"n ny-der ioerrgen der Reurs van Amsterdam. Stadsnieuws. Dienst en belast worden met de leiding van den dienst der Zuiderzeewerken. De dienst der Zuiderzeewerken, aldus voegde de Minister aan zijn uiteenzet ting toe, wordt dus niet opgeheven, maar geleidelijke overgang naar den Rijkswa terstaat van alle onderdeelen van den dienst der Zuiderzeewerken wordt ge waarborgd. Het plan is verder om een vierde lichaam in het leven te roepen en het ex-artikel 194 der Grondwet verordenen de bevoegdheid te geven, voor het toe zicht op den waterstaat der drooggelegde deelen. De NederlandschFransche h a ndels besprekingen Onderhandelingen over een leening. Naar men weet ziin de Nederlandsche onderhandelaars uit Parijs teruggekeerd, teneinde nader overleg te plegen met de Regeer ing. Van goed ingelichte zijde verneemt het Vad., dat er te Parijs ook onderhandelin gen zijn aangeknoopt over het verstrek ken van een Nederlandsche leening aan Frankrijk voor de uitvoering van een aantal openbare werken. Men spreekt van een bedrag van 3 milliard Fransche francs, dus bijna 30** millioen gulden. Voorwaarde voor deze leening zou zijn, dat een deel van dit bedrag (15 pet. zeg gen sommigen) voor aankpopen in Ne derland zou gebruikt worden H. M. de Koningin te Wageningen. De overdracht aan de Regeering van de aula der stichting „Het Aulafonds". Heden heeft H. M. de Koningin een b.ezoek gébracht aan de Landbouwhooge- school te Wageningen en daar tevens de overdracht aan de regeering der onlangs voltóoide aula met Haar tegenwoordig heid vereerd. H. M. kwam met den trein, die te 13.40 uur te Ede stopt, aan het station aldaar aan en begat zich vandaar per auto over Bennekom naar Wageningen, terwijl Haar gevolg in drie andere auto's plaats had genomen. Langs een korten omweg, werd het hoofdgebouw der Landbouwhoogeschool in de Heerenstraat bereikt. Overal, waar de koninklijke stoet, die langzaam reed, passeerde, had zich een dichte volks menigte opgesteld, die H. M. zeer harte lijk toejuichte. Van schier alle hulzen woei de vlag. Volgens den wensch van H. <M. was iedere straatversiering en alle huldebetoon, aéhterwege gebleven Aan het hoofdgebouw werd H. M. ont vangen door het volledig curatorium der Landbouwhoogeschool, de heeren Jhr. S. van Citters, president-curator, dr. H. J. Lovink, J. M. A. Wijnaendts van Resandt, burgemeester, J. Th. Verheggen, dr. E. van Weideren Baron Rengers, met den secretaris van curatoren, mr. F. Flor- schtitz en door den recor.-magnificus der Landbouwhoogeschool, prof." dr. D. L. Bakker, zijn assessoren prof. dr. H. A. T. M. Beekman en prof. dr. G. Minderhoud, en door den secretaris van den senaat, prof. mr. W. C. Mees. Op het plein voor het gebouw hadden zich langs de beide zijvleugels de ver schillende studentenvereenigingen opge steld mqt hun vaandels, n.l. het Wage- ningsche Studentencorps, de Wagening- sche Vrouwelijke Studentenvereenlging, de R.K Studentenvereenlging St. Fran- ciscus Xaverius, de Vereeniging Studie- belangen en ,de vereenigingen uit het Wageningsche Studentencorps. Na de begroeting begaf H. M. de Ko ningin zich naar de /Senaatskamer, welke evenals de entree van het hoofdgebouw smaakvol met groen en bloemen was ver sierd. Hier werd de senaat aan H. M. voorgesteld, benevens de buitengewone hoogleeraren en de oud-hoogleeraren, prof. dr. L. Broekemn en prof. dr J H. Aberspn. Vervolgens vertrok H M. van het hoofdgebouw, uitgeleide gedaan door de Colleges van curatoren en van rector- magnlficus en assessoren, tot het maken van een korten rondrit langs een aantal laboratoria. De politie had uitgebreide maatregelen genomen; het corps was versterkt aoor 15 marechaussees te paard en veertig Rijksveldwachters, die de straten vrij hielden. Ook nu hadden zich vele men- schen langs de wegen geschaard, die her haaldelijk H M. spontaan toejuichten, voor welke hulde Zij minzaam, naar alle zijden buigend, dankzegde Over den Rijksstraatweg kwam de Ko ninklijke stoet aan de aula aan. H. M. werd in de hall ontvangen door het bestuur van het Aulafonds, de hee ren dr F E. Posthuma. voorzitter; J. Sibinga Mulder, J,. Schuit en ir. J. N. Smit, secretaris. In de aula warén verder aanwezig Z.E. mr. H. P. L. Steenberghe, minister van economische zaken; mr. S .baron vin1 Heerhstra, commissaris der Koningin ïn Gelderland, curatoren en de senaat der Landbouwhoogeschool, prof. de Bussy van het Koloniaal Instituut, prof. dr. O de Vries, de oud-gouverneur van Suri name, dr. Rutgers, oud-minister mr. J, Kan, de directeur-generaal van den landbouw, ir. Roebroek, hoofdbestuurs leden van vereenigingen op land- en tuinbouwgebied in Nederland en Ned.-' Indië, baron van Lynden. hoofd van den Rijksgebouwendienst, de senaat van het Wageningsche studentencorps enz., enz. De zaal, plaats biedend aan ruim 400 per sonen, was geheel bezet Terwijl H. M de Koningin de aula'bhv: nentrad, speelde de heer J. F. van Zut-j phen op het orgel Toccata et fuga, in BI mol van J. S. Bach. Nadat H M. en Haar gevolg hadden plaats genomen, speelde het orgel het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord Rede dr. F. E. Posthuma. Hierop nam dr. F. E. Posthuma, voor zitter van het Aulafonds, het woord „Aan mij, aldus spr„valt het groote voorrecht te beurt, Uwe Majesteit na mens het bestuur van de stichting „Het Aulafonds" welkom te mogen heeten. Het zal ongetwijfeld door ieder in het Rijk in- en buiten Europa, dien bij den land bouw is betrokken, in hooge mate worden gewaardeerd, dat Uwe Majesteit wel heeft willen besluiten de overdracht van de aula aan de regeering persoonlijk bij te wonen. Deze aula toch bedoelt een blij vend monument te zijn als uiting van dankbaarheid voor het genooten land bouwonderwijs en ik voel mij de tolk van hen allen als ik mij veroorloof Uwe Ma jesteit te zeggen, dat zij het allen als een groote eer aanvoelen, dat het in Uwe tegenwoordigheid is dat zij hun geschenk in handen der regeering kunnen over dragen." Nadat het orgel het „Wilt heden nu treden" ten gehoore had gebracht, heette spr. den minister van economische zaken welkom als vertegenwoordiger van den toekomstigen bezitter van het gebouw, waarna hij woorden van welkom sprak tot het college van curatoren, tot den rector-magniticus en zijn assessoren, tot den senaat van het studentencorps en tot alle aanwezigen Het orgel speelde daarna „Uren, dagen, maanden, jarenwaarna dr. Posthu ma zijn rede vervolgde. „Ik zie nog voor mij de bijeenkomst - aldus zeide hij nu acht jaar geleden, in de kerk hier ter stede, ons toen wel willend afgestaan door kerkvoogden van de Nederduitsch hervormde gemeente en al mogen die jaren niet altijd zonder hinder zijn vervlogen, tenslotte is deze periode omgegaan zooals alles in qns kortstondige leven. Wat zijn al niet moeite en zorgen besteed om, toen de middelen voor het bouwen van deze aula beschikbaar waren, dien bouw ook te verwezenlijken. En staat de aula er nu zooals die oorspronkelijk werd gekozen? Het samenwerken van alle krachten heeft tenslotte gemaakt, dat het oor spronkelijke plan niet is uitgevoerd, doch iets geheel anders is verrezen. Moge dit gebouw jaren en jaren het doel dienen, waartoe het werd opgericht, doch als Ik dien wensch uit, dan maak ik toch on derscheid tusschen het gebouw en de daden, die zich erin zullen voltrekken. Niet het gebouw, maar de daden, die erin worden verricht, „zullen straks be slissend zijn voor de vraag, of van het geen de stichters van het Aulafonds heb ben willen bereiken, ook voor de toekomst iets zal beklijven. Ook dit heden zal ver^ leden worden, maar moge blijven be staan, in vollen omvang de grootheid van de gedachte, diep uit ons hart opgeweld, dat wij op onzen levensweg duidelijk het werk onzer dankbaarheid moesten vast-, leggen." Vervolgens richtte de heer Posthumï* zich tot den Minister van Economische Zaken, met de volgende woorden: „Thans is het oogenblik gekomen, dat de aula van de stichting „Het Aulafonds" aan de regeering zal worden overgedra gen. Sta mij toe, dat ik, alvoerens dit zorgenkind aan u over te geven, nog eenmaal denk aan de velen die het mo gelijk maakten der regeering dit ge schenk aan te bieden. Ik breng hun allen mijn oprechten dank. Moge de regeering en moge met name Uwe Excellentie van deze aula niet anders dan goede vruch ten ontvangen." Namens de regeering aanvaardde mi nister Steenberghe vervolgens de aula. Na de rede van den minister speelde het orgel „Nun danket alle Gott". Dit was het einde der plechtigheid. H. M. verliet met de autoriteiten de aulo en begaf zich naar de kleine gehoorzaal, waar thee werd geserveerd. Terwijl de genoodigden de aula verlieten, speelde het orgel „Marche Solennelle" van Bo- rowski. H. M de Koningin vertrok naar Ede, vanwaar zij per trein naar Den Haag terugging. Des avonds bood het bestuur van het Auiafonds een diner aan, waar ook mi nister Steenberghe aanzat Het Hotel-Café-Restaurantbedrijf in hoogsten nood. Een adres aan den Minister van Economische Zaken. Het Comité, dat zich onder leiding van den oud-Minister dr. F. E Posthuma ge- vormcf heeft, om naar uitkomst te zoeken in den bitteren nood van bovengenoem- den bedrijfstak, heeft zich met een adres onderteekend door: Verbond van Neder landsche Werkgevers; Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging; Koninklijke Ne derlandsche MiddenstandsbondAlge meene Nederlandsche Vereeniging voor VreemdelingenverkeerNederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café- en Aanverwante Bedrijven „Horecaf"; Nederlandsche Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slij- tres; Nederlandsche R.K. Bond van Ho tel-. Café- Restauranthouders en Slijters „St. Joseph", tot de Regeering gewend. Aan dit adres ontleenen wij het vol gende: inhoud van het Adres. De koopkracht van het Tubliek is ver minderd. het binnenlandsche verkeer voor handels- en industrleele doeleinden en ook het binnenlandsche toerisme is kleiner geworden en minder dan vroeger komen de vreemdelingen tot ons. Wij moeten dus naar middelen zoeken om den achteruitgang van het bedrijf te stuiten en zoo mogelijk den omzet wèer te vergrooten. Deze middelen dienen zich aan te pau sen bij de verminderde koopkracht van het publiek en de oorzaken van het klei ner worden van het binnenlandsche ver keer en het verminderde vreemdelingen verkeer. De lasten te hoog. Wannéér wij de lasten nader in oogen- schouw nemen dan stuiten wij in de eer ste plaats op de Rijks- en Gemeentebe lastingen. Van deze belastingen wordt de personeele belasting op een voor het hotel-, restaurant- en cafébedrijf niet te dragen wijze toegepast. De als welstands belasting bedoelde personeele belasting heeft voor het hotel-, restaurant- en cafébedrijf naar de grondslagen huur waarde en meubilair het karakter van een bedrijfsbelasting aangenomen. Daar zij echter geen rekening houdt met de inkomsten van het bedrijf-, is zij thans niet meer op te brengen. De gemeenten hebben bovendien de personeele belasting aangegrepen als een buitengewone bron van Inkomsten, welke bron gemakkelijk rijker kan vloeien door de opcenten te verhoogen. Hierdoor wordt de last vah de personeele belasting nog zwaarder. Hulp mogelijk. De gemeenten zouden het hotel-, res taurant- en cafébedrijf flink kunnen helpen. De wet van 18 Juli 1933, S. 388, heeft aan de gemeenten de bevoegdheid gegeven om bij gemeenteverordening de huurwaarde van de bedrijfslokalen van het hotel-, restaurant- en cafébedrijf slechts voor een derde of twee derde als belastbaar aan te merken. Hierdoor zou den deze lokalen met winkels en gemeu bileerde kamers gelijk gesteld worden. Ongeveer 300 van de 1100 gemeenten tre den in deze behulpzaam op, doch daar onder ontbreken nog vele groote gemeen ten. En waar verlichting bij de personeele belasting kwam, deden opcenten deze dikwijls weder téttiet. De zwart druk van het vergun ningsrecht. Ook voor de grootste zaak is het maxi mum voor Hotelvergunnings- ol verlofs- recht U 25.— per Jaar, duizenden guldens echter worden daarboven geëlscht voor den enkelen verkoop van gedistilleerd. Zoo zelfs dat het vergunningsrecht soms overtreft de opbrengst van den verkoop, die echter voor de volledigheid' van het bedrijf niet gemist kan worden. Ook het kleinste zaakje betaalt 40.-+- vergun ningsrecht. Het grootste restaurant .n een warenhuis echter slechts 25.— ver- lofsrecht. Voor het hotel-, restaurant- en café bedrijf is de omzetbelasting geheel of ge deeltelijk een nieuwe bedrijfsbelasting geworden. De crisisheffingen verhoogen de prij zen onzer grondstoffen enorm De buitenlandsche reis moet belast worden. De binnenlandsche toerist verdwijnt en gaat naar het hftttenland. De Nederlandef zou niet zoo gemakke lijk naar het buitenland kunnen gaan, ware voor onzen gezonden gulden in het buitenland met de lage valuta's niet zoo veel te koop! Dè regeering steunt de in dustrie door" dei? hivoer ln ons land te contingenteei^en/den landbouw door met heffingen van Öen consument behoor lijke prijzen voor den landbouwer moge lijk te maken, t Waarom zou de regeer ing het hotel-, restaurant- en cafébedrijf niet steunen door van ieder, die met onzen gulden naar het buitenland gaat, een bijdrage voor genoemd bedrijf te vragen? Het Is bekend/ dat geen Duitscher met meer dan io mark op zak naar Nederland mag. Waarom zpuden wi] dan Nederlan ders in de gelegenheid stellen om in Duitschland meer dan 5 gulden te ver teren. De buitenlander mijdt ons duur land. Hoe komen wij uit deze ellende. De prij zen moeten omlaag en de hotel-, restau rant- en cafébedrijven zijn onder bin dende prijsafbraken bereid dat te doen. Dat kan echter niet als de Overheid de vele lasten, die op het bedrijf druk ken, niet zeer belangrijk verkleint. De 30.000 ondernemingen. Dertigduizend óndernemingen kunnen heel wat geld laten verdienen In plaats daarvan moeten honderdtal len sluiten, dikwijls nadat zij failliet ver klaard zijn. Waarom moet de Drankwet dan zoo danig luiden, dat de bedrijven overma tige last wordt aangedaan, terwijl Neder land behoort tot de matlgste landen der Wereld? Het Adres eindigt met een verzoek aan den Minister, om het Comité te willen ontvangen. Disconto tot 3/z verhoogd. De directie van de Nederlandsche Bank N.V. heeft, met ingang van 5 April, den rentestand als volgt samengesteld: Wisseldisconto 3* pet., Promessendis- conto 4 pet., Beleening van Effecte.i 4 pet., voorschotten in Rekening-Courant 4 pet. Wij mogen bij dit bericht even aantee- kenen, dat een verhooging van het dis conto in het algemeen beteekent dat de verhouding tusschen het beschikbare metaalsaldo en de direct opelschbare vorderingen op de Nederl. Bank gunsti ger wordt, in de eerste plaats omdat door het duurder worden van het creaiet de vraag getemperd wordt, en er dus min der geld in circulatie komt; en ln de tweede plaats wijl verhooging van den rentestandaard geld naar Nederland uit het buitenland doet vloeien, waarmee in het onderhavige geval geneutraliseerd zouden kunnen worden de goudaf vloei- ingen van de laatste dagen naar Frank- «ük en Amerika. Dit besluit van de directie der Nederl. Bank heeft dus een defensief karakter. Wij brengen nog in herinnering, dat.de Nederl. Bank laatstelijk op 19 Sept. 1933 het disconto verlaagd van 3 tot 2* pet. l De Joodsche Invalide gaat bouwen, uuoreimng van net oude gebouw. De provinciale loterijen. Het is tnans aiweer tien jaar geleden, dat de opening van het gebouw uer Joodsche invailae aan de Nieuwe Achter gracht in Amsterdam plaats had. De tvoninklyke familie zette destijds door een bezoek veel luister aan aeze plechT tigheid bij, en, hoewel men reeas toen moeilijkheden voorzag, men verwachtte toch, dat het gebouw althans voor vele jaren genoeg ruimte zou bieden en dat men aan de meest dringende behoeften zou kunnen voldoen. Maar reeds enkele jaren daarna bleek de ruimte te klein en oegon de steeds voortdurende en moei lijke taak, alle aanvragen uiterst nauw keurig te onderzoeken en slechts hen gastvrijheid te verleenen, die in de aller moeilijkste omstandigheden verkeerden. Er konden tweehonderd patiënten wor den opgenomen, terwijl een zestigtal elders verzorgd werden. Zoo was en is de situatie, en reeds jaren geleden, gedreven door de omstandigheden, ontstonden de plannen om het gesticht uit te breiden; plannen, die thans hun verwezenlijking zeer nabij komen. De loterij. Gisteren werd een nieuw gebouw aan besteed en tegelijk nam de groote in zes deelen gesplitste Joodsche Invalideloterij een aanvang. De Joodsche Invalide, heeft dank zij een intense propaganda, geheel en al gedreven door particulier initiatief, thans ongeveer driekwart van de totale geraamde bouwsom bijeen. Het restee- rende hoopt men door de grootsch op gezette loterij te kunnen aanvullen. De regeering heeft wat dit betreft volkomen bewezen de zaak der Joodsche Invalide te willen steunen. Steeds vond het be stuur van de Joodsche Invalide in Den Haag een gunstige ontvangst en verkreeg men zonder eenige moeilijkheid de ver gunning de zes loterijen van elk 24000 loten de organlseeren, en, ondanks de crisis is men van meening, zoo zeide ons dr. Keesing, dat deze loterij slagen zal. Want is het niet zoo, dat de J. I. zich in een enorme populariteit mag verheugen. Voelt niet bijna het geheele volk de J. J. als een stuk nationaal leven? Uit allerlei kringen mocht men medewerking ver krijgen, terwijl vele firma's spontaan hulp aanboden. Iedere Nederlander heeft ln zijn hart een zwak plekje voor de J. I. Het is deze populariteit, dit algemeen wijd verspreide gevoel, dat wat de J. I. aanpakt, goed is, den leiders de hoop geeft den toekomst met optimisme in te zien. Bovendien zijn er voor de loterij zooals immer groote prijzen ter beschik king. De zes loterijen zijn provinciaal ge organiseerd en wel in de provincies: Gro ningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gel derland en Noord-Holland. De hoofdprij zen zijn: zes hulzen. Voor Groningen een huis aan de J. A. Feithstraat 16, voor Frisland een perceel aan de Daendel- straat 33 te 's-Gravenhage, voor Drente, Overijssel, Gelderland en Noord-Holland achtereenvolgens huizen aan dè E. dr.> Vrieselaan 15 te Rotterdam, van Lennep- weg 21 te 's-Gravenhage, Den- Texstraat eveneens te Amsterdam. Overige prijzen 56 te Amsterdam en Koninginneweg 135 zijn: zes vijf-persoons Fordauto's, zes Philip's radiotoestellen, stofzuigers, K.L. M.-rondvluchten, in totaal 6 x 1000 prij zen. De heer Otto Webing heeft een Jood sche Invalide-revue geschreven, waarvan de première vandaag in de tooneelzaal van Krasnapplsky plaats vindt. Natuurlijk zijn er voor alles, willen de plannen vlot van stapel loopen, loten- koopers noodig. De laatsten zijn evenzeer onmisbaar als een gul publiek, dat on danks de ongunst der tijden de beteeke- nis van dezen arbeid op Juiste waarde weet te schatten en dit tot uitdrukking brengt door het koopen van één of meer dere loten. Laten wij tenslotte niet ver geten even het gironummer te vermel den, n.l. 10260. De heer Gans deelde ons nog mede, dat het enthousiasmein ons land steeds grooter wordt en dat in allerlei plaatsen reeds comité's werden gevormd, waarin vooraanstaande persoonlijkheden van allerlei gezindheid zitting namen. GEMENGD NIEUWS. Auto-ongeval te Kerkdriel. Sneeuwaanslag op de voorruit van een auto is de oorzaak geweest van een onge val, dat gisteren geschiedde op den Rijks weg Kerkdriel—Zaltbommel. Een perso nenauto, bestuurd door A. v. 8.. naderde uit de richting Kerkdriel en passeerde een met een p^ard bespannen kar, waar bij de chauffeur door de tegen de voor ruit gewaaide sneeu^ te laat bemerkte, dat van de andere zijde eveneens een personenauto kwam aanrijden. Toen hij dezen wagen zag naderen, was het reeds te laat. A. v. S. zwenkte nog naar links om een aanrijding te voorkomen, doch tevergeefs. De andere auto, die bestuurd werd door dr. Van Pelt, werd aangereden en zwaar gehavend. Dr. van Pelt werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en was buiten bewustzijn. Hij is vervoerd naar de woning van een in de nabijheid wonend arts. Een zakenreis per F. K. 41. De heer Hart Nibbrig naar Denemarken vliegtuig der N.L.S. van 2100 K.M. De heer Hart Nibbrig, een onzer be kendste sportvliegers, moest een zaken reis ondernemen naar Denemarken en Saksen. Per trein zou de reis te lang heb ben geduurd en ook de regelmatige luchtlijnen konden hem in dezè niet vol komen helpen. Zoo werd dus besloten om een vliegtuig der Nationale Luchtvaart- school te huren en zich tevens te ver zekeren van de hulp van den chef in- tegen zonsondergang werd structeur, den heer Schmidt CranT-^* In verband met de mee te nemen hoe veelheid bagage en ook, omdat men to het voorjaar kans loopt onderweg guür weer te treffen, viel de keuze op een tJ sloten cabinevliegtuig, de nieuwe Kooi hoven F. K. 41, voorzien van een Qhwv „Major" motofr, welke machine eenl»! weken geleden aan de Nationale Lucht vaartschool werd afgeleverd. ben eersten dag werd tot Bremen ge vlogen, waar overnacht werd. Den vol genden dag bleek het vliegveld met een dikke laag sneeuw bedekt te zijn terwijl er bovendien een dichte mist hing. Tegen den middag ontving men uit Hamburg bericht, dat het weer daar uitstekend was en dus werd besloten toch maar tP starten. Tot dit besluit kon men des te eerder komen, omdat de F. K. 41 voorzien is van een compleet stel instrumenten voor het blindvliegen. Hamburg werd dan ook zonder eenige moeite bereikt en dank zij den goeden service aldaar was men in staat om na slechts 20 minuten oponthoud door te vlieger hagen, dat bereikt. De heer Hart Nibbrig had een dag noodig om zijn zaken in Kopenhagen af te doen en Vrijdags vertrokken hij en Schmidt Crans naar Berlijn. Onderweg kregen zij buitengewoon slecht weer met veel sneeuwbuien. Het werd dus steeds blindvliegen tot in de buurt van Ham. burg. Hier werd het iets beter en zij fa. sloten direct naar Berlijn door te vliegen Ze hadden een sterken Oostenwind tegen en kregen onderweg nog 'n paar sneeuw buien te verwerken, doch daarna bleef het helder en ze bereikten Tempelhof, het Berlijnsche vliegveld, zonder eetilge verdere avonturen. Het plan was geweest om den volgen den dag naar Chemnitz te vliegen, doch het ongeluk wilde, dat de door de Natio nale Luchtvaartschool gebruikte oliesoort niet te krijgen was. Men was toen wel gedwongen om het oliereservoir af te tappen en het opnieuw te vullen met een andere soort olie, waarmede eenige uren verloren gingen. Intusschen was het te laat geworden om Chemnitz nog te kun nen bereiken, zoodat er niets anders op zat dan naar het hotel terug te keeren. 's Zondags waren Hart Nibbrig en Schmidt Crans al vroeg bij de pinken en bij prachtig weer vertrokken zij naar Chemnitz, een afstand van een 200 K.M. Het vliegveld bleek onder de sneeuw te liggen en hèt was vinnig koud. De heer Hart Nibbrig had zijn relatie van te voren gewaarschuwd, zoodat dienzelfden dag een zakelijke bespreking kon plaats vin den op een prachtig buitengoed, idyllisch gelegen ln een dal. 's Maandags was men van plan geweest vroeg te vertrekken, maar er was weer eenige moeilijkheid mef de olie. Tegen den middag was echter ook dit in orde en met een halven storm in den ru gwerd naar Dusseldorf gevlogen, dat in twee uur werd bereikt. Hier werden ribg eeni ge zaken afgewikkeld en Dinsdagmorgèn om 11 uur werd de terugweg naar Waal haven aanvaard, waar men na 50 minu ten arriveerde. De lengte van de geheele tournée be droeg 2100 K.M., welke in 13 uur werden gevlogen. Ondanks het vele slechte weer dat men onderweg ontmoett. gedroeg de K. F. 41 zich uitstekend. WISSELKOERSEN. 4 April. 5 April. Officieel. Londen 7.18* 7.18 Berlijn 59.79 59.85 Parijs 9,80 9.88 België 25.22J 25.50 Zwitserland 48.08 48.40 Kopenhagen 32.06 32.50 Stockholm 37.02* 37.55 Oslo 36.07* 36.60 New-York 1.48* 1.50 Niet-officieel. MadrM 20.35 20.45 Italië 12.35 12.45 Praag 6.20 .6.32 Beursoverzicht. De discontoverhooging van de Nederl. Bank heeft heden geen ontspanning ge bracht, zóoals trouwens te verwachten was. Op de wisselmarkt steeg de Fran sche franc tot 9.86—9.88, de dollar Uit l.49|, het pond tot 7.37* Vooral de stijging van de eerste twee valuta's trok sterk de aandacht daar deze noteeringen wer sterk boven het gouduitvoer munt lagen De aandeelenmarkt werd hierdoor ge stimuleerd en de koersen liepen krachtig op. Kon. Olie liepen op, de eerste koers stelde zich al hooger waarna nogmaals een stijging van 3 pet. intrad. Ook de Amerikaansche soorten werden hooger afgedaan. Philips verbeterden 5 pet, Unilevers verbeterden na lager inzet tot 1 pet. boven het slotpeil van gisteren. Aku's daarentegen iets lager. Cultuur fondsen waren vast. H.V.A.'s maakten groote schommelingen mee waarbij de koers per saldo ruim 4 pet. hooger kwa men. Ook de minder courante soorten en de Cultuurbankaandeelen liepen op. Rubbers gevraagd. Amsterdam rubbers zetten beneden pari in waarna de koers 4 pet. opliep. Het slot kwam onder het hoogste peil van gisteren. Tabakken be perkt daar de heden gehouden Inschrij vingen niet aan de vol deden. Duitsche en Belgische obligaties verdeeld. Gemeente- en Prov. leeningen incl. Pandbrieven liepen sterk terug, doen van bestuurszijde werd controle uitge oefend De geldmarkt was sterk inge krompen. De koersen voor geld op pro longatie liepen op tot 2* pet. MARKTBERICHTEN. Crlsisbo ter merk De prijs van het crlsisbotermerk is f* paald op 1.10 per K.G. - qOUDaÏöA^' 1936' ti leerlingen Gem. Avond- l'iomotie 'vYnbachtalieden. SCh0° 1 hail in de Ambachtsschool ^"ursaf Flor»**. de 'romfe'°Sblmhts.,eden. J, de heer F- GmUii", D® ...alllrxwr een woord van t in het bijzonder tot meester, de heer t. G. Gaariaiiut, "SSdó heelt verklaard deze promo- cte zlc" diploma's alsmede een üe bü „emeentftbeatur beschikbaar ■ffffilen aan de leerlingen uit te rei- Ke°' heer Gaarlandt opende, waarna "de li Danteig, voorzitter van de 1"er taie van Toezicht het woord ver- \tTspr. uitte waardeerende woorden aan Kreeg. &P eemeenitebestuur dat Mt,Stelling met verschillende gemeon- „diks inmiddels werd afgeschaft KnI' een aantal, prti-en voor de beste T toren heett beschikbaar gesteld. Het ""The heer Van Dantzig van het hart I Ter uit een bepaalde kla» van tijd tot j Lstira klachten over tot gedrag der 1 lituten komen en hoopte dat zich dit in I wnende gtudiejaar niet meer zou lier- I Wen Spr besloot met het uitspreken van „ensoh dat ook in het aanstaande jaar ,.„i ijver, ambitie en energie aan de I ïjv voor de weliswaar moeilijke toekomst m OThten ge»»kt' deze z°° goed m°' I „eiüw te doen zyn. 1 v De geslaagden. I Bevorderd van de eerste tot de tweede I ktae Afdeeling A: M. Montenbal, li. Bos- P 1, Bosma, J. Castelein, J. van Dt|k, I J de Groot, L. de Gruyl, L. J. Heerkens, I 1' si v. Hofwegen, P. Kok, J. A. v. d. I jtow. Th. Itevet, A. C. v. Rossum, G. I Steenlanil, A. B. Stolk, H. Vergoed, G. I Vreeawijk, J- v' Waas, C. J. ljsselsteun. I Niet bevorderd twee leerlingen. Afdeeling B: J. H. J. Agten, J. Alkema, A de Borst, W. J. Brouwers, Pr. Cozak, D. Geurts, P- Glasbeek, H. v. Harten, J. Jonge- boer C. Nederhof, G. Ramp, L. de Weger, C. i. Welling, A. Westergaart, J. de Wit. Met bevorderd dén leerling. Afdeeling C: A. Groenendijk, J. P. Hon- koop, C. G. V. d. Laan, M. Wentinck. Bevorderd van de tweede naar de tierde klasee- Afdeeling A J. Bontenbal, G. Bos- ma, G. Going, L. Hornis, J. W. Kutsen, M. de Jong, St. Klomp, J. de KtWrck, W. Mastop, T. Plokkaar, A. A. Verschut, Fr. v. Vliet, A. de Vos, W. v. d. Wal, M. IJssel- sojjn. Niet bevorderd één leerling. Afdeeling B: W. C. v. d. Bos, J. Hoezen, C. G. de Jong, G. Kok, O. W. Kolster, P, G. Roister, P. Korevaar, A. J. Krebaum, J. Krebaum, A. v. Leeuwen, W. G. v. Leeuwen, K. Vervoort, J. v. Wensveen. Niet bevorderd twee leerlingen. Afdeel ing C: P. v. d. Heuvel; J. H. Potuit, 1', P, Stoppelenburg. Niet bevorderd één leerling. Bevorderd kun de tierde tot de vierde klasee: Afdeeling A: C. de Bruyn, Ch. F. de Groot, C. W. P. Hofman, W. A. den Her tog, J. M. M. dé Jong, M. Doctors v. Leeu- I wen, M. Luxen, J. Muuriing, P. Soheele, C. I Slaman, J. J. Staleriberg, C. S. M. Steen- I tad, G. Verdouw, M. H. Verzijden. Niet be- I vordeiH leerling. Afdeeling IB: M. Alblas, M. J. Bakker, J. I C. de Bruyn, C. v. Kijk, W. v. Ejjk, D. v. d. I Heijden, C. J. den Hertog, M. F. Mastop, A. I v. Mensch, A. C. v. Welie, C. v. Wensveen, I A.Zeltenreioh. Niet bevorderd één leerling. I Wdeeling C: A. J. v. d. Broek, W. v. Es- I schoten, C. v. Duuren, Joh. H. Lugthart. Bevorderd van de vierde tot de vijfde 1 klasse: Afdeeling A: K. Binnendijk, A. J. I Boeren, G. A. GaBdfender, Ohr. Gosens, A. I Ham, M. v. Harten, W. J, Hiibrands, J. Hoo- I gendoom, J. de Jong, Jac. J. de Jong, M. de I Jong, A. v. Joolingen, H. Koerts, G. Noman, I J. den Os, J. Ovenkamp, A. Polet, B. Thoen, L. B. Vermeer. Niet bevorderd' één leerling. Afdeeling B: P. de Bruijn, T. v. d. Graaff, J. Groenendijk, J. Harberden, J. H. Hughes, A. Jongerius, Am. Jongerius, H. de Riet, H. Spruyf, K. Tak. Afdeeling C: M. Kersbergen, P. Nieuw- 'pooft, W. Sirre, J. Stouthart, H. v. d. Valk, S. v. Vliet. Gediplomeerd: Afldteeltng A: H. Agten, A. Boem, G. J. Blankere,, P. de Bruin, J. J. van Baan, F. van Dijk, J. Th. Gravensteen, H. de Groot, B. Grootendorst, A. J. Heerkens, H. K- Th. Jansen, A. Klei beuker, Joh. de Ko- niug, Hv C. Polman, Th. A. de Pouw, Jac- fowws, z. Stolk, J. Stoppelenburg, A. Ver duw, C. P. M. Verkade, J. Verzyden. Afdeeling B: M. v. d. Berg, H. Bouwer, A- den Edel, H. Frie, Hg Glasbeek; Chr. Janoen, H. de Jonig, D. Slinger, B. Verkerk, J- F. Vroom, B. Weetylenbung. Afdeeling C: W. Leeflang, W. Ouweneel, A. M. Welling, P. Zeeman. Prijzen. De pry zen in den vorm van fraaie boek werken, werden toegekend als volgt; Eerste klasse A, handteekenen: le prijs A- C. v. Rossum; le klasse B: 2e pr. H. v. «arten; 2e klasee A: le pr. M. IJsselsteyn; 2e iklaese B: le pr. A. v. Leeuwen; 2e klasse C: le pr. P. P. Stoppelenburg. le klasse A, lijnteekenen. le pr. L. J. jWkens; ie klasse BC: le pr. J. H. J. Ag- klasse A, vakteekenen 2e pr. G. Bosma; 36 pr. M. I Jsselstejjn; 2e klasse B: 2e pr. J. v. Wensveen; 3e pr. J. Krebaum; 3e klasee A- le pr. M. H. Verzyden; 2e pr. G. Ver- ^uw; 3e klasse B; le pr. A. van Menscb; e Pr- W. van Eyk; 3e klasse C: le pr. W. V' ^hoten; 4e klasse A: le pr. L. B. Ver- mi*r; 2e pr. K. Biraendtlk; 4e klasse B. le hr- T. v. d. Graaff; 2e pr. K. Tak; 4e klasse G: le pr. H. v. d. Valk; 2e pr. T. Kersber- ««h: 5e klasae A; le pr. J. Th. Gmvenateijn;' 2e pr. Hl de Groolt; 2e pr. C. P. M. Verkade; j 3e pr. A. J. Heerkens; 5e klasse B: le pr. j H. de Jong; le pr. B. Weeldenlburg; 5e klas se C: le pr. P. Zeeman; 2e pr. W. Ouweneel. I De burgemeester heeft de prijswinnaars en, gediplomeerden allen persoonlijk toege sproken en de ihanld gedrukt. Toespraak van den Burgemeester. Nu wij zoo zeide de heer Gaarlandt gekomen zyn aan het einde van diit cursus jaar, gaan/ onze gedachten terug naai de 1 leéhtighedd weLke een jaar geleden in dit zelfde schoolgebouw heeft plaats gehad. Spr. heeft toen de economische toestand in de geheele wereld geschilderd en moet tot zijn leedwezen constateeren dat deze toe stand niet is verbeterd. Ih drie jaren is het werkloozencyfer in ons land van 200.000 tot 400.000 gestegen en alleen Gouda kenlt mo menteel 21.38 werkloozen. Terwyli in alle om one liggende landen op velerlei gebied de economische verhou dingen met den dag verslechteren, is het m ons land toch nog betrekkelijk beter. Wij kunnen ons daarom gelukkig prijzen met de wetenschap dat wy geregeerd worden door moedige mannen die in dezen moeilijken tijd I' aan het roer staan. Nu gaan vele jonge mensChen het volle leven in met al z'n moeilijkheden. Juist de jeugd moet zich daartegen te weer stellen, want wie zich door de moeilijkheden iaat onderdrukken legt ongetwijfeld het loodje •er by neer. Het was de burgemeester een behoefte, te verklaren dat Directeur en leeraren al I hun toewijding, bekwaamheid en geduld I hebben gegeven aan deze Avondschool voor I Ambachtslieden, waarvoor het gemeentebe- I stuur groote waiardeering heeft. Een uitgesproken dissonant moet, meende I spr., ook worden gehoord. Deze geldt klasse I 2, welke aanleiding tot ernstige klachten I heeft gegeiven. Het is daarentegen een ge- I noegen dat klasse 1 en 5 een goede en gun- F stige uitzonldlering maken. I In, zyn slotwoord sprak de burgemeester de leerlingen toe, die thans hun diploma be. haaiden en dus de school gaan verlaten. Spr. hoopte dat deze diploma's hen een hulp zul len zijn in het levern Dan is alles wat hier op deze school is verricht, niet tevergeefs De heer Goddijn dankte de burgemeester voor zijn woorden en wenschte, mede namens die leeraren, de geslaagde leerlingen geluk met hun behaald diploma er op wyzende dat juist deee 5e klasse een „model-klasse" is geweest. Kon. onderscheiding. De eeremedaille in brons. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere- medaille in brons aan A. J. Oosterling al hier, die sedert 40 jaar in betrekking is ,b\j den wijnhandelaar Van de Velde en Hale- wyn alhier. Burgemeester Gaarlandt heeft den jubila- ris persoonlijk diens ondcrsciieiding ove- Ihan4gd. Als blijk van waardeering voor zün plichtsgetrouwen arbeid mocht de heer Oosterling van den heer G. F. W. v. d. Velde een geschenk onHCr couvert in ontvangst nemen. Bovendien werd de heer Oosterling gehuldigd met het diploma voor 40-jarigen trouwen dienat van de Nederlandsche Ver. eenigéng van Wijnhandelaren. Het verdere deel van zijn feestdag heeft de jubilaris te zijnen huize in oe Corn. Ketel- straat doorgebracht, waar hem verschillende bloemstukken en vele getakwenochen bereik ten. Nieuwe telefoonaansluitingen. 2609 J. v. a Pool, Hoefsteeg 3; 3360 Gcbr. v. d Tooren, Jeruzalemstr. 5; 2851 Pa. G. v. d. Kist Zn., Raam 273; I 3070 N. A. Th. v. Reysen, BleekeMln- I gel 28; 2425 N. Brnynje, Burgivlietkade 38. Overzicht Gemeente Spaarbank I en Stortingsdienst over Maart 1935. Inleg in 5431 posten: Spaarbank f 82.850.06 I Stortingsdienst 80./82.10 163.632.16 Terugbetaald in 2702 posten: I Spaarbank 30.628.68 I Stortingsdienst „90.155.96 120.784.64 Meer ingelegd dan terugbetaald 42.847.52 Saldo te goed per 1 Maart 1936 829.389.70 Zoodat per ultimo Maart het totale te goed bedraagt872.237.22 Utfimo Maart 1935: Spaarboekjes in omloop305® Rekeninghouders 5072 Ultimo Februari 1936: Spaarboekjes in omloop 3044 Rekeninghouders 2012 5056 Meer 16 Uitspraken strafzitting (Kantongerecht. Woensdag 3 April 1935. Veroordeeld werdén wegens overtreding van: Art. 58 M. en R.R.. C. H. te Oapelle a. d. IJissel 1.— subs. 1) w. t. Art. 9 M. en R.wet: H. A. J. te Gouda 1j50 subs. 1 w. t.; N. B. te Gouda 1-— subs. 1 w. t. Art. 11 M. en R.R.: A. van B. B. te Nieu- werkerk 2.60 subs. 1 w. t.; J. J. W. K. te i Oversdhie 2.50 subs. 1 d. h. Art. 424 W. van S.: C. M. E. O. te Zeven huizen 3.subs. 1 w. t.; J. Sb te Zeyfenhui- zen 16.soibe. 4 d. h.; H. H. te Zeven huizen 16.subs. 2 w. t. Art. 22 Leerplichtwet: K. K. he Nieuwer- kerk 1 dag hechtenis voorwaardelijk met een proeftydi van een ja»*; A- B. te Wad- i diinxveen 2.50 sube. 1 d- h. Art. 6 Crisiszuiivelbeslait: G. C. van S. te j Bleiewijk 15.subs. 3 d. h. Art. 68 Arbeidswet: JV. te Waddinxveen 8 x 0.50 subs. 8 x 1 d. h. Art. 58 Alg. Pol. Verord. Schoonhoven. T. T. zonder bekende woonplaats 2.subs. 1 d. h. Art. 27 M. en R.wet): H.'-K. te Gouda 6.— subs. 2 d. h. Art. 59 M. en R.R.: T. de K. te Reeuwijk 26b subs. 1 d. h.; a v. 4 K. te Waddinx veen f 1.— subs. 1 d. h. Art. 79 Alg. Pol. VerOTd. Gouda; L. H. E. Ite Rotterdam 1.60 sul». 1 i h. Art. 23 Alg. Pol. Verord. Lange Ruige Weiidfe: G. van H. te Woerden 3.— subs. 1 d. h. Art. 22 ,M. en B-wet; C. v. d, K. te Wad dinxveen 6.subs. 2 d. h. Art. 21 M. en R.R.: F. B. te Lange Ruige Weidp 1.— sube. 1 d. h. Vtadhertjwet. N. S. te Moordrecht 12.— subs, 4 d. h. v.v. visdhtuig. Art. 97a Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: A. H. C. te Nijmegen 3.— subs. 1 d. h. Art. 84 Vleesohkeuringswet: J. v. d. M. te Waddinxveen f 6.— subs. 2 d. h. Am. 35,en 68 Arbeidswet: J. B. te Schoon hoven 4 x 5.subs. 4 x 1 d. 'h. Handelsregisterwet; P. M. P. H. te Nieu- werkerk 260 subs. 1 d. h. Art. 463 W. van S.: J. v. d. S. zonder be kende woonplaats 6.subs. 2d. h.; idem MUZIEK. Het aantal werkloozen. Op Donderdag 4 April waren ingeschre ven: aardewerkers 109, letterzetters 36, bouwvakken 558, houtbewerking 142, leder bewerking 23, kleedingbewerking 26, me taalnijverheid 206, papierbranche 6, textiel industrie 51,. suikerwerkers 104, sigaren- industrie 118, landbouw 53, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 389, kantoorpersoneel 50, huiselijke dien sten 15, fabrieksarbeiders 189, transportar beiders 83, techn. pets. 2. Totaal ^09. J Uitslag der door P. D. Stuurman, Archi tect te Waddinxveen gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bergplaats, voor den heer P. H. Woerlee te Gouda, op Wocns- ƒ4693.— ƒ4666.— ƒ4663.— ƒ4580.— ƒ4450— ƒ4439— ƒ3897.— dag 3 April 1! Gebr. Huisman, Stolwijk Gebr. Kok, Gouda J. v. Bijsterveld, Oudewater L. Vermeer, Moordrecht A. de Groot,* Gouda S. J. v. Vliet, Waddinxveen Dq Langen v. d. 'Berg, Bergambacht Het werk is aan defl-Taagsten inschrijver gegund. Brandstoffentoeslag voor werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft naar aanleiding van een tot Üem gericht verzoek, goedgevonden dat door de gemeentebestu ren, met het oog op de jyeersgesteldheid, i de loopende wéék Mg den brjndstoffeutoe- slag wordt verstrekt aan werkloozen en bij de werkverschaffing tewerkgestelde!!. Adviescommissie van de afd. Gouda De alitviesco: nissie van de afd. Goudi der R.K. Staatspartij is in een daartoe be legde .vergadering geïnstalleerd. De heer M. W. G. M. van Loon werd als voorzitter ge kozen en de heer N. G. M. Koch als secreta ris. Bij het begin der vergadering werd de heer I. J. Doeieman herdacht, die acht jaar lang het secretariaat der Commissie ver vulde. De IJseethavensluis. Door de IJsselhavensluis zijn de vorige maand gepasseerd. 92 schepen, 1 vlot, 15 koppela hout en 53 lagen hout met een to taal laadvermogen van '3805 M3. De waterbouwkundige proef bij Moordrecht mislukt. Hedennacht ie ecw der dijken doorgebroken. De z.g. voorhaven van de sluiswerken voor de nieuwe verbinding tusschen IJssoi en Gouwe is Donderdagnacht vol water ge zet. Eerst met een twaalftal communiceerende buizen en daarna met een zuiger, tot den hoogst denkbaren vloed, ter beproeving van den dijk. Hedennacht ongeveer half twee, terwijl de stand van het water nog 17 c.M. te laag was, heeft een der nieuwe dijken het op een gedeelte plotseling begeven. Beide dijken hadden een losplaats, gemaakt van ijzeren platen met betonrand, en juist op het ge deelte tusschen het eindpunt van die los plaats en den ouden IJsseldijk, is de nieuwe dijk, welke het dichtst ,bij het nieuwe gemaal ligt, dus niet die, waar tegenwoordig het verkeer overgaat, gebroken. Doordat het water plotseling door het ontstane gat snel begon weg te stroomen, zjjn beide dijken op verschillende plaatsen geheel verzakt, waardoor een groote ruïne teweeg is ge- Tusschen den dijk, die doorgebroken is en tot nieuwe watergemaal liep al het water weg, zoodat, op een plek, kort achter het nieuwe gemaal ook de daar gelegen djjk het te kwaad kreeg. Het water stroomde daarop in het afvoerkanaal van het gemaal. Op de plaats, waar het water met geweld door de breuk stroomde stonden een werkkeet, een tractor en eenige kiepwagens, die door de kracht van het water werden meegesleurd. De schade wordt geschat op eenige ton nen. Het werk zou zooals men weet met Augustus gereed zijn. Hiervan kan thans geen sprake meer zijn. Een gedeelte van den weg is afgezet. Het verkeer ondervindt echter geen vertraging. Ainhemsche Orkestvereeniging. I Tweede Volksconcert. Er was voor dit tweede concert, dat gis- j teravond in den Nieuwen Schouwburg werd I gegeven onder leiding van Jaap Spaander- man met als solist Rudolf Bergmann, viool, I groote belangstelling. Een verheugend ver- schijnsel, en een bewijs, dat'de eerste ken nismaking met dit uitstekende orkest blijk- I baar in den smaak is gevallen. De keuze van de nummers was een zeer I gelukkige. Het eerste nummer, de Ouver- I ture „Egmont" van L. van Beethoven, kent I iedere muziekliefhebber; het komt op het repertoire van vrijwel alle orkesten voor. I Zooals bekend is, schreef Beethoven deze I ouverture als inleiding tor( Goethe's treur- I spel Egmont. De eerste uitvoering geschied- de op 24 Mei 1810 en werd door Beethoven I zelf geleid. De vertolking van deze ouverture door de Arnhemsche Orkestvereeniging was in alle I opzichten prijzenswaardig. Onder de emi- nente leiding van Jaap Spaanderman, die I reeds bij zijn verschijnen op het tooneel een hartelijk applaus ln ontvangst mocht ne- I men, gaven alle orkestleden zich geheet en I hielden de aandacht van tot publiek geboeid tot het schitterende allegro con brio, waar mede de ouverture eindigt. Een lang aangehouden, dankbaar applaus beloonde leider en uitvoerenden voor de schitterende vertolking. Het tweede nummer van het programma was het vioolconcert in D-dur op. 61 van L. van Beethoven. Louis Zimmerman, over dit concert schrijvende, zegt daarvan o.a.: „Nooit één moment door het orchest over schaduwd, maar steeds gedragen door het met ongeëvenaarde majesteit behandelde or kest, ziedaar het geheim van de magische werking die Beethoven's Concert op alle categorieën hoorders maakt." En dat is inderdaad zoo. Rudolf Berg mann, die in dit nummer als solist optrad, had met dit onvergetelijk vioolconcert wel een dankbare taak. De geheele zaal bracht hem staande een zoo lang aangehouden ap plaus, zoodat hij wel verplicht was een toe gift te geven. Hü koos daarvoor de G-moll fuga van Bach, een werk dat hem alle ge- legenheid gaf zijn zoo hoog staande tech nische kwaliteiten naar voren te brengen. Den heer Bergmann werden mooie bloemen ""Na de pauze werd de Symponiscft Suite Schéhèrazade op. 35 van N. Rimsky-Korsa- kow gegeven. Rimsky-Korsakow werd door de bekende Arabische sprookjes „Duizend en één nacht" geïnspireerd tot het compo- neeren van deze Suite, die uit vjer deelen bestaat, n-1. De zee en het schip van Sin- tod' dé vertelling van Prins Kalender; de jonge Prins en de jonge Prinses en feest in Bagdad, de zee; het schip drijft tegen de klippen en vergaat en een epiloog. In dit werk is van alle middelen van het moderne orkest gebruik gemaakt; het orkest werd dan ook, in tegenstelling met de voor afgaande nummers, door koper aangevuld. De vertolking van dit werk, dat zeer veel vraagt van leider en orkestleden, was bm- tengewoon. Rudolf Bergmann werkte hier in ook mede en vervulde nog enkele soli- partij 6ii Een hartelijk, dankbaar applaus gaf uiting aan de waardeering van het publiek. Doctoraal examen Handelswetenschappen. I Aan de Universiteit te Amsterdam is ge slaagd voor het doctoraal examen 'handels- I wetenschappen, onze oud-stagenoot, de heer I G. M. Nederhorat. Plotseling overleden. Hedenmiddag ongeveer half één is de 63- jarige H. J. Verheij, bediende in de bakkerij tan den heer A. Verborg, Spieringstraat, I toen hü klaar stond om naar zijn huis in d„ Prins Hendrikstraat te gaan, door een .hartverlamming getroffen en doodgebleven. Agenda. SchouwburgJBioscoop: Hotel met Dames bediening. Thaiia-Theater: De controleur van de slaap wagen. Réunie-Bioscoop: Elf uur getrouwd. 5 April 7.30 uur Geref. Gemeente. Spreek beurt ds. R- Kok. 6 April 8.16 uur „Ter Gouw". Lezing prof. H. C. Rümke voor Vrijz. Prot. Groep. 6 April 34.30 Van Iterson Ziekenhuis. Re ceptie college vah regenten. 6 April 2% uur Bovenzaal „Ter Gouw Jaarvergadering Ned. Ver. van Kaashan delaren. LJIT DEN OMTREK- STOLW1JK. Een leelijk ongeval. De heer de J. uit Bergambacht, die van een gehouden boelhuis huiswaarts keerde kwam met zijn fiets op de Tentweg te gl.p- jpen, zoodat hp eerst met zijn hootd tegen een boom terecht kwam en daarna in de sloot. Door omwonenden werd hij op het droge geholpen en bij den heer Koogje van droge ikleeren voorzien, waarna hij huis waarts keertje. Zijn hoofd was erg bescna- digd. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Wielerbaan „Gouda". In verband met de slecfife weersvoor uitzichten zijn de openingswedstrijden, welke op Zaterdagmiddag gehouden zou den worden, afgelast. Op tweeden Paaschdag zal nu de ope ning plaats hebben met een andere doch eerste klas bezetting. radio-telegrafisch weerbericht Verwachting: Matige tot krachtige, tij delijk afnemende Z.W tot N.W wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Regen en sneeuwbuien. Weinig ver andering in temperatuur. ,SU** RADIO-NIEUWS. Programma rvoor heden. Hilversum: V.A.R.A. 5.30 Gramofoon; 6— Concert door de Notenkrakers; 7.30 De verkiezingstechniek voor Gemeenteraden en Provinciale Staten, lezing door Mr. Dr. G. v. d. Bergh; 760 Gramofoon; 7.67 S.O.S.- berichten; V.P.R.O. 8.— Cursus: Menschen getuigen van hun geloof. Derde voordracht: De levensbelijdenis van den Apostel. Spre ker Dr. P. D. Tjakmla; 8.30 Pianoé, 9.— Cur sus: De bestemming van den mensch. Derde voordracht. Spreker Ds. E. J. v. d. Brugh; 9.30 Piano; 10.— Nieuwsberichten; 10.15 A. F. J. Portielje over „Voorjaarsontwaken"; V.A.R.A. 11— Gramofoon; 11.30 Orgelspel. Huizen: K.R.O. 5—5.30 Land- en Tuin- bouw'haifuurtje door Th. Arts; 5.306.15 Concert door de KR.O.-Boys; 6.166.30 Gramofoon; 6.30—7 Concert door de K.R.O.- Boys; 7.15—7.36 „Golven in de aether" door Dr. G. F. W. Mulders; 7.3fr-8 Piano-recital; 88.05 Nieuwsberichten;%.058.15 Gramo foon; 8.16—9 Concert door de K.R.O.-Boys; 9—9.15 Causerie over het Nationaal Comité Arbeid aan werklooze intellectueelen, door P. J. van Lookeren Campagne; 9.1510 Concert door het Stedelijk Orkest van Maastricht; 1010.30 Gramofoon; 10.30 10.36 Nieuwsberichten; 10.36—11.16 Concert 1 door hei Orkest José Wolf; 11.1512 Gra mofoon. RECHTZAKEN. De doodslag te Schiedam. Gevangenisstraf van twintig jaar geëischt. De Oiiicier van 'Justitie bij de recht- banx te Rotterdam, mr. Reumer, heeft tegen den gedegradeerden hoofdagent te öcniedam wegens opzetteiijken doodslag, gepleegd op aen commissaris var), politie, aen heer Ellenberger, onder bezwarende omstandigheden een gevartgenisstraf ge- 0 eischt van twintig jaar. In zijn requisitoir sprak de officier woorden van deelneming jegens den heer Eilenberger, wiens uitnemende qualitel- ten als mensen en politiechef door spr. werden gereleveerd. Uitvoerig schetste spr., wat uit de ge- tuigenverhooren is komen vast te §taan. Verdachte was tP|tsch op zijn streepen; hij had ze dan oqfc eerlijk verdiend. Hij was een correct eirbeleefd politiedienaar. Hij kreeg verschillende bijbaantjes, die extra-vergoedingen opleverden. Hij ge- I noot in dienstverband groote vrijheid en het volste vertrouwen van zijn chef. In 1934 is het misgeloöpen. Hij ging zich slecht gedragen, en als hij ter ver antwoording werd geroepen ontkende hij de feiten of beloQfde beterschap. Hij ging over tot een gedrag, dat van een politie- I man niet kan worden getolereerd. Op 23 I November werd den verdachte medege- I deeld, dat hij zou worden gedegradeerd. I Op i December was dat dus geen nieuws I voor hem. Het motief tot zijn daad kan I dus niet de eenvoudige mededeeling zijn. I Het verwijderen van de distinctieven I door den politie-kleermaker heeft den I verdachte zeer aangegrepen. Dit ge- I schiedde evenwel in het belang van de I goede orde. Vooral het voorqitzicht dat hij op het I drukke plein de Koemarkt dienst moest I doen, heeft dezen man verbitterd. Dat I was de zwaarste straf die men hem kon I aandoen. Wellicht heeft de commissaris daarmee willen te kennen geven, da^ het uit moest zijn met alle weekhartigheid tegenover dezen agent. Zijn chef had hem ook kunnen ontslaan. 'Voorbedachte raad? Heeft hij zijn daad gepleegd met voor bedachten rade?, ging spr. voort. De Hoo ge Raad neemt voorbedachten raad al leen aan, als de pleger van een nood lottige daad van te voren ln kalm over leg zich rekenschap heeft gegeven van wat hij zou gaan doenjpDat ontkent nu de verdachte. Zijn gedrag gedurende den ochtend sluit kalm overleg niet uit. Uit zijn gesprekken met den menschen, die hij ontmoette, valt af te leiden, dat hij zich tot kort voor zijn misdaad geen duidelijk beeld had gevormd van wat hij zou gaan doen. Psychologisch moet de daad verklaard I worden uit de overweging van den ver dachte, dat nu zijn laatste steun, de vriendschap met den commissaris, hem was weggevallen, hij radeloos was ge worden. De voorstelling van zaken, zooals ver dachte die geeft, moet naar het rijk der fabelen worden verwezen. De revolver is I niet uit het foudraal gegrepen. Die moet I uit de rechterbuitenzak van 's mans over- I jas zijn gekomen. Voor hij de kamer bin- I nentrad moet hij het plan hebben gehad I den commissaris te dooden. I De officier acht, na zorgvuldige afwe- I ging aller omstandigheden voorbedach- I ten raad bewezen. I De verdediger, mr K. W Zieleman, I schetste uitvoerig de vernedering van de I degradatie, waarvan de invloed op ver- I dachte zich moeilijk laat indenken. Spr I riep de clementie van de rechtbank in. I De verdachte merkte ten slotte nog op, I dat hij groote spijt had van zijn daad. I Hij had den commissaris altijd als zijn I eigen broer beschouwd. I De uitspraak is bepaald op 16 April. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Dividenduitkeering van de Incassobank. AMSTERDAM, 5 April. Naar wy ver nemen ligt het in de bedoeling van den Raad van Commissarissen der Incassobank om aan de op 2 Mei a.s. te houden Alge meene Vergadering van Aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keeren van 3% vorig jaar S r/c.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2