Wil. I)e hygiëne in huis gedurende den zomer. De nieuwe Herfstmode. Omwenteling in de filmkunst. Eenvoudige recepten. VOOR DE JEUGD. Hup steltendorp Vele woningen worden gedurende de warme zomermaanden niet koel genoeg gehouden en het is inderdaad een kwelling, er den geheelen dag te moeten vertoeven. Met overleg kan men echter veel bereiken en in de al lereerste plaats moeten de vensters en gordijnen gesloten blijven aan den zonnekant, slechts een kleine spleet mag* zoo noodig openblijven, terwijl gelucht moet worden als de zon weg is. Verder moeten hier en daar platte glazen scHalen gevuld met water wor den neergezet, die van tijd tot tijd verfrischt worden. De slechts geringe verdamping verspreidt zich door de kamers en zoo mogelijk moet men hier en daar water sprenkelen, waardoor de lucht afkoelt. Zijn er 's avonds veel muggen, dan plaatst-men voor het naar bed gaan een lampje in de donkere kamer en bestrijkt het glas hiervan met honing of stroop; de muggen komen op het licht af en plakken tegen het glas aan. Om te voorkomen dat spiegels door vliegen vuil gemaakt worden, wrijft men er met het snijvlak van een ui over, terwijl porseleinen lampekap- pen, electrische bolletjes en andere voorwerpen, waarop vliegen bij voor keur gaan zitten, met een lapje ge drenkt in petroleum worden afge wreven. Keuken en provisiekamer ver- eischen bijzondere zf gen en moeten regelmatig met kzij'nwater worden opgenomen, daar dit een desinfectee- rende werking heeft. De vensters van klders moeten van gaas worden voor zien, zoodat insecten niet naar binnen kunnen komen. Alle etensresten moe ten in afgeslote schalen of onder vlie- gekappen worden weggezet. Papier, waarin een of ander ver pakt is geweest, moet nimmer be waard blijven, terwijl aan aschem- mers de grootste zorg moet worden besteed. Éénmaal per week moeten ze met een speciale borstel met langen steel en heet zeep-, en sodawater wor den uitgeboend, daarna in de zon ge droogd en geheel op bodem en zijkan ten belegd worden met cobranten. Eventueele etensresten of groenten- afval moet in papieren gewikkeld worden weggegooid. Het opvolgen van deze wenken kflst weinig moeite en voorkomt veel on aangenaams. De Haven van Vlissingen. Het eerste jaar der exploitatie. In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. heeft de heer M. C. van Hall, directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, gesproken over het werk van deze jonge vennootschap Wij zijn thans ongeveer een jaar aan het werk, aldus de heer Va$ Hall. Wat wij gedaan hebben? In het kort ge zegd, veel voorbereidend werk. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd! Sinds verleden jaar werkte onze N.V., een semi-overhelsdhedrijf, aan de ont wikkeling en de exploitatie van de haven van Vlissingen. Onder de haven versta ik dan onze binnen- en buitenhaven. In 1931 werd de buitenhaven door H. M. de Koningin geopend. In Maart 1934 werd daarna onze N.V. opgericht. De bedoeling kan aldus worden gekarakteriseerdVfts- singen te ontwikkelen als aanloop haven en als distributiehaven. In deze twee woorden ligt een ge heel program! T Een program voor jaren. Alles is een kwestie van zeer langzame, ik zou willen zeggen behoedzame, ontwikkeling. Vlis singen heeft het optimisme zich een plaats te willen veroveren onder de ha vensteden aan de Noordzee. Anderzijds kan het niet te véél pretenties hebben: Ata, het radicale schuurpoeder! Zonder weerga, zoowel in kwaliteit als In prijs I Ata geeft geen krassen. Ata in handige strooiflessfchen. Per stuk 12 cent. E Ostermann 8. Co s Handel Mij N V.. Amster indien men niet getraind is en niet ge heel en al uitgerust is voor dit doel. Onbekendheid met de omgeving heelt reeds menig ongeluk veroorzaakt, dat voorkomen had kunnen worden en menigeen heeft dit met zftn leven moeten bekoopen. Naarmate men hooger komt, wordt de lucht steeds dunner en dit pakt het hart meermalen te veel aan, zoodat hartpatiënten in den regel niet hoo ger dan 500 a 600 M. mogen vertoe ven. Komt men hoogèf, dan dat voor de constitutie wenschelijk is, dan treedt de z.g. bergziekte op, die wat de verschijnselen betreft overeenkomt met die van zeeziekte. Men moet tevens rekening houden met groote temperatuurswisselingen en een vacantie-uitrusting meenemen, die nierop berekend is. Overnacht men op bergtochten in een hut, dan kan het gebeuren, dat men bij zons opgang meerdere graden onder nul heeft, tei'wyl men in den loop van den dag aan de meest brandende hitte is blootgesteld. Zonnebrand en zonne steek kunnen hiervan het gevolg zijn en moeten zooveel mogelijk voorko men worden, terwijl men op glet- schers de oogen met een gekleurde bril tegen de al te helle sneeuw moet beschermen, aangezien anders de overmatige inspanning der oogen tot ernstige stoornissen aanleiding kan geven. een evenknie van Rotterdam en Antwer pen te zullen worden verbeeldt het zich niet. De ontwikkelingsmogelijkheden van een haven hebben haar natuurlijke grenzen. Vlissingen is door zijn ligging geschikt tot aanloophaven en distributie- haven. Welk deel van dit programma kan het eerst worden verwezenlijkt? Wij hebben reeds eenige bescheitien resultaten. Vergeet u niet, het is crisis! In de koopvaardij is de klad gekomen. De concurrentie is, in deze omstandig- hedenJÉiterst scherp. Als men dit in het oog hMdt, kan Vlissingen over het afge- loopern jaar niet ontevreden zijn. De be scheiden resultaten zijn te boeken als „aanloophaven". Wij hebben getracht de schepen naar Vlissingen te lokken om er te bunkeren. Naast het kolenbunker station, dat reeds ouder is, is eenige meenden geleden een oliebunkerstation in gebruik genomen. Sindsdien is geble ken, dat het vertrouwen in Vlissingen als bunkerhaven niet beschaamd is. Bestaat de „aanloop" 'grootendeels uit bunkerende schepen? Wij hebben ook andere klanten. Vaste en losse Verblijdend is, dat de Woer.mann Unie sinds eenlgen tijd ge regeld Vlissingen aandoet voor het op nemen van post en passagiers voor Zuid- Afrika. En dan trachten wij ook zooveel moge lijk de scheepvaartmaatschappijen, voor al in Engeland, ertoe te bewegen het schilderachtige Walcheren als doel te kiezen van hun korte vacantietrips. Zoo doende hadden wij verleden week nog bezoek van een schip met 400 Engelsche toeristen, die het idyllische Zeeland heb ben bewonderd. Voor deze vreemdelin- genbezoeken ligt Vlissingen zeer gunstig: een interessant land, dat aansluit aan een diepe haven. Die diepte schijnt* uw trots te zijn? Diepte beteekent veel! Onze haven is 12 M. diep, en nu ik toch getallen noem zeg ik u er nog twee maten bij: onze mond van de buitenhaven is 360 Meter VOOR DEN ZONNETIJD. ENKELE DER NIEUWSTE MODELLEN. Al deze grQote, golvende meer of minder geappreteerde modellen hebben een ondiepen bol, zoodat de hoed bijna op het hoofd zweeft, het is dan ook noodig ze met een elastiekje in bedwang te houden. De collecties voor de a.s. herfst brengen volgens „de Manufacturier" heel wat nieuws. De modellen vallen reeds dadelijk op door de ongewone en smaakvolle stoffen. Wollen cloqué's, die den indruk ves tigden van changeant stoffen zullen veel gedragen worden, evenals dikke^ jersey's, zwarte angorastoffen, als het ware bezaaid met zilveren driehoek jes, goucfbrokaat-georgette, schors crêpe met een satijnen glans en ver der verschillende Changeant en bro ché taffets. Gebracht worden japonnen met aan de binnenkant van de mouwen veel oprij gsels, ook vaak op het voor ste rokpand of aan de halsuitsnijding. Cape-effecten, vooral bij de avond japonnen, is het nieuwste. De nieuwe collecties brengen veel c&pes, "die in den rug zijn aangezet en van voren los over de armen vallen, waarbij zij in de plaats treden van de mouwen; verder brengt men Indische shawls, die dienst doen als hoofd- of schou derbedekking, vooral bij kanten ja ponnen of bij hooggesloten japonnen van cloqué, diet met een gordel, welke met Indische motieven is bestikt, een zeer exotischen indruk maken. De zeer wijde tule mouwen, doen vaak ook aan een cape denken. Vermeld moet nog worden de combinatie van tule met crêpe satin. Heel wat avondjaponnen worden gemaakt met een blousenden rug. Als groote mode brengt men in de avondkleeding het korte, sterk getail leerde jakje en verder de rok met blouse. Eigenaardig zijn de groote taffetmouwen bij wollen japonnen, welke in sportieven stijl zijn gehou den. Als garneering ziet men holle zoomen, bloementouffes en bouquets is pastelkleuren, rosetten van dezelf de georgette, waarvan de japon is ge maakt, driehoekige shawls in Spaan* schen stijl, Witte geplisseerde hals ruches en ruches voor mouwen, koordsluitingen, sierstiksels en bont- garneering van sealbisam, vooral op de korte jakjes. Bij de kanten japon nen ziet men veel ingeplooide deelen. Ook brengt men weer japonnen van wit met zwarte kantstof, welke over gekleurde onderkleeding wordt ge dragen. Tal'Van kleurencombinaties vragen verder de aandacht. Zoo zagen we b.v. havanabruine bloemen en cein tuurs op blauwe japonnen, staal grijze tinten in taft en wol, verder blauwe en roode revers op een bruin sportcomplet. De avondjaponnen zijn vaak zeer nauw; vaak bepaalt de garneering in den vorm van oprij gsels, - zich in hoofdzaak tot den voorkant van de japon. Een andere japon van dassen- zijde had zoowel van voren als van achteren oprijgsels, die onder de cein tuur begonnen. Heel veel pofmouwen worden gebracht en voor de avond kleeding zijn kleine sleepen geen zeld zaamheid. Het decolleté, dat van voren vierkant gehouden wordt, is aan de rugzijde laag en puntig. Een nieuw snufje zal zijn licht blauwe wildleeren handschoenen. Andere collecties brengen weer speciaal mantels en costumes. De mantels kenmerken zich door een ge welfd lijnenbeloop, waarbij de taille door een breede ceintuur geaccen tueerd wordt. Deze ceintuur steekt, wat de kleur betreft, meestal af bij de soms zeer drukke mantels, dus b.v. blauw of rood. Eigenaardig zijn ook de raglanmouwen met gewatteerde schouders, waarbij staande boordjes den kraag vervangen. Overigens zijn de mouwen het Wijdst bij de elle bogen. De namiddagmantels zijn ?onder ceintuur met shawlkragen of bolero effecten. De com piet-manteltjes zijn zeer nauw en hebben eveneens een ceintuur. Als bontgarneering wordt vooral bisam gebruikt, het me«st voor de revers. breed, en de wateroppervlakte bedraagt 36 H.A. Door deze haven hebben wij ook de illusie nog eenmaal (na de crisis!) in dustrieën te kunnen trekken. Bij de ha ren liggen namelijk goede industrleter- Cernatlonalen klank? Voor ons had het woord een zeer nationalen klank na dit gesprek. In deze stad, met het gezicht naar de zee gekeerd, voelt men een oud- vaderlandschen geest leven. Het vast- VOOR GEZETTE FIGUREN. 1725 en 172& Voor oudere dames Is er toch altijd nog keus rëinen"diê zich uitstekend leenen voor houdende „langzaam maar zeker" ls .er ÏS' industrieën, die per schip aangevoerde Een trage doch ïooals: Uchte stoffen met patronen. j o strepen in de breedte, strakke ceintuurs. Geen groote pofmouwen, of een overdreven stage vooruitgang geeft voldoenden j grond tot werken „op hoop van zegen" versierd schoudergedeelte. VOOR DEN ZOMER. grondstoffen moeten verwerken en daar na weer moeten verschepen. De distributiehaven! Dit onderwerp is nog niet bijzonder actueel. Hier zijn wij nog in het stadium der plannen en... der fantasie. Er is wel reeds eenige belangstelling van indus- trleele zijde voor de haven van Vllssin-Sportieve rok en blouse (1719) gen. De N.V. Handelscompagnie te Rot- Een practischt blouse en rok geeft onze afbeel terdam gaat hier een entrepot Stichten ding weer, die aardig en vlot kleeden. De blouse voor „Deck and Engine Stores". Doch een in ",iddf° gesloten en heeft distributiehaven veronderstelt, zoo thS'^lnKwerSSlkï geen hoogconjunctuur, in ieder geval, een D' tweebaam rok beeft een gladde achterbaan zekere mate van vrijen handel. Cn een voorbaai. die twee puntig ingezette stuk Het is voor het handelsverkeer een zeer ongunstige tijd. Waar wij als aanloop haven terrein hadden gewonnen, heeft de devaluatie van de Belga ons weer een eind teruggezet. Schrijft u dit vooral op: het is van groot belang, dat van regee- ringswege al het mogelijke wordt gedaan om de concurrentiemogelijkheden van onze Nederlandsche havens tegenover het buitenland te begunstigen. Daar zijn de .loodsgelden, die zwaar drukken op onze havens. Sinds de devaluatie van de Belga is er een wanverhouding ontstaan tusschen de Nederlandsche en Belgische loodsgel den, welke laatste thans achtmaal lager zijn, dan de onze! Met zeer veel belang stelling is hier kennis genomen van het regeeringsvoorstel tot radicale verlaging der loodsgelden. Dat is een stap in de goede richting. Als de behandeling van het wetsontwerp maar geen maanden duurt! Het is van het hoogste belang, dat deze belemme ring voor den Nederlandschen handel zoo spoedig mogelijk wordt opgeheven. En voorts mag men een gesprek over de l7gQ Vlissinger haven niet besluiten zonder melding te hebben gemaakt van onze^en heeft. Om t middel vordt een breede ge- Maatschappij Zeeland, die een kanaal-»™"1 gfifuur gedragen.^ dienstonderhoudt, welke onder alle an- Voor het maken van deze buitengewoon een- beide hier afgebeelde modellen zijn zeer dere bekend staat als de meest punctu- v"oudige japon, die teven# zoo'n aardig geheel eenvoudig en flatteus, gevaar werd vermeden eele. Er is geen weersgesteldheid, waarbij geeft, heeft men niet meer dan enkele uren noodig door juist die snit en de juiste #tof te kiezen, de dienst op Harwich geen voortgangen weinig materiaal. Van dun wollen mousellne is de japon No. 1725 heeft, dankzij ten deele de beschutte lig- Men heeft tweemaal de hoogte plus zoom noo- gemaakt. ging van de Vlissinger haven. De Maat- d*9 en materiaal, b.v. kunstzijde van 85 90 cM. Voor maat -.2 is noodig ongeveer 3.5 M. stof „..„mwi. „orioHar. laar nnbreedte. Linnen en cretonne leenen zich eveneens van 100 c.M. breed. Tnnnnn tot het maken van dit model, mits de stof breedte Het model no. 1726 is van een sJankmakende passagiers en pl.m. 300.000 postzakken. voldoende is. donkere gekleeds japon. Het is niet het minst deze kanaaldienst, Patronen in maat 42 en 48 verkrijgbaar voor Doffe zijden crêpe leent zich hiervoor uitste- die den naam Vlissingen een interrfatlo- slechts 0.5a kend. nalen klank geeft. De patronen zijn leverbaar in de maten 48 en Het gesprek was ten einde, wij namen 5° a""4" I °-58' k"<" afschejd. Vlissingen een naam met in- ?*6 1.0-70. De uitvinding van het trichroom-procédé na twintig jaar arbeid. „La Cucaracha", de eerste gekleurde film. door RAYMOND OLIVIER. Acht jaren is het geleden, dat de „Jazz-zanger" om de aarde trok en de bioscoopbezoekers van alle landen voor de sprekende film innam. En weer staan we nu, in 1935, op een keerpunt in de ontwikkeling van het filmwezen. Ditmaal is het de gekleur de film, die van nu af definitief zyn triomftocht over het linnen doek van den aardbol zal beginnen. De film „Jaarmarkt der IJdelheden", welke nu door den bekenden regisseur Ma- moulian is vervaardigd, zal voor de gekleurde film evengoed een pionier zyn als eens de zingende Al Jolson voor de klankfilm. Experimenten sedert 191U- dntelbare proeven zyn in den loop van de laatste tientallen jareq onder nomen, om het oude zwart-witte beeld door bonte qpnamen te vervangen. Steeds weer echter verkreeg men mis lukkingen of slechts halve resultaten. De ontwikkeling der Technicolor- onderste plankje bevestig je op een afstand van 60 c.m, van de grond. gelijkheid, om haar experimenten op groote schaal te financieren en tot» een goed einde door te voeren. In 1932 vond Dr. Kalmus het tri chroom-procédé uit. Hierbij brak een driehoekig prima het licht op drie ne gatieven van roode, -blauwe en gele kleur. Het was mogelijk, alle kleuren van het zonnespectrum volkomen na tuurgetrouw weer te geven. Hoewel dit procédé de kroon was op een ar beid van twintig jaar, gelukte het den onderzoekers niet, de producenten van zijn volmaaktheid te overtuigen. Ze waren door de minder gelukkige experimenten, die hieraan vooraf ge gaan waren, al te wantrouwend ge worden. Dat beteekende schade voor hen. De eenige, die Kalmus gehoor verleende, was Walt Disney, de schep per van Micky-mouse. Zijn „Silly Symphonies" gebruikten in 1932 voor de eerste maal het drie kleuren-pro- cédé. Het groote succes leidde tot de stichting der Pioneer-Pictures. Milliardair8 worden overtuigd. Er bestaan in de vermakelijkheids industrie allerlei zonderlinge organi saties. Pioneer-Pictures behoort on getwijfeld tot de merkwaardigste, die ooit geschapen werden. Twee jaren geleden noodigde Me- rian C. Couper, een producent der R. K. O. de jonge milliardairs John Hay Whitney en Cornelius Vanderbild Whitney in zijn studio. Daar liet hij voor hen een „Silly Symphonie" draaien en overtuigde hen daardoor van de toekomst der gekleurde film. Het vermogen der Whitney's, een der aanzienlijkste der Vereenigde Staten, dat reeds in vele kunst- en vliegonder nemingen is gestoken, stond van toen af aan ter beschikking der koene her- vormers. De eerste film van de nieüwe maat schappij was „La Cucaracha". Ze be wees ook de laatste twijfelaars dat de grootste moeilijkheden der gekleurde film overwonnen waren. Slechts eeni ge kleine verbeteringen in de détails waren noodzakelijk, om het procédé geheel te vervolmaken. Tegelijkertijd echter toonde ook de ontvangst, die het publiek de „Cucaracha" bereidde, hoe zeer men op de invoering van de Heb je dat nu allemaal gedaan, wel, dan vooruit maar. Zowel 's zomers als 's winters kun je prettig steltenlopen. Als er genoeg kinderen uit de buurt stelten hebben, dan kun je wedstrijden gaan organiseren, bijv. hindernislopen en wedrennen. Je zult wel gauw merken, dat om goed stelten te lopen en allerlei kunststukken te kunnen uitvoe ren, je handig moet zijn. En het is niet al leen prettig om stelten te kunnen lopen, het is ook heel practisch, wanneer je bijv. door moeras loopt of de weg is vol plassen en je moet er toch doorheen! -Je zult wel verbaasd zijn om te horen, dat men in de Middeleeuwen zelfs aan het hof stelten liep! Wanneer er feesten wer den gegeven aan het hertogelijk Hof van Bourgondië, liepen de vaandeldragers op stelten, zodat iedereen ze goed kon zien. Op oude etsen en platen zien we menschen stelten lopen. In Italië, België, Frankrijk, Duitschland en ook wel in ons eigen land liep men stelten. Vlaamse kronieken ver tellen ons, dat aan de Sambre en aan de Maas in de tijd van de voorjaars- en herfst- overstromingen de stelten in de laaggelegen stadsdeelen onotbeerlijk waren, omdat dan de straten vol water stonden! Op volksfeesten hield men stelten-wed- strijden, die altijd grote bijval vonden. Men danste zelfs op stelten. Toen de aartshertog van Oostenrijk zijn intocht in (Namen hield, kwamen steltlopers hem tegemoet, en voerden hun kunsten uit Over hekken, muren en struikgewas kun je met stelten gemakkelijk heen stappen. In Amerika waadde een moedige steltenloper in het ja^r 1859 de Niagara door en hij kwam heelhuids aan de overkant. De kin deren in het kleine stadje werden al gauw bekend om hun knappe kunststukken, die zij zelf op stelten uithaalden en ze werden door het hele stadje „De Steltendorpers" genoemd. Wanneer de Steltendorpers, in twee groepen verdeeld, trachtten elkaar de loef af te steken door de moeilijkste toeren uit te voeren, hadden zij altijd erg veel be kijks. Maar het was dan ook prachtig wat ze konden uitvoeren! Ale jullie je nu goed oefent, wie weet, misschien worden Jullie dan ook wel een twede Boort „Steltendor- pets'M kleuren in de film had gewacht. Na acht maanden bereikten de netto-in komsten van deze korte film reeds meer dan de 300.000 dollar! Medio 1934 besloot men daarom, een groote gekleurde film te vervaar digen. Daarbij had men op de eischen van de „kuischheidaliga" te letten. Verder moesten prachtige costumes de nieuwe uitvinding tot hun recht doen komen. Ten derde was in dien tijd het Victoriaansche tijdperk zeer in de mode. Daarom koos men als themo het werk van Thackeray„De Jaarmarkt der- IJdelhedenAls re gisseur engageerde men Lowell Sher man en als star Miriam Hopkins. Dat is nu zoowat een jaar geleden. En wanneer de film binnen eenige we ken voor het publiek gedraaid zal worden, zal ze een ongelooflijke reeks van ongelukken achter zich hebben. Een dolle reeks ongelukken. Het begon met den dood van Lowell Sherma'n, die overleed, toen een der de van de film klaar was. Zijn opvol ger, Rouben Mamoulian, wierp alle tot nog toe gedraaide scènes in de prullemand en begon weer van voren af aan. Toen vatte Miriam Hopkins midden in een balscène kou en moest met longontsteking in bed blij veil. Hierop verbrandden 2000 meter ne gatief in een filmapparaat. Een week arbeid was noodig, om ze opnieuw te monteeren. Toen bleek, dat de klank- strook beschadigd was. Alles moest op het nieuwe R. C. A.-systeem nog eens gedraaid worden. Tenslotte was het eenige deel van de film, die niets mankeerde» de kleur. Dat was onge veer het tegendeel van wat men ver wacht had. De film, die onder den titel „Becky Sharp" zal uitkomen, omdat onder den oudeu titel reeds vier films ge draaid zijn, is door hen, die haar reeds in een besloten voorstelling konden zien, met onverdeelde geestdrift ont vangen. Critici en technici waren vol lof over de volmaaktheid en juistheid der kleuren. d Blondjes genieten de voorkeur. De invoering der kleuren in de filmwereld is een zoo groote gebeur tenis, dat de gevolgen ervan zich nu nog niet laten overzien. Ze geven de film riieuwe aantrekkelijkheid en nieuw leven. Men kan nu de haren van Ann Harding bewonderen, de heerlyke teint van Jeannette Mac- Donald, de bleeke huidskleur van Greta Garbo, de mooie oogen van Aalsoep. 500 gr. aal, 1 uitje, 40 gr. boter, een klein bosje peterselie, 8 k 10 peperkorrels, zout, 1 eetlepel bloem, lMi d.L. water, 1 d.L. melk of room, stukje foelie. De visch wordt gewasschen en in stukken gesneden, daarna met de boter in een pan gedaan en een minuut of 5 gestoofd, daarna water bijvoegen, kruiden, foelie, peper, zout en het gesnipperde uitje en zachtjes aan de kook brengen en stoven, zonder dat de stukjes visch echter stuk gaan. De bloem wordt met een weinig water aangemaakt en by de soep gedaan, die nog even door moet koken. Het bosje peterselie, dat na het wasschen bijeen gebonden in de soep is ge daan, wordt eruit verwijderd, terwijl ten slotte de melk of room wordt bijgevoegd als de soep reeds in de terrine is. Biefstuk met pommes frites en peterselieboter. ,400 gr. biefstuk, 1 blokje delfrite, 50 gr. boter, 100 gr. boter, 1 dessertlepel gehakte peterselie, 1 k.g. aardappelen, peper en zout, 1 theelepel citroensap. De boter wordt met de peterscho en ci troensap gekneed, zoodat alles goed ver mengd is en daarna op een koele plaats weggezet, om er even voor het serveeren kleine balletjes van te vormen. De biefstuk wordt geklopt, bestrooid met peper eh zout en in de heete delfrite aan beide zijden bruin gebakken, boter bijvoe gen en nog even door laten bakken. De aardappels zijn geschild en aan schijfjes gesneden, gewasschen en met een doek ge droogd, daarna worden ze in warm, doch geen heet frituurvet gaar gebakken, daarna uitgeschept. Het frituurvet wordt nu zóó heet gemaakt, dat er blauwe damp afkom*, en in dit heete vet worden de aardappelen, bruin en croquant gebakken. Op een ver warmde schotel wordt de biefstuk gelegd omgeven met een rand aardappelen. De bal- Chlaudette Colbert. De stars zullen niet meer als bleeke ifchauwen ver schijnen, maar als werkelijke wezens. Natuurlijk zullen vele filmsterren de omwenteling evenmin overleven als eens bjj de sprekende film. Vol gens de tegenwoordige ondervindin gen hefcjbén de blondines met hun ge bruikelijke huidpigmenteering de grootste kansen bij de gekleurde film. Daarom heeft men ook voor de rol van Becky Sharp de blonde Miriam Hopkins gekozen. De eenige troost, die- de kleurfilm met zich brengt, be staat hierin, dat de vrouwelijk ster ren niet meer op hun gezicht behoe ven te letten en verder de kleur maakt op het linnen doek slank. Nieuio terrein voor groote schilders. De onkosten van het nieuwe pro cédé waren beslist hooger dan van de vroegere films. Men heeft een aan zienlijke belichting noodig, bijzondere opname-apparaten, specialisten als operateurs, nieuwe gereedschappen voor het laboratorium. Dit alles is niet juist geschikt om de kosten voor vervaardigen te verminderen. Vol gens de meest bescheiden schatting zal een gekleurde film ongeveer 30 duurder zijn dan een zwart-wit beeld. Ook een wetenschappelijk bezwaar doet zich gelden. Het oog is gevoeli ger dan het oor. Het gevoel voor kunst is daarin sterker uitgedrukt. Ieder ziet de dingen verschillend. Zal een gekleurde film. aller smaak bevredi gen? Zal men er even vlug aan ge wend zijn als aan de klankfilm? Het zal onvermijdelijk- zijn, dat slechts ware kunstenaars aan het werk mogen meedoen. De filmschep per staat nu voor dezelfde vragen als de groote schilder voor zijn doek. Hy moet de kleuren componeeren, af stemmen en verdeelen. Daarbij mag hij niet eigendunkelijk te werk gaan, maar ook niet clicheeren. Zeer zeker zal men in dit opzicht in het begin allerlei catastrophen beleven. Het schijnt echter buiten twijfel te zijn, dat de gekleurde film tenslotte, on danks alle moeilijkheden, precies zoo zal opkomen als vroeger de klankfilm. Reeds binnen eenige jaren zal het zwart-witte beeld evenzoo uit de mode geraakt zijn als de stomme film. letjes boter worden apart op een glazen schaaltje geserveerd. Kalfshersens in deeg. 2 kalfshersens ,1 eetlepel azijn, 1 uitje. Voor hetdeeg: 60 gr. bloem, 1 eet lepel slaolie, ruim 1 d.L. lauw water, het wit van 1 ei, zout, frituurvet. De hersens worden een half uur in water gezet, daarna van het vel ontdaan en 15 min. in, de azyn met het gesnipperde uitje zachtjes gekookt. Het vocht afgieten en in dunne plakjes sneden. De bloem wordt in een kom gedaan met het zout en een vry dik beslag gemaakt, door het lauwe water en de slaolie toe te voegen en tenslotte" het stijfgeklopte eiwit. Intusschen is een pannetje met frituurvet heet gemaakt en worden telkens eenige plakken hersens in het deeg gedompeld en in het heete vet of olie lichtbruin gebakken, even op grauw papier' gelegd en op een schaaltje warm opdienen, gegarneerd met takjes peterselie. Gevulde tomaten met zalm. 6 groote tpmaten, H blik goede zalm, 6 eetlepels mayonnaise, pep.er, zout, 3 augurk jes, gehakte peterselie, slablaadjes. Mayonnaise wordt op de bekende wyze gemaakt en vermengd met de zeer fijnge hakte augurkjes en peterselie. De tomaten worden van het bovenste kapje ontdaan en uitgehold met een lepel. (De purée wordt gebruikt voor een of ander sausje, b.v. by bloemkool). De zalm wordt op een zeef ge daan om het overtollige water weg te laten vloeien en daarna in kleine stukjes verdeeld en vermengd met een. deel van de mayonnaise. Het mengsel komt in de toma ten en de bovenkant wordt bedekt met mayonnaise, daarna plaatsen wij de tomaten op een glazen schaal, belegd met mooie gele slablaadjes. N.B. Inplaats van zalm kan men ook andere vischsoorten als garnalen, koude schelvisch, tonijn, krab enz. voor vulling ge bruiken. Gepocheerde eiersla. 4 eieren, 1 krop sla, overgebleven groote UIT DE PERS. Cort van der Linden. A. B. (Kierekoper) schrijft in de (S.D.) arbeiderspers Reeds dagenlang was het bekend, dat de grote Nederlander op zijn sterfbed lag. Dit te weten was ons een kwelling, en het "bericht, dat het volbracht was, een uitkomst. Zo moet het allen gegaan zijn, die veel met dezen man zijn samenge- weest, in welke verhouding ook. Want ook het ambtelijk verkeer met dezen mens. kreeg vanzelf een persoonlijk ka rakter, dat een diepe genegenheid op riep, als gold zij een patriarchaten bloed verwant. In zijn Kabinet zaten merk waardig-veel mensen van ongewone aan trekkelijkheid. Lely, Treub, Loudon... hoe zelden ontmoet men zulke aangename persoonlijkheden. Maar tegenover Cort stond je toch nog anders. Dat merkte je pas goed toen hij geen premier meer was. Welk een vreugde, als men tussen vele bekende figuren dat geheel-aparte gezicht weer zag opengaan in hartelijke belangstelling voor je levensontwikke ling. Ik voor mij althans heb voor geen andere verschijning uit de politieke we reld -deze natuurlijke genegenheid zo sterk gevoeld. En ik ben overtuigd, dat het bijna al onze tijd- en ambtgenoten zo gegaan is. Met Cort gaat iets eigens van ons weg, uit een, in geestelijk op zicht zoveel betere tijd, die men zich In het zwarte heden niet dan met moeite herinnert. En geen wonder! Ging ooit op zulk een wijze het hoogste besef van eigen waarde en waardigheid met de natuurlijke een voud samen als bij dezen democraat, niet met het hoofd, maar met het hart? Hoe kon, zelfs in de diepste ernst en bij de grootste zorg, zijn joligheid opbloeien, als van een jong student, al kon dat slechts éénmaal geschonden worden. Dit vertrouwen had hij en dit druk te een eigen stempel op al zijn staats manschap in het ganse volk. Daarom bracht hij, als een bewust door trekken van de lijn, die door heel zijn leven had gelopen, het Algemeen Kies recht en de Vrije School. Hij was een man van de vrijheid, de geestelijke voor op. De Idealen, die hij gediend heeft, zijn dezelfde, die vandaag geminacht en ver treden worden, overal op de wereld. Moge het stuk Nederlandse volksgeschiedenis, dat in zijn persoon was belichaamd, niet met hem in het graf gaan. Moge de geest die dit sterke lichaam heeft verlaten, over Holland vaardig blijven! LAND- EN TUINBOUW. Droeve tuinbouwlfjst. Wat onverkocht bleef. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zijn aan de vellingen in ons land aan groenten onverkocht gebleven: 11445. kg. andijvie, 187.712 kg. roode kool, 1.929.77kg. gele kool, 1189 kg groene kool, 3.496.733 kg Deensche witte kool, 1004 kg. koolrapen, 170.390 kg. knolseldery, 451.231 kg. kroten, 49.261 bos prei, 208.196 kg. schorsenieering, 173.333 bossen seldery, 24.611 kg[ spinazie, 13.168 kg. uien, 16.261 stuks sla, 1450 bos raapstelen, 10.000 stuks bloemkool, 58,841 kg. peen, 23.430 bos ra dijs, 59.883 kg. spruiten, 3674 kg. schoone spruiten,) 430 bos kervel. boonen, 1 uitje, 2 tomaten, 2 hardgekookte eieren, peper en zout, olie en azijn, wat citroensap, peterselie. We zetjten een ondiep pannetje op met water en'een scheutje azyn, breken in het zachtkókejnde water een ui, scheppen voor zichtig helt wit er omheen ën laten het drie minuten k|oken .scheppen het met de schuim spaan uiti waarna we de andere eieren op dezelfde yyze koken en alle eieren op een platte schptel leggen .waarop een bedje van slablaadje^ is gelegd, die vooraf met olie, azijn en z^ut, ook het fijngehakte uitje zijn aangemaajet. Om de gepocheerde eieren komen groep jes koudel groote boonen, die bedruppeld worden mèt citroensap, plakjes tomaat en partjes hardgekookt ei, zóó dat de schotel een aardig aanzien krygt. Hebben wy an dere groenten over, 3an kunnen wij deze ook als giirneering gebruiken, b.v. wortel tjes, princesseboonen, stukjes biet, enz. Abriko^engelei. 500 gr. vlersche abrikozen, 250 gr. suiker, 1 ei, geraspte schil en sap van een citroen, 90 gr. botejr. De abrikozen worden ontpit, aan stukken gesneden en met het citroensap gaar ge stoofd, daarna gezeefd en met de boter, suiker en schil in een steelpan gedaan en erwarmd, Waarna het goed geklopt ei erbij gevoegd wordt en de massa roerende tot op het kookpunt wordt gebracht, doch deze mag niét doorkoken, daarna wordt de pan van het vuur genomen en af en toe geroerd totdat de gelei geheel en al afgekoeld is. Abrikozengelei is zeer sm^kelyk op de boterham, doch tevens een heerlyke vulling voor taartbodems of als combinatie met custardpudding. Maatschappij, wier naam voor altijd met de geschiedenis van de gekleurde films verbonden zal blijven, is even spannend en avontuurlijk als een sce nario uit de studio's van Hollywood. De maatschappij werd In 1914 door Herbert Thomas Kalmus .opgericht, die met eenige studiecollega's van het technologische instituut van den staat Massachusetts de gekleurde film wil de uitvinden. Acht jaar lang werkten ze met ijver aan hun ouiierneming. Toen ze zoo ver waren, om een eerste zakelijke proefneming te wagen, draaiden ze een tragische film „Het offer der zee". Dit bereikte als curio siteit een zeker succes. De uitvinding van het trichroom- procédé. Toen in 1927 de klankfilm opkwam, geloofden vele geestdriftige produ centen, dat de tijd voor de kleur nu eveneens was aangebroken. Techni color werd steeds meer gewaagdmen vervaardigde talrijke films. Spoedig echter bemerkte men, dat men over ijld had gehandeld. De technische mo gelijkheden van de gekleurde film wa ren nog verre van volmaakt. In ieder geval bracht deze periode van wel vaart der Technicolor veel geld in het laadje. Daardoor verkreeg ze, de mo- Hoe maken we zelf stelten? Weinig materiaal en veel plezier. Door ELSE VAN DER ECHT. Onlangs liepen er tien mannen door de straten met reuzenbenen van wel meer dan twee meter... en ze droegen reclameborden voor een schoenenzaak! Alle mensen op straat keken hen verbaasd na, en de kinde ren holden achter hen aan. Zo iets hadden ze in hun kleine stadje nog nooit gezien! Hoe zaten de mensen toch in elkaar? Een van de jongens wist het te vertellen. In de kelder lagen nog stelten, die vroeger van zijn vader waren geweest, en die werden natuurlyk nu te voorschijn gehaald. Een week lang was deze jonge stelten-eigenaar de bewonderde held, tot... ja ,tot zijn buur man, die timmerman was, de andere jon gens het geheim van de stelten verraadde. Wat heb je allemaal nodig om een behoor lijk paar stelten te maken? Allereerst twee sterke stokken, liefst van 2 2Mt meter, en verder twee niet te dunne plankjes van 16 tot 18 c.m. breed, en 20 tot 26 c.m. lang. En dan verder tien schroeven. Veel zal je dat allemaal niet kosten. Nu z»ag je de plankjes zo, dat er een recht hoekige driehoek afgaat, en een smal stuk van 5 c.m. overblijft, dat 3 c.m. dik is. Ook van boven laten we zo'n stuk van 5 c.m. over, en dan zagen we er nog een stuk uit, waarin onze schoenen komen te staan. Want wanneer we niet zo'n stuk eruit zaagden, dan zouden onze schoenen gemakkelijk van het plankje af kunnen glijden en we zou den lelijk vallen. Met een schroevendraaier bevestigen we die plankjes aan de twee lange stokken. Je moet de ruimte tusschen de schroeven ver delen. Wanneer de stokken lang genoeg zjjn dan kun je aan elk ook twee plankjes ma ken. Die bevestig je dan niet onder elkaar, tegenover elkaar. Ik hoop dat jullie begrijpen hoe ik dat bedoel. Je bevestigt ze op ongeveer 85 centimeter van elkaar. Het

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4