VOOR DE SCHOONMAAK DEZE I)e Boskoopsche Bloemententoonstelling heden heropend. In volle glorie hersteld. Beurs van Amsterdam. sv Wat de clausule betreft, waarin ver wezen wordt naar een bultenlandsche munt, mag de schuldenaar niet gedwon gen worden een numeriek bedrag te be talen, dat hooger ls dan dat, hetwelk tegen den koers van 1 Maart 1935 ipet zijn verplichtingen overeenstemt; dit be drag is alleen verschuldigd in de munt, die geldig is op het oogenblik der betaling Van andere zijde meldt men nog: Samen met het Koninklijk besluit hou dende opheffing van de goudclausule voor alle huurcontracten, hypothecaire overeenkomsten en leeningen tusschen particulieren, zal de staatscourant van ochtend een door de ministers geteekenc rapport van den Koning publiceeren, dat feitelijk als een Memorie van Toe lichting kan beschouwd worden. In dit rapport wordt onder meer gezegd, dat het besluit niet van kracht is voor cc tracten, die onder toepassing vallen van een vreemde wet. Verder is het besluit ook niet geldig voor contracten, waarin verplichtingen van een schuldenaar op gegeven zijn, in natura of in vreemde munt Dergelijke bepalingen in contrac ten worden niet gelijk gesteld met de goudclausulfl* maar dienen beschouwd te worden als een essentieele clausule van de overeenkomst. De partijen hebben in dit geval niet gecontracteerd in Belgische munt en dus wel degelijk alles wat be trekking heeft op het lot van deze munt vrijwillig uitgeschakeld. BINNENLAND. „Botei-positie is beter dan in 1934". Te 's-Qravenhage is de algemeene ver gadering gehouden van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereenigingen De voorzitter, de heer S. N ij holt, opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij wees op de toenemende moeilijkheden bijn den uitvoer van zuivelproducten. De prijzen zijn voor de meeste zuivel producten nog lager dan in 1934, terwijl het belangrijke afzetgebied Duitschland hoe langer hoe meer van ons vervreemdt. t Alle zuiveib'ereiüers zijn het volkomen eens, waar het geldt behoud van den be- staanden afzet en verruiming van dien afzet, die nog eenigszins mogelijk is. In het algemeen is er eveneens eenstem migheid omtrent de middelen welke kun nen dienen daartoe te geraken. En die zijn, behalve de negatieve wenschen tgene exportmonopolie en geen export compensaties), verruiming van den boter afzet in het binnenland door verlaging van de heffing en het beschikbaar stel len van speciale keukenboter (gesmolten boter tegen lageren prijs) hernieuwing van de vroegere garantieregeling waarbij ieder belang heeft en waarbij niemand schade lijdt, regeling van de kaasproduc tie door een regeling, die de afgifte van ondermelk als veevoeder bevordert, ver ruiming van den afzet van volle melk poeder in het binnenland door verlaging van de heffing, fabricage van een groote hoeveelheid magere melkpoeder ter ver vanging van een deel der sterk eiwithou- dende voederstoffen, die elk jaar in groo te hoeveelheid in ons land worden inge voerd. Ofschoon er in de kringen van belang hebbenden ten aanzien van deze direct Invoerbare en direct verbetering bren gende maatregelen groote eenstemmig heid bestaat, laat de invoering er van op zich wachten, totdat het te laat is en de situatie niet meer te redden is. Dit uitblijven van daden, aldus wordt gezegd, op het moment, dat ze noodig zijn, dit gebrek aan een constructieve vooruitziende afzetpolltiek, bezorgt den boer groote verliezen en werkt zeer te leurstellend en deprimeerend, erger dan de tegenslagen, welke het gevolg zijn van omstandigheden, waaraan niets te ver anderen is. Spreker merkte op, dat de diepe daling van de Leeuwarder noteering voor boter voor een deel voorkomen had kunnen worden, indien tijdig de noodige en voor de hand liggende steunmaatregelen wa ren genomen. Intusschen is na de diepe daling van de boternoteering steun gekomen van een andere zijde, n.l. van over de Oceaan. Ingewijden waren er mee bekend, dat de Leeuwarder commissie-noteering geen juiste afspiegeling was van de interna tionale boteipositie. Het ontbreken van een compensatie deed bovendien de no teering lager schijnen, dan ze in werke lijkheid was. De internationale boter markt was beter dan uit de Leeuwarder noteering kon worden afgeleid, die sterk onder invloed van het verminderen van den uitvoer naar Duitschland stond. De voorraden in de koelhuizen in Engeland en Amerika, zoowel als de noteering voor Deensche boter wezen er op, dat de alge meene botersituatie niet minder maar beter was dan in 1934. De laatste weken komt dit tot uiting in een vraag naar boter uit de Vereenig- de Staten. Ofschoon wij zeer goed weten dat één zwaluw nog geen lente maakt en dat bij de naderende toeneming van de produc tie in Amerika het getij kan keeren, stemt het toch bemoedigend, dat een zoo groot land, dat in vele jaren geen Neder- landsche boter importeerde, thans groote hoeveelheden bojor uit ons land tot zich trekt. Ondanks onze sterk vergroote pro ductie, ondanks het nog lage mengper- centage voor de margarine, is dan ook thans in het geheel geen overschot van boter meer aanwezig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 12 April. Verwachting: Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Later uit noordelijke richtingen. Zwaar bewolkt tot betrokken. Later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. De ramp van dw Leeuwerik. De laatste gang. Bemanning van de „Leeuwerik" g ter ruste gelegd. In aansluiting op ons verslag in om blad van gisteren van de teraardebestel ling der leden van de bemanning van de „Leeuwerik" kan nog worden medege oeeld, dat na wethouder Ver Haar uit Amsterdam gesproken heeft mr. Cl. F. Haspels, burgemeester van Nieuwer Am- stel, namens de gemeentebesturen van Nieuwer Amstel en Haarlemmermeer. Moeilijk, zeide spr., kan ik hier in woor den zeggen, hoe diep onze gemeenten in al hun geledingen door dit diep tragische ongeval zijn getroffen. En daarbij gin gen onze gedachten in het bijzonder uit naar Soer, dien ik nog zoo kort geleden heb mogen huldigen, en naar Wingelaar, dien trouwen werker. „Het leven van den piloot is broos", heeft Soer mij eens gezegd, en hij liet er op volgen mogelijk kan dit den be droefden eenigermate tot troost zijn „wanneer een piloot wordt weggenomen, is het zijn tijdj.." Wij willen V/6or onzen Soer, aldus bur gemeester Haspels, een grafsteen be schikbaar stellen, want hij was een der onzen. En, nu de smart en droefheid over deze gezinnen is gekomen, zullen wij de nabestaanden met liefde en zorg omrin gen. Sterke de Almachtige hun diepgetrof fen vrouwen en geve Hij haar Zijn zegen. Rede burgemeester van Havelte. De heer E. J. Eggink, burgemeester van Havelte, geboorteplaats van Soer, getuig de mede uit naam van den Commissaris der Koningin in Drente van de groote verslagenheid, die in dat gewest door de ramp van de „Leeuwerik" is teweeg ge bracht. Geheel Drente en vooral de be volking van zijn geboorteplaats, die Soer leerde kennen als een warm aan zijn landstreek verknocht man, zijn diep ge troffen. Met woorden is niet te zeggen, hoe groot het leed van zijn heengaan in Drente ls, nu hij gevallen ls in de' ver- vulling van den plicht, die hem bovenal heilig was. Drente heeft een palmtak aan zijn baar gelegd, aldus ging burgemeester Eggink voort; moge deze palmtak spre ken, zooals wij hier thans niet kunnen maar door ons bedoeld is. En bidden wij God. dat zijn vrouw de kracht worde ge geven dit groote leed te drageri. Laatste hulde van Rotterdam. De heer A. H. S. Stemerding, wethou der van Rotterdam, gaf namens deze ge- eente uiting aan gevoelens van diep leedwezen en de innige deelneming met het leed, dat de families en de K. L. M. door deze ramp heeft getroffen. Diep ontroerd, aldus spr., waren wij bij het vernemen van den dood van zeven Hollandsche mannen en wij weten, dat woorden van troost tot hun nabestaan den ij del zijn. God trooste hen en schen- ke hun de kracht dit leed en verlies te dragen De heer Harm Smeenge gewaagde van de hechte vriendschapsbanden, die er tusschen Soer en Drente bestonden, en sprak enkele gevoelvolle woorden ter na gedachtenis van den piloot als Drent. Het gebed, dat ds. Koningsberger aan het slot van zijn rede uitsprak, bracht oogenblikken van groote ontroering. Na het beëindigen van dit gebed, viel een doodsche, klemmende stilte, die allen diep aangreep en sterk ontroerde. In deze gespannen droeve stilte kwa men daarna de klanken van het orgel, dat het slotkoor uit de Mattheus-Passion ten gehoore bracht. En langzaam begon men de huif van bloemen weg te nemen, die over de kis ten lag gespreid en droeg men de stoffe lijke resten van de vijf mannen naar hun gemeenschappelijk graf. Diepe ontroering kwam over allen toen de kisten in het graf werden neergelaten, en in dat oogenblik het verlies, dat de ramp voor de families der slachtoffers, voor de K.L.M. en voor heel ons volk be- teekent, in zijn hevige scherpte zich fel opdwong. De veelvuldige kransen en palmtakken legde men rond de gemeenschappelijke rustplaats. Kapelaan v. d. Klein, broer van den radiotelegrafist, zegde in ambts gewaad voor zijn broer aan het "graf de katholieke gebeden. Sterk aangrijpend was daarop het oogenblik, dat mevrouw Soer bloemen strooide in het graf, dat haar man met zijn kameraden deelt En daarna volgden vrouwen en verloofden, familieleden en vrienden, die in het graf van Soer, Prill- witz, v d Klein, Weiman en Wingelaar een bloem wierpen De burgemeester van Amstelveen, de heer Haspels, dankte na mens de families voor het medeleven. Vijf mannen waren ter ruste gelegd in een gemeenschappelijk graf. omzoomd door een last bloemen, die wuifde onder den killen voorjaarswind. De begrafenis van den heer Briel. Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer Briel op den Bieberg bij Ginneken, voerde als spreker het woord ds. Ter Haar Rome- ney Spr voegde mevr. Briel en haar kin deren woorden van troost top en noewride den overledene een stoere werker, die een voorbeeld voor allen was. De heer Stulemeyer sprak namens het bestuur der H.K.I.. de directie der maat schappij en de zusterfabrieken. Hij sprak woorden van dank voor de toewijding en de kennis van den overledene voor de zaak. Hij noemde den heer Briel een voorbeeld voor zijn collega's. Tenslotte spraken nog de heer Andries namens de Verkoopcentrale, de heer Pauw namens de K.L.M. en de heer Eg- gelte, een vriend van den overledene, waarna de zoon van den heer Briel allen dank bracht voor de betoonde belang stelling. De geweldige tegenslag, welke gisteren de Boskoopsche Bloemententoonstelling heeft getroffen, is heden weer overwonnen. Toen gisterenmorgen de tentoonstelling door het aan flarden scheuren van het ge- heele oostelyk gedeelte van het grotote dek zeil .een allertriesten indruk bood, was men verslagen. Daar lag ineens vernietigd wat met zoo enorme krachtsinspanning en offers was opgebouwd. De toestand van dat mo ment gaf geen hoop dat er nog iets te red den viel. Immers als de stormwind draaide, zou in een oogwenk ook het andere zeil zyn losgeslagen en dan zou de gansche toover- tuin ten ondergang z(jn gedoemd. De verslagenheid heeft echter maar een oogenblik geduurd. En onmiddellijk daarop heeft het bestuur gezegd: de tentoonstel ling mag niet ondergaan, geen middel moet onbeproefd worden gelaten om ze in den kortst mogelijken tijd te herstellen. Met man en macht heeft men aangepakt. Met al het op de kweekerijen beschikbare personeel hebben de kweekers het beschadigde gedeel te van de tentoonstelling ontruimd en voor zoover het nog volkomen gaaf was op veili ge plaats geborgen, terwijl de andere ten toonstellingsruimte werd afgeschut met rietmatten en ander dekkingsmateriaal. Intusschep trok Burgemeester Verkerk met den heer H. Struve naar den Haag teneinde bij den Minister van Defensie hulp te vra gen in deze benarde omstandigheden. Dit verzoek is terstond ingewilligd en zoo ver scheen gisterenmiddag reeds te 3 uur een detachement Geniesoldaten onder commando van een sergeant-majoor om met hun mate rialen de tentoonstellingshal weer in orde te brengen. De storm was intusschen bedaard, zoodat het werk gelukkig snel voortgang kon heb ben. De militairen hebben prachtig werk ge daan en zijn daarvoor door de Boskoopsche kweekers gisterenavond in een alleraardigst samenzijn bedankt. Een prachtig voorbeeld voor goeden geest, samenwerking en gemeenschapszin hebben ook de Boskoopsche ambachtslieden gele verd. Zy hebben zich geheel belangeloos ter beschikking gesteld, 62 man in getal om gedurende den nacht aan het herstelwerk mede te werken. De reusachtige hulp van de militairen en de Boskoopsche inwoners hebben het moge lijk gemaakt dat hedenmorgen het gebouw weer geheel in orde was. En de kweekers met hun personeel hebben al het hunne ge daan gisterenavond, vannacht en hedenmor gen om do tentoonstelling weder het glo rieus aanzien te geven als op den openings dag. Daar is een werk verricht dat allen daal siert. t Ieder moet dat gaan zien! De Minister van Defensie op bezoek. Hedennamiddag heeft de Minister van Defensie, Mr. Dr. Deckers, een bezoek ge bracht aan de Tentoonstelling. Hij heeft zich daarbij kupen overtuigen dat do geniesoldaten uitnemend nuttig werk hebben verricht, waarvoor hen grooten dank toekomt. Wij vernemen dat behoudens goedkeuring van B. en W. de tentoonstelling in verband met de geleden schade verlengd wordt tot 1 Mei. üe bekroningen. Uitslag van de werkzaamheden van üe' Jury: Groote Gouden Medaille: Adr. van Nes, P. J. C. Oosthoek Co.,' L. J. Endtz Go., Jan Spek, Gebr. Goudkade, M. Koster Zn., G. de Ruiter, Hazerswoude, Jan van Gelde ren. Gouden Medaille: H. W. E. Struve, Rien Grootendorst, W. C. Hage Co., D. A. Koster, Kluis Koning, Hugo T. Hooft- man, G. v. d. Stam Az., P. van Noordt Zn., Vuyk van Nes, K. Rosbergen Zn., J. Spaargaren Zn., Reuneker Zn. Zilveren Medaille: Brand Zm, K. Hou- dijk Zn., J. H. van Straaten van Nes, C. Frets Zn., Van Kleef Co., P. Bakhui zen Pz-, G. Roster (buitenbeplanting), C. Beekenkamp Tz. (buitenbeplanting), P. van Tol Mz. Bronzen Medaille: H. den Ouden Zn., Kromhout Co., P. Hooftman Jz., J Vink Zn., J. J. van Oostrom, H. tien Ouden Zn. (buitenbepl.). De Jury kende ambtshalve toe: een Groote Gouden Medaille aan: J. H. van Straaten van Nes, H. W. E. Struve en W. de Ruyter, uit hoofde van verdienste voor den opbouw van de Bloemententoon stelling. schrijft aan Certificata le klasse: G. de Ruiter, Ha zerswoude, N.V. H. A. Verschuren, Haps. Certificaat van Verdienste: D. A. Koster, J. W. de Vink Zn. Sectie Nieuwigheden. Certificaat le klasse: H. T. Hooftman (2 maal), Vuyk van Nes, M. Koster, Zn. Voorzoover geen gemeente is vermeld, afkomstig uit Boskiop. GEMENGD NIEUWS. Een meisje met fantasie. Politie en brandweer te De politie en de brandweer te Amster dam hebben gistermorgen in het water van de Lijnbaangracht meer dan een uur gedregd naar een drenkeling, die daar te water zou zijn geraakt en die, naar ach teraf blijkt, alleen tn de fantasie van een meisje schijnt te hebben bestaan, meldt het „Handelsblad". Dit kind, veertien jaar oud, begon gis termorgen tegen elf uur plotseling te gil len. Toen men haar de reden vroeg, zelde zij, dat op de Lijnbaangracht, tusschen Rozengracht en Bloemstraat, een jongen met een driedelige bakfiets in het water was gewaald. Een man, die op een kolen- schült werkte, nam een reddinghaak van de brug van de Rozengracht en zocht daarmede het water af. Er kwam hoe langer hoe meer publiek op de been, agenten wierpen hun dreggen uit, de brandweer werd gealarmeerd en zocht het water met een sleepdreg af en ten slotte verscheen ook een politieboot, zoo dat na eenigen tijd zeven dreggen in actie waren in het groezelige water. Toen kwam er een vrouw, die zeide, dat zij go- zien had, dat een handkar met kolen door den wind in de gracht was gevallen. Het meisje hield vol, dat er een jongen en een bakfiets Ingewaaid waren en zoo werd het dreggen voortgezet. Eensklaps kreeg een der dreggen hou vast. Met behulp van haken en boomen werd een handkar opgevischt en daarna eenlge zakken kolen. Dit beteekende, dat de juffrouw gelijk had en het meisje on gelijk, doch dit laatste begon weer te gil len en zei, dat ze er zoo héél erg zeker van was. Plichtsgetrouw zette de politie en brandweer het dreggen voort tot het uur vol was en de klok van het politiebureau Raampoort twaalf uur sloeg En toen was het schouwspel afgeloopen en was leder overtuigd, dat het kind het drama in haar verbeelding had gezien. Lichtgevend spek. Zelfs de politie wist er geen raad mee. Maandagavond omstreeks negen uur vervoegde zich aan het politieposthuis Korvel Tilburg een man, die een bord, waarop een stuk spek lag, bij zich droeg, meldt de „Tel.". Het bord met het spek werd op de tafel onder den neus van den djenstdoenden agent van politie neergezet. Voor de politieman een woord van ver bazing of afkeuring had kunnen uiten, begon de man-van-het-spek zijn verhaai. Hij verklaarde dl'en avond het spek bij een spekslager te hebben gekocht. Toen hij er mee' thuis was gekomen, en toeval lig ln een donker vertrek kwam, stelde de man tot zijn verbazing vast, dat het spek licht gaf, alsof er zich een aantal glimwormpjes op bevonden. De man vond dit uiteraard verdacht en hij' ging terug naar den slager, om van zijn bevinding mededeeling te doen. De slager echter wist met het geval ook geeh raad. Hij zei alleen, dat het in orde was, m.a.w. dat het spek z.i. goed was. De man ging terug naar huis, om daar opnieuw het eigenaardige verschijnsel vast te stellen. En daar hij er tenslotte niets voor voelde het lichtgevende spek te nuttigen, was hij naar het politiepost- huis gekomen. Natuurlijk keek de dienstdoende poli tieman wel een tikje verbaasd. Maar, men zou de proef op de som nemen. De lichten van het posthuis werden gedooid., en jawpl. daar zag de bewaar der der openhyë orde en veiligheid met eigen aqjKlffïïke oogen, het spookachtig lichtende spek vóór zich op de tafel lig gen. Na deze ambtélijke vaststelling van het zeer eigenaardige feit, heeft de politie zich ten einde raad maar met den direc teur van het Gemeentelijk Slachthuis in verbinding gesteld die het stuk spek ter onderzoek mede nam. Zijn voorloopige conclusie was, dat het spek vermoedelijk ondeugdelijk was. Het geval zal nader door hem worden onderzocht. Het is geen April-mop. Was het dit wel dan zouden we er nog aan hebben kun nen toevoegen, dat Philips bereids octrooi op alle spek-licht heeft aangevraagd. Een nieuwe vruchtendrank „Appelflip". Verschillende plaanen in on3|and hebben bekendheid verworven door de producten die aldaar worden vervaardigd. Denkt maar eens aan Deventer koek), aan Weesp (nyjppen). En als men van Tiel hoort, denkt men aan Jams en Vruchtenproducten, die aldaar sinds 1885, duS reeds 50 jaar, door de My. „De Betuwe" N.V. worden vervaardigd. En thans in 1935, het gouden jubileum jaar van deze alom bekende fabriek, komt zy met een nieuw product, een verfrisschen- de vruchtendrank, die vanaf heden in Ho tels, Restaurants, Café's en dergelijke zal zyn te verkrijgen. De advertentie elders in dit blad geeft U verdére bijzonderheden. Drie jahr lang werd gezocht naar deze drank, drie jaren zyn wetenschappelijke proeven genomen en ten slotte gelukte het de Mij. „De Betuwe" de gezonde, heerlijke en verfrisschende drank te vinden. Het product dat den naam is gegeven van „Appelflip", is een heerlijke, mousseerende vruchtendrank, zonder conserveermiddel, van natuurlijke kleur en geheel vrij van al cohol. Deze drank bevat alle minerale be- standdeelen van onze Hollandsche appels, die noodig zyn voor de opbouw van het lichaam. Verder bevat „Appelflip" alle uit de appel afkomstige aromatische stoffen, onmisbaar voor een goede klierwerking en de verschillende organische zuren, bestemd voor het góed functioneeren van maag en ingewanden. Geen wonder dus, dat er in de Jamstad Tiel; een groep menachen zyn, die met meer dan gewone belangstelling naar de weerbe richten zullen kijken en die hopen dat het warm zal worden, 'n pracht zomer met niets ge zondheid zoeken en die hun dorst wenschen te lesschen met een gezonde natuurdrank De verwachtingen zyn hoog gespannen De producten van deze fabriek zijn in ieder hoekje van ons land bekend. In Tiel hoopt men thans dat «en ieder ook het nieuwe product „Appelflip" eens zal proeven. LAND- EN TUINBOUW^ Waarom afschaffi 30+ Edamme Een landbouwmedewerki de N. R. Ct.: Zooals we ln het Ochte dezer schreven in het arJalsoKliet c melkvraagstuk, is de prijs van de Frle- sche fabriekskaas 20+ tot een zeer laag peil gedaald. (Ook de laatste noteering was slechts 7 per 50 K.G.). We schreven daar, dat men enkel reeds op grond van deze lage prijzen een geheelen stilstand der fabricage zou mogen verwachten. Thans willen we echter op andere gron den aantoonen, dat de afschaffing van de in ons opschrift genoemde kaarssoor ten in het belang van onze kaasexport en ook van onze zuivelpositie zeer ern stig en onverwijld dient te worden over wogen. Reeds vroeger heeft dr. A. J. Swaving er op gewezen, dat in het buitenland misbruik wordt gemaakt van de oor spronkelijke benaming van onze beide bovengenoemde kaassoorten, en dat het trots herhaalde pogingen niet mogelijk gebleken is, langs den weg der interna tionale conventie bescherming te vinden. In dit verband met een ingezonden stuk in het Officieel Orgaan van de F.N.Z. van 3 April, waarin op de afsch van de kaassoorten 20+ en 30+ aangedrongen, schreef dr. Swaving dan ook ln het laatste nummer van het Or gaan, dat wij z.i. op den duur de repu tatie onzer aloude kaassoorten op de we- W d/\ reldmarkt slechts zullen kunnen hoog houden tegen namaak, door aanbie ding alleen van de beide bete re kaassoorten» mits van goe de qualitelt en duidelijk her kenbaar gemaakt. (Spatieering van dr. S.). Ook de kaascommissie van den F. N. Z. heeft het vraagstuk met de 20+ kaas van alle kanten bekeken. Deze commissie is tot de conclusie èekomen, dat het voor de toekomst van het Nederlandsche zui velbedrijf van het grootste belang is, dat wij onze kracht gaan instellen op den export van vette kaas.") Het voortbe staan van den export van minder vette kaas, die ln dezelfde modellen in den handel komt, is voor de vette kaas een sta in den weg. Met andere woorden zou men het zóó kunnen zeggen: „alle kaas, met een lager vetgehalte in de droge iftof dan 40+, knaagt eiken dag aan onzen buitenlandschen handel, omdat het een minderwaardig product is, waar de con sument niet om terug komt". Onder deze omstandigheden kan men zich voorstel- ler\ dat z^j, die het met den naam van onze zuivelproducten in het buitenland zeör ernstig nemen, huiverig zijn, wan neer we straks op de wereldtentoonstel ling te Brussel, om volledig te zijn, ook weer onze 20+ kaas zullen moeten ten toonstellen i"r Intusschen is er riog een- anderl mptief, zij het dan ook niet wan zoo idiëelen aard als hetboverigerioemde. We bedoe argument dat er bij lïèt bereiden van de vette kaassoorten, in plaats van de af te schaffen magere soorten, een groote hoe veelheid vet in de vette kaas wordt ver werkt, waardoor onze boterpositie een gunstigen invloed ondergaat. Vooral ook omdat wij reclame maken voor het gebruik van natuurboter, ls het onze plicht, middelen aan te wenden waardoor het gebruik van botervet zij het dan als bestanddeel van vette kaas ln het binnenland ten zeerste kan wor den bevorderd. Volgens de kaascommissie bestaat er nog één afzetgebied, waar tot op zekere hoogte nog een zelfstandige en dus niet door een duurdere kaas te vervan gen vraag naar kaas 20+ aanwezig Is. RECHTZAKEN. Doodslag te Zoeterwoude. Gevangenisstraffen van 8 en 8 jaar- Gisteren hebben voor de Haagwche recht bank terecht gestaan de 23-jarige A. van K. en zyn 60-jarige vader F. W. ivan K., in zake doodslag op den 26-jarigen lossen werkman van Polanen op 27 Jan. j.l. te Zoe terwoude. De verslagene had, tegen den zin van verdachten, omgang mét hun_zuster resp. dochter. De eiech van het O.M. luidde tegen den jongen van K. 8 jaar gevangenisstraf we gens doodslag, tegen den vader 3 jaar we. geng zware mishandeling. De knoeierlje.n bij de groentenveiling. Beide verdachten door Haagsche Hof vrijgesproken. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen den 56-jarigen koopman uit Amsterdam, die bij vonnis van de Amsterdamsche Rechtbank van 18 December 1933 wegens financieele on regelmatigheden bij de groentenveiling te Amsterdam zijn veroordeeld resp tot H Jaaf en 1 jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het Hof aldaar werd gewij zigd en waarbij de verdachten leder tot negen maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. De Hooge Raad verwees deze zaak na cassatie naar het Haagsche Hof, dat con- forrh het requisitoir van den advocaat- generaal mr. L. B. J. Vermeulen belde verdachten heeft vrijgesproken. De belde verdachten werden in alle Instanties ver dedigd door mr. J. de Vrieze uit Amster dam. STADSNIEUWS. GOUIM, 12 April 1936. ,k. Bijbelten tounstellinK i» Samenkomst 1" de tot slot. n Biiheltentuonstelling welke dezer da- j .if Goudsche afdeeling van het Ne- ge'l| tach Bijbelgenootschap in het Koor fjtUrk werd gouden heeft «k*. kruk bezoek mogen verheugen. Velen 'h"hb® van hun belarfgstelling doen blijken Lermongen hebben een aantal klassen der christelijke scholen een bezoek aan de „„toonstelling gebracht. de St. Jans&erk heeft gisteravond de luiüng plaats gehad. Us. H, van Dijken de Irate spreker, ving aan met gefcd en het X zingen van Psalm 11» vers 53, waarna gedeelte uit Petrus 1 voorlas. SWe wonen - zei ds. van Dijken - in een „lukkig land, omdat we de kostelijke Ltten welke God ons heeft geschonken „M alleen nog vrü mogen lezen, maar ook d, de bedehuizen ten toon stellen. In ons „Ierland is de Bijbel geen verboden boek, «lijk dat elders wel soms het geval is. Door Gods' genade is nu een zeer groote voorraad van allerlei bijbels bijeengebracht die de eeuwen door, als een kostbaar fami liebezit zyn bewaard gebleven. Wat zouden we vroeg spr. zonder den Bijbel tot stand kunnen brengen en hoe 2(§den we in Gods' wijngaard kunnen arbei den zonder den Bijbel In deze verwarde wereld moet het Woord der Waarheid steeds worden uitgedragen. Overal waar dit woord gebracht wordt, zal meer en meer komen de noodige vastheid en tekerheid. Dit woord is voor ons als een licht op ons pad en een lamp voor onzen voet. Dat woord van God houdt stand in eeuwigheid. Laten we dan zoo besloot ds. Van Dijken in deze verwarde wereld ook moedig stand houden. Hiema sprak de heer J. Lafeber, theol. candidaat, die begon met er de aandacht op te vestigen, dat de Zending oiider de heide nen onmogelijk zóu zyn, indien hep geen bijbel zou kunhen worden aangebodèn. Dat de jonge christengemeenten in NederJandsch Indië als eerste vereischte hebben, een bijbel in eigen taal te bezitten, dringt aldus spr. - maar al te weinig tot ons door, ora| dat van ver af, maar weinig doordrongen ï(jn van het Zendingswerk in onze koloniën De uitgaven voor het verstrekken van b(j bels in Indië, zyn voor het Ned. Bijbelge nootschap dan ook wel de hoogste. Toch is dit werk vaifzeer groot belang, omdat daar door de verbreiding van Gods' Woord tot in alle landen en onder alle volken mogelijk is. Ds. J. J. Simon sprak hierna een kort slotwoord, daarin allen dankend, die aan het welslagen dezer tentoonstelling hebben, me degewerkt. Jaarvergadering Herv. Knapenvereeniging „Obadja". De Herv. Knapenvereeniging „Obadja' houdt haar jaarvergadering op Dinsdag 16 April a.s. te 8 uur in het Blauwe Kruis aan de Westhaven alhier. Wandelaportclub „Ter Gouw". Zooals in de ledenvergadering besloten is wordt er a.s. Zaterdagmiddag niet gewan. deld. Dezen middag is ter beschikking ge steld voor de Tuberculosebestrijding. De leden die aicjj nog niet hebben opge- geven voor het collecteeren met het Emma bloempje woighen verzocht dit hedenavond! 8 uur nog te doen in de bestuurskamer van het Consultatiebureau, Oosthaven 50. Gevonden voorwerpen. Aan hét Bureau van Politie zijn te bevra gen de navolgende aldaar als gevonden ge deponeerde voorwerpen: twee sleutels, 1 stoplicht van auto, 2 rywielen, 1 damesry- wiel en eenige sleutels en 1 bruine hand schoen. Als verloren werd aangegeven: 1 gouden broche met 6 letters, 1 bruine portefeuille met 10.en andere papieren, 1 portemon- /leutela, Arbeidsbeurs, Nw. Markt; 1 hals kettinkje, N. Steenbergen, L. v. Wyngaar- destraat 10; 1 herdershond, L. v. Groningen, Achter Willens 23; 1 kindertaschje, S. Gou- driaan, Tuinstraat 69; 1 dameshandschoen, B. van Oosten, Kom(jnsteeg 51; 2 boorden, J. Lenos, Boelckade 112; 1 rywielsleutel, P. J. Boekamp, Raam 16; 3 pakken beschuit, H. Kas, Chr. de Wethstr. 8; 1 sleutel, A. de Bruin, Vondelstraat 6. Aan het Bureau van Politie zijn omtrent eenige gevonden rijwielbelastingplaatjes in lichtingen te De Openbare Leeszaal en haar prijsvragen. De boekenweek behoort alweer tot het verleden maar nu resten nog de uitslagen van de beide prijsvragen. Voor de prijsvraag voor volwassenen, waarvan de inzendtermijn j.l. Woensdag sloot, kwamen 176 oplossingen binnen. Het zal nog wel enkele dagen duren voordat dit groote aantal verwerkt is en de uitslag ge publiceerd kan worden. Woensdagmiddag op het gewone kinder uur werd' de uitslag van de Jeugdprysvraag bekend gemaakt. Zy die meegedaan hadden konden hun naam zoeken op lijsten die in het gebouw opgehangen waren. Daarop wa ren alle namen met het behaalde aantal punten vermeld. In 't geheel hadden 82 jon gens en meisjes meegedaan. De prijsvraag bleek niet te moeilijk te zyn geweest, want velen hadden de 60 verscholen titels uit het sprookje gevonden. Maar by de beoordeeling }s ook gelet bp onnauwkeurigheden en te vens werd de leeftyd als maatstaf genomen. Om het de jeugdige zoekers nog makkelij ker te maken was er een week lang gelegen heid gegeven om in het gebouw, (anders komen de jeugdleden nooit verder dan de ^vestibule) rustig de titelcatalogus te bestu- deeren. En daar werd gretig gebruik van gemaakt! lederen dag na schooltijden soms ook 's avonds zat er een ijverig zoekend groepje bijeen. Soms werd er geconfereerd en vergeleken, maar dat was natuurlyk ■eigenlijk verboden! Als men de kinderen daar zoo gezellig zag zitten kwam onwille keurig de gedachte in ons op: „Wat zou het toeh aardig zyn om een kinderleeszaaltje te hebben". Maar dit zal voorloopig nog wel eep onvervulde wensch blijven! De gelukkige prijswinnaars van de tweede jeugdprysvraag waren: h Leeftijd 10—12 jaar: Puck Meyer, Kru- gerlaan. Leeftijd 12—14 jaar: Greet Bik, Burge meester Martenssingel. Leeftijd 14 jaar en ouder: eerste prys Jjetsy Visser, Peperstraat; tweede prijs Zus Sixma, Turfsingel. Apothekers-examen. Onze stadgenootei Mej. G. M. van Dyk is aan de Universiteit te Utrecht geslaagd voor het examen apotheker. Verder zyn aan de navolgende adressen te bevragen: l paar sokken, C. van der Post, Bhilipsweg 29; 1 kinderhandschoentje, C. JCuis, Mosstraat 7; 1 das, H. Geukes, Raam 1 gewicht, H. Driessen^ IJssellaan 95; 1 zilveren rozenkrans, C. Kroon, St. Jozef straat 24; 1 broche, Mej. Soet, Raam 37a; 1 koperen penning, J. Doggcnaar, Kruide- niersstraat L3; 1 etui met opvouwbare lan- taarn> T. Boegheim, C. Huygenstraat 148; t porteraonnaie, T. Bruynel, Kleiweg 14; 1 ®tui met rozenkrans, Lampenkappenmaga- lijn, Kieiweg 41; 1 rywiel, J. van Hertum, Oojthaven 7; 1 kinderportemonnaie met in- H. van der Ende, Raam 101; 1 hand- whoen, p. Hol, Tweede Kade.22; 1 glacé A&Ddscboen, J. Doggcnaar, Kruideniersstr. J®! 1 portemoivnaie, J. P. Scholten, Nw. aven 31; i kihderhandschoen, J. Atteveld, aaierstraat 26; 1 rozenkrans, N. van As, C' Bothstraat 82; 1 armband, D. C. v. d. erft. Kleiwegstraat 30; 1 rozenkrans, A. de Hollander,, Achter Willens 9; 1 veilingkist, van der Weyden, Raam 213; 1 veilings- J- Gouka, Bogen 53; 1 oorbelletje, A. /"Bolhard, Crabethstraat 52; 1 manteicein- uur. H. Krimpenfort, Turfmarkt 83; 1 da- ^Parapluie, Kantoor Ontvanger, Gouwe 1 rijwielbinnenband, A. Coops, Wyd- i roo<je ceintuur, K. Doggenaar, Arcidemersatraat 1»; i damesbeursje, C. oiteman, Jtegentesseplantsoen, 13; 1 kerk- kje, Wed. v. Meerten, Turfsingel 37; 1 ««ren portefeuille, H. Lugthart, Walestr. 1 emmer, C. van der Neut, Spieringstr. 1 bril in etui, N. v. d. Heuvel, Nooth. v. oorstr. L8; l padivindersriem, G. v. d. uw, Pr. Hendrilcstr. 39; 1 postduif, A. °ons, Bloemendaal 37; 1 onderbroek, C v. etui t"' Venteweg H 126; 1 school- "b j- P. Schol ten, Nw. Haven 31; 1 kerk- 00ek» fa. van Buren, Markt 63; 1 taschje, Auto met vijf J j, te water Hedennacht om ongeveer. 1 uur is in de Platteweg een luxe huurauto van den heer van Ryn, bestuurd door den heer C. Laurier, wonende in de Philipsweg alhier door het afglijden van den weg in het water geraakt. De vijf inzittenden konden zich met groo. te moeite door het stukslaan van de ruiten f edden. Een van hun bekwam hierdoor nog al ernstige snywonden. De auto is heden door een kraanwagen op het droge gebracht. Candidatënlijst R.K. Kiesvereeniging. De Adviescommissie der af dj. Gouda van de RJC. Staatsparty, heeft voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing het navolgend poli tiek advies vastgesteld: 1. A. Heerkens (aftr.); 2. C. H. Koemans (aftr.); 3. Jac. P. Dessing (aftr.); 4. W. J. Middelweerd (aftr.); 6. mr. J. L. J. A. van Mechélen; 6. J. A. Donker (aftr.) en alpha- betisch 7. A. C. Bode; 8. A. Bruynel; 9. M. A. Engelhard; 10. A. F. Hoonhout; 11. W. F. Imbens; 12. L. v. d. Pol; 13. F. R. Prujjm. boom; 14. Th. Verhey. De stemming voor de definitieve volgorde is bepaald op Zondlag 28 April. Exploitatievergoeding voor de B. en W. stellen den Raad voor de exploi tatievergoeding over het jaar 1932 voor de Westerschool van de Stichting Christel ij k( Scholen, uitgaande van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente vast te stellen op 374.08. Het genoten voorschot heeft bedragen 517.63, zoodat het schoolbestuur aan de gemeente moet terugbetalen 143.55. Mevr. B. J. Spek-van Brumjnen bedankt als gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Huishoudschool. Wegens vertrek uit de gemeente heeft Mevr. B. J. Spek-van Brummen bedankt als gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Goudsche Industrie- en Huishoudschool. Ter voorziening in deze vacature en iu verband met het bepaalde in artikel 57, 3e lid, der Nyverhejdsonderwijswet, stellen B. pn W. den Raad voon tot gedelegeerde te be- nc^jnen Mevr. J. H. van Wyk-Kouwenhoven, Burgemeester Martenssingel 8. Agenda. Thalia-Theater „Da Kostschool". •RéunioBioscoop „De Chineesche papegaai" en „Bergen en vlammen". Schouwburg-Bioscoop „Een Faradys op Aarde" en „De Armendokter". 13 April Emmabloemcollecte. 18 April 3 uur Vredebest. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 18 April 8 Va, uur Soc. „Ons Genoegen" Zaal Kunstmin. Dansavond Goudsche H.B.S.- Vereeniging. 16 April 8 uur Bl. Kruis. Jaarverg. Herv. Knapen ver. „Obadja". UIT PEN OMTREK. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Zitting van Donderdtog 11 April. De raad dezer gemeente heeft Donderdag middag onder voorzitterschap van burge meester Troost vergaderd. De heer Bremmer was wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn- Het verslag van de zitting van 21 Maart j.l. werd zonder opmerkingen goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van den Ned. Bond van Brouweryen, om het aantal ver gunningen in deze gemeente niet te verla gen. Daar de raad echter in zyn laatste ver gadering reeds een besluit "heeft genomen omtrent het aantal vergunningen, is dit ver zoek dus te laat en than» niet meer ter zake Doof Ged. Staten is de Begrooting van het Water- en Electriciteitsbedryf alsmede ,die voor de overname van planten va* de Nederiaudsche Sierteeltcentrale, waarover in de vorige raadsvergadering is gesproken, goedgekeurd. V Het Verslag Jan de Commissie voor de Volkshuisvesting zal bij de raadsleden cir- culeeren. Van den heer Kwaak is een schrijven ont vangen, waarin deze te kennen geeft dat de thans geldende overeenkomst met de ge meente, voor door hem te verrichten werk zaamheden aan den steiger, zijnerzijds geen voldoende baten oplevert. Voor zijn persoon lijk gebruik stelt de heer Kwaak echter wel prys op het intact blijven van den steiger. m genoemd schrijven verklaart hy zich be reid om de weinige werkzaamheden tot we deropzegging belangloos te doen, waarvoor hy als compensatie, de te ontvangen stei- gergelden zou krygen. De raad had daar tegen geen bezwaar en besloot, den heer Kwaak dienovereenkomstig te berichten. De Voorzitter deelde hierna de volgende cijfers mede van de uitgaven van de Rijks steunregeling: Over het eerste kwartaal 1935 werd uitgekeerd 24.779.98, tegenover 15.642.35 in gelyke periode in 1934. Aan kolenbons werd 3689.89 uitgegeven. Tot leden der Schattingscommissie wer den herbenoemd de heeren P. A. Troost, Jac. van Tol en C. Jongenburger en in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. van Nielen, werd de heer A. de Joode gekozen. De raad willigde voorts een verzoek in van den heer J. van Beek Jr., alhier om voor zyn woning een landhoofd te mogen maken in den berm van den Brugweg. Be houdens goedkeuring van Ged. Staten zal deze vergunning voor 50 jaar, tot 1 Mei 1986 van kracht zyn. B. en W. verkregen van den raad machti ging voor den verkoop van een tweetal ge bruikte revolvers an de politie, echter met de restrictie, dat ze minstens 10.— per stuk moeten opbrengen. Bij de begrooting 1936-heeft de raad gel den disponibel gesteld voor het verstrekken van aanvullenden steutt aan werkloozen. Thans zyn de voorschrift*»! van regeerings- wege ontvangen en is bepaald dat voor de werkloozen in deze gemeente een bedrag van 1900.— wordt beschikbaar gesteld, mits de gemeente daarin ongeveer 400:bij draagt. Zonder discussie besloot de raad, de rijksbijdrage te aanvaarden en op door het rijk vastgestelde voorwaarden, door het Crisiscomité B event, aanvullende steun te doen uit keeren. Vervolgens werden eenige bepalingen in de verordening, .regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging' der veld wachters, aangebracht. Van een fabrikant hier ter plaatse, is de aanvraag ontvangen voor een speciaal ta rief voor een contract, tot levering van gas met een minimum verbruik van 16000 M3. per jaar. De financieele commissie adviseer de gunstig, waarna de raad overeenkwam om de mogelijkheid open te stellen, dat voor industrie-doeleinden, jaarcontracten kun nen worden afgesloten met een prys van- drie en een halve cent per M3., by een ge garandeerde minimum, afname van 15000 M3. per jaar. Eveneens besloot de raad een crediet te verleenen van 500.voor de aanschaffing van muntmeters en incasseeringsapparaten voor electriciteit. Tenslotte werden in. de begrooting nog enkele wijzigingen aangebracht en verleen de de raad aan eenige ingezetenen restitu tie van schoolgeld- wegens ziekte of vertrek, waarna de Voorzitter de openbare vergade ring sloot en men overging in geheime zit ting. De planten van de Sieiteeltcentrale. De voorbereidende werkzaamheden UCJU1U1CU. In de raadsvergadering van 21 Maart j.l. besloot men, in te gaan op een aanbieding van de Nederlandsche Siierteelt centrale te Den Haag, om 2000 phinten van verscnil- lende soorten naar Waddinxveen te doen overbrengen. Gelyk bekend, zal de aanplan ting geschieden door jeugdige werkloozen uit deze gemeente. Ven Ged. Staten werd boreids goedkeu ring ontvangen op de ingediende b«grooting en het plan voor de beplanting. Di! planten zelf zyn tot dusver echter niet afgi ïzonden, doch men hoopt ze binnen korten tijd ter beschikking te hebben. .Door de Commissie C van het Plaat '«elijk Crisisoomité, zyn inmiddels een achttal jeugdige werkloozen opgeroepen, die in tus schen onder leiding van den gemeenbe-ti tin man, Jac. Gerts, begonnen zyn met het efc^a- liseeren van het terrein, waarop de planti m voorloopig zullen wordfit^eplaatst. /ÏU jongens ontvangen doarvoor eehvergoeding van 3.—per week. Het terrein waarop men de planten zal neer zetten is gelegen achter de Spys fa- I briek van Broer en is eigendom der ge meente. Zoodra het uitbreidingsplan is uit gevoerd, zullen deze planten een vaste be stemming krygen. Het ligt in de bedoeling, dat in het uit breidingsplan ook het strookje grond, dat gelegen is tusschen de fabriek van Brcer en dien weg die naar het station voert en dndertyd van de Nederlandsche Spoorwegen werd gekocht, in het uitbreidingsplan te be trekken en eveneens te beplanten met het gewas van de Nederlandsche Sierteeltcen trale. RADIO-NIEUW3. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 5.30 Concert door Orvitropia; 5.45 Concert door het Dub- belX-Ensemble; 6.— Concert doör Orvitro pia; 6.45 Concert door het Dubbel X-Ensem- ble; 7.— „Een en ander over de taak der Provinciale Staten". Lezing door Ed. Polak; \20 Concert door The Harmany Five; 7.30 Viool en Piano; 7.45 Concert door The Har mony Five; 7.57 SjO.S.-berichten; V.P.R.O. 8.Cursus: Menschen getuigen van hun geloof. 4de voordracht: Het geloofsperspec- tief van den ziener. Spreker Dr. P. D. Tjal- sma; 8.30 Concert; 9.— Cursus: De bestem ming van den mensch. 4de voordracht. Spre ker Ds. E. J. v. d. Brugh; 9.30 Concert; 10.— Nieuwsberichten; 10.15 Lezing. Spreker Anth. Donker; V.A.R.A. 11.— Gramofoon; 11.30 Orgelspel. Huizen: N.C.R.V. 5.30-6.30 OOrgel- bespeling; 6.30—7 „Boskoop als internatio naal tuinbouwcentrum in verband met de derde tijdelijke expositie van de „Flora 1935" te Heemstede (12—22 April), door A. J. Herwig; 7—pl.m. 7.15 Nieuwsberichten; •pl.m. 7.15—7.30 Een kwartiertje Radio-re portage, eventueel gramofoon; 7.30—8 Li terair halfuurtje. „Opstanding" van Wilma, door B. von Noort; 8—8.06 Nieuwsberich ten; 8-06—9 Concert door de Arnhemsche Orke^t-Vereeniging9—9-30 Prof. Dr. H. C. Delsman over „Bewoners van tropische zeeën"; 9.30—10.15 Vervolg Concert; 10.15 10.20 Nieuwsberichten; 10.2011.30 Gra mofoon. het verleenen van een subsidie, hoewel de tentoonstelling niet in Zuid-Holland wordt gehouden, Spr. bewonderde den moed van de organisatoren dezer tentoonstelling en het vele dat door eenheid en saménwerking is berqtkt. Met den wensch dat ook Flora III zou mogen slagen, verklaarde de heer van Kar- nebeek de tentoonstelling voor geopend. Hierna werd over het tentoonstellings terrein een rondwandeling gemaakt. Toegelaten zware varkens. De minister van Economische Zaken heeft voor 1935 bepaald, dat het aantal toegelaten zware varkens als volgt is vastgesteld: voor Groningen 60.040, Fries land 100.610, Drenthe 104.310, Overijssel 187.360, N.-Holland 100.890, Z.-Holland 300.510, Zeeland 37.810, Gelderland 118.250, Utrecht 345.770, N.-Brabant 241.510. Lim burg 152.940. WISSELKOERSEN. 11 April. 12 April. Officieel. Londen 7.15 Va Berlyn 59.60 Parijs 9-77 Brussel» 25.07 Va Zwitserland 47.93% Kopenhagen 31.90 Stockholm 36.90 Oslo 36. New-YYork 1*48 7.16% 59.60 9.77 25.10 47.95 31.77% 36.95 36.02% 1-48 Niet officieel. 12.27% 12.30 20.25 20.25 6.21 6.20 LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De derde Flora-Tentoonstelling te Heemstede. Hedenmorgen 11 uur is de derde Flora- Tentoonstelling in het Bloemenpaleis te Heemstede officieel geopend. De voorzitter van het Comité, de heer F. M. van Waveren, sprak een w^lkomstrede uit. i Vervolgens'* sprak de burgemeester van j Boskoop, Mr. E. P. Verkerk. H# stelde het bijzonder w prijs dat Boskoop gelegenheid heeft gefcfrejfen zyn culturen in het bloemen- paleis, te/ foon te stellen. P'aariia sprak Jhr. Mr. Dr. H. A. van heek, Commissaris der Koningin in lolland het officieele openingswoord. „vide eeer veel belangstelling te hebben voor de Flora en hy staat daarin niet alleen, daar ook de Prov. Staten van Zuid-Holland van hun interesse hebben blyk gegeven door Italië Madrid Praag Beureoverzicht. De rust op de wisselmarkt is heden weer teruggekeerd en naar het zich laat aanzien thans voor geruimen tyd. De krachtige actie van de Ned. Bank heeft daartoe zeker in hooge mate medegewerkt. Van goudexport is op het oogenblik geen sprake meer. Toch werd de effectenbeurs ook heden weer be- heerscht door de wisselinarkt. Zoo werd er niet veel aandacht geschonken aan de Urn- levers, die onveranderd blpven ondanks het gunstige resultaat van dfe Ned. dochter-Mij. die heden hun jaarverslagen hebben gepu bliceerd. H.V.A.'s schommelden omstreeks het vorig slot en vertoonden later een nei ging tot reactie. Philips, kwamen beneden t vorig slotpei) van gisteren. Kon. Olie ge drukt na onveranderde inzet liep de koers tot 149 terug. Amerik. soorten waren aan den vasten kant in verband met de betere berichten uit Amerika. Suikerwaarden kon den zich niet handhaven. H.V.A.'s moesten 1% afstaan. De koersen bleven overigihs vrij goed op peil. Ned. Sch. Unie stelden zich op het slot van gisteren. Amerik. fondsen lagen överwegend luier, alleen koper en zil ver werden hooger afgedaan. Duitsche obli gaties trokken een kleinigheid aan. Op de Ned. Markt was de stemming goed. Oude Schuld verdeeld, het aanbod was ingekrom pen. Belgische leening vaster in de markt.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2