It d! Brussel en Wereldtentoonstelling a j 4.75 p. p. alles inbegr. Tl I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ho. 18913 Dinsdag «'fJuniHlsSB n A f MET GEBRS. VAN GOG 9 en 16 JUNI feuilleton. I Het huis zonder licht. i Wielerbaan - Gouda. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve en Feestdagen - GEEN ZORGEN. WIJ zorgen voor UÜI EEN KLEINTJE EEN KWARTJE M 7 4“|l Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 van 5 tot 10 Juni. Ofschoon kort voor liet aankomen aanvallen, die tot dusver waren onderno- BUITENLAtWSCH NIEUWS. S 2 1 I 3 HOOFDSTUK II. Onder dwang n (Wordt vervolgd) T 't etiket flesch Onze bureaux zijn Interc. 2745. Postrekening Abonnementen wordf bij onza agenten en L geering had verwacht. Wat de handhaving van den Zwitserschen ITALIC. Nieüw grensincident in Somaliland. Er is een nieuw incident voorgevallen op de grens tusschen Italiaansche Somaliland en Abessynië. Weliswaar zijn er nog geen bijzonderhe den van bekend, maar men verzekert, dat het incident ernstig is, hoewel niet zoo be langrijk als dat van Oeal Oeal. In Italiaansche politieke kringen noemt soliede Boek- >r de plaatsing zijn. d I. Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. in er toch vlug doorheen geslagen. Niemand heeft iets gemerkt... Revis deed wat ze verwacht had: hij was haar nageloopen. Juist bij de garde robe haalde hij haar in. Miss Haskell! Op het geluid van zijn heesche, rauwe stem, ging er even een rilling door haar lichaam en terwijl ze zich naar hem om wendde, dacht ze: Addie of Grimes zullen komen om téz zien wat er met mij aan de hand is. Of als het Addie toch maar is! Op het oogenblik, dat ze den man. die haar gevolgd was, in de oogen keek, greep een nieuwe angst haar aan. Tot nu toe had ze haar vrees bedwongen door haar heele denken te concentreeren op de overweging, dat hij haar niet in de palmenzaal mocht aanspreken. Maar nu het tot een ontmoeting was gekomen, kon ze het bewustzijn niet meer van zich afzetten, dat ze hulpeloos was, dat hij haar zou aanvallen en dat ze een kwets bare plek had. Haar helderheid van geest verliet haar. De muziek en het stemmengegons, die uit de zaal tot haar doordrongen, werden tot een verward en beangstigend rumoer. De loomheid in haar ledematen scheen ondraaglijk, ze had een gevoel in haar voorhoofd alsof er met een menigte gloeiende naalden in geprikt werd. Ze meende een verwijtende, beschuldi gende uitdrukking op zijn gezicht te be speuren, maar het gelukte haar, hem met een rustigen. standvastigen blik aan te zien. Iedere Gouwenaar bezoekt toch minstens één avSud de ZESDAAGSCHE lederen avond van S—>0 uur. genoemde gemiddelde snelheid afgelegd. Gisteren, behaalde het schip over een af- stand van 174 mijl een snelheid van 32.39 .-den dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, loopers, den boekhandel en de postkantoren. dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef. :ening 48400. de gewone begrooting en de volstrekte handhaving der fransche munt op haar huidig peil. Hij is nochtans van meening, dat de her vatting van den ruilhandel en het econo misch herstel van de wereld zeer verge makkelijkt zullen worden, wanneer de andere naties, de voordeelen inziend, van Lev het doodvonnis zijn? En dat onze Regee- ring daarom onder iedere voorwaarde die I ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /a2.25, per week 17 cent, overal waar de aezorging per looper geschiedt. Franpo pet post per kwartaal 3.15. Bespi. M. DE KNEGT, Nieuwe Haven 124. Vraagt ons ZOMER-PROGRAMMA. bloemkool bijkans stil en het is juist de tijd, dat groote hoeveelheden bloemkool aan 'de markt komen. In 1934 exporteerden wij in maand Juni naar Dmtschlahd niet I De nood in den tuinbouw, i I betalingscontingenten diende be verhqogen, door verlaging der op de clearing drukken- de renten, door verlaging der contingenten I voor. koloniale producten of hoe dan ook! I De Nederlandsche tuinbouw verkeert in een noodtoestand als nooit tevoren; de situatie, wordt volkomen onhoudbaar. Wy doen nog- De Bondsraad en de Nationale Bank zien I nauwlettend toe op hetgeen er met den I Zwitserschen franc geschidet om, wanneer het noodig mocht zijn, direbt te kunnen in grijpen, en de Valuta tot het uiterste te ver dedigen. VEREENIGDE STATEN. Hearst verklaart den oorlog aan Roosevelt. Hij beschuldigt den president van ongrondwettige machts-usurpatie. De breuk tusschen Roosevelt's regeering en de Hearst-pens schijnt nu definitief te zyn geworden. In de Hearst-pers is name lijk een hoofdartikel verschenen, ondertee- kend door William Randolph Hearst, waar in Roosevelt o.a. wordt beschuldigd op on grondwettige wyze macht aan zich te trek ken en zich te bekleeden met een gezag, dat vaak grooter is dan dat van een constitu tioneel vorst in Europa, en practisch gelijk aan dat der Europeesche dictators. In de politieke wereld vraagt men zie. thans af, welke kans Roosevelt in 1936 heeft op herkiezing tot president, nu het er aillen schijn van heeft dat Hearst een campagne tegen hem zal beginnen. De Normandië wint den Blauwen WimpeL Snelheidsrecord van de „Rex” gebroken. De Normandië", het nieuwe Fransche passagiersschip, heeft de reis van Le Havre naar New-York volbracht in 4 dagen, 2 uur en 14 minuten, terwijl het record was 4 da gen, 14 uur en 27 minuten. De afstand tusschen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose werd met de zootv. De ernst van den toestand drong zoo duidelijk tot haar door, alsof ze thuis, In df* stilte van haar kamer, In een roman bet relaas van eens anders geluk las. Ze moest zich tusschen Buckner en Revls stellen, een gordijn vormen om voor de oogen van den man, dien ze liefhad, den herkennlngsjjllk van den ander onzicht baar te maken Terwijl ze met bliksem snel werkende hersens precies berekende, waar ze zou loopen om in Rlvis’ gezichts kring te blijven, moest ze twee keer even wachten om een- Kellner te laten passee- ren en eenmaal was zij gedwongen zich met zooveel kracht tegen een stoel aan te drukken, dat de dame, die er op zat, een boozen uitroep Het hooren, welke Mary ijlings een- verontschuldiging deed mompelen. Dit alles was de uiting van een zuiver PLAATS f VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Dus u herkent mij, hé? ging hij voort en er klonk grimmige strijdlust in zijn schorre stem. Ja, ik herken u, mr. Revls. Ze huiverde van afschuw. Als ze hem maar kon vernietigen dit ontaarde sujet maar kon bfletten ooit weer haar pad te kruisen! Za beet zich op de lip pen. ze schrok zelf van haar moorddadl- gen haat tegen dezen man. Hij kwam een stap nader, alsof hij haar wilde verpletteren met zijn enorm pos tuur Hij was lang en buitengewoon zwaarlijvig. Zijn dikte had iets wanstal tigs. Zijn rood gezicht was opgezet, zijn strakgespannen huid glom vettig. Of schoon zijn linkerschouder wel vijf centi meter hooger was dan zijn rechter, hield hij het hoofd eenigszins naar rechts een eigenaardigheid, die het zelfbewust zijn. dat uit zijn heele persoonlijkheid sprak, nog onderstreepte. U dacht zeker, dat Ik dood was, hé? Een vage knik scheen zijn veronderstel ling te bevestigen. In ieder geval zou u wel graag wil len. dat ik het was, nietwaar? En er trok een gemeene -grijns over zijn gezicht. Ze negeerde zijn opmerking en zijn hatelijke gelaatsuitdrukking en vroeg kortaf Waarom bent u mij gevolgd? Waarom was u bang, dat ik u bin nen zoud aanspreken? dat wanneer zij boog, zijn gezicht boven’ haar zichtbaar zou blijken voor Grimes Buckner. Zoodra zij zeker was\ dat haar opzet zou gelukken, bukte zij zóó snel, dat hun handen elkaar raakten op het oogenblik, dat zij beiden naar den zakdoek grepen. Hun hoofden bevonden zich dicht bij elkaar, dit was het moment, waarop ze gerekend had. Kijk den anderen kant uit, als u zich opricht, beet ze hem fluisterend toe Spreek me niet aan. Ze was zelf verbaasd over de klank van haar snelle, sissende woorden Zij was van plan geweest hem een verzoek te doen, zóó vertwijfeld, dat zelfs hij het niet zou hebben geweigerd. In plaats daarvan was het een bevel geworden, dat geen twijfel liet omtrent den afkeer, dien ze jegens hem voelde. Het was niet alleen of ze tegen iemand sprak, die vér be neden haar stond, maar tegen een vol komen minderwaardig schepsel Haar woorden hadden, in weerwil van haar zelf. den vorm van een wapen aangeno men. dat zijn gevoel van eigenwaarde diep moest wonden Tdch hadden ze de gehoopte uitwer king. Toen ze overeind kwam en haar weg naar den uitgang voortzette, richtte hij zich ook op en keek de zich verwijderen de meisjesgestalte na Terwijl zij. uiterlijk nog steeds kalm, door de vestibule naar de garderobe liep, wenschte ze zichzelf geluk. Het scheen een eeuwigheid te duren, maar ik heb me end» tegen gestemd heeft grooter is dan de re- het geering had verwacht. Fransche monetaire stelsel en de o. ^at handhaving van den Zwitserschen avcuni Vtt tastbaarheid van zjjn munt ogjeveren, ge franc betreft, de Nationale Bank had alle I knoopen. meenschappelyk zuilen besluiten om zich aanvallen, die tot dusver waren onderno- I te vereemgen, teneinde de internationale 1 afgeslagen, en voorloopig bestond er „Normandië” werd gemeld dat het schip monetaire stabiliteit te herstellen. geen aanleiding tot speciale maatregelen. I njet in was geslaagd den „Blauwen Wil ZWITSERLAND. De waterval van Schaffhausen bedreigd. Een medewerker in Duitschland gchryft ons: De welbekende waterval van Schaffhau sen, de grootste en indrukwekkendste van Europa, loopt gevaar, het iflachtoffer te woiyien van de kanaal-plannen in Zuid- Duitschland en Zwitserland. Men is bezig den BoveruRyn van Bazel naar het Boden- meer tot een scheepvaartweg van grooten diepgang te maken en tegelijkertijd het Bo den meer te reguleeren. Daarbij is ook de waterval betrokken. De technici hebben een plan uitgewerkt dat beoogt de scheepvaart langs een stelsel van sluizen om den waterval heen te leiden en alles te vermijden, wat de schoonheid van het landschap bij het natuurwonder zou kunnen schaden. De vraag blyft echter of zy daarin zullen slagen. De ervaringen by den aanleg van het Neckar-kanaal opgedaan, zijp in dat op zicht allerminst bemoe^gend, want daar is het landschap bij Heidelberg metterdaad verknoeid! De Zwitsersche bond voor heemschut heeft reeds tegen de plannen geprotesteerd en althans bereikt dat er naar nieuwe we gen wordt gezocht om den waterval onge rept te behouden. Zwitserland paraat. Regeering en Nationale Bank zullen valuta tot het uiterste verdedigen. In 'ie gisteren gehouden zitting van den Bondsraad heeft bondspresident Minger uitvoerig verslag uitgebracht over het re sultaat van de gisteren gehouden volks stemming over het z.g. „crisis-initiatief”. Hij wees erop, dat het aantal personen, dat van de er niet in was geslaagd den „Blauwen Wim pel” te veroveren tengevolge van de slechte weersomstandigheden, waardoor het schip genoodzaakt zou zyn geweest een omweg van 100 zeemylen te maken, alsmede een kleine avery, is thans officieel vastgesteld, dat de Oceaanstoomer van de Compagnie Generale Transatlantique het record, dat op naam van Italiaansche schip „Rex” stond, heeft verbeterd en het recht heeft verworven op de unieke onderscheiding. Het schip werd te New-York door dfcn geweldige menigte met groote geestdA ontvangen. Vandaag zal Mevr. Lebrun, de echtgenoote van den President van Frank rijk, door President Roosevelt worden ont vangen. Een der ontvoerders van George Weyerhauser gevat. Na vuurgevecht met 20 agenten. Het departement van justitie maakt* be kend, dat Volney Davis, lid der bende van dien tegenwoordigen staatsvijand no. 1, Alvin Karpis, een der medeplichtigen aan de ontvoering van den bankier Bremer en den zoon van den multimillionnair Weyer hauser, Zaterdag te Chicago na een hevig geweervuur door 20 agenten der federale politie is gearresteerd. FRANKRIJK. De plannen van Caillaux. Ofschoon voorstander van monetaire stabilisatie, geen initiatief tot bijeen, roeping eener conferentie. i Daar een aantal bladen aangekend igd heeflylat Caillaux zou overwegen om een nieuwe monetaire conferentie uit te lokken om te komen tot een regeling der onder linge verhouding der munten, stelt de mi nister van Financiën er prys op te verkla ren, dat hy, ofschoon voorstander van een stabilisatie dier munten, meeht, dat het niet aan hem ligt, om een dergelijk initiatief te nemen. De minister zal zich enkel toeleggen o deze dubbele taak: het herstel van het evenwicht der inkomsten en uitgaven van mechanisch Instinct tot zelfbehoud, dat, bulten haar wM, in de diepten van haar bewustzijn scheen te werken, z^oals ze ook Iedere noot van de muziek Koorde en den grijzen sigarettenrook boven de ta fels zag hangen en de opgeHö^en gezich ten waarnam van drie mannen en een vrouw, die haar aankeken, terwijl ze voorbijging. Maar haar alles overheerschende, als met een mes in haar brein gegrifte ge dachte was Ik moet voorkomen, dat hij hier tegen mij .spreekt en mag niet laten merken, dat er iets niet in den haak is. Op de gasten, wier aandacht ze trok, maakte ze geen andtjfe indruk dan dien van een knappe, sldïike» jonge vrouw, die zich gracieus bewoog tusschen een dool hof van gedekte tafels, vluchtig glim lachend en met een allerliefste uitdruk king op het mooie, sprekende gezichtje als verontschuldiging voor de verwarring die ze veroorzaakte. Ze hield de oogen niet voortdurend ge vestigd op den man, dien ze vreesde. Een strak, uitdagend staren zou haar inner lijke spanning verraden hebben en met bewonderenswaardlge zelfbeheerschlng slaagde zij er in dezen lijdensweg te gaan zonder één moment haar masker van onverschilligheld^af té leggen .Toen ze vlak bij Revis was, liet ze haar zakdoek vallen en bukte zich niet eerder om dezen weer op te rapen, voordat ze aan de beweging van zijn schouders zag. dat hij zich gereed maakte dat te doen. Door haar aarzeling wilde ze voorkomen. xelfs 2.894.000 kilo, terwijl momenteel de Jdni-export naar Duitschland zoo goed als geheel stop zal staan. Vanaf 6 Mei j.l. was dit het geval met de spinazie, vanaf 20 Mei jj. volgde de sla. De Tuinderij schreef: „Dit jaar is gelyk gezegd voor het tweede kwartaal 1935 sftchts beschikbaar 40% van verleden jaar in hetzelfde tijdvak, dus voor bloemkool 40% yan 432.000 oftewel circa 175.000. Aangezien het gewenscht moet worden ge acht, dat voor dit beschikbare bedrag een zoo groot mogelyke hoeveelheid naar Duitschland zou worden uitgevoerd, ver deeld over zoo groot mogïdijdM^tydruinite, heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale reeds begin Mei de bepaling ge maakt, dat Rechts gedopte bloemkool voor Duitschland ihocht worden verkocht en dat het maximum door onze exporteurs aan hun «Duitsche afnemer® in rekening te bren gen bedrag ter betaling via de clearing zou mogen zyn: 20.per 100 K.G. terwijl op 20 Mtei dit bedrag werd verlaagd tot 15. per 100 K.G. Aangezien in dat maximum- factuurbedrag zyn inbegrepen aJle kosten der exporteurs tot aan de grens, dus de veilingsprys, de verpakking, het pakloon, de vracht, de verdere bijkomende onkosten en het eventueele winstpercentage, is het duidelyk dat by dergeljjke maximumprijzen roor den tuinder slechts een bedrag over- •chiet, dat ver beneden zyn kosten van pro ductie ligt. En toch ondanks deze lage maximumprijzen werd het voor ,bloemk<>< beschikbare betaiingscontingent ad 175.000 reeds de vorige week bereikt en was de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale dus wel genoodzaakt om vanaf Maandag j.l. die verdere export naar Duitschland met betaling over <le clearing stop te zetten." En het ergste is, dat dezelfde maatrege len voor alle groenten zullen moeten wor den genomen. Voor komkommers, boapeen, tomaten, asperges etc. Do Tuindiery tedkent verder aan: Hebben wy te veel gezegd, toen wy in Maart verklaarden, dat de vastgestelde be talingscontingenten voor onzen tuinbouw Al zijn er in het lief, al zijn er hondert vlecken, Men vindt terstond een kleed om alle vuijl te decken. Erasinus. De betalingsmoeilijkheden van Duitsch land en de door ons land ingevoerde clea ring met de consequenties, welke daaraan verbonden zyn, treffen onzen tuinbouw hard. De Tuindery, het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland laat nimmer na om den n^od bij de tuinders, in het licht te stellen. Het wjjst op het besluit van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale om vanaf 27 Mei j jj. geen veneffeniscertificaten meer af te geven voor het tweede kwartaal 1935 voor 1 bloemkool. Hierdioor staat de handel in consument verkocht worden, momenteel 4,w schrikbarend ddur?” Het Alg. Hbld. heeft I op die duurte de aióïilacht gevestigd; hier 1 gelden het ten eerste het bekende probleem -----1 der hooge distributiekosten en ten tweede minder dan 2.734.000 'kilo en in Juni 1933 het koude voorjaar. De Tuindery erkent, dat de groenten den laatsten tyd alle door den handel worden afgenomen. De groei is coor het abnormaal koude voorjaar onvol doende, zoodat de diverse groentensoorten slechts in beperkte hoeveelheden worden aangevoerd. De prijzen op de veiling wer den hierdoor natuurlyk gunstig beïnvloed, 'Voor de tuinders is het gelukkig, dat zy al thans voor deze geringere hoeveelheid een prjjs ontvingen, die iets boven den mini- njpmprys lag. Maar nu moet men niet bij het eerste het beste vleugje van prysver- hooging der groenten, by de consumenten onmiddellyk den indruk wekken, alsof thans de geldelyke inkomsten voor de tuinders weer ruim vloeien en het leed voor hen ge leden is. Want dit is volkomen in strijd met de werkelijkheid." Wjj geven de Tuindery hierin gelijk. De consument zal echter zeggen: „Goed de tuinders krygen te weinig, de handelaren beweren ook een drogen boterham te ver dienen, doch wy betalen een behoorlyke marge boven den veilingsprys, niettegen staande onze inkomsten ook hard twugloo- pen. Doch dit is juist het moeilijke pro bleem, dat onze Regeering heeft op te los sen en waarvoor zy geen oplossing ziet! ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 5 regels 1.30, elke regel meer /OJ25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2^5. elke regel meer /0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te GOIDSCHÊ COURANT. welke de volstrekte handhaving maals een beroep op de Regeering om toch onmiddellyik maatregelen te nemen.” l Vanzelfsprekend komt by deze noodkreet de gedachte naar voren: „Waarom zyn de groenten, die in den kleinhandel aan den consument verkocht worden, momenteel zoo J

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1