Persi P ersil W A blijFt Verpotten van Kamerplanten. De dahliaknollen den grond in (i Hygiëne van het fruit eten. Waar blijven de Boskoopsche bloemen en planten flM FILM NIEUWS. Verschillende Recepten. Eenvoudige Menu's. Wat onze planten in Mei van ons verwachten. Tot do vaste voorjaarswerkzaam- heden in huis en tuin behoort ook het verpotten van onze kamerplanten. Mei is daarvoor de beste maand. De warmte is nu in de lucht en daarmede kan de nieuwe groeiperiode der plan ten een begin nemen. Nu moeten de wortels dus volop voedsel vinden om aan den hernieuwden ontwikkelings- drang gehoor te kunnen geven. Niei alle planten echter behoeven jaarlijks verpot te worden. Ér zyn er zelfs, die dit iffet verdragen. In het algemeen kan men het den planten wel aanzien of ze nog voldoende ruimte en voed sel in hun pot vinden, komt er stil stand in den groei en zien ze er min of meer kwijnend uit, dan hebben ze verpotting hard noodig. Het verpotten gebeurt in bloem- potten die een maat grooter zijn dan de oude en in goede, versche grond. De juiste keuze van het grondmeng- sel voor de verschillende planten is niet zoo eenvoudig, terwijl deze toch van bijzonder belang is voor een goe de ontwikkeling der planten. Wij moeten er rekening mee houden, dat onze kamerplanten uit de meest af gelegen streken der wereld komen en aan de meest uiteenloopende klimaten en grondsoorten gewend zijn» Hoe meer wij de levensomstandigheden in overeenstemming kunnen brengen met die, welke zij in het land van oor sprong hebben, des te béter zullen ze bij ons gedijen. De grond uit onzen tuin zal nu eerts te zwaar, ddn weer te licht zyn. Al naar gelang van de verbetering, die hij behoeft, vermen gen we hem' voor onze kamerplanten met compostaarde, mestaarde, blad- aarde, heide- of graszodenaarde, zand of leem. In het algemeen kan men zeggen, dat planten met een zeer fijn wortelgestel aan losse, lichte grond de voorkeur geven, terwijl planten met dikke, vleezige wortels zware, humusrijke grond willen hebben. Voor de meeste kamerplanten is een goed gtrondmengsel, waarin ongeveer alle soiorten voorkomen, en dat voor een kwart uit zand bestaat, het meest aan te) raden. Men behoeft zich dan ook niet bij elke plant het hoofd er over te breken, welke speciale wen- schen jzij wel zou kunnen hebben. El ke plfint vindt dan in het mengsel wat vfctn zijn gading is. Om de planten uit de oude pot te kloppen gaat men het beste te werk als volgt. Men legt de hand met uit gespreide vingers op de aarde om de stengels van de plant heen en keert de pot orh. Nu neemt men de pot van de kluit, of, klopt de pot, indien deze niet direct los laat met den rand op een houten voorwerp (tafel, stoel, van een in den grond gestoken schop, enz.). Als men dit loskloppen op een houten voorwerp doet, zal de pot niet breken of barsten. Het afwateringsgat in de pot wordt afgedekt met een scherf, waarna de pot gedeeltelijk met aarde gevuld wordt. Als de kluit op deze aarde ge zet wordt, moet er nog een halve cen timeter potrand bov^n uitsteken. Wortpls, die een dichte laag gevormd hebben onder in de pot of tegen de wanden, worden vooraf met een scherp mes verwijderd. De ruimte tusscjhen kluit en pot wordt nu gelei delijk opgevuld met aarde, welke flink, wordt aangedrukt. De meeste planten worden onmiddellijk na de verpotting begoten. Cactussen maken hierop een uitzondering. Nieuw leven en een krachtige ont wikkeling zullen de belooning zijn voor de moeite, die dit voor j aars werk ons bezorgd heeft. E. Oitermann Cos Handel Mij N V Amsterdam - Fabne k ti' Jutpnaa- Dij 'Jtrec t gen. Het vliegtuig DAL 3217 en pi loot Hest waren verloren. Als ze nog langer bleef, liep ze gevaar met het onbestuurde vliegtuig omlaag te stor ten. Een schok voer door haar leden, opeens wist ze, wat haar te doen stond. Ze beet de tanden op elkaar: nu moest ze de kracht vinden, om haar plan ten uitvoer te brengen. Ze greep het tweede valscherm en poog de Hest den gordel om te gespen. Mi nuten, die een eeuwigheid schenen, verliepen er eer het haar gelukte. Met geweld scheurde ze de bespan ning opzij open en trapte het lichte houtwerk met de voet stuk. Nog moeilijker was het, Hest's handen van het stuur en zijn voeten uit de pedalen van het zijstuur los te maken. Toch, in een oogwenk was het alles gebeurd. Anita haalde diep adem, toen greep ze den man met inspan ning van al haar krachten beet en duwde hem door de opengescheurde bespanning. Zoo hing hij half op de draagvlakken. Met een ruk zette ze den »motor af. Ze had geen gedachten Maar dan de jongste kweekproducten. Een nieuwe soort brengt nieuwe vreugd, door ELSE BOSKAMP. Geen bloem die in den laatsten tijd zoo algemeen verbreid en zoo vervol maakt is als de dahlia. Het werken en zoeken der kweekers is bij deze plant wel in het bijzonder met succes be kroond. Alle andere tuinbloemen heeft de dahlia wat betreft veelheid van kleuren, vormen en grootte der bloemen, achter zich gelaten en wie er met geweld nog wat op aan te mer ken wil hebben, zou hoogstens kun nen zeggen: ze hebben geen geur. Ook de bloeitijd is toegenomen, de dahlia is allang geen herfstbode meer al schenkt ze öns ook in den nazomer en herfst haar rijkste pracht. Hoevele verbeteringen de kweekers ook al bereikt hebben, de oude, on aanzienlijke soorten houden nog altijd stand. Ze verdwijnen niet uit de tui nen omdat men ze nu eenmaal heeft en uit sleur steeds weer plant. Toch kan het geen kiVaad, ook eens wat nieuws in den tuin te nemen, vooral wanneer, zooals in dit geval, het nieu we ontegenzeggelijk een verbetering is. Dahla's kunnen overal gebruikt worden, in groote, zoowel als in klei ne tuinen. Als men ze slechts de ruim te geeft, die voor elke soort noodig is. In zeer kleine tuinen plant men de hooggroeiende soorten uitsluitend in d» randen, omdat ze, in het midden geplaatst, de ruimtewerking zouden verstoren. Tegen de schutting kunnen ze echter een klimplant of heester vervangen. We kiezen voor dit doel soorten met een zoo gelijkmatig mo gelijke, heesterachtige groei en al naar gelang van het beoogde effect meer of minder hooge. Natuurlijk moeten we met een dergelijke schut tingbeplanting wat langer geduld hebben, eer de plant voldoende dekt, BLOUSES-MODE. meer, een wirwar van stippen en strepen dwarrelde door haar hoofd. Haar hart bonsde. Ze klauterde naast Hest op de draagvlakken en rukte de treklijn van het valscherm los ondanks het gevaar, dat het scherm aan de draag vlakken zou blijven haken. Eén stoot, toen tuimelde hij omlaag en stortte draaiend en wehtelend door de lucht, totdat het scherm opensprong het was goed gegaan. Toen sprong ze er z^lf af... Boven haar begon nu de stuurlooze machine zijn val, in don derende spiralen suisde hij loodrecht omlaag. De vingers vast om het handvat van den treklijn geklemd, sloeg Anita verscheidene malen over den kop, toen trok ze aan den lijn. Onmiddel lijk fladderde het scherm als een wit te, stralende vlag uit de verpakking. Een ruk, de touwen trokken haar rechtop: het scherm had zich ont plooid. Ze hing in den gordel en hield zich aan de vanglijnen vast, terwijl de pa rachute langzaam naar beneden zweefde, eenreusachtige witte klok, die haar veilig droeg. Huiveringwek kend eenzaam in het eindelooze lucht ruim, zweefde ze zacht, bengelend door de wolkenlaag. Hemel noch aar de waren te zien. Opeens was er weer zicht; uit de wolken duikend, kon ze beneden zich op aarde alles in scher pe omtrekken onderscheiden: velden, een dorp, boomen, rails, telegraaf palen, Enkele seconden later landde ze behouden midden in het graan, de aren sloten zich weer boven haar hoofd aaneen. Ze wankelde, werd een eind door het graan gesleept, richtte zich ech ter onmiddellijk weer op en maakte den gordel los. Diep ademhalend, hij gend naar lucht, keek ze om zich heen. Toen ontdekte ze Hest, die niet ver van haar vandaan was neergekomen. Hij lag niet geheel, hy had zich half opgericht. Hy leefde... de val moest hem weer bij kennis gebratfht heb ben. Ademloos holde ze naar hem toe, wierp zich naast hem neer. Ze zag, dat zijn e&ne broekspijp geheel ver nield was, voet en been waren met brandwonden overdekt. Hij kreunde, zijn gezicht was van pijn vertrokken. Wat is er met je gebeurd? riep ze uit. Verdraaid, hijgde Hest, meer en meer uit zijn zware verdooving ont wakend. Dat is me nog nooit over komen, dat ik me door een vrouw het leven moest laten redden Wat was er met je aan de hand Steekvlam uit de uitlaatpijp, kreunde Hest. En ik was nogal zoo trotsch op de constructie, nu moet ik de kist weer heelemaal ombouwen. Waarom heb je dan niet ge schreeuwd, toen de steekvlam je trof Ik heb'de pijn verbeten, zei hij, om je niet ongerust te maken. Wat je uitstekend gelukt is, wierp het meisje er tusschen. En het volgend oogeyblik was ik weg, voegde hij erbij. Een viertal modellen van blouses, welke van stof naar eigen keuze zijn te maken. De beide onderste 12 en 13 zijn gekleed; van zijde zullen zij zeer chic zijn. doch dan is het genot ervan ook veel grooter dan van een heester, omdat de planten aan één stuk door bloeien. In grootere tuinen kan men door een dahlia-hoek verschillende deelen van den tuin van elkaar scheiden. Doch ook in breede borders zijn ze uitstekend op hun plaats. Wel moet men er hierbij op letten, dat de kleu ren harmonieeren, dus geen lila-rose herfstasters vlakbij hardgele dah lia's. Een goede buur voor witte dah la's is de monnikskap. Ook van de hooge herfstasters passen er vele uit stekend bij verschillende dahliasoor ten. Voor alle dahlia-variéteiten Verdra gen de kleinbloemige, eenvoudige soorten zich het best met allerlei an dere planten, omdat ze licht gebouwd zijn en meer een indruk van wilde planten goven dan hun zware, statige, dikwijls min of meer vreemdsoortige iusteren. Vooral in kleine tuinen zijn deze soorten bijzonder op hun plaats. Van de kleinbloemige, enkele dah lia komen we via tal van tusschenvor- men tot de volkomen gevulde reuzen- bloemige dahlia. Er staat ons by deze dankbare bloem een zoo groote rijk dom van kleuren en vormen ter be schikking, dat zelfs de beste dahlia kenner wel eens moeite heeft uit de zen overvloed van variëteiten zyn keus te bepalen. Doch bijgestaan door den raad van een betrouwbaar kwee- ker zal zeker iedereen er in slagen, datgene te vinden, wat voor zijn tuin het meest zal voldoen. Wat nu het planten zelf betreft, dit levert al heel weinig moeite op. We leggen de knollen zoo, dat de wortel hals ongeveer 5 c.M. onder de opper vlakte der aarde ligt en planten er dadelijk een stok by. Komen er meer planten by elkaar, dan laten we hen een onderlinge tusschenruimte van 70 tot 100 c.M. Stelt men prijs op bij zonder krachtig ontwikkelde bloemen dan past men het bekende middel van uitknijpen der zjjknoppen toe. De eene knop, die men laat staan, kan zich dan bijzonder forsch ontwikke len en prijkt statig op een langen for- schen steel, hetgeen de geheele plant een mooier en gezonder uiterlijk geeft. Op deze wijze met zorg gekozen en behandeld, zullen de dahlia's tot laat in den herfst een bron van schoonheid en genot vormen. Besmettingsgevaar door verontreinigde vruchten. Gewasschen en verpakte vruchten, door G. W. M. VERHAAR. Het toenemend gebruik van vruch ten, dat zyn grond vindt in het steeds meer veld winnend besef van de groo te" beteekenis der vitaminen, doet het ons wenschelijk voorkomen, ditmaal eens enkele hygiënische maatregelen te bespreken, die in dit verband niet overbodig zijn. Verontreiniging in allerlei vorm. Er zyn slecht? weinig voedingsmid delen, die voor "het gebruik aaft zoo velerlei verontreiniging blootstaan als juist de vruchten. Reeds aan J struik en boom worden de vruchten door stof en insecten verontreinigd, de bacteriën, die hierdoor op de vruchten gebracht worden, zijn ge- lukkig bijna altijd van onfichuldigen j aard. Van meer ernstigen aard is reeds het gevaar voor verontreini- waaraan de vruchten bij het afpluk- ken, het transport, de verpakking en den verkoop zijn blootgesteld. Wij moeten ons wel voor oogen houden, dat het overgroote deel van het fruit in rauwen toestand genoten wordt, zonder dat dus door eenigerlei toebe- reidende bewerking de ziektekiemen gedood zijn. v Vermindering van besmettings gevaar. Ter vermijding van deze infectie mogelijkheden zijn in den laatsten tijd proeven genomen met verschil lende verpakkingen, teneinde een ver mindering van het bacteriegehalte te verkrijgen. De proeven werden ge nomen met appelen, pruimen, Wijn druiven, vijgen, dadels, krenten, ro zijnen en gedroogde schijfjes appe len. Het grootste bacteriegehalte had men bij de gedroogde vruchte«'"Vast- gesteld. Bij vijgen en dadels werden nu naast elkaar monsters, die in cel- lophaan verpakt waren, uit grootere en kleinere winkels onderzocht. Hier bij bleken er in de goed verpakte mon sters slechts betrekkelijk weinig en dan nog onschadelijke bacteriën aan wezig te zijn. Eenzelfde resultaat le verde de proef met appelen op. Zeer zorgvuldige bewaring en goede ver pakking bleken dus wel degelijk van gunstigen invloed te zijn op het bac teriegehalte, dat aanmerkelijk gerin ger was dan in gewone omstandig heden. Wasschen het eenvoudigste middel. Dit alles nu behoeft nog geen reden te zyn om een afschrik te krijgen van onverpakt fruit; want er is gelukkig nog een eenvoudiger methode om het bacteriegehalte te verminderen, na melijk door de vruchten te wasschen. Uit genomen proeven is gebleken, dat dit geenszins een overbodige maat- Aan het slot zijner^beschouwingen over jen bloemenhandel wees een onzer Bos- koopuche medewerkers op den straathandel. De handel iq bloemen op straat is reeds eeuwen oud; binds tijden hebben roman schrijvers de bloemenmeisjes, die op de hoeken der straten viooltjes onz. verkoch ten, beschreven. Toen de bloemenwinkels in de periode, die wjj de vorige maal beschreven, floreerden, bestond die straathandel in bloemen ook. Z|j was een onmisbaar iets voor die klassen der bevolking, die toch ook graag een bloem en plant 'n ^u's hadden, om hun ^yaak som bere eentonige omgeving daarmee op te vroolijken, maar die er toen niet aan kon den denken ze in de winkels te halen. Van, dezen handel had niemand schade; de veilers van bloemen hadden altijd een kwantum dat geen 1ste kwaliteit was, korte stelen, niet goed van kleur, enz., die ze toch ook kwijt moesten. Dit goed nu kwam in vroeger jaren in handen van de bloemen- verkoopers op de straat, die daar een scha mel stukje brood mee verdienden. tfet koopkrachtige publiek, en dat publiek waarin de jaren na 1918 aanwezig in alle rangen en standen der maatschappij, be-* hoefde niet op eèn gulden te kijken en kocht ijn bloemen in een winkel. Men wou ook wel eens van die mooie rozen en seringen in huis hebben, die men vroeger altijd had bewonderd door de groote spiegelruiten van één of ander bloemen- pileia. Dit was een bijzonder goede gedachte; ten eerste werd de Hollandsche bloemist en kweeker gesteund; en ter» tweede besteedde men zijn geld voor schoone bloemen, vol geuren en kleuren, die het leven vrooljjk en fleurig maken, die ons de schoonheid der natuur doen bewonderen en vereeren. Onze kweekerjjen rin Boskoop leverden die artikelen volop en de plaats bloeide en breidde zich uit, totdat, en nu zou ik een woord moeten gebruiken dat overal de schuld van krygt; ik schrijf het niet, U be grijpt toch wel wat bedoeld wordt. De welvaart verdween. Eerst werd d 11 bedrijf gesloten, toen d i e fabriek; de kran ten meldden dagelijks een schrikbarende toename van de werkloozencijfers. De prijzen van onze bloemen op de vei lingen liepen terug, eerst langzaam met lijdelijke opflikkeringen en dan kwam een diepere val, totdat de prijzen zakten ver beneden de productiekosten; van winst was geen sprake meer. Toen de welvaart in Nederland met de week verminderde en ieder bezuinigen moest, of niets meer had om te bezuinigen, en hun aantal was niet gering, daalde de omzet van de bloemen in de winkels in de groote sfeden onrustbarend. Tallooze zaken moesten worden gesloten en de meeste bloemenwinkeliers kregen weer hun oude werk, zooals het vroeger was: leveranties van bloemstukken bij feestjes enz., maar de losse bloemenhandel liep ontzettend terug. Dat gaf de belangrijke prijsdaling in onze artikelen. Natuurlijk hebben ook de invoer rechten op bloemen in de verschillende lan den aan die prijsdaling niet onbelangrijk meegewerkt. En nu komen \ye aan de kwestie waar dit artikel eindelijk voor geschreven is; de straathandel in bloemen. Het merkwaardig ste in ons bedrijf en dikwijls het moeilijk ste probleem voor den kweeker is dit: „goede tijden of slechte: de natuur brengt haar vrucht voort, de planten geven op de gezette tijden bloemen en vruchten die geoogst .moeten worden. Deze bloemen, die in de kassen en buiten bloeiden, werden dus, ondanks lage prijzen, toch geveild. En wat gebeurde nu? De straathandel in bloemen breidde zich uit, een massa menschen die er vroeger niet over gedacht zouden hebben, begonnen in onze steden met bloemen te venten en men verkocht! Het groote publiek zag nu dat de straat handel de betere kwaliteiten en soorten en kleuren in handen had voor prijzen zoo laag, dat men moest koopen. Dat moest en kon er toch altijd nog wel af: voor een dub beltje of een kwartje schitterende rozen! Datzelfde publiek, dat in vroeger jaren voor dezelfde bloemen guldens neertelde! De straathandel gaat vooruit ondanks de slechte tijden. De betere kwaliteiten die deden het hem. En de straathandelaar, te vreden met een lage winst, bleef doorgaan. Maar op de veilingen zien met leede oogen de veilers hun prachtige rozen, seringen enz. verdwijnen in handen van menschen, die-allereerst de waarde hiervan niet kun nen bepalen, en wat het ergste is van alles, geen prijs betalen voor hun met zooveel zorg gekweekte producten. Deze handel, die zich in deze slechte jaren zoozeer heeft ont wikkeld en die koopers, massa's koopers in de groote steden heeft gevonden voor onze kostbare producten, vaart er wel bij en is zoo gauw niet meer weg, Toch zie ik hierin een gevaar. Het staat m.i. de opleving van den bloemenhandel in den weg, de winkelier met zijn hooge lasten en onkosten kan onmogelijk concurrèeren; vooral nu in deze tijd van overproductie, nu de kwaliteit geen rol meer speelt. Dit alles is een somber beeld voor onze bloemenkweekets. Het wordt, dunkt ons, hoog tijd dat maatregelen worden genomen om een en ander te beschermen. Steeds maar veilen en stoken voor dep straathan del, met enkele uitzonderingen, daar zijn onze bedrijven toch te mooi en te groot voor opgezet. HIJ WIST HET! Zij: Nog één woord en ik ga direct t«rug nag,r mjjn moeder. Je weet wat dat voor je beteekent! Hij: Ja zeker: Twee duübeltjes voor Heen en weer met de tram! regel is. Men waschte de vruchten, die op hun bacteriegehalte onderzocht werden, gedurende 10 minuten met leidingwater en later nog eens. Na iedere wassching bleek het bacterie gehalte aanzienlijk verminderd te zijn, soms zelfs tot op een tiende. Het nut niet alleen, mahr ook de noodza kelijkheid van het wasschen van fruit dat rauw gegeten moet worden, is hiermede wel zoo overtuigend aange toond, dat het zonder overdrijving onverantwoordelijk genoemd mag worden, indien men thans nog langer voortgaat met rauwe vruchten or ge wasschen te eten, dan wel onverpakte onvoldoende verpakte dadels en vi)gen te koopen. Vooral in de steden )nt hier terdege de hand aan gehou den te worden, immers is- hier htt. bacteriegehalte door het transport al weer zooveel te hooger dan op het platteland, waar de vruchten bijna rechtstreeks van den boom in handen van den verbruiker komen. Overdreven bacillenvrees is hier Natuurlijk, zooals trouwens in al der- B^ijke gevallen, volkomen ongegrond, ^taar het wasschen van vruchten moet men zich tot een vanzelfspre kende gewoonte maken. Voor de hy giëne van ons dagelij ksche leven is een gebiedende eischv Bijzonder aardige costuums voor de reis en weekend. Verschillende combinaties zijn hierbij ftogelijk; no. 9 toont een ensemble van heldergiijze stof met losse cape, die onder de hals bevestigd wordt. Zonder deze cape is het een aardig sportpak. HEMELVAARTSDAG. Men viert den Hemelvaartsdag op Donderdag in de 6e week na Paschen, als een feestdag ter eere van het terugkeeren ten hemel van Jezus, op den lOsten dag na zijne opstanding. PINKSTEREN. Pinksteren wordt gevierd 50 dagen na het Paaschfeest, en wordt in het Oude Testament „feest der weken" genoemd. Later noemde men het 50e dag, en Pinksteren is hiervan waar schijnlijk een verbastering. Volgens Hand. 2 1—13 had op dezen dag de uitstorting van den Heiligen Geest plaats. De Bengaalsche Landers. Een Paramountfilm in de Schouw burg. Bioscoop. Een merkwaardige film zal vanaf heden avond vertoond worden in de Schouwburg- Bioscoop. Het is een "Paramountfilm „De Bengaalsche lanciera", een grootsche avon turenfilm, die rechtstreeks ingesteld is op het publiek en die dan ook naast haar ar tistiek succes zeker ook commercieel zal .voldoen. Het scenario is gebaseerd op een verhaal, waarin wy den stryd zien van een regiment Britsche lanciers in Bengalen en een vyandige troepenmacht van de inlan ders, onder leiding van Mohammed Khan. Uit dit gegeven blykt een ieder wel, dat er voldoende plaats was om schitterende op namen te maken van het Bengaalsche land schap en 3at zoodoende een film zou ont staan, die een pracht-ejcemplaar kon wor den voor de ware kunstliefhebbers. Henry Hathaway, de regisseur, is er in geslaagd aan dit vermoeden gevolg te ge ven en hem komt hiervoor zeker een woord van lof toe. Temeer zal men dit willen ge- weet er de juiste sfeer in te houden. Een gelukkige keuze heeft de regisseur ook gehad met zijn hoofdrol-spelers, die hy tot waarachtige menschen heeft kunnen vormen. Sir Guy Standing, Gary Cooper, Franchot Tone en Richard Cromwell zyn figuren, die nog zelden een dergelijke crea- tie gayen en zonder schroom dtfrven wy, evenals de Engelsche pers dat gedaan heeft, deze film een der meest gelukkige verras singen van dit seizoen noemen. Gary Cooper, wiens naam de vlag van de film is, steekt met zyn schouders, figuur lijk gesproken, geen centimeter boven de 'anderen uit. Allen zyn prachtig. In het conflict tusschen den strengen kolonel en zyn zoon, die tegen zyn wil kersversch van de school als onderofficier by de lanciers is gekomen, bereikt het spel enorme hoogten. Maar de film gaat nog dieper. In de Eer ste helft althans zyn de karakters afzon derlijk subliem van scherpte tegen het fond der conflicten geplaatst. De conflicten zyn min of meer onpersoonlijk. Zij spruiten n.l. principieel voort uit de botsing tusschen het eryaren inzicht van de oude garde en den Gary Cooper en Franchot Tone, die in „De Bengaalsche lanciers" dikke vrienden 'feyn. ven als men weet, dat hy voor velen feitelijk een geheel onbekende is, die echter getoond heeft veel te kunnen en ongetwijfeld zullen van hem nog groote dingen te verwachten zyn. In deze rolprent wordt getoond, wat men inderdaad kdn bereiken met een film. Geen botweg weergeven van feiten en deze dan nog zoodanig voorstellen dat het lykt alsof het film is, doch werkelijk visueel werk, dat wel leegten heeft, doch die zyn zelden en worden veelal gevuld door het^ geluid. De montage van deze film is fel en scherp, precies zooals het filmproduct. De dialoog boeit met haar geestigheid voortdurend en jeugdigen overmoed van de jonge officie ren. Als diepere oorzaak dient in de film de tragische gespletenheid van de karakters in mannelijke hardheid en vrouwelijke sen timentaliteit. Deze sentimentaliteit, telkens en telkensweer in de film met zooveel woor den typisch vrouwelijk of „moederlijk" ge noemd, is, behalve balsum op de wonden, die het blinde plichtsbesef aan de menschen toebrengt, een bron van kostbare impulsi viteit, die tot persoonlijke heldendaden voert. Het is een grandioos werk dit prachtige Engelsche werk dat in Hollywood vervaar digd werd. Gestoofde varkensnieren. 3 varkensnieren, 100 gr. höter, 1 blokje delfrite, 1 eiwit, paneermeel, zout, peper, bloem, driehoekjes of reepje* brood, boter. De nieren worden gewasschen, opgezet met koud water, even door laten koken; daarna het water afgieteh en de nieren on der de kraan afspoelen. We ontnemen hier door de sterke smaak aan het vleesch, dat doormidden wordt gesneden om gemakke lijk de vaten uit te snijden, en eventueel vet, daarna aan dikke plakken snijden, die met peper en zout worden bestrooid en door bloem gewenteld, daarna door het eiwit, dat met een paar lepels water los geklopt is en tenslotte door paneermeel. De delfrite wordt heet gemaakt en hier in worden de plakken aan beide zijden ge braden, boter toevoegen en meebrumen en 'tenslotte nog wat water, alles een klein half uurtje laten stoven; jus binden met wat bloem; -vleesch op een schaal rangschikken, overgieten met saus en het geheel garnee- ren met driehoekjes of reepjes brood, die in boter goudgeel* gebakken zyn. Rozijnenrol. 150 gr. zelfrijzend bakmeel, 125 gr. boter of margarine, 100 gr. fyne broodkruim, 100 gr. suiker, 300 gr. sultana-rozijnen, tikje zout, 3 eieren, een weinig melk (pl.m. twee eetlepels). De beide eieren worden geklopt, de bloem wordt gezeefd en in een kom gedaan met een half afgestreken theelepeltje zout, daarna maken we een kuiltje In het midden, doen er een weinig van het eiermengsel by en roeren van het midden uit qm er de bloem mee te vermengen, tot alle vloeistof verwerkt is, daarna voegen wij de gesmolten boter, suiker en goed gewasschen en ge droogde rozijnen erdoor, tenslotte wordt nog de fijngemaakte kruim van oud brood door het beslag gewerkt. Een witte doek wordt in heet water nat gemaakt, daarna uitgewrongen en met bloem bestrooid. Het deeg wordt er in gedaan en het servet op gerold, daarna wordt dit aan beide kanten met een bandje vastgebonden. Er moet vol doende ruimte oveWSven, dat het deesj» kan rijzen, zoodat ve het bandje niet/fe dicht bij de deegrol moeten vastmaken. De pudding wordt anderhalf uur in een pan met heet water gekookt. Koffievla. 6 dX. melk, 1 dX. extract van coffeïne- vrije koffie, 1 ei, 35 gr. vanille custard- poeder, 75 gr. suiker. De koffie wordt gemalen, b.v. 1% 2 lood en hierop gieten we ruim 1 d.L. kokend wa- ter, laten ze een minuut of tien trekken en*, zeeven ze door een doekje, opdat alle stukjes koffie achterblijven. We nemen coffeïne- vrye koffie, omdat de vla dan zoowel door kinderen, als door patiënten of herstellen den beier verdragen kan worden. De melk wordt aan de kook gebracht met de suiker, het ei geklopt en vermengd met de custardpoeder en lepelsgewijze met de afgekoelde koffie, daarna wordt met een dun straaltje een deel van de heete melk bijge voegd en alles teruggeda^p ia de pan, waarin wy de vla zachtjes en roerende even door laten koken; daarna flink opkloppen met de garde tot ze grootendeels afgekoeld en luchtig is en in een glazen schaal over brengen om geheel en al koud te worden. Presenteeren met vinger-biscuits. Rijst met tuttifrutti. 125 gr. rijst, 6 d.L. melk, '25 gr. boter, ruim kopje suiker, paneermeel, klontjes boter, 2 eieren, 250 gr. tutti-frutti, 50 gr. suiker, citroenschilletje, maizena. De tutti-frutti wordt gewasschen en min stens 24 uur geweekt; voor de rijst brengen wij de melk aan de kook met de boter en suiker, strooien er de gewasschen rijst in, brengen ze aan de kook, plaatsep een as best plaatje onder de pan en laten de rjjst heel langzaam gaar smoren. We kloppen eerst de eierdooiers, roeren ze door de rijst en kloppen daarna het eiwit zeer styf en voegen er dit eveneens bij; daarna vetten wy een rijstrand in, doen er de rjjst in en Pi ZONDAG: Kop bouillon, biefstuk, doperw ten, aardappelen, mocca-ehocoladepud- ding. MAANDAG: Kalfsgehakt, stoofsla, aard appelen, griesmeelschotel. DINSDAG: Riblappen, postelein, aardap pelen, rozijnenrol. WOENSDAG: Gestoofde varkensnieren, andijvie, aardappelen, rabarber. DONDERDAG: Macaroni met kalfspoulet en gehakt, gebakken aardappelen. VRIJDAG: Tong met spinazie, aardappel- purée, watergruwel. ZATERDAG: Tomatensoep, groentensla, koud vleesch. „Le Grand Jeu." In het Thalia-Theater. Een nieuwe film van Jacques Teyden in het Thalia-Theater wordt vanaf heden avond vertoond de Fransche film „Le Grand Jeu", een van de beste en artistieke films die «den laatsten tyd in Frankrijk werden vervaardigd. „Le Grand Jeu" is het verhaal van een jongeman, die ter wille van een vrouw allen wat hy bezit uitgeeft, tenslotte geld steelt en als de vrouw niets meer van hem weten wil, als hy»arm is, dienst neemt in het vreemdelingenlegioen. Vier jaren zyn voorbijgegaan. Het Ma- rokkaansche klimaat, het harde leven der legionnaires en de groote liefde,, welke hy niet vermag te vergeten, hebben hem ze delijk en lichamelijk geschokt, maar belet ten hem niet, een flink en plichtsgetrouw soldaat te zyn, die het vertrouwen en d« achting zjjner kameraden en meerderen ge niet. Zjj bewonderen zyn moed, die aan doodsverachting grenst, doch die in wer kelijkheid voortspruit uit het verlangen af scheid te kunnen nemen van een leven, dat hem tot last geworden is. Op een dag maakt hy kennis met een zekeren Clément, houder van een obscuur hotel, en diens vrouw Blanche,die Martel de toekomst uit de kaarten voorspelt en beweert, dat hy op nieuw de vrouw zal ontmoeten die hjj nooit heeft opgehouden te beminnen. Hy zal weer gelukkig zyn, weer de dwaasheden om ha rentwille begaan, ja zelfs een moord ple gen En de voorspellingen worden be waarheid. Hjj maakt kennis met de cabaret-zange res Irma, Florence's sprekend evenbeeld, uitgezonderd in stem en karakter. Pierre is gefascineerd, bezorgt het meisje een betere betrekking in Clément's etablissement en kan niet gelooven dat deze vrouw een an dere is, dan de minnares, die hy heeft ver loren. Blanche verbiedt Irma, Martel uit dien droom te doen ontwaken, en de nieu we, in zyn hart opbloeiende liefde heeft een zeer gunstige invloed op den jongeman. Tegen htt einde van zyn diensttijd ver neemt Martel, dat hy een vermogen geërfd heeft van een overleden oom. Hy biedt Ir ma aan, haar mede naar Frankrijk te ne men, waar zy- zullen trouwen en een nieuw leven beginnen. Zjj zjjn in Casablanca. Al les „is gereed voor hun vertrek. en plot seling ziet de jongeman zich weer geplaatst tegenover Florence, mooier en stralender dan ooit. Onmiddellijk is het hem duidelijk; het zal hem slechts mogelijk zyn te leven met haar of in de eenzaamheid. Hy tracht de verhouding weer opnieuw aan te knoo- pen, doch zy, niets van de erfenis afwetend, weigert. Zonder bedenken neemt hy op nieuw dienst by het legioen, keert dan weer naar Irma terug en belooft haar, zich bin nen drie dagen bij haar te zullen voegen, wel wetend, dat hjj haar nimmer zal weer- J Pwre heeft zqnoude garnizoen en zyn kameraden teruggevonden. Op zekeren mor gen, als het regiment weer op het punt staat, naar het Zuiden te vertrekken, zal Blanche den légionnaire nog eenmaal de toekomst voorspellen. Wat ziet zjj in de kaarten? Zjj zwijgt, tracht de jongeman te misleiden, maar hy heeft het begrepen; zjj heeft het teeken des doods ontwaard en deze vrouw vergist zich niet. Hjj glimlacht, bestijgt zijn pa^rd en be zet zyn plaats in de colonne die hem zal begeleiden op zyn laatsten heldentocht. De hoofdrollen in deze bijzonder film wordert vervuld door Marie Bell, Charles Vanel en Franqoise Rosay, die vaak de Fransche Marie Dressier wordt genoemd. storten deze daarna op een sèhotel. De ge weekte tutti-frtitti wordt slechts eyen op geweld met suiker en citroenschillekje, daarna met een schuimspaan uitgeschept en om de rjjst gelegd, de sap wordt gebonden met een weinig maizena, daarna over de rijst gegoten. Mocca-chocoladepudding. 125 gr. aan stukjes gebroken vanille- reepen, d.L. slagroom, 3 d.L. melk, 1 d.L. sterke cofféïnevrye koffie-extract, 6 bladen witte gelatine, 3 eieren, 2 eetlepels suiker, tikje zout. Wjj brengen 3 d.L. melk aan de kook, doen er de aan stukjes gebroken reepen bjj en laten deze in de heete vloeistof oplossen, evenals de suiker. Twee heele eieren en 1 dooier worden flink geklopt en by kleine hoeveelheden voegen wjj de warme choco lademelk erbjj, zetten het mengsel op een lage pit, brengen het roerende aan de kook, nemen de pan van het vuur en lossen'er de in koud water geweekte gelatine in op en roeren er het coffeSme-vrye koffie-extract door, laten de massq afkoelen, roeren van tijd tot tijd om het zakken der gelatine te voorkomen en kloppen tenslotte de room en het achtergehouden eiwit met een tikje'zout stijf en voegen dit bjj de cremApöodra deze drillerig wordt, gieten alles owr in een met koud water omgespoelde vorm en laten het geheel en al stijf worden, zoo mogelijk op ij8, doch zulks is niet noodzakelijk. Flensjestaart met jam. Maak een glad beslag van L. melk, 1 ons bloem, theelepel zout en 3 eieren, en bak hiervan met c.a. 1 ons boter uiterst dunne flensjes, rol ze rilet op, doch strijk telkens tusschen twee flensjes een laagjt jam, behalve op de bovenste. Klop de 3 ei witten goed styf met *at poedersuiker en stapel ze op de flensjes. Laat alles in een lauwwarme oven opdrogen en geel kleuren.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4