l e 4 ntiel! NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag II Juli|l835 No. 18934 Uit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen v/rnEfl «fabriek Gouda. Het huis zonder licht. e n DE K XVIII IN SOERABAJA AANGEKOMEN. Meer dan 22000 mijlen langs de vijf werelddeelen. Versterking van Italië’s vloot. duo» en sp»3»1 n Uw 9°*“ BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, JJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE 74“ Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Abonnementen worden dagelijks aangenomen t FEUILLETON. HOOFDSTUK XX. Mrs. Buckner gaat op visite. AT 33 pens, Wüd- l.d. 19 Mrt. (Wordt vervolgd.) de koorden der gordijnen. Er was Iets RADIO- BOVEN Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. Voor engros: Fa. J. VAN WIJK Aan., Keizerstraat 42, Tel. 3391, Gouda. Advertentiebureaus en onze agenten en moeten di ireau zijn ingeko'rcen. teneinde van opname verzekei >OOR „DE 'DAM. 10260. Per"! it van loten RIJEN voor ivallde'* n U de kans een der- N i'ENHACf HHHHH Deming, die hem alleen in bracht met de verdwijning van Raad van admiraals bijeengeroepen. Abessynië wenscht wapens. Nota’s aan de mogendheden. - Ethiopië richt zich weer tot den Volkenbond. Maak Je niet belachelijk Grimes, antwoordde de oude dame over, haar zeemylen (een zeemyl is, ongeveer 1852 M.) •uio Sujiqou ui volgens afspraak de „Snip”, het vliegtuig der K.L.M. tijdens zyn Kerstvlucht naar West-Indië van dienst te zijn, door het ge legenheid te geven tot plaatsbepalingen met behulp van radiopeilingen, en eventueel door andere bijstand. Dit laatste is gelukkig niet noodig geweest. Op den 19en Decem ber 1934 om 23 uur plaatselijken tijd is de Snip de K 18 gepasseerd. De bemanning van de boot bevond zich aan dek en juichte de luchtvaarders toe. In enkele minuten was dit historisch moment van beide in het cen trum der nationale aandacht staande onder nemingen afgeloopen. Voorts is op de reis de Tristan du Cunha- groep aangedaan. Aan boord van de K 18 bevindt zich lui tenant Wytema, die opdracht heeft gekre gen een film van de reis op te nemen, welke film later in de bioscopen van Nederland, Oost- en West^Indië en waarschijnlijk frag- mentarisch in het buitenland zal worden vertoond. Overal tijdens de reis, beginnend als met Madeira, gewerd de bemanning van de K 18 van de zijde der autoriteiten een allerhartelijkste ontvangst. Dat de bevolking van Nederland met de 35 koppen tellende equipage van onzen on derzeeër heeft medegeleefd, is uit tal van feiten gebleken. Op initiatief van het Co mité „Onze Marine’’ zjjn de gelden, bjjeen- gebracht voor een nationaal huldeblijk, ge denkramen, die in de marinekazerne te Den Helder zullen worden aangebracht ter na gedachtenis aan dezen vijf werelddeelen- tocht. Voorts heeft het de equipage, dank zjj het succes dat de actie van dit comité heeft gehad, .ook gedurende de réis niet ontbroken aan bljjken van sympathie van onze landgenooten.-in den vorm van aller lei geschenken, welke haar, na verscheping in Holland, in verschillende havens wacht ten, waardoor men onder meer op de K 18 tijdens het verblijf in „het donkere wereld deel" een allergenoeglijkste Kerstmis gehad heeft. Enkele dagen geleden heeft de leider der Italiaansche rcgeering, Mussolini, een raad van admiraals bijeengeroepen. Het doel tkazer bijeenkomst was de gevechtswaarde der Italiaansdhe oorlogsmarine te vergroo- ten. Natuurlijk heeft men te Rome de be hoefte gevoeld de plotselinge raadpleging der admiraals te motiveeren. In officieuse Italiaansche uiteenzettingen kan men dan ook leizen, dat de uitbreiding der* Italiaan sche vloot verband houdt met het feit, dar Engeland en Duitschland, zonder andere staten daarin te kennen ,cot verrassing van heel de wereld een vlootaccoord hebben ge sloten. Deze motivieering trekt te meer de aandacht, aangezien nog maar enkele we ken geleden een geheel andere voorstelling van zaken werd gegeven. Destijds werd na melijk de opmerking gemaakt, dat nfen te Rome ir. tegenstelling tot Parijs hee lt maal niet onaangenaam was getroffen door het sluiten der Duitsch-Eingelsche vlootjovereenkomst. Integendeel-c in Italië uitte men zelfs zijn ingenomenheid met het accoord, dat, naar men opmerkte, voor Ita lië zelfs voordeelig was, omdat Frankrijk e«r Engeland door het sluiten van het ac coord genoodzaakt zouden zijn een deel van hun strijdkrachten ter zee uit de Middel- landsdhe Zee terug te trekken en naar de Noordzee te verplaatsen. Automatisch vloei de hieruit een sterker positie der Italiaan sche vloot voort. In Duitschland huldigt men inmitkn ue opvatting, dat met betrekking tot h besluit der Italiaansche admiraals twee overwegingen den doorslag hebben gege ven; in de eerste plaats heeft het er allen schijn van, dat Italië het Engélsch Duitsche vlootaccoord te baat wil nemen om zyn vrijheid van handelen te herwinnen en een bouwprogram qp te stellen, waardoor het 1 zich een zoo voordeelig mogelijke onderhan delingsbasis verschaft met betrekking tot de aanstaande vlootconferentie. Van Duitsche zijde wordt uiteengezet, dat Italië geen slagschepen meer kam bou wen. omdat het anders het quotum zou overschrijden, hetwelk Italië is toegestaan in het verdrag van Washington Italië bouwde namelijk reeds twee groote slag schepen, eik van 35000 ton maar wat den bouw van kruisers, onderzeeërs en ver dere hulpschepen betreft, heeft het de han den nog vry. Overigens wordt aangenomen, dat de be sluiten der admiraals vooral zijn beïnvloed door het conflict met Abessynië. Zooals men zich herinnert, is van Engelsche zyde meer dan eens gezinspeeld op de mogelijk heid van sancties en een sluiting van het Suezkanaal. Deze zinspelingen hebben in Italië nog al wat onrust gewekt, aangezien Men kan niemand kwaad doen, zonder zich zelven kwaad te doen. I voor VIJF wasschen 16 tl Handaliond. _Emk«" Aptldoorn Grimes Buckner verliet de koffiekamer van den Senaat, waar hij geluncht had en keek op zijn horloge. Het was half- drie en op dat tijdstip zou zijn moeder haar aanstaande schoondochter bezoe ken. Ik zal alleen gaan, had de oude dame toornig beslist. Ik geef er de voor- keqr aan alleen te gaan. Het was een stormachtig onderhoud geweest tusschen moeder en zoon. Met vlijmscherpe vinnigheid hoonde ze hem om zijn ..asschepoesteravontuur’’, schold hem voor een ouden verliefden dwaas, •die alle gevoel voor betamelijkheid ver loren had. Waarom moest hij, man van rijpe Jaren en aanzien, zich verslingeren aan zoo n piepjong ding, dat hier of daar uit de goot was opgeraapt? Was er In zijn eigen kringen geen dame van ..stan ding" en iets meer geposeerden leeftijd die hij tot vrouw kon nemen? Maar al haar argumenten, al haar ha lte houding der Engelischen te Rome de vrees wekte, dat de veiligheid der Italiaan sche zeeverbindingen wel eens gevaar zou den kunnen loopen, wanneer Engeland er in mocht slagen andere staten te bewegen tot het temen van strafmaatregelen. Van daar dat in groote haast de raad van ad miraals werd bijeen geroepen, opdat deze door een geschikte verdcelang der vloot, door een versterking barer bewapening tn verdere verhooging harer gevechtsiwaarde het gevaar, dat Italië van Engelsche zyue bedreigde, zoo klein mogeiytk zouden ma ken. De besluiten der hooggeplaatste zee officieren ademejn., naar vooral van Duit- scihe zijde wordt betoogd, denzelfden geest als de verzoening met Frankrijk, waardnoi Italnë in sthat wordt gesteld zyn Alpen- grenzen van troepen te oatblooten. In Ita lië wenscht men, zooals Jat dezer dagen officieus werd uitgedrukt, dat „geen ge- beuitenis de Italiaansche natie onvoorbe reid vindt en zij door niets onaangenaam kan worden verrast”. Ij.tusschen heeft, volgens berichten uit Addis Abeba, de Abessynische regeer in g aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en België, ook voor TsjedhoHSlowaïküe, Zweden en Denemarken, gelijkluidende nota's overhandigd, waarin zij de opheffing verlangt van het verbod tot wapen!evering door deze landen. Aibessymë beroept zich m de nota’s op het verdrag van 21 Augustus 1930, dat een re- geering machtigt wapent- en munitie, dié voor de landsverdediging en tegen een bui- tenlandschen aanval noodzakelijk zyn, in te voeren. In de nota’s wordt de noodzakelijkheid van wapeninvoer hiermede geargumenteerd, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i .—5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 -egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.25. elke regel meer ƒ0.50. Or de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen oy contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingeko’n-.en. teneinde van onuame verzekerd te zjjn. Toen Darden het departementsgebouw verliet, stelde hij zich de vraag of hij niet van den beginne af op den verkeerden weg was geweest en Mary Haskell's angst geheel verkeerd had uitgelegd. Misschien vreesde ze alleen maar dat Buckner iets omtrent haar verleden kon ontdekken en wist ze absoluut niets van den moor denaar Wat een belachelijke, onvergeef- lijke vergissing zou dat zijn Maar voor alles had hij zich thans met Grimes Buckner bezig te houden Want Fleming, die hem alleen in verband hefy ge Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureau! zjjn dagelijks geopend van 9-6 uur. Administratie en Redactie lelef Interc. 2745. Postrekening 48400. I schouder. Haar toon klonk minachtend en haar oogen bleven strak gericht op 1 het meisje bij het raam. Mary stond roerloos nu. Grimes Buckner liep verder de kamer in en keek zijn moeder aan. Wat hebt u haar gedaan? Er waren harde lijnen om den mond van mrs. Buckner Haar spierwit haar, in een ouderwetsch, hoog kapsel opge maakt. gat iets gebiedens aan haar uiter lijk: in haar scherp-gesneden scherpe trekken lag een onmiskenbare wreed heid Wat ik haar gedaan heb? Niets. Ik heb haar alleen maar een vraag gesteld, waarop ze tot mijn verbazing uit haar stoel opsprong en naar het venster wan kelde Wat was dat voor een vraag? Ik vroeg haar antwoordde zijn moe der met kennelijk leedvermaak, naar haar relaties eenige jaren geleden zeven jaar geleden om precies te zijn met mr Edward Revis. Ik zinspeelde op zekere gebeurtenissen in een plaatsje in Noord-Carolina; Bolewood heet het. - Met Revis? Grimes Buckner stiet de Het is thans negen jaren geleden, dat een Nederlandsche onderzeeboot, de K 13, een reis maakte welke de aarde omspande, aan boord waarvan zich eveneens de Utrechtsche hoogleeraar Professor Vening Meinesz bevond voor het doen van zwaarte- krachtmetingen. Deze tocht duurde 7 maan den en had een lengte van 20940 zeemijlen. i Deze reis vormde een evenement dat lau weren bracht voor onze marine. De reis welke de onderzeeboot K 18, de nieuwste aanwinst onzer vloöt, op den 12en November van het vorige jaar heeft aan- vaard, overtreft haar. De duur hiervan is berekend op acht maanden, terwijl het af te leggen traject 22700 zeemijlen beslaat/ De belangstelling bij het vertrek is, aoo- als velen zich zullen herinneren, zeer groot geweest. Ook deze tocht was een zeer bij zondere. In het buitenland bestond er even eens zeer veel belangstelling voor, omdat ze dienstbaar werd gemaakt voor waarne mingen van zeer groot belang en omdat zij langer zou worden dan welke ook, die door een onderzeeboot, op zich zelve aangewezen, ooit is afgelegd. En als nummer twee volgt dan altijd nog onze K 13! Het vaartuig staat onder commando van den luitenant ter zee le klasse D. C. M. Hetterschy. Een enkel kort woord volge éérst over de wetenschappelijke waarnemin gen op het gebied der zwaartekrachtmeting welke ook thans weer aan boord door Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz werden verricht. Op verzoek van de Rykscommissie voor graadmeting heeft de Minister van Defen sie goedgevonden dat de K 18 de route zou nemen naar Indië via Buenos Aires, Kaap stad en Fremantle (Z.-W. Australië). Het grootste deel der reis is op zee doorge bracht. Door geregeld tweemaal en soms driemaal per dag onder water te gaan is een uitgebreid materiaal verkregen dat voor veel problemen belangryk belooft te zijn. Bovendien heeft de marine een Atlas-echo loodingstoestel in de boot aangebracht, zoo- dat gedurende de geheel reis kon gelood worden. In het bizonder was dit van be lang voor den oversteek van den Indischen Oceaan van Mauritius naar Frementle, om dat daar vrijwel geen loodingen zijn, zoo- dat het bodemrelief nog onbekend zijn. Ten overvloede is de reis nog dienstbaar gemaakt tot het doen van waarnemingen der sterkte van kosmische stralen, meer be paaldelijk onder den zeespiegel, opdat over de mate van doordringingsvermogen ge gevens verkregen worden ten bate van den wetenschappelijken arbeid van Prof. Dr. J. Clay. Deze geleerde ging zelf niet mee, doch achter in de boot is een zelfr<*gistree- rend toestel geplaatst. Tijdens de reis is van de Kaap Verdische eilanden een uitbijter van ongeveer duizend van den angst van een opéejaagd dier stekeligen Ipiinnp ip 1 in haar wijd-open oogen. wat heeft dat te beteekenen? wend- i de de Senator zich geprikkeld tot zijn moeder, zonder zich van zijn plaats te j bewegen. telijke heftigheid stuitten af op het pant ser van Grimes koppige vastberadenheid I en het einde was dat ze toestemde Mary een officieel bezoek te brengen, om zelf eens poolshoogte te nemen, hoe het in het kippenhok van die obscure jonge dame wel uitzag. zooals ze haar besluit weinig minzaam toelichtte. Grimes Buckner voelde zich bepaald onbehagelijk bij de gedachte aan de ont moeting tusschen de beide vrouwen Hij kende zijn moeder maar al te goed: die was een allesbehalve aangename tegen partij wanneer ze gedwarsboomd werd en hij was overtuigd dat Mary niet opge wassen zou zijn tegen haar bitsen hoog moed. In zijn werkkamer teruggekomen, slaag de hij er niet in zijn bezorgdheid van zich af te zetten en hij besloot de ont stemming van de oude dame te riskeeren en naar het Arlewood-gebouw te gaan om Mary te secondeeren bij het duel op leven en dood. Toen hij de flat binnenkwam, bleef hij als versteend op den drempel van de zit kamer staan Het tooneel dat zich aan zijn oogen opdeed, overtrof zijn ergste verwachtingen. Zijn moeder stond stijf - rechtop, in de houding van heerscheres die hem van jongsaf aan zoo goed be- 1 kend was. midden in het vertrek naast de tafel en haar gelaatstrekken drukten laatdunkende triomf uit. Mary had zich bij het venster teruggetrokken, en hield de handen krampachtig op den rug: I haar vingers speelden zenuwachtig met woorden uit. Haar relaties met Revis? Mrs. Buckner ging zitten en met een i glimlach naar haar zoon, j leunde ze met de ellebogen op tafel. Mary zakte in den dichtstbijzijnden leunstoel, een zielige, vormelooze figuur. Toen je binnenkwam, ging mrs. Buckner meedoogenloos voort, was ze juist op het punt mij een verklaring te geven. Misschien geeft ze die nu liever aan jou. Gretig ging Mary op deze opmerking in. Ik wil het jou wel vertellen, zei ze heesch: jou als we alleen zijn. Voor de Senator iets kon zeggen, klonk van de deur een besliste stem. Tom Mal loy was ongemerkt binnengekomen. Als zij het niet doet ik doe het met het grootste genoegen Het is heusch heel eenvoudig. Tenminste. als Mary het goed vindt. Daarop ging hij op de oude dame toe en vervolgde met een eerbiedige buiging: Mrs Buckner niet waar? Mag ik zoo vrij zijn mijzelf voor te stellen Malloy, Thomas Malloy Een lichte hoofdbeweging, de schaduw van een knikje, hield haar genadige ver gunning in dat hij bleef Toen richtte ze zich weer tot Mary. Wat was u op het punt te zeggen? drong ze aan. Wat verlangt u dat ik zeggen zal, mrs Buckner? Nadat Martha Conner beloofd had te komen, zag Revis op de een of andere manier misschien door bedekte drei gementen kans den Senator aan de telefoon te krijgen en kreeg van hem gedaan dat hij naar zijn huis kwam Doodgewone afpersing, anders niet. Het j oude liedje: „Geeft u mij het document, mr Buckner, anders ziet juffrouw die- en-die zich genoodzaakt, enkele voor u onaangename fqjteiï openbaar te ma- P LAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT dat er oorlogsgevaar bestaat en dat de ver klaring van Mussolini en ook de Italiaan sche pers openlijk op een veroveringsoorlog aanstuurden. Ondanks de artbitrage-conwiasie, zoo gaat de nota voort, zet Italië zyn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munitie1, oor- raden naar de Abessynische grenzen. Abessynië is dus tot zelfverdediging tet invoer van wapenen gedwongen en een ver bod daarvan is onvereenigbaar met de neu traliteit tegenover beide landen in acht te i emen. Abessynië heeft de bijeenroeping van den Volkenbondsraad verlangd, omdat de Italiaansche arbiters te Schevenungen bespreking van het rechtsvraagstuk van i Oeal-Oeal van de hand hadden gewezen en zich toelegden op een oplossing door geweld. I Naar verder wordt medegedeeld, zal I Ethiopië de onmidifeUyke bijeenroeping van den Volkenbondsraad verzoeken, en wil I het daarmede te kennen geven, dat het nog j steeds .tracht een vreedzame oplossing te vinden voor het Italiaansch-Abessyniscli conflict. In regeeringrikringen is men van meening, dat inderdaad de weigering van Italië tot benoeming van een vyfden arbiter doet zien dat Italië liever tot geweld zijn toevlucht neemt dan dat het een juridische regeling van het geschil tracht te bereiken. De Ethiopische vertegenwoordiger in de verzoeningscommissie, Jèze, is te Gen’ve aangekomen met de besluiten der Scheve- ningsche conferentie, die hedén zullen wor den gepubliceerd. In eer.- begeleidend schrijven verklaart professor Jèze een interventie van den Vol- Idmbondsraad dringend noodzakelijk. BUITENLAND8CH NIEUWS. BELGIë. Brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Gisternacht is brand uitgebroken op de terreinen van die Tentoonstelling in het Lu napark. 600 vierkante meter gebouwen p het Lunapark werden een prooit der vlam men op een totale oppervlakte van 70.000 vierkante meter. De brand kon spoedig worden gebluscht. Er is geen groote schade aangericht. Nederlander in arrest. De inspecteurs van politie, die een onder zoek instelden naar den brand van gister nacht hebben geconstateerd, dat de brand A ontstaan in d?n stand van den Neder landsehe fotograaf De Winter, afkomstig uit Amsterdam. Hy bleek in het bezit van een petroleum lamp, welke hij overeenkomstig het huur contract niet mocht hébben De man is gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. Tram botsing. By een van de stations van de Tentoon stelling iyn twee trams tegen elkaar ge botst. De schok was zoö hevig, dat zes rei zigers ernstig werden gewond, anderen werden licht gewond of gekneusd. GIIUISIHE (IIIIIAM. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de lezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. helme stuk, wist nog niet alles! Het schijnheilige heerschap, dat zoo uitne mend den kunst verstond den man met hoogstaande principes te spelen, diende om te beginnen maar eens opheldering te geven tioe die gouden handschoenen- knoopenhaak In Revis’ kamer beland was! En dan was er nog een heele serie I andere punten, waarover hij aan dan tand moest worden gevoeld

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1