A Film van de K 18. Beurs van Amsterdam. BUJTÈNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. R.K. Kerk in Duitschland. Gerucht over ontspanning. De nieuwe bisschop va Berlijn. Uit de Vaticaansche Stad seint het Alg. Ned. Persbur.Volgens de United Press zou de spanhing tusschen Duitschland en den H. Stoel eenigermate verminderd zijn se dert het optreden van den nieuwen bisschop van Berlijn. In Vaticaansche kringen neemt men de mogelijkheid aan van nieuwe bespre kingen tusschen Duitschland en den Paus, ten einde te komen tot de formuleering van een werkaccoord. Huwelijken tusschen ariërs en niet-ariërs thans officieel verboden. Havas meldt uit Berlijn: Huwelijken tusschen ariërs ep niet-ariërs zijn thans officieel verboden. In een circulaire wordt ambtenaren ver boden huwelijken te sluiten wanneer zij weten of hen wordt aangetoond, dat de par tijen niet van hetzelfde ras zijn, FRANKRIJK. Ontevreden boeren. Te Amiens zijn Zondag talrijke boeren uit Noord-Frankryk bijeen geweest om te spreken over maatregelen ter, bestrijding van de crisis in het landbouwbedrijf. De boeren wenschen prijsbescherming, en, wan neer deze zonder resultaat blijft, zullen zij propaganda maken voor een krachtige de- flatie-politiek, waarbij zg zich door geen maatregelen van het hoofd van den staat, de ministers, de parlementsleden ep alle hooge functionarissen zullen laten weerhouden. Op het congres hebben de aanwezige ver tegenwoordigers van meer dan 500 boeren bonden besloten zich aaneen te sluiten. Er werd vervolgens een resolutie aangenomen waarin geëischt wordt. Een «valorisatie van de graanprijzen, een zoo vhr mogelijk gaande deflatie en een verhooging\ran de prijzen van landbouw- artikelen. De^ vertegenwoordigers van de plaatselijke groepen legden den eed af alle betrekkingen met de regeering te verbre ken, indien hun eischen worden afgewezen. KERKSCHATTEN GEROOFD UIT EEN SPAANSCHE KATHEDRAAL. Onbekenden, die reeds over de grens zou den zijn verdwenen, hebben de kostbaarhe den der kathedraal te Pamplona gestolen. Deze bestonden uR een groot aantal juwee- len van een waarde van vele millioenen pe setas en van onschatbare historijsche waar de. EEN VREEMD ONGELUK IN EGYPTE. Autobus doet plezierjacht zinken. Een autobus, welke op weg was naar Alexandrië is in het kanaal langs den weg gestort en op een plezierjacht gevallen. De schok was zoo hevig, dat het schip omsloeg en de passagiers in het wate* terecht kwa men. Meer dan 20 personen Verdronken; velen werden gewond. NIEUWE GOUDVELDEN IN TRANSVAAL ONTDEKT. Naar gemeld wordt, ts 35 mijl ten Noor den van Pietersburg een nieuwe goudveld ontdekt. Het belangrijkste van deze «jntdek- king is, dat tot nog toe geen goud werd ge vonden op zoo grooteh afstand van de be kende gebieden. DROOGTE IN ZUID-ENGELAND. Het is in Zuid-Engeland nu als 23 dagen droog, zonder dat er npg kans op regen schijnt te bestaan. De boeren op de Cots- wolds-heuvels en in Yorkshire hebben van waterschaarschte te lijden. De gemeenteraad van Evesham heeft 1% millfoen gallons water voor een shilling per gallon gekocht. Het fruit en de gewassen zijn door de droog te sterk aangetast. BINNENLAND. Mr. Werker lid der Eerste Kamer. De heer J. Sehilthuls bedankt. Naar de Tel. verneemt zal de heer Jan Schilthuis, in de vacature-Slingenberg benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer, deze benoeming niet aannemen, in verband met zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan de beurt is dan de heer mr W. H. M. Werker, lid van het bestuur der rijks verzekeringsbank te Amsterdam, oud voorzitter van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond. Het dreigende conflict te Tilburg. De mededeeling omtrent de loonsver laging in de TUburgsche wollenstoffen- nijverheid, welke Zaterdagmorgen in alle aangesloten fabrieken is aangeplakt, be vattende den volledigen tekst der maat regelen, luidt als volgt: „In het bijzonder wordt deze loonsher- ziening door de werkgeversvereniging noodzakelijk geacht ten einde te voor komen dat het aandeel van Tilburg in de voorziening van de binnenlandsche markt met wollen en halfwollen stoffen nog verder achteruit loopt „Ook het belang der arbeiders eischt, dat Tilburg zijn plaats als centrum der Nederlandsche wollenstoffen-industrle behoudt en dit is niet mogelijk, indien de arbeidsloonen in Tilburg onevenredig ver boven die onzer concurrenten in binnen- en buitenland uitgaan „Het is op dien grond, dat wij ons ver plicht zien, met ingang van 19 Augustus de volgende wijzigingen te brengen in de thans geldende arbeidsvoorwaarden. a. de periodieke verhoogingen voor mannelijke arbeiders beneden 24 jaar en voor vrouwelijke arbeiders beneden 19 jaar, worden gedurende 12 maanden stop gezet. indercom mandant dezer Ned. onderzeeboo in Nederland terug. Onderhoud met den heer Wytema. Tien voor zes loeide gisteren op Schiphol de sirene haar drie kreten: „een Indië-vlieg tuig boven de luchthaven". Enkele minuten later zette Iwan Smir noff de „Lijster", die Woensdag uit Ba tavia vertrok, veilig op vaderlandschen bo dem. Onder de passagiers bevond zich de onder-commandant van de kranige K 18, de luitenant ter zee Wytema, die per snel ste gelegenheid naar Nederland is gekomen om de film van zyn wereldreis voor de Ned. Maatschappij Voor Cinematografie Filmfa briek Polygoon te monteeren. We kregen, nadat enkele wederzydsche begroetingen hadden plaats gehad, in het restaurant van Schiphol gelegenheid voor een gesprek met den stoeren marineman. Een pracht reis was 't Met de K 18? „Natuurlijk", antwoordde luitenant Wy- tem^ladend, „maar ik bedoel nü m'n lucht- reis.^Ws een wonder van organisatie en comfort, zoo'n tocht met een Indië-vlieg- tuig. Alles schijnt zoo eenvoudig en „van zelf" te gaan; van vermoeidheid is by de passagiers geen sprake. Ja, 't is wel heel iets'anders dan met onze brave K 18. Myn heenreis naar de Oost duurde 140 dagen en terug deed ik sr... 60 uur over. Wel een verschil! En ik heb in die paar dagen meer landen bezocht dan met den onderzeeër. Maar by de K 18 was het niet om snelheid te doen, we wilden toonen, whartoe een in Holland gebouwde duikboot in staat is; na tuurlyk is ook de band tusschen Nederlan ders in den vreemde en het moederland door ons bezoek versterkt. Maar U hebt er natuurlyk alles over ge lezen-... De ontvangsten in de verschillende havens lieten niets te wenschen over; ook de officieele belangstelling vo.ir onze boot was groot. In Argentinië is byv. de minis ter van marine aan boord geweest om een indruk van onzen Hollandschgn scheeps bouw te krygen. De boot heeft zich schit terend gehouden; in Soerabaja is direct na aankomst gedokt, maar er was niets van belang te herstellen." En de stemming aan boord? Perfect, in één woord perfect. Beter dan 'k in m'n tien onderzeedienstjaren heb mee- gemaakt. Ik heb alle eerbied voor de pres taties van onze Hollandsche Jantjes; dë ruimte is maar erg klein en eerst moet iedereen wat wennen, maar vooral Kwar tiermeester ten Berg wist er de goede stem ming onder de matrozen prachtig in te houden. Hy had er slag van om de men- schen aan het verstand te brengen, dat er een beetje geplooid moest worden. In de film van het leven aan boord zult U hem herhaaldelijk tegenkomen. U hebt natuurlyk prachtig filmmateriaal verzameld „Ik heb 't zelf nog niet gezien; uit iedere aanloophaven heb ik de filmrollen direct naar Nederland gestuurd, maar de heeren van de Polygoon hebben me verzekerd, dat de 10.000 M. negatief goed geslaagd zyn." „Dat is dan ook de reden" zoo vulde een der directieleden van de filmfabriek aan „dat we meneer Wytema hebben uitgenoodigd naar Nederland te komen. Er is zooveel prachtig materiaal, waaruit we voor onze 3000 M. film moeten kiezen, dat we als niet-marinemannen bang zyn het verkeerde te knippen. Maar een goede film met hoogst interessante momenten wordt 't zeker.'* „Ik heb vertelde de ondercommandant van de K 18 verder vooral het bedrijf aan boord gefilmd; het Neptupusfeest, de Kerst- en Sinterklaasviering en hqfc alledag- leven zult U meemaken. Die feestelijkheden zyn vooral zoo ge slaagd door de zendingen van het Comité „Onze Marine", waar we hoogst dankbaar voor zijn. In weerwil van het dikwijls ongunstige weer hebben we een reis gehad om nooit te vergeten, een reis, waaraan we steeds en in alle opzichten de meest aangename herinneringen zullen houden." Een verblijf van een maand in het moe derland is gauw om en we mochten niet langer beslag leggen op den tijd van dezen modernen argonaut, temeer daar ook het „radiojournaal" wachtte vooi een gesprek met den heer Wytema. b. Het minimüm-uurloon voor manne lijke arbeiders van 23 jaar voor zöover thans in dienst, wordt van 41 ct.. gebracht op 40 ct., resp. van 43 ct. op 42 "ct. c. De uur-, stuk- en weekloonen voor de arbeiders en arbeidsters, niet vallen de onder de categorieën a. en b. worden verlaagd mét 10 pet. d. De nieuwe mlnimum-uurloonen voor mannelijke arbeiders van 24 tot 30 jaar worden gesteld op 40 ct. resp. 42 ct.". Limburgsche sociale studieweek. De oud-ministers Ruys de Beeren- brouck, Verschuur en Marchant aanwezig. Zondagmiddag is in het seminarie te Rol- dus de elfde Limburgsche sociale studie week geopend. Tot algemeen onderwerp voor deze studieweek is gekozen: „totali teit" „de totale mensch (menschen) en de totale maatschappy". Aanwezig zyn ongevèer 500 personen waaronder vele priesters. O.m. merkten wij op oud-minister Jhr. Ruys de Beerenbrouck, de oud-ministers Mrs. Verschuur en Mar chant, het Tweede Kamerlid Mr. F. Janssen en enkele Tweede Kamerleden. Voorts Dr. Kors, professor te Nymegen. Dr. Tromp, hoogleeraar te Rome en Prof. G. Brom, professor te Nymegen. In zyn openngswoord deelde Mgr. Dr. H. A. Pools, mede, nadat hy woorden van dank I ha3 gericht tot den directeur van het seml- I narie en de aanwezigen had verwelkomd, dat professor Dr. H. Moekerman uit Berlyn I belet is zyn onderwerp „die totaliteit in der Lebensgestelltung" te behandelen. In een uitvoerige rede heeft mgr. Poels de studieweek ingeleid. „Het is een verant- waardelyke taak, welke de katholieke jour nalisten hebben. Zy maken hier echter mis bruik van en ondermijnen het vertrouwen in de leiders van het katholieke volk. Het is een verderfelykke taak als" katholieke journalisten het gezag ondergraven van hoogstaande mannen, in wier schaduw zy niet kunnen staan". Speciaal kwam spr. op tegen de toon die in sommige katholieke bladen wordt aangeslagen en tegen „de vol slagen onbevoegdheid van sommige dag bladschrijvers om op zulk een wijze te keer te gaan." Voortgaande protesteerde mgr. PoelB te gen een beweging die voor<| in Limburg veel propaganda voert en welke beweging het Nederlandsch episcopaat zoo uitdrukke lijk mogelijk heeft veroordeeld. Des avonds vereenigden zich de deelne mers in het semenarie te Rolduc. De Burgemeester van Albury bezoekt Rotterdam. Zaterdagmorgen heeft de burgemeester van Albury, vergezeld van zyn echtgenoote, een bezoek aan Rotterdam gebracht. Op het Raadhuis werden zy ontvangen door den Burgemeester, in wiens werkka mer zy czih eenigen tyd hebben onderhou den. Daarna werd een bezoek gebracht aan, de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas", waar de lunch werd gebruikt. In den namiddag werd een boottocht door ae havens gemaakt en een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven. Nieuwe commandant van de zeemacht kn Indië. De benoeming van kolonel F. Ferwerda te verwachten. Naar wij vernemen, heeft de minister van defensie den kapitelm-ter-zee H. Fer werda aangezegd, zich voor te bereiden voor de functie van commandant van de zeemacht in Nederlandsch Oost-Indië, als opvolger van den huldigen functionaris, vlce-admlraal M. H. van Duim, wiens verband als zoodanig officieel per i Fe bruari a.s. afloopt. De nieuwe commandant van de zee macht in Ned. Oost-Indië, die tot 29 dezer het commando over Hr. JMs. vliegkamp De Kooy voert, waarna hij vervangen wordt door den kapitein-ter-zee K. van Aller, werd, na zijn militaire opleiding op het Koninklijk Instituut in Den Helder genoten te hebben, 16 September 1906 tot adelborst der lste klasse aangesteld; twee Jaren later was hij luitenant ter zee der 2öe klasse. Op l Januari 1919 volgde zijn benoeming tot luitenant ter zee der lste klasse; 26 Januari 1929 kreeg hij de titulatuur van overste en op 30 April 193J had zijn promotie» tot kolonel plaats. Het Ministerie voor Land- en Tuinbouw. De benoeming van dr. Deckers schenkt dubbele bevrediging. Naar aanleiding van de instelling van een Ministerie voor den Land- en Tuin bouw, merkt De Tuindery, het orgaan van het Centraal Bureau der Veilingvereenigin- gen in Nederland op, dat daaraan meer dan ooit behoefte was, al had men in de krin gen van land- en tuinbouw den drang, die langen tijd daartoe op de Regeeiing was uitgeoefend, opgegeven. De benoeming .van dr. Deckers tot Minister van Landbouw schenkt dubbele bevrediging. Nu een, naar opvatting van het blad, gevaarlijke proef wordt genomen met industrialiseeren van Nederland, moet het als een levensbehoefte voor land- en tuinbouw worden gerekend, dat een Minister van Landbouw kan waken, dat het experimenteeren niet ten koste van den Nederlandschen land- en tuinbouw zal gaan. Minister Deckers is een man, die den land- en tuinbouw door en door kent en die zal weten te beocfrdeelen, welke weg in deze moeilijke tijden door het bedrijfsleven moet worden gevolgd. Het blad merkt op, dat geheel onver wacht de land- en tuinbouw een wensch ver-, J vuld heeft gekregen. Als stiefkind voelde hij zich, onidat zijn belangen dan onder het eene en dan onder het andere Departement werden ondergebracht. Er was zelfs geen directeur-generaal van den landbouw te ver krijgen. De leider en de leiding ontbraken. Gaarne vertrouwt de Tuinbouw zyn be langen aan den nieuwen Minister toe. RECHTZAKEN. Uitspraken van het Hof te 's-Gravenhage. Valsche pas. Van R., Italiaan, is door de Rottórd. Rechtbank veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief, wegens het opzettelijk gebruik maken van een vervalschte reispas. Het Haagsche Hof vernietigde dit vonnis en bepaalde de straf op 4 maanden met af trek van de preventieve hechtenis. Beleediging van de vrijmetselarij. De Hoofdredacteur van deResidentie- bode vrijgesproken. De heer S. B.f directeur-hoofdredacteur van de Residentiebode, is door de Recht bank te 's-Gravenhage vrijgesproken en de hem ten laste gelegde beleediging van èen groep der bevolking wegens het opnemen van twee artikelen tegen de vrijmetselarij. Het Hof heeft heden dit vrijsprekend von nis bevestigd. Beleediging van het Hoofd van een bevrienden staat. De 23-jarige schilder W. den E. te Mid delburg is door de Rechtbank aldaar de gens beleediging van het Hoofd van een be vrienden Staat (Hitier) veroordeeld tot 25.boete subs. 10 dagen hechtenis, waartegen de Officier van Justitie te Mid delburg cassatie aanteekende. Het Haagsche Gerechtshof heeft het von nis bevestigd. GEMENGDE BERICHTEN. 2nkooi omlaag; gestort in de Staatsmijn Hendrik. Twee slachtoffers. leerlen wordt geseind: imorgen te ongeveer 5 uur zyn op de Staatsmijn Hendrik de meesterhouwer J. P. Habets en de houwer H. J. Duviseh, terwyl zy een reparatie aan een kdoi van een hulpschacht verrichtten, tengevolge van het breken van een hyschkabel met de kooi ongeveer 45 meter neergestort. Beiden wa ren onmiddellijk dood. Habets was 32 jaar en woonachtig te Rumphen, terwyl Duviseh 29 jaar oud en woonachtig te Amstenrade was. Beiden waren gehuwd. Een rangeerdei- te Roosendaal bekneld geraakt en gedood. Hedenmorgen is op het Station te Roo sendaal de rangeerder J. Heynen, wonende te Roosendaal, doordat de locomotief ont spoorde, tusschen de locomotief en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De onge lukkige wks op slag dood. Het fljk is door de politie in beslag genomen. Meisje door een auto gedood. Maandagavond is te Doetinchem het 6- jarig dochtertje van de familie Messink door een auto van den heer Heiling uit 's-Heerenberg overreden en gedood. Waaghalzerij aan zee. De 14-jarige J. R., uit Amsterdam, waag de zich Vrijdagmiddag te Egmond aan Zee te ver in zee, ondanks de waarschuwingen van den badknecht Huibert Konyn. Toen deze laatste bemerkte dat de jongen zich niet meer redden kon, begaf hy zich gekleed te water en wist al zwemmende en duiken de den jongen, die reeds gezonken was, te grijpen. Met den inmiddels eveneens te hulp gekomen Hendrik Dekker wist hy hem be houden aan den wal te brengen, waar men hem vry spoedig weder bij wist te brengen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is het 8-jarig meisje H. V., wonende in de Boei- straat by het Ververschingskanaal te Sche- veningen te ver in zee gegaan en verkeerde daardoor in levensgevaar. Zy kon echter nog gered worden, doch haar toestand was van dien aard, dat de Geneeskundige Dienst het noodig oordeelde, haar naar het Roode Kruis Ziekenhuis over te brengen. In nood verkeerend kanovaarder gered. Zaterdagmiddag omstreeks vier iftir, toen de heer H. Huizenaar uit Leeuwarden met zijn zeiljacht van Schiermonnikoog naar Oostmahorn voer, ontdekte hy dat op het Friesche Gat ter hoogte van de Bank on geveer 800 meter uit de kust, een gezonken kano. Ongeveer 50 meter van de kano zag hij een man die zich zwemmend boven wa ter hield en die tegen hooge zeeën en stroom worstelde. De man werd door den heer Huizenaar gered en op zijn verzoek by Oostmahorn aan de zeedijk afgezet. Zyn naam kon de heer H. niet gewaar worden; hy wilde hem waarschijnlijk uit schaamte niet zeggen. Vermoedelijk was het een on derwijzer die in het zwembad „De Bank" een kano had ge huurd. Noodlottig ongeval na afloop van roei wedstrijden. Zondagavond omstreeks 7 uur heeft op de rivier de Maas te Well (Limburg) door het omslaan van een roeiboot een ernstig ongeluk plaats gehad dat een persoon het leven kostte. Na afloop van nationale roeiwedstrijden die Zondag te Well zyn gehouden, keerde een aantal roeibooten terug. Onder deze be vond zich een, waarin vier personen waren gezeten. Een van hen, zekere H. Kamps uit Wellerlooi, die zijn boot wilde vastmaken aan een andere roeiboot welke aan een sleepboot was gehaakt, pm zich zoodoende te laten trekken, sloeg daarbij over boord, evenals de drie personen uit zijn gezelschap. Deze drie werden gered, Kamps echter ver-' dronk jammerlijk. Zijn lyk is tot op heden nog niet opgehaald. BoerderijHe Stiphout verbrand. Vrijdagavond ging een landbouwer te Stiphout, naby Helmond, in den stal de varkens voeren. Daarbij hing hy een petro leumlamp aan een balk. Plotseling zag hij vlammen laaien uit een bosch stroo. Hy" trachtte nog het vuur te dooven, doch slaag de daarin niet. Met brandwonden aan de handen snelde hy naar het woonhuis, om zijn gezin te waarschuwen. Het vuur vond in het brandbare materiaal voedsel, zoodat in een oogwenk de boerderij in lichter laaie stond. Vyf en twintig varkens en 150 kippen kwamen in de vlammen om, terwyl de ge- heele inventaris en ook de rogge- en ha veroogst verloren gingen. De boerderij be hoorde aan iemand uit Mierlo Hout. Ver zekering dekt de schade. Boerderij te Eemnes afgebrand. Zaterdagmiddag omstreeks één uur is door hooibroei brand ontstaan in een hooi berg achter de boerderij van den landbou wer v. d. Heyden aan den Buitendijk te Eemnes. De dorpsbrandspuit, die spoedig ter plaatse was, kon tegen het vuur niets uitrichten, dat inmiddels aangewakkerd door een sterken wind, op de boerderij over sloeg, die weldra in lichte laaie stond. De motorbrandspuit van de Larenache brandweer, die om assistentie was verzocht kon met zes slangen evenmin voldoende uit richten. Men moest zich bepalen tot be scherming vkn de belendende boerderij. De wpterlpiding gaf tot overmaat v* ramp onvoldoenden druk. De boerderij vaa v. d. Heyden en de hooiberg zyn tot den groh{j toe afgebrand. Huis en inboedel wa ren laag verzekerd. Nederlandsch toerist verongelukt. By fotografeeren van een roti gestort. Vrijdagmorgen tegen half tien vertrok een Nederlandsch reisgezelschap met een autobus uit Luik voor een tocht door het Ourthedal. Men «volgde den grooten weg van Angleur naar Tilff en bij Colonster werd gestopt om de fraaie omgeving te kunnen bezichtigen. Een jeugdig lid van het gezelschap, een 20-jarige jongeman uit Leiden, wilde de omgeving en ook een groepje reisgenooten fotografeeren. Hy beklom daartoe een on geveer 30 meter hooge rots. Door het los laten van een steen verloor hy echter zyn evenwicht en stortte langs de byna rechte helling omlaag, waar hy bleef liggen met zoodanige verwondingen aan hoofd en borst, dat hy korten tyd later overleed. Het parket uit Luik heeft een ondèrzoek ter plaatse ingesteld. Slachtoffer van bloedwraak. Een Albaneesch dorpsbewoner te Iz- hantse, die gedurende vier maanden zijn huls niet had durven verlaten uit vrees, als offer van een bloedwraak te vallen, besloot tenslotte zijn oogst binnen te ha len. Nauwelijks had hij zijn woning ver laten of hij werd uit een kreupelhoach neergeschoten door de verwanten van een man, Voor wiens dood zijn broer ver oordeeld was. Waarschijnlijk hebben zij gedurende vier maanden elkaar regel matig afgelost om op dit oogenblik te wachten. Oplichting. Fantastische plannen voor labr leks bouw. Op de papierfabriek „De Maasmond" te Dussen was sinds enkele weken iemand aangesteld als Ingenieur-techno loog. Deze ingenieur hield, zooals later is gebleken, er vreemde practijken op na. Hij gaf voor, in Dussen een groote fa briek te zullen laten bouwen- op foto- technisch gebied, waar 2üüo menschen werk zouden vinden: Aan enkelen heeft de man, naar de corr. van het Handelsblad vernam, reeds aandeelen ln de nieuwe onderneming we ten te verkoopen van rf 10U) en het geld daarvoor geïncasseerd Toen hij zich dezer dagen op het raadhuis vervoegde om een natlonallteitsbewijs, kreeg de burgemeester argwaan en begon hem te ondervragen. De ingenieur heeft het nu beter gevonden om de plaats te verlaten. Per politie-radio is thans zijn aanhou ding verzocht. Dussen krijgt geen groote fabriek, terwij] eenlge goedgeloovlgen hun geld kwijt zijn. Feci verdwenen passagier. Een raadselachtig geval. In Mei van dit Jaar ls een diamanthan delaar uit Amsterdam, zekere D., ver dwenen met medeneming van een partij diamant ter waarde van ruim ïo.aw. De man }s toen eerst naar België gegaan en heeft van daar de wijk naar elders genomen. De politie heeft hem tot nu toe niet kunnen opsporen. Dezer dagen echter kreeg de politie te Amsterdam er kennis van dat de echtge noote van den heer D. zich te Algiers aan boord van het s.s. Calypso van de K.N. S.M. had Ingescheept met bestemming naar Amsterdam In haar gezelschap be»- vond zich haar lb-jarig zoontje. De poli tie stelde er prijs op deze vrouw bij aan komst te Amsterdam aan een verhoor te onderwerpen en derhalve verzocht zij aan de polltle-autorltelten te IJmuiden ervoor te willen zorgdragen, dat mevr. D. bij aankomst aldaar niet van boord zou gaan. Zondagmorgen vroeg is de Calsypo te IJmuiden aangekomen. De politie stond op de zeesluis. Mevr. D. stapte echter niet van boord. Na het vertrek uit IJmuiden werd ech ter aan boord niets meer'éezlen. De twee de stuurman stelde een onderzoek ln, doch men heeft haar aan boord niet kunnen vinden. hÜen had mevr. D. na het passeeren van de Noord-Hinder niet meer gezien. Op welke wijze de vrouw van boord ls gekomen weet men niet. De politie zet intusschen het onderzoek voort. In zee gesprongen. Betreffende de vermissing van mevr. D. die zich aan boord van de Calypso be vond, verneemt de N. R. Ct., dat zü hoogstwaarschijnlijk tusschen Noord- Hinder en de pieren van IJmuiden ln zee is geraakt. Ook haar zoon kon geen op- heldering geven. De jongeman zou van- middag op het politiebureau te Amster- dam worden gehoord. Valsche chéques. Te Utrecht ls een man aangehouden, die verdacht wordt ln het Jaar 1931 door valsche chèques te Amsterdam op vrij groote schaal oplichting te hebben ge pleegd. HIJ ls naar de hoofdstad op transport gesteld en aan het hoofdbu reau van politie opgesloten. j Tabaksmokkelaars uit Limburg betrapt Het was den douane-beambten van de Dultsch-Noord-Llmburgsche grensstreek 1 reeds gerulmen tijd opgevallen, dat van het Noord-Llmburgsche plaatsje Well bij Venlo een smokkelbende opereerde, die met een vrachtauto aanzienlijke turns Nederlandsche goedern in hoofd zaak tabak frauduleus Duitschland binnenvoerde, aldus meldt het Handels- blad. Ofschoon de grensbewakers zeer actief waren, slaagden zij er tot dusver tot aanhouding te kunnen over man daar de vrachtauto telkens langs ST anderen grensweg Duitschland bin nen kwam. Men wist wel, dat de bende- wider een bekend smokkelaar uit Well «as bijgenaamd „de Zwarte", doch hij Jrtst zich steeds bulten het bereik der douane-ambtenaren te houden Dezer dagen ls echter de verdachte wa ren aangetrotfen voor een boerderij ln het Duitsche plaatsje Rhelnberg. Het on derzoek wees toen uit, dat met deze auto van Limburg uit groote partijen tabak naar deze boerderij waren vervoerd, om van daaruit verder het land te worden ingevoerd. Er kon worden vastgesteld, dat vijf van die tochten waren gehouden en dat daarbij 500 kg. Nederlandsche tabak waren binnengesmokkeld, terwijl voor deze partijen ontvangen gelden nns land weer waren binnengesmokkeia. De bendeleider en zijn medeplichtige uit Bergen (L.) hebben den dans weten te ontspringen. Drie Duitsche medeplich tigen werden gearresteerd en veroordeeld tot gevangenisstraffen van tweejaar, een laar en acht maanden en bovendien zeer hooge geldboeten. Een proces-verbaal met als gevolg i:een schot. Zondagavond heeft de politie te Arne mulden proces-verbaal opgemaakt tegen een paartje uit Middelburg, dat ln het gras aan den Kanaaldijk zat. De jonge man wilde eerst zijn naam niet opgeven, waarop hij werd medegenomen naar het arrestantenlokaal. Daar aangekomen gaf de jongeman zijn naam op, waarna hij kon vertrekken In den afgeloopen nacht vervoegde hij zich met een ouderen broer, een anderen man en twee dames aan de woning van den rijksveldwachter te Arnemulden. De vijf personen, die allen uit Middelburg afkomstig waren, verkeerden in zeer op gewonden toestand. Zij wilden het ge beurde bespreken en de broer vroeg den rijksveldwachter, waarom zijn broer was aangehouden Toen de veldwachter het. gezelschap verzocht Maandag terug te komen, heeft de oudere broer den veld wachter blijkbaar een klap gegeven, waarop dé eerste zijn revolver trok en een schot loste. De oudere broer werd ge troffen. Met een niet gevaerlijke wonde aan het sleutelbeen ls hij, na voorloopig door dokter De Haas uit Arnemulden te zijn verbonden, naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Eén persoon gedood. Uit Diever wordt geseind: Hedenmorgen is naby de Haarsluis aan den Ryksweg een vrachtauto van den snel dienst Rotterdam—Groningen op een stil staande vrachtauto uit Meppel geredei Beide auto's werden grootendeels vernield. Van de 3 inzittenden van de Rotterdamsche auto, een vader met 2 zoons, werd één soon, S. genaamd, op slag gedood. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Nader vernemen wij dat de auto, welks op een stilstaande vrachtauto reed, toebe hoorde aan de Gebr. Rees Hartman uit Rot terdam. De gedoode persoon is de 28-jarige M. Rees Hartman. Het slachtoffer is onge huwd. Het lyk is naar het lykenhuisje te Diever overgebracht. Het parket uit Assen heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld De auto, waarop de vrachtauto van de Gebr. Rees Hartman is gereden, heeft den ge- heelen nacht onder licht aan den weg ge staan. Aan de verwondingen overleden. Naar wij vernemen is de heer V. Waal- put, musicus te Nymegen, die gistermiddag te Beek by Nijmegen werd aangereden, aan de gevolgen van zyn verwondingen overle den. STADSNIEUWS. M\KKTBERirHTEN. Veemarkt Rotterdam. 13 Aug. Aanvoer in totaal 2860 stuks. Paarden 236, veulens 24, magere runderen 762, vette runderen 479, vette kalveren 344, grasgalveren 300, nucht. kalveren 473, scha pen en lammeren 213, varkens 3, bokken of geiten 27. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 48, 2e kw. 44, 3e kw. 26—32; Vette ossen le kw. 44, 2e kw. 40, 3e kw. 32—35; Stieren le kw- 38, 2e kw. 35, 3e kw. 32; Vette kal veren le kw. 75, 2e kw. 65, 3e kw. 35—45; Schapen 35—31—28, per stuk 1511 Lammeren 37—33—28, per stuk 10-8- Graakalveren le kw. 35, 2e kw. 28; Nucht. elachtkalveren le kw. 28, 2e kw. 24; Slacht- Paarden le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30. Prijzen per stuk: Nucht. slachtkalveren 7—5%-4%; Nucht. fokkalveren 1612— 8; Slachtpaarden 160—120—80; Werkpaar den 220-140-80; Hitten 90—70—60; Stie ren 190—140—100; Kalfkoeien 190—140— 90; Melkkoeien 18513585; Vaarzen 100 Pinken 70—60—40; Graskalve- Vette koeien en ossen, aanvoer ruim, han del kalm, prijzen minder. Stieren, handel tamelijk, pry zen iets minder. Vette kalve ren, aanvoer als Dinsdag,, handel matig, Prijzen als gisteren. Schapeii en lammeren, aanvoer korter, handel stil, prijzen schapen onveranderd, lammeren iets duurder. Nucht. •lacht- en fokkalveren, aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen voor de slacht minder, vbor de fok onveranderd. Paarden, aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen als vorige Week. Kalf- en melkkoeien, aan voer minder, handel flauw, prijzen onver anderd. Vaarzen en pinken, aanvoer korter, handel stil, prijzen als vorige week. Gras halveren, aanvoer als vorige week, handel traag, prijzen iets lager. Kaasmarkt Bodegraven. f3 Aug. - Aangevoerd 324 partijen, w.v. -4 m. r.m., 14.580'stuks, 131,220 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort m. r.m. 187*0; idem 2e soort 14—16; zware tot 21. GOUDA, 13 Aug. 1935. Goudsche Winkeliersvereeniging. 'Jaarvergadering van het Jan Schenkfonds. De Goudsche Winkeliersvereeniging is gisteravond onder voorzitterschap van den heer K. Korf in de bpvenzaal van „het Schaakbord" in algemeene vergadering byeen geweest. In zyn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat de gezondheidstoestand van eereleden, de heeren Jan Schenk en A. van Vreumingen, vooruitgaande is en spralthy de hoop uit voor een spoedig en lgeheel herstel. Na voorlezing der notulen, waarvoor den secretaris dank werd gebracht, deelde de heer Korf mede, dat door het bestuur der Goudsche Middenstands-Centrale met B. en W. van Gouda is geconfereerd over de in stelling eener contact-commissie. Ofschoon de resultaten der bespreking nog niet be kend zyn, bestaat er bij de Middenstands- Centrale goede hoop dat binnen afzienba- ren tijd een contactcommissie tot stand zal komen. Deze hoop geldt in het bijzonder het toekomstige college van B. en W., daar er in het huidige, een minderheid tegen ae vorming van een contact-commissie be- aat. A Het verslag der districtsvergadering van den Kon. Ned. Middenstands Bond, werd na voorlezing voor kennisgeving aangeno men. ln verband met het late uur, werd de vorolezing van het verslag der Algemeene Bondsvergadering aangehouden. Naar aanleiding van reeds vroeger ge- uitte wenschen, heeft het bestuur besloten, pogingen in het werk te stellen, om te ko men tot oprichting van een afdeeling der Algemeene Middenstands Jongeren Organi satie. Nadere bijzonderheden hieromtrent zullen t.z.t. volgen. By de Rondvraag werd de mogelijkheid tot het houden van een winkelweek om streeks de maand Juni in overweging ge geven. Het bestuur zal .deze aangelegen heid by de Middenstandscentrale ter-sprake brengen. Jaarvergadering Jan Scheïikfonds. Na een-korte pauze werd de op 5 Juni j.l. uitgestelde jaarvergadering van het „Jan Schenkfpnds" gehouden. Tot zijn leedwezen zeide de heer Korf een pessimistisch geluid te moeten doen hooren. De gang van zaken in het afgeloo pen boekjaar was niet naar wensch. De ge houden feestavond is echter geslaagd en heeft propagandistische waarde gehad. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Evenzoo dat van den pen ningmeester. Ingevolge een verzoek uit de vergadering, werd besloten een kascommissie te benoe men, bestaande uit den voorzitter der Goud sche Winkeliersvereeniging en een li-1 van het Hoofdbestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond. Met de gebruikelijke verloting werd deze 'vergadering beëindigd. Afscheid Dirëcteur P. T. T. W. H. Gastelaars. Op treffende wyze werd Zaterdagavond j.l. door het vrywel voltallige personeel uit alle rangen, zoowel technisch als administra tief, werkzaam bij het Staatsbedrijf der P.T.T. te Gouda en op de hieronder res- sorteerende hulpkantoren en Stations, af scheid genomen van den Directeur, de heer W. H. Gastelaars, die aan H. M. de Ko ningin met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit zyn functie heeft ver zocht. Nadat te 9 uur het kantoor voor het pu bliek was gesloten, werd in alleryl de rui me wachtkamer met behulp van sierpalmen, kleeden, tafeltjes en stoelen omgetooverd in een gezellige ontvangstsalon, waarna al len zich opstelden. Onder applaus werd vervolgens de Direc teur, die vergezeld was van echtgenoote en zoon, binnengeleid. Door een der dames telefonisten werd hierby aan Mevrouw Gastelaars een fryi bloemstuk overhandigd. De referendaris, de heer C. M. Corman, richtte hierna namens het geheele personeel te Gouda het woord tot den scheidenden Directeur. In een keurige rede gaf spr. een overzicht van de verschillende functies waarin de heer Gastelaars het Staatsbedrijf op onbe rispelijke wijze heeft gediend. Als surnumerair begonnen in 1899, weri eerst aan den practischen postdienst in ai z'n geledingen zoowel te land ais op zee tusschen Nederland en Engeland, deelge nomen; daarna volgde plaatsing aan het Telegraaf- en Telefoonkantoor te Rotter dam, alwaar de heer Gastelaars o.m. als Chef van Onderwijs de aandacht van zyn superieuren op zich vestigde en vervolgens als Adjunct-Directeur aan het hoofd van den Telefoondienst aldaar werd geplaatst. Hierna volgde zyn benoeming als Sous chef van de 3e Afdeeling (Telefoon) aan het Hoofdbestuur te 's-Gravenhage, waar na in December 1929 de benoeming volgde tot Directeur van het P.T.T.-kantoor te Gouda Spr.' bracht voorts hulde aan den schei denden Directeur, voor de humane en recht vaardige wijze, waarop deze steeds met het geheele personeel van hoog tot laag h ^ingegaan en bood ten slotte namens allen als aandenken een fraai bewerkte sigaren kist met zilveren deksel aan, voorzien van ^Hierna sprak de heer H. van Berg, kan toorhouder te Haastrecht, heele personeel in het ressort een hartelyk woord van dank voor de sympathieke be handeling en het medeleven ook in de par- ticuliere omstandigheden van het personeel. Zeer geroerd richtte de Directeur hierop het woord tot allen, Spr. dankte vooreerst de vroegere referendaris, de heer W. B. A. Stülen, thans Directeur van het P.T.T.- kantoor te Gorinchem, die met zyne echt genoote aanwezig was, alsmede der\ heer P. A. Signer, thans Commies "ten Hoofd- besture, voor hunne tegenwoordigheid en zeide voorts zeer verrast te zyn voor deze spontane hulde. Het hem overhandigde ge schenk zou steeds een prettige herinnering blyven aan de 6 aangename jaren, welke zyn ambtelijke loopbaan te Gouda hadden be sloten. Spr. herdacht voorts enkele ambtenaren, die wegens ziekte by dit afscheid niet aan wezig konden zyn, dankte allen voor de steeds ondervonden meaewerking en sprak de hpop uit, dat het in de toekomst allen in alles wel mocht gaan. Hierna werden de aanwezigen door Foto Studio op de gevoelige plaats vereeuwigd, waarna allen in de'gelegenheid werden ge steld met een handdruk van hun Directeur afscheid te nemen, i De nieuwe Sluiswerken. De voorhaven onder water. Proef schuttingen. Natriumverlichting. De stand der werkzaamheden aan de nieuwe sluiswerken is thans zoodanig, dat langzamerhand van voltooiing kan worden gesproken. De stalen damwand, welke in de West- zyde van de voorhaven moest worden ge slagen ter verkryging van een extra ver sterking, is nu gereed. Dit beteekent dat de voorhaven geheel is klaar gekomen en het wachten nu nog slechts is op de door graving van den Hoogen Schielandschen Izeedyk, waarna de verbinding Gouwe |IJsel een feit zal zyn geworden. Het water in de voorhaven dat tot dus- [ver op het Gouwe-peil stond, is nu door middel van een zuiger der firma Dikker-1 boom van Oude Haske (Fr.) op hooger peil gebracht. In anderhalve dag tyd is daar voor honderd-twintigduizend M3. water in de haven gespoten. Dit gebeurde middel! een duiker, welke in de schutsluis was ge kaatst. r mi Ten overvloede is nu een proefschutting gehouden,die aan de gestelde verwachtin gen heeft beantwoord. Binnenkort zal door het Hoogheemraad schap Schieland de vergunning worden ge- gegeyen om de Hooge Schielandsche eZe- dyk door te graven. Inmiddels is een aan vang gemaakt met het afgraven van het wegdek van den dijk. Natrium-verlichting. Eenige dagen geleden is een proef geno men met de natriumverlichting. Ook deze heeft aan de gestelde verwachtingen beant- jmni. - JaJ Klein déraillement bfl de Sluiswerken. Hedenmiddag geraakte een aantal lorries, waarmede aan de nieuwe sluiswerken het zand voor de afgraving van den Hoogen Schielandschen Zeedijk wordt vervoerd, uit de rails tengevolge van het loslaten van twee aan elkander gelaschte deelen. De tractor die een achttal van deze lor ries voorttrok, schoot uit de rails en kwam scheef naast het spoor te staan. Twee wagens vlogen op elkaar, echter zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De bestuurder van den tractor wist bij tijds van den motor te springen, waardoor hy geen letsel bekwam. Arbeiders hebben met behulp van een andere tractor de lorries naar een ander spoor geleid. Nadat het gebroken deel in de- rails weer was gemaakt en de uit het spoor geloopen wagens weer op hun plaats waren gezet, konden de werkzaamheden voortgang hebben. Zijn pols gebroken. Zaterdagmiddag kwam op de Karnemelk- sloot een wielrijder, de 16-jarige J. de Groot van het Pretoriaplein, die op weg was naar het Gouda-terrein om daar een juniores-voetbalwedstrijd te spelen, met zyn knie tegen het rieten koffertje, dat aan zyn stuur hing. De jongen viel en maakte een leelijken smak. Hy brak zyn linkerpols en kreeg schaafwonden aan gezicht en linker- In de Wijkverpleging is hy verbonden, waarna hij huiswaarts kon keeren. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 9 Aug.: Willem, z. van W. Wagenaar en F. de Doelder, St. Joseph- straat 53a. Johanna Gerarda, d. van J. Berckenkamp en C. A. H. Hey, Snoijstr. 53. 10 Aug.:" Adriana, d. van J. Schoonhoven en M. G. den Riet, Vorstmanstraat 44. Charles Marie Louis, z. van G. C. R. M. Crebolder en C. S. A. van Staveren, Kat- tensingel 6. K Aug.: Albertje Maria, d. van J. Atema en J. M. Carlier, van der Palmstraat 120. OVERLEDEN: 9 Aug.: Dirk Steen- beek, 90 j. Agenda. Réunie-Bioscoop „Rare Snuiters" en „Een circus trok voorbij". Thalia-Theater „Bruiloft aan Wolfgangsee"* 13 Aug. Cursus Nederl. Roode Kruis in het voormalige Kazernegebouw. Aanvang 8 uurr. Apotheken. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek Dee, Westhaven 14. Uitlag Uitslag Uitslag van de door den Architect Dirk Stuurman te Gouda gehouden aanbesteding tot het bouwen van 8 woonhuizen te Gouda, voor rekening van den heer Dr. Zielstra, Geneesheer-Directeur van het Academisch Ziekenhuis te Groningen: P. Bezemer, Bergambacht ƒ19.900.— A. v. d. Lecq, Bergambacht „19.860. Mulckhuijse Tromp, Nieuwer- brug „19.306.- J. Bontenbal,Zevenhuizen „18.764.— J. Kasbergen, Moordrecht „18.647.— J. v. d. Velden, Gouda 18.550. fa. Gebr. Overkamp, Gouda 18.399.— Jubileum. Heden herdacht de heer J. J. Frede rlkze het feit, dat hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de inkoopafdeeling van de N.V. Gebr. de Vreugt's Exporthandel. Nadat de jubilaris door een der direc teuren was gecomplimenteerd en hem een geschenk onder couvert was aange boden, werd het woord gevoerd door den heer Happel, boekbinder bij deze firma Namens het personeel werd een geschenk aangeboden waarbij de prettige wijze van samenwerking werd gememoreerd. Ongetwijfeld zal de heer Frederikze een aangename herinnering aan dezen dag behouden. n het Kasteel Haarzuilen. Het komt nog al eens voor, dat by het inlichtingenbureau van V.V.V. hier ter stede wordt geïnformeerd naar de bezoekuren van het Kasteel Haarzuilen. Teneinde teleurstelling te voorkomen van diegenen, die dit slot zouden willen bezich tigen wordt medegedeeld, dat de bezoekuren zyn des Wóensdags van 10—12 uur. Per bezoekdag worden slechts 20 personen toe gelaten, zoodat reeds vele weken tevoren kaarten moeten worden aangevraagd. Zoo zijn byv. thaSis reeds tot 4 September a.s. alle kaarten uitgegeven. Voor 4 September zyn nog enkele kaarten verkrijgbaar en voorts voor 11, 18 September enz. kunnen deze ook nog worden aangevraagd aan het Oud-Archief, Drift 27 te Utrecht. Tot hedenmorgen zes uur is het scheep vaartverkeer volkomen gestremd geweest. In den loop van den avond kwamen enke le ingenieurs der provincie ter plaatse en ook de loco-burgemeester van Waddinxveen wethouder J. G. Herfst, alsmede de heer P. B. Sips, ambtenaar by de Prov. Water staat hebben tot in den nacht de oprui mingswerkzaamheden gevolgd. UIT DEN OMTREK. MOORDRECHT. Afscheid en intrede. Zondag is prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, vroeger predikant van de Ned. Herv. gemeente te Breda, oud-hoofdredac teur van het Utrechtsch Dagblad, bevestigd als predikant te Moordrecht. Des morgens had de bevestiging plaats door ds. A. J. Werner te Deventer. Des namiddags deed dr. van Mourik Broekman zyn intrede. De overvolle kerk was o.m. ook oezocht door den burgemeester van Moordrecht, wethou der de Jong, de predikanten Nieuwburg, dr. Gannegieter, Hugenholtz, da. Günther, candidaat Loeff en godsdienstonderwijzer Van Loon. Het viel wel op, dat geen der ringpredikanten, ook niet de consulent, aan wezig waren. Dr. van Mourik Broekman sprak over: 2 Corinthe 1 vers 24: „Niet dat wy heerschappij voeren over uw geloof, maar wy zyn medewerkers uwer blijdschap; want gij staat door het geloof." Na de preek volgden de gebruikelijke toe spraken tot den bevestiger, ds. Werner uit Deventer, en de nieuwe gemeente. Uitvoe rig sprak ds. van Mourik Broekman tot de belangrijke minderheid in Moordrecht, ver- eenigd in de Ned. Herv. (Geref.) Evangeli satie. Het feit aanvaardt spr. ten volle alf een beginsel van het Protestantisme, veel vormigheid van het geloof. Overal weer veel godsdienst is, is ook velerlei gods dienst. Onmogelijk is het om een eenheid te zyn, maar het is wel mogelijk orh te zijn een gemeenschap van menschen en groepen, die toch allen in het diepste wezen zoeken een verbintenis met God en met Christus. Er is verschil in taal en in stijl, maar ge meenschap in God dienen en men zal elkan der niet behoeven te beschimpen maar we ten te waardeeren, elkander ook kunnen vinden, want alle groepen hebben denzelf den Bybel. Allen zijn menschen in den tyd en allen buigen voor den eerbied van het Woord Gods. Vervolgens dankte dr. van Mourik Broek man dén burgemeester van Moordrecht, die beide malen tegenwoordig was, de vele vrienden uit Breda, die tegenwoordig had den willen zyn by de intrede, ook enkele aanwezigen uit Utrecht van het Dagblad, Na dankgebed zorfg de gemeente Gezang 237 vers 4. Op verzoek van ds. Nieuwburg zong de gemeente dr. van Mourik Broekman toe de zegenbede uit Pslam 134. (N. Rott. Crt.) WADDINXVEEN. Kraan omgeslagen. Scheepvaartverkeer gestremd. Gisteravond omstreeks half zeven, zou een kraan van de N.V. Amsterdamsche Be ton Maatschappy, die de werkzaamheden van den nieuwen weg Den HaagGouda uitvoert, op een in de Gouwe liggenden bak worden geplaatst, om van Waddinxveen naar Boskoop te worden vervoerd. Naby de Waddinxveensche brug zyn de werkzaamheden zoo goed als beëindigd en te Boskoop zou de kraan opnieuw moeten worden gebruikt. Voor dit niet gemakkelijke transport, maakte men veiligheidshalve gebruik van een hefbalk, die de bak in evenwicht moes- houden. Dit laatste gebeurde desniettemin toch, waardoor het draagtepunt van den bak te veel naar één zijde uversloeg met het gevolg dat hy kapsysde en de kraan mede in de diepte verdween. Op de bak bevonden zich geen personen, maar in de kraan zat een man, die zich op het laatste oogenblik nog in veiligheid kon brengen. Gelukkigerwijze viel het vuur uit de oven van de bij de kraan behporende ketel mede in het water. Daardoor ging de veiligheids klep automatisch open en werd springen van den ketel voorkomen. De hefarm van de kraan boog heelemaal naar achter en vernielde hét dak van de Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met de opruimingswerkzaamheden. De kraanarm werd met acyteleen losgebrand en in gedeelten is zij daarop naar Boskoop ver voerd. DRAADLOOZE DIENST. LAATSTE BERICHTEN. Het Italiaansch-Abessynisch' geschil. PARIJS, 13 Aug. De Figaro meldt, dat de Grieksche gezant te Parys zyn benoe ming tot super-arbiter in de Italiaansch- Abessynische arbitrage-commissie, die een dezer dagen bijeen zal komen, heeft aan vaard. Scheveningsch Visschersvaartuig in nood. HOEK v. HOLLAND, 13 Aug. By de Zuiderpier verkeert een Scheveningsch vis- schersvaartuig in nood. Sleep- en reddings boot zyn derwaarts vertrokken. Nader wordt geseind: Het visschersvaartuig Sch. 291, dat in nood verkeerde, is tegen de Zuiderpier wrak geslagen. De bemanning is door de red dingsboot gered. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 De A.V.R.O.-Deci- bels o. 1. v. E. Meenk en gramofoon; 6.15 Het Lyra-Trio; 6.30 R.V.U. Dr. Gervers- mans: Zuid-Limburg en zijn volk; 7.00 Vervolg trioconcert; 7.30 Radio-Volkszang o. 1. v. P. C. Poortman; 8.00 Nieuwsberich ten; 8.05 Gramofoon; 8.15 Uit het Kur- haus te Scheveningen: Residentie-orkest o. 1. v. I. Neumark m. m. v. Tito Schipa (tenor). In de pauze: pianospel E. Veen; 10.30 Gramofoon; 11.00 Berichten; 11.10 Dansmuziek uit „Palermo" te Schevenin gen. Huizen: 4.15 Populair concert en gramofoonplatenconcert6.00 Orkestcon cert, gramofoonplaten en lezingen; 8.00 Berichten en gramofoon; 8.15 Orkestcon cert en gramofoon; 9.45 Populair concert; 10.30 Berichten en gramofoon; 10.45 Po pulair concert; 11.30 Gramofoon. WISSELKOERSEN. 12 Aug. 13 Aug. Officieel. Londen 7.34 7.34% Berlyn 59,70 59.65 Parijs 9.79 9.79 Brussel 24.95 24.95% Zwitserland 48.38 48.39 Kopenhagen 32.80 32.80 Stockholm 37.85 37.92% Oslo 36.90 36.90 New-York 1.477* 1.47% Niet-officieel. Praag 6.14% 615 Madrid 20.27 20.25 Italië 12.12 12.15 Prolongatie 5 Beursoverzicht. De koersschommelingen op de beurs in Wallstreet oefenden op de Amsterdam sche effectenbeurs weinig invloed uit daar de berichten omtrent den economi- schen toestand in de Ver. Staten zeer op gewekt blijven. Amerik. fondsen waren dan ook slechts weinig lager, meerendeels noteerden zij boven de pariteit van New-York. De aan- deelenmarkt was goed prijshoudend, hier en daar zelfs vast, deels als gevolg van de gunstige ontwikkeling der Amerlkaan- sche afdeeling, deels als gevolg van den onzekeren binnenlandsche politieke situ atie. Deze laatste, zoomede het optrekken van den koers van het geld op prolon gatie tot 5 pet., drukken vandaag hun stempel op de Nederl. beleggingsmarkt, waar het aanbod heden weer grooter was geworden. Daar evenwel bij zoo sterk verlaagd koerspeil ook weer vraag was, trad eenlg herstel ln, al bleef ook het koersniveau beneden dat van gisteren; 4 pet. obl. Nederland en Ned.-Indië daal den met 1 pet., voor eenlge verbetering viel te registreeren. Ook Oude Schuld en Gemeenteleeningen wqren weer onge animeerd. Op de aandeelenmarkt was het belang rijkste feit het overschrijden van de 200 pet van de Koninklijke Olie, die opnieuw een hoogterecord van de laatste 2 jaar verbeterde tot 201J Het slot kwam even wel ongeveer l pet. onder de hoogste koers van den dag. De Amerlkaansche soorten werden meerendeels iets hooger afgedaan. Van de Cultuurwaarden lagen in 't bij zonder Tabakken vast. Bij kleine omzet ten liepen alle Sumatra-soorten 2—6 pet. op. De vraag was niet groot, doch er was zoo goed als geen aanbod. Rubbers hadden een kalm verloop, doch golden Iets hooger, koersverschillen bleven tot het uiterste beperkt. Suikerwaarden waren zoo goed als ge heel verwaarloosd, hetgeen niet verhin derde dat H.V.A. tot 180 kon verbeteren Industrieelen hadden een kalme markt. Philips openden -è pet. hooger, doch in het verloop brokkelde ze af tot beneden het koerspeil van gisteren' en sloten op nagenoeg het laagste punt van den dag. Aku's en Amerlkaansche soorten waren prijshoudend. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 13 Augustus. Hoogste stand 766.00 te Valencia. Laagste stand 747.07 te Haparanda. Verwachting: Matige, later afnemende Noordelijke tot Westelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden meer kans op regen, later iets warmer. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen 8.50 uur aan alle op Uw 1

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2