'n &rm duuMn PRIJSVRAAG i ton C&A on HOOFDPRIJS F. lOOO.- Daarom een Kampioen Rijwiel DE KAMPIOEN GQUPSCHE COURANT - DONDERDaG 18 APRIL 1935 - TWEEDE BLAD |a, ook voor Salonlampen van HULZEN Waarom een Duitschland's stap afgekeurd. KRONEN en STAANDE SCHEMERLAMPEN 19 99 UW ADRES Als U Uw Mantel, Complet, of Japon koopt bij zult U over prijs en kwaiiteit tevreden zijn Doet mee aan de groote BLUE BAND- Let op de advertentie van Zaterdagavond! HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. EN GEEN?RIJWIEL Omdat een KAMPIOEN-RIJWIEL van eerste kwaiiteit is en Neder- lapdsch fabrikaat, dus betrouwbaar in elk opricht en met garantie. OOSTHAVEN 19 - TELEF. 2459 - GOUDA EN GROS EN DETAIL Resolutie van Stresa aangenomen. Denemarken onthoudt zich van stemming. Na een korte geheime zitting van den Volkenbondsraad ter behandeling van de Abessyjiische kwestie werd in openbare zit ting der verdere behandeling van de FranschEngelschItaliaansche resolutie van Stresa over de Duitsche stap van 16 Maart voortgezet. Zooals verwacht werd was de eerste spre ker de Russische volkscommissaris Van bui- tenlandsche zaken Utwinof, die constateer de dat het gisteren de onderteekeaiaars van het verdrag van Versailles waren, die het woord hadden gevoerd. Niet alleen zij, doch alle staten die lid van den Volkenbond wa ren, waren betrokken by de Duitsche handel wijze. Wanneer een staat zich wapens aan schaft moet men aannemen, dat dit met defensieve bedoelingen geschiedt. Deze ver onderstelling wordt echter twijfelachtig wanneer de wapenen niet voor verdediging bedoeld zijn, doch klaarblijkelijk voor re vanche en voor het voeren van een geweld- politiek die de nabuurstaten bedreigt. Wan neer een staatshoofd onbegrensde verove ringsdoeleinden zijn program noemt en la ter niet op deze politiek terugkomt, dan is een andere toestand geschapen. Duitsch- Und heeft geen garanties gegeven, dat het dergelijke bedoelingen niet meer heeft. Men mocht voor deze feiten de oogen niet slui ten. Wanneer in een stad een individu, dat het voornemen te kennen heeft gegeven de huizen der iburgery te vernielen, zich ille gaal van wapens voorziet en dan de men schen gerust stelt, dan wekt dat geen sym pathie. Utwinof betwijfelde of men zoo iemand ernstig kon nemen, en tenslotte verklaarde hy, dat het hem verheugd zou hebben wanneer Duitschland hier aanwe zig zou zijn geweest en van de gelegenheid gebruik had moeten maken zijn program van revanche en veroveringslust te laten Na Utwinof voerden het woord de verte genwoordigers van Australië, Portugal en Spanje. Zy verklaarden zich alle drie ac- coord met de resolutie, hoewel de Spaan- sche woordvoerder eenige bezwaren op- De Portugeesche vertegenwoordiger ver klaarde zich voor een systeem van collec tieve veiligheid, dat slechts mogelijk was, wanneer verdragsschending onmogelijk werd gemaakt, doch hy stond sceptisch te genover het toepassen van sancties. De Australische vertegenwoordiger ver klaarde dat men ook buiten Europa met ongerustheid het slechter worden der poli- uene situatie in Europa gade sloeg. In het aannemen van de resolutie zag hy een mo gelijkheid van kalmeering der huidige si- De öpaansche vertegenwoordiger De Ma- dariaga wees erop, dat de Volkenbondsraad een politieke instantie en geen gerechtshof is, zoodat hy niet kon handelen zonder met de politieke noodzakelijkheden rekening te houden. Indien verdragsbepalingen verou derd waren dienden natuurlyk wijzigingen te worden aangebracht. Hoewel Spanje eenigen twijfel omtrent de resolutie koes tert, kon het zich echter niet onthouden van het goedkeuren eener resolutie, waarin verklaard wordt, dat geweld niet in de Tenslotte dagers van Mexicó, Argentinië en Chili het woord, die zich allen voor de resolutie uit spraken. De vertegenwoordiger van Denemarken, de minister, van buitenlandsche zaken Munch verklaarde dat hy accoord ging met het constructieve gedeelte van.de resolute, doch de veroordeeling van de Duitsche hou ding betreurde aangezien de verzoenings- mogelykhedten er door verminderd werden. Denemarken zou zich daarom van stem ming onthouÖ^n. Kort voor half twee ging de Raad tot sbemming over de door Frankrijk, Engeland en Italië ingediende resolutie, die werd met stemonthouding alleen sancties tegen toekomstige verdragsinbreu ken. De commissie zal bestaan uit vertegen woordigers van de voigmde 13 staten: Engeland, Canada, Chili, Spanje, Fjrahk- ryk, Hongarije, Italië, Nederland, Polen, Portugal, Turkije, Rusland en Zuid-Slavië. De commissie zal zoo spoedig mogelijk met haar werkzaamheden beginnen en moet d£n in Mei voor een gewone zitting bijeenkamenden Volkenbondsraad rapport uitbrengen. Overigens heeft de raad het begin van de gewone raadszitting van Mei uitgesteld van 13 Mei tot 20 Mei. Het Duitsche standpunt. In politieke kringen te Berlijn wordt ver klaard, dat het Duitsche standpunt nopens de gebeurtenissen te Genève waarschijnlijk pas zal worden geconstateerd zal zyn of nog aanvullende verklaringen te Genève zijn afgelegd. Van Duitsche zijde wordt overigens verklaard, dat de Volkenbond met 'zijn resolutie, welke iedere moreele en juridische basis ontbeert zich zelf den hevigsten slag heeft toege bracht en de brug met Duitschland heeft Het zal aan den Volkenbond zyn deze brug weer op te bouwen. en getuigen zyn van het loslaten van 100.000 duiven. Op 30 April wordt, geiyk men weet, het Nederlandsche paviljoen geopend door Mi nister Steenberghe. ENGELAND. Een afschuwelijke slachtpartij. Vanwege uitbreken van mond- en klauwzeer. Maandag werd in een deel van Dorset mond- en klauwzeer geconstateerd, waarop het vervoer van vee, schapen, geiten, var kens en herten binnen een kring van 16 mijl rond alle-besmette plaatsen in een gebied in de graafschappen Dorset, Somerset, Wilt3 en Hauts werd verboden. Gisteren is de markt van de tweeling plaats Sturm inster-Newton hiervan het slachtoffer geworden. Men ontdekte het uit breken van mond- en klauwzeer even voor- het sluiten van de markt, met het gevolg, dat alle aanwezige dieren moesten worden afgemaakt. De cadavers bedekten spoedig de markt. Zy werden naar een ijlings ge graven diepen kuil in een naburig veld ge sleept en daar verbrand. Het waren meer dan 2000 stuks dieren, runderen, schapen en varkens. Er waren zes IS en BLIJFT OOSTHAVEN 19 Telef. 2459 - GOUDA HUISKAMERLAMPEN, Perkamentvanaf 1.25 Zijde, geheel compleet vanaf 1.45 KRONEN vanaf 5.95 STAANDE SCHEMERLAMP met batik zijde doek vanaf 4.95 Commissie benoemd. De Volkertbondsraad heeft daarna een cwn?nissie benoemd, die volgens die aange nomen resolutie zich zal moeten bezig hou den met het bestudeeren van de kwestie der BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGië. Dpeninjg der, BrusseUche Tentoonstelling. Door koning Leopold. Zooals bekend zal de Brusselsche Interna tionale Tentoonstelling den 27sten April a.s. officieel worden geopend. De plechtigheid zal geschieden in de groote feestzaal door den koning in tegen woordigheid van het diplomatieke corps, de leden der regeering en 3600 genoodigden Koning Leopold en Koningin Astrid zul len, vergezeld door prins Karei, in gala koetsen, geëscorteerd door cavalerie, van het paleis te Laeken naar het tentoonstellings terrein ryden, waar zij aan de Astrid Poort door graaf Van de» Burch, den commissaris- generaal, ©n burgimeester Max, president van het Uitvoerend Comité, zullen worden ontvangen. Na de plechtigheid zal de koninklijke fa milie een rondgang over het terrein maken ton steenkool en 400 gallons petroleum noo- dig om de cadavers te verbranden. De waarde van de afgemaakte dieren ■wordt op 32.000 pond sterling geschat. BINNENLAND. OedietverJeening aan exporteurs van landbouwproducten. Vijf millioen gulden uit het Landbouwcrisisfonds. De Minister van Economisahe Zaken heeft bepaald, dat uit het Lkndbouw- crisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van tuinbouwproducten (fruit warmoezerijgewassen en vroege aardap pelen) een crediet beschikbaar wordt ge steld tot ten hoogste 5 millioen gulden. Dit crediet wordt slechts verleend aan exporteurs tot het bedrag van vorderin gen uit hoofde van verkoop naar Duitsch land van gewassen van den -tuinbouw, waarvan de uitbetaling door het Neder- landsch Clearing Instituut, krachtens de desbetreffende bepalingen kan geschie- den en nadat van dit instituut advies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deutsche Verrechnungskasse. Het crediet wordt verleend tot het tijdstip, waarop de betreffende vordering door het Ned. Clearinginstttuut wordt uitbe taald. Deze credieten worden verstrekt tegen een disconto van 4 pet. per jaar met een minimum looptijd van 3 maanden. Onderscheiding voor dr. A. Bredius. Bevorderd tot Grootkruis in de Oorde van Oranje-Nasjsau. Naar wij vernemen is de bekende kunstgeleerde en kunstbeschermer dr. A. Bredius, die heden zijn 80sten verjaardag viert, bevorderd tot Grootkruis in de Oranje-Nassau. Handelsaccoord niet Frankrijk. Het verdrag thans te Parijs geparafeerd. De onderhandelingen die gedurende eenige weken tusschen Frankrijk en Ne derland zijn gevoerd, hebben, naar het Hbld. meldt, geleid tot de opstelling van een verdrag van handel en scheepvaart, waarvan het ontwerp, dat aan de beide regeeringen zal worden voorgelegd, op 16 April Is geparafeerd op het Ministerie van Handel te Parijs^ door de voorzitters der beide delegaties, de heeren Lamping, directeur van de Handelsaccoorden van het Nederlandsche Ministerie van Eco nomische Zaken, en Looyriac, onder directeur yan de Handelsaccoorden van het Fransche Ministerie van Handel. Het verdrag heeft ten doel de algemee- ne condities vast te leggen voor den han del en de scheepvaart-tusschen beide landen en hun overzeesche gewesten, welke condities tot dusver slechts op on - volledige wijze geregeld wareft. Het vraagstuk over de vernieuwing van de contingenteeringen Is niet aan geroerd, daar de contingenteeringen gel dig blijven tot Juni. Zich geheel geven is de eenige weg om alles te ontvangen: rust, vrede, levens" lost, vertrouwen in het leven. FEUILLETON. ADELINE SERGEANT. 20 Houdt je maar kalm, voegde ze Nell toe. Het was Jouw schuld niet. Intusschen las Lancaster het ndres op de enveloppe. .,Den heer Everard Hume," las hij. tk dacht, dat je nu wel begreep, dat je geen contact meer met dien man mag Onderhouden, Claire? Ik weet, dat het me verboden is, antwoordde Claire rustig. En ik wensch gehoorzaamd te wor den! verklaarde hij grimmig. Maar het meisje keek hem onbevreesd aan. Zal ik den brief openen? vroeg hij, haar van onder z'n saamgetrokken wenkbrauwen aanziend. - Als u daar zin in hebt, hernam ze onverschillig. Als ik hem teruggeef, zul Je me dan oeioven geen pogingen meer te doen, om hem nog eens te schrijven? Neen. verklaarde Claire, ik beloof u fiets. 111 dat geval, besloot Lancaster, zal ik mezelf het genoegen bereiden inzage van je correspondentie te nemen. Hij stak den brlek in z'n zak, en liep weg. Nell, die bij deze scène had toegezien, sprong hem met een kreet achterna. Maar meneer Lancaster! U zult toch niet zoo gemeen zijn om Claire's brief mee te nemen, en hem te lezen? Laten we hem in het vuur gooien, als u hem niet wilt, posten. Maar lezen mag u hem niet! Maar Lancaster vervolgde zijn weg, en ging zijn studeerkamer weer binnen, als of hij niets gehoord had. Het hindert niet, Nell, zei Claire kalm. Er staan slechts een paar onbe nullige regels in dien, brief, niet genoeg om Lancaster eenlg houvast te geven. Feitelijk was het een experiment. Ik wil de weten, of hij jou den pas zou afsnij den. Hij wil niet, dat ik met den man dien ik liefheb, correspondeer. Als je mee gaat, zal ik je alles over hem vertellen, en dan zul je me begrijpen. HOOFDSTUK XIIÏ. Claire's verhaal. Je weet heel weinig van mij af. sprak Claire, toen zij samen de trap opgingen. Maar je bent lief voor mij geweest. Toen je kwam twijfelde ik eraan, of JU ook niet één van Lancasters werktuigen zou worden. Je weet, dat hij iedereen naar zijn wil buigt. Dat weet lk; hij probeerde mij ook naar zijn hand te zetten, verklaarde Nell, ik begreep eerst niet wat er met Jou aan de hand was Ik dacht dat jij niet heele- maal voo? je daden verantwoordelijk was. Je dacht zeker dat ik krankzinnig was? vroeg Clalre glimlachend. Ik heb zelfs wel eens gemeend, maar neen lk zal Je niet vertellen wat ik me verbeeld heb. Ik zal me aan de feiten houden. Kom mee in mijn kamer, dan kunnen we praten. Ze gingen Claire's slaapkamer binnen waar Clalre de deur op slot deed en een zwaar gordijn ervoor schoof. Hier kunnen we spreken, verklaarde zij, zonder vrees om beluisterd te worden. Clalre installeerde zich in een ligstoel, terwjjl Nell naast haar plaats nam, en na een paar minuten begon Clalre op rustlgen toon. Ik werd ln Engeland geboren, ver telde ze, maar toen ik nog een klein kind was, kreeg mijn vader al genoeg van En geland en besloot eens te zien of hij in Amerika niet zijn fortuin kon had niet veel om mee te hij was de jongste zoon van verarmde familie, maar hij in het verre Westen een stukje land te koopen, en daar trachtte hij zich gedu rende eenigen tijd een broodwinning te verschaffen. Ik kan mij nog juist die dagen, dat wij arm waren, herinneren! We hadden soms nauwelijks genoeg te eten, en onze kleeren waren vreeselijk arfnoedlg; daar was het dat jn*n moeder stierf, en zij was nog maar nauwelijks een maand dood, toen mijn vader de ont dekking deed. die mij voor mijn leven rijk maakte. Hij merkte, dat er zich olie on der zijn eigendom bevond, en je weet, dat oliebronnen, als ze goed geëxploi teerd worden, ware goudihljnen kunnen zijn. Van dien tijd af liep het vader ge weldig mee. Hij bouwde een groot huis en meubileerde het schitterend, en daar gingen wij wonen, hij en ik, met een aantal bedienden, en een gouvernante om voor mijn opvoeding te zorgen; maar geen van allen hadden lets over mij te zeggen, en mijn vader behandelde mij alsof lk nog een kind meesteres van alles was. Ik heb een heel slechte opvoeding gekregen, maar dan kwam al lemaal omdat vader zooveel van mij hield. Het deed je geen kwaad, merkte Nell op, toen zij voor een oogenblik de tranen in Claire's oogen zag glinsteren. Daar ben ik nog niet zoo zeker van, meende Clalre, terwijl zij haar hoofd schudde. Ik kreeg altijd in alles mijn zin en als ik eens een enkele keer mijn zin niet kon krijgen, werd lk ziek. Ik heb daardoor absoluut geen weerstandsver mogen. Misschien komt het daardoor ook, dat lk de laatste paar maanden voort durend aanvallen van flauwte heb, en perioden van apathie en overspanning, die bijna altijd worden gevolgd door groote uitputting. Ik begrijp meer niet, wat daarvan de oorzaak is. Vind je dan niet, dat je een dokter noodig hebt een werkelijke dokter, be doel ik, vroeg Nell, en niet meneer Lan caster. Ik ben in Londen Mj een specialist geweest, vertelde Clalre; maar die zei precies hetzelfde, wat meneer Lancaster zegt, dat het louter een zenuwziekte is, en dat, als ik naar buiten ging* en een heel kalm leven leidde, ik mettertijd weer. op krachten zou kunnen komen. Maar wat ik nog niet begrijp, her nam Nell, is, hoe Je onder Lancasters voogdij kwam te staan. Oh, dat lk gemakkelijk genoeg uit gelegd, zuchtte Clalre. Lancaster en m'n vader waren vroeger dikke vrienden, daardoor kreeg Lancaster wel eens in zijn kwaliteit van advocaat zaken in handen en langzamerhand gebeurde het, dat Lancaster haast meer van mijn va ders geldzaken afwist, dan hijzelf. Onze vrienden zelden dikwijls tegen vader, dat het niet verstandig was om zooveel ver trouwen in één man te stellen, maar va der hield vol dat Lancaster door en door eerlijk en oprecht was, en dat hij hem beter dan één van zijn andere kennissen kon vertrouwen. Ik zou zoo denken, dat zijn vrienden in het gelijk gesteld zijn, merkte Nell op. Ja, dat vind lk ook, maar vader wil de niet luisteren. Toen ik bijna zeventien was, hoorde hU van een paar wonder baarlijke mijnboringen, dti Nevada en maakte plannen om zelf eens te gaan kijken. Nadat hij een tijdje weg geweest was, schreef hij me, dat hij nog verder van huis zaken te doen had, waarschijn lijk nog een paar maanden weg moest blijven en daarom verlangde, dat ik met mijnheer en mevrouw Lancaster naar Engeland zou gaan. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 3