ÏERLAHD I IAN ESTO ekbank genheid NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS. GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, f<IEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN^ STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 74"^Jaargang Vrijdag' 18 Juli 1835: ■o. 18881 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen aigano 1OO k— ikoope Vier- dj de UX: IORGEN ■biljetten ie 21.— :ng Telef. 2745 a ƒ59.50 itstapjes N. DE NEGUS SPREEKT. Het huis zonder licht. I A 052 608 99 1. HOORWEG. BU1TENLANDSCH NIEUWS. oer kan worden bediend. De maxim umsntl- FEUILLETON. HOOFDSTUK XXIII De diefstal- angst-oogen loos fluisteren. (Wordt vervolgd.) iet mij te I I I l Zichzelf bestrijden is de zwaarste strijd, zichzelf overwinnen de grootste zegepraal. V. Ahonnementan worden uagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GUUDA, üjj onza agenten en loopers, oen boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend, van tf— b uur. Administratie en Redactie lelef. uitere. 2746. Postrekening 4&4UU. der landbouwvoorstellen kon worden be schouwd. tot spreken zouden dwingen. Dat* zijn eenige kans en de hare de oogen neergeslagen. Haar wit gezicht stond onbewegelijk. Darden stond met zijn rug naar het venster en overzag de aanwezigen zooals een redenaar zijn auditorium. Buckner lamp zich tusschen hem en Mary Has kell bevond. Rechts van den senator, te- iets in het midden heeft te brengen, is het daar nu tijd voor raagstukke® en gebeurtenissen ag in polemieken wordt gezin- menig deel van het land gaat Zondag voorbij waarop met de iandoenmg van de godsdienst- krdt misbruikt tot voorlezing van l\erklari®gen” over zuiver poll- soliede Boek- >r de plaatsing inkelier geeft U bij ?p van 2 pakken a 7’ set. een derde eheel gratis tegen ■ing van onderstaan- urantenbon. oor slechts 15 cent ngt U 3 pakken het bekende voor lijke zeeppoeder. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de gorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. :eldzaam voordeel! nog slechts korte int U hiervan pro- DUITSCHLAND. Een decreet van Goering. Optreden tegen leden van den clerus, die hun geestelijk gezag voor politieke doel einden misbruiken”. De „kultuurkampf’ afgewezen. „Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in 1896 heeft Abessynië geen oorlog gewild". „Oorlog staat voor de deur”. (iOUWHE ((H HAM. als een soort telepathie haar onuitge sproken gedachten op hem overgedragen had. ping van d)e bepaling der landbouwvoorstel len, die den staatssecretaris van landbouw de bevoegdheid geeft prijzen voor landbouw producten vast te stellen. Dit is een nieu we nederlaag voor Roosevelt, aangezien Daar het dienstmeisje uit was, liet Darden de bezoekers, die van beneden kwamen, binnen. Het waren er maar drie. Grices Buckner, met een opge drongen rood gezicht; inspecteur Nash, koel en effen de onaandoenlijke poli tieman In functie en Martha Conner, een kleine brunette met een sierlijk figuurtje en een wiegende gang en leven dige, zwart oogen. Lucy Patton en Tom Malloy hadden er oogenblik. Toen ze de woonkamer inkwamen had miss Haskell op een der beide canape's leiding van de door ons ontkende feiten I niet in strijd met de grondwet zal I klaren. j De senaat, aldus seint Reuter uit Was- 1 hington heeft met 44 tegen 41 stemmen een amendement goedgekeurd tot schrap- Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. Er was een diepe, haast mysterieuse gloed in zijn oogen, die ze er nog nooit eerder in had gezien. Met een gesmoorden kreet stond ze op. oog moeten zijn. Darden wierp Nash een j vragenden blik toe en de inspecteur ant woordde met zachte stem, terwijl hij den I detective op den gang terzijde nam: j Malloy brengt miss Patton mee zoo- laat* van PRESTO fleer der Mn. U heeft rechte EITI PRO A 71-091 H Ze bedekte haar wangen met de handen de adem brandde in haar keel en haar lippen waren zoo droog, alsof gloeiend ijzer ze verschroeid had. Ook George Darden was opgestaan. Een heelen tijd hield ze haar oogen vragend op hem gericht. Toen wankelde ze opeens naar hem toe, strekte met een roerend gebaar van hulpzoeken de hand uit en dwong zich tot een gejaagd adem- een oproep aan het Abessijngcnj volk om alle verschillen van stand, klasse en religie ter zijde te schuiven fen schouder aan schou der te staan* in den stryd. De vrouwen riep hy oip zich gereed te houden ais verpleeg sters. „Leve Abessynië! Wy sterven voor ae vrijheid van Abessynië! God zy met ons!” De aanwezigen barstten in stormachtig gejuich uit. De groote rede van den Keizer heeft die pen indruk gemaakt op de bevolking. Over al worden reusachtige volksverzamelingen gehouden in de open lucht, waarbij priesters het woonll voeren en de hoofdgedachten van ’s keizers rede verduidelijken. De verzamelingen worden besloten met gemeenschappelijk gebed. In het geheele land heerschen orde en ver trouwen. In regeeringskringen wordt de hoop op een vreedzame regeling van het ge schil en op een toegeven van Italië nog niet opgegeven. De eenige dagen geleden opgerichte „ver- eenigng van Abessynië's jeugd” krijgt grootien aanhang, en telde vandaag reeds ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)» 5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezergkring; 15 "egels 1-55, elke regel meer 0.30. Ad verten tien in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheidiuadvertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2^5. elke regel meer ƒ0.50. Op te voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen ojj contract tot zeer gereduceerde prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zjp ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. zy dat henhaten. Met Gods hulp heeft Abes synië dezen oorlog gewonnen. Het heeft echter het resultaat van den Adoea-slag po litiek niet uitgebuit. Wy hebben alles ge daan om den vrede te behoeden. Om der wille van de eere dier natie wijzen wy echter een italiaansch protectoraat af. Wij hebben een zuiver geweten en dragen geen schuld aan den oorlog.” Abessynië is bereid) en gereed tot den laat ste® man, te stryden voor zyn onafhanke lijkheid. Abessynië zal tegenover de moder ne wapenen van Italië de bereidwilligheid stellen zyn land en zijn keizer te verdedi gen. De Keizer zal niet zyn volik liever strijden en sterven dan de vrijheid verlie zen. De keizer besloot zijn redevoering mei als afgesproken Is. Ik verwacht ze elk tegensprekende feiten, hier en niet In de openbaarheid van1 de rechtzaal opgehel- derd worden. Als Iemand uwer naar aan- lastingwetgeving zijn afgehandeld. President Roosevelt verklaarde er op te staan, dat alle belangrijke aan de orde zijnde wetsontwerpen nog in deze zitting worden afgewidokeld, omdat het volgend jaar, wanneer die verkiezingscampagne alle I gemoederen zal bezig houden, nog minder kans op zakelyken arbeid zal bestaan dan 1 thans het geval is. Daarom moet zoo mo- gelyk schoon schip worden gemaakt. Intusschen hebben de rechtbanken op nieuw twee hervormingsplannen van Roose- velt min of meer in de war gestuurd dooi van In A was was op de canapé aan de andere zijde van het vertrek gaan zitten; zóó, dat de genover Darden, zat miss Conner; Nash Darden. Toen de mlddellampen aanflit- De oflitieele Pruisische persdienst deelt net volgende mede: De Rruisiscue nunuster-president en chei van de Geneurie staatspolitie generaal Goe ring heelt zich in ten decreet aan de oper- 1 presidenten en regeeungspresiuenten bezag genouden met de alwyzeiide houding van zeaere kringen van den kathoiieKen clerus tegen het nationaal-socialisme en zyn instel- Lingen. Met bewuste miskenning van de buiten gewone prestaties van uen nationaal-socia- 1 lastischen staat en in tegenstelling met' de bereidvaardige erkenning, welke het geheele volk hem voor zyn succesvolle inspanning op alle gebied des Levens schuldig ie,, gelooft een aantal katholieke geestelyken nog steeds de hun toevertrouwde volksgenooten ten aanzien van de Nationaal-sociaustische gedachte van den wys te moeten brengen, alleen omdat zy hun politieken invloed zien tanen. De minister-president vijst het ont ketenen van een Kulturkampf tegen de katholieke kerk opnieuw met de meeste beslistheid af. Hy acht het echter oiivoorwaardelyk nood-zakelyk met alle energie op te treden tegen een streven van het politiek katholi cisme tegen den Nationaal-socialistischen staat» Dienovereenkomstig heeft hy, teneinde aan het drijven van zulke anti-nationaal socialistische katholieke geestalyiken, wier mentaliteit en houding nog steeds in de gediachtenwereld van de vroegere centrums party wortelt, een einde te maken, de staats-autoritelten er op gewezen met alle wettige middelen tegen zulke leden van den clerus, die het gezag van hun geestelijk ambt voor politieke doeleinden misbruiken, op te treden. Het decreet zegt o.m.: De lijn van het staatsbeleid in de behandeling van hei politiek katholicisme is ondubbelzinnig en duidelijk uitgestippeld. De nationaal-socia- Jistischë staat waarborgt de Christelijke en daarmee ook de katholieke kerk dat zy on- gedeerd blyft Hy geeft haar en haar reli- gieuze instellingen den waarborg van zyn bescherming. De tijdien dat de wil en de macht van den -Staat niet toereikend waren om die kerk voor de verwoestende invloeden van de Godloozenbaweging daadlwerkelyk te beschermen zijn voorby. Voor de kerk ver valt daarmee elke aanleiding om buiten het I gebied van religieuze werkzaamheid poli tieke invloeden in stand te houden of op nieuw na te streven. De minister-president wyst op het on langs uitgevaardigde decreet van den Rij ka als hij er om vroeg, was de slotsom waar toe Darden kwam. Hij moest maar hopen dat de verklaringen van de anderen haar leunde tegen de deur die naar het por taal voerde. Wilt u zoo goed zijn de andere lich- i ten aan te draaien, inspecteur? verzocht Darden Toen de mlddellampen aanfllt— j sten en de kamer tot In alle hoeken hel- I der verlicht- was. zette hij zich in onge- dwongen houding op de leuning van een armstoel en vervolgde: We zullen 'er nu toe overgaan vast te stellen wie het vertrouwelijke stuk uit den jaszak van senator Buckner gestolen I en wie Revis heeft vermoord. Inspecteur Nash en ik weten wie het gedaan heeft I En de reden waarom wij u verzocht heb- ben hier bijeen te komen, u en miss Pat- I ton en mr. Malloy is. dat wij meenen dat het voor elk van u slechts aange naam kan zijn, wanneer de enkele elkaar zoowel de belasting op de onteigening gebouwen voor kolonisatiedoeleinden strijd met de grondwet te verklaren. Aangezien het Opperste Gerechtshof pas in het najaar weer bijeenkomt, zal de on zekerheid omtrent het definitieve lot van het belangrijkste punt van den nieuwen koers minstens tot winter duren. De tegenstanders van Roosevelt betoogen, diat zyn meuwie koens in werkelijkheid een onwettig geëxperimenteer is met onge- wenschte hervonmiingsiüieeéni, welke opvat ting zy meenen te kunnen bewyzen met de beslissingen in de goud-kwëstie, in de aan- gelegenheid van de N.I.RA. en in de beide bovenvermelde punten. Volgens de Woensdag gepubliceerde sta- tistiek van het ministerie van fin .inciën heeft de staatsschuld dier Vereenigde Staten het bedrag van 29 milliard overschreden, waarmede de schuld een, nieuw hoogtepunt heeft bereikt. De staatssecreta s van financiën, Mor gentihau, heeft in de bijeenkomst van de seiiaatscommissae voor het bankwezen ver klaard, dat de voorstellen, welke het vergoe den van schade, voortvloeiende uit de devaluatie van den dollar, zal verbieden, het crediet der regeering aanzienlijk zullen doen vermeerderen. Voorts deelde Morgenthau mede, dat de regeering voornemens is in het loopende begrootangsjaar tot ten bedrag van 5 mil liard dollars aan obligaties af te lossen en tot nieuwe emissies over te gaan ten be drage van 4 milliard dollars, ten einde het te verwachten deficit té dekken. In een persconferentie verklaardie Roose velt gisteren, dat de stryd om de Agricul- tural Adjustment Act zal worden uitgevoch ten tot voor het opperste gerechtshof, dat ongetwijfeld de landbouwcrisiswetgeving 1 ver- De Koning der Konmgen heeft de revue gepasseerd over de 34AMJ man der keizerlyxe garde, waarna hy zich naar het parlement oegat voor het uitsproken van zyn reeds aajigekohdigde, groote redevoering. Alle leutende pensoonlyikheden van Abessynië waren aanwezig. In mien aanvang van zyn rede gaf de Keizer een schildering van de verschillende puiases van het ItauaanschAbeesynsche geschil tot aan ihet af breken der «naernan- delingen dier arhitrageconuiussie te Scheve- nmgen. Hij verklaarde, dat Italië, ondanks de voonuiurende betuiguigen van zyn vre>- delievenrtneul zyn bewapeningen voor een veroveringsoorlog voortzet. Abessynië heeft daarentegen diriemaal een beroep ge daan op den Volkenbond ten behoeve van een vreedzame oplossing van het geschil. I In dit velband wees de keizer op de vriendschappelyke betrekkingen van Abes- 1 symë met Engeland en maakt hy melding van de Engelsche poging door afstand van eigen gebied den,' vreue te -behouden. Musso- 1 Jdni heeft echter alle vredesaanbiedingen af- 1 geslagen, heeft Abessynië beleedigd en het o.„„ beschuldigd van barbary en slavernij, welke 1 14.000 leden, in feat» reeds is opgeheven. Voortgaande betoogde de Keizer, dat zijn land alle verdragen is nagekomen en dat het ook bereid is geweest de beslissing van den Volkenbond te aanvaarden, ingeval de Volkenbond over deze zaak een beslissing J zou nemen. Ondanks al deze bereidwillig-- I heid tot overeenstemming heeft echter Italië verder troepen en oorlogsmateriaal naar zyn beide koloniën gezonden. Woordelyk verklaarde daarop de keizer: „Nu staat de oorlog voor de deur. Ondanks den door ons getoonden vredeswil komt de 1 oorlog ieder uur meer nabij. Het is onze plicht ons land te verdedigen. Ook in 18Ö0 heeft Abessynië geen oorlog gewild. Toen hebben d» Italianen ons land met verove- 1 BELGlë. Jachtvliegtuig verongelukt. De bestuurder gedood. Op het militaire vliegterrein van Brussel is gistermiddag een Belgisch jachtvliegtuig verongelukt by een proefvlucht. De pilooi, een Engelsche luitenant, was op slag dood. De machine werd geheel vermeld. Het toestel was een der nieuwste Farrey- eendekikersv welke zijn uitgerust met vier machinegeweren en een licht kanon, dat op den motor is ingesteld en door den bestuur- --- oer warden bediend. De maximumsnt 1- rmgsdoeleindwi aangevallen en thans wüllon heid dezer toestellen bedraagt 400 K.M. per uur. Koning Leopold had de machine Maan dagmiddag bezichtigd. De verongelukte Engelschman werkte bij t de vliegtuigfabriek, welke ten Noorden van Charleroi is gevestigd. VEREENIGDE STATEN. Tegenslagen voor Roosevelt. Zyn hervormingsplannen worden voortdurend gesaboteerd. In die Woensdag gehouden persconferen tie heeft president Roosevelt zich met na druk verklaard tegen die krantenmagnaten en andere millionnairs, die uit vrees voor de successiebelasting probeeren de werk- <ieze bepaling als het belangrijkste gedeelte zaamheden van het congres te saboteeren en de spoaiHge verdaging te bewerken, voor de reorganisatievoorstellen inzake de he- Ze sprak nog op fluistertoon, maar haar stem was duidelijk verstaanbaar. Hij liep de kamer doqr, maar liet door geen gebaar of beweging blijken of hij gehoord had wat zij zei. Er was nu een harde trek om zijn mond, die haar den moed benam haar vraag te herhalen. Krachteloos liet zij zich op een stoel neervallen. Haar wijd-open, starre waren als gehecht aan zijn gestalte, ter wijl hij op het telefoontoestel toeging. Zonder ook maar het onderdeel van een seconde haar kant uit te kijken, nam hij den hoorn op en wachtte hij tot hij ge hoor kreeg. Wilt u alstublieft de dames en hee- ren in de wachtkamer verzoeken boven te komen op de flat van miss Haskell? hoorde ze hem na enkele oogenblikken vragèn. Hij legde)den hoorn neer en bleef, diep in gedachten voor zich uitstarend, bij het telefoorwafeitje staan. Zijn herinne ring ging têrug naar den avond in het donkere huis van den moord en naar de drie woorden die, licht en zacht als flad- i derend dons, zijn oor hadden bereikt: I ..Hij Spmt terug!” Hij bracht zich de ver- warring voor den geest, die zich van hem had meester gemaakt, toen hij getracht had het met zichzelf eens te worden of ze hem werkelijk die woorden had toege- flulsterd of dat ze, in de opgewonden spanning van het oogenblik alleen maar, plaatsgenomen. Een van haar moede I handen zocht steun en kracht fn de vas tere hand van Addle Colvin die nu ook te voorschijn was gekomen en zich naast I haar had gezet. Begroetingen en voor- 1 stellingen bleven achterwege. Mary had 1 en Pruisischen minister va® binnenlandsche zaken dat zich richt tegen de sabotage van de rassenwetten. Het is zoover gekomen dal geloovige katholieke® aks eenige indruk van het bezoeken der godsdienstoefening mee nemen dat die katholieke kerk instellingen van den nationaal-socialistischen staat af- wijst, omdat in de preeken voortdurend op politieke vi van den di speekl. lai bijna geen religieuze b oefening wA zg. „kansel tieke dingen.\ De kenkeiyk^overheden zyn. volgens de dbor hun gezworen bisschopseed aan de regeering achting schuldig en zy zyn ver plicht haar ook door de® clerus te laten achten. Daar alle waarschuwingen slechts tot een misbruik va® de huidige toegevend heid hebben geleid verwacht die minister president thans van alle strafvervolgings- autoriteiten dat zij die bestaande bepalingen in alle hardheid zullen uitvoeren. Het decreet somt dan de talryke gevallen op, waarin geestelijken getracht hebben hun staatsvyandigen invloed te doen gelden en zet uiteen hoe deze gedragingen opgevat moeten worden. Princicipeel wordt vastge steld, dat va® de geestelijken, voor zoover zy namelijk by het godsdienstonderwijs in staatsdienst werken, moet worden ver langd, dat zij niet alleen tijdens het onder wijs zich moeten onthouden van elke nega tieve houding tegenover het nationaal- socialisme, doch dat zij daarenboven even als andere dienaren van den staat voor den nationaal-socialistischen staat positief moe ten opkomen, en zich dus met hun geheele persoonlijkheid zonder voorbehoud achter den staat moeten plaatsen. De minister-president stelt verder vast, dat de z.g. confessionele Katholieke jeugd- vereenigingen zich hoe langer hoe meer van haar uitsluitend religieus werk verwijderen. Wanneer hier niet een volledige verandering plaats vindt moeten de vereenigingen als politieke worden beschouwd en verboden worden. Het dragen van uniformen en alle beoefeningen van volkssport is uitsluitend aan de staatsjeugd en de andere organisa ties van de partij voorbehouden. Het Godgeloof en de Godsdienst van de katholieke volksgenooten wordt niet aange tast. Wy late® de katholieke evenals de Evangelische kerk de volle vrijheid van ge loof en leer. Politiek echter is er slechts een staatsopvatting in Duitschland aanwezig en denkbaar; de. nationaal-socialistische idee. Wij willen geen Kulturkampf, daar wy slechts den portieken stryd kennen. Met betrekking tot deze grondgedachte legt de minister-president er den nadruk op, dat het politieke katholicisme tenslotte door een positieve nationaal-socialistische politiek van opbouw moet worden overwonnen. Dit raadsel herhaalde zich nu. Had zij i daar in dien verren hoek van de kamer, diep in de schaduw en ternauwernood meer dan een zwart silhouet In het ver wijderde lichtschijnsel van de donker- omkapte lamp, inderdaad den naam uit- I gesproken, waarom hij deze heele zenuw- sloopende week geworsteld had? Of was die naam, zonder dat haar stem hem I gestalte had gegeven, onder den drang der emotie, waaraan zij beiden ten prooi waren geweest, in zijn bewustzijn gegle den? Hij had het trekken van haar lippen gezien, ondanks het halfduister het be wegen van haar keelspieren waargeno men... Een felle schrik priemde plotseling in zijn hersens. Als hij zich eens vergist had. Als de hevigheid van zijn verlangen hem parten had gespeeld, als zij op stuk van zaken heelemaal geen naam had ge noemd? HU overlegde bij zich zelf: als hij haar nu vroeg te herhalen was zij had gezegd, zou ze het niet doen. Hij wierp een zij de- lingsche blik op haar Ze had de oogen nu gesloten, de lange, fluweelige wimpers oyerschaduwde ze, donkere kringen lagen eronder: het leek of ze sliep. Het bleeke, aïgetobde gezicht, waarvan geen spier vertrok was een masker van vertwijfa ling, al haar wijlen moest verlamd zijn. Waar zou ze zich ook nog om bekomme ren, nu haar mooie, zuivere droom tot een hoon was geworden? Was ze zelfs nog In staat om te denken? Neen. !ze zou den naam niet herhalen, Nu weet u het Ja. bevestigde hij met zachte, milde stem. nu weet ik het. Ze verwijderde 2Jch een paar stappen van hem, een ont steld achteruitdeinzen was het en klem de zich aan de tafel vast om zich staan de te houden. Haar heele hon/ang hield eeh pathetisch smeeken in. Wat bent u nu van plan doen?

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1