„de Pelikaan Beurs van Amsterdam. Mimi B.4. VACANTIE en SPORTKLEEDING stoomen wij goedkoop en vakkundig Gouda Tel. 3066 de „Gaai" overigens betreft, staat het voor mij vast, dat deze in geen geval aan de kwaliteit van deze vliegtuigen te wij ten zijn geweest, terwijl het ongeval met de „Maraboe" een gevolg is geweest van een mislukten start tengevolge van on geschikt terrein. Op de vraag, zijn oordeel te willen for muleeren Inzake de ramp met de F 22 „Kwikstaart", zeide de heer Fokker, dat deze ramp of aan een technische storing of aan een bedieningsfout toe te schrij ven is. Het onderzoek zal dit moeten uit wijzen. Het benzine-systeem en de in stallatie zijn geheel volgens de aanwij zing en onder toezicht van den techni- schen dienst der K.L.M. uitgevoerd. Deze installatie heeft gedurende de proef- en overnamevluchten zonder storing ge- functionneerd. Na het ongeluk zijn met een zustertoe- stel zulks ter controle nogmaals proeven genomen, welke ofschoon zij op zichzelf bevredigend uitvielen tot het resultaat hebben geleid dat, behalve het installeeren van pompen van groo- tere capaciteit, zooals deze door de Fok kerfabriek bij de aan de Zweedsche lijn geleverde F 22 werden ingebouwd, het systeem zoodanig wordt gewijzigd, dat bij het gebruik van de handpomp (welke als reserve dient) niet overgeschakeld be hoeft te worden en zóó mede de moge lijkheid van een bedieningsfout voor de toekomst wordt uitgeschakeld. De luchtvaartzoo eindigde de heer Fokker het onderhoud kan alleen ge diend worden door een systematische, weloverwogen, geleidelijke ontwikkeling, zoowel van materieel als personeel. De laatste zes maanden hebben helaas maar al te éclatant bewezen, gelijk ik reeds vroeger-heb verklaard, dat reputatie in de aviatiek een te précair bezit is om haar in gevaar te brengen door toppres taties te willen bereiken, waarbij de mar ge tusschen catastrophe en succes zeer gering is. I LUCHTVAART. De „Koetilang;" loopt een verloren dag in. 10,800 K.M. in drie dagen. De „Koetilang" met gezagvoerder W. van Veenendaai is gisteren om 10 min. voor zeven uur op Schiphol geland. In den vroegen morgen was men van Cairo vertrokken en precies op den vast èestelden tijd, arriveerde het toestel op Schiphol. Van Veenendaai, die aanvankelijk een dag verloren had ten gevolge van slecht weer, is er na een reeordreis in geslaagd, precies binnen den vastgestelden sche matijd binnen te komen,, en het verlies in te halen. Met uitgestrekte hand en eindelijk na lange dagen weer met een glimlach oj de lippen verwelkomde de directeur Pies man zijn trouwen piloot. Het opopthoud is te wijten geweest aan een plaatselijke storing even voor Bang kok. Het vliegtuig is toen teruggekeerd en heeft den volgenden dag afgewacht. Het weer was toen beter. De passagiers waren nogal teleurgesteld over het feit dat de reis een dag langer zou duren. Daarom heeft Veeriendaal geprobeerd de verloren dag in te halen. Hij vloog van Rangoon naar Karachi 3350 K.M. Zondag van Karachi naar Cairo 3875 K.M. Maandag van Carachi naar Schiphol 3580 K.M. Korte tusschenlandingen werden gemaakt te Athene, Boedapest ên Halle Leipzig; Oeverzwaluw heeft pech in Cairo. Perkoetoet snelt te hulp. De „Oeverzwaluw", het vliegtuig, waar mee Van Dijk Zaterdag j.l. paar Indiö vertrok, heeft te Cairo motorpech gekre- gen. Hondong is reeds met de „Perkoetoet' naar Cairo vertrokken. Gisteravond land de hij te Athene, terwijl hij vandaag Cairo zal bereiken. Het ligt n.l. in de be doeling, dat Van Dijk zijn reis met de „Perkoetoet" zal vervolgen en dat Hon dong met de „Oeverzwaluw" naar Am sterdam zal terugkeeren. Te Roller gaat de Sperwer halen. Wegens gezondheidsredenen zal de pi loot van de Sperwer, de heer Both, aan staande Woensdag met den piloot Smir noff als passagier naar Nederland terug keeren; de tweede piloot van de Sperwer de heer De Graaf, zal per boot repatri- eeren. De Sperwer zal naar Nederland teruggevlogen worden door Te Roller en Steensma, resp. als le en 2e bestuurder. Deze beiden zijn thans als passagier op de Oeverzwaluw onderweg naar Indië. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Over het Kanaal. Geslaagde tocht. Zondag werd door een zestal zwemmers van de zwemschool te Calais een estafet te zwemtocht gezwommen over het Ka naal. Des morgens te 6 uur ging de eerste zwemmer te Calais te water te Dover (Eng.) Des namiddags te 18 uur, dus 12 uur zwemmen bereikte de laatste zwem mer de Fransche kust. In totaal werd de afstand afgelegd in 12 uur 20 minuten en 4 sec. WATERPOLO. Competitie. Voor' de waterpolocompetitie van den Zwemkring Gouda, worden hedenavond gespeeld: de Gouwe 2—G.Z.C. 4 en de Gouwe Juniores—G.Z.C. juniores. Verder zijn nog te spelen en als volgt: 7 Augustus: A.Z.C. 28.Z. en P.C. 3: 9 Augustus: Elfhoeven 2—G.Z C 4- 15 Aug S.Z. en P.C. 3—A.Z.C. 2. HET VERGAAN VAN DE „GAAI". Geroutineerd Zwitsersch Alphenvlieger geeft zijn oordeel. Bestuurder had moeten terugkeeren. In het in Genève verschijnend inter nationale luchtvaartinformatieblad „In- teravia", aldus de „Maasbode", geeft pen van de oudste en meest ervaren Zwitser- sche vliegers, Pillichory van de „Alpar", die eiken centimeter van zijn geboorte land op zijn duim kent, het volgende persoonlijke oordeel over de oorzaken van den ondergang van het K.L.M. Dou- glasvliegtuig de „Gaai". „Aangezien ik sedert 1920 onder alle denkbare weersgesteldheden boven de Mesoccovallei heb gevlogen, heb ik na tuurlijk over het ongeluk met het K.L.M. vliegtuig in die vallei, ernstig nagedacht. Mijn persoonlijke meening is, dat het vliegen met snelle eh groote vliegtuigen in nauwe valleien, omgeven door hooge bergen, buitengewoon riskant is. Het is iets, waaraan vliegers, die groote erva ring ten aanzien van de klimatologische en meteorologische condities in de Alpen hebben, zich nauwelijks zullen wagen. De Mesoccovallei is nauw en diep. Een vlie ger, die laag in deze „kloof" vliegt, heeft niet de beschikking over een natuurlij ken horizon, welke zelfs geheel ontbreekt Een niet ervaren berglandvlieger, die over de Alpen vliegt, is hierbij dan ook ernstig in het nadeel. „De Douglas beschikt over een zeer groote snelheid. Zijn stijgvermogen en hoogtegrens laten niets te wenschen over terwijl het langzame landen door rem- klappen mogelijk wordt gemaakt. Wan neer de Douglas echter op volle snelheid vliegt, reageert het toestel natuurlijk langzamer op de besturing; het bezit aanzienlijke inertie en kan niet snel ma noeuvreeren. Deze eigenschappen zijn goed bij rechtuit vliegen, ze zijn echter een nadeel in noodgevallen, wanneer de vlieger in alpenvalleien scherpe bochten moet maken. Als hierbij regenbuien en storm komen, wordt de toestand catas- trophaal. „Op den middag van Zaterdag 20 Juli, was bijna geheel Zwitserland bedekt met stormwolken, terwijl het midden- en het oostelijke gedeelte van het land door den storm werden geteisterd. Het dikke wol kendek strekte zich over het geheele alpengebied uit, terwijl de franje aan den onderkant tot in de dalen hing. Zware regenbuien vormden hier en daar onder aan de bergen dikke gordijnener traden hevige windvlagen op, die in sommige streken een snelheid van 6b mijl per uur bereikten. „We kunnen aannemen, dat de Neder- landsche vlieger, vóór hij het Taliedo- vliegveld in Milaan verliet, op de hoogte was van de weersgesteldheid, die hij zou ontmoeten. Mogelijk was het weer tot aan de Zwit- sersche grens goed of zelfs heel gunstig. De eerste Alpentoppen waren vermoede lijk voor het meerendeel vrij van wolken. Het wolkendek reikte echter zeer hoog; de bestuurder van een Italiaansch vlieg tuig, die ongeveer terzelfder tijd als de Douglas Milaan verliet om naar Zurich te vliegen, doch terugkeerde, schatte, dat de wolken tot 7000 meter hoogte reikten. Waarom dus nog hooger stijgen als lager alles normaal schijnt te zijn. Dit moet de onjuiste gedachtengang van den onfor- tuinlijken Nederlandschen vlieger zijn geweest. In een geval als dit, wanneer hoog vliegen onmogelijk is, met het oog op het gevaar van ijsvorming en wolkenremous, staat den vlieger slechts één ding te doen en dat is terug te keeren naar de plaats van vertrek. „Het besluit om onder de wolken te gaan vliegen bracht als consequentie een heele serie van gevaren mee, die aan het Alphenvliegen inherent zijn. Bellinzona was waarschijnlijk reeds gepasseerd en de wolken hingen om de toppen. Een open vallei, die buien. De toestand is hoogst ernstig. De vlieger stuurt op dien pas af, die voor hem veiligheid beteekent. Hoe verder hij komt, hoe nauwer de val lei wordt. De bodem van de vallei wordt zichtbaar. Het begint te regenen, ge paard met laag drijvende wolken, rechts en links zwaar begroeide, steile bergflan ken, de toppen der bergen bevinden zich reeds in de wolken. De wind jaagt door de vallei en het vliegtuig ontmoet de eerste buien. De toestand is hoogst ern stig. De vlieger is zich het gevaarlijke er van bewust, beschrijft een bocht en pro beert terug te vliegen om zoo uit deze val te komen. Hij neemt zijn besluit echter te laat. Aan alle kanten, zelfs daar waar hij vandaan kwam, ziet hij zich door wolken en mist omgeven. Hij keert op nieuw terug in de hoop een uitweg te vinden. Doch hij is ingesloten, het vlieg tuig beschrijft scherpe bochten. Hij moet nu zoo langzaam mogelijk vliegen met de remklappen heelemaal uit. De moto ren zijn sterk in toeren verminderd. Mo gelijk Is het nog doenlijk een noodlan ding te maken. Dan plotseling geschiedt de ramp met een vliegtuig, dat van bestqiurdersstand- punt bezien, werkelijk uitmuntend was gehanteerd. Alle experts zullen echter toegeven, dat onder de omstandigheden niets gedaan kon worden om het neer storten van het toestel te voorkomen. Mogelijk werd het veroorzaakt door een windruk, mogelijk ook door een over trokken positie." De Zwitsersche expert besluit: „Men zou nog langer over deze tragedie kun nen uitweiden, de conclusie zal dezelfde blijven: de bestuurder zat zoo ln de klem dat deze toestand elk snel verkeersvlieg tuig noodlottig zou zijn geworden. Blij ven vliegen over het hooggebergte? Na tuurlijk! Maar dan uitgerust met betere kennis van de weersconditles en nu en dan een vlucht opgeven en terugkeeren'" HISTORISCHE TENTOONSTEL LING OUD-LEEUWARDEN. rieuen is in c rriescn Museum te jLeeu- wuiuen ue lemoonsieiimg geopend gewijd uan ue gescnieaerus van ue ötad Leeu warden, weiae naar aanleiding van de neruemung van net üOo-jarig bestaan van uroot-Leeuwaraen is ingericht door net rriescn Genootschap van Geschied-, uuoneid- en Taalkunde. ue expositie omvat kostelijke schatten, beirekKing nebbenoe op de historie der stad, zooais plattegronden, munten en schilderijen van stadhouders en adellijke jersonen, die in die geschiedenis een groote roi hebben gespeeld. Tot dusver waren al deze voorwerpen in meer alge- meene rubrieken van het museum opge borgen en uit oen aard der zaak viel daarop tot dusver niet zoozeer de aan dacht. Nu ecl^er is uit dit alles een keus gedaan en in enkele zalen van 't Friesch Museum kan men thans een overzichc krijgen van de geschiedenis der kunst zooals deze binnen de wallen van het oude Leeuwarden werd beoefend. De tentoonstelling ls verdeeld in tien aideelingen, t.w. Leeuwarden voor 1500; Leeuwarden in de 16e eeuw; grafplaat, gedenk- en gevelstoeenen, keur van Leeuwarder zilversmidswerk; de Friesche Stadhouders en het stadhouderlijk hof te Leeuwarden; topographie; stedelijk be stuur na KXJ0; gilden en justitie; histori sche gebeurtenissen; harddraverijen en prijszweepen, ijsvermaak; schilderijen Leeuwarder meesters, portretten van Leeuwarders en oude kunstnijverheid. Voor wat de schilderijen betreft, is (Je collectie van hèt Friesch Museum uitge breid met inzendingen uit het Rljksmu-5 seum te Amsterdam en het Oranje Mu seum te 's-Gravenhage. Ook de groote portretten van de Friesche Stadhouders en hunne gemalinnen uit de ambtswo ning van den commissaris der Koningin in Friesland, het voormalig stadhouder lijk hof, zijn naar het Friesche Museum overgebracht. De oudste tijd van Leeuwarden is ver tegenwoordigd door een aantal munten uit de lie eeuw na Chrr. en ceramiek o.a. twee verglaasde muurtegels met opge drukte voörstelling. In dezelfde afdeeling van de tentoonstelling bevinden zich ook de zegels en oorkonden en het beeld houwwerk. Bij dit laatste is o.a. uit het laatst van de 15e eeuw afkomstige gepo lychromeerde houten groep, voorstellen de de vertooning van Christus aan het- volk door krijgslieden. Verder hangen hier portretten van oud-burgemeesters en van Philips de Tweede en de Land voogdes Margaretha van Parma; van Vi- gilius van Aytta van Zwichum en het zwaard van Grpote Pier. Ook een over zicht van het in het laatste deel der zes tiende eeuw in. Leeuwarden in gebruik zijnde aardewerk treft men hier aan. Het was niet mogelijk om de zware en groote gedenksteepen, jjevelsteen^en en grafplaat in deze fcamer onder te brengen. Deze steenen vindt men in een der kelders van hét Museum. Het meest trekt hier de aandacht een koperen grafplaat van Gregorius Bertóff, eerste president van het Hof van Friesland. In de middenzaal boven ls onderge bracht een keur van het Leeuwarder zil versmidswerk. Het is opgesteld naar strenge tijdsorde met de namen der zil versmeden, alsof het voluit gesigneerde en gedateerde schilderijen waren. En dan in den achterzaal vindt men de ge schilderde portretten en meesterwerken o.a. van Wijbrand de Geest. Ook mag nog gewezen worden op de topografische afdeeling, onderverdeeld i in schilderijen en prenten en teekenin- gen. Tal van prachtièe stadsgezichten prijken hier aan de wanden en op de lange tafels Tenslotte kan nog worden genoemd het geëxposeerde, dat betrekking heeft op de gilden, de historische feesten, de hard draverijen en het ijsvermaak. De tentoonstelling geeft aldus een prachtig overzicht van de rijke geschie denis der Friesche hoofdstad. BINNENLAND. Het vacantieverblijf van Koningin en Prinses in Schotland. Schilderachtige omgeving in het hartje van Perthshire. Aan de Oostelijke punt van Loch Earn, een der kleinere onder de Schotsche meren, ligt het schilderachtige dorpje St.* Fillan, omgeven door de met heide be groeide heuvelen, die in den nazomer in purperen gloed staan. Het dorpje bestaat slechts uit enkele huisjes en een hotel, het Drummond Arms Hotel, dat aan het meer is gelegen. Hier zullen de Koningin en Prinses Juliana haar vacantieverblijf doorbrengen, meldt de „Tel.". Het is een typisch Highland hotel, dat daar ln het hartje van Perthshire ls ge legen; rustiek en eenvoudig zonder luxe, maar van ouderwetsch comfort. Van de vensters heeft men een prachtig uitzicht over het meer, dat door een boschrijk eiland wordt afgesloten, en op de om ringende heuvels, die beheerscht worden door de bijna 1000 M. hoogen Ben Vorlich. Van den top van dezen heuvel heeft men een schitterend uitzicht op den Gram planketen der Hooglanden en op heldere dagen kan men Schotlands hoogsten bergtop Ben Nevis duidelijk zien. Het ls een romantische streek, doorsne den door kleine dalen, waardóór driftige bergstroompjes snellen, een streek ook vol herinneringen aan het grijs verleden, van den strijd tusschen de Schotsche Clans. Het was b.v aan de oevers van Loch Earn, dat de MacGregors in 1589 uit wraak voor een vermeend onrecht des Konipgs houtvester Stewart den, diens hoofd op een schotel plaatsten met een korst brood tusschen de tanden en dit gruwelijk geheel aan zijn zuster brachten. De episode vindt men beschreven in den roman van Walter Scott „De legende van Montrose". Op dezelfde plek wordt ook de beroem de Ulach Dearg of roode iteen bewaard, een der oudste talismannen in Schotland. Op het kleine kerkhof, dat vlak naast het dorpje is gelegen, vindt men de ruïne van de vroeg-Middèleeuwsche kapel, «flie aan de Heilige Fillan was gewijd. Aan de Fillan Pool, een in de buurt gelegen vijver, werd nog de vorige eeuw wonderdadige geneeskracht toegeschre ven. Niet ver van het meer vindt men ook het graf van Rob Roy, den Schot- schen Robin Hood, die in het begin van de 18de eeuw deze streek onveilig maakte t}n van wiens geduchte wapenfeiten nog heden ten dage verhalen de ronde doen. De Koningin en de Prinses zullen daar Woensdag a.s. in den loop van den mor gen aankomen. De beide vorstinnen be geven zich hedenavond met den nacht trein naar Edinburg, vanwaar de reis verder per trein naar Crieff wordt voort gezet. Vandaar begeeft het gezelschap zich in auto's naar St. Fillan. Tot het gevolg zullen behooren freule van Heekeren van Keil, freule van Heemstra en'de adju dant der Koningin luitenant-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet. Alle maatregelen zullen getroffen wor den, om den hoogen gasten een verblijf van ongestoorde/rust te verzekeren.-Haar wensch, om het incognito in acht te ne men, zal streng worden geëerbiedigd. Waarschijnlijk zal een vleugel van het hotel voor het verblijf van het Koninklijk gezelschap worden ingeruimd. Indien de Koningin de dependance van het hotel mocht prefereeren zal die ge- heel tot haar beschikking worden gesteld. Prinses Juliana bij de Belgische koningskinderen. Een onverwacht bezoek aan Noordwijk- Gistermorgen heeft Prinses Juliana onverwacht een bezoek gebracht aan de Belgische koningskinderen te Noordwijk aan Zee. I Zij was vergezeld van freule de Brauw. Voor het paviljoen heeft de Prinses zich ruim drie kwartier met de kleinen bezig gehouden, die genoten van de vriende lijkheden van de hooge bezoekster Daarna nam de Prinses hartelijk af scheid en begaf zich naar den auto Een talrijke menigte had zich Inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prinses hartelijk toejuichte en het Wilhelmus aanhief. 1 De Prinses dankte minzaam en reed weg onder de laatste tonen \n. het volkslied. i Minister Slingenberg en zijn notariaat. Ontslag zal niet worden gevraagd. Gedurende den t$d, dat mr. Slingen berg als Minister van Sociale Zaken op treedt, zal hij, naar het Handelsblad ver neemt, zijn notariaat niet uitoefenen. Aangezien het ministersambt als regel niet langer duurt dan een zittingsperiode van de Tweede Kamer en van de tegen woordige zittingsperiode meer dan de helft verstreken is, zal geen ontslag uit Jiet notarisambt worden aangevraagd doch heekt mr. Slingenberg een verzoek tot de ten deze bevoegde autoriteiten ge richt omials notaris verlof te verkrijgen onder aanwijzing van een plaatsvervan ger gedujfénde diens verloftijd. De verdeeling der wethouderszetels. Twee S.D.A.P., één R.K., éen VB. en één A.R. of C.H. In de gisteren in Den Haag op initia tief van de S.D.A.P.-fractie belegde ver gadering der Haagsche raadsfracties, waarbij Nationaal-Herstel en de Com munisten niet waren uitgenoodigd, Is overeenstemming bereikt ten aanzien van de a.s.. wethoudersverkiezingen in September. Overeengekomen werd, dat twee zetels zullen worden bezet door de S.D.A.P., l door de Roonjsch-Kathplieken, l door den Vrijheidsbond, terwijl nog geen ze kerheid werd verkregen, welke van de beide Christelijke fracties den 5en zetel zal bezetten. GEMENGDE BERICHTEN. De „millioenen van Kruger". Een verklaring van dr. W. J. Leyds. De beroemde „millioenen van Kruger", de schatkist van de Transvaalsche repu bliek, die tijdens den Boerenoorlog is verdwenen, zouden, naar wordt be weerd, naar Nederland zijn verscheept. Tot dusver werd algemeen aangeno men, mdus een Reutertelegram uit East- Londen (Kaapkolonie), dat president Kruger de schatten in Zuid-Afrika had begraven, toen hij voor het oprukkende Britsche leger moest vluchten. Een oude Duitsche kolonist, Carl heeft thans echter onthuld, dat hij 1900 had meegeholpen om ze met het Duitsche stoomschip Koenlg naar Neder land te doen verschepen. Het was ook in dat jaar, dat Kruger zelf naar Nederland vluchtte, waar hij het resteerende deel van zijn leven in Utrecht heeft gewoond. Hens, die reeds meer dan 45 jaar ln Afrika woont, heeft verteld, dat hij van 1896 tot 1904 handelaar in scheepsvictu aliën was te Lourenco Marques. Op zeke ren dag, tegen het einde van het Jaar 1900 ls, zooals hij zegt, de directeur van de Nederlandsche Bank te Lourenco Mar ques bij hem komen vragen, of hij twee booten, die hij ln zijn bedrijf gebruikte, kon afstaan. In een dezer booten zijn toen te* middernacht ongeveer honderd kisten met een gewicht van ongeveer 150 IK.G. elk geladen en naar het fiS® stoomschip vervoerd. Hens verklaart, met groote steUUhw dat de kisten, die hij naar het stoo schip Koenig heeft gebracht, uit PretoÜ" atkomstig waren en de middelen van? j Transvaalsche republiek bevatten zegt, dat de directeur van de NederW 1 sche Bank, wiens naam hij zich ni meer kan herinneren, doch die onvi i door een langen baard, hem had verte? dat de kisten goud bevatten. De wijze van verpakking en het gewicht der kisto vormden een bevestiging hiervan. De Telegraaf vroeg dr. W. j.' Leyds oud-staatssecretaris van de Zuid-Af? kaansche Republiek, naar zijn van deze bewering. Dr. Leydts verklaarde nadrukkelijk dat de voorstelling van zaken door den Duit schen kolonist geheel bezijden de wan/ held is. Wat is het geval? De Transvaalschi. Republiek had een grooten voorraad o gemunt goud; zij bracht dezen in Hm overnaar Lorenzo Marquez in portir. geesch Oost-Afrika. Dit goud werd aldaar verkocht tegen voedsel, kleeren en gemunt goud ten be- hoeve van de Transvaalsche Republiek Het ongemunt goud is daarna per schin naar Hamburg vervoerd naar den koo- per. President Kruger had persoonlijk met deze transacties niets uit te staan en door hem zijn nooit scheepsladingen met goud of kostbaarheden naar Neder land of welk ander land ook Zeiljacht gekapseisd bij Meppel. Opvarenden konden zich zwem- mende redden. In het kanaal Meppelerdiep—Steenwijk is Zondagmiddag omstreeks een uur het zeiljacht „Annie van den heer E. van Dijk, uit Meppel, aan de Blauwe Hand vergaan, meldt de „Crt.". De heer Van Dijk voer met zijn echt- genoote ln de richting van Giethoorn. Van een windstil gedeelte is hij vermoe delijk ln een windhoos terecht gekomen, waardoor de boot plotseling onder water werd gedrukt en kapseisde. De heer Van Dijk greep zijn zoontje beet en zwom vervolgens naar den wal, terwijl zijn echtgenoote zich eveneehs zwemmende wist te redden. Later hebben leden van de Meppeler Reddingsbrigade eenlge malen gedoken om de ligging van de boot te verkennen. Het gelukte hun, enkele kabels om de boot te leggen; verdere reddingspogingen moesten wegens de duisternis worden ge staakt. Vaartuig en Inhoud hebben nogal schade opgeloopen Auto verpletterd op overweg bij Woudenberg. De bestuurder gedood. Op den onbewaakten overweg van de spoorlijn UtrechtArnhem aan den Laag Erfschenweg onder Woudenberg is de 24- jarige melkrijder A. v. Wijk hedenmor gen door een extra D-treln, komende uit de richting Utrecht, met zijn auto, ge laden met melkbussen, gegrepen en on middellijk gedood. Van Wijk heeft Zaterdag j.l. nog bijna een aanrijding met een trein gehad op dezen overweg. Door het omgooien van het stuur heeft hij toen nog een botsing weten te voorkomen. De chauffeur was gehuwd en vader van twee Jeugdige kinderen. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraaf plaats te woudenberg overgebracht. Inbreker te Wassenaar door huishoudster betrapt. Later in Leiden aangehouden. Zaterdagavond om negen uur kwam de hulshoudster mej. B., aan het huls van haar familie, de gezusters W., Lange Kerkdam 40 te Wassenaar, en bemerkte, toen zij de voordeur open had, onraad. Ze sloeg de voordeur weer dicht en liep achterom, waarbij een man uit het huls kwam met een tafelkleed in zijn handen. „Man wat doe Je hier", zei ze, en rukte hem de doek uit de handen, waarop de man antwöordde„Ik doe het uit armoe". Meteen nam hij de beenen. Mej. B. waarschuwde de politie en gaf het signalement op Bij onderzoek bleek, dat de man op den Rijksstraatweg een auto had aangehouden, waarmee hij in de richting Leiden was vertrokken. De politie gaf het signalement aan de om liggende gemeenten op. Zondagmiddag berichtte de Leidsche politie, dat aldaar een man aanwezig was, die aan het signalement voldeed. Hij werd geconfronteerd met de huis houdster en ook met den heer B. van den Rijksstraatweg, die den man aldaar had zien staan voor het aanhoudeh van auto's. Hij werd door beideh herkend. De man hield zich doofstom. Intusschen bleek het te zijn de 43-jarige T. uit Am sterdam, recidivist. Hij heeft geen kans gezien om iets te stelen; aangezien hij gestoord werd, heeft hij de tasch, waarin zilveren voorwerpen en andere snuiste rijen moeten achterlaten. Alle kasten waren opengebroken. Hij had zich toe gang verschaft door het openbreken van een achterdeur. Bankpapier in de rioleering. Succes voor de Hilversumsche recherche, die twee vliegen In een klap vangt. Angst leidde op 't spoor. Ten nadeele van een bewoner van den Lorentzweg ln Hilversum werd onlangs een geldkistje Inhoudende ongeveer 4000 gulden alsmede eenig papiergeld gesto len. Bij het onderzoek bevreemdde het de polJtle dat er geen spoor van braak viel waar te nemen. Ook kon de bena deelde niet opgeven wanneer het kistje was weggezet. Aanvankelijk leidde het spoor naar een buürnüürdiTwel eens bU den bestolene over den vloer kwam. Deze buurman bleek ln het bezit te zijn van een sleutel welke op het huls waar die diefstal was gepleegd paste. Later vernam de politie dat een schoonzuster t van een anderen buurman, die wist dat de benadeelde veel «eld ln huls had, eenlge dagen na de ver missing naar haar moeder ln IJsselmon- de was geweest, en den zeilden dag was teruggekomen. Men besloot dit spoor te volgen, doch ook hier w*s ln het begin voor de politie geen succes te boeken. De moeder ln IJsselmonde verklaarde, dat haar dochter haar was komen vra gen of zij met haar man niet bij haar, Honden intrekken, omdat haar man we gens diefstal bij zijn patroon was ontsla gen, en werkloos was. De Hilversumsche rechercheur vond dit een aannemelijk argument, doch achtte het toch raad zaam een mede in IJsselmonde wonende schoondochter van de moeder, waar de Hilversumsche dochter eveneens beweer de te zijn geweest, te ondervragen. Deze vrouw ontkende eerst ten stelligste dat haar schoonzuster uit Hilversum bij haar was geweest, doch na confrontatie viel zij door de mand. De Hilversumsche zuster had haar ge vraagd of zij een pakje bankbiljetten had ontvangen dat haar man den vori- gen dag onaangeteekend per pqst had verzonden. inderdaad had de man het geld ont vangen, doch de vrouw had het geld naar Hilversum teruggebracht. De Hilversum sche verdachten, man en vrouw, beweer den toen dat zij het geldkistje met de papieren in een sloot aan den 's-Gra- venlandschen weg hadden geworpen, en het bankpapier tot snippers gescheurd en in' het privaat hadden gegooid. en ander bleek juist te zijn. Het kistje werd in de sloot gevonden, en na het* openbreken van de rioleering bij de woning van den verdachte werd tusschen twee tralies een groot gedeelte van de versnipperde biljetten aangetrof- ten, in totaal niet minder dan 146 stuk ken' bankjapier. De heler en de steler, twee broers, zijn ln arrest gesteld: de beide vrouwen blij ven voorloopig op vrije voeten. Engelsch stoomschip doorbrand vernield Het Engelsche Kanaalschip „Prinses Ena", metende 2000 ton, is Zaterdagmid dag in de nabijheid van het eiland Jer sey in brand geraakt, zoodat de beman ning het schip verlaten moest. Er bevon den zich geen passagiers aan boord. De „Prinses Ena" had tegen den mid dag alle 600 passagiers ln Jersey aan land gezet en vervolgde nu de reis naar St. Malo aan de Fransche Noordkust. Tegen 15 uur zag men van de kust, da,t 't schip gehuld was in een dikke rookwolk. Even later werd het bericht ontvangen, dat de kapitein en de uit 38 koppen bestaande bemanning in de reddingsbooten het schip hadden verlaten. Een vliegtuig meldde, dat het onmogelijk was dicht bij het schip te komen, aangezien het van voor- tot achtersteven in lichte laaie stond en reeds sterk slagzij maakte. De bemanning werd door een voorbijvarend stoomschip aan boord genomen, Huizen: 6.15 De nood van Rotterdam 6.30 Het K.R.O.-orkest; 7.00 Politieberich ten; 7.15 Middenstandskwartier; 7.35 Gra- mofoonmuziek8.00 Nieuwsberichten; 8.05 Indruk der Bossche feesten; 8.15 Om-en- om programma; 9.15 Internationale Sportrevue; 10.30 Nieuwsberichten; 10.35 Bezinning in schoonheid; 10.50 Gramo- foonmuzlek. STADSNIEUWS. QOUDA, 6 Aug. 1935. De Burgemeester van Albury, Mr. Waugh, komt morgen naar Gouda. Heden bereikte ons het bericht dat de burgemeester van Albury, die thans met zijn echtgenoote in Nederland vertoeft, waar hij bezoeken komt afleggen by de velen, die hem een blyk van belangstelling deden toekomen als enthousiaste waardee ring voor zyn kranige hulpverleening in den nacht van 23 Oct. 1934 toen de Uiver, bemand door Parmentier, Moll, Prins en Van Brugge in noodweer een noodlanding op de renbaan van Albury moest maken, morgen Woensdag naar Gouda komt. De heer Waugh komt hier de Directie van de N.V. Goedewaagen's Koninklijke Pijpen- en Aardewerkfabrieken persoonlijk zyn erken telijkheid betuigen voor het Uiver-Gedenk- bord, dat hem door deze fabriek is toege- Schouten 7; M. P. van Loon 8; A. Schouten j 9; J. van Loon 13, 16, 29; G. Blanken 15; G. Brenkman 20, 24; G. Vonk 22; 4. G. Vooys 27. Aankomst eerste duif '9.26.04, laatste duif 9.37.03. De Oranjegarde op Koninginnedag. Op 31 Augustus a.s., den verjaardag van H. M. de Koningin, zal de Oranjegarde een marsch met troms en vlaggen door de stad organiseeren. Des avonds zal. zy deelnemen aan den lichtstoet. Jongens en meisjes, die met de Oranjegarde wenschen deel te ne men aan deze optochten, moeten zich zoo spoedig mogelijk opgaven by een der vol gende adressen: Crofljéstfa&t 3, Naaier- straat 2a en IJssellaan 85. Aanbesteding meubel taoriek. Het architectenbureau Stuurman en Zoon te Waddinxveen. heeft aanbesteed het bou wen van een meubelfabriek voor rekening van den heer C. den Boer te dezer stede. Laagste inschrijvers waren Gebr. Hqisman te Stolwijk* voor 13.483. Het werk is aan hen gegund. 12636 12946 1^285 13418 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 6 Aug. Aanvoerd in totaal 3143 stuks. 211 paarden, 53 veulens, 799 magere en 640 vette runderen, 332 vette en 300 graskal veren, 483 nuchtere kalveren, 305 schapen en lammeren, 1 varken, 19 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien ie kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 28-J2. Vette ossen 44 42, 32-35; stieren 40, 36, 3034; Vette kal veren 70, 60, 35—45; schapen 35, 31, 28. lammeren 36, 32, 28; graskalveren 36, 30, nuchtere slachtkalveren 29, 25, slachtpaarden 40, 35, 30; veulens 36, 34, 33. Prijzen per stuk: Schapen 15, 11, lammeren 10, 8, 6; nuchtere slachtkalve ren 8.50, 5, 4; nuchtere fokkalveren 15, 11, 8; slachtpaarden 160, 120, 80; werkpaar den 220, 140, 80; hitten 90, 70, 60; veulrfis 60, 50, 35; stieren 200, 150, 100; kalf koelen 190, 140, 90; melkkoeien 185, 135, 85; vaar zen 110, 75, 60; pinken 70, 60, 50; graskal veren 30, 20, 15. Vette koeien en ossen aanvoer minder, handel stug, prijzen onveranderd. Stie ren aanvoer minder, handel tamelijk, prijzen prijshoudend. Vette kalveren aanvoer ruimer, handel .lui, prijzen vorige week. Schapen en lammeren, aan voer ruimer, handel slepend, prijzen on veranderd, nuchtere slacht- en fokkalve ren aanvoer minder, handel tamelijk, prijzen hooger. Paarden aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen onveran derd. Kalf- en melkkoeien aanvoer veel ruimer, handel traag, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken aanvoer min der, handel stil, prijzen voor vaarzen iets hooger pinken onveranderd. Graskalve ren aanvoer ruimer, handel matig, prij zen Iets stijver. Kaasmarkt Bodegraven. 6 Aug. Aangevoerd 400 wagens, 18.000 stuks. Prijs: ie srt. m. r.m. f 17—20, 2e srt. m. r.m. 1416, zware m. r.m. tot 23. Handel matig. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.00 Verhalen voor klei nere kinderen; 5.0 Dinermuziek; R.V.U.- programma; 6.30 Dr. J. G. van Dillen; A.V.R.o.-programma7.00 Concert door bet Omroeporkest; 7.50 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuwsberichten; 8.05 Concert door het Omroeporkest; 9.00 „Ik ben van de week in/bij... geweest", door Gustav Czopp; 9.10 Serenades op bioscooporgel; 9.30 De A.V.R.O.-Décibels10.30 Tweede Iesch gramofoonplatenconcert; 11.00 Be richten; 11.10 Aansluiting Grand Hotel, zonden. Voor de verdere bezoeken welke door den heer Waugh zullen worden afgelegd, ver wijzen wy naar de „Laatste gerichten' Vijf Goudsche kinderen naar het Bio-Vacantieoord Russenduin te Bergen a. Zee. De stichting Bio-Vacantieoord te Am sterdam deelt ons mede diat van Zaterdag 10 Augustus tot en met 12 September a. 95 kinderen zullen worden uitgezonden naar het Bio-Vacantieoord Russenduin te Bergen 1 a. Zee. Onder deze kinderen zyn er ook 5 uit Gouda, waarvan de uitzending door Mej. A. Peeters, Oosthaven 50, wordt verzorgd. Overdracht van de Lazafussteeg aan de Gemeente-Lichtfabrieken. Burgemeester en Wethouders verzochten den Raad machtiging tot het doen aan brengen, ten behoeve' van de gemeente, lichtfabrieken, van een afsluiting aan de Lazarussteeg. In verband hiermede stellen zij den Raad voor het af te 'Muiten terrein, groot onge veer 666 M2., in genoemd bedrijf te bren gen. Bij de onteigening van de omliggende perceelen, eigen aan de N.V. Goudsche Glu- cosefabriek, werd de waarde van den onder grond bepaald op 7.— per M2. In over eenstemming hiermede stellen zy voor de lichtfabrieken voor deze terreinsoverdracht, met eenzelfde bedrag per M2. te belasten. Gemeentelijk Pensioenfond Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de rekening van net Gemeente lijk Pensioenfonds over 1934 voorloopig vast te stellen. 40 jaar by den Kaashandel Van Eyk. Gisteren heeft de heer J. Snel, werkzaam by de Kaashandel Maatschappij „Gouda" N.V. alhier den dag herdacht waarop hij 40 jaar geleden bij de vroegere firma C. van Eyk in dienst trad. Des middags is de jubilaris ten kantore der vennootschap ontvangen waar hy door den procuratiehouder, den heer A. Elshout, op hartelijke wijze werd toegesproken en waarbij hem namens de directie een ge schenk onder couvert werd overhandigd. De directeur, de heer G. C. van Eyk, was wegens een buitenlandsche reis verhinderd by de huldiging tegenwoordig te zyn. Verder heeft de heer Elshout hem na mens het kantoorpersoneel en de heer A Verkaaik namens het pakhuispersoneel toe gesproken, welke toespraken vergezel^ gin gen van fraaie en practische geschenken. Voor den jubilaris was het een onvergete lijke Bekneld geraakt Bij het lichten van het gezonken vaar tuig in den IJssel voor de Mallegatsluis is de 65-jarige J. M., wonende te Alblasser- dam, doordat hij uitgleed, gevallen en met Gistermorgen sloeg in den Ridder van Catsweg juist op den overweg van een groote vrachtauto uit Borculo de motor af. Het verkeer was gedurende drie kwartier gedeeltelijk gestremd. De treinenloop had geen vertraging, daar de wagen net vrij van de rails stond. Na dat het euvel ver holpen was en de auto de reis naar Rotter dam voortzette, gebeurde hetzelfde nog eens op de Sint Jansbrug. Beide malen heeft de politie het verkeer geregeld. Thalia-Theater „Je zult met me trouwen' en „Pechvogels". 7 Aug. 2 tour, Réunip-Bioscoop. Matinee. 7 Aug. 7.30 uur Geref.t gemeente. Spreek beurt ds. P. Honkoop. 7 Aug. 8 uur School 7. Repetitie „Euterpe". 8 Aug. 7.30 uur Heerenstraat 5. Spreekbeurt ds. B. Toes voor Vrije Geref. gemeente. 8 Aug. 8 uur Vrije Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 8 Aug. 8 uur Kazerne Cursus Roode Kruis. 10 Aug. 7 uur Nieuwe Markt. Ope»luchtsa- menkomst Vrye Evangelische1 gemeente. 12660 12668 12788 1J2957 12988 12995 13315 13321 13325 13423 13440 13470 13592 13593 13647 13772 13776 13810 14022 14155 14167. 14307 14327 '14329 14472 14499 14513 14631 14786 14796 1 15024 15037 15060 15293 15314 15322 i 15483 15502 15504 i 15655 15600 15604 15739 15751 15775 15946 16002 16013 i 16176 16177 16262 1 16413 16501 16533 16701 16704 16752 L 16895 16915 16932 5 17055 17118 17178 5 17282 17285 17288 5 17416 17475'17497 5 17646 17672 17684 4 17768 17778 17828 7 17967 17994 18054 3 18192 18225 18232 2 18394 18400 18412 2 18569 18578 18616 0 18843 18845 18854 10 19013 19140 19162 10 19343 19365 19389 15 19477 19483 19486 12 19629 19711 19731 18 10760 19811 19855 >8 20036 20068 20088 18 20272 20319 20328 L9 20428 20454 20457 )9 20714 20745 20776 58 20911 209311 20939 12919 12922 12934 13008 13030 13235 13351 13373 13401 13489 13502 13530 •13692 13718 13740 i 13884 13909 ,14171 14207v14268 14364 14384 14398 14519 14526 14532 14819 14842 14852 15220 15235 15245 15332 15338 15402 15510 15523 15628 15650 15675 -15678 15782 15794 15799 •16036 16069 16098 16263 16283 16369 16545 16573 16636 16772 16779 16851 16937 16995 17023 17193 17206 17209 '17296 17325 17410 17526 17558,17591 1769747708 17722 17833 17835 17897 18116 18148 18171 18257 18288 18290 18460 18476 18521 18676 18728 18805 18924 18930 18931 19267 19271 19285 19414 19419 19450 19521 19558 19621 19738 19739 19745 19881 19903 19951 20114 20136 20233 20333 20369 20406 20487 20504 20674 20787 20831 20838 20950 20985 apparaat de levensgeesten weer op te wekken, doch het is nog twijfelachtig of dit succes zal hebben. Twee arbeiders lig gen nog onder de rotsmassa bedolven, waarvan één nog teekenen van leven geeft. Brandweer, Roode Kruis-troepen S.S. en Arbeidsdienst zijn op de plaats van het ongeluk, die geheel is afgezet, aan het werk. Over de oorzaak wordt gemeld, dat door onachtzaamheid 'n dynaoiietlading ontijdig tot ontploffing is gebracht. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek P. Weyer, Gouwe 135. UIT DEN OMTREK. uaiu, uu«jx««v ««ao zijn hand beklemd geraakt tussch* schuit en een ducdalf. Hierby werd d$ haw I van J. M. ernstig verwond en is hij door I een auto der G.G.D. overgebracht naar het van Iterson Ziekenhuis alhier en na verbon- 1 den te zyn huiswaarts gekeerd. Akte boekhouden M.O. De heer A. C. D. Gelyns, ambtenaar aan het Rijksbureau voor de Statistiek te 's-Gra- I venhage en oud-inwoner onzer gemeente, slaagde gisteren voor de akte boekhouden M.O. (K. XII). Examen hoofdakte. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het exa- men hoofdakte de damta M. C. van Jlarke- stejjn, alhier en W. Pr^mmel te Zevenhui zen. Wedvlucht postduiven. Zaterdag hield de postduivenvereeniging „de Vriendschap" een wedvlucht uit fflney, afstand 193 K.M. De uitslag was; L. Kulik 1, 10, 14, 24, 81, 32; E. Eoelofs 2, 6, 21, 25; A. Kulik 3, U; M. Dijkman 4, 9, 28, I N.N. 6, 15, 33; G. Barendse ,7, 2*'30i T Welzenis 8, 12; L. v. d. Heuvel 13; J. w. d. Spelt 16; B. Zappey 17; J^verkamp 19 27; J v. d. Willik 20; C. v. d. Kleu 23, w' van Waas 26, 29. Los 12 uur. Aankomst erste duif 8.83.31, laatste duif 3.57.14. De postduivenvereeniging „De Luchtbo de» heeft Zondag een wedvlucht gehouden uWilvoorde, afstand 122.4 K.MD u slag was: A. van Reeden 1, 6, 11, 19, P. v d Pool 2 4, 14, 18, 26; C. KuiB 3; C. 3. I Wabbyn 5, 10. 12, 17, 21, 23, 25, 28; G. REEUWIJK. Piashuisjes engros. Mevr. Beekenkamp-Kersbergen heeft aan het gemeentebestuur een verzoek ingediend om vergunning tot het doen bouwen van zeven piashuisjes tegelijk, op een perceel.: grond aan dg Twaalfmorgep. Volgens de toelichting bij de aanvrage zullen de ge bouwtjes 40 M. uit eltóaar worden gebouwd.' De bedoeling is de pléshuisjes te verhuren. 469e NEDERL STAATSLOTERIJ. 2e klasse. Trekking van Dinsdag 6 Aug. Hooge prijzen. f 1500.—; 10266 1000.—1351 6515 400.—; 13793 200.—; 8747 10708 19138 100.—: 7527 8731 9779 10309 18124 Prijzen van 30.—; 22 38 91 176 180 200 203 222 232 261 280 294 324 367 386 421 434 437 442 467 460 522 632 681 674 702 728 729 862 878 912 913 1020 1050 1056 1125 1143 1156 1237 1240 1260 1273 1333 1347 1863 1375 1380 1424 1435 1472 1526 1536 1544 155] 1558 1587 1618 1630 1632 1646 1715 1746 1781 1813 1851 1852 1862 1895 1905 1923 1931 1960 1998 2033 2043 2080 2094 2099 2139 2162 2161 2175 2178 2182 2278 2351 2356 2378 2411 2456 2503 2509 2558 2565 ,2583 2662 2687 2690 2760 2769 2807 2827 2853 2862 2907 2926 3027 3085 3097 3100 3104 3155 3161 3212 3216 3218 3245 3315 3392 3452 3459 3463 3510 3513 3519 3643 3551 3567 3577 3643 3664 3693 3699 3702 3717 3744 3756 757 3780 3833 3834 3843 3885 3896 3945 4019 4048 4062 41)96 4102 4129 4219 4240 4244 4259 429Q 4319 4354 4361 4418 4442 4519 4668 4595 4613 4642 4655 4660 4674 4692 4705 4712 4728 4729 4740 4746 4768 4794 4803 4850 4868 4884 4933 4937 4969 5018 5084 5086 5088 6098 5100 5147 5159 5160 5191 5246 6269 5288 5371 5531 6548 5540 5561 6590 5695 6603 5622 5672 5674 5678 5701 5727 6735 5792 5800 6856 5865 5884 5890 5897 5905 6930 5953 5984 6014 6107 6181 6194 6222 6326 6327 6345 6380 6390 6408 6470 6491 650Ï 6558 6666 6674 6626 6629 6675 6700 6725 6774 6817 6839 6889 6910 6921 6992 6999 7004 7066 7077 7081 7096 7146 7153 7165 7188 7210 7213 7235 7245 7329 7372 7426 7492 7493 7503 7555 7639 7780 7807 7866 7951 7978 7997 8020 8038 8081 8119 8140 8260 8264 8311 8318 8347 8352 8353 8364 8368 8373 8426 8454 8456 8467 8495 8500 8647 8598 8631 8687 8694 8696 8737 8741 8746 8758 8800 8841 8856 8861 8946 8971 9011 9019 9034 9046 9068 9094 9118 9173 9189 9193 9197 9202 9238 9289 9293 9806 9314 9321 9329 9332 9334 9355 9398 9414 9449 9555 9688 9696 9615 9668 9670 9736 9763 9804 9904 9922 9967 9968 9993 10007 10078 10080 10114 10122 10123 10129 10132 10136 10171 10213 10219 10250 10256 10279 10298 10297 10370 10378' 10463 10499 10522 10544, 10570 10588 10690 10614 10618 10630.10636 10766 10843 10847 10859 1093ateo96S LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. H. M. de Koningin en H. K. H. Pri Juliana naar Schotland. H. M. cie ironing en n K. H. Prinses Junan^ zyn neüenocntena van den Haag vertrokken Qm zich naar Schotland te begeven. ie kwart voor elf arriveerden de vor stenjke personen aan het station van de Hou. Spoor, waar zij ontvangen werden aoor den gouverneur der residentie, lult. generaal Jhr. Borei. en door den burge meester van 's-Gravenhage Mr. de Mon- chy. wa eenlge oogenblikken ln de wacht kamer vertoéfd te hebben verschenen H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses op het perron, waar een salonrijtuig ge reed stond. Er was heel veel belangstel ling zoowel buiten het station als op het perron. Bij het verschijnen van Koningin en Prinses steeg een hartelijk gejuich op. i De Koningin en de Prinses werden tot aan den trein uitgeleide gedaan door de vorstin Von Erbach en haar dochter de Prinses von Erbach. j Toen de vorstelijke personen ln den salonwagen hadden plaats genomen werd 1 deze met een speciale locomotief naar 1 éen ander spoof gereden om aangehaakt te worden aan de boottrein voor Vlissin- gen. Lulde toegejuicht reed de trein weg met de belde vorstinnen, die hun vacan tlereis aanvingen. 1UDOV lUinu w™ W 11033 11070 11072 11217 11271 1129f 11306 ■11310 11359 11366111384 11436 11463 11480 11491 11493 11490' 11548 11558 11573 11588 11597 11646 11667 11668 11673 11695 11699 11847 11864 11860 11875 11890 11951 12013 32034 12068 12090 12108 12134 12159 12189 12215 12026 12232 12272 12284 12300 12309 12395 12398 12429 124^8 12490 12494 12542 I WISSELKOERSEN. 5 Aug. 6 Aug. Officieel. Londen 7JÏO40 7,33 Berlijn 69.4214 59.60 Parijs «-7O04 9.7804 Brussel 24.90 24.97 Zwitserland .48.2704 48.38 Kopenhagen 32.70 32.7704 Stockholm 37.70 87.80 Oslo 36.75 36.85 New-York1A71.47 Niet-pfljcieei. Italië 12.10 12.1204 Madrid 20.30 20.2704 Pftag 6.1204 6.14 Prolongatie 4Vo. Beursoverzicht. De stemmiifg in Wallstfeet was van daag gedrukt, als gevolg van verschillen - de winstnemingen, Op de Amsterdamsche beurs vond dit geen weerklank, vermoe delijk als gevolg van het bericht dat de Generals Motors naast het regelmatig^ kwartaal-dividend een extra dividend zullen uitkeeren ,van 25 d.c. Men meent hierin een begin te zien dat de leiders de vooruitzichten in de Ver. Staten gun stiger beoordeelen. De gunstige stemming voor deze Ame- rikaansche fondsen bleef niet zonder in vloed op de Ned. aandeelenmarkt. De handel bleef weliswaar kalm, doch de stimulans was vast. Bij de Ned. In- dustrieelen bestond belangstelling voor Kon. Olie, die in den loop van den mid dag 2 pet. verbeterden. De Amerik. soor ten ljigen eveneens vast. Unilevers waren l pet. hooger, Philips kwamen Iets onder de slotkoersen van gisteren. Aku's neig den tot dalen. Voor Rubber was de be langstelling matig. Amsterdam Rubbers golden i pet. hooger, ook de minder cou rante soorten waren iets beter. Tabakken lagen vast ln de markt, doch de omzetten waren gering. Senembahs stelden zich ongeveer 4 pet. boven het slot van gisteren. Suikerwaarden bleven op' peil, doch vertoonden slechts geringe variaties. In Ned. Sch. Unie ontwikkelde 'zich eehlge actie, waarna ze 1 pet. oplie pen. Duitsche obligaties ongewijzigd De Ned.- en Ned.-Ind. obligaties en ook oude schuld waren iets beter. Ook gemeente- leeningen waren prijshoudend. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 6 Augustus. VerwachtingZwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. De Burgemeester van Albury trekt het land door. AMSTERDAM, 6 Aug. Naar wij verne men wordt de burgemeester van Albury, de heer Waugh, heden bij generaal Snij - ders ontvangen en brengt hij heden ver der een bezoek aan Utrecht en Drieber gen. Morgen staat op het programma een bezoek aan Haarlem, Bodegraven en Gouda. In laatstgenoemde plaats zal een plateelbakkerij worden bezocht waarvan de heer Waugh een gedenkbord heeft ontvangen. Vrijdag gaat de tocht naar Volendam, Alkmaar, de afsluitdijk en den Helder. Zaterdag te 11 uur zal de heer Waugh worden ontvangen door zijn ambtgenoot te Rotterdam ten stadhuize. Na dit be zoek zal een boottocht worden gemaakt door de Rotterdamsche havens. De lunch zal aan boord worden gebruikt. Zondag, Maandag en Dinsdag zal de Alburysche burgemeester naar de noor delijke provincies gaan» om Donderdag weer in Amsterdam te zijn. Weer nieuwe airestaties te Oss. OSS 6 Aug. In den algeloopen nacht is door de gemeente-polltie aangehouden en gearresteerd de 22-jarige J. C. V. uit het veerhoekje te Oss. Na aan een streng verhoor ta zijn on derworpen bekende hij de dader te zijn van een een paar jaar geleden gepleeg den grooten klppendielstal bij een land bouwer te Oss. Eveneens bekende hij medeplichtig te zijn geweest aan een •oot aantal diefstallen en inbraken. In verband nïet het onderzoek dat thans nog in vollen gang is kon hierom, trent nog niets naders worden medege deèld. Het bouwen van 34 boerderijen in den Wieringermeerpolder. ..„KMAAR, 6 Aug. De directeur van de Wieringermeerpolder te Alkmaar, heeft heden den bouw van 34 boerderijen in den polder gegund aan den laagsten in. schrijver de heer F. Kamerlings te Dor drecht voor den som van 409.5». Tal van arbeiders bedolven Ongeval in een basaltgroeve. Maandagochtend heeft bij de basalt groeve in de buurt van Goldberg een ernstig ongeluk plaats gehad, toen een "rotswand los geraakte en de steenmassa's ln de diepte stortte. In het geheel wer den 39 arbeiders bedolven; tegen ia uur vanmiddag waren drie dooden en 30 ge wonden geborgen. Zes arbeiders werden nog vermist. Nader wordt gemeld, dat tot nog toe vier arbeiders om het leven zijn gekomen. Bij een der gewonden zijn nog pogingen gedaan om met behulp van een zuurstof ADVERTEN'flëN. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Ned. Herv. Waco- nessenhuis te Amsterdam, onze innig geliefde Vrouw en Dochter geb. VAN DOKT, in den ouderdom van 42 jaar. I Amsterdam: N. GEEVERDING. ,.W. VAN DORT. G. VAN DORT— DE JONG. Amsterdam, Deurloostraat 46hs. 6 Augustus 1935. Tijdelijk adres: Kattensingel 27, Gouda. De teraardebestelling zal plaats heb ben Vrijdag a.s. n.m. 2 uur vanaf Kattensingel 27 op de Algem. Be graafplaats te Gouda. Gouda Onz« Quick-Service geeft speciale behandeling zonder prijs- verhooginovoor spoedgevallen

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2