Een nieuwe vinding: Plantaardig leder. Vacantie in Zuid-West Afrika. Het eerste filmbal in Nederland. Eenige wenken tegen het besmettingsgevaar. FILMNIEUWS. Wat draagt men dit voorjaar Mooie reclame voor Texel, üp de Jaarbeurs. Sinds Juni van het vorige jaar" Is* te Nieuw Millingen op de Veluwe de fabriek m werking van ae N.V. Veritex, welke zich toelegt op de vervaardiging van plantaardig leder. Dit product, dat reeds alom de aandacht heelt getrokken, is een uitvinding van den directeur van ge noemd bedriji, den heer S. J. Blaupot ten Gate te Kootwijk^ die er na eenige jaren van zoeken en tasten in geslaagd is een geheel nieuw materiaal samen te stellen, netwelk in alle opzichten de hoedanig- neden van dierlijk leder bezit en een even ruime toepassing bloolt te vinden. Het nieuwe artikel mag niet worden ver ward met kunstleder oi z.g. leerdoek, dat uit een weefsel bestaat, waarop een lak laag wordt aangebracht. De structuur van het plantaardige leder, dat onder den naam van Veritex in-den handel wordt gebracht, is precies als i die van dierlijk teder, n.l. een innige vWvilting van vezels, welke worden samengehouden met behulp van latex (rubbermeik). Er bestaat in binnen- en buitenland groote belangstelling voor dit nieuwe product, ook van wetenschappelijke zijde. Zoo hebben prof. Van Iterson en dr. van Ros- sum te Delft, alsmede de Rijksvezeldienst hun volle medewerking bij de diverse proefnemingen verleend. Men heeft we ten te bereiken, dat de trekstèrkte van het plantaardige leder bij gelijke dikte zelfs nog die van het natuurlijke leder overtreft. Wat de kwaliteit betreft kan gezegd worden, dat deze ligt tusschen goed splltleder en vol rundleder. De prijs daarentegen is niet hooger*dan die van de betere kunstledersoorten. De doorsne den van het plantaardige leder vallen in het geheel niet, de achterzijde nauwe lijks van dierlijk leder te onderscheiden. Veritex kan geheel op de zelfde wijze verwerkt worden als dierlijk leder, het geen met leerdoek niet het geval is. Men kan dus zeggen, dat voor het eerst een volwaardig vervangmiddel voor leder is vervaardigd, dat bovendien een Neder- landsche vinding is. In vrijwel alle lan den is octrooi voor het nieuwe artikel aan gevraagd, resp. reeds verleend. Van groot belang is nog, dat het plant aardige leder nagenoeg geen concurren- tie-artikel is voor de Nederlandsche in dustrie, daar het speciaal die leersoorten vervangt, welke thans geïmporteerd wor den. Bovendien is het zeer welkom met het oog op de sterke contlngenteering van dezen invoer. De nieuwe vennoot schap zal zich spealaal bezig houden met den export. Binnenkort zullen aan bui- tenlandsche industrieën licenties worden verleend. De toepassing van het plantaardig leder is van viererlei aard, n.l. voor de carrosserie- en meubelbranche, de leer- waren-industrie en de leerbewerking (huisvlijt). Reeds heeft men avond- schoentjes uit het nieuwe product ver vaardigd. Daar het aantal toepassings mogelijkheden vrijwel onuitdrukkelijk is, is aan de fabriek een laboratorium ver bonden, waar dagelijks proefnemingen worden verricht en gepoogd wordt, waar zulks vereischt is, verbeteringen aan te brengen Het plantaardig leder beschikt niet alleen over de hoedanigheden van dierlijk leder, doch bezit bovendien nog bizondere kwaliteiten, waarvan men bij de toepassing profijt kan trekken. Zoo kan het plantaardige leder bij voorbeeld gemakkelijk worden geschalmd, hetgeen van groot belang is. Op de Jaarbeurs wordt dit gloednieuwe product geëxposeerd op stand 3121, waar men ook verschillende artikelen, uit plantaardig leder vervaardigd, resp.'met Veritex bekleed, zal kunnen zien, o.a. een autobus, autozittingen, clubfauteuils en verder lederwaren, zooals actetasschen, fietstasschen, gordels, huisvlijtartikelen avondschoentjes. Qehalve Veritex ver vaardigt de fabriek nog andere soorten plantaardig leder, o.a. Vericate, dat veel gelijkenis vertoont met peau de pêche Dat ook de vliegtuigindustrie zich voor het nieuwe artike! interesseert, moge blijken uit het feit, dat een binnenkort af te leveren Koolhoven-machine van binnen met Veritex zal worden bekleed, dat door zijn geringe gewicht dierlijk leder komt, omdat het te zwaar is bij vliegtuigen niet in aanmerking 'zeer goed bruikbaar is. Windhoek, de hoofdstad... en meteen ook de sohoolstad door H. G. DELFIT. r.en sympatlueu doel. Versterking ner tinancien van net ilio-Vacantieoorii. boven uit, want zijn scheppen heeft eeuwige waarde. Doordat h(j onvermoeid bezig was, tot diep in den nacht, werd zijn ge ste] ondermijnd en'zjjn oogen bedor ven. Hij moest tot twee keer toe een oogoperatie ondergaan, die beiden mislukten. Maar terwijl hij reeds in de schaduw des doods stond, werkte hij nog ingespannen. Op 28 Juli 1750 dicteerde hij 's middags zijn schoon zoon een orgelkoraal„Wenn wir in högsten Noten sind". Deze titel liet hij nog veranderen in „Vor Deinen Thron tret' ich hiemit". Dat was het laatste gebed van zijn geloovige ziel. Om negen uur 's avonds sloot hij voor immer de oogen... I Windhoek, de hoofdstad van Zuid- i West-Afrika, het economische en geestelijke middelpunt, geeft een ge trouw en aanschouwelijk beeld van het land. Hier bevinden zich de groote zaken en ondernemingen, waar de farmer zyn producten brengt en 2yn levensmiddelen of kleine ge- bruiksvoorwerpen, maar ook machi- nes, motoren en auto's inslaat. De winkelstraat van Windhoek biedt steeds een levendig en bedrijvig beeld, j Wü beginnen onze autotocht al- les wordt hier per auto gedaan vanuit het Noord-Westelijke deel der stad. De huizen liggen temidden van J bloeiende tuinen, We komen voorbij een groot gebouw, het is de Duitsche H. B. S. Direct by de eerste zijstraat ligt de eenvoudige inboorlingenkerk en de zendelingenschool. Hier is het meestal erg lawaaierig, vooral wan neer de kleine kaffertjes een lied zin gen of liever schreeuwen. In een rech te lijn van de kerk loopt een weg naar het kwartier der inboorlingen, dat van dat der blanken door een breed stuk braakliggend land gescheiden is. Wanneer dat, niet het geval was, zou den zelfs sterke zenuwen in het bijzonder reuk-zenuwen het niet uithouden. lederen dag wandelen de kaffers, Herero en Hottentotten vlug of minder vlug haar hun werk in de stad. Zondags gaan ze in lange ryen, gekleed in bonte gewaden naar de kerk. Wij komen in de hoofdstraat. Aan onze rechterhand ligt het stede lijk zwembad in de open lucht onder de boomen. Jammer genoeg is het wa ter dikwijls te warm, want het komt uit een warme bron, de eenige in de buurt, zoodat het water opgevangen en afgekoeld moet worden. Aan de overkant ligt de jongenskostschool in een oude tuin, en iets verder staat het Engelsche raadhuis. Dan volgen weer iets verder gelegen de Bank, het ziekenhuis, het stadspark, de regee- ringsschool, die door Boeren, Engel- •schen en Duitschers bezocht worden; verder de Post, de gymnastiekzaal en de Evangelische kerk, die hoog boven op een heuvel staat. Wanneer we die heuvel nog wat verder beklimmen, hebben we een prachtig gezicht op de stad met de witte huizen, rechte straten en don kergroene boomgroepen. Is men nau welijks de stad uit, dan bevindt men zich in de ongerepte natuur met ber gen van de wonderlijkste vormen, met doornstruiken, cactussen en aloës. In zulk een land groeien de far merskinderen op. Geen wonder dat ze de vacanties met groot verlangen tegemoet zien; want wanneer het eenmaal vacantie is, dan gaan ze in het kleine treintje, dat hun na twee, drie dagen bij hun ouders op hun farm aflevert. Soms ook worden de kinderen met de auto afgehaald. De auto is dan een prachtige personen wagen, of en meestal een vracht auto, waarop de inkoopen geladen worden, zoodat er vaak weinig plaats overblijft voor de vader met zijn éigen spruiten en de buurkinderen; dikwijls is het een lange tocht door steppenland, gebergten, zand en woes tijn! Heerlijk is het om weer thuis te zijn. Er is veel te doen, want het is oogsttijd. Niet altijd kan er een tuin aangelegd worden; dikwijls is de bo dem slecht en is er geen water. Waar J de grond echter goed is, worden nu groenten en vruchten 'geoogst. De 1 wijndruiven zjjn gerijpt! De kinderen moeten flink meehelpen. Maar ze doen het graag. Een belangrijk werk is het bevloeien. In de warme tijd droogt de bodem uit, en wel zóó snel, dat het begieten met kannen niets helpt. Na het werk en om zich te verfris- schen wordt er gezwommen. Het „zwembad" is meestal een water reservoir, die gevuld wordt door een wind- of electrische motor, die het water haalt uit een vaak met groote moeite gevonden boorgat of bron. Water is zeer kostbaar. Er zijn daar twee regentijden. Een- korte vóór Kerstmis en een lange „flinke" daar na. In de laatste vijf jaren was de droogte zóó groot, dat veel farmers 1 vertwijfeld waren en niet wisten wat 1 te doen. Het vee stierf en de nood steeg. Eind Januari kwam er dan tóch nog een regentijd!'ïn minder j dan geen tijd was het land groen en bloeiend, en leek een weelderige tuin. De rivieren zworen. De drie weken vacantie in Juli, He koude tijd, is het slachttijd. Meteen is het ook jachttijd. En in ieder farm-huis kan men de jachttrofeeën bewonderen, de geweien op de waranda, de vellen als tapijten en dekens, de staarten niet zelden als bezems. Soms hangt er een slangen huid, het vel van een luipaard, de schedel van een wild zwijn. En jacht verhalen worden ook graag verteld. Zoo hebben de farmerskinderen, die in de natuur zijn opgegroeid, iedere vacantie weer andere pretjes en vreugden. Zijn de vacanties weer voorbij, dan treedt Windhoek, de school stad, weer in haar recht. Vereen, tot behoud van Natuur monumenten in Nederland. Zaterdag is 4ji het Koloniaal Instituut te Amsterdam de aigemeene ledenverga dering van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nedenand gehouden, welke bijeenkomst werd voor gezeten door mr P. G. van Tienhoven. In zijn openingsrede wijdde de voor zitter woorden van droeve herinnering en van weemoedige hulde aan wijlen H. M. de Koningin-Moeder, Beschermvrou we, en aan Z. K. M. Prins Hendrik der Nederlanden, beschermheer der Vereeni ging, woorden van wplkom richtte de voorzitter tot prof. dr V. van Straelen uit Brussel, den kra^htigen en invloed rijken voorstander van Internationale Natuurbescherming in het bijzonder in het Belgische Congouebied. De taak der Vereieniging was in het afgeloopen jaar zwaarder dan ooit. Vele natuurterreinen gingen verloren, of wor den ernstig bedreigd, en nog steeds zijn er velen, die niet beeeffen, dat dit na tuurschoon en de weteraschappelijke waarde ervan aan deze generatie is toe vertrouwd, doch tevens behoort aan hen die na ons zullen komen en tdie ons te recht zouden kunnen werwijttui dat wij in luttele jaren hebbeai laten ondergaan wat tot de hoogste goede rn van ons volk behoort. Mr. van Tienhoven eindigde met de opwekking te blijven strijden voor de schoonheid om ons Ivsen. Blijkens het jaarverslag over 19A4-1935, uitgebracht door devi secretaris dr. Jac. PThijsse konden tegenover de vele ver liezen aan natuurschoon dikwijls aan winsten worden geboekt. Het duinenge bied van Voorne ging in eigendom aan de Vereeniging over. De Staat stichtte belangi -ijke reserva ten, vooral in het dnint sngebied der Noordzee-eilanden. Thans staat de Vereeniging voor vele |c moeilijkheden. Voor de werkverschaffing j en werkverruiming worden overal wer- j ken ondernomen, die in normale tijden in langzamer tempo, op beperkter schaal of in het geheel niet zouden zijn uitge voerd. Het ledental liep eenigszins achteruit, doch het stemt tot verheugenis, dat er zich telkens nieuwe leden aanmélden. In 1934 werden 1129 nieuwe leden ingeschre ven. Verschillende legaten tot een bedrag van 11.500 werden aan de Vereeniging vermaakt. Verschillende natuurmonu menten worden wetenschappelijk onder zocht, o.a. het Naardermeer, het eilandje Griend, het Korenburgerveen en de Ois- terwijksche vennen. OP HET VOETBALVELD. 'few <A M. Waarom geef je me zoo'n gemeene schop Ik dacht dat je de scheidsrechter was. Zaterdagavond zal het Carlton Hotel te Amsterdam een groote gedaantever wisseling ondergaan. Zoowei het ex- ais het interieur zuilen de illusie geven, dat men zien In een nimstudlo waant. Deze tijdelijke metamorpnose noudt verband met een lumbal, dat in dit hotel zal wor den gegeven ten bate van de Stichting xno-Vacantleoord. Het was de heer A. de Hoop, directeur vap den Nederiandschen Bioscoopbond, die in een met betrekking tot dit novum voor Amsterdam en voor Nederland ge houden persconierentie nog eens in her innering braent, dat het Blo-Vacantie- oord zien ten doel stelt, kinderen van de meest behoeitige ouders in de geiegen- held te stellen,1 gedurende enkele weken in de vrije natuur nieuwe gezondheid en kracht op te doen. Sinds i Juli 1933 zijn 1 elke maand een 90-tai kinderen in het I bekende „Russenduin" te Bergen aan Zee zonder eenigen steun van overheidswege, 1 verpleegd. Sinds het vorig Jaar valt he- laas een financieeie achteruitgang te constateeren. Het eerste gedeelte van de j inkomsten: de belangrijkste giften van het gezamenlijke film- en bioscoopbedriji waarvan destijds de oprichting van het I Blo-Vacantieoord is uitgegaan, bleven op I peil. Dit is niet het geval geweest met de 1 opbrengst van de collecte, die in de Jong- 1 ste Kerstweek in de verschillende bios- copen is gehouden. Niet dat de sympa thie van het publiek voor de Stichting ook maar eenigermate is verminderd; iedereen is blijven geven ,maar als gevolg van de crisisomstandigheden vond er een verschuiving plaats van het zilver naar het nikkel, en van het nikkel naar het koper.. Zoo was de opbrengst in de Kerstweek 1934 40.000 tegen 48.000 in 1933. Verwacht wordt, dat ook de aan staande Paaschweek geen gunstige resul taten te zien zal geven. Het bestuur van het Bio-Vacantieoord kromp zijn werk zaamheden echter niet in; integendeel: dit jaar werden weer 600 kinderen naar buiten gestuurd. Teneinde nu deze achteruitgang in de iinanciën eenigermate te compenseeren, werd de organisatie van een grootsch weldadigneidsfeest in den vorm van een lilmbal ter hand genomen, zulks in sa menwerking met het Carlton Hotel. Naar de heer Van Dam namens de directie van dit hotel mededeelde draagt het Bio-Va cantieoord geen enkel risico over het al of niet slagen van het feest. Het entree geld van 2.— per persoon wordt ten volle aan de Stichting afgedragen en zeer. waarschijnlijk zal ook een gedeelte van de opbrengst der consumptie e.d., welke niet zullen worden verhoogd, aan het Bio-Vacantieoord ten goede komen. Het publiek behoeft niet bevreesd te zijn, dat er op zijn portemonnale een aanslag wordt gepleegd, men wordt te dien op zichte geheel vrijgelaten. Elk entreebiljet bevat een nummer, dat recht geeft tot deelname aan een tombola, waarvoor door verschillende firma's buitengewoon iraaie prijzen, o.a. een Dujet voor vnegreis naar Parys met graus acnt al gen veronjx m de uentstao. Desemt zijn gesteia. ue lomDoia zul ecnier mé ae eenige auracue van nee ieesi zum zoo zunen tal van euenanaacne arnseS oeiangeioos nun medewerking aan oen avona en aen nacnt - z-onuagocmena te 4 uur wordt net leest gesnoten - ver xeenen. net neiaadig xèiaxter van net nimbal gaat op narmoniscne wijze ge paaro met de vestiging van een goeaë craame, zulks in navolging van net bUt tenianci ais namenjx blijkt, aat het mm bal in den smaak van net publiek vait en alles worat erop gezet aat ait doel zal worüen bereikt ligt het in ae be- aoeling teixenjare een herhaling te geven. Men hoopt, dat behalve veie ar- usten, aan ook versenmenae oincieeie personen aoor nun aanwezigneia luister aan net leest zuilen bijzetten. Aan ae- aerianüscne artisten zal het reeas Za terdagavond niet ontbreken, aocn, aan gezien het publiek het nu eenmaal een groote attractie vmat, ook Duiteniana- scne stars op zulk een feest te zien, zyn veie bekenae Fransche, Duitscne en kn- gelsche inmartisten ultgenooaigd. De bekende Cinetone Studio te Am sterdam zal o.m. het Canton Hotel met schijnwerpers belichten, zooais dat m Amerika gebetlrt bij een rllm-première. Wat de artistieke verzorging betreft, deelde de heer Postma meae, dat de lounge en de groote zaal van het Carlton Hotel met tal van decoraties zullen wor den versierd, welke geheel gebaseerd gul len zijn op het principe van de lilm. Men zal zich in een filmstudio wanen temid den van de acquisieten en de verschil lende apparaten, die men bij filmopna men gebruikt. De gr„oote zaal zal, zooals de heer Postma dat noemde, in een „droomtabnek" worden herschapen. Massale silhouetten van tilmartisten zullen daar op de bezoekers neerschou- wen. Bovendien zal de Cinetone, in sa menwerking met de filmfabrieken Poly goon en Profilti, filmopnamen van de aanwezigen maken, welke indien de brandweer geen bezwaar maakt nog denzelfden nacht in een apart zaaltje zullen worden vertoond. Alle bezoekers zullen verder kunnen meedoen aan een bijzondere prijsvraag met gegevens op lilmisch gebied, voor de oplossing waar van belangrijke prijzen beschikbaar zijn gesteld. Op deze wijze hoopt men van het film bal een gebeurtenis te maken, welke niet alleen vruchten zal afwerpen voor net in het geheele land zoo bekende Bio-Va cantieoord, maar ook hoopt men ermede te bereiken, dat de nog in haar prilste jeugd verkeerende Nederlandsche film industrie, door het samenzijn met be kende Nederlandsche acteurs en actrices, die hun krachten reeds meermalen aün de film hebben gegeven, in breede krin gen de belangstelling zal trekken, welke zij zoozeer verdient. Gorgelen met fceuloenzout. Betracht in alles de uiterste hygiene. door G. W. M. VERHAAR. We zitten op het oogenblik al weer midden in den overgangstijd met al de onaangename temperatuurswisselin gen en weersveranderingen daaraan verbonden. Als gevolg daarvan is het aantal griep- en verkoudheidspatiën- ten weer sterk toegenomen. Wie hët geluk heeft, zelf nog niet tot de slacht offers te behooren, kan ze toch zeker in zijn omgeving in groot aantal aan wijzen en voor hem komt het sr dus temeer op aan om zich tegen het veel vuldige besmettingsgevaar te wape nen, want al zijn we niet gewend ver koudheid als een ziekte te beschou wen, de dagen, dat we verkouden zijn zijn toch eigenlijk min of m^er vfer- loren dagen. We voelen pns dan lus teloos en zijn ontegenzeggelijk niet in de vereischte conditie om ons werk naar behooren.te vervullen: Daarbij komt nog, dat verkoudheden met al hun onaangenam nevenverschijnselen zooals hoofdpijn, pijn in de ledema ten, hoesten, heesfthheid, keelpijn enz. dikwijls zoo hardnekkig zijn, dat het volle veertien dagen en soms zelfs nog langer kan duren, eer men weer hee- Iemaal fit is. Het ligt dan ook voor de hand, dat we allen trachten, ons zoo lang mo gelijk uit de klauwen van onzen ge- haten vijand te houden, aoch als het besmettingsgevaar zich zoo aan alle kanten aan ons opdringt, weten we dikwijls niet meer, hoe we daarbij te werk moeten gkan. Een paar wenken op dit gebied zullen daarom misschien velen welkom zijn, In tijden, waarin de verkoudheid in letterlijken zin niet van de lucht is, en het infectiegevaar ons overal waar we komen bedreigt, is het ver standig meermalen daags te gorgelen, het' eenvoudigste en toch volkomen werkzame middel hiertoe is een war me keukenzoutoplossing. Een weinig dubbelkoolzure soda of waterstof- superoxyde aan het gorgelwater toe gevoegd is uitstekend, doch, zooals gezegd, enkel keukenzout is al vol doende. Verder moet men desinfecteerende tabletten koopen, die men, zoodra men ergens komt, waar veel men- schen zijn, en waar dus het besmet- tinsgevaar op zijn grootst is, in den mond neemt. Een uitstekende g«- woonte is ook, een zakdoek met een desinfecteerende vloeistof te bespren kelen en hier van tijd tot tijd aan te ruiken. Hierdoor worden ziektekie men, die mogelijk reeds met het in ademen in de neusholte waren bin nengedrongen, gedood, waardoor de werkzaamheden - van de gewichtige voorpost, die ons reukorgaan is, aan merkelijk worden verlicht. Is men ondanks alle voorzorgs maatregelen toch door een verkoud heid aangetast, dan is het in de aller eerste plaats noodzakelijk, de besmet te zakdoeken met de grootste omzich tigheid te behandelen. Bij zeer zware verkoudheid verdient het gebruik van papieren zakdoeken aanbeveling, die dan onmiddellijk na gebruik verbrand worden. .Verzuimt men dit laatste, dan heeft Jieit gebruik van papieren zakdoeken feitelijk geen zin. Bij de bestrijding van een verkoudheid iaat het er juist in de eerste plaats om de ziekteverwekkende bacillen zoo snel en volledig mogelijk uit te schakelen, hetgeen het beste door verbranding kan geschieden. Gebruikt men echter „„one zakdoeken, dan dienen deze ^zout water gelegd te worden en af zonderlijk, dus niet met het gewone waschgoed gewasschen «e worden. Hoe sneller en grondiger de ziekte kiemen vernietigd worden, des te eer der is de verkoudheid genezen en des ie geringer is de kans om haar op anderen over te dragen. Bij regenach tig weer verdient het verder aanbe veling om steeds zoodra men in huis komt, van schoenen en kousen te ver wisselen. Ook moet men voor tocht altijd op zijn hoede zijn. Een uitstekende methode om zich tegen kouvatten te wapenen, is het, „melken morgen het geheele lichaam krachtig koud af te wasschen en daarna zeer grondig te drogen. Op deze wijze wordt het lichaam zoo zeer I gehard, dat het ook bij de ongunstig- I gte weersgesteldheid tegen alle gril- j !en van ons klimaat bestand is. Doch men moet hier 's zomers mee begin nen terwijl nerveuze menschen ver standig zullen doen, eerst de raad van hun dokter in te winnen, alvorens lat dergelijke hardingskuren over te „De familie van mijn vrouw". Een Loet C. Banutjjn.fi!m. Vanaf hedenavond draait in de Schouw- burg-Bioscoop „De familie van myn vrouw", een amusante Loet C. Barnstyn-film, met Johan Kaart, Sylvain Poons en Cruys Voor bergt in de hoofdrollen. In deze vroolijke Hollandsche film treden verder op Mary Smithuizen, Cissy van Bennekom, Gusta Chrispljn, Adolphe Hamburger, Loesje Bouwmeester, Tilly Perin-Bouwmeester en Baby Beppie, de eerste Nederlandsche film- baby. Zeer geslaagd avondtoilet van donkerblauwe tafzijde. Gusta OhrispijnMulder. Deze filmbaby vervult een zeer belang rijke rol. De regisseur had de keuze uit 3 kinderen en na enkele proefopnamen werd de rol gegeven aan een meisje van 8 maan den, Beppie geheeten, de dochter van een Amsterdamsche werklooze, waarvan de moeder in het ziekenhuis lag. Beppie was de eenige van de heele familie, die geld verdiende. Voor het kind, dat haar eerste levens maanden in armoedige omstandigheden had doorgebracht, was de tijd, die zij voor de camera werkte, een periode, waarin zij de gelegenheid kreeg veel te genieten van de frissche lucht, daar een groot gedeelte der film, waaraan ey medewerkte, in Laren werd opgenomen en tevens tterd door de filmmaatschappij gezorgd voor een uitste kende voeding en ruim voldoende rust. De eerste moeilijkheid was natuurlijk, dat het kind gebracht werd in een voor haar geheel vreemde omgeving en het aan de drukte, moest wennen. Gelukkig bleek zy spoedig vriendschap te sluiten met de pro ductieleider Leo Meyer, die binnen korten tijd door haar tot „pappa" gepromoveerd werd. Hierdoor werd het noodzakelijk, dat Meyer persoonlijk by alle opnamen, die van de baby gemaakt werden, aanWezig was. Het optreden van een kind in een film neemt steeds zeer veel tijd in beslag. Niet alleen omdat men natuurlijk een kind slechts zeer korten tijd aan het schelle licht kan blootsteljen en men rekening moet houden met de geregelde tijden, waaróp het een dutje moet doen, maar ook, omdat men af hankelijk is van de luimen van het kind en hieraan nog meer concessies moet doen dan aan de zoo dikwijls in de pers over dreven grillen van de wereldberoemde bui- tenlandsche stars. Voor een studio-opname met Baby Bep pie had men een schuur gebouwd, waarin het kind door enkele van de andere mede spelenden gevonden moet worden. Zooals meestal gedurende de voorbereidingen was het een geweldig lawaai en het kind deed niets dan huilen. Eindelijk besloot men, haar een hajf uurtje te laten slapen en daarna tebeginnen met de opnamen. Er werd dus ,wat voor vrijwel niemand anders van de artisten ooit gedaan wordt, een ver vroegde pauze geannonceerd en toen men hoorde, dat deze was oip de baby, die aller harten veroverd had, een dutje te laten aoen, slopen alle technische helpers, die gewoon lijk met hun zware schoenen over de plan ken klossen, voorzichtig op hun teenen weg en bleef alleen in de groote studiohal „H. M. De Baby" achter, in zalige rust en on bewust van de geweldige ommekeer, die zij in de geregelde gang van zaken gebracht had. -| Evenals Baby Beppie debuteert in deze film een kleindochter vafi Louis Bouwmees ter, Loesje Bouwmeester Loesje is de doch ter van de in Indië zeer bekende actrice Roosje Vis-Bouwmeester, een kind uit het eerste huwelijk van den grooten acteur. Loesje, die in Bataifia geboren werd, maak te voor het eerst kennis met haar groot vader, toen zij met haar ouders overkwam om aanwezig te zyn bij de groote gala voorstelling, die de oude Bouwmeester ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaar dag gaf. In de Amsterdamsche Stads schouwburg zag zy haar grootvader in zijn wereldberoemde Shyloek vertolking en dit maakte op het kind een onvergetelyken in druk. Haar eerste bezoek aan Holland was slechts kort, daar haar vader niet lang Europeesch verlof kon krijgen en eerst en kele maanden geleden vestigden haar ouders zich voorgoed in Holland, waar Loesje po seerde voor verschillende reclame-foto's en ook reeds optrad in de rol van Clementine in „Op hoop van Zegen" met Mevr. Esther de Boer-van Ryk. Haar moeder is een „echte Bouwmeester", levendig, vol vuur en altijd jong. Als men met haar spreekt, komt vanzelf de herin nering terug aan den grooten acteur, die Nederland zooveel geschonken heeft en ook in Loesje kan men duidelijk het tooneel- bloed herkennen. Bij de eerste opnamen voor haar filmrol in „De familie van mijn vrouw" voelde zij zich direct thuis voor de camera. Zy is dol op spelen en hoopt in nog heel veel films te mogen medewerken. Johan Kaart als Dr. Nix. Veel chabots, ruches, pHssée's e.d. zullen worden gedrageit, „Wat draagt men dit voorjaar?". Ongetwijfeld hebben negentig pro cent der dames zich dit afgevraagd en wy kunnen er op antwoorden: „Men draagt alles wat goed kleedt en de vrouw zoo voordeelig mogelijk doet uitkomen." Zeer geruststellend, niet waar, lezeressen? De modeshows van de toonaange vende zaken in de groote steden zijn vollen gang en vele mochten wij reeds bijwonen. Het grand toilet is in ^verre veranderd, dat er meters en Niters stof verwerkt worden om de droom te verwezenlijken. Gladde lijf- ify een dunne taille, rokken strak om de heupen die aan de onderkant een enorme, wijdte vertoonen en buiten- Bewoon mooi en elegant zijn om op ®en show door de nagenoeg volmaakt gevormde mannequins te zien dragen. Slechts weinigen bullen zich echter d°or den druk der tijden een buiten gewone luxe kunnen veroorloven en zullen zich tevreden stellen met een Behleedejapon, die voor verschillende doeleinden zal moeten dienen. Hoewel de voorjaarsgedachten t°t uitdrukking worden ge- Jjacht ih de mode, zullen wij ons, ter- wij ons bezighouden met onze ®^debeschouwing, nog gaarne in onze ^tóerkleeding hullen, Offcieel doet de lente echter dezer tare intredeen wtj hopen dat sip ons vele milde dagen brengt, om reeds onze voorjaarsjaponnen, man tels, complets, tailleurs enz. te dragen. De eerste indruk, die wij van de mode. krijgen, is dat zij jeugdig maakt, flatteus en echt vrouwelijk is, terwijl wjj tevens meermalen aan de kleeding van vroegere eeuwen zullen terugdenken door de stijl der japon nen, welke van soepel velours of mooi getint.satijn gedragen" zullen worden met de van Dijck en Stuart kragen. Zelfs de kleuren, die voor derge lijke japonnen gekozen worden, moe ten in overeenstemming zijn met de smaak der tijden, purper, paars, gra naat, evenals het altijd weer mooie changeant, dat in taf zoo bijzonder voldoet. De al te strenge lijn, die de mode der laatste jaren kenmerkte, vinden wij bij d<! middag- en meer gekleede japonnen niet terug, ook al omdat de vele chabots, kragen, plissée's, volants, ruches, ceintuurs, strikken, decora tieve knoopen weer zoo'n heel ander aspect geven. De chabots worden veel al van kant, georgette en andere fijne weefsels gemaakt, terwijl garnituren van handborduursel zeer inden smaak vallen Groote strikken van taf, ba tist en züde, zoowel als vlotte lussen worden als halsafwerking op japon nen als mantels gedragen. Snoezige kragen en manchetten zien we van batist met een valen- cienne kantje afgewerkt, soms ook met allerliefste kléine gekleurde moesjes of Fransche knoopjes. Revers, vesten, opgestikte zakken, een groote variatie in werkelijk mooie decoratieve knoopen geven een geheel ander aanzien aan de kleeding, ter wijl er een veelheid in ceintuurs is, die de weer meer geaccentueerde taille omgorden, waar men versteld van staat. Heel veel mooi bewerkte gespen worden aan de stoffen cein tuur gezet en zij die nog van vroeger jaren oud zilveren gespen hebben, kunnen deze weer bequtten. Antieke sloten van kerkboeken voldoen even eens bijzonder als gesp, iridien men er een sluiting aan laat maken. Wie zich in het gelukkig bezit mag verheugen van oude kant zal deze weer voorzichtig weten te wasschen en te spannen om er een chabot of andere japongarneering van te ma ken, welke een buitengewoon cachet aan het geheel zal geven. Wat de mantels betreft zien wij de sportieve modellen, die veelal geen knoopsluiting hebben, doch een cein tuur, welke het geheel bijeenhoudt. De gekleede modellep hebben meer malen een bontgarneering, die wij op blauwe en groene mantels zelfs in die tinten geverfd zien. Onze eerste in druk was, dat het een weinig te ge wild is en meer of min onnatuurlijk, maar, men wil nu eenmaal verande ring in de mode en hare onderdeelen. We zullen zoowel meer gekleede De overige acteurs die in de «film optre den zyn allen bekend. Johan Kaart Jr. kent iedereen. Deze populaire acteur heeft door zyn „Schele" in „De Jantjes" nog grooter bekendheid gekregen. Sylvain Poons is al even populair. Deze rasechte Amsterdam mer heeft men in de laatste jaren in 'n groot aantal rollen gezien en niet alleen door zijn komisch spel en door zijn eigen manier om een liedje voor te dragen trok hy de aan dacht, maar ook als danskomiek heeft hij een welverdiende reputatie verkregen. Met Sylvain veel succes is Poons reeds in „De Jantjes" en „Bleeke Bet" opgetreden, in de eerste was hy de Mop, in „Bleeke Bet" het jjsco- mannetje. Van de overige acteurs noemen wy nog speciaal Cruys Voorbergh. By van Dalsum speelde hy belangrijke rollen. In „De familie van mijn vrouw" speelt hy de hoofdrol van een gep.aagden schoonzoon, óte zyn rustig huwelijksgeluk verstoord ziet door de moeder van zijn vrouw, die een maand komt logeeren en iaan alles wat haar schoonzoon doet, steeds een verkeerde uit leg geeft. Het is een rol, waarin hy gele genheid krijgt tot zeer geestig spel met Johan Kaart Jr. en Sylvain Poons, die de komische hoofdrollen in deze film vervullen. „Viva Villa". Een Metro-Goldwyn film over Mexico's jongste verleden. In het Thalia-Tiheater wordt vanaf heden avond vertoond een Metro-Goldwyn film, waarin verhaald wordt een belangrijke epi sode uit de wordingsgeschiedenis van Me xico's jongste verleden dat zoo nauw ver bonden is met den volksheld Pancho Villa. Pancho Villa was een onderdrukte lijf eigene, die uit de nameloosheid van het grauw naar voren trad, om de bevrijding van zijn land te brengen. Maar die bevrij ding bracht het niet vsrder dan tn opstand en de geestdrift uitte zich in plundering, wraak en wreedheid. Er consolideerde zich niets en heel deze omwenteling zou voor beschikt zijn, om te langen leste weer de oude toestanden terug te brengen, als er geen leidende geest ware geweest. Deze trad spoedig daarna op in den vorm van een zekeren Madero, die den bijnaam van den „Christus-Dwaas" droeg, wat op zich zelf veelzeggend genoeg is. Dit was een idealist van groote zachtheid, een volmaakt contrast met den feilen wreeden Villa. En het is eigenaardig welk een invloed die twee antipodische figuren op elkander hebben uitgeoefend! In Villa was het geweld ge zeteld, dat gebaand en ten goede geleid werd door Madero. Op zeker tydstip werd deze Madero doodgeschoten, zooals ook ten slotte Villa geveld is, maar «oén was het werk der bevrijding reeds voldongen. Zoo zyn de min of meer historisene fei ten. Maar de film heeft hieraan een soort van karakterstudie verbonden. Men Heeft in dezen Villa een figuur gezien, welke men wreed en kinderlijk, woest en zacht, tra gisch en lachwekkend, ij del en eenvoudig, Jom en schrander tegelijkertijd zou kunnen maken, zooals de Amerikanen dat zoo gaar ne doen. Natuurlijk hebben ze daar goede redenen voor: zy geven een kundig acteur een prachtige kans, zy stellen elkeen uit het publiek tevreden en behouden voort durend het verrassende element in hun film. Voor de vertolking van den Volksheld Pancho Villa vroeg men den hoogst begaaf den acteur Wallace Beery, die voor deze creatie op de Biennale te Venetië bekroond is met den pry's voor het beste (indivi- dueele) spel. Wallace Beery heeft van deze oproerling een levend mensch gemaakt. Een zeer kinderlijk mensch, een analfabeet, behebt met geweldige ydelheid, met bijna onbewuste ,maar ook ongeloofelyke wreed heid, terwyl hy terzelfder tyd bewijs af legt van werkelijke goedheid. Om zóóveel tegenstrijdige eigenschappen aannemelijk te maken, neen, om daaruit een karakter op te bouwen, dat ieder onzer werkelijk her kent en aanvaardt, is geen geringe pres tatie. Daartoe komt Wallace Beery alle hul de toe, dat is ontzagwekkend knap! De regisseur Jack Conway (die nooit te voren zyn kracht aan werk van dezen aard gegeven had) heeft ervoor gezorgd dat de beelden in voortdurende beroering bleven, zooals de tijden waarin deze film speelt. Hoe Wallace Beery over den echten Pancho Villa denkt. Vijftien jaar geleden lag de naam van den grooten generaal op ieder's lippen, en toen reeds dacht Wallace Beery aan de mogelijkheid, het veelbewogen leven van Pancho Villa te verfilmen. Zijn ideaal is nu in vervulling gegaan; Beery ^eeft Pancho Villa's levensloop geheel bestudeerd. „Villa wist weinig van de schoonheden des levens, al het conventioneele was hem vreemd, aan beschaving stoorde* hy zich niet. Toch was Villa in z'n hart verwonderd over de sen saties, die hy verwekte. Hij leek my altijd een kleine jongen, die „Robin Hood" wilde spelen met musketten, zwaarden, menschen- levens en vrouwenharten, en verbaasd op keek, wanneer iedereen zijn spel met zulk een belangstelling volgde. Hy was trouw, en nimmer verried hij een vriend, ofschoon hy geen genade kende, wanneer een vriend hem had verraden. De idealist Fr. Madero werd door hem verafgood; deze wist het goede in hem te ontdekken, en kon daardoor op Villa's eeuwige trouw en vriendschap rekenen. Pancho Villa zal in de wereldge schiedenis voortleven als een groot figuur uit den tijd na den wereldoorlog." Van Beery zelf kan gezegd worden, dat zyn rol een creatie is geworden. Voorna melijk opgenomen in de binnenlanden van Mexico, suggereert deze film de werkelijk heid. Het werd geen biografie, doch het werkelijke leven van dezen merkwaardigen wordt op zeer bijzondere wijze Wallace Beery heeft als medespelers Fay Wray, Leo Carrillo, Stuart Erwin, George E. Stone, Joseph Schildkraut, Donald Cook, Henry B. Walthall, Katherine de Mille, Da vid Durand, Phillip Cooper, Frank Puglia I Moderne kraag van handborduursel met chabot en mouwopslagen. mantelcostumes zien met groote re vers, lichte strikken of capeje als de 'strengere tailleurs, doch naar onze meening zal de driekwart lange, in wijde klokken Vallende mantel met bq passende japon een overwegende meerderheid voifmen. Vlotte kleine mantels in bolero- vorm en harmonieerende kleuren zul len bij de meer eenvoudige en spor tieve modellen gedragen worden. Capes komen in de meest uiteenloo- pende variaties voor, nu eens coquet slechts de bovenal-men bedekkend, dan weer zoo lang, dat slechts weinig van de japon te zien komt. Deze laiat- ste worden o.a. tan fluweel gemaakt en vormen een prachtig geheel met de lange, sleepende avondjaponnen. Capejes worden zoowel op mantels, japonnen, jakjes als complets gedra gen, terwijl zij van hetzelfde mate riaal als van de japonnen zijn of to taal afwijkend verwerkt worden. Zoo

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4