c J KING m. PEPERMUNT Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. De uitvaart van Mr. Cort v. d. Linden. De stoet trok langs het Vredespaleis waar de gordijnen waren neergelaten ten teeken van rouw. Van zeer vele zijden werd gisteren be langstelling betoond bij de uitvaart van het stoffelijk overschot van mr. P W A. Cort van der Linden, minister van Staat, oud-lid van den Raad van State, enz. Zoowel in de omgeving van het woonhuis der lamilie Cort van der Lin den aan de Koninginnegracht in welk huis de Remonstrantscht predikant dr. J. C. A. Petter een rouwdienst leidde als op de begraatplaats Oud Eik en Dui nen waren talloozen tezamen gekomen om den ontslapen Staatsman een laat- sten groet te brengen. De rouwdienst werd bijgewoond, behal ve door de nabestaanden, door den ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. A G Sickinghe, Kamerheer van H. M. de Koningin, en door den vertegen woordiger van H. K. H Prinses Juliana, mr J. C baron Baud, Kamerheer der Ko ningin ter beschikking van H. K. H., zoo mede door den minister-president, dr. H. Colijn, den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts v. Blok land, den Nederlandschen gezant te Pa rijs, jhr. dr. J. Loudon; den Nederland schen gezant te Brussel, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer; den vice-president van den Hoogen Raad, prof. dr. J. Kosters; mr. W. C. Beu- cker Andreas, administrateur van het departement van buitenlandsche zaken, dr. J. C. Peters en dr. Exalto, geneeshee- ren. Omstreeks kwart voor twaalf uur werd de rouwstoet geformeerd. Nadat de kist met het stoffelijk overschot van den ont slapen staatsman in den rouwwagen was geplaatst en met het lijkkleed was ge dekt, werden aan dit kleed gehechtkran- sen van H. M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana, terwijl mede aan den wagen werden bevestigd bloemwerken van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie en van de Carnegie-stich- ting en Academie voor Internationaal Recht en van jhr. dr J. Loudon, die als minister van buitenlandsche zaken deel heeft uitgemaakt van het ministerie- Cort van der Linden. Dadelijk achter den lijkwagen volgden twee gala-hofrijtuigen, in het eerste waarvan gezeten was de vertegenwoordi ger van de Koningin, in het tweede waar van had plaats genomen baron Baud als vertegenwoordiger der Prinses. In de verdere volgrijtuigen namen de familie plaats, d^ hierboven genoemde autoriteiten, die den rouwdienst hadden bijgewoond. Op den weg naar den doodeiwikker trok de stoet voorbij het Vredespaleis, waarvan ten teeken van rouw de raam gordijnen waren neergelaten (oqk van het gebouw van den Raad van State aan het Binnenhof waren de gordijnen neer gelaten). Op de begraafplaats waren vele minis ters, oud-ministers, leden van den Raad van State, van het Hof van Internatio nale Justitie, Hof van Arbitrage, Acade mie van Internationaal Recht enz. aan wezig In de rouwkapel spraken dr. H. Colijn namens de regeering, jhr dr. J. Loudon, Nederlandsch gezant te Parijs, die in het kabinet Cort van der Linden als minis ter van buitenlandsche zaken zitting had en mr P. W H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen, zoon van den ontslapene. Bij het graf heeft de oudste zoon ir. R A. D. Cort van der Linden bedankt voor de betoonde belangstelling, waarna dr G J A Fetter met het zeggen van het Onze Vader de plechtigheid sloot. De plechtige uitvaart van de bemanning van de „Kwikstaart". Op de begraafplaats •Zorgvlied heeft gisteren na de heer A. Plesman de heer J. ter Haar. wethouder van Amsterdam, de vier mannen herdacht, die hun plicht hebben gedaan en de beide passagiers, die dien Zondag het leven lieten. Wij brengen, zoo zei hij, den vier jongeman nen, die in de kracht van hun leven üjn weggerukt, namens het Gemeentebestuur van Amsterdam een eerbiedigen laatsten groet. Hun werk zal niet worden vergeten Het orgel speelde daarna „Es 1st be- stimmt in Gottes Rat". De stoffelijke overschotten werden uitgedragen naar de groeve Vele kransen met linten in de nationale kleuren waren vooraf reeds naar de groeve gebracht, doch op elk der lijkbaren rustte een bloemenschat. Er achter volgen de familieleden der omgekomen leden van de bemanning. Weenende vrouwen en mannen, die hun ontroering nauwelijks meéster waren Wij zagen de ouders van Silberstein, die uit Berlijn waien overgekomen, en hun zoon niet levend hebben weergezien. Achter de familie volgde de lange stoet der officieele belangstellenden. In een grooten kring verzamelden zij zich om het graf. Daar werden tegelijkertijd de vier kisten neergelegd. Een moment van groote plechtigheid, waarbij vele der om standers hun tranen niet meer konden bedwingen. Op verzoek van de vier families sprak dan ds. J. W. Kooiman, Evangelisch Lu- thersch predikant. De vier mannen, die op zoo'n ongeluk kige wijze om het leven zijn gekomen, zei hij, behoorden tot verschillende ker ken. Voor den dood echter zijn allen ge lijk. In den dood is geen verschil. Een cabine heeft hen omsloten toen de dood hen vond en in één graf worden de licha men neergelaten. Spreker eindigde met het voorlezen van den 90en Psalm, aanvangende met de woorden: „Heere God Gti zijt onze toe verlaat immer en altoos". Namens de gemeente Haarlemmermeer legde daarna de burgemeester, de heer Slob, met enkele gevoelvolle woorden een krans bij de vele andere De burgemees ter van Nieuwer-Amstel, mr. Haspels, dankt daarop namens de vfer families voor de betoonde belangstelling. Diep onder den indruk van de plech tigheid verlieten de vele honderden den doodenakker. V erkeer-stellingen. Op verschillende punten in ons land. Het ligt in het voornemen van uen Mi - nister van Waterstaat op verschillende punten in het land spoedig eenige malen een verkeerstelling te houden. Allereerst zullen dagtellingen op Maandag 22 Juli, Zaterdag en Zondag 17 en 18 Augustus, Dinsdag 3 September, Woensdag 18 Sep tember. Donderdag 26 September, Zater dag en Zondag 5 en 6 October en Vrijdag 11 October plaats hebben. Bovendien zul len er gedurende tweemaal één week, dag en nacht, tellingen plaats hebben en wel van 17 tot en 24 Augustus en van 5 tot en met 12 October. Deze laatste tellingen hebben plaats op de z§#r drukke ver keerspunten des lands/Tms voornamelijk bij de groote bevolkingscentra. Voorts dag- en nachttellingen van 3 uur tot 3 uur, op 1819 Augustus eji 26-27 September. Tenslotte zullen er tellingen plaats hebben gedurende 24 uur, van 3 uur tot 3 uur, ter bepaling van het marktverkeer op nader door den directeur van den Rijkswaterstaat vast te stellen data. De waarnemingen zyllen gedifferen tieerd naar voertuig en richting worden opgeteekend De richtingen, waarin de eenheden zich bewegen, worden geschei den gehouden. Op Zondag 18 Augustus, Woensdag 18 September en Donderdag 26 September worden op alle telpunten de provinciale letter(s) van het land van herkomst aan- geteekend. De waarnemingen worden uitsluitend door werkeloozen verricht. Rijkspersoneel wordt slechts toegevoegd als controle of ter Instructie. „Safety First" bij de K.L.M. Vragen van het Kamerlid Van Braambeek. '1 weemaal per week naar lndic verantwoord? Het Iweede Kamerlid de heer Van Braambeek heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste halfjaar aan vliegtuigen der K.L. M. zijn overkomen, den minister van Waterstaat de overtuiging doen behou den, dat de zorg van de K.L.M. voor de veiligheid op .hetzelfde hooge peil is ge bleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vlieg- tijden te verkorten? Heeft de minister met name genoeg zame zekerheid, dat deze snelle uitbrei ding heeft plaats gevonden met vliegtui gen, omtrent welker qualiteiten voldoen de gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de verliezen, die zulks onver mijdelijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verantwoord te achten en overeen te brengen met den eisch eener maximale veiligheid, zooals de K.L.M. deze in het verleden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet geheel verzekerde vluchten te doen uitvoeren, mede de vliegtuigen, wel ke hun doelmatigheid nog niet afdoende hebben bewezen? Vindt de minister in de hierboven be doelde ongevallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te doen instel len naar de gestie der K.L.M. voorname lijk met het oog op de veiligheid? Indien deze laatste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid, het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen opdat de zich thans openbarende ongerustheid zoo spoedig mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap, dat het „safety first" bij de K.L.M niet heeft ge leden? Een Nationale Filmschool. Die zich uitsluitend zal bezig hou den met onderwijs in filmkunst. Ten einde aan de behoefte tegemoet te komen van een grondige en vakkundige opleiding voor jongelui die tot filmacteur (trlce) opgeleid wenschen te worden is, in samenwerking me', eenige Nederland- sche filmmaatschappijen, opgericht de „Nationale Filmschool". De organisatorl sche directie wordt gevoerd door Sieg fried Blaauw, terwijl Christine van Mee- teren de school technisch zal leiden. De nationale filmschool zal zich uit sluitend bezighouden met onderwijs in filmkunst, dus niet met filmproductie en arbeidsbemiddeling De burgemeester van Nleuwveen. De heer Wendelaar heeft aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: het waar, dat de burgemeester van Nieuwveen ruim drie jaar geleden ten behoeve van zijn particuliere woning zich gratis, doch ten koste 'van de gemeen schap, electriciteit wist te verschaffen door zijn lichtteiding clandestien te ver binden aan de leiding van het raadhuis en dat deze burgemeester thans door het bestuur van de door een aantal samen werkende gemeenten gedreven waterlei dingmaatschappij is ontslagen als secre taris van dat bestuur, omdat aan het licht kwam dat hij voor door hem naar zijn beweren gemaakte dienstreizen op door een automobielverhuurder te goe der trouw verstrekte blanco rekening- formulieren groote bracht en uitbetaald kreeg? Indien het antwoord op het in de eer ste vraag gestelde ontkennend mocht lui den, wat heeft de minister dan gedaan om het voortwoekeren van dezen, voor het gezag schadelijken laster te beletten? Indien het gestelde in ae eerste vraag bevestigend mocht worden beantwoord, wil de minister aan mededeelen, welke maatregelen hij genomen heeft tegen een zóó onwaardigen drager van het hoogste gezag in een gemeente? L. Dik. t t In den ouderdom van 68^ aar is in het Diaconesenhuis te Groningen vrij onver wacht overleden de heer L. Dik, sedert 1907 gemeente-secretaris van Veendam. De burgemeester van Albury naar Nederland. De burgemeester van Albury, de héér Waugh, die behulpzaam is geweest bij het landen van de „Uiver" aldaar tijdens de LondenMelbourne-race, zal binnen kort naar Npderlapd komen V De heer Waugh zal dan o.m. een on derhoud hebben, naar hier verluidt, met minister Colijn en hij hoopt in de gele genheid te zullen kunnen zijn, de Konin gin persoonlijk te danken voor de orde van officier van Oranje Nassqu, welke j hem verleend is. Dit eerbewijs, aldus de heer Waugh, wordt beschouwd als een nationaal blijk van vriendschap en dank aan heel Australië. j Op het program van zijn bezoek aan Nederland staat verder een bezoek aan den heer Plesman, directeur van de K. i L. M. en aan de „Australische" beman- i nlng van de „Uiver" Voorts zal de bur- j feemeester van Albury Amsterdam, den Haag, Katwijk, Schevfeningen, Nijmegen en Groningen bezoeken. Hif zal worden vergezeld door zijn echtgenoote, met wie 1 hij reeds een reis van acht weken door Nfederlandsch-Indlë heeft gemaakt, pp welken tocht zij veel Hollandsche vrlen- den gekregen hebben LUCHTVAART. OPHEFFING K.L.M.-LIJNEN. Postdienst op Keulen door Lufthansa overgenomen. Lijn op Liverpool zal vervallen. Naar wij vernemen vliegt de K.L.M. van gisteravond af niet meer den nactu.- postdienst Amsterdam—Keulen. Zooale men weet zat de bekende piloot Vlruiy geregeld op die nachtelijke route. De postdienst wordt thans waargeno men door de Deutsche Lufthansa. Voorts vernemen wij, dat binnenkbrt opgeheven zal worden de lijn Amsterdam HullLiverpool v.v., waarop de beken de piloot MoU geregeld dienst doet, ter wijl ten slotte de luchtlijn op Praag, wel ke door de K.L.M. tezamen met de Tsje chen gevlogen véërd, waarschijnlijk reeds de volgende week aan de laatsten zal worden overgelaten. Naar wij vern&fhén moeten aan eèn en ander ten grondslag liggen de zware ver liezen welke de maatschappij in korten tijd aan vliegend personeel geleden heeft. En de directie heeft nu niet de diensten zóó in elkaar willen schuiven, dat over belasting van de overblijvenden daarvan het gevolg zou Zijn. De „Papagaai" uit den dienst genomen. Verbetering benzine-systeem. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. in verband met de catastrofe van de „Kwik staart" gisteren, de F 22 PH-AJP Papa gaai, die dienst doet op de route voor Skandinavië, uit den dienst genomen. Het benzine-systeem in dit vliegtuig zal nader worden bestudeerd en zoo noodig worden verbeterd, waardoor het uitgeslo ten moet worden geacht dat een zelfde catastrofe als Zondag zien zal herhalen Ook de F 22 PH-AJR „Roerdomp" welk vliegtuig sinds korten tijd in de hangar staat, nadat op het vliegveld Waalhaven een wiel was vernield, zal eveneens voor- loopig geen dienst doen. De dienst op Skandinavië wordt thans gevlogen met een Douglas-vliegtuig. De ramp met de „Maraboe". Hoe het gebeurde. Verhaal van ooggetuige. Reuter seint uit Boesjir dat een oog getuige het volgende omtrent de crash van de K.L.M.-machine „Maraboe" mee deelde Het vliegtuig startte heel vroeg 's mor gens; het was nog donker, maar de maan scheen helder Vermoedelijk raakte het een obstakel; in ieder geval de machine sprong plotseling wel tien voet op, toen zij haar vliegsnelheid nog niet bereikt had. De rechtervleugel zakte door en raakte den grond, het rechterdeel van het lan dingsgestel begaf pich, toen raakte ook de rechter-schroef den grond. De motor sloeg af Daarop ontstand brand. In dit telegram staat niet, of er met de machine nog iets anders gebeurde, dus is de veronderstelling gewettigd, dat zij op haar kant is blijven liggen, zoodat allen er uit konden komen. Van de Engelsche passagiers kreeg miss Kennedy uit Mallow een lichte rugwon de, terwijl de Engelschman Bxomilon on gedeerd bleef. Drie van de passagiers zijn gisteren naar Bagdad gevlogen met het Fransche lijntoestel. De anderen wachtten op het uit Amsterdam te hulp gezonden toestel (de „Rietvink", dat inmiddels te Boesjir is aangekomen). De „Rietvink" te Boesjir. Heden reeds op de thuisreis. Naar wij vernemen is de „Rietvink", onder commando van Parmentier, giste ren van Athene naar Boesjir gevlogen en daar gisteravond nog aangekomen. Het lag in de bedoeling hedenochtend weer te vertrekken naar Amsterdam met de zeven geredde passagiers «n de uit vier koppen bestaande bemanning van de verongelukte „Maraboe". -"/ klN& Indien alle ouders hun kinderen als versnapering niets anders gaven dan dan zouden er minder kleine maagjes van streek en minder bleke gezicht jes zijn. Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking TONNEMA CIE SNEEK GEMENGD NIEUWS. Weer een misdaad opgehelderd. De noodlottige brand, waarbij een vrouw on drie kinderen om het leven kwamen. Be Dinsdag j.l. te .Oss door de ge meentepolitie gearresteerde Th. van B. uit Oss, die werd verdacht van m. de- pllchtigheid aan een in het jaar 1926 in het gehucht spitsbergen bij Oss gepleeg de brandstichting heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft verklaard medeplichtig te zijn aan de afschuwelijke misdaad, waar door de vrouw van Van Zandvoort met haar drie kinderen om het leven kwam, terwijl een koopman ernstige brandwon den opliep. In verband met deze bejkentenis heeft de politie maatregelen getroffen voor Ie arrestatie van twee andere personen, die er van worden verdacht de hand in dit misdrijf te hebben, n.l. van E. en van G., beiden te Oss. In den atgeloopen nacht zijn zij inder daad van hun bed gelicht en in verzeker de bewaring gesteld. Vermoedelijk heeft van E., aan wien het huis, dat afbrandde, in eigendom toebehoorde, aan Van B. en van G. op dracht gegeven tot de brandstichting, waarvoor deze een geldelijke belooning zouden hebben ontvangen. Het is verder waarschijnlijk, dat de in den loop der vorige week gearresteerde N. van G.f die thans is opgesloten in het huis van be waring te Den Bosch, de rol van tus- schenpersoon heeft vervuld. De misdaad te Hoensbroek. Door de Koninklijke Marechaussee van de Brigade Hoensbroek werden in ver band met den in Juli 1933 gepleegden roofmoord op de wed Haarmans aldaar, gisteren gearresteerd Van O. en B. In verband met deze zelfde zaak wer den heden te Eindhoven gearresteerd zekeren V. en v. d. Bbeiden afkomstig uit Oss, doch sedert geruimen tijd werk zaam te Eindhoven. Reeds vroeger waren deze personen die ten tijde van den moord te Hoensbroek in de mijnen werkzaam waren, als ver dacht van den moord, gearresteerd, doch zij moesten toen wegens gebrek aan be wijs weer op vrije voeten gesteld worden. Thans zijn echter nieuwe aanwijzingen tegen hen binnengekomen. RADIONIEUW». Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Orvitropia o. 1. v. Jan v. d. Horst; 6.00 Carel Rijken draagt voor; 6.15 Flierefluiters o. 1. v. Eddy Wa lls; 7.00 „Levensstijl", sociaal-psychologi sche lezing door J. C C Kayser; 7.20 Tine de Lorme, alt, zingt, begel. door Johan Jong, orgel; 7.50 Nieuws- en SO.S.-be- richten; V P R.O. 8.00 Cursus Spreker ds. G. Westmijse; AVRO 8.30 Kurhaus, Scheveningen. Residentie-orkest o. 1. v. Carl Schuricht; in de pauze V.P.R.O.: „Varen in de Friesche Vennen", door ds. R J. de Stoppelaar; 10.30 Greslof: Ge dichten 1907—1934, door Ds. E. D. Spel berg; 10.46 Nieuwsberichten en Vrijzinnig TWEEDE KAMER. Huizen: 6.45 Piano-recital door Wil lem de Roos; 6.30 A. J. Herwig: „Twee- Jarige zaaiplanten in den tuin"; 7.00 Po litieberichten en Ned Chra Persbureau; 7.15 Radioreportage; 7.30 Literair halfuur door B. van Noort; 8.00 Weer- en nieuws berichten: 8.05 Concert; 9.00 J. Jaspers, arts, spreekt over „Narcose"; 9.30 Groote militaire taptoe door „Sursum Corda" te Vlaardlngen10.30 Nieuwsberichten10.35 Gramofoon. Hulp aan de Havensteden. Worden pensioenfondsen beveiligd tegen debacles? De bouw van een tweede „Statendam". De Kamer heelt zonder stemming aan genomen een voorstel tot verlaging der loodsgelden. Dit houdt verband met de devaluatie in België. Rotterdam, dat ?r toch al zoo slecht aan toe was, ziet de schepen nu nog meer naar Antwerpen koersen en heelt hulp aan de regeering gevraagd. De nieuwe wet maakt de Kroon bevoegd tot verlaging van de loodstarieven. I^e mate, waarin dit ge beuren zal, richt zich naar die van de devaluatie van den Belgischen frank se dert den oorlog. De schatkist zal er 2} millioen minder door ontvangen. Nog op een andere manier komt de regeering den havensteden te hulp. De Kamer heeft een wetsontwerp goedge keurd, waardóór rentelooze, ongedekte voorschotten voor de zeescheepvaart worden beschikbaar gesteld. Voor dit jaar bedragen zij 8.2 millioen. De regeering zal te rade gaan, naar wat daarna noo dig zal zijn. Voor de verleening van de voorschotten is een schema opgesteld, volgens hetwelk b.v. voor 'n vrachtschip van 1000 ton 1000 en voor een passa giersschip van dien Inhoud 2ü00 per maand wordt voorgeschoten gedurende den tijd, dat het ih bedrijf is. Bij schepen van grootere tonnenmaat wordt een schaal toegepast, opklimmend met 100 ton. De lijnvaart efhde wilde vaart wor den beide gesteund, maar de regeering heeft in de schriftelijke stukken ver klaard, niet te voelen voor steun aan schepen in de wilde vaart beneden ïooo ton, daar dezen de kleine scheepvaart, of de kustvaart, uitoefenen. Mr. Wendelaar (lib.) betoogde intusschen, dat de kleine scheepvaart soms nog verre reizen maakt en bepleitte steun ook voor deze kleine schepen. En de heeren SchLLthuis (v.d.), Krijger (c.-h.) en Kortenhorst /r.-k.) wenschten steun voor kleine, schepen in het algemeen Minister Gelissen zal zich er nog eens op bedenken. De verlaging varnde loodsgelden Juich ten allen toe en zelfs de communisten en de heer Sneevliet (r.s.a.p.) stemden hier niet tegen, ofschoon zij wel waren tegen de voorschotverlening aan de zeevaart. De laatste komt toch ook aan. de arbei ders ten goede, zal men zeggen. Maar de heeren Wijnkoop (c.p.) en Sneevliet za gen er een bevoordeeling in van kapita listische bedrijven. De andere sprekers waren dankbaar voor de voorschotten, vooral, omdat het de vraag is, of er ooit een cent aan het Rijk van zal kunnen worden terugbe taald. Maar zij bleken niet voldaan. De heeren Schilthuis, Brautigam (s.d.), Smeenk ta.r.), Krijger en Wendelaar drongen erop aan, dat de regeering de havens en met name Rotterdam ook zal helpen, door het den gemeenten finan cieel mogelijk te maken haar kade- en havengelden te verlagen, en door Rijn vaartpremies in te stellen. De regeering heeft de quaesties der verlaging van de kade- en havengelden en der Rijnvaartpremies in studie. Dit bleek uit een rede van minister Deckers, onder wien als minister van Defensie het loodswezen ressorteert en die deswege, zooals hij het uitdrukte, eenige wankele schreden zette op het glibberige pad der staathuishoudkunde. De heeren Brautigam en Van den Tem pel (s.d.) keurden af, dat de regeering den passagiersdienst der Koninklijke Hollandsche Lloyd, waar h.l. geen levens vatbaarheid meer in zat, heeft opgehe ven. Minister Gelissen kon hun echter niet veel hoop op herstel geven. De heeren Van den Tempel en Wijn koop kwamen op voor de ontslagenen van deze maatschappij en inzonderheid voor de gepensionneerden, wier pensioen is verloren gegaan, ofschoon zij er zeiven voor hebben betaald. Het pensioenfonds was n.l. in de algemeene kas der maat schappij gestort. Helaas, op deze manier zijn reeds gepensioneerden, ook van vele fabrieken gedupeerd, zooals minister Ge lissen en dr. Kortenhorst opmerkten. H.l. valt er niet aan te beginnen al die men- schen te helpen, en de regeering wijst, ook wat de Koninklijke Hollandsche Lloyd, waarbij zij een commissaris van toezicht heeft, verantwoordelijkheid af. De vrachtdlenst van de Koninklijke Hollandsche Lloyd op Zuid-Amerika blijft voortbestaan. Deze onderneming onderhandelt met drie maatschappijen over overneming van dezen dienst, zoo deelde minister Gelissen mede. Van de zen bewindsman yernamen wij ook, dat de regeering zich In beginsel heeft bereid verklaard om voor den bouw van een tweede „Statendam" voor de Holland— Amerika lijn acht millioen credlet onder hypothecair verband benevens een sub sidie uit het Werkfonds te geven. Maar het schijnt nog niet vast te staan, dat het schip ook in ons land gebouwd wordt. In de avondvergadering heeft de heer Bierema (v.b.) de inzichten van den heer Albarda bestreden. De huidige crisis is niet de eerste van structureelen aard, die Nederland doormaakt. Het regeerinsin- grijpen leidt langzamerhand ln de rich ting van het systeem Brünlng, dat be oogt het opleggen van een algemeen of fer. Spr. noemt het onjuist dat het kapi taal niet tot offers bereid zou zijn. Wat de vaste lasten betreft gelooft spr. niet dat de regeering zich kan bepalen tot incidenteel Ingrijpen. Aanpakken over de geheele linie zal noodig zijn, Indien dat mogelijk is en als men überhaupt die richting uit wil. Aangaande de verlaging van openbare uitgaven is spr. van oor deel dat zij noodig is. Spr. ziet de toe komst voor 1936 niet gunstig In, ook niet na aanneming der regeerlngsvoorstellen Spr. vreest dat we voorloopig zullen blij ven lijden aan een chronisch begrootlngs tekort van 100 millioen. Spr. becijfert, dat de begrooting op het peil van 460 mil lioen zal móeten aanlanden. Spr. heeft den indruk, dat de regeering eenigermate aan fatalisme lijdt, en dat mag niet. Veel energieker moet worden ingegrepen an ders teren we onze reserve? in. Dp, ü|jd van noodverbanden is voorbij, snel door tasten is geboden, om op korten termijn nieuwe perspectieven te kunnen openen Intusschen is spr. gaarne bereid het aan hangige wetsontwerp te steunen. STADSNIEUWS. GOUDA, '19 Juli 1906. Moeilijkheden kaas- en melkpositie. De groote moeilijkheden, welke zich voor doen ten aanzien van de Nederlandsche kaaspositie, de consumptiemelkmoeilijkhe- den en het omdenmelkvraogistiik hebben den minister van Economische Zaken aanleiding gegeven, een oommissie in te stellen, welke tot taaik heeft, die moeilijkheden, welke zich daarby voordoen, te onderzoeken en den minister vooi tetellen te doen, welke tot ver betering zouden kunnen strekken. De lei ding van dleze commissie is opgedragen aap Ir. S. L. Louwes, Reg^eringscommissarls voor den, akkerbouw en de veehouderij, ter wijl de navolgende heeren deel van de com missie uitmaken: J. Anema, Leeuwarden; G. J. Blink, Wassenaar; L. Büokmann, J. A. Geluk, den Haaig; H. M. Thiel Groenestege, Nijmegen/; C. H. W. Heusdens, Gouda; T. J. Huisman, den Haag; U, Kiooistra, Leeuwarden; A. N. Vaandrager, Rotterdam; J. Veldfetra, Opmeer; A. van Wijnen, Gou da. j De commissie is gisteren geïnstalleerd en heeft terstond haar werkzaamheden aan gevangen. Vrouw in brand geraakt. Haar toestand is zorgelijk. Hedenmorgen omstreeks half twaalf, was mej. V. aan de Westerkade, bezig met het koken van teer op een primuslamp.' Doordat zij te dicht bij het toestel kwam, geraakten haar k Lee ren in brand. Zij schreeuwde luid om hulp, waarop haar man, die boven was, maar beneden snelde en trachtte de vlammen te dloven. Aanvankelijk gelukten zijn pogingen niet. Op (het geschrei kwtamen toen ook buren toeloopen, die de vrouw in dpkene wikkel den, waardoor men er in slaagde de vlam men te blussohen. In deerniswekkenden toestand is mej. V. die hevige brandWondten over heit geheele lichaam had bekomen, naar het Van Iterson Ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor haar leven. Ook de man, die hij het reddingswerk, ernstige brandwonden aan zijn beide han den had opgeloopen, ds daar ter verpleging opgenomen. Zijn toestand 'baart geen zorg In de schuur, waar dit ongeluk had plaats gegrepen, was een begin van brand ont staan, dbt door omwonenden is gelbluscht. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 17 Juli. (Vervolg.) Fuiken vervoerd en bedwelmde Visch gevangen. B. W. te Oudewater was gesnapt toen hij op 31 Mei, dus 1 dag voor de toestemming tot visschen in open water, op een karretje een tweetal fuiken had vervoerd en voorts omdat hy bedwelmde visch had gevangen. Verd. erkendeJiet ten laste gelegde, doch vöfcsd^voo/het e"eriit£geval ter zijner ver dediging aan dat de fuiken nog niet door hem werden gebruikt, toen hij werd ver- baliseerd, doch alleen vervoerd. Voor het eerste feit werd verd. schuldig verklaard zonder toepassing van straf en voor het andere veroordeeld tot 2.50 boete of 1 dag hechtenis. Consumptie-ijs zonder merk. A. v. V. te Gouda had ijs verkocht, zonder dat de bussen in zijn wagentje van een merk „consumptie-ijs" waren voorzien. Verd. zei- de dat hij het op het moment dat hjj be keurd werd, juist vergeten had ze er aan te bevestigen. Anders had hy ze er altijd aan gehad. Hij werd tot ƒ3.— boete of 1 dag hech tenis veroordeeld. Links gereden. Mej. M. M. te Waddinxveen had op den Kleiweg te Gouda, komend uit het Regen- tesseplantsoen, de straat aan den linker kant van den weg overgestoken, waardoor een andere wielrjjdster werd aangereden. De ambtenaar eischte ƒ7.50 boete of 2 dagen hechtenis. Z ij werd veroordeeld tot 1.— of 1 dag. Wagen op trottoir. In de Wilhelminastraat stond de aanhang wagen, toebehoorende aan P. L. Joh.zn. al daar, op het trottoir, zonder dat de eige naar daarvoor een vergunning bezat. Het bleek hogal moeilijk om uit te maken wie de wagen daar heeft neergezet. De eigenaar, genoemde P. L. Joh.zn., was juist 17 dagen in militairen dienst. Zijn gedagvaarde neef, noch zyn toen- maligen chauffeur, resp. P. L. Wzn. en C. G. Th. geheeten, hadden, naar zij den kan tonrechter meedeelden, de wagen daar ge plaatst De als getuige gehoorde hoofdagent K. O., die proces-verbaal had opgemaakt, kon <ol niet meer licht in deze zaak brengen, zoodat de ambtenaar van het O. M. het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend be wezen achtte. Overeenkomstig de eiscu van den ambtenaar .sprak de kantonrechter de verdachten vrij. Aanrijding met gevolgen. R- S., chauffeur te Rotterdam, had met zijn vrachtauto op de Westhaven, op den hoek van het postkantoor, J. H. uit Wad dinxveen aangereden, toen deze laatste uit de Korte Noodgodsteeg kwam rijden. Diens rijwiel werd beschadigd. S. scheen niet ge heel rechts van de straat t,e hebben gereden en bovendien geen signalen te hebben ge- Verdachte zeide dat de weg daar ter plaatse het geheel rechts rijden onmogelijk maakt, omdat de brug oploopt. Daardoor is het noodig meer naar het midden te ryden. De ambtenaar eischte een voorwaaroe- lijke veroordeeling en vioeg een boatj van 1§.— subs. 2 dagen met een proeftijd van. 1 jaar, plus betaling van de reparatiekos ten aan het beschadigde rijwiel, zijnde ƒ6.50. De kantonrechter wijzigde ait in een voorwaardelijke Btraf van 10.-— subs. 2 dagen met een proeftijd van l jaar en bin nen een half jaar betaling van ƒ6.50 aan den eigenaar van het rijwiel Onbevoegd uitoefenen der Vee. berisping; N. de Z. te Waddinxveen 1.— subs. 1 d. h. Apt- 7 Alg. Regl. van Politie voog Rivie ren en Kanalen: C. B. te Alphen a. d. Rijn 2.— subs. 1 d. h. dezer gemeente zal worden bij- op Dinsdag 20 Juli a.s. des na- P. B., veeverloskundige te Leiderdorp, stond terecht wegens het onbevoegd uit oefenen der veeartsenij kunst. B- had bij E. S. te Bleiswijk zijn diensten aangeboden. Het bleek daar dat S. een paard had, waar van de schouder uit de kom was. B. zeide, na het dier bekeken en betast te hebben, dat wel te zullen kunnen verhelpen. Hij bood daartoe een fleschje te koop aan, welks inhoud van tijd tot tijd op de pijn lijke plek moest worden gesmeerd. Binnen een week zou (Je zaak in orde zijn. „Niet goed, geld terug!" had B. tot S. gezegd. B. vertrok en S. smeerde een week lang, elke dag het schouderblad van het paard, maar... kon geen verbetering eonstateeren. Daarom schreef hij zyn leverancier eens, die beloofde spoedig te zullen komen lijken. Wie er echter ook kwam, P. B. niet. Na een bedreiging met de politie, wat ook al niet l\ielp, heeft S. den veldwachter van het ge beurde procesverbaal laten opmaken. En zoo stond de „veearts" dan hedenmorgen voor het hekje. Hy ontkende het paard te hebben betast en ook dat hy geld diende terug te geven nu het middel niet hielp. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Bovendien bleek uit de correspondentie tusschen B. en dat de eerste zich wel degelijk aansprakelijk gevoelde voor de uitwerking zijner „medi cijnen". Ook het feit dat verd. al eens vaker voor dergelijke practyken is veroordeeld ge worden, was voor den ambtenaar aanleiding ren flinke .boete op te leggen. Hy eischte 75.of 14 dagen hechtenis. Dec uitspraak luidde 50.subs. 10 dagen hechtenis. Op den Haastrechtschen dijk. Bijna 'Aekoiyksch zyq er personen zil'i te verantw. i.iden hebben iij verband ipetr. aanrijdingen etc. op den berucnen Ha:n trechtschen dyk. Hedenmorgen stond C. van B. te Rotterdam tqrecht omdat hy, door niut rechts van ien weg te ryden. eau aan ryding had veroorzaakt, waardoor ten an dere auto van den dyk reed. Verdachte beweerde dat hy wel degelyk rechts van den weg had gèreden. Ongeveer 25 Meter van hem af, was een auto met een vaart van pl.m. 65 K.M. aangekomen, be stuurd door den heer M. S. uit Hilversum, die door krachtig remmen van den dijk tui- Getuige M. S. zeide daarentegen dat van B. niet geheel rechts reed en bovendien was hy de wagen van bode G. al gepasseerd, toen hy B. in 't vizier kreeg. Deze laatste getuige was niet versche nen. Daar de ambtenaar ook hem wilde hooren, werd de zaak tot 4 September a.s. aangehouden. Ook niet rechts gehouden. D. E. had op den Haastrechtschen dyk niet rechts gehouden toen hy zyn vracht auto bestuurde. Daardoor was hy in botsing gekomen met de autobus van den heer D. te Oud-Beijerland, bestuurd door H. W. D. eischte een schadevergoeding van 88. E. werd veroordeeld tot een boete van 25.subs. 5 dagen, plus betaling van 50.— schadevergoeding. De overige 38.— zullen langs anderen weg moeten worden Uitspraken van 17 Juli. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 460 W. van S.: M. J. K., S. K. H. an K. ten H. te Goudla, berieping; A. W. te Gouda 2,subs. 1 w. t. Art. 461; W. von S.: D. L., H. B. en H. Y. te Gouda, berisping. Art. 6 M. en R.Regl. en art. 59 Alg. Pol. Verord. Reeiu/wyk: J. ,S. te Reeuwyk 2 x 1/50 subs. 2 x 1 iw. t.; R. S. te Ede 10.— subs. 3 d. h. voorw. met een proeftijd' van een jaar; M. M. te Waddinxveen 1. subs. 1 d. h. Wet VeeartsenijkundeP. B. te Leider dorp 50.— subs. 10 d. h. Art 22 M. en R.wret: G. K. E. te Hilver sum 25.subs. 5 d h.; T. v. D. te Lin- sahoten 60.sulbs. '10 d. h.; G. A. te Moordrecht 6.sulbs. 1 d. fo.; M. D. K. te Waddinxveen 10.subs. 2 d. h. Art. 17bis M. en R.R.: B. O. te Waddinx veen 6.subs. 1 d'. h. Art. 3/3 Rijnvaart Politie Regl.: J. de R te Amsterdam 3.subs. 1 d. h. Art. 5/10 Rijnvaart Politie Regl.: J. de B. te Amsterdam 6.subs. 2 d. h. u^rt. 36/6 Arbeidswet: P. B. te Gouda 4.subs. 1 dh. Art. 11 M. en R.R.: M. D.' K. te Wad dinxveen, T. de J. te Alphen a. d. Ryn en H. J. de B. te Gouda, ieder 1.— subs. 1 djh.; H. V. te 'Rotterdam 1j50 subs. 1 d. Ih.; J. P. 'R. te Rotterdam 3.subs. 1 d. h. Art. 4153 W. v. S.: L. W. te Rotterdam 10.subs. 2 d. 'h.; J. D. te Moordrecht 3.subs. 1 d. ih. Art, 6 Criedszuivelibesluit: J. M. v. d. K. te Gouda 5.subs. 1 d. h. v.v. vet. Art 17 Visscthfarywet: B. W. te Oudewa ter 2.50 subs. 1 d. h.; G. W. te Gouda 2.subs. 1 d. 'h. Art. 5 Consumptie-IJsbeaiuitA. v. V te Gouda 3.soïbs. 6 cL 'h. Art. Tibia M. en R.R.: K. de J. te Heer- jansdam 8.subs. 1 d. Ih'. Art. 59 M. en R.Regl.: J. R. te Leiden, T% De omvang van de agenda zaJ het zeer waarschynlijk noodig maken deze vergade ring den volgenden avondl voort te zetten waaromtrent dioor den Voorzitter nadere mededeelirJgen zullen Worden gedaan. Kaageldleening. B. en W. stellen den Raaid voor te beslui ten tot het opnemen van kasgelden geuw rende 'het derdie kwartaal 1035, alsmede cot het zoo noodig verpanden van het effecten- Schaakclub „Messemaker". Bekerwedstryd. De eerste zes ronden van dezen wedstrijd met afVailsysteem hebben inmiddels plaats gehad met als resultaat, dat van de 38 deel nemers reeds 33 spelers gesneuveld" zyn, zoodat thans nog vyf gegadigden elkaar dien wisselbeker (eerste prys) eni eenigf* medailles (tweede en derde prys) vinnlg zullen betwisten. Dit zyn de heeren G. J. van der Horst, met 6 punten, I. C. Kamer en B. A. de Mink met elk 5 punten en G. H. Aaflfs en C. F. van1 Tongerloo met eis 4% Winstpunt. In de zevende ronde spelen tegen elkaar: Wit: G. J. v. d. Horst tegen Zwart B. A do Mink. Wit: I. C. Kamer tegen zwart G. H. Aalfs. Wit: C. F. van Tan(gerloo tegen zwart I. Arbeidsbeurs. e De stand der werkloosheid. Op 18 Juli waren ingeschreven: aarde werkers 113, letterzetters 34, bouwvakken 486, houtbewerking 118, lederbewerking 20, kleeddngbewerking 29, metaalnyverheid 183, papierbranche 6, textielindustrie 53, suiker werkers 99, sigarenimdustrie 123, landbouw 55, pakhuisknechts, schippersknechts, koet siers en chauffeurs 373, kantoorpersoneel 57, onderwijspersoneel 4, huiselijke diensten 20, fabrieksarbeiders 135, transportarbei ders 85, teehn. pers. 1. Totaal 1994. 300 fabrieksaxb. gedeelt. werkloos (2 da gen per fceek). Geslaagd M.U.L.O.-diploiua A. Mejufforuw ,Imke Hadderus Ooetingh slaagde voor het Mulo-diploma A, aan de RotterdomscWe Schoolvereniging te Rot- Een goud visch gevangen in de Fluw., Singelgracht. Dat Gouda ryk aan vischwater is, dat weet ieder Gouwenaar, doch wat gistermid dag door zekere J. y. di. L. uit de Fluw. Singelgraoht met de snoer te voorschjn werd gehaald, grenft aan 't ongelooflijke. Niet meer of minder dan 'n prachtige goud- visch, donker goud gekleurd, ter grootte van 16 c.M. Hoewel hy zich nu bevindt in aen aquarium, schynt hem dit niet te hin deren, want vrooüijik zwemt hy nog rond! Vyorwaar een unicum zeker in de grach ten. "SPORT EN WEDSTRIJDEN. 26 Juli 8% uur Lutlhersohe Kerk. Concert Dameskoor N.C.VjB. Thai ia-Theater „Lieve domme Mama". Schouwburg-Bioscoop „Rosen aus dem Réunie-lBioscoop „Gliicldiche reise". STOLWIJK. UIT OEN OMTREK. Waterleidingbedrijf. Het leggen der buizen voor het waterlei dingbedrijf „De vyf gemeenten" is opgedra gen aan den laagsten inschryver, de heer v. Maurik te Gr.-Ammers. De goedkeuring van dit besluit door Ged. Staten wordt af gewacht. Administrateur Waterleidingbedrijf. Tot administrateur van het waterleiding bedrijf atyiier is ibertoemd de heer J. Oskam alhier. VLIST. Gemeenteraad Vlist. In de j.l. Woensdagmorgen gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. Na mededeeling van een aantal ingekomen stukken worden door de heeren J. A. Uyttewaal en P. van Dam de geloofs brieven der nleuwgekozen raadsleden on derzocht en in orde bevonden, en conform hun voorstel tot toelating 'besloten. De jaarrekening van he tetectriciteitsbedrijf over 1934, sluitende met een nadeelig slot van 789.15, wordt vervolgens voorloopig vastgesteld. De gemeenterekening is onder zocht door de heeren de Pater en van Spen- gen, en wordt conform hun voorstel voor loopig vastgesteld: in ontvangsten op 16.911.99, in uitgaven op 10.749.14, ba tig slot alaoo 3162.85. Door de Ged. Sta ten was de nieuwe bouwverordening met enkele 'bemerkingen teruggezonden), doch bij B. en W. bestond bezwaar over te gaan tot wijziging van art. 26, le lid dier ver ordening, waarmede de raad zich vereenig- de. Op voorstel van B. en W. besloot de raad voorts tot vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van vergunnings rechten, tenwy'l ingaande 1 Januari 1936 «en nieuw contract met de N.V. Getkro te Oversdhie inzake de destructie van vleesdh wordt aangegaan. Nog werd aan den weg- G. van der Ree met ingang van 1 „s, eervol ontslag verleend, waarna de n VOETBAL. Programma Junioren-competitie. Zaterdag 20 Juli. Groep II: Gouda BGouda C 4 uur; Dilettant A—Lekkerkerk A, 4 uur; Am- merstol A—G.8.V. B, 5 uur; Qouda B— G.8.V. B, Donderdag 18 Juli, 7 uur. Afdeeling B Gfoep I: Bosk. Boys A Voorwaarts A, 7 uur; O.N.A. B—Woerden A, 5 uur; Bodegraven B—Gouda D, 4 uur. Groep II: Nieuwerkerk AMoercapelle A, 5 uur; Haastrecht AO.N.A. C., 4 uur. Programma voor Zondag 21 Juli. Nederlaagwedstrijden Moordrecht: Moordrecht 3Gouderak 3, 1 uur; Moor drecht 2Gouderak 2, 3 uur. Nederlaagwedstrijden Haastrècht: Haastrecht lMoordrecht 1, 2 uur. Nederlaagwedstrijden Groeneweg: Groeneweg 1—G.S.V. 3; Groeneweg l— Zwervers l, Woensdagavond, 24 Juli, 7.30 uur. Propagandawedstrijd te Bodegraven: A.D.O.D.W.8., 2.30 uyr. Seriewedstrijden Woerden: eindstrijd aideeling C: Oudewater 2Voorwaarts 1 (Boskoop). Seriewedstrijden Waddinxveen: Moer- :apelle 2—Waddinxveen 3, 1 uur; Moer capelle lAlphia 2, 2.30 uur. Vriendschappelijk: Ammerstol l-Haas- trecht l (Woensdagavond 17 Juli, 7.30 u.) Bodegraven comb.The Surinam Boys (Woensdagavond 17 Juli); Ammerstol l Rotterdamsch toerelftal; V.E.P.-Woerden «Zaterdagavond 7.30 uur); Moercapelle l —De Transvaliaan (Zaterdagavond 7.30 uur). WATEI G.Z.C. I- Gisteravond speelde G.Z.C. I tegen de Zijl I uit Leiden. Eindelijk hebben we dan weer eens meegemaakt dat G.Z.C. een welverdiende overwinning behaalde. Daar voor belde partijen veel op het spel stond, daar de verliezer de tweede plaats van onder af in deze afdeeling zou be zetten, is er een spannende /partij ge speeld, al was de overwinning van G.Z.C. geen oogenblik in gevaar. Als de wedstrijd een aanvang neemt, blijkt dadelijk dat G.Z.C. iets sterker is. Zij zwemmen vlugger hun plaatsen is beter als dat van de Leidenaars. Al spoe dig heeft G.Z.C. sue es J. den Boer plaats met een verren gooi naar zijn zoon en deze plaatst met een vluggen onverwachten worp de bal in het net. Even daarna wordt op de zelfde wijze een tweede goal gemaakt. Enkele goede aanvallen van de Zijl hebben geen suc ces en het is J. Tijbout die met een keu rig schot de stand voor G.Z.Ca op 3—0 brengt. De Zijl zet nu alles op alles en als een van hen zich netjes vrij gezwom men heeft schiet hij mooi in. Na dé rust wordt er fel gestreden en de keeper van G.Z.C. krijgt heel wat werk te verrichten, maar prachtig weet hij de harde schoten uit zijn doel te hou den. Dan krijgt C. Tijbout dé bal goed toegeworpen, snel zwemt hij er vandoor en met, een keiharde worp maakt hij het' vierde doelpunt. Het pleit is nu beslecht en net als de Zijl een goede aanval on derneemt geeft de scheidsrechter het eindsignaal. Vóór deze wedstrijd speelde een G.Z.C.- combinatie tegen de Zijl II, die In een gelijke stand ll eindigde. WIELRENNEN. Goudsche Rennersclub „Excelsior". Zondag a.s. houdt de Goudsche Renners club „Excelsior" trainingsritten voor A en j klasse over 60 K.M. Voor de juniores 40 KM. De start zal plaats heblben te StolwU- versluis om 9 uur. WANDELSPORT. De vierdaagsche afstandsmarschen. Meer dan 3000 deelnemers. Dinsdag 23, Woensdag 24, Donderdag 25 en Vrijdag 26 dezer zullen de internatio nale Vierdaagsche Afstandsmarschen yit- gschreven door den Nederl. Bond Voor Lichamelijke Oefening, weder te Nijme gen plaats vinden. Het totaal aantal deelnemers bedraagt 3120 personen te weten: voor den dage- lijkschen afstand van 30 K.M. pl.m. 40 personen, voor den dagelijkschen afstand van 40 K.M. pl.m. 1640 personen, voor den dagelijkschen afstand van 50 K.M. pl.m. 760 personen en voor den dagelijkschen afstand van 55 K.M. pl.m 780 personen. U,it België wordt verwacht een burger, uit -.Engeland een groep burgers sterk 13 man en 2 officials, uit Frankrijk een groep burgers, sterk 10 man en 2 officials, een groep politle-agenten uit Parijs, sterk 10 man en 4 dames, uit Duitschland een groep burgers, sterk 10 man. uit Zwitser land eveneens i<> burgers en uit Oosten rijk een burger. Haagsche politie. Onder leiding van den inspecteur van politie C. M de Wiligen, zullen de inspec teurs F. J. Klijzing en Tijsen, alsmede 15 agenten van politie Maandagochtend per trein van 12.10 uur van het Staats spoor alhier naar Nijmegen vertrekken om deel te nemen aan de Internationale Vierdaagsche Afstandsmarschen, Veldartillerie. Evenals vorige jaren zal een detache ment van het 2e Regiment Veldartillerie uit den Haag, ook ditmaal wederom aan de Intern. Vierdaagsche Afstahdsmar- schen pe Nijmegen mededoen. Het deta chement staat onder commando van ka pitein J. C van Apeldoorn, die thans voor de negende maal aan de Vierdaagsche deelneemt. Verder behooren tot het de tachement de le luitenant Goossens, de 2e luitenant Llgtvoet, de opperwacht meester instructeur Bouterse, de wacht meesters Hulmer en Scholtens alsmede 12 korporaals en soldaten. De verzorging van het detachement berust bij den op perwachtmeester instructeur Katsma. Maandagmiddag om 12.10 uur vertrekt dit detachement per Staatsspoor naar Nijmegen. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De ramp van de „kwikstaart". Het rapport van Dr. Ir. v. d. Maas, AMSTERDAM, 19 Juü. Naar wy verne men zal 'het ambtelyik rapport dat door de heeren J. v. d. Heyden, iaspecteur van den luchtvaartdienst van het departement vaan Waterstaat en Dr. Ir. H. J. v. d. Maas, ing.- vlieger van den Ryikostudiedienst voor de luchtvaart, wordt opgemaakt naar aanlei ding van de oorzaak betreffende de ramp van de „Kwikstaart" dezer dagen by den M-in. van Waterstaat worden ingediend. Het wordt een ïyvig rapport na bestudee ring waarvan de Minister zal hebben te be palen of Ihet bijeenroepen van de permanen te commissie inzake het onderzoek van vliegtuigongevallen noodzakelijk moet wor den geacht. Ofschoon reeds rain of meer officieel is te kennen gegeven dat na de start een ha pering is opgetreden in de ben-zine-toevoer der motoren hebben, de deskundigen in hun onderzoek een groot aantal mogelijkheden .betrokken, welkej,ieder op zichzelf nauw keurig zyn bestudeerd. Door deductie en verder onderzoek konden verschillenden daarvan worden uitgeschakeld. Een punit van onderzoek vormt mede de ontdekking van het gebroken handle van een beminepomp, welke deel heeft uitgemaakt, van de moto- xen der rechterzyde van het vliegtuig. Ofschoon de mogelykheid bestaat dat daze handle is gebroken by de 'botsing met den grond, wordt het mogelyk geacht dat de gebroken handle oorzaak van het onge val is geweest. De „Rietvink" te Cairo aangekomen. Vliegt heden door naar Athene. Morgenavond op Schiphol verwacht. Op het hoofdkantoor van (je K. L. M Is bericht ontvüngen uit Cairo dat de Rietvink afdaar is aangekomen. Aan boord bevonden zich de geheele beman ning en alle passagiers van de Maraboe. Het toestel vliegt heden dtfor naar Athe ne, waar het hedenavond zal aankomen. De „Rietvink" wordt morgenavond op Schiphol verwacht. Koningin en Prinses brengen een bezoek aan de Belgische Koningskinderen. NOORD WIJK, 19 Juli. De Koniingin en de Prinses hebben hedenochtend een onver wacht bezoek gebracht aan de Belgische Koningskinderen te Noordwyk. Omstreeks elf uur arriveerden de hoogc Dezoeksters per auto op het paviljoen aan het strand waar de Belgische kinderen, op dit moment aan het spelen waren. Na een oeaoek van byna een uur vertrokken de Koningin en de Prinses, uitgeleide gedaan dloor den Burgemeester van Noordwyk, de heer v. d. Mortel. De velen die zich op het stand bevonden, begroeten Koningin en Prinses op enthousiaste wyze. MARKTBERICHTEN. De heffing op boter en de vervoervergun ning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week vastgesteld op 1. Leeuwarder commissienoteering De commissieaiOteerin/g voor Nederland- sch'e boter is vastgesteld op 0.43 per K.G Deensche boternoteering. De officieele Deehsche boternoteering bedroeg heden 170 Kronen, is 55 ct. per K.G. WISSELKOERSEN. 0 18 Juli. 19 Juli. Officieel. Londen 7.261 7.264 Berlijn 59.22 59.25 Parijs 9.73 9.73 Brussel 24.78 24.79 Zwitserland 48.10 48.084 Kopenhagen 32.45 32.424 Stockholm 37.474 37.45 Oslo 36.524 36.50 New-York 1.46J 1.461 Niet-officleel. Madrid "20.17} 20.174 Milaan 12.14 12.14 Praag 6.12} 6.11 Beursoverzicht. De beurs van Amsterdam was vandaag nog stiller dan dc vorige dagen. Op de laatste dag van de week is de onderne mingslust toch al gering, en dit was zoo mogelijk nog meer het geval. Rubbers waren verlaten. Amsterd. rubbers zetten één procent hooger in, later ging het avans weer verloren. De berichten uit Indlë omtrent de rubber werden gunstig ontvangen. H.V.A.'s bewogen zich om- streeks de slotkoersen van gisteren. Pe- troleumwaarden flauw. De Amerlkaan- sche soorten golden iets lager. Voor de Ind fondsen was de belangstelling mini maal. Philips stelden zich op de slot koersen van gisteren, terwijl Unilevers er een kleinigheid onder kwamen. AJtu s verwaarloosd en stelden zich op het slot van gisteren Scheepvaarten onpeani- meerd. Amerik. fondsen verdeeld. Voor Staalwaarden bestond eenige belangstel llng. Koperfondsen kregen eenig aanbod te verwerken. Dultsche obligaties aan den vasten kant De 4 pet. obligaties Ne derland vertoonden weinig verandering. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 19 Juli Hoogste stand 763.2 te La Ooruna. Laagste stand 747.4 te Serna. Verwachting: Matige tot krachtige, zui delijke tot westelijke wind. Zwaar 'bewolkt tot 1

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2