KING ERT NI! WILD B. SMITS PEPERMUNT VIJFTIEN JAAR LUCHTPOST. -gemengde berichten. I Beurs van Amsterdam. Soepkippen Eendvogels aangenomen, bepalen, dat de ledten der kei zerlijke familie uit Oostenrijk worden ver bannen en dat hun goederen in beslag; wor den genomen en tot staatseigendom ver klaard. Bondskanselier Dollfuss was de eerste, dae een poging deed deze wet te ver zachten. In de nieuwe grondwet van 1934 worden de Habsbungwetten niet uitdrukke lijk gehandhaafd, zoodat er in de practflk feitelyk geen rekening meer mee werd ge- ihouden. Naar men weet maakte aartshertog Eugen, een neef van keizer Franz Josef, van dezen feitelyken toestand gebruik door in Mei van het vorig jaar naar Oostenrijk terug te keeren, waar hij geestdriftig werd Verwelkomd en gehuldigd. Een eventueelterugkeer der Habsbur- gers naar Oostenrijk zou nog geen restau ratie beteekenen Het is bekend, dat de Kleine-Ententestaten zich daartegen nog steeds sterk verzetten, en dat zij nog niet lang geleden hebben verklaard bij een po ging daartoe terstond hun gezanten te zei len terugroepen en een, restauratie te be schouwen als een casus belli. Hoe de stemming in Oostenrijk overigens is blijkt het best uit het feit, dat aartsher tog Otto reeds door meer dan 500 gemeen ten tot eereburger is uitgeroepen, dat Eugen indertijd is gedoodverfd als toekomstig „Reichsverweser", en dat het land meer dan 40 monarchistische organisaties teit. Ter regeLing der financieele quaestie werd verleden jaar April een z.g. Habsburg- commissie. gevormd onder voorzitterschap van prins Max Hohenbe'g, den zoon van den vermoorden troonopvolger Franz Ferdi nand. In October begonnen daarop de on derhandelingen over 'het teruggeven van het vermogen, die weldra tot een resultaat leidden, dat neerkwam op het volgende. Er werd onderscheid gemaakt tusschen het fidei commis en het eigenlijk vermogen der kroon. Dit laatste, waartoe de Hofburg, het kasteel Sc hö rib ruim en de schatkamer be ll oo ren, stond buiten de onderhandelingen en Meief in het beeit van den staat. Het fidei comrnis wordt verdeeld. Wat van alge meen belang is, zooals de familie-biblio theek van heb huis Habsburig, blijft aan den staat, de kunstwerken worden teruggege ven, echter onder voorwaarde, dat zij on beperkt ter beschikking van den staat moe ten staan. Ook het groobe natuurhistorische museum wordt teruggegeven, evenals vele landgoederen als de kasteelen Laxenhurg, Ortih en Eckartsau, Gross-Enzensdorf, Rut- zendlorf, Pöggstall, Mattirthofen, Klein- K ram en, 2 paleizen en 5 huizen te Weenen, alsmede de particuliere sieraden. BINNENLAND. Een nationale hulde aan K XVI1Ï. Acht maanden lang heeft het Neder- landsche volk de onderzeeboot K XVIII op haar wereldreis langs vreemde landen en oceanen gevolgd. Acht maanden lang heeft men meegeleefd en het contact on derhouden met de 55 opvarenden. Nog enkele dagen en de K XVIII zal de vei lige haven binnenloopen; dan zal deze vermaarde wereldreis tot het verleden behooren, dan zal door deze 55 mannen aan onze geschiedenis ter zee een schoo- ne bladzijde toegevoegd zijn; en duizen den in den lande zullen iets willen doen om van hun waardeering te doen blijken jegens de opvarenden van Hr Ms K 18 Welnu de gelegenheid daartoe bestaat door. het zenden van een bijdrage voor net Nationaal Huldeblijk („Onze Marine" gironummer 42885 den Helder) oi door kaartjes, brieven, telegrammen ed te zenden voor de bemanning van Mr. Ms. K XVIII „Onze Marine", Postbus 6 Den Helder. Zoo kan de nationale hulde op waar dige en der wakkere bemanning passen de wijze tot uiting komen Het comité „Onze Marine" kon reeds 'net volgende telegram aan de K XVIII zenden. Bij aanvang van uw laatste trip wereldreis naar Soerabai brengen wij namens duizenden landgenooten beste wenschen voor behouden aankomst. Waarom Nederlandsch Fabrikaat? Rede van den heer H. P. Gelderman, voorzitter va« het „Verbond van Nederl. Werkgevers" op de jaarvergadeiing der vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. De vereeniging „Nederiandsch Fabri kaat" heeft te Schevenlngen een alge- meene ledenvergadering gehouden. De heer H. P. Gelderman, algemeen voorzitter van het „Verbond van Neder- landsche Werkgevers", heeft een rede ge houden over het onderwerp „Waarom Nederlandsch Fabrikaat?'" Spr. merkte op, dat door de kleine bin - nenlandsche markt het voor een Neder landsch fabrikaat noodig is om te expor teeren. In vroegere jaren was dit geen bezwaar. Men was omtrent prijzen en artikelen van bultenlandsche concurren ten goed georiënteerd. Wij hadden ook een groot afzetgebied in Nederlandsch- Indië. De ln den oorlog opgebouwde indus trieën trachtte men allerwege in stand te houdeji en, door middel van bescherming uit te breiden of nieuwe industrieën op te richten. Zoo werd de voorziening van industrieproducten te groot. Dit werd erger, toen de crisis ln 1930 Intrad, en de koopkracht sterk verminderde. De we reldhandel verminderde ln waarde tot een derde en ln tonnenmaat tot 70 pet In Nederland en ln Nederlandsch-Indië werd een reeks contingenteeringsmaat- regelep ingevoercj. Een beperkt afzetgebied als dns land is, kan aan vele branches niet de gele genheid bieden om zoo'n uitgebreide sor teering van artikelen te bezitten, als men bijv. ln Duitschiand en ln Amerika kan doen. Voorts is de mogelijkheid om te concurreeren veel kleiner dan vroeger, vooral omdat men ln vele bedrijven het KINS KING-pepermunt ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappen aan 't echte natuurproduct. De heerlijke smaak en geur van KING-pepermunt en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen De natuur is niet te ver beteren TONNEMA C,E SNEEK loonpeil nog niet voldoende heeft kun nen verlagen, met name niet ln verhou ding met die landen waar de munt is of wordt gedeprecieerd. Verder noemde spr. de Japansche concurrentie. Door dit alles staat onze industrie er slecht voor. Niet alleen de industrie heeft belang bij het gebruik van haar producten, het publiek evenzeer en misschien zelfs nog meer. Spr gelooide, dat het mogelijk zal zijn hier nieuwe Industrieën te vestigen, maar het is beter eerst een herstel en een sta bilisatie af te wachten van een goede verhouding van het levenspeil in ons» land en ln de ons omringende landen. Uit de statistiek blijkt, dat veel pro ducten hier kunnen worden gemaakt, ook ln die branches waarin wel degelijk goede Nederlandsche fabrieken bestaan. In dit verband noemde spr onze indus trieën in manufacturen enz., kolen, ga rens, kleederen en pelterijen, papier, In strumenten, radio-artikelen .verfwaren, vertind blik, rubber- en balatafabrika ten, glas- en aardewerk, porcelein, druk werk en lampen. Spr wekte ten slotte den middenstand op, om te helpen en spoorde de Indus- trieelen aan zelf voor hun fabrieksbe- hoefter» Nederlandsch fabrikaat te be stellen. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat men zou voortgaan op den ingeslagen weg. Verhouding tusschen landbouw en industrie. Daarna sprak ir. S. H. Visser, adjunct secretaris van het „Verbond van Neder landsche Werkgevers", over de verhou ding tusschen landbouw en industrie en over de vraag hoe meer samenwerking mogelijk zou zijn. De verschillende steunmaatregelen heb ben de kosten van levensonderhoud doen stijgen,* vooral ten nadeele onzer export industrie. Het eindproduct werd duurder, doordat de grondstoffen hiervoor werden belast als gevolg der landbouwcrisis- maatregelen. In de meeste gevallen volg de vermindering van den binnenland- schen afzet. Halfjaarlijksch verslag. Vervolgens werd behandeldTet half- jaarlijksche verslag van de werkzaam heden der vereeniging. Herhaaldelijk werd de tusschenkomst van het bestuur ingeroepen, om tegen het misbruik van de woorden „Neder landsch Fabrikaat", met de bedoeling buitenlandsch fabrikaat voor Neder landsch fabrikaat te laten doorgaan, op te komen. Het bestuur heeft reeds eenige jaren geleden de aandacht der regeering hierop gevestigd en aangegeven hbe z. i. hiertegen zou kunnten worden opgeko men. Hoewel meer en njeer wordt ingezien, dat een krachtige'"bevordering der Ne derlandsche Industrie van groot belang is, blijkt nog steeds niet iedereen in Ne derland dit te begrijpen; het kwam zelfs moei worden gewezen op het feit, dat 'Neder landsch fabrikaat een rechtvaardige voorkeur verdient. Verder werd de taak der vereeniging op dit terrein verzwaard, omdat de Nederlandsche industrie wel in haar prijzen kon concurreeren op nor male wijze, maar vaak machteloos stond wanneer de bultenlandsche industrie, ge steund door uitvoerpremles, haar prijizen voor Nederland zoo kon calculeeren, dat van een normale concurrentie geen spra ke meer was. Herbenoemd werd tot lid van hec hoofd bestuur en van het dagelijksch bestuur de heer H. F. R. Snoek. Benoemd werd tot lid van het dagelij ksch 'bestuur de heer J. K. W F. van Bommel. I Goedgekeurd werden het gepubliceerde verslag der werkzaamheden gedurende 1934 en het geldelijk beheer over dit Jaar. j Uit de vergadering werd opgemerkt, dat de winkelier de groote vijand is van Nederlandsch fabrikaat en buitenlandsch I fabrikaat aanbeveelt ook als er zeer goed Nederlandsch fabrikaat is. Ook de over- j heid verwaarloost vaak Nederlandsch fa brikaat. i De heer Snoek (secretaris), antwoord- de, dat de voorstelling van zaken met be- 1 trekking tot den winkelier te somber is. Als de winkelier meer verdient aan buitenlandsch fabrikaat, kan men hem zijn voorkeur daarvoor niet kwalijk ne men. Ook op dit gebied wordt gestreefd naar verbetering. Men vergelijke den tegenwoordigen toestand met dien van twintig jaren geleden. Daaruit blijkt on tegenzeggelijk verbetering. Het merken van artikelen. Op voorstel der contactcommissie werd de vraag besproken, of het gewenscht is, dat van regeeringswege wordt voorge schreven, dat artikelen van butten- landscn fabrikaat, die hier te lande wor den ingevdêrd, zijn voorzien van een aanduiding van het land van oorsprong. Een moeilijkheid is dat producten deels hier, deels in het buitenland worden ge maakt. De Nederlanders moeten aantoonen, dat hun fabrikaat Nederlandsch is en dat het goed is. Een motie werd ingediend ten gunste van het doen merken van bultenlandsche artikelen. De president zei, dat het bestuur Bier volstrekt niet afwijzend tegenover staat, maar dat er verschillende kanten aan de zaak zijn. Men denke b.v. aan de strafrechtelijke sanctie, die noodig zal zijn. Maar het bestuur heeft geen motie noodig en is genegen, de zaak bij de Re geering aanhangig te maken. Het be stuur zal de zaak overwegen, maar kan geen toezegging doen, hoe deze aanhan gig te maken. V.ÏV De heer Braat <wi de N. S. B. Open brief aan den heer Geelkerken. In verband met het feit, dat het oud- Tweede Kamerlid, A. Braat, die het ver zoek had gedaan te worden toegelaten ais lid der N.S.B., als lid dier Beweging is geweigerd, heeft de heer Braat een „open brief gericht tot den heer C. van Geelkerken, algemeen secretaris van de N.S.B., waarin hij de gronden van deze weigering bestrijdt. De heer Braat zegt, dat het voor hem geen bezwaar zou ge weest zijn de door de N.S.B. gevorderde belofte naar overtuiging at te leggen „wegens haar eenvoud en openlating van den terugtochtsweg". Dat zonder eenigen grond aangenomen wcjrdt, dat'hij de he- ioite niet naar- overtuiging zou kunnen afleggen, noemt de heer Braat een on„ noodige verdachtmaking, in zijn oproep tot een vergadering had de heer Braat wel gesproken over zijn verwachting, dat geen „beweging op fasclstischen ol ande ren grondslag" uitkomst zou kunnen brengen, doch hem was slechts bekend, dat de N.S.B. nationaal-socialistisch is. De heer Braat zegt verder ln dezen brief, dat leidende personen in de NSB. hem verzocht hebben, zich opnienw als lid te presenteeren. Zij garandeeren, dat hij dan als lid zou worden aangenomen. De heer Braat vermoedt dus, dat de heer Geelkerken hiervan afweet, zoo niet. dati handelen zij valsch. Hij deelt echter mede, dat hij na de eerste schriftelijke kennismaking, geen behoefte meer gevoelt, zich opnieuw aun te melden. De selectie, die ondoelmatig en willekeurig geacht kolt worden doch de daarmede gepaard gaande terreur, heelt tn dezen zijn houding bepaald. De heer Braat eindigt zijn schrijven aldus: „Mijn conclusie over uw neo-liberalis- tische daden in dezen is, dat wanneer uw selectiemethode op uzelf toegepast zou worden, zeer zeker vastgesteld zou wor den, dat gij niet een 18 karaats N.S.B.-er zijt en niet aan de eischen voldoet, die gij anderen stelt." RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum. V.A.E.A. 5.— Na school tijd; 5.30 Cencert door het V.A.R.A,-Orkest; 6.— Voordracht door Adolf Bouwmeester; 6.15 Concert door het V.A.RjA.-Orkest; 7.— „Recht uit het dagelijkse!) leven" (III) Mr H. O. Drilsma spreekt over „Verschillen tusschen strafproces en civielproces"; 7.20 Concert door het V.A.R,A.-Orlcest; 7.50 Nieuwsberichten; 7.'97 S.O.S.-ibeiridhten; V. P.R-O, 8.Cursus: Enkele grepen uit het Johannes-Evangelie. Derde voordracht Spreker Dr. K. F. Sparnaay; A.V.R.O. 8.30—pl.m. 10.30 Óoncrt door het Residentie Orkest; in de pauze; V.P.R.O.-programma; V.P.R.O. pl.m. 0.Lezing: Kooi Neder land. Spreker E. Vogelenzang; pijn. 10 Nieuwsberichten; 1015 SerieVragmenteii en verhalen. Derde Réveil van K. Heeroma, 100 vereen van jonge Protestantsche dich ters Spreker Ds. E. D. Spelberg; V.A.R.A. 1112 Gramofoon. H'uizen: N.C.R.V. 55.46 Declamatie door H. J. WieVpma; 5.45—6.30 Gramofoon; I 6.30—6.58 Zomerbemesting in den tuin" door A. J. Herwig; 7-^pl.m. T.15 Radio reportage, eventueel Gramofoon; 7.30— Literair halfuurtje; 6-8.05 -Nie uwsberich- ten; 8.06—9 Een kijkje in het kamp der Vierkant-jongens; 6—9.30 „Gaan we van i dien zomer kappeeren" dloor W. Rem me; 9.80—11 Concert door het ÏN.C.RjV.-Orkest; 10—10.05 Nieuwsberichten; 11—,'IÜ.ÖO Gra mofoon. I j STADSNIEUWS. Van vrachtvaarders tot postvliegers. De K.L.M. zal eerst tevreden zijn als een geregelde dienst over den Noord- Atlantischen Oceaan tot stand is gekomen. Meer vertakkingen. Heden is net vijftien Jaar geleden, dat door ue wederianuscne posterijen voor de eerste maai Dneipost oen vervoer aan net vliegtuig wera toevertrouwd. j_ni ïeit is gisteren berdaent in een bijeenkomst van u.i.r -personeel, K.L.M. personeel en personen, dij de lucntvaaxt oeiroKKen. /too waren aanwezig leden van den rtaad van Heneer en den Raad van Commissarissen der K.L.M.afdee- nngscnei der K.L.M., bestuursleden der Kon. Ver. voor Luchtvaart, leden van het comité vliegtoent Ned.-Indle, van den Postraafi, de directeur van den Postche que- en Girodienst. Begroetingswoord van ir.\Damme. Ir. Damme, directeur-generaal der P. en T., sprak een begroetingswoord. Spr. ■eide een oogenblik geaarzeld te hebben men deze herdenking wel zou doen plaats vinden, omdat de K.L.M. pas haar ïó-jarig bestaan gevierd heeft. Toch is het 5 Juli pas 15 jaar geleden, dat de eerste post met de K.L.M. meeging. Dooi de groote vlucht, die dit postvervoer heeft genomen, werd het wel geoorleofd geacht, ook dit jubileum te vieren, dat dan door een groot aantal hoofden van dienst van buiten Den Haag zou kunnen worden bijgewoond. Daarbij zijn een aan tal personen bulten het P. T. T.-bednjf uitgenoodigd Het deed spr. genoegen, een aantal leidende personen van de K. L. M. aanwezig waren. De heer Plesmam over den dienst. De heer A. Plesman, directeur der K.L.M., heeft hierna het woord gevoerd. Toen de K.L.M. zeide hij vijftien jaar geleden begon met postvervoer, was alles anders dan nu. De regelmatigheid was gering en men vreesde om de mail aan het vliegtuig toe te vertrouwen. In die vijftien jaar is veel veranderd. Dank zij de moderne hulpmiddelen is er ook een geheel andere geest gekomen. Spr. gaf vervolgens een denkbeeld van de positie der post in ons luchtvaartver- keer. Thans maakt op de route van en naar Indië de post 80 pet. van de inkom sten uit. De halfwekelijksche dienst op Indië heeft weer een belangrijke veran dering gebracht. Reeds is het postvervoer met 42 pet toegenomen; nu al is geble ken, dat men dingen bereikt met deze dubbelwekelijkschen dienst, welke men tot heden niet kon bereiken en mep is nog niet agn het einde. Er komt een dienst van vier dagen, van drie en twee dagen en ten slotte zal het nog vlugger gaan. De K.L.M. is ook niet tevreden, dat zij maar tot Batavia kan vliegen. Het postverkeer moet meer vertakt worden, ook in het binnenland. In West-Indië is voorts nog veel te doen. Dé K.L.M. moet het zoover brengen dat zij de post in Midden-Amerlka brengt in twee en halve dag Destijds waren onze voorouders de vrachtvaarders, wij zullen de postvlie- gers worden. De K.L.M zal eerst tevreden zijn, als er een geregelden dienst over den Noord- Atlantischen Oceaan tot stand is geko men. De heer T. van Houwelingen, adjunct inspecteur der PTT., hield hierna een verhandeling over het ontstaan en de ontwikkeling van het luchtpostverkeer. Nadat er pauze was gehouden werden eenige films op de luchtvaart betrekking hebbende, vertoond, waarna lr. M. H. Damme een slotwoord sprak. De technische dienst der Kon. Luchtvaart Mij. Functionneert van 1 Augustus af in zijn geheel op Schiphol. Een onderhoud met den heer G. Spit. Van l Augustus af zal de geheele tech nische dienst van de Kon. Luchtvaart Maatschappij op Schiphol zijn geconcen treerd en zal Waalhaven nog alleen de functie van vliegveld behouden. Niet minder dan 350 400 man personeel zul len dan binnen de begrenzing der hoofd stedelijke luchthaven werkzaam zijn in de verschillende technische afdeelingen. Door deze concentratie wordt in verband met het in intensiviteit sterk toegenomen luchtverkeer, de best denkbare economi sche werkwijze verkregen. Het waC&ale chef van den lijndienst of, zooals hij meer algemeen bekend ls, chef van den technischen dienst op Schiphol, de heer G. Spit, die met deze mededee- lingen het persgesprek inleidde, dat hij in zijn werkkamer gehad heeft met een verslaggeven van het A.N.P., wiens be zoek aan Schiphol mede gepaard ls ge gaan met een rondgang langs èn door de nieuwe technische behuizing. De technische dienst kan zoo zeide de heer Spit verder in drie onderdee- len worden gesplitst. Een dezer onder deden is de werkplaats waar, als zij hier geheel zal zijn ingericht, de heer Behage den scepter gaat zwaaien. Zoo'n werk plaats kan men het beste vergelijken met de hellingen van een scheepsbouwmaat schappij zij dient voor het groot-onder houd der vliegtuigen en het ontwikkelen van nieuwe constructies. De lijndienst, die met Schiphol is mee gegroeid, is een technische afdeeling dp zichzelf; hij verzorgt den normalen dienst van de toestellen, alsmede de in- deze dienst nauw contact met het com- mercteele gedeelte van het bedrijf der K.L.M. Van dit voor een goede function- neering van het geheele apparaat zoo belangrijke onderdeel heeft de heer Spit zelf de leiding. In de derde en lang niet de minste plaats is er de motor- afdeeling, die zorg draagt voor het on derhoud der motoren en waarvan de heer W. van Os chef is. Naast deze on derdeden heeft zich de instrumenten en electrische afdeeling ontwikkeld. Aan het hoofd van het geheel staat de korte lings tot onder-directeur der K.L.M. be noemde heer P. G. Guillonard. De instrumentenafdeeling welke in verband met het groot aantal apparaten, dien in een modern vliegtuig zijn inge bouwd, mede een zeer belangrijke functie heeft. Is ongeveer een jaar geleden het eerst naar Schiphol verhuisd. Zij werd aangebouwd aan loods B. In ruim een week tijds voltrok zich de verhuizing van de motorenafdeeling; op 1 April werkte deze afdeeling reeds op volle capaciteit, zonder dat de verhuizing eenige stoornis had teweeggebracht. Een knap stuk werk! Deze afdeeling ligt in het zuid-oostelijk gedeelte van het vlieg veld en ls naar de heer van Os, die den bezoeker hier ontving, met rechtma- tlgen trots verklaarde zeer modern qpgezet. In het ruime gebouw, waar het licht tot fn de verste hoeken doordringt, be vindt zich een demontage-afdeellng, de „operatiezaal" voor de motoren, waar deze, op bokken geplaatst, vlug en vak kundig door het personeel onder handen worden genomen. Alle stukken gereed schap, die men noodig heeft, zijn aan den wand bevestigd, onmiddellijk onder het Bereik van den monteur, zoodat on- noodlg heen en weer geloop vermeden wordt, hetgeen een belangrijke besparing van arbeidsloon beteekent. Alle onderdeelen tot het kleinste toe worden in vakken en vakjes van een montagewagen gerangschikt, met het ge volg dat iedere wagen een geheelen mo tor draagt en dus geen enkel stukje zoek kan raken. Cylinders, dof van kleur door het woestijnzand, dat er zich op heeft vast gezet, worden in een kwartier geheel schoon gespoten. Dit werk geschiedt In een kleinen oven. Als nieuw komen ze weer tevoorschijn en ook alle andere on derdeelen blinken na hun bewerking, dat het een lust is. Ook de Inspectie- en montêgeafdeellng zijn op dezelfde ingenieuze wijze inge richt, waarbij nog vermeld dient te wor den dat de vloeren volkomen stof- en olievrij worden gehouden. De onkosten van eiken motor kunnen door middel van een boekhoudkundig systeem onmiddel lijk met een enkelen oogopslag worden nagegaan, welke onderdeelen door nieu we zijn vervangen en welk lid van het personeel voor bepaalde gedeelten van de montage verantwoordelijk is. Er zijn in dit gebouw ook afdeelingen voor fij nere werkzaamheden, aan carburatoren, starters, magneeten enz. Voorts is er een schildersafdeeling, waarvan enkele mof- felkasten deel uitmaken, zoodat met dit al elke motor dit gebouw als nieuw ver laat. Ten westen van het terrein ls voor het controleern der motoren een z.g. proef- bank Ingericht, waar twee motoren tege lijk op bokken kujinen worden geplaatst, welke zich ter weerszijden van het con- trqle-huisje bevinden, hetwelk met ge luiddempend materiaal ie bekleed. Het gebulder der motoren wordt volkomen geïsoleerd door een om de proef bank op geworpen aarden wal met bijzonder stelle hellingen. De nieuwe werkplaats. Aansluitend op loods C ls de nieuwe werkplaats opgetrokken, bestemd voor den dienst van den heer Behage. Het bouwwerk heeft dezelfde afmetingen als .loods B. De geheele technische behuizing res sorteert onder den Dienst der Handels- Inrichtingen Publieke Werken voert haar uit en de gemeente geeft haar aan de K.L.M. In huur. Naar de heer Spit mededeelde, is met de capaciteit der nieuwe werkplaatsen terdege rekening gehouden met de enorm snelle ontwik keling van het luchtverkeer. De lijndienst krijgt, zoo zeide de heer Spit ons, nog en passant, gebrek aan ruimte, zoodat een deel der toestellen des nachts bulten moet bivakkeeren! Plan nen voor den bouw van een nieuwe loods a#h ln voorbereiding. Ook het vliegveld zelf zal naar men weet worden uit gebreid, het zal een lengte krijgen van anderhalven kilometer. Met het feit, dat de nieuwe weg naar Schiphol, deel uitmakend van den hoofd verkeersweg van Amsterdam naar Den Haag, aan het eind van het Jaar in ge bruik zal worden genomen, gaat de hoofdstedelijke luchthaven een toekomst tegemoet, welke haar ongetwijfeld de gröote onderscheiding, een der belang rijkste en voornaamste luchtvaartcentra ter wereld te zijn, deelachtig zal doen worden u, „prinses Juliana" te Rotterdam. Men hoopt het schip binnen vier weken weer in dan dienst op te Gistermiddag te ongeveer half vijf is het s.s. „Prinses Juliana" van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland", dat Za terdagavond J.I., komende van Vlissingen nabij de mond van de haven van Har wich ln botsing ls gekomen met het uit-, varende Deqnsche s.s. „Esjberg", te Rot terdam gearriveerd. Zooals men weet heeft het schip bij de botsing ernstige schade aan stuurboord zijde opgeloopen. Het dek werd ter plaat se geheel opengereten, het promenade dek werd ontzet en een aantal hutten, die aan de zijde, waar de botsing plaats had, gelegen waren, werden ernstig be schadigd. De North Eastern Railway Company heeft het schip in Harwich van een nooddlchting van hout voorzien, waarna de „Prinses Juliana" vanmorgen om kwart over drie naar Rotterdam is opgestoomd. Het schip heeft ligplaats genomen ln het Gemeentelijk Droogdok, nummer III, aan de Doklaan te Rotterdam. Onmiddellijk ls men daar met de her stelling van de beschadigde scheeps-, wand begonnen. De reparatie wordt uit gevoerd door de firma Niehuis en van den Berg's Scheepsreparatiebedrijf N.V. Wanneer het schip van nieuwe platen ls voorzien, zal het naar Vlissingen op- stoomen om bij de Koninklijke Scheeps bouw Maatschappij „De Schelde" een grondig onderzoek te ondergaan. De kapitein, de heer P Ree, wilde zich tegenover verslaggevers over het ongeluk niet uitlaten, zulks in verband met het onderzoek, dat hangende ls Van den heer Koens, Inspecteur van den Uitvoerenden Dienst van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" vernamen wij, dat alles rustig en kalm is verloopen door het kalme gedrag van de beman ning. Door het schip een weinig slagzij te doen geven kon men het gat van de aan varing boven de waterlijn houden. De heer Koens prees het werk van de En gelsche Maatschappij en zeide, dat het schip, dat op zijn reis naar Rotterdam door de sleepboot „Lauwerszee" van de firma L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst was geconvoyeerd, voorloopig ln het droogdok wordt hersteld. Men hoopt, indien het onderzoek naar de gevolgen van de botsing geen bijzon der oponthoud meebrengt, de „Prinses Juliana" binnen vier weken weer in den geregelden dienst op te nemen. Drie jongens ln een boot. Gistermiddag waren drie jongens, af komstig uit Amsterdam, die een zeiltoch tje deden en met een marinesloep' van Enkhuizen naar Stavoren wilden over steken, aaartoe door den sterken wind niet in staat, waarop zij besloten koers te zetten naar Lemmer. Ook dit mocht hun echter niet gelukken en bij den Mir- derhoek «eraakten zij* op een zandbank. Hun pogingen om de sloep vlot te bren gen, mislukten en zij besloten daarom, na hun inventaris geborgen té hebben, den nacht op de kust door te brengen. Ook vanmorgen hadden hun pogingen om de boot vlot te brengen, geen succes, totdat de Lemster visscherman A. Vlier met zijn motorbotter assistentie kwam verleenen en zij verder veilig de haven van Lemmer, konden bereiken Auto te water. Vrouw overleden. Gistermiddag is de auto, waarin het echtpaar Wansink, uit Alfen a. d. Rijn, dat op weg was naar de bruiloft van den Jongsten zoon te Hillegom, zat, onde; Lelmuiden door een tractor met aan hangwagen aangereden, met het gevolg, dat de auto ln een sloot terecht kwam. Onmiddellijk toegeschoten omstanders en personeel van den vrachtauto den er in, het echtpaar spoedig op het droge te brengen, dat met een anderen auto huiswaarts keerde. Oogenschijnlijk had zoowel de man als de vrouw geen letsel opgeloopen, doch toen zij thuis- kwameri, voelden zij zich onwel en werd medische hulp ingqroepen. Dokter Both constateerde, dat zij een groote hoeveel held slootwater en modder naar binnen hadden gekregen. De vrouw bleek er zeer ernstig aan toe te zijn en ls enkele uren later overleden. De politie heeft een on derzoek naar het gebeurde Ingesteld. Passiespelen Tegelen. Uitverkochte voorstellingen. Zooals het ontroerende spel mocht doen verwachten, doch wat vooral na de geest driftige besprekingen ln de pers van alle richtingen zeker was, loopt het bij de Passiespelen te Tegelen weer zeer druk. Wanneer het bezoek zoo blijft toene men en wij verwachten zeker dat dit het geval is: elke voorstelling zijn er steeds meer en het drukke reisseizoen dat ook hier het grootste bezoek brengt, nadert zal het gewenscht zijn, om te leurstelling te voorkomen, dat men de plaatsen tijdig reserveert. Zaterdagmiddag was de kindervoor stelling waar ook grooten, die, zooals geestelijken, verhinderd zijn de Zondag voorstelling bij te wonen, tegen gewone prijzen mogen komen bezocht door 4000 personen, terwijl er looo moesten af gewezen worden, die heden Zaterdag de voorstelling bijwonen, welke ook weer uitverkocht is. De Zondagvoorstellingen zijn ook zeer druk bezocht. Daar allen zoo diep onder de indruk komen van deze sublieme Passiespelen, zijn de duizenden bezoekers de beste pro pagandisten en gaat ook nu, gelijk vroe ger, het bezoek in snel tempo crescendo. GOUDA, 5 JUli 1935. Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds. Comité Gouda. Het Comité Gouda verzoekt ons zijn dank betuigen aan alllen die steun en mede werking ter versterking van bovengenoemd verleenden. De netto opbrengst, zijn de 396.61 Vi, wordt aan het fonds overge- De stand der werkloosheid. Ingeschreven waren op 4 Juli 1993 werk- loozen. Aardewerkers 112, letterzetters 34, bouwvakken 490, houtbewerking 11», leder- bewerking 21, kleedlingbewerking 29, me taalnijverheid 183, papierbranche 6, textiei- ndustrie 53, suikerwerkers 100, sigaren- industrie 124), landbouw 52, pakhuisknechts, schippersknechts, koetsierri en chauffeurs 374, kantoorpersoneel 55, huiselijke diensten 21/ fabrieksarbeiders 134, transportarbei ders 85. techn. pers. 1. Totaal 1993. 300 fa- brieksari). gedeelt. werkloos (2 dagen per week). Overzicht Stadsspaarbank en Stortings- dienst over Juni 1935. Inleg in 4991 posten: Spaarbank 31 020.78 Stortingsdienst 123.82687 Agenda. 5 Juli 7.30 uur Heil des Volks. Spreekbeurt C. Faas. 6 Juli 7.30 uur Kunstmin. Feestuitvoerlng gemengde zangvéreeniging Gouda. 14 Juli 6 uur St. Janskerk Prof. Dr. S. Berkelbach v. d. Sprenkel. Jeugddienst. 28 Juli, 10 u. Bovenzaaj Schaakbord. Jaarl. Ledenverg. G. V. B. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst wor den waargenomen door apotheek Teepe, Gouwe 136. 167.847.6 Terugbetaald in 1941 posten: Spaarbank 64.839.46 Stortingsdienst 110.901.82 Meer terugbetaald dan ingelegd 17893. Saldo te goed per 1 Juni 1965 842.585.09 Zoodat per ultimo Juni het to tale te goed bedraagt 824.691.46 Ultimo Juni 1935: Spaarboekjes in omloop Rekeninghouders Ultimo Mei 1966: Spaarboekjes in omloop Rekeninghouders 3097 2016 Meer Uitvoering Kinderkoor „Hosanna". Directeur J. van Beek. De jaarlyksche uitvoering van het kin derkoor van „Hosanna" is weer achter den rug. Het bestuur had niet te klagen over ids aan belangstelling, immers Schouwburg was weer geheel uitverkocht. En het mag direct gezegd worden: de di recteur, de heer J. van Beek, heeft succes gehad met dezen av Er was met gewone, leuke, aardige vew- jes en speelliedjes een programma aange eft, waar veel van verwacht werd en te-Ze verwachting isniet) beschaamd. De versjes werden door de meer leren, keurig en vlot gezongen. De speelliedjes, waarbij aan aankleed mg veel zórg was besteed, vielen natuur lijk het meest in den smaak. Wat moet hier een voorbereidend werk aan vooraf ^ijn ge gaan! Leuke speelliedjes waren: Bpérinnekes, Het matroosje, Onder Mped£Fs Paraplu. Iets fyns was te bewontteiferi in: Vlindertjes en Bruidsvaarti in de rfneeuw. Ook versjes als: IJs met slagroom,>^e Dwingeland e.a. wilden er in by het pul Het Jeugd-Dameskoor, dat reeds ver. schilleniie eerste pryzen heeft behaald, liet zich, obk van zyn beste kant zien., vooral „Het Wiegelied" van Mozart en „Vesper' van L. v. Beethoven moeten genoemdl wor den. Het klankvolume en uitspraak zyn tc roemen. Nadat de kleintjes den heer Van Bet* een toepasselijk lied hadden toegezongen onder leiding van Frits de Jong, trad Ds. Simon naar voren, die namens alle aanwe zigen dor directeur, het bestuur, de kinde ren en de medewerksters dank bracht voor het genotene. Ds. Simon ging hierop voor :n dankzegging. Bekneld geraakt. Gisterenavond is de 5-jarige A. F. nende alhier, die achter op het rijwiel van zyn vader zat, met een zijner beentjes terecht gekomen tusschen de spaken van het achterwiel. Door omstanders zijn eenige spaken uit het wiel geknipt en kon het voetje worden bevryd. Herbenoeming plaatsvervangend kantonrechter. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger ln het kanton Gouda, Mr. C. Jonker. De gemengde /angvereen. en kinderkoor „Gouda De gemengde zangvereeniging en kin derkoor „Gouda", directeur de heer H. Jansen, „geeft morgenavond ter eere van het 30-jarig bestaan een feestuitvoe ring in de Zaal Kunstmin van de Soc „Ons Genoegen". Na afloop ls er bal met attracties In de middaguren hoopt het bestuur een receptie te houden ln de Kunstmin zaal. De Jeugdienst in de St. Janskerk. Men verzoekt ons te melden dat de Jeugddienst, te houden Zondag as. in de St. Janskerk, waar als voorganger Zal optreden Prof. Dr. S. Berkelbach v. d. Sprenkel, niet om 8 uur maar om 6 uur zal aanvangen. Gemeente-omroeper. In plaats van H. Wortman is tot stads- omroepr aangesteld de heer J. Scharle- man en tot diens plaatsvervanger F. T. Scharleman. LIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Donderdagmiddag is een zoon van G. van Herk met zijn rechterhand beklemd geraakt busschen de kap van een hooiberg, waar door een groote wond ontstond Door B. Mar kus werd die E.H.B.O. toegepast, waarna de hulp van Dr. Beekemkamp is ingeroepen. By de radio-centrale alhier zal na beko men vergunning een vierde station aange sloten worden. GROOT-AMMERS. Benoeming burgemeester. Bij Kon. besluit van 2 dezer is, met in gang van 15 dezer, benoemd tot burge meester der gemeenten Groot-Ajnmers, Nieuwpoort en Langerak H. Vlug. waddinxve'en. Kiezerslijst. Ter secretarie is t/m 15 Juli as. ter in zage gelegd een lijst van degenen, die ge rechtigd zyn in het jaar 1936/36 hun stem uit te brengen by verkiezing van een of meer leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda, voor afdeeling grootbedrijf en kleinbedrijf. Tot en met bovenvermelden datum is een ieqer bevoegd verbetering van de vastge stelde kiezerslijsten aan te vragen oip grom, dat hijzelf of 6en ander in stryd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of ver keerd is geplaatst. De verzoeken moeten in duplo worden ipgeddend. Hinderwet. en Wethouders brenger, ter openbare kennis dat door heeren Ged. Staten dezer provincie is ingewilligd het van het bestuur van de polders Achterof en de Putte, waarby vergunning wordt gevraagd tot het uitbreiden van de bemalingsiiirichting dier polders op de per- ceelen kadastraal bekend gemeente Noord- Waddinxveen, sectie B Nos. 2871 en 1891, het in voorraad hebben van ten hoog ste twintig met stookolie gevulde ijzeren vaten, elk inhoudende ongeveer 200 L. Vrijstelling dienstplicht. De burgemeester brengt ter algemcene kennis dat aan den dienstplichtige van ue lic'iting 1964 dezer gemeente Jacobus Jacob Koelen voorgoei vrijstelling is verleend van den dienstplicht wegens kostwinner schap, zulks met ingang van 2 Juli 1935. Tegen deze beslissing kan elk der in deze gemeente ingeschreven (i persoon of diens •wettige vertegenwoordiger uiterlijk denr lOen Juii a.s. in beroep komen. Het ver zoekschrift, dat met redenen omkleed moet zyn, moet worden ingediend by den burge meester, die voor doorzending aan de Ro- n'i.gin zorgt. SFOKT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G.Z.C. II—Z.I.A.N- II 0—8. Gisterenavond speelde G.Z.C. II eey wed- stryd tegen Z.I.A.N. II uit den Haag. Deze sterke Haagsche ploeg beschikt over zeer snelle zwemmers en de algemeene verwach ting was dan ook dat de G.Z.C.-ers evenals in den Haag het loodje zouden moeten leg gen. Dit is ook bewaarheid geworden, want, met een 50 voorsprong voor Z.I.A.N ging de rust in. Na de rust verhoogde zy de score nog tot 8—0, met welke stand het ein de kwam. Voor deze wedstrijd speelde G.Z.C. IV tegen Elfhoeven I, welke floor de laatste met 201 werd gewonnen. ATHLETIEK. G.A.C.-competitie. De tweede competitiedag van de G A C. Is bepaald op 13 en 14 Juli. BOKSEN. Een wereldprogramma te Amsterdam SchmelingBaer, NeuselCarnei r, Pierre Charles—-Gunnar Baerlund eo een ontmoeting voor van Klaveren zouden er op voorkomen. Uit Hamburg w.ordt aan het A.N.Pge meldt: De Hamburgsche böksprómotor Walter Rothenburg zou erin geslaagd zyn, in sa menwerking met een Amsterdamsche finan- clersgroep, om op 8 September a.s te Am sterdam' een wereldprogramma te laten ver werken, waarop o.m. ontmoetingen tusschen Max Schmeling en, Max Baer, tusschen Walter Neusel en Primo Camera en voorts een wedstrijd tusschen Pierre Charles en Gunnar Baerlund zouden voorkomen. Boven dien zou ook Beb van Klaveren boksen te gen een nog nader te bepalen tegenstander. De organisatie berust in handen van llo- therfbuirg en volgens zijux verklaringen zou den de financieele en corttractueele aange legenheden reeds geregeld zyn. Het nieuwe museum Boymans. wordt op luisterrijke wijze geopend. Zaterdag wordt te Rotterdam het nieu we museum Boymans op luisterrijke wijze geopend. Bouwmeester er van is de heer Ir. A. v d. Steur, gemeente-archi tect fte Rotterdam Onder diens leiding hebben persvertegenwoordigers dezer da gen een rondwandeling door het nieuwe gebouw kunnen maken. Het Museum staat aan de verlengde Mathenesserlaan op het vroegere Hobokenland. Achter het museum is een Museumpark aangelegd, eveneens, volgens ontwerp van ir. v. d. Steur, welk park aansluit op het park Hoboken Het voormalige land Hoboken, ook Dijkzigt genaamd, wordt meer en meer een cultureel centrum van dï? Maas stad.' Tegenover het nieuwe Boyman- museum is juist dezer dagen het Natuur historisch Museum geopend. Voorts zul len in de toekomst in deze omgeving het nieuwe gymnasium en de nieuwe Aca demie voor Beeldende Kunsten komen. Er bevindt zich het gebouw van de Volks universiteit en het in aanleg zijnde open luchttheater. Bovendien sluit de stads wijk waarin Dijkzigt ligt, direct aan bij de Pieter de Hoochweg, waar zich de Handelshoogeschool en de Zeevaartschool bevinden. De stijl, waarin het nieuwe Boymans- museum is opgetrokken is zeer eenvou- i dig. Het interieur is bijzonder doelmatig 1 en daarbij vaji een voorname soberheid. In een vleugel van het gebouw, bereik baar via een fraaie binnenplaats, be- vindt zich een voordrachtszaal, die aan 240 bezoekers plaats biedt. Dit zeer aan trekkelijke zaaltje is voorzien van een film-installatie. I Bij een gewoon museumbezoek gaat men het gebouw door den monumenta len hooidingang, onder den toren," bin nen. Men heeft'dan dadelijk bij het bin- nentreden een verren doorkijk naar het hoogste ount van het museum, wat ech- 1 ter door hoogte heelemaal niet opvalt. Men kijkt via een ronde hall, een lage i trap, een groote ovale hall het een trum van het museum en opnieuw I een lage trap naar de zalen achterin en op de tweede verdieping. Prachtig van ruimtewerking is dit gedeelte van het museum. Bovendien blijkt hier dadelijk de gecentraliseerde bouw, waardoor het i bezoeken van de verschillende zalen zeer gemakkelijk wordt gemaakt. Alles is bij den bouw gedaan, om Siet vermoeiende element, dat museumbezoek zoo dikwijls met zich brengt, te vermijden. Veel trap- 1 penklimmen is onnoodig en onmogelijk en alles is in grootere en kleinere zalen zoo geexposeerd, dat een logische volg orde is verkregen. Het practische en het kunstzinnige vormen bovendien een ster ke eenheid. Behalve door de prachtige ruimtewerking, wordt men ook getroffen door de kleur, die de architect enkel en alleen verkregen heeft door nuances m wit en dank zij het partijtrekken van licht en schaduwwerking De kunstver lichting, die indirect is, mag eveneens zeer geslaagd worden genoemd. Bij een bezoek kan men twee ^wegen volgen. Beginnende bij de oude kunst, om te eindigen bij de moderne; oi omge keerd. Terzijde van den hoofdingang is een groote zaal gebouwd, voor tijdelijke exposities. Bijzondere aandacht is bij den bouw besteed aan de juiste belichting der kunstwerken. Er is bovénlicht aange bracht in de groote zalen, de kleinere zalen en ln de kabinetten Het licht valt in de zalen niet direct omlaag/ maar wordt door schermen schuin op de wan den met de schilderijen gericht. Zoo doende is een gelijkjnatige verdeeling van licht verkregen en bovendien worden de bezoekers niet gehinderd doordat het licht hun in de oogen valt. Donkere hoe ken zijn in de zalen, door afscherming, vermeden. In de zaal van de beeldhouw werken zijn de schermen van het boven licht op zoodanige wijze aangebracht, dat het licht slechts van één kant op de beel den valt. Hier is dan bovendien zijlicht teneinde te diepe schaduwwerking voorkomen. Na een rondwandeling door de zalen van de beeldende kunst, komt de bezoe ker van zelf terug in het centrale punt van het museum. Langs een kleine trap daalt hij dan af naar de collecties kunst nijverheid, die veneens zeer overzichte lijk zijn geëxposeerd. Ter gelegenheid van de opening van het museum wordt een uiterst belang rijke tentoonstelling van werken van meesters van de Delftsche School gehou den Dit wordt wellicht de belangrijkste schilderijententoonstelling, die ooit Rotterdam ls gehouden. Een 150 werken worden tentoongesteld. Daarbij zijn er 12 van Vermeer, 25 van Pieter de Hooch. vele werken van Emanuel de Witte en vele andere meesters, waarbij wel spe ciaal genoemd mag worden een collectie van acht werken van Fabricius. Uit mu sea en uit particuliere verzamelingen in New-York, Parijs, Boedapest, Scandina vië en Engeland, zijn werken voor deze tentoonstelling gezonden. Verwacht mag dan ook worden dat deze tentoonstelling niet alleen veel bezoek van stad landgenooten zal ontvangen, maar ook veel uit het buitenland, omdat een der- galijke collectie Delftsche meesters nog nimmer bijeen te zien is geweest. Militaire overeenkomsten tusschen Frankrijk en Italië. LONDEN, 5 Juli. De Parijsctae correspon dent van de Daily Express verklaart uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dai- Frankryk veel omvattende militaire over eenkomsten met Italië heeft afgesloten. Deze overeenkomsten voorzien volgens hem, <t tot stand brengen van een verdedi gingslinie die uitstrekt van den Ryn tot aan Brenner. De Fransch Itaüiaanisehe grens zou groottendeels van troepen worden ont bloot. De overeenkomsten zouden verleden week in alle stilte te Rome zyn gesloten door den chef van de Generale Staf, Generaal Gamalean en den Italiaanse hert chef van de 3-neiale staf Maarschalk Badogtro Eén der concessies van Framsohe zyde zou zijn de erkenning betreffende de Ita- liaansctae souvereiniteit over het rotseiland Dumetrah in de Straat van Baibebnadeb. De Italianen, aldus de correspondent, werken dag en nacht aan de versterking an dit eiland. Het Italiaansch—Abessynisch conflict. PARIJS, 5 Juli. Met betrekking tot de Engelsche bemoeiing van het Italiaansch— Abessynisch vraagstuk dial Laval in elk ge vel een nota van de Engelsche regeering verwacht, welke niet alleen England's hour ding ten aanzien van net Abessynisch geval nauwkeurig zal vaststellen maar ook enke- ,e vragen aan Frankrijk zal bevatten. De Daily Express gelooft dat Engeland in deze nota eert accoord met Frankrijk in zake Abessynië zal zoeken, waartegenover het zyn steun in vraagstukken welke spe ciaal Frankrijk betreffen, zal waarborgen. Laval zal zich in geen geval laten, afbrengen het stainkipunt dat hij ten opzichte van de nota van Mussolini heeft ingenomen n.l. Italië niet te hinderen. De Minister van Buitenlandse^ Zaken Minister de Graeff met verlof. De Minister van Buit ml. Zaken, Jhr. A. D. de Graeff is heden met kort buiten landsch verlof uit de residentie vertrokken. Wettelijke vaststelling van de tarweprijzen. Men verwacht de aanneming van een re- geeringswetsontwerp tot wettelijke «vast stelling der tarweprijzerv en instelling van eer. regeeringscommissie die (Je prijzen re- gellt en maatregelen kan nemen om bepaalae deelen van Óen graanoogst niet op de markt MARKTBERICHTEN. Het Ryksbotermerk. De heffing op boter en de vervoervergun- ring voor buitenl. boter is vopr de volgende week weder vastgesteld op 1. De boternoteering. De commissie-noteering voor Neder landsche boter is vastgesteld op 43 cent. te brengen. Nederlandsch Paviljoen te Brussel onderscheiden. Naar wij vernemen zijn aan de Kolo niale afdeeling van het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel 4 Grand Prix te beurt gevallen. De sub-commissie, welke voor de tot standkoming dier afdeeling zorg droee. stond onder voorzitterschap van - den oud-minister Weiter. De inrichting ervan geschiedde door dé afdeeling Handels museum van het Koloniaal Instituut. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm New-York Oglo Italië ^Jadrid Praag LAATSTE BERICHTEN. DRAADLQOZE DIENST. Een Ronde Kruis-afdeeling in Abessynië. LONDEN, 5 Juli. De Daily Telegr. meldt uit Addis Abeba dat Abessynië binnenkort de Gemeefsdhe Roode Kruis-overeenkomst van 1922 zal ondertteekenen. Onder bescher ming van den keizer en de keizerin zal een Abessynische afdeeling van het Roode Kruis it. WISSELKOERSEN. 4 Juli. 5 Juli. Officieel. 7.26J 7.27 i 59.25 59.23 9.721 9.70 24.82 24.79 48.09 48.07 32.47 j 32.471 37.45 37.50 .1.461?, 1.474 36.50 36.55 12.17 12.161 20.171 2020 6.141 6.15 Beursoverzicht. De Amsterdamsche fondsenmarkt droeg vandaag een zeer kalm karakter en de koersen ondergingen in doorsnee nauwe lijks verandering. Daar Wallstreet giste ren was gesloten, miste men de gebrui kelijke aanwijzingen en van andere zijde was er evenmin nieuws dat de stemming kon aanwakkeren. Unilevers stegen bo ven pari, Aku's liepen een vol procent op, later ging de koerswinst weer ver loren. Philips moesten het meer dan de helft van de beurstijd zonder noteering stollen wegens gebrek aan belangstelling. Van de petroleumwaarden verbeterden Kon. Olie tot het hoogste peil van giste ren. Rubbers ongetfnimeerd. Tabakken hadden een uiterst stille markt en waren weinig veranderd. Suikerwaarden kon den de koersen van gisteren niet ten volle handhaven. De Ned. Staats- en Gemeente-obligaties werden op kleine schaal verhandeld Dultsche obligaties verdeeld. De koersverschillen hadden weinig4 te beteekenen De wisselmarkt was kalm RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 5 Juli. Verwachting: Matige tot krachtigen W. t<ot N.W. w ind, betrófckn tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk en kele regenbuitjes, koeler. GOEDKOOPER DAN VLEESCH. 30 CENT per pond 50 en 60 CENT per stuk. POELIER. TEL. 2555 - SPIERINGSTRAAT 5.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2