let ontwerp tot verlaging van de openbare uityaven 1 s LUE 1ND VRAAGT k NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 74» Jaargang Dinsdag >2Uuiriie8B Mo. 18948 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I M Het huis zonder licht, het Amerikaansch van JAMES HAY. De Regeering verdedigt haar plan tot bezuiniging. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon-en Feestdagen kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar 5e Franco per post per kwartaal ƒ3.15. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE GtllDMIIE CODRAIVT 36, Rotterdam HOOFDSTUK XV. C (Wordt vervolgd! en Heron: laag voortdurende rectie der u. geering. Ook thans van alle g*— iltjes; laakt, aan dt. rheid imen- Nederlandsche export staan. Wel kan v,~.~ het provenu iade* ederf 1564 Waardevolle inlichtingen. tive nam nu eenmaal notitie van alles! Hij herkende de beeltenis en die herken ning deed hem zóó schrikken, dat het fleschje bijna uit zijn handen viel. Hij durfde zijn oogen haast niet gelooven, keek nog eens, bracht de foto vlak bij zijn gezicht. Nêen, een vergissing was uitgesloten. Dat portret stelde niemand hnders voor dan Senator Grimes Buck ner... dit if biedt livere >r de Het heeft niets te beteekenen ik zal direct wel weer in orde zijn, mom pelde Patton zwakjes en ze stak een tril lende hand uit om het glas met medicijn van Darden aan te nemen. Nadat ze het leeggedronken had en hij het weer óp de tafel had gezet, ging hij in afwachting haast de sofa zitten Nu weggaan, na zijn ontdekking van zooeven, zou een on vergeeflijke fout zijn. Dat hij hier een portret- van Buckner gevonden had, was wel de meest verba- abnormale sche 1b.m<~. zekerd. Zoo van vruchten te Regeering stituut voor analyse, als van onzen Cw. industriepolitiek ge- van verde- eventueele gedragingen der buitenland- hij, zou ik u graag een paar vragen naar "Den vorlgen Zondagmorgen dus pen. Dat portret gisteren voor acht dagen trachtte hij lachten gebracht. I mij er toe te krijgen, senator Buckner op u Ho namiri. le aal 5, Gouda aat 5111, Amiterdam C - en 5 X 50.- ilkbaar. ABONNEMENTSPRIJS: per oezorging per looper geschiedt. endaal n der Kolkstraat 7**«, Utrechl inzenders, die op V en gestemd, ontvln/ op van deze maand/ 'e verrassing. kelijk voor de hoofd-, eft de Jury na rijp' die van 250.- r vijf versjes en d vijf inzenders wie geheel meester. Beter? vroeg de detective vriende lijk. Ze knikte. Het is ook een zware, dag voor u ge weest, vervolgde hij. Geen wonder dat uw krachten u een oogenblik in den steek hebben gelaten. Vervolgens vertelde hij haar van zijn vondst van zooeven. Ze liet hem uitspre- in eiK gevai was iuj ei ken zonder hem in de rede te vallen, zon - slaagd om'de vriendschap of de amou- der dat haar gelaatstrekken iets van rette, of hoe de verhouding heeten moest, ontsteltenis verrieden. Alleen sloten haar geheim te houden. Darden betrwijfelde oogen zich nog verder, als wilde zij ver- overigens sterk of er nog iets tusschen j hinderen dat hij daarin iets zou lezen den senator en Lucy Patton bestond... de 1 iri haar nmuing verloving met Mary Haskell.maakte dat wel zeer onwaarschijnlijk. Terwijl hij over het nieuwe probleem nadacht, voelde hij, dat miss Patton hem aanstaarde. Hij wendde het gezicht naar haar toe en merkte onmiddellijk dat zij thans weer volkomen bijgekomen was. De oogen half verborgen achter de lange wimpers keek ze naar hem op. Ze zag er nog ziek en doodelijk vermoeid uit, maar haar adem ging rustig en ze was zichzelf devaluatie moge zij voorts onder het brengen, dat ook bij waardevermin dering der munt aan saneering der pu blieke financiën niet valt te ontkomen. Ook de hoop op verlevendiging van het bedrijfsleven, in den zin van eenlgszins beteekende vergrooting van den export, Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening*'48400. aanleiding daarvan stejlen. heeft me op zekere gedacLl Wat bijvoorbeeld? In de eerste plaats is het mogelijk, dat Revis de hoop gekoesterd heeft, uw relatie met den senator te kunnen ge- 1 bruiken om de vertrouwd ij ke mededee- I ling in handen te krijgen. U hebt toch I gehoord, niet waar, van het geheime do- I Hij haalde den inhoud van de lade overhoop om te zien of de ammoniak zich er bij bevond en stuitte achter een rij flesschen op iets, dat als bordpapier aan voelde. Hij trok het te voorschijn het was een foto, die hij boven op de latafel wierp. In hetzelfde oogenblik zag hij, naast de waschtafel, een wit geschilderd kastje tegen den muur staan. Dat was waar schijnlijk wat hij hebben moest. Hij opende het en vond al spoedig het flesch je druppels, waarom miss Patton ge vraagd had. Toen wijdde hij zijn aan dacht aan de fotografie, die hij zoo even op de latafel had gelegdeen goed detec- j agenten en moeten daaf ie van opname verzekerd Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamér op het Be- zuinigingsoji twerp. De regeering stelt daarin voor: economisch-technologische exploratie in 't belang van verder door- gevoerde industrialisatie; het indienen van een Vestigingswet voor de industrie en instelling van een instituut voor markt- en eonjunctuuranalyse en van een Energieraad voor de gas- en electri- citeits bedrijven. In haar bespreking van den i n h o u d van het wetsontwerp merkt de regeering op, dat het geraamde tekort van den dienst 1935 aanzienlijk hooger zal blijken dan 75 millioen. In verband hiermede zullen de 20 millioen, welke het bezuinigingsontwerp voor een ver laging van belastingen bestemd had, tot dekking van het zooveel grootere tekort moéten worden gebruikt. Daar echter belastingverlaging urgent wordt geacht, hoopt de regeering alsnog op andere wijze middelen daarvoor te vinden. De voorgestelde salaris- en pensioen- korting blijft gehandhaafd; de regeering bestrijdt de bewering dat de rijksambte- naren in vergelijking met andere volks groepen tot een lager levensniveau dan vroeger zouden zijn gedaald. De vergelijking met Indië ten aanzien van de daar gevolgde politiek van bezui niging, door drukking der uitgaven tot op een tevoren gefixeerd bedrag, wijst de regeering af. Erkennende, dat vermindering van de koopkracht inhaerent is aan elke ver mindering yan salarissen, merkt de re geering op, hierin geen argument te kun nen vünden, om salariskorting na te laten. De mogelijkheid van een verdere vermindering van het aantal rijksambte- naren wordt onderzocht. Teneinde aan de vele bezwaren tege moet te komen, is de paragraaf inzake herberekennig der pensioenen ingetrok ken. Niet alle Armenraden zullen worden opgeheven. De uitzonderingen zullen worden bepaald in overleg met de Aigemeene Armencommissie. Bij de afd. Onderwijs is de belangrijk ste mededeeling, dat het instituut „kwee- keling met akte’’, waartegen zoovele be zwaren zijn gerezen uit het wetsontwerp wordt teruggenomen. Teneinde het door deze"intrekking ont stane gat in het bezuinigingsplan te stoppen, zullen de salarissen van nieuw aan te stellen onderwijzers aanmerkelijk worden verlaagd. Mét instemming vernam de regeering, dat een gezondmaking van ’s Rijks finan- Het is geen ideaal om nooit te vallen, maar om direct weer op te staan na een val. FEUILLETON^ mij te ver teilen op welke manier hij dat probeerde? Weer dacht ze een heele poos na, ter wijl ze van onder haar neergeslagen oog leden naar hem tuurde. Ik geloof dat het ’t beste is u alles te vertellen, besliste ze eindelijk. En met afgewend gezicht sprak ze verder. ciën algemeen dringend noodzakelijk werd geacht. Op de vraag, of deze sanee ring mede zal moeten worden gevonden door een verhooging van 's Lands in komsten, komt zij nader terug. Te dezer plaatse mag zij opmerken, dat zij niet zonder voldoening heeft vernomen dat ook de leden, die deze vraag toestem mend beantwoorden, erkennen, dat voor de bereiking van het gestelde doel ver laging van de openbare uitgaven niet kan worden gemist. Dat verschil van inzicht met betrek king tot de objecten van Overheidszorg, waarop bezuinigd kan en moet worden, niet is te vermijden, is de regeering reeds bij verschillende gelegenheden gebleken en is eigenlijk een vanzelfsprekend ver- I schijnsel. Wanneer dit verschil er maar niet toe leidt, dat sle vereischte bezuini ging achterwege blijft, doch de daaruit* voortvloeiende gedachtenwisseling ten gevolge heeft, dat het juiste evenwicht bij de beperking van uitgaven van ver- I schillenden aard zooveel mogelijk wordt benaderd, dan behoeft het geen noodlot- tlge uitwerking te hebben en kan het in- tegendeel tot een nuttig gevolg leiden. Het is dan ook met volkomen instem ming, dat de regeering kennis nam van de uitspraak, dat de bezulnlgingsarbeid alleen kan slagen, als ieder zonder uit zondering bereid is iets prijs te geven. Zij gelooft ook, dat het brengen der ge vraagde offers minder moeilijk zal val len, naar mate het doel, dat wordt be oogd, duidelijker voor oogen wordt ge steld. Harerzijds zal zij zich daarom gaarne beijveren het volle licht te l&ten vallen op het bezuinigijigs- vraagstuk als onderdeel van het geheele regeeringsbeleld. Tijdstip van indiening van het ontwerp. Ook de regeering had liever gezien, dai het ontwerp eenige maanden eerder had kunnen worden ingediend. De zeer uit gebreide materie vorderde echter een zeer omvangrijke voorbereiding. Daar deze voorbereiding niet kon geschieden door een enkel departement van algemeen bestuur, doch alle departementen daarbij waren betrokken, was een zeer tijdroo- vend interdepartementaal overleg noo- dlg. Het tijdstip der Statenverkiezingen heeft daarbij geen rol gespeeld. Naar aanleiding van door verschillen de leden geoefende crltlek op het beleid van de Regeering merkt de Memorie van Antwoord op dat wie een Juist inzicht wil krijgen in den toestand waarin wij verkeeren, om daarop te doen rusten de maatregelen, die tot bezuiniging kunnen Salaris- en pensioenkorting gehandhaafd; aigemeene herberekening pensioenen gaat niet door. Economisch-technologische exploratie. Een Vestigingswet voor de industrie aangekondigd. Instituut voor markt- en conjunctuurstudie. Energieraad voor gas en electriciteit. Salarieering van nieuw aan te stellen onderwijzers sterk besnoeid. Geen kweekeiing met akte in de klas. aanvankelijk voornemen om de verlaging i van .vaste lasten in het ontwerp op te nemen, is niet geheel onbegrijpelijk, maar daartegenover staat, dat weer an dere leden de meenlng waren toegedaan, dat het juister was deze materie, die met de saneering der staatsfinanciën niet in onmiddellijk verband stond, afzonderlijk te behandelen. Overigens blijft de regeering, ondanks het gevoelen, dat op blz. 10 van het V. V. tot uitdrukking komt, van oordeel, dat op het stuk der vaste lasten met voorzichtigheid te werk behoo/t te worden gegaan en niet grooter nadeel te verwekken dan het voordeel, dan men er van kan tegemoet zien. Vergelijking met het buitenland. Devaluatie ter sprake. Voor een juiste beoordeellng van de door de regeering gevolgde gedragslijn mag ook wel eens gelet worden op het verloop in het buitenland. Toegegeven moet worden, dat vergelijkingen op dat terrein niet zonder meer gemaakt kun nen worden. Eén land is er waarmee wij ons wel ongeveer kunnen vergelijken, Engeland n.l. En nu mag het toch wel opmerkelijk heeten, dat het aantal werkloozen daar de sterkte der bevolking in aanmer king genomen even groot is als ten onzent, hoewel de voorwaarden tot ver mindering ginds, op het eerste gezicht, gunstiger schijnen dan hier te lande. De algemeenheid van het eu^fel wijst er reeds op dat de middelen tot opheffing ervan niet zoo voor de hand liggen als menigeen het voorstelt. In dit verband past ook een woord van verweer in zake de oritlek op het beheer van hét werkfonds. Bij haar beleid heeft de Regeering zich ook hier laten leiden door de gedachte, dat de te ondernemen werken de econo mische weerkracht van het land moes ten versterken1, dat zij maatschappelijk 1 voordeel moesten opleveren vaan blljven- den aard. In aanmerking nemend', dat het be drag van 60 millioen eerst na 2 Juli 1934 ter beschikking kwam, Is de regeering over de resultaten minder ontevreden dan vele leden der Kamer blijken te zijn. Gok een vergelijking met hetgeen in j diglngsmaatregelen andere landen geschiedt, valt allerminst abnormale gedraglr_„— in het nadeel van Nederland uit. sche industrie is hierdoor tevens» vet- Ook in dit verslag der Kamer wordt weer de devaluatie als middel tot ophef fing van den nood verdedigd. Na het 1 vele, dat daarover van de zijde der Re- L geering, zoowel schriftelijk als monde- 1 ling, is kenbaar gemaakt, kan thans 1 moeilijk Iets nieuws worden verwacht. De Regeering meent daarom te mogen volstaan met de hernieuwde verklaring, dat zij waardevermindering onzer munt eenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk beschouwt en daarom het uiterste zal doen om haar te voorkomen. Dat daarvoor de medewerking der Staten Generaal o.a. door de aanneming van dit ontwerp noodzakelijk Is behoeft wel geen nader betoog. Den voorstanders van oog zulks niet té kostbaar is en daai - verwachten zijn, zal dê zoowel instelling van een in- marlft- en conjunctuur verbetering en uitbreiding consulalren inlichtingendienst ter hand nemaa. Ten behoeve’van een geordenden in- dustrieopbouw en ter voorkoming van verspilling van nationaal vermogen in den vorm van Industrlekapitaal, Is voorts noodig, dat de mogelijkheid wordt ge opend, de vestiging of uitbreiding van speciaal te wijzen industrieën afhanke lijk te maken aan regeeringstoestem- ming, ongeveer op de wijze als In Indië bedoeld wordt met de reeds tot stand gekomen Bedrijfsreglementeering. Een voorstel voor een desbetreffende vesti gingswet wordt voorbereid. Voorts wordt door de Ministers van Waterstaat en Economische Zaken over wogen In hoeverre de energievoorziening, cument, dat hij wilde stelen en verkoo- pen? Lucy Patton dacht geruimen tijd na. Ja, erkende ze ten laatste. Ik wist daar het een en ander van. Dus dan heeft hij geprobeerd, zich daarbij van uw bemiddeling te bedienen? j hield Darden aan I Ja. I Hebt u bezwaar leiden, moet vasthouden aan de ook in het V. V. onderschreven ^telling, dat onze economische en financiéele toestand uit vloeisel is van tal van omstandigheden, die wij alleen niet kunen beheerschen. De Nederlandsche volkshuishouding was sinds de laatste halve eeuw sterk In gesteld op den uitvoer onzer nationale producten en op het vervoeren en ver handelen van goederen naar het buiten land. Afgezien van tal van andere facto ren, waarop reeds meermalen schriftelijk I en mondeling gewezen werd, is het voor- al sinds 1925 sterk opgekomen agrarisch protectionisme In de voornaamste indus trielanden, dat er toe geleid heeft, dat eerst onze gespecialiseerde bodemproduc- tie in het gedrang is gekomen. Wel heeft de enorme credietinflatie in de jaren 1925—1929 de gevolgen dezer protectionis tische uitingen tijdelijk kunnen terug dringen, maar toen die credietinflatie ophield, werd de toestand voor onzen land- en tuinbouw al spoedig ondragelijk. Onze agrarische uitvoermogelijkheden liepen zlenderoogen terug; dientengevol ge moest onze invoer wel inkrimpen; en omdat wij niet meer van anderen als voorheen in denzelfden omvang konden blijven koopen, kwam onze industrieele 'uitvoer eveneens in het gedrang, met het gevolg, dat onze export van 1929 tot 1934 terugliep van ongeveer 2000 millioen gul den tot rond 700 millioen,- een daling van ongeveer 65 pet. Gelijk trouwens niet an ders te verwachten was, valt een gelijk verschijnsel bij den invoer waar te ne- men, daar deze van ongeveer 2700 mil lioen tot 1000 millioen gulden, dus even eens met ongeveer 65 pet. achteruitging. Het spreekt vanzelf dat hier de kern van alle moeilijkheden ligt, en dat de Regeering tengevolge hiervan genood zaakt is een aanpassingspolitiek te-voe ren. I De Regeering is vast overtuigd, dat op het stuk der onderhandellngen njët het buitenland alles bereikt is wat bereikt kon worden en dat op dit punt althans haar geen enkel verwijt kan treffen. i Reeds veel werd door de Regeering ge daan op het gebied van steunmaatrege len. Men kan echter geen politiek voeren die geld kost, als men dat geld niet heeft en zeker niet als men reeds boven zijn krachten leeft. Om een gulden te kunnen uitgeven, moet men hem eerst hebben. In het oneindige schuld op schuld stape len is bankroetierspolitiek of naar een teekenend woord van een lid der Kamer bij de jongste aigemeene beschouwingen over de Staatsbegrootlng een politiek van „potverteren”. Aan zulk een politiek wenscht het kabinet zich niet schuldig te maken. Het mag niet alleen denken aan hetgeen voor het heden het gemak kelijkst zou zijn een paar jaar zou men dit misschien wel kunnen volhou den,—i maar er moet ook gerekend wor den met de gevolgen voor de toekomst. De kwestie van de vaste lasten. De teleurstelling van verscheidene leden, dat niet vastgehouden is aan het zingwekkende van alle verrassende wen dingen in deze gecompliceerde geschie denis. Een relatie tusschen den Senator en Lucy Patton was wel het laatste, waai' aan hij gedacht had! Wat hem het meest verbaasde was, dat Buckner, die voorname gereserveerde Buckner met zijn bekende strenge prin cipes,. ooit een bewonderaar van een vrouw als Lucy Patton kon zijn geweest. In elk geval was hij er uitnemend in ge- ians bedraagt de gouddekking direct opeischbare verplichtin gen nog meer dan 70 pet., bij een'voor geschreven minimum-dekking van die verplichtingen door metaal, met inbegrip dus van zilver, van 40 pet. Dat de aanval op den gulden door eeni ge te Amsterdam gevestigde banken zou zijn opgezet, is, naar de overtuiging van de Regeering en van de Nederlandsche Bank, niet juist. Meerdere werkgelegenheid. De Regeering stelt zich op het stand punt dat een verder doorgevoerde indus trialisatie ten behoeve van meerdere werkgelegenheid wenschelijk is. Door de vestiging van een goed geouti- leerd economisch-technologisch bureau aan het Departement van Economische Zaken is tevens het verband tusschen handelspolitiek en waarborgd. Het tijdig nemen tegen PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT kan de Regeering niet deelen. De erva ring elders bevestigt zulk een hoop niet. We meeste landen zouden tegenmaat regelen nemen, indien er een vergroóte -xpsrt zou blijken te ont worden toegegeven, dat van den export (uitgedrukt in nieuwe guldens) grooter zou worden, maar daartegenover valt aan te voeren, dat voor alles wat ingevoerd moet wor den (in nieuwe guldens) meer moet wor den betaald. Ten slotte kan worden medegedeeld, dat, zooals -voor de hand ligt, de goud- positie van de Nederlandsche Bank de ide aandacht heeft van de di- circulatiebank £n van de Re- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i i5 regels 1-30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.56, elke regel meer f020. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Or de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór Me plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. g van wat er in haar omging. Nu ik de foto gezien heb, eindigde Dat portret 1 gisteren voor acht dagen te bellen en hem te vragen in de namid dag hier te komen. Met welk doel? Naar

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1