11 <D I ie i s 'Hulzen III EK o go. 18898 ZaterdagM Mei* 1939 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex. EERSTE BLAD. F 2745 Extra goedkoope blouses teekent en zijn DAGS I voor zinnen jlwijk, IJsel, de keuken. Koopt daarom Uw kleeding bij Het Goudsche Taalmuseum. HET MYSTERIE VAN MOAT HOUSE. Reclasseering. Wielerbaan Gouda Brieven uit de Hofstad. vauïWzw sKfeeding is ïiele* en (Joedfotyta- ’73« J»«rr*rg bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapellé, NJEUWERKERK, OUDERKERK. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. K. i FEUILLETON. HOOFDSTUK XXI. De aanval. (Wordt vervolgd). 'I jEen pracht collectie! In elke prijslage. pas een volgenden est rij kt men met irna' op een koele Zie onze annonce op pagina *4, 2e blad a aardappelen <?-•- .stekend om plan- ie luis hebben. groote waarde in voor het begieten chtboomen te ge- k rozen, waarop mede besproeien, ‘bruik dus niet in kput, doch benut ‘s vormpjes worden gevuld met het be- in een middelmatig ;er, 50 gr. bloem, gesnipperde wortel- Dit nummer bestaat uit twee bladen, en een Bijvoegsel. om al eerder te ontsnap- geloof, dat Ik een nieuw lady Langdale ons willen Voor wie deze velerlei werkzaamheid det reclasseering begrijpt, uil het geen vraag meer zijn, wat hij den 18den Mei moet doen. Dit werk mag niet by gebrek aan middelen stop gezet worden. Wanneer het gebeurt, dan krjjgen we toch voor het onderhoud der gevangenissen meer te betalen, dan ons nu onze gave op den collectedag kost. istreken (behoorende tot den bezorgkringjU Van buiten Gouda en den bezorgkring: Wordt van een man of vrouw gezegd, waar niets bij zit en niets van uitgaat. XL. No. 109. Iedere klip klap. Om de klip klap. Ba hl mann ADELINE SERGEANT. Overeenkomstig de afspraak versche nen Hume en Meynell op het aangegeven uur aan de deur van Moat House. Cyril Lancaster had hen verteld dat zij komen konden als zijn vader thuis was, en het was in een oorlogszuchtige stemming dat de twee mannen zich lieten aandienen. De oude Jacob ging hen voor naar Lan- i schaatsen wor- ingewreven, die n in laat trekken, men de roest met ‘papier en vet de t vaseline of spek- - d.L. water aan de vordt bjjna een ons minuten gekookt, ntje cremortart by- >pels pepermuntolie. n gestort en warm bovenkant begoten an het sausje. Er zal den 18den Mei door geheel ons land een nationale reclasseeringsdag ge houden worden, een collectedag ten bate van alle reclasseeringsvereenigingen in ons land, die zich daartoe vereenigd hebben. De opbrengst komt dus het werk der reclas seering in zijn geheel, onverschillig in welke richting het gedaan wordt, ten goede. Vrij zinnige, katholieke en orthodox-protestant- sehe reclasseeringsinstellingen werken hier dus xusterlyk samen ter bereiking van het groote doel, het werk der reclasseering te laten voortduren, nu de regeering door den nood der tyden genoodzaakt wordt haar MÜMidie voor dit werk geheel of gedeeltelijk stop te zetten. En dit legt aan ons volk den plicht op dien dag diep in de zak te tas ten. Want het werk der reclasseering is een prachtig menschlievend werk, dat niet al leen voor den enkeling, maar ook voor de gemeenschap haar «egenrijke vruchten af werpt .Waar nu voor velen dit werk nog een goeddeels onbekend werk is en het be grip reclasseering niet voor ieder duidelijk, moet een korte beschouwing hierover op dit oegenblik zeker haar nut hebben. Wat reclasseering is, wordt ten deele al in het woord zelf uitgedrukt. Het is het her stel van wie maatschappelijk gezonken is in zyn vroegeren toestand, zijn vroegere klasse. Daarbij moet men echter bedenken, dat dit herstel betrekking heeft op den misdadiger of wie het dreigt te worden, op hem dus, die door misdadigheid uit z^n maatschappelijke plaats is gedrongen en osder dreigt te gaan. Deze algemeene de finitie geeft echter geen volkomen juist beeld van het werk der reclasseering. Want het doeb is niet enkel het herstel van wie gezonken is; het terugbrengen dus van den misdadiger in de maatschappij, maar ook het voorkomen ,dat de misdadige of over treder uit de maatschappij raakt door ge vangenisstraf. De reclasseering bedoelt dus niet alleen herstel maar ook voorzorg. Dit algemeen doel trachten de reclasseeringa- vereenigingen te bereiken door den gevan gene by %zyn ontslag uit de gevangenis de helpende hand te reiken, door hem tijdens de gevangenisstraf door geregeld bezoek in de cel zedelijk op te heffen en zoo tot een ander mensch te maken en door te trachten voor die misdadigers, die daarvoor in aan merking komen, een voorwaardelyke ge vangenisstraf te verkrijgen. De groote beteekenis van dit werk voor den misdadiger en voor de maatschappy be hoeft wel nauwelijks betoog. Wie eenmaal in de gevangenis heeft gezeten, komt er o Zo° gemakkelyk weer in en dat niet alleen niet in de eerste plaats misschien wegens den misdadigen aanleg, die maar bij een deel der misdadigers aanwezig of overheer- Het is een kunst en een verdiensté om gelukkig te zijn. ve altijd water over ookt is, waarvan we cunnen maken. Het at 1 L., smelten de eze met de bloem; kleine hoeveelheden «eds roerende erbij, - ;s vormen. We schil. if schurseneeren en ji, laten ze zoolang ;otdat ze gaar zyn, oepterrine en roeren k door. We presen- schaaltje met lang- ken reepjes brood. caster’s studeerkamer, waar hij hen met de grootste hoffelijkheid ontving. Hij had Meynell nooit eerder gezien, maar Everard Hume was hem natuurlijk wel bekend. Dus u hebt tijd gevonden voor een reisje naar Engeland, meneer Hume, zei hij minzaam. Ik had nauwelijks verwacht u nog eens te zullen ontmoeten. Ik hoop, dat u een prettige tijd zult hebben. Ik kwam meer voor zaken, dan voor plezier, antwoordde Everard droog. r Laten we dan hopen, dat u uw zaken tot een goed einde moogt brengen, sprak Lancaster. Ik wist niet, dat meneer Va- lery’s zaken uw aanwezigheid in dit land noodzakelijk maakten. U vergeet misschien, gaf Everard ten antwoord, dat meneer Valery’s doch ter hier verblijf houdt. Ja, dat weet ik, stemde Lancaster toe. Maar, neemt u me niet kwalijk, Ik zie het verband niet tusschen de zaken van onzen vriend en zijn dochter. Uitdrukkingen vor „om de haverklap”. De huisvrouw, die geen dienstbode heeft, beklaagt zich er over, dat ze met haar werk ’s morgens niet is kunnen opschieten, omdat iedere klip klap de bel ging. Alle Goudsche ingezetenen en oud- ingezetenen worden uitgenoodigd uit drukkingen van den aard als hier boven is aangegeven, zoo mogeljjk vergezeld van toelichtingen, schrifte- Ijjk in te zenden. Brieven onder motto „Het Goud sche Taalmuseum” aan het kantoor van Mrs. SMIT, Hoogstraat 1, Gouda. Bij de familie Jansen is ’s avonds groote oneenigheid geweest; het heele huis heeft ondersteboven gestaan. Den volgenden dag merken de buren tegenover elkaar op: ,,’t Heeft gisteravont by Jansen weer knap pies gerookt”. 32 Ik ook ulet, zei Geoffrey. Ik spreek over haar gezelschapsdame, juffrouw Da- venant. Haar gezelschapsdame juffrouw Davenant! herhaalde Claude langzaam. Ik ben met haar zuster verloofd, verklaarde Geoffrey, maar op het ©ogen blik is mijn moeder, zooals je je kunt voorstellen tegen het huwelijk, omdat de meisjes Davenant geen geld hebben. Daarom Is zij ook op Moat House in be trekking gegaan. Maar zoover ik kan na gaan, lijken het ongure lui te zijn. Lancaster is de grootste schurk, waar van ik ooit gehoord heb, zei Claude. Hume kan Je meer over hem vertellen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. ADonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. heden” weer aan het werk is geweest, maar het ziet er toch alles tesamen vreemd uit. Men veronderstelt niet zonder reden, dat de gang van zaken ietwat anders is geweest dan naar buiten blykt. Het meest aanneme lijke is te veronderstellen, dat men voor een monument als dit niet anders durfde te doen dan een prysvraag uit te schrijven en dat men op een wellicht in den aanvang gekoes terd denkbeeld om direct aan één kunstenaar opdracht te geven is teruggekomen. Of dan de prijsvraag niet een vertooning is ge weest is nog een andere kwestie. Het is in ieder geval zaak dat hier het ware licht over op zal gaan, wil men niet het stelsel van een prysvraag heelemaal in discrediet brengen. Voor het houden van loterijen heeft men uitvoerige bepalingen in wettelyken vorm gesteld; zou het niet tyd worden om ook eens wat toezicht te gaan houden op der gelyke „nationale comité’s” die zich maar plotseling ópwerpen en dan niet altyd be kwaam genoeg blijken om haar taak naar behooren uit te werken Een merkwaardige tentoonstelling. Een merkwaardige tentoonstelling, die nog weer eens iets anders biedt dar» ge woonlijk is Zaterdag j.l. in het gebouw van den Haagschen Kunstkring geopend. Zy be weegt zich op het gebied van den humor en de satyre. De voornaamste caricatuurteeke- naars in ons land hebben er aan deelgeno men en een keurcollectie van hun werk in gezonden. Tal van kunstenaars zyn hier zelf in caricatuur gebracht door hun collega’s en bekende figuren zyn hier in den geestig- sten vorm weergegeven. De „daverende dingen” van Ton van Tast, dien wy alle kennen, zyn hier in het origi neel te zien. Een klein aantal natuurlyk, want zyn vnlledig werk loopt in de dui zendtallen. Een speciale afdeeling geeft een histo risch overzichtje, zy het uiteraard slechts zeer fragmentarisch. Hier is een collectie van de beroemde Humoré de Daumier te zien; hier liggen tal van beroemde en be ruchte caricatuurtydschriften voor het over- groote deel reeds ter ziele. In ons land zyn er al vele geweest maar zij verdwijnen alle op den duur. Herinneren de ouderen zich nog „Uilenspiegel"? Er is hier een exem plaar. Kent ge De Ware Jacob, Kaleidos- coop, Kets, Sfinx en dergelyke Ze zyn hier met één nummer aanwezig. Nog zyn er ge weest waarvan helaas geen nummer te vin den was. Herinnert u zich „Abram Prikkie”, eenmaal zeer beroemd? Helaas is hy hier niet. Mocht iemand een exemplaar hebben, dat hy het afsta, opdat deze verzameling completer worde. De „Roskam” is er ook niet, evenmin het eenmaalberucht „Psty Pst". Wellicht zyn er nog vele andere die hier of daar een tydelyk bestaan slapend 1 hebben gevoerd. Het zou zoo gewenscht zyn dat althans enkele exemplaren daarvan by- één bleven, opdat het dankbaar nageslacht zich kan verlustigen aan den humor en de satyre uit vroeger tyd. Zandagmlddas C uur Nodarland a buste sprinters Waarom kom je niet vanavond met ons dineeren In het dorpshotel. Je maant dan meteen kennis met Hume. Dat zou ik heel graag willen, gaf Geoffrey ten antwoord. Dan kun Je me vertellen of je ook nieuws hebt. Ik ben i er benieuwd naar wat voor soort man Everard Hume is. Hij is een prachtkerel, meende Clau de. Daar kun je van op aan. Als Je lady Langdale er toe kunt krijgen de afzon dering, waarin de meisjes worden gehou den, te verbreken, zullen wij haar eeuwig dankbaar zijn. schend is, ook niet om de zwakheid van wil, maar tengevolge van de houding, die de maatschappy tegenover hem, die eenmaal „gezeten’’ heeft, pleegt aan te nemen. De ontslagen gevangene loopt, wanneer hy zich weer in het maatschappelijk leven tracht in te voegen, bjjna altyd het hoofd te pletter tegen gesloteh deuren. Niemand vertrouwt hem meer en nergens kan hy werk vinden. Wanneer hy wat lang gevangen heeft ge zeten, staat hij bovendien den eersten tyd als een vreemde in het maatschappelijk leven, terwijl zjjn vrees om het hoofd te stooten, zjjn bewustzijn, dat ieder hem met een wantrouwend oog, aanziet en hem pun- acht, ’hem schuw maakt en onhandig. De reclasseering nu tracht voor dezen ontslagen gevangene werk te vinden en hem boven dien den eersten tyd leiding tegeven. Zoo kan zy herhaling van den misdaad voor komen en de destructieve kracht om te vormen tot een productieve kracht ten bate ook van het gemeenschapsleven. Door be zoeken in de cel begint zy al met dit werk. Maar bovendien tracht de reclasseering te voorkomen, dat de overtreder in de gevan genis raakt. De reclasseeringsraad brengt op verzoek van den Officier van Justitie of va'n den verdediger een rapport uit, waarin ze na nauwlettend onderzoek de oorzaken van de begane daad blootlegt, de levens oms canaigneuen van uen aauer uiteenzet en naar meenmg omtrenY dien dader en zyn levenskansen en aanleg meedeelt en zien voor oi tegen een voorwaardelyke straf uit spreekt. En op deze wyze heelt ze al menig- i een uit de gevangenis weten te houden, voor wie de voorwaardelyke straf met onder toe- I zicht stelling, met welk toezicht de raad i 2ich ook belast, een waarschuwing voor het leven was. En dit werk is zeker een van de zegenrykste der reclasseering. Niet toch de eerste misdaad, maar de eerste gevange nisstraf beslist gewoonljjk over het verder leven. Wie eenmaal in de gevangenis heeft gezeten, voelt zich als een uitgeworpene en heeft bovendien de angst voor de gevange nis verloren. Vooral by jonge menschen werkt deze voorwaardelyke straf en het ge durende enkele jaren onder toezicht staan, buitengewoon heilzaam, zoodat menig jong leven daardoor behouden is gebleven. dan Ik, maar ik weet ook wel het een en ander van hem af. Daarop vertelde hij wat hij wist. Op het oogenbllk, besloot hij, zou ik heel graag m’n identiteit geheim houden. WH JIJ me zeggen, wat wij het beste kun nen doen? Ik geloof niet, dat wij tegen I Lancasters wil zijn huis binnen kunnen konten. Neen. Waarom wandelt zij er eigen lijk niet uit? vroeg Geoffrey. Ik denk, dat zij niet weet wat zij beginnen moet. Zij kan nergens naar toe, en Hume vertelt mij dat zij met geld heel kort wordt gehouden; bovendien wordt zij voortdurend bewaakt. Eerlijk gezegd, schijnt het, dat jullie beiden van een mug een olifant maken, en dat, als juffrouw Valery een beetje moed zou hebben, alle moeilijkheden zou den kunnen worden opgelost. Als het zqo gemakkelijk was, als jij schijnt te denken, dan geloof Ik, dat Juf frouw Davenant wel een middel zou heb ben gevonden pen. Maar ik idee heb. Zou Niet alleen een bron van vroolyjcheid is deze expositie, ze is uit artistiek oogpunt ongetwijfeld van zeer veer belang. By de reproductie op papier verliest een teekening altijd heel veel. Het is een bizonder genoe gen de origineele teekeningen te zien, die altyd nog eenige malen mooier en duide lijker zyn. Het doel van deze tentoonstelling is ook deze kunst te bevorderen en den geest en het vernuft van teekenaars en schilders te prikkelen tot arbeid op dit gebied, een dank baar veld, zij het wellicht tevens een heel moeilijk en soms gevaarlijk terrein. HAGENAAR. MCCLXXVIII. Werklooze intellectueelen. Een paar weken geleien bespraken wy het gebeurde met het Comité dat zich ten doel stelde werklooze intellectueelen te steunen. Een beschouwing over dergelyke comité’s in het algemeen knoopten wy daar aan vast en wy wezen op de eigenaardige figuur van een dergelyke tydelyke instel ling die met vry groote geldsommen om springt zonder dat er eigenlijk een goede grondslag voor het „bedrjjf” bestaat. Hetgeen thans is gebleken by het comité dat zich ten dpel stelt een monument voor H. M. de Koningin-Moeder op te richten, bevestigt onze beschouwing dat er niet al tijd recht gestuurd wordt. Het is bekend, dat een jury van deskundigen voor het comité uitspraak deed over de inzendingen op de prysvraag voor een monument. Het comité heeft echter besloten een ander dan die drie uitverkoren ontwerpen te doen uitvoeren. Nu is dit op zichzelf al eenigszins mal, dat men als leeken-conlité het advies van de deskundigen ijskoud op zy zet, maar hier is het heelemaal een vreemde geschiedenis, Toen de prysvraag werd uitgeschreven, was het algemeen bekend, dat één onzer be kendste beeldhouwers bezig was aan het ontwerpen van een monument, dat de na- j gedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder zou huldigen. Vóór aan de prysvraag werd deelgenomen is van enkele zijden door beeld- houwers geïnformeerd of dit zoo inderdaad was. Van de zjjde van het comité is toen verklaard dat men daar niets van wist en dat er geen opdracht was gegeven. Het is te begrijpen dat nu achter of heel toevallig er buiten de jury en haar uitspraak om toch precies dat ontwerp wordt uitgekozen voor uitvoering, men eenigszins achterdochtig wordt en wel gaarne opheldering wenscht. Natuurlyk is het zeer wel mogelyk dat hier de beruchte „samenloop van omstandig- helpen? Mijn moeder? vroeg Geoffrey ver wonderd. Ik vrees dat dat moeilijk zal gaan. Hij aarzelde en voegde er toen een beetje verlegen aan toe: Ik heb haar al eerder gevraagd hen te bezoeken, maar zij weigerde. Gaf zij een reden op? vroeg Claude. Ze zei, dat zij niets van hen afwist. Ik vraag me af, zei Claude, of het ook goed zou zijn, als Je het haar uit naam van mij vroeg. Ik geloof niet dat ik op m’n eigen houtje te werk moet gaan. Schrijf mij en stel het voor, zoodat ik haar jouw brief kan laten zien. Als mijn moeder wist, dat jij thuis was, zou ze hemel en aarde be wegen om jou te spreken. Vertel het haar in geen geval, ver zocht Meynell. En nu moet ik terug naar Hume. Wij denken vanmiddag of mor genochtend een regelmatigen aanval op Moat House te wagen; we moeten eerst weten of Lancaster thuis is. Ik ben nieuwsgierig of Je wat be reikt, gaf Geoffrey te kennen. Waar en wanneer zal ik je weer spreken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omi 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. ow. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den Drys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2uió elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelmgen by contract tot zeei gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. No. 110. ’t Is kool zonder vet. No. 111. ’t Rookte d’r knappies. JMffl (III RAM,

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1