is si&jchis jéJzn, voefLqjzej r-mÜ. HONIG'S SOEP/1 De uitslag der Statenverkiezing. Beurs van Amsterdam. gesloten hadden. De betrekkingen be rustten op notawisselingen en partieele verdragen van 1892, 1902 en 1910. De be doeling zit nu voor, om een algemeene contractueele regeling te treilen, die het geheele complex vraagstukken zou om vatten. In de verwarde omstandigheden van het oogenblik had zich over en weel de behoefte doen gevoelen van een vaste basis en een meer stabiele regeling. De kwestie van de contingenten, staat hier buiten; de contingenteering van het vo rige jaar blijft voorloopig van kracht. Tot grpote voldoening van de betrok kenen is aangaande een handels- en scheepvaartverdrag op de principieele punten overeenstemming bereikt. Vele punten, die tot dusver hangend gebleven waren, zijn thans tot oplossing gebracht. Enkele leden van de delegatie zijn ver trokken; het ligt in de bedoeling van den voorzitter tot de parafeering te blijven. Aan deze korte ópmerkingen kan ten slotte worden toegevoegd, dat het overleg m een wederzij dsch begrip van eikaars moeilijkheden ten aanzien van de zoo Ingewikkelde materie en in de aange naamste verstandhouding gevoerd is. Over ordening. Een beschouwing in ue „j>eu. Werkgever in de Nederlanascne Werkgever lezen wij het volgende over „Ordening'; Wij achten het met net oog op hk streven naar ordening en „planmatige' wereldhuishoualng nuttig de speciaj» aandacht te vestigen op een tweetal kor te persberichtjes, welke dezer dagen in oe bladen zijn verschenen; „Eind r ebruari bedroeg net aantal per sonen in Amerikaansche regeerings- dienst 6Bü.64b of 5549 meer dan eind Ja nuari en 116.509 meer dan eind Februari 1953. toen Roosevelt zijn ambt aanvaard- de". ..De Federal Trade Commission, een regeeringsinstantie. verlangt op grond van de anti-trustwetgeving het instellen \an een gerechtelijke vervolging tegen de Rubber Manufactures Association De Rubber Manufactures Association treedt op als uitvoerende instantie der rubber code voor de Amerikaansche ruboerin- dustrie. Dit lichaam# wordt er van be schuldigd de prijzen óp een monopolisti sche wijze vast te stellen. Volgens de Fe deral Trade Commission zijn de prijzen voor brandslangen te New-York en an dere plaatsen met 100 150 pet. verhoogd sedert de „code" voor de rubberindustrie door de overheid werd gesanctionneerd, ofschoon geen onderlinge concurrentie plaats vond." Commentaar op deze mededeelingen uit het land van jien blauwen adelaar schijnt ons overbodig; eenerzijds een schrikbarende stijging van het aantal ambtenaren ten laste van contributabe- len en bedrijfsleven en anderzijds een phenomenale stijging van de prijzen ten laste der consumenten. Wij kupnen slechts hopen, dat wij in Nederland niet zullen vergeten, dat hij. die zich aan een ander spiegelt, zich zacht spiegelt. De beschuldigingen van den heer Wijnkoop inzake bewapening van de N. S. B. Ir. Mussert. algemeen leider van de N. S. B., heeft in antwoord op een tot hem gerichte vraag door het „U. D." naar aanleiding van het in de vragen van den heer Wijnkoop aan den minister van Justitie uitgesproken vermoeden omtrent bewapening van de N.S.B. en smokkel handel in wapens door de N.S.B.. mede gedeeld. dat aan deze verdachtmaking en poging tot ophitsing elke grond van waarheid ontbreekt. Ir. Mussert is bereid, onmiddellijk den heer Wijnkoop in de gelegenheid te stel len om. vergezeld door twee onpartijdige derden, het hoofdkwartier en alle kring huizen der N.S.B. te betreaen en elk door hem gewenscht onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van wapens, mu nitie en dergelijke, en daartoe alle op verzoek van den heer Wijnkoop kasten te openen en vfoeren open te breken. Indien bij dit onderzoek ook slechts de geringste bevestiging van de uitgespro ken vermoedens is te winden zal de N S B. bereid zijn alle kosten van dit onder zoek te Tegen de onwelvoegelijke kleeding. Een adres van de r.k. reisvereeni- ging aan de Koningin. De Ned. reisvereeniging voor katholie ken heeft tot de Koningin het volgende adres gericht: „Ondergeteekende, de Nederlandsche Reisvereeniging voor katholieken, met haar 25 afdeelingen in alle voorname plaatsen des lands. domicilie houden de ten kantore van haar Centraal Bu reau. Heerengracht 215 te Amsterdam, heeft de eer. Uwe Majesteit eerbiedig kennis te geven van haar ernstig protest tegen de steeds grooter wordende schaam teléosheid in kleedij. die in vele Neder landsche plaatsen aan zee, aan het water en op het strand tot uiting komt. Vooral in de z.g. zonnebaden gaat de schaam teloosheid op dit gebied alle perken te buiten, terwijl het zelfs meer en meer gewoonte wordt, zich in deze onwelvoeg lijke kleedij midden tusschen het niet- zonnebadende publiek te begeven. Ook op onzq mooie meren en plassen ziet men vaak dergelijke kleedij in het openbaar op het dek der booten. Wij doen een beroep op Uwe Majesteit, opdat van overheidswege maatregelen zullen worden genomen, dat God's schoo- ne schepping voor iedereen, die zich tot heden ergert 'aan en bedroeft over deze schaamteloosheid in de kleeding. .weder om zonder ergernis zal zijn te genieten. Te meer, tiaar het o.m. voor onze Reis vereeniging en haar 25 afdeelingen on mogelijk is. in het aanstaande seisoen excursies en reizen te organiseeren naar de plaatsen waar deze onwelvoegelijke kleeding in het openhaar wordt geduld." Exploitatie Omroepzendèrs. Meening van de Tweede Kamer over de op te richten N.V. Taak van het nieuwe bedrijf te veel in het onzekere gelaten. Krijgt de Raad van Beheer een te groote vrijheid? Verschenen is het voorloopig verslag betrettende het wetsontwerp tot het in het leven roepen van een Naamloozen Vennootschap „Nederlandsche Omroep- Zender-Maatschappij" Nozem») Wij ontleenen er het volgende aan: i Verscheiden leden üitten er hun vol- S doening over. dat de minister er in ge slaagd ia. overeenstemming tusschen de vier omroeporganisaties te verkrijgen. Met het denkbeeld van een feemengd be- drül in den vorm van samenwerking tus- t schen den staat en de omroeporganisa ties konden deze leden zich in beginsel j Xereenigen. Andere leden konden niet inzien, waar- om de minister niet den eenvoudigen weg gekozen heeft van een algeheele rijks exploitatie der ororoepzenders. i Weer andere leden zouden er verre de voorkeur aan. hebben gegeven, indien de omroeporganisaties, uit de vrije maat- schappij opgegroeid, zelf in goede samen- werking deze zaak hadden kunnen ter hand* nemen, door gezamenlijk een naam looze vennootschap op te richten onder rijkstoezicht. Nu dit echter niet [mogelijk bleek, heeft men dezen vormte aan vaarden. Wanneer men intusschen, aldus deze leden, de zeggenschapsconstructie in den voorgelegden vorm beschouwt, ziet men. dat de staat 60 pet. der aandeelen heeft, de omroeporganisaties 40 pet. In den raad van beheer benoemt de minister 5 of 6 leden, de organisaties tezamen 4. De leden hier aan het woord, meenden, dat legeering en Kroon door het preventieve en repressieve toezicht van art. 8 vol doende de belangen van den staat kun nen behartigen. Egnlge dezer leden achtten met name die positie van het staatsÓedrijf der P.T. T. ifli den raad van beheer ovprmatig. De juridische vorm. Met den juridischen vorm van dit om- roep-zenderbedriji konden verscheiden leden zich niet vereenigen. De Nozema zal formeel een naamlooze vennootschap zijn. maar de bepalingen der artikelen 3, b en iü wijken van de bepalingen vim het Wetboek van Koophandel zoo sterk ai. dat deze naamlooze vennootschap in haar wezen een rechtspersoon sui generis wordt. Verscheiden leden wezen er op, dat de Nozema een strikt monopolistisch ka^k- ter zal krijgen. In het bijzonder hadden zij hierbij het oog op de eerste drie leden van ra.tz. Zijn onder dit monopolie ook begrepen verrichtingen op radiogebied, niet vallende onder „zendinrichtingen vóór den Ne'derlandschen radio-omroep"? Dit zouden deze leden bedenkelijk ach ten, omdat een vennootschap als deze niet de bevoegdheid moet hebben, zulke verrichtingen niet toe te laten, of ze aan zich te trekken-Verscheidene leden vroe gen, welken invloed de voorgestelde re geling zal hebben op het voortbestaan van den kerkzender te Bloemendaal. Als eerste bezwaar voerden zij hier tegen aan, dat niet mag worden gean nexeerd, wat in het vrije leven is opge komen. Als tweede, dat de in het ge mengde bedrijf vertegenwoordigde om- roepvereenigingen zich niet mogen gaan oemoeien met taken, met buiten het ge bied van den Nederlandschen radio-om- roep liggen. Eindelijk merkten zij op, dat bij het jongste Kamer-debat over de be grooting van het staatsbedrijf der P.T.T. duidelijk is gebleken, dat de Kamer geen radio-distributie in handen van den staat, dat is vagi de P.T.T. wenscht. Langs dezen omweg mag het probleem der radio-distributie niet tot een oplossing worden gebracht. Verschillende leden vroegen nadere in lichtingen omtrent de aan de K.R.O. en de N.C.R.V. verleende machtiging tot exploitatie van den zender te .Huizen. Waar een sterke zender alleen 's avonds tegenover den Roemeenschen zender noqdig is, achtten verscheiden leden het wenschelijk. den zender te Huizen over dag in gebruik te houden Eenige leden meenden, dat de raad van beheer een te groote vrijheid ver krijgt. indien besluiten tot het aangaan van geldleeningen tot een bedrag van 100.000 niet aan' de goedkeuring van den minister zijn onderworpen. Zij gaven daarom in overweging, te bepalen, dat alle besluiten tot het aangaan van geld leeningen aan de goedkeuring van den minister zijn onderworpen. De Oostenrijksche zaakgelastigde de heer Alexich verlaat Den Haag. Graaf Orsini-Rosenberg de nieuwe Oostenrijksche zaakgelastigde. Naar wij vernemen, zal de Oostehrijk- sche zaakgelastigde bij het Nederland sche Hof, de heer G. Alexich, over eenige weken Den Haag verlaten en zich naar Weenen begeven. De heer Alexich zal al daar werkzaam worden gesteld aan de Bondskanselarij en toegevoegd worden aan den vice-kanseliei; vorst Starhem berg De heer Alexich behoort tot de jongere generatie der Oostenrijksche diplomaten. Hij is eerst 41 jaar oud en was vóór zijn benoeming tot zaakgelastigde in Den Haag in dipiomatieken dienst werkzaam in Zwitserland, in Duitschland, in Tsje- cho-Slowakije, in Brazilië, in Hongarije en aan het departement van Buitenland- sche Zakem,in Weenen. Sinds twee jaar vertegenwoordigde hij zijn land in Den Haag. Hij was tevens in gelijke functie geaccrediteerd bij het Belgische Hof. Reeds vele jaren behoort de heer Alexich tot de intieme vrienden en medewerkers van vorst Starhemberg; ook was hij door persoonlijke banden van vriendschap verbonpen met wijlen de Bondskanseliers mgr. Selpel en dr. Dollfuss. Gedurende zijn verblijf in ons iana heeft de heer Alexich zich vele vrienden verworven, die hem ryet leedwezen zullen zien vertrekken. Hij was eerst eenige we gen geleden in Weenen in het huwelijK getreden met barones Friebeisz, bij welke 1 plechtigheid vorst Starhemberg als ge- tuige voor den bruidegom optrad, i Voorts kunnen wij mededeelen, dat de benoeming tot Oostenrijksch zaakgelas tigde in Den Haag verwacht kan woroen van graai graaf Orsini-Rosenberg, thans consul-generaal in Laibach (Zuid-Slavië) l— I Nederlandsche Veehouderij Centrale. De Nederlandsche Veehouderijcentrale I maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 April tot en met 4 Mei a.s. de in neming van gezouten rugspek zal ge- schieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die welke zullen gelden in de week van 22 tot en met 27 April, j In verband met het feit, dat het nog steeds voorkomt, dat aan de Nederland- sche Veehouderijcentrale spek ter leve ring wordt aangeboden, hetwelk niet aan de gestelde eischen voldoet, wordt de aandacht varl belanghebbenden er op ge vestigd. dat de Nederlandsche Veehoude rijcentrale zich het recht voorbehoudt dit I spek te weigeren en de leveranciers, die zich herhaaldelijk schuldig maken aan 1 het #aanbieden van spek, dat niet aan de eischen voldoet, voor korten of langen tijd van levering uit te sluiten. Geen roode vlaggen te Amsterdam hij betoogingen. Het Hbl. verneemt, dat, tengevolge van I het resultaat van gevoerde proefproces- sen het in den vervolge verboden zal zijn j in demonstraties en optochten roode vlaggen mee te dragen. De politie te Am- sterdam zal dus ook niet toestaan dat op l Mei a.s. in S.D.A.P.-, communistische- of andere revolutionnaire betoogingen, I roode vlaggen worden ontplooid. Geen devaluatie. Olticieele mededeeling. Officieel wordt bevestigd, dat geruch ten, verspreid door Financial News, ais zou de Nederlandsche Regeering voorne mens zijn den gulden te aevalueerei», van allerf grond ontbloot zijn. I Bond van Nederl. Architecten. Voorjaarsvergadering. Te Utrecht is op Zaterdag 13 April j.l. de voorjaarsvergadering gehouden van den B. N. A. In zijn openingswoord tot deze druk I bezochte vergadering herdacht de voor- zitter, dr. J. de Bie Leuveling Tjeenk, de sinds de vorige bijeenkomst» overleden leden. t.w. de h<?eren C. Kruijswijk te Amsterdam, D. Mèïntema te Leeuwarden en G. Hoekzema të Groningen. Mededeeling wettl gedaan van de be sprekingen. welke *het bestuur met pro vinciale en geméén telijke autoriteiten heeftgehouden iftzake het toezicht op den welstand bij bebouwing. Erkennende het verdienstelijk werk dat door vele schoonheidscommissies wordt verricht, gingen in de vergadering verschillende stemme^ op, die wezen op de noodzake lijkheid dat het werk dezer commissie zich beperkt tot het beoordeelen der in gediende projecten en zich niet uitstrekt tot architectonische raadgeving. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het ontwerp Regelen, betreffen de de honoreering van den stedebouw- kundige en de verdere rechtsverhouding tusschen opdrachtgever en stedebouw- kundige, R. S. 1935. In samenwerking met het Archltectura et Apiicitia te en de Vereeniging Bouwkunst en Vi schap te Rotterdam, is in het levrfn ge roepen een college van advies inzfeke de keuze van een architect. In dit/college, dat zal staan onder voorzitterschap van een hoogstaand kunstzinnig man. die geen architect is. werd door den B. N. A. aangewezen als lid de heer A. P. Smits te Aerdenhout en als plaatsvervangend lid de heer ir. H. Hoekstra te 's-Gravenhage. In de commissie van onderwijs werden benoemd de heer ir. G. Friedhoff te Am sterdam en B. J. Koldewey te Voorburg. De middagvergadering werd in hoofd zaak besteed aan de quaestie der ..sanee ring" van het bouwvak. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede dat in het najaar door den tentoonstel- lingsraad voor bouwkunst en verwante kunsten een groote nationale tentoon stelling voor architectuur en kunstnijver heid zal worjien gehouden. Door de sa menwerking der kunstenaarsvereenigin- gen. t.w. de B. N. A.. het Genootschap Architectura et Amicitla. de Nederland sche Vereeniging voor Ambachts- en Nij verheidskunst (-V. A. N. K.) en den Ne derlandschen Jtring van Beeldhouwers. kg.n een belangrijk overzicht over de hedendaagsche Nederlandsche toegepaste kunsten worden verwacht Werkverschaffingsobjecten. Opdracht aan het particuliere bedrijf. De minister van Sociale Zaken heeft nogmaals de aandacht der gemeentebe sturen en andere overheidsorganen ge vestigd op de mogelijkheid om de uitvoe ring van objecten in werkverschaffing op te dragen aan particuliere aannemers. De gebruikelijke voorwaarden zooals voorgeschreven loonen, die liggen tus schen de steunnormen en de loonen uit het vrije bedrijf, en aanwijzing de/ ar beidskrachten door de arbeidsbeurzen, zijn van kracht. De bestekken der be treffende werken «uilen aan den minis ter ter goedkeuring worden gezonden. vSJft. zal een permanente commissie worden Ingesteld bestaande uit vertegen woordigers van de werkgevers uit het bouwbedrijf en eenige ambtenaren, welke zal nagaan, welke werkverschaffingsob jecten zich leenen voor uitvoering door het particuliere bedrijf, en die de wijze dèr uitvoering en den inhoud der bestek ken zal vaststellen. Met name de instel ling van dit overleg houdt de mogelijk heid voor groote verbeteringen en bezui niging in. Tot nu toe was de behandeling dezer zaken uitsluitend in hartden van ambtenaren. GEMENGDE BERICHTEN. Geval van gasverstikking te Rotterdam. Twee dooden. Gistermiddag vond de metaalbewerker KI., die in de Zaandijkstraat aan ere Hey- plaat te Rotterdam woont, toen hij thuis kwam de woningdeur gesloten. Op zijn bellen kreeg hij geen gehoor, waarna hij bij de buren om een sleutel vroeg, aan gezien de sleutel van die buren ook op zijn woningdeur past. Toen hij in de wo ning kwam. rook hij een sterke gaslucht. In de jeuken vond hij zijn 29-jarige vrouw en»twee van zijn kinderen, nl. een zoontje van nog geen jaar en een doch tertje van tien, door gas bedwelmd op den grond liggen. Terstond werd genees kundige hulp lrifeeroepen. Het bleek, dat de beide kinderen reeds overleden waren. De moeder is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Ir. het gezin wa ren nog drie kinderen, welke gistermid dag echter niet thuis waren. De vrouw is niet wel bij het hoofd. De te Groningon gestolen brandkast terecht. Het is de Groningsche politie gelukt een van de inbrekers in het pand aan de Lage der A te arresteeren. Het onderzoek naar de herkomst van den auto. waarmee de brandkast was vervoerd, leidde naar de woning van een jongeman, den 23-jari- gen J. v A. In een schuurtje achter het huis vond men de brandkast, die hij niet heeft kunnen openrlaken Het onder zoek wordt voortgezet. Brand te Eindhoven. Gisteren tegen acht Uur is brand ont staan in de sigarenfabriek van den heer J. Leenders. gelegen aan den Boschdijk no. 29 te Eindhoven. Een zoon van den heer Hapert, wien het fabrieksgebouw toebehoort, zag vlammen uit de ramen „van de droogkamer opstijgeikOnmiddel lijk waarschuwde hij de brandweer, die met volledig materiaal uitrukte en het vuur met vier slangen op de waterleiding aantastte. Toen de brandweer ter plaat se was. stond'de bovenverdieping van de fabriek reeds geheel in lichte laaie. Met man en macht tastte men het vuur aan en na veel krachtsinspanning slaagde men er in den brand tot het fabrieksge bouw te beperken. Dit was geen gemak kelijk werkje in verband met het feit. dat dit gebouw geheel tusschen een lan ge huizenrij is gelegen en het vuur slechts van de daken van de naburige woningen af kon worden aangetast. De bovenver dieping is totaal uitgebrand. Beneden is enorme waterschade aangericht. De boe ken en bescheiden van het kantoor kon den bijtijds in veiligheid worden ge bracht. Er zijn 150.000 sigaren ter waarde van 9000 verbrand, alsme.de 60 pakken tabak 1 ter waarde van 5000. Het gebouw, zoowel als de inboedel zijn verzekerd. Het faillissement van een Rotterdamsche notaris. Een paar weken geleden is de Rotter damsche notaris J. A. M. en zijn procu- ratlehoudêr J. W B. failliet verklaard. 1 Notaris M. vertoeft sinds eenigen tijd In 1 Zwitserland. Naar aanleiding van een justitioneel onderzoek is hij nu gesom meerd onverwijld naar Rotterdam terug te keeren omdat de Nederl. justitie anders op grond van het vermoeden van verduistering aan de Zwitsersch* regee ring zijn aanhouding en uitlevering zal verzoekén. De procuratiehouder, die tevens direc teur is van de N.V Grondcrediet alhier, is op grond van een zelfde vermoeden aangehouden en in het hui? van bewa ring opgesloten. De fraudes moeten over zeer belangrijke bedragen loopen. Het drama te 's-Gravenhage. In verband met het drama, dat zich Woensdagavond j.l. in de Jacob Marls- straat 102 te 's-Gravenhage heeft afge speeld en waarbij twee jonge kinderen door gas bedwelming om het leven zijn gekomen, vernemen wij. dat de moeder, die verklaard heeft, dat zij zichZelve en beide kinderen van het leven heeft wil- lep berooven. thans ter observatie in een krankzinnigengesticht is opgenomen. 468e NED. STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van Woensdag 17 April. 40O.—: 4991 Prijzen van 45. 160 310 m 492 558 901 1162 1426 2354 2532 2634 2703 3275 3278 3382 4337 4686 4716 6941 5122 5135 5435 6001 6138 6268 6308 6423 6481 6920 7155 7503 7747 7961 7988 8039 8088 8332 8349 8383 8679 8793 8812 8963 9028 9147 9209 9226 9960 10688 10682 10881 11114 11350 11426 11544 11757 12552 12665 12837 13273 13698 13834 14024 14135 14369 14503 14836 15057 15099 15242 15467 15619 15874 15995 16120 16142 16468 16469 16661 16716. 16752 16910 16922 17067 17154 17192 17544 17636 17743 1809è 18178 18429 18536 20097 20633 20662 20905 20916 20963 DE STATENVERKIEZINGEN"1935. Wat Drente en Overijssel te zien geeft. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn gisteren ingezet met de stem mingen in de provincie Drente en Over ijssel, worden heden vervolgd met die in de provincies Groningen. Friesland Utrecht. Noord-Holland, Zuid-Holland' Zeeland. Noord-Brabant en Limburg en dan volgt nog op 26 April de stemming in Gelderland. De belangstelling voor deze verkiezin gen is grooter dan ze ooit voor Staten verkiezingen is geweest, nu de Nat. Soc Beweging voor de eerste maal aan de stemming deelneemt. Deze eerste maal wordt allerwegen als een peiling be schouwd voor de machtspositie dezer be weging met het oog op de eerstvolgend» verkiezingen voor de Tweede Kamer. De uitslagen van de provincies Drente en Overijssel, welke dit jaar veel vlugger bekend zijn geworden dan in 1931, de ochtendbladen konden hiervan reeds uit voerig mededeeling doen wijl de totaal uitslagen even na middernacht reeds konden worden vastgesteld doen zien dat er door deze verkiezing een verschui ving plaats vindt naar de kleine partijen Het is niet alleen de N.S.B. die als nieuwe partij zetelwinst heeft behaald, ook klei ne partijen, die tot nu toe nog geen ver tegenwoordigers in de Staten van Ovei^ ijssel en Drente hadden, zullen daA thans binnentreden. De Nat. Soc. Beweging slaagde er in meer dan 26000 stemmen in beide provin cies tezamen te behalen, waardoor ze in Drente met 4 en in Overijssel met 3 leden de Staten zullen binnenkomen. De Sta ten van Drente tellen 35 leden en die van Overijssel 47 leden. Met de N. S. B zijn aan de winnende hand de Chr. Dem. Unie de Kath. Dem. Partij. De verliezende par tijen in dezen politieken strijd zijn de V.-B.. de V.-D..-de A.-R. Partij en de C.H. Unie. De Katholieken en de S.D.A.P heb ben geen zetelverlies geleden, maar heb ben toch een niet onbeduidend aantal stemmen verloren. RECHTZAKEN. De fraude bij de paardenrennen. De geverfde harddraver. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen den 29-Jarigen trainer J. K. uit Scheve- ningen en den 50-jarigen trainer J. D. 8. te Rotterdam, die zich aan oplichting zouden hebben schuldig gemaakt. De verdachte S. had ingeschreven voor een harddraverij van de Groningsche Harddraverij Vereeniging met het paard Weeskind S Wom deel te nemen aan den rit om den Herfstprijs. J. K. reed het paard, dat echter niet Weeskind S.W. was. maar het eerste klasse paard Olym- pia. Met dit paard werd de eerste prijs behaald, doch dadelijk na afloop van den wedstrijd doken geruchten op dat een ander paard dan Weeskind S.W., dat een vierde klas paard is. geloopen zou hebben. Het was niet mogelijk dadelijk een controle uit te oefenen omdat het paard dat in dën wedstrijd geloopen had, reeds naar Rotterdam was vervoerd. Toen K. wegens het rijden met een ander paard dan waarvoor was Inge schreven, door de Kon. Ned. Harddraverij en Renvereenigihg was gedisqualificeerd, heeft hij daartegen appèl aangeteekend en, om bij den Raad van Appèl met be wijzen te komen, had hij een aantal be kenden uit de paardensportwereld uit- genoodigd naar Woudestein te Rotterdam te komen. Daar werd hun een paard ge toond waarin zij het paard meenden te herkennen dat in den wedstrijd te Gro ningen had geloopen. K. had echter Weeskind laten verven in de tint van het paard Olympia. dat werkelijk te Gronln gen geloopen had. De oplichting bestond nu hierin, dat K. getracht had de drave rij vereen. te bewegen, den Herfstprijs uit te betalen door met een verkeerd paard den wedstrijd te winnen. Beide verdachten zijn thans veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Moord op politie-commissaris. De dader van den Schiedamschen aanslag tot 12 jaar veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 52- jarigen C. C. v/d. K.. gedetineerd, ge wezen hoofdagent titulair, die op 4 April terechtgestaan heeft wegens den moord op den heer E. Ellenberger, commissaris van politie te Schiedam. Zooals men zich herinneren zal. is in den middag van den len December de hoofdagent v* d. K.. die wegens zijn ge drag gedegradeerd was. de kamer van den commissaris op het hoofdbureau van politie binnengekomen. Hijlijft toen. in tegenwoordigheid van twd|Pfenten van politie, uit zijn dienstrevolver verschei dene schoten op den heer Ellenberger, die achter zijn bureau zat. gelost, waar door deze doodelijk was getroffen. Het O. M.. waargenomen door mr H. A. J. Reumer, heeft ter zake van dood slag onder de verzwarende omstandighe- heid, dat het feit gepleegd werd door een ambtenaar, een gevangenisstraf van 20 jaren geëischt. De rechtbank heeft verdachte wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld» RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 17 April. Hoogste stand 768.2 te Jan Mayen Hoogste-xS etaoin shrdl cmwfy etaoin Laagste stand 735.4 te Aberdeen. Verwachting: Matige, tijdelijk toene mende zuid-westelijke tot nóord-weste- lfjke wind. Zwaar bewolkt met opklarin gen. Kans op regenbuiten Iets kouder. Hedenavond wordt aan ons Bureau de volledige uitslag van de Staten- i in de tot den Krieskring Gouda behoorende gemeenten verKiw-uifc gCfU verband hiermede verzoeken wij ons bureau hedenavond niet op te beUen daar onze telefoon vanaf 8 uur voortdurend bezet is. beeld kreeg. Persoonlijke ongelukken i men niet voor. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 April 1996. zal worx i April a i by- De Raad deze. ge™»» .«geroepen op Dinsdag namiddags 7V4 uur. Lijdensoverdenking. Luthdrsche Kerk. Moreenavond om 8 uur vindt in de Lu- «Tmche Kerk op de Gouwe een „Overden- Lrvan het lijden des Heeren," plaats, vrji *2 Johannes-Passion van Johan Sebas- jmi Bach Medewerking wordt verleend Saltan den heer Gijsb. Nieuwland Jr. Ds J- J- simI>^ zsl de Schriftgedeelten Chr. Y rouwen bond. cua...Avond spreekt voor de afd. Gouda vanllen Ned. Chr. Vrouwenbond, ds. J. J. Simon over ,.De opgravingen in Palestina". De lezing zal met lichtbeelden worden toegelicht en vindt plaats in de bovenzaal van het Blauwe Kruis aan de Westhaven om 8.15 uur. Centrale Reddingsbrigade. Het bestuur verzoekt ons opname van het volgende: In verband met de stemming kunnen wy deien avond niet oefenen in de school aan de Jeruzaleumstraat. Voor dit keer «al de avond gehouden worden in Central" aan de kerkkoor „Maarten Luther" onder Drukbezochte vergadering dier N.S.B. m den Nieuwen Schouwburg. Gisteravond heeft de Kring Gouda van de K.S.B. in de Nieuwe Schouwburg een ver gadering belegd, welke, naar schatting door een 700-tal personen werd bezocht. Onder hen bevonden zich behalve aanhangers van de N.S.B. veel nieuwsgierigen en tegenstan ders Evenals de vorige maal was de zaal wederom behangen met vlaggen en leuzen, terwijl btykbaar als uiting van trouw aan het Oranjehuis op het tooneel een borstbeeld van E M. de Koningin omwikkeld met de Prince-vlag was opgesteld. Als spreker trad op de heer C. Nye uit Voorburg, die op de lijst der N.S.B. als eer ste candidaat voorkomt. De andere spreker, de heer S. Plekker uit Haarlem was naar men mededeelde door omstandigheden ver hinderd. De Kringleider, de heer N. C. den Boer, leidde met een kort woord den heer Nye in. Deze, een enthousiast en begaafd spreker, bracht óp dikwyls rake wyze zijn ideeën over toestanden naar voren. De grond van zijn betoog kwam vrijwel op hetzelf de neer als de vorige maal. Hy critiseerde o.m. de werkwijze van den heer Asscher, die zich niet zou hebben ontzien de Joden tegen den NJ3.B. op te hitsen. Volgens spr. deed deze hiermede gevaarlijk werk daar po zoo'n manier anti-semitisme wordt gekweekt, iets wat de N.S.B. juist tegen wil gaan. Inzake de publicatie van den brief van den heer Heldring aan den heer Asscher in V. en V. weid door spr. het volgende medegedeeld. Hy vond het inderdaad niet fair om privé- brieven openbaar te maken, maar de inhoud was volgens hem gebaseerd geweest op ver- i»kkerij der kiezers en dies achtte de N.S.B. het haar taak dit openbaar te maken. Indien zich een dergelijk geval zich weer voor zou doen dan zou de N.S.B. niet dralen nogmaals de schrijvers aan de taak te stellen. (Ap plaus). Hierna kréég hek Kamerlid Wynkoop een beurt. Naar aanleiding van 4e door hem aan den Minister gestelde vragen inzake het in bezit hebben van wapens door N.S.B.-ers en in de Kringhuizen deelde de heer Nye mede dat de leider aan de Nederlandsche pers een communiqué had gezonden waarin h|j de beweringen van den heer Wynkoop stelligste tegensprak en genoemde heer pitnoodigde elk kringhuis te onderzoeken of er ook maar iets van zijn beweringen be waarheid zou worden! Voorts was hy er trots op dat alle par tijen - zooalg spr. zeide als wilde dieren achter hun tralies tegen de beweging tekeer pngen. Dit was een teekon dat de N.S.B. aan het groeien was, dus op den goeden weg. Hierna bracht spr. naar voren Tioe men J°or de eenheid tot een gezonde staat kan komên en hoe de N.S.B. by een eventueele macht zich tegenover de kerk zal gedragen! U wees voorts op de staat zooals dete er fomented ,s en hoe de N.S.B. deze zal ma- In Colyn ziet men de laatste kans van ^Parlementaire stelsel. In Mussert daar- entegen de toekomst. De N.S.B. komt niet met ploften. Als wy io de Kamer komen If de Heer Nije dan komen wy als «wde fascisten die onze plaats tegenover en Het NeJerlandscho volk zullen ken- n-Wy zijn niet gesteld op stemmers, die u er beter van te worden, of die den- n 8lechter kan het niet dus dan de N.S.B. mear ST8 .*eprob€e,td- Neen, wy willen nschen die man naast man, hand in han 1 strijden voor den opbouw v Zij die het hiermede niet m. j WU op andere partyen te stem- aar zy anders de beweging zouden en diegenen kunnen wy missen. mS w "Hou Zee" 1)081001 *Pr' z«n rede' het zingen Van het volkslied en een «werf Hou Zee werd deze byeenkomst,, bijna middernacht heeft geduurd, i Ne< Openbare Leeszaal. Uitslag lo^'3 we ^eds meldden werden 175 op- de v r®® °P de prijsvraag (het verhaal met 'en titels) ingezonden. Er waren 5 boeken als pry zen beschikbaar gesteld. In 't geheel waren 130 titel in het verhaal ver. borgen. De eerste ^rys werd gewonnen door Mevr. de 'Zeeuw, Fluweelensingel 100 met 129 titel, de tweede, door Meviv M. E. van den Bergh, Peperstr. la met T28 titel, de derde door A. J. Meyer, Crabethpark 4. Om de vierde en vjjfde prys werd geloot door A. F. Lafeber, J. W. Arkenbout en P. Ph. Quant, elke met 127 titels; de beide eersten trokken de pry zen. De Openbare Leeszaal kan met genoegen op deze eerste prysvraag terugzien. Op Goeden Vrydag is het Leeszaalgebouw gesloten. - Het zomerkamp van de Ver. van Handels, en Kantoorbedienden te Lunteren uitgebrand. Gisteravond ontstond te Lunteren brand in het Zomerkamp van de Ver. van Handels- zen Kantoorbedienden. Het kamp brandde ge heel uit. De pensiongasten moeten allen naar hun woonplaatsen terugkeerpn. Een brandje. Door roetaanslag ontstond gistermid dag een schoorsteenbrandje in het per ceel Boschweg 124. De brandweer, die met de motorspuit spoedig aanwezig was, kon volstaan met het schoonmaken van den schoorsteen. Kantongerecht. Zitting van heden. Een wielrijder van den dijk.gereden. Hedenmorgen stond voor het kantonge recht alhier terecht T. H.. te Wadüinxvcot., die in verzet was gekomen tegen zyn von nis. Op de vorige terechtzitting was hy niet verschenen. Hy stond terecht omdat hy op ae Goejanverwelledyk een fietser had aan gereden. Hy verklaarde' dat hy van niets wist. De geheele dyk had hy zachtjes ge reden omdat hy niet precies wist waar hy moest zyn. Een jongen n.l. had vanaf Gouda pp de fiets achter hem gereden. Ook was hy nog tweemaal gestopt om inlichtingen te vragen. Het bleek hem zelfs dat hy de bree. de dyk moest heben. Zyn wagen was met stroo geladen. Hoewel hy anders 3000< K.G. oplaadt had hy nu slechts 1400 K.g'., die niet breed waren opgeladen. W. B. te Gouda, de aangeredene verklaar de dat hy op de dyk eeji, boodschap moest uoen. Toen ny d« auto zag naderen ging hy aan de kant van den weg staan en hield zich aan het hekje vast. Plotseling j^reeg hy een schok, zoodat hy it.et fiets en ai van •uen dyk tuimelde. Zyn nets was ernstig be- scnadigd, de veoras was gebroken en de lan taarn Kapot, hy had toen een andere fiets btf een kiant'genaaid en daarop H. achterna gereden. Hy had hem om scnadevergoeding, gevraagd, waarop h. antwoordde dat hy zyn nets maar moest laten maken en de scnaue aan de verzekering opgeven. H. verklaarde dat hy van een aanryding in het geheel niets bemerkt had. Th. M. te Haastrecht reed eer«st achter B. maar vlak. voor de tolhaalde hy hem in en omdat hy zag dat de auto zoo breed was reed ny. net neKje m. Toen hy omkeek zag hy B. op den grond liggen. De ambtenaar van het O.M. eischte be- es li ging van het vonnis. De kantonrechter vernietigde het vonnis en veroordeelde H. tot 17.50 boete subs. 5 dagen hechtenis. Verkeersovertreding. C. G. te Rotterdam had op de Zuider IJsseldyk met zyn auto zoodanig gereden, dat veiligheid van het verkeer in gevaar was gebracht. Hy had n.l. een voorliggende be stelauto, die stil ging staan, aangereden. Gedaagde verklaarde dat hy zeer langzaam reed, omdat het saeeuwde, n.l. ongeveer 6 K.M. Hy had signalen gegeven dat hy pas- seeren wilde. De bestelauto week uit, ge daagde wilde passeeren, maar toen stopte de bestelauto. Hy had n.l. het stoplicht niet gezien. Dit zat volgens hem verkeerd: het zqt in 't midden van de achterkant. J. P. M., bakker te Hekendorp, eigenaar van de bestelauto, kwam van Oudewater. Hy had geen signalen gehoord. Op ongeveer 50 M. afstand van een klant, A. S., ging hy langzamerhand naar de rechterzijde van den weg en remde daarby zaclitjes. Volgens hem zat het stoplicht aan de linker kant. De vordering van 62.10 hield hy by zich in afwachting van de uitspraak. A. S., landbouwer te Haastrecht, zag het geval gebeuren. De aanrijding vond plaats toen dé bestelauto net stil stond. Hy wist niet op welke plaats het achterlicht zich be vond. J. H. B., bakker te Hekendorp, verklaar de, dat M. zyn auto niet uit liet loopen, maar dat M. remde. De ambtenaar achtte het feit bewezen en eischte 20.— subs. 4 dagen hechtenis. De kantonrechter, niet van de schuld van gedaagde overtuigd, gaf vrijspraak. Een steenenbombardement 7 De argelooze ochtendwandelaar zal heden morgen by het betreden van de Wydstraat wellicht even vreemd opgekeken hebben» daar de straat bezaaid was met stukken steenen en dakpannen waardoor de straat het cachet had van relletjes, gevolg van po litiek meenfngsverschil zooals wij dit van plaatsen uit het buitenland kennen. Tot onze geruststelling vernamen wy echter, dat dit geenszins het geval was. Een vrachtauto van de fa. Dessing had bij het nemen van de bocht een deel van zyn lading dakpannen verloren, waardoor de straat bovengenoemd G e ves tig u: J. Rietveld, slager, van Waddinxveen, Pr. Hendrikstraat iü, nabr Westhaven iy; J. Looren de Jong, db., van Schoonhoven, O. v. iNoortplein 38, naar Markt 32,<i. R. de Mey, ass. Dir. Bel., van V laardniger-iAmbacht, Tulpstraat 7, naar tirav. Jacobstraat 37; A. Helios, pottendr., van 's-Gravenhagè, Stastokstr. 06, naai Diapiersteeg 13; J. W. v. d. Want, van Am sterdam, Koelol Hartpiein 2, naar Van Be- vermngniaan 29; A. Kraayveld, koopman, •van Gormcnem, Kortendyk 45, naarKuiper- siraat 34; C. Baas, db., van Polsbroek 39, naar Moiéuwerf 22; J- A. de Wit, db., van Waddinxveen, Zuidelyk Dwarsweg 18, naar Van Bergen lJzendoornpark 19; L. van Damme, mag.cbet, van Hilversum, Leeuwen straat) 38, naar Kleiweg 5; J. M. Dele, l.w., van Rotterdam, a. b. Everdim VII, ligplaats Rechter Kottekade, naar G. de Bultsteeg 6; M. Hanse, db., van Breukelen N-, Straat weg l.O, naar Gouwe 95; E. Kunnen, opz. R.WjS., van Hengelo (O.), Marten Mees straat 18, naar B. Martenssingel 41; W. v. d. Stoel, chauffeur, van Utrecht, Krugerstr. 35, naar Gr. v. Bloisstraat 31; G. J. v. d. Zwart, insp. R. en D., van s-Hertogenbosch, Ververstraat 27, naar Markt 34; J. P. Rauws, dib., van Schiedam, Fr. Haver- schmidtl. 29, naar C. Huijgensstr. 168; I. L. Grevengoed, van Haarlem, Indisohestr. 26, naar kattensingei 14; D. Uittenbogaard, koopman, van Boskoop, Barendstr. 11, naar Vondelstr. 32; M. J. Kamphuisen, verpl., van Utrecht, Wald. Pyrmontkade 1, naar Gouwe 14; E. S. C. Lans, Ll.verpl., van Hui zen (N.H.), Oranje Weeshuisstr. 1, naar Westhaven 11; H. C. J. van Oerle, kapelaan, van Rotterdam, Boschje 6a, naar Gouwe 39; p. Sas, ryw.herst., van Rotterdam, Zeilma- kersstr. 11a, naar Tollensstr. 77; K. Zwa nenburg, db., van Reiloo L 144, naar Wilhel- minastr. 79; J. Blaazer, zetschipper, van Reeuwjjk, Weth. Venteweg H 132, naar IJssellaan 13; G. Gernaat, kellner, van Veèndam, Leliestraat 28, naar N. Markt 2; C. W. dd Groot, ag. v. politie, van Nieuwen- hagen, Hoogstr. 68, naar Moienwerf 24; P. Loendersloot, 'timmerman, van Barneveld, Smidsplein 8, naar Derde Kade 124; de Vogel, l.w., van Zoeterwoude G 20, naar Drapiersteeg 13; R. Berghuis, verpl., van Waddinxveen, Zuidkade 113, naar Westha ven 11; H. v. d. Wouden, winkelier, van Ouderkerk a. d. IJssel A 215, naar Groenen- daal 87; Th. A. J. van Dam, kapper, van Boskoop, Reijerdkoop 29, naar Zeugestraat 58; M. Holwerda, verpl., van. Rotterdam, Spanjaardstr. 87a, naar Krugerlaan 130; H. Yv. G. Maarse, winkeibed., van Leiden, Pasteurstr. 18a, naar Naaierstrjiat 16; M. J. v. d. Hooft geb. Leerintveld, van Rotterdam, Borgesiusstr„ 15b, naar Bogen 63; M. B. Kösters, huish., van Schiedam, Rembrandt- laan 8b, naar Gouwe 166; H. Brouwer, bak ker, van Hekendorp 133, j^aar K. Tiende- weg 15; H. Vierwind, v^n Hiiiegersberg, Pr. Fr. Hendrikstr. 8a, naar IJssellaan 179; P. Sqhouten, db., van Reeuwijk, Nieuwend. weg E 6, naar Kleiweg 10; A. Bol, slager, van H. 1. Ambacht, Veerscliendyk 121, naar Westhaven 38; S. van Hofwegen, db., van Bergambacht B 56, naar Kleiweg 80; G. Hoogendorp, schilder, van Rotterdam, Shcle- broeksohestr. 9b, naar Lysterbesstr. 6; B. Ofringa, opz. Prov. W., van Heenviiet, Wiel- dijk 111, naar Oosthaven 1; K. J. Vorweij, van Boskoop, Zijde 392, naar Spieringstr. 103; M. van Kersbergen geb. de Bruyn, van Rotterdam, Oranjeboomstr. 162a, naar Raam 5ben.; J. Feijtel, fabr.arb., van Gouderak B 1!20, naar Vierde Kade 21; E. v. d. Heuvel, van Stilwjjk E 51, naar Nobelstraat 83; N. W. Kervel, db., van Rotterdam, Velgers- dykstr. 66b, naar Crabethotr. 7; J. Hooi- meyer, van Leiden, J. Lieviensstr. 147; M. J. Sineets, religieuse, van Hlouthem, Vroen- hof B 313, naar Gr. Florisweg 77; JP. van Leeuwen, van 's-Gravenhage, Lunteienstr. 199, naar Burgvlietkade 36; N. Koster, landb., van Waddinxveen, BloemencLweg 30, baar Rozendaal 19;. W. G. Leenders, fubr.- arb., van Eindhoven, Hjalvemaanstr. 21, naar Lemdulsteeg 27; H. J. M. Boegheim, van Gilly (België) rue des Fees, naar J. v. d. Heydenstr. 30; G. G. A. Montague, reizi ger, van Rotterdam, K. Hoogstr. 12b, naar Karnemelksloot 44; W. Vader, opz. Water staat, van 's-Gravenhage, Sibergstraat 19, naar Burgvlietkade 44; W. Perdijk, chauf feur, van Reeuwijk, Weth. Venteweg H 45, naar Keizerstraat 24; D. Cabout, van Reeu- wyk, Weth. Venteweg H 102, naar Burg vlietkade 39; M. den Haag wed. A. J. Schoonderwoerd, van Reeuwyk, Weth. Ven teweg H 102, naar Burgvlietkade 39; W. Idema, machinist, van Moordrecht, Steven straat EE 15, naar Staringstraat 32; L. H. Verzijl, winkelier, van Woudriohem, Land- teeg B 168, naar St. Anthoniestr. tl; W. Faay, autobekleeder, van Woerden, derloostr. 77; W. N. Bohres, van IJssellaan 133, naar Zeist, Baarnscheweg 53 Den Dol- der; C. J. C. Verheul, van Bleekerssingel 15, naar Eindhoven, Humboldtstr. 4; P. de Jong, van Lethmaetstraat 30, naar Voor schoten, Leidsoheweg 199n; J. v. d. Kemp, van Raam 57, naar Voorschoten, Leidsche- weg 199n; C. J. Visser; van Verlorenkost 13, naar Amsterdam, v. d. Pekstraat 127 I; M. G. v. Stapele(/ van Bothastraat 26, naar Steenwyk, W. de Zwygerstr. 26; Tj. Veit- huysen, van Bleekerssingel 28ben., naar 's-Gravenhage, Kraaienlaan 7; N. de Lange, van H. van ALphenstraat 32, naar Huizen (N.H.J, Zuiderweg 38; H. J. Schoonder woerd, van M. Verlaat 2, naar Delft, St. Jo ris Gasthuis; J. A. Coquereau, van Zeuge straat 6a, naar Brussel lie Rue du Champ yde i'Eglise Ha; C. van der Valk, van Raam 270, naar Groningen, E. Thomassen a Thuessinklaan 21b; J. Kloostermai), van R. v. Catsweg 77, naar Waddinxveen, Bod. Straatweg 77; N. Hoogendoorn, van R. van Catsweg 1, naar Waddinxveen, Bod. Straat weg 77; P. van der Pias, van Karnemelk sloot 124, naar Amersfoort, Albert Hahn- straat 16; M. H. van Dam, van Groenen- d'aal 87, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg H 102; G. van Nieuwkoop, van Oosthaven 68, naar Stolwyk, Stolwykersluis H 10; W. van der Maas, van Crabethstr. 7, naar Hii iegersberg, Lefèvre de Montignylaan 26; M. Wildschut, van Krugerlaan 8, naar 's-Gra venhage, BaHstraat 27; G. A. en C. M. van der Eng, van A. Baksteeg 11, naar Haas trecht, Groote Haven 260c; W. Schriek, van Reigerstraat 35, naar Curasao (W.I.); N- Jongeneel van F. W. Reitzstr. 67, naar Cu rasao (W.I.); H. Steenbeek, van Gr. van Bloisstr. 27, naar Curag^ (W.I.); A. v. d. Zwalm, van Vlamingstr. 28a, naar New- York (N.-Am.)L. Schouten, van Bleekers singel 57, naar Reeuwijk, Kaagjesland D 57; J. C. den Hoed, van Krugerlaan 137, naar Waddinxveen, Bod. Straatweg 73; S. van Leeuwen, van J. Philipsweg 97, naar Rotter dam, Kapelstraat l&b; M. G. v. d. Weerdt, van Bleekerssingel 43, naar 's-Gravenhage, Dennenweg 9e; P. J. Broekhuisen, van Woudstraat 5, naar Duisburg-Bissingheim, Berglehne 21. Agenda. rhalia-Theater „De Kostschool". 17 April 7.30 uur Geref. gemeente. Spreek- beurt ds. R. van Oordt. 17 April 8 uur Daniël. Cursus dr. C. van Elk voor E.H.B.O. 17 April 8 uur School 7. Repetitie gemengde zangvereeniging Euterpe. 17 April 8 uur Vredebest. Schietoefening Byz. Vryw. Landstorm. 18 April 7 uur Remonstr. kerk. Ds. H. Cra mer, Avondmaal. 18 April 8 uur Vrye Evangelische Bijbellezing en bidstond. 18 April 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 18 April 8.16 uur Luthersche kerk. Lydens- overdenlking. 20 April 3 uur Vredebest. Schietoefening Byz. Vrjjw. Landstorm. 26 April, 8 uur. Consultatiebureau, Oost haven 50. Jaarl. Alg. Ledenverg. Ver. tot Bestrijding «der T3.C. 30 April, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Too- neelavond voor de leden. Het "LUCHTVAART. A. Steen kuilen 73, naar Coornhertstr. 8'; G. J. Broere, Boutbew., van IJsselmopde, Bene- denoostdyk 92, naar F. W. Reitzstr. 35; G. C. A. Laros, contr. amb. O. B., van De Bilt (U.), Waterweg 169, naar Burgvlietkade \4; G. J. Beunk, ambt. N. S., van Zevenbergen E 162, naar Cronjéstraat 13; C. Schoonhof ven, schipper, van Bodegraven, Buitenkerk' 60, naar A. Willens 5; N. A. Th. van Rey- sen technicus, van 's-Gravenhage, There- siastr. 50, naar Bleekerssingel 28; P. Mole naar, chauffeur, van Reeuwyk, Raadhuis- weg 113a, naar Staringstr. 30; H. Brouwer, reiziger, van Reeuwyk, Weth. Venteweg 190,, naar IJssellaan 171; S. Kranendyk, zetkastelein, van Schiedam. Hoogstr. 122b, naar Markt 46; G. Broekhuysen, vertegenw., van 's-Gravenhage, de-la Reyweg 577, naar P. C. Hqoftstr. 7; G. Bodde, machinist, vim Geleen, Timorstraat 86, naar Vondelstraat Vertrokken: W. V. v. d Heuvel, van Reigersrtraat 42, naar 's-Gravenhage, Hoen- De regeling van den Douglasdienst. Trajecten en tijden. De K.L.M. opent, zooals bekend, 12 Juni haar dubbelen weekdienst op Indië mej; Douglassen. Shell Aviation News wee daaromtrent het volgende te melden Drie weken voor 12 Juni zullen reed Douglassen naar Indië vertrekken in den gewonen weekdienst, om van Indië ui den dubbelen weekdienst te kunnen be ginnen. De volgende trajecten zijn opgemaakt le dag: Woensdag en Zaterdag v; Amsterdam naar Athéne, via Leipzig Boedapest, 2310 K.M. in 10 u. 10 min., vei trek van Amsterdam om 5 u. 40 G.M. (6 uur A.T.), van Athene 15 u. 50 Q.M. (17 U. 50 Pi. t.). 2e dag: Donderdag en Zondag, Athene naar Bagdad via Mersa Matri Cairo, Gazb. 2540 K.M in 11 u. 20 G.M": vertrek Athene 5 u. G.M.T. (6 u. pi. tj), van Bagdad 15 u. 20 G.M.T. (18 u. 20 pl.tjj. 3e dag: Vrijdag en Maandag, van Bai dag naar Jodpoer via Boesjir, Jask, Ka- ratsji; 3153 K.M. in 13 u. 30; vertrek Bak- dag 0 u. 0 G.M.T. (3 u. pi. t.) aankomst Jodpoer 13 u. 30 G.M.T. (19 u. pi. t.). 4e dag: Zaterdag en Dinsdag, van Jod poer naar Rangoon, via Allahabad en Calcutta, 270J K.M. in 11 u. 30, vertrek Jodpoer 0 u. 0 G.M.T. (5 u. 30 pi. t.) aan komst Rangoon 11 u. 30 G.M.T. (18 u. ipl. tijd). 5e dag: Zon4ag en Woensdag van Ran goon naar Singapore via Bangkok, Albr- star, Medan, 2470 K.M. in ll u. 15 niin. Vertrek Rangoon 23 u. 30 G.M.T. (6 u.jpl. tijd) aankomst Singapore 10 u. 45 G.M.T. (18 u. 5 pi. t.). 6e dag: Maandag en Donderdag ^an Singapore naar Batavia vi» Palembamg, 932 K.M. in 5 uur, vertrek Singapore 2(5 u. G.M.T. (6 u. 20 pi. t.), aankomst Batdvia 4 u. G.M.T. (11 U. 30 pi. t.). In omgekeerde richting zijn de ze ide trajecten voorzien. De dagtrajecten kijn dus 2310 K.M., 2540 K.M.. 3158 K.M., 2700 K.M2470 K.M. en 932 K.M., totaal 14110 K.M. de vliegtijd voor het geheele tra ject bedraagt bijna 52 uur; de reistijd ruim 118. Voorzien is dus een vliegsinel- heid van 272 K.M.h en een reissnelpeid van 112 K.M.h. Er zij speciaal de aandacht op géves- tigd, dat deze reisschema's niet meer dan schema's zijn en dat een definitieve dienstregeling uiteraard eerst kan wor den opgemaakt, zoodra ervaring is opge daan. Apotheken. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek P. Weijer, Gouwe 135. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Tweetal Rem. Kerk. Op het tweetal voor de Rem. Ger. kerken van BoskoopWaddinxveen staan de hee ren Ds. Hoenderdaal te Utrecht en Ds. Nien- huis te Nieuwkoop. HAASTRECHT. Jeugddag Vrijzinnig Hervormden. Zondag hield de Jeugdvereeniging van Vrijzinnig Hervormden een jeugddag, waaraan deelnamen de afdeelingen: Am- merstol, Berkenwoude, Gouda, Haas trecht, Lekkerkerk, Schoonhoven en Stol wijk. Om 10 uur vereenigden allen zich in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk. waarin de dienst werd geleid door ds. W. de Voogd van der Straaten. Het kerkge bouw was geheel gevuld. Een koor uit Schoonhoven zong twee liederen uit den jeugdbundel. Na afloop van den dienst, werd een rondwandeling gehouden, waaraan 130 140 jeugdleden deelnamen. Daarna kwa men allen tesamen in het gebouw van de afdeeling van den Ned. Rrot. Bond, ■waar feen koffiemaaltijd plaats vond. Ongeveer half 3 uur werd in tegen woordigheid van enkele kerkeraadsleden, leden van het bestuur van de afdeeling Haastrecht van den Ned. Protestanten bond en genoodigden, onder wie Ds. B. Kanis van Stolwijk en Ds. de Voogd van der Straaten met hun echtgenooten een bijeenkomst gehouden. De voorzitter der afdeeling Haastrecht, de heer W. Brouwer de Koning, heette de a/deelingen van de „Rijzende Kerk" en hare leden welkom. Met voldoening werd van de goede opkomst gesproken en over het welslagen van dezen dag de beste verwachting geuit. i De leden hebben uit den jeugdbundel gezongen, voordrachten, samenspraken »»n volksdansen gegeven, die zeer vol- c ifden. I !jDe Goudsche afdeeling heeft vervol- ge-ns het tooneelspel „Rebekka" van me- vrouw Cramer—Schaap opgevoerd. 1 te 5 uur werd deze jeugddag besloten. Km mahloem-collecte. De plaatselijke t.b.c.-commissie van Het Groene Kruis, afd. Haastrecht, orga- nlseert de Emmabloem-collecte op Maan dag 22 April a.s. (2e Paaschdag). RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Gramofoon; 6.00 Concert door Eddy Walls en zijn Orkest: 6.45 Sportuitzending; 7.00 Zang en piano: 7.30 „De vooruitgang in de geneeskup.de". Lezing door Dr. B. H. Sajet; 7.50 Viool en piano; 8.00 S.O.S.-berichten; 8.03 Vaz Dias en Varia; 8.10 Gramofoon; 8.20 Op voering van „Het verraad der intellec- tueelen"; 9.30 Concert door het V.A.R.A.- Orkest; 10.30 Vaz Dias; 10.35 Concert door V.A.R.A.-Orkest; 11.00 Orgelspel; 11.30 Gramofoon. Huizen: 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Dand- bouwhalfuurtje. „Groenten in bqrger- tuintjes" door J. A. Haverkamp 6.30 On derwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Nieuwsberichten; 7.15 Een kwartiertje Radio-reportage, eventueel gramofoon; 7.30 Technische lezingen (XXXIX) „Elec- triciteit in dienst der samenleving". III. Installaties in gebouwen, door R. Caze- mier; 8.00 Vaz Dias; het avondprógram- ma zal worden onderbroken, telkens wanneer bekend zijn de uitslagen der verkiezingen der Prov. Staten in de pro vincies Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, Groningen, Zeeland, Brabant en Lim burg; 8.05 Concert door het Kamerorkest der H.O.V.; 9.00 Dr. H. D van Broekhui zen over „Paul Kruger": 9.30 Gramofoon; 9.45 Vaz Dias; 9.50 Uitvoering van de Cel- ler Passion (1637) door de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" te Amsterdam; 11.00 Gramofoon. WISSELKOERSEN. 16 April. 17 April. Officieel. Londen 7.20J 7.19 Berlijn 59.794 59.624 Parijs 9.784 9.77 Brussel 25.11 25.08 Zwitserland 48.00 47.95 Kopenhagen 32.20 32.314 Stockholm 37.174 37.174 Oslo 36.20 36.124 New-York 1.484 1.48A Niet-officieel. Italië 12.324 12.30 Madrid 20.274 20.25 Praag 6.21 6.20 Beursoverzicht. I De bankstaat van de Ned. Bank heeft een goeden Indruk gemaakt De gulden j bleef vast, het pond reageerde tot 7.18, de Fransche franc tot een fractie onder i 9 77. terwijl de dollar tot 1.48A reageerde. De handel was stil. Dit was ook het geval I met de effectenbeurs. Er was weinig han- del daar elke .stimulans ontbrak. Alleen voor Kon. Olie was belangstelling en zij 1 noteerde tot boven 153. De pogingen om orde ln de Amerlk Staten te brengen zijn ln een vergevor derd stadium gekomen. Philips verloren eenige procenten, later werd dit verlies weer ingehaald. Suiker waarden waren goed gedisponeerd. H. V. A.'s opende 2 pet. hooger. doch moesten de koerswinsten weer afstaan. Scheep vaarten ondergingen weinig verandering terwijl ook Rubbers zich op het vorig niveau handhaafden. De noteeringen bleven op peil, Duitsche obligaties had den een beperkte markt. De koersen kon den zich niet ten volle handhaven. Geld op prolongatie steeg tot 4 pet nadat het gisteren een moment tot 3 pet. was ge daald.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2