5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bodegrAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. 73***Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. Duitsche Luchtbewapening:. groote particuliere banken. Uit deze ban- en om een toestand te consolldeeren, die hoord, dat vroeg of inperking van de te FEUILLETON. mager en leelijk. hoewel niet zonder Ze moest het Juiste moment uitMezen Ondergrondsche actie. Dib alles beveeaent in uen grond, aat natuurlijk verschil. Meent u Juffrouw Valery? (Wordt vervolgd). maken en voegde er aan toe, dat zijn antwoord niet beschouwd mocht worden als aanvaarding van het voorstel. Een deel der avondbladen publiceert het antwoord van Simon op opvallende wijze. Intusschen heeft de onderstaatssecre taris voor Luchtvaart, sir Philip Sassoon, buiten het Lagerhuis op een vergadering van den Volkenbondsunie een redevoe- over het geheele pro- ging van de levensduurte tegen te gaan; maatregelen tot beveiliging van de bank deposito's, die zelfs kunnen gaan tot waarborging, door den Staat, van de van paarden, en zag onmiddellijk dat de 2 Lancaster er slecht mee overweg aan den rand van z’n hoed. Hij sprak op lulden toon u bent, geloot ik, juffrouw Dave- rAHuntM 50ct* ’iFUHfh 90ch stoof, c von vormt ronder e op- aon- lie U ar uw eeste- geld, 50". Naar het Engelsch van ADELINE SERGEANT. land in onmiddellijke tegenstelling stond rikaansche methodes is afgestemd, en het plan van den Arbeid, van de Man, die nu ook minister is, in toepassing te brengen. socialisten, die moord en brand schreeuwden, toen de kathollek-liberale die in 1926 een franc heeft achtergelaten, die slechts een zevende was van den goudfranc, nu weer een franc heeft cadeau gedaan aan zijn opvolgers, die tot een vierde van dit zevende is gedaald. Van Zeeland heeft uitvoerig uiteenge zet, welke redenen hem er toe hebben georacnt den iranc op te geven en hij neeft erkend, dat het niet de technische positie is geweest van de Nationale Bank teruggevraagd die er goud oi buitenland- sche gouddeviezen of bezittingen mee kochten De banken geraakten in moei- De pariteit met Engeland. „Een uitvoerbaar middtl om onveiligheid te vervangen door veiligheid”. Wij hebben de hoop niet opgegevên, wij zullen onze pogingen niet opgeven. Maar wij moeten Europa zoo nemen als het is. Wij staan nog steeds op de vijfde plaats onder de wereldluchtmachten en wanneer wij er ons tevreden mee stellen te blijven staan waar wij op het oogen- blik zijn, zullen wij niet lang Duitsch- land voor blijven. Het door Engeland en Frankrijk ont worpen luchtpact is gebaseerd op weder- er op- van wel. Terzelfder tijd had de bestuurder zijn paard laten keeren en stond nu vlak bij den uitgang van het stationnetje, van waar hij de beambte toeschreeuwde: Hallo daar! Is hier iemand voor Moat House? Er staat een dame te wachten! riep de man terug. Zal ik de bagage brengen? Hij dacht er niet aan uit te stappen, en Nell wandelde den nauwen doorgang uit naar de poort, met een gevoel van béleedigd te zijn. Zij vroeg zich af, wie deze jongeman was met het roode ge zicht, die niet de minste gelijkenis met een heer vertoonde. Zou het een zoon van Mr Lancaster zijn? Mr. Lancaster zelf liep niet over van vriendelijkheid, maar in ieder geval wist hij hoe hij zich gedragen moest. De jongeman knikte lomp, toen Nell naderbij kwam, en tikte op den smailen weg wilde laten wenden. Dat is de jonge Lancaster, deelde de controleur mede, terwijl hij hem op dat die voor u komt, J ui trouw. Ja, dank u! Dat geloof ik ook, sta melde Nell, terwijl haar zelfvertrouwen nant? M'n vader vertelde me, dat u zoudt komen, en daarom ben ik u maar af ko men halen. U bent toch niet bang vopr het paard? Neen, dat ben ik niet, verklaarde Nell, maar ze voegde er niet aan toe, dat weer een beetje toenam. Het rijtuig viel niet erg in haar smaak. Het was een ouderwetsche en tamelijk tieven met het oog op het crediet; cre- dletverruimlng met een réntenpolitlek, die hausse bevordert, om te komen tot van een waarvan witgeschilderd hek toegang gaf tot een pad, dat den heuvel afliep naar den hoofdweg. Nell keek den weg over, maar zij kon geen spoor van een voertuig of zelfs van een huis ontdekken. Is hier geen dorp? vroeg zij den 1 conducteur, die naderbij kwam. Hier is Hayley, juffrouw. Welzeker! deelde hij mede. Maar het is een kwart mijl van hier verwijderd. Dien weg langs, naar den rechterkant. Ik moet naar Moat House. Dat ligt, geloot ik, ongeveer vijf mijl hier van daan. Het gezicht van den conducteur drukte onmiddellijk verbazing uit. Moat House, juffrouw? U wilt toch niet zeggen, dat u daar heen gaat. Waarom niet? viel Nell een beetje scherp uit. Och, ik weet niet precies, antwoord de hij op een toon, die Nell niet zoo eei- biedig voorkwam als in den beginne, maar men zegt, dat het'een zonderling bouwvallig kasteel is; heel slechts onder houden, en ik zou niet gedacht hebben, dat dat nu eigenlijk de verblijfplaats voor een dame zou kunnen zijn. Nell negeerde de opmerking Kunt u mij een rijtuig bezorgen? vroeg zij. Maar toen deed het geluid van wielen eiy paardenhoeven haar haastig omzien, en zij zag een voertuig in snelle vaart het station naderen. De beambte hield z’n hand boven de oogen en tuurde er naar. Kijk, stelde hij vast. Dat is de dog car van Moat House, hoewel we die den laatsten tijd niet veel meer zien. Ik denk, zijdsche garanties der Locarnovolken tegen aanvallen uit de lucht. Wanneer Groot-Brittannlë een nuttig deelnemer aan een zoodanig pact wil zijn, moet het sterk genoeg zijn om passenden bijstand te kunnen bieden, wanneer daartoe een oproep tot Engeland wordt gericht. De verschillende pogingen om te komen tot een internationale overeenstemming over de problemen der civiele zoowel als militaire luchtvaart zijn mislukt. Onder deze omstandigheden heeft de regeering besloten de luchtsirl^dkrachten uit te breiden met 41 eskaders, hetgeen thans in uitvoering wordt gebracht De politiek der regeering blijft een politiek van in ternationale ontwapening en men heeft de hoop niet opgegeven eenlge beperking te bereiken, doch het Is helaas onmoge lijk te rekenen op spoedige resultaten. Andere volkeren bewapenen zich en men moet Europa nemen zooals het is. De Britsche nabuurlanden erkennen, dat de maatregelen, die thans genomen waren buitengewoon redelijk zijn en niet uit dagend. werd weer wat opgemonterd door de hoop, voldoende te gaan verdienen om hen materieel te steunen, en te voorzien i in de behoefte aan weelde en verande ring van lucht van haar moeder. Zij vond het ook wel prettig te voelen, dat zij nu haar eigen brood ging verdienen en nut- tig zou worden In de maatschappij. Met Mr. Lancaster was alles van een leien dakje gegaan, zoodra zij de betrekking had aangenomen. Hij had het salaris op honderdvijftig pond per jaar gesteld en zelfs aangeboden haar wat voorschot te geven, benevens vijf pond voor reiskos ten, doch zij had beide van de hand ge wezen, daar het haar beter leek niet te veel verplichtingen aan hem te krijgen. Zij had geen nadere gegevens omtrent j het meisje, bij wie ze als gezelschapsjui- frouw moest fungeeren, kunnen verkrij gen; maar hij had haar gevraagd zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden aan te vangen, daar Miss Valery veel be hoefte aan gezelschap had. Toen ze het woord Hayley” in zwarte letters op een wit bord zag staan, rhapte ze haastig haar bezittingen, die zij in de coupé had meegenomen, bijeen, en ging het perron op, waar haar bagage reeds was neergezet. Toen stoomde, na een kort oponthoud, de trein weg en Nell keek met een ge voel van Intense eenzaamheid om zich heen. Het station scheen geheel verlaten te zijn. Slechts een houten perron en een dito loods met een plaatskaartenburau aan het eind, vormden de geheele acco- De prijsverhoogingen. Prijsverhoogingen worden thans reeds allerwegen aangekondigd; de winkels zijn de laatste dagen bestormd, maar het ergste is de vertrouwenscrisis, want wie zou na 1926 en na hetgeen nu weer ge schied is, nog vertrouwen kunnen stejlen in beloften? De lieden, die moeten leven van een lijfrente, de menschen die een levensverzekering hebben afgesloten, de hypotheekhouders, die allen toch zeker niet. En de loontrekkenden zullen de en Redactie telef. Hoe de devaluatie in België tot stand kwam. Ben kijkje acuter de scnermen. De nieuwe premier, Van zeeland, heen zoowel in de Kamer als in den tienaat met een groote meerderheid de volmach ten verkregen, die nem o.m. de bevoegd heid verleenen den iranc met 28 pet. te devalueeren. Men zou eenlge dagen ge leden niet verwacht hebben, dat zoovele volksvertegenwoordigers hun stem aan deze radicale, ja welhaast revolutlon- naire maatregelen zouden geven. Hoe is dat alles zoo ineens gebeurd? De aige- loopen week is een les geweest op velerlei gebied, een les, die telt voor Iedereen. Er is iets, dat bijzonder treft in alles wat er in Belgle is gebeurd, namelijk, dat geheel de pers tegen de devaluatie was gekant en er zelfs met kracht tegen heeft geageerd. En toch is de franc prijsge geven, terwijl de gouddekklng van de Belgische valuta op dit oogenblik, na al de bewogen gebeurtenissen van deze week nog ruim 50 procent bedraagt en alle technische middelen aanwezig wa ren om aau alle, ook bultenlandsche ma noeuvres het hoofd te bieden. De regeering-Van Zeeland, samenge steld uit liberalen, katholieken en socia listen, houdt er, naar de corr. van het U. D. aan zijn blad meldt, de redeneerlng op na, dat niet zij de devaluatie heeft gewild. Zij verklaart, bij monde van den premier, dat de devaluatie een voldongen lelt was, toen zij het bewind in handen had genomen, en dat zij tot de waarde vermindering van den franc heeft beslo ten, omdat zij deze waardevermindering beschouwt als de achterwaartsche stel ling, waarop zij zich uit weloverwogen tactiek moet terugtrekken om nog dat gene te rédden, wat er te redden valt. Wat dan zou l (iÜIIISIHE COURANT. Luchtvaartproblemcn. Sassoon verklaarde, dat hij eerlijk ge loofde, dat men In het ontworpen lucht pact een uitvoerbaar middel bezat om onveiligheid te vervangen door veiligheid en op deze wijze de hoofdzaak van over dreven bewapeningen en van den oorlog uit den weg te ruimen. Zoowel in Japan als in de Ver. Staten Is een streven $an den dag gekomen de luchtstrljdkrachlien te versterken, terwijl Rusland behalve een leger van uüo.üüO man thans de grootste luchtstrijdmacht der wereld wil bezitten. Er zijn Europee- sche volken, die aan Rusland grenzen en die buitengewoon geïnteresseerd moeten zijn bij het onheilvolle toenemen van de militaire macht van Rusland. Inzake de herbewapening van Duitsch- land merkte Sassoon op: Dit is sinds lang het onderwerp van het grootste belang, om niet te zeggen van de grootste bezorgdheid voor het Engelsche volk geweest. Er bestaat reden te veronderstellen, dat het tempo der herbewapening in Duitschland definitie! bespoedigd is Spr. hoopt, dat de besprekingen, die kortgeleden tusschen den minister van bultenlandsche zaken en Hitler hebben plaats gevonden, zullen leiden tot een betere kennis aan weerskanten van de doeleinden en voornemens der beide lan den. Wanneer dit zoo zal zijn, zal dit een groote winst beteekenen. Een volledig begrip van de positie van de andere zijde is een noodzakelijke voorwaarde voor een experiment, dat de toekomst van België in duistere nevelen hult. Het „Amerikaansche” plan van de regeering. Kamer en Senaat hebben zich thans achter de regeering geschaard en Van Zeeland heeft een jaar volmacht om zijn plan, dat een compromis is tusschen zijn eigen plan, hetwelk nog al sterk op Ame- i-iljnnncnhn Ir- a t'cractar*» H ar» hot staan de kwestie door middel van ver- daglngsvoorstellen op te werpen. Churchill maakte MacDonald merkzaam op, dat het antwoord een me hem neeit gekelderd, iedereen vraagt zien ai, wie de Kostbare brochures, boe ken en weekbladen neeft bekostigd, die aan alle parlementsleden, aan vele jour nalisten, aan alle dagbladredacties, aan nnanciers en kapitaalbezitters werden gestuurd in den laatsten tijd en waarin ae devaluatie als het beste en zekerste redmiddel werd aangeprezen om uit de 1 moeilijkheden te geraken. Iedereen vraagt zich ook af, wie het zijn die voortdurend goud of gouddevie zen hebben gekocht en hiervoor hun de- ABONNEMENTSPR1JS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de >ezorgin£ per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie [nterc. 2745. Postrekening 48400. fiebben. Verder wördt aan de arbeiders, beamb ten en alle loontrekkenden een verzeke ring gegeven, dat, met de stijging van de 1 duurte ook de loonen zullen omhoog i gaan en tenslotte is besloten, dat de Sovjets zullen worden erkend door de positos uit de banken hebben terugge- trokken, met welke aankoopen thans in een slag tot 25 pet. winsten worden ge- maakt ten koste van de kleine lieden, de kleine spaarders, de werkenden. geerde, nemen nu deel aan hetzelfde regiem, dat nog wat verder gaat, n.l. tot een Jaar. Dit toont eens te meer, hoe ook in België, de wegen van de politiek on doorgrondelijk zijn. De basis van het verdere programma Is de devaluatie met 28 pet., gevolgd door progressieve opheffing van de wlsselcou- trole, die wel spoedig zal gebeuren, onv uuo dat deze den handel te veel belemmerde; öf andere maatregelen nemen, b.v. door verlaging van de tolrechten, om de stij- devaluatle van den franc de beschikking trachten te krijgen over nieuwe midde- len om den strijd verder voort te zetten en om een toestand te consolldeeren, die door de wisselcontrole van zelf was ont- I terugbetaling van al de deposito’s; ult- staan oefening van toezicht op de banken, door de aanstelling van bijzondere commissa rissen, met oplegging van zekere dlrec- er, wat geen geheim is, tegen den iranc i onaergronasene actie is ontketend, I I vrijwillige conversie; Instelling I Nationale Hypotheekkas, waarvan de werking met bijzonder duidelijk is be paald, maar die vermoedelijk de valorl- satie van de hypotheken op het oog zal HOOFDSTUK VI. Op weg. Drie dagen later zat Nell Davenant in den trein, met bestemming naar Hayley, het dichtstbijzijnde station bij de woon plaats van Mr Lancaster. Het afscheid van haar moeder en zuster had haar na- het andere eind een tuurlljk wat verdrietig gestemd, maar ze modatte, terwlj Dat, schreef Geoffrey, is het voor naamste wat vader's rentmeester mede deelde. Het schijnt dus bevredigend En den anderen morgen was het nieuws nog bevredigender. De bankier en de beursman waren volkomen bereid voor mr. Lancaster in te staan, en er was niets te vinden, wat in zijn nadeel sprak. Uitstekend! zei Nell beslist. Het van Beigie, maar wel de positie van ae ken werden de deposito’s van de cliëntèle De regeering, op grond van een volmacht- wet, zonder het parlement, maar toch lijkheden en moesten een beroep doen op onder controle van het parlement, re de Nationale Bank. In een maand tijds werd voor 500 millloen goud weggehaald uit de Nationale Bank. Op 12 Maart 50 millloen, op 13 Maart 77 millloen, op 14 Maart 180 millloen, op 15 Maart 354 mil- lioen, op 16 Maart, In twee uren, 280 mil- lioen. Toen had men te kiezen; öf de banken credleten weigeren om de opge- vraagde deposito's terug te betalen, en ze dus verplichten hun loketten te sluiten; nieuwe regeering. I Elke minister heeft zich schriftelijk op dit programma verbonden. In België Is een periode van proefnemingen ingetre den Men vraagt zich af, of de grondwet- tlge rechten gehandhaafd zullen blijven. Redding van de banken inplaats Er is reeds een schuchter stemmetje ge- van den franc. I hoord, dat vroeg of inperking van de Een vooraanstaand man, die in de Re- persvrijheid niet gewenscht was... geering-Van Zeeland een portefeuille heeft geweigerd, verklaarde mij, dat de regeering-Theunis beter een bankmora torium had kunnen afkondigen dan af treden. Maar men behoeft de samenstel ling van de regeering-Theunis maar na te gaan om te beseffen, dat zij de voor keur gal aan redding van de banken, boven redding van den franc. En thans zijn wij dan gekomen tot de proefneming w» - -- met bestuurde economie door Van Zee- beteekenen. dat Theunls, land, bewonderaar van het Rooseveltscne Afgevaardigde sir Charles Cayser heeft gistermiddag in het Lagerhuis den mi nister van bultenlandsche zaken, sir John Simon, gevraagd, of rijkskanselier I Hitler tijdens de besprekingen te Berlijn eenigerlei aanduiding had gegeven be treffende de tegenwoordige sterkte van het Duitsche luchtwapen. Sir John Simon antwoordde, daarop: Ja, in het verloop van deze besprekingen deelde de Duitsche rijkskanselier in alge- I ring uitgesproken meene ultarifkkingen mede, dat Duitsch- bleem. land pariteit met Engeland in de lucht bereikt had. De liberale afgevaardigde Mander stel de verder nog de vraag, of .sir John Simon een verzekering kon geven, dat op de conlerentie van Stresa geen beslui ten genomen zouden worden,, die dp vol ledige en vrije bespreking v<n detftegen- woordigen politieken toeötarwMrer wereld in de a.s. zitting van den Volkenbonds raad zouden verhinderen. Sir John Simon antwoordde hierop: Niets wat te Stresa gebeurd zal een vrije en volledige bespreking van eenigerlei onderwerp verhinderen, tot het onder zoek waarvan de Voikenbondsraad in zijn a.s. zitting zal worden opgeroepen. Tegenstellingen. Gelijk te verwachten was, stelde Chur chill zich niet tevreden met het antwoord van sir John Simon betreffende de sterk te van de Duitsche luchtstrijdkrachten. Onmlddelhjk na het einde van den inter- pellatietijd stond hij op en vroeg hij den eersten minister of deze met het oog op de verklaring van sir John Simon be treffende de Duitsche luchtbewapening thans een ander antwoord wilde geven dan gisteren toen hem gevraagd werd gelegenheid te geven deze dringende en ernstige kwesti^ te bespreken MacDonald antwoordde, dat de huidige parlementaire zaken zoo dringend zijn, dat de regeering geen afzonderlijken dag voor een bespreking van deze kwestie ter beschikking kon stellen. Er zal, aldus voegde hij hieraan toe, gelegenheid be- 1- J duurzame overeenstemriling. Ingaande op de moeilijkneden, die de Britsche regeering bij de poging ontmoet - liCV aitvwuulu om andere volkeren overste halen hun Simon betreffende de sterkte der lucht- luchtbewapeningspolitiek te wijzigen, strijdkrachten van Engeland en Duitsch- I merkte Sassoon op: jnnri <r» i---t i-v-i-J- l- - tot de verklaringen die door de Britsche regeering tot dusverre zijn af gelegd. Dientengevolge moeten bijzondere maat regelen genomen worden, opdat het La gerhuis de zaak kan bespreken. De leider der oppositie, Lansbury stelde hierop voor, een bespreking te doen Plaats vinden binnen het kader van ze kere flnancieele debatten. MacDonald verzocht dit voorstel te voren bekend te De onderwijzer, die van den scholier niet l®ert, hoe hij onderwijzen moet, kan den scholier niet teeren^ hoe hij leeren moet. OVX X.CXX MCO41OV. zaakje is voor elkaar. Ik neem de betrek- king aan. Ik zal even in Gower Street aanloopen om Mr. Lancaster te zeggën, dat hij over me kan beschikken. Angela zei geen woord, maar in haar donkere oogen lichtte nog een glimp van 'twijfel. xiev was een uuuerwevsune en mmenja. log gebouwde tweewieler, en het paard 1 ervoor leek haar een armzalig beest toe, I mager en leelijk, hoewel niet zonder maax «uegue c* niev aan we, uat vuur, want het sloeg een paar maal 4) zich niet zoo zeker voelde ten opzichte valsch achteruit, toen de bestuurder het j van den bestuurder; want ze wist veel nn Hon amallsn xnper uzilria latAn wonrlnn van pflRtriPn pn v.aa nnmiriHollHlr Hat Ha jonge kon.' wachtte en op een vrij oneerbledigen toon vervolgde: Hij weet niet veel van om. in de dogcart te springen, want het paarden af. hoewel hij zich verbeeldt van paard was rusteloos en bijna onhandel- baar. Zoo goed hij kon stapelde de por- j tier Maar bagage achterop, maar de grootste koffer moest achterblijven om den volgenden dag gehaald te worden. Ik heb nooit geweten, dat vrouwen zooveel rommel noodig hadden, merkte I Cyril Lancaster op, toen zij met een flink j vaartje den weg afgingen. Ik dacht dat één koffer alles kon bevatten, wat u noo- dig had. I Daar kunt u misschien lastig over oordeelen, antwoordde Nell stijfjes. Och, ik heb er niet zooveel verstand van. gal de jongeman toe. Ik heb nooit veel met vrouwen omgegaan, en degenen j die ik gekend heb, besteedden niet zoo I heel veel zorg aan hun tollet. Zooals Claire, maar zQ is ziekelijk, dat maakt ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i x5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 15 regels 1.55, elke regel meer 0^0. Advertentiën in het Zaterdagpummer 25 bijslag op den prjjs. Lie/dadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.26. elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1