AppeHfèip Boogaerdt's Siroopwafels Foto H. J. Daems TOON SCHRAVE Incasso-Bank N.V. Verhoging D. G. v. VREUMINGEN Deze week aat U met de Paschen op reis H. P. Herfst Jr. v.h. L. Boogaerdt ROLFILM CAMERA'S ADRI VAN MAAREN Mag. „De Kluw" is HEROPEND GOUDA van onze Deposito-rente Voor de feestdagen bij Nieuw* Een Reffentendagboek uit de 18e eeuw. STADS-SPAARBANK leder pak HONIG's VERMICELLI HO NIB'S '"BOUILLONBLOKJE GRATIS Raadsels voor de Jeugd Zaterdag 30 Maart TURFMARKT - TELEFOON 2638 SLAAPKAMERS LAQUÉ vanaf ,f VRAAGT onze speciale prijs VOOR HET VERMAKEN VAN UW VEEREN EN KAPOKBEIJDEN T Bijkantoor OOSTHAVEN 57 Met 1 dag opzeggingIV2 's jaat's 1 maand 2 3 maanden opzegging 2y2 Deposito-rekening-courantboekjes (Spaarkas) j, 3 per jaar. de bekende SI. JAN en VREDE BEST sigaren blikjes WHITE ASH met ingelegd cederhout Z i e etalage Z E ETALAGE ZEUGESTRAAT 56 it welbekende Rijwielhandel G.M.G. van GEBR. MELKERT VOORMODERNE Colliers, Armbanden Clips, Oorknoppen Broches, Ringen enz. is het meest gesorteerde adres Paaschtaarten, halve Nougateieren met Slagroom ZAAL's prima Banketbakkerij J, C. LANGERAAR NOTARIS J. KOEMAN BOUWMANSWONING ARBEIDERSWONING best Wei- en Hooiland De nieuwste soorten Wol Dezen zomer DRINKEN wij de appelen... CXXIV. „14 April 1786 Vroedschap „request van eenige Burgers, welke „versogt hadde om geen patente aan de „Regimenten uyt te geeven die op Hol- „land stonden, en reeds in een vorige „vroedschap ^yCorgebragt, is nader om- „vraag gedaan „Hoeve, Twent, Metelercamp Verxyst, „Dekker, 'Swanenburg Burch Kedts. „Boon Griffioen Teylinge, Does en Wob. „ma voor notificatie (om voor kennis geving aan te nemen) „Blauw Toulon, Tyssen Slicher, Lange „en Couperus, zagen de hartelykheid van „de Burgers waren voor een rede te „geve en die braave Burgers te bedanke „Kerkhoven fett Bisdom tusschen beyd „pus de meerderheyd voor Notificatie Het „request" was ditmaal niet een re kest in den gewonen zin; het was in hoofd zaak een bedankje aan „Haar Efiel Groot Achtbare" ter zake van het feit, dat deze aan de Goudsche „Gedeputeerdens" hadden opgedragen in de Staten van Holland voor het voorstel te stemmen om de regimenten, die door Holland betaald werden, niet tegen de stad Utrecht te doen „marcheeren". Overeenkomstig de breedsprakigheid van den toenmaligen tyd volstonden de rekwes tranten niet met een eenvoudig bedankje, maar hadden zy hiervoor drie en een halve bladzijde folio noodig. Het eigenlijke bedankje luidde aldus: „Zy (de rekwestranten) vermeenden Zig thans niet te mogen onthouden om aan Haar Edele Groot Achtbarens te kennen te geeven met het grootste genoegen en de aangenaamste gevoelens omtrent Haar Edele Groot Achtbare den inhoud van derzelver resolutie (besluit) en de daaruit geproflueerde (voortgevloeide) Last aan gedeputeerdens ter dagvaart op dit zelve sujet (onderwerp), als Zoo Com pletely k (volledig) aan hun gedeclareert 1 beantwoor- i hoogsten het Cordaat gedrag en de onwrikbare Standvastigheyd van dezelve Heeren gedeputeerdens in het volvoeren van hunnen toebetrouwde Last'. De rekwestranten knoopten aan hun be dankje nog de navolgende - beschouwing wast: „Het Zij de ondergetekende in den naam van een aanzienelyk aantal hunner mede burgeren verder geoorlooft hun vertrouwen en verwagting voor U Edele Groot Achtbare open te leggen, dat U Edele Gooot Acht bare verder alles wel Zullen Gelieven aan te wenden wgt Strekken kan, om de reso lutie (het besluit) by-(door) haar Edele Groot Mogende irt deeze Zaak genomen nog het bv U Edele Groot Achtbare bedoelde goèÖ effect (gevolg) te doen bekomen, dat Uw Edele Groot Achtbarens Zoo dra mo- gelyk Zorg gelieven te dragen, dat eenmaal alle redenen van vrees 't Zy van 't gebruvk van 's Lands Militie (het leger), Zonder yieteiyiv aan jimji ft"-"" (tot uiting gebrachte vmjiangen bea dende, te hebben ver\j®pen ten I te moeten laudeerejr Q¥yFenhet vindt die relaties altijd weer precies uit. Nu 'moet er aanstonds ook gezegd wor den, dat het soort menschen waarmede men hier te doen had,' die z.g. werklooze intel- lectueelen ook geen gemakkelijk soortje is.. Zij weten het al gauw beter en gelijk te be grijpen valt, dringen zij allen naar voren. Het „geval" was dffe moeilijk. Maar juist daarom was het noodig geweest een zeer nauwkeurig'omlijnd plan te hebben en strak de lijn te houden. Er moet in zoo'n zaak klaarheid bestaan en men moet niet „baas" spelen, zonder leiding te geven. Nu gaat het comité uitéén, hetgeen zeer jammer is want er is ten slotte een aardig bedrag bij elkaar gebracht en het zou onder goede leiding nog zeer te vergrooten zijn geweest. Zal men nu die groote groep van misdeelde intellectueelên weer aan zijn lot overlaten? Het is wel heel tragisch dat hier de overheid deze zaak heeft laten gaan zon der in te grijpen of mede hulp te verleenen. Misschien is het lot van velen dezer werk- loozen veel ernstiger en beklagenswaardiger dan dat van andere categorieën. Er is wel dikwijls gezegd dat dit comité zich bewoog op het terrein van het crisis comité en dat het daarom geen steun vond maar dit is onbillijk. Hier was best een sa mengaan mogelijk gewees;t maar ook iP dit opzicht is het beleid van het thans verdwij nende comité te kort geschoten. Hoe groot het aantal intellectueelen is ge weest dat zich bij het comité heeft gemeld, is ons niet bekend. Wei weten wij, dat toen de colportage met het befaamde boek be gon, de animo bij velen aanstonds was' ver dwenen. Hier toch werd velen een baantje aangeboden waarvoor zij zich niet geschikt achtten en waarin zij geen lust hadden Men had gehoopt passend werk te krijgen en di- recten disc re ten steun maar te gaan rond dolen als colporteur, die zich aandient als werklooze daarin had men geen zin. Slechts enkelen grepen dit aan en sleepten er eeni ge tientjes uit om daarna er mee op te hou den; slechts heel weinigen hielden vol maar de algemeen© gang van zaken ontnam „ook hun ten slotte den moed. Het is goed dat deze heele zaak eens be kend is, misschien dat de Regeering óók hier eêns de reddende hand wil uitsteken al heeft zij niet veel kracht meer in die hand. Het ontbrak hier aan vertrouwen in de kans van slagen en het is alleen de regeering die dit kan geven. Echter zal ook zy geen werk weten te verschaffen en het zou dus op di- recten steun moeten uitloopen. En daarvoor deinst zij allicht terug of verwyat zy naar dat andere comité, dat daar speciaal voor is ingesteld. Inmiddels is het lot der betrokkenen heel slecht! HAGENAAR. voorkennis van den Souverain (de Stater, van Holland), off wel dat door de mili tairen de hoge ordres (bevelen) van hun Edele Groot Mogende Zomwylen Zouden kunnen worden gevilipendeert (door het slyk gesleurd) en aan (by) andere bevelen gepostponeert (ten achter gesteld), mogen worden weggenomen en dus daardoor de tranquiliteyt (rust) der ingezetdfl^i mag 'worden herstelt". De bedoeling van die nadere beschouwing was om „Haar Edele Groot Achtbare" in hun eenmaal aangenomen houding te ster ken en alzoo te voorkomen, dat deze van standpunt zouden veranderen. Van „een bedanke van die braave Bur gers" werd in de notulen zelf met geen woord gerept. Er werd alleen vermeld, dat het rekest voor „notificatie (kennisgeving)" was aangenomen. „25 July Beschreeven Vroedschap „le punt omme te delibereeren (be- „raadslagen) over de Memorie (het» „schrijven) van Syn Hoogheid, den „Heere Prince van Orange Erffstadhou- „der, en de verdere ingelopen Stukken „relatiev (betrekking hebbende op) het „Commando over het Guarnisoen in „S Hage „t Praeadvis is geweest van d Hn „Tyssen, Slicher en Blauw/te persistee- „ren (om te blyven) by vdnge Last v,an „26 November 1785 omt Syn ,Hoogheyd „niet te rugge te geeven „Griffioen en Twent omt wederom te „geeven „Waarop ommevraag gedaan zynde „heeft d Heeren Noorbergh Hoeve, „Twent, Metelercamp, Verryst, Grif fioen, Does en Wobma geweest omt te „rugge te geeven. „D Hr V Eyck Ut Supra (als boven) „met Limitatie (onder beperkende voor gaarden) „Toulon, Dekker, Swanenburg Kedts „Blauw, Tyssen, Slicher Lange, Teylin- „gen, Kerkhoven, Bisdom en Cuperus „volgens t Praeadvis „hier over zyn verscheide onaange naamheden en uytdrukkinge gedaan, „Principaal (vooral) door Blauw Ruim 25 bladzijden folio van de notulen zyn gevuld met den strijd over het Haag- sche commando. Zooals reeds is gebleken, waren de Gouwenaars er niet voor den Prins dit conhmando terug te geven. Het sterkste argument hiertegen was: „Dat wel is waar Zyne Hoogfceyd was het opperhooft der Militie (van het leger), dat [echter] de titel van „Capteyn Generael dit van ouds en noch heden medebragt, dat dit gezag zich dier- halven uitbreyd over alle de tTroupen van den Staet, voor Zoo verre het militaire wezen in abstracto (op zichzelf beschouwd) betreffende maar dat de Post van Capiteijn Generael niet was politicq rtoch dierhalven uyt zyn aert Zich direct extendeerende (uit strekkende) tot het uitvoeren van Politicque beveelen, dat ook de hoedanigheyd van Gou verneur, die in Zyn Hoogheyds Commissie (in de opsomming van de bevoegdheden van den Prins) locö (in plaats van) het woord Stadhouder gebruykt word, niet was Mili tair, hetgeen onder anderen daaruyt bleek, dat vrouwe Margareta van Parma was Gou vernante der Nederlanden, toen de Hertog van Alba was Capiteyn Generaal om niet te zeggen dat ook de Hertog van Brunswyk naderhand 't Capiteyn Generaalschap re- preesenteerde (als vertegenwoordiger waar van) voor Zyn Hoogheyd toen hdogtöesselvs Vrouwe Moeder, Anna, was Goi^ernante van den Staat, en dat dus consteercfe (vast stond)^ dat het Zelve Capiteyn Gehêraal- schap niet aneantiseerde (vernietigie) de wettige rechten van de (het) ponticque overigheyd (gezag)1 over de MjUne (het lager), als, by voorbeeld [hkf gezag], van de Magistraturen in de Stem mende Steeden, van de Commissie van den Staet en noch minder van de Souveraih z,elve in de plaats Zi residentie, zooals dan, men noeme hetZ< men wil', de Souverain in den Jare 171 dié residéntie, by uytneemendheyd en\j6et uytgedrukte woorden, gegrond op die 1672, gewild had, dat geen Commando, den Capiteyn Generaal Zoude Competeert (zou toekomen)". Die heele staatsrechtelijke beschouwing was maar zeer zwak. Men zocht naar his torische argumenten omi den Prins het Haagsche garnizoenscommando voorgoed te ontnemen en vond die vooral in de periode, waarin het stadhouderlijk gezag nog moest worden gegrondvest. Men vergat echter te letten op het eigen tydvak, waarin de Stad houder, tot het vorige jaar toe onbestreden, het bevel over het Haags^e garnizoen had gevoerd. „t 3, 4 en 5 poinct van de Ordinaris „Vergadering (gewone vergadering van „de Staten), rakende de nominatie (voor bracht) van den Bailliu van de Heere „Huygewaar^, Cuiator van de Universi- „teyt en Raad Ordinaris^loove Provincie „(raadsheer in het Provinciale Hof), sal overgelaten aan Heeren Gedeputeerdens „ter Dagvaart, en int oog houdende, om „No. 4 aan onse Stad te zien te krygen „eA op 5: de Sollicitanten Hartman en jïelsdingen, die de. Stad zoo in persoon „als by missive (schrijven) zig geadres- „seert (gewend) hebbe Het'ging hier om een drietal baantjes, die door de Staten, van Holland in de vol gende zitting moesten worden vergeven. Wel werden de Goudsche afgevaardigden in hun keus vrijgelaten, maar ze moesten zien te zorgen, dat een Gouwenaar tot „Curator van de (Leidsche) Universiteyt" werd ge kozen en dat zoo mogelijk een van de hee ren Hartman «n Helsdingen tot raadsheea in het Hof van Holland werd benoemd. De benoeming in de baantjes was altyd van zeer groot belang. Had het Goudsche stads bestuur zelf geen geschikte candidate© an steunde ze hierom personen uit andere ste den, dan mocht het omgekeerd verwachten, dat later weer Gouwenaars by eventueele sollicitatiën door de stadgenooten van die vreemdelingen zouden worden geholpen. „5 September Vroedschap Smorgens „ten 8 Uuren „dan alsoo sulx aan de volgende Hee-, „ren niet was aangezegt quam ik van „Woerde ten 9 Uure eerst in de vroed schap Swanenburg Teylinge en Cuperus „over 10 Uure zynde dHn besig haar „advis te Rigtten overt volgende Stuk „Is goedgevonden en verstaan Com missoriaal (in een commissie te bren- »gen) „En door de Heeren Gedeputeerdens „der Stad Dordrecht int breeder gede- „tailleert (uiteengezet) zynde, de rede- „nen van Mefiance op (wantrouwen „tegen) de directie (het bestuur) van „d Heer Capiteyn Generaal, en uit dien „Hoofde voorgedragen (voorgesteld) „zynde, om aan gemelde Capiteyn „Generaal by missive (by schryven) „aan te Schryvén, ten einde des- „selfs personeele denkwyze (persoon- „l(rke meening) over de geweldige „maatregelen tegens de Steede Hattem „en Elburg, mitsgaders tegen de Stad ^Utrecht op eene klaare en rondborstige „voor Haar "EdeleGroot Mogende open „te leggen, ten einde genoodsaakt te „worden, om te resolveeren (besluiten) „tot een Suspencie (ontheffing) van „hem Capiteyn Generaal in* desselfs „Provinciale Militair qualiteyt (hoeda nigheid), en dien volgens van de dis positie (beschikking) over de Troupes, „Staande ter repartitie (betaling) dezer „Provincie „En verder na een Summiere detail „(korte opsomming) van de Redenen, „uithoofde van dewelke H Ed Gr Mog „gedrongen zouden kunnen zyn, om „direct Employ (gebruik) te maken van „Hunne troupes Zoo tot dekking van „Hunne Provincie en der Selver inge- „seetenen, als tot affweering van al'e „Hostile (vyandelijke) Agressien (aan ballen) tegens de Steeden en Ingezee- „tenen der andere Provinciën, door wel- „gemelde Heeren Gedeputeerdens voor- „gedragën (voorgesteld) zynde, om alle „de Commandanten van de Regimenten, „op deeze Provincie gerepartitieert (ter „betaling van deze provincie staande), „van wegens H«b Edele Groot Mogende „aan te Schryven en te gelasten, om zich „marchvaardig te houden, ten einde op „de eerste ordres van Haar Edele Groot „Mogende te kunnen Trekken, naar de „hun voor te Schryven plaatsen „En door de Hn van de Ridderschap „en Edele Copie (afschrift) van de voors- „zegde voordracht verzogt zynde om in „de ordre (in volgorde van de ingekomen „stukken) nader te Examineeren (onder hoeken!, als mede door de Heeren Ge- „deputeerdens (afgevaardigden) der „Steden Delft' Amsterdam Gouda en „Briele, om daarop te verstaan (ver nemen) de Inténtie (meening) van de „Heeren hunne Principale (lastgevers, „n.lr flé vroedschappen van hun steden) „Is de resolutie (het te nemen besluit) „daarop uyt gesteldt tot aanstaande „Woeysdag den 6 dezer om als dan „finaal gearresteerd te worden (opdat „alsdan uiteindelijk kon worden besloten) De politieke spanning vermeerderde met den dag. Nu weer waren de oogen van alle democratische patriotten op de stadjes Hattem en Elburg gevestigd. In Hattem was de strijd ontstaan door de niet-benoe- ming van den jongen Daendels tot raad. In plaats van dezen had de stadhouder een van zyn „gardes du corps (lijfwachten)" benoemd; Hattem wilde echter den niedwèn raad niet binnenlaten. In Elburg had de magistraat in strijd met het verbod van de Geldersche Staten het teekenen van ver zoekschriften toegelaten. De Staten van Gelderland hadden echter besloten allen tegenstand tegen hun beslui ten en het gezag van den Stadhouder den kop in te drukken en hadden den Prins gelast deze twee steden met troepen te be zetten. Blijkbaar was hierop van patriot tische zijde gerekend, want van verschillen de kannen kwamen vrycorporisten naar Hattem en Elburg. Het Amsterdamsche vrijcorps zond zelfs geschjit. Een geregeld beleg en een hieraan aansluitende burger oorlog stond voor de deur. De maatregelen van den Prins werden in het geheim en met grooten spoed ge nomen. Hij zond de door Holland betaalde troepen naar Brdbant en Limburg en ont bood van daaruit de „Militie", Jïe ter „repartitie" van Gelderland en Utrecht stoyd. Dit ging zoo snel, dat de patriotten in den Haag op 31 Augustus van deze troe penbewegingen nog niet op de hoogte waren. Op 4 September, den dag vóór de hier- voren aangehaalde vroedschapsvergadering, rukte vanuit Apeldoorn de generaal-majoor Spengler met twee regimenten infanterie, een afdeeling cavalerie en een detachement artillerie tegen Hattem op. Den volgenden dag reeds trok hy deze stad binnen, na dat de patriottische vrycorporisten naar Zwolle waren uitgeweken. Den eersten keer den besten hadden de vrycorporisten reeds getoond hoe het met hun militaire waarde gesteld was. Dit was een voorproefje van de houding, die zy het volgende jaar by de komt van de Pruisen zouden aannemen Te Elburg ging het niet anders. Hier waren in den nacht van 4 op 5 September de pa triottische vrijschutters naar Kampen ge vlucht. In Gouda wist men van dit alles nog niets. Hier werd de beraadslaging over het voorstel van Dordrecht, dat eerstdaags in de Staten van Holland in behandeling zou komen en waarby -men van den Stadhouder zou eischen „desselfs personeele denkwijze over de geweldige maatregelen tegens de Steede Hattem en Elburg, mitsgaders te gens de Stad Utrecht op eene klaare én rondborstige wyze voor Haar Edele Groot Mogende open te leggen" tegen den vol genden dag aangehouden. Intusschen waren Hattem en Elburg reeds door den Prins bezet. Evenmin hadden de beraadslagingen over het verbod om de „troupes", die ter betaling van Holland stonden, tegen de twee Geldersche steden te gebruiken, eenige be- teekenis. Die „troupes" zaten toen reeds hoog en droog in Brabant en Limburg. De he^e vroedschapsvergadering van 5 Sep tember was mosterd na den maaltijd. Had den de toenmalige vroedschappen van de Hollandsche stedende beschikking gehad over Vas Dias, dan zou dit weliswaar geen verandering in de militairegebeurtenissen hebben gebracht, maat tal van onnutte ver gaderingen zouden zijn vermeden. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. Dr. Mr. J. SMIT. Veilig. Rente 3 Geheim. STORTINGS-GIRODIENST met wekeUjksche afhaling van spaar en belastinggelden aan huis. GOUWE 2 - HOEK WIJDSTRAAT GOUDA. CHRISTUSPREDIKING BIJ HET MODERNISME. Een crilische beschouwing van der. zeiver aard en motiveering. Zoo betitelde prof- Q. "Wisse z'n rectorale rede gehouden „p 13 September 1934, b(| de overdracht van het rectoraat aan de Theolo gische School der Christelijke Gereformeer- dte Kerk te Apeldoorn, uitgegeven bij de fa. Kemink en Zoon N.V. te Utrecht. Zooals wij het van hem gewend zyn is ook deze rede een knap doorwrocht stuk werk, gespeend van alle holle en vooze oraterie, maar blyk gevend van een voorname wel- sprel eigendom •ekéndheid, die nog maar van fnkele Nederlanders, een charisma dat bijzonderlijk ten deel gevallen is aan Wisse, die dan ook onder de Nederlandsche kanselredenaars de allereerste plaats in neemt. Wisse is bekend in f ke stad en derp en -wanneer hif zich opmaakt om één zijner Tijdredenen uit te spreken, trachten oud en jong een plaatsje te bemachtigen in de meer dan overvolle kerken en zalen. W(i kunnen God niet dankbaar genoeg zijn dat Hij aan ons volk een Wisse gegeven heeft, een l»h- tend licht, eer. zoutend' zout, een 3tad boven op een berg, vierkant ingaand tegen de zon nen dezer eeuw, zooals de Oudtestamenti sche profeten zulks deden In de straten van Jeruzalem in lang vervlogen dagen. Ook deze rectorale rede'is een geweldige aanval op het rijk der duisternis en een apologie van het waarachtige, onvervalschte Chris- Wisse zegt o.a. dat slechts in het nega tieve het z.g. positieve van het modernisme schuilt. Het heeft niets van een omlijnd systeem of confessie. Bet put zijn bestaan.- sappen uit de Aufklaring, die de officieele breuk met het Christendom bracht. Het Deïsme werd ten troon gehelen. Dit Deïsme krijgt een Fransch-atheïsti- •schen uitlooper. Dan wordt ,de Moderne Theologie uit dien Dttitschen uitlooper ge boren. Deze moderne Theologie gaat uit van de onfeilbaarheid der „wetenschap" wanneer die „wetenschap" in conflict komt met de aloude Christelijke belijdems (of Zaalberg). Het is een theologie, die hoofd en hart b vredigen moet, een door en dbor authropo- morphistische theologie. Dat modemisme heèft een geschiedenis. Een geschiedenis van een evolutie, welke tevens een verderving mag heeten. Wisse onderscheidt: le. Het z.g. oud-liberalisme, waarin nog zeer zwak de leer der scitisfactie werd voorgedragen. 2e. DeGroninger School (Hofstede de Groot c.s.), welke Jezus ziet ais het groo te, heilige voorbeeld, maar één en al weer spreking is van het Zondoffer van Christus. 3e. Het Oudi-Modernisme (Opzoo- mer c.s.) hoofdzakelijk natuur-religie. De historiciteit van den Christus werd van on dergeschikt belang geadtt. 4e. Het Nieuw-Modernisme eigen lijk huldigend een) philosophisch-theoso- phisch eosmischen Criztus. De Cristus is in „een" zekeren Jezus verschenen. Hij ver schijnt ook in anderen. Verlossing is ver- lossing uit ons gevoel van verlatenheid. Het nieuw-modernisme heeft geen absoluten Christus. -Het is een karakteristiek verschijnsel bij name bij het nieuw-modemisme, dat men de historiciteit van Jezus Christus van onder geschikt belang wil achten, f. Wisse onderscheidt het volgegde schema: 1. Jezus heeft nooit geleefd (Diews) 2. Jezus-theologie (WendSsch). 3. Het Philosophisch-theologisch-theo8o. phisch Cristuabegrip' van Roessinigh. 4. De Christen-idee van Bolland. MaaV allen hebben dit gemeen: er is geen bijzondere openbaring, wondere geboorte, sakisfactieleer, geen Borg. Echter met rakis begonnen vlucht men alweer van de rede weg. Geen wonder dus dat vele jongeren uit die kringen buigen voor Nietzsche. Nietzsche was ten minste nog consequent. Het modernisme roept dus de bijzondere openbaring en daarmee een christologie op sateriologische wijze af. Het modernisme kent daarom geen Ghristus-prediking in den eigenlijken zin des woords en het heeft ook geei^ Gemeente van Christus, geen Kerk waar historisch gegeven. Dit kan ook niet krachtens zijn grondslag en gegeven. Dat modernisme toch is geboren uit het huwelijk tusschen rationalistisch naturalis me en religieuslteit en tracht te geven de synthese van èultuur en religie. Het is hoog. stens tbeocentrisch en kan derhalve geen organisme erkennen dat door den H. Geest- uit het levende Hoofd Christus is' uitge groeid als Zyn lichaam. De kerk van het modernisme heeft niets te maken met eeni geestelijk organisme. Immers het mist het onloochenbaars te ken- teekein: de Belijdenis. Maar (of^Cuyper) het wordt zich van zijn armoe bewust en roept om een... confessie. Hier is de onmacht van het modernisme aangewezen. Men moet die confessie ontleenen aan de welgevulde schatkamer der orthodoxe ideeën. Het modernisme is onlogisch, onhisto risch, onwetenschappelijk. Het modernisme heeft Christus van Zijn absoluutheid -beroofd! H)et heeft geen Christusprediking in satisfactie-soteriologischen zin, omdat het „rust" op naturalistisch ongeloof. Een Christus-prediking der moderne richting it een onmogelijkheid, een onding, een contra, dictis, een inbeelding, een bedróg, feitelijk een Christus (dus eigenlyke)-onteering Wisse beWyst dit in een gedetailleerde crl- tiek. Hy onderscheidt'in de moderne Christus, prediking: 1. de oudere Wijze: Christus is de prediker en belichaming van de mooie rell- gieuse moraal. Hjj is Zelf met de Inhoud der Christologie. 2. De ,Hegel-Bolland methode of „Rust een weinig" van ds. G. A. v. d. Berg van Eysinga. 3. De Aftrek-methode. De histo riciteit van Christus wordt gehandhaafd maar men moet heel wat „aftrekken" van de Evangelie-verhalen. 1 4. De Christus van het Nieuw- Modernisme. De waarde van den Chris, tus wordt voldoende getypeerd in Roes- singh's woord: De Christus is my alles en niets. De nieuw-modernem zijn de menschen bij uitstek van de religieusiteit. Het zyn de menschen van den mystisch-philosophisch. theologischen Christus. Wy kunnen deze rectorale van gansdher harte tér lezing aanbevelen, niet alleeh den theoloog, maar oojc den ontwikkelden leek. Er heerschen in orthodoxe kringen soms de meest wanstaltige denkbeelden omtrent h<" modernisme. Deze rede geeft een allermins' oppervlakkig overzicht van de moderne theologie en haar Christusprediking, dat verhelderend moeVwerken voor menigeen. Dat ook deze rede dienstbaar zy aan de eere Gods, aan de uitbreiding van Zyn Rp en aan de redding van mienschenzielen! Ds. B. E. J. BIK. Enkhuizen, 16 Maart '36. Oplossing van de raadsels van vorige week. 1. kikker, rat.'ezel, kalf. 2. bloedsinaasappel. 3. dolk (Driebergen), grof knie twee ebbe beek roer egel brem 3o 4o 50 bo 70 8o 9o 10o 4. aap, aal, aak, aar. De prijs viel ten deel aan CORRY VERBOOM, Den Ham 29, Boskoop Nieuwe raadsels. 1. Op de zigzag-krulsjeslljn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats ln de prov. Utrecht. X lo rij een roofvogel X 2o iets, wat ln boomstam- X men en beenderen zit. een zeeplant, een lichaamsdeel, een landman, een meisjesnaam, kleine, zachte veertjes, tuinmansgereedschap, een vervoermiddel, het tegenovergesteld van breed. 2. Mijn eerste is een riviertje, mijn twee de moet het water tegenhouden en mijn geheel is een plaats ln Noord- Holland. 3. Welke klokjes klinken niet? Qeven geen geluld? Toch kijkt naar die klokjes steeds Iedereen weer uit! I 4. Noem een kei, die levend is En (lie zelfs kan praten. Hem een schop te geven zal Ieder vast wel laten! Oplossingen inzenden aan de van de „Goudsche Courant", Markt Gouda. Appelflip - na 3 jaar van experimen teeren gevonden een heerlijk, mous seerend vruchtensap geheel vrq van alcohol. De gezonde zomer drank van de toekomst. Bevat alle minerale bestanddeelen van den appel, noodig voor het opbouwen wan het lichqam. Aromatische stoffen, onmisbaar voor goede klierwerking. Organisiht zuren bestemd voor'het goed functionneeren van maag en ingewanden. Als we dezen zomer buiten zijn en het is zóó warm, dat we gewoon smèchten naar verkoeling... dan vragen we in het eerste het beste hotel of café „Appelflip"* Dan vieren we voor het eerst (maar heusch niet voor het laatst) een frisch, gezond en verkoelend feestdan laten we ons weer opkfiappen en weer fit maken door de nieuwe, gezonde drank van de Mij „De Betuwe" uit de Jamstad Tiel Dan drinken wij 'n groot glas bruisend Appelflip de nieuwe gezonde drank voor alle dorstige menschen. Appelflip - voor nü - en voor alle warme dagen, die nog komen mogen! (Zuiver - Gezond - Alcoholvrij). MIJ. „DE BETUWE" TIEL Voor Engros verkrijgbaar bij: S. GROENENDIJK, LANGE TIENDE WEG 56 Telefoon 2573 GOUDA, v VERGEET DAN NIET DE BEKENDE MEDE TE NEMEN U DOET ER UW GASTVROUW EEN BIJZONDER GROOT GENOEGEN MEDÉ LANGE TIENDEWEG 43 - TEL. 2593 SPOORSTRAAT 37 - TEL. 2189 ETALEERT 10 dagen 1 „6 3 „12 3V2%>. Groote eorteerlna sigaretten ook In doosan A SO en too stuks Speciale aanbieding ZBUOWSJt,**at 76 GOUDA v.h. Wijdstraat 22. ATTENTIE! Gedurende de openingsweek gaven wij elke kooper van een Rijwiel met orig. Torpedonaaf a 28 EEN 6 VOLT ELECTR. RIJWIELLAMP CADEAU. Wegens enorm succes is de reclame-aanbieding verlengd tot 30 April. 10NGENS- en MEISJES-RIJWIELEN vanaf 17.50 KINDER-RIJWIELEN 16.50 BUITENBANDEN 0.63 BINNENBANDEN 0.35 Alles met volle garantie. WIJDSTRAAT 13 - TEL. 2152 HEERLIJKE GEBAKJES - PETIT FOURS BONBON ROMAIN - K.ÓEKJES enz. en/.. INBONS en CHOCOLADE ARTIKELEN voor iedeie smaak en beurs. KALFSVL. BROODJES, CROQUETTEN en PASTEITJES 15 ct. per stuk. Versch klaargemaakt terwijl U even wacht. 1»N] TELEF. 3351 MARKT 32 (naast „De Zalm"). (2e PAASC'HDAG WORDT 'S MORGENS BEZORGD.) EEN NIKKEL ETUI CADEAU bij aankoop van een flacon QUADRONALTABLETTEN Het middel tegen hoofdpijn, migraine en zenuwpijnen. GedipL Drogist. 2e PAASCHDAG GEOPEND!!!! te HAASTRECHT zal verkoopen op DONDERDAG 2 MEI 1935 bij inzet en op DONDERDAG 9 MEI bij afslag en combinatie, beide dagen 's morgens elf uur in Hotel „DE ZALM" te GOUDA: le. De G 83 in het Beiersche te Stolwijk, met schuren, hooiberg en 5.91.81 H.A. best WEI- EN HOOILAND. Te veilen in 4 perceeleb en combi naties. Terstond ontruimd te aan vaarden. 2e. Een met erf, bosoh, hakhout en water in het Beiersche G 119 te Stolwijk, groot 29 aren 15 c.A. Verhuurd bij de week voor 1.25. 3e. Eenige perceelen gelegen langs de Kanaaldijk gemeen te Moordrecht, groot 7.23.55 H.A. Te veilen in 4 perceelen e^ combinaties. Terstond ontruimd te aanvaarden. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris, alwaar no tities zijn te bekomen vanaf 23 April a.s. WEDEROM ONTVANGEN voor Zomerblouses en Kinderpakjes. OOSTHAVEN 14 - TELEF. 2753.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2