1 j{ 'f VAN D^MES- EN MEISJESKLEDING 1 i( 1 t HOOFDSTEEG f GEMEENTERAADSVERKIEZING GOl 26 Juni 1935. ven, s.s;rt ™io,rAn- i 9 i i f Beurs van Amsterdam. ONZE PRIJZEN ZIJN WEDEROM AANZIENLIJK VERLAAGD ROTTERDAM is, of de dag, waarop "wegens ziekte het werk gestaakt is. Bij herhaalde ongeschiktheid tot wer ken uit eenzelfde ziekte-oorzaak is het aantal uitkeeringsdagen tijdens het le Jaar in het vervolg onbeperkt, tenzij de hprhf) lir»or lntran/<» u; groot aantal straten is feestelijk versierd en in enkele stadsgedeelten is door de zich daartoe gevormd hebbende buurt- commissie van de versiering zeer veel werk gemaakt. Vooral de Stationsweg, Breestraat en Rapenburg munten uit v 'viiuig uiiucpcmi, tenZll (li1 Id 4 -------- herhaling intreedt binnen vier weken n» i Breestraat Rapenburg munten uit het eind van het le ziektegeval, in welk I _.0°r 06 YiJ.ze van versiering. Bovendien ff™1 de maximum duur van 26 weken blijft gelden. Aan de verzekerde gehuwde vrouw) waarmee een weduwe gedurende 3011 da gen na het overlijden van haar man wordt gelijk gesteld) moet thans verlos kundige hulp voor rekening van de zie kenkas worden verstrekt. Ziekengeld mag geweigerd worden aan een 70-jarige, die in het laatste halljaar voor zijn ziekte geen 60 dagen In dienst betrekking is geweest. Recht op Mekengeld na beëindiging der verzekering bestaat: bij ziek worden bin nen één maand, wanneer men voor het einde der verzekering twee maanden on afgebroken heeft gewerkt; bij ziek wor den binnen acht dagen, wanneer men in de twee maanden voor het eind der ver zekering 16 dagen heeft gewerkt. De verzekering wordt geacht voort te duren tijdens de periode, dat ultkeering wordt genoten, krachtens de Ziektewet of Ongevallenwet, tijdens de waehtdagen en tijdens noodgedwongen werkonder breking. De gedetailleerde Uitslagen der 20 stemdistricten zijn aldus: In de met redenen omkleede beslissin gen moet de beroepstermijn en bij wien men in beroe pmoet komen vermeld wor den. Hooger beroep tegen uitspraken van •een scheidsgerecht of Raad van Beroep J voortaan altijd mogelijk zijn behalve over de vraag of men wegens ziekte al of niet geschikt is voor zijn werk Statuten der Bedrijfsvereenigingen moeten ten minste éénmaal per boekjaar de gelegenheid geven om met in acht neming van een opzeggingstermijn van ten hoogste drie maanden, uit de Be- drijfsvereeniging te treden. Risico-over dracht kan alleen geschieden met ingang van de ie van een maand. Iedere werkgever moet een kaart op hangen, waarop moet vermeld staan: naam en adres van het uitvoeringsor gaan, waarbij hij is aangesloten; welk percentage de werkgever eventueel van het loon afhout; de termijn, binnen welken de ziekmelding moet geschieden. De uitvoeringsorganen zijn verplicht na het einde der verplichte verzekering in de vrijwillige verzekering op te nemen de personen, die weer in loondienst wil len gaan treden of een zelfstandig be drijf of beroep gaan uitoefenen; 65-jari- gen kunnen uitgesloten worden. Men moet zich aanmelden binnen één maand na het einde der verzekering, of binnen acht dagen na herstel eener ziekte, waar voor ultkeering is genoten zullen enkele straten 's avonds nog met een feestverlichting prijken. De Studenten Sociëteit Minerva is, voor wat den gevel betreft, in epn mid- deleeuwsch kasteel herschapen. Als feest gebouw heeft het Leidsch Studenten Corps beslag gelegd op het café Oud- Hortuszicht aan den Witten Singel, dat eveneens geheel feestelijk aanzien heeft volgens een ontwerp van den student Dumbar. Zooals reeds gemeld, zal de lustrum viering haar hoogtepunt bereiken op Maandag 1 Juli. Dan wordt te Leiden het Landjuweel gehouden van Reinaerde de Vos, waartoe' verschillende Rederijkers kamers dien dag de stad zullen binnen trekken, om zich naar het terrein van den molen „De Valk" te begeven, waar de begroeting zal plaats hebben, welke door vendelzwaaien zal worden opgeluis- terd. Dan vormen de verschillende deel nemers ten getale van ruim 200, waar onder ook dames, zich tot' een stoet en in hun veelkleurige costuums zullen zij S. dan in optocht door Leiden's straten trekken. Wanneer het schoone weder ons op i Juli niet heeft verlaten, zal dit deel van de lustrumviering ongetwijfeld slagen en zullen duizenden in den lande zich on getwijfeld naar de Sleutelstad begeven om deze maskerade-optocht gade te GEMENGDE BERICHTEN. Ons Een origineele wijziging aangevraagd Het nieuwste op hervormingsgebied. Men meldt ons uit Schoonhoven: In een op 20 en 21 Juli te Roosendaal te houden vergadering van den Centra- len Raad van den Ned. R.K bond voor groote gezinnen, zal aan de orde komen Het nachtelijk onweer. Twee persoen door den bliksem gedood. Tijdens het hevig onweer, dat Woens dagavond laat en gistermorgen boven Twente woedde, trof de bliksem een groep personen, die een schuilplaats had den gezocht onder een boom In de Hen- gelosche straat te Enschede. Twee perso nen, mej. Rutgers uit Hengelo en de heer Leuverink uit Enschede, werden door het hemelvuur op slag gedood De lijken zijn naar het R.K. Ziexenhuis overgebracht. In den aigeloopen nacht ontlastte zien ook boven Rosmalen een vrij hevig on weer, gepaard gaande met zwaren regen. De bllitsem sloeg in de boerderij, toebe- hoorende aan den heer J. Lith, en be woond door den eigenaar en de familie van der Heyden. De bewoners moesten in nachtgewaad het huis verlaten. De brandweer die inmiddels was gerequi- reerd, stond machteloos tegenover het vuur en moest zich beperken tot het nat houden der omliggende huizen. De inboe del ging grootendeels verloren, alsmede veel landbouwgereedschap. Verzekering dekt de schade. Hedennacht woedde ook boven Weer- selo een zwaar onweder. De kapitale boerderij van den heer Oosterbroek, te Rossem onder Weerselo, werd tijdens het I noodweer door het hemelvuur getroffen en ging geheel in de vlammen op. De in boedel ging eveneens geheel in de vlam- een vmr^i von Z Tl *omen boedel eveneens geheel in de vlam- ven, strekkende om bij dc R.K. Staats partij aan te dringen op opneming van een artikel in het partijorgaan tot zoo danige wijziging in het kiesstelsel, waar door gezinshoofden uit te brengen stem men worde bepaald naar het aan tal kindereen. Ter toelichting van dit voorstel wordt verwezen naar artikel 366 Burgerlijk Wet boek, luidende: „De vader of moeder, die de ouderlijke macht of de voogdij uit oefent, heeft het vruchtgenot van de goederen der kinderen. In het geval, dat zoowel de een als de ander der ouders van de ouderlijke macht of de voogdij ontheven zijn, hebben beide ouders het vruchtgenot van het vermogen hunner minderjarige kinderen". Dit beginsel verder doorgevoerd leidt, naar de meening van de afd. Schoonho ven, er toe, dat de ouders gebruik maken van het geestelijk kapitaal, hun in hun kinderen geschonken, waarvoor het. vruchtgebruik ware te vragen van de stem van het kind. De ouders hebben groot belang bij de vraag, hoe b.v het onderwijs geregeld is, of onder welke om standigheden de kinderen in militairen dienst zullen komen, enz Eveneens ver dient aandacht het feit. dat het groote gezin in de heffing van de indirecte be lastingen veelal een zes- of achtvoudig grooter aandeel draagt dan het^kleine gezin. De gedachte van de afdeeling Schoon hoven is inmiddels in een te Delft gehou den vergadering van den Centralen Raad in Zuid-Holland overgenomen en zal ter vergadering word«n ingeleid door dr. Jos, de Boer. directeur van het R.K Ly ceum voor meisjes te 's-Gravenhage. De lustrumfeesten te Leiden. Heden aangevangen met nationale roeiwedstrijden. Gisteren zijn te Leiden de lustrum leesten van het Leidsch Studenten Corps ter gelegenheid van de viering van den ttusteh verjaardag der Leidsche Hooge- school aangevangen met nationale roei wedstrijden, welke zijn georganiseerd door de Leidsche Studenten-Roeivereeni- ging „Njord" en gehouden worden op het Oegstgeester kanaal te Oegstgeest. De baan heeft een lengte van 150C M. en liep van de Warmonderbrug tot aan het Groene Kerkje De belangstelling voor- deze wedstrij den. ook van de zijde van het publiek, was «eer groot en langs de kanten heerschte een buitengewoon opgewekte stemming. In de stad zelve is de viering van deze lustrumfeesten allerwege merkbaar. Een ls wordt door verzekering gedekt. Auto met Hagenaars te Alfen verongelukt. Vier ernstig gewonden. In den wijk Hoorn ondea* de gemeente Alfen aan den Rijn, heeft .Woensdag omstreeks zes uur een ernstig verkeers- 1 ongeval plaats gehad, waairbij 4 personen ernstig gewond werden, i Op genoemd tijdstip reed een bestel auto, waarin 5 personen gezeten waren, en die van een visschpartij uit Wilnis kwamen,- in de richting van Leiden. Ter hoogte van de dakpann/enfabriek van de firma H. van Leeuwen moest de wagen een links van den weg geparkeerd staan- j de vrachtauto en even daarna een rechts van den weg staande personenauto pas- seeren. Toen deze tweede wagen gepas seerd moest worden, geraakte de be stuurder, de heer B. Tetro uit den Haag, de macht over het stuur kwijt en in volle vaart botste de bestelwagen eerst tegen de personenauto aan, die hoewel op de handrem staande, ongeveer 20 M. voort- geschoven werd en kwam daarna via een t houten hek in een .droogschuur van de pannenfabriek tot stilstand. Door den hevlgen schok vloog de bestuurder te^en de voorruit en werd ernstig aan 't hoofd gewond De naast hem zittende mej. A. van Nieuwkerk, die eveneens met haar j hoofd tegen de voorruit geslingerd was, r kreeg aiepe snijwonden aan den hals en was 'er het ergst aan toe Van de drie achter in den wagen zit tende heeren, eveneens allen uit de resi dentie afkomstig, kreeg de heer T. Kreek, de eigenaar van den wagen, verschillen de hoofdwonden en een blessure aan het oog, terwijl de heer J. p. Snijder een hersenschudding opliep. Nadat door twee doktoren de eerste hulp verleend was, zijn allen per ziekenauto naar hier ver voerd. De beide wagens werden vrijwel geheel vernield terwijl in -de schuur van de dakpannenfabriek groote schade werd aangericht. Vliegtuigindustrie in Nederlandsch-lndië Koolhoven licenties verworven. Naar wij vernemen heeft de N V. Droog dokmaatschappij Tandjong Priok te Ba tavia licenties verworven van alle typen Koolhoven-toestellen. Frits Koolhoven bouwt th.ans nog ?n hoofdzaak les- en toer vliegt uitren voor de Nationale Luchtvaartschool en haar leer lingen, maar op Soesterberg Is' thans een trainer in beproeving en de constructeur dingt ook mee naar de Jagers ei kruisers waarvoor Soesterberg belai ïgstelling heeft. STEMBUREAUX l, <4> 'S P p< ►2 a V a> w rot. Christ, groep Totaal w o 3 l th 1. Raad-huis 83 82 7 185 2 136 12 4 2 120 15 648 2 Gr. v. Prinsterersohool 112 86 8 200 0 94 j 66 f 38 10 2 173 19 742 3. School B, Reg^entesseplantsoen 178 30 18 107 7 23 7 4 149 11 590 4. R.K. Verenigingsgebouw 147 56 14 179 6 125J 15 16. 4 123 13 698 5. School 6, Keizerstraat 256 26 8 151 4 22 12 8 12 119 19 637 6. Restaurant N. Veem-arkt 205 54 11 191 2 52( 12 16 16 121 22 702 7. School 1, Jeimalemstraat 219 56 25 139 6 51/ 12 19 15 142 9 693 8. 2, Eliz. Wolffstraat 202 51 27 222 2 24 15 14 144 27 780 9. Adr. G. de Viijestraat 441 19 29 96 12 13: 19 27 16 146 13 831 10.. B. Martenssingel J 83 81 21 238 2 98 38 3 4 201 22 891 11. Ambachtsschool Houtmansgracht 217 96 41 203 0 68' 53 16 14 220 22 930 12. School C, B. Martenssingel 163 60 23 62 1 99 12 8 9, 130 7 574 13. R.-H.B.S. Krugerlaan 119 72 20 101 1 48 22 5 7 151 10 556 14. Ambachtsschool Gr. Florisweg 187 51 16 199 2 31 12 8 4 133 16 665 15. Sccieteit „Ons Genoegen" 146 90 18 230 2 159 37 7 2 194 17 902 16. School 4, N. Haven 192 20 18 57 0 19 20 17 4 72 8 427 17. 7, Eerste Schoolstraat 425 18 29 164 7 23 19 55 10 121 27 898 18. R.K. School Lethmaetstraat 389 38 27 134 1 31 15 31 7 160 63 886 19. Bewaarschool Lethmaetstraat 335 22 31 93 9 17 11 37 23 119 27 724 20. School J. v. Lennepkade 249 11 13 65 1 21 16 28 15 72 21 512 Totaal Gekozen yjn de volgende 21 leden Van de S.D.A.P.: W. Sanders, J. N. van Dantzig geb. Melles, H. Maas kant, J. H. Prevoo, J. S. van Soest, J. Polman, M. F. Jagers en F. Stalen- berg. R.K. Staatsparty: C. H. Koemans, W. J. Middelweerd, Jac. P. Dessing. A. Heerkens en J. A. Donker. 4448 999 404 3016 67 12X9 422 337 184 2800 389 14285 Protest. Christelijke Groep: P. D. Muylwijk, Albk van Wijk, J. v. d. Endt, E. A. Polet en J. K. Begeer. Vrijzinnige Groep (Vryheidsbond- V.D. Bond) Mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen en C. A. M. Spruyt. Economische Groep: H. Zanen. j Van de thans zitting hebbende leden keeremniet in den nieuwen Raad terug: Mevrouw A. E. H. Riesz-Noothoven van Goor (lib.), Mevr. M. de Heide- van Veen (sal.) en H. M. van Triet (Econ. Groep). In den nieuwen Raad nemen voor het eerst zitting: M. F. Jagers (s.d.), F. Stalenbeig (s.d.) en C. A. M. Spruyt (lib.). STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Juni 1935. Zitting Centiaal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter yan het Centraal Stem- bpreau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het Gemeentehuis op Dinsdag 2 Juli a.s., des voormiddags 10 uur, teneinde vast te stellen den uitslag der verkiezing. Herziening bezoldiging politiepersoneel. Een nieuwe regeling. In zyn brief van 20 Augustus 1934, no. 18608, Afd. Ambtenarenzaken, gaf de Mi nister van Binnenlandsche Zaken o.m. de normen aan, die naar de meening van Zijne Excellentie voor de bezoldiging van het po litiepersoneel juist moesten worden geacht. Deze normen waren als volgt gesteld. inspecteur 3000—3500 hoofdagent-rechercheur 19602160 hoofdagent-wachtcommandant 1(9002100 agent „1400—1900 agent op proefjaar 1360 Wanneer men daar de thans geldende normen van respectievelijk: ƒ42004700, 2100-2500, 2000-2400, 1700-2000 1-650 mede vergelijkt, dan komt men, rekening houdende overigens met de korting ad 12 7«- voor de gehuwden en l5(/c voor de onge huwden, tot de conclusie dat hierin, althans voor de hoogere functies, een groote verla ging lag opgesloten. B. en W. hebben het zich tot plicht ge acht met het desbetreffende Departement overleg te plegen, teneinde een gunstiger regeling te verkrijgen. Na verschillende besprekingen laat het zich aanzien, dat de door de Kroon ex ai t. 223 der Gemeentewet vereischte goedkeu ring zal worden verkregen op: inspecteur 3160—3860 hoofdagent-rechercheur 1950—2250 hoofdagent-wachtcommandant 1900—2200 agent „1600—1950 agent op proef 1450 Aan den Raad wordt thans deze regthr- ter vaststelling voorgelegd. Voorts zullen ook de politiesalarissen on derhevig zijn aan den aftreje voor ongo huwden, overeenkomstig artikel 3 van het saalrisbesluit 1935. Ook voor den overgang van de oudë naar de nieuwe regeling is' de zelfde maatstaf aangelegd als voor het overige gemeentepersoneel, waarom artikel 1 der overgangsbepalingen artikel 4 van het salarisbesluit 1936 van overeenkomstige toepassing verklaart. De datum van inwerkingtreding is be paald op 1 Juli 1936. Dr. Eters verlaat Gouda. Treffend afscheid van zijn patiënten. Een hartelijke huldiging. Gelijk reeds bekend, heeft dr. B. G. J. Evers zyn practyk neergelegd, na byna 38 jaar in Gouda als geneesheer te hebben ge arbeid. Dat hy zich in dien langen tijd een zeer groote sympathie heeft verworven, is gisteravond overduidelijk gebleken, toen de schouwburgzaal van „Concordia" tot de laatste plaats met patiënten en andere ge- noodigden was gevuld om van Dr. Evers afscheid te nemen. Dit afscheid is waarlijk treffend geweest. Eenvoudig, zooals dat geheel overeenstemt met den man die in alle eenvoud zijn; menschlievende taak vervulde, op alle tydefn wanneer dat noodig was. Nu dr. Evers h/fet moment gekomen achtte om zyn practjyk neer te leggen, om zich met vrouw en kin deren te Heemstede te gaan vestigen, i$ de waardeering van de zijde der Goudsdie1 in gezetenen die dr. Evers' hulp hebben ge noten op geheel eenige wyze tot uiting ge komen. Omstreeks kwart voor negen werd dr. Evers met zyn familie door het Comity, dat deze afscheidsavond heeft georganiseerd, ontvangen en onder luid applaus naa£ Wet podium geleid, waar temidden vart vele bloemstukken werd plaats genomen. Toespraak van den Voorzitter. I Als voorzitter van genoemd Comité heeft mr. J. L. J. A. van Mechelen het eerst dr. Evers toegesproken. Spr. las een schrijven voor van den eere-voorzitter, deken B. M. J. van Rooy, die wegens ongesteldheid deze by eenkomst niet kon presideeren. Mr. van Mechelen achtte het een groot voorrecht een enkel woord ten afscheid te mogen spreken, en was verheugd ook de familieleden van den scheiden arts te" mo gen begroeten. Thans is de tijd gekomen, »oo zeide mr. van Mechelen, dat ge een weloesteed levan als practiseerend geneesheer gaat afslui ten. By dag en nacht stond ge klaar om uw patiënten te helpen. Talloos velen hebben, naast Gods hulp, hun gezondheid aan u te danken. Gij waart voor uw patiënten echter niet alleen een dokter, maar ook een vriend, die deelde in de vreugde, maar ook in de smart. Onder die vele patiënten zal één categorie wel heel dankbaar zyn, "Zoo vervolgde spr., namelyk die der aanwezige moeders. Wy allen zyn u dankbaar en verheugd u te mo gen huldigen op een wyze die gij ten volle hebt verdiend. De heer van Mechelen dankte den leden van het Comité voor hetgeen zy hebben ge daan en hoopte dat deken van Rooy weer spoedig geheel zal zijn hersteld. Tot dr. Evers zeide mr. van Mechelen nog dat hem de allerbeste wenschen naar Heem stede vergezellen en hoopte dat hy met zijn gezin nog vele jaren in goede gezondheid zal mogen beleven. (Applaus.) Toespraak van pastoor de GraijL Vervolgens betrad pastoor P. J. A. de Graaf het spreekgestoelte om dr. Evers toe te spreken. In deze zaal, zoo zeide hy, zyn honderden menschen byeen, met weemoed in het hart. Uw heengaan maakt geen vacature, maar een leemte die zeer lang door Gouda zal worden gevoeld. Gy hebt uw taak als ge neesheer niet opgevat als een broodwinning, maar ge hebt als christen-arts steeds de christelijke zijde van uw ambt in het oog gehouden. Uw ideaal was: troosten en genezen en naar de waarmaking van het ideaal hebt gy by voortduring gestreefd. G(j stond dag en nacht gereed voor al uw patiënten, zon der onderscheid, omdat u voor oogen stond de goddelijke Geneesheer wiens komst reeds in zooveel gezinnen uitkomst bracht. Nimmer zullen u vergeten, zoo ging pas toor de Graaf voort, de armen, de eenvou- digen, de kleine luyden, aan wier legerstede gij, man van wetenschap, stand en bescha ving, hoorde naar hun biecht, niet alleen van hun lichamelijke, maar ook van hun geestelpe nooden. Het geschenk dat uw oud-patiënten u thans aanbieden is dan ook van ganscher harte gegund en ten volle verdiend. (Lang durige instemming.) Pastoor de Graaf droeg hierna een fraai eiken salonameublement aan dr. en mevr. Evers over. Dank- en afscheidswoord van Dr. B. G. J. Evers. Zichtbaar ontroerd dankte dr. Evers voor de hartelijke woorden die tot hem zyn ge richt. De zeer groote opkomst heeft hem diep getroffen. Veel lof is hem toegezwaaid, waarvan hy vele woorden moet terugwijzen, maar één ding wil hij gaarne onderlijnen, nj. dat by hem de ernstige wil bestond om zyn plicht te doen. Dr. Evers begaf zich met zyn familie in de zaal, waar de honderden aanwezigen met een handdruk, persoonlijk van dr. Evers hebben afscheid genomen. Het ensemble „Amicitia", onder leiding van den heer G. v. d. Hondel, heeft deze avond met stemmige muziek opgeluisterd. Vereeniging tot IJsöestrijding te Gouda. In de op 27 Juni te Gouda gehouden ver gadering der Vereeniging tot IJsbestryding werd het jaarverslag en de rekening en ver antwoording van dien secretaris-penning meester goedgekeurd. Vervolgens werd het - Huishoudelijk Reglement, zooals dit door het bestuur was gieconcepieerd, vastgesteld. De heer T. Koetsier te Woerden, die «an de beurt van aftreding was ,werd als bestuurs lid herkozen. Door bemiddeling van den Voorzitter dm vereeniging, den heer L. Hortensius Sr. te Bodegraven, werd een gift ontvangen ter. behoeve van -het werk der vereenigig van de Beurtvaartvereeniging te Alphen aan den Ryn. Het ledental der \ereeniging bleef stationnair, terwyl de* financiën redenen tot tevredenheid gaven. Aan het jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend: Op initiatief van de Kamer van Koop- In die eerste vergadering werd het be stuur als volgt samengesteld: L. Hortensius Sr., Bodegraven, Voorzitter; P. Bik, Gouda; W. Kwinkelenberg, Gouda; T. Koetsier, handel en Fabrieken voor Gouda en Om- streken kwamen 25 Januari 1934 een aan tal belanghebbenden by de scheepvaart by een om de mogelijkheid te overwegen' in het district dezer Kamer tot de stichting van een vereeniging tot ysbestryding te komen. Onder voorzitterschap van het sindsdien overleden lid dezer Kamer, den heer J. Kortland, werd onmiddellijk overgegaan tot het voripen van een voorloopig comité, dat fluks aan den arbeid ging en reeds op 24 April van datzelfde jaar werd de vereeni ging met een ledenaantal van 26 opgericht. Woerden; C. H. Hagediorn, Gouda, secre taris-penningmeester. De vereeniging heeft dat jaar niet daad werkelijk behoeven op te treden. Intusschen is, zoowel met de Vereeniging te Êeiden, als die te 's-Gravenhage er» band gelegd, waar door in spoedeischende gevallen samen kan worden gewerkt, terwyl de secretaris der Haagsche vereeniging zich heeft bereid ver klaard als centraal punt te fungeeren, waarheen in tyden van Ijsgang alle berich ten kunnen worden gezonden. Overige mededeel in gen. Zooals uit het financieel verslag zal b"; ken is dit jaar, een niet onaardig succes te 'boeken. Echter zal in dé eerste jaren moe ten worden gewerkt om het fonds der ver eeniging steeds grooter te dben worden. Het ideaal zou zijn, dat dit eenmaal zoo krach- x f tig zou worden, dat" het mogelijk zou zijn uit de rente alleen de bij ijsgang noodige werkzaamheden te verrichten. Moge het eenmaal zoo zyn! Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond. Districtsvergadering te Gouda. (Vervolg.) In aansluiting op hetgeen wy in ons blad van gisteravond nog konden melden omtrent de vergadering van het district Zuid-Hollana van den Kon. Ned. Middenstandsbond, welke gistermiddag in Café „Central" werd ge houden, diene thans het volgende: Na een korte pauze, welke volgde op de herdenking van den overleden ex-directeur van het Middenstundsbureau, den heer In- genool, heeft de heet A. Swaan, redacteur van het „Algemeen Weekbla4 voor den Mid denstand" de Congresagenda voor de Algte- meene Bondsvergadering, welke op 2 en 3 Juli a.s. te Apeldoorn zal worden gehouden, met enkele woorden ingeleid. Allereerst sprak de heer Swaan over het Rapport over de Oneerlijke concurrentie. Dit rapport herinnert aan het in 1925 door mr. a Aalberse ingediende inintiatief-wets- ontwerp ter bestrijding van oneerlijke con currentie. Al spoedig na de inwerkingtre ding daarvan ontstonden meeningsverschil- len over de ,al of niet volledigheid, daar sommigen meenden dat deze wet de oneer lijke concurrentie niet geheel den kop in drukte. Ook het rapport klaagt er over dat de bestrijding over het algemeen nog zeer onvolledig is gebleven. Daarom moet by de Justitie telkens op vervolging worden aan gedrongen, dan zal het resultaat niet uit blijven. Tegen den oneerlijken handel, aldus besluit het rapport, past geen loos gebaar, doch strenge maatregelen door de overheid. Na eenige gedachtenwisseling leidde de heer Swaan het op het Congres aan de orde komende punt Moderne bedrijfsvoering voor den Middenstand in, .3 In korte trekken behandelde spr. dit aan de hand van het praeadvies van jhr. drs, Von Bose, waarna zich een geanimeerde dis cussie ontspon, waaraan door verschillende bezoekers werd deelgenomen. Rondvraag. By de rondvraag werd gevraagd naar de Ziektenverzekering voor middenstanders De voorzitter deelde mede dat het Districts, bestuur zich met het Hoofdbestuur dienaan- gaande in verbinding heeft gesteld. Inmid (jfcls is door den Minister van Economische Zaken een commissie ter bestudeering van dit onderwerp ingesteld, waarin ook de Mid denstand een vertegenwoordiger heeft ge kregen. Gevraagd werd ook naar het, evenals en kele jaren geleden, houden van een protest meeting tegen de steeds zwaarder worden de lasten voor den middenstand, de ophef fing van de Kamers van Koophandel enz., waarop de voorzitter antwoordde dat een dergelijke meeting psychologisch wèl, maar in het algemeen belang niét gewenscht is| Ten slotte bracht de heer Van Dien uit Alphen a. d. Ryn een woord van hulde den districtsvoorzitter voor diens leiding en dankte hy da Goudsche Winkeliersvereeni- ging voor de gastvrijheid (applaus). Met een opwekkend wóórd tot uitbouw der organisatie en verlevendiging van het werk voor den middenstand, alsmede een hartelijk woord van dank aan de Goudsche Winkeliersvereniging voor de aangename ontvangst, werd deze Diafrictevergadering door den voorzitter gesloten. Centrale Reddingsbrigade. Heden deed de badcommissie aan het stuur van de Centrale Reddingsbrigade de mededeeling, dat de oefenavond van heden als gewoon door kan gaan, dus van 8 tot dames en van 9 tot 10 uur heeren. Dit in afwyking van wAt gij gisteren publiceerden. Jubileum. Dë heer M. J. Elshout, pakhuisknecht bij de N.V. Kaashandel Maatschappij „Gouda' herdacht gisteren zyn 26-jarig jubileun Hij werd met zyn echtgenoote per auto aan zijn woning afgehaald en op het kantoor der directie ontvangen, waar hij door den directeur, den heer G. C. van Ejjk, hartelijk werd toegesproken, onder aanbieding van een geschenk onder couvert. Verder spraken hem toe de heer A. Elshout, namens het kantoorpersoneel en A. M. Verkaaik namens het pakhuispersoneel, waarbij hem fraaie geschenken werden aangeboden. Voor den jubilaris en zyn echtgenoote is deze dag zekt^r een onvergetelijke geweest: l>e stand der werkloosheid op 27 Juni. Aardewerkers 113, letterzetters 34, bouwvakken 495, houtbewerking 123, leder bewerking 21, kleedingbewerking 27, me taalnijverheid 185, papierbranche 6, textiel industrie 49, suikerwerkers 102, sigaren- industrie 124, landbouw 52, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 375, kantoorpersoneel 55, huiselijke dien sten 21, fabrieksarbeiders 135, transport arbeiders 85, techn. personeel 1. Totaal 2003. Chr. Zangvereeniging „Hosanna". Op Donderdag 4 Juli a.&. zal het kinder koor van „Hosanna" haar jaarlyksche uit- oering geven in den Nieuwen Schouwburg, aanvang 7% uur precies. Gemeentelijke Centrale Cursus voor Machineschrijven. De uitslag der op 19 en 24 Juni j.l. ge-, houden examens is als volgt: Aantal geslaagden 18, aantal niet ge slaagden 4. De geslaagden zijn: Gré Meyer, Adn v. d. Dungen, W. de Jong, G. Uitenbroek, G. Schrijvers,'J. J. M. Visser, W. Kersseboom, A. G. Leendertse, J. A. v. d. Boogert, J. van Kersbergen, H. J. L. Koch, L. v. d. Hulst, A. Verwey, L. P. A. Sterk, J. C. Sibbes, C. J. Tij bout, allen wonende te Gouda; J. G. Houdyk te Möbrdrecht en C. lierts te Wad- dinxveen. De examens stonden onder toezicht van de Commissie vkn Toezicht op het M. O. alhier. Géëxamineerd werd in het maken van practische kanloorwerkzaamheden op de schrijfmachine, rythmiscn tikken met muziek, het opnemen van een dictee, ter wyl thans voor het eerst werd ingevoerd het volledig blindschryven, waarbij gebruik wordt gemaakt van klavieroverkappingen, zoodat klavier en handen onzichtbaar zyn. Voor zoover bekend, is Gouda de eerste plaats in Nederland, waar dit volledig blind schryven werd ingevoerd. Speldjesdag ten bate van „de Waterhaan". Het bestuur van de Jeugdherberg „de Waterhaan" deelt ons mede, dat Zaterdag 29 Juni een speldjesdag zal worden gehou den. De opbrengst van deze speldjesdag komt ten bate va/n de Jeugdherberg. Toeristenclub T.O.P. Bij gunstig weer houdt de toeristenclub morgen haar jaarlijkscben nachttocht. Al leen de heeren vertrekken Zaterdagavond elf uur, terwijl de dames Zondagochtend om 7 uur gaan. Te de Bilt zullen de groepen elkaar ontmoeten om gezamenlijk een tocht laar Austerlitz te maken. Zondagavond 8 uur hoopt men weer thuis te zijn. Brand op de Nieuwehaven. Een werkplaats ^uitgebrand. Hedenmiddag omstreeks half vier brak brand uit in de lastdrager- en moffelfabriek van den heer Schriek, gelegen in het ge wezen Klooster aan de Nieuwehaven alhier. De brandweer Was spoedig ter plaatse en slaagde er inhet vuur te bedwingen. De werkplaats brandde echter geheel uit. Agenda. Thalia-Theater. De Piccolo van Dalmos Ho- tel. Schouwburg-Bioscoop. Bolero. Réunie-Bioscoop. De Pseudobandiet. 28 en 29 Juni 2—5 en 7—9 uur School Paradys. Tentoonstelling werk stukken van.werkloozen. 28 Juni 7.30 uur Stadhuis. Vergadering van den gemeenteraad. 2 Juli, 8 uur. Cursus Ned. ,Roode Kruis, Voorm. Kazerne ge bouw. 4 Juli, IVi u. Nieuwe Schouwburg. Uitvoe ring Kinderkoor „Hosanna". 28 Juli, 10 u. Bovenzaal Schaakbord. Jaarl. Ledenverg. G. V. B. daar gestationeerde brandspuit was direct ter plaatse en ving het blusschingswerk aan op zoodanige wyze- dat de inmiddels verschenen motorspuit geen dienst meer be hoefde te doen. Stolwijk wint de zilveren bal. De voetbalclub Stolwyk I heeft zich in de eindstrijd geplaats gezien om de zilveren Witte Stad bal, door j.l. Zondag te winnen van de tegenwoordige houder Dilettant I. WADDINX'VEEN. Geslaagd vottt cand.-ex. scheeps bouwkundig ingeiuur. Aan de iechn. noogesciiooi te Delft is geslaagd voor het cand.-examens .scheeps bouwkundig ingenieur de heer Jan Mole naar. UIT DEN OMTREK. STOLWIJK. l)c bliksem in een boerderij geslagen. Tydens het omveen dat zich gisternacht boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in de boerenwoning bewoond door Joh. van Dam in de Beiersche Buurt. De SPORT EN WEDSTRIJDEN. korfbal. „l'er Gouw" houdt nederlaagwedstrijden. Om de G.M.I.-Beker. Voor de nederlaagwedstrijden die „Ter Gouw" op de volgende datums heeft uitge schreven 30 Juni, 7» 14, 21 en 28 Juü en 1 en 8 September, hebben de volgenüe ver- eenigmgen volgens datum ingeschreven: Kozenburg 2 ploegen, Emma 2 pi., O.S.C.R. en Vios, jtteady 2 pi., JLB.S. en Schiedam, Rood-wit '2 pi-, Ons Eibernest 2 pl. en spangen 2 pl. Vóór deze wedstrijden is door den Direc teur van de Goudsche Melk-Inrichting een wisselbeker beschikbaar gesteld en deze zal onder den naam van G.M'.I.-beker verspeeld Worden. Tevens is door de Directie van de Schouwburg-Bioscoop een lauwertak be schikbaar gesteld. A.s. Zondag „Ter Gouw" I—Rozeniburg 1 24 u. en Ter Gouw II—'Rozenburg II 11—1 u. WATERPOLO. G.Z.C?—S.V-H. 1—5. Gisterenavond speelde G.Z.C. I tegen S. V.H. I uit Rotterdam, die mede met R.Z.C. als een der sterksten in deze afdeeling wordt beschouwd. Nadat eenige goede aan vallen van beide zijden waren ondernomen krijgt S.VÜ. een vrye worp te nemen. Deze wordt goed' voor coal gezet en met een hard schot neemt S.V.H. de leiding. Even later wondit uit pen corner de tweede goal door de Rotterdammers gescoord. Dan gaat het spel gelyk op, maar S.V.H. is snel ler en vooral haar schoten zijn productiever dan die der Gouwenaars, want met een goed schot brengt zij den stand op 3—0 in haar voordeel. V .11. speelt nu ondanks haar voorsprong ecu ruwe party en als de scheidsrecnier Rotterdammer uit net water stuurt'is dit geheel verdiena. Deze waarschuwing schynt nen nog met genoeg te zyn, want weer moet er een S.Vdi.-er het strydperk verla ten. Voor het met 5 man spelende S.VÜ. is het tegenhouden van een doelpunt naast onmogelyk en even voor de rust maakt G.Z.C. dan ook een tegenpunt. 1—3. Na de rust doet zilch een incident voor, daar de scheidsrechter dë twee erüitgestuur. ce spelers er weer uitstuurt, daar zy vol gens hem gevraagd zouden moeten hebben weer moe te mogen spelen en dit niet op eigen houtje mogen id oen. S.V.H. protesteerd hiertegen, maar als beide spelers den scheidsrechter gevraagd hebben weer met te mogen doen, voldoet hy aan hun ver. zoek, zoodat dit incident ook weer uit de wereld geholpen is. S.V.H. blykt weer de sterkste ploeg te zijn en zy weet dan ook de stand tot 51 op te voeren. Hierin komt geen verandering meer. Voor deze wedstryd speelde G.Z.C. II te gen S.V.H. II die in een gelyk stand (1—1) eindigde. VOETBAL. Progranuria Junioren-competitie. Zaterdag 29 Juni. AFDEELING A. Groep I: Gouda A—Oudewater A, 4 u.; O.N.A. AOlympia A, 4 uur; G.S.V. A— Bodegraven A, 7 uur. Groep II: Gouda CBergambacht A, 5 uur; G.S.V. BLekkerkerk A, 4 yur; Am- merstol A—Gouda B,*4 uur. AFDEELING B. Groep IBosk. Boys A—Bodegraven *8, 6 uur; Woerden A—Gouda D, 6 uur; Voorwaarts AO.N.A. B, 6 uur. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Orvitropia6.01 „De groote overrompeling"; 6.15 Orvitropia; 7.00 Recht uit het dagelijksch leven (II) 7.2ü Kreisleriana7.5u Vaz Dias; 8.00 Cur sus; 8.30 Aansluiting met het Kurhaus; iu.15 Vaz Dias; 10.30 Lezing: Wat deed en doet „Het Nederlandsch Bijbelgenoot schap?"; U.00 Jazz-programma; 11.30 po pulaire gramofoonmuziek. Huizen: 5.30 Het K.R.O.-Orkest; 6.U) Gramoioon; 6.15 K.R.O.-Orkest; 7.00 Po litieberichten; 7.15 „We wil tot vrede"; 7.35 Gramofoon; 8.00 Vaz Dias; 8.05 De K.R.O.-Boys; 8.45 Gramofoon; 9.00 K.R.O.- Boys; 9.30 Graomföon; 9.45 Groote mes ters van hun zonnige kant, 10.30 Vaz Dias; 10.35 Gramofoon; 10.45 Symphonie- orkest; U.30 Gramofoon. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. H. M. de Koningin huldigt ée Brigade der Kon. Marechaussee te Oss. APELDOORN, 28 Juïu. Hedenmiddag om 12 uur heeft op het terrein van de Konin klijke Marechausseekazerne alHier de plech tige huldiging plaats gehad van de brigade van genoemd corps te Oss. Kort voor 12 uur arriveerden de man schappen van de Kon. Marechaussee uit Oss en de tydelyk daar en op de Hoeve Elsen- burg en te Litoyen gedetacheerde man schappen, tesamen met die van het depot der Kon. Marechaussee te Apeldoorn. In het geheel stonden opgesteld 125 man schappen van wie 22 uit Oss afkomstig Precies 12 uur arriveerden H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana met klein gevolg per auto van het paleis Het Loo. Toespraak H. M. de Koningin. H. M. sprak de marechaussee's aldus toe: Officieren, onderofficieren en manschap pen der Kon. Marechaussees. Het was myn wensch om degenen die te Oss en omlig gende plaatsen zich onder de bevelen van hun wakkeren en energieken kapitein, dis trictscommandant by zonder onderscheiden hebben door groote plichtsbetrachting, voortvarendheid en beleid persoonlyk mijn tevredenheid te betuigen. Een zeldzaam moeilyke taak is u opgedragen. Gy .hebt de voldoening gesmaakt dat gij een geheele streek Van Nederland hebt bevryd van een zwaren druk, die een troep misdadigers daarop van jaar tot jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en u oprecht geluk met dit succes. t Met voldoening lean ik hier getuigen dat niet tevergeefsch een beroep op uwe offer vaardigheid is gedaan. Bij deze gelegenheid is» opnieuw gebleken dat yZferen wilskracht en stelselmatig doorzetten onherroepelijk tot het gestelde doel leidt. Moge het u ge geven zyn eve* voorspoedig te zyn by de vervulling van uw verdere taak die U te Oss en omgeving nog wacht. Ik spreek de wensch uit dat het voorbeeld door het persöneel der brigade te Oss ge geven, het geheel corps marechaussee'3 moge bezielen bij de vervulling van zyit steeds wisselende en zoozeer uiteenloopen-* den dienst. In de overtuiging dat gy allen overeen komstig de goede middelen van het wapen voort zult gaan uw beste krachten te wy- den aan den dienst van het vaderland, be sluit ik met „leve het vaderland". Na deze toespraak defileerden de man schappen voor de Koningin en Prinses, waarna de opperwachtmeester Mintjes en wachtmeester de Gier aan H, M. de Konin gin en H. K. H. de Prinses werden voorge steld. De commandant van het corps, Majoor Kappelhof deelde vervolgens mede dat het H. M. de Koningin heeft behaagd aan de opperwachtmeester Mintjes en den wacht meester de Gier te verleenen de gouden eeremedaille verbonden aan de Oranje Nas sau Orde met de zwaarden. Deze onderscheiding werd door kapitein Phaff aan de betrokkenen overhandigd, waarna Majoor Kappelhoff H. M. heeft dank gebracht voor de groote eer aan het korps bewezen. Spr. noemde dezen dag de schoonste dien h$ ooit met de troepen heeft beleefd. Hij besloot met een driewerf hoera voor H. M en H. K. H., welke uitroep door het gansche korps werd overgenomen. Nadat de manschappen opnieuw voor H. M. de Koningin en Prinses hadden gedeti neerd, vertrokken H. M. en H. K. H. weer naar het Loo, luide toegejuicht door de velen die zich langs den weg hadden opgesteld. Verlaging vasté lasten. Tweede ontwerp is in voorbereiding. Bij de Regeering is, naar Vooruit ver neemt, een tweede wetsontwerp in zake 1 verlaging der vaste "lasten in voorberei- 1 ding. - i I Dit ontwerp beperkt zich tot de ver laging der vaste lasten, die overheids- diensten en in het bijzonder gemeente- 1 diensten opleggen; de particuliere lasten 1 blijven onaangetast. <- I üp overeenkomstige wijze als ten aan zien van de salarissen zal volgens dit 1 ontwerp de Regeering van de gemeente- I besturen kunnen verlangen, d'at zij ca- nons, precariorechten, rioolbelasting, j straatbelasting e.d. verlagen. Daarom trent zullen aanwijzingen aan de ge meentebesturen worden verstrekt. Nieu we lasten zullen niet mogen worden op gelegd en bestaande niet mogen worden verhoogd, tenzij tegenover de verhooging een tegenwaarde gesteld wordt. Uitvoer van boter naar Duitschland. Op de vragen van den heer Lovink in zake spoedige vaststelling .van eene tij delijke garantieregelihg ter bevordering van den uitvoer van boter.naar Duitsch land. welke uitvoer door dfe leden van den Bond van Coöperatieve Zuiveiver- koopvereeniglngen werd gestaakt, luidt het antwoord van minister Gellssen als volgt. Inderdaad hebben de leden van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoop- vereenigingen dert export naar Duitsch land gemeend te moeten staken, wijl zij hef daaraan verbonden risico te groot achtten. Teneinde dezen export wederoih voort gang te doen vinden, is inmiddels een regeling getroffen in den zin als heeft gegolden in den aanvang van dit Jaar. De bezwaren der exporteurs zijn hier door ondervongen. M \RKTBERI(?HTEN. De boternoteering. De commissienoteering voor Nederland sche boter is vastgesteld op 48 cents. De heffing op boter en de vervoerver- gunning op buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op l. WISSELKOERSEN. 27 Juni. 28 Juni. Officieel. Londen 7.24% 7.24 Berlyn 5Ü.22 59.22% Parijs 9.72 9.72 Brussel 24.76% *24.82% Zwitserland 48.06 48.07^ Kopenhagen 32.40 32.35 Stockholm 37.36 37.40 Oslo 36.45 36.40 New-York 1.46% 1.46%. Niet officieel. Italië 12.16 12.16 Madrid 20.20 20.20 Praag 6.16 6.15 Prolongatie 3% Vo. Beuroverzicht. De fondsen-markt w«3 vandaag zeer kalm gestemd en de meeste koersen vertoonden neiging tot dalen. Voor een deel moet dit worden toegeschreven aan de thans reeds eenige dagen flauwe stemming van de New- Yorksche beurs, terwijl ook het feit dat Eden te Rome inzake bet ltaliaansch Ethiopisch geschil vrijwel niets by Musso lini heeft kunnen bereiken, een fa$tyr vormt, die velen ervan weerhout iets te ondernemen, hetgeen de markt een vrij lusteloos aanzien geeft. Scheepvaarten wa len op den achtergrond, Duitsche obligaties nauwelyks pryshoudtend. Youngjeening gol den een kleinigheid beneden de prijzen van gisteren. Op de Nederl. beleggingsmarkt ging nog al wat om, de noteering was ech ter onveratiderd. De 719Obl. Nederland noteerden de hoogste koersen van gisteren. Inddë opende hooger, doch liep later weer terug, oudet schuld bleef op peil. Gemeente- leeningen iets beter. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Juni. Hoogste s^and 777.1 te Le Havre. Laagste stand 754.4 te Seydiafjojd. Ver w(fc c h t i n g Zwakke tot mfttige wind uit Oostelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Droog vrü warm weer. GROTE OPRUIMING SCHOENEN AFDELING VOOR DAM ES, HEREN EN KINDEREN. GEWELDIGE KOOPJES. ESDERS EXTRA VOORDELIG IOOO DAMES PULL-OVERS VANAF 49-69-98

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2