1) Prinses Ingrid van Zweden. Je kan zeggen wat je wil, ik gebruik alleen Persil. W etenswaardig lieden. FILMNIEUWS. Verschillende Recepten. Menu's van den dag* TOM Op en top een mo Onlangs bladerend in een oud ge schiedenisboek, vond ik, zoo schrijft Jac. Rodenburgh in „Eva", den ouden koning Christiaan X van Denemar ken, de grootvader van den tegen- Woordigen koning, vermeld staan als „de vader van Europa". Het was ook wel verbluffend, hoeveel leden uit z'n gezin bij zijn leven de tronen van Europa beheerschten. Nu, in deze nieuwe aëra schijnt het wel ot het heil van Europa voor een groot deel uit Zweden komen moet. Immers koningin Astrid van België en Martha, de kroonprinses van Noorwegen, zijn Zweedsche prinses sen en nu officieel de verloving van kroonprins Frederik van Denemar- 'ken met prinses Ingrid van Zweden is bekend gemaakt, begint het er heusch wel een beetje op te lijken, dat Zweden de taak van den ouden koning Christiaan heeft overgeno men. Of deze verovering van Europa zich nog verder zal uitstrekken, valt de be twijfelen, immers het Zweedsche hof telt veel democratisch getinte leden, die.door hun huwelijk mei de gewone bourgeoisie vermaagschapt werden. De oudste broer van koning Gustaaf, als schilder buitengewoon begaafd, gaf reeds het voorbeeld door te hu wen met Ebba Munck, een hofdame van zijn moeder; de kleinzoon prins Sigvard trad verleden jaar in het hu welijk met de .bescheiden filmartiste Erika Patzek, zoo zijn er meer voor beelden te noemen en het heeft er al len schijn van, dat het hierbij niet zal blijven. Deze wil de neiging van het hart te volgen, zit heel sterk in het Zweedsche Huis Bernadötte en daar om kan men er wel haast zeker van wezen, dat de verloving van de 24-ja- rige prinses Ingrid meer een gevolg is van wederzijdsche sympathie en genegenheid dan de uitkomst van staatkundige overwegingen. De jonge prinses is, wat men in da gelij ksche omgangstaal sou noemen: een alleraardigst type en als haar hu welijk gesloten is en zij haar geboor tegrond voor een nieuw vaderland vaarwel gaat zeggen, kan men er ze ker van wezen, dat zij aan het Zweed sche hof een leegte zal achterlaten, die door niemand anders kan worden ingenomen. ern jong meisje. Als eenige dochter van kroonprins Gustaaf Adolf en wijlen kroonprinses Margaret werd zij met haar 4 broers gelijk opgevoed, volgde hun lessen, nam deel aan hun spelen en werd sa men met hen sportief ontwikkeld. Zij was als 't ware de schakel tusschen de twee oudste broers de prinsen Gus taaf Adolf en Sigvard en de beide jongsten Bertil en Carl. Was er tus schen deze beide partijen verschil van meening, Ingrid bracht de oplos sing; werd er getwist, deze suste de opgewonden gemoederen. Zij was nog maar een klein meisje van even tien jaar, toen haar moeder stierf, de door heel Zweden zoo ge liefde kroonprinses Margaret, wier heengaan diep werd betreurd. Prinses Margaret (de oudste doch ter van den hertog van Connaught, tweede zoon van koningin Victoria) huwde in 1905, als nauwelijks twin tigjarig prinsesje den drie jaar oude ren Zweedschen prins. Haar zonnige verschijning, haar eenvoud en vrien delijkheid ontwapenden den stuggen, weinig mededeelzamen aard der Zwe den geheel. Prinses Margaret bracht haar liefde voor sport naar Zweden over, zij moedigde alle beweging in de open lucht met warmte aan, nam zelf deel aan tennis, hockey- en golf- wedstrjjdendeelde prijzen uit aan de overwinnaars jtoonde haar warme belangstelling voor schoone kunsten en was zelf een botaniste van meer dan gewone beteekenis. Aan haar was het te danken, dat op den rótsi- gen bodem van hun zomerverblijf een weelde van planten bloeide, zooals daar nooit was gezien. Toen zij bin nen enkele dagen aan scharlaken koorts stierf, was de verslagenheid door heel het land groot. De zon is on dergegaan op het slot van Stock holm", zeide Hjalmar Branting, die toen sociaal-democratisch premier van Zweden was. Al heel gauw bleek dat de jonge prinses Ingrid de zon nige aard van haar moeder bezat en spelenderwijs haar taak had overge nomen. Haar liefde voor sport heeft zij geërfd, haar deernis voor zwak ken, zieken en misdeelden, haar be langstelling voör muziek, tooneel en film. Prinses Ingrid is op en top een modern jong meisje, dat zoo min mo- Daar kan niemand mij van af brengen. 27 jaar ben ik huisvrouw. 27 jaar, dus reeds meer dan een kwart eeuw, bleef Persil mij trouw met haar niet te evenaren kwaliteit. En dat wil wat zeggenl Ik gebruik Persil voor alles. Voor de groote wasch, voor wol- en fijngoed en tevens voor de hygiënische be handeling van ontelbare dingen in mijn huishouding. Er bestaat voor mij geen ander waschmiddel dan Persil. E. 0»t»rmann A Co'i Handtl-Mij N.V. Amitardam Fobrlakan ta je zag niet, dat ik met mijn werk pre- i cies hetzelfde ondervond, dab plotse- ling niemand het meer noodig had en dat ik mijn leven geheel anders moest inrichten, wilde ik überhaupt leven. Je beklaagde je erover, dat men een geleerde als jij aanbood, in een onzinnige fabriek onzinnige pillen te draaien en bemerkte niet, wat ik in die tusschen tijd deed... Nu ben je in G., hebt langzamer hand gevonden wat je wilde, en voelt nu een beetje verlangen naar mij. Naar mij Ach, misschien alleen maar verlangen naar iemand, die het zooals ik verstaat, zwijgend aanwezig te zijn, en wien men alles,,maar dan ook alles kan zeggen. Dat je eigenlijk toch volkomen onbevredigd bent met deze soort werkzaamheden, dat je het zin loos vindt, hier te staan, terwijl in het geliefde laboratorium tallooze expe rimenten wachten om uitgevoerd te worden en dat je jezelf een misluk keling voelt. Dat alles staat namelijk tusschen de regels van ju brieven en ronduit gezegd, verlang ik er nu niet naar, dat alles ook nog eens monde ling aan te hooren. En waarom niet? Ik moet je bekennen, dat die korte tijd van je afwezigheid genoeg is ge weest, om mij de oogen een weinig te openen. Er' is geen andere man in mijn leven gekomen en ik ben je ook niet „ontrouw" geworden, maar ik heb ontdekt, dat er ook nog andere menschen zijn, die je mij alleen al door je aanwezigheid hebt doen weg cijferen, en die zich nu aan mijn ver baasde blikken voordoen. Menschen, die goed zijn en behulpzaam en niet zoo hopeloos Verdiept in hun eigen lot, dat zij niet ook voor anderen eens belangstelling hebben. En daarom, beste jongen, kom ik voorloopig niet naar G. De moeilijkheden tusschen ons lig gen, zooals ik nu heb leeren inzien, op een geheel ander gebied en tot ik die zal hebben ,overwonnen, zal er nog wel menige brief tusschen ons beiden moeten worden gewisseld. De schrijf ster van deze brief, die vele slapeloo?e nachten noodig had gehad om hiertoe te besluiten, knikte bevredigd, tden zij hem doorlas en deed hem in een enveloppe. Doch toen gebeurde het vreemd genoeg, dat zij hem er nog eens uithaalde en nog maals doorlas. Hierbij zuchtte ze, wreef in gedachten de inkt van haar vingers en kpn er niet toe besluiten het adres te schrijven. En nadat zij tweemaal nik groote, opgewonden schreden de Hamer op en neer was ge- loopen, las zij hem tenslotte voor de derde maal door en scheurde hem toen langzaam in kleine stukken. Hierna sneldie zij naar de dichtstbij zijnde telefoon, om het reisbureau in lichtingen te vragen omtrent de beste trein naar G. 6.13 van het hoofdstation af, lichtte een beleefde jonge man haar in, en *ie dame dankte vriendelijk. Toen ging zij naar het postkantoor en stelde een telegram op: „Kom Woensdag 12.18 aan. Harten lijke groeten! S." gelijk geknot werd in haar bewegin gen en de grootste vrijheid genoot. Zelf handig chauffeerend, kon men haar dikwijls zonder mantel of hoed in haar two seatertje de stad en de buitenwegen zien doorkruisen; heel gewoon werd het gevonden, als zij met een wriendin of hofdame te voet boodschappen deed in het centrum van Stockholm en dan met de tram naar het slot terugkeerde. Men was er aan gewend haar zonder eenig of ficieel vertoon te zien verschijnen in schouwburg of cencertzaal, waar men haar nooit lastig viel inet hinderlijke opmerkzaamheid en dikwijls, als haar speelsche luim haar daartoe dreef, stak zij per vliegtuig over naar En geland voor een kort bezoek aan den hertog van Connaught, haar groot vader, om een belangrijke tentoon stelling te bezoeken om de prémière van een tooneeltuk bij te wonen. Prinses Ingrid heeft een sterk ont wikkeld gevoel voor kleur en lijn; haar eigen behagelijk ingerichte ka mers spreken daarvan. Enkele jaren geleden, toen haar oudste broer, Gus taaf Adolf trouwde met Sibylla van Saksen-Coburg Gotha, werd het haar toegestaan het slot Haga voor het jonge paar in te richten en de heele meubileering getuigde van fijn in zicht en kennis der verschillende stij len. i Hoe dikwijls liepen er, reeds ge ruchten over een mogelijke verloving tusschen den Deenschen kroonprins en het Zweedsche prinsesje. Het heet, dat prinses Ingrid zich ongaarne zoo gauw binden wilde, ze voelde zich nog zoo héél jong en kroonprins Frederik wiens hart al lang gesproken had, zeide onveranderlijk: „Ik heb geduld en kan wachten!" Handschoenen bij huishoudelijk werk. Men spaart zijn handen in'hooge mate, indien men bij allerlei huishou delijke werkjes handschoenen aan trekt. Bij allerlei werken met water zijn gummihandschoehen uitstekend geschikt, maar bij andere bezigheden kan men beter gewone oude glacé- of tricot handschoenen cjiragen, vooral bij stof afnemen, zeil wry ven, kolen scheppen. Stof en vuil dringen in de poriën van de huid en de handen zijn veelal niet dan met moeite schoon te krijgen. De één heeft hiermede veel meer laat dan de ander, terwijl men bij een' gevoelige huid tevens gauw een ruwe of van kloven voorziene huid krijgt. Het best is de handen met citroen sap te reinigen en daarna met enkele druppels glycerine in te wrijven. Heeft men een droge huid, dan zul len de handen eerder sporen van het werken dragen, dan wanneer men een vette huid heeft. Verwijderen van vlekken. Hoe voorzichtig men ook denkt te zijn, toch komt men telkens tot de minder aangename ontdekkingen, dat zich hier of daar vlekken op onze japonnen bevinden. Op zwarte stof fen kan men deze in den regel doen verdwijnen met een mengsel van kof fie en spiritus. Wijn vlekken uit zij den stoffen behandelt men met zeep water en potasch, spoelt de plek met lauw water na en strijkt hem op den verkeerden kant. Heeft een of ander voorwerp een vochtigen plek of kring op een vensterbank achtergelaten, dan strijkt men vochtige sigarenasch over de plaais, verwijdert deze den volgenden dag en neemt de bewuste plek vender af met een doekje met petroleum. Inktvlekken verdwijnen met citroensap, terwijl men ze ook weg krijgt met een begoniablad, daar na in water naspoelen. Met een stukje rabarber kan men eveneens inktvlek ken weg krijgen. Ranzige boter. Ranzige boter wordt weer goed, indien men ze eerst met melk en daar na met water doorkneedt, tenslotte werkt men er wat zout door. „Dé Big van het Regiment". Een verhaal uit de mobilisatie naar het boek van Mr. A. Roothaert „Spionnage in het veldleger". De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf Vrij dag vertoonen „De Big van het Regiment"A de Hollandsche film van de N.V. Monopole- film, een wrhaal uit de mobilisatie naar het boek van Mr. A. Roothaert „Spionnage in het Veldleger". De hoofdrollen in deze nieuwe Nederlandsche geluidsfilm worden vervuld door Fientje de la Mar, Henriëtte Davids, Jopie Koopmans, Frits van Don gen, Sylvain Poons, Joh. Kaart Jr., Adolphe Engers, Jan van Ees, Jan C. de Vos, Cruys Voorberg, Jac. v. Btfleveld en Hansje An- driessen als de Big. De film speelt tydens de mobilisatie in 1915 in Noord-Brabant, naby de Belgische grens in een compagnie van het veldleger. Omstreeks dien tyd kwamen naar men weet herhaaldelyk Belgische vluchtelingen de Hollandsche grens over. Onder hen was ook een klein vierjarig jongetje dat door de ouders in den trein was achtergelaten. Maupie, een soldaat, vindt het kind en neemt het mee naar de compagnie, waar de kleine al spoedig het troetelkind van.de soldaten wordt. Na korten tyd wordt de kleine von deling ingelijfd by den troep. Deze kleine jongen, die eigenlijk de hoofdrol vervuld in de film, is de 4Mi-jarige Hansje Anderiesen uit Amsterdam. Toen Hansje, een lief blo- j zend levendig en vrooljjk kereltje, voor de eerste maal present moest zyn op het film atelier, wist hij nauwelijks wat een film was. Toen nog niet, want thans is Hansje een oude routiné, die het klappen van de zweep kent. Hansje kwam den eersten dag naar het film-atelier in gezelschap van zyn moeder en vond het daar al spoedig een zeer ge zellige boel, holde van rechts naar links, speelde met die, werd geknuffeld door een ander, en was in een minimum van tijd dikke vrienden met den technischen staf, de medespelenden, de musici, de figuranten, de werklieden, de kappers, de costumiers enz. En toen er een week voorbij was en Hansje een dag vry af had, informeerde ieder, of Hansje den volgenden dag weer zou komen. Maar hier kwam de'liefde niet van ééir* kant. Hansje kende al spoedig iedereen bij zijn werkelyken of zyn film-naam en als Hansje een dag niet in de studio behoefde te zijn, dan was zyn moeder niet zoo goed, of hy moest met hem naar de Duivendrechtsche- kade, waar immers altijd wat te beleven was, meestal muziek en liedjes te hooren waren en allicht iemand te vinden was, be reid voor ten spelletje waarbij Hansje af wisselend rooverhoofdman en generaal was. En als Hansje wilde uitrusten en zijn mond moest houden tydens de geluidopna men, dan klauterde hy in de verplaatsbare geluidscabin;, waar het geluid wordt ge controleerd, zette zich naast den geluids ingenieur en als de scène was opgenomen en de regisseur informeerde, hoe het geluid was geweest, dan verkondigde Hansje met DRIE MOOIE CHEMISES DE NUIT VAN CRêPE DE CHINE OF CRêPE SATIN. hl. V. Monopolo Flli De 8ig v. h. Régiment' Foto Maorseveon Tomatensoep. 1% L. water, 4 blokjes bouillon, 60 gr. boter, 60 gr. bloem, 14 selderyknol, zout, eenige worteltjes, bos seldery groen, 3 laurierbladen, 3 kruidnagels, 1 gesnipperde ui, middelmatig groot, 3 klejne blikjes to matenpuree, desverkiezend kopje melk. We beginnen de bouillon te trekken van het water en de kruiden, brengen het tegen het kookpunt aan en stellen het gas daarnu zoo laag mogelijk, sluiten de pan goed en laten de bouillon ongeveer drie kwartier trekken en zeeven ze daarna, waarbij wy met een houten lepel nog wat op de ui en seldery drukken, om de sappen hiervan zooveel mogelyk by de gezeefde vloeistof te voegen. We gebruiken twee kleine blikjes toma tenpuree, deze zyn echter in verschillende grootte en al dan niet geconcentreerd in den handel, zoodat wy by het gebruiken van grootere blikjes wellicht aan één genoeg hebben, dit hangt af van persoonlijken smaak. We smelten de boter, vermengen deze met de bloem en gieten by kleine hoeveel heden gelyk de vloeistof by, roeren steeds om te voorkomen dat zich klontjes vormen, laten de soep daarna nog 10 h 15 minuten doorkoken met de in zeer kleine blokjes ver deelde seldery en doen er zout naar smaak by. Sommigen vinden de smaak fijner, indien er voor het opdienen nog een weinig melk by gevoegd wordt. Beschuitschoteltje. 1 pak groote ronde beschuit, 5 d.L. melk, 30 gr. boter, 3 eieren, mespunt zout, 35 gr. cuBtardpoeder, 1 kopje vol gehakte noten, 50 gr. bruine suiker (ruim). De custardpoeder wordt in 1 kopje koude melk opgelost. De eierdooiers worden ge klopt en by het custardpap je gevoegd. De rest van de melk wordt gekookt, zout bij gevoegd en suiker, daarna wordt een deel van de warme melk met een dun straaltje met de custard en eieren vermengd, en dit weer terug gedaan in de pan, daarna weer tot het kookpunt gebracht, voortdurend roe ren en niét door laten koken om het schif- zyri. Warm opdienen, gegarneerd met takjes peterselie. Gekookte eieren met tomatensaus. 6 eieren, 1 klein uitje, 1 laurierblad, zout, 30 gr. bloem, 3 tomaten, 40 gr. boter, 1 kruidnagel, peper, water. De tomaten worden gekookt met het ge snipperde uitje, laurierblad, kruidnagel, zout en peper en als ze gaar zyn, worden de kruiden verwijderd en tomaten en uitje door een zeef gewreven; de purée wordt aangevuld met water ,tot men ongeveer 4 d.L. heeft. Boter en bloem worden tezamen verwhrmd en vermengd met de purée, daar na moet de saus, die tamelyk dik moet zyn, nog eenige minuten doorkoken en wordt over de gepelde, gekookte warme eieren ge goten, die op een schaal gelegd zijn. We geven hierby spinazie, die wy ditmaal eens pikanter maken en gelooven, dat deze be reiding zeer in den smaak zal vallen. We snipperen een uitje, fruiten dit goudgeel, doen er de gehakte spinazie met een weinig van het water by, strooien er een lepel bloem overheen, zout naar smaak en laten dit een minuut of 10 zachtjes stoven. Het rauwkostschoteltje bestaat uit: een of andere groene sla, geraspte winterpeen, dunne reepjes seldery-knol en radijsjes, die in vakken op een schaal gelegd worden. het vuur, een deel van de boter door de vla roeren en de rest gebruiken om een vuur vaste schotel goed in te vetten. De zeer stijf geklopte eieren worden eveneens door de vla geroerd en in het schoteltje wordt alle beschuitkruim gedaan, hierop komt het vul sel, dat bestrooid wordt met de gehakte noten en in den oven geplaatst wordt ge durende een half uur. I VOOR DE KOFFIETAFEL. Bruinbrood met sardines. 1 blikje sardines, 30 gr. boter, thee lepel citroensap, 4 sneedjes bruin brood, peper, zout, sterrekers. De sardines worden uit het blikje geno men, de graatfés er uit gehaald en daarna met een vork fijngemaakt en vermfngd met de boter, citroensap, pepèr en zout. Vier sneedjes bruin brood worden geroosterd, daarna Mffegd met wat sterrekers, waar over de sadineboter verdeeld wordt. Warm opdienen. Sardines met tomaten op toast. De sardines worden geopend en de graat eruit genomen. Halve sneedjes broi)d, even lang als de sardines en wat breeder, worden geroosterd en belegd met de sardine, waar over eerfvweinig ketchup wordt verdeeld. We houden toast zoo warm mogelyk en maken een sausje van het ei, de dooier, azijn, een stukje boter, mosterd, peper en zout, klop pen dit met elkander en verwarmen het roe rend tot een gebonden sausje, dat niet ge heel en al tot het kookpunt mag komen, het laatst roeren wy er de peterselie door en verdeelen de saus zóó, da* elk stukje toast boter, tomaten ketchup, 1 ei en 1 dooier en sardientje er mede bedekt wordt. Warm opdienen. Frits van Dongen, Hansje Anderiessen en Jan van Ees in een van de scènes van „De Big", geleerd gezicht, dat het geluid al of niet was, maar als men Hansje zei, doe dit en goed was overgekomen. zeg daarby die en die woorden, dan deed Dat Hansje alle schlagers van de film Hansje, hoogt intelligent kereltje, dat hy kende voordat de volwassen filmartisten ze was, dit zonder fout en op de meest vol- onder de knie hadden, bevreemdde tenslotte maakte wyze. nieftiand meer. Een groot genoegen voor Hansje was al- Natuurlijk werd zooveel mogelyk gezorgd tijd, om aanwezig te zyn by de vertooning dat het kind zich niet zou vermoeien, maar van hetgeen men den vorigen dag had op- indien er groote „complexen" waren, die op genomen. Zag hy. zichzelf op het witte doek, een zekeren dag afgewerkt moesten wor- dan keek hy zyn oogen uit, zag hy één der den en indien men bedenkt dat voor iedere andere medespelenden verschynen, dan opnamen met de voorafgaande repetities juichte Hansje van plezier en als er uit de mee, hetzelfde spel ten minste vijf maal microfoon een wysje klonk, dan zong hy moet worden herhaald, en soms wel tien het hoogste lied mee. maal wordt herhaald, voordat een bevredi- Zoo bracht onze jongste filmster een ge- gend resultaat wordt bereikt,rttyn begrijpt noeplyken tyd door, onbewust van het men, dat het gedold van een levendig kind haröe werken, ja het gezwoeg van de men- van 4% jaar wel eens op e^n harde proef schen om hem heen. kan worden gesteld. Maar n ooit was de stemming in de film- Hansje zelf speelde niet, gansje wist im- studio's beter, dan wanneer Hansje aan- mers niet eens wat film of tooneelspelen wezig was. Vischkoekjes. 1 kop vaiv kabeljauw, het gewicht van d^ gekookte stukjes visch aan Droodkruim, 2 niet te groote gekookte aardappelen, 1 ei, zout, peper, bloem, delfrite. De kop wordt gewasschen en in een pan gekookt met zoo weinig mogelyk water, tptdat de visch gaar is, deze wordt daarna van de kop genomen en we laten hem koud worden. -> De visch wordt^Jp. stukjes gesneden, ver mengd met de fyne kruim van oud brood, de geraspte aardappelen, peper en zout en DONDERDAG: Tomatensoep, koud vleesch, door elkander gekneed met het geklopte ei. gestoofde prei, aardappelen. We vormen ronde platte koekjes, die om en VRIJDAG: Vischkoekjes, worteltjes, aard- om in de bloem gewenteld*worden. Delfrite appelen, peterseliesaus, havermout met wordt heet gemaakt in de koekepan en pruimen. hierin bakken we telkens eenige koekjes ZATERDAG: Gebakken spek, capucyners gelyk, totdat ze aan beide zyden licht bruin aardappelen, appelmoes (blik). ZONDAG: Kalfssoep, kalfsgehakt, snij boontjes, aardappelen, vruchtensalade. MAANDAG: Selderijsoep, gevulde kalfs borst, doperwtjes, geb. aardappelen, pruimen met room. Dl NiSDAG: Contrefilet, andyvie, aardappe len, beschuitscholtetje. WOENSDAG: Gekookte eieren met toma tensaus, spinazie, aardappelen, schoteltje bedoelingen, het geluk van zyn kind heeft voor den compbr verwoest. gezien, heeft hy Wat hy echter nietj weet is, dat hij zelf tegengesproken. 1 ook weer een van zyn mooiste kansen heeft nieuwe schlager verspeeld om het van'een dubbeltje einde- onder den naam lyk eens tot een kwartje te brengen. Want lanceerd door d( George heeft by zijn.bezoek aan Bella Ro- Roirtana. mana een paar van <jb liedjes varf vader En als Polly e Fortuin meegenomen, en door de filmster verzoend zyn, en Jopie Koopman en Fientje de la Mar in de Hollandsche film „Op Stap In de Réunie-Bioscoop draait vanaf mor genavond „de Matrozenbruid", met Lew Ayres en Alice Fage in de hoofdrollen. Ver der zal men Tom Mix zien in zijn eerste sprekende film. Liefhebbers van Wild-West- films kunnen weer eens genieten van de sensationeeie avonturen die Tom Mix mee maakt. Frits van Dongen en Jopie Koopman in „Op Stap'

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2