HOOGSTRAAT 13 Gemeenteraad van Gouda. Fusie Gemeentebedrijven en Diensten. Uitvoering Rioleeringsplan Derde Zóne. EEN KLEINTJE EEN KWARTJE Ueurs van Amsterdam. Verplaatst ADR. ENGELHARD BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana op De Kaag. H. K. H. Prinses Juliana, die Donder- .dag een bezoek heeft gebracht aan den penningmeester van de Kon. Ned. Zeil- vereeniging De Kaag, mr. E. E. Menten te Warmond, bi) wien Zij de thee heeft gebruikt en in wiens motorboot Zij daar na een tochtje heeft gemaakt over de Kagerplassen, heeft Zaterdag andermaal een bezoek gebracht aan de Kagerplas- sen om een deel van de zeilwedstrijden bij te wonen, welke ter gelegenheid van het zilveren feest van De Kaag werden gehouden. Het bezoek was geheel incog nito. Nadat ook ditmaal H. K. H. ten huize van mr. Menten de thee had gebruikt, werd in zijn motorboot naar de Kager plassen gevaren. Behalve mr. Menten be vonden zich aan boord de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en Minis ter van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, de burgemeester van Lelden, mr A. van de Sande Bakhuyzen, de burge meester van Warmond, de heer A. J. L. Ketelaar, de burgemeester van Alkemade, mr. J. W. Peek en de dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijpland, mr. P. A. Pijnacker Hordijk Aan de Kagerplassen gekomen, stapten de Prinses en Haar gezelschap over in de Zonnety IV, waarin de voorzitter en de secretaris van De Kaag, de heeren ir. Van Hoolwerff en Doedens, gezeten wa ren Nadat beide heeren aan H. K H. waren voorgesteld, werd met deze motor boot een tochtje gemaakt over de plas sen, waar toen de wedstrijden in vollen gang waren. Hoewel het weer niet zoo warm en zonnig was als de vorige dagen bleek het tochtje zeer in den smaak van de Prinses te vallen. Tijdens den tocht liet de Prinses zich door de leden van het bestuur van De Kaag omtrent de wedstrijden inlichten. Vooral de wed strijden der drie jollenklassen en van de Regenbogen A. werden door de Prinses met groote belangstelling gevolgd. Hierna is H. K. H. naar Warmond te ruggevaren en per auto naar den Ruy- gen Hoek vertrokken. OFFICIEEL ONDERZOEK DE „GAAI". Vborloopige mededeeling van het Zwitsersche Departement van Luchtvaart. Eén groote vraag blijft Omtrent het tot dusverre 'bereikte resul taat van het onderzoek naar den raahp van de „Gaai" bij Han San Giaoomo (Misox) deelt het Eidgenösmsohe Luftamt mede: >,het onderzoek is thans in zooverre af gesloten, dat een overzicht over de tot het ongeluk leidende omstandigheden verkregen kon werden. Het onderzoek naar détails, die eerst bij het opruimen van de overblijfselen toegankelijk werden en nasporingen inzake de radio- en meteorologische dienst, zijn nog aan den gang. Onder voorbehoud val. de resultaten van deze détail-nasporingen kan over het waarschijnlijke verloop het a de meteoro- kan aangenomen dat de piloot in den loop van een hevig onweer dat vooral in het nalbij de plaats des onheil® gelegen Mesocco aanzien. lylke verwoestingen iheeft aangericht (weg spoelen van bruggen en gebouwen), trachtte in het gdbiedl van dien Sint Bernhardt uit zicht op den grond; te krijgen en over der. pas naar het Noorden te vliegen. Daarbij werd1 het vliegtuig door wolken ingesloten in de dalketels ten Zuiden van San Bernar- (fiort, zoodat het eerst geruimen tijd in een kleinen kring mloest vliegen, teneinde dan een uitweg naar benedien in den aanzienlijk grooteren dalketel van den Piam San Gla- oomo te vinden. Na een oriënteeringsroiw- vhicht was de piloot voornemens daar klaar blijkelijk een noodlanding te verrichten met ingetrokken landingsgestel op een lang zaam stijgende Alpenweide, die wel had 1 gelukken zonder persoonlijke orage- Door de ongewone omgeving van den nauwen dalketel, het lage wolkendek en den zwaren regen werd deze noodlanding ten zeerste bemoeilijkt. Mogelijk hdbben daarbij ook nog de kabels en masten var een draadbaan voor houttransporben een ro* gespeeld, zoodat het vliegtuig ten slotte in de curve voor het begin van de nood landing op ongeveer 50 M. hoogte snelheid verloor, voorwaarts tusschen de dennen viel en bij hfet neerslaan verpletterd werd. Er zijn geen aanwijzingen waarom de piloot die van ouds beproefde methode van het passeeren der Alpen op groote hoogte niet heeft gevolgd. Volgens de hem toegezonden weer-advie- zen zou die mogelijkheid hebben bestaan op groote hoogte er door heen te komen, zon der door wolken of onweer gestoord te wor den. Eenigerlei technische gebreken aan het Douglas-toestel of zijn motoren kondein tot dusver niet worden geconstateerd. 469e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekkirtg van Woensdag 24 Juli. Prijzen van 20. 40 370 447 546 880 11^4 1138 1145 11140 1248 1250 1407 1889 1016 2213 2593 2720 3370 3495 3730 41.33 4204 4648 4673 4683 4916 4984 4089 5408 5556 5719 6007 6488 6557 67122 6824 6869 7030 7575 7899 8221 8294 8446 8716 9030 9294 9569 9982 10562 10884 10711 11121 11212 11532 11563 11798 112883 13055 13119 13204 13302 13691 13735 14003 14116 14168 14252 14708 14934 16100 153/17 16704 15841 16124 16254 16396 16974 17709 17702 17011 18057 18168 18198 18280 18399 18482 18672 18696 18846 189T 19095 19124 19127 19299 10492 10869 19878 20388 20440 20029 Zitting van I>insdag 23 Juli, 8 uur n.m. De geloofsbrieven van den Nieuwen Raad goedgekeurd. Huurverlaging woningen Kaarsenfabriek aangehouden. Gróndverkoop voor Garagebouw nabij de school in de A. G. de Vrijestraat toegestaan. Herziening van de bezoldiging van het Politiepersoneel. Wijziging der jaarwedde van den Commissaris van Politie. Gewijzigde Regeling van de Wethouderspensioenen. spr. van oordeel dat de kooper van dit per ceel zou behooren te worden verplicht het hoofdriool en de huisaansluitfngen te on derhouden op de plaats waar nu de inry zal worden gebouwd. De bestrating vereischt daar bovendien groot onderhoud. Spr. begrijpt niet dat men hier niet den zelfden weg bewandelt als indertijd met het terrein aan de Gravin Jacobastraat. Op grond Van al deze motieven zal de soc.-dem. fractie tegen dit voorstel stem men. De heer POLET (a.r.) herinnert aan de school aan de Eerste Kade, die langs de spoorlijn is gebouwd. Het advies van het schoolhoofd was niet afwijzend, bezwaren tot verkoop voor de school zijn er niet ver- De Gemeenteraad is gisterenavond onder voorzitterschap van Burgemeester Gaar- landt in voltallige zitting bijeen geweest. Mededeelingen. Goedgekeurde Raadsbesluiten. Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 9 Mei 193o tot verkoop van grond aan de f*f.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, Kaarsen en Chemische Pro- dusten; het raadsbesluit van 18 Mei 1934 tot wijziging der Bouw- en Woningverordening voor de Gemeente Gouda; de bij raadsbe sluit van 24 Maart 1930 vastgesteld en 4 September 1933 gewijzigde verordening op de monumentén voor de Gemeente Gouda; het raadsbesluit van 10 Mei 1935 tot vast stelling eener nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting in de gemeente Gouda; het raadsbesluit van 23 April 1935, tot aan vulling van het raadsbesluit van 18 Febr. i960, tot aankoop van grond van deze pro vincie. De heer MIDDELWEERD (r.k.) vraagt naar aanleiding van de opmerkingen van Ged. Staten over de gewijzigde Bouw- en Woningverordening of een nieuw ontwerp van deze verordening kan worden tegemoet gezien, waarop de VOORZITTER een be vestigend antwoord geeft. Aanhouding praeadvies van B. en W. op het voorstel-Sanders huurverlaging woningen Kaarsenfabriek. B. en W. deelen mede, dat zy hun voor stel tot het geven van prae-advies op hei voorstel der raadsleden W. Sanders c.s. be treffende verlaging huur woningen Kaar senfabriek zullen aanhouden totdat het re sultaat der regeeringsmaatregelen tot be perking der vaste lasten bekend is. De heer SANDERS (s.d.) had niet ver wacht dat van B. en W. in dezen tyd een streven zou mogen worden verwacht tot tegengaan van huurverlaging. Spr. zou wenschen dat B. en W. los van de circulaire van den Minister praeadvie.s zullen uitbrengen op het hier genoemde voorstel. De VOORIZITTER deelt mede het beter te achten met het praeadvies te wachten tot dat de resultaten van het vaste-lasten-ont- werp bekend zijn. Vergunning hoogspanningskabel. Ged. Staten hebben vergunning verleend voor het leggen en exploiteeren van een hoogspanningskabel ten behoeve van de levering van electrischen stroomkan de fa. H. van Vlaardingen te Gouderak. Alle mededeelingen zyn voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen Stukkén. Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Geloofsbrieven nieuw benoemde raads leden. De geloofsbrieven van de nieuw benoem de raadsleden. Deze worden nagezien door een commis sie bestaande uit de heeren Van den Endt, Maaskant en Heerkens; na goedkeuring wordt tot toelating der nieuwe leden be sloten. Jaarverslagen. De jaarverslagen 1934 van de Gemeente- Lichtfabrieken, den Havendienst, het Ste delijk Museum van Oudheden, den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst worden voor kennisgeving aange nomen. Ontslag Dr. J. G. Rups als curator van het Gymnasium. Dr. J. G. Rups heeft ontslag genomen als curator van het Stedelijk Gymnasium. Aanslag gehandhaafd. De Raad van Beroep voor de directe be lastingen II te Rotterdam heeft de Raads- beslissing van 11 Maart 1935 van den aan slag van de Stoomwasschery „De Pelikaan" yoor het loozen van afval- of ander bedryfs- water gehandhaafd. Suppl. begrooting Gasthuizen. De door Regenten der beide Gasthuizen ingediende suppletoire begrooting is goed gekeurd. Adres bewoners A. G. de Vrijestraat c.a. Door de- bewoners en/of eigenaars der wo ningen gelegen aan de A. G. de Vrijestraat 3—7, H. van Alphenstraat 52—68, Corn. Ketelstraat 3844 en 44 ac is een adres ingediend beoogend den voorgestelden grondverkoop nabij de A. G. de Vrijestraat af te wyzen. Herstemming over het voorstel tot aan houding van het voorstel tot verkoop van grond, gelegen nabij de A. G. de IV rij est raat aan den heer G. Nier- meijer. De heer VAN TRIET (e.g.) vraagt nadat tot behandeling van het voorstel is besloten het woord. Spr. vraagt of de gestelde pry's van 3.niet te laag is, temeer waar voor een ander perceel ƒ7.'wordt gevraagd, al is spr. het er mee eens dat het een on gunstig stuk grond is. De heer MIDDELWEERD (r.k.) vraagt of het uit een oogpunt van veiligheid niet beter is dat stuk grond aan de school t« houden. De heer DESSING (r.k.) verklaart dat de Commissie unaniem van oordeel is dat de pry's van ƒ3.verantwoord Is. De heer SANDERS (s.d.) is van meening dat de gemeente dit stukje grond niet moet verkoopen, tenzy voor een behoorlijken prijs. Spr. gelooft niet dat een lid er voor zou zyn dat een school zou worden gebouwd naast een garage met werkplaats. Door dit voorstel zal deze toestand practisch ont staan. Op grond van de veiligheid is spr. tegen verkoop van dezen grond. Voorts is De heer MUYLWIJK acht de argumenten van den heer Sanders zepr overdreven. Spr. woont vlak by een gatage en werk plaats, maar van die werkplaats heeft spr. nooit last. Wethouder DONKER (r.k.) noemt de argumentatie van den heer Sanders ook niet juist. Twee schoolhoofden hebben geen bezwaren geopperd; by de Gravin Jacoba straat is geen anderen weg behandeld. Het is de bedoeling van den bouwer steeds ge weest hier een garage met werkplaats te bouwen. Het zou niet redelijk zyn daartegen thans bezwaar te maken. Spr. wijst ook op de bestaande garages, o.a. de Ford-garage, die omgeven is door groote openbare gebou wen. Daarvan is nooit last ondervonden. In de overeenkomst staat dat de bouwer de zijl zal moeten onderhouden. Spr. ver wacht geen moeilijkheden. De VOORZITTER merkt op dat de school hoofden er geen bezwaar tegen hebben ge opperd, hoewel zij er niet op gesteld zyn een deel van het schoolterrein te zien af nemen. Voor het denkbeeld van den heer Sanders zou iets te zeggen zyn indien de bewoners van de bijliggende huizen den grond voor denzelfden prijs zouden koopen. De heer SANDERS (s.d.) repliceert en handhaaft zyn argumenten. Spr. zou toch willen dat aan de bewoners zou worden ge vraagd of zy dat terrein zouden willen koo pen of huren. Thans wordt met hun belan gen niet gerekend. Het oordeel der Schoolhoofden aanvaardt spr. onder reserve Oji grond van de uitlating van één hunner dat het zyn tyd wel zal uitduren. De VOORZITTER toont zich verbaasu over deze uitlating. De heer DESSING (r.k.) zou het niet juist achten dat dit voorstel zou worden uitgesteld, daar de movelykheid zou be staan dat de kooper zich later aan de voor waarden wil onttrekken. De heer ZANEN (e.g.) is het er niet me de eens dat met de belangen van de bewo ners daar niet zou worden garekend. Dat is wel degelijk het geval. Spr. gevoelt wel voor de argumentatie van den heer Sanders en zou daarom in overweging willen geven de bewoners in de gelegenheid te stellen het terrein te koopen of te huren. .Maar dan be hoort de heer Sanders zijn onjuiste opmer king terug te nemen. Na repliek van wethouder DONKER dient de heer SANDERS c.s. een niotie van orde tot uitstel in in den geest als door hem be doeld, welke motie verworpen wordt. Het voorstel tot verkoop van den grond wordt daarop aangenomen met 12 st. voor en 9 tegen. (Tegen de 7 leden der S.D. A.P. en de heeren Zanen en Middelweerd.) Het voorstel tot herziening van de be zoldiging van het politiepersoneel. De heer SANDERS (s.d.) verklaart zich accoord met dit voorstel, nu het Georg. Overleg daarover is gehoord en het heeft aanvaard. Spr. vraagt te willen overnemen dat deze regeling 1 Aug. zal ingaan. De VOORZITTER zal over den datum van 1 Aug. nog spreken. De heer SAiNDERS verklaart zich er tegen dat B. en W. aan zich de bevoegdheid hebben getrokken om het aantal dienstjaren reeds in politiedienst doorgebracht, al of niet by hun aanstelling te doen meetellen. De heer MIDDELWEERD (r.k.) wil de periodieke verhoogingen zoodanig geregeld zien dat niet 8 verhoogingen van 50.— doch eerst van ƒ100.worden toegekend, met het oog op de m De VOORZITTER merkt op dat iemand, die zwaar getroffen wordt door de nieuwe regeling aanvankelyk 3 later 8 en daarna 15 teruggaat, om de vermindering geleidelijk te doen gaan. Dat de bevoegdheid van B. en W. tot toe kenning van meetelling van dienstjaren el ders tot willekeur aanleiding zou geven, acht spr. uitgesloten. De heer MIDDELWEERD (r.k.) acht de mededeeling van den Voorzitter onvol- Na korte opmerkingen ook van den heer BEGEER wordt het voorstel tenslotte ge heel ongewijzigd aangenomen. De regeling zal oo verzoek van de heeren Sanders en Middelweerd 1 Augustus in- plaatB van 1 Juli ingaan. Het voorstel tot wijziging der jaar wedde van den Commissaris van Po litie. Dit voorstel, inhoudend het advies aan de Kroon om het salaris met ingang van 1 Aug. 1936 nader te bepalen op ƒ4400— ƒ5400 6 tweejaarUjksche verhoogingen van ƒ200.—) wordt z. h. st. aangenomen. Hel voorstel lot wijziging van de ver ordening, regelende de aan afgetre den wethouders toe te kennen ver. of lets lean spreekwoord'lijlc lijn, „Zoo goed als HAAS' Azijn!'* De heer HEERKENS (r.k.) deelt mede dat zyn meening aanvankelijk verder ging dan thans in het voorstel is aangegeven. Spr. is echter na verdere overweging van oordeel dat dit voorstel aanneming ver dient. De heer VAN TRIET (e.g.) verklaart zich principieel tegen het pensionneeren van wethouders; daar deze niet gelyk mogen Spr. is van oordeel dat velen den huidigen tyd niet begrijpen. Volgens den Minister president moeten wy ons aanpassen. Willen wy ons aanpassen aan den geest van den tijd, dan zou alleen kunnen worden aan vaard pensionneering op de basis van de thans geldende vergoeding. MIDDELWEERD (r.k.) vraagt De of deze regeling geen onbillijkheden in houdt ten aanzien van het gemiddelde voor hen, die langeren diensttijd hebben onder vroegere regelingen. De heer ZANEN (e.g.) heeft begrepen dat een compromis noodig was om tot een resultaat te komen. Daarom is spr. mede gegaan. De VOORZITTER noemt de opmerking van den heer Middelweerd juist; een derge lijke onbillijkheid is echter niet te onder vangen. Het voorstel wordt ten slotte met alleen de stem van den heer Van Triet tegen a in genomen. Het voorstel betreffende de fusie Van den dienst van Gemeentewerken, den Reinigings- en Ontsmettings- en den Havendienst en van den dienst van het Openbaar Slachthuis c.a. en het -Markt w< De heer SANDERS (s.d.) heeft zich af gevraagd of het wel zakelyk juist is tot een besluit te komen, zonder te weten wat de resultaten van deze fusie zullen zyn. Spr. vraagt allereerst of het juist is dat de hoofdambtenaren uit de courant hebben moeten vernemen wat er staat te gebeuren. Als spr. zich tegen het voorstel zal ver klaren, dan beteekent dit niet dat hy tegen fusie is. Spr. is voorstander dat de Haven dienst zoo spoedig mogelijk in een ander be drijf wordt opgenomen. De Havenmeester is door de verminderde scheepvaart geheel overbodig. Die fusie beteekent voordeel. Met de andere diensten is het anders ge steld. Na de opwachtgeldstelling zal voor de gecombineerde bedrijven een ingenieur moeten komen wiens maximum boven fle salarissen der beide diensthoofden zal uit gaan. Spr. meent dan ook dat de eerste jaren daaruit nadeel voor de gemeente zal voortvloeien. De directeur van Gemeente werken zal toch eerst na 3 Mi jaar met pen sioen kunnen gaan. Spr. acht het dan ook beter tot dat moment te wachten. Intus- schen kan men zien hoe de fusie in andere gemeenten heeft gewerkt. De ervaring el ders opgedaan is voor fusie niet overal gun stig. Spr. stelt dan ook voor den Haven dienst by Gemeentewerken te voegen en de andere voorstellen later aan de orde te stellen. De heer ZANEN (e.g.) wyst er op dat het hier een principe-besluit betreft. Wan neer we wachten tot één functionaris met pensioen gaat of wegens ziekte zyn functie niet meer kan waarnemen, dan is het te laat. Spr. is het eens dat de Havendienst allereerst aan de orde komt. Zeker zal met de belangen van de hoofden van de bedrij ven rekening kunnen worden gehouden. Spr. ziet in deze geleidelijke fusie een werkelijk belang. De fusie zal leiden tot een gemak kelijker verhouding, die thans wel eens wat stroef is. De heer PREVOO (s.d.) verklaart zich in tegenstelling met zyn partijgenoot Sanders voorstander van het in principe besluiten tot de fusie der bedrijven. De heer POLET (a.r.) gevoelt wel voor het principe-besluit voor een fusie, maar zou gaarne eerst weten hoe B. en W. ziel. deze fusie denken. Wanneer werkelijk de eerste jaren verlies zullen opleveren, acht sp.r's fractie het beter te wachten. Dat zou dan uit de toelichting van B. en W. ook kunnen blijken. De heer MIDDELWEERD (r.k.) is van oordeel dat wanneer B. en W. zouden moe ten constateeren dat de resultaten niet zou den meevallen, dat dan nog met de uitwer king zou worden -gewacht. Daarom acht spr. het geen bezwaar om het principe-be sluit te De heer VAN SOEST (s.d.) meent dat B. en W. met het geld der gemeente vreemd omspringen. De fusie zal geld kosten. Men wil fusie tot stand brengen omdat de be drijven klein zyn geworden. Maar ze zyn klein gemaakt en dat behoeft niet wanneer de gemeentewerken maar het werk kunnen maken wat zy behooren te doen. Spr. is wel voorstander van onheffing van den Haven dienst. De heer MAASKANT (s.d.) is tegenstan der van de fusie. Spr. constateert uit buiten- landsche beoordeelingen dat een reinigings- bedryf een zelfstandig bedryf behoort te zyn. Aan den dienst te Gouda zyn nu 80 personen verbonden. Spr. acht het ook oq# juist dat dat bedryf zou worden losgemaakt van het Marktwezen. Als wordt gefusion- neerd, ziet spr. in de toekomst de aanstel ling van verschillende adjuncten komen. Wanneer het tot fusie moet komen, dan is in elk geval thans de tyd daarvoor niet rijp, maar kan worden afgewacht het moment waarop de directeur van Gemeentewerken met pensioen gaat. De heer VAN WIJK (a.r.) ziet in de aan neming van het principe-besluit geen enkel bezwaar. Het besluit toch houdt alleen in dat de Raad een uitgewerkt voorstel krygt hoe B. en W. zich de fusie der bedrijven denken. Dat zal met de cyfers worden toe gelicht. Daarom kan het voorstel gerust worden aancenomen Wethouder MUYLIWJK (a.r.) begrijpt het voorstel van B. en W. niet, daar het drie jaar geld zal kosten. Zeker kan de Ha vendienst worden gevoegd by de Gemeente- Werken of den Reinigingsdienst. De fusion- neering acht spr. echter niet verantwoord. Spr. vreest dat de Reinigingsdienst als een bijzaakje zal worden beschouwd. Technisch zal het zeker geen verbetering brengen. Spr. vraagt- of het moreel in den haak is om den Directeur van den Reinigingsdienst etc. en het Mfcrkfwezen, die dat alles heeft opgebouwd, te zeggen: „U kunt nu wel gaan." Spr. is er niet van te overtuigen dat het thans in het voordeel is van de gemeente om tot fusie over te gaan. Spr. wyst er op dat de bedoeling van het voorstel is om kost wat het kost over te gaan tot de fusie der bedrijven. Wethouder KiOEMANS (r.k.) ontkent dit laatste. Er is aan de voorbereiding t*eel werk verbonden. Zou de Raad in principe zich tegen fusie verklaren, dan zou er niet aan worden begonnen. Is dat niet het geval dan kan het plan worden uitgewerkt en aan den Raad ter beoordeeling worden voorge legd. Wethouder Mr. DE WITT WIJNEN (üb.) sluit zich volkomen aan by den wethouder Koemans en bij de raadsleden Prevoo en Van Wijk. Het zou toch te dwaas zyn Hat een voorstel tot fusie a tort en a travers zou worden doorgedreven. Spr. zal daarom niet op het betoog van wethouder Muylwyk ingaan. Het is ook onjuist wat de heer Maaskant heeft aangevoerd, om met beoordeelingen uit het buitenland te komen. We m^en rekening houden met Gouda van 3U.000 inwoners en daarvoor is toch inderdaad al die rompslomp van de bedrijven zooals die er hier zyn, overbodig. Spr. verwondert zich over de uitlating van den heer Maaskant, waar indertijd de heer Fokkers deze fusie voorstond. De VOORZITTER zegt dat B. en W. in derdaad in een fusie voordeel zien voor de Gemeente. De zaak is behoorlijk overdacht en kan, als de Raad n\et het denkbeeld ac- coord o-aat, worden uitgewerkt. Wanneer de fusie met 1 Jan. 1936 tot stand zou kunnen komen, zal het met het aanvankelyk nadeelig saldo nog wel mee- 'Theer ZANEN (e.g.) ziet in de aanvaar ding van dit voorstel het uitspreken van de wenschelykheid der fusie. Er zit dus de consequentie aan vast dat de voorstem mers de fusie in het belang der gemeente achten. De heer MAASKANT (s.d.) wyst er op dat ieder er vóór is dat de Havendienst' wordt overgebracht naar Gemeentewerken. Spr. vraagt of het mogelijk is de fusie van het Havenbedrijf los te maken van het al- gemeene voorstel. De heer VAN WIJK (c.h.) acht hétgeen de heer Zanen zegt, niet volkomen juist. Ieder die voorstemt heeft het vermoeden dat de fusie voordeel zal brengen, maar de beslissing daarover komt eerst na het uit gewerkte voorstel. Mevrouw VAN DANTZIG (B.d.) ziet in de aanneming van het voorstel toch een moreele verplichting, waaraan spr. zich niet wil binden. Daarom zou spr. een voorstel wenschen allereerst betreffende de Haven dienst en dat daarna komt een deskundig voorstel van verdere fusie om daarover te De heer PREVOO (s.d.) is van oprdeel dat wethouder Muylwyk niet zakelyk heeft geoordeeld, maar zyn gevoel heeft laten werken, dat is niet juist. De voorbeelden in de particuliere industrieën toonen genoeg aan dat door concentratie bedrijven in stand worden gehouden, die anders te gronde zou den zijn gegaan. Door een fusie worden allen die in de bedrijven werken gelijkelijk' behandeld; dat acht spr. beter kan beperking van elk be drijf, dat voor ieder en voor de bedrijven nadeelig is. Spr. behoudt zich de vrijheid voor by de beoordeeling van het uitgewerkte voorstel te stemmen zooals hy het in het belang der gemeente acht. Wethouder MUYLWIJK (a.r.) repliceert. Over drie jaar is er over te praten. Wethouder Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) repliceert en betoogt dat ook spr. zich voor behoudt om, wanneer de uitgewerkte voor stellen zeer mpchten tegenvallen, dat daar aan dan geen uitvoering zal worden ge geven. Het voorstel wordt ten slotte aange nomen met alleen de stemmen van wet houder Muylwyk en de heeren Van Soest en Maaskant tegen. Het voorstel tot uitvoering van het rioleeringsiplan 3e Zóne; aangaan vau een overeenkomst met het Ryk voor gelden, te verkrygen uit het Werk fond* 1934. De heer ZANEN (e.g.) beipieit dat dL wedk -zooveel imogely-k wordt uitgevoerd ln werkw-etrruiming. Spr. verzoekt ook onder de oogen te zien dat ook datgene wat al* werkverschaffing wordt uitgevoerd, zal worden aanbesteed. De -heer DESSING (r.k.) complimenteert het College met ihet resultaat dat door hen ie bereikt om dit voorstel den Raad te kun nen doen. Spr. vraagt naar eribele details. De heer MIDDELWEERD (rik.) vraagt of de andere door B. en W. gedachte objec ten middels het Werkfonds 1934 zijn afge wezen. Mevrouw RIESZ (Mb.) vraagt ol he.; werk in werkverschaffing zal worden op gedragen aan aannemers dan wei aan de iNed. iiexaie-Maatschaippy. l>e heer VAlN SOiESi (ejd.) vraagt of dit weivtrufcic haa kuninen worden uitgevoerd voor het bedrag waarvoor de gepieente heeft geleend. (Wethouder de Witt Wynen: Er is nooit voor geleend). Spr. zegt dan ifi er toch herhaaldelijk op aangedrongen. Spr. had het juister geacht indien B. en W. te kennen hadden gegeven dat dit werk niet hls weric aan de openbare markt is gebracht, maar als object uit het Werkfonds De VOORZITTER aegt dat een belang rijk dteel van d&ti werk op de vrye markt komt. Het komt spr. voor dat voor de inschake ling der a&nrtemers voor werk in werkver schaffing groote bezwaren zijn. Drieanaal is deze aangelegenheid onder de oogen ge zien, ten slotte is afgewezen. Een potëttefbureau is niet in de plannen van B. en W. opgenomen; het Singelplan Is voorloopig nog /van de baan, wijl nog overleg moet worden gepleegd over dekos- tenverrfleeling tusschen het Ryk en de Ge meente. De heer ZANEN (e.g.) betreurt het dat B. en W. beswaar maken het werk in werk verschaffing aan aannemers op te dragen. De aannemers kunnen zeker zoo goed wer ken met die weiklooze arbeiders als de N«- Heide-MaatschaippijEr moet ook rekening worden gehouden met het feit dat er ve werklooze aannemers zijn. Spr. dringt e nogmaals op aan deze aangelegenheid op- nSeuw onder de oogen te zien en met hen trachten tot een accoord te komen. De heer DESSING (rJc.) steunt dSt be toog en vult dit met meerdere argumenten De VOORZITTER wijst op pen, maar zegt toe de aangelegenheid nog eens te zullen overwegen. Het voorstel inzake huur bepaling ge meentewoningen; aanvragen aanvul- lingsbouwvoorschot le complex. De heer SANDERS (sxi.) is wan oordeel dat dé -bewoners van deze regeling de dupe puilen worden. -Spr. wyst er op dat de heer Van -Hoorn, vroeger raadslid van apr.'s fractie, in zijn raadsperiode op dezen slech ten bouw reeds heeft gewezen. De heer DESSING (rk.) is van oordeel dat het geraamde bedrag hooger zal blijken te tfhn, dan indien er wordt aanbesteed. De heer HEEIRKENS (rJc.) wyst er op dat het niet alleen) gaat om constructie fouten), doch ook om verbeteringen. Spr rent worden van de St. Joseph-woningen. Spr. bepleit nu voor düe laatste woningen de totstandkoming van een lichtleidipg. De heer VAN TRIET (e.g.) vraagt hoe het mogelijk is dat in dit woningcomplex 15.000.is gestoken zondter dat de Raad is toe De heer MIDDELWEERD (r.k.) heeft uit het voorstel gelezen dat deze verbete ringen niet -gaan geschiedten ten koste van hetgeen! vroeger voor deze woninj Wethouder DONKER (rJc.) wyst er op dat xleae woningen er alleen zijn gekomen doordat daarvoor mindere soorten materia. Len zijn gebruikt. Was dat niet het geva'. de woningen zouden er «iet zijn. Spr. beantwoordt dten heer van Triet dat het genoomdie bedrag op de gewone begroo ting is toegestaan. Warden die woningen thans niet gerestaureerd, uit het voorschot djat de gemeente krygt, dan zullen de wo ningen onbewoonbaar worden. Voor aanbe steding zal in aanmerking komen wat daar voor mogelijk zal blijken. Dit is wel een moeilijk geval. De woningen van St. Joseph zijn van ge heel andere constructie dan de woningen van het eerste complex. Het aanvankelijk onderhoud van de St. Joseph-woningen heeft te wenschen overgelaten Hier is dui een andere oorzaak. Als er bijzondere din gen -by -St, Joseph zijn, dam is de mogelijk heid niet uitgesloten dat die-ze uit het gene rale fonds zullen ikinmien tot stand -komen. Wethouder Mr. DE WITT WIJNiEN (lib.) geeft een uiteenzetting hoe deze woning bouw is -gefinancierd. Het is beter geacht dat het volle bedrag dat uit de gewone be grooting is bekostigd, door leening wordt gedekt. Er is nu 2700.— te veel geleend, dat nu op den kapitaaldienst is gereserveerd. Te 11 uur wordt de openbare vergadering verdaagd tot Woensdagavond 8 uur. De R.K. Kamerfractie en het kabinet-Cotijn. De R.K. fractie zou unaniem vóór het Bezuinigingsontwerp stemmen. De parlementaire redacteur van de Maas bode schrijft hedenmorgen, naar aanleiding van de verklaring van het Kabinet-Colyn: Zulk een snellen afloop heeft wellicht niet iedereen verwacht. Het Kabinet heeft naar aanleiding van prof. Aalberse's verklaring schorsing der beraadslagingen over het Bq- zuinigingsontwerp gevraagd en, als naar gewoonte in soortgelijke omstandigheden, verkregen. Maar indien misschien wel velen hebben verdacht, dat het Kabinet, na Aal- bèse's verklaring onmiddellijk en zonder meer, daaruit de verst mogelijke conse quenties zoude trekken, dan zullen zy toch ook wel verbaasd staan over de wijze, waar op Minister Colyn de verklaring heeft in gekleed. Wij willen wel zeggen, dat wij er ons niet alleen over hebben verbaasd, maar er pijn lijk door zijn getroffen geweest. Minister Colijn heeft gedaan alsof er eey staatsrechtelijke daad door de Kamer was gesteld. Wij meenen dat dit niet is ge schied. Er is geen motie hoegenaamd in gediend; er is in het geheel niet gestemd. De Minister zeide Vrijdag, dat het Kabinet het als een oorlogsverklaring zou beschou wen, indien de meerderheid der katholieke fractie tegen het bezuinigingsontwerp zou stemmen. Er is echter niet over dat ont werp gestemd, ofschoon ons bekend is, dat de Katholieke fractie unaniem voor dit,ontwerp zou hebben gestemd. Daarbij had de Alinister de, we zullen maar zeggen onvriendelijkheid, de katholie ken in den hoek te duwen met sociaal-de mocraten, communisten en enkele losloo- pende leden zooals Z.E. zich uitdrukte. Be halve dat dit tactloos was tegenover de katholieke fractie was het zakelyk volstrekt onjuist. Noch aan de sociaal-democraten, noch aan anderen is zoo uitdrukkelijk om vertrouwen gevraagd als aan de Katholieken en ook de laatsten alleen hebben by monde van hun president op die uitdrukkelijke vraag ge- RADTO-NÏEUW8. Programma voor heden. Hilversum: 6.00 Voordracht door Hetty Beck; 6.15 Concert door het V.A. R.A.-Orkest; 6.45 Sportuitzendlng7.00 Gramofoon; 7.15 „Bij den zeventigsten verjaardag van Jac. Thijsse". Toespraak door Henk van Laar; 7.30 Zang en piano; 7.50 Bij den Verkeersdokter8.00 S O.S - berichten; 8.03 Nieuwsberichten, Varia en 1 minuut voor het Nederlandsch fabri kaat; 8.15 Gramofoon; 9.00 Opvoering van „Twee levenden en één doode"10.00 Con cert door het V.A.RA.-Orkest; 11.00 Gra mofoon en plano Huizen: 5.00 Kinderpurtje6.00 Gra mofoon; 6,3<) Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 7.00 Radio-reportage, even tueel gramofoon; 7.30 Landbouwhalfuur- tje, „Stoppelgewassen" door Jac. Bruijn; 8.00 Weer- en Nieuwsberichten8.05 Con* cert door het N.C.R.V.-Orkest; 9.00 C. Smeenk over: „Op vaste grond"; 9.30 Concert door het N.C.R.V.-Orkest; 10.00 Nieuws6drichten10.30 Gramofoon. PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR DONDERDAGAVOND 6 UUR INGEWACHT STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Juli 1985. Opening nieuw magazijn Engelhard Hoogstraat 13. Donderdagmorgen 9 uur wordt, blijkens aankondiging in onze advertentiekolommen de «nieuwe zaak van den heer Adriaan En gelhard aan de Hoogstraat no. 13 geopend, welke in de plaats komt van de oude zaak, welke voorheen aan de Kleiweg gevestigd was. In zeer snel tempo is het interieur van het door den heer Engelhard aangekochte winkelpand verbouwd en tot eën smaakvolle showroom gemoderniseerd. De betimmering is in licht eiken uitgevoerd en met rood afgezet, waardoor dit een prettigen indruk maakt. Het nieuwe magazijn blijkt bijzonder ge sorteerd te zyn op het gebied van speel goed en huishoudelijke artikelen, welke in groote verscheidenheid op overzichtelijke wijze zyn tentoongesteld, hetgeen het koo pen zeker zal animeeren. Men ga er eens zien! Voor het te dezer stede gehouden examen vain de Ver. v. Leeraren in de is o.a. geslaagd oft ze de (heer J. vaxi Buurt, leerling van den heer L. Boer alhier. Sted. Orkest. 6e Volksconcert. Donderdagavond 8 uur geeft -het Sted. Orkest, directeur de heer Joh. Fabria-an. het 6e concert in het ILoutmansplantsoer. 1. Soldatenblüt, Mansch F. von Blon. 2. Lustspiel-Ouverture Keler Bela. 8. Wiener Blut, Valse J Strauss. 4. Ballet Antique G. GuiUement. 5. La Petite Mariêe, Ouverture Lecoco. 6. La Fete de St. Cecile, Fantasie Religueuse, Schweinsberg. 7. Fantasie uit de Opera Tannhauser (op verzoek) -R. Wagner. 8. Luidspreker, Marsah v. Leeuwen. Drankwet. Burgemeester en Wethouder van Gouda brengen ter openbare kennis, dat op 22 Juli 1935, by hen is ingekomen een verzoek schrift van Mevr. de Wed. W. Venburg-de Koning, wonende te Zeist, Amheansche Bo- venweg mio. 3ib, domicilie kiezend ten deze Mankt no. 41 te Gouda, om een verlof A ingevolge de Drankwet voor de volgende localiteit: de benedenvooriocaliteit van het perceel Miarkt no. 42. Binnen twee -weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleen/en van dit verlof schriftelijk bezwa ren by Burgemeester en Wethouders in brengen. Een aanrijding op de Spoorstraat. Hedenmorgen omstreeks -kwdrt voor tien heeft op de Spoorstraat hoek Kattensinge!, een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijders. Beiden kwamen te vallen, waar door een spiegelruit, die op een der fietsen werd vervoerd, brak. De fietsen werden ook eenigszins beschadigd, verdere persoor- lijke ongelukken kwamen niet voor. Kantongerecht Gouda. Zitting van hedenmorgen. Niet op 't rijwielpad, M. B. te Gouda had op den Provincialen weg niet op het rijwielpad gereden, of schoon aan het begin van den weg een bor-1 staat dat naar het rijwielpad wy»t. Verd. zeide dat hy wel op het rijwielpad had gereden, doch moest wijken voor een viertal voetgangers, dié voor hem uitliepen em ondanks zyn' bellen, niet opzy gingen. De ambtenaar achtte het feit bewezen en meende dat verdachte in elk geval niet op den verkeersweg mag rijden. Hij eischtc 1.boete of 1 dag hechtenis. De kanton rechter verldlaarde verdachte schuldig, zon de toepassing van straf. In strijd met de CriBis-Zuivelwet. L. van L. te Reeuwylk stond terecht om dat hy melk verkocht had, zonder de ver- eisohte vergunning overeenkomstig de Crisis-Zuiivelwet. Verd. zeide dat de nood der tijdein hem er toe dwingt, daar hy an ders geen cent verdient. De ambtenaar edschte een voorwaardelij ke straf van 40.— pf 8 dagen hechtenis met een proeftijd van 1 jaar. De uitspraak luidde conform den eisch. Een gevaarlijke steiger. W. B. van D. te Oudewater had by een te verbouwen huis een steiger geplaatst welke niet voorzien scheen te zijn van een z.g. schrik-steiger, waardoor gevaar voor de werklieden ontstond. Verdachte meende dat het hier geen stei ger betrof, doch een stellage, waarvoor een extra voorzorgsmaatregel overbodig was. De ambtenaar wenechte de verbaliseeren- de agent te -hooren en hield de zaak tot de volgende week aan. Vrije doorgang belemmerd. G. J. L. de, G. te Gouda had zonder ver gunning zijn auto opr de Zeugéstraat ge plaatst, waardoor het t verkeer werd ge stremd. Bovendien is het veihoden dlaar ter plaatse aiuto'e te plaatsen en geeft een bord 1 aan den ingang van de straat daarvoor de Verd. zeddte dat bord rtooit te hebben zien staan. De ambtenaar eischte 2.50 boete of 1 dag hechtenis. De eöech luidde 1.— boete of 1 dag hechtenis. IJs verkocht zonde Voor het zonder vergunning van cansumptie_ys, werd Sj. D. te Gouda veroordeeld tot betaling van een boete van 1.—, subs. 1 dag hechtenis. Te scherp licht. A. K., wonende te Willeskop had in Drie- brugge met een fiets gereden, waarop een lantaarn bevestigd was die zeer scherp uit straalde, wat gevaarlijk was voor verkeer van den tegenoveigesrtelden kant. Op de vraag van een kantonrechter of hy al eens meer veroordeeld was, antwoordde verdachte: ja, één keer. Ik had toen geen achterliet op m'n fiets. Zoo zeide de kantonrechter en toen heb je zeker by jezelf gedacht: dan zal ik maar voor een extra goed voorlicht zorgten? De ambtenaar eischte 2.— boete spbs. 1 dag hechtenis. De kantonrechter wijzigde dit in resp, 1.subs. 1 dag. Openbare verkooping Door de notarissen van Peski en Verhey uit Rotterdam zyn in het openbaar verkocht negen huizen aan dte Tollenastraat nummer." 119 tot en met 135. Van alle huizen werd kooper dé heer Schmidt te 's-Gravenhage voor 2050-per stuk of in totaal voor 18.450. Van een steiger gevallen. Maandagmorgen is dte 36-jarige timmer man L. Benschop,, wonende in de Gomel is Ketelstraat, op een "bouwwerk aan de Rel- geratraat van een 3j5 meter hooge steiger gevallen. Het slachtoffer bekwam een lichte hersenschudding en een bloedende hoofd wond. Met den auto van den Geneeskundi gen Dienst is hy naar 'het St. Jozef Pavil joen gebracht. Het rijwielverkeer op den Bod. Straatweg. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten, voor het ry wiel verkeer in beide richtingen gesloten te verklaren het voor-het jaag- en voetvericeer bestemde deel van den Vlietweg te Ryswyk van de Hoorn brug tot aan de grens met Stompwyk en van den Westvlietweg te Stompwyk van de grens met Ryswyk tot aan den Achterweg by Leidschendam. Gedeputeerde Staten hebben afgewezen het verzoek van commissarissen van den straatweg Gouda—Bodegraven om geslo tenverklaring voor het rijwielverkeer van deelen van den straatweg Gouda—Bodegra ven. In verband met de door het gemeente bestuur van Reeuwijk daartegen gemaakte bedenkingen bestaat by hen bezwaar, aan dit verzoek gevolg te geven. De verloting ten bate van het Crisis-Comité 1935. Men verzoekt ons te melden dat de trek king van de lotery van liet comité Huisvlyt- tentoonstelling 1935, di? ten bate van het Crisiscomité aangehouden werd, is uitge steld tot Maandag 29 Juli. Examen boekhouden. Voor het onlangs te dezer stede gehouden examen boekhouden van de Ver. v. Leeraren in de Handelswetenschappen is o.a. geslaagd de heer H. Dogterom te Groot-Ammers, leerling van den heer J. Sluiter, alhier. Aanbesteding Krimpenerwaard. In hotel ,4e Zalm" had heden door Dyk graaf en, Hoogheemraden van )de Krimpe nerwaard de aanbesteding plaats van le. het maiken van een verz/warinig van 60 M. lengte tegen het bui-tenbeloop vai. den I Jssetdyk onder de -gemeente Gouderak. Laagste inschrijver A. de Man Tz., Am- merstol voor 1668; 2e. Gewoon onderhoud en het verfwerk aan de kunstwerken en gebouwen van de Krimpern-erwaard in twee perceelèn. Laag ste inschrijver perceel 1 W. de Man te Air.- merstol voor 832.—; Perceel II W. J. van der Vlist te Stolwijk voor 99.—. - Agenda. Thalia-Theater „Lieve domme Mama". 24 Juli 7.30 uur Geref. gemeente. Spreek beurt da D. van Neerbos. f 24 Juli 8 uur geb. Dan5ël. Cursus dr. J. Bi» voor E.HLB.O. 24 Juli 8 uur School 7. Repetitie gemengde zangvereeniging Euterpe. Réunie-Biioscoop „GUiokliche Reise". 25 Juli 8% uur Luthersohe Kerk. Concert Dameskoor N.C.V.B. 25 Juli 7.30 uur gebouw Heerenstraat 5. Toes voor Vrije Geref. 25 Juli 8 uur Vrye Evangelische gemeente. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. Wielerbaan Gouda. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Directie van de Wieler baan om de Nederlandsche kampioenen Jan Pijnenburg, Jac. v. Egmond en Arie van Vliet a s. Donderdagavond te huldi gen. De loco-burgemeester, wethouder Don ker, heelt toezegging gedaan aanwezig te zullen zijn inplaats van burgemeester Gaarlandt, die uitstedig ls. Ook de bur gemeester van Woerden en andere auto riteiten uit Gouda zijn uitgenoodigd deze huldiging bij te wonen. Ongetwijfeld zullen vele vrienden en bewonderaars van de favorieten in de wielersport tegenwoordig zijn, en raden Wnen aan zich tijdig van plaatsen te voorzien. M \RKTBERIOHTEN. Kaasmarkt Woerden. 24 Juli. Aangevoerd 88 partijen. Prij zen: le k!w. m. rm. 18—18; 2e kw. n r.m. 18—15; zwaardere 21. Handel ma tig. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. De leening Rosenburg. In de namiödagv^rgaderlng was aan de orde het voorstel inzake verlaging van den rentevoet der geldieening pro resto groot '^ö.uuu, \erstrekt aan de Stichting „Rosenburg". De heer rieekenka^ip (.Lib.) hoopt, dat rekening zai worden gehouden met de noodige reserve-plaatsen voor verpleeg den. Mr. Bolsius (Ged. Staten) wijst erop, dat het aantal plaatsen voorJoopig vol doende ls.* Het accres was ln de laatste jaren niet van beteekenis. Polder Reeuwijk. By het adres van het bestuur van den polder Reeuwijk, gericht tot de Regeering om het alg. polden^glemeht aldus te wy - zlgen, dat de vrijdom der openbare we gen van de polderlasten zal vervallen (waaraan 1/9 besturen van polders ad- haesie hebben betuigd) zet de heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) het goed recht Dan dit verzoek uiteen. Spr. dient een mdtie in strekkende tot wyzlging van art.' 14'2 in dien geest. De heer Rijlaarsdam (N.S.B.)- sluit zich daarby aan en wijst op den nooa ten plattelande. Het is volkomen billijk, dat het Ryk by draagt in de lasten rustende op de wegen in de polders. Spr. dient eveneens een voorstel ln. De heer Horsman (S.D.) acht het bil lijk, dat de vrijdom voor openbare wegen in de polders wordt gehandhaafd. De heer Vor; Fisenne (Ged. St.) her innert aan hetgeey van de zijde van Ged Staten ln 1933 te dezer zake ls medege deeld. De hierbedoelde wegen liggen na genoeg altijd belangrijk hooger dan de overige gronden ln de polders. Belangen bij het polderpeil hebben die wegen in den regel niet. Aan "'den anderen kant hebben de ingelanden wél belang bij den aanleg van groote wegen, hetgeen blijkt uit het groote aantal verzoeken om uit wegen en uit devergemakkelijking van het transport van land en tuinbouwpro ducten. De Voorzitter deelt mede dat het voor stel-Van Voorst tot Voorst strekt tot op- helfing van vrijdom, behoudens voor de provinciale wegen en dat het voorstel- Kyiaarsdam eveneens strekt ^ot ophef- ling van dien vrijdom doch zonder eenig voorbehoud. Het voorstel Rijlaarsdam is dus van verdere strekking en komt aller eerst in stemming. Het voorstel-Rijlaarsdam wordt met 63 tegen 8 stemmen verworpen, het voorstel- Van Voorst tot Voorst met 37 tegen 34 stemmen ^eveneens. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. De terugkeer van de „Sperwer". Met het oog op tie vertraagde aankomst van de „Sperwer" ia de rustpoos voor do bemanning te kort geworden. Daarom zal de thuisreis van dié „Sperwer" op 31 Juli inplaats van op 27 Juli plaats hebben. Alle vliegtuigen uit Indië zyn hierdoor een beurt opgeschort. De „Sperwer" te Bandoeng. De „Sperwer" op uitreis is hedten t; Bandoeng geland. De slachtoffers van de ramp met de „Gaai" te Amsterdam aangekomen. Met den sneltrein van Bazel, die te 11.27 te Amsterdam ls aangekomen, zijn naar Holland overgebracht elf van de dertien slachtoffers van de ramp metj de Gaai. Toen de trein precies op tijd het Cen traal Station binnenreed, ontblootten vele der aanwezigen het hoofd bij het zien van de achter den locomotief ge koppelde Zwitsersche bagagewagen, die de droeve last vervoerde. Terwijl door allen een eerbiedige stilte werd ln acht genomen werden de kisten uitgedragen. Dit geschiedde ook met het stoffelijk overschot van den mecanicien Vocke, die in Haarlem zal worden begra ven, van Mej. Hermanides, wier stoffelijk overschot te Noordwijk ter aarde zal worden besteld, van den heer v. Langen dat naar Purmerend zal worden overge bracht en van den heer Hoogstra dat eerst zal worden overgebracht naar de chapelle ardente van de firma Innemee en later in Dordrecht ter aarde besteld zal worden. Was de bagagewagen met guirlandes van dennengroen omhangen, de kisten waren aUe gedekt met een palmtak van het gemeentebestuur van Bellinzone, kransen van de K.L.M., van de Zwitser sche Luchtvaart Mij., van de Nederland sche Kolonie te Bazel en van de stad Nij megen, waar de trein het eerste stopte op Nederlandschen grond. Vrijdag zullen te half 10 op Zorgvlied ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van den heer Content en zijn 11-jarig zoontje en om 2 uur zullen de gezagvoerder J. F. C. Feyét en de radio telegrafist Leo Aafjes ter ruste worden gelegd. Het echtpaar Philips zal in het fami liegraf te Zalt-Bommel worden bijgezet. De luchtdiensten op Indië. In verband met de uitermate zware moessons ls vertraging Ingetreden in de luchtvaartdiensten, die weer tengevolge hebben dat het verblijf in Indië voor be- anning en vliegtuig besnoeid zijn moe ten worden, en besloten ls dit verblijf te verlengen. Teneinde dit te bewerkstelligen zal op Zaterdag 27 Juli fes., 1^ overleg met de Indische en Nederlandsche posterijen, geen vliegtuig uit Batavia naar Neder land vertrekken. Daarna worden echter vertrekdagen op Zaterdag en Woens- in beide richtingen normaal gehand haafd. Vergadering S.D.A.P.-fracties Eerste en Tweede Kamer. De S.D.A.P. Eerste- en Tweede Kamer fracties hebben van middag een geza menlijke vergadering gehouden in het Tweede Kamer-gebouw. de ve dag 1 WISSELKOERSEN. JUl j un Uxncieei. itonotn 1 I.M) £>eiiyn oa.rio 5y.40 raiyu a.i/1 y.82 orus&ei ic.'i.'cW 25.25 ZiWitsenand 40.01 48.40 x^opennagen. j32.4U 32.9U blOCKllUilIl O/.tiU 57.9') OSiO 00.85 37.UU wew-ïork J..4YI 1.484 Niet officieel. Italië 12.10 12.00 Madrid 20.174 20.40 Madrid 6.17 6.17 Beursoverzicht. De onzekerheid in de politieke toestand veroorzaakte op de eflectenbeurs in de morgenuren een groote beweging. Op de deviezenmarkt liepen de deviezen belang- ryk op, ondanks de algitte van goud en 'buitenlandsehe deviezen, en de disconto- vernooging van de Wed. Bank met 2 pet., zoodat dit weer op 5 pet. is gebracht. La ter volgde een reactie. Het pond opgeloov- pen tot 7.47 daalde ot (.37, de dollar van i.49g tot 1.48s, de fr. fr. van 9.85 op 9.82. De effectenbeurs werd gekenmerkt door een groote handel in Staatsfondsen die belangryke koersverschillen te zien gaven. De 4 pet. obl. Nederland zetten op 95 en stegen tot 96 het slot was 954, de 4 pet. obl. Indië kwamen op 91J—92J. Ook oude schuld waren zwak. Na den zenuwachtigen inzet werd de stemming later wat kalmer, ofschoon de omzetten verder boven het normale ble ven. Hetzeltde gold voor de aandeelen- markt. Aanvankelijk was de handel zeer levendig, doch ook hier werd het verloop rustiger; .in verschillende hoeken verliep de handel bijna geheel. Van de locale aldeelingen waren het feitelijk alleen de Petroleumwaarden, die den geheelen beurstljd door ruime schommelingen maakten. Koninklijke va rieerden tusschen 195 en 197. Amerikaan- sche soorten kwamen over het geheel op hooger peil. Van de Indutrieele fondsen werden Unilever ongeveer 5 pet. hooger geno teerd, mede in verband met de vaste hou ding van het pond. Het slot kwam ech ter niet geheel op het hoogste peil. Phi lips was betrekkelijk kalm, hoewel de koers 5 pet. verbeterdeAku's stegen on geveer i pet.; de minder courante Indi sche londsen trokken algemeen aan. Van de cultuurfondsen waren Tabak ken gevraagd, hetgeen tot een koersver schil van 58 pet. leidde. Suikerwaarden waren vast en vrij ru§tig; H.V.A. stegeri o pet. Ook Rubber-aand. werden hooger afgedaan, waarbij de koerswinsten van 2—6 pet. te registreeren waren. Mijn- waarden en Scheepvaartaandeelën wa ren algemeen vaster. Amerlkaansche fondsen waren druk; van de andere toonaangevende soorten trokken Bethle hem Steels, United State Steels en An* naconda belangrijk. De koersen stelden zich algemeen boven de pariteit van New-York. Discontoverhooging Nederl. Bank. AMSTERDAM, 24 Juli. De Ned. Bank verhoogt met ipgang van 25 Juli haar tarieven over de gehqele linie met 2 pet. Het wisseldisconto zal derhalve 5 procent bedragen. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting; Zwakke tot matige wind uit oostelijke richting. Half tot licht be-1 wolkt. Droog weer, behoudens Kans op onweer. Hierdoor hebben wij het genoegen U mede te deelen dat onze zaak op DONDERDAG 25 JULI a-s. wordt van KLEIWEG 78 naar Dankbaar voor bet tot nu toe genoten vertrouwen, bevelen wij ons ook in de toekomst beleefd aan. Hoogachtend, VOLKSBAZAR „DE TOEKOMST" HOOGSTRAAT 13.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2