W etensw aardigheden. De gestie der Varkens-Centrale. Waddinxveen. iiiiiiiiilMllj Ensemble voor het strand van jersey, bestaande uit een graciense short waarvan het bovenstuk ook gedragen kan worden als blouse met dicht geknoopte rok. Bij dit costuumpje past heel goed een aardige cape van dezelfde stof. ging met den opnameleider naar bui ten. Hy maakt nog bezwaren, zei hij. Maar maak maar vast alles klaar; ik hoop hem met tien minuten zoover te hebben, dat we kunnen beginnen. Waarschjjnlyk wil hy meer gage; on beschaamd is het, maar-ik zal het wel met hem klaar spelen Nu, hebt u U al bedacht, en Uw merkwaardig standpunt gewijzigd? Of zegt U my .maar liever dadelijk: hoeveel verlangt U meer dan wy U geboden hebben Mooi is het wel niet van U, een dergelijke situatie zoo... Mynheer Korty! Hastings stond verontwaardigd op. Neemt U 't mij niet kwalijk, zei hy toen, kalmer hor dend. U hebt gelijk, met zooiets ach ter mijn weigering te zoeken. Ik zal my nader moeten verklaren, waarom ik de rol niet op my kan nemen. Ik heb nu eenmaal gezworen nooit een Middellandsche Zeereis te maken. Ik zal U vertellen, waarom. Ik zal wQt in het'verleden moeten teruggaan, als U wilt, dat ik U de ge schiedenis goed duidelijk maak... Ja, dat is bestf ik ben erg be nieuwd! Maar maakt U 't zoo kort mogelijk! zei Korty, die nog altijd hoop had, Hastings wel te zullen over reden jdaarom wilde hij hem rustig laten uitspreken. Hy was er wel aan gewend, dat acteurs dikwijls eigen aardige grillen hadden, en daarom luisterde hij geduldig toe, ofschoon hy inwendig van opwinding en woede kookte. Ik was eens heel gelukkig met een vrouw, vertelde Hastings. En misschien was ik wel juist daarom zoo verslagen, toen ik er op zekeren dag achter kwam, dat zij myn liefde niet Waard was. Meer hoef ik U daar over niet te vertellen, alleen dit, dat ik na deze ervaring niets meer van de vrouwen wilde weten^Jjint als deze eene, die ik voor de beste van allen had gehouden, my dit kon aandoen, wat zou my dan niet van de anderen •te wachten staan Toen werd ik op zekeren dag by Directeur Wilburne uitgenoodigd zooals U weet, voerde die destyds een grooten staat. Zoo had hii hü die ge legenheid om zijn gastgn bezig te hou den o.a. ook een V„heldei*ziende" uit genoodigd, geen vrouw, die waarzeg gingen voor geld deed, doch een dame die een soort tweede gezicht had. Voor de grap liet ik mij door haar de toekomst voorspellen. U wilt misschien wel graag we ten, hoe de vrouw Sr uit ziet, die U eenmaal zult liefhebben vroeg ze. En nog voor ik ontkennend kon antwoor den want ik was werkelyk in het minst niet verlangend naar deze voor spelling integendeel ik wilde liefst niets meer van vrouwenhistories hoo- ren eer ik kon ontkennen, begon ze my een toekomstbeeld af te schil deren. Op een Middellandsche Zeereis zult U verliefd worden op een vrouw en dat zal Uw groote liefde worden, öi U daarby gelukkig of ongelukkig zult worden, zie ik nog niet duidelijk. Maar ik zie de vrouw al: 't is niet iemand van het reisgezelschap, zelfs niet eens een Europeesche... Maar een Oostersche, viel Korty hem in de rede, een slangendanseres. U zult na de voorstelling met haar samenzyn en U zult haar een liefdes drank geven Hastings zat met open mond te ky- ken. Van verbazing kon hy eerst geen van opwinding en staarde Korty als betooverd aan. U weet... U kent de voorspel ling? Maar, hoe is dat in 's hemels naam mogelijk. Ik zweer U, ik heb er tot nog toe geen mensch een woord van verteld. U. bent de eerste en U spreekt dezelfde woorden als uit des tijds de dame op de partij van Direc teur Wilburne my geheel onder vier oogen toevertrouwde. Nee, dat wordt bepaald griezelig-! Ik begrijp er niets vanMaar zegt U my .toch, hoe U dat alles zoo precies weet en hoe... Uit het manuscript! Uit het manuscript? Uit welk manuscript? Uit het manuscript! Daar begryp ik niets van! Het is de-jol, die U nu moet spelenU moet op dat meisje verliefd worden en als dan gebleken is, dat ze toch eètvEuropeesche is, die door een GEBREIDMANTELTJE. Aardig model voor een eenvoudig gebreid manteltje van lichtkleurige wol, dat een leuk effect maakt. samenloop van omstandigheden hier heen is gekomen, moet U haar bevrij den en later met haar trouwenEen avontuurlijke film, die wij hier draaien, dat geef ik toe; maar het manuscript is heel spannend. Maar die overeenkomst met Uw voorspel ling, dat is zeldzaamDie dame moet werkelijk het tweéde gezicht gehad hebben. En ik kan me indenken, dat U totnogtoe alle Middellandsche Zee reizen vermeden hebt, omdat U niet verliefd wilde worden! Wilde? Ik wil het nu nog niet! zei Hastings, die langzamerhand van zijn verbazing was bekomen. Ik wil het niet en daarom kan ik de rol niet spelen. Ik heb alles gedaan om geen Middellandsche Zeereizen te hoeven te maken. U zult het misschien niet geloovenverleden jaar heb ik er uit de tombola op het persbal eer\ gewon nen! Ik heb de kaart weggegeven en er een jonge collega mee gelukkig ge maakt. Ik wilde vermijden dat myn voorspelling in vervulling zou gaan. Om dezelfde reden heb ik ook al eens een hoofdrol in een Middellandsche Zeefilm afgeslagen en ik moet my daaraan houden! Ik wil niet verliefd worden! U zult my nu wel begrijpen en my niet langer voor gek houden! Ik kan uw opinie helaas niet deelen! Ik zou U integendeel een dwaas noemen, indien U deze gele genheid om de profetie fn vervulling te doen gaan, liet voorbijgaan. Kykt U eens, nu gebeurt er toch precies datgene wat U voorspeld werd, in de film! Dan hebt U het dus beleefd, hebt het achter den rug en het raakt U toch njet, omdat het maar een rol is! Dat is toch een oplossing, zooals U er zich geen betere zoudt kunnen wenschen Hastings dacht na. Eigenlijk had Korty niet zoo heelemaal ongelijkals hy de rol speelde, ging de voorspel ling op alle punten in vervulling ën na de opnamen zou zijn hart even vrij zijn'als voprheen. Het idee lokt my wel aan, zei hij met een glimlach. Een wonderlijke ge schiedenis Heeft de dichter niet reeds ge zegd: er gebeuren dingen tusschen hemel en aarde, die ons armzalige menschenverstand ons niet had kun nen doen droomen? U zult eens zien, hoe gelukkig U zich na deze rol zult gevoelen; U behoeft dan niet langer in angst en vreeze te leven, dat de voorspelling uit zal komen Nu goed dan, ik speel! Alles is klaar; we kunnen on middellijk beginnen! Drie maanden na de voltooiing der opnamen voor de film „Avonturen aan de Middellandsche Zee" vond de huwelijksinzegening tusschen Doris Lasa en Walter Hastings plaatsDo- ris Lasa was de actrice, die in de be wuste film de rol van de slangendan seres had vervuld. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND. De zomerzitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gisteren ochtend elf uur in het gebouw der Eerste Kamer voortgezet. Geen presentiegeld. De voorzitter, jhr. mr. dr. Van Karne- beek, deelt mede, dat thans aan de orde is de rekening van de provinciale inkom sten en uitgaven over 1933, waaromtrent Ged. Staten zich nader hebben willen be- raden. Als gevolg van dit beraad hebben Ged. Staten besloten, te bepalen, dat leden van commissies van advies inzake uitbreidingsplannen, die tevens lid van j Ged. Staten of ambtenaar in provinci alen dienst zijn, voortaan geen pre sentiegeld in die commissies zullen ontvangen. j Een zelfde gedragslijn zal ook bij an dere dergelijke jgommissies worden ge volgd. I De rekening wordt z.h.s. goedgekeurd. Bebossching van duinen. I Aan de orde is het praeadvies van Ged. Staten omtrent het voorstel van het Sta tenlid J. ter Laan. De heer Ter Laan (s.d.) spreekt aller - j eerst zijn waardeering uit over het rap port, dat een goed inzicht geeft in deze J aangelegenheid, en welk rapport werd I samengesteld door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat Het duingebied van Zuid-Holland is vele honderden ha groot, terwijl deze provincie een vierde gedeelte van de ge- heele bevolking in Nederland omvat. Wij gaan andere tijden tegemoet, de kapita listische invloeden vforden door ^ndere machten vervangen. Meer dan tevoren zal straks de bevolking behoefte hebben aan gronden, voor recreatiedoeleinden. Bebossching van de duinen is daarvoor een aangewezen middel. De boschoppervlakte in Nederland die in 1933 169.000 bunders bedroeg, was in 1930 toegenomen tqfc£6*.OQO bunders. In Zuid-Holland evenwel is de hoeveel heid bosch van 15.100 ha in 1833 afgeno men tot &7<K) ha, d.i. een afneming met bijna 2/3 in nogjgeen 100 Jaar. Meer dan ooit is er daarom reden om de bebossching in deze volkrijke provin cie met spoed ter hand te nemen. Vooral is dit thans noodlg uit een oog punt van werkverschaffing in deze tijden van werkeloosheid. Spr. heeft nu in de bladen gelezen.dat van Rijkswege een commissie voor de werkverschaffing in Zuid-Holland is in gesteld onder voorzitterschap van den 4ieer Heukels, lid van Ged. Staten terwijl daarin mede zitting Rebben het Gedep Vergulde lijsten. Vergalde lysten van Schilderij er; kunnen schoongemaakt worden met een sponsje gedrenkt in wijnazijn, men neemt ze voorzichtig af, echter zonder te wrijven, terwijl men de azijn 5 min. lapt opdrogen, daarna met een sponsje met schoon water af- 1 nemen en laten opdrogen. W erksponsen. Werksponsen kunnen schoonge maakt worden in een sterke zoutop lossing, hetg^n ook geldt voor toilet- sponzen; meerdere malen in schoon water naspoelen. Men kan de spon sen tenslotte nog kneden in citroen water. Leeren ceintuurs. Gekleurde leeren ceintuurs, die vooral veel bij zomerkleeding gedra gen worden, moeten gerefeld onder houden worden. Laat men er te veel leeljjke plekken op komen, dan vor- eischt het reinigen meer werk, terwyl Statenlid Jhr. Von Fisenne, het Prov. Sta tenlid Jansen Manenschijn als inspec teur voor de werkverschaffing en enkele andere heeren. Het is spr. niet bekend, dat de heer Heukels op het gebied van de werkverschaffing deskundig is. Spr. betreurjt ernstig, dat Ged. Staten nog geen voortgang hebben gemaakt op dit terrein, hoewel de S.D.-fractie daar toe reeds verleden Jaar het Initiatief nam. Boven den Waterweg liggen 450 5000 ha die geschikt zijn voör bebossching; verder 200 ha op Voorne en Putten en 200 ha op het boscharme Goeree en Over- vlakkee. Met een toeneming aan bebossching van 10 ha per jaar, zooals Ged. Staten meenen, komen wij er niet. Bij een der- gelijken slakkengang zouden we in Zuid- Holland 100 jaar noodig hebben om de verlangde bebossching te verwezenlijken. Jaren geleden heeft spr.'4 partijgenoot Van Eek reeds voorgesteld om een paar ton uit te trekken voor werkverschaffing In volgende jaren heeft hij dat voorstel opnieuw ingediend, doch telkens hebben de Staten het verworpen. Thans moet er eindelijk eens wat gebeuren. Spreker's fractie stelt voor. in het ko mende laar minstens 50 ha duingebied in Zuid-Holland te bebosschen. De heer Van Boeyen (Ged. SM brengt in herinnering dat het vraagstuk van de I bebossching der duinen in deze Staten in i 1931 voor het eerst aan de orde is geweest, i De heer Ter Laan heeft -toen een motie j ingediend, waarbij hij op korten termijn praeadvies wenschte, doch zijn partijge noot. wijlen de heer Schaper, lid van Ged Staten, heeft hem toen wel dulde- lijk gemaakt, dat zulk een advies niet op korten termijp zou kunnen worden ver kregen. Destijds heeft de heer Ter Laan als voordeelen van bebossching genoemd: de beteekenis voor het vastleggen van het duin. verbetering van klimaat, het be lang voor de volksgezondheid, de werk verschaffing en het afzetgebied voor kweekerijen. Spr. gaat stuk voor stuk deze vermeen de voordeelen na en, concludeert, dat zij grootendeels denkbeeldig zijn. Een feit is verder, dat nog steeds de enkeling het bosch en de massa het strand als recreatieoord prefereert. Spr. verwijst naar een artikel van dr. Jac. Ph Thijsse, die van oordeel is. dat men de duinen niet behoort te bewerken of te veranderen, en dat de duinen zelf het beste weten wat goed voor ze is. Wegenaanleg kan in de onbeboschte duinen minstens even goed geschieden als in de beboschte. de mogelijkheid bestaat, dat men ze niet geheel en al kan verwijderen. Lakceintuurs worden onderhouden met een zacht doekje met slaolie. Wildleer wordt met een zelfde borstel behandeld als suède schoenen, n.l. een met gummi puntjes. Saffiaan- er gei tenleer wry ft men voorzichtig met tetra af en wry ft het met witte schoencrème! na. Men kan verschil lende leersoorten ook met rauwe melk afnemen. -V* V 4# Kunstzijde. Kunstzijden blouses, ondergoed, kousen en dergelyke zyn bijzonder prettig in het dragen en kunnen even eens uitstekend gewasschen worden, mits men enkele regels volgt. Hoofd zaak ia, dat men kunstzyde nimmer vochtig strykt, doch tusschen het wasschen en strijken eenige dagen /laat verloopen, opdat het weefsel drppg en de draden stevig worden. Kunstzijden kleedingstukken mogen niet gewrongen worden, doch na het spoelen moet men ze in een bandhand doek oprollen en voorzichtig uitdruk ken. By het wasschen en spoelen moet lauw water gebruikt worden; heet water bederft het weefsel volkomen, evenals toevoeging van soda, terwijl een scheut azijn by het spoelwater aan te bevelen is. VOOR DEN VAC ANTIETIJ D. Deze eenvoudige practische costukmpjes worden bij voorkeur gemaakt van TrobaXco of linnen in lichte naturel tinten. Verscheidene van deze modellen hebben van bofl&n tot beneden kneopsluiting. «r IssTé, be staande uit een onpartijdigen voorzitter, twee koopers en twee concurrehten. Ten aanzien van het sub b. genoemde punt deelt de commissie mede, dat het Nederlandsche Varkenscentrale geleden verlies op de door haar verkóchte binnenlandsche varkens in 1933 bijna tct. per 100 K.G. heeft bedragen. «Een zoo danig verlies vraagt zeker de aandacht. De commissie heeft herhaaldelijk het hooren uiten, dat de varkens voor een te lagen prijs aan de bedrijven werden verkocht, waartegenover als ver klaring werd aangevoerd, dat de Centrale doorgaans een te hoogen prijs aan den boer betaalde, om de markt te steunen. van den prijs, waarvoor De bepaling de?e varkens i Van fraude is niets gebleken. Geen handelingen, die uit oogpunt van politieke moraliteit, afkeuring verdienen. Het bacon-oontract. Zooals reeds eerder vermeld, heeft de Commissie van Onderzoek betreffende Crisismaatregelen, ingesteld bij Konink lijk besluit van 19 Januari 1934, hare werkzaamheden beëindigd en in aanslui ting aan het door haar op31 Juli 1954 ingediend voorloopig rapport, het defini tief rapport omtrent het door haar inge stelde onderzoek naar de gestie van de Nederlandsche Varkenscentrale aan H.M. de Koningin ingediend. Aan dit rapport, dat thans door den minister van Economische Zaken, na daartoe van H. M. de Koningin verkre gen machtiging, is gepubliceerd en bij dé Algemeene Landsdrukkerij verkrijgbaar gesteld, ontleenen wij het navolgende: De Commissie heeft het wenschelijk geacht voor een juiste beoordeeling van de gestie der Nederlandsche Varkenscen trale, de geschiedenis van het totstand komen van de Crisis-Varkenswet 1932 te bestudeeren. Daarbij is haar gebleken, dat het in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen den handel in varkens en varkensvleesch, bestemd voor de binnen landsche markt, zooveel mogelijk vrij te laten. Aan de Centrale kon en mocht derhalve naar het oordeel der Commis sie, de eisch worden gesteld, dat zij bij hare gestie het hoofddoel en de neven doelstellingen van den wetgever in het oog hield en niet zonder noodzaak in greep in den bovenomschreven handel. De Commissie is van oordeel, dat de N.V.C. zich aan dezen eisch niet heeft gehouden. Dit oordeel rust onder meer op de uitkomst van het door haar inge stelde onderzoek naar de betrekkingen, die tusschen de N.V.C. en de N.V En- grosslachterij „Welling" te Borculo heb ben bestaan, welke voortvloeiden uit het tusschen de N.V.C. en den Aartsdioce- sanen 1R.K. Boeren- en Tuindersbond ge sloten contract. Naar het oordeel der Commissie moet de verklaring voor het aangaan der over eenkomst gezocht worden ln de algemee ne geneigdheid, welke er bij partijen be stond om met elkaar in zee te gaan. wel ke geneigdheid ten aanzien van „Wel ling" te meer verklaarbaar is. aangezien het dat bedrijf in de tweede helft van het jaar*1933 minder goed ging ten ge volge van de concurrentie, welke zij van bedrijven, die met de N.V.C. gecontrac teerd hadden, ondervond De Commissie spreekt als haar oordeel uit,-dat de N.V.C bij het aangaan der overeenkomst op te luchthartige wijze is heengestapt over het bezwaar, dat bij haar zwaar had moeten wegen, n.l. dat zij door deze over eenkomst aan te gaan, zonder dringende noodzaak gipg grossieren voor de Neder landsche markt, waardoor zij dus een daadwerkelijk aandeel nam in de verzor ging van de binnenlandsche markt, het geen geenszins tot de doelstelling behoor de, voor welker verwezenlijking zij ln het leven geroepen was. De Commissie is voorts van oordeel, dat de N.V.C. openbaarheid had behoo- ren te geven aan de door haar met „Wel ling" afgesloten overeenkomst, hetgeen niet is geschied. Wat het bacon-contract betreft, de prijsbepaling geschiedde aanvankelijk door mededeellng van drie baconfabri- kanten aan de Nederlandsche Varkens centrale van de door hen voor de afval producten gemaakte prijzen. Aan de hand van deze opgave werden dan door de Nederlandsche Varkenscentrale de prijzen vastgesteld. Deze wijze van prijs-t vaststelling beantwoordde, naar het oor deel der commissie, niet aan billijke voorwaarden van onpartijdigheid Sinds 21 December 1933 is de prijsbepaling ech - geleverd, geschiedde aanvankelijk door de N.V.C. zelf. Sedert 21 December 1933 heeft zij plaats door de eerder genoemde commissie. Zooals de commissie reeds in haar voorloopig rapport heeft medege deelde was ter'fteoordeeling van de vraag of de baconbedrijven de varkens tegen te lage prijzen verkregen hebben, een ver gelijking tusschen de Inkoopsprijzen van de z.g. bedrijven noodzakelijk. Gebleken is. dat in het algemeen de beschutte be drijven èn in het bijzonder de N.V. Uit- hoornsche Baconfabrieken, hun varkens tegen lageren prijs van de N.V.C. betrok ken. dan waartegen de vrije bedrijven de varkens op de vrije markt inkochten Van bevoordeeling der beschutte bedrij ven kan echter, naar het oordeel der commissie, met eenige zekerheid niet worden gesproken. Het trekken van con clusies in deze is ten eenenmale onmoge lijk. daar uit het ingestelde onderzoek tevens de geringe waarde der daarbij verkregen gegevens is gebleken. De otn- standigheid, dat de beschutte bedrijven varkens van alle kwaliteiten moesten ac cepteeren, terwijl de vrije bedrijven selectie konden toepassen, moest volko men normaal naar een lageren gemid delden inkoopsprijs voor de beschutte bedrijven leiden. .conclusies. De Commissie merkt ten slotte op, dat toen de Minister van Economische Zaken op 8 Februari 1934 de Commissie instal leerde, Zijne Excellentie haar verzocht reeds „mnstonds een onderzoek te willen instelleJPin verband met veel verspreide geruchten, omtrent de vraag, of bij de gestie van de Crisis-Varkenscentrale, welk onderdeel dan ook, iets geserrted is, wat uit een oogpunt van politieke mora liteit afkeuring verdient" De Commissie heeft bij de vervulling van hare taak aan bovenvermelde op dracht een ruime interpretatie gegeven. Klachten, welke zfclfs bij een zeer ruime uitlegging van het begrip „politieke mo raliteit" niet vielen binnen het terrein, door dat begrip bestreken, heeft de Com missie echter uiteraard niet in behande ling kunnen nemen. Het is de Commissie een voldoening te kunnen verklaren, dat afgezien van misdragingen van enkele personen van legeren rang, tegen wie of de Justie of de leiding der N.V.C, of bel de, zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is gebleken, dat door of vanwege de N.V.C. handelin gen zijn gepleegd, welke uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring ver dienen. Naar aanleiding van het bovenstaande kunnen wij nog niededeelen, dat bij den Minister ln overweging is, of, èn zoo ia welke maatregelen in verband met de door de Commissie in haar rapport neer gelegde conclusies geboden zijn. LUCHTVAART. De maatregelen van de K.L.M. Zoowel voor het binnenland ah, voor het buitenland. De KvL.M. meldt: Wegens tekort aan personeel zullen by de K-L.M. <le volgende wijzigingen in Ihet Bomer/programma worden aangebracht Lijn AmsterdamRotterdam— Londen v.v. Met ingang van heden is de ochtend dienst van de K. L. M. naar Londen ver trek van Amsterdam 7 u.- 45, van Rotter dam 8 u. 20, aankomst te Londen 9 u. 50, opgeheven. Hetzelfde geldt voor den avond dienst in tegengestelde richting, t. w. ver tak van Londen 19 u. 30, aankomst te Rotterdam 21 u. 20 ^n te Amsterdam 21 u. 55. Voor passagiers uit Rotterdam, die des m°®lgens naar Londen willen reizen, zal aan sluiting worden gegeven op den redbtstreek- schen dienst Amsterdam'Lomten van de Deutsche Lufthansa, welke om 10 u. 15 van Amsterdam vertrekt en om 11 u. 36 in, Lon den aankomt. Dit aansluitende vliegtuig vertrekt uafe Rotterdam om 8 u. 30. In omgekeerde richting bestaat reqda aansluiting naar Rotterdam op het vlieg tuig van de Deutsche Lufthansa, dat om 17 u. Loniden verlaat en om 19 u. te Am sterdam aankojht. Na deze inkrimping bestaan er nog vier diensten uit Londen waarvan een geëxploi teerd door de Deutsche Lufthansa. Lijn Amsterdam—Rotterdam—Bus selParijs v.v. 01 De avonddienst naar Pargs, vertrek van Amsterdam 21 u. 20, van Rotterdam 21 u. 66. aankomst te 23 u. 36, alsmede de avond dienst in tegengestelde richting, vertrek van Pargs 20 u., van Brussel 21 u. 46, aankomst te Rotterdam 22 u. 45, te Amsterdam 23 u. 20, worden eveneens op 26 deoer gesloten en dus in den avond van 26 dezer voor het gener, radiotelegrafist, H. J. Brink, mecano; van het tweede: J. Vonk, gezagvoerder met als tweede bestuurder een vlieger van de De Hiavilianidfabriek; vam het derde P. O. Tideman, gezagvoerder, met als tweede be stuurder eveneens een vlieger van de De Havlllandfabriek. De reis zal in kleine etappes gemaakt worden in 10 tot 15 dagen; de K.N.I.L.M neemt de toestellen eerst te Bandoeng over. De Engfelsche piloten zgn niet bekend op den weg naar het Oosten-. SPORT EN WEDSTRIJDEN. laatst uitgevoerd. Er bestaan dan nog drie diensten per dag in beide richtingen, waar van één van de K-L.M-, één van de Air France en één, welke tusschen Nederland en Brussel door de KJL.M. en tusschen Brussel en Pargs door de Air France wordt uitgevoerd. Teneinde inplaats van den op geheven dienst voor Rotterdam een andere gunstige verbinding in het leven te roepen, zullen de middagsneldiensten van de K-L.M. in bedde richtingen een facultatieve landing maken; daardoor krijgt Rotterdam naar Pargs een nieuw vertrek om 13 u. 36, aan komst te Pargs 16 u. en in tegengestelde richting een nieuwe aankomst uit Pargs om 16 u. 40 bg vertrek uit Pargs om 13 u. 30. Lgn AmsterdamHullLiverpool v.v. Deze verbinding vervalt eveneens met in gang van 26 dezer in beide richtingen. Binnenlandsche lijnen. Met ingang van Maandag 29 Juli treed* voor het binnenland een gewijzigde dienst regeling in werking. De dubbeldaagsche diensten tusschen Amsterdam en Groningen en Amsterdam en Twente zullen worden vervangen door e«- keldaagsche diensten, welke om 8 u. 15 (de- Zaterdags li3 u. 80) uit Groningen en om 8 u. 20 (des Zaterdags 13 u. 36) uit Twente vertrekken. De diensten op Zeeland, Knocke/Zoute en op Eindhoven, zoowel als de dienst tusschen EindlhoVen en' Brussel Jblyven volledig be staan, ofschoon de dienstregeling eenige verandering ondergaat. Dragons vliegen naar Indië. Wat in Nederland tot nu toe zeer geheim was, komt nu gewoon ais bericht uit Indië, n.l. dlat drie nieuwe militaire vliegtuigen* naar Indië zullen vliegen. Wij kunnen er nog aan toevoegen dat de drie Dragons in escad ri liever band de groote reis zullen maken. Van het eerste vliegtuig is de bemanning: Kapitein G. A. Koppen, gezagvoerder, J. van Medningier, 2e bestuurder, P. G. L. He- WIELRENNEN. Goudsche Rennersclug „Excelsior". Op de Zondag te Uithoorn gehouden gras- baanwedstrgden wonnen Ramp—v. d. Meer de koppeliwedstrgd, terwijl E. de Jong zich sprint. a.s. 9% uur houdt „Ex celsior" haar chibwedetrijden op de Wieler baan, lange afstand. A-klasse over 60 K.M., B-klasse 35 K.M., Junioren 20 K.M. De winnaars van iedere categorie zijn clubkampioen baan 19i35. SCHAKEN. De Schaakcompetitie. Voor de Wisselbeker-competitie van den Goudschen Schaakkring werd gespeeld: D 0.5$.Waddinxveensche Schaakclub 9Vi-^. WATERPOLO. iZwemkring Gouda. Voor den Zwemkring Gouda werd gister avond gespeeld de Gouwe 2S.Z. en P.C. 3 2-1. Jaarverslag Goudsche Voetbalbond. In het jaarverslag van den Goudschen Voetbalbond herdenkt de aecretaris-compe- titieleider in waardeerende bewoordingen het overleden bestuurslid, den heer L. Ver- stoep. Gewezen wordt op de financieele moeilgkheden, waarmede de vereenigingen te kampen hebben. De vereeniging „Alphen", die jaren mekie getracht heeft de gemeente Alphen weer bij het district van den G.V.B. te krijgen is van houding veranderd!, waardoor de kans op voor dien G.V.B. gunstige grenswijziging zeer is vernündterd. Het .aantal vereenigingen steeg van 25 tot 26, waarvan 14 tevens bg den K.N.V.B. aan gesloten zgn; het aantal elftallen daalae van 78 tot 74 en het ledental vermeerderde van 2230 tot 2273, waarvan 1759 (1709) gewone en 514 (521) juhdores-ledem Aan de junioree-competitie namen 25 (20 elftallen deel. Het totaal aantall gespeelde wedstrijden bedroeg 776 (736). Het aantal scheidsrechters bleef onveranderd 59. In gediend werden vgf protesten, drie zyn er niet in 'behandeling genomen en de overige Er werden 88 strafzaken behandeld. In 76 gevallen volgde schorsing, waarvan 3 voorwaardelijk. In elf gemalen werd volstaan met een waarschuwing. De schorsingen varieerden van één wedstrijd tot anderhalf jaar.. Op 12 Augustus zal de G.V.B. 30 jaar be staan. Uit de voJgBtidB cijfers blijkt de groei van <k>n Bond: 1006 vier vereenimngen, vijf elf tallen; 1010 negen vereenigi^en, elf elftal len; 1016 aflht wsreenigingen, dertien elf tallen; 1020 seven vereemigingen, 14 elftal len, 464 ledten; 1030 vijftien vereenigingen, 34 elftallen, 1038 leden; 1936 zes en twin tig vereenigingen, 74 elftallen, 2273 leden. De rekening sluit met een totaal van in komsten en uitgaven ad 1258,89 met ëen batig saldo van 65.28. Het kapitaal be draagt thans 1328.6414, de reserve f 243.1614. De begrooting 1935—36 sluit op een eindcijfer van 1270. De bestuursverkiezing. Voor het bestuur van den Goudschen Voetbalbond is door de vereeniging G.S.V. carulidaat gesteld de heer J. Slaanan. De jaarvergadering van den Bondl wordt a.s Zondag gehouden. GEMENGDE BERICHTEN. Verbijsterende openhartigheid der Ossenaren. Opnieuw bekennen twee schelmen een misdaad. De stroom van arrestaties te Oss blijft onverminderd voortduren, zoo schrijft de „Tel." en steeds grooter wordt de reeks misdrijven, die tot dusver onopgehelderd bleven en welke door de bekentenissen van de Ossche onderwereld tot klaarheid komen. Een der stichters van den noodlottigen brand, die in 1926 te Oss een moeder 6n haar drie jeugdige kinderen van 't leven beroofde, de beruchte Ossenaar Dotje van Berne. heeft bij zijn bekentenis, welke hij de vorige week tegenover inspecteur Van Kempen heeft afgelegd, nog verdere mededeelingen gedaan over verschillende andere delicten, waarbij meerdere van zijn kornuiten betrokken zijn geweest. Zij alien bleven tot op heden nog op vrije voeten. In den afgeloopen nacht heeft „de ge meente-politie in verband met het ver dere onderzoek den 38-Jarigen Pietje van Geenen bijgenaamd „de Blauwe" van zijn bed gelicht, alsmede een zekeren Piet van Balen, oud 33 jaar. Blauwe Pie- I tje is een recidivist en heeft al vele jaren I gevangenisstraf achter den rug. Zij wor- t den er- van verdacht in den nacht van 15 op ff October 1933 een brutale nacnte- lijke inbraak te hebben gepleegd ten huize van een 70-jarigen heer, wonende In de Usschenschestraat te Oss. Door het uitsnijden van ©en, ruit ver schaften de indringers zich toegang tot het huis. De geldkist, waarin zich een be drag van 400 gulden aan contanten be vond, het geheele kapitaaltje van den ouden man vertegenwoordigend, werd buitgemaakt. Daar de grijsaard zeer hardhoorend was, had hij des nachts niets van de inbraak bemerkt. Na een stjeng verhoor bekenden de beide arrestanten dit feit te hebben ge pleegd. Aan deze nachtelijke inbraak was ook Dotje van Berne medeplichtig. Hij legde reeds de vorige week ter zake een bekentenis ai. Nog een bekentenis. Dotje bekende voorts te zamen met zijn broer Koosje, eveneens een zeer be rucht type uit de Oossche onderwereld, die eenige weken geleden reeds in arrest werd gesteld in verband met een roof overval op den kassier van een boeren leenbank te Maren, ee* «rnstige inbraak te hebben gepleegd ten huize van den molenaar Van der Zwaluw, wonende ln de Kruisstraat te Oss. Tusschen 7 en 9 uur 's avonds maakten de schavuiten van de cftnstandigheid dat van Z. met zijn hulsgenooten naar de kerk was ge gaan, gebruik om in het woonhuis van dezen koopman in te breken. De rollui ken van de ramen werden met behulp van een breekijzer geforceerd. Daarna werd een ruit vernield, waardoor de die ven* zich toegang tot de benedenkamers konden verschaffen. Alles werd overhoop gehaald, kasten en laden uitgepakt en de inhoud over den vloer geworpen. De in brekers maakten een bedrag aan geld bult alsmede eenige gouden sieraden van de huishoudster. Bij thuiskomst van de bewoners werd de gemeentepolitie onmiddellijk van de inbraak in kennis gesteld. Ook toen reeds werd Pietje Van Geenen als verdachte gearresteerd, doch later wegens gebrek aan bewijs moest hij weer worden losge laten. Alle arrestantep zullen morgen naar'het huis van bewaring te 's-Herto genbosch worden overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Voorts heeft ln het huls wan bewaring te Den Bosch nog de vérige week gear resteerde K. van Geenen. die laaghartige handlangers diensten heeft verricht bij de afschuwelijke brandstichtingsaffaire van Augustus 1926 te Oss, een volledige bekentenis ter zake afgelegd Ontkennen hielp dezen arrestant niet meer, daar al zijn mededaders in het misedrijf rdeds door de mand waren ge vallen. Te Oss verwacht men nog tal van nieuwe onthullingen In verband met de misdrijven, die tot op heden nog onopge helderd bleven. Berechting misdrijven. De arrondissementsrechtbank te Den Bosch zal in de maand October een aan vang maken met de berechting van de verschillende misdrijven der Ossche on derwereld, welke dén laatsten tijd aan het licht zijn gekomen. Doodelijk auto-ongeval te Oegstgeest. Toen Zondagavond de 53-Jarige chef- controleur van de Noord-Zuid-Holland- sche tranïweg Mij. H. M. van den Berg na afloop van den dienst, naar zijn woning te Oegstgeest terugkeerde, is hij bij het oversteken van den Rijngeesterstraatweg door een auto, bestuurd door den heer A. H. D uit Den Haag, overreden en zoo danig gewond, dat hij drie .kwartier aankomst in hél Academisch Ziekenhuis te Leiden is overleden. Den bestuurder treft waarschijnlijk geen schuld. Een vröuw verbrand. Door onvoorzichtigheid bij het bijvul len van een petroleumgasbrander is van morgen omstreeks half acht de kleeding van de 22-jarige mevr. Datema, echtge noote vafn den garagehouder Tj. Datema, wonende aan den Kleiweg 17£ te Schie- broek, in brand geraakt. Gillende liep de vrouw heen en weer, waarop haar man en eenige gasten van spuit 6 het huis In- snelden en de vrouw de brandende klee ding van het lichaam trokken en.met een deken de vlammen verder doof'den. De ernstig gewonde vrouw is naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotter dam vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. De vlammen hadden zich aan eenig meubilair medegedeeld, doch konden spoedig worden gebluscht Paard op hol geslagen. Landbouwerszoon gedood. Te Klein-Doenrade, gemeente Oirsbeek in Limburg, begaf zich gistermiddag de 18-jarige landbouwerszoon W. Vleugels met Ipaard en kar van het land naar huis. Bij de boerderij sloeg het paard op hol. V. spitong van de kar om het paard bij den kop te grijpen. Bij deze handeling kreeg de jongeman den boom van den wagen zoo ongelukkig tegen het lichaam dat hij op slag werd gedood. De borstkas van het klachtoffer was ingedrukt. Het paard is nog een eind doorgeloo- pen en bij een heg blijven slaan, na een betonnen paal te hebben omvergereden. Een vriend van V., die op den bok was blijven zitten, bekwam geen letsel. Inbreker: Neem me i^et kwalgk dat ik U wakker ïyiaak, maar loopt dit horloge goed? UIT DJ5N OMTREK. Gemeenteraad van Waddinxveen. Zitting van Vrgdag 19 Juti 1935. De raad dezer gemeente kwam Vrgdiag- avond j.l. in openbare vergadering bgeen onder voorzitterschap van den bungemee» ter, den heer P. A. l'noost. Een door dq© Voorzitter benoemde com missie tot onderzoek der geloofsbrieven van üe nieuwbenoemde raadsleden, bestaanuc Piile Jieetft deee nagezien en in orde be. l>e notulen der vergadering van 4 Juni j.i. werde© goedgekeurd. De Voorzitter deed mededeeling van het beuanken van den heer N. Krabbedam ais lid van den raiad. Hg bréngt hem woorden van dank en waardeering vooi* hetgeen de heer Krabbedam tijdens zgn Lidmantscnap van den raad, in het belang der gemeènte heeft gedaan. In de ontstane vacature yheeft de Burge meester als voorzitter van het H.oofd'-Stem- ibureau, de heer Jolh. Visser als lid van den raad beftoemd verklaard. In het gemeemtepensoneel zgn enkele mu taties gekomen. Als volontair ter secretarie is de heer D. C. de Geus toegelaten. De Commissie van Bg stand in het Beheer dei Gemeentebedrgven, draagt voor bevorde ring tot 2e ambtenaar de heer P. J. Wijn beek en tot 3e ambtenaar, de heer A. Duljn stee, voor. De raad vereei^gda zich hier mede. Een en ander gaat in per 1 Juli J.». Als nieuw ambtenaar is de heer N. Krab bendam benoemd. Ged. Staten hebben de wijzigingen in de begrooting der Electricdteitsbedrgven voor 1936 goedgekeurd. Eveneens is goedgekeurü de verhoogimg van de post Steunverieemng. Van het bestuur van „Waddinixveen s Zwembad" is, naar aanleiding van een des betreffend verzoek van B. en W., berich" ingekomen, dat ,bg wgze van proef, tot we deropzegging door werkloozen van de bad inrichting kan worden gebruik gemaakt op Dinsdag, en Donderdagmorgen, des mor gens van 8.30 tot 9.30, tegen betaling van twee en een halve cent per persoon per keer. De brief werd door den raad voor kennis geving aangenomen. De Commissaris der Koningin heeft aan den Burgemeester verlof verleemt van 20 Juli tot 12 Augustus a.s. Tijdens de afwe zigheid van den heer Troost zal wethouder J G. Herfst als loco-burgemeester fungee Van het bestuur der Landelijke Rgver- eeniging is een verzoek ontvangen tot het, evenals verleden jaar, beschikbaar stellen van een eere-prijs voor het op 14 September te houden Conoours-Hippique. Het verzoen ging in handen van B. ea W. om advies. De ontvangen Balans, verlies- en Winst rekening der Waddinxveensche Brug, sluit met een nadeeüg saldo van 599,67. Dit bedrag komt rekening varf-£ed. Sta- een nadieeüc ag komt A i aangeboden kening der Bedrijven over 1934, sluiten me*, een winst van 1290.23 voor de gascentra- le; 12.514.65 voor de electricdteitabedrgven en 2028.07'A voor het waterleidingbedrijf. De gemeenterekening voor 19Ö4 sluit be houdens eventueele correctie met een voordeeüg saldo van 67.829.5f. De kapi- taaldienst boekt een nadeeliig saldo van $2.862.83. T.z.t. zullen deze rekeningen ln handen der financieele commissie worden gesteld. De balans, winst- en verliesrekening van de Woningbauiwvereenaging „Waddinxveey" heeft een voordeplig saldo van Van B. en W. was een voorsteWgJt het •leenen $an een subsidie aan de 'O^isi lijke Hoogere Burgerschool te Alphen a. d. Rgn voor een zevental leerlingen die ln 1934 deze school hebben bezocht. Het sub 'sidie bedraagt 97.28. De raad vereenigde zich met dit voorstel. Een verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, houdende de verorde ning, regelende de etschen van benoembaar heid en de bezoldiging van de veldwachters, werd overeenkomstig de© wensch van den Minister, aangenomen. Besloten werd tot aankoop van een strookje grond van den heer Buitelaar voor een bedrag van 200.-:, voor verbreeding van den Kerkweg. De raad góng vervolgens over tot voor- loopige vaststelling van het besluit tot re geling van de bijzondere voorgevel-rooilijn aan den Henegouwerweg; waarna aan eeni ge personen ontheffing of vermindering van schoolgeld jegens ziekte werd verleend en eendge wgzigingen in de begrooting wer den aangebracht De vergadering werd hierna gesloten.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 4