De Boskoopsche Bloemententoonstelling officieel geopend. marktbericht. HONIG'S SOEP Beurs van Amsterdam. land! in de eerste plaats duidelijk maken, dat het gevaarlijk is vaat te houden aan een „eenzijdige en dreigende politiek". Volgens officieuse Itaüaansche berichten komt het ed te Stresa vooral op aan drie mogelijkheden onder oogen te zien: samen werking met Duitschland, een gemeen schappelijke verdediging tegen Duitschland dan wel heti verbreken van het gemeen schappelijk front. Zelfs een minder ge wenschte oplossing is volgens de Italia nen nog verre te verkiezen boven de be stendiging eener atmosfeer van verwarring en onzekerheid. Aangezien men verwacht, dat de Engel- »>chen zullen aansturen op overeenstem ming met Duitschland, is men, daar er dan niets anders op zit, blijkbaar ook hiertoe bereid. Alleen verlangt men te Rome, dat Engeland voor den dag komt met nauwkeu rige .voorstellen, die zich leenen voor een spoedige verwerkelijking. Niemand, zoo wordt hier en daar van Itaüaansche zijde opgemerkt, zou zich hierover meer verbeu gen dan Italië, dat al sinds lang is opgeko men voor de Duitsche bewapeningspariteit. Op gelijkheid van bewapening alleen kan •'de Europeesche vrede echter niet worden gebaseerd. Daarvoor is' en hier treedt de Itaüaansche veiligheidspsychose aan den dag noodig, dat gebroken wordt met de methodes van coups-de-main en knevelarij. Dit slaat klaarblijkelijk op Duitschland. Overigens is men te Berljjn van oordeel, dat Italië tamely lc geregistreerd naar Streng gaat; men kj%f'iiin indruk, dat het alleen hoopt op, efjn swdu jdel ij king van den toe stand in de eeTOWtaidere richting, al weet men te Rome misschien nog niet precies, welken koers Italië zal inslaan, wanneer Stresa de gewenschte opheldering brengt, i zoodat de partijen alsdan weten waaraan zy toe zyn. BUITENLANDSCH NIEUWS. De ramp van de Leeuwerik. Het stoffelijk overschot der slachtoffers naar Nederland overgebracht. Plechtigheid aan de grens. Gistermiddag te vier uur zijn de drie auto's met het stoffelijk overschot van de zeven slachtoffers der vliegramp te Brilon, de Nederlandse he grens naby Glanerorug Opening dooi Ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw. Het dag. gemeentebestuur van Enschede was op één wethouder na, voltallig aanwe- zig. Voorts waren vertegenwoordigers aan- i wezig der Nationale Luchtvaartschool, van het vliegveld Twente en van de Twentsche 1 Aero-club. j Toen de auto's de grens passeerden, speel- 1 de het Enschedésche poütiemuziekkorps het i Wilhelmus. Namens het gemeentebestuur 1 van ijnschedé, de K.L.M. >en de genoemd» corporaties op het gebied der luchtvaart, werden kransen in de puto's gelegd. Daar- na zette het muziekkorps een treurmarsch in, waarna de auto's langzaam wegreden in 1 de richting Enschedé verder naar Arnhem waar het lyk van den heer Briel naar diens woning is gebracht. Te Amsterdam is het lijk van wijlen den héér rar. W. dte Vlugt in de woning van den burgemeester ontvangen en daar opgebaard. 1 Daarna zyn de kisten, die het stoffelijk I overschot van de bemanning van de Leeuwe- i rik bevatten, naar de begraafplaats Zorg- vlied aan den Amsteldijk vervoerd. Een 1 nevenvertrek van de aula aldaar was tot eenvoudige rouwkapel ingericht met zwarte draperieën, palmen, en kandelaars. Hier zyn de dooden geplaatst in afwachting van de plechtigheid der teraardebestelling op Don derdag. Eenige bloemstukken, die tit Duitschlahd waren meegekomey, waren vlor de baren neergelegd. Vandaag hadden alleen de verwanten en vrienden der slachtoffers hier toegang, om een laatste groet te bren gen. Vandaag heeft de begrafenis van Mr. de Vlugt plaats gehad. Morgenmiddag wordt het stoffelijk over schot van den heer Briel op de begraaf plaats de Biesberg te Ginneken bij Breda ter aarde .besteld. De Ned. Hond van Zweefvliegers heeft gisteren een telegram gezonden aan de zweefvliegers te Rrilon, die den vorigen DUITSCHLAND. Ludendorff zeventig jaar. Vermaard veldheer in den wereldoorlog Hitier brengt hem zijn hulde. Generaal Erich Ludendortt, üe bekenue veldmaarschalk uit den wereldoorlog, viert heden zijn zeventigsten verjaardag. j Erich Ludendorff werd in 18Ö5 te Kursze- wina dettenschool leeftijd op de hoogere krijgsschool om vervolgens als kapitein by den grooten generalen staf te worden ingelijfd. Ludendorff was dertig jaar, toen hij bij genoemden staf zyn intrede deed en hier bleef hij tot het midden van 1913, slechts met een korte onderbreking. Toen,in 1914 de wereldoorlog oittaak, werd Ludendorff ge. I rwLTsi''ve^rwooXen" neraal-majoor en commandant van de »5e_2_ infanterie-forigade te Straatsburg. Zijn ma- bilisatiebevel riep hem als chef van den staf van het tweede legercorps naar Aken. Dit corps begeleidde hjj tot Luik; kort daar op nam hij deel aan de bestorming der for- tenlinie in 8e omgeving van de stad. By den dood van den commandant van het leger corps nam Ludendorff1 het bevel over en voerde de troepen in zware straatgevechten in de stad. Na de bezetting van Luik nam hij weer zyn vroegere benoeming tot chef van een onderdeel van den staf waar. in Augustus 1914 volgde zyn benoeming tot chef van den staf van het leger in het hen By de teraardebestelling morgén op Zorg- vüed zal de Minister van Waterstaat zich doen vertegenwoordigen door den heer H. Ch. L. van Ede v. dl Pais, Inspecteur by de Luchtvaartdienst. De heer v. Ede van de Pais zal ook den directeur van de Kon. In den zomer van 1916 werd Ludendorff, met gelijktijdige bevordering tot generaal der infanterie, tot eerste generaal-kwartier- meester benoemd en had hij een werkzaam aandeel in de ontwikkeling van de veld- toch'.plannen tegen Roemenië. In dezen tyu begon Ludendorff tevens een belangrijken invloed op de Duitsche foinnenlandsche po litiek uit te oefenen. Hij wijdde zich een tijdlang aan de oplossingen van het nieuwe vraagstuk omtrent den stijgenden druk te gen het Duitsche Westfront. Zijn eerste werk was versterking van het leger en oor logsmateriaal. Nieuwe troepen werden naar het Westen gezonden en een moderner strijdwijze verdrong de loopgraven verdedi ging. In zijn strijd tegen de Russische en Itaüaansche vijanden slaagde hy er in door zijn nieuwe tactiek omtrent het stellen van aqnvals- en verdedigingstroepen zijn tegen standers om den tuin te leiden, waardoor «ij de Russen en tffcliaaen op beslissende wijze wist te vershln. Ludendorff's tactiek had tot "resultaat het sluiten van den vrede met Rusland en daarna ook met Roemenië. De consoüdeering van het front in Frank rijk was het gevolg van de uitschakeling van het onzagüjk uitgestrekte Oostfront, welke in begin 1918 geschiedde. Deze con- splideering was weer de oorzaak van het be kende voorjaarsoffensief 'aan de Somme, welk offfensief Duitschland een groot voor deel bezorgde, daar het 't land een grooter terreinwinst opleverde. Nadat de generaal voor de tweede maal succes mocht boeken met een dergelijk of fensief in West-Europa, faalde zijn derde poging in den tweeden Marneslag. Deze mislukking wordt door velen beschouwd als de aanleiding tot d<e daarna uitgebroken revolutionnaire beweging ii\ Duitschland. Ludpndorff was "één der voorstanders van een wapenstilstand, welke volgde in het na jaar van 1918. De generaal nam zyn ontslag uit het leger en vestigde zich korten tyd later in Zweden. Generaal Ludendorff, of zooals het volk hem noemt de „Völkische General", heeft in de laatste jaren niet veel meer van zich doen hooren. Een populariteit, zooals hy die wist te verwerven gedurende den wereld oorlog,-zal den generaal vermoedelijk wel niet meer deelachtig worden, af mag aan den anderen kant niet over het hoofd wor den gezien, dat de» sympathie der tegen woordige ryksweerbrfarheid nog steeds naar hem uitgaat. BINNENLAND. De V/2% Ned.-Indische Leening 1935. Inschrijving niet geheel volteekend. k Restant overgenomen door de Ryksfondsen. De Nederlandsch-Indische leening 1935 (gegarandeerd door Nederland), rentende 8% 7 groot nominaal 50 millioen gulden, waarvan reeds een bedrag van ƒ20.707.500 tegen een koers van 98en hooger, bij openbare inschrijvingen is geplaatst, is niet geheel volteekend, zoodat alle inschrijvingen worden toegewezen. De inschrijving was gisteren opengesteld tegen den koers van 997c. Het niet aanstonds geplaatste be drag is inmiddels overgenomen door de Ryksfondsen. Minister Colijn verlaat heden Het Ziekenhuis, |De minister-president, dr. H. Colijn, heeft ziekenhuis verlaten en zal zyn verlof tot Paschen in het binnenland door brengen. De Ófficiersvereeniging. Generaal Van den Akker geróyeerd als eerelid. V De gep. géheraal-majoor der infanterie E. H. van den Akker te Wassenaar is oud-voorzitter en was eere-lid van de Vereenlging van Officieren van de Ko ninklijke Landmacht. Dezer dagen'ontving hij een brief van het bestuur dezer vereeniging, waarin henj werd geadviseerd, om, aangezien hij lid Is van de N.8.B., en als zoodanig een candidrituur voor de Provinciale Sta ten van "3Rd-Holland heeft aanvaard, voor het eèrelidmaatschap te bedanken. Maar de generaal heeft geantwoord, daar rijn staatkundige overtuiging met dit «erelidmaatschap niets te maken had, geen aanleiding te zien om aan het ad vies te voldoen. Het bestuur heeft daarop generaal- majoor Van den Akker als eerelld geroy eerd, zegt de Avondpost. SPORT EN WEDSTRIJDEN. G. v. b. V Uitslagen van Zondag7 April. Ie klasse: Ammerstöl—'Gouda 3 4—2. 2e klasse A: Bosk. Boys 2—Oudewater 3-3. 3e klasse 10—0. 3e klasse B: 3 5—1. 3e klasse D: Nieuwerkerk 3—Stolwijk 3 Te 2 uur was in de groote zaal van het Flora-gebouw een groot aantal genoodig- den bijeen ter bijwoning van de openings- i plechtigheid van de Bloemententoonstel- ling. Reeds den geheelen morgen was het 1 goed te bemerken dat er iets bijzonders 1 op handen was. Geheel Boskoop was in 1 viaggentooi en allen maakten zich op 1 om de gasten, die voor de openingsplech- tigheid zouden komen, te ontvangen. I Aan het station waren tegen 2 uur Burgemeester en Wethouders aanwezig om de verschillende autoriteiten te be- groeten, onder hen merkten wij op; de I Dir.-Generaal van den Landbouw, ir. 1 Roebroek, de directeur van de Nederl. Spoorwegen dr. v. Manen, de voorzitter van de A.N.V.V. Baron Krayenhoff en de burgemeesters van omliggende gemeen- ten. Nadat allen in de groote zaal hadden plaats genomen hield de heer J. H. van Straaten van Nes de volgende welkomst- rede; Rede J. H. van Straateti van Nes. Dames en Heeren, Ais voorzitter van de Boskoopsche Bloemententoonstelling 1955 is het mij een eer U allen namens het Bestuur har telijk welkom heeten. Een speciaal welkomstwoord richt ik tot den vertegenwoordiger van Zijne Exc. den Minister van Economische Zaken, den heer 'ingenieur Alph. Roebroek, Di recteur-Generaal vjm den Landbouw; den heer dr. v. Manen en den heer ir. Van Dijk, Directeur der Ned. Spoorwegen; den heer Valstar, Regeeringscomm. voor de Tuinbouw; den heer Joh. C. M. Men- sing, voorzitter Ned. Tuinboüwraad; den heer Baron Krayenhof, voorzitter der A.N.V.V.; den heer N. H. de Beaufort van Maaren; den heer li. W. struve Sr. van Den Haag; den heer Notaris Dinger van Lunteren; de heeren juryleden; de heeren Gezanten van vreemde mogend heden. Naar aanleiding van het feit, dat Bos koop thans aan het spoorwegnet is aan gesloten, en daardoor tevens in het bezit is gekomen van-een permanent tentoon stellingsgebouw en tentoonstellingster rein, werd door een aantal Boskoopsche kweekers tot het houden van deze ten toonstelling besloten. In verband met een belofte aan het Dep. v. Waterstaat en de Directie van de Nederl. Spoorwegen gedaan bij de ope ning van den spoorweg, welke oorspron kelijk gedacht was in October 1933, een bloemententoonstelling in het daarop volgend voorjaar te houden doch die ope ning eerst in October 1934 kon plaats vinden, moest deze tentoonstelling wor den uitgesteld tot voorjaar 1935,/' Ik stel er bijzonder prijs op deze. aan gelegenheid hier naar voren te brengen, in verband niet mijn afspraak met den h.eer Krelage in I935ageen tentoonstelling in Boskoop te houdpn. Dames en Heeren, Niettegenstaande de buitengewoon moeilijke omstandigheden waarin^ de boomkweekersbedrijven zich nog steeds bevinden, hebben de Boskoopsche kwee kers het aangedurfd deze tentoonstelling te organfceeren en daarmede het bewijs te leveren, dat zij het vertrouwen in de toekomst nog niet hebben verloren. Zij zoeken reclame voor hun producten te maken en hiervoor afzet te vinden. De planten waren in prachtige kwali teit in groote getale in voorraad, het ging dus alleen om het feit of zij in deze benarde economische tijden het nog aan durfden het risico dezer tentoonstelling te Slagen, doch dank zij de belangrijke fiancieele bijdrage die de Minister van Economische Zaken voor deze tentoon stelling beschikbaar stelde, was dit risico minder bezwaarlijk. Het is ipij dan ook een behoefte bij de opening van deze tentoonstelling aan Zijne Exc. namens het Tentoonstellings- béstuur voor deze zeer gewaardeerde steun onze erkentelijkheid te betuigen. Waar Boskoop sedert 1913 geen belang rijke tentoonstelling meer heeft gehou den, zijn nu weer alle krachten inge spannen de oude roem die Boskoop op dit gebied bezit, opnieuw te bevestigen. Deze tentoonstelling, die door slechts een veertigtal Boskoopsche kweekers is ingericht, zal U allen straks bij de rond gang een geheel ander beeld te zien geven dan elk andere bloemententoon stelling, wanneer en waar dan ook ge houden. Wij hebben irï deze tentoonstelling een geheel andere gedachte gelegd voor het gebrüik van Boskoopsche planten, zoowel in kleine als grootere hoeveelheden. Wij willen hiermede laten zien op wel ke wijze het prachtig Boskoopsch mate riaal aan de natuur kan worden aange past, wij beoogen hiermede een bizondere reclame voor onze gewassen, wij hopen, dat ™"-~ kruisingen of selectie bereikt. Wij willen opnieuw de wereld toonen wat Boskoop heeft voortgebracht. In deze voor Boskoop zoo moeilijke tijden, vragen wij de belangstelling van ons geheele land. Wij vragen U allen, wanneer gij een rondgang door de ten toonstelling hebt gemaakt en gij zijt daarover voldaan, net aan anderen te zeggen. Dit zal voor ons de grootste vol doening zijn Boskoop, dat in de goede jaren een uitvoercijfer had van ruim b millioen gulden, zag dit tot op 1/6 verminderen. Van welke beteekenis dit is voor een ge meente die zoo goed als geheel van het buitenland moet bestaan, behoef ik U niet nader aan te duiden. Niet wetende wat het einde zal zijn van de maatregelen, die het buitenland ten opzichte van onze export nog zal nemen, werken de kweekers voort ln de vaste overtuiging, dat betere tijden zui len volgen, dat de belemmerende maat regelen voor onze uitvoer zullen verdwij nen en de welvaart in onze gemeente weer zal terugkeeren. Ik besluit dit welkomswoord met U allen hartelijk dank te zeggen voor Uwe belangstelling en onze groote erkentelijk heid te betyigen aan de binnen- en bul- tenlandsche juryleden voor hun komst naar Boskoop en voor hun zeer gewaar deerde arbeid op onze tentoonstelling geboden Met de innige wensch, dat het bezoek van onze collega's uit het buitenland tot de zoo zeer gewenschte goede verstand houding moge bijdragen, geef ik hier mede het woord aan den vertegenwoor diger van Zijne Exc. den Minister van Economische Zaken, den heer ir. Roe broek. Directeur-Generaal van Land bouw, die zich zeer gaarne bereid heeft verklaard de tentoonstelling te openen. (Luid Applaus). Hierna trad ir. Roebroek naar voren. Rede ir. A. Roebroek. Wij staan midden in den grooten we- reiastrijü, weixe kunstmatig gevormde economische eenheden tegen elkander voeren. Vergeten seftynt ae leer, dat ieder volk zich m net bijzonder dient toe te leggen op datgene, waartoe het door zijn aard, zyn ligging, bodem en klimaat is voorbestemd. Dagelijks groooter wor den de moeilijkheden, welke het interna tionaal verkeer ondervindt en dagelijks zwaarder worden de gevolgen hiervan, voor den welstand van ieder aizonderüjk. Onder deze Omstandigheden, organiseert Boskoop een dag van bloemen: Boskoop giving oeauty to the world. Deze daad getuigt van ondernemings geest. Wat is ei schooner: De bloemen, welke wy zullen zien, of de moed, om ze te laten zien? Het antwoord op deze vraag geeft ons niemand minder dan minister Colijn, als hij schrijft: „Boskoops plantenrijkdom is mooi, de energie van zijn bevolldng is nog mooier" Toen ik gevraagd werd deze tentoon stelling te openen, heb ik dan ook geen oogenblik geaarzeld, deze uitnoodiging te aanvaarden Op dit oogenblik gaan onze gedachten onwillekeurig terug naar de Boskoopsche tentoonstelling van 1911, welke hier en in den vreemde zooveel indruk heeft ge-, maakt en de faam van dit centrum van bloemencultuur opnieuw heeft verbreid. Tusschen de tentoonstelling van 1911 en deze, welke op het punt staat, geopend te worden, ligt een voor deze streek be wogen tijdvak, waarin de Regeering van hare belangstelling daadwerkelijk deed blijken. De eerste jaren na de tentoonstelling van 1911 ging het de boomkweekerij, on danks de hooge invoerrechten van Duitschland, om de toen« lijkheden tengevolge van de phytosani- tairé maatregelen der Vereenigde Sta ten, met den export in zijn geheel be paald voor den wind. De uitvoer steeg van jaar tot jaar, van 13 millioen K.G. in 1911 over 14 millioen K.G. in 1912 e» 16 millloei^ in 1913 tot 18* millioen K.G. in 1914. Zoo werd 1914, waarin de groote wereldoorlog begon, een recordjaar met een exportkwantum, dat eerst tien Jaar later opnieuw en-sindsdien niet meer be reikt werd. - Direct na het begin der vijandelijk heden werd de uitvoer naar België en Frankrijk onmogelijk: in 1916 verboden Duitschland en Engeland den invoer van boomkweekerij-producten als luxe arti kelen. In 1916 werd dit voorbeeld gevolgd dafor Oostenrijk—Hongarije, terwijl de afkondiging van den onbeperkten duik bootoorlog den export naar Noord-Ame- rika nagenoeg geheel verhinderde. De export was gedaald tot een minimum vyn 4J K.G. De toenemende binnenlandsche vraag vermocht bij de geweldige over- productie een catastrophale prijsdaling niet te voorkomen, de teelt van groen- NieuwkoopOlympia 5 Moercapelle 2—Moordrecht deze" wijze van beplaniing ingang zal iten- snijbloemen enz», geen redding vinden waardoor het gebruik van onze planten in ruime mate zal 3e klasse E: Waddi: 4—Stolwyk 4 Kaasmarkt Woerden. 10 April. Aangevoerd 73 partijen. Prijzen ie kw. m. r.m. 15—16, 2e kw. m. r.m. 1214. Handel matig. Dames en Heeren, Het is den heer Emil Struve die mij op meesterlijke wijze met deze aanleg ter zijde stond, die in deze aanleg zijn eigen gedachte heeft gelegd en waardoor on getwijfeld het, succes dezer tentoonstel ling belangrijk zal worden verhoogd. Wij willen U ook op deze tentoonstel ling laten zien wat de laatste Jaren op het gebied van nieuwe planten in Bos- koop is bereikt. Wij laten D zien de mooie vormen en kleuren de laatste Jaren door het bedreigde bestaan te brengen. Deze redding bracht zelfs het einde van den oorlog in 1918 niet. Wel nam de uitvoer toe, van 8 millioen K.G. in 1918 tot 11» millioen K.G. in 1919, maar 'de uitvoei - waarde daalde van 4) millioen gulden in 1919 tot 3» millioen ln 1920 en ^l Dit is een millioen gulden lager dïn voor den oorlog in 1913. Niet vreemd daaraan was, dat de Vereenigde Staten ln 1919 den invoer van boomkweekerij-. producten voor goéd verboden. In die moeilijke periode werd de Nederlandache boomkweekerij en vooral de Boskoopsche echter niet aan haar lot overgelaten. Reeds in Maarwli^wCTt^o^hiffiSilftf van H. M. de Koningin het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 opgericht ten bate van hen, wier ondernemingen door den wereldoorlog in moeiiy kneden waren geraakt. Kleine middenstanders werdéh op gemakjceiyke voorwaarden aan kleine creaieten genoipen, later ook grootere vooral boom- en bloem aan grootere credieten. Zoo werd op de 8taatsbegrooting voor i«iö iuü.iXX) gulden uitgetrokken als ga rantie voor credieten aan boomkweekers Van dit z.g. middenstandscredlet werd door de Boskoopsche kweekers echter slechts pl.m. 6o.uuu gulden opgenomen. Doch aan net Boskoopsche Comité tot Huip aan Kweekers, dat voornamelijk door het initiatief van den heer J. h. van Straaten van'Nes en burgemeester dr. v Rutgers tot stand kwam, werd bovendien door het Kon. Nat. Steuncomité ln No vember 1916 een bedrag van iuo.ooo.__ later verhoogd tot 2ÜU.OOO.— toegezegd en in termijnen vrijwel geheel uitgekeerd om van kweekers, die tengevolge van den wereldoorlog gevaar liepen hun bedrijf te moeten opgeven, boomen af te koopen om hen daardoor te helpen aan contan ten in de beurs en plaatsruimte in de kweekery. Aldus moest worden voorko men, dat na den oorlog de kweekerijen onvoldoende voorzien zouden zyn van gangbare artikelen om te voldoen aan de dan te verwachten vraag. De aldus afgekochte artikelen moesten zooveel mogeiyk zonder de belangen van den binnenlandschen handel te schaden in het binnenland worden verkocht. Gelijk ik boffen met cijfers, aantoonde, bleef de eerste Jaren na den oorlog, de verwachte groote vraag van het buitenland, dus de herleving van den export, uit, zoodat velen het vertrouwen in de toekomst der boomkweekerij begonnen te verliezen Echter niet de Regeering, want op de Staatsbegrooting van 1920 werd 25.000 gul- dervtiltgetrokken ter bestrijding der uit-, gaven, welke mochten voortvloeien uit de garantie voor credieten en hulpbehoe vende boomkweekers en bona fide tuin ders. De hiervoor noodige credletorgani- üjp.tie ontving den naam van „Regeerlngs- commissie voor het Kweekerscrediet", begon haar werkzaamheden in 1920 en beëindigde ze in 1921. Ze verleende aan'- de Nederlandsche boomkweekerij credie ten tot een bedrag van ruim 650.000.—, waarvan bijna een derde aan het Bos koopsche centrum. De liquidatie dezer voorschotten werd eerst in 1930 beëindigd en daarbij hebben de Boskoopsche cre- dietnemers zich niet het slechtst getoond. Doch laat ik in het kort de bloeiperiode schetsen, welke begon, toen Duitschland in 1923 het invoerverbod op boomkwee kerij-artikelen ophief. De uitvoer steeg in 1923 tot 15 millioen K.G., in 1924 tot ,19 millioen K.G., doch daprna begon een daling tot 15* millioen K.G. in 1929. De uitvoerwaarde steeg echter nog regel matig en bereikte in 1930 een bedrag van 7 millioen gulden. Overproductie .en werk loosheid verdwenen, de prijzen van pro ducten en grond, de landhupen en werk- loonen stegen en rijkelüc vloeiden de belastingen weer in dev.pchatklst. Het vertrouwen van kweekers en regeering in de toekomst was niet beschaamd. De verzorging der culturen en de verbete ring der sortimenten, hielden daarmee gelijken tred. - Helaas vertoonden "zich het volgend jaar bok in de boomkweekerij teekenen van overproductie als gevolg van den in getreden wereldcrisis De koersdaüng van het betaalmiddel in Engeland en Scan dinavië en invoerrechten op rozen in Engeland en Canada deden in 1931 de export inzinken tot 13* millioen K.G. ter waarde van 4* millioen gulden, dus tot beneden het peil van bijna 20 jaar ge leden (1913 had een uitvoer van 16 mil lioen K.G. .ter waarde van 43 millioen gulden). De prijzen voor producten, land en arbeid, daalden weer onrustbarend. Alleen de vraag; van het buitenland niet roekelooze uitbreiding in de goede jaren was hiervan de schuld. Van 1911 tot 1931 steeg de oppervlakte hier te lan de met boomkweekerij-gewassen beteeld van 250> tot 2700 H.A., dus niet noemens waard. Ook kon men de boomkweekerij nietf ten laste leggen, dat zij 'niet ipet haar, tijd meeging in technische vervol making. Zij is eenvoudig het slachtoffer geworden vax) het toenemend protectio nisme en de verminderde koopkracht in haar afzetgebied. Dit is de regeering be kend Zij weet bovendien, dat de boom kweekerij een echt inheemsche eeuwen oude cultuur is welke hare beoefenaren tot voor korte Jaren een welstand schonk welke ligt boven het gemiddelde wel vaartsniveau onzer agrarische bevolking, welke dooor haar groote arbeidsintensi teit, de handelsbalans van ons land gun stig beïnvloedt en door de superiori teit harer producten den NederlandsChen naam in dpn vreemde hoog houdt. Reeds meer dan 35 Jaren, de Duitsche Invoer rechten dateeren van 1896 wist ze zich op de wereldmarkt schitterend te hand haven en haar bedrijf technisch en com mercieel op de" hoogte van den tijd te houden. Daarom blijft de regeering haar en vooral Boskoop helpend terzijde staan, zooals ze ook nu wqet ondubbelzinnig getoond heeft door crediet verstrekking, afkoop van overproductie, aansluiting aan het spoorwegnet, subsidie voor ten toonstellingsgebouw, verzorging van den Plantenziektenkundigen Dienst, tuin- bouwonderwijs en tuinbouwvoorlichting. Het verheugt haar, dat dit alle* door de Nederlandsche boomkweekerij en vooral de Boskoopsche, erkend en gewaardeerd wordt. Ik zou te uitvoerig worden, indien ik dit alles zouwillen bewijzen. Laat, ik daarom volsMfci met een enkel voor beeld, n.l. de pftardeerlng van het tuin- bouwonderwijs hier ter plaatse, waaraan iSÏÏSrlng jaarlijks niet onbeduidende mmen ten koste legt. Boskoop bezit de oudste tulnbouw-win- Jcutsus van ons land en deze wordt reeds bijna veertig Jaren onatge- ïïen gehouden. De laatste jaren, zelfs ïïf arte klassen, samen met pl.m. 60 Irimgen. Daar vindt de kleine kweeker de htm passende theoretische vakoplei- Rijkstulnbouwschool is een Jaar "er zij werd ln 1898 opgericht en Is bestemd voor de grootere kweekers en Tekomsttge exporteurs. Na o4 eindexa mens leverde ze 662 gediplomeerden af daarvan 168 of pl.m. 26 pet. uit het Boskoopsche centrum Waar zij aldus ln een tijdvak van pl.m. 35 jaar reeds 162 oud-leerlingen mocht afleveren aan het Boskoopsche bedrijf, dat plm. 8°° ondernemingen,telt, mag men spreken van een gelukkige harmonie in de waardeering van theoretische en practische vakopleiding. Naast het tuinbouwonderwijs is de, eveneens onder de directie van den Landbouw ressorteerende Plantenziex- tenkundlgen Dienst voor Boskoop van groote beteekenis, hetgeen in dezen kring niet nader behoeft te worden betoogd. In dit verband is het mij een behoefte te getuigen van de bijzondere hoedanig heden van den controleur Zwartendijk als technisch ambtenaar. TJoen lk korten tyd geleden een bezoek aan Boskoop bracht werd ik er door getroffen, ln wel ke gelukkige harmonie hij verantwoor delijkheidsbesef wist te paren aan sa menwerking met de mannen van de practijk, zoo dikwijls er moeilijkheden moesten worden overwonnen. Ik verheug mij daarin en spreek er openlijk mijn waardeering over uit. Het systeem van inspectie is gebouwd op de loyale mede werking der exporteurs. Ik constateer met genoegen dat deze medewerking er is, doch ik moge er aan toevoegen, dat ook hier wederom de hand van Zwar tendijk zijn invloed doet gelden. Wat de Plantenziektenkundigen Dienst verder ook ln het buitenland (in Was- i en elders) deed, om de moeilijk- uit sanitaire maatregelen voort- te overwinnen, is algemeen Merkwaardig is de toeneming van het aantal landen, welke het noodig achten, ten aanzien van de ge- istand van boomkweekerij ge- waaien te geven.' Ik zal mij er maar piet in verdiepen in hoeverre deze maatrege len behoorlijk gemotiveerd kunnen wor den geacht. Gelukkig is de Plantenziektenkundigen Dienst wel zoo, wetenschappelijk toege rust, dat zij overal daar, waar de grond slag van een maatregel niet juist is, dezen grondslag voor de betreffende regeering kan blootleggen en zoodoende het hare ertoe bijdraagt, handelsbelemmeringen van dezen aard op te doen heffen. Plantenziektekundigen dienst en Rljks- landbouwconsulent hebben in gelukkig begrijpen van elkanders taak samenge werkt en de Boskoopsche kweeker heeft hieruit zijn voordeel weten te trekken. Tot mijn genoegen mocht ik dit bij her haling uit den mond van kweekers ver nemen. H«t is bekend, dat Boskoop in het algemeen de medewerking der over heid ten zeerste heeft weten te waardee- ren, al kon zij dan ook niet aan aller verlangens tegemoet komen In het bijzonder heeft die waardeering zich geuit ten aanzien van de aansluiting van Boskoop aan het spoorwegnet, ten aanzien van den afkoop ook van de over productie Ik begrijp, dat men een nog ruimeren afkoop en bovendien hoogere verkoop prijzen zou wenschen Maar anderzijds moet men niet voorbijzien, dat er gren zen zijn aan hetgeen de overheid kan doen. Moge de toekomst blijven getuigen van een goede samenwerking tusschen Bos koop en de regeering Vertrouwend, dat deze wensch moge worden vervuld en in de hoop, dat onder Gods onmlsbaren aegen, de arbeid neergelegd in deze ten toonstelling, aan Boskoop en de Boskoop sche kweekersstand ten goede moge ko nen, verklaar ik de tentoonstelling l?35 v°or geopend. Toen het applaus, dat op de rede van den heer Roebroek volgde, was geëindigd, betrad de heer Mr E. P. Vet kerk, burge meester van Boskoop, het podium tot net Uitspreken van de volgende rede Rede Mr. E. P. Verkerk. Dames en Heeren! Te dezer plaatse wensch ik, als burge meester van Boskoop, den voorzitter van ne bloemententoonstelling Boskoop den ne«r J. H. van Straoten van Nes dank te zeggen voor wat hij ter bevordering on zer cultures voor de totstandkoming der spoorlijn heeft gedaan. Toeu 6 October 1934 de spoorlijn Gouda ~-Waddinxveen—BoskoopAlphen was geopend, dachten Spoorwegen en Water staat, dat het aantal noodlijdende spoor- riÜ? met één was vermeerderd. Dwars tegen elke verwachting in, doch dm81 overeenkomstig Boskoopsche tra- o e: niet doen of goed'doen, hfeeft onze sPoor het laatste gekozen. Maar nu zijn ook al degeney, die mee- jtau het hoofd hebben geschud over J; *nds nieuwste spoorlijn aan ons ver- puent in de komende veertien dagen ke^naal Van deze sP°°r gebruik te ma- De spoor is de ontsluiting van Boskoop anrrt 88n tento°nstelling van tijdelijken knn maar 00k de ontsluiting van Bos- wrvf permanente tentoonstelling, als Q®enieente van minnaars van bloem tv v en v,rlie °Pen bebouwing «neb gezegd. diMfl!ieer Van 8traaten van Nes noo- ♦J; daarop de aanwezigen uit de ten- wonstelling te bezichtigen. Te 4 uur in den middag noodigdè het geeft dan het aantal K.G. aan. Om dit wiel gemeentebestuur de aanwezigen op een niet te doen wringen, zoodat alle gewicht thee ten stadhutze, waar de heer Verkerk er op komt, wordt onder het voorwiel een en de heer Arnold Smits, uit Naarden, 1 blok van dezelfde hoogte gelegd, waarbij voorzitter van de internationale Jury, het woord voerden. Hedenavond heeft in het tentoonstel lingsgebouw een maaltijd plaats, waar aan het bestuur en de talrijke genoodig- den vereenigd zijn. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 April 1935. De Gemeentebegrootfng voor 1935. Het onderhoud van straten, pleinen, schoeiïngen en plantsoenen. Op de gemeentebegrooting 1935 is een bedrag van ƒ32.274.13 uitgetrokken voor het onderhoud van straten en pleinen en 1717.81 voor onderhoud van wegen en voetpaden. De uitgaven voor het onderhouden van wandelplaatsen en plantsoenen zyn op ƒ28.203.29 geraamd. Voor het vernieuwen van het onder- en bovendek der Jan Kattenbrug is op de ge meentebegrooting 1935 uitgetrokken een bedrag van 1594.32 en voor het vernieu wen van een gedeelte onderde^ en het ge deelte bovefidek der basculebrugHaven- Minderbroedersteeg 1254.50. Voorts zullen gedeeltelijk worden vernieuwd het onder en bovendek van de vaste brug achter de kerk en de vaste rybrug in het park. Voorts is voor gewoon onderhoudvan schoeiïngen, muurwerken, houten ramen en luikken van de gerioleerde zylen en andere riolen en voor dat van de pompen en de urinóirs uitgetrokken een bedrag van 6719.45. De kosten van de stedelyke zwem-inrich- ting zyn geraamd op 4253.93 en de ont vangsten op ƒ5800.—. Voor het Volksbad bedragen de geraamde kosten ƒ7715.75 en de opbrengst ƒ3800.—. Voor het herstraten van straten is op de kapitaaldienst een bedrag van ƒ38.564.44 geraamd. Herstraat zullen worden: Ridder van Cataweg, Noordeinde, P. C. Bothstraat, 2/3 gedeelte van de Graaf van Bloisstraat, de helft van de IJssellaan en Boelekade, Woudstraat vanaf Meidoornstraat tot Boschweg, Vierde Kade benoorden en be zuiden de spoorlijn, Vondelstraat, Const. Huygenskade vanaf P. C. Hooftstraat tot Roemer Visscherstraat, Turfsingel en Sin gelstraat. In de staat van uitgaven aan salarissen en loonen voor het dienstjaar 1935, opge nomen bij het voorstel van B. en W. inzake de Gemeentebegrooting in ons blad van gis teren, stond als eindcijfer ƒ686.865.-. De lezer zal begrepen hebben dat hier had moe ten staan ƒ586.865.—. Het eindbedrag aan salarissen toch bedraagt 300.024.-, loonen 286.841.—, totaal alzoo 586.865.—. Vergunning Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bytegen van ae N.V. American Petroleum Company te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met bovengrondsche aftap- inrichting in het perceel, gelegen Lange Tiendeweg no. 68, kadastraalbekend in ge meente Gouda, Sectie C no. 3346. Gemeenteraadsverkiezingen. Candidate!» Ch. Hist. Kiesvereeniging „Gezag en Vryheid". ln de dezer dagen gehouden ledenverga dering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging „Gezag en Vryheidi" is de volgende candi- datenlyst voor de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen opgemaakt: J. van der Endt, J. K. Begeer,tf). C. van Esschoten, Balt. A. de Jong, P. Nieuwveld, J. A. Smit, W. van Vliet J-Czn. Uit deze lyst zal in combinatie met de lyst van de A.R. Kiesvereeniging de can- didatenlyst voor de Prot. Christ. Groep wor den samengesteld. Openbare verkooping gehouden door Notaris J. van Kranenburg. Notaris J. van Kranenburg heeft in het openbaar verkocht diverse huizen en erven aan de Lazaruskade en 17 perceelen bouw terrein aan de Westerkade, elk breed pl.m. 4.75 M. en diep pl.m. 58 M. Koopers werden van: perceel 1 Lazarus- kade 23 J. van Buren voor 525; perceel 2 Lazaruskade 25, C. van. Buren voor 435; perceel 3 en 4, Lazaruskade 27 en 27a, C. van Buren q.q. 2236; perceel 5 Lazarus kade 31, A. S. v. Wijnbergen 900; perceel 7 Lazaruskade 33, J. van Buren 510} per ceel 8 Lazaruskade 35, E. Radix 710; per ceel 9 Lazaruskade 37, Th. Boot 1525. - Van het bouwterrein werden koopers: per- qeelen 10, 11, 12 en 13 G. van Hofwegen voor 1270; perceelen 14, 15, 16 en* 17 G. van Hofwegen voor 10(20; perceelen 18, 19, 20 en 21 A. S. van Wynbengen voor 1020; perceel 22 A. S. van Wynibergen voor 300; perceel 23 ~H. vasi Eyk voor 280; perceel 24 H. van Eijk voor 340; perceel 25 A. S. van Wijnbergen voor 360; perceel 26 H. wan Eyk voor 310. Kantoogerecht Zitting van heden 10 April. Hedenmorgen stond" voor het kantonge recht alhier terecht K. A. V. te Zevenhuizen, expediteur. Hij was bekeurd door den. rijksveldwach ter te 's-Gravenhage R. d- J-, omdat zyn wagen te zwaar belast was. Hij had voor het vervoer aangevraagd een gewicht van 2400 K.G. maar daar een ge deelte ook op de voorwielen komt te rusten mag hy in totaal laden 3866 K.G. Bij controle door den heer R. d. J. bleek dat de wagen een ballast had van 4090 K.G. De getuige zette als deskundige de zaak uiteen aan de hand van de meet-instrumen ten. Het meetinstrument is een soort blok waarop het wiel moet rusten. Een wijzer dan gelet moet worden dat üe auto dan toen horizontaal staat, hetgeen kan ge/beuren door de auto te verplaatsen, aangezien de weg altijd bol is. Men berekent dan het 1/3 deel van het totaal gewicht mag komen op de vooras en 2/3 op de achteras. Zoo mocht deze wagen 3866. K.G. laden. Gedaagde bekende dat er veel opzat, maar aldus getuige, zoo precies kan dat niet aangemikt worden, zoodat daar wel eeni'gc speling wordt toegestaan. De ambtenaar eischte 5.— boete subs. '2 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 2.50 boete subs. 2 dagen hechtenis. H. C. JL te Waddinxveen had zich voor twee zelfde feiten te verantwoorden. Hij Jieeft een zaakje van allerhande. Voor het rondbrengen en bezorgen heeft hy een paard) en wagen noodig. Hy kan hier ech ter de belasting, 26.niet voor betalen. Reeds in 1934 was dat zoo. Er was een rege ling getroffen met het Crisiscomité, dat hem beloofde de belasting voor 1935 te be talen, op de voorwaarde echter dat hij eerst 1934 moest aanzuiveren. Ged. verklaarde dat hy de helft hiervan betaald had d.m.v. een leening. De 2e helft heeft hy echter niet. Op de vraag van den kantonrechter of het Crisiscomité 1985 dan nu wilde betalen, <ian was ged. in de gelegenheid het achter stallige in te halen, antwoordde de getuige A. M. d. W. veldfwachter te Waddinxveen, dat dit de administratie te veel verwarde, in itder geval, deze concessie wilden de ver schillende instanties niet doen. Reeds eerder had men getracht een rege ling te treffen door het armbestuur en de kerk, hetgeen echter op de laatste afstuitte. Bovendien, verklaarde get., was men al gemeen van oordeel dat K. best ztjn paard en wagen kon afschaffen, zooals anderen en een handkar nemen. Men wil wel voor heim betalen, om van de ellende af te zyn. - Daar is het heele Criaiscomité voor, ant woordde de kantonrechter. De kantonrechter stelde K. nog 14 dagen in de gelegenheid! de achterstallige belasting te betalen. N. H. v. d. B. te Gouda was bekeurd om dat hy in 't bezit was van een eenloops jachtgeweer, terwyl hy geen vergunning heeft. Hy verklaarde dat hy vroeger in Bloemendaal woonde, waar hy wel een ver dunning had. Maar hy is verhuisd naar Pachter de Vischmarkt en had het geweer op bolder gezet. In, dien tyd had hy wel ge tracht het geweer te verkoopen. Hy vond een kooper, maar daar deze geen vergun ning had, had hy het niet gedaan. De ambtenaar eischte 5.boete subs. 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. De kantonrechter veroordeelde hem tot 3.boete subs. 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring vanibst geweer. Ned. Lawntennisbond. Mr. C. Jonker is herkozen als bestuurslid1 van het district Rotterdam van den Neder- landschen Lawntennisbond. Volks- en Schoolbad. Gedurende de* week van l bot 8 April .werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 102 kuipbaden, 417 sproeibaden en 1057 schoolboden, totaal 1676 baden. Examen apothekersassistente. Te Utrecht is geslaagd voor het examen apothekersassistente, onze oudustadgenoote Mej. J. F. Hoyng. Mededeeling betreffende het uit te vaardigen verbouw-verbod van eenige voor aardappelwratziekte vatbare aardappelrassen. De Burgemeester van Gouda brengt het volgende ter openbare kennis: In verband met het voor 1936 uit te vaar digen verbouwverbod van aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen zullen vele verbouwers van deze rassen er toe moeten overgaan» pootgoed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor thans reeds de noodige maatrege len te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouwverbod of het verleenen van onheffing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten by de aanschaffing van nieuw pootgoed te voor komen, verdient het ten zeerste hanbeve- ling op dit oogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 ge heel te kunnen vervangen. Aangazien* het uitvaardigen van een ver bouwverbod van Bravo, de Wet en Kam pioen ten doel heeft de-gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappelwratziekte vatbare rassen verbon den zyn te verminderen, is het in de hoog ste mate gewenscht ter vervanging van de verboden rassen alleen die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zyn. De vergadering van de R-K. pen ondernemen om tot een dergelijk comité te komen. Van medewerking onzerzijds is U bij voorbaat verzekerd." De voorzitter deelde mede, dat dit schrij ven, hetwelk betrekking heeft op het voor stel der R.K. raadsfractie te Reeuwyk om het zwemmen in de Plassen voor personen van beiderlei geslacht tegelijk, te verbieden in het bestuur een punt van bespreking zal uitmaken. Openbare Leeszaal. Nieuwe aanwinsten. Onderstaande werken liggen tot 1 -Mei op de leeszaal ter lezing en kunnen nu reeds besproken worden. Romans. P. Anders: Storm rond Camil la. Tine Bonnema: Vryheid, vergeving. B. BrehmVoor hun vaderland. Elizabeth: Ge luk... maar geen geld. A. Clerx: Sinjo Q. W. Deeping: Smith. F. Herwig: Tim en Clara; Moderke alleen. J. Mollinger: Buiten de haven deint de zee. Dingena de Pater: Vechters. Nini Roll Anker: De weduwe. A. van Schendel: Herinneringen van een dom- men jongen. J. G. Schoup: Blanke boeien. S. Vestdijk: Terug tot Ina Daman. R. Voor- noeve: Parys beveelt. Studieboeken. Th. van Schelven: Psycho logie van het kind. A. Herbert Gray: Men- schen. V. C. Kitchen: Ik was een volslagen heiden. D. L. Daalder: De invloed van prik kellectuur op de jongeren. J. H. van Peur- sen: President Masryk. J. Wille: Taalbederf door de school Kollewyn. P. F. Anson; De visscherman en zyn werk. O. van Tusschne- .broek: Gebruiks- en siervoorwerpen in het binnenhuis. Esther de Boer-van Ryk: Ik kijk terug. Het heerlyk ambacht; samen- gest. door G. Kamphuis, H. Kuyper-van Oordt, C. Rijsdorp e.a. Voordrachtkunst. dln. Dl. 1. Neutrale bundel. Dl. 2 Roomsch- Katholieke bundei. Dl. 3 Christelijke bun del. Henr. Roland Holst-Van der Schalk: Tusschen tyd en eeuwigheid. B. A. Nichos: A thatched roof. E. Wiechert: Die Majorin. A- Zweig: De Vriendit kehrt heim. A. Cham- gon: l'Année des vaincus. K. D. Pannen tier: In drie dagen naar Australië. J. W. Van- dercook: Tam, Tam. (Suriname). H. Brug- mans: Geschiedenis van Nederland. Dl. *1. Bar.esse Orozy: De eerste Sir Percy; Een kind van de revolutie. De Réunie-Bioscoop. De openingsplechtigheid van de Boskoop sche bloemententoonstelling zal Vrijdag avond in de Réunie-Bioscoop worden ver toond. Agenda. Thaüa-Theater: De controleur van de slaap- 't Zwemmen in de Plassen. In- de ledenvergadering van de R.K. Kies vereeniging is by de rondvraag een schrij ven aan de orde gekomen varvüe afd. Reeu- wijk der R.K. Staatsparty, luidende als „Waar door Uw bestuur vermoedelijk we! keynis is genomen van het artikel „Dc strijd begint" in de N. Z. Hollanaer van 3 April j.l., zouden wy gaarne var U vernemen of het bestur Uwer afdeeling medewerking wil verleenen om te komen tot oprichting van een comité, als bedoeld in bovengenoemd artikel. Mogelyk wil Uw bestuur de eerste stap- zijn cliënten, gaven zij hem vaak geld om te beleggen; ook vertrouwden zij hem wel geldswaardige papieren toe. Dit vertrouwen is leeiyk beschaamd geworden, want het blijkt nu, dat de boekhouder ten nadeele van iemand uit Oud-Beyeriand een bedrag van ƒ100.000.— heeft verduisterd. Hoewel het onderzoek, dat geleid is door den burgemeester van Oud-Beyerland, den heer de Vries Broekman, nog niet is geëin digd, zoo is reeds gebleken, dat de aange houdene ten nadeele van tezamen acht per sonen, byna allemaal boeren uit den Hoek-* schen Waard, geld heeft verduisterd, tot een gezamenlijk bedrag van 150.000. De boekhouder is gearresteerd en overge bracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. Daar hij voor vele personen, die in verschillende plaatsen in den Hoekschen Waard wonen, boeken bijhield, acht men het niet uitgesloten, dat er nog meer aan den dag zal komen dan tot nu toe gebleken St. Janskerk. By bel tentoonstelling Ned. Bij belgenootschap. 18 April 8% uur Soc. „Ons Genoegen" Zaai Kunstmin. Dansavond Goudache H.B.S.- Vereeniging. KAD1U-NIELW3. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 6.30 Sportuit- zending. Voetbal. De 2e klassers en de pro motiewedstrijden. Causerie door M. Bos; 6.45 Cello en Piano; 6.65 Voor het Platte land. A. W. Michels over „De beteekenis van de Staten-verkiezingen voor het platte land"; 7.15 Pianorecital; 7.46 Een kwartier tje van de zee; 8.-ty S.O-S.-berichten8.03 Opvoering van de Driestuiver9-opera; 8.50 Concert door het B.B.C.-Symphonie-Orkest 10.05 Nieuwsberichten en Varia; 10.15 Saxofoon-recital; 10.46 Orgelspel; 11.15 Gramofoon; 11.30 Concert door het Dubbel X-Ensemble; 11.66 V.A.R.A.-Marschüed. Huizen: NX5JR.V. &-6J&) Landhouw- halfuurtje. Spreker namens (ie Chr. Doeren en Tuindersbond in Nederland: Mr. W. Rip. Onderwerp „De maatregelen tegen execu tie"; 6.307 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart; 7—pl.m. 7.16 Nieuwsberichten; pl.m. 7.16—7.30 Een kwartiertje Radio-re portage, event. Gramofoon; 7.308 Techni sche lezingen. (XXVTII). „Electriciteit in dienst der samenleving". 2. Electriciteit als brqn van arbeidsvermogen, door R. Caze- •mier; 8—8u05 Nieuwsberichten; 8.05—9 Concert door het N.C.R.V..Orkest; 9—9.30 Joh. Visser over „Kansen"; «>.30—10.45 Ver volg Concert; pl.m. 10—10.06 Nieuwsberich ten; 10.4511.30 Gramofoon. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke of Noordwes telijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, later opklarend, waarschijnlijk regenbuien, vooral later kouder. GEMENGD NIEUWS. „Hollaindsche kaas". In Frankïijk bereid. Toen het vorige jaar de Fransche grens voor Hollandsche kaas gesloten werd, be sloot een producent in Savole een na maak van die soort aan de< markt te brengen. Hij had er succes mee eai het Journal weet te melden, dat deskundigen ze zelfs boven het oorspronkelijke stel len. Maar de dienst ter beteugeling van vervalsching der levensmiddelen stelde een vervolging is, ofschoon „Hollandsche kaas" als soortnaam kan worden be schouwd, mits de Fransche als Hol- lande francais verkocht wordt. Het blad voert ertegen aan ,dat in Duitschland camenftert bereid wordt. Een verduistering van niet minder dan twee ton. Boekhouder 4n Hoe kuchen Waard licht boeren op. De politie te Oud-Beyer'iand heeft naar het „Handelsblad" meldl;, aangehouden iemand uit Barendrecht, die voor inwoners van den Hoekschen Waard, vooral voor landbouwers, belastingopg aven invulde. Hij hield tevens voor deze manschen de boek houding by. Op deze w'fize kreeg hty na tuurlijk kennis van de geldzaken van al deze lieden. Daar hy vei rtrouwen genoot bü LAATSTE BERICHTEN. DKAADLOOZE DIENST. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr. W. de Vlugt. AMSTERDAM, 10 April. Hedenmorgen is het stoffelijk iverscbot van Mr. W. de Vlugt, een der slachtoffers van de ramp met de Leeuwerik, naar zijn laatste rust plaats gebracht. In de nabijheid van de ambtswoning van Dr. de Vlugt stonden al vroeg dichte ryen belangstellenden en de poütie had groote moeite de afzetting te handhaven. Ten huize van den Burgemeester waren de wethouder^ en eenige goede vrienden te seinen gekomen, in wier tegenwoordigheid voor het vertrek van den stoet Dr. ,B. Wie- linga een korte rouwdienst hield. Tegen half 12 werd, nadat een volgauto met vele bloemen en kransen was behangen, de kist met het stoffelyk overschot uitge dragen. Velen konden met moeite hun tra nen bedwingen. Geruimen tyd verstreek eer de velen, die de plechtighied zouden bijwo nen in de elf volgauto's hadden plaats ge nomen. Langs een dichte haag van belangstellen den reedi da stoet daarna naar de nieuwe Oosterbegraafplaats. Op de begraafplaats heeft, nadat de kist in de familiegrafkelder was bijgezet het eerst gesproken Dr. J. Krno, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Tsje- cho-Slowakye. Hy gaf den burgemeester de •verzekering dat zy die hebben gedeeld in de vreugde, ook thans deelnemen in de smart, die hem heeft getroffen. Onze gedachten zijn by hem. Na Ir. Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M. sprak Dr. WieUnga woorden van deelneming voor allen dlie ge troffen zyn door den ramp, waarna hij in het bijzonder den doode herdacht. De plechtigheid werd geëindigd met een korte liturgische dienst. Diep onder den in druk verlieten de aanwezigen den dooden- akker. Twee jagers van internationale bekendheid op de terugreis met de „Rijstvogel" van de K.L.M. Lady Broughton en Lord Mogne, een jageres en jager van intern, bekendheid komen a.s. Donderdag met het K.L.M.-vlieg- tuig „Rijstvogel" terug uit Ned. Indië. Den 3en Januari zijn beiden per K.L.M. naar Rangoon gevlogen vanwaar zy fnet een jacht een kruistocht door den Ind. Archipel WISSELKOERSEN. 9 April 10 April. Officieel. Londen 7.17% 7.20% Berlijn 59.75 59.75% *Parys 9.77% 9.78 Brussel 25.15 25.15 Zwitserland 47.98% 48.52% Kopenhagen 32.02 32.20 Stockholm 37.— 37.20 Oslo 36.05 36.22% New-York 1.48% 1.48% Niet officieel. Italië 1220 12.35 Madrid 20.30 20.30 Praag 6.21 6.21 Prolongatie 3% 7c. Beureoverzicht. De plotselinge discontoverhooging van de Ned. Bank om d« credietverleening te be perken veroorzaakte hedenmorgen een nieu we stijging van de bwtenlandsche wissels. Plotseling verscheelt de Ned. Bank weer met een ongelimiteerd fanbod van Fransche francs» hetgeen een geruststellende invloed uitoefende, en waardoor de koers tfrugüep. De aanvangsmarkt was wel is waar iets hooger, doch in het verloojf waj er toch eenige neiging tot reactie te bespeuren, ter wijl de omzetten beperkt waren. Van een grdote aankoop was niet veel te bespeuren, alleen in Kon. Olie ging vrij vee' om- eerste koersen lagen ongeveer 3 7c boven het vorig slot, maar een gedeelte van de winst ging in het verloop weer verloren. De Amerikaansche soorten lagen fractioneel boven het vorig peil. Van d#> Industrieele fondsen waren Philips ongeveer 1 7c hoo ger, terwyl Unilevers met een nog gerin ger koersverschil genoegen moesten nemen. Akü's bleven op peil. Rubberaandeelen ga ven algemeen "hoogere koersen te zien, doch de verbetering was tocli van beperkte af metingen. Tabakken w»ren verdeeld. Senembah's en Deli waren wat luier, doch Deü-Batavia trokken aan. t Suikerwaarden waren gevraagd. H.V.A.'s stegen weer 1 Scheepvaartaandeelen en mynwaarden waren verwaarloosd.'De noteering was wei nig veranderd. Amerikaansche fondsen wa ren vast in navolging van Wallstreet.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2