negatieve richting. Op deze wyze is de centrifugaalkracht by elke windsnelheid, ook by den hevigsten storm, nul." „Gelooft u, meneer Honef, dat Uw mo lens nu werkelyk na 10 of 20 jaar de stoom- en waterkrachtcentrales zullen ver vangen?" „Het zal wel moeten. Het gaat zoo niet langer. Het loopt spaak met onze grond stoffen. Zeker, men kan nog wel lézen dat er veel te veel petroleum is, en de produ centen zoo tegen elkaar concurreeren, datv ze met verlies produceeren. Op de steen- kolenmarkt heerscht eveneens een baisse. Hoe lang zal dit echter duren? Kykt u naar de curve over het verbruik van olie en olieproducten, als steenkolen en andere grondstoffen. Dagelyks is er meer olie, zyn er meer kolen noodig, De auto's en vlieg machines gaan sneller en Sneller. De snel heid op de spoorwegen wordt verhopgd. Thans gaan weer, de zeeschepen sneller varen, ook de vrachtschepen. En dit alles beteekèht, dat er veel meer brandstoffen noodig zyn» dat er veel meer kracht noo dig is. Wanneer wy de kracht niet uit de lucht haiein, zyn over 50 of 60 jaar de^olie- bronen droog, de kolenmynen leeg. Het is misschien een treurige idee .maar het is zoo. Wy hopen toch, dat de wereldcrisis spoedig voorby is. Zoodra de tijden weer beter worden in Duitschland gaan wy dezen weg al op zal er veel meer kracht noodig zyn. De waterkracht varieert teveel; die kracht is veel duurder dan de leek ge looft. Onze kolen moeten wij sparen. Wy hebben kolen noodig voor kleurstoffen en als pharmaceutische middelen. Kolen zyn een schitterend product, maar wy mogen ze niet wegwerpen, wanneer... wy van den wind kunnen leven. De olie zullen wy ook voor andere doeleinden noodig hebben. Daarom is myn parool: geen kolen en geen olie meer verbranden! Laat ons... van den wind leven!" Tot zoover ons onderhoud met lr. Hon nef. Wij weten niet, of wij hier te doen heb ben met een fantast of met een ziener. Maar Honnef heeft naam als ingenieur. Honnef is, na Eiffel, de grootste torenbou wer ter wereld. Ware dit niet het geval, dan Houden wy ons onderhoud niet belang rijk genoeg gevonden hebben, om het we reldkundig te maken. Maar Honnef is een door en door practische man en in alle dee- len van Duitschland zyn de producten van zyn geest verrezen. Er is nog een reden, waarom wy den mo len van Honnef niet als een Don Quichot- terie beschouwen. Het verschijnsel van de pluraliteit doet zich namelijk ook hier voor. Er zyn n.l. allerlei uitvinders,-die zich met het probleem van een hoogen molen bezig houden.»Op de Leipziger Messe zagen wij b.v. een compleet model van een wintf- krachtwerk volgens het systeem van Wil helm Teubert; een speciale Windkraftwerk G. m. b. H. is reeds met den bouw van een dergelyken molen in de onmiddellijke om geving van Berlyn bezig; ook de A.E.G. verleent er haar 'medewerking aan. De dia meter der wieken bedraagt hier 60 Meter; de mast, waaraan de wieken uevestigd zijn, is eveneens 60 meter hoog en wordt op een heuvel van 40 meter gebouwd. Verder is een gepensioneerde majoor Bilau met het bouwen van reuzewindmolens bezig. Het idee van reuzewindmolens zit dus... in de lucht. Het project-Honnef is hierby het oudst, lykt ons het meest doordacht, maar werkt met de grootste proporties en verlangt daardoor de meeste middelen. Aan den anderen kant is de electricteit, die door den molen van Honnef opgewekt wordt, ontegenzeggelijk het goedkoopst. Maar genoeg. Of de molen van Honnef er komt of niet, weten we niet. Dat hangt van de geldgevers af. Komt hij er, dat hy dan den menschen moge leeren, dat samenwerking geboden is. Want het molensysteem van Honnef bereikt eerst zyn grootste nuttig effect, wanneer alle electrische windcentrales verbonden zyn. Nachtstroom van de eene centrale worrjt dan dagstroom voor de andfcre. En de kracht van den storm van het eene land komt ten goede aan het gebied, waar de windkracht te gering is. Van dit standpunt uit bezien, kan het gigante plan van Hon nef, hoe fantastisch ook, de volkeren tot elkaar brengen en voor de menschheid een groote zegen zijn. Wat Frederik de Groote van hem zei. Ter gelegenheid van de 250ste geboortedag op 21 Maart 1935. Door *Dr. J. VAN LEER. «B-A-C-lji" dit is het thema dat rederik de Groote Johann Sebastian opgaf, toen deze bij den koning e ?ast was, en het is wel een bewijs zeer Bach's kunst door Frederik GtCKjte werd bewonderd. Zeven jaar lang sedert Bach's als „Aklfompagnist" in dienst es was werd Johann Se- telkens uitgenoodigxi aan het ipaar Vader Bach kon pas op 7 1 ei 1^47 hieraan gehoor geven. "^jQe Heeren, de oude Bach is aangekomen", zei de koning, die juist huilconcert wijde beginnen toen flen ^ein de lijst van de pas-aange- OQten vreemdelingen voorlegde. Men 'e hach Riet den tijd oin zijn reis- te verwisselen voor zijn staatsie- N. Zqq stapte hij i^t de reiskoets y bracht men h^nj naar het slot, 4® kqnjpg hen} zeer fyntplijk ontving en hem direct liet plaats ne men voor het nieuwe klavier van Sil- bermann, waarop h\j improvisaties moest spelen op het thema dat de koning hem aangegeven had. Na dit gedenkwaardige j bezoek moet de koning verklaard hebben: „Dieser Mann sollte nicht Bach Beek) er soltte Meer (j= zee) heiszen 1" Voor Frederik de Groote bestond geen grootere componist dan Bach, voor wiens werken zelfs zijn geniale tydgenooten de grootste bewondering hadden. Voor zijn phenomenale scheppingskracht schieten woorden tekort. „Reeds op elfjarigen leeftijd toon- dp en?® kleine Johann Sebastian veel van muziek te houden. Zijn broer gaf hpm allerlei stukjes op, welke hij on middellijk ken^e. Om een of andere onverklaarbare reden mocht de kleine Johann een boek vol pianostukjes, dat van zijn broer was, niet hebben, hoe zeer hij ook bad en smeekte. Hij verzon nu het volgende om toch het boek te krijgen. Het lag achter de traliedeurtjee van een kast. Hy kon daar met zijn kleine handjes makkelijk tusschen en zoo kon hij het boek oprollen en door de tralies steken. Op deze manier kwam Johann aan het zoozeer begeer de boek. 's Nachts, als iedereen in bed lag, stond hij op, haalde het boek en schreef de stukjes, die er in stonden over. Omdat hij geen kaars had, moest hij met het maanlicht genoegen ne men Dit wordt ons verteld door een kro niek uit die dagen. Bach groeide op in Eisenach als zoon van den musicus Ambrosius Bach. Reeds op tien jarigen leeftijd verloor hij zijn ouders, en kwam hij in het huis van zijn ouderen broer, die in Ohrdruf organist was, en die ook zijn' leermeester werd. Dank zij een schoolbeurs kon hij naar het gym nasium te Lüneberg, en vandaar reis de hij dikwijls naar Hamburg en Lübeck om daar de groote organisten op te zoeken, en de kamerconcert- musici te hooren spelen. In het jaar 1703 kreeg hij een aanstelling als violist in de Hof-Jcapel te Weimar. Daarna werd hij organist in Arn- stadt, en vroeg daar vier weken va cantie, waarin hij të voet naar 'Lü beck reisde om het beroemde Buxte- hude orgel te hooren. Maar die vier weken werden maanden en Bach ver loor zoodoende zijn baantje in Arn- stadt. Vervolgens werd hij organist in Mühlhausen. In 1708 volgde zijn benoenfing als hoforganist te Wei- mar v.an 1714 tot 1717 was hij Hof- concertmeester te Weimar en eind 1717 ging hij als Hof-kapelmeester naar Kothen. Daarop ging hij 'a het jaar 1723 naar Leip sig als Thomas kantor en muziekdirecteur van de universiteit. Deze betrekking hield hij tot het einde van zijn leven, on danks de moeilijkheden, waarmee hij te kampen had. Hoewel men hét te gendeel beweerde, was Bach onbe schrijfelijk goed en vredelievend, en dat verwondert ons ook niet, omdat wij weten dat hij de kunst geheel wijdde aan zijn geloof. Het bovenstaande geeft'in groote trekken zijn leven weer. Wij kunnen ons nauwelijks een voorstelling geven van de scheppende kracht van den Meester, want de composities die ons gebleven zijn, en die 60 groote ban den beslaan, vormen nog maar een ge deelte van hetgeen hij gecomponeerd heeft. Wat ons gespaard gebleven is, zijn onvergankelijke werken! De H- Moll-Messe, de 200 kerkcantaten, de „Weihnachts en het Himmelfahrt- oratoria", de Mattheus- en de twees Johannespassionen, de Motetten en de geestelijke liederen, de werken voor orgel, yoor piano daaronder het beroemde „wohltemperierte Kla vier" en zoo kunnen wij door gaan Êach's scheppen kroont de pe riode der contra-puntisehe meerstem migheid en door de zoo rijk aan uit drukking zijndp harmonieën. Bach staat op het keerpunt tusschen twee stijlperiodenmaar hij steekt er verre

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 3