I kbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, !<IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 18929 Woensdag 12 Juni I935H 74“ Jaargang BODEGRAVEN, Uit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen i l* Het huis zonder licht. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE oo»|0 Italië’s moeilijkheden met Abessynië. gereduceerdën Redactie Telef I I I ringen moest wakker roepen aan de glo- te .Bcheveipngen een aanvang nemen. J52 608 99 i HOORWEG. HOOFDSTUK V I held terug. FEUILLETON. In Kevis' huis. uit haar (Wordt vervolgd) I Naar het Amerikaansch van JAMES HAY. toe in een ander tijdvak een andere staat zijn toevlucht heeft genomen. gedeelte van de stad, gehuurd had. Hij bevond zich op een paar pas afstand van de gang, die naar de kelderverdieping voerde en was onzichtbaar in de scha duw van een ceder, waarvan de afhan gende takken sinister zuchtten en kraak ten onder de stooten van den heftigen wind. Ofschoon het nog geen midder nacht was, was er geen licht in het huis te bespeuren. Buiten deed de electrische lantaarn een vluchtige schemering zicht baar worden van de grauwe streep ge vormd door den ongeveer twintig meter langen cementweg. welke van den voor- ingang van het huls naar de straat leid de. Vijf minuten gingen voorbij. De detec tive stond zonder overjas, geduldig, on bewegelijk, schijnbaal ongevoelig voor de bittere koude. Hij keek strak in de rich ting van de straat. Zooals hij verwacht had, verscheen er een man aan het einde van den cement weg. zijn voetstappen waren onhoorbaar door het loeien van den wind. Toch ver liet hij het pad en begaf zich over het zachte, dorre grasveld naar het huis Onder aan de stoep, waarop door een opening in de takken van den ceder flauw het schijnsel van de straatlan- George Darden stond in den voortuin van het groote huis, dat Edward Revis, taarn viel, zag de detective een oogen- blik het gezicht van den laten bezoeker. Dat was de eerste verrassing voor Dar - vóór de plaatsing zjjn. 6 PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR IN GEWACHT conferentie ook moge besluiten. Terwijl Japan Indertijd zonder blikken of blozen Mandsjoekwo heeft Ingepalmd en thans ten aanzien van Noord-China opnieuw een activiteit ontplooit, die nog al wat beroering in de wereld wekt, schijnt Italië zich thans door een over eenkomstige gezindheid te laten leiden ten aanzien van Abessynië (Ethiopië) Terwijl Japan overal in China beren en wcrtven op den weg ontmoette in den vorm van ..bandieten”, die Japans belan gen. het leven en het eigendom zijner staatsburgers in het gedrang brachten, weshalve het besloot zelf zuiveringsacties en strafexpedities te ondernemen op ter rein. hetwelk het niet rechtmatig toe kwam. kunnen wij thans, wat Italië be treft. een overeenkomstig verschijnsel vaststellen. De beren en wolvëh. die Italië en Afrika op zijn weg' tegenkomt, zijn Abessyniërs. zwart van bulten, zwart van binnen, kortom: in de oogen der Itali anen barbaren, die. naar men te Rome beweert, het erop aansturen den Itali anen lagen te leggen en de Italiaansche belangen te schaden. Zoowel wat Japan als wat Italië be treft. schijnt men de plank nauwelijks Op goed bewerkte bodem, groeit licht het eerst weer graan. De rede, die Mussolini Zaterdag te Cagliari heeft gehouden tegenover troe pen. die op het punt stonden zee te kie zen naar Oost-Afrika, kan opgevat wor den als een aankondiging, dat Italië bin nen afzienbaren tijd Abessynië mores zal leeren. De duce, buitengewoon geprik keld door de kritiek, die de Brltsche pers sinds geruimen tijd op Itallë’s politiek tegenover Ethiopië oefent, heeft ronduit verklaard, dat Italië eerlang het voor beeld van de critici, van de Engeischen dus. zal volgen, m.a.w.: zijn imperium zal Uitbreiden, hoe het oordeel van heel de, Overige wereld ook moge lulden, leder is het er dan ook over eens, dat Mussollni’s Woorden een oorlogszuchtigen geest ade men. Trouwens: de voorafgaande daden, het aanhoudend zenden van troepen en oorlogstuig naar Oost-Afrika in een om vang en in een tempo, die nauwelijks te veteenigen zijn met zuiver defensieve maatregelen in het belang zijner fcolo- nien aan gene zijde van de Middelland- 8Che zee. droegen reeds geheel het ka rakter eener oorlogsvoorbereiding. Wel is er een arbitragecommissie In het leven geroepen, die zich onder meer bezig zal houden met de incidenten van mis te slaan, wanneer men aanneemt, dat belde staten door landhonger wor den gedreven, een landhonger, die weer het uitvloeisel is van de omstandigheid, dat grondstof t engebrek en bevolklngs- surplus de beide mogendheden in een moeilijke positie hebben gebracht, zoodat zijn mededeellng, dat „Italië letterlijk het voorbeeld zal volgen van degenen, die ons thana tip les lezen”, aetuist niet, be paald van een edele gezindheid, omdat een slechte daad reeds bij voorbaat wordt verdedigd door te wijzen naar en zich te Onze bureaux zijn dagelijks gec latere. 2745. Postrekening 48400. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau- MARKT 31, GOUDA, bü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. zijn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en BUITENLANDSCH NIEUWS. duitschland „Duitschland wenscht Rusland niet aan te vallen.’’ Verklaring van Göbbels. 'Sgfct in een interview Jan de „News Ghro- r d^ Xluit.'ohland de waar gegpfen, zal gestand doen, KwJ'g^eft^n onder een Duitsdhe refce^wy omvengeworpen heb- I te brengen. Anderen gingen heel eenvoudig I niet slapen en bleven in Oud-Brussel, de schilderachtige amusementswijk van de den. Deze man was hem in tegenstelling met hetgeen hij verwacht had. onbekend. Na een seconde begon de vreemde, wiens slanke figuur in de donkere scha duw van een ceder nauwelijks te onder scheiden was, snel en behoedzaam de twaalf treden van de hooge stoep te be klimmen. Bij de voordeur gekomen, scheen hij zonder resultaat den knop en het sleutelgat te probeeren. Nu deed de detective de tweede ont dekking en slechts met moeite kon hij een uitroep van verrassing onderdruk ken. Hij was niet de eenige. die den man daarboven op de stoep gadesloeg Er stond iemand achter hem. slechts enkele centimeters van zijn elleboog verwijderd. Ofschoon geen geluid hem iets verra den had, ofschoon in de ondoordringbare duisternis om hem heen zijn oogen hem van zoo weinig nut waren, dat hij even^ goed blind had kunnen zijn, wist hij. dat die andere er was en pas moet zijn ge komen. Een bondgenoot van den man daar bij de deur. Zijn hart klopte heftig. Wat zou er gebeuren, als hij een plotse linge beweging maakte? Als hij zich eens omdraalde en naar de keel van deze Een verdere ontdekking deed hem van zijn reeds halt gevormd plan afzien. politiek. Terwijl de regee- zij. Met geweld moest zij zich tot zelfbe- neersching dwingen. Zij huiverde, het het begrijpen als hij het hoorde? Waar- plotseling wakker schrikken -ulfJ-1- liefdedroom, de terugkeer naar een reali- I in de drie-en-dertigste straat in het oude telt, waarover de dreigende schaduw van haar afspraak met Revis viel, was haar een oogenbllk te machtig Ze schooi de lade, waarin zij de revol ver gelegd had, dicht en weer kreeg de haat tegen haar kwelduivel haar te pak- ENGELAND. Stabiliteit bron van kracht. De nieuwe Britsche premier Baldwin voert het woord. l'ydens een groote betooging van de na tionale regeering, heeft de^nieuwe Britsche minister-president Baldwin een redevoering gehouden. Hij hield zich in ihoofdzaak bezig met de binnenlandsch-politieke taken van de nieu we regeering en sprak harüelyke woorden uit aan het adres van MacDonald, zijn voor ganger. De samenwerking met hem zal ook in de toekomst worden voortgezet. Verder gaande, vergeleek Baldwin de re- geeringsmethodes van Engeland met die van de overige groote mogendheden in Europa en verklaarde, dat onkier al die lan den slechts één groot democratisch land ■bestaat, dial zich over stabiliteit 'verheugt, n>.l. Engeland. Spr. gewaagd? van Italië, Rusland en Duitschland, welke landen door dictatoren geregeerd worden. Amerika is omring^ van moeilijkheden en beproeft alle mogelijke experimenten, Frankrijk biedt met zijn instabiele regeeringsverhoudingen een bron van bezorgdheid niet alleen voor zich zelf, maar ook voor zijn vrienden. De stabiliteit van Engeland is een noodzaïke lykheid voor de wereld. Italië heeft moei lijkheden met Abessynië, hetgeen het ove rige Europa verontrust. Duitschland heeft met zijn dictatuur een snelle .henbewape- X.BONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de gorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Minister (>öbbA».h met Vernon Öartfttt nicle” verklaaJÜir 'borgen. Rusland j „ook al zjjn kife-S regeering w< ben”. Af gezien vgri-hel feit, vervolgde Göbbels dat wij omdat wij met Rusland geen ge- bieen^happfelij'ke grens hebben, dit lam', moeilijk .kftnnen aanvijlen, is het van veel iwr belang, dat w(j3at land niet willen aanvallen. Wij wenschen ons niet met interne Rus sische aangelegenheden te bemoeien, maar wij kunnen niet toestaan, dat het commu nisme over onze grenzen komt. zijn huis gaan. Als hij naar lastig viel, wel... dan had zij haar revolver. Haar besluit stond nu vast, en een gevoel van onuitsprekelijke trots vervulde haar. 1 Straks. Maar de man dien zij liefhad? Zou hij tentoonstelling doorfuiven tot wanneer de zon weer sinds lang boven de Oosterkim was gerezen. Tot midden in den nacht was het daar zóó druk dat men slechts voetje voor voetje in de overvolle straatjes voor uit kon komen. De Ommegang een wedérsamenstelling van de blijde intrede van Keizer Karei in 1536 had Zondag wel is waar een over- groote menigte in de stad gehouden, terwijl ook andere feesten, volksbals, enz. er even eens op gericht waren de café’s en restau rants in het centrum iets te laten verdie nen, maar toch telde men, dien dag alleen, op de tentoonstelling, naar een mededeeling van den directeur-generaal der expositie, mr. Ch. Fonck, meer dan 500.000 entrée’s. Maandag was het wel het warmst en bleek de drukte ongeveer dezelfde te zyn als op den eersten Pinksterdag. Rond 6 uur 's avonds stalk echter een zwaar onweder op dati onder de ontelbare bezoekers tot een ware paniek vlucht aanleiding gaf. Later !n den avond, toen de temperatuur, dank »y den regen, wat gedaald was, liepen de schit terend verlichte lanen van de tentoonstel ling weer vol. Voor al wie met de tentoonstelRn', brood moet verdienen zijn het, na de ont moedigende regenperiodte der vorige weken, ongetwijfeld twee gouden dagen geweest. i zag. deed de aischuwelijke grijns, die haar strak teruggetrokken lippen van een spleet en haar tanden ontblootte, haar den adem in de keel stokken. Een redelooze woede bezielde haar, dat alleen de gedachte aan Revis haar zoo kon misvormen. Zij zou een eind maken aan zijn boozen invloed. Vanavond zou ze hem onbe vreesd tegemoet treden en hem toonen. dat zij stond boven alles, wat' hij zou willen zeggen of doen. Ze bukte en over tuigde zich, dat de lade met de revolver erin, goed gesloten was. Kom je, Mary? liet de dunne, scher pe stem van miss Colvin zich hooren. Ik heb een idee over den dief van het docu ment.. Dadelijk was het antwoord en Ma ry’s stem klonk vast en helder. Ze liep de hall door, met een gevoel van kracht en onoverwinnelijkheid. breken en opnieuw dacht Mary Haskell aan Revis. Vanavorid zou zij dus naar Plotseling schrok zij op. De stem van miss Colvin riep haar tot de werkelijk- heid terug. Ik kom dadelijk, Addle, antwoordde j tot de invoering systeem. zij gretig elk motief aangrijpen om te kunnen „intervenieeren". Herhaaldelijk 1 ons thans de les lezen”, getuigt niet be- pretendeert Italië, dat Abessynië’s hou- ding een gevaar beteekent voor de Euro- I peesche. d.w.z. de Itallaansche be’scha- ving, zoodat naar de Italianen het 1 beroepen op laakbare handelingen, waar- 1 toe in een ander tiidvak een andere staat voorstellen Italië feitelijk een heilige en nobele missie uitvoert, wanneer het de Abessyniers („onbeschaafde horden”) een beetje in toom houdt. Op den keper beschouwd echter, is Italië’s eenige doel nieuwe koloniën te verwerven en aange zien die er zoo weinig meer zijn, nadat op de meeste reeds door anderen beslag is gelegd, is Abessynië een object, dat Italië zich niet graag laat ontglippen, temeer omdat het niet al te ver uit de buurt ligt en het land bovendien ge- j schikt is om door Europeanen te worden 1 bewoond. Sinds den marsch naar Rome is meer- malen van officieele Itallaansche zijde de Oeal-Oeal, maar de eigenlijke besprekin- leuze aangeheven, dat een wereldrijk gen dezer commissie zullen pas op juni J diende te worden gesticht, dat herinne- te .Bcheveipngen een aanvang nemen, ringen moest wakker roepen aan de glo*- Bovendien wijzen alle teelaenen er op, 1 rle van het Rqmeinsche imperium; de dat Italië Zijn weg zal gaan, wst'dëzi*’1 'verovering van. Abessynië zou dnarVan het begin kunnen vormen. Wat overigens een eventueele oorlogsverklaring van Ad 1 dis Abeba betreft, worde herinnerd aan i' een uitspraak van Mussolini van recen- 1 ten aard (1934), hierop neerkomende.dat kanonnen en geweren en die heeft Italië In groote aantallen verscheept zeer gemakkelijk vanzelf kunnen afgaan, wanneer zij in grooten getale worden aangemaakt en op een bepaalde plaats 'geconcentreerd. Onder deze omstandigheden is het uit den aard der zaak voor de Italianen zeer onaangenaajn, dat de Engeischen voortdurend en «openlijk hun voornemens onthullen en vooral de lord-grootzegel bewaarder Eden heeft het dezer dagén huns inziens in het Lagerhuis zeer bont gemaakt. De Engelsche politicus, die zeer i correct en uiterst beleefd zich uitte, ver- oorloofde zich de opmerking, dat volgens de Engelsche wet iemand onschuldig is, zoolang men zijn schuld niet heeft aan getoond, waarmee hij te kennen wilde geven, dat Italië, zoolang het Abessynie niet heeft overrompeld, nog niet be- schouwd mag worden als een land, dat I zich in strijd met het' handvest van I den Volkenbond en het pact van Kellogg ning in) de lucht kimmen tot stand brengen, hetgeen eveneens niet tot de aigemeene rust ineeft bijgedragen. Vervolgens besprak Baldwin die economi sche problemen 'en die werkloosheid). De va- lutamoeilijkheden en de door de werkloos heid veroorzaakte storingen hebben geleid van het contingenteenngs- Ovenhaaste experimenten zullen uitvallen ten nadleele van den Britschen handel. In heil kort sprak Baldwin ook over de buitenlandsche ring zioh nog midden in den stryd vrede bevindt, voelt zij den tijd gekomen het land te zeggen, dat zij niet tevreden ie met den staat van defensie in het land, aangezien er geen bewapen'ngs-beperkings- accoord bestaat. Dit is in het bijzonder van belang voor de luchtvaart. De regeering ge looft niet, dat de verldfediging des lands reeds in een toestamd is, die het haar, .ge lijk zy gaarne zou willten, mogelijk zou ma ken ten gunstei van die collectieve veilig heid te spreken, die zich langzamerhand vanzelf aan het Engelsche volk aanbevèelt. Daarom moet Engeland verder voor de vei ligheid van zijn, eigen' volk zorg dragen, Herwijl het tegelijkertijd strijdt voor de be- wapeningsbeperking en de ontwapening en te Genève er naar streeft Europa weer stapsgewyze of geheel in dien toestand van collectieve veiligheid te brengen, die op zich zelf misschien de beste waarborg voor den vrede is. BELGIS. Drukte op de Brusselsche tentoonstelling. Ongeveer 1 millioen bezoekers. De correspondent van d<‘ N. R. Ct. meldt aan zijn blad: Een drukte als op de nu weer afgeloopen I inksetrdagen zal msn in jje Belgische hoofdsrtad, zoolang zij bestaat, zeker nog nimmer hebben gekend. Het prachtige, Wfirme zonneweder Maandag wees de thermometer 30 gralden Celcius 'had vele tienduizenden vreemdelingen, per spoor auto, fiets of zelfs „pedibus cum jambis” naar de expositiestad gelokt en Zaterdag avond al was nergens nog een kamer te krijgen. Op de boulevards en tot in de on- mogelijkstle straatjes stonden duizenden. Belgische, Nederlandsche, Fransahe, Luxem burgsche en ook enkele Duitsahe auto's ge parkeerd en menig bezoeker was blij een plaatsje in een dezer wagens te krijgen om er dlem nacht van Zondag op Maandag dour om niet? Zij was altijd openhartig tegen hem geweest. I Ze zou het nu ook zijn. Tot nu toe had I zij dat altijd gedaan, onaangename din- gen een paar dagen verschuiven, maar I tenslotte had zij toch steeds oprecht en eerlijk gehandeld. Zij was dapper Tom - -- -- Malloy had het gezegd. En Grimes moest 1 ken. Toen zij haar gezicht in de spiegel het weten, zelfs wanneer zun vooroordeel zijn jaloezie... Hoe lief had hij haar! Ze trilde van opwinding bij de gedachte aan zijn machtige liefde. De menschen noemden hem koud, hoogmoedig, behoedzaam sluw in de keuze van zijn woorden. Maar tegenover haar. Nauwelijks, drie maan den geleden had hij haar leeren kennen op een der bureaux van het departement van landbouw, waar zij als secretaresse van een der hoofdambtenaren werkzaam was. Van het eerste oogenbllk af had hij van haar gehouden, haar met bijna jon gensachtige enthousiaste attenties het hof gemaakt ze was doel en middel punt van zijn leven geworden. En zij, zich koesterend in het gevoel van veiligheid, dat zijn liefde haar gaf. gergakte onder ae sLuzwijgenaneia vuu - de onweerstaanbare bekoring van het vin hoefde zij zich dus het hoofd niet te overwicht van zijn rijperen leeftijd en de - - -- I rustige, gedecideerde kracht van zijn persoonlijkheid. Een dreigende oorlog in Oost-Afrika. Forsche taal van den Duce. De Italianen ten zeerste verbitterd over de- kritische houding der Engeischen. Zou zij-zwijgen? Natuurlijk zou zij dat! Had Addie zioh niet in New-Orleans bij haar aangesloten, kort nadat zij Noord- Carolina verlaten had? Had Addie van hetgeen ze van de historie met Revis wist niet gebruik gemaakt om, zonder er ooit rechtstreeks over te spreken, haar om- 8ang aan haar, Mary op te dringen ja, om niet zelden haar kleine geldzorgen te verlichten? Zou zij dan nu haar posi tie in gevaar brengen door te spreken? Uiteraard had het voor Mary Haskell voordeelen meegebracht, de oudere in ja- ren miss Colvin was zevenenveertig als chaperonne te hebben. Maar meer dan eens had-zij het ook als een last ge voeld. in New-Orleans was de rente van het kapitaaltje dat zij van haar vader geërfd had, vermeerderd met wat zij als stenotypiste verdiende, nauwelijks vol doende geweest, om in hun beider onder houd te voorzien. Dat kwam, doordat Addie toendertijd weinig geld had. Over de stilzwijgendheid van (niss Col- (■OIDSGIIE COIIRANT. aan een agressieve handeling heelt schuldig gemaakt. Maar Eden's woorden konden evenzeer worden uitgelegd in I dezen geest, dat, al kan het wettig bewijs van Italië’s plannen nog niet worden ge- ieverd. het overtuigend bewijs reeds voor handen is. Hoe dit zij, de Italianen von- dende opmerkingen van Eden, ofschoon naar den vorm correct, in wezen grof en schaamteloos. Het lijdt dap ook geen twijfel, of Mussolini's rede te Cagliari was een onmiddellijke een felle reactie op de besprekingen in het Lagerhuis, mgar ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgknng)i 5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 26 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels 2.25. elke regel meer ƒ0.50. Op ie voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden meuedeelingen by contract tot zeer prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst var. soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde vhn opname verzekerd te FRANKRIJK. Minister ontsnapt aan vliegongeluk. Toestel van generaal Denaii. vir.g tegen een boom. De miinuster van luchtvaart generaal Denuin is Zondag bijna het slachtoffer van een vliegongeluk geworden. Hij had een vliegveld geopend en wilde naar Marigname vliegen. Het twee-motorige toestel had echter onvoldoenldle stygkracht, vtoog tegen de kruin van een boo-m en sloeg om. Bij de aanraking meti den grond werd het vliegtuig by'na geheel vernield. De minister en de piloot bleven als door een wonder ongedeerd. Daar er geen ander toestel was, moesj. de minister een uur wachten,-'waarna hij met een militaire ma chine naar zyn plaats van bestemming werd gebracht.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1