O KING Het Bezuiniging-sontWerp. EEN WACHTER VOOR UW MOND lienrs van Amsterdam. Aanbesteding Fransche oudstrijders deelgenomen en ik zie niet in, waarom de Duitscihe oudstrijders niet op gelijke wijze vertegenwoordigd zou den kunnen zyn. Ik neem aan, dat zy het volgende jaar iby ons, zullen zijn, overeen komstig on-zen wenadh tot bevordering der vriendschap. Het doel van het bezoek van onzen voorzitter en onzen onder-voorzitter aan Dui'tschland beitaat in het vaststellen, op welke wijze de vriendschap kan worden bevordèrd; Eerst na hun terugkeer zullen wij kunnen weten, wetke planinn het Legion zal uitwerken. Hoogstwaarschijnlijk zullen bezoeken tusschen Duitscihe en Engelsche oudstrijiers worden gewisseld. Deze stap van het'Legion heeft overigens geen oli- tiekc beteekenis. De Evening News" schrijft over de rede van e'en prins van Wales, dat de wonden van' den oorlog tusschen Enigeland en Duit st/bl and ai Ie genezen zijn,. Het is een voortdurende bron van internationale mo - lykheden', dat de meening van een natie over de nabuurstaten al te vaak gevormd wordt door politieke propaganda en niet door ervaring en wederzijdsche betrek kingen. BINNENLAND. .Prinses Juliana te Leeuwarden. Gistermiddag 5 uur is H. K. H Prinses Juliana 'met klein gevolg per auto van Het Loo te Leeuwarden aangekomen, vocvff een particulier bezoek aan Fries land. Voor de woning van den Commis saris der Koningin, mr. P. A. V. Öaron van Harinxma thoe Slooten, te wiens huize de Prinses haar jntrek heelt ge nomen, stonden honderden ingezetenen de aankomst at te wachten, die de hooge bezoekster luide toejuichten. Toen H. K. H. het bordes van de woning betrad en zich naar binnen begaf, hieven de aan wezigen spontaan het Wilhelmus aan. De Prinses verscheen voor een der ramen en (vuilde minzaam de menigte toe Hedenmiddag brengt de Prinses een bezoek aan het Oranjewoud bij Heeren veen. „Ziekenzorg" bestaat veertig jaar. Ean der grootste ziekenfondsen van Amsterdam. Bezoek aan het eigen Kinderherstellingsoord „Huis-ter- üuin" te Egmond aan Zee. Een instelling, welke op het gebied van de volksgezondheid zegenrijk en in zeke ren zin baanbrekend werk beeft verricht, de Vereenigmg „Ziekenzorg een der grootste ziekenfondsen, zal 17 Juni a.s. veertlgr Jaren bestaan. Bij de oprichting 412 leden tellende, groeide de Vereeniglng met welker oprichting beoogd werd een einde te maken aan de op zieken- londsgebled bestaande wantoestanden en de ziekteverzorging van arbeiders en hun gezinnen in goede banen te leiden eerst met groote sprongen, later meer geleidelijk. Op 31 December 19^4 telde zij 43.140 volwassen leden en 11.768 kinder leden; een totaal zielental derhalve van 54.908, omvattende ongeveer 14.000 gezjin- nen. Niet minder dan 250 artsen, llü spe cialisten en 120 apothekers zijn thans bij „Ziekenzorg" aangesloten; behalve het hoofdkantoor, gevestigd in een eigen ge bouw aan de Keizersgracht, waar de hoofd-tandheelkundige polikliniek en de Inrichting voor kinder-heilgymnastiek gevestigd zijn, bevinden zich in het oos telijk, noordelijk en westelijk deel der stad nog drlè bijkantoren. „Ziekenzorg" is een der eerste, zoo niet het eerste ziekenfonds geweest, dat zich, reeds kort na de oprichting, in ster&e mate op sociaal terrein bewoog. Ook op het terrein van de kinderuitzen ding verricht de Vereeniglng nuttig en heilzaam werk. Sinds 14 Mei 1924 exploi teert zij te Egmond aan Zee een Kinder herstellingsoord, „Huis ter Heide" ge naamd, eèn vroegere villa, die door in grijpende veranderingen binnenshuis voor haar nieuwe bestemming geschikt werd gemaakt en sinds kort een nieuwe, zeer belangrijke verbouwing en uitbrei ding heeft ondergaan. Waar de voltooiing van dit, werk sa menvalt met het Jubileum der Vereeni glng, zal Zondag a.s. in „Huls ter Duin" de herdenking, in den vorm van een receptie door het bestuur, geschieden. Deze week zijn wij in de gelegenheid geweest, daartoe uitgenoodigd door de heerqn J. J. Drilsma, voorzitter, J. H. Hos, penningmeester en Js. Santcroos Dzn., secretaris, de verbouwing en uit breiding, en daarmede het geheele ge bouw, te bezichtigen Aan deze bezichti ging deed de heer Santcroos eenige me- dedeelingen voorafgaan. Hij wees er op dat „Ziekenzorg" een strikt neutrale ver eeniglng js en dat derhalve ook ln „Huis ter Duin" elk kind, van welke religie ook, welkom is. Het vacantie-tatfoniehuis is bestemd voor de kinderen dpr leden, die op medisch advies, voor een verblijf van tenminste zes weken, worden uitgezon den. Voor meisjes varieert de leeftijd van 6—14, voor jongens van 6—12 jaar In tien jaren heeft „Huis ter. Duin", dat slechts enkele rriaanden van het jaar, van No vember af, gesloten Js; ongeveer twee duizgpd zwajeke kinderen, van alle ge zindten, met ln totaal 61.563 verpleeg- dagen, 'hetzij geheel kosteloos of tegen een geringe bijdrage in de kosten, als de ouders daartoe in staat bleken te zijn, in verpleging gehad. De exploitatie geschiedt geheel uit de eigen middelen van „Ziekenzorg"; sub sidie uit overheidskassen wordt niet £e- noten .en is ook nimmer gevraagd. Tijdefis de rdndgang troffen de pers- yertegenwoordigers in de eetzaal een groep kinderen aan den maaltijd. t die den volgenden dag weer naar huls zou den gaan. Het was een vroolijk troepje jongens en meisjes, dat gaarne de sóep eenige oogenbllkken in den steek liet om de bezoekers op enkele uit volle borst Ernstige bezwaren tegen salarisverlaging en -korting op pensioenen rijks personeel. Stemmen voor en tegen devaluatie. Andere middelen tot herstel. Verschenen is bet Voorloopig Verslag Wan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven. ^Bij hun beschouwingen over het beleid der regeering stelden verscheidene leden voorop, dat het, voorzoover de huidige economische en iinancleele 'toestand van ons land het gevolg is van de wereld crisis, uiteraard dwafcsheid zou zijn, de regeering met eenige schuld te willen be lasten. Die crisis en haar funeste wer king op een land van Nederland's positie onttrekken zich aan haar macht. Wel échter mag naar de meening dezer leden de vraag gesteld worden, of het Neder- landsche volk door de wereldcrisis en haar gevolgen rliet zwaarder gedrukt,1 is dan het geval geweest zou zijn, indien door de Regeering een ander beleid ge voerd ware dan thans is geschied. Deze vraag beantwoordden zij met volle over tuiging bevestigend. Eenzijdig aldus de hierbedoelde leden was de gevolgde aanpassings politiek, wijl zij de vaste lasten, welke op de volksmassa drukken voor het grootste deel onaangetast liet. Gezien de slechte resultaten, waartoe deze eenzijdige aanpassingspolitiek tot dusver heeft geleid, kan Jiet naar het oordeel der hier aan het woord zijnde leden niet dan verwondering baren, dat dè Regeering haar blijkens dit wetsont werp in versterkte mate wenscht voort te zetten. Opnieuw doet zij een aanslag op het levenspeil der groote massa. We derom wordt loonsverlaging in uit zicht gesteld. Nogmaals wordt het volKS- onderwijs in hevige mate getroffen. Door de buitenwerkingstelling van de Waren wet wordt de volksgezondheid met ern stige gevaren bedreigd. Links en fechts worden takken van dienst, wier arbeid de volkskracht verhoogt, zwaar besnoeid of leCh afgekapt. Nergens treedt de gee*€#Vfiardoor de Regeering wordt ge leid, wellicht treffender aan den dag dan op blz. 12 dei Memorie van Toelichting, waar zij zich beklaagt, dat haar invloed op de loonen in het particuliere bedrijfs leven slecht§ beperkt is, en de indirecte middelen aangeeft, waardoor zij dien in vloed kan doen gelden. Tegen het ge bruik maken van die middelen meenden de hierbedoelde leden ernstig te moeten waarschuwen. Het is, naar deze leden opmerkten, op de gebieden van bezuiniging en van druk op inkomsten der loontrekkenden, dat de Regeering haar grootste activiteit heeft 'ontwikkeld en blijkbaar wenscht te blijven ontwikkelen. Positieve maatregelen ter bevordering der bedrijvigheid heeft zij slechts bij uit zondering willen nemen of bevorderen. Herhaaldelijk is aangedrongen op bevor dering van industrialisatie. De Regeering heeft aanvankelijk Weerstand geboden en is daarna passief gebleven. De overheid zal zich echter bij haar beleid niet lapgen mogen beperken tot pogingen om dreigende gevaren af te Wenden, doch zal een positieve welvaarts- politiek moeten voeren. Die politiek zal gericht moeten zijn op verhooging van de totale koopkracht van ontvolk en op de vermindering van de werkloosheid. Niet alleen behooren de bestaande bronnen, van volksbestaan in stand te worden gehouden, doch daarnaast die nen nieuwe te worden aangehoord. Voor ons land met zijn betrekkelijke armoede aan grondstoffen zijn dichte bevolking en in verband daarmede zijn groote behoefte aan voedingsmiddelen voor mensch en dier, blijft de uitroer van agrarische en industrleele producten van groot; belang. Daarom dient die uitvoer door de Overheid te worden bevorderd. Behoud en uitbreiding van den indus- trieelen arbeid in ons land is, zoo zeggen deze leden, een eisch van de eerste orde Verhooging van de koopkracht der in- dustrieeie bevolking, welke in de jaren na den oorlog sterk in beteekenis is toe genomen, is niet alleen voor die groep, doch ook voor het agrarisch*; volksdeel en voor den handeldrijvenden midden stand een levensbelang. Ter bevordering daarvan' zijn de volgende maatregelen onmisbaar: l. Vaststelling van een tarief van in voerrechten, dat aan de Nederlandsche bedrijven ongeveer dezelfde bescherming biedt als dat van andere West-Europee- sche landen aan dei hun ne, met vervan ging op zoo ruim mogelijke schaal van waarderechten door specifieke rechten. Vele der, als tijdelijk bedoelde, contlu- genteeringen, welke een verstarrenden invloed uitoefenen op den handel, zullen daardoor kunnen vervallen. Het instituut der contlngenteering zal da.n in hoofd zaak nog nuttig werkzaam kunnen zijn* tot alweer van concurrentie uit de nieu we exporUanden als Rusland en Japan. 2. Handhaving en verbetering van het vakonderwijs, teneinde de hooge kwali teit van den Nederlandschen arbeid niet alleen te behot^n, doch dien ook nog op te voeren. 3. Bevordering van het opsporen van industrleele projecten door de oprichting van economisch-technologische institu ten en in het algemeen door het stimu- leeren van de samenwerking van weten schap en bedrijfsleiders. 4. Verleening van steun aan de oprich ting van regionale lndustriebanken met als sluitstuk de stichting van een cen trale bank voor crediet op langen ter mijn. 5. Het oefenen van aandrang op de particuliere banken tot verlaging van de hooge kosten van het crediet en tot het in ruimere mate verleeneta van financie ringsfaciliteiten. 6 Het verpllchf stellen van het gebruik van het Nederlandsche product door de organen van de Overheid en door instel lingen, welke van de Overheid afhanke lijk zijn Bijzondere aandacht zal voorts moeten worden gewjjd aan de instandhouding van onze pdsitie. als scheepsvaartnatie. Gezorgd zal moeten worden voor uit breiding van dé bebouwbare oppervlakte door verderë Inpoldering, ontwatering, vervening en ontginning. Het vreemdelingenverkeer zal volgens nieuwe methoden moeten worden bevor derd waarbij men zich door de» voorbeel den van Italië en Zwitserland kan laten leiden. De organen der Overheid, die zich met de economische problemen bezig houden, dienen zich geheel los te maken van bureaucratische opvattingen. Zij moeten bezield zijn van de gedachte, dat de wel vaart moet worden verdedigd, maar meer nog constructief bevorderd. Steun moet worden geboden niet eerst en alleen wanneer het water aan de lippen staat en een bedrijf met verlies werkt, doch ook aan nog rendabele bedrijven. Tus schen de organen der Overheid en die van,'het maatschappelijk leven moet een nauwe en op vertrouwen 'gefundeerde samenwerking tot stand komen Tenslotte gaven enkele der hierbedoel de leden als hun meening te kennen, dat de deflatiepolitiek, welke de RegeerTng voert, een ve^l te trage aanpassing vormt en het gestelde doel nimmer geheel tot verwezenlijking zal kunnen brengen. Naar hun oordeel zal aan devaluatie niet zijn te ontkomen. Daarmede worde dan, echter ook i^iet langer gewacht. Andere leden daarentegen kunnen 'de devaluatie als vrijwillig toegepast red middel niet aanvaarden. Naar hun meening zal daartcfè niet moeten worden overgegaan, zoolang niet de loop der gebeurtenissen op monetair gebied het onmogelijk maakt den tegen stand .tegen dezen maatregel vol te hou den." Eenige apdere leden stelden ln dit ver band nog de vraag, of de regeering bij voortduring bedacht is op de handlvi- vlng van de voor de doorvoering van haar monetaire politiek benoodigde goudpositie. Bij den vorigen 'aanval op den gulden zijn wederom 100 millioen aan goud uit ons land verdwenen Op deze wjJee zal men toch niet kunnen -voortgaan Andere middelen tot herstel. Intusschenwaren verscheidene dier leden bereid, andere middelen aan te geven, welke naar hun meening zouden kuhnen worden aangegrepen om ze mede tot herstel van het financieel evenwicht te doen strekken. In' de eerste plaats noemden zij ver mindering op groote schaal van het aan tal gemeenten. Ook een verandering in den muntvorm bestaande in de vervanging van de zilve ren door een nikkelen Inunt, kan, naar dezelfde leden opmerkten, tot een aan zienlijke bate voor «^schatkist lelden. Voorts gavep deze leden als hun oor deel te kennen, da^ op het gebied der belastingen het een eilander is te doen, dat tot herstel van hel buégetair even wicht kan leiden Nog steeds sluimeren op het departement van Financiën "de wetsontwerpen nopens een crisis-inkom stenbelasting en een belasting op de be sloten vennootschappen Wat de Staatsschuld betreft, achtten de hierbedoelde leden allereerst verdere conversie gewenscht. Voorts was bij hen de vraag gerezen of wij ook in deze be narde omstandigheden moeten blijven doorgaan met regelmatige aflossing van de Staatsschuld. Stelt bij het kiezen Uwer versnaperingen een wachter voor Uw mond. Laat alleen datgene Uw lippen passeren, hetwelk volkomen zuiver en 'van onvervalste kwaliteit is dus: PEPERMUNT Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking TONNEMA CE SNEEK gezongen „kampliedjes", in hoofdzaak gedicht door direètrice E. Coihen, die op Huis ter Duin den scepter zwaait en bij groot en klein geliefd ls, te vergasten. Men kon den kinderen aanzien, dat het langdurige verblijf in de vrije natuur, ver weg van de benayiwende omgeving der stad, hen goed had gedaan. Zij wa ren desnoods bereid om het bezoek den ganschen middag Bezifj te houden, maar de kundige geleidsters, die in de zaal toe zicht uitoefenen, slaagden er in/de aan dacht der kleinen na het nuuzikale in termezzo weer naar den maaltijd te trekken Bij de rondgang viel het op, op welk een handige en bekwame w$jze in het gebouw met de ruimte is gewoekerd, zon der dat de hygiëne ln het algemeen ook maar eenigermate ln het gedrang is ge komen. Tot de slaapzalem elk met aan grenzende geleidsterskamer kan licht en lucht vrij toetreden. De Jongste ver bouwing evenals de vroegere ge schiedt onder leiding van architect D. Beyllanse, die ook het hoofdkantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam ontwor pen heeft heeft tot gevolg gehad, dat naast de bestaande groote eetzaal is bij gebouwd een groote recreatiespeelzaal, waar de kinderen, bij eventueele ongun stige weersgesteldheid, kunnen vertoeven De ligging en bouw van deze nieuwe zaal ls zoo, dat zij ook als lighal tdtrhet nemen van zonnebaden kan worden gebruikt. Wandrekken bieden de gelegenheid tot het doen van gymnastische oefeningen, terwijl ook de zaal zelf, als dat niet op het terras ln de buitenlucht geschieden kan, zich leent tot het houden van de dagelljksche vrije en orde-oefeningen, als gezonde lichaamsbeweging' voor kin deren, en ter bevordering van een goede lichaamshouding. De vroegere speelzaal is voor de helft verbouwd tot een rustig gelegen zieken zaaltje met 4 bedden, (uitzicht op zee) waar kinderen, bij lichte ongesteldheid, enkele dagen zoo noodig afzonderlijke verpleging ki^jgen. Behalve dit nieuwe ziekenzaaltje, heeft men nog de beschik king over een isoleervertrek in geval van twijfel omtrent het ziektegeval. ïenslotte heeft de verbouwing nog opgelevefó een nieuwe vestiaire, met afzoriderlijke droog gelegenheid voor kleedingstukken en schoisel en een waschruimte, Stand van de werkeloosheid. Sedert 11 Mei ruim 3700 werkeloozen minder. De Directeur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat ln de week van 20 t.m. 25 Mei 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkeloosheldsbeslult 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 353.800, waarvan 79.000 landaroelders. In de maanden Mei t.m. November worden geen gegevens aangaande de werkeloos heid van .de vereenigingen van landar beiders ontvangen. De werkeloosheid onder de overige 474.800 verzekerden bedroeg 30 pet. In de vorige verslagperiode (6 t.m. li Mei) bedroeg de werkeloosheid eveneens 90 pet. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 25.1 eri 25 pet. Bij 1058 organen der openbare arbeids bemiddeling stpnden op 25 Mei 1935 in totaal 373.603 (vorig jaar 315D74) werkzoe kenden Ingeschreven .onder wie 356.302 mannen. Hiervan waren werkeloos 355.987 personen, onder wie 343.498 mannen. Op li Mei 1935 bedroeg het totaal aan tal Ingeschrevenen bij een gelijk aantai organen 377.605, onder wie 359.714 werke loozen. Het aantal werkzoekenden is se dert 11 Mei 1935 verminderd'met 3902, het aantal werkeloozen daaronder met 3727. De t.ninsfernnderlirindelin<>'pn met Duitschland In Den Haag voortgezet en tot een goed einde gebracht. Gisteren arriveerde de voorzitter der Duitsche transferdelegatie in Den Haag en had op het Departement van Finan ciën een bespreking met den voorzitter der Nederlandsche delegatie. Vervolgens werd de geheele Nederlandsche delegatie bijeengeroepen, die gedurende den na middag met' den Duitschen voorzitter, dr. Hartenstein, overleg pleegde. Hier mede werden de een week geleden te Berlijn onderbroken onderhandelingen weer opgenomen. Men bereikte tenslotte eenstemmigheid op een grondslag, die het principieele bezwaar der Nederland sche regeering, hetwelk zooals bekend, in Berlijn op het laatste moment tot op schorting der parafeering had geleld, op hief. Het resultaat werd aanstonds aan Mi nister Colijn voorgelegd, die zich daar mede jjamens de regeering vereenigde. Gisteravond werd het verdrag op het Departement van Financiën geparafeerd. De onderteekening zal ten spoedigste te Berlijn plaats vinden, terwijl de publi catie van bijzonderheden morgen kan worden verwacht. De ramp van de Uiver. Het rapport der commissie ial binnenkort verschijnen. Naar wu vernemen zal het rapport dat door de commissie van onderzook inzake de ramp' van de „Uiver werd opgesteld en onlangs aan den minister van Water staat werd overgelegd, binnenkort ver" schijnen Mutaties bij de Zibvelcentrale Mr. Van Eek plotselinj „iet tot directeur benoemd. Onlangs ls gemeld, dat de Minister van Econ. Zaken had besloten tot Instellln, der functie van directe!» der Ned Zul velcentrale, benevens ditt ln die functie zou worden benoetnd nir. J. L van Eek gepensionneerd hoofd Van den Burger' illken Veterinalren Dienst in N O -In® Thans echter verneeilnt het Handels blad, dat desondanks d<> benoeming vao mr. Van Eek niet zal doorgaan. De oor zaak hiervan is het feit, dat mr. Van Eek nauw contact onderhoudt met een voor ambtenaren verboden politieke beweging. De Nederlandsche Groeviten- en Fruitcentrale. De Nederlandsche GroÉnteu- en Fruit centrale maakt bekend, dat beoetenaars vatf den .tuinbouw, die in 1934 met haar toestemming hun zelf geteelde produc- ten op de markt of in eigen winkel heb. ben verkocht of hebben uitgevent een agnvraag voor steun kunnen indienen Nadat deze aanvraag in het bezit van de centrale is. wordt den, aanvragers een' tormulier ter Invulling toegezonden. Dit formulier moet volledig en duidelijk in gevuld en vergezeld van de noodtge be wijgstukken uiterlijk 30 Juni worden in ge'aiend. Formulieren, die na dien datum binnenkomen, kunnen niet meer in be handeling worden genomen. Ongevallenwe' Vervanging van premiestelsel door omslagstelsel. Nieuwe regeling treedt vermoedelijk 1 Juli in werking. Bij de wet van 23 Mei 1935 tot wijzi ging der Ongevallenwet 19B1 is het pre miestelsel, naar de regelen waarvan door de by de Rijksverzekeringsbank aange sloten werkgevers tot dusverre de mid delen werden opgebracht tot dekking van de' renten en overige schadeloosstellingen en van de administratiekosten, vervan gen door een omslagstelsel met kapitaal dekking. De omslag vindt plaats doör het heffen van een of meer voorschotpremiën, als mede *an een slotbijdrage, indien na het opmaken van de wetenschappelijke ba lans over het betrokkfen boekjaar blijkt, dat de ln den omslag verschuldigde bij drage meer bedraagt dan de betaalde of nog verschuldigde voorschotpremiën. Be draagt de verschuldigde bijdrage minder dan de betaalde of nog verschuldigde voorschotpremiën, dan wordt het ver schil aan den werkgever terugbetaald of met hem verrekend. De voorschotpremiën worden op de zelfde wijze berekend als de premiën on der de o\|de regeling. De bestaande voor schriften omtrent de inzending der loon lijsten en de betaling der premie binnen den daarvoor bepaalden termijn na eiken vervaldag der premie, alsmede die be treffende de vaststelling en invordering der premie blijven In'verband daarmede onveranderd van kracht. De eventueel te heffen slotbijdrage is een voor alle ondernemingen gelijk per centage van de over het betrokken boek jaar verschuldigde voorschotpremiën. Het ligt in de bedoeling, dat het bedrag der slotbijdrage, Indien deze verschul digd is, of van de te veel betaalde voor schotpremie aan de werkgevers zal wor den medegedeeld tegelijk met de vast stelling del voorschotpremie over het eerste halfjaar, volgende op het boekjaar over hetwelk de bijdrage in den omslag verschuldigd ls. De nieuwe regeling treedt vermoedelijk in werking op 1 Juli 1935. In dat geval zal dus de eertte maal een slotbijdrage ver schuldigd kunnen zijn over het tijdvak van 1 Juli 19^5 tot en met 31 Dec. 1935. GEMENGDE BERICHTEN. v Nieuwe bekentenissen te Oss. Men meldt ons uit Oss: -Wat nooilt iemand, die met de geschiede nis van de Ossche misdadigneid op de hoog te is, ooit heeft kunnen vermoeden, is thans geschied: P. de Bie en de dikke Toon de Soep, beiden verstokte misdadigers, die her haaldelijk uitdagend hebben verklaard dat zij liever hun bong zouden afbijten dan voor ide politie een bekentenis af te leggen, zyn eindelijk aan het praten gegaan. De Dikke Toon de Soep, die in de stoaf- gevangenis te den Bosch verblijft, wegens ernstig verzet tegen de politie, is gister avond naar Oss getransporteerd in verband met de bekentenis van jjen wielerbaandirec teur J. V. bijgenaamd Jan Bol en zekere N. S. uit Oss. Beiden hadden verklaard dat Dikke Toon 1de Soep, als betaald brand stichter is opgetredén bij den brand van het paviljoen van het gemeentelijk Sportpark te Oss. Dikke Toon de Soep werd te Oss als de brandspecialdteit by uitnemendheid be schouwd en meer dan 100 branden worden hem aangerekend. Hy is een bekende figuur in de Bossche rechtszaal, waar hy verschillende malen tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Beken nen deed hij wel nimmer, en zyn stilzwij gendheid was spreekwoordelijk geworden. In verband hiermede 'genoot hy het vertrou- wè„ van velen en zyn sanist'er bedrijf blbel- de als nooit te voren. Na aankomst op het politiebureau werd hijdoor iden inspecteur aan een langdurig vele verzwarende en overtuigende bewijzen tégen hem iwerden aangevoerd, bleef hij aanvankelijk nog ontkennen, doch ten slotte moest ook deze man capiituleeren, en hy bekende dat hij d^styds tegen een vergoe ding van 25.het restauratie-paviljoen ui net gemeentelijk sportpark in opdracht van den wielerbaandirfecteur J. Bol in brand hai. gestoken. U. ze eerste bekentenis van Dikke Ttatf ,>tp zal ongetwijfeld ver dtrekkeijje volgen hebben. Immers hij moet herhaalde lijk in opdracht van derdien brand hebben gesticht, en nu hy het zwijgen heeft ver- „.o»u?n, begint de situatie voor and. re drachtgevers ,dlie van zijn diensten hebbe geprofiteerd, hachelijk te worden. Voorloopig blyft hij opgesloten <te Oss, waar het onderzoek in deze uitgebreide en duistere zaak met groote voortvarendheid wordt voortgezet. Het feit, dat ook P. de B„ een der be kendste en beruchtste Ossche misdadigers, eindelijk het zwijgen heeft verbroken, zal" niet nalaten groote beroering in den lande te verwekken. De bekentenissen' van de verschillende bendeleden hebben reeds velen in een moei lijk parket gebracht, doch zyn zonderegis ter is zóó ontstellend groot, dat men. slechts in het uiterste geval van dezen verstokten misdadiger een bekentenis kan verwachten. Ofschoon het nog nooit is voorgekomen, dat iemand die tot zware gevangenisstraf is veroordeeld naar elders wordt getranspor teerd om daar verhoord te worden, is er ditmaal met P. de B. een uitzondering ge maakt. Gisteren is hij onder politiegeleide uit Je gevangenis te den Bosch naar de ma rechausseekazerne te Veghel en Uden over- ge1)» acht. Opperwachtmeester v. d. Beek te Uden, die reedis met zooVeel tact de Rut tot een bekentenis heeft weten te brengen, had ook ditmaal succes. P. de B. liet zy'n halsstar rige houding varen en toep de eerste woor den over zyn lippen waren begon h(j vlug ger te spreken. Ademloos luisterde de op perwachtmeester toe naar de, afschrikwek kende ry van duistere misdrijven .waaraan t twintigjarige jongen zich heeft schul- gemaakt.'en die nog slechts een klein deel moet uitmaken van de misdrijvenreeks, die hij moet hebhen bedreven. Van den moord op zijn neef Gerrit en de overval met geweldpleging op Betje van Dyh te Geffen heeft hij nog niet gerept" 'lot dusver heeft hij voor de marechaussee te Uden de volgende feiten bekend: In d"en nacht van 21 op 22 Bèfrruari 1933 heeft hij gezamenlijk met de Rut, Ceelen (bijgenaamd de Ceel) en den jongen Toon de Soep een* overval met roof gepleegd off het bejaarde echtpaar Bouwmans te Uden. De buit bedroeg daar 2000. In den nacht van 6 op 7 Mei 1933 volgde een overval met geweldpleging op den 70-jarigen alleenwo- nenden C. v. d. Burgt ite Veghel met'als medeplichtige Frans de Brommert en zijn neef G. de B. Hier viel den roovers een buit van 700 ten deel. Voorts bekende hy zyn aandeel in den overval met berooving op den 70-jarigen alleenwonenden Geven te Deurne, die ernstig werd mishandeld. Hier heeft hy gewerkt met Ceelen en den jongen Toon de Soep. Zooals men zich .herinneren zal, heeft hy voor dit feit destijds met Ceelen terecht ge staan voor de redhtibank te Roermorid, ter wijl de Rut als kroongetuige optrad. Daar alle getuigen voor de rechtbank plots aan geheugenisstoornis begonnen te lyden, moesten beide verdachten worden vrijge sproken wiegens gebrek aan bewijs, ofschoon de justitie eivan overtuigd was, dat zy de schuldigen voor zich had. Voor* dit bedryf kon P. de B. niet meer vervolgd worden. Uovond.en verklaarde hij tezamen met de Rut zich te hebben schuldig gemaakt aan de inbraak bij den herbergier van Dinter te Schayk, waar ten party flesschen ge distilleerd ld bu gv maakt. Vooi dit ie; is hij destyds met de Rut tot gevangenis- straf verooi deeld, doch h(j bleef, als ge woonlijk, hardnekkig ontkennen. Tenslotte heeft P. de B. den sluier ge licht van het duistere misdlijf diat in den narht van 7 op 8 Juni 1983 ite Megen heeft plaats gevonden. Op genoemden datum brak brand uit in een complex, waarin een win kelhuis, woonhuis, bakkerij en maakiery van J. Benkers gevestigd was. De heer Benker.s had des avonds een telefonische boodschap geknetgen, dat zyn vader ster vend was. Hij heeft zdcK met zyn familie per auto daadheen begeven. Een knecht en een dienstbode waren alleen in het huis fiehtergebleven. Plots ontwaakte het meisje d°or stemimen. Zy hoorde eenige mannen ze8fenNu we het geld toch hébben, kun nen we den boel wel in brand steken. Vr(j- w:! onmiddellijk daarna stegen de vlammen op en het complex stond spoedig in lichter laaie. Het meisje vergat in haar zenuwach tigheid den knecht te waarschuwen en snel "ie naar de politie .Intusschen was de knecht op het laatste oogienblik door buren gered. Daar Benkers een niet al te gunstige re putatie had, en betrekkingen met de T sche onderwereld bleek te onderhouden, a men het zaakje niet. Later werd B- gearresteerd als verdacht van opzetteiy. kë brandstichting, dóch wegens gebrek aan kewijs moest hy weder op vrye voeten wor den gesteld. P. de B. heeft verrassende ont hullingen omtrent deze zaak gedaan, doch óm het politieonderzoek niet te bemoeily- ken. kunnen hieromtrent geen publicaties worden gedaan. In verband met de uitlatingen van P. Ae B. heeft de marechaussee gistermiddag te Vught den 54-jarigen Benkers gearresteerd. Benkers, die vroeger de bakkery, winkel en maaldery te Megen exploiteerde, is ervan verdacht eenige leden van het Ossche mi lieu, waaronder P. de B„ tegen betaling te hebben opgedragen brand in bovengenoemd complex te stichten. Een drama te Lochem. Vader vermoordt zijn twee zoontjes. Gisternacht heelt zich in Lochem een vreeselijk drama aigespeeld. De 31-jarige, werklooze arbeider J. Schepers heelt zijn beide zoontjes, resp 6 en 9 jaren oud, vermoord. Om hall zes gisterochtend kwam de man by dc politie mededeellng doen van de vreeselijke daad, welke hij had be dreven. De directe reden voor dezen dubbelen moord is niet bekend, doch de man wilde zich reeds eerder van zijn kindéfèn ont doen. Een paar jaren geleden is hij om die reden op het gemeentehuls geweest en heeit hij verklaard dat hij zijn kinde ren niet langer wilde hebben. De man was een vreemd type, die een paar jaar geleden in zijn woning eens alles kort en klein had geslagen. Gedu rende de laatste nachten sliep de vrouw op het politiebureau omdat de man haar niet in zijn woning wilde hebben. Haar man doodelijk verwond. Dinsdagavond omstreeks halleii werd de hulp van de politie ingeroepen In een perceel aan de Lombokstraat te Ensche de, bewoond door vrouw F. Deze leelt, aldus de Tel., al eenigen tijd gescheiden v^n haar man, die haar echter nog her haaldelijk komt bezoeken. Deze bezoeken eindigen meestal met een zoo hevige ruzie, dat dg politie er reeds vaak aan te pas is gekomen. Dinsdagavond schijnt vrouw P., in sa- menwerkihg (met haar broer S., voor goed met Haar man te hebben willen al- rekenen Toen de politie de woning van vrouw F., binnentrad, trol zij daar F. in zorgwekkenden toestand aan. Hij was overdekt met bloedende wonden en klaagde oVer pijn ln de zijde. Hij werd naar het politiebureau over gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hier bleek dat F. er ernstig aan toe was. Hij had eenige gaten in zijn hoold en enkele ribben waren ge broken, waarvan één de long was bin nengedrongen. F. is, na verbonden te zijn, overge bracht naar het R.-K ziekenhuis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. STADSNIEUWS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Dc ZesdaagHche op de Wielerbaan Gouda. Dc laatste avond is, begunstigd door prachtig weer, een talryk publiek en een spannenden strijd, een mooi slot geworden van deze Zesdaagsche. Direct by den aanvang wordt een zeer snel tempo in- gezeji wn na ongeveer 15 K.M. ontketend zich de eerste felle jaoht, waarvan het kop pel v. >d. Meer—-Riethoven het slachtoffer werd door 1 ronde verües. Dit ontmoedig- ufe jaze renners geenszins want vlak hierop weet v. d. Meer een premie in de wacht te sieepen en na onophoudlelyk óeimarreeren gelukt 'hetrhun waarlijk de verloren ronde terug ta nemen, als er ongeveer 25 K.M. geredem 'is>. Dan winit1 weer van Amsterdam een premie, bestaande uit een wóllen bad pak en een wollen trui, uitgeloofd door de fa. D. van Yperen van de Kleiweg. By het eerste klassement ontketend zich weer een felle jacht waarby Sdhijnemarck— Meanders 1 ronde verliezen. Van idler Star, die koppelgenoot van Bles heuvel, neemt een aardige voorsprong, tracht em, kans te benutten om zyn achter stand in te loopen, maar die Roode Duivels Cattel'Peek, die met een alles overweldi gend tempo Biesheuvelv. d. Star in halen, passeeren en doorgaan weten zich geheel los te trappen. Zij slagen er in het geheele pele- ton voorby te snorren, wat hun van de zijde van het enthousiaste publiek een ovatie be zorgd. Hier kwam duidelyk naar voren dat het koppel Cattel—-Peek een klasse ooven de andere rjjders staan. Er zyn dan onge veer 40 K.M. gereden -Dan volgt het 2e klassement dat gewonnen wordt door vam Amsterdam, gelijk met een premie, 1 rolla de, uitgeloofd door de Modelslagerij van Leeuwen uit de Keizerstraat. Meinders wint dan een premie, een poloshirt, uitgeloofd door Willem vin Mourik in Heeren Mode» artikelen, Lange Tiendeweg. Even voor het 3e klassement moet Althui zen aflossen met van Amsterdam en houdt A. zich by de eindstreep vast aan de bal- lustrade, laat' zich dan plotseling zakken, waardoor een botsing ontstaat en 4 renners over de baan rollen. Direct werd afgebeld en bleek dat Cattel, Meinders, v. d. Meer en v. Amsterdam de slachtoffers waren. Toen het publiek eenigszins gekalmeerd was, bleek (Lat dé renners er goed waren afge komen, alleen v. Amsterdam had hinderlijke schaafwonden en werd geneutraliseerd. Enkele fietsen waren gekraakt, dit tot scha de van Meinders. Zeer sportief sbeilde Bies heuvel zyn reservefiets aan Meinders ter beschikking, waardoor ook dit koppel weer aan den sitryd kon deelnemen en met luid applaus werd begroet. Dan komt het laat ste half uur waarin 4 extra sprints worden verreden en volgt het vierde en laatste klassement, hetwelk gewonnen werd door v. Amsterdam met een premie van 5.—. De einduitslag is ten slotte als volgt: Winnaars Cattel—Peek met 71 punten; 2. op 1 ronde Verheym-v. Es met 35 p.; 3. op 2 ronden Biesheuvel-^, d. Star met 63 p.; 4. op 3 ronden v. Amsterdam—Al- thinsen met 68 p.; 5. Gillet—Stoiker met 32 p.; 6. v. d.'Meer—Riethoven met 3 p.; 7. op 5 ronden Schönermarck—Meinders met 36 'iet 'koppel Cattel1'Peök won ook de Zesdagen-premie 2 frames voor racefietsen „pn een premie voor het hoogste aantal pun- ten ,een complete sjoelbak. Nadait Peek en Cattel door de directie be kranst en gelukgewenscht waren met hun overwinning en ook Veriheyen—van Es de gebruikelijke bloemen kregen, reden deze vier hun eere-ronde, luide toegejuicht. GOUDA, 14 Juni 1935. De inzameling voor het Koningjin-Moeder Herdenkingsfonds. De speldjesverkoop en poffertjes. Het pl. comité van het Koningin-Moeder Herdenkingsfonds heeft gisteravond eer haar werk gehad. Reeds vroeg in den avond was een groot aantal belangstellen den op de Markt aanwezig. Precies te half negen werd door het Stedelijk Orkest, onder directie van den heer Joh. Fabriaan, aange- gen met het zeer verzorgd programma, waarnaar met aandacht werd geluisterd Later op den avond werden de aanwezi gen verrast met de vertooning van een reeks van filmbeelden, allen episoden uit het leven van de Koninklijke familie. Het doek was precies voor het Waaggebouw op gesteld. Tijdens deze voorstelling werden de aar.- wezigen in staat gesbeid een tubercuiose- bloempje te tóoopen of een bohdje poffertjes te verschalken. Het boterhuis, dat reedis enlkele malei* als raadskel.der was ingericht,-we herinneren aan de feestelijke lunch tydens het bezpek van de Amerikaansche adelborsten en het luisterrijk diner van de Nederlandsche doc toren, wa» wel niet zoo feestelijk ingericht, maar toch ook tot een aardig gezellig milieu gemaakt. De lange tafels die 's morgens nog dienst hadden geldiaan voor boter en eiermanden, waren nu met smetteloos wit papieren tafelkleeden belegd en de heeren Moleman, Luyeririk en van Elk zorgden voor een mooie bloem- en groenversiering, die onder de feestverlichting door de Jacht- fabrkken aangebracht, het geheel een recht feestelijk aanzien gaven. In deze aardige omgeving schaarden zich velen aan den disch en nuttiglien niet min der van 270 porties of wel 3240 poffertjes. De opbrengst van de speldjesverkoop be draagt c.a. 190.ZooaJs wy reeds heb ben gemeld volgit thans ten bate van het fonds een voetbalmatch op het Olyntpia- terreini op morgen Zaterdagmiddag, ge speeld tusschen de eerste elftallen van Olympia en Gouda- Prinses Juliana heeft, naar men weet een medaille beschikbaar gesteld, 'deze medaille zal door den wethouder van financiën, Mr. H. P. C. M. de Witt Wynen aan het win nende elftal worden uitgereikt. De wedstrijd vangt te half vier aan. De aftrap zal, niet zooals het plan was, door deri wethouder, maar door den heer Joh. Mulder geschie den. Collecte voor tuberculosefonds. Sterken v.oor de zwakken. Het bestuur van de afdeeling Gouda van dfcn Nederlandschen Sigarenmakers- en Ta- LLKsbewerkersbond verzoekt ons het vol gende onder de aandacht te brengfen: A.s. Zaterdag zal ons bestuur evenals vo rige jaren een collecte houden ten bale van oi.Tuberculosefonds. Van 1919 af tot en met 1934 is aan ver plichte bijdragen van de leden ontvangen 78.582.98, aan vry-^11. bydr. 12.541.39 Vz en aan eollectes 23.693.0öVfe, totaal 115.087.39. De uitgaven bedroegen voor verpleegkos- ten 68.114.84% en voor uitrustingskosten 15.911.54%, totaal 84.026.39. De wry wil lige bijdragen zijn voor het allergrootste deel ook door de ledbn bijeengebracht, zoo dat zij in totaal ruim 91.000 hebben be taald. Eerst nadat wij gedurende' 7 jaren uitslijtend met eigen middelen onze zieken hadden geholpen, hebben wy het publiek om hulp gevraagd, welke hulp in Gouda altyd in ruime mate werd verleend. Het fondls betaalt de verpleegkosten van onze leden voor sanatoria en herstellings oorden en vpor vrouwen, van leden in sana toria. Bovdndien worden de uitrustings- en eventueel reiskosten betaald. Versterking van de middelen van ons fonds is meer dan ooit noodig. Inwoners van Goiïda, helpt ons. Wij we ten dat gy sympathie 'hebt voor onS werk. Vult onze busjes en werkt er op deze wijze aan mee nieuwe levenskracht te schenken en genezing te brengen aan medemenschen, die door tuberculose zyn' aangetast. Door Uw offer te brengen verschaft gij tevens levensblijheid in de gezinnen waar inpers vrees en angst voir het missen van rader of moeder zou bestaan. Daarom beveleii wij onze collecte hij U aan onder het mqtto: „Dé sterken voor de zwakken". Stand der werkloosheid. Öp 'Donderdag 13 Juni waren ais werk loos ingeschreven: aardewerkers 114, letter zetters 33, bouwvakken 505, houtbewerking 128, ledérbeweriring 22, kleedingbewerking 24, metaalnijverheid 185, papierbranche 6, textielindustrie 50, suikerwerkers 102, slga- renmdustrde 126, landbouw 52, pakhuis knechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 378, kantoorpersoneel 52, huise lijke diensten 21, fabrieksarbeiders 135, transportarbeiders 85, techn. pers. 1. Totaal 2019. 300 gedeelt. werkioos (2 dagen per week)*. Piano-Concert van Hugo Kander-Velden. Ln de Schouwburgzaal van „Concordia" heeft de blinde pianist Hugo Kander-Velden gisteravond een pdano-concert gegeven ten bate van de Barthimeuasljwhting te Zeiat. De belangstelling was zeer gering. Vele weinige concerten, ontbraken gisteravond en we moeten zeggen dat ze veel hebben ge mist. i Hetgeen de heer Kander-Velden heeft ge boden was zonder twijfel hoogstaande kunst. Hy had de vertolking van wetk van een tweetal componisten, n.l. Brahma en Chopin gekozen en heeft daarmee vast geen gemakkelijke taak op zich genomen, waar van hij zich niettemin op alleszins lofwaar dige wijze heeft gekweten. Brahms' Sonate in f-mineur, opus 5, boel- I de zeer en was in alle deelen volkomen zui- ver en beheerscht. Reed's by den inaet, het I allegro-majestoso, konden we vaststellen dat hier een kunstenaar van hoog gehalte aan den vleugel zat. Zoo was het heele spel een uiting van gloedvolle en diepdoorvoel- de muzikaliteit, welke getuigde van een in nerlijke warmte. De vier Praeludes van Franz Chopin, Waarmede de heer Kander-Velden na de pauze het program voortzette, werden ook mooi gespeeld en het publiek heeft ook hier van het sohoone spel Van overgave kunnen genieten. Na een treffende vertolking van Ohopin's Nocturne, twee Valses en een Etude, volg de tenslotte de Scherzo van Ohopin opus 39 in cis-mineur. IVIet groote levendigheid werd dit werkje uitgevoerd e n oogstte den ook, evenals de andere nummers, een dankbaar en langdu rig applaus. Het geheel was eeh zeer goede avönd die ruimere belangstelling hdd verdiend. Onderlinge Brandverzekering- Maatschappij „Gouda". De Onderlinge Brandverzekering-Maat- schappy „Gouda" zal op Dinsdag 18 Juni a.s. haar algemeene vergadering van deel hebbers houden in „Het Schaakbord". ln deze vergadering zal door den admi nistrateur-secretaris verslag worden uitge bracht over 1934 en zal rekening en ver antwoording geschieden. Er zal een verkiezing plaats hebben we gens periodiek© aftreding van den heer A. Chops, die herkiesbaar is. Soc. „Ons Genoegen". Alg. ledenvergadering. De leden van de Soc. „Ons Genoegen" zyn opgeroepen voor een algemeene verga dering op Maandag 24 Juni te 8 uur des avoids in de zaal „Kunstmin". De agenda vermeldt o.m. Bestuursverkie zing van 2 leden wegens periodeke aftre- dng van de heeren G. J. J. Pot en J. C. den Boer, die herkiesbaar zyn. Openbare Leeszaal. Reistentoonistelling. Ln het leeszaalgebouw is, evenals vorige jaren, weer een tentoonstelling van lectuur betreffende reizen in binnen- en buitenland georganiseerd. i Nu de vacantietyd nadert, zal bij ieder de vraag rijzen, hóe die vacantde door te brengen. Dit probleem is niet altyd even gemakkelijk op te lossen. Men doet goed eerst eens een kijkje op deze tenltoonstel- ling te nemen. Een groot aantal reisgidsen ligt ter in zage. Hoofdzaak Js evenwel de collectie geïllustreerde boeken, die tentoongesteld wordt, en waardoor men gelegenheid krijgt zich beterjen uitgebreider lt!e oriënteeren om trent landstreken, steden, zeden en gewoon ten der bevolking enz. De tentoonstelling Ibeoogt een wegwijzer te zijn voor: reizen in binnen- en buiten land, bij kampeeren en trekken, en ook by de kleinere uitstapjes in de buurt. Kortom voor ieder die zich te voet, per fiets, auto of trein, <xf per boot buiten Gouda begeeft ls er iets te zien! Agenda. Schouwburg-Bioscoop „De wereld ver andert". Thalia-Theater ,De Tunnel". Reünie-Bioscoop „Groeten en kussen van Veronika". 17 Juni Repetities Gera. Zangver. „Excel sior" met afd. Jeugdkoor. 6%7% uur Jeugdkoor, 810 uur Gemengd koor. 18 Juni 8 uur Geb. v.m. Kazerne. Cursus Ned. Roode Kruis. 18 Juni 8% uur n.m. Bovenzaal „Het Schaakbord". A'lg. vergad. Ond. Brind- verzekering-My. Gouda. 19 Juni E.H.B.O. Cursus onder leiding van Dr. v. Elk. 24 Juni 8 uur Soc. „Ons Genoegen. Alge meene ledenvergadering. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.3<L Gramofoon; 6.00 Zang en orgel; 6.30 Concert; 7.00 „Vrede, veiligheid en recht". Lezing voor de Ver eeniglng voor Volkenbond en Vrede, door W. J. van de Woestijne; 7.20 Concert; 7.50 Vaz Dlas en S.O.S.-berichten; 8.00 Cur sus: De Proleten. 6e voordracht. Spreker Ds. F Dijkeiria; 8.30 Concert door het Residentie-Orkest;in de pauze Lezing; na alloop Vaz Diis; 10.15 Lezing: „Uit eigen Bongerd", ovefzicht van kleine geschril- ten uit Vrijz. Prot Kring. 1ste voordracht Spreker: Dr H. Faber; 11.00 Gramoloon. Huizen: 5.30 Concert6.00 La guer re juste" van Pater Regout Desproken door P.^Kasteel; 6.15 Concert; 7.15 „De wil tot vrede" door P J. Nieuwendam; 7.35 Gramoloon; 8.00 Vaz Dlas; 8.15 Con cert door het Stedelijk Orkest van Maas tricht; 9.00 Gramoloon; 9.15 Concert door het Stedelijk Orkest van Maastriht; 10.00 Concert door John Kristel en zijn Or kest; 19.30 Vaz Dlas; 10.35 Gramoloon; 10.50 Concert door John Kristel en zijn Orkest; 11.30 Gramoloon. RECHTZAKEN. Een raadslid dat zjjn stem verkocht. Vcor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch wei d in hooger beroep de behandeling voort gezet van de strafzaak tegen J. H. N., lid \an den gemeenteraad te Geulle. Verdachte werd door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf we gens het in stryd met de gemeentewet en den ambtseed een bedrag van tweehonderd gulden aannemen voor het uitbrengen van zijn stem op A. Banens, die solliciteer ie naar de betrekking van secretaris dei; ge meende Geulle. De pastoor bemoeide er zich mee en wist het i-aadslid aan het verstand te brengen dat hy het ontvangen geld moest terugge- voldaan. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dait meerdere candidaten een bod hadden gelaan aan raadsleden en men zelfs tot duizend gulden was gégaan. Ver dachte verklaarde o»m. een anoniemen brief te hebben ontvangen, waarby hem 2000 was beloofd indien hy vier gemeenteraads leden kon aanwyzen, tlte bereid waren pm op een aangewezen eandidaat te stemmen. Verdachte wilde zioh er uiit redden door de verklaring dat hij ai wei dertig jaren boerendiensten had verricht voor vader Ba nens en dat het verstrekken van die 200 niets anders was dan de betaling van de rekening welke hij echter ndoit aan vader Banens had aangeboden- Verdachte ontkenide dat Banenis hem ge zegd Uieèft: „Als. myn zoon tot secretaris gekozen wordt, dan kryg je nog 200". Verdachte zegt vaaik héél véél meer te kun nen verdienen door zijn stem te verkoopen, maar hy heeft het nooit gedaan. Hy'f heeft ook aan Banens niet beloofd op diens zoon te zullen stemmen Deadv.-gen. stelde vast dat in niets blijkt dat verd. geld heeft ontvangen voor boeren werk en dat hy art. W. v. S. heeft over treden. Spr. eisch te de maximum straf van 3 maanden gevangenissohap. De verdediger, mr. Tripels, pleitte vrij spraak. MARKTBERICHT. -4 Boternoteering. De commissie-noteering voor Neder landsche boter is vastgesteld op 40 cent. LAATSTE BERICHTEN. ÜUAADLOOZE DIENST. i iet de bie bekend de moord op z(ju neer uernt de Bie gepleegd te hebben. i.euemnorgen heeft Piet die Bie voor de marchaussee te Uden ook de moordaanslag op zyn neef Gerrit de Bie bexend, waarvoor hy tot 15 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Max Baer wereldkampioen af. Hij wordt door Braddock op punten geslagen. in Madisdli Square Garden te New- York werd gisteravond de aangekondigde bokswedstrijd gehouden tusschen Max Baer, wereldkampioen zwaargewicht en diens uitdager voor den titel, James Braddock, welke ontmoeting in een ge vecht over 15 ronden op punten door Braddock is gewonnen. Braddock is daarmede wereldkampioen geworden. Het resultaat van dezen titel- wedstrljd heelt een geheel nieuwe situ atie in de bokswereld geschapen immers voor 17 Augustus had men reeds een match op papier te Amsterdam staan tusschen Max Baer en 'Max Schmeling, welke ontnioeting door het resultaat van de match te New-York thans natuurlijk geen doorgang kan vinden. Dat Braddock van Baer heeft gewon nen 'moet inderdaad als een groote ver rassing beschouwd worden; Het is een resultaat dat vrijwel nergens verwacht werd, noch in Amerika noch ln Europa. WISSELKOERSEN. 13 Juni. 14 Juni. Officieel. Londen 7.30% 7.29% Berlyn 59.60 59.45 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 25.03 25.01 Zwitserland 48.21 48.21 Kopenhagen 32.60 32.60 Stockholm 87.70 36.67% Oslo 36.70 36.70 New-York 1.47"/i» 1.47% Niet officieel. Italië 12.20 t 12.18% Madrid 20.22% 20-22% Praag 6.18 6.18 Beursoverzicht. Op de Amsterdamsche beurs kwamen vandaag de 4 obligaties Nederland en Nederl. Indië weer een fractie lager, al trad later een gedeeltelijk herstel ip. De Oude schuld was daarentegen goed prijshoudend. Aku's golden een fractie beneden de vo rige slotkoersen. Unilevers waren 1 min der. VÓor Kon. Olie bestond eenige vraag. Amerik. soorten konden zich niet hand haven. Ook in Rubberaandeelen ging nog vrij veel om. Amsterdam rubbers konden zich. pl.m. 1 verbeteren. Tabakken haden een ongeanimeerd ver loop. Pe koersen konden zich niet geheel handhaven. Suikerwaarden verkeerden in hersfel. Scheepvaarten nauwelijks pryshon dend. Amerikaansche fondsen waren aan den vasten kant, zy het ook dat de'koersstijging weinig belangrijk was. Youngleening zondej- verklaring gedrukt, met verklaring verloren eenige procenten. De wisselmarkt was kalm. Het pond en de Fransche franc lagert ge drukt, de dollar bleef op peil. De geldmarkt was ruimer. R XDIO-TELEORAF'^Un W/.EUBF.BTCH il4 Juni. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; Betrokken tot zwaar ol halt bewolkt. Kans op regen of onweer. Later iets kouder. t DVERTENTIFN levering; levensmiddelen voor het Van Iterson Ziekenhuis op 20 JUNI 1935, des namiddags om t uur. Insdh rij vingsbil jetten en voorwaarden verkrijgbaar by den portier van het zieken-

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2