==£Ï3É2 V i l t7- - t De Pinksteros, - W etenswaardigheden. lkMa fauAw. Waar blijven de Boskoopsche Bloemen en Planten Verschillende Recepten. Het radicale1, schuurpoeder lh e&ige landstreken vormt het opzetten van den Pinksterboom het middelpunt der Pinksterspelen. De met helle roode, blauwe en gele linten versierde, van onderen van zijn tak ken beroofde slanke, hooge berke boom, de „Meja" wordt in den Pink sternacht op het dorpsplein geplant en is gedurende de Pinksterdagen het middelpunt van de "feestelijke De- dry vigheid. Op den middag van den tweeden Pinksterdag komt de dorps jeugd by elkaar en danst om den boom heen in bonte mengeling, daar na wordt hij „losgegraven", d.w.z. de grond om de stam wordt zoo losge woeld, dat deze begint te zwaaien. De jongen, die de kroon van den vallen den boom vastgrijpt en afbreekt, is de helf van dien dag en de meestbe- geerde danser by het daaropvolgende „Pinksterbal". In het zuidelyk deel van het Zwarte Woud, het z.g. „Hot- zenwald", verzamelen de jongens in den Pinksternacht de melkstoeltjes van alle boerderijen, waar een aardig „Wüldlermaidli" woont, en binden deze hoog aan de takken der dorps linde, die in den Pinkstermorgen deze zonderlinge versiering dragen. Na de kerk stroomt 't jonge volkje van het dorp tezamen en er wordt strengt kritiek uitgeoefend op iedere melk stoel. Wee, wanneer er1 een ontdekt wordt die „n-iet schoon" d.w.z. niet netjes geschuierd is, zooals het voor zulke feestdagen behoort: een doorn struik wordt voor het huis van het meisje geplant en ze heeft nog lang de spot der anderen te verduren. In vele streken van Midden-Euro pa heet ieder meisje, dat tusschen Pa- schen en Pinksteren haar 18e jaar bereikt, „Pinksterjonkvrouw". Op Pinksterdag vbrmt zich bij de dorps bron een vroolyke bonte optocht, waarvoor de muzikanten loopen. Voor ieder huis, waar een Pinksterjonk vrouw woont, wordt halt gehouden, dan komt het meisje met haar vryer naar buiten, en beiden sluiten zich by de feestelyke troep aan, die dan naar het „Pinksterveld" gaat, waar onder het groene bladerdak tot in den nacht wordt gedanst. Een overleveripg, die in het Noor den zoowel als in het Zuiden optreedt en die oorspronkelijk wel een diepere beteekenis zal hebben gehad, is het bekransen van een halfvolwassen jon gen met veldbloemen en frisch groen, die dan onder het zingen van lente liederen door het dorp wordt ge dragen. Zijn begeleiders komen met hem aan de huisdeuren en spreken daarby in koor: door PAUL HOLTEN. EEN GUNSTIGE GELEGENHEID. Meneer Smit, mag: ik u de hand van uw dochter vragen verwijderd worden, zooals ge het door een voorjaarskuur met Uw lichaam doet, zegt hy, meer als een geneesheer dan als een zieleherder. De bóoze geest, de geest van nijd en afgunst en woeker. Hoe zal het goede hart daarin kunnen slaan? En toch, gy allen hebt een goed hart; alleen heeft alles wat laag en onedel is, zich in den loop van het jaar opgezameld, en nu moet dat er eens allemaal uit, opdat ge weer bevryd wordt en vrij uit kunt ademhalen. Met bidden en zingen alleen haalt ge den nieuwen heiligen geest niet binnen; handelen móet ge. Wie iets goed te maken heeft die ga heen en doe het. Wie een ander leed heeft berokkend, die vergelde het met goed! Wie zyn tong niet in bedwang heeft kunnen houdenk die neme de onvriendelijke woorden te rug. Doch wat zal ik nog langer pre diken? Ieder weet, hoe hij den Hei ligen Geest kan bezweren. En nu, laat ons bidden! Prachtig kan Jochem al spelen op zijn mondharmonica en toch doet hij het niet graag. Het is hem, alsof hy om dit kleine instrument zijn hond, die zijn kameraad was, verraden heeft. Nu zit hy aan de beek en is mei; zichzelf in tweestrijd of hij een Pink sterlied zal spelen of niet. De beek kabbelt lustig en ver beneden hem kronkelt zich het smalle water dóór de landen van Rockow. Daarom geeft Jochem haar zijn woorden mee: de We vingen een bonte jongen als buit. Wie hem zien wil, home zijn huis maar uit. Met de bloemen hebben we rond gedanst En er de jonden toen mee bekranst. Zes stukken van drie spek en zes eieren, Als we weggaan, hoor je de klokken beieren. Het merkwaardigste van alle Pink stergebruiken echter is wel de Oud- Beiersche Pfingstl" of „Wasser- vogelritt", die in zyn menigvuldige gedaante veel der oude cultuurresten doet opleven. Volgens overleve ring namen aan zoo'n optocht een stad in Neder-Beieren de volgen de maskers deelNachtwachten, land meters, trommelslagers, trompetbla zers, schoorsteenvegers, hansworsten, slijpers, de dokter, de Waard, land rechter, boer, stadsheer en boeren deern, kluizenaars, Bacchus op een vat rijdend, grappenmakers van een geweldigen omvang, duivels, Hans en Grietje, een heks op een vlaggestok, Luther met Katharina Bora, eindelijk de „Watervogel" of „Pfiilgstl" te paard met een gevolg van veertig beredenen. De Pfingstl droeg als masker een groote, naar achteren gebogen zwanenhals met dè kop. Na de omrit werden van een verhevenheid uit min of meer boos aardige spotverzen over bepaalde per sonen of gebeurtenissen gelezen, waarna met het in Beieren gebruike lijke paardenrennen besloten werd. Dergelijke Pinksteroptochten zijn tegenwoordig nog in geheel Beieren gebruikelijk. beek moet ze naar Gisela dragen en haar zeggen, hoe boos hij op haar is, dat ze hem zoo overrompeld heeft. Doch daar opeens, wat is dat? Zyn het zyn gedachten, die hem plagen? Hij hoort uit de verte het geblaf van een hond, alsof het Wodan was. Onwillig draait hij zich om. Daar komt Wodan aangesprongen, met lan ge sprongen jaagt hij langs de beek naar beneden en begroet Jochem met een doordringend vreugdegehuil. Weggeloopen, Wodan? Ben je er vandoor gedaan? Gelijk heb je...! Maar dan komt Gisela zelf er aan en ze ziet er niet uit, alsof de hond haar ontsnapt is. Ze wenkt hem toe en lacht: Ik kom je Wodan terug brengen, Jochem, zegt ze, terwijl ze hem een hand geeft. Neem het me maar niet kwalijk. Ik was... Maar ik weet immers veel te goed, dat het maar een grap van U wasl liegt Jochem er op los. Ik heb toch ook niet in ernst de mondhar monica... Die hou je, dat spreekt van zelf, ik heb hem je cadeau gedaan! Niks spreekt vanzelf! En hoe kwam U er dan bij...? Als je mij bewijzen wilt, dat je niet meer boos op me bent, dan moet je hem Jiouden, Jochem! Anders... Nu het er zoo mee staat, haalt Jo chem de mondharmonica, zijn mond harmonica voor den dag en als hij haar aan den mond zet, valt hem een nieuw lied in, een schoone, jubelende iPinkstermelodie:. De „Pinksteros" behoort tot die on der het volk gebruikelijke begrippen en uitdrukkingen, die vele in den mond nemen, zonder eigenlyk te we ten, waaraan zy hun ontstaan te dan ken nebben. Want de eeuwenoude volkszede, waarin het woord zyn oor sprong vond, behoort 'reeds lang tot hei verleden, en het kleine beetje, wat er nier en daar nog van over gebleven is, neett al lang zyn oorspronkelijken symbolischen inhoud verloren Het ryke versiersel van kransen en bloe men, doeken en strikken van den Pinksteros, dat er toe geleid heeft een opgedirkte schoone als Pinksteros te betitelen, was in den voor-Uhriste- ly-ken tijd de versiering van het offer dier, dat or^e voorvaderen aan de goden freya brachten. By hét begin van het weder ontwaken van de na tuur vierden zy een voorjaarsfeest, waarvoor in de plaats later het Pink sterf eest trad; en dat men voor dit feest juist een os koos, berust, zooals Jacob Grimm bewezen heeft, daarop, dat dit oude voor jaarsfeest voorna melijk een feest van de herders was, die op dezen dag hun kudden voor eerste maal weer naar de weiden dr! ven. In de bergstreken van Midden- Europa vindt het opdrijven van de runder-, geiten- en schapenkudden in de eerste dagen van Mei plaats, nadat men den Zondag van tevoren als af scheidsfeest voor de naar de bergen vertrekkende herderinnetjes de „Alm- dans heeft gehouden. Vooraan loopen de loeiende koeien en springen de kal veren, achter hen loopen de schapen met aan het hoofd den aanvoerenden hamel, die een groote klok om den hals heeft hangen. De lange optocht, waarvoor een. herderin met een be kranste stok, het teeken van haar waardigheid, loopt, beweegt zich on der het zweepgeknal van de hoeders voort door dorpen en bergwouden naar de almen toe; eerst in Sepflm- ber keeren de kudden naar de daleh terug, om daar Öe winterstallen te be- trekkeri. Meer noordelijk in Europa, in Hoi- stein en Denemarken, heeft het uit drijven uit de winterstallen steeds op een dag die feestelijk gevierd wordt haar oude overlevering op den eersten Mei, in de meeste andere streken ech ter ook heden nog op Pinksterdag plaats. En zelfs daar, waar het vee op grond van het klimaat reeds vroe ger naar buiten gebracht wordt, houdt men voor den Pinksterdag nog een speciale weide vrij, waarop het vee onder deelneming van het geheele dorp nog eens gedreven wordt. Dit uitdrijven nam langzamerhand het krakter van een wedstrijd aan: de herder, die met zyn kudde de weide het eerste bereikte, kreeg een met bloemen omwonden staf, waaraan bonte linten in de kleuren van het landschap „hingen en werd als „ko ning" gevierd; ook werd de sterkste van zijn kudde met een dennen- krans versierd. In den Duitschen Altmark noemde men dezen herder den „Tauschleifer" omdat zijn dieren met hun hoeven het meeste van den zegenbrengenden dauw hadden opgesleept, en nog he den ten dage bindt men den leider van deze kudde de zoogenaamde „Daus- leipe" een bosch mei, tusschen de hoorns. Het bekransen van het weide- vee is trouwens over het algemeen in Midden- en West-Europa zeer ver breid. In sommige streken komt het z.g. bullenstooten" nog voor Bijna alle grootere gemeenten hadden twee stie ren, in Beieren en Zwitserland „Fa- selochsen" genoemd, die, wanneer zij I* met de koeien naar de weiden gedre ven werden, de geheele kudde door hun ijverzucht in wanorde bracnten; dus moest over de heerschappij in een strijd beslist worden Hooge wedden schappen werden by dergelijke gele genheden afgesloten .Het meisje, uit Eenvoudige gebreide blouse met coquette halsafwerking. wier stal de overwinnaar stamde, kreeg een zijden halsdoek en een zil veren ring. Uit al deze gebruiken blijkt duide lijk, dat de os op Pinksterdag eens een voorname rol heeft gespeeld. De oorsprong van de zede, die tot de uit drukking „Pinkster-" en in Neder land ook wel „Paaschos" aanleiding heeft gegeven, schijnt een middel- eeuwsch gebruik van het slagersgilde te zijn geweest Voor warme dagen. Er harigt voor onze gezondheid veel af van het feit, of de levensmid delen die wij gebruiken versch zijn. Een ijskast is een weelde, die slechts weinigen zich kunnen veroorloven en daarom moet het overgroote deel der huisvrouwen andere hulpmiddelen te baat nemen. Voor het koel houden van boter b.v. heeft men terra-cotta aardewerk koe lers Melk of andere vloeistoffen doet men in kannen of flesschen en plaatst ze in een pan koud water, dat regel matig ververscht wordt. Voor snel lere afkoeling van flesschen omwik kelt men deze met doeken gedrenkt azijnwater en stelt ze aan tocht bloot. Tegen bederf. Om brood, roggebrood en kaas te gen schimmel te behoeden, moet men in de broodtrommel of kaasstolp een klein vaatje met zout plaatsen WIST U AL dat volgens de nieuwste statistische bepalingen de aarde ruim twee mil- lard menschen herbergt? In 1910 be droeg dit aantal 1600 millioen; on danks de wereldoorlog is de bevol king dus met ruim 400 millioen zielen toegenomen. dat de zangmerel dagelijks een por tie voedsel tot zich neemt, die in ge wicht de helft van zijn eigen zwaarte benadert? dat men witte kanarievogels kan fokken, als men bepaalde chemische verbindingen uit het voedsel haalt? dat kortgeleden in Engeland een vliegtuigmotor in bedrijf werd ge steld, die 24 cylinders heeft? dat het bij de Yaoero-Indianen van Venezuela schoonzoons streng ver boden is, met hun schoonmoeders te syreken? Mededeelingen gaan altijd via derde personen. dat het lichtste dier de kolibri is, die slechts zeven gram weegt en het zwaarste de walvisch, die een ge wicht van 500 ton kan bereiken. Twee aardige complets. Het eene heeft een kort manteltje, het andere een cape met vlotte halsafwerking. IV. De tuinen en parken aangelegd zooais wij dat in ons vorig nummer beschreven, waren gemaakt naar een type, dat wij gerust Hollandsche tuinaanleg kunnen noemen. Meestal zag men voor het huis een paar kolossale Beuken, Kastanjes of andere b9omen, daaronder een groot grasperk met in het midden een ovaal of cirkel met rozen. Naast het huis weer veel gras, met randen violen, geraniums enz. opgeluis terd door hier en daar een stamroos, en dan was men er. Langs de kanten dik wijls klimop langs de schuttingen, of in dien deze ontbraken, opgaand heesterge was met een enkele Hulst of Conifeer onderbroken. Achter het huis lag dan de moes- en fruittuin en hier werd een massa tijd en geld aan besteed. Vooral de fruittuinen zagen er altijd buitengewoon goed verzorgd uit. en alle mogelijke soorten vruchtboomen in de meest uiteenloopende vormen trof men daar aan. Heel veelV was er tevens een druivenkas en bij de groote buitenplaat sen een warenhuis waar verschillende nlet-winterharde soorten werden onder gebracht. Nog treft men in ons land, speciaal in Gelderland en ook in onze andere pro vincies, dergelijke buitenverblijven aan. Hun aantal vermindert evenwel ieder Jaar. De catagorie menschen die dergelijke bezittingen konden onderhouden, en die daar soms vier of meer tuinknechts had den loopen, met een prima tuinbaas, neemt helaas sterk af. Veel van deze be zittingen, die jaren in bepaalde families waren worden nu verkocht en verkaveld voor bouwterrein. En nu zien wij, speciaal in de omgeving van onze groote plaatsen, villadorpen uit de grond rijzen. Het tuinbouwonderwijs had ook even als trouwens zoovele andere zaken een groote verandering ondergaan. Was het vroeger een sporadisch geval dat men in de omgeving van eeh groote stad iemand trof die tuinarchitect was, tegenwoordig zijn dank zij het goede onderricht, heel veel Jongelui in het bezit van een derge lijk diploma. tfu is Engeland ons op het gebied van smaakvol tuinaanlegg^n altijd ver voor geweest 'De Engelschman is een gewel dige liefhebber van bloemen en planten; dit is reeds jaren algemeen bekend. Ieder Jaar verbaasd men zich er weer over dat, ondanks hooge Invoerrechten, er zooveel planten uit Boskoop naar Engeland gaan. Daar nu was reeds jaren op het gebied van kleine tuinen, dat wil natuur lijk niet zeggen een lapje grond van en kele meters, maar toch van tuinen die een geheel andere grootte en ligging hadden, als die welke in het begin van dit artikel genoemd zijn. Hier was voor onze jonge Hollandsche tulijirchitecten heel veel nieuws te zien, "Vnhet is dan ook uit Engeland van daan. de stapel muurtjes, Olagstone's rotspartijen enz., die op dit oogenblik zoo zeer in trek zijn bij den tuinliefhebber. Dit was nu weer eens wat anders, en zooals ook tegenwoordig de mode veel sneller van kleur en vorm verandert als b.v. dertig jaren geleden; zoo vindt men het nu leuk, om een muurtje ln zijn tuin te hebben met steeds bloeiende plantjes. Altijd rozen en geraniums, hoe motrt ook van kleur, begonnen iets eentonigs te krijgen, en men stelde plotseling veel meer belang dan vroeger in vaste plan ten, rotsplanten, dwerg coniferen enz Dit nu ook waren dingen die het publiek hier in Holland niet kon; en die eindelijk juist door sluiting der grenzen, in han den kwamen van ons volk. Nu heeft op tuinbouwgebied de radio, aan het publiek, veel duidelijk gemaakt. Iedere omroepvereeniging kreeg zijn tuinbouwhalf tuurt je, en bekwame man nen spraken met liefde over hun vak, over bloemen en planten, over kleuren en geuren, en noemde namen en soorten, die het publiek niet kende, maar waar het zich toch voor ging interesseeren. Men zou versteld staan als men de ge weldige stapels post zou zien die weke lijks binnenkomen met vragen, en dik wijls natuurlijk met de onmogelijkste vragen, die die heeren krijgen door te werken. Toch bewijst dit alles, dat de radio ook voor ons vak onschatbare diensten be wijst; die onze blnnenlandsche omzee belangrijk hebben doen stijgen. Het groote bezoek aan de bloementen toonstellingen, dit jaar en ook vorige jaren, op de „Nenyto" in Rotterdam was in niet geringe mate te danken aan de geweldige propaganda, die de radio nu eenmaal maken kan. Zoo verandert alles in deze merkwaar dige Jaren van vooruitgang, en zoo moet en zal ons bedrijf, zich ook aan de ver anderende omstandigheden aan gaan passen. Wat een geweldige vraag is er b.v. gekomen, en niet alleen in Holland natuurlijk, naar rots- en vaste planten, dwerg coniferen, laag blijvende Japan- sche azalea's, die wij tnu ook in winter harde exemplaren kunnen leveren. Neem b.v. het artikel rozen, nu reeds eenige jaren een artikel dat niet loonend meer is, wat vraagt evenwel het publiek? Nieuwere soorten met kleuren die men niet mogelijk waande, zijn nog zeer ge makkelijk te verkoopen, en tegen behoor lijke prijzen desnoods ook Zijn wij kwee kers niet wat te vasthoudend aan onze oudere soorten? Wij moeten ook in dezen tijd in sneller tempo mee, en kunnen niet meer ons oude sortiment zooveel jaren als vroeger het geval was aanhou den. Laten wij niet vergeten dat soorten die men dertig, veertig Jaren geleden als b.v. La Provence, van Houtte en zooveel an dere, die toen toch, zeer terecht als schoon en fraai in elke prijscourant wer den beschreven, nu feitelijk niet meer bestaan. Iedere firma zou een strop hebber! als hij op reis, van genoemde soorten b.v. eenige duizenden zou boeken. Zie hier voorbeelden die aantoorten dat men steeds veraderen moet en nu veel sneller als weleer. De particulier die zijn eigen tuin on derhoudt is meer ter zake kundig ais vroeger, hij heeft door radio en tentoon stellingen al heel vlug gehoord van een nieuwigheid, en zooals met alles het ge val is, zooiets waar naar gevraagd wordt, verkoopt men gemakkelijker, kan men een betere prijs voor maken. Zoo is de afzet van bloemen en planten in Nederland de laatste jaren hard toe genomen, en ondanks de slechte tijdsom standigheden gaan uit ons centrum mas sa's boomen en planten het binnenland in. De prijzen zijn natuurlijk veel te laag, maar de reclame die van onze producten uitgaat en die het verbruik zullen doen toenemen, is niet te onderschatten. Zoo heeft elke slechte zaak, zijn goede zijde. MJN8T. De Passiespelen in Tegelen. Groote belangstelling. geweldige belangstelling is Zon dagmiddag in het vaste Openlucht theater „De Doolhof" te Tegelen, voor de eerste maai het Passiespel opgevoerd. 's Morgens werd om half acht in het openlucht-theater de H. Mis opgedragen door den schrijver van het Passiespel, pastoor A. van Delft. Onderajleze H. Mis, die enkel werd bijgewoond dbor de mede- spelenden en genoodigden, hield pater J. van Well S.J. een toepasselijke predi katie. Te twee uur ving vervolgens de première aan. De Tegelsche Passie-spelen, die getui gen van een grootsche en serieuze opzei, hebben een grooten indruk gemaakt op de toeschouwers. Dat deze de belangstel ling hadden, zoowel van geestelijke als wereldlijke autoriteiten, moge blijken uit de talrijke officieele personen, die deze premiere bijwoonden, o.a. Z. Hoogw. Exc. Mgr Lemmens, Bisschop van Roermond. Van de wereldlijke autoriteiten o.m. de eErste Kamerleden Mrè Janssen de Lim- pens, Mr. F. Janssen en De Jong, de Tweede Kamerleden Dr. Droesen, Van de Bilt, Kuipers, H. Hermans, M. v. Poll, Den Haag en tal van burgemeesters en Pro- viiiciale Statenleden uit Limburg. Het program van de Salzburgei Het officieele program voor de Salsbur- ger „Festspiele" is thans definitief als Yolgt samengesteld: De opening is bepaald op 27 Juni met „Tristan und Isolde" onder leiding van Bruno Walter. Verder zal Toscanini den „Fallstaff" en „Fidelio" dirigeeren, Bruno Walter „Don Juan" en .Jphigénie en Tau- ride", Felix Weingartner „Cosi fan Tutte" en „Figaros Hocbzeit"; Josef Krips den „Rosenkavalier". Vterder zullen philharmó- nische concerten gegeven worden en zal Toscanini den I5en Augustus werken van Mozart en Brahms ten gehoore brengen en den 22en Augustus werken van moderne meesters. Dan wordt natuurlijk „Jeder- mann" vertoond alsmede de „Faust" en vindt er natuurlek een concert in den Dom plaats. Ais zeker neemt men aan, dat Reirthardt naar Salaburg komt en dat He len® Thimig in „Jedermann" zaf spelen. In Faust" zullen Paula Wessely, Falser en Asian de .hoof drollen spelen. De pry zen der plaatsen varieeren tusschen 11 en 61 schil- ling. mmm SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. Polotournooi in Reeuw ijk. Het jaarlyksch polotournooi van den Zwemkring Gouda wordt dit jaar a.s. Za terdag in het zwembad „Elfhoeven" te Reeuwyk gehouden. De loting had het volgend resultaat: Afd. A: De Gouwe 1—A.Z.C. 1; G.Z.C. 1 «S.Z. en P.C. 1. Afd. B: A.Z.C. 2Ue Gouwe 2; SIL. en P.C. 3—Elf hoe ven 2; Elf hoeven 1—G.Z.C.4. Na deze ontmoetingen worden de eind- wedstryden gespeeld. j t VOETBAL. Het voetbal-Pinksterprogramma. Met de Pinksterdagen worden de volgende wedstrydlen gespeeld: Nederlaagwedstryden Gouda: Gouda 3— Olympia 3, Gouda 4-jG.S.V. 4, Gouda 5— Olympia 5. Nederlaagwedstryden Moordrecht: Moor drecht 3—O.N.A. 4, 1 uur; Moordrecht 2— Boegraven 3, 3 uur. Serie Groot-Am mers: Stolwyk 1Arkel 1, 3 uur, Groot-Ammers 2Stolwyk 3, 1 u. Nederlaagwedstryden Bergambacht: Bergambacht 1—Schoonhoven 2, 2.30 uur; Bergambacht 2—Gouderak 3, i2 uur. Vriendschappelijk: O.N.A.Gouda, F. C. WilrykG. S. V., SchoonhovenTubantia, Antwerpen (Maandag), Bosk. Boysde Musschen (Maandag); §tolwyk 1—Vitesse 1, 3 uur; Roda—Chelsea, damesvoetbal, ter rein O.N.A., 2.30 uur (Maandag). Voor zoover niet anders vermeld, wordt op Eersten Pinksterdag gespeeld. Olympia—Gouda voor liefdadigheid. Op Zaterdag 15 Juni a.s. zullen op het ■Olympia-terrein de eerste elftallen van Olympia en Gouda een wedstrijd spelen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het op te richten Koningin Moeder-Herden kingsfonds tot steun aan on- en minver mogende lijders aan tuberculose. Slechts één wedstrijd. Het programma van de K.N.V.B. bevat, wat djt rayon betreft, slechts één wedstrijd, n.l. om het landskampioenschap tusschen Go Ahead en P.S.V. Olympia-juniores op tournooi. Olympia neemt met twee elftallen deel aan het juniores-tournooi, dat Xerxes te -Rotterdam op Eersten Pinksterdag georga niseerd heeft. In klasse A (17—<19 jaar) speelt Olympia om 10.50 uur tegen Xerxes en in klasse C (10—13 jaar) speelt Olym pia om 10 uur tegen D.F.C. Als winnaars of by gelote verliezers komen de jeug dige Gouwenaars eventueel later op den dag nog een of meerdere malen uit. STAN LAUREL and OLIVER HARDY De twee bekende komieken kan men vanaf hedenavond in het Thalia-Theater zien in hun nieuwste klucht „Twaalf ambachten, dertien ongelukken,". De Directie de Wielerbaan Gouda stelt alle mogelijke pogingen in het werk om den Goudachen renner Cattel, wiens portret wü h,erboven afdrukken, naar voren te brengen. Na het groote succes tegen Pellenaars zal kd 30 Juni m een achtervolging geplaatat worden tegen een speciahst op d,t geb.ed, de gewerde Dor W,l». Mocht het hem gelukken ook deze race te winnen dan mag hu eeh «er «matige candidaat voor de Ned. Kampioenschappen achtervolging, welke op 7 Juli worden verreden, genoemd worden. Vischsoep. Neem L. van het water, waarin de zalm gekookt heeft, en doe er een half fleschje witte Bordeaux-wyn by. Roer 2 eidooiers uit, met 2 eetlepels maizena en een paar eetlepels mfllk en. bind hiermed* de soep, laat c.a. 5 min. zachtjes doorkoken, en doe er dan 3 eetlepels boter, een eet lepel fijngehakte peterselie en een theelepel zout met een snufje peper b\J. Geb. komkommers. Schil 4 kleine komkommers, snyd ze in de helft en verwijder voorzichtig de zaadjes. Wryf ze in met een mengsel van peper en zout, en laat ze zoo c.a. een half uurtje staan. Droog ze met een schoone doek af, haal ze even door wat meel en bak ze in 4 a 5 eetlepels boter bruin en gaar. Kaaskoekjes. Maak een stevig deeg van overgebleven koude aardappelen, 1 ei, 2 eetlepels melk, 1 ons geraspte kaasrestjes en een snufje peper en nootmuskaat, maak hiervan platte, kleine koekjes, haal ze even door met wat slaolie uitgeklopt eiwit en paneermeel ,en bak ze in de koekepfn aan beide kanten lichtbruin in boter. Asperges met kaas. 1 K.'G. asperges, 40 gr. boter, 100 gr. Parmezaansche kaas, 1 d.L. room, eenige klontjes boter. De asperges worden geschild te beginnen 2 c.M. onder de kop en de harde onderein den afgesneden. Het schillen kan men met een z.g. zuinigheidsaardappelmesje doen, terwijl men ook aspergemesjes in den han del heeft. In ruim water met zout worden ze gaar gekookt, uit het water geschept het water weg laten druppelen en de 40 gr. boter, die gesmolten is, er over gieten, waarna de asperges om en om in een deel van de kaas worden gerold. Men legt ze nu in een langwerpige vuurvaste schotel, giet er dè room over en de rest van de kaas, leg hier en daar een klontje boter en plaftts ze p.l.m. 10 k 15 minuten in een warme oven. Eierschoteltje 6 eieren, 100 gr. ham, peterselie, fijnge hakt uitje, geraspte kaas. Hardgekookte eieren' worden gehalveerd in de lengte op een schaaltje gerangschikt, daarna bestrooid met de fijngehakte ham, peterselie en het uitje, terwyl de geraspte kaas over de bovenkant wordt verdeeld, terwyl een schaaltje mayonnaise bij de eieren wordt geserveerd. Voor de mayonnaise is noodig 1 eier dooier, dat met peper en zout en 1 eetlepel azijn schuimig geklopt wordt, daarna wordt druppelsgewijze,in den aanvang althans ongeveer 1 d.L. beste slaolie by het dooier - - 4 - 7 - gevoegd, steeds kloppende. Men kan de eieren op een bedje van sla leggen, hetgeen aardiger staat. Brood met rabarber en custardvla. 8 dunne sneedjes beboterd oud broéd zon* der korst, 2 dikke stelen rabarberj 50 gr. suiker, Vz L. melk, 40 gr. custpfrlpoeder, 30 gr. suiker, 1 platte eetleppMaoter. De rabarberstelen wordei/met een weinig water gaar gekookt en mrmengd met de suiker. In een glazen komVworden beurte lings laagjes brood en rabarïïèr gelegd, terwijl het laatste laagje uit brood moet bestaan. Hierop legt men b.v. een ontbijt bordje en drukt het geheel flink aan, plaatst er desnoods eenige uren iets zwaars op. 4 d.L. melk wordt met de suiker aan de kook gebracht, met de overige melk wordt de custardpoeder aangemaakt en by de koken de melk gevoegd, roerende even laten door koken en de boter door de massa kloppen als de pan van het vuur is, daarna de vla over het broodlaagje gieten en alles koud laten worden. Aardbeien met vanillevla. Breng L. melk aan de kook, met een vanillestokje, laat een kwartiertje trekken, verwyder het stokje. Klop 1 eidooier met 5 qetlepels suiker en '2 eetlepels custard tot een gladde massa, voeg er een paar eet lepels melk by, zoodat ze vloeibaar wordt, en giet dit bjj de kokende melk, laat onder voortdurend roeren c.a. 5 min. doorkoken, neem de pan van het vuur en laat de vla onder ^f en toe roeren koud worden. Giet ze dan over 1 pond gewasschen, uitgelekte en met suiker bestrooide aardbeien. Moccavla met bananen en noten. Ruim 6 d.L. melk, 2 eierdooiers, 35 gr. vanille custardpoeder, 1 d.L. sterk coffeïne- vrye koffie-extract, 80 gr. suiker, 2 bana nen, gehakte noten. De melk wordt aan de kook gebracht en de suiker erin opgelost, daarna worden de eierdooiers geklopt en vermengd met de custardpoeder en het coffeïnevrije koffie- extract, hierbij wordt met een zeer dun straaltje een deel van de Heete melk ge voegd, daarna alles teruggegoten in de pan en roerende tot op het kookpunt gebracht, de pan yan het vuur en de massa even met de gardi flink opkloppen. In een glazen schaal worden de aan plak jes verdeelde bananen gelegd en hierop de eenigszins afgekoelde vla gegoten, waarna voor het opdienen de vla bestrooid wordt met fijngehakte noten. Gemberkoekjes. 225 gr. bruine suiker (basterd) 225 gr. boter (margarine), 350 gr. bloem, tikje sout, halve geconfijte kersjes, stukjes droge gember, 2 theelepeltjes gemalen gember. We zevèn tie bloem met het mespuntje zout en de gemalen 'gember, yöefeen er boter en basterdsuiker by en *n tikje zout en kneden deze ingrediënten tot een stevige bal, die wij uitrollen op HS'-Q.m. dikte en er daarna iüetr rond» M ova?!? vormpjes koekjes vj>n stekken, waarvan dé" buiten omtrek met een,van de vingertoppen licht wordt ingedrukt op gèlyke. afstanden, waar door kleine Tcuiltjes iij de vlakke koekjes ontstaan, hétgeen vatf&tie geeft. Op een gedeelte wordt in het midden een gehalveerd geconfijt kersje gelegd, terwyl op andere weer wat fyn gesneden sttikjësgember komen. De koekjes worden op een ingevet bakblik gelegd en in de oven ongeveer 20 min. gebakken, waarna ze van het blik wor den genomen en nadat ze geheel afgekoeld zyn in een trommel bewaard worden. Onze kleine gele vriend: citroen. Ik wist al lang, dat citroenen erg aardig en vroolijk staan in een schaal met sinaas appelen en ik wist ook, dat z% een heerlijken geur geven aan cake en geb»k, maar pas onlangs aldus zei dezer dagen een huis vrouw vertelde iemand mij, wat een goede, kleine vriend de citroen toch feite lijk in de keuken kan zyn. Want wat doet die citroen niet allemaal Een beetje citroensap in het water, waarin visch wordt gekookt, voorkomt dat de visch breekt. Een beetje citroensap by het stoven van vleesch maakt den geur lekkerder en het vleesch malscher. Om zooveel mogelijk sap uit een citroen te kunnen persen, is het goed den citroen warm te maken, bijvoorbeeld door hm een half uurtje in heet water te leggen. Erg vuil koper werk kan men sqhoonma- ken met een halven citroen, dien men in het zout doopt. Verder is een stokje citroen prachtig geschikt om groentevlekken van de handen te wrijven. Om een spons schoon te maken wrijft men er een verschen citrpen in. Daarna de spons eenige malen in warm water uitspoelen. Een hakbord enz. maakt men weer mooi blank 'door het met een halven citroen in te wryven. Zelf slagroom maken. In het Maandbllad van de afd. Rotterdam van de Ver. van Huisvrouwen scbryft een huisvrouw, dat zij op een dag onverwachts gasten ten eten kreeg en niets in huis had, waar zy pudding of iets andeijs van kon maken. In den kelder had zy wel verschil lende soorten geweckte vruchten, maar geen eieren enz, zoodat zy beslfeot een schaal met diverse vruchten op te dienen. Toen zy aan tafel zaten en het dessert binnenkwam, kon zy haar oogen niet ge- loovenop de vruchten lag een heerlyke laag slagroom. Zij begreep er niets van en toen zy er haar meisje naar vroeg, zei deze: Wel mevrouw, het was nagemaakte slagroom. Ik heb eenvoudig een stuk boter genomen en dit met wat sujker, geheel en al schuimig geslagen, daarna druppelsge wijze melk bijgevoegd, terwyl ik steeds ben blijven kloppen. Men kon den namaak-slagroom, zegt deze huisvrouw, niet van echten onderscheiden; het was in één woord verrukkelijk! A

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4