I kj Hf NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «o. 18984 Donderdag IB Augustus 1835 74* Jaargang BOSKOOP, [QIEÜWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen feuilleton. I MWEN li De overstroomingsramp in Italië. Binnen twaalf uur. Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. Het geschil ItaliëAbessynië. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, - - - enz -- - T DUORVVI 1JTV/L7 i/UltZin, HZl/lO 1 1VLUH 1HlVVllMnuvi 1 X lUVUJiv/ii Galathen 6 2. HOOFDSTUK XIII. De pasagier uit Norwich. (Wordt vervolgd). Dank u, antwoordde Lydla Leverld- Genüa en Alessandia en Padua geteisterd. Schade vermoedelijk zes millioen lire. rijgen telfa ieHagnetals zich er ultste* idle, die bun tegenstond, en thans veel dein scheutje toegevoegd ngd, vanneer i en dan was loeilljk hun te n hebben wij [eheele familie Ie Hag te ge- eb ik van een lelzier en nut ie Hag is zul le koffie, zeer i en van een oma, zonder e uitwerking. l:coffelnevrij. verschil «poe- uwen kunnen n thans veel lijn werk en ABONNEMENTSPRIJS: j oezorging per looper gpschii KI Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ztjp dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. Dertien minuten over tijd, rolde trein 5 uur 18 uit Londen het station binnen. Oh.o~ -- Toen hij stilstond, rende een gejaagde de man In het donkerbruine pak, die drük-doende man langs den trein en liet voor de grossiersfirma Race Splendow reisde, wel, die scheen nergens te zijn... En vermoedelijk was er niemand, die grooter verlangen koesterde om te weten waar hij was, dan een gezette, stijve mijnheer met een gezicht, dat erg aan een paardenkop deed denken die het perron te Norwich op en neer liep, wach tend op het binnenkomen van den ex press van 7.55 Het aantal slachtoffers van den watersnood moet vele honderden bedragen. Ligurie, speciaal de stad Ovada zwaar getroffen. Ook de omgeving van le. De behandeling van het Italiaansch- prijsgeven. De geheele natie zal liever i gronde gaan dan dit toelaten. Alle dammen en groepen in het land staan ’gereed om iedere inval te keeren. Met betrekking tot de onderhandelln- gen der drie mogendheden verklaarde de Keizer: Wij gelooven niet dat Frankrijk en Engeland een nieuwe onrechtvaardig heid zullen toevoegen aan die, welke Ita lië ons reeds heelt aangedaan. Wij geloo ven niet dat plannen zullen worden op gemaakt voor de verdeeling van Abessy- nië, omdat de Volkenbond ons onafhan kelijkheid heeft gegarandeerd. De zon hield dien middag vroeger op te schijnen dan anders in dezen tijd^an het jaar, doordat zij schuil ging achter een zware wolkenbank en het station van Norwich, van zich zelf toch al ‘niet bijster vroolijk, lag, toen de exress van 7.55 moest binnenkomen, in een sombe ren schemer. o Maar den man met het paardengezicht die over het perron heen en weer liep, om genoemden trein af te wachten, was deze vroege duisternis niet onwelkom. Het strookte met zijn stemming en met het doel van zijn aanwezigheid hier. Ook het feit, dat de trein te laat was, voor de meesten op het perron een bron van er gernis, stond hem aan, want hoe later de trein aankwam, hoe donkerder het zou zijn wanneer hij arriveerde. Hevi^ noodweer boven Boedapest. Woensdagmiddag brak boven Boeda pest d^n noodwêer los, dat gedurende drie uren aanhield. De Interacad. spfort- feesten moesten onderbraken v(0rden, terwijl vele straten onder water gezet werden. Daken werden van de hulzen geworpen, terwijl vports tal van vernie lingen aan bouwwerken en woningen werd aangericht. Een persoon werd ge dood, vijftig gewond, waaronder velen van ernstlgen aard. Aangezien tijdens het noodweer een groot aantal vaartuigen zich op de Dp- nau bevond, vreest men, dat nog meer dere ernstige ongelukken bekend zullen worden. De ramp, welke Italië getroffen heeft, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, blijkt zeer groot te zijn. Het is te voorzien, dat de juiste cijfers omtrent het' aantal dooden tengevolge van de overstroomingsramp, die Ligurie- eb. In het bijzonder de stad Ovada heeft getro^fé|i, nog enkelè dagen op zich gul len laten wachten, aangezien mén, mede tengevolge van het verbreken van tal van verbindingen, nog geen overzicht van de uitwerking der overstrooming rkan krijgen. Naar verluidt zou men in het getroffen gebied een volkstelling wil len houden, teneinde vast te stellen wie nog in leven zijn. De ramp geschiedde, voor zoover het zich in een compartiment neervallen. Het was dat, waarin zich de ras-Londenaar en de geagiteerde dame zaten. De man met den paardenkop toonde minder haast. Hij rookte rustig zijn sigaret op, gooide het stompje weg en warfdelde naar het eerste klas gedeelte. Een groot en breed hoofd kwam uit een raampje en keek hem aan. Hier is geen plaats, kondigde het groote en breede hoofd aan. Het behoor de aan den imposanten mijnheer. Er zaten maar twee andere reizigers in het bewuste compartiment en die keken elkaar aan. Het resultaat van de bemoeiingen van den dikken heer was, dat de man met het paardengezicht plotseling stilstond, ofschoon hij tot nu toe geen speciale aandacht juist aan dit compartiment had gewijd. Er schijnt me nog plaats genoeg te zijn, merkte hij op. Ik drukte mij misschien... wel... min of meer In overdrachtelljken zin uit, lichtte de groote mijnheer onbeschaamd toe. Wat wilt u daarmee zeggen? viel de ander met gefronste wenkbrauwen uit. Het optreden van den man in de coupé stond hem niet bepaald aan. per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de iedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. de overstrooming van Ovada betreft, des middags te half één. Zooals reeds gemeld werd mondt de Orba, die van de Liguri- sche Alpen komt en dan naar het Noor den stroomt, nabij Ovada uit in ’n kunst matig meer, dat is ontstaan door een stuwdam voor de nabijgelegen water- kracht-centrale. Het meer heeft een lengte van ongeveer 5 K.M. en bevat on der normale omstandigheden ongeveer 5 millioen kubieke meter water. Door den onteettenden regenval in den nacht van Maandag op Dinsdag en later was de in- houd echter toegenomen tot 15 mil lioen kubieke meter, zoodat de stuwdam tenslotte onder den druk van het water bezweek en de watermassa met donde rend geraas in het dal''stroomde. Tegen den avond vormde het water in het dal eéh meer van 4<) K.M.. lengte en 2 K.M. breedte, zoodat het onmogelijk was de onder water staande of door het water weggevaagde huizen te bereiken. Onmiddellijk werd een begin gemaakt met het reddingswerk, o.a. door de In de omgeving voor manoeuvres aanwezige 1 soldaten. Een reddingsploeg van de Flat- automobielenfabrleken kon zwemmend zeven personen van den verdrinkings dood redden. De ramp geschiedde zoo plotseling, dat de bewoners, die voor het onweer in <hun huizen waren gevlucht, zich zelfs niet bewust waren van het gevaar, dat hun dreigde, tot de hulzen tenslotte boven hun hoofden instortten. Er zijn bij Ovada 2üo huizen verwoest en vier bruggen weggeslagen, waarvan één slechts enkele seconden na het pas- seeren van den trein uit Genua instortte. In het dal van de Orba ^eijn meer dan honderd huizen vernield en eveneens vier bruggen ingestort. Alle telefonische en telegrafische verbindingen zijn ver broken. I Uit de omgeving van Genua en Ales sandria meldt men hevige onweders, wel ke gepaard gaan met wolkbreuken. Ver schillende riveren zijn buiten de oevers getreden. De materieele schade is aan zienlijk. Treinen werden opgehouden, terwijl op verschillende plaatsen het ver- keer langs de jvegen onderbroken werd. Een wagen van den electrischen trein GenuaMilaan werd door den bliksem getroffen. De motor werd vernield. In verschillende plaatsen in Ligurië dringt 1 het water de huizen binnen. Er is aan zienlijke storing bij den telefoondienst en i de electriciteitsvoorziening. Groote hoo rnen zijn door den bliksem versplinterd j of door den storm ontworteld. De ver bindingen met Ovada zijn verbroken. naar te negeeren. Deze zat tegenover haar, een plagerige grijns op zijn on gunstige tronie. De reverend doezelde. En De voorbesprekingen der drie mogendhedenconferentie te Parijs. De houding van Engeland. De laatste kans tot vreedzame beslechting. veroveringsoorlog zat beginnen. In het ouzunaer semjnen zij met nadruk op de voigenae punten te hebben gewezen: i. net betreurenswaardig voorbeeld dat gegeven zou woraen indien de Volken- oond een lid-staat zou veroorloven het gebied van een ander lid-staat in bezit te nemen; z. net schokken van het vertrouwen in verdragen indien zou worden toegelaten dat eenige verdragen openlijk en onbe streden zouden worden geschonden; 3. de vernietiging van iedere hoop op een voltooiing van het werk der pacifi catie in Midden- en Oost-Europa, 4. de ernstige economische geyólgen voor Italië zelve, dat bij een langdurige veldtocht in gevaar zou kunnen komen met blnnenlandsche moeilijkheden te kampen te krijgen; 5. de schulden van Italië aan de Brit- sche industrie, welke Italië geen verdere crediej.cn zou kunnen toestaan; 6. het feit dat Engeland zijn bulten- landsche politiék niet meer zou kunnen baseeren op den Volkenbond indien Frankrijk niet eveneens de principes van den Volkenbond steunt; 7. de terugslag op de Britsche openbare meenlng indien Engeland wegens het uit- blljvep en steun van Fransche zijde ge dwongen zou zijn zich terug te trekken uit de Europeesche aangelegenheden en zich te verzekeren voor zich zelf door middel van tweezijdige overeenkomsten. De correspondent schrijft verder: Natuurlijk is dit niet qp dreigenden toon voorgelezen. Laval zou zeer ernstig gestemd zijn geweest. Laval schijnt niet voorbereid te zijn geweest op zulke ernstige woorden van Engeland en het schijnt hem niet duidelijk te zijn of zij tot het uiterste staande worden gehouden. Verklaring van den Negus. De Keizer van Abessynië heeft aan den vertegenwoordiger van een New- Yorks blad verklaard, dat in geval van nood Iedere man en iedere vrouw zal medestrijden, zelfs wanneer zij niets an- ders zouden hebben dan stokken en stee- werd men nen. Zij zullen geen voetbreed lands aan eens: de noordelijke grenzen van ons land Ook te Padua zijn door het noodweer groote verwoestingen aangericht. Vele boomen werden ontworteld en verkeers wegen gestremd. Te Brescia werd een hoogspanningskabel omver geworpen, tengevolge waarvan een man werd ge dood. Ook aan de Llgurlsche kust is «de schade aanzienlijk; hier zijn vele plaat sen overstroomd, o.m. de oostelijke voor stad van Genua, Voltrt. Schade geraamd op zes millioen lire. Uit Ovada wordt heden gemeld, dat de totale materieele schade volgens een voorloopige raming geschat wordt op on geveer 6 millioen lire. OOK NOODWEER IN FRANKRIJK. Nadat Zondag en Maandag reeds in het Zeiden en Westen van FrankrijK zwaar noodweer had geheerscht, waar door aanzienlijke schade werd veroor zaakt, is thans de omgeving van Bor deaux door een Èevigen wervelstorm ge teisterd. Het station van Bordeaux en vooral de telefoon- en teigraafverbindin- gen hebben zwaar geleden. De omgeving van Beautiran-Castres is geheel van de buitenwereld afgesneden. De spoorlijn Bordeaux-Toulose werd op tal van plaat sen door omgevallen telegraafpalen en omgewaaide boomen versperd. Vele per sonen- en goederentreinen moesten op de stations blijven of fn het open veld stoppen. Pas tegen den ochtend waren de hinderpalen uit den weg geruimd en kon.het verkeer hervat werden. Te Bordeaux zelf viel de stormschade mee. Slechts eenige boomen knapten af en eenige hoogspanningsleldingen wer den vernield. Omtrent de gevolgen van het noodweer te Amiens en in het gebied van de Som me wordt nog gemeld, dat vele hulzen in de richting van Rouaan ontruimd moesten worden. Zeer veel vee is ver dronken. In de overblijfselen van een schuur, die door den bliksed was getrof fen en geheel was afgebrand, heeft men het verkoolde lijk van een landarbeider gevonden. Te Marsac in het departement Tarn werd een 7-jarig knaapje door den blik- hem getroffen en gedood. De besprekingen inzake het Italiaansch- Abessijnsche geschil zijn aangevangen tusschen Laval, die begeleid was door den pohtieken directeur van den Quay d'Orsay, Bargeton, en den Britsche mi nister voor volkenbondsaangelegenhedep, Eden, die was vergezeldvan den perma nenten ondersecretaris van bultenland- sche zaken, Sir Robert Vansittart- Naar verluidt heeft Eden niet alleen met een zekere uitvoerigheid de opvat tingen van de Britsche regeering over de aspecten van' het conflict uiteengezet, doch heeft hij tevens den nadruk gelegd op de verder strekkende reacties in Euro pa en elders, die waarschijnlijk het ge volg zullen zijn van een eventueel uit breken van vijandelijkheden in Afrika. Voorts heeft Eden gewezen op de prac- tische eensgezindheid die door de Engel sche openbare meenlng aan den dag wordt gelegd met ‘betrekking tot het •on derhavige geschil. De gedachtenwisseling, die op deze uiteenzettingen van Eden volgde, deed blijken, dat de Fransche en Engelsche regeering gelijke opvattingen hadden ten opzichte van den uitersten ernst van den toestand en dat zij belden inzien, dat de besprekingen tusschen de drie mogend heden, die thans gaan beginnen de laat ste kans bieden op het tot stand brengen van een basis voor overeenkomst, die zoowel voor Italië als voor Abessinië aanvaardbaar zou zijn, zonder dat de ge heele procedure van den Volkenbond en zijn verplichtingen in het spel wordt ge- - bracht. Heden komt de Italiaansche gedele geerde, baron Aloisi, in Parijs, waar hij een onderhoud zal hebben met den Franschen premier Laval. Verwacht wordt, dat de formeele besprekingen tus schen de Fransche, Engelsche en Itali aansche gedelegeerden volgens program morgen, Vrijdag, zullen aanvangen. Eden heeft een bespreking gevoerd met den Grlekschen gezant te Parijs, Politis, die ook reeds een onderhoud had gehad piet Laval. Tijdens het onderhoud dat minister Lava? had met minister Eden het over de volgende punten (lülllMHE (OIRA XI. 16 Mijn verlooide? Even staarde ze hem verbluft aan. Toen was ze zich zelf weer geheel meester en antwoordde rustig: Neen, mijn verloofde heeft er niets mee te maken. Later zou hij zich deze verklaring her inneren... Nog één vraag, drong Freddy. We hebben tot nu toe gepraat over dingen die gebeurd zijn. Nu, veel gebeurd is er niet Waarom dan al die bezorgdheid? viel ze hem snel in de rede, zich aan zijn opmerking vastklampend. Tot nu toe, vulde Freddy met na druk aan. En wanneer u zegt, waarom al die bezorgdheid, dan zou ik mijnerzijds dezelfde vraag kunnen stellen. Waarom zou u er zich druk over maken, wanneer ik hetgeen we bespraken verder vertelde, bijvoorbeeld aan den mijnheer in ons compartiment of den ruziemakenden Londenaar, of aan mr. Biddock, als ik nem kon vinden? - O, schei alsjeblieft uit! smeekte miss i kan veroorzaken, verzekerde hij toen. eveririffo ti, v-i- x.-->-*■ -- -- Abesslnisch conflict geheel binnen het kader van den Volkenbond. 2. Er zou geen sprake zijn van een be middeling van Frankrijk tusschen Enge land en Italië. De houding van Engeland. De diplomatieke correspondent van de Dally Telegraph meldt uit Parijs: De Britsche vertegenwoordigers waren het meest aan het woord. Zij deelden Lava! hun gezichtspunten mede over de toestand waarin Europa zich binnen 3 of 4 jaren zal bevinden indien Italië een Draagt elkanders lasten en vervult alzoo dc Wet van Christus. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring)i 5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Goud* en den bezorgkring: 15 .'•egels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2Ja5, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceordep prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. DE VOLKENBOND EN HET ABESSYNISCH GESCHIL. Het. Voikenbondssecretariaat publiceer de gisterenochtend, naar de Handelsblad corr. te Genève meldt, een nota van den Abessimschen vertegenwoordiger te Pa rijs, waarin deze namens zijn regeering de aandacht van den Volkenbondsraad vestigt op het feit dat, niettegenstaande de arbitrageprocedure hervat wordt vol gens de resolutie van. den Raad van 3 Augustus, de Italiaansche regeering voortgaat met het zenden van troepen en munitie naar Ooet^Afrika en zonder ophouden oorlogsmateriaal fabriceert, alles met de plechtige bekentenis dat zij dit tegen Abessinië zal gebruiken. Abessinië daarentegen kan geen oor logsmateriaal fabriceeren, en, waar het zich ook wendt om verdedigingsmiddelen te verkrijgen, stuit het op uitvoerembar- go’s. De Abessinische vertegenwoordiger vraagt of dit werkelijk neutraliteit ge noemd kan worden. Zal de Raad onbewogen blijven tegen over dezen toestand, die steeds erger wordt? 'i Zat de Raad toelaten dat deze onge- iijke strijd voortduurt tusschen twee leden van den Volkenbond, waarvan een al zijn middelen kan gebruiken, en ver klaart ook te zullen gebruiken om een aanval voor te bereiden, terwijl de an7 dere, zwak en vredelievend, en troyw aan de internationale verplichtingen, verstoken is van de middelen om zijn afhankelijkheid en bestaan, die beide be dreigd worden, te verdedigen? Tenslotte vraagt de regeering van Abessinië of de Raad de verantwoorde lijkheid op zich kan nemen om voorbe reidingen voor de vernietiging van een Volkepbondslid, dat niemand bedreigt, ongehinderd toe te laten. ge. Maar hoe kunt u weten, of iets me verdriet zal veroorzaken? Hoe weet je, dat de zon een vurige bol is? repliceerde hij. Dat weet je niet. Dat denk je. Maar je kunt wel op een goed overdachte veronderstelling ver trouwen. De wijn kwam en vervolgens hët ijs.. En ten slotte de koffie en daarmede het eind van de maaltijd. De kellner maakte de alleszins vergeeflijke fout belde diners op dezelfde rekening te zetten. Miss Le- verldge herstelde het misverstand door haar eigen aandeel op tafel te leggen. En nu geloof ik; dat we maar moes ten teruggaan, sprak ze daarop. Dat wil zeggen, ik veronderstel, dat het te veel gevraagd is om u te verzoe ken hier te blijven? Veel te veel. Zij stonden op. De oberkellner boog terwijl ze hem passeerden en plotseling wendde het meisje zich tot hem. Hoe laat zijn we in Norwich? vroeg ze. Over vijf minuten ongeveer, was het bescheid. 7.55 moeten we aankomen, maar we zijn wat te laat. Ze stelde nog een vraag. -- Stoppen we daar lang? Vier minuten. Dank u. Intusschen zat de groote en dikke mijnheer, met een ontstemden trek op zijn gezicht in zijn compartiment, mot zijn duimen te. draaien. De zenuwachtige dame zat rechtop geprikt in haar coupé, pogende het bestaan van den ras-Londe- het ernstig is! Of tegen den hoofdconducteur, ging Freddy voort, een weinig vooroverbui gend, zoodatihij zachtér kon spreken. Zou het gevaar vpor u opleveren, als ik naar den hoofdconducteur ging en het volgen de tot hem zei: Luistert u eens, ik maak me een beetje ongerust. Iemand die in dezen trein gezeten heeft, is nergens te vinden en uitgestapt is hij ook niet. Ge looft u dat hü uit een portierraam ge vallen kan zijn? Miss Leveridge, wier oogen tot nu toe op hem gevestigd geweest waren, wendde zich plotseling af om het landschap bul ten te gaan bekijken. Hij zal natuurlijk wel niet uit het raam gevallen zijn, ik zei het alleen maar veronderstellenderwijs, sprak Freddy ver der. Waarschijnlijk is onze vriend Bid- dock naar een ander treindeel verhuisd en probeert hij daar zijn notitieboekjes te slijten! Maar waarover ik mij het hoofd breek, is dit. Als ik u de gevraagde belofte geef, wat gebeurt er dan als al deze kleinigheden plotseling In iets groots uitbarsten -r- en u het middelpunt van de ontploffing bent? Moet ik dan niets zeggen? Niets doen? Niets, klonk het met klem. Absoluut niets. Freddy zuchtte. De rollade verscheen. Eten kwam hem nu buitengewoon onbe langrijk voor, het stond hem haast tegen. Ik beloof u, dat ik niets zal doen wat u onaangenaamheden of verdriet mojeuiieib uil! smeexw: iiusb veridge. ik heb toch al toegegeven dat

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1