IN D I 1 elling NGEN i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Maandag 8 Juli 1935 ■o. 18951 74b Jaargang BODEGRAVEN, BERGAMBACHT, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 'abriek >uda. Het huis zonder licht. CHE n winkel IP AAN Een oorlog onvermijdelijk Uw 9° BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE 37 ct. BUITENLANDSCH NIEUWS. 10 Ct. BINNENLAND. E R ex-konlng FEUILLETON. HOOFDSTUK XVIII. Miss Colvin verstrekt inlichtingen. (Wordt vervolgd.) Voor engros: Fa. J. VAN WIJK Azn., Keizerstraat 42. Tel. 3391, Gouda. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe hittegolf. Twintig dooden. De Veneenigde Staten worden tlhans op nieuw door een hittegolf geteisterd. Tot nu toe zijn 20 personen bezweken, meestal ten gevolge van zonontsteking. In verschillen de streken is de hittegolf gepaard gegaan met wolkbreuken en wervelstormen. Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daaf ireau zijn ingekomen, teneinde van opname joliede Boek de plaatsing Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. Per ond 19 ct. 22 oor 25 79 Ct. 6'/2 22 17 i 7 6 —12 16 10 21 42 Bring, die B THEE t! - VRIJDAG oop van THEE of 95 ct. Nieuwe verklaring van den Duce. „Italië staat voor een strijd, dien regeering en volk voornemens zijn met succes te voeren.” Amerika zal niet ingrijpen. Wordt de conferentie te Scheveningen afgebroken? voor VIJF was$chen 16 H»nd«liond. -Emk«' Apeldoorn George. Reuter meldt nog: Volgens het „statuut van het Koninklijke Huis van Roemenië” heeft cx-Koning George vijf dagen om be roep aan te teekenen tegen de beslissing In het echtscheidingsproces. Op alle étages van het flatgebouw be vond zich aan het einde van den hoofd corridor een kleine, vierkante, door zwa re gordijnen van den gang afgescheiden ruimte, die door de bewoners als spreek kamer gebruikt kon worden Miss Colvin liep zoo haastig, dat zij het vertrekje eer der bereikte dan de detective Toen hij het binnentrad, zag hij oogenbllkkelijk dat zij over haar heele lichaam trilde: haar gezicht, met vuurroode plekjes van opwinding, vertrok krampachtig, haar fletse oogen waren star kortom ze verkeerde in een toestand van wilde ge- agiteerdheid en deed blijkbaar geen en kele poging om dat te verbergen Het was niet twijfelachtig, meende diplomatie thans nieuwe compromissen inzake het Ethiopisoh conflict te overwegen waarvan er één zou neerkomen op de ves tiging van een soort Engelsch-Italiaansch condominium over Abessynië, op soortgelij ke grondslagen ails die van het geheime accoord, hethvelk in 1925 ‘tusschen Londen en Rome werd voorbereid, zonder dat de regeeringen van Frankryk en Albessynië daarin werden gekiend. het feit, dat hij van de gestolen revolver wist de revolver die Lizzy, het ontsla gen dienstmeisje, hem in handen had gespeeld miss Colvin hevig had ge schokt. Ook stond het voor hem vast,-dat ze zijn dringend verzoek aan Mary Has kell om hem niet als vijand maar als vriend te beschouwen, had af geluisd rd. Deze dubbele stormaanval op haar geest kracht had haar weerstand ten slotte gebroken, redeneerde hij. en haar tot haar veranderde houding gebracht. Wat kunt u doen, klonk haar weder vraag. Vraagt u dat nog? U kunt har je- len, u kunt iemand In hechtenis nem:n. Er was een zenuwachtig trekken om naar mond toen ze dit zei. Maar waarom Juist vanavond? Waarom, mijnheer Darden? Is u dat dan niet duidelijk? Wel, om Mary te be hoeden voor krankzinnig worden ze is aan den rand van den waanzin Ze lijdt onbeschrijfelijk, dat tergende, afmatten de afwachten maakt haar kapot! Ik kan niet vaststellen wat ze précies weet, maar hoeveel of weinig het ook is. het is beter, dat ze gedwongen wordt alles te vertel len. dan dat het op deze manier door gaat Maar wat kan ik doen? vroeg hij nogmaals. Dat heb Ik u toch gezegd den dader arresteeren. Den dader waarvan? Van de beide misdrijven van den diefstal en van den moord. Hij boog zich dichter naar haar toe. Wie wie Is de schuldige? Minister Oud over de Regeeringspolitiek. Rede voor het Departement van Nijverheid te Vlissingen. Tijdens een maaltijd van het Departe ment Middelburg van de Nederl. Maat schappij v. Nijverheid en Handel, waar bij tegenwoordig waren o.a ir A. Plate, de algemeene voorzitter dier maatschap pij. dt bi rgem eesters van Middelburg, Vlissingen en Goes, vele burgerlijke* en militaire autoriteiten en zeer veel Inous- trleelen heeft minister mr. P. J. Oud, in een rede o.a. het volgende gezegd: „Een redevoering als deze verschaft mij ongezochte gelegenheid om de poli tiek der regeering nog eens nader toe te lichten. Er bestaat veel misverstand over de beteekenis van wat men tegenwoordig aanpassingspolitiek pleegt te noemen. Die aanpassingspolitiek staat In een slecht blaadje, omdat men meent dat zij leidt tot vermindering van de welvaart van ons volk, terwijl het regeeringsbeleid op de vermeerdering van de welvaart ge richt behoort te zijn. De Amerikaansche zaakgelastigde te Ad dis Abeba heeft opdracht ontvangen een honderdtal Amerikaansche staatsburgers in Abessynië, voor het mee rendeel zende lingen, aan te raden het land te verlaten en de maatregelen te nemen, noodig 1 bescherming van hun veiligheid. Het staats- departement weigert eenig commentaar dit besluit te leveren of nadere bizonderhe- fiien hieromtrent te verschaffen. Het besluit was reeds genomen, voordat de Abessijn- sche nota ontvangen was. Naar van welingelichte personen verno men wordt, werd het Rthioniache verzoek om de volgende redenen afgewezen: ten eerste wenschen de Vereenigde Staten niet te worden meegesleept in het Italiaan sen Abessynsche geschil en ten tweede blijft de Amerikaansdhie regeering gelooven, dat de verdragen zullen wonden geërbiedigd. I Uit het gouden haar der vrouw wordt i door den kapper menige munt geslagen. KlussoOini heeft eveneens de revue af ge nomen van de bataillons zwarthemden te Eboli, die naai' OostLAfrika vertrekken. Drie batterijen luchtdoelgeschut, die aan de fascistische militie behooren, zullen van Rome naar Afrika vertrekken. Het mail schip I’ollenzo is van Oagliari vertrokken met officieren, manschappen en materieel car boord. I geen beslissende stap, iets, dat aan ene I ellende hier eén einde maakt? Haar woorden kwamen In heesch ge fluister. De detective nam een anderen stoel en ging tegenover naar zitten zijn hoogopgetrokken wenkbrauwen toon den zijn begrijpelijke verbazing. Wat kan ik dóen, miss Colvin? Hij stelde zich de vraag, wat haar tot het plotselinge besluit kon hebben ge bracht hem vertrouwen te schenken. Haar onbeheerschte nervositeit verried hem. dat ze een dwingend, onweerstaan baar motief moest hebben, wellicht meer dan een. HIJ voelde, dat haar ontdekking van 1 erienof- duu» vari en *P8i- 31 Ik kan mij ook zoo goed de diepe ontgoocheling, de bittere smart van ‘die jonge vrouw voorstellen, wanneer de man dien zij liefheeft, ten slotte heelemaal haar motief om.haar vroegeren misstap te verheimelijken, blijkt te begrijpen. Haar verlangen om hem verdriet te be sparen, niet weet te waardeeren. Er is iets werkelijks tragisch In zware tiers te brengen, groote gevaren te riskeeren, omdat men de liefde heilig en ongerept wil houden en op stuk van zaken te b - merken, dat de ander ons absoluut niet begrijpt, geen greintje besef heeft van wat we Houdt u alstublieft op! riep ze smee- kend. Wankelend stond ze voor hem en staarde hem aan met de deerniswekken de hulpeloosheid van een angstig kind. Waarom wilt u toch niet dat Ik u help? drong hij Waarom verzet u zich zoo met alle geweld tegen mij? Ze schrok op alsof ze een sterken steek kreeg en heete tranen sprongen haar In de oogen. Voor hij echter nog Iets zeggen kon, wendde ze zich plotseling van hem kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal 8.15. DUITSCHLAND. Tegen niet-Arische ambtenaren. Uitschakeling uit den dienst. De „Neue Züridher Zeitung” deelt mee, dat een nieuwe ambtenarenwet, krie ten doel heeft, de laatste nog in staatsdienst werk zame niet Ariërs uit te schakelen, thans in het laatste stadium van voorbereiding is. Zooals bekend, waren in de Wet tot Her stel van het Ambtenarencorps van 7 April 1933 een aantal uitzonderingen toegestaan, n.l. ten gunste van ambtenaren, die reeds voor de oorlog waren aangesteld, van hen die in de oorlog hebben meegestreden en van hen, wier vader of zonen in de oorlog zijn gesneuveld. De nieuwe wet schaft deze gunstige uitzonderingen af en gelast de ge dwongen pensioneering. In het bijzonder zal dit voorschrift per- soneelmutatres ten gevolge hebben op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de vertegenwoordigende instanties van Duitschland in ihet buitenland. OOSTENRIJK. Geen restauratie te wachten. V erklaring van von Berger Woldenegg. De Oostenryksche minister van buiten- laindsche zaken, von Berger Waldenegg, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas te Weenen verklaard, dat de nieuwe Habs- burgwetten met de restauratie der Monar chie niet» te doen hebben. De minister sprak alle geruchten over een spoedige terugkeer van ex-keizerin Zita en Aartshertog Otto naar Oostenryk tegen. Niets zal geschieden, wat den Europeeschen vrede zou verstoren of de in vertrouwen gekweekte betrekkingen van Oostenrijk met de buitenlandsche regeeringen, speciaal met Frankrijk, in gevaar zou kunnen stel len. Tusschen de vroegere keizerlijke familie, aldus de minister, en de Oostenrij'ksche re geering., bestaat een „gentleman-agree ment", dat in alles voorziet. ROEMENIë. De echtscheiding van het vroegere Grieksche Koningspaar. De beslissing gevallen. In het echtscheidingsproces van het vroe gere koningspaar heeft e-koningin Elisa beth echtscheiding verkregen van ex-konlng Darden, waaraan deze hevige emotie moest worden toegeschreven. Een blik was voldoende om hem te overtuigen dat ze een vertwljield besluit had genomen. Eindelijk was ze op het punt om datgene te doen, waarop al zijn hopen en streven gericht was geweest: te kapltuleeren het onontkoombaar gevolg van de fol terende onzekerheid, waarin hij haar dagenlang had laten leven. Nu, hij zou den sleutel tot het heele mysterie in han den krijgen... Zonder den gespannen blik ook maar een seconde van hem af te wenden, greep ze de leuning van een stoel, -om dezen naar den verstverwijderden wand van het spreekkamertje te schuiven Haar heele wezen drukte namelooz? ontsteltenis uit. Ten laatste drong ze zichzelf tot spre ken. Waarom doet u waarom doet u beslissende stap, iets, dat aan die >-V* IrJ Mussolinie heeft de divisie „3 Januari” vaai de fascistische militie te Salemc, die op het punt staat naar Oost-Afrika te ver trekken, geïnspecteerd. De duce hield een korte rede tot de manschappen, waarin hy onder meer zedde: Italië stlaat voor een stryd, dien regeering en volk voornemens zyn met succes te voe ren, tegen eliken pry’s. Steeds hebben de Italiaansche troepen de zege behaald op de negers, alleen Adoca was een uitzonde- ABONNEMENTSPRIJS: per oezorging per looper geschiedt. GOlimiE COURANT. N De kwestie van den wapenuitvoer. Reuter meldt uit Washington:- Het antwoord van de Amerikaansche re geering aan den keizer van Abessynië op zijn verzoek inzake toepassing van het pact-Kellogg in het Italiaansch-Atessynsche conflict heeft hiér de kwestie opgeworpen, of Amerika althans maatregelen nomen kan om den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Italië of Abessynië te beletten, voor het geval het tusschen deze twee landen tot een oorlog mocht komen. Volgens het departement van staat js de Amerikaansche regeering tot een dergelijk verbod niet ge rechtigd. De geldende wetten machtigen de regeering slechts den uitvoer van oorlogs materiaal te verhinderen in geval van een burgeroorlog en dan nog alleen in Latynsch Amerika en in landen, waar de Vereenigde Staten exterritoriale rechten bezaten, als b.v. in Ghina. Voor den oorlog in het Cha- co-gebied heeft het congres, als bekend, de regeering bij een bijzondere wet tot een verbod van wapenuitvoer gemachtigd. Ove rigens is de regeering niet bevoegd wapen- leveranties te verhinderen. De conventie van Genève, die de senaat onlangs gerati ficeerd heeft, wordt pas van kracht, als be paalde andere mogendheden, die munitie fabriceeren, haar eveneens bekrachtigd PLAATS n I 7 T VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. Geheel de politiek der regeering Is er op gericht de koopkracht, die ons voIk als geheel bezit, te behouden en te ver meerderen. Echter is deze koopkrach^ tegenwoordig veel kleiner geworden. Daarom moeten de uitgaven der overheid verminderd worden. Het gaat alleen over de vraag op welke wijze die vermindering moet worden verdeeld. Als de overheid door deze noodzakelijkheid gedwongen, salarissen gaat verminderen dan vermin dert zij ongetwijfeld de koopkracht der betrokken ambtenaren, doch ontkomt aan een belastingverhooging en laat al- aus de koopkracht van anderen onaan getast. 5. Sprekende over de voorstellen van hen die aan de vereischte bezuiniging willen ontkomen door buitengewone maatrege len te nemen, als een heffing Ineens, of vervanging van ons zilvergeld door nik kelen munt, zelde minister Oud, dat der gelijke middelen alleen mogen worden toegepast wanneer men wist, dat de cri sis over enkele j aren, tot bet verleden zou behdbren. Naar in vooraanstaande diplomatieke kringen in Londen verluidt, is de Britsche regeering gereed om het voorbeeld van de Vereenigde Staten te volgen en haar onder- dainen in Abetssynië bevel te geven, dit land te verlaten. Men gelooft, dat de Engeische regeering in den loop van deze week nogmaals zal beproeven, het conflict tusschen Italië en Abessynië tot een vreedzame oplossing te brengen. Welke stappen door Londen zul len worden genomen, is nog niet bekend, doch wel meent men te weten, dat Rome herhaaldelijk heeft gedreigd zidh uit den Volkenbond .terug te trekken, indien deze zich met het conflict zou gaan -bemoeien. De Sunday Express verneemt uit Addis Abeba, dat, terwy’l de Amerikaansche auto- I riteiten, zooals bekend, de in Abessynië ge af en ging, met de handen voor het ge zicht, de kamer uit. BIJ de deur gekomen, botste ze als een blinde tegen .het kozijn. Als Ik Iemand anders geweest was. overwoog Darden, niet anfhex aan de po litle, zou ze me gebeden en gesmeekt hebben haar te helpen! Toen hij overtuigd was dat hij niet op haar terugkomst hoefde te rekenen, ver liet hij de woning. Hij had Juist den breeden hoofdcorri dor overgestoken en wilde naar de trap aan de andere zijde van de lift gaan, toen hij zacht zijn naam hoorde roepen. Addie Colvin was hem gevolgd en sloot de deur van de flat achter zich. Volgens den berichtgever van de Echo I de Pari? te Londen schijnt, de Engeische De vaste lasten. Ten aanzien van de vaste lasten zei de minister: „De grief is hier vooral, dat ondanks het feit, dat de Inkomsten uit het bedrijfsleven In sterke mate zijn ge daald, niettemin aan vele kapitaalbezit ters dezelfde rente moet worden betaald, die in betere tijden bedongen is. Deze moeilijkheid is vooral groot, omdat de verhouding zoo veel verschilt. Er zijn ge vallen waarin het kapitaal zelf, de lasten ten volle mede te dragen heeft gekregen. Dat is overal zoo, waar een ohder- nemer met eigen kapitaal werkt en geldt ook voor alle ondernemingen werkende met aandeelenkapitaal. Anders ligt het met de ondernemingen, die geheel of ten deele met geleende gelden werken. Op haar rust de verplichtihg om onafhan- kelijk van de uitkomsten van het bedrijf, de oude rente te blijven betalen. Hoe sterk de juridische aanspraak van deze obligatlehouders ook moge zijn, practlsch hebben ook zij reeds menige veer moeten laten. Toch valt niet te ontkennen, dat op dit gebied de aanpassing zich niet voltrekt met die snelheid, die gewenscht moet worden geacht. De regeering heeft zich dan ook bereid verklaard haar door wettelijke maatregelen te stlmuleeren. Zij Dat weet u immers net zoo goed als ik! U weet toch ook wel dat het Tom Malloy is. Hij was er zeker van dat het meer haat tegen Malloy, dan bezorgdheid voor Mary Haskell was. die haar ertoe dreef deze beschuldiging uit te spreken. De moordenaar misschien, zei hij. Maar ook de dief? Gelooft u. dat hij het document gestolen heeft? Of ik dat geloof? U gelooft het zeit immers ook! Maar laat ik u vertellen hoe ik tot mijn meening kom. Hij Ze hield abrupt op en luisterde in een gespannen houding haar heele op merkzaamheid op die dichtgeschoven d gordijnen gericht. Plotseling sprong ze op, lichtte het voorhang op en gluurde naar buiten. Geruststellend keerde ze weer naar haar plaats terug. Luister, mijnheer Darden, hernam ze. Hij weet hoe men hier ongezien kan binnensïuipen hij heeft het Maandag aan Mary verteld. Van bulten af kan hii onder een bepaalden gezichtshoek door de draaideur de lift in het oo^ houden. En als hij dan het moment afwacht dat de lift juist naar boven is en de liftboy dus geen erg in hem heeft en behoed zaam langs de juffrouw in de telefoon centrale heen glipt, kan hij de top berei ken en naar boven loopen zonder opge merkt te worderf. U gelooft dus, dat hij. Wat de conferentie te Scheveningen be treft, het verluidt dat de moeilijkheden waarvoor de conferentie zidh ziet' geplaatst vajn zoo ernstigen aard wórden beschouwd, dat er ernstig rekening mede wordt gehou den dat de conferentie spoedig zal worden ofgebroken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i x5 regels 1.30, elke regel meer 0225. Van buiten Gouda en den bezorgkring 15‘ 'egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 °fr bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1--4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Or de voorpagina 50 hvoger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s< handelaren. Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. vestigde Amerikanen bevel hebben gege ven, het land te verlaten, de vreemdelingen van vrijwel alle andere nationaliteiten het advies hebben gekregen, uit Abessynië te vertrekken. ring. Dit was te wyten aan de overweldi gende meerderheid van de Abessyitiërs. 4000 Italianen stou.den tegenover '100.000 Abessyniërs. Italië had destijds een regee ring, die zich meer bdkommerde om de politici dan om de soldaten; daianom bleef zooveel heldenmoed zonder gevolg. Thans staat Italië achter zyn zonen in Afrika, die liever helden zyn dan een nutteloos leven leidden. De Italianen zyn voortgekomen uit een groot verleden en de geheele wereld moet de waarde van den fascistischen geest erkennen. Deze woorden van Mussolini weilien door de divisie met luide toejuichingen ontvan gen. Op den weg van Rome naar Salerno is het vliegtuig -van Mussolini door den blik sem gétroffen. De bliksem sloeg in de an tenne, zonder evenwel schade aan te rit ten. Allleen de marconist werd bewusteloos geslagen.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1