1AHD (bank nheid 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, ItflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWDK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. HO. 18964 I Dinsdag] SS^JuliJI935,* Z W74“ Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen 52 608 99 DO 0|, GEN pe ;r- 2745 ;tten 21.— ƒ59.50 Pies Het huis zonder licht EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Wat zjjn de plannen van Japan N. V. n ïl I iOORWEG. FEUILLETON. no B (Wordt vervolgd.) Naar het Amerlkaansch van JAMES HAY. tegen de wenschen van die radicale militai ren op te werpen. Wellicht is de verrassen de en voor Japansche verhoudingen hoogst verwonderlijke actie van Hajasji daar hel eerste zichtbare teeken Van. Die mensch is het meest te benijden, die niemand benijdt. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UIJR INGEWACHT soliede Boek- >r de plaatsing te zijn. Tot haar bezoekers zeide zij dat zij aanstonds ma haar invrijheidtstelling een campagne van onthullingen zou beginnen tegen de magnaten der haute ftoanc®, die haar vervolgden. Zij maakte vele planner, en het voornemen om zich van het leven te berooven scheien verre van haar. Marthe Hanau was een poos geleden het ildzaam voordeel!. iog slechts korte it U hiervan pro- De groote actie van minister Hajasji. Waarom in Augustus veranderingen in het leger zuilen plaats vinden. De „kodo”, een „keizerlijke weg”maar te duur. FRANKRIJK. Mme. Hanau pleegde zelfmoord. Mevrouw Marthe Hanau, die beruchte fi- nancière, is in de gevangenis Sint Lazare plotseling overleden, vermoedelijk tengevol ge van het innemen van een te groote dosfe veronal. Zij zou binnen dnikele dagen in' vrijheid worden gesteld en verklaarde, zoo- als altijd, het slachtoffer der groote banken ITALIë. Gouddeking Bank van Italië. Wet inzake dekking van 40 pet. buiten werking gesteld. De Italiaansche regeering heeft de wet inzake de gouddekking der Nationale Bank van Italië buiten werking gesteld. Deze wet eischte pah deklrinv van zin nnF Deze wet eischte een dekking van 40 pet. Het Japansch gezantschap te Addis Abeba. Zal in December worden gesticht, t Ambassadeur te Rome blijft bij zijn verklaring. \De Japansche ambassadeur te Rome ikelier geeft U bij van 2 pakken i 7' 2ct.eenderde I heel gratis tegen j ig van onderstaan- 1 antenbon. >r slechts 15 cent jt U 3ft pakken iet bekende voor- i ke zeeppoeder. ZWITSERLAND. V olken bondsraad op 29 Juli? Voor benoeming van vijfden scheids rechter in Ethiopisch geschil. La V oilkenbondsiknngen verluidt dat de secietaris-genenaal van den Volkenbond, Awenod, <len leden van den Volkenbondsraad een telegram heeft gezonden, waarin offi cieel wordt medegedeeld, dat de verzoe- m i.igs-pogingen in het Italiaansch-Ethio- puscih conflict zijn mislukt en diat overeen komstig het Raadsbesluit van 25 Mei, thans de Raad by een moet komen voor het be noemen van een vijfden scheidsrechter. Verder zou het telegram voorstellen deze zitting van den Raad 20 Juli a.s. te doen plaiats hebben. Deze stap van Avenei is vermoedelyk het iksultaat van de besprekingen te Londen en Parys. ton dat In zijn verklaring geschilderd heeft. De zaak komt dus hierop neer Ik verzoek u, zich dat goed voor oogen te stellen na het heengaan van Senator Buckner en vóór miss Haskell en ik h&t huis betraden, is Revls vermoord en wel door de vrouw, die dr. Felton in wilde vaart zag weghollen. Het motief van die vrouw was jaloezie. Met uitzondering van miss Haskell wierpen de aanwezige vrouwen verstolen blikken op elkaar. Elk van haar scheen te verwachten op het gezicht van een RUSLAND. Ongelukkige afloop van een proefvlucht. Naar eerst thans bekend wordt is Zater dag een Sovjet-Russisch vliegtuig, diat spe ciaal voor lange-af.standevluchten was ge faouiwd, naar beneden gestort. Als oorzaak vanj het ongeval, dat tijdens een proefvlucht in idle omgeving van Moskou geschiedde wondt een te sterke vibratie opgegeven. Op het moment, dat de versterkingem der 1 draagvlakken zich begonnen lbs te werken, bevond de machine zich op 2500 M. hoogte slachtoffer geworden van een auto-ongeluk waarvan, ze nooit geheel opgekomen is. Den «tatston tijd was ze zeer verouderd en wde haar voorheen, imposant als een vrouw van de wereld en bedrijfsleidster, te Montmartre I zag in Ide ruischende zalen waar een cosmo- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. I Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan oni Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2745. Postrekening 48400. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Deviezenproces tegen kloosterorde. Gistermorgen nam het Schnellschóï- lengericht een aanvang met de behan deling van het proces tëgen den 52-jarl- gen procurator Fartln Utsch en den 47- jarlgen provinciaal Rudolf Wilmsen van de Noord-Duitsche provincie van devon- gregatie „missionarissen van het Heilige Hart" uit Hlltrup in Westfalen. De aan klacht heeft in hoofdzaak betrekking op een leening, groot zoo.üOÓ francs, in 1932 gesloten met de "Fransche provincie van de congregatie; itó.üüu francs van deze leening kwamen onmiddellijk ten goede” aan de missie van de N.-Duitsche pro vincie in Rahaul (Zuidzee) en verder 25.000 francs aan het generalaat te Rome. Utsch verkreeg volgens de, tenlasteleg- ging toestemming tot rentebetaling tot een bedrag van' 8220 francs, waarbij hij verzweeg, dat slechts een kleifi deel van de rentedragende leening naar Dultsch- land was gevloeid. In deze zaak speelt de bekende „adviseur" der kloosterorden, dr. Hotius een rol. Deze heeft een aan zienlijk bedrag over de Nederlandsche grens weten te brengen. Daarbij is aan de rijksbank verzwegen, dat de renten van net Nederlandsche bezit van de con gregatie wederrechtelijk werd gebruikt tot aflossing der Nederlandsche leening. De verdediging betwistte de competentie van de rechtbank, doch deze verwierp dit verweer. en zijn nabestaanden! een levenslang pen sioen zullen genieten Het neergestorte vliegtuig was juist gebouwd door het cen trale instituut voor Aërodynamisch onder zoek te Moskou. (United Pjess). I van haar hield, omdat ze het uiterlijk had van een verdroogde stumper uit het I oude vrouwenhuis en het hdrt van een malloot van de meisjesschool, zooals hij het uitdrukte, maar het meest lachte hij haar uit, omdat ze zich in het hoofd had gehaald, dat ze verliefd op hem was. Al vijf weken hoef ik haar maar te wenken, zei hij. Ik heb haar den eersten keer in een cate ontmoet, daarna had ik haar reeds volkomen in mijn macht ze was bereid alles te doen, wat ik verlangde. Ze schéén er genoegen ‘in te scheppen, voor mij te stelen, de eenige werkelijke vrien den, die ze ooit bezeten heeft, te ver raden! Toen hij dit vertelde, lachte hij onbedaarlijk; hij vond haar jaloezie on beschrijfelijk komiek. Ze zweeg opnieuw; ze moest even op adem komen. Toen herhaalde ze: Ik had eerlijk met haar te doen... tot mr. Malloy mij van verschillende bijzonderheden op de hoogte gracht, die ik niet geweten heb. En nu heb ik ook geen medelijden meer met haar. Ze heeft zi<?h schandelijk mis- dragen, haar' gedrag is eenvoudig onver geeflijk! Een vrouw, die een andere be driegt. die haar vriendschap misbruikt om een dergelijk ondier te helpen hij zei zelf, dat ze haar weldoenster bedfoog! Hij Hij heeft dat verschillende malen herhaald, nietwaar? Stuitte Darden haar eentonigen woordenstroom. Ja. tot vervelens toe. 43 Darden hervatte zijn uiteenzetting. Miss Haskell heeft, evenals senator Buckner of wie nog meer onder verden king staat, het recht f fel ten en omstan digheden aan te voeren, die tot haar ver dediging kunnen strekken. Hij kreeg nu zijn eerste aanmoediging. Hij zag, hoe haar borst, in een nauw hoorbaren zucht, zacht op en neer ging; ze deed denken aan iemand, die uit een diepe verdooving ontwaakt. Langzaam maakte ze zich los uit de loodzware ver slagenheid van haar lijden. Dus hij had van het begin af gelijk ge had deze heele lange, moeilijke week! En ze had het hem toegefluisterd, straks in het schemerig donker. Maar hij moest haar tijd geven. Het was het beste thans het licht te laten vallen op een anderen kant van het my sterie Wat zich in het huls alspeelde was het volgende, klonk zijn diepe, aange name stem weer. Miss Conner kwam en hbf Revls. Na haar verscheen senator Bhckner Belden waren in het diepste beweren! Malloy was natuurlijk te voren al in het huis geweest, lang voordat miss Haskell en ik hem volgden. Hij ving het in ander op van het onderhoud tus- Revls en mr. Buckner. Hij onder- ade de stem van een vrouw, hoewel lie niet duidelijk kon hooren en Het vonnis. Pater Martin Utsch is veroordeeld tot 4 Jaar tuchthuisstraf en 75.000 R.M. boete. De overste-provinciaal Dudolt Wilmsen is veroordeeld tot 3 jaar tuchthuisstraf en zo.uoo R.M. boete. Beide veroordeelden verliezen verder hun burgerlijke eere- rechten voor den tijd van 6 jaar. De bui ten de deviezenvoorschriften om In het buitenland opgekochte 33.000 dollarbonds werden in beslag genomen en verder werd een bedrag van 38.500 R.M. gecon- iisqueerd. Sinds Japan zich tot beschermer van Mandsjoekwo heett opgeworpen en zipb daarna in Noord-Gtena de handen giebonaec. heelt op een wy-ze, die enorme garantie» van militairen aard noodzakelytk maakt, is ayn veiUedigingsgebiieid vele malen ver groot. in welke mate daarvan geelt naar alle waarschynlykheid het aangroeien van zyn begroeting voor leger en marine tot 3 milliard yen slechts een onvolkomen begrip. Duidelyikier schynt het probleem thans te zullen worden, nu de minister van oorlog, Hajasji, besloten heeft tot verande ring van personeel in het Japansche leger, h°twelik fclaanblykelyk zal uitloopen op een gewelddadig en ongemeen scherp remmen van die tendensen, die aan Japan’s militai re expansie geen grenzen gezet willen zien. Het gaat hier klaarblijkelijk in de eerste plaats om de volgelingen van den voorgan ger van Hajasji, iden vroegeren mnnstei van oorlog Araki, die in het Japansche le ger mutatie mutandis een .gelijke po sitie inneemt, als eens Ceasar gedurende zyn krygstoeshten in Gallic. Men moet in dit verband maar eens denken aan de brochure, die generaal Araki in den zomer van 1933 publiceerde Het handelt over de ^Kodo” van Japan, over Japan’s „Keizerlijken Weg", waarop geen macht ter wereld Japan mag tegenhouden i ook geen kwesties van materieelen of financieelen aard. De „Kodo” is dte weg, dien de Aziatische volkeren on der Japansche leading moeten gaan, om hun continent van die Europeesche heerschappij te bevrijden. Japan moet, zoo zegt Araki In zyn brochure, tegen al die machten in het veld trekken, hoe sterk zy ook mogen zjjn, die de door den „Kodo" aan de Japanner.» v oorgesdhreven politieke en zedelyke gebo den aantasten... Een waarachtig keizerlijke weg, zooals men ziet, maar een kostbare weg. Maar Araki heeft ook aangegeveiiy hoe aan «re middeden te komen. Hy sprak den banvloek uit ovpr die huidige /plutocratische’’ grond wet van het land en over de opeenhooplng van enorme vermogens in weinige handen, tengevolge waarvan) deze naar goeddunken de economische politiek van het land kun nen beïnvloeden; hij stak- een pleidooi a' voor een soort van staatssocialisme met ver regaande controle over die finamcieele en economische politiek van de groote onder nemingen. Houdt, men dezen gedachtengang in het oog, dan wordt de beteekenis der berichten duidelijk, waarin gezegd wordt, dat de dooi Hajasji op 1 Augustus a.s. vastgestelde ver vanging van ongeveer 4000 hooge en hoog ste militairen zich richt tegen de vertegen eten i schei schel hij dacht, dat het miss Haskell wel kon zijn, die sprak. Natuurlijk was het miss Con ner Zoodra het vermoeden, dat miss Haskell bij Revis was, in hem opkwam, verliet hij het huis; hij wilde niet hoo ren. wat zij zei zijn gevoel van kiesch- held verbood hem dat Maar zijn besluit om Revls tot de orde te roepen, bracht hem ertoe terug te gaan. Het was bij dit tweede bezoek, dat wij hem volgden. Miss Haskell, die zich om elf uur bij het huis bevond, had eerst den moed niet kunnen vinden om binnen te gaan. Daar in Re vis’ woning alles duister wase bleef ze bulten rondslenteren Het huls lag in duisternis gehuld, omdat de moordenaar daar was geweest en bij zijn vlucht de woordigers van de „radicale en socialisti sche gedachten ihululigeaide groepen’’, 'dit tegenover Hajasji staan. De vorm, due men voor deze plaatsver vanging gekozen meert, is zoo delicaat mo gelyk; de toonaangevende vertegenwoordi gers van de richting ,die door Hajasji be streden wordt, zullen in evien representa tieve, maar minder invloedrijke posities ge plaatst worden, dan zy tot dusverre inna men. Zoo zullen Araki zelf, en ook de voor naamste representant van zijn richting, ge neraal Mazaki, de Chef van het militante opvoedingwezen, zeer zeker lid van den op- persten oorlogsraad blijven. Het is begrij- pielyk, dat Hajasji er, op bedacht moet zyn, die 'gevoeligheid van die kringen waaraan toch in de eerste plaats kl|e huidige machts positie van Japan te dianken valt, te ont zien.' Het zou fout zyn, Hajasji als principieel tegenstander van Araki te beschouwen; In tegendeel, hy is, of was in elk geval Araki’s vriend en politieke partyganger. Alleen is hy van meening, dat op het oogenblik de 'hoofdaaak vain de Japansche politiek ge legen is in het beveiligen van het sinds de laatste vyf jaren afgelegde stuk van den „ikeizeriyken weg* tegen alle mogelijke ge varen. Deze beveiligingen zyn in de aller eerste plaats van economischen eni» finan cieelen aard. De „Kodc” leidt niet alleen naar Mandsjoekwo en Noord-China, maar ook naar de handelscentra, waar het door de crisis verscheurde Europa aan de Japan ners zoo menige veer heeft moeten laten. Ook deze moeten behouden worden, en ook dat is eien kostbare onderneming; want hier en daar blykt reeds, dat alleen door dumpingsmetlhoden de verouderde stellingen niet tegen aanvallen te verdedigen, Iaat staan nog uit te bouwen zijn. Ook het va derland heeft dus een pauze noodiig om op adem te ikomen en middelen voor nieuwe investeeringen te vinden. Tegenover deze noodizakelijkiheid staat een financóeele situatie, die de minister van financiën Takahasji reeiite in Januari van dit jaar als alanneerend kenteekende. Hy verklaarde daarbij, dat de uiterste grens van de beschikbare gelden voor de conti nentale ondernemingen van Japan bereikt was en dat tusschen de eischen van de mi litairen en de natuurlyke opbrengsten oge- lijkheden van Japan een wijde Udove gaap te... Intusschen zyn reedls weer ^onderden en nog eens honderden millioenem yens voor de militaire acties en uitbreiding van weermacht uitgegeven. Takahasji heefE «Daarbij wel is waar gezwegen, maar klaar blijkelyk in stilte er aan gewerkt, een dair geheim gekomen. Wat tusschen het drie tal verhandeld werd met betrekking tot het document, doet In dit verband niets ter zake. Miss Conner liet, zooals ze zei, de beide mannen alleen, toen Revls zijn revolver ter hand nam. Vervolgens ver liet ook mr. Buckner het huis, door een achteruitgang, stapte in zijn auto en be reikte veilig en wel zijn eigen woning weer. Maar er waren ook anderen dien avond in het huis van Revis. Malloy was er. Hij verklaart, dat hij Revls wilde bang maken, maar dat het niet zijn bedoeling was, hem te dooden. Miss Haskêll was bij mij toen ik het levenloos lichaam vond. Zij verklaart, niet eerder In het huls ge- i weest te zijn. Miss Patton, een andere wederzijdsche kennis van mr. Buckner en Revls, had van laatstgenoemde het verzoek gekregen, bij hem te komen. Maar ze ontkent nadrukkelijk aan dat verzoek gevolg te hebben gegeven. Darden zweeg een kort oogenblik, om dan met stemverheffing te vervolgen: I «.j uc Welnu, als Malloy het niet gedaan lichten had uitgedraaid zooals dr Fel - heeft, als we gelooven, wat Miss Haskefl ->-* «- en Miss Patton vertellen en deze belde dames dus evenmin verdenken, en als ten slotte miss Conner niet weer terug gekeerd Is om hem te dooden wie is dan de dader? Of we houden vast aan de theorie, dat het mr. Buckner moet zijn geweest, omdat hij de laatste was, die, zoover wij weten, Revls levend heeft ge zien, of we moeten aannemen, dat een ander, iemand wiens naam tot nog toe niet genoemd was, den moord heeft ge pleegd. En dat is hetgeen Ik zou willen heeft in een onderjioud jfiet een journa- I list verklaard, dat hij op alle punten de I mededeeling bevestigt, die hij aan Mus- solini heeft verstrekt en dat deze mede- deeling in overeenstemming was met de gedachte van de regeering te Tokio. j Hij voegde er ditmaal aan toe, dat Ja- pan belangen van commercleelen aard in Abessynië te beschermen heeft en dat Japan in December a.s. een gezantschap te Addis Abeba in het leven zal roepen. Het blijft echter juist, dat Japan geen politieke belangen heeft in Abessynië, doch het kan niet goedvinden, dat zijn uitvoer naar dit land wordt belemmerd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)t i5 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 ’’egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerde!) prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ■-."•SS® samenhangende operaties, lëëele en vooral andere, zonder een ihelder hoofd, een vlug bewttingsvermogen em het vermogen haar inzicht in koene daden om tezetten, zou ze nooit de (hoogte bereikt hebben, vanwaar men haar heeft zien neersmiaikken. Haar hoogmoed is henhai^tielijk voor den val ge komen en na elike^-al (herstelde ze zich. Ze kende de knepen om zich zoo lang mo gelijlk aan den straffendein arm der gerech tigheid te onttrekkn. De eene onderneming na de andere werd opgezet en dit alles was sdhyn, want op een vooee, zoo niet rotte, publiciteit ge bouwd. De velen, die haar steunden, konden dit niet doorzien. Zy alleen bestuurde dat verbijsterende raderwerk en liet anderen voor haar werken. Ze betaalde hem, goed en het was haar streven de Gazette du Franc tot een blad- te maken, waarvan de behoorlyk geredi geerde rubrieken datgene moesten maskee- ren, waarom het haar, op de keper be schouwd, alleen te doen was. en had’ een snelheid van 295 K.M. per uur. De piloot Popof en de ingenieur Jegoref zagen nog kans met hun parachuut uit het toestel te springen, doch de werktuigkundi ge Totof kwam om het teven. Popof en f caa ui iu>c Jegorof hebben voor him getoonden moe'i zoekt, her- de oAie van de Roode Ster ontvangen, ter- kende -haar niet. "Ti1 de omgekomen werktuigkundige op Als een leeuwin- heeft ze voor haar vrij- kosten van den staat zal worden -begraven heid gevochten, want voor deze hevig le- vende, van de eene spanning ,in de andere stormende vrouw, moest het gevangen zit ten een marteling zijn. ZondJer een omvat- tenden blik in het geldwezen en daarmee der belde anderen een bekentenis van schuld te lezen. Grimes Buckner klonk Darden’s conclusie als een verlossings boodschap in de ooren. Een langzame, diepe zucht van onuitsprekelijke verlich- ting kwam over zijn lippen. SLjn dit opzicht zou. miss Patton ons i van dienst kunnen zijn, bracht Tom Mal- I loy onverwachts in het midden. Darden keek haar vragend aan. Is dat goo? zei hij. Dan is nu de tijd voor u gekomen om te spreken. Ja. bevestigde miss Patton, maar ik doe het-’ongaarne. Ze sprak langzaam en moeilijk. Een jaloersche vrouw, ging ze pathetisch voort, maar ook een op vliegende vrouw! En de vrouw, van wie Revis m.ij den vorigen Zondag vertelde, Is óók driftig. Ik had met haar te doen, dat heb ik u al eerder gezegd, mr. Dar den. Hij voegde erbij, dat hij haar zóó had... Miss Patton Vief haar rechterhand op en balde die een vuist met het wel sprekende gebaar, dat de detective reeds van haar gezien had. Hij zei: door haar dwaasheid word ik gewaar wat Buckner weet. Zij kan bij het materiaal, waar het mij om te doen is. Maar de manier, waarop hij haar uit lachte, waarop hij zich vroolijk maakte over haar die vervulde mij met mede lijden voor haar. Met een klagelijken zucht zweeg ze. Beschreef hij haar? vroeg Darden. En of! Het was grof en brutaal. Hij bespotte haar, omdat ze oud en leelijk was, omdat ze zich verbeeldde, dat hij it» van PRESTO geen r aan U heeft recht. PRO A ’1-091 H GUIJIISGIE COURANT. ■F

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1