7 wat rs noodig morgen voor DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 1935. De candidaatsteliing. -11 Lijsten ingediend. Beurs van Amsterdam. «ILilLll'J --LL.' 1 toch'ü nvaanjenlang voorbei eid, w aar bij zij geen enkel detail aan Tiet toeval hoeft over gelaten. jt Zij stseg op en volbracht de opdracht die zij zichzelf had opgelegd. Teruggekeerd in Amerika begon onmiddellijk met de voor- bereidingen tot een andere sensationéele vlucht. Ditmaal .zou het een aanval worden op het wereRI-record in rechte-Iijn voor vliegsters. Drie maanden, na haar vlucht over Oceaan steeg zy ie Los Angeles op. Op den 25sten Augustus 1932 landde zy zonder in cidenten te New-York. Zij had 8939 K.M. in één ruk gedaan en hiermede het i record aanmerkelijk verbeterd. In de jaren '33 en "34 ontwikkelde zjj slechts een beperkte activiteit. In het laatste jaar werkte zy een plan uit, een nieuwe vlucht', die hpar buiten gewoon talent en haar doortastendheid be. wyzen moest. En op den 12en en 13en Ja nuari 1935 zien wij haar boven den Stillen Oceaan. De 3860 kilometers die de Hawai- eilanden >van de Californische kust scheiden doet zij op een feillooze wijze. De tocht is één lange emotie, doch in hoofdzaak voor allen die haar in gedachten volgen. Zyzelf treft onmiddellijk alle .voorzienin gen om haar toestel weer gereed te maken tot de volgende vlucht. Zoodra alles in orde is, wordt de motor aangezet en taxiet zy weg in de richting van Mexico. Op 100 K.M van het doel maakt zy een noodlanding, om dat zy een beestje heeft gekregen in een van haar oogen. En nu heeft zij een raid volbracht die niemand vóór haar heeft vol voerd. Zij is in één stuk gevlogen van Me- xico^ naar New-York. Dit zyn slechts 3360 kilometers. Maar welk een kilometers zijn dit. Tracht u eens rekenschap te geven van de overwonnen moeilijkheden. Zij moest met een toestel in topbelasting opstijgen van een van de hoogst-gelegen vliegvelden het hooggebergte overvliegen, vervolgens 1200 K.M. boven de Golf van Mexico afleg gen. Wat geen rhan voor haar gelukt is heeft zij volbracht. Voor al deze tochten verdient zij een onverdeelde bewondering. En al deze raids heeft zij gedaan met haar Lockheed „Vega", hetgeen een referentie meer is, voor haar en haar materiaal. On verschillig wat haar volgende prestatie zal zijn, zij heeft den vereerenden titel van be roemdste vliegster ter wereld ten volle ver diend. BINNENLAND. Koningin en Prinses naar België. Een hartelijk afscheid. Een groote menigte juichte de Koningin en Prinses Juliana toe. Vele malen klonk het Wilhelmus. Het vertrek van H. M. ae Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar België heeft 'te Utrecht, waar ae treinreis be gon, een bijzonder hartelijk karakter aangenomen. Reeds geruimen tijd tevo ren had zich een groote menigte publiek voor de eerste klas wachtkamer verza meld, zoodat het geheele bordes met be langstellenden was gevuld. Maar ook op het midden van het plein stonden Je wachtenden nog eehige rijen dik en deze rijen strekten zich uit tot de Ingang van het bagage-depQt. Om ongeveer zes uur kwamen de ko ninklijke auto's, waarin de reis van 't Loo naar Utrecht was volbracht, door de Sta tionstraat rijden om met een boog langs de rijwielbewaarplaats voor de wacht kamer voor te rijden. Nauwelijks was de auto, waarin de Koningin en Prinses Ju liana gezeten waren, het Stationsplein opgezwenkt of een luid en geestdriftig hoera-geroep steeg op uit de dichte me nigte, die aanhoudend met hoeden en armen, zwaaide H. M. de Koningin en Prinse* Juliana namen deze welkomst en afscheidsgroet lachend in ontvangst Zij bleven een oogenblik op het bordes staan om buigepd en wuivend het pu bliek te danken voor de spontane ont vangst om zich daarna langzaam door de talrijke menigte, die bleef juichen, naar de wachtkamer te begeven. Het ge juich nam nog toe toen belde vorstinnen zich voor de ramen nogmaals tot het pu bliek wendden. Ook op het perron had zich Inmiddels veel publiek verzameld en velen uit het publiek voor het stationsgebouw kwamen ook nog naar het eerste perron waar de Koninklijke trein reeds voor stond. Toen de beide vorstinnen, die zich vrij wel onmiddellijk naar den trein begaven, op het perron verschenen, steeg ander maal een hartelijk en geestdriftig ge juich op, dat overging in ons prachtig Wilhelmus. H. M. de Koningin en Prinses Juliana bleven tot het tijdstip van ver trek (6.22 uur) voor de ramen staan en het publiek werd niet moede de beide vorstinnen toe te Juichen. De afzetting verviel spoedig en de menigte werd tot vlak voor den trein toegelaten Nog eeni- ge malen zong men de bekende verzen van ons Volsklied, die werden gevolgd door luide hoera's, waarvoor de vorstin- nen knikkend en buigend dankten. Toen de trein vertrok steeg opnieuw een luid gejuich op, de laatste groet van een bijzonder hartelijk afscheid De reis is tot Riel (N.-Br.) in den trein gemaakt, in den trein is overnacht en vanochtend is de reis met auto's voort gezet. De Koningin was in het wit gekl'eed en droeg de witte weduwensluier, Prinses Juliana was gekleed in een grijzen bont mantel met bijpassenden hoed. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 14 Mei. Matige tot krachtige, v^randerlyke ind, later afnemend, uit N. richtingen, afnemen de bewolking, aanvankelijk nog kans op regen of hagelbuien, kans op nachtvorst, later iets zachter. De stap van Mr. Marchant. „Een bom, die zal springen". De Minister wenscht zich niet nader uit laten. Naar aanieiatng van het bericht, dat Minister Marchant tot de Katholieke kerk is overgegaan, heeft het Corr. Bur. tien tot den minister gewend met het verzoek eenige nadere inlichtingen te verschaffen. wy trol ten den mlnisten aan in zijn woning aan de Cornells Jolstraat. Toen wij den minister vroegen, of hy aan ons verzoek om nadere meded'eelin- gen over het verrassende bericht kon voldoen, zeide hij glimlachend: „Verras send? zegt U maar gerust dat het een oom is, die springen zal. Mijn communi que is duidelijk en voorloopig heb ik geen behoefte hiej1 iets aan toe te voegen.'' In velband met de voornoemde opzien barende mededeellng kunnen wij nog mededeelen dat de stap waartoe Mr. Mar chant is overgegaan, het gevolg is van een ontwikkelingsproces, dat niet onlangs tot uiting is gekomen, doch dat eerder irf den loop van Jaren zich voltrokken heeft. De overgang van Minister Marchant tot het Katholieke geloof zou naar wij meenen te weten reeds in het vorige jaar hebben plaats gehad Ministér Marchant zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat hij over deze aangelegenheid eerst dan zou spre ken als zijn geweten hem er toe zou dwingen. Hij zou deze gedragslijn geko zen hebben om het kabinet dat toch reeds zoo moeilijke tijd heeft, nieuwe zorgen te besparen. Ook voor de ambtenaren uit zijn on middellijke omgeving was de mededeeling van Minister Marchant's overgang een volkomen verrassing. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat mevrouw Marchant niet tot de Ka tholieke kerk is toegetreden. Echter kan met zekerheid gezegd worden, dat aile geruchten, die de verklaring van 's Mi nisters veranderde levensbeschouwing meenen te moeten zoeken In zijn huise lijke omstandigheden allen grond mis sen. Naar wij vernemen heeft Mr. Marchant van zijn overgang naar de Katholieke kerk mededeeling gedaan in de jongste vergadering van den Ministerraad. Het Corr. Bur. vroeg naar aanleiding van de mededeeling van Minister Mar chant, dat hij overgegaan is naar de Ka tholieke kerk, Mr. M. M. Joekes den voor zitter van de Vrijz. Democratische Twee de Kamerfractie, naar zijn oordeel. Mr. Joekes, die nog geen bericht had ontvan gen van de uittreding van Mr. Marchant uit den bond, wenschte zijn oordeel op te schorten, doch kon wel verklaren, dat Mr. Marchant. hieraan terecht de conse quentie heeft verbonden, dat hij onder deze omstandigheden niet het ambt van Minister van Onderwijs, Kunsten en We ten/schappen kon blijven vervullen. R.K. commentaar. De Maasbode schrijft: H^t bericht, dat na de geruchten van den Taatsten tijd niet onverwacht kwam, zal toch üi menigen kring eenige beroe ring onder ons, katholieken, een zekere ontroering wekken. Wij laten deze tijding, die wij tegen het afdrukken van ons blad ontvingen, thans zonder commentaar. Dat minister Marchant uit zijn stap de consequentie trok ontslag te vragen, pleit voor zijn fijn gevoel en zijn inzicht. Of Hare Majesteit het gevraagde ontslag zal verleenen? Uit den overgang van den bewindsman naar de Katholieke kerk behoeft het ver leenen van het ontslag niet even conse quent te volgen als de aanvrage daarvan. Het moment, terstond na de indiening van het bezulnigingsontwerp, waarin .Onderwijs" een ruim aandeel had, dat icnerp zal worden aangevochten, valt wel zeer ongelegen. Minister Marchant heeft in leder geval niet alleen den moed getoond, onder lang niet gemakkelijke omstandigheden zijn overtuiging te volgen, maar ook de poli tieke consequenties daarvan ten volle te aanvaarden. Godsdienst en politiek. Het Handelsblad schrijft onder meer: In ons land, waar de godsdienst een factor van beteekenis In de politieke con stellatie Is, kan de overgang naar het Katholicisme door een minister, die ge durende zijn gansche staatkundige loop baan bovenal op de bres heeft gestaan als vrijzinnige, ternauwernood een aan gelegenheid heeten, die alleen de parti culiere godsdienstige opvatting van de persoon in quaestie betreft. Vooral wan neer de overgang plaats vindt naar een geloof, dat, gelijk met den R.-K. gods dienst het geval is, in den regel nauw verbonden is met een bepaalde staat kundige partij. Aan een dergelijke ont wikkeling kan dus een belangrijke staat kundige kant vastzitten,' Het lijkt ons met het oog op de con structie dezer crlsis-regeering waarschijn lijk, dal het kabjnet ernstig zal overwe gen aan de Koningin te adviseeren bij het uitzien naar een nieuwen minister te trachten iemand aan te wijzen, die, gelijk in 1933 met mr. Marchant het ge val was, de vrijz.-dem. beginselen is toe gedaan. Dezelfde redenen, die ertoe leid den den liberaal Kalff door den liberaal van Lldth de Jeude te vervangen, zijn ook in dit geval aanwezig Op deze wijze zal in elk geval de grondslag waarop na de laatste Kamerverkiezingen in 1933 de Kabinetsformatie plaats vond, geen ver andering van-princlpieele beteekenis on dergaan. De Nieuwe Rotterd. Courant herinnert dat Mr. Marchant bij de opening van de i tentoonstelling De Abdij van Egmond op Septemjjer van het vorige jaar ln het Gemeentemuseum te 's-Qravenahge over den geloofsstrijd tusschen protestanten en roomsch-katholieken heeft gesproken op dusdanige wijze, dat de protestanten daaraan aanstoot hebben genomen. Het verslag van die rede luidde aldus: „Minister Marchant, die gewaagde van de belangstelling der regeering, consta teerde op grond van de historische ge gevens, dat er niets nieuws onder de zon is. Dr. Byvanck heeft geschreven, dat het het kerkfort was, symbool van de strij dende kerk, dat bij giftbrief van den Frankischen koning Karei den Eenvou dige van 15 Juni 922 als Christelijk bol-f werk tegen de invallen der heidensche Noormannen en West-Friezen aan den grondvester van onzen staat, Dirk I, ge schonken werd. „Zeshonderd jaar later, aldus spreker, scheen men het gevaar, van heidensche barbaren dreigende, voorgoed overwon nen te achten. De Christenen meenden, dat het Christendom wat onderlinge vernietiging wel konden lijden. In 1674 werd het kerkfort, tegen de heidensche barbaren gebouwd, vernield en aan zijn inkonfsten een andere bestemming ge geven. „Thans is het weer zoover geloopen, dat de behoefte aan kerkforten tegen het gevaar van heidenen weer is gaan rijpen. Nieuwe stormen zijn tegen het Christendom opgestoken. De taak van de Noormannen en West-Friezen is door anderen overgenomen. Het is zaak, de Christenen uit de gevolgen der onder linge vernietiging leering trekken. De Abdij van Egmond is als de omgehouwen boom, die irissche loten schiet; zij zal opnieuw in kracht verrijzen. „Het is een historische kringloop, leer rijk in onze dagen. Adelbertus kwam en beschaafde de Nederlanders. Hij deed haat verkeeren in liefde. Maar wat hij in Goddelijke inspiratie had opgebouwd, werd door andere Nederlanders vernield. Alleen de bron bleef haar helder water geven. Hier is gebouwd en gezaaid; hier is liefde en wijsheid gekweekt; hier is vernield en hier zal straks weer worden opgebouwd. ,Dit is de geest, die ons moet bezielen. Wij zien het thans Jn, allen te zamen: wie één waren als Christenen, hadden niet om verschil van xneening opgelaaid tot haat, moeten gaan dooden en vernie tigen. Zij hadden het hoogste doel, door allen ln samenwerking te dienen», niet uit het oog moeten verliezen. „Hadden moe ten" zijn vreeselijke woorden, maar het besluit, waartoe ze dwingen, is inkeer en herstel Spr. verklaarde de tentoonstel ling voor geopend met den wensch, dat het hier ondernonjèn initiatief zal doen herwinnen wat miskend en neergeslagen as." Bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting in de Tweede Kamer is van verschillende zijde o.a. door de heeren De Geer, Lingbeek en Kersten op deze rede kritiek uitgeoefend. In De Maasbode Van 12 November heeft de heer De Geer over dezelfde kwestie nog een ingezonden stuk geschreven, waarin hij zijn grief kenbaar maakte over het feit, dat de minister zich bij de opening van de tentoonstelling in andere bewoordingen had uitgesproken over de historische gebeurtenis dan de roomsch- katholieken (jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck en de sub-.prior van de Abdij), die bij dezelfde gelegenheid het woord hadden gevoerd en o.a. niets over de ver nieling hadden gelegd, waarvan de mi nister zijn hoofdthema had gemaakt, daarbij den indruk wekkende: „alsof de protestanten van die dagen als zoodanig voor dit vandalisme dat tegen het uit drukkelijke bevel van den Prins van Oranje werd gepleegd verantwoorde lijk zijn te stellen". Wat zou men zeggen, schreef jhr. De Geer nog, Indien bij den 360sten verjaring van het sterven van Willem van Oranje, als slachtoffer van den ban van Philips II, ln omgekeerden zin was gesproken ten nadeele van de roomsch-katholieken? De Protestanten als zoodanig hebben geen deel aan den gruwel van de verwoesting der Abdij en kunnen dus niet hierin reden vinden tot „Inkeer"." Bij de verdediging van zijn begrooting ln de Tweede Kamer op 14 December ls de minister op het onderwerp terugge komen. Hij ontkende, dat hij het wanoe- drijf van Sonoy en de zijnen had voorge steld als bêgaan door Protestanten „als zoodanig", vervolgende: „Sonoy trok op om Haarlem te redden uit de handen van de Spanjaarden en zoo kwam hij te Eg mond. Vond hij in Egmond een vijand? Neen, hij vond daar Benedictijnen, die uit Italiè waren gekomen en die daar onder de Nederlanders het beschavings werk van Adalbertus veortzetten. Zij hadden met den Spaanschen vijand niets te maken, maar Sonoy sloeg aan hen zijn schendende hand. Waarom? Alleen om dat zij monniken waren". En verder: Het ls volkomen onjuist om het voor te stellen, alsof de oorlog tegen Spanje fei telijk een oorlog is geweest tegen de Ka tholieke kerk. Dat ls de visie, die de hee- op het geval hebben." nadat de heeren Lingbeek en Ker sten dit bij interrupties hadden ontkend, vervolgde de Minister: „D<> heeren kun nen niet onderschelden tusschen den staatkundigen strijd voor de onafhanke lijkheid van Nederland van Spanje en den strijd die Iets heel anders ls tegen de Katholieke kerk. Ik begrijp wel, dat de heeren tegen wat ik zeg protestee ren, want wanneer zij dit moeten toe geven, zinkt hun heele constructie van het Nederlandsche volk als Protestant- sche natie ineen Mr. H Marchant is geboren den I2en Februari 1869 te Deventer. .Hij promo veerde te Leiden in 1804 op de dissertatie „Begrip en gevolg van beleediging naar burgerlijk recht" en was vele Jaren &«- Nieuwe Malse Schotse Haring P. G. Scharleman Jr., Lange Tiendeweg 75, Telef. 3202. BLOEMEN in groote verscheidenheid die Uw huis versieren van fa. G. LUYERINK, Telef. 2991. Geruischlooze Stofzuigers, Radio' Philips en Teiefunken. G. A. BELONJE, L. Tiendeweg - Tel. 2235. HUZARENSALADE ZALMSALADE Ar nhe velend, A. J. OPSTELTEN, Teleph. 3082. I Gebak - Chocolaterie Suikerwerk. H. F. HERFST, Jr., L. Tiendeweg - Tel. 2593. RUND-, KALFS- EN VARKENSVLEESCH. Uitsl. Ie kwaliteit van. Fa. T. v. VLIET Zeugestraat 78, Tel. 3341 AANVULLING VAN A.LLE DRUKWERK voor Kantoor-, Vereeniging en Particulier gebruik bij A. BRINKMAN ZOON, MARKT 31 TELEFOON 2745. vocaat en procureur, eerst te Deventer, daarna te 's-Gravenhage. In Deventer was hij ook lid van den gemeenteraad en wethouder, hetzelfde later te 's-Graven hage In ïooo koos het toenmalige district Deventer hem in de Tweede Kamer, waar hij tot 1933 zitting heeft gehad, tot zijn optreden als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in het tweeue kabinet-Colijn. GEMENGD NIEUWS. (Schokkend voorval in een kerk in Den Haag. 'Zondagmorgen heeft onder de z.g. stille H. Mis van 12 uur in de parochiekerk van de H. familie, aan de Kamperfoeliestraat een schokkend voorval een paniek ver, wekt. Tijdens de consecratie viel een revol verschot, dat luid in het kerkgebouw weergalmde en onder de kerkbezoekers hevige ontsteltenis veroorzaakte. Verscheidene dames vielen flauw. Het bleek dat een 63-jarige gewezen brigadier van politie, die i4 dagen éeleden uit de Ramaerstichtlng (.waar hij wegens zwaar moedigheid werd verpleegd), was ontsla gen, bij den uitgang van het kerkgebouw zich met een revolverkogel aan het hoofd had verwond. Den zwaargewonde werd door pastoor J. Aannegarn het H. Oliesel toegediend, waarna hij in ernstlgen toe stand door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis-zieKenhuis is over gebracht. De kerkdienst kon spoedig worden voortgezet. Naar aanleiding van dit voorval werd het Allerheiligste uit het tabernakel ver wijderd en de Godslamp gedoofd. Gister avond is tijdens het Lof met toestem ming van den bisschop van Haarlem net kerkgebouw door de geestelijkheid op nieuw gewijd. Ook hedenmiddag was de toestand van den brigadier nog zofgelljk. Nederlands oudste inwoonster overleden. Gistermiddag is te Groningen overle den de oudste inwoonster van Nederland, opoe Tjadens—Postma, die op 29 Maart j.l. haar Rbdep verjaardag heeft gevierd. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 14 Mei. Aanvoer in totaal 3736 stuks, ■lijnde 365 vette runderen, 796 magere run neren, 1/4 ette kalveren, 138 graskalveren, 1227 nuchtere kalveren, 2 varkens, 263 paar- don, 3 ulens, 232 schapen of lammeren, 37 bokken oi' geiten. De pryezen waren als volgt: vette koeien 52, 46, 30—36; vette oseen 48, 44 3540; stieren 47, 40, 34—36 per K.G., 225,' 175, 130 p. stuik; vette kalveren 70, 60, 40—45; gras kalveren 36, 30 per K-G., 50, 40, 30 per stuk; slacht nuchtere kalveren 22,' 18 per K.G., 6. 5, 4 per stuk; fok nuchtere kalveren 14, 10, 7 per stuk; slacihtpaard-an 42, 37, 32 per K.G., 175, 135, 90; werkpaarden 230, 150, 90; hitten 95, 75, 65 per stuk; schapen 37, 33, 30 per K.G., 16, 12, 8 per stuk; lamme ren 39, 34, 30 per K.G., 13, 10, 7; kalfkoeifen 190t 140, 90; melkkoeden 185, 135, 85; vaarzen 100, 80, 60; pinkpn 70, 60, 50 per söuk. Vette koeien en o«wen, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen als gisteren, pri ma koei-en tot 56 cent, prima ossen 50 cent. Stieren, aanvoer iets ruimer, handel stug, prijzen onveranderiiL Vette kalveren, aan voer als vorige week, handel iets williger, prijzen hooger dan gisteren, prima's tot 80 aemjö. Gra® kal veren, aanvoer korter, handel stil, prijzen lager. Nuchtere slacht- en fok- kalvéren, aanvoer korter handel vlug, prij zen duurder. Paarden, aanvoer ruimer, han del stroef, prijzen onveranderd. Schapen en lammeren, aanvoer korter, handel traag, prijzen als gisteren, alf- en melkkoeien, aan voer kort, handel zeer kalm, prijzen lager. Vaarzen en pinken, aanvoer korter, handel slepend, Kaasmarkt Bodegraven. 14 Mei. Aangevoerd 273 wagens, te zamen 10856 stuks. Pry zen: le srt. met r.m. 1315, 2e srt. idem 1012. Handel ma tig. 468e NEL». STAATSLOTERIJ, 5e klasse. Trekking van Dinsdag 14 Mei 40U.—6657 10437 12087 14273 14833 70424 1 200.—: 4228 7781 15141 18643 1D06076 7139 10822 15082 15609* i'rijaen van 70.s 2 104 303 4lfe 59.1 64 2 800, 841 914 983 1143 1194 1263 1266 4267 1540 1690 1710 1787 1797 I860 2025 2112 2199 2301 2419 2484 283'4 3021 3085 3221 3266 1501 3548 3573 3765 3814 3873 3942 4054 4166 4298 4315 4329 4393 4406 4428 4675 5235 5238 5490 5694 5616 6642 5682 5793 5825 6963 6045 6095 6515 6527 6661 6702 0755 6984 70M 7145 7208 7337 7423 747! 7807 7833 "881 7916 7956 7966 8120 8151 86II 8869 9001 9193 9290 9362] 9420 9644 9646 9704 S052 10046 10100 10169 10236 10322 10343 10422 10462 10631 10637 10695 10958 11129 11210 11221 11288 11438 11713 11733 12409 12606 12623 12686 12731 12766 12304 12981 '3032 13350 13871 13421 13649 13911 18934 13977 14144 14223 14287 14608 14632 14769 11770 14972 15218 15304 15365 15525 15549 13716 15740 15838 15976 16007 16095 16111 16201 16492 15632 16795 17051 17103 17159 17321 17362 17503 17586 17751 17850 17874 17928 18193 18229 18445 18461 18542 18708 18769 18994 19070 19090 19115 19300 19543 19556.19721 19954-20134 20195 20240 20294 20504, 20664 Nieten: 11 21 „6 „0 v. i.i .33 2e9 2b*2 2:3 8:9 4kö 455 462 468 493 515 523 18 646 11 900 908 949 100: 1056 1693 1106 1134 11:6 181: 13:8 1394 1439 1013 1536 1569 io90 1699 1620 4644 649 1674 1800 1803 1816 1843 1908 1917 1936 1951 1990 2066 212i 2150 2209 226: 22,1 2311 2349 237» 2438 2417 2611 2538 2564 2615 2711 2761 2786 2853 3028 3055 3065 3118 3120 3169 3180 8242 3285 3294 3311 3331 8362 3369 3886 3389 3424 3475 3»21' 3519 3639 3645 370:' 3:30 3(31 3753 3830 3870 8904 3963 4006 4162 4158 4168 4179 4250 '4267 4286 4351 4449 4453 4523 4692 4599 4608 4617 4658 4663 4685 4692 4857, 4892 4926 4931 4961 5066 5090 5095 5114 5123 5164 516: 5176 5252 6268 6811 6355 5404 5433 5484 6549 5563 5566: 5690 5593 5660 5711 5843:5986 5990 6086 0022 6033 6044 6063 6289 ,6293 6302 6319 6333 6348 6400 6445 653WÖ649 6685 6693 6741 6745 6771 6774 678* 6803 6857 6872 6922 7023 7033 7107 7140 7186 7198 7212 7244 7312 7399 7446 7^88 7510 7540 7628 7636 7698 7738 7743 7793 7809 7814 7892 7894 8137 8205 8225 8273 8350 8374 8389 8409 8462 8528 8537 8550 8568 8604 8614 8639 6718 8765 8767 8790 8805 8819 8835 8902 9121 9211 9218 9274,9368 9466 9491 9496 9512 9573 9574 9602 9J61 9890 9920 9977 10023 10077 10094 10199 10249 10281 10329 10347 10368' 10889 10412 10444 10446 10520 10621 10566 10580 10636 10651 10681 10666 10674 10775 10797 10876 10953 11029 11115 11138 11164 11170 11198 1215 11222 11224 11275 11800 11329 11339 U31i 11364 11367 11474 11542 11543 11547 11611 11640 11709 11711 11774 11786 11817 11822 11852 11881 11882 11892 11950 11968 12080 12 72 12206 12226 12226 12271 12312 12486 12495 12496 12590 12701 12707 12812 12835 12853 12919 12939 13101 13131 13135 13242 13247 18250 13284 13302 13307 13434 15452 18466 13514 13650 13608 13664 13666 13694 13701 13867 13860 13893 13901 13913 14020 14123 14166 14197 14211 14279 14300 14308 14430 14608 14570 14618 14640 1466» 14812 14865 14924 14934 14942 14991 15001 15007 16111 15151 15169 15186 15248 15282 16367 15435 15487 15496 15516 15516 15571 15572 15627 15686 15736 15751 16798 1»800 15845 15863 16897 '15957 16037 16061 16188 16157 16228 16290 16296 16344 16404 16481 16478 16482 16513 16621 16841 16990 17006 17943 17072 17129 17157 17166 17247 17272 17297 17312 17365 17390 17404 17432 17462 17479 17545 17567 17668 17582 17665 17694 17723 17774 17769 17793 17992 18039 18108 18131 18159 18269 18809 18381 18388 18451 18511 18525 18535 18560 18562 18579 18742 18744 18768 18748 18804 18925 18942 18979 19054 19071 19095 19821 19347 19348 19376 19444 19425 19527 19575 19640 19087 19694 10715 198S1 20017 20028 20078 20090 20094 2010.3 20163 20166 20217 20229 20290 2M08 20738 20834 20842 20889 20911 20904 10937 STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Mei 1936. Uitslag der Openbare Verkooping ten «verstaan van Notaris G. W. Nagtglas Boot. De gisteren door Notaris Nagtglas Boot in Hotel „De Zalm" gehouden verkooping had den volgenden uitslag: Perceel 1. Twee winkelhuizen aan de Gouwe nos. 3 en 5, kooper H. van Eyk, Gou da, voor 5100. Perceel 2. Een huis aan de krugerlaan no. 4. Kooper A. S. van Wijnbergen, Gouda, voor 4400. Perceel 3. Een huis met afzonderlijke bo venwoning aan de Krugerlaan nos. 93 en 95. Kooper K. Marck, Stolwijk, voor ƒ4500.—. Perceel 4. Een huis aan den Fluweelen singel no. 32. Niet gegund. Perceel 5. Een huis met afzonderlijke bo venwoning aan de Bogen itfis. 32 en 34. Kooper A. Jansen, Gouda, voor ƒ1820.—. Perceel 6. Een huis aan het Zwaanigat no. 5. Kooper W. v. Eyk, Gouda, voor 400. Percel 7. Een huis aan het 7waunsgat no. 7. Kooper A. Hermenet, Gouda, voor ƒ540.-. Perceel 8. Een huis aan het Zwaansgat W 9. Kooper A. Jansen, Gouda, voor (120. VPerceel 9. Een huis aan het Zwaunsgat no. 11. Kooper A. Jansen, Gouda, voor 690. Perceel 10. Een huis aan het Zwaansgat no. 13. Kooper A. Jansen, Gouda, voor 620. Perceel 11. Een pakhuis met bovenvoning aan de Vlamingstraat nos, 35 en 37. Niet verkocht. Van de perceeln 12 een woonhuis met e>T en weg aan den 's-Gravenbroekscheweg no. 155, te Reeuwyk en perceel 13, het Bree- vaartpaviljoen aan den Straatweg Bodegra- ven-T-Gouda, met het erfpachtsrecht tot v December 1982 van den daarbij behooren den grond, benevens een prceeltje water daarnaast gelegen, werd de gunning aan gehouden. Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Ds. J. E. Byl. Op de Algemeene Begraafplaats te Voor burg is gisterenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds. J. E. Byl, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Ge meente, die V rydag in den ouderdom van 58 jaar te Voorburg is overleden. Op de begraafplaats merkten wjj o.m. op dr. D. Bosselaar, oud-rector van het gym nasium, ds. Th. Ciereman uit Princenhage, ir. Monhemius uK ltijswyk, ds. van Ginkel, voorzitter van den Goudschen Kerkeraad, ds. van Dyken, Ned. Herv. predikant te Gouda, de heer v. d. Endt, voorzitter van het College van, Diakenen en C. van Ton- gerloo, leider van de Zondagsschol te Gou da. Verder werden nog opgemerkt ds. I. Voorsteegh en de heer A. Ossewaarde, oud secretaris van de Algemeene Rekenkamer. In den stoet kwamen nog mede ds. Hoe- kert uit Voorburg, ds. Verheul uit Gouda, ds. W. Hoek uit Amsterdam en ds. Luuring uit Oudewoude. Aan het graf is het woord gevoerd door ds. Hoek uit Amsterdam, terwijl ds. Luu ring een gebed uitsprak. De zoon van den overledfne heeft daarna voor de belang stelling bedankt. Een tiental bloemstukken, w.o. een van den Goudschen Kerkeraad' dekte de baar. e Rijkspostspaarbank. In den loop der maand April werd aan het kantoor Gouda op spaarbankboekjes in gelegd 25459.24 en terugbetaald 36703.58 derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ11244.34. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 19. Wat beteekent economische aanpassing voor ons volk 7 De heer W. Lubberink spreekt voor de Goudsche Winkeliersvereeniging. In de bovenzaal van Restaurant „Het Schaakbord" heeft de heer W. Lubberink, leeraar M.O. te Haarlem, gisterenavond voor de Goudsche Winkeliersvereeniging gesproken over dé1 vraag: ^Wat beteekent economische aanpassing voor ons volk?" De heer Lubberink begon met allereerst duidelijk te maken wat hy onder economi sche aanpassing verstaat. Spr. noemde dit een reeks van handelingen die in ons volk moeten worden genomen en die het mogelijk moeten maken dat iedereen met arbeid zijn brood kan verdienen. Economische aanpas sing. zegt spr., is in het algemeen iets dat we by voortduring doen. By de economie met zijn arbeids- en verkeerstechniek is de aanpassing het gevolg van de bevolkings toename de verfijning in de arbeids- en ver keerstechniek en de wijziging in onze be hoefte. Dez.' one dingen maken het voort durend noodig, dat ons economisch proces zich aanpast. In normale tijden geschiedt dit weliswaar niet „pijnloos", doch is het te dragen, maar in den tegenwoordigen tyd wil aanpassen zeggen: pijn doen. Spr. gaat dan na hoe de economische po sitie van Nederland in de wereld is en be gint met vast te stellen dat ons land 8 mil- üoen zielen telt. De kost voor deze 8 mil- lioen menschen wordt verdiend door ruim 3 millfcen. Daarvan leven er pl.m. 1.200.000 van de industrie, 1.500.000 van handel en verkeer en 600.000 van den landbouw. Van die 3 millioen zijn er-«momenteel 400.000 door de werkloosheid direct' of indirect ge troffen. Volgens de officieele gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag zijn er van deze 400.000 150.000 gehuwd. Telt men dus by di# 400.000 de 150.000 vrouwen en rekent men twee kin deren per gezin, wat 300.000 personen be teekent ,dan konit men tot de conclusie dat er op dit oogenblik in ons land ongeveer 850.000 menschen moeten leven van de be deeling. Nu zou die werkloosheid niet zoo'n ern stig probleem opleveren, wanneer de toe stand bleef zooals die momenteel is. Maar Tea raadhuize zyn heden de candidaten- lysten ingediend voor de a.s. verkiezing voor den nieuwen Gemeenteraad, welke in September zal zitting nemen, en waarvoor de stemming is bepaald op Woensdag 26 Juni. Er zyn heden ingediend 11 lysten: eia wel door de volgende politieke partyen of groepen: Soc. Dem. Arbeidersparty. R. K. Staatsparty. Prot. Christ. Groep (A.R. en C.H. en Herv. Geref. Staatspartij). Liberale Staatsparty De Vrijheidsbond en Vrijz. Dem. Bond. Economische Groep. Staatkundig Gereformeerde Party. Katholieke Democratische Partij. Christelijk Democratische Unie. Communistische Party. Revol". Socialistische Party. Neutrale Werkloozen Groep. By de verkiezingen van 1931 waren 9 lijsten ingediend; nieuwe lijsten zijn thans die der Katholieke Democratische Party, der Itev. Socialistische Party en der Neutrale Werkloozen Groep, terwijl toen de V. D. Bond met een eigen lijst is uitgekomen, waarop in totaal 218 stemmen jfejjn uitge bracht. De ingediende ljjsten vermelden de vol gende candidaten: S. D. A. P. 1. W. Sanders, 2. J. N. van Dantzig, geb. Melles, 3. H. Maaskant, 4. J. H. Prevoo, 5. J. S. van Soest, 6. J. Polman, 7. M. F. Jagers, 8. F. Stalenberg, 9. H. van Soest, 10 L. van Bergen, 11. C. Uitenbroek, 12. W. van de Weerdt. Voor Kieskring II zijn de beide laatste candidaten: 11. L. Gibbon, 12. A. Lommerde. Voor kieskring III zijn de beide laatste candidaten: 11. M. A. Koteter, 12. T. Kraayenbrink geb. J; R. K. STAATSPARTIJ. 1. C. H. Koemans, 2. W. J. Middelweerd, 3. Jac. P. Dessing, 4. A. Heerkens, 5. J. A. Donker, 6. M. A. Engelhard, 7. Mr. J. L. J. A. van Mechelen, 8. W. F. Imbens, 9. F. R. Pruymboom, 10. A, A. Bruynel, 11. A. F. Hoonhout, 12. L. van der Pol. Voor Kieskring II is de laatste candidaat: 12. Tb. Verbij. Voor Kieskring III is de laatste candi daat: 12. A. C. Bode. DE PROTEST. CHRIST. 'GfeOEP A.R., C.H. en Herv. Geref. Staatspartij). 1. P. D. Muijlwijk, 2. Albs, van Wijk, 3. J. v. d. Endt, 4. E. A. Polei, 5. J. K. Regeer, 6. A. van den Berge, 7. D. S. van Esscho- ten, 8. Jac. van Vliet, 9. C. X Revet, 10. B. A. de Jong, 11. J. van Mensch Pzn., 12. B. JVKapteyn. In Kieskring II zyn de vier laatste can didaten: 9. B. W. Kapteyn, 10. P. Nieveld, 11. C. J. Revet, 12. J. J. Teeuwen. In Kiedkring III zijn die vier laatste can didaten: 9. B. W. Kapteyn, 10. J. A. Smit, 11. J. v. d. Bank, 12. J. van Die. DE VRIJZINNIGE GROEP (Vrijheidsbond-V. D. Bond). 1. Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, 2. C. A. M. Spruijt, 3. A. S. van Wijnbergen, 4. K. Korf, 5. A. E. Riesz-Noothoven van Goor, 6. H. H. Prummel, 7. A. Dorgelo, 8. W. den Hoed, 9. W. Amesz, 10. A. Mogen- dorff, 11. >H. de Groot, 12. L. C. Becking. EGOtNOMJ&CHE GROEP. 1. H. Zanen, 2, H. M. van Triet, 3. G. H. Aalfs, 4. S. B, Gompers, 5. J. J. Krom, 6. J. F. Revet, 7. A, Cattel, 8, Joh. Mulder. STAATK. GEREF. PARTIJ. 1. H. Hoogendoorn, 2. T. C. Reparon, 3. L. G. Krikfce, 4. C. H. A. Kamermans, 5. G. N. v. Leeuwen KATH. DEMOCRATISCHE PARTIJ. i, D. v. Jaarsveld, 2. A. H. Wassing, 3. A. DegeWkamp, 4. H. P. van Meerten, 5. J. Borst. COMM. PARTIJ. 1. W. M. Sirre, 2..B. A. A. Veltman. CH/R. DEM. UNIE. 1. R. v. d. Brug, 2. L. P. Kulik, 3. J. de Groot, 4. A. Reparon, 5. A. de Weger. REV. SOC. ARBEIDERSPARTIJ. 1. P. den Edel, 2. A. J. Krebaum, 3. W. Remeyer. NEUTRALE WERKLOOZEN GROEP. 1. J. C. den Riet, 2. J. G. Chr. Sass, 3. F. van der Vlist, 4. G. van Schaik, 5. G. van Maurik. De oude en de nieuwe Raad. Van de thans zittende leden zullen blij kens bovenstaande candidateniijsten niet in den nieuwen Ilaad zitting nemen: Mevr. A. E.UH. Kiesz—Noothoven van Goor en Mevr. M. de Heide—van Veen. Mevr. J. N. van Dantzig—'Melles zal dus na September het eenig vrouwelijk raadslid van Gouda zijn. De heer A. van Wijnen heeft reeds zyn raadslidmaatschap neergelegd en is intus- schen door den heer H. M. van Triet ver vangen, die thans de tweede candidaat is op de lijst van de. Economische Groep. 1 Blijft het aantal zetels van elk der thans zitting hebbende politieke groepen in den Raad gelijk, dan komt er hij de Prot. Christ, groep, zoomin als bij de R. K. partij eenige verandering in de personen der vertegen woordigers, voor de S.D.A.P. zou dan Mevr. de Heidevan Veen vertangen worden door den heer M. F. Jagers;" Voor den Vrijheids bond zal de heer C. A:lM. Spruijt in de plaats treden van Mevr.\A. E. H. Riesz Noothoven van Goor. Gezien het feit dat thhns de Kath. Dem. Partij, die by de Statenstembus in April j.l. 469 stemmen haalde, èèn eigen lyst heeft ingediend, er ook een lyst is van de Neutr. Werkloozen groep en vgn de Rev. Social. Partij, welke laatste in April j.l. 410 stem men verkreeg, terwijl t^ans Ook de lijsten van den Vrijheidsbond ^n de V. D. Bond zijn gecombineerd, is ^enige verandering in de sterkte der verschoonde groepen nog fyel mogelijk. Waar de kiesdeeler bij-de 'gemeenteraads verkiezingen in 1931 rond 633 bedroeg, bij een uitgebracht aantal geldige stemmen van 13285, en in April j.l. bij de Staten stembus 14642 geldige stemmen zijn uit- gebradht, is ihet waarsehtynlijik dat de kies deeler thans rond 700 zal bedragen. Op grond hiervan is het te verwachten dat de nieuwe groepen er niet in zullen kunnen slagen een hunner ^candidaten gekozen te krijgen, zoodat door de iptjiening dezer lijs ten alleen afbrokkeling van het stemmental der verwante groepen hef gevolg kan zijn. men vergete niet dat er elk jaar niet min der dam 40.000 jonge mehschen bij komen, die vragen om arbeild. BehalVe de financieele schade die wordt geleden, is de moreele ontreddering die daarvan het gevolg is, schrikbarend groot. Dit kweekt een steeds toenemende angst stemming onder de jongeren. Spr. onderscheidt drie middelen om de werkloosheid te doen verdwijnen, n.l.: Op zuigen van het arbeidsproces, emigratie en het uitstervingsproces. Vooral veel onzer jonge intellectueelen zullen de wqreld in moeten gaan. Laat hen maar eens over zee kijken, zegt spr. Spr. wijst in dit verband, mede met het oog op onze industrie, op Ne- derlandsch Indië, waar de toestanden, even als in het Moederland, ook hard verande ren. Het JapanBche kapitaal nestelt zich steeds meer in Nederlandsch-Indië en het kdmt er niet meer uit. En evenzoo als daar door de vreemde industrie een concurrent in de eigen koloniën is geworden, evenzoo is de handel binnen de grenzen van Europa gedaald tot 0,0. De grootste schuld van de hedendaagsche ellende werpt spr. op de leu zen van Versailles, evenals hy als oorzaak van de hu'dige wereldcrisis ziet de pe riode 1914—1919. Ij In die tijd verkeei*Pms land in een uit zonderlijke positie door de leverantiesvan alle mogelyke goederen, waardoor het prijs niveau omhoog vloog. Daarop kwam de crisis van 1920, toen nog sterker dan later in de jaren nk 1925 de leuze werd verkon digd, dat elk land zooveel mogelQk voor zichzelf moest zorgen. Dit acht spr. de grootste fout die ooit in Europa is gemaakt. Geen enkele land kan van zichzelf bestaan; allen zyn van elkaar afhankelijk. Voor de toekomst ziet de heer Lubberink twee mogelijkheden. Ten eerste een vol ledig herstel van het verkeer tusschen de volken en ten tweede een volharden dqor de staten in de politiek die ze nu voeren. Welke het echter ook zyn moge, vast staat, dat ons volk door dit proces van verarming heen zal moeten. Volharden de staten in hun bekrompen nationalisme, dan moet men er rekening mee houden dat dit tot gevolg zal hebben dat een nieuwe oorlog zal uit breken. Wij moeten, zoo zegt spr., met onze geld- kosten naar omlaag en dan zal ook de pry- zenverlaging volgen. Onze regeering heeft dat voor een kleiri deel in haar hand, maar zy moet er veor waken dat het buitenland ons moeilijkheden in den w^g gaat liggen. Op deze interessante lezingvolgde een langdurige gedachtenwiss'eling, waarna de voorzitter, de Heer K. Korf, die deze ver gadering had geleid, met een woord van dank aan den spreker ,de bijeenkomst te middernacht sloot. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken te Gouds. Clearing met Turkije. Het Ministerie van Economische Zaken deelt aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Gouda en Omstreken het vol gende mede: „Geluk U wellicht uit een tlezer dagen verschenen perscommuniqué van het Ne- derlandsch Clearinginsttttfut bekend zal zyn, heeft de Nederlandsche Regeering uit voering gegeven aan haar voornejnen om té trachten verbetering te brengen in de situatie, wedke is ontstaan tengevolge vain de zeer ongunstige ontwikkeling der Ne- derlandsch-Turksche clearingrekening. In afwachting van de daaromtrent, o.a. in overeenstemming'met de Turksche Re geering te treffen regelingen, zullen voor taan voor exporten naar Turkije, welke voor verrekening over de. clearing in aan merking komen, bij het Crisis Uitvoer Bu reau contróle-uitvoercAtificaten dienen te worden aangevraagd, welke genoemd Bu reau slechts voor bepaalde goederen en binnen vastgestelde grenzen zal kunnen af geven. Of en in hoeverre vorderingen wè- gens leveringen van goederen, waarvoor geen contróle-uitvoercertificaat werd ver kregen, te zijner tyd tot vereffening over de clearing zullen worden toegelaten, zal nader worden vastgesteld. In aansluiting op het vorenstaande heb ik de eer U thans nog het volgende mede te deelen: De noodzaak is ook gebleken, (jat tot den scherpere identificatie van de goederen van Turkschen oorsprong wordt overgegaan, waardoor aan geconstateerde gevallen van benadeeling der clearingrekening «en einde De Huizer 'zender 1 Juli buiten bedrijf. De Huizer zender zal met Ingang van 1 Juli a.s. definitief buiten bedrijf gesteld worden, zoo deelt minister De Wilde mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsont werp betreffende de N.O.Z.E.M.A. (Neder landsche Omroep Zender Maatschappij;. De commissie voor het zendervraagstuk is na ernstige overweging eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat deze zender ook gedurende den, overgangstoestand buiten bedrijf gesteld wordt en*aat ook zoolang van den krachtigen rijkszender te Koot wijk gebruik zal worden gemaakt. Wat de energie van de nieuwe zenders aangaat, deelt de minister mede, dat het in het voornemen ligt om het definitieve zendercomplex voor groot vermogen (maximaal 150 kw.) in te richten, waar aan in het bijzonder in de avonduren be hoefte bestaat, terwijl nagegaan zal wor den, of ten aanzien vai^ den N.S.F.-zen- der te Hilversum dezelfde mogelijkheid bestaat. Voor het gebruik van den Kootwijk- schn zender in zijn tegenwoordigen staat zal 19,15 per zenduur betaald worden, terwijl dit bedrag voor den Huizer zender t9t dusver op 20.57 is bepaald en voor bet gebruik van den Hilversumschen zen der. nu deze geheel .afgeschreven is, 13.27 en 22.08 bedraagt, al naar gelang uitgezonden wordt met een energie van 7 of 25 kw. zal kunnen worden gemaakt. In verband daarmede zullen voortaan de ingevolge het verdrag afgegeven certifica ten van oorsprong voor Turksche goederen, bestemd ten uitvoer naar Nederland, door een Nederlandschen consul in Turkye moe ten, worden gelegaleseerdl Den Nederland schen tydelyk zaakgelastigde te Istanbul ij8 verzocht ter zake het rfoodige te ver richten. Daarnaast zal binnenkort de controle by den invoer te lande naar den oorsprong van goederen, in welke afzet' naar Nederland, Turkije tot dusver een belangrijk aandeel heft gehad, aanmerkelijk worden ver scherpt, hetgeen daarop zal neerkomen, dat die goederen, ook al mochten zy worden aangevoerd met een oorsprohgbewys van een ander land dan Turkye, aan een nader onderzoek naar den oorsprong zullen kun nen worden Van een ladder gevallen. De 23-jarige schilder A. Harten, wonen de fn de Boomgaardstraat, in dienst van het schildersbedrijf van den heer J. G. Po- iet aan den Graaf Florisweg, heeft gister morgen in den Ridder van Catsweg, waar hy bezig was een woning te verven, het even wicht verloren, waardoor hy van den ladder van 4 Meter hoogte is gevallen. De man smakte met zyn hoofd op de straat én bleef hevig bloedend en bewusteloos liggen. Hy bleek een schedelbasisbreuk te hebben be komen. Met de auto van den Geneeskun digen Diénst is het slachtoffer in erj\stigen toestand naar het St. Jozef Paviljoen ver voerd. Openbare Verkooping gehouden door Notaris Treurniet. By- de door notaris N. Treurniet uit Moor drecht alhier gehouden verkooping van het woonhuis met schuur, tuin, erf en water aan de Wachtelstraat no. 50 is kooper gewor den de heer L. van Trejjen voor ƒ3000.—. Overplaatsing P.T.T. De heer P .A. Signer, commies by de P. T.T., wordt met ingang van 16 Mei over geplaatst van Gouda naar Den Haag (hoofdbestuur). Vereeniging „Zorg". Donderdag 16 Mei vertrekken 3 kinderen, leerlingen der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs voor een verpleging van 6 weken naar het speciale koloniehuis te Ede. Gelyk met deze drie kinderen vertrek ken 2 lichamelijk gebrekkige kinderen. Deze laatsten worden ook uitgezonden door de Vereeniging „Zorg". Zy werd aaartoe in staat gesteld door de „Centrale Vereeni ging voor uitzending van lichamelijk ge brekkige kinderen" te 's-Gravenhage. Ook de Vereeniging tot steun aan hulpbehoeven de kinderen te Gouda verleende haar mede werking. Deze kinderen worden in een af zonderlijk, schitterend ingericht paviljoen verpleegd in een groep van 36 patientjes. Agenda. Ihalia-Theater. Polenbloed. 15 Med 2 uur Réunie-Bioscoop. Matinee „De avonturen van de Kustwacht". 16 Mei IVz uui Geref. Gemeente. Spreek beurt Ds. M. Hofman. 16 Mei 8 uur Kazerne. Cursus Roode Kruis. 18 Mei Collecte RecLasséering. 18 Mei 7 uur N. Markt. Openlucht Samen komst Vrije Ev. Gemieentle. Spieker Ds. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.30 Bijbelvertelling A.V.R.O. 6.Concert door de A.V.R.O.- Decibels; 6.50 Concert door het Lyra-Trio; 7.30 „Van reizen gesproken". In het Reis bureau Parade der rei^lustigen. Tekst en leiding: Herman Feldernof; 8.Nieuwsbe richten; 8.05 De Weensche Operette; 9.20 „Avonturen van een Olifantenjager", ver teld door G. de Josselin de Jongh; 9.45 Con cert door het Omroep-Qrkest en piamo; 10.20 Gramofoon; 10.30 F/ansch Cabaret programma; 11.Nieuwsberichten; 11.10 Dansmuziek door Majo Marco en zijn orkest. Huizen: 5.10 Gramofoon; 5.20 Concert door de K.R.O.-Boys; 5.50 Gramofoon; 6. Conéërt door de K.R.O.-Boys; 6.20 Gramo foon; 6.30 Concert door de K.R.O.-Boys; 7.15 „De Nationale Reclasseeringsdag", door Prof. Mr. W. P. J. Po^pe; 7.35 Gra mofoon; 8.— Nieuwsberichten; foon; 8.15 Concert door het Sted. Orkest van Maastricht; 9.Int. Sportrevue door Passepartout; 9.25 Gramofoon; 9.30 Con cert door José Wolff en zyn Orkest; 10.15 Gramofoon; 10.30 Nieuwsberichten; 10.35 Concert door José Wolff en zyn Orkest; 11.15. Grapiofoon. LAATSTE BERICHTEN. DKAADLOÜZE DIENST. Koninklijk bezoek aan België. Koningin en Prmses in Brussel aangekomen. BRUSSEL, i4 Mei. Aan net verzbek van H. M. de Koningin om Haar bezoek aan België een particulier karakter te doen dragen is over het algemeen door de Brusselscne bevolking gehoor gegeven. Gisteravond bevatten enkele kranten artikelen, deze waren in het bijzonder gewijd aan de levensloop van H. M. de Koningin. Hedenmiddag om 12 uur, het tijdstip dat de hooge bezoeksters uit Nederland in het Koninklijk paleis zouden aanko men, hadden zich een honderdtal be langstellenden verzameld, de meesten leden van de Nederlandsche kolonie té Brussel. De Belgische Koninklijke famiie, die gewoonlijk te Laeken woont, was van morgen vroeg in het paleis gearriveerd. In den loop van den ocRtend was Konin gin Astrid uitgereden en even na 12 uur zonder gevolg per auto in het paleis te ruggekeerd. Het weer dat de laatste dagen toch al niet best was, werd hedenmorgen nog ongunstiger. Er viel de geheele ochtend een druile- rigen reg^n. Bij het paleis waren nage noeg geen bijzondere maatregelen, in verband met het Nederlandsche bezoek, genomen. De beide schildwachten, de in fanteristen die de Ingang van het paleis bewaken, stonden er als op andere dagen slechts een twintigtal agenten onder commanda van een inspecteur zorgde vóór het paleis voor de afzetting, die hierin bestond dat even voor de aan komst van de Koninklijke gasten het rij- verkeer langs het paleis werd stop gezet en het publiek op een afstand werd ge houden. Om 1 uur precies naderden eènige po— litierijders die de Koninklijke stoet voor uit reden. De stoet werd geopend door de auto van den Gouverneur van de pro vincie Brabant, die H. M. de Koningin tot aan de grens van de provincie Bra bant was tegemoet gereden. Om li uur hedenmorgen (Belgischen tijd), waren Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana met gevolg bij 't plaatsje Poppel over de Nederlandsen—Belgische grens gekomen. Hier had de gouverneur van de provincie Antwerpen, Baron Hol- vert, de hooge gasten begroet. Hij verge zelde hen door de provincie Antwerpen' haar de grens van de provincie Brabant, Waar de gouverneur van de provincie de bezoeksters verwelkomde en hen Verder paar Brussel begeleidde. Toen de stoet het Koninklijk paleis naderde ging er een luid gejuich op, en kelen zwaaiden met rood-wit-blauwe vlaiggen. De Koningin en de Prinses dankten vriendelijk voor deze ontvangst. Vervolgens reed de auto de groote op rijlaan in van de rechtervleugel van het Koninklijk paleis. Allereerst werden H. H. M. M. begroet door den opper-cereihonie- ipeester van het Koninklijk Huis en door djferi chef van het Militaire Huis van den Koning. Onmiddellijk daarop had de begroeting plaats door Koning Leopold en Koningin Astrid, die zeer hartelijk was. WISSELKOERSEN. 13 Mei. 14 Mei. Officieel. Londen 7.21% 7.20% Bertyn 59.42 Mi 59.44 Parys 9.73% 9.73 Brussel 24.98 24.97% Zwitserland 47.74% 47.95 Kopenhagen 32.22% 32.17% Stockholm 87.25 37.15 Oslo 36.25 36.20 New-York 1.47% L47"/„ Niet-officieel. ItaLë 12.10 12.16 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.17 6.17 De Amsterdumsche beurs had vandaag éen uiterst stil verloop. Noch de r°d- \an Morgitnltlhal, noch het koersverloop konden dp ir.j.rkt stin meeren. De koersen ondergin gen over het algemeen weinig veronderng. Voor Philips was eenige vraag, zy verbe terden 2'/r. Unilevers werden op kleine schaal, verhandeld. Aku's bleven op peil. Pe- troieumwaarden waren ongeanimeetd, Er' waren eenige winstnemingen te registree- ren als gevoig waarvan Kon. Olie iéts te rugliepen. 1 abakken verdeeld. Deli Batavia verbeterden pl.m. 2*7ct doch oude Deli*- e» Senembah's ondergingen slechts hëel 'weinig wandering .Suikerwaarden aan den vasten kanitl. H.V.A verbeterden 2f/<de minder courante sooiten bleven op peil. Rubbers hadden een geperkte markt en waren zoo goed aflls onveranderd. Scheepvaarten onge animeerd. Amerik. fondsen rustig, de koer sen konden zich meerendteris goed handha ven. Duitsohe obligaties verdeeld. Ned. Staatsfondsen hadden een .onregelmatig ver. loop. Belgische obligatie» onregelmatig. De géldmarkt was ruimer. Geld. op prolongatie handhaafde zich op 2%. De wisselpuirict had een «til verloop. iHet pond wias eerder dete zwakker. Goudvaluta verkeerden in her stel.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2