ette 1 OP ™LWEVER Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 7500 ex MO- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMS1REKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, tyEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Me. «874 Zaterdaq 3 Augustus iB3Bi BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. Volhouden. De moeilijkheden in den handel met Denemarken. Binnen twaalf uur Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER 8LUYS. A. BRINKMAN ZOON MARKT 31 - GOUDA TELEFOON 2745 If S I R O O P- VI 1% WAFELEN 3 cent per stuk 74a'Jaaroano GOUDSCHE COURANT,. Brieven uit de Hofstad. oai I 9 den prijs. TELIJK! sen,stalling. Dit nummer bestaat uit twee bladen akkers, 1 HAGENAAR. spciale koop- en verkoopdagen overbodig zijn. K. Carmen Sylva. FEUILLETON. I PRO A 72-091 (Wordt vervolgd). De groote heer was het niet eens met eind. ONZE GOUDSCHE SPRITS IS UITSLUITEND BOTERSPRITS L TODD in EN eker vorige lerden deze e zitplaats. S =®.J ée 15 cent. HERMANN TIEDTKE. ■■an PETER 1 vermaak! MACHEN” ANETTE”. den, waarin 1G icces-klucht anz Grothe. rtchaduwen inhield hij riskeerde dat I den last in al haar zwaarte, omdat de hoop hem niet meer steunt. Wanneer we ons van die waarheid goed doordringen, dan zullen we niet versagen, maar ook in dezen moei lijken tijd den naam van het Nederlandsche volk waar maken en toonen dat onze kop- tegenwoordig talloos velen, die in den strijd pigheid een groote kracht ten goede kan I voor haar gedaan hebben! I En misschien zou het minder inspan- i ning hebben gekost een deel van die we- reld te veroveren, dan de snel-vervagen de dansende letters, die den naam van het station vormden, te ontcijferen. Hij scheurde zijn nekspieren bijna om er achter te komen welk mysterie een 1 groot wit vlak met buitelende zwarte zijn hoofd te pletter sloeg tegen een voorbijschietende paal, enkel en alleen J om de weetgierigheid van het mooiste meisje op aarde te bevredigen! Brentwood! schreeuwde hij. Toen lachte ze. Ze had zijn moelzamen strijd gadegesagen Hij trok zijn nek tn de door de natuur bedoelde positie terug dienen. De verhalen, als ze althans niet te veel gekleurd zijn, zijn ellendig om. aan te hooren, maar dit neemt niet weg dat men meestal onmogelijk op hun verzoek kan in gaan. Het is voor de winkels ook een heel harde tijd en zij verliezen heel ongaarne een leverantie. Het cofcsumptie-publiek wordt wel in een tweestrijd gebracht, want ieder is nu eenmaal op zyn voordeel uit. Waar dit alles ten slotte heen moet, valt niet te zeggen. Nu de H.B.S.’en en gymnasia weer eenige duizenden jongelui het diploma, hebben gegeven, komen er weer ettelijke honderden om een baantje leuren en wie weet hun raad te geven? Vooral de baan tjes waarvoor nog geen speciale opleiding bestaat worden begeerd, maar het gedrang aan de deuren daarvan is zóó groot, dat ook daar de kans nihil is te achten. Het is be droevend en maar steeds voert ieder jaar duizenden nieuwe slachtoffers op de open bare markt. van PRESTO geen Dpoeder aan.J heeft ITO KWZtLi'Eltf blik, wat niet zoo moeilijk Is, maar voor langen tyd. Wanneer we dat kunnen, dan zullen we ook in dezen stryd overwinnen. Het Nederlandsche volk heeft den naam van een zekere koppigheid, een taai vast houden. De strijd tegen het water, die onzen volksaard voor een goed deel gevormd heeft, zal. daarvan wel de oorzaak zyn. Die kop pigheid in goeden zin moeten we nu toonen. We moeten ons zelven voorhouden, dat we willen overwinnen. Dat geeft niet alleen de beste uitzichten op de overwinning, het geeft tevens een zekere rust. In tijden als we nu doorleven, is niets gevaarlijker dan een uit het evenwicht raken tengevolge van een gebrek aan vertrouwen in eigen kracht. Het maakt ons zwak en achterdochtig bo vendien tegenover hen, die de leiding in handen hebben, waardoor we nen steeds hinderlyk tusschen de beenen ioopen. Eens gezind stryden tot het einde moet thans de leus zijn. En daarvoor moeten we ons op offeringen willen en kunnen getroosten. Ik weet wel, dat het voor velen van on» niet gemakkelijk is, dat by velen de beker tot den rand vol is. Maar een voor den tijd opgeven van den stryd kan daarin geen ver betering brengen, alleen den toestand nog erger maken. Deze toestand is niet het ge volg van gebeurtenissen of van beleid in ons land ,maar is door de wereldcrisis aan allen opgelegd. Alleen door eensgezind strij den voor het behoud van onze oeconomisch® diwfcri»* positie kunnen we iets bereiken. VolhoUden Als reactie daarop en vertrouwen moet daarom onze leus zyn. Het is geen andere eisch dan die het leven ons altijd en telkens weer stelt. Wanneer de sterkste overwint, dan is het omdat hy den moed niet verliest en sterk is in het vol- houden. Zoo we ons dit steeds voor oogen houden, is ook de strijd makkelyker te strijden en zyn de opofferingen gemakke- lyker te dragen. Slechts de moedelooze voelt j gemaakt. Geleidelijk 'zyn die markten toen N. MARKT 25 KLEIWEG 46 We weten allen, dat het leven een stryd is en we ervaren het dagelijks, stryd tegen anderen, stryd tegen ons zelven, ocrijd met de levensomstandigheden. Fn we weten uok we', dat het de sterkste is, die in dezen st? ijd overwint, althans te overwinnen pleegt. Maar we geven er ons met altyd ten volle rekenschap van welke kracht het is, die ons tot den sterksten maakt. Zeker is er moed iioodig en een zekere strijdlust, handigheid ook en het vermogen den strijd te overzien, spoedig te begrijpen waarom *t gaat en daarbij een vermogen om de kracht van de tegenpartij, hetzij we zelven dat zyn of anderen of de levensomstandigheden, te schatten. Maar één ding is boven alles noo- dig, het vermogen om vol te houden, door te zetten, een volhardingsvermogen. We weten dat feitelijk ook wel ,maar we geven er ons vaak zoo onvoldoende rekenschap van. We werpen ons vaak met een zeker élan in den stryd, maar versagen wanneer de overwinning niet spoedig volgt. En 200 verliezen we den stryd, dien we wellicht hadden kunnen winnen. De wereldoorlog heeft het ons zoo over tuigend getoond hoe weinig een oogenblik- 1 kelijke dapperheid en bravyure tot de eind beslissing in den strijd bijdragen. De En tente heeft den oorlog tegen Duitschland I gewonnen gedeeltelijk ook door haar meer- Ijderheifl aan manschappen en haar superio riteit aan uitrusting in de laatste stadia van den oorlog, maar vooral toch, omdat ze het kon volhouden. Het is juist in dezen tyd noodig, dat we ons dat duidelijk herinneren. We strijden thans als volk, als volksgemeen schap ook een strijd. En de ministerieele crisis van voor eenige dagen heeft dat weer sterker aan ons bewustzijn opgedrongen. Maar die crisis toonde tevens naast verschil van opvatting ook teekenen van vermoeid heid in den op gang zynden stryd. Er zyn VTOLDIGE lachte. Freddy wilde wat zeggen, maar op dat moment werd de dikke neer weer In den corridor zichtbaar. Hij kwam terug. Ver dorie... Neen, hij kwam niet terug! Hij... He, dat is grappig, merkte Freddy op; hu is voorbijgeloopen Hij heeft zelfs niet naar binnen ge keken, vulde het meisje, even verwon derd als haar metgezel, aan. Er volgde een pauze. Mogelijk heeft hij net zoo hard ge noeg van ons, als wij van hem, verbrak Freddy de stilte. Bij nader Inzien geeft hij misschien de voorkeur aan den pij- penrookenden reverend in de andere af- deellng. Het lijkt me waarschijnlijker dat hij het compartiment niet direct herkend heeft, veronderstelde het meisje. Maar zij was er volkomen zeker van, dat van een vergissing geen sprake kon zijn, dat den omvangrijken heer met de opvallende^lobkousen niets ontging. Ge- d achteloosheid behoorde in geen geval tot zijn reisbagage. Ik vermoed, dat hij wel direct zal komen, besloot ze. De conversatie stokte een poosje. Haar gedachten waren ergens anders. Hij staarde uit het venster en het zou hem een lief ding waard geweest zijn te weten waar haar geest verwijlde, om zijn over 1 denklngen tot de metgezellen van de hare te maken. Het is niet veel meer, dat wjj naar Dene marken uitvoeren, niet meer dan een vierde van hetgeen in vroegere jaren daariieen werd verkocht, maar by onzen sterk ver minderden export zyn ook enkele millioe- nen niet te verwaar!oozen. Daarom is het te betreuren, dat er een conflict dxmgt te ontstaan tusschen ons en Denemarken, en wel naar aanleiding van het feit, dat de autoriteiten in dat land niet voldoende bui- tenlandsche betaalmiddelen beschikbaar stellen om den invoer uit Nederland, te be talen. Zoodoende wordt de exportmogelijk heid van ons land naar Denemarken nog verder beperkt ,terwyl de exporteurs gevaar ioopen het hun toekomende geld nooit of met groote vertraging te ontvangen. Gelyk in vroegere jaren voeren wy uok thans iets meer naar Denemarken uit dan dat wy uit dat land invoeren. Het verschil is niet grout, maar toch blijkbaar voldoende om de Deensche heeren er toe te brengen van ons te eischen, dat wy meer Deensche goederen zullen koopen. De eisch van het evenwicht der handelsbalans komt uok hier naar voren, en dient door ons beslist te worden afgewezen. De quaestie is, dat Denemarken in hoofd zaak levende paarden, en voorts vleesch en boter naar ons land exporteerde. Op onze regeering wordt voortdurend aandrang uit geoefend om de contingenteenng zoodanig te verscherpen, dat deze invoer heelemaal onmogelijk wordt. De regeering heeft aan deze eischen van veehouderszyde steeds weer tweedehands goederen-verkoopplaatsen geworden. Maar ook voor dit doel zyn ze teiteljjk in de meeste gevallen overbodig, want ook voor dit genre zyn speciale be- dryven ontstaan. Het behoeft dus niet te verwonderen dat geleidelijk de verkoop van allerlei goederen aan de behouden markten werden aangebracht. Die markten werden alleen nog bekend als goedkoopere gelegen heden, waar nog van alles te vinden is. Als zoodanig heeft ook de Haagsche VOOR GOED EN GOEDKOOP markt zich gehandhaafd zelfs drie dagen in DRT IK WERK de weelt’ Maantla8> Vrijdag en Zaterdag. IS HUT BESTE ADRES om de handhaving van den gulden rede- neeren: „We kunnen het toch niet volhou den”. Als deze stemming algemeen wordt, is het 't begin van het einde. We moeten redeneeren: „we willen het volhouden, of het nu om den gulden of om iets anders iaat.” De wereldcrisis, die ons als allen teistert, stelt ongehoorde eischen aan ortze kracht, maar vooral aan ons volhardings- i Vermogen. We moeten ons zelven lasten en j opofferingen opleggen niet voor een oogen- Welwillendheid ia het kenmerk der hoog ste beschaving. eigen coupé terug. U hoeft u volstrekt niet te haasten, trachtte Freddy hem vriendelijk te weer houden. Maar de man was al in de zijgang. Hij voelde zich blijkbaar niet op zijn gemak tusschen de bevoorrechte i- een eerste-klascompartlment langde cr.oCl»wlj*ciü m zijn schappelijk milieu te keeren. coupé beland is? Eigenaardige kerel, meende de groo- i te heer, toen de man in het bruine pak verriwop— ik hem geven ZIJN.STEEDS DENGEHEELEN DAG VERSCH VERKRIJGBAAR 5 6 Ik ben alweer klaar, eenigazlns gejaagd antwoord. Laat ik u niet langer tot last zijn; ik heb u al moeite genoeg, veroorzaakt. Deze laatste tijas ten nutte te maxen. vraaga naa ae neeie wereia oen ooriog Hit ontdekte dat het voorhoofd van het te verklaren, zou hij het zonder aarzelen meisje gefronst was. Grappige vent, viel hij met de deur In huis. De rimpel bleef en ze gaf geen ant woord. Freddy liet zich echter niet ont moedigen en zette zijn pogingen voort. Eerlijk gezegd, voel Ik een diepe minachting voor hem, vervolgde hij zijn beschouwingen over den afwezige. Werkelijk? klonk het thans neu traal. U niet? waagde Freddy. Eindelijk speelde de dageraad van een glimlach om haar lippen. Het was dui- deliJk dat ze ertegen vocht. Men behoort zijn medereizigers niet tot onderwerp van discussie te maken deze meenlng Resoluut kwam hij over- 1 berispte ze. I eind. Dat geldt voor gasten, wierp hij en kwam tot de concusie dat hij ook ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringji 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 16 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN: 1—4 regels 2^6 elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by contract tot zeei gereduceerden prijs. Groote letters en raaden worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen w.orden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Had Freddy den dikken heer onrecht aangedaan? Een uitdrukking, die aan teekende 1 zich op het welgedane gelaat af. Ik vraag me af of u gelijk hebt, klonk het Ietwat peinzend. Hij keek in den corridor een gedachte had zich in zijn geest gevórmd. Van menschelijke passagiers van 1 goedheid gesproken zou het geen daad ïme-klascompartlment en ver van menschllevendheld zijn hem te vol- onsetwljfeld in zijn eigen maat- gen, om te zien of hij veilig en wel in zijn I Slijk milieu te keeren I nnnnó halond ic9 I Het meisje, in haar hoekje, veerde even op. Ik zou hem verder maar kalm zijn gang laten gaan, oordeelde ze. Hij was weer heelemaal in orde, toen hij hier i vandaan ging. ZOU dat voor advies zijn? i als bloemen, fruit, kaas enz. die zich een plaats wisten te veroveren. Bekykt men het type markt van den te- genWbordigen tyd gelyk dit in den Haag nog bestaat, dan is dit feitelijk uit den tyd en overbodig. Nu het echter eenmaal be staat en een broodwinning geeft aan een aantal personen, blijft het zich handhaven en met kracht. We hebben dit ervaren nu in den Haag al jaren lang een stryd is ge voerd over de verplaatsing van het markt terrein, een vraagstuk dat verleden week zyn oplossing kreeg. Voor het grootste ge deelte zal de markt uit de middenstad wor den overgeplaatst naar een meer buitenaf gelegen terrein. Natuurlijk hebben de kooplieden zich met hand en tand tegen die verplaatsing verzet, omdat dit het bezoek stellig zal doen ver minderen. De eischen van het verkeer dwon gen echter tot vry maken van de Prinsen gracht als groote verkeersader tusschen het centrum van de *stad en één der groote bui tenwijken. 11661 lang is over dit onderwerp al gepraat en gerequestreerd door de be langhebbenden, maar ondanks hun verzet I heeft de gemeenteraad toch tot de verplaat sing besloten. We zullen niet de vraag behandelen of het wellicht overweging verdiende geleide lijk deze markt in te krimpen, omdat zij feitelyk overbodig is geworden. Juist in deze tyden zou dit toch niet geschieden. Men heeft hier inderdaad ook een poging gedaan om het atraatventen tegen te gaan - «owr verguiuungen ai te geven aan hen the inlèff* daarvan op een bepaald oogenohk een be roep maakten, maai’ verder alle uitbreiding stop te zetten, van dif laatste is eenter niets tereent gekomen; men is steeds ver- uer gegaan en het aantal uitgegeven num- merpiaatjes gaat nu ver over de tiendui- zenu. Door de winkelstand is daarover wel eens beklag gedaan, maar het baatte klaar- uiykelyk met. luen, is dit struatventen, dat huis-aan- uuis bellen, een ongerief waartegen de huis moeders al eens in verzet zyn gekomen, maar ook al zonder succces. Het voortdu rend genei is*voor nen en de dienstmeisjes een enende. Uveral ziet men dan ook kaar ten op de deur staan met vermelding dat met aan de deur wordt gekocht, maar ook uit baat-weinig. Irouwens dat geleur-aan-de-deur is hee- iemaal vervelend. Men vliegt er telkens weer in als een keurige heer of dame me neer of mevrouw te spreken vraagt en zich dan ontpopt als vertegenwoordiger van het een of ander huis of bedrijf, dat extra koop jes aanbiedt of proef-leveranties wil doen. Het kost dikwijls heel wat- moeite om deze „kleefpleisters” weg te krijgen. Het is aan den anderen kant wel heel zielig te zien wie wel tot deze colportage hun toevlucht moeten nemen. Ontslagen Indische jongelui zoeken op die wijze een beetje geld te ver tegen. Een man als hij zou toch nooit onze gast kunnen zijn! Neemt u niet een heeleboel dingen als vaststaande feiten aan? Inderdaad, heel veel. Ik neem bij voorbeeld als vaststaand feit aan, dat u niet beleedigd zult zijn door mijn bui tengewone vrijpostigheid! Hij bedacht MCCXCI.’ De wekelykBche marktdagen. De wekeiykscne miarWlugen, die nug in de metste steden en dorpen worden genou stammen eigenlyk uit een tydvax de maatschapjieiyk.) en economische verhoudingen heel anders waren. De bewo ners uit de omgeving plichten eenmaal per week naar, het centrum te gaan van hun uil iTliil^iiii ipen te eluent— j> kwamen van alle kano de kooplieden opzetten om hun waren aan den man te brengen. Dit stelsel heeft feitelyk zyn grondslag verloren. Niet alleen dal in de kleinste plaatsen al uitstekende winkelbedrijven zyn ontstaan, maar ook dat het verkeer mogelyk maakt om lederen dag van de week naai i het centrale punt te trekken, heeft deze mij vergewist heb dat het heelemaal In orde met hem Is. Heelemaal in orde! In een oogwenk was de Imposante heer zich een oogenblik. Maar misschien ga -Ik te ver in mijn gevoel van zekerheid. Neemt u mij niet kwalijk... i Het rumoer van den rijdenden trein ongewenschten reisgenoot zou hem mln- nam eensklaps In hevigheid toe. Een lang perron gleed voorbij. Welk station was dat? vroeg het meisje vlug Freddy rekte zijn hals. Als ze hem ge vraagd had de heeie wereld den oorlog ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar d» bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, uü onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400. meisje keek op een gouden armbandhor loge, dat met een zwarten band om haar pols bevestigd was. Het was dertien mi- nuten voor zessen. De reis had tot dit 1 oogenblik negen-en-twintig minuten ge- duurd. Een beetje minder alcohol en wat i meer waardeerlng voor menschelijke goedheid, was het laatdunkende be- scheld. i Freddy ergerde zich aan den opgebla- zen toon van zijn reisgenoot, waarachter hij weinig oprechtheid vermoedde. Menschelijke goedheid, bromde hij de week, Maandag, Vrydag en Het zijn gedeeltelijk kooplieden die in den Haag zelf al een winkelbedrijf hebben, ge deeltelijk reizende handelaren die iederen dag van de week ergens anders winkel hou den. Het zyn altijd kleine bedrijven met voor een deel afval-goederen waarnaast dan enkele artikelen van huishoudelyken aard, Neen, neen, protesteerde hij. Ik ben door onzen jongen vriend Indirect be schuldigd van gebrek aan edelmoedig- held. Om u te bewijzen, d^t u mij ver- 0,1 keerd beoordeelt nebt, zal ik den man gaan zoeken en niet terugkomen vóór ik f I Eigenaardige kerel, meende de groo- verdwenen wag AJg wag zou waarschijnlijk een nuttig advies ^at Zou dat voor advie„ "’Wmeerde Freddy nieuwsgierig namen hun plaatsen weer in. Het in de gang. Freddy staarde hem na; toen wendde h!j zich met een ruk tot het meisje. Het plotselinge vertrek van den stens een paar minuten geven om onge- stoord van het gezelschap tan zijn mooie gezellin te genieten en een wilde haast greep hem aan om zich die korte spanne tijds ten nutte te maken. I Menscnenjxe goeaneia, oromae nu klonk zijn geprikkeld, zou den toestand van den armen kerel eerder aan te hard werken dan aan drankmisbruik toeschrijven. De iwwlv man leek mij volkomen overspannen, wooraen gingen met een dankbaren blik - - gepaard. Ik ga nu maar weer naar mijn Pliran 4.__ - werkelijke bezorgdheid grensde, rrlnH rtn hol nrolffaHono croloaf nf Ik vraag me af of u gelijk hebt,

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1