E (bank I 52 608.99 I oo»|. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 18868 Woensdag' 24 'Juli ISSB 74“ Jaargang bergambacht, BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen ZAL HET MINISTERIE COLIJN AFTREDEN BUITENGEWONE MINISTERRAAD. BESLISSING VAN HET KABINET-COLIJN DONDERDAG VERWACHT. I Hedenochtend is de Ministerraad in buitengewone zitting bijeengekomen om, overeenkomstig de gisteren avond door Minister Colijn in de Tweede Kamer afge legde verklaring zich te beraden over de politieke situatie. Een definitieve beslissing over het aan de Kroon uit te brengen advies zal in een morgen te houden Minister raad genomen worden. HET KABINET WIL HANDHAVING VAN DEN GAVEN GULDEN. Ten aanzien van de zitting van den Ministerraad van hedenochtend kan alleen nog worden medegedeeld dat daarin het Kabinet opnieuw zjjn wil heeft bevestigd om, zoo noodig met de krachtigste middelen, op te treden tot handhaving van den gaven gulden. Het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Het huis zonder licht BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I4IEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Schorsing van de behandeling van het Bezuinigingsontwerp. 2.50 p. p. BUITENLANDSCH NIEUWS. Lutiheir. FEUILLETON. (Wordt vervolgd.) Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bfl onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. recte aanvallen), in welken vorm dan ook, te beschermen. soliede Boek- >r de plaatsing het pact-Kellogg het nastreven tlonale doeleinden door middel Speciale Reclame-aanbiedingen van GEBR. v. GOG. Alléén MAANDAG* 29 JULI ’t geheele Gooi tot Zuiderzee 2.20. DINSDAG 30 JULI Arnhem etc WOENSDAG 31 JULI ’t Eiland Texel 5.— p. p. met inbegrip van boot en luxe wagen op Texel. Bespr. nu! NIEUWEHAVEN 124. •patel i> ar ll MM nspac- 't aan utuum kraag igituk •n.... ord. world „Leve Colijn”. De belapig.stelling buiten het gebouw der Kaimer was des avonds nog grooter dan des weten wilt, wat werkelijke liefde is, luis tert dan naar het volgende: Na den moord kwam ik aan-Revis' bed en on derzocht de wond, die een eind aan zijn leven had gemaakt Miss Haskell en Mal loy bevonden zich achter mij. Ik had rondgekeken om de revolver te vinden, waarmee de daad gepleegd was, doch het wapen niet gevonden. Ik weet nu, dat het zóó op den grond was gevallen, dat ik het, van de plaats waar ik stond, door een plooi in het vloerkleed niet zien kon. Malloy zag de revolver, raapte haar, blik semsnel en geruischloos op, en liet haar ongemerkt in miss Haskell’s zak glijden. Hij had het wapen onmiddellijk als haar eigendom herkend. Zooals ik al te ken nen heb gegeven, dacht hij toen, dat zij Revis had gedood hij veronderstelde, dat ze misschien gedwongen was geweest uit zelfverdediging op hem te schieten. En de heele week heeft deze jonge man, opdat geen schaduw van verdenking zou vallen op de vrouw, die hij liefheeft, en hoogacht, het zich zonder één woord laten welgevallen, dat de verdenking in haar volle zwaarte op hem rustte; hij ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. >ORWEG tusschen Rome en Addis Abeba mocht uitbreken, minstens tegenover Abessynië een welwillende neutraliteit zal betrach ten. En nu de tweede desillusie der Itali anen: de Japansche ambassadeur te Ro me legde verklaringen af, waaruit de Ita lianen al te gretig afleidden, dat Japan een volstrekte onzijdigheid in acht zou nemen. Het is Hirota. de Japansche mi nister van bultenlandsche zaken, geweest die het Japansche standpunt heeft ge preciseerd en wel in dezer voege: Japan neemt weliswaar een absoluut neutrale houding aan tegenover de beide partijen, die bij het conflict zijn betrokken, maar het zal niettemin met aandacht de ver dere ontwikkeling van het geschil blij ven volgen, daar het, evenals Engeland en Frankrijk, in zooverre bij het conflict in politiek opzicht is geïnteresseerd, dat de loop van zaken in Oost-Airika Japans economische belangen eventueel ongun stig kan beïnvloeden. Tezelfdertijd, dat Hirota dit standpunt bekend jnaakte, ontstond er tusschen Rome en Tokio een geschil over den invoer van Japansche waren in Abessynië. Italië teekende er verzet tegien aan, dat Japan steeds meer waren naar het rijk van den negus ex porteerde. Dit protest werd door Japan afgewezen. Tevens vestigde de vertegen woordiger der Japansche regeering er te Rome de aandacht op, dat in de Italiaan- sche pers t optreden van Italië in Abes synië op een lijn werd gesteld met het optreden van Japan in Mandsjoerije. Deze vergelijking ging, naar hij meende, mank. Vandaar dat hij er te Rome op aandrong, dat de Italiaansche regeering de pers er toe zou aansporen een gema tigder toon aan te slaan, opdat de be trekkingen tusschen Japan en Italië geen onaangenaam kakater zouden gaan dra gen. De Italiaansche pers heeft zich echter niet gematigdintegendeelzij Is in hevige woede ontstoken; in de fascisti sche pers wordt thans Japan, vooral nu bovendien te Tokio anti-Italiaansche en pro-Abessljnsche betoogingen zijn ge houden, uitgemaakt voor al wat leelijk IS en vooral wordt Japan van hypocrisie beschuldigd, nu het rept van eerbiedi ging der twee verdragen, waaraan Japan zeil tot dusver maling heeft gehad: pact van Kellogg en Volkenbondshandvest. ENGELAND. Ongeval bij de groote Erigelsche luchtman oeuvres. Tydens de groote nacht-luchtmanoeuvres die boven Londen en de omliggende graaf schappen worden gehouden, is tegen mid dernacht in het graafschap Surrey een bommenwerper vernield. Het toestel kwam bij de landing met zulk een kracht neer dat het in brand vloog. Van de 5 inzittenden liepen drie ernstige ver wondingen o|p, die echter niet levensgevaar- lijlk zijn. deren op te offeren, wanneer dat voor de vervulling van haar eigen minderwaar dige wenschen noodlg was! Ze doodde hem, nadat hij haar dien avond gehoond en beschimpt- had, omdat ze er niet in geslaagd was hem den geheelen inhoud van het ontwerp-verdrag te verschaffen. Bitter teleurgesteld doordat het hem niet gelukt was senator Buckner te dwingen, stortte hij de volle maat van zijn hoon uit over haar geloof, dat hij haar lief had. Hij legde haar cynisch uit, hoe hij haar geëxploiteerd had. Zijn vlijmende spot dreef haar tot razenij. In een vlaag van jaloersche woede was ze met een re volver naar hem toegegaan. En toen hij voor haar „liefde” - Darden sprak het woord met striemende minachting uit den neus optrok, schoot ze hem dood. Ze schoot hem dood, terwijl hij haar uit lachte. Zóó zit de zaak. Plotseling flitste een inspireerende ge dachte door zijn geest; hij wist thans, wat de beste manier was om Mary te helpen, haar uit haar doodelijke apathie los te rukken. En hij sprak: Liefde tusschen die twee? Als u De Italianen verbolgen over de houding van Japan. Washington en Tokio contra Rome. Naar het Amerikaansch van JAMES HAY Darden’s tactiek richtte zich thans meer en meer er op, Mary's belangstel ling te prikkelen, een bres te schieten In den muur van lijdelijkheid, waarachter «e zich verschanst had. En hij zei, dat hij die vrouw zeven jaar geleden gekend had? Ja, dat zei hij. Dat klopt, viel Darden in. Hij kende haar en exploiteerde haar om ten slotte door haar gedood te worden door een vrouw, die in haar hart geen zier beter waS dan hijzelf. Ze was even arglistig als hit Had net zoo weinig bezwaar om an- De conclusies van Mr. Aalberse. Aangerien de conclusies van Mr. Aalber se slechts in een deel onzer vorige oplage konden worden opgenomen, laten Wij deze hier nog eens volgen: Het eenstemmig antwoord van de Katho lieke Kamerfractie, in enkele stellingen sa mengevat, luidt als volgt: 1. Evenwicht in de Ryikabeigrooting kan alleen dan werkelijk worden bereikt, wan neer voor het bedrijfsleven door maatrege len van wetgeving en' bestuur de weg, zoo ver als maar mogelijk is, wordt vrijge maakt, om op rendabele basis aan het eco nomisch verkeer deel te nemen 2. Alleen door aldus de mogelijkheid te schapen tot gezondmaking van het be drijfsleven kan ook de toenemende werke loosheid worden gestuit, en werkbehoud en werkverruiming wezenlijk worden bevor derd, waarbij niet slechts economische, maar vooral ook groote zedelijke goederen van het volk op het spel staan. 8. In een krachtdadig streven om het aldus omschreven doel te bereiken, zou doelmatig passen een complex van sluiten de maatregelen, waardoor over de geheete lijn kosten en prijzen, zoover en zoo spoe dig als mogelijk is, worden gebradht op een niveau, waarop de mogelijkheid tot deelne ming aan het economisch vei'keer nationaal en internationaal,, kan worden behioudlen, en die deelneming daadwerkelijk wordt gest*. muleerd. 4. Het Kabinet heeft de tot standkoming van zulk een complex van maatregelen toe dusver niet bevorderd, wijst het ook thans af, en gaat voort op den weg van regulee- rend ingrijpen, in het aanpassingsproce deels remmend, deels stlmuleerend. 5. Door deze houding van het Kabinet wordt eeneraijds de mogelijkheid steeds kleiner om door middel van een complex van sluitende maatregelen verlichting te brengen voor staats- en volkshuisvesting, terwijl anderzijds de drang steeds krachti ger zal worden naar maatregelen op mone tair gebied als hulpmiddel in het noodzake lijke aanpassingsproces. 6. Daarom kunnen noch het streven van het kabinet om door op zichzelf onontbeer lijke verlaging van de openbare uitgaven evenwicht in de Rij ksbegroo ting te berei ken, noch de voornemens ten aanzien van vender doorgevoei&e industrialisatie, ho-i noodzakelijk dieze op zichzelf ook zij, ge dragen worden dioor een geloof en vertrou wen, althans door het Kabinet van ons ge vraagd. Ik had het al veel eerder moeten doen, maar... maar ik verkeerde in de mee- ning, dat het uit zelfverdediging gedaan was. als gevolg van een bedreiging. Ik ben bedrogen en ontgoocheld; ik ben al heel lang bedrogen.’ Een uitdrukking alsof ze lichamelijk pijn had, kwam op haar gezicht. Het ongeluk was. dat ik voor ieder een van wie ik kon aannemen, dat die zich tegen hem keerde, sympathie moest koesteren hij was wreed, onbeschrij felijk wreed, en laag. Dat had hij mij maar al te duidelijk bewezen. Maar nu nu er van liefde gesproken wordt Ze ging overeind zitten, keerde lang zaam haar hoofd naar miss Colvin en boorde haar blik in Addie's onrustig knipperende oogen. jij. er klonk peillooze smart in haar stem Jij hebt hem gedood! En jij was zijn handlangster. De minister-president, dr. Colijn heeft aan het begin van de Tweede Kamerzitting van gisteravond een verklaring afgelegd, waarin hij herinnerde aan de verklaring van den voorzitter van de R.K. Kamerfrac tie, dat wanneer gestemd zou moeten wor den over een motie van vertrouwen in de regeering, de geheele Katholieke fractie haar stem daaraan zou onthouden. Hoewel zulk een motie niet is ingediend, aldus minister-presadent, en daarover dus niet gestemd 'kan worden’, houdt deze verklaring een ondubbelzinnige veroordeeling in van het algemeen regeerbeleid, met name op sociaal- en economisch gebied Een soortge lijke verklaring is afgelegd door de Soc.-De- mocratasche en Communistische Kamerfrac ties, benevens door «enige op zich zelf staande leden, der Kamer. Waar aldus de meerderheid der Kamer haar afkeuring te kennen gegeven heeft over het regeerbeleid, waarvan het bezuinl. gingsontwerp slechts een onderdeel is, is het kabinet tot het besluit gekomen, dat het thans gewenscht is de schorsing van de behandeling van dit ontwerp te verzoeken teneinde zich te beraden en de Kroon van advies te dienen. De beraadslagingen zijn hierop geschorst. De volgende Kamerzittingen gaan in ver band hiermede niet door. Hedenochtend Ministerraad. Hedenochtend is een ministerraad gehou den ter vaststelling van het aan de Kroon uit te brengen advies. middags Toen dr. Cnlyn zich naar ztfn auto begaf, werd hij luide toegejuicht, en het ,/Leve Colijn” was niet van de lucht. Het gedrang was soms zoo groot, dat de auto niet verder kon rijden. De gulden blijft beschermd. Kort na het bekend worden van de ver klaring van Minister Colijn bereikte ons nog de volgende verklaring van den Regee- rings Persdienst: Naar aanleiding van de verklaring door Minister Colijn gisteravond namens het ka binet in de Tweede Kamer afgelegd, wordt er ter voorkoming van alle misverstand de aandacht op gevestigd, dat het kabinet niet als demissionair beschouwd mag worden. Het kabinet kan pas zoodanig genoemd worden, wannee^ het beraad, tot het houden waarvan het op grond van de politieke situatie aanleiding vond, er toe leidt dat het kiezende tusschen aftreden en Kameront binding, aan de Koningin zyn ontslag aan biedt Het kabinet blijft in functie en er veran dert zoolang het zijn verantwoordelijkheid draagt, niets aan het regeeringabeleid. Dit betreft ook het regeeringsbeleid ti).v. on ie munt. Ook te dezen aanzien blijft het kaibl-- net-Colijn op zijn post en met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie huldigt het onveranderd! het afwijzende standpunt i door den voorzitter van den Ministerraad en dien. Minister van Financiën Vrijdag J.I. uiteengezet. Hieruit kan tevens worden af- geleid, dat het kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maatregelen zal mi men om den gulden tegen directe of Indl- heeft er zelfbewust naar gestreefd om in de oogen der autoriteiten zoo verdacht mogelijk te schijnen! Om de vrouw, die hij liefheeft te redden, heeft hij... De stem van miss Haskell deed hem abrupt den zin afbreken. Hij hoeft nu niet langer meer onder die verdenking gebukt te gaan, zei ze. Darden deed een stap achteruit; zijn armen vielen slag langs zijn lichaam. Het succes van zijn laatsten psychologi- senen zet overweldigde hem de ver schrikkelijke tooverban om Mary was ge broken. Het oogenblik is nu gekomen om een verklaring af te leggen, vervolgde ze. Ze sprak afgemeten, maar zonder een enkel' gebaar. Haar lichaam scheen nog niet uit de verstarring van het lijden op gewekt haar woorden kwamen met die diepe, onnatuurlijke alt, die Darden al eens eerder gehoord had. In het vertrek heerschte een haast tastbare stilte: een atmosfeer was als met electriclteit geladen. Ik kan zeggen, wie de schuldige is. Ik zal u vertellen hoe ik het ontdekt heb. (.(HIMH E COURANT. Uit den aard der zaak blijft het ern stige geschil tusschen Abessynië en Italië de hoofden en harten van mlllioenen menschen bezig houden. Optimisme is nauwelijks meer op zijn plaats. Wel Is thans bepaald dat de Volkenbond vol gende week zal bijeen komen, maar wan neer niet alle teekenen bedriegen, zal op deze bijeenkomst minder worden ge streefd naar een vermijding van een oor log, dan naar een redding van den Vol kenbond of wat daarvan is overgebleven. Wel schijnt het Britsche kabinet een be slissing te hebben genomen, hierop neer komend, dat bij de regeling van het con flict niet aan de Volkenbondsprincipes mag worden getornd, maar door velen wordt gevreesd, dat desondanks Italië zal worden ontzien. De kansen zijn dan ook groot, dat men liever de fascistische troepen Abessynië ziet binnenrukken dan dat men Italië kwijt raakt als Volken bondslid. De onvermijdelijkheid van den oorlog is overigens in menig Interview door Mussolini geaccentueerd. Italiaan sche autoriteiten hebben bovendien her haalde maien onverbloemd te kennen gegeven, dat Italië kolohiaal gebied noor dig heeft. Wanneer Abessynië een Itall- aansch protectoraat wenscht te aanvaar den, kan een oorlog achterwege blijven; wenscht het dat niet en zulks is in derdaad het geval dan zullen de wa penen beslissen. De Italianen zijn geprikkeld en verbol gen. Eerst hebben de Engelschen hun he vige ontstemming gewekt, omdat Groot- Britannië, dat den Volkenbond al te na drukkelijk bij de oplossing van het ge schil wilde betrekken, de Italiaansche expansleplannen dwarsboomde. Nu zijn er, tot overmaat van ramp, nog twee „afschuwelijke misverstanden” bij geko men. Aanvankelijk huldigde men te Rome de opvatting, dat de Ver. Staten tegen over Italië een vrij welwillende houding zouden aannemen. De ontnuchtering en wel een heel wreede ontnuchtering volg de spoedig. De zaak was deze, dat de Ita lianen een verkeerde conclusie hadden getrokken uit staatssecretaris Hull's ant woord aan de Abessijnsche regeering. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken heeft naderhand, ter verdui delijking van Amerika’s standpunt, laten uitkomen, dat zijn regeering groote be zorgdheid koesterde ten aanzien van de gebeurtenissen in Óost-Afrlka, dat de vrede, alleen reeds om economische rede nen, behouden diende te blijven en dat van na- van een oorlog nadrukkelijk verbood. M a w de Amerikaansche iregeering herinnerde er de Italiaansche aan, dat zij zich aan ver- dragsschennis zou schuldig maken, wan neer zij tot den aanval mocht overgaan. Ten overvloede heeft de Amerikaansche regeering door den plaatsvervangenden staatssecretaris Philipps nog eens laten herhalen, wat Huil reeds eerder uiteen zette. Een en ander beteekent derhalve, dat Amerika, wanneer inderdaad een oorlog Een goede daad, ter rechter tijd gedaan, doet dubbel goed. 1. L ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i i5 regels 1.30, eike regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1-56, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 5L25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte, Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóói aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1