e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dinsdag 9 Juli 1985 74“ Jaargang No. 18952 BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Het huis zonder licht. EEN KLEINTJE 1ANDING len en inlich- IBRANDING jgbaar bij de EEN KWARTJE Het raadsel van het Abessynische Tanameer. BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ItflÊUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. he«ft gistermiddag zijn pleidooi niet kun- de mogelijkheid, dat er nu reeds eens rhoogt uw veer- ig inbegrepen. Den Haag. FEUILLETON. HOOFDSTUK XIX. De duistere gangen van een Senator. (Wordt vervolgd.) kVKNHAOI i IN OH FABRIKAAT CONDITIëN [MACHINE MIJ. En nu weet u hoe Malloy kans kan heb ben gezien stilletjes binnen te komen. Het lijkt me zoo klaar als een klontje dat u me zoudt vertellen dat miss Has kell hem toen kende. Is het niet genoeg dat Malloy hem gekend heeft? kunnen dat; u en ik. Ze scheen zich te bedenken, liet het gordijn weer dichtvallen en kwam dicht bij hem staan. Ik zeg u nog eens, mijnheer Darden, kenning. Op welke manier kon hij een beetje schot in de zaak krijgen, die nu min of meer op het doode punt was. peinsde de detective. George Darden had een conferentie met mr. Fleming, een der kopstukken van den geheimen dienst van het Minis terie van Bultenlandsche Zaken en zeker niet de minst intelligente onder zijn col lega's. Inderdaad, de zaak Revis was eenigs- zins op bet doode gunt geraakt en Dar den had ingezien dat hij geen hulp, die hij bij mogelijkheid kon krijgen, onge bruikt mocht laten. Van alle kanten werd steeds luider p# een arrestatie aange drongen. Nash en de hoofdcommissaris hielden den detective telkens voor dat hij het beloofde, beslissende bewijs blijkbaar niet leveren kon en kondigden hun voorne- Advertentiebureau! en or ireau zijn ingekomen, tenei soliede Boek- >r de plaatsing ord ensch te maken blijven niet uit. de angst slaat racht, uw draag- Naar het Amerikaansch van JAMES HAY. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR iNGEWACHT I sloten aan. Hij vertrouwde, dat ze hem nu alles zou opbiechten wat ze wist Er is toch nog wat anders, nietwaar miss Colvin? drong hij. Ze begon aanstalten te maken om heen te gaan. U moet hem nog eens, en dan een beetje scherper dan tevoren, erover on dervragen, waar hij den Zondagavond dat de diefstal gepleegd werd, toen mr. Buckner hier zijn jas met het document had opgehangen, is geweest. Menschen die wat vroeg uit den schouwburg kwa men, kunnen gezien hebben en hebben misschien gezien dat iémand in groote haast het Arlewood-gebouw verliet. Legt u hem daaromtrent maar eens het vuur aan de schenen. Ze schoof een der gordijnen opzij. Ik moet gauw terug: Mary mag er geen vermoeden van krijgen, dat ik weg ben. Ze zou gemakkelijk raden dat ik haar wil trachten te redden. En u moet mij helpen, mr. Darden, om een einde te maken aan haar dwaasheid, hoe goed die ook bedoeld mag zijn. Wij samen in opdracht van den gouverneur-gene- raal van den Soedai^ enkele maanden geleden, goed voorzien van keizerlijke aanbevelingen, naar Addis Abeba en het Tanameer getrokken, om daar metingen te doen en het terrein te verkennen. Ma joor Cheesman reed door de oerwouden in de dalen, door de savanna's van de hoogvlakten, hij beklom de 3000 meter hooge passen, werkte zich door de brui sende bergstroomen, terwijl zijn begelei ders op de krokodillen een snelvuur open den. Na een reis van weken zag hij van af de steile rotswanden het geweldige meer, dat 170 kilometer lang is, zag hij de woeste door het leem geel gekleurde in een taal, die nog urden van de nieuwe Na tientallen jaren van moeilijken dlplomatieken arbeid is het den schen gouverneur-generaal van den Soe dan. Stewart-Symes. thans gelukt, de Buckner? Neen, Mary Haskell zou Buckner zeker niets vertellen al hing haar leven er van af. Wacht bü was er Buckner’s moeder die was de ge knipte persoon om uit het meisje, met wie haar zoon wilde trouwen, een geheim los te wringende geknipte persoon er was eenvoudig geen betere denkbaar! Mevrouw Buckner zou een bezoek krijgen van mr. George Darden van de Centrale Recherche... meegenomen, toen men op zekeren dag de schatkist roofde. Majoor Cheesman reisde echter niet naar deze oude, afgelegen kloosters, om daar onbekende papyrusrollen te zoeken, doch om de afwatering van het Tana meer te bestudeeren en de mogelijkheid te onderzoeken tot het bouwen van een stuwdam. De negus kan tevreden zijn, wat Enge land eenmaal in handen heeft, geeft het niet gemakkelijk meer af. Het zal er wel zorg voor dragen, dat het Abessinlsche kernland niet meer in vreemde handen raakt, doch in de onpartijdige hand van den zwarten keizer blijft. Inmiddels heeft het Egyptische parlement, met vooruit- zienden blik, de eerste millioenen voor den bouw van een stuwdam uitgetrokken. Weldra zal het Tanameer geen raadsel meer zijn' tweede gedeelte van ken. Of hij daartoe echter uitgenoodigd zal 32 Ik zal u zeggen wat ik geloof, viel ze hem ongeduldig in de rede. Onze flat was. den avond dat de Senator hier was en zijn overjas met het geheime stuk er in, in het portaal had opgehangen, niet gesloten, zooals altijd als we thuis zijn rondom het meer kenmerkt zich door een --vruchtbaarheid; in den regentijd spoelen de riviertjes groote massa’s van de afgeslepen pulmsteen- ----L... 1—T-- ..„t weer in het Tanameer te naar den Nijl expedieert. Sinds onheug- maken. Deze stuwdam is noodzakelijk I voor de bevloeiing van den Soedan en Egypte in den drogen tijd. De hooldrivier krijgt haar water van twee kleinere rivieren: de Witte en de Blauwe Nijl. De Witte Nijl begint in het Victoriameer, de Blauwe Nijl in het Ta nameer. Terwijl het water van de Witte Nijl op den enorm langen weg van Oost- Afrlka tot de delta in reusachtige moe rasgebieden verloren gaan, komt het wa ter van het Tanameer vlugger en langs een meer directen weg in de hoofdrivier, die het grootste gedeelte van zijn water van de Blauwe Nijl krijgt. Engeland wist tijdig beslag te leggen op het Victoria meer. Nu Is het Tanameer aan de beurt. „Toen we op de rand van de vele hon derden meters, bijna loodrecht omlaag gaande kloven met onze muildier-kara vanen stonden, meenden wij de tegen overgestelde hoogten wel nooit levend te zullen bereiken”, zoo schrijft een koop man over zijn reis naar het Tanameer, welke hij van Addis Abeba uit, de hoofd stad van Abessinië. ondernam, om de dichtbevolkte provincies rond het Tana meer, het hart van Abessinië, te berei ken. De hoogvlakte van Abessinië bestaat 1 uit oud en jong vulkanisch gesteente. Als geweldige vestingen staan daar de 4000 meter hooge steile rotsklompen, wier toppen bedekt zijn met eeuwige sneeuw, rondom deze geheimzinnige meren, om het bezit waarvan door de hedendaag- sche diplomatie met alle ten dienste staande middelen gevochten wordt. 1800 meter hoog is het Tanameer ge legen Men weet van het bestaan van dit weer In Europa weinig af. omdat het be trekkelijk klein is In vergelijking tot de groote Afrikaansche meren, die soms een Of de arbiters deze mogelijkheid zullen kunnen oplossen is een vraag, welke than nog niet beantwoord kan worden. Wel staat vast, dat men met betrekking - tof de voortzetting der conferentie uiterst is. Er bestaat n een vijfde en dat d«e pf len Papyrus, dat nog geen blanke gezien heeft. Maar majoor Cheesman heeft behalve aan deze dingen zijn oogen ook nog de kost gegeven voor wetenschappelijke on derwerpen. Hij heeft oude papyrusrollen in zijn handen gehad, di1 misschien een paar duizend jaar oud zijn en die het schrift bevatten van de oude monniken van het Tanameer, niet door de gelwx wereld bestudeerd is. Meer dan eens hebben wilde nabuur- stammen het land der Abessiniërs ge- plunderd en gebrandschat Het kernvolk en dus tevens de voornaamste kaste van Abessinie, de ongeveer 5 mlllioen zielen tellende stam der Amhara’s, behoort tot een Christelijke secte met Koptischen inslag. Vroeger trof men overal in het land enorme kloosters aan met prachtige kunstschatten en sterke muren. De laat ste en meest fatale aanval der Moham medanen in de 16e eeuw onder aanvoe ring van Modammed Gran, legde deze kloosters in de asch en liet evenals de prachtige bibliotheek van Alexandrië ook hier de waardevolle papyrusrollen en kunstwerken in rook opgaan. Slechts enkele kloosters uit dien ouden tijd zijn nog blijven staan en de oudsten daarvan vindt men bij het Tanameer. Hierheen vluchtten de monniken destijds voor den stroom van Islamieten en namen hun rijkste bezittingen, de oude, heilige schriften, met zich mede. Majoor Cheesman is zeer zeker geen deskundige, hoewel men onder de, kolo niale militairen van den ouden stempel dikwijls de meest merkwaardige specia listen aantreft, maar zooveel zag hij toch dat hij hier onschatbare documenten uit den voor -Christelijken tijd in handen had, ja zelfs waarschijnlijk geschrif ten, die eens bij een bezoek der Amhara’s aan het hof van koning Salomo werden moedsbeweging het geval Is. Is er nog meer? moedigde hij haar aan. Zegt u het maar gerust. Ze overlegde een oogenbllk bij zichzelf Als Ik Iets meedeel, vroeg ze daarop, wilt u daarvan In het belang van Mary gebruik maken en mij er bulten hou den. niet verraden dat ik het u gezegd heb? Is mijn belofte voldoende, miss Col vin? Natuurlijk. Anders zou ik het u toch niet gevraagd hebben. Welnu, wat is het dan? Afbreken der arbitrage waarschijnlijk. Moeilijkheden in het Italiaansch- Ethiopisch geschil. Waar ligt Oeal-Oeal? Gisterochtend zyn de vier arbiters in het Italiaansch-Ethiopisch geschil wederom by- eeiigekomen in een informeele vergadering ter bespreking der situatie. Naar riTen weet bestaan er ernstige moei lijkheden, welke den voortgang der werk zaamheden oelemmeren en welke zelfs een af breken der arbitrage mogelyk maken. Deze laatste mogelijkheid dat de confe- i ent.e gestaakt zal worden is echter na heder niet slechte een mogelijkheid; zy is eerder een wariischijnliffcheid geworden. Professor Jèze, de Ethiopische agent, p^simistisah gestemd h<ï*-ft irLstoriniHida.o- ?iin nlAirlrmi tip mtwwilnkihpirl daf ai nen voorüzetten. Hy houdt zich nog steeds ter beschikking der commissie en zal, zoo- Engeland’s belangen bij de Egyptische katoenproductie. Abessynië blijft van den negus. GOlimi E COURANT. arbiter benoemd zal worden -oden een beslissende stem zal hebben, dra hy daartoe uitgenoodigd wordt, het partyen het echter hierover eens zu zyn pleidooi uitspre- worden, staat nog te bezien. 1 De Amerikaansdhe zaakgelastigde heeft den negus van Abessynië de antwoordnota worden, is een vraag, waarover de arbiters iw Ver. Staten op de nota der Abessynsche ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. wateren van den Abai naar den Nijl stroomen, zag hij het visioen van een enormen stuwdam temidden van oer woud en wildernis, een enorm, modern krachtstation temidden van de bijna nog door geen blanke betreden dorpen der wilde Danakil-negerstammen, langs de vruchtbade oevers... oppervlakte van 3600 vierkante kilometer bereiken. Als we echter bedenken, dat het Bodenmeer slechts 539 vlerk. K.M oppervlakte bezit, kunnen we nagaan, welk een enorme beteekenis dit natuur- lijke Nijl-stuwmeer voor heel Egypte moet hebben. Van alle kanten stroomen in het Tanameer gezwollen bergrivier tjes uit, die in den regentijd zoo woest zijn, dat men ze niet kan oversteken. Bovendien bevatten zij tal van krokodil len. die zich muildier- en menschen- vleesch gewoonlijk goed laten smaken, terwijl in hun middagrust opgeschrikte Nijlpaarden reeds meer dan eens een verschrikten neger hebben geconsumeerd De vulkanische grond van het gebergte Kleine zaken zijn kleine zaken, maar getrouw te zijn in kleinigheden is een zeer groote zaak. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1 i5 regels 1.30, elke regel meer 0-25- Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 ’egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ5125. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen ojj contract tot xeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zijn ingekomen. teneinde van opname verzekerd te zjjn. j In de antwoordnota geeft de Amerikaan- sche regeering haar bevrediging te kei.nen over het feit, dat de Volkenbond in het ItaliaansdhAbessynsche conflict gemengd werd en spreekt zij de hoop uit, dat de I Volkenbond een uitspraak zal doen, welke 'beille partijen zal bevredigen. In verband met het beroep van Abessynië op het Kelloggpact verklaart de Ameri- kaansche regeering op duidelijke wijze, dat zij niet gelooft, dat een mede onderteeke- naar van het Kelloggpact, dat Italië en Abessynië tezamen met 61 andere landen hebben aanvaard, zyn toevlucht zal nemen tot andere dan vredelievende middelen om een conflict te regelen, en een toestand zal I laten ontstaan, die niet vereenigbaar zou j zyn met de verplichtingen op grond van het pact. men aan om Malloy als verdacht van moord in verzekerde bewaring te stellen. Wacht u nog tot morgenmiddag, had hij gepleit en met tegenzin was hem dit uitstel nog toegestaan. Dat was Zaterdag geweest. Twee uur later zat hij in Fleming’s kamer en ging met dezen schranderen en duchtig ge- orlënteercjen speurder systematisch de feiten na, die hen beiden bekend waren. Het is een gecompliceerde geschie denis, besloot Darden. Een buitengewoon gecompliceerde geschiedenis, stemde Fleming toe. Hier aan het departement hebben jullie den heeleg tijd aan de mogelijk heid Vastgehouden, dat Buckner zelf het document uit handen gegeven heeft, nietwaar? merkte de detective op. We hebben tenminste de mogelijk heid niet buitenbeschouwing gelaten. Waarom? Fleming lachte veelbeteekenend. Kom je nu ook tot dit inzicht? Buitengesloten is het niet, stemde Darden aarzelend toe. Dat wil zeggen, hij is in ieder geval zoodanig in de zaak ver wikkeld, dat het absoluut noodzakelijk Is te weten waarin zijn aandeel bestaat, voor dat kan worden vastgesteld wat an deren deden of niet deden. En Je wilde van mij weten wat eigenlijk? cuijrcu luiiuuui net 111 Engel- I buitengewone toestemming van Abessinië te verkrijgen, I bodem in het Tanameer, dat het om een stuwdam 1 lijke tijd ontvangt Egypte het vruchtbare slib uit het Abesslnische hoogvlakte-land. Op deze vruchtbare modder^jouwden de Pharao’s vroeger hun dorpen en heeft Engeland tegenwoordig de uitgestrekte katoenvelden van zijn vruchtbaarste do minions aangelegd. De strijd om katoen. Zoolang Engeland het katoen van de Ver. Staten kon betrekken, behoefde het zich niet te bekommeren om de Egyp tische productie. Maar toen in de Ameri - kaansche onafhankelijkheidsoorlog de katoenarbeiders van Lancashire haast verhongerden en de Egyptische katoen bijna zijn gewicht in geld waard werd, werd het den Engelschen duidelijk, welk een bron van welvaart Egypte kon op- ieveren, wanneer de voornaamste Brit- sche industrie verzorgd werd met mate riaal uit deze dominion. Zoo ontstonden de een na de ander de geweldige stuw dammen aan den bovenloóp van den Nijl, werd de Mahdi vernietigd, de militaire opstanden der Egyptische troepen bloe dig onderdrukt en de Soedan onderwor pen. Slechts het Tanameer bleef in handen van, den negus Italië. Frankrijk en En geland starten thans voor den wedloop om het bezit van dit meer. Frankrijk legde het bijltje na den nederlaag van ‘t’ashoda erbij neer; en thans in den eindspurt om Abessinië zelve nu de Italiaansche divisies slechts op het einde van den regentijd en op het marschbevel naar Addis Abeba wachten, wist Enge land zich door middel van een verdrag, langs vreedzamen weg dus, het bezit te verschaffen van den stuwdam aan hei Tanameer, van de vruchtbare modder van den Blauwen Nijl... Jaarlijks moet Engeland voor de toe stemming tot den bouw van een stuw dam aan het Tanameer 300.000 pond ster ling betalen. Dat dit een zeer welkome aanvulling van de leege schatkist van den negus negestl is, behoeft niet nader betoogd te worden De& gelden worden onmiddellijk gebruikt voor het aanschaf fen van moderne wapenen en munitie. En van Engelsche zijde bezien: hoe on eindig goedkooper is Engeland er af ge - komen met deze 300.000 pond, dan wan neer het een militaire expeditie had moeten uitsturen, waarvan het succes toch altijd nog twijfelachtig geweest ware. En daarom is thans majoor Cheesman Malloy kende Revis al geruimen tijd en heel goed. Ze kenden elkaar uit Noord Carolina; van voor zeven jaar ge leden. Malloy kende Revis! Ik had gedacht jx als dle ontzettende, sloopende zenuw- spanning niet spoedig ophoudt, wordt ze gek. Ze slaapt niet meer, ze eet niet meer --- ..wvav. ze lacht niet meer geen schaduw van Zeker, dafr is van veel belang, stem- een glimlach komt meer op haar gezicht, de hij toe en hij keek haar met een uit- j En als zij, of Malloy, denkt, dat ik nog drukking van verwachting op het gezicht langer aan dat spelletje meedoe en werk loos aanzie hoe zij zich opoffert om dien kwajongen te beschermen, dan hebben zij het mis. Het kan me niet schelen wat er van komt, maar ik pas ik heb er genoeg van... Haar oogen gloeiden nu van opgewon denheid haar vuisten waren gebald haar heele houding drukte .grimmige vastbesloten energie uit. Met een plotse linge, onwillige beweging van de schou ders rukte zij zich los van het gesprek met den detective en keerde haastig naar de flat terug. Terwijl hij langzaam de trappen afliep, begon George Darden het nieuwe mate riaal In zijn altijd-bezigen geest te ver werken. Wanneer Malloy Revis zeven jaar ge leden gekend had. overwoog hij. dan wordt daardoor de waarschijnlijkheid grooter dat ditzelfde ook voor Mary Has kell gold, zooals hij van den aanvang af had vermoed Maar wanneer dit inder daad zoo was. zou Malloy dit natuurlijk thans stijf en strak ontkennen. En ook miss Hasjcell zou volharden in haar ont- dat hij de dief moet zijn. Ze zweeg en haar adem ging zwaar, zooals dat bij iemand in heftige ge- Ethiopië ligt en dit heeft hy nader aan wil len toonen. Voor het Ethiopische standpunt is deze kwestie essentieel, daar het, naar hun meening, van groot belang is by het vaststellen der verantwoordelijkheid voor de plaats gehad hebbende incidenten. De Italiaansche arbiters en ook de Ita liaansche delegatie kwamen hier echter te gen op en wenschten hel betoog van prof. Jèze in dien vorm niet te accepteeren. Naar hun meening toch kwam de stelling van prof. Jèze op het terrein der vaststelling der grenzen, hetgeen niet op den weg der arbl- traige-commissie ligt. Professor Jèze iheeft toen zyn betoog ge staakt om de arbiters gelegenheid te ge ven zich over deze kwestie uit te sprexen. Dit zou de reden zyn, dat hy nog steeds niet aan het vervolg van zijn pleidooi is I toe^akomen. Of de arbiters deze motfeliikhaid zullen Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau- MARKT 31, GOUDA bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9- 6 uur. Administratie en Redactie Telef. Intern. 2745. Postrekening 48400. nu leeds sinds Vrijdagochtend beraadslagen. regeering, waarin deze een beroep doel op Hedenochtend zou daaromtrent een be- het Kelloggpact, overhandigd. -dissing genomen worden. Hoewel de arbiters in geen enked opzicht bereid» zyn eenige inlichtingen te verschaf fen, is ons wat betreft de moeilijkheden zelve nog het volgende ter oore gekomen. 3ij de discussie in Genève, waar tot arbi trage besloten werd, is ook uitvoerig gedis-* cus.-ieerd over de competentie der te benoe men commissie. Van Italiaansche zijde is er de nadruk op gelegd, dat de commissie uitsluitend tot taak zou hebben die verant woordelijkheid voor de plaats gehad heb bende incidenten vast te stellen en dat elke discussie over de grenzen van het Italiaan sche en het Ethiopische grondgebied uitge- oivvcA zou zijn Professor Jèze, die het Ethiopische stand punt uiteenzette, is echter bij zijn betoog uitgegaan van het feit, dat Oeal Oeal In

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1