Wederom eei iliigtiig urongilukt E 15 ekbank uen •- I slijke zeeppoeder. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18858 74« Jaargang BERGAMBACHT, F Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Wat Italië precies wil. 1.052 608 99 kens feuilleton. srgt! Het K.L.M. Douglasvliegtuig de „Maraboe” nabij de Perzische Golf bij een noodlanding ernstig beschadigd, daarna verbrand. J ze De bemanning en de passagiers gered. De „Rietvink” met Parmentier op weg naar de plaats van het ongeluk. Woensdag'l7[’Juli 1835 ^cts. 1OO °|B Het huis zonder licht Naar het Amerikaansch van JAMES HAY. 40 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ïilÊUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Hu BUITENLANDSCH NIEUWS. t HOORWEG. f testeerde hU. Zinnen Jullie op een mld- dekens korten ekens, sscher, richtje plaats >esge« maken Het vliegtuig „Maraboe” van de K.L.M., gezagvoerder Jan Hondong, dat gisteren normaal in Bushir een tusschenlanding heeft moeten uitvoeren nabij Jodpoer en op weg was naar Bagdad, heeft wegens de weersomstan digheden heden een landing moeten maken op 10 K.M. afstand van Bushir, nabij het plaatsje Risher aan de Perzische Golf, waar geen vliegterrein is. Hedenochtend is het vliegtuig bij den aanloop van den start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De 7 passagiers en 4 leden van de bemanning zijn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage van de passagiers zijn door brand vernield. Heden heeft de K.L.M. de „Rietvink” met gezagvoerder Parmentier uit gezonden, teneinde zoo spoedig mogelijk de passagiers en de bemanning naar Amsterdam te brengen. Naar wij vernemen bestond de bemanning van het vernielde Douglas vliegtuig de „Maraboe”, die evenals de passagiers zich in veiligheid konden stellen voor het vliegtuig verbrandde, uit gezagvoerder Jan Hondong, 2de bestuurder von Keffeler, werktuigkundige Veenendaal en radio- telegrafist van der Smagt. Het Douglas-vliegtuig „Rietvink”, dat hedenochtend te 10.20 uur van Schiphol is gestart, om zich zoo spoedig mogelijk naar de plaats van het ongeluk te begeven, heeft de volgende bemanning: Parmentier, gezag voerder, Brinkhuys, tweede bestuurder, Prins, werktuigkundige en van Brugge, marconist. Behalve Brinkhuys, die als tweede piloot de plaats inneemt van Moll, die gedurende de zomermaanden den dienst SchipholEdinburg vliegt, is de bemanning gelijk aan die van de „Uiver” in de Melbourne-race. De „Rietvink” hoopt morgen in den loop van den avond Risher te bereiken. Onze bureai interc. 2745. 1 Vandaag zal de koning aan het hoofd van de vloot zee kiezen. vermindering' van de levensduurte en econo mische herstel. De regeering zou vandaag niet minder dan 3 bijeenkomsten houden, n.1. om. half tien, kwart voor 3 en 6 uur, de laatste on der voorzitterschap van den president van de republiek. VEREENIGDE STATEN. zeldzaam voordeell nog slechts korte unt U hiervan pro- n. winkelier geeft U bij >op van 2 pakken o, a 7' ?ct. een derde geheel gratis tegen sring van onderstaan- aurantenbon. voor slechts 15 cent jngt U 3 pakken 3, het bekende voor- De ontvoering van George Weyerhaeuser. Men zai zich herinneren, dat niet lai geleden de 9-jarige knaap Geonge Weyer haeuser dóór roovers is ontvoerd, die zich voor zijn vrijlating 200.000 dollar lieten uit- u den Zondagavond van den moord in uw zak had, zette hij het afgebroken ge sprek voort, hebt u dat hier? Buckner knikte in de richting van een in den muur omgebouwde brandkast. Daar ligt het. Mag ik het misschien eens even zien? Het is een ver trouwelijk officieel document, wierp de Senator tegen. Ik ge loof niet, dat ik aan uw verzoek kan voldoen. Darden wees met een veelbeteeken- den blik naar de —courant die hij had meegebracht en die nog opengevouwen op de schrijftafel lag Overigens hoef ik den inhoud heele- maal niet te lezen: daar is het me niet om te doen. Maar de mogelijkheid be staat, dat iemand den tekst snel en met potlood gecopieerd heeft De punt van het potlpod kan sporen op net document hebben achtergelaten, doordat het pa pier waarop het werd overgeschreven, op het officieele stuk of op een gedeelte daarvan lag. U weet zelf toch ook wel dat een potloodpunt scherpe indrukken achterlaat. Onzin! Met ’n laatdunkenden glim lach verwierp de Senator Darden’s ver onderstelling. Uitgesloten, mr. Darden! Maar de detective hield voet bij stuk en ten laatste stond Grimes Buckner on en liep naar de kluisdeur. Voor hij zich bukte om den knop om te draaien, wlsch- te hij de handen aan zijn zakdoek af. Zijn ademhaling klonk rochelend. (Wordt vervolgd.) A.DVKKTKNT1EPRUSUit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)! 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0225. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 16 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentaën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 235. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. sie, in de eerste week van Augustus zal worden bijeengeroepen. De onkterhandelintgen tusschen de kanse larijen zullen; voortgezet worden om een program te vinden, dat een vreedzame op lossing van het conflict mogelijk zal ma ken. Men hoopt, dlat de besprekingen gunstige vooruitzichten zullen openen ter 'bevorde ring der besprekingen in de wandelgangen van den Volkenbondsraad, waarvan de bij eenkomst enkel ten doel heeft een vyfden neutralen arbiter in de Italiaansch-Abes- sijnsche commissie te benoemen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. iux zjjn dagelijks geepeud van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Postrekening 48400. i> FRANKRIJK. Het saneeringsplan. Niet minder dan 23 decreten. Blijkens bericht uit Parijs staat ihet thans vrijwel vast dat hedenavond het geheele sa- neeringsprogramma bekend zal zjjn. De regeering, gebruik makende van de blanco volmachten die de kamer haar had gegeven, legt de laatste hand aan niet min der dan 23 decreten, waarvan 15 bezuinl- gingsmaatregeleni betreffen en de laatste 8 del om mij te bezwaren, om dezen jongen dwaas voor de gevolgen van zijn onbe zonnen gepraat te bewaren? Neen, antwordde Darden, bij de schrijftafel terug komend. Hetzelfde wat u tegen Malloy gezegd hebt, leg ik u voor. U zult moeten toegeven, dat, om u belde voor een arrestatie te behoeden, het ab soluut noodzakelijk is, dat de werkelijke dader wordt ontmaskerd. Er bestaat een kleine kans, dat ik nog een bewijsstuk vind iets, dat misschien zelfs te sub tiel en te nietig is om eigenlijk een be wijs te worden genoemd maar dat mij toch een belangrijk stuk verder zou brengen. Malloy heeft erin tegestemd om in te gaan op mijn voornemen te trach ten dat bewijsstuk te vinden; wilt u dat ook? Natuurlijk! klonk het grif. Alles wat er maar toe kan medewerken om die krankzinnige verdenking van mij af te wenden, is welkom. Dat begrijpt u toch zelf ook wel! Mooi, viel Darden hem hij. Ik zal u, op welken tijd precies kan ik nog niet zeggen, tusschen nu en vanavond negen uur opbellen. Hij begeleidde Malloy naar de deur, die op de gang uitkwam. Het Is de laatste kans voor alle betrokken par tijen, om heelhuids uit deze geschiedenis te voorschijn te komen. Toen Tom Malloy de kamer had ver laten, keerde Darden opnieuw bij het schrijfbureau terug. Met bedachtzame bewegingen stak hij een sigaret aan en ging weer zitten. Het afschrift van het verdrag, dat Avenol te Parys: bijeenkomst van den Volken bondsraad in de eerste week van Augustus? Reuter meldde gisteren uit Parys: Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond, die de Duitsche staatslieden te Londen ontmoet heeft, zal morgen een on- derhouli hebben met Laval, indien de regee ring vanavond gereed komt met de opstel ling dór decreten. Avenol heeft vandaag den gezant van Albessynië te Parijs ont moet. Men gelooft, dat de Raad van den Vol kenbond, die bijeenkomen moet krachtens de resolutie van 25 Mei na het echec der Italiaansch-A/bessynsche arbitragecommis met een gedwongen klank In zijn stem. Dan kan Ik de verklaring voleindigen, die ik juist ben be— Malloy gaf hem geen gelegenheid den zin af te maken. Hij had een paar stap pen naar voren gedaan tot vlak bij het groote schrijfbureau en toen hij weer be gon te spreken, was er van zijn grimmige scherts van zooeven niets meer te be speuren. Met een gebiedend uitschieten van zijn hand legde hij Grimes Buckner het zwij gen op. Verklaring! riep hij met bittere min achting en wendde zich daarop naar den detective. Ik zal nu zonder omwegen een verklaring geven! Ik kwam hierheen om hem het genoegen te gunnen mijn mede deelingen in privé aan te hooren, vóór Ik u op de hoogte bracht. Ik dacht dat het hem wel bijzonder plezier zou doen, ze eerst heelemaal voor zichzelf te heb ben, eer hij aan de openbaarheid werd prijsgegeven. Maar nu u toch hier bent, is het maar beter dat Ik de koe maar direct bij de horens vat. Buckner zat roerloos, de belde elle bogen op het tafelblad gesteund, zijn ge zicht een grauw masker van doffe ver slagenheid. Deze man, vervolgde Malloy, was Zondagavond voor acht dagen om tien uur In het huis van Revis. Hij 1 Dat heb ik mr. Darden al verteld, vlei Buckner hem grommend in de rede. Zeker, zeker! Maar hebt u ook over het verdere van den avond gesproken? Hebt u hem ook van miss Conner ver- niet tegenwerken. De Volkenbond^ die reeds oy zooveel gelegenheden heeft geslapen, kan rustig verder droomen. Keuter meldt nog uit Rome: Drie honderd verdere (bombardements vliegtuigen zuilen binnenkort naar Noord- Afnka vertrekken. Men verwacht, dat generaal Valle, de staatssecretaris van het ministerie xan luchtvaart, die, zooals hy vandaag bij het vertrek der beide vliegtuigeskaiders uit Na pels verklaarde, zelf het commando op zich zal nemen over de 300 bommenwerpers, het opperbevel zal voeren over de gezamenlijke luchtstrijdkrachteai in Italiaansch OosU Afrika. De bladen melden, volgenis Reuter, dat vertegenwoordigers van Italiaansche ree- ders in den Pyraeus zyn aangekomen om te onderhandelen over den aankoop van Grien- sche vrachtschepen welke moeten dienen voor het vervoer van oorlogsmateriaal naar Afrika. De Romeinsche correspondent van „Age- nu Economique et Financiere” heeft den indruk, dat Italië onder geen voorwaardle de gelegenheid zich in Afrika vaster te vesti gen vooHbij wil laten gaan. De correspondent geeft de volgende ver klaring van een vooraanstaand Italiaansch persoon: Nooit zal Italië deze laatste '^ëlëgeriïicid voorfjy laten gaan. Het weet, dat indien het zyn plannen in Oost-Afrika dóórzet, de gevolgen vergaand zullen zyn voor zyn in vloed en aanzien in de wereld. Voor het eerst zal Italië dan een groote koloniale mogendheid zyn, temeer omdat het met de gedisciplineerde begeestering van het Fas cisme en de sterke armen van zijn werke- loozen in Abessynië denzelfden soheppen- den afbeiH kan verrichten als 20 jaar ge leden in Lybië. 1 Italië zal dan beter kunnen ademen en Europa ook. De Giomale d’Italia gaat in op de vraag van de Times, wat Italië eigenlijk precies wil en schryft, dat Italië allereerst een her stel wil van de beleedigingen van Oeal Oeal, die onduldbaar zyn en een ware aanval vormen, die Italië niet kan aanvaarden. Italië kent derden het recht niet toe zich Le mengen an kwesties van zyn nationale eer. Het minst van allen kent het dit recht toe aan den Volkenbond, die intervenieeren kan als hy wil om de onwaardigheid te erkennen van Albessynië en djjt land uit te sluiten buiten het overleg van de geciviliseerde landen. In verband hiermede preciseert het blad, dat Italië niet die vernietiging van den Vol kenbond wil en evenmin zijn fundamen- teele principes niet wil erkennen inzake de vreedzame betrekkingen van vertrouwen tusschen de naties. Italië is echter van mee ting, dat dit systeem alleen waarde heeft tusschen beschaafde volken, die in staat zyn te begrijpen en verbintenissen te respecteeren en eerbied te toonen voor een Loyalen en rechtvaardigen vrede. Italië weigert op het zelfde plan te on derhandelen als gelyke met een land, dat alleen nog maar bewijzen heeft gegeven op deloyale wyze zyn woord niet te houden en dat tegenover vriendschapsbetuigingen een antwoord stelt, dat bestaat in oorlogsvoor bereiding. Geen enkel land voelt zich In staat voor Abessynië definitieve en absolute waarborgen te geven, welke Italië toch noo- <iig heeft. Wanneer men Engeland uitsluit, dat voortgaat te herhalen, dat het geen en kele verbintenis op zich wil nemen ter waarborging van den vrede van anderen, Is er dan aldus vraagt het blad, iemand, die zyn 'handlteekening wil plaatsen ten be hoeve van Abessynië en te worden aange zien voor falsaris? Het blad noemt in alt verband als voorbeeld voor de valschheid van Abessynië het verdrag van Ucciali van 1889, dat slechts een valstrik was voor het beter kunnen voeren van' den oorlog, die door Menelik geleid werd. De nieuwe militaire maatregelen. Omtrent de nieuwe militaire maatrege’en in verband met het conflict in Oost-Afrika schryft de Sera, dat Italië te veel tyld heeft laten verforen gaan om met Addis Abeba tot overeenstemming te komen. Tegen het ryk der slaven en barbaren aldus het blad zyn niet één, doch wel tien strafex pedities gerechtvaardigd. De woorden van den Engelschen minister van buitenland- sche zaken, sir Samuel Hoare, over de tra^ ditioneele vriendschap met Italië zyn goed ontvangen. Thans is het zaak deze woorden om te zetten ini daden. Engeland kan en mag dte ontwikkeling van een groot volg Het grootste is: altijd slechts een mensch te wezen. ENGELAND. De vlootschouw van Spithead. Een feest voor alle Britsche zee diensten. In stralenden zohïieschijn, wélke alle door den Koning bijgewoonde jubileumfeealer. kenmerkt, had gisteren de groote vloót- schouw te Spithead plaats x^an de gecomö— neerde vloten. De U57 schepen waren alle getooid met vlaggen. De koning die vergezeld was van den prins van Wales en de hertogen van York en van Kent kwam Maandag te Portsmouth aan en bracht den nacht door aan boord' van het koninklyk jacht „Victoria and Al bert”, dat in de haven bleef liggen. Om twee uur voer het jacht, voorafgegaan door de loodsboot „Patricia” en begeleid door het admiraalsjacht „Enchantress” uit. By .nadering van het koninklyk vaartuig wer den door de heele vloot saluutschoten afge vuurd. i De vlootschouw was niet louter een in spectie. Op initiatief van den 'koning wer i de gelegenheid benut om er een feest van te maken voor alle Britsche zeediensten. Portsmouth was een en al opgewektheid. Straten, winkels en huizen waren vroolyk met vlaggen en slingers versierd en in de stad bewoog zich een onafzienbare men- schenmenigte. i Des morgens voerden treinen en vliegtui gen geweldige hoeveelheden bezoekers aan en duizenden zochten een goede plaats op de kust van het eiland Wight. Stoomsche pen en pleziervaartuigen brachten de toe schouwers naar de plaatsen, vanwaar men een beter gezicht op de vlootrevue kon hebben. i De koning, die lies morgens aan wal was gegaan om de havens te inspecteeren, was zeer onder den indruk x’an de groote geest drift waarmee hy1 by zyn rondrit van zes my'l door de stad was ontvangen. „Ik ben diep getroffen door de geestdrift van het volk”, verklaarde Z. M. aan den burge meester van Portsmouth. „Ik heb my ver baasd over het aantal menschen. Ik ben dikwyls door Londen gereden;, doch ik heb nimmer zulk een opeengepakte menigte als hier langs den weg gezien.” teld? En van Revis? Van hetgeen Revis van u wenschte? Van den handel dien zij van u verlangden? En van het ant woord dat u gaf? Er is van alles en nog wat, dat eenlge toelichting behoeft niet waar? U wilt toch niet Verschillende punten, die u daar aanroert, ontken ik niet Wacht u, tot dat ik uitgesproken ben! Weer deed Malloy hem met een bruusk gebaar zwijgen. Ik beweer dat u heelemaal niets ontkennen zult. U hebt op het oogenblik iemand tegenover u, die wéét. Wanneer u het een of ander wilt zeggen, of ontkennen, of van plan bent mij tegen te spreken, dan herinner ik er u bij voorbaat aan, dat ik volledig op de hoogte ben. Ik weet alles, omdat ik Omdat u daar zelf bent geweest? viel Buckner hem in dte rede Wanneer dat het geval is, dan valt daarmee de verdenking op een van ons belde. Wan neer bewezen kan worden, dat u zich in de kamer bevond, dat u Darden mengde zich thans in de dis cussie met een vraag aan Tom Malloy! Hoe zit het In dit verband met dat stuk schoenveter? Eer de jongeman antwoord kon geven, sprong de detective van zijn stoel, legde de hand op Tom’s schouder en nam hem terzijde. Buckner keek zwijgend en onbe wegelijk toe en merkte op dat Darden erin slaagde den aanvankelijk tegen stribbelenden Malloy voor *n nieuw plan te winnen. Wat heeft dat te beteekenen? pro- Interventie alleen mogelijk door den Volkenbond, om Abessynië uit te sluiten. Geen Abessynische concessies. Italië’s verhouding tot Geneve. GO IDSCHE COURANT. plaats van PRESTO gceis] eder »an. U heeft rechÉ 'WT! |l PRO A 71-091 H 38 In de volgende seconde kwam Malloy binnenstormen; hij sloeg de deur met een smak dicht en ging er met zijn rug tegen staan. Toen hij merkte datde se cretaris geen pogingen deed haar weer te openen, liep hij, de handen in de zak ken en met een haast uitdagende lang zaamheid verder de kamer in. En in het koele lachje waarmede hij de massieve gestalte van den senator opnam, gloeide moordende meedoogenlooze haat. Het tooneel In Mary’s kamer scheen hem tw net on verzettelijke besluit te hebben ge bracht, dat Grimes Buckner boeten zou. Ik had gezegd, dat ik u met een ml- ^uut ontvangen zou! zei Buckner knor rig. We waren toch overeengekomen de kwestie met elkaar te bespreken. Met een minuut, mijn waarde sena tor. Wel, wel, wat een neerbuigende hou sing met een minuut! Maar beste man «et gaat om uw leven en u zegt kalm weg: met een minuut! n«rfUCkner kromP Ineen in zijn stoel, als onder het gewicht van een onzlchtbaren, maar ondragelijken last. Wilt u niet gaan zitten, vejgiocht hij

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1