De Nationale Luchtvaart door oieowe ramp petrollen. F ^7^3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18883 Maandag 22 Juli 1836 74“ Jaargang BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen feuilleton. HET K.L.M.-VLIEGTUIG DE „GAAI” IN DE ALPEN NEERGESTORT. Dertien slachtoffers. rijk en Weekblad IDDEL. ef. 2745. a. Het huis zonder licht. BOSKOOP, GOUOERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, NIEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. •r kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de HET VERONGELUKTE K.L.M.-DOUGLAS-VLIEGTUIG „GAAI”. van Schoen*»- HOOFDSTUK XXIV De moord. (Wordt vervolgd.) DOOR EN DOOR VLEKVB1J Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onxa agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend, van 9-—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. Ik ben u dankbaar voor uw hulp, zei de detective vriendelijk. Ik zal mij direct tot u wenden. Hij wist zijn innerlijke onzekerheid uit muntend te verbergen; hij sprak zich moed in met de overweging, dat Mary Haskell, die nog steeds lusteloos en met een gezicht, dat wel een strak masker leek, naar den grond staarde, onbevan gen zou spreken, zoodra ze de heele situ atie en het gevaar, waarin ze verkeerde, duidelijk zag. Ze heeft Immers al een keer gesproken, peinsde hij, of was het gezichtsbedrog, toen ik meende, dat haar lippen, en de spieren van haar hals be wogen? Neen, ik kan mij niet vergissen! Hij besloot definitief de beslissende poging te wagen. Hij wilde de proef ne men. of hij gelijk had, door zejf den naam te noemen en zich er op te ver laten, dat Mary Haskell de bevestiging zou geven, welke hij noodlg had. Met al zijn geestkracht wierp hij de ge dachte aan mogelijke mislukking van zich. In zijn stem klonk zelfbewuste energie, toen hij verder sprak: Wat gebeurde er nu in Revis’ huis op den avond van den moord? Deze vraag brengt miss Haskell op den voor grond, dwingt haar het feit onder de oogen te zien, dat men van verschillend? zijden de verdenking koestert, dat zij den man gedood zou hebben. Deze verden king berust daarop, dat hij haar zeven jaar geleden gekend heeft en Precies wat Revis zei! riep miss Pat ton met een soort naargeestigen ijver. Hij zei, dat hij haar in zijn macht had door iets, wat er zeven jaar geleden... Darden Ijpp met ultgestrekten arm op de spreekster toe. Nu niet, miss Patton! voegde hij haar op afkeurenden toon toe. Nu nog niet. Ik zal straks graag uw mededeelin- gen aanhooren, maar u moet nog even geduld hebben. Door dan bliksem getroffen? Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat het boven de Plan San Gia como, op net tijdstip dat de „Gaai” is neergestort, zeer hevig heeft geonweerd, zoodat. gezien de plotselinge wijze, waar op het toestel neerstortte, het niet geheel ónmogelijk zou zijn, dat het door den bliksem is getroffen. Aan den onderkant van de romp heeft’hij een zwarte vlek waargenomen, die een schroeivlek tenge volge van blikseminslag zou kunnen zijn, doch de heer Tognola achtte zich in deze te weinig deskundig om hieromtrent iets met zekerheid te durven beweren. legd. Later is het stoffelijk overschot der dertien slachtoffers overgebracht naar San Giacomo, een Zwitsersch dorpje in den St. Bernhard pas. dicht bij San Ber nardino gelegen. Ook de politie uit het kanton Tessin was spoedig ter plaatse en heeft de om- onnatuurlijken glimlach en haar wanke lenden gang. Het kostte Darden, die zich hun eerste ontmoeting herinnerde, niet veel moeite uit te maken, wat de oorzaak van deze verschijnselen was. Miss Lucy Patton had getracht moed en troost te putten uit den alcohol! Het doet me genoegen, dat u geko men bent, begroette hij het tweetal met kalme zakelijkheid. We staan juist op het punt vast te stellen, wie Eduard Revis vermoord heeft En ik zal u daarbij helpen, verklaar de miss Patton met plechtlgen ernst, ge volg van teveel drankgebruik. Ze was op den stoel neergeploft, dien Tom Malloy rechts van miss Conner had aangescho ven. Mr. Malloy heeft me verteld, dat ik gevaar loop gearresteerd te worden. In zoo’n geval is het niet meer mogelijk zich om anderen te bekommeren, ze dacht blijkbaar aan „die andere vrouw” met wie ze „zoo te doen had” dan kan men alleen maar met zijn eigen belang rekening houden. Een mensch is zichzelf nu eenmaal het naast, voegde ze er filo sofisch verontschuldigend aan toe. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, c uezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. te Bandoeng en te Weltevreden en volg de gedurende een jaar de voorbereidende opleiding voor de Indische Rechtsschool. Up 4 Mei 1927 trad hij in dienst van Je militaire luchtvaartaldeeling te Soester- berg en op 1 Mei ging nij over naar de K.L.M. Hu had op zijn naam 817 vlieg uren m militairen dienst en 5'M) vlieg uren in dienst van de K.L.M. Hij maakte tien reizen naar Indië als tweede piloot en vloog in Europa geheel zelfstandig. L u d o 1 f A a 1 j e s, de omgekomen marconist, was gehuwd, doch zonder kin deren en woonde dicht bij Schiphol op het gebied van de gemeente Rijk (Hoofd dorp). Hij werd 19 April 19U7 te Bussum geboren en trad op 6 Februari 1928 als radioteiegraiist in dienst van Radio-Hol- land. Up 20 üctober 19ó4 kwam hij in dienst van de K.L.M. Johan Casparus Jacobus Vo- cke, de omgekomen werktuigkundige, was ongehuwd en woonde te Haarlem, waar hu op 19 Mei 1909 geboren werd. Op ló Juni 1927 trad hij in dienst van de K. L. M. Hij heeft te Cherbourg medege werkt aan het monteeren der aldaar uit Amerika gearriveerde Douglas-vliegtui gen en ontving een\(peciale opleiding voor deze toestellen. Sedert 1 Juni was hu als boordwerktuigkundige speciaal op de Douglas-vliegtuigen werkzaam. Mej. Anna Elisabeth Herma nt d e s, geboren in 1908, was de dochter van een arts te Noordwijk. Zij is een van de vier meisjes, die door de K.L.M. waren uitverkoren om te worden opgeleid als stewardess aan boord der K.L.M.-vlieg tuigen, voorloopig op den dienst naar Milaan. Bij dit toestel zijn af geheeld de photo’s van den piloot Van der Feyst en de eerste stewardess van de K.L.M., Mej. Hermanides. 4 ik, I hef kleine kSPIRIN tabletje ngeboden: 200 R. R. Tuingrond teeltvergunning L. J. A. Bontekoe, Keijera- j 177, Boskoop. I koop of te huur gevraag Burg woonhuis m. achter- v. gez. van 2 pers, om# 4. Singel—de la Reylaan. r. no. 1S80 Bur. v. d Blad GOIIBSGIE COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i i5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 'egels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Ldefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25. elke regel meer /0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingykomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. voor het bleeken de- w»*ch, voor hel reinigen in de keuken,voor het verwijderen van vl. kken bleekt^WIT W voor VIJF wasschen 16 et Handehond. .imka' Apeldoorn R BIJ IENDEWEG -- Gezien de plaats waar de machine is dess in leven, doch slechts na enkele mi nuten gat zij den geest. geving van de plaats van de ramp afge zet. Een poging tot noodlanding mislukt. Een bijzondere A. N. P -correspondent te Lugano had spoedig ha het gebeurde een onderhoud met den heer Tognola, burgemeester van de gemeente Mesacco, binnen welker gebied ook San Bernar dino en San Giacomo gelegen zijn. De burgemeester was onmiddellijk na de ramp gewaarschuwd en was nog zeer onder den indruk van hetgeen hij gezien had. Het vernielde toestel moet plat tegen den grond zijn geslagen, want ter wijl de bovenkant van de cabine Intact was, was de onderkant geheel ingedrukt. De cabine was van achteren naar voren In elkaar geschoven, en ook de cockpit was op deze wijze ineen gedrukt, zoodat alle inzittenden waarschijnlijk met groo te kracht In hun stoelen bekneld zijn ge raakt. De meeste lijken waren dan ook onherkenbaar verminkt. Twee landar beiders die in de directe nabijheid aktonnen Regentonnen Waschkuipe» Leeuwen Telef. 2871 Groen&wdg 79. ens Taf el ventilatoren f 7-- Belon je, L. Tiende weg 94 Zie etalage. koop aangeboden een i" m staat zijnde Kinderwagen. ichtingen te bekomen bij it van dit blad A. van Gel- i, B 80, 's-Graveoiweg. Het Douglas-vliegtuig de P.H.A.K.G. „de Gaai" van de K.L.M., Zaterdag te 11.56 van Milaan vertrokken naar Frank fort en Amsterdam, is Zaterdagmiddag in den pas van den Grooten St. Bernard in Zwitserland verongelukt. Aan boord waren 9 passagiers en 4 leden van de be manning. Alle dertien zijn omgekomen. Het toestel werd bestuurd door den piloot J. S. W. van der Feyst, de oude tweede bestuurder van Geysendorffer op menige vlucht naar Indië. Voorts behoorden tot de bemanning, de marconist L. Aafjes, de ^ferktuigKun- dige J. C. J. Vocke en de in ople’ding zijnde stewardess, mej. A. E. Hermanides. De passagiers, die zich in het vliegtuig bevonden en allen zijn omgekomen, zijn: het echtpaar G. J. Philips uit Vught; de heer Philips was directeur van de vloe ren- en parketfabrlek „De Tropen” te Tilburg; de heer Content, vertegenwoor diger van Van den Bergh’s Margarine- fabrleken te Berlljn-Schlagtensee. die vergezeld was van zijn 11-jarig zoontje, niet wie hij een boottocht naar Genua had gemaakt en die naar Nederland terugvloog om daar zijn familie te ont moeten, die haar vacantie te Koog op Texel doorbracht. Zijn broer, die hem van Schiphol kwam afhalen, moest daar het verpletterende nieuws vernemen. Een wijze zonder daden is als een wolk zonder regen. Waar de „Gaai” neerkwam. De Gaai is neergekomen bij het Kurort Plan San Giacomo tusschen San Bernar dino en Mesocco in het kanton Tessin. Het vliegtuig kwam uit de richting Mi laan en vloog in de richting van de pas. Volgens waarnemingen van ooggetuigen keerde het toestel om ruim half één terug, waarschijnlijk in verband met het hevige onweder, dat er op dat moment woedde. Het toestel zette toen koers in de richting van het Laghetto d’Osso. Plotseling hoorde men een sirene en even later een doffe knal. Tegelijkertijd zag men het vliegtuig in een vrille naar beneden vallen. De ooggetuigen uit San Bernardino konden daarna niets meer van het vliegtuig zien. Men heeft den in druk, dat de bestuurder van het vliegtuig getracht heeft nabij het Laghetto d’Osso een noodlanding te maken, want het vliegtuig is in het dal neergekomen. Alle inzittenden van het vliegtuig zijn gedood. De stewardess leefde nog toen hulp ter plaatse kwam, doch terwijl zij uit de ruïne werd bevrijd gaf zij den geest. De lijken werden geborgen door Roode Kruispersoneel uit het ksmton Tessin en op 17 October 1904 te Schevenlngen ge- zijn voorloopig in een berghut neerge- boren en trad op 1 Mei 1932 in dienst van de K. L. M. Hij is gehuwd, heeft twee kinderen en woonde te Heemstede. Na enkele jaren de lagere school In Nederland te hebben bezocht, voltooide hij deze te Tegal in Nederlandsch-Indië. Hij doorliep twee klassen van de H.B.S. Toen vestigde zij haar droeve oogen op den grond. Maar dat is belachelijk dat is on gehoord! riep Addie. Ze was nu, zoo het kon, nog bleeker dan Mary; de roode verfstrepen op haar wangen vormden een wrang, sinister contrast met het grauwige wit van haar gelaatskleur. Mijn handschrift! U hebt mijn hand schrift nooit gezien... Pardon, vanmiddag heb ik het ge zien, klonk het rustig, op uw bureau dank zij de bereidwilligheid van uw chef. U hebt mij als zondebok uitgekozen, protesteerde ze woest. U probeert mij voor den diefstal te laten opdraaien, om dat het u niet gelukt is den werkelijken Darden legde haar met een bevelend gebaar het zwijgen op. Zijn scherpe ooren hadden het geluld van voetstappen op -het portaal waargenomen. Inspecteur Nash, verzocht hij, wilt u zoo goed zijn even te zien, wie daar is? De politiebeambte liet miss Patton en Malloy binnen. Allen keken naar de blon de vrouw, die onmiddellijk opviel door de eigenaardige, glanzige starheid van haar 42 Zoo vond ik uw handschrift in het document ingedrukt, miss Colvin! U hebt het stuk gestolen, u bent de flat weer oinnengeslopen, nadat u zoogenaamd was «itgegaan. En later bent u op de gewone wuze thuisgekomen. lk.5 gilde Addie met een schrille, overslaande stem. U beschuldigt mij van den diefstal? Ja, u hebt het gedaan! „keek van terzijde naar Mary Has- «l Zij bewoog langzaam het hoofd naar e vrouw, die haar vertrouwen zoo jjnandelijk beschaamd had en in den 'k, waarmee zij een kort oogenblikje aar haar staarde, was iets als afgrijzen. t weg! Dinsdag en Woen®* tuinbank, 4 stoelen, klok loerkleeden, spiegelkast!*- nis. M. Docters v. louwen, irkerk a. d. IJssel. ïggeloopen: zwarte Groenendaler hond' gen beloonang terug té be en bij P. Mourik, ’s-Gra- -eg B 84 te Nieuwerkerk IJssel. >or nieuwe Singer Naai’ hines en degelijke reparatie alle machines. Adres: Jo»- zer, Vondelstr. 4, Gouda- >ns naalden, olie, garen enz- Voorts waren er de heer van Langen, directeur van het dagblad „De Tijd”, die van zijn vacantie uit Milaan terugkeerde, de heer S. Hoogstra, directeur van de N.V. tot Expl. van de haveninrichting te Dordrecht; de heer Flohr, directeur van een metaalwarenfabriek te Worms, die passage had genomen tot Frankfort; de Engelsche journalist Nesbit, die te Rome woont en voor de Daily Express naar Abessynië was geweest en nu op weg was naar Londen voor het houden van be sprekingen; de Engelsche caricaturist Wats, die naar Nederland terugvloog om daar zijn familie te ontmoeten. Omtrent de toedracht van de ramp ontving het A. N. P. (Alg Ned. Persbur.) het volgende bericht uit Bellizona: Een eigen bericht van het A.N.P. meldt de toedracht uit Bellizona. De bemanning vnn de „Gaai”. Johan Simon Wilhelm van der Feijst, bestuurder van het veron gelukte Douglas-vliegtuig de „Gaai", is Op het oogenblik dat de „Rietvink” van de K.L.M. met Parmentier aan het stuur de geredde bemanning en passagiers van de in Perzië veron gelukte „Maraboe” in een bijzonder snelle vlucht naar Schiphol voerde, waar autoriteiten, verwanten en vrienden allen met blijdschap vei wachtten, is Zaterdagmiddag de ontzettende tijding gekomen dat weer een der nieuwe luchtvogels van de K.L.M., de „Gaai” boven het Alpengebied in Zwitserland, op 100 K.M. benoorden Milaan, vanwaar het vertrokken was, is neer gestort, waarbij alle inzittenden, vier leden der bemanning en negen passagiers het leven hebben gelaten. Een nieuiwe catastrophe, de derde in één week, die een ieder met ontzetting heeft vervuld. De ramp, die thans de K.L.M. heeft getroffen, is de grootste, die onze nationale luchtvaart sinds haar bestaan heeft mee gemaakt. Dertien dooden, het is verschrikkelijk. Drie kranige kerels, die over landen en zeeën de luchtvogels van de K.L.M. met succes hebben gevoerd, de eerste stewardess van de K.L.M., die van haar eerste dienstreis naai- Milaan blij terugkeerde naar huis, om in de komende week in functie te kunnen treden, negen passagiers, waaronder zes Nederlanders, twee Engelschen en één Duitscher, zijn allen tesamen met het schitterende toestel, dat de trpts was van de K.L.M., in één slag den dood ingegaan. Gansch Nederland is ontroerd. Hét leeft mee met de achterlijven den, wier- mannen, zonen en verdere verwanten het leven bij deze nieuwe ramp hebben gelatenhet leeft ook mede met de K.L.M., die in de laatste maanden, en vooral de laatste week, zoo ontzettend zwaar getroffen wordt. De elementen der natuur hebben zich wederom de meester getoond wat door menschelijk venmuft en eneigie is gewrocht. Daarvoor hebben wij het hoofd te buigen. aan het werk waren geweest, en onmid- delhjk na het ongeval ter plaatse waren, vonden nog slechts de jeugdige stewar- neergestort, is net y- aldus burgemeester Tognola ónmogelijk, dat de Douglas tegen een bergwand is opgevlogen. Wel zUn er rotswanden in de buurt, doch het vliegtuig had eenlge malen rondgecirkeld boven de open ruimte en slreneslgnalen. gegeven, alsof het een noodlanding wilde maken. Hoewel de open ruimte daartoe eigenlijk te klein is, hadden de ooggetui gen, die het, vliegtuig volgden, gedacht dat het toch wilde dalen, toen het plot seling neerstortte. Het plateau, waarop het terecht kwam, ligt op een hoogte van circa llüü meter boven den zeespiegel. Ondei de bewoners veroorzaakte het gebeurde groote ontsteltenis en alle dor pen uil ue omgeving nepen uit naar de piaacs van. ae ramp. L»e burgemeester zorgue dan ook terstond voor een afzet ting van lanajagers en Zwitserscne gSnswacnters uit Bellinzona. Uok een nooüe Kiuis-colonne uit Bellinzona was spoedig ter plaatse en deze heeft, vaax met moeite, de luken uit het wrak gebor gen en per vrachtauto naar San Giacomo vervoerd, waar zu vannacht zijn neer- gelegd in de Katholieke Kerk en morgen ochtend gekist zullen worden. Het wrak is onder bewaking gesteld. iventa Gascomforen en -Fornuizen. Beloiije, L. Tiendeweg M. I Maaren’s Schoenhandel verkoopt jemakkelijkste ekbinderü J. A. Broer, voor i soorten bindwerk Jeruzalemstraat 8, Goud»-

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1