ette 3’, H. KRIMPENFORT OP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 2 Augustus 1935 74* Jaargang BOSKOOP, JHEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen s Heerenstraat 1 TELEF. 2963. Binnen twaalf uur BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 1, enz. De Raadszitting van den Volkenbond verdaagd. I v v I jjiiDV/OIYV7V7I Uv vlJljlvrtlk) IlrtrtOl 1VJÜV111, 1UVVivi-' ivtjvi x FELIJK! seiistiilling. BUITENLANDSCH NIEUWS. akkers, 1 Salomo. FEUILLETON. HOOFDSTUK V. Tusschemspel. er, Freddy's gezicht ernstig bestudeerend, (Wordt vervolgd). 4 eker vorige leiden deze TODD in EN e zitplaats. ée 15 cent. iERMANN TIEDTKE. 'an PETER I vermaak! MACHEN" ANETTE”. LG icces-klucht inz Grothe. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de pezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. 5 van PRESTO gee^ >ppaeder aan. U heglf 5TO KWALiTFlU PRO A 72-091 U de vogeltjes alle gestorven, hetgeen op de aanwezigheid van mijngas diuidlde. Met het oog hierop heeft men om gas maskers getelegrafeerd, welke inmiddels uit een plaatsje op 80 K.M.afstand gelegen zijn afgezonden. Londen’s voorsteden waren voorbijge gleden. Naarmate de reis vorderde, be gon de trieste leelijkheid plaats te ma ken voor sappige weilanden en pittoreske hotsteden. Maar in het compartiment van den voortsnellenden exprestreln, waar een man in een bruin pak zich herstelde van een plotseling opgekomen duizeligheid, daarbij gadegeslagen door een drietal belangstellende personen, had men geen oog voor het natuurschoon, waaraan andere passagiers thans hun hart ophaalden. - Hij is al veel beter, constateerde het meisje. Dat lijkt mij ook zoo toe, bevestigde de imposante heer, die zoo juist In gezel schap van Freddy in de coupé was terug gekeerd. Ja, hij ziet er al een hoop beter uit. Die plotselinge duizelingen gaan in den regel gauw over! Hoe Is het er nu mee, ouë jongen? Hij gal' den herstellende een speelschen duw. Maar de man tn het bruine pak sprong zoo onverwacht op, dat de ander haast achteruit wankelde Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS. letten, tot u terugkomt. Freddy aarzelde; w--- hij. Hij besloot echter niet te lang over zijn boodschap te doen. Hij verliet het ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 45 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 ’egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^5. elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek, handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bij onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. FRANKRIJK. Frankfort koopt het stamhuis der Rothschilds. De stad Frankfort aan den Mam is ioor een goeden ruil eigenares geworden van het stamhuis van de familie Rothschild. Kasteel Grunieburg, het prachtige bezit van de Rothschilds zal binnenkort openbaai parfk worden. Het werd gebouwu door Wh heltin Carl baron von Rothschild na zijn huwelijk met baronesse Matmide, van den eenschen tak van de familie, in 1849. De Frankfortsohe Rothschikus zijn thans uit gestorven, en het ibezit in Frankfort is door huwelijk aan de Goldsohmidt-Rothschilds gekomen. De- Rothschilds, die, voordat zij zich over alle oorden van de wereld verspreidden, rankfortsche bankiers waren, leeiden nog in 1811 in het Fr&nikfortsehe ghetto. In dat jaar werd den Joden wettelyk toegestaa' ihet ghetto te verlaten, en de Rothschilds vestigden hun reeds bekende bank in het midden van de stad'. Het oude huis van de Rothschilds in het ghetto werd later ver anderd in een gebedshuis voor de Joden en een derde huis in Frankfort werd ingericht tot tehuis voor oude dames. Op kasteel Grüneberg bezochten Kc-ning Edwwidls VII en de Duitsche Keizer den bekenden bankier. Baron von Goldschmidt-Rothschild, die de 92-jarige schoonzoon van de laatste ba ronesse voor Rothschild js, woont te Konlg stemt Zijn zoon'; haron Albert von Gohl- •schmidt-Kothschild heefl zijn woonplaats naar Rome verlegd. rikaansche regeering een zelfde houding aanneemt. Wy zijn ons ten volle bewust, aldus ver volgde Sir Samuel, van onze verplichtingen, zoowel uit hoofde van de verdragen, als op grond van het Volkenbondsstatuut, en wij zyn voornemens ons hieraan te houden. De minister van Buitenlandsche Zaken behandelde vervolgens de „verschrikkelijk moeilijke Abessijnsche aangelegenheid" van welker ernst de regeering zich volkomen bewust is. Maar juist daarom hoedt de re geering zich voor overijlde stappen. De uit werking van een oorlog tussciien Italië en Abessynië zal van het grootste nadeel zyn voor den Volkenbond^ onverschillig of de oorlog kort of lang, of Italië dan wel Abet- synië de overwinnaar zou zyn. Gelijk spreker het Lagerhuis reeds had verteld, staat de Engelsche regeering niet onsympathiek tegenover de Italiaansche be hoeften in zake expansie en haar optreden sedert den oorlog heeft getoond, dat haar sympathie meer is dan leege woorden. Wan neer de Italiaansche regeering klachten heeft jegens de Abessijnsche regeering laat zij die dan op de behoorlijke en regelmatige wijze te berde brengen. Zy zal den Volken bond bereid vinden zijn volledige en onpar tijdige aandacht aan het geval te wijden. Het Lagerhuis kan er op vertrouwen ,dat de regeering allen beschikbaren invloed zal aanwenden om de rampspoeden te keeren, die een oorlog zouden volgen. Voortgaande behandelde spreker de door Sir Herbert Samuel gestelde vraag in zake de geruchten, dat de Engelsche en Fransche regeeringen te Stresa in zekeren zin de Ita liaansche regeering de vrye hand zouden hebben gegeven in Abessynië. „Uit naam der Engelsche regeering wensch ik te verklaren aldus Sir Samuel Hoare dat er geen enkele basis bestaat voor dit gerucht. Ik zou hieraan willen toe voegen, dat de kwestie van Abessipië nooit besproken is tusschen de delegaties der drie regeeringen te Stresa. Voor zoover de Fransche regeering betrokken is, is het aan haar in haar eigen parlement daarop te gesprek tot het meisje: Neen, niet in Chelmsford. Hij zal of in Ipswich of in Norwich komen. En kort daarna zal het gebeuren. wil.DIGE Als EXTRA RECLAME geven wij bij I iedere gulden, die U in onze winkel besteedt, een FRAAI GESCHENK naar verkiezing: een POLOBAL, een GROOTE VORK, een EETLEPEL, drie THEELEPELTJES of een DESSERTVORK en LEPEL. MCI. neeiu er veei v<*u, noff en Eden in Genève zoekende zyn ge weest naar de tooverforanule, die Europa ja de geheele wereld moet verlossen van de benauwde spamüng, die het conflict ItalfiëAbessynië teweeg brengt, een con flict dat, nu reeds maanden achtereen de Europeesche atmosfeer bedreigt en beklemt. De heeren in Genève hebben gevoeld, dat er haast achter zat, en zij hebben zich naai het blijkt niet door ceremonieele plichtple ging of psysieke reisvermoeidlheden e.d., ia ten afhouden van hun taak. Integendeel, nauwelijks waren zy in Genève gearrivcer- of een conferentie tusschen de drie Minas tere volgde, en het bleek, dat zy elkaar nad- den gevonden op de volgende punten: 1. de verzoeningsprocediure wordt voort gezet; 4- benoeming van een vyidem aio'tei 3. inmiodlels geen toepassing van eenig geweld; 4. de onderteökenaars van het verarag van WVÖ< (Engeland, Frankrijk en» Italië; zullen hun diensten bewyzen voor een goede legaing van het geschil. Later bleek echter dat een definitief ac- coond op deze punten in den loop van den avond niet bereakt kw worden, vooral 1. verband met de houding van Engeiana. Luen todh verzette zich tot het uiterste evenals Laval tot op zekere hoogte reeds gedaan heeft, te capituleeren voor Mussoli ni, en daarmee den, Volkenbond te verlagen tot een werktuig van Italië. Overigens, nauwelijks wad die ontwerp- lesoiutB bekend geworden en aan baron Aloisi voorgelegd, of het werd reeds bekenu dat Mussolini, die door zyn gedelegeerde van den inhoud kennis kreeg, deze ais ge heel had verworpen. De bijeeiJkomst van den Volkenbondsraafl die des middags gehouden zou worden wera verdaagd tot hedenmiddag 5 uur. Als reden werd opgegeven, dat Italië weigert zien met het Engedsch-Fransche voorstel accoord te verklaren, dat Abessynië zal worden uit- genoodigd tot de besprekingen tusschen de drie groote mogendheden over het vraag stuk in zjjn geheel, voorts, dat de Raad het initiatief tot deze besprekingen neemt en tenslotte, dat voor de beëindiging daarvan en het weder bijeenroepen van den raad een termijn n.l. 4 September wordt bepaald. Den geheelen middag hebben daarop de beraadslagingen voortgeduurd tusschen Laval, Eden en Aloisie. Men hoopt dat zij nog een uitweg zullen vinden. Het staat niet vast, zoo vervolgt de Reu- ter-correspondent, of de verplichting om niet naar de wapenen te grypen, in de re solutie is opgenomen, maar in elk geval Die zyn mond en tong bewaart, bewaart zijn ziel voor benauwdheden. ENGELAND. Scherpe aanval op Italië. In het Britsche Parlement. Sluiten van het Suezkanaal aanbevolen. De leider der Labour-oppositie, Lansbury, zette gisteren in den aanvang van de debat ten over de buitenlandsche politiek uiteen, dat na den oorlog de volkeren der wereld zich hadden verbeeld, dat thans een tydperk van vreedzame ontwikkeling zou intreden. Men had gemeend, dat de ontwapening van Duitschland zou moeten leiden tot een al- gemeene ontwapening. Ondanks alle pogin gen van Henderson en anderen staan ech ter thana Engeland en Europa voor een ver- schrikkeljjken toestand. De op hooping van bewapeningen heeft de wereld niet van den oorlog gered. Spr. deed vervolgens een be roep op de regeering haar ontwapenings- politiek bekend te maken en mededeelingen te doen over den stand der ontwapenings conferentie. Lansbury vroeg vervolgens den minister van buitenlandsche zaken een uitvoerige verklaring af te leggen over het Itahaansch- Abessynsche geschil. De Labourparty heeft iedere maatregel der regeering gesteund, die nauwkeurig aansloot bij de verplichtin gen van Engeland op grond van het V olken- bondshamdvest. Sir Herbert Samuel (liberale oppositie) vroeg in zyn redevoering inlichtingen over het luchtpact van de West-Europeesche mogendheden. De conservatieve brigadegeneraal Spears richtte in zijn redevoering scherpe aanval len op Italië. De verontwaardiging over de intimidatie der zwakken door de sterken neemt steeds meer toe. Hoe meer men te weten komt, hoe waarschijnlijker het wordt, dat Engeland den rol Zal krijgen, die Italië zich zelf had toegeschreven. De conservatieve afgevaardigde, Vivian Adams, zeide, dat Engeland niet zou mogen terugschrikken voor de scherpste maatrege len, zooals het afsnyden van steenkoolleve- ringen en het sluiten van het Suezkanaal, wanneer Italië zou blijven vasthouden aan zijn tegenwoordige Abessijnsche politiek. De rede van Sir Samuel Hoare, De minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, sprekende namens de regeering, zeide in zijn redevoering o.m., dat Engeland de Vereenigde Staten gedu rende het geheele conflict tusschen Italië en Abessynië breedvoerig op de hoogte heeft gesteld van het Britsche standpunt en over den ernst, waarmede het den toestand beziet. Met groote voldoening heeft hij er dan ook kennis van genomen, dat de Ame- compartiment, om het volgende binnen te gaan waar hij midden in een ruzie be landde. Dacht u, dat ik mijn bagage niet kende? brieschte de groote heer.- Natuurlijk, dat spreekt van zelf. En het spijt me heel erg, antwoordde de reverend. Maar u zult moeten toegeven, dat de beide koffers precies op elkaar lijken. Vandaar dat ik beslist dacht, dat u den mijnen genomen had. Vervelend gezanik, sputterde de dik ke heer. Hij zag er warm en opgewonden uit. Al dat noodelooze oponthoud, terwijl hiernaast in het compartiment een zieke zit, die het goedje noodig heeft Freddy wierp olie op de golven. Maar hij heeft het nu niet meer noodig, kwam hij tusschenbeide. We heb ben ten slotte nog wat gevonden en ik kom u nu even zeggen geen moeite meer te doen. De dikke heer, die op het punt gestaan had zijn koffer open te maken, hield ver rast op. Toen stak hij abrupt zijn sleutels in den zak en schoof den koffer weer on der de bank, waar hij hem vandaan ge raald had. Hm dus een nuttelooze toch^9 Zijn voorhoofd trok in een boozen rim pel toen glimlachte hij ineens weer. Wel het is niet zoo slim. Laten we teruggaan Wenschte ze hem geluk met zijn kleine overwinning? Want een overwinning was het. Hij was niet van zijn plaats opge staan en had zijn zelfbeheersching niet verloren. De volgende zet in het raadselachtige spel dat aan den gang was, kwam uit den corridor. Een vage schaduw werd zichtbaar en ontpopte zich als de man hjet het donker bruine pak. Hij zag er bleek en ontdaan uit en toen hun oogen stl? °P hem rlchtten- stond htf aarzelend Ik neemt u mij niet kwalijk mompelde hij. Is er iets? vroeg het meisje vlug. Zij leunde thans niet meer achterover n haar hoekje. Haar glimlach was ver- moiten tot een uitdrukking van men- jchelljk medelijden. Het was niet moei- JK om te zien, dat de man In de gang niet wei was. Ik voel me niet al te goecl, juffrouw, ernam de man, met zichtbare Inspan- van u een slokje bran- GOllkSCHE COURANT. Och, maak u over hem maar niet bezorgd, adviseerde Freddy. Het zal hem niet zooveel kunnen schelen. Neen, maar mij kan het wel schelen. De steiïk van den man klonk beslist. Blijkbaar de^h het opwekkende vocht reeds zijn werk. Ik houd er niet van, üs iemand moeite voor niets doet. U moest maar even gaan, zei het en kijken hoe die arme kerel het maakt, meisje tegen Freddy. Ik zal wel op hem Onder ons gezegd, mijnheer, voegde hij letten, tot u terugkomt. er, Freddy’s gezicht ernstig bestudee.rend, Freddy aarzeldetoen gehoorzaamde aan toe, ik heb zoo’n idee, dat hij al meer gehad heeft, dan goed voor hem is! Intugschen zei het onderwerp van hun Verzet van Mussolini tegen een Fransch-Britsch compromis-voorstel. tsennaueungspoging van LavaL Het kerftjrvMlron, dat Ural, Latwi etilzwügend hiervan deel uit, te- meer daar dé mogendheden op de basis van het-verdrag van 1906 zouden werken en de besprekingen onder de auspiciën van den Volkenbond zouden plaats vinden. Volgens latere berichten zouden laat op den avond de standpunten elkaar wel zjjn genaderd. Het gedeelte van het ontwerp, dat het afzien bevat van militaire maat regelen, stuit noch by Engeland, noch by Italië op weigeringen. Het meest précaire punt van de besprekingen bestaat in zekere meeningsverschillen over de verbanden, die moeten bestaan tusschen de onderhandelin- gen der drie groote mogendheden en den Volkenbond. Van Italiaansche zy'de staat men afwijzend tegenover iedere, nog zoo verhulde inmenging van den Volkenbond in deze onderhandelingen. Het schijnt, dat Italië een tegenvoorstel zal doen, hierop neerkomende, dat het niet kan laten afhangen van een beslissing van den Volkenbond de militaire aard van de verdediging zijner koloniën. Het neen van Mussolini schynt dan ook alleen op dit punt betrekking te hebben, want de telegram men maken melding van het feit, dat Italië den vijfden arbiter accepteert en bereid is de beraadslagingen voort te zetten op de basis van het verdrag van 1906. Het verschil hangt duij alleen op de mili taire paragraaf, maar een telegram iut Parijs is zoo optimistisch om aan te nemen dat een regeling in het zicht is. Een Fransch-Britsche ontwerp-resolutie omvat, naar de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, de volgende punten: lo. De Volkenbondsraad moet aan de, be voegdheden van de arbitrage-commissie een interpretatie geven, die een bevestiging in houdt van de Italiaansche zienswijze, dat de commissie niet is belast met de vaststelling der grenzen. 2o. Er zal een vijfde arbiter worden be noemd en de commissie zal worden uitge- noodigd, de procedure krachtens het verdrag van 1928 te volgen, teneinde voor 1 Sep tember tot een accoord te komen 3o. Groot-Brittannië, Frankryk en Ita lië, de drie pnderteekenaars van het ver drag van 1906, zullen onmiddellijk onder handelingen openen, teneinde Ifct vinden van een oplossing te vergemakkelijken, die met medewerking van de Abessinische re geering de goede betrekkingen tusschen de beide landen zou waarborgen. 4o. De partijen zullen de onderhandelin gen voortz'etten en op 4 September rapport uitbrengen. 5o. Welke ook de omstandigheden mo gen zijn, de Raad zal in elk geval op 4 Sep tember bijeenkomen om den toestand in zyn geheel te bespreken. dewijn heeft Het meisje keerde zich om en keek Freddy vragend aan. Hij schudde het hoofd. Geen druppel, antwoordde hij. U misschien? keerde het meisje zich naar den imposanten heer. Deze knipte met de oogen alsof hij de vraag overwoog. Hij moest weten of hij brandewijn bij zich had of niet, zou men zoo zeggen, en toch had hij eenige secon den noodig om zijn houding te bepalen. Een beetje katterig hé? klonk het toen onbarmhartig De zieke negeerde de vraag en ant woordde toen met heesche, onvaste stem Ik heb dergelijke aanvallen van zwakte zoo nu en dan. Heb den laatsten tijd heel hard gewerkt Ijen paar drup pels zouden me weer eenNstuk opknap pen... Goed. Ik zal wat halert, viel de dikke heer hem in de rede. Het zit in mijn kof fer in het compartiment hiernaast. TRANSVAAL. Ernstige mijnramp. Vier Europeanen en 74 inlanders levend ingesloten. Vier Europeanen en 74 inlanders zijn ais gevolg van een verschrikkelijke ontploffing in een kolenmijn te Marsfield levend inge sloten. Men vreest, dat zy zijn omgeku men. De ramp, aldus wordt uit Johannesburg aan de „Daily Telegraph” gemeld, werd aangekondiigd door een groote rookzuil, die uit de mijnschacht opsteeg, ten gevolge waarvan een inlander, die bij den ingang van die mijnschacht stond, tegen den grom gesmakt en gedood werd. Ook werdén uit die myn stukken wrakhout naar buiten ge worpen. De ploeg, die in de myri aan het werk was, bevond zich reeds verscheiden uren onder den grond. Spoedig na het be kend wondlen van de ramp kwam eeh re<( dingslbrigadle ter plaatse, doch de leden hier van waren niet in staat in de mijn af te dalen, daar de lichtinstallatie onklaar was geraakt. Daarom liet men eerst kanarie vogels in de mijnschacht af. Toen men de kooitjes korten tijd later ophaalde, bleken Ze sprak haastig en haar aandrang deed Freddy snel handelen. In enkele se conden had hij den man geholpen om te gaan zitten en even later had het meisje een kleinen flacon, in lederen étui, te voorschijn gehaald en het aan de lippen van den man in het bruin gebracht. Hoe is het gekomen? vroeg Freddy, nadat de man gedronken had. Ik voelde me opeens duizelig en uit geput, mompelde de man. Ik voel me nu al beter. Ik ben direct weer heelemaal klaar. Zal ik eens kijken of ik een dokter in den trein kan vinden? stelde Freddy voor. Neen, dank u, was het wederwoord. Dat is niet noodig. Het spijt me, <dat ik u al dien last veroorzaak. De moeite die hij hun bezorgde scheen hem te hinderen Ik zou wel graag hebben, dat u dien an deren mijnheer zei, dat ik al weer aan 't opknappen ben. Hij zoekt waarschijn- I lijk in zijn koffer. Hij stond op en de zieke man ging ter zijde, achterwaarts, hem aldus ruimte gevend om te passeeren. Volg mij. verzocht de dikke heer. Maar toen hij het compartiment ver laten had. volgde de man In het bruine pak hem niet. Inplaats daarvan zwaaide hij naar de deur, cn greep die als om steun te zoeken. Zou het niet betëf zijn als u hem binnenhaalde? fluisterde het meisje, zich naar Freddy toebuigend Ik heb een fleschje in mijn koffer; ik heb er niet direct aan gedacht.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1