Wie gaat mee naar Brussel en de Wereldtentoonstelling? op 25 Augustus en l üeptember. rm DE ECONOMISC HE TOESTAND IN DE YEREENIGDE STATEN. In *t Augustusnummer van „Banking", het orgaan van de American Bankers Association wordt geconstateerd dat een regelmatige verbetering ln het zaken- en bedrijfsleven valt waar te nemen, welke grootendeels plaats vindt onafhankelijk van de regeeringsmaatregelen. Weliswaar valt de verbetering bij een vergelijking van maand tot maand niet zoo sterk op, doch wel is dit het geval, indien de ver gelijkingen tot de seizoenen worden uit gestrekt. Hoewel het herstelproces langzaam vordert, ziet het er naar uit, dat het goed gefundeerd is. aldus het orgaan. Evenwel blijft er nog steeds onzekerheid heer- schen als gevolg van de politieke situatie, de aanhoudende groote begrootingstekor - ten. len de^ mogelijkheid van arbeidsmoel- lijkhedenVoorts zijn er nog twee andere ongunstige factoren, en wel ten eerste, dat de productie nog steeds het verbruik blijft overtreffen, hetgeen het vooruit zicht schept, dat de voorraden zullen toe nemen. waardoor een prijsdaling moge lijk wordt. Het tweede punt is, dat zoo lang de uitwerking van het werkver schaffingsplan nög niet kan worden voorzien en beoordeeld, in zekeren zin een afwachtende houding wordt aange nomen. Over het algemeen bereidt men zich echter voor op een aanmerkelijke uitbrei ding van den handel en van de indus- trieele bedrijvigheid in den komenden herfst. Weliswaar blijft hier en daar eenige aarzeling bestaan, doch wanneer een algemeene opleving plaats vindt, zul len deze takken van bedrijf daarin auto matisch deelen. Het vertrouwen, dat thans aan den dag wordt gelegd is dan ook ongetwijfeld grooter dan lange tijden het geval is geweest en zal daardoor in staat zijn meerdere ongunstige gebeur tenissen te weerstaan en gehandhaafd te blijven, ondanks het feit. dat de vooruit zichten voor de ontwikkeling op politiek en wetgevend gebied weinig geruststel lend zijn De conclusie is gerechtvaardigd dat het zakenleven, hadat het in 1933 en 1934 spitsroeden heeft geloopen «1 dit overleefd heeft, zich thans niet meer spoedig zal laten afschrikken Het feit, dat het zakenleven door de voorstellen tot het heffen van hoogere belastingen op de inkomsten uit onder nemingen. niet ernstig is beïnvloed, kan als een juiste weerspiegeling van de hui dige Situatie worden beschouwd Het blijkt duidelijk, dat het zakenleven zich steeds minder door de dreiging der nieu we wetgeving en van de toenemende re- geeringsreglementeering laat beïnvloeden en integendeel meer en meei* geneigd is te vertrouwen op de beproefde zaken- principes. Het besluit van het Hooggerechtshof, waardoor de N R. A. buiten werking werd gesteld, heeft o.a. dit effect gehad, dat het het zakenleven het vertrouwen ïn haarzelf heeft weergegeven. Hetzelfde effect had de strooming in het Congres, voornamelijk in het Huis van Afgevaar digden. om een conservatieve politiek te voeren, hoewel op een voortduren tiler- van niet kan worden gerekend. De druk van de regeeringsmaatregelen is minder sterk, het vooruitzicht bestaat, dat de bestaande reglementeeringen meer aan de werkelijkheid zullen worden aange past en tenslotte wint meer en meer de overtuiging veld. dat het zakenleven en de regeering de onderlinge geschillen moeten bijleggen* en tot samenwerking moeten komen ln het belang van het al gemeen WÏKKFRREGEN TE GRENOBLE. De Matin bericht uit Grenoble, dat na de hondsdagen een hevige storm woedde boven het gebied van Grenoble, gepaard aan een buitengewoon eigenaardig ver schijnsel. In de -buitenwijken van Greru?- ble regende het duizenden groene kik kers. Hoewel dit in Europa een weinig j voorkomend verschijnsel is, werd het reeds eerder waargenomen. Men kan het verklaren door wervelwinden, die het 1 water opzuigen, waardoor visschen en 1 kikkers mee in de lucht worden genomen. Dergelijke luchtreizen kunnen eenige da gen duren, zonder dat de dieren sterven. DEVIEZEN-OVERTREDINGEN DOOR KLOOSTERBROEDERS. Gisteren hebben 3 leden van de kloos terorde van de Barmhartige Broeders te Montabaue te Berlijn terecht gestaan. Een der beklaagden, de 56-Jarige Neder- landsche onderdaan Stefan Kok. die eveneens tot deze orde behoort, moest zich verantwoorden wegens een geval van deviezenovertreding.' In totaal zou den de 3 4 ordebroeders ongeveer 7U.uuo rijksmark de Nederlandsche grens heb ben overgebracht. Voor een andere rechtbank staan te recht 7 leden van de orde van den Goe den Herder, die eveneens beschuldigd worden van deviezenovertreding. Deze beschuldigingen zouden in de Jaren 1933 tot 1935 ten gunste van buitenlandsche vestingen van de orde geldbedragen tot een bedrag van meer dan 22.000 mark hebben uitbetaald. PRITSC'H OUD-OFFICIER ZOEKT DUITSCH OUD-KRIJGSGEVANGENE. Het AN P. meldt uit Berlijn: Een Britsch oud-officier heeft aan den burgemeester van Neurenberg een brief geschreven met het verzoek hem in aan raking te brengen met een Duitsch offi cier. dien hij op ^3 Maart ïoia krijgsge vangene maakte bij het bosch van Vaux Alles wat hij weet is, dat de Duitscher een Neurenbergsche advocaat was met den rang van kapitein. De oud-officier, mr. H. E. Bennet ver klaarde nog. dat als de bedoelde kapitein gevonden kan worden, hij naar Duitsch- land wil vliegen om, gehoor gevend aan den oproep van den prins van Wales om Duitsche oud-soldaten te bezoeken, fcem te begroeten. Mr. Bennet herinnerde er aan. dat hij in de 26ste batterij lichte loopgraafmor- tienen van de 9de (Schotsche) divisie heeft gediend. Op een verkenningstocht met zijn adjudant verrasten zij een Duitsch officier, die een kaart las. Zij dwongen hem zich over te geven en brachten hem naftr Le Transloi. waar zij hun best deden om het hem zoo aange naam mogelijk te maken De Neurenbergsche politie probeert thans de Duitsche kapitein te vinden. voor VIJF wasschen 16 •V.V^SV.V, BINNENLAND Ga niet zonder de noodige papieren .Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt er de aandacht op, dat Nederlan ders, die zich zonder voldoende legitimatie papieren of geld naar Brussel begeven, kans loopen op groote onaangenaamheden, in dien, wat meermalen voorkomt, de autobus, waarmede zy zyn getymen, zonder hen is vertrokken. Het consulaat-generaal te Brus sel kan dergelijke personen niet helpen, in dien zy zich niet als Nederlanders kunnen ligitimeeren. De Melkprijs. De pry's voor het taxe gedeelte van con- sumptiemelk gekocht op regeeringscontract s voor de volgende week bepaald op 4%. cent per Liter, eventueel verhoogd met pre- foie of verminderd met de afdracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in con sumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2% cent per Liter. Huldiging dr. Jac. P. Thijsse. H. M. de Koningin heeft aan de commissie tot huldiging van dr. Jac. P. Thysse een be langrijke gift doen toekomen uit waardee ring voor den arbeid van dr. Thysse. Op 25 Juli j.L we?d aan dr. Thysse een terrein aangeboden op Texel, dat kon worden aan gekocht dank zy geldelijke bijdragen, die de commissie van velschillende zijden mocht ontvangen. Aan het terrein zal de naam van dr. Thysse verbonden blyven, doordat het voortaan heeten zal „Thjjsse's FienweicP'. Karteering van Nieuw-Guinea. Kapitein De Ruyler var Steveninck per vliegtuig naar Indië vertrokken. Kapitein mr. R. N. de Ru: ter van Steve ninck, de algemeene leider van de Neder landsche expeditie naar Nieuw-Guinea, is gistermorgen per K.L.M.-Douglasmachine „Kwak" van Schiphol naar Batavia vertrok ken. By het vertrea waren aanwezig jbr. Rendorp, directeur van de K.N.I.L.M., de heer Plèsman, directeur der K.L.M., de heer Thomson, stationschef van de K.L.M. op Schiphol en verscheiden-: officieren van Soesterberg, benevens vele andere belang stellenden. Zooals men wept, zegt het Vad. is kapitein de Ruyter van Steveninck de alge meene leider der expeditie, die naar Ned. Nieuw-Guinea wordt uitgezonden door de Ned. Nieuw-Guinea Petroleum My. om groo te stukken van nog onbekend gebied in kaart te brengen. De expeditie zal daarvoor 3de Havilland Dragon Six Rapide Vliegtui gen gebruiken. Aan de expeditie zullen deel nemen 25 Europeanen en 25 Inlanders. Chef van de vliegafdeeling is kap. A. G. Koppen. De expeditie, die ongeveer midden Sep tember van Bandoeng hoopt te vertrekker., denkt ongeveer anderhalf jaar in Nieuw- Guinea te zullen doorbrengen. De drie de Havillandmachines worden van Engeland naar Schiphol gevlogen en vandaar naar Indië, in 10 of meer dagen, langs de K.L.M.-route. Kap. Koppen zal een dezer machines naar Indië vliegen. Zooals men zich zal herinneren heeft de K.N.LL.M. van de Ned. Nieuw-Guinea Pe troleum Mij. de opdracht gekregen drie strooken onbekend gebied op Nieuw-Guinea in kaart te brengen. Het totaal is 10 mil- lioen hectare groot, of wel 3 maal zoo groot als Nederland. Voor den aankoniendein student. De Gezamenlijke Studenten Inlichtin gen Bureaux in Nederland, melden, dat, evenals vorige jaren, ook thans de in alle universiteitssteden gevestigde Inl. Bu reaux zitting houden en gegevens ver strekken omtrent studie aan de universi teit en de toekomstomstandigheden. De inlichtingen zijn gratis. Schriftelijke in lichtingen worden van heden af ver strekt. De bureaux zijn gevestigd: Leiden: Leid8ch Stud. Inl. Bur. Rapenburg 6; Groningen: Centraal Stud. Bur. af dee ling Studie-Inl. Oude Ebbingestraat 4; Utrecht: Utrechtsche Stud. Inl. Bur. Lu cas Bolwerk 8; Amsterdam: Amsterdam- sche Studie Inl. Bur. Stadhouderskade 15*; Delft: Studie Inl Bur. Th. van der Meulen, Hugo de Grootstraat 123; Rotter dam. Rotterdamsch Stud. Inl. Bureau Heemraadsingel 125, Rotterdam-West. De tocht van den burgemeester van Albury door Nederland. Ontvangst te Zwolle ging door een misverstand niet door. Op zijn doorreis van Amsterdam naar Steenwijk is de burgemeester van Albury, de heer Waugh, Maandagmiddag met zijn echtgenoote deze stad gepasseerd Hij kwam van Wapenveld, waar de lunch gebruikt was. en begaf zich naar Giet hoorn. om daar door de Districts V.V. Zwolle en Omstreken te worden ontvan gen en een puntertocht te maken. Een ontvangst ten stadhuize, die in al lerijl gearrangeerd was en waarvoor o.a. de loopers uitgelegd waren, en veel poli tie en publiek op den been was. is door een misverstand niet doorgegaan. De burgemeester reed door. inplaats van te stoppen en liet zoodoende gemeentebe stuurderen met hun feestvertoon zitten. Burgemeester Waugh te Steenwijk. Maandagavond om half zeven is de burgemeester van Albury te Steenwijk gearriveerd en op hartelijke wijze gehul digd. Dit bezoek aan Steenwijk is te dan ken aan het feit. dat mej. Culp den bur gemeester een brief heeft geschreven met dankbetuiging voor de verleende hulp aan den „Uiver". Op het stadhuis werden de heer en mevrouw Waugh door den burgemeester van Steenwijk mr. Goeman Borgesius ontvangen en werden bloemen aangeboden aan mevrouw Waugh. In de burgemeesterskamer werden de aanwezi gen. waaronder de wethouders van Steen wijk en de familie Culp aan den burge meester van Albury voorgesteld. De heer Waugh onderhield zich geruimen tijd mot mej. Culp. Een, model van den „Uiver", vervaardigd door Nico Bennlk uit Steen- wijkerwold. werd doof deze aangeboden, alsmede diverse geschenken van ingeze tenen van Steenwijk. Daarna vond een défilé plaats van schoolkinderen, hetgeen door den heer Waugh op grooten prijs werd gesteld. Na deze ontvangst werd een rit door de stad gemaakt en waren de heer en mevrouw Waugh de gasten van de fami lie Culp, waar het diner werd gebruikt. GEMENGDE BERICHTEN. S.8. Gelria door de ItaliaanBche Regeering aangekocht. Naar men ons mededeelt is het s.s. „Gel ria" van de Ned. Holl. Lloyd door de Ita- liaansche Regeering aangekocht. Het schip zal worden ingericht tot hospitaalschip. De Gelria werd in 1914 in Engeland ge bouwd en meet 13.868 bruto ton en 8128 netto ton. Smokkelaar achteryolgd bij Heerlerheidc. (Jhauifeur ontkomen, auto in beslag genomen. Uit Heerlen wordt aan de Telegraaf gemeld De motorpolitie te Heerlerheide zag Zondagmorgen vijf uur twee auto's, die met razende vaart reden. De politie gaf een stopteeken. waaraan geen gevolg werd gegeven, waarop zij één der auto's achtervolgde Deze reed achter de Oran je Nassaumijn IV in een zandweg. Toen de auto op een helling kwam, sprong de chauffeur plotseling uit den wagen, waarop de politie eenige schoten loste. De politie moest haar motor plotseling stil zetten, daar* de auto van de helling naar beneden kwam rollen. De chauffeur wist in het veld te ontkomen. De auto bevatte 3P0 K G. suiker en 200 K G. mar garine. uit België Ingevoerd. De politie meent den smokkelaar op 't spoor te zijn. Schapen doodgebeten. Op een weiland by den ouden Eemnesser- weg, onder de gemeente Eemnes, bevonden zich een aantal schapen, welke in eigendom toebehoorden aan een slager te Hilversum. Door een bewoner werd opgemerkt, dat op dit weiland door een hond, een bouvier, welke bleek toe te behooren aan L. uit Laren, onder deze schapen een waar bloed bad was aangericht. Een viertal schapen lag gedeeltelijk verscheurd; drie andere waren zoodanig uitgeput, dat zij moesten worden afgemaakt, terwijl nog 4 andere schapen verwondingen aan de pooten had den qpgeloopen, waarvoor hulp van een veearts noodzakelijk was. De heer de W. slaagde er in de hond in het nauw te dryven en hem in een schuur te vangen. De politie van deze gemeente werd gewaarschuwd,, welke weldra met den inmiddels ook gewaarschuwde veearts v. d Grift, uit Baarn, verscheen. Geconstateerd werd dat de hond vleesch en wol van ge noemde schapen in zijn maag had. Voor den eigenaar der schapen bedraagt deze schadepost circa 150. Merkwaardige diefstal. Coupon stof door een brievenbus getrokken. In het heerenkleeding- en modemagazijn van de firma Coucke en Zimmerman, ge vestigd aan het Rokin 68 te Amsterdam, heeft in den afgeloopen nacht een niet alle- daagsche diefstal plaats gehad. Deze werd vanmorgen opgemerkt door een der firman ten. die toen hy' de deur wilde openen, zag dat een coupon najaarsstof, die ten deele afgerold, gisteren in de étalage was gelegd ontbrak. De deur van de zaak bleek niet ge forceerd of beschadigd te zijn, zoodat de firmant aanvankelijk dacht dat de coupon gevallen was. Dit was niet hetgeval: in het magazijn vond hij het plankje waarop de stof gerold was geweest. Van de coupon die een waarde vertegenwoordigt van ruim 30 gulden, viel niets meer te bespeuren. De deur en het raam vertoonden geen sporen van braak, zoodat men aanvankelijk voor een raadsel stond. Er wera echter in de portiek een lang stuk gegalvaniseerd ijzer- draad gevonden met omgebogen punt, waar aan eenige draadjes stof van de coupon zaten. De onbekende dader heeft van dit ijzer- draad op handige wyz: gebruik gemaakt. Hy stak het door de brievenbus en peuteide net zoolang tot hy het gordijn dat de étalage van het magazijn afscheidt op zij had ge duwd. Daarna haakte hij het ijzerdraad win de coupon, die uit de étalage viel en trok het goed door de opening van de brieven bus in de deur. Dit laatste is, naar een proefneming bewees, een kwestie van eeni ge seconden. Dieven werken dikwijls met ijzerdraad doch een operatie op zoo grooten afstand als deze, is wel een zeldzaamheid zegt het Hbld. Een buitenman van 10.000 beroofd. Twee Rotterdamsche individuën in bewaring. Maandagnacht is, naar de Msb. meldt, te Rotterdam een buitenman weer eens de dupe geworden van een stelletje beroovers, dat langen tyd niets meer van zich had laten hooren, maar dat enkele jaren gele den nog de stad permanent onveilig maak te en om den haverklap bedragen van dui zenden guldens uit de portefeuilles van argelooze boeren en buitenlui wist te klop pen. Dezen keer hebben zy hun operatie-ter- rein in 'n pand aan den open Rystuin ge vestigd en Maandagavond hebben zy kans gezien een buitenman van een kapitaaltje va ongeveer tienduizend gulden te beroo- ven. De politie van het bureau aan den Op pert heeft onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld en naar aanleiding daar van de 35-jarige vrouw K. S. en den 45- jarigen J. B. A. bijgenaamd „Koos Koote- bikker" aangehouden. Hoewel het geld, zooals gewoonlijk, nog zoek is, is het tweetal in bewaring gestéld. De Belgische Koningskinderen te Scheveningen. Gistermiddag hebben de Belgische Ko ningskinderen een bezoek gebracht aan het circus „Masslno" te Scheveningen. Het bezoek droeg een streng Incognito karakter. Om 2 uur hield de auto van den heer v. d. Mortel, burgemeester van Noord- wijk, voor het gebouw stil. Het gezel schap ging, begeleid door den heer J. H Brandsma, lid van dc directie, naar de eereloge, terwijl de aanwezigen hen lui de toejuichten. De arena was met de Belgische en Ne derlandsche vlaggen versierd. De Koninklijke bezoekers waardeerden het programma zeer en applaudiseerden herhaaldelijk. Prins Boudewijn en prinses Josephine Charlotte bezochten in de pauze de stal len. Na afloop vertrok het gezelschap weer naar Noordwijk. Inbraak te Krimpen a. d. Lek. Brandkast met 25.000.waarde Gisteren is, naar de N. R. Crt. meldt, een zeer brutale inbraak gepleegd in het dorp Krimpen a. d. Lek. Een brandkast is door de inbrekers uit een boerderij weggehaald, terwijl de bewoners lagen te slapen. De inbraak is gepleegd ln de boerderij van den veehouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a. d. Lek. De heer De J. was met drie zoons en een dochter thuis. Niemand heeft iets van de inbrekes gemerkt. Des morgens be merkte men echter, dat de brandkast, die in de voorkamer stond, verdwenen was. Deze brandkast, die een meter hoog en een nieter breed is, is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dan twee in brekers aan het werk zijn geweest, daar men anders de zware kast niet had kun nen versieepen. Door het openen van een raam zijn de inbrekers binnengedrongen. De brand kast hebben zij van de voorkamer naar de achterkamer gedragen, vandaar door de gang naar de voordeur. Buiten moet een auto hebben gewacht, waarmee men de kast heeft vervoerd. Een spoor van de kast is nog niet gevonden. De gemeente politie van het^lorp heeft de assistentie van de Centrale Recherche te Rotterdam Ingeroepen; de dactyloscopische dienst heeft een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Ook het speuren met politiehonden leverde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die de inbraak goed hebben voorbereid en met groote brutaliteit hebben uitgevoerd. In de kast zat een bedrag van f 2000 aan baar geld; voorts eenige spaarbank boekjes en een groot aantal geldswaar dige papieren, die een groot bedrag ver tegenwoordigen. Nader vernemen wij: Waarschijnlijk zijn de inbrekers mdl de toestand ter plaatse zeer goed op Ae hoogte geweest. Ze zijn denkelijk per auto gekomen, hebben de kast op dit voertuig geladen en zijn daarmede zoo vertrokken. Den Inbrekers ls een belangrijke buit in handen gevallen, die tezamen een waarde van meer dan f 25.000 vertegen woordigt. De brandkast bevatte: 7 pandbrieven van 1000 van de Rotterdamsche Hypo theekbank. obligaties van verschillende Staats- en Gemeenteleeningen en nog eenige andere effecten van Hypotheek Banken en voorts een bedrag aan geld van 2000. Bovendien zaten ln de kast eenige juweelen en sieraden. 5 spaar bankboekjes en verschillende waardevol le papleren, zooals eigendomsbewijzen van hulzen en landerijen. Tot nu toe heeft het ingestelde onder zoek nog geen resultaat opgeleverd De nummers van de gestolen waarde, papieren zijn echter bekend. Vijf Rotterdammers in het Kanaal. Vijf jonge Rotterdammers, die een tocht ondernomen hadden in het Kanaal met een visschersboot, welke nooit buiten de Zuidei zee was geweest, bevinden zich 0n hoi oogenblik te Hastings om op nieuwe krach ten te komen. Hun schip, dat nauwelijks langer is dan tien meter, kreeg een lek en de bemanning moest gedurende verschelde- ne uren aan de pompen staan. Een nacht lang moesten zy buiten Hastings voor an ker gaan liggen. De zware zeeën dwongen hen' den volgenden dag aan land te gaan Pe kapitein van het vijftal verklaarde aan een correspondent van Reuter: Wy waren van plan de geheele kust te verkennen doch het water in het Kanaal was zeer ruw' in vergelijking met het water in de Hol- landsche vaarten, die wy te voren bevaren hadden. Voordat wy' terugkeeren hopen wij dat ons schip, dat tot eind September het' onze is, nog honderden mylen zal afleggen. Wij waren allen zeer uitgeput na onzen stryd met wind en golven en wy vreesden zelfs, dat ons avontuur zou erndigen voor. dat het goed zou beginnen. De verduistering van diamant. Van verdwenen vrouw geen spoor. Het onderzoek naar de mysterieuze ver dwijning van mevrouw D., de echtgenoote van den in Algiers gearresteerden hande laar, die destijds een party diamanten ter waarde van 10.000 verduisterd heeft, mag thans als geëindigd worden beschouwd. Na het uitgebreide onderzoek dat door de poli tie op de „Calypso" werd ingesteld en aan de hand van verschillende getuigenverkla ringen van menschen die mevrouw D. goed hebben gekend, is de politie tot de conclu sie gekomen dat de vrouw in den vroegen Maandagochtend of Zondagavond laat nabü de Noord-Hinder een einde aan huar leven heeft gemaakt. Het reisgeld voor de boot voor haar en haar zoon is de vrouw door den Nederland sehen consul te Algiers verstrekt. Met de arrestatie van haar man, die nog een groote som aan geld by zich had, bleef zy zonder middelen van bestaan. Het geld is nJ; door de politie te Algiers in beslag genomen. Behalve den diamanthandelaar, die als den dader van de verduistering wordt be schouwd, heeft de politie 'te Algiers nog een tweede persoon gearresteerd, oh van medeplichtigheid wordt verdacht. Beide mannen bevinden zich in arrest. Zy zullen waarschijnlijk naar België of naar Nederland worden uitgeleverd. De handelaar zou de diamanten destijds voor zyn compagnon in Antwerpen verkoo- pen. Indien hij het misdrijf dus daar pleeg de zal hy met zyn medeplichtige naar Bel gië worden uitgeleverd. Gevaarlijke Parkbezoekers in New-York. De politie arresteerde 3000 boos wichten. Verontrust door het groote aantal gewa pende overvallen dat den laatsten tijd in de New-Yorksche parken is gepleegd, heeft de politie in de stadsparken op groote schaal een razzia gehouden. Hierbij werden 300 personen gearresteerd. De keuken van Roosevelt. Tijdens de vacantie van president Roose velt heeft men een aanvang gemaakt met de moderniseering van de keuken van het Witte Huis. De geheele keuken wordt gemoderniseerd, alles zal worden geschilderd, de electrische leidingen zullen worden geïnspecteerd en nieuwe electrische fornuizen en koelkasten zullen aan dit belangrijke gedeelte van de ambtswoning een beter aanzien geven. Men zal zooveel mogelijk wit porcelein en roest vrij staal toepassen en denkt voor de ge heele restauratie ongeveer 210.000 uit te geven, een bedrag waarvoor men wel een mooie ketfken kan hebben! LUCHTVAART. Op Zijn tachtigste jaar piloot geworden: Verleden jaar vierde de tachtigjarige ar chitect Peck uit Sydney zyn verjaardag met een uitstapje per vliegtuig. Dit is hem zoo goed bevallen, dat hy er direct toe over ging vlieglessen te nemen, en dezer dagen heeft hy nu het genoegen mogen smaken zijn vliegbrevet te behalven. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Programma voor heden. Hilversum: 4.30 Gramofoon; 4.45 Voor de kinderen; 5.30 De Octophenikers o. 1. v. B. Drukker; 6.30 Sportpraatjé'aoor H Hollander; 7.00 Pianospel door Coen- raad V. Bos; 7.30 Jhr. D. C. Röell: Hoe een museum te zien; 8.00 Berichten; 8.05 Gramofoon; 9.00 Onbekend; 9.20 Voor dracht Gustav Czopp; 9.30 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. m. m. v. W. Brede- rode. viool; 11.00 Berichten; 11.10 De A.V. R.O.-Decibels o. 1. v. Eddy Meenk. Hulzen: 5.30 Chr. liederenuurtje door John. de Heer m. m. v. C. de Jager, so- praa.n en W. Verver, vlooi; 6.30 Gramo- foonplaten; 6.43 Causerie J. Schipper: 7.15 Reportage; 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé8.«0 Berichten; 8.05 Ge varieerd gramofponmuziek; 10.25 Berich ten; 10.30 Gramofoon. RADIO-TELEGTtAFïSCH WEERBERICHT 15 Augustus. Verwachting: Zwakke tot matige, wes telijke tot zuid-westelijke wind. gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer De Belgische hoofdstad en de Wereld tentoonstelling welke aldaar gehouden wordt staat dezen zomer in het centrum der belangstelling. Dit is voor de Neder landsche Spoorwegen en voor talrijke auto car-ondernemingen dan ook aanleiding ge weest om daarheen bijzondere reizen te or- ganiseeren, waardoor het mogelijk is ge worden voor zeer geringen pry's daarheen te gaan t indruk te krijgen van Brus sel en de groote tentoonstelling welke daar is opgebouwd. By vele duizenden trekken er wekelijks ook de Nederlanders heen, die van de gun stige gelegenheid, die hun door die vervoer- gelegenheden wordt geboden, gebruik ma ken. Is het bezoek aan Brussel op zichzelf reeds een reis daarheen en een verblijf van korter of langer tyd ten volle waara, want de stad en ook de fraaie omgeving bieden ontzaggelijk veel dat ook de Nederlander bekoort, nu er de wereldtentoonstelling is, van zoo groote afmeting, een internationale 0„.. stad op zich zelf, nu is het bezoek aan Brus- tus en Zondag 1 Sept. Opgave daarvoor moet uitsluitend aan ons büreau Markt 31, Gouda, geschieden; aan het sta tion zyn deze goedkoope retour-biljet ten Goud aB russel niet verkryg- avonds terug te keeren zóó dat Gouda te 23.34 weer wordt bereikt. Bij voldoende deelname en dat aantal zal zeker voldoende zyn, want reeds zyn tal van opgaven ingekomen, worden spe ciale compartimenten in de treinen gereser veerd, zoodat ieder deelnemers(ster) die zich op tijd aanmeldt, van een plaats ver zekerd is. Wy zorgen voor de grenspapieren, indien de daarvoor noodige opgaven ons tenminste acht dagen vóór den aanvang van de reis worden verstrekt, terwijl wij de deelnemers ook in de gelegenheid stellen per tram naar de tentoonstelling te gaan, binnen het ten toonstellingsterrein te komen en ook een bezoek te brengen aan Oud-Brussel, de plaats vol geneugten. Het groote Lunapark met zyn enorm aantal vermakelijkheden staat voor ieder open. Deze speciale goedkoope reizen, tegen een tarief van 4.75 3e klasse en 7.— 2e klasse zullen plaats hebben op Zondag 25 Augu.s- sei een dubbele attractie geworden. Niet ieder is in de gelegenheid voor zoo'n .bezoek meerdere dagen uit te breken, ter wijl ook de kosten daaraan verbonden voor menigeen een beletsel zyn dit te doen. Aan deze bezwaren wordt tegemoet ge komen door de ééndaagsche reis welke zoo wel door autocar-ondernemers als door de Nederl. Spoorwegen worden georganiseerd. De Nederlandsche Spoorwegen hebben ons het aanbod gedaan om onze lezers te gen een speciaal tarief heen en terug naar Brussel te laten reizen om daar nagenoeg 9 uur te kunnen verblijven, hetgeen mogelijk maakt per train door de stad naar de ten toonstelling te gaan, deze in vogelvlucht te bezichtigen, voor een nauwkeurige bezich tiging zijn wel 14 dagen noodig, en dan des Wij vestigen üe aandacht op de groote advertentie in dit blad, waarin alle byzon- derheden zyn vermeld. \yy wijzen er speciaal op dat de gelegen heid tot deelname aan de reis van 25 Aug. sluit op Maandag 19 Augustus a.s. Wie kan, late deze unieke gelegenheid niet voor bijgaan, maar fceve zich direct op! Een fraai geïllustreerd prospectus met plattegrond van de Tentoonstelling is by deze courant ingelegd. STADSNIEUWS. GOUDA, 15 Aug. 1985. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen van J. A. de Gelder, om ver guning tot het oprichten van een fineer- bedryf en het hebben daarin van twee elec- tromotoren van 5 en 3 P.K, voor het dry ven van eenige machines in het perceel, ge legen Lazaruskade no. 31, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie E no. 2100. Op Dinsdag 27 Augustus 1935, des namid dags ten 2 ure is op het Jiaadhuis gelegen heid om bezwaren tegen de gevraagde ver- in te brengen en dat gedurende Wagenaars, 195; A. de Jong, Spiering straat 156; Van der Werken, St. Antho- hiestraat 104. Gegund is aan den heer J. Boom, Graaf Florisweg. Wat het Nut in het a.s. seizoen brengt. j Een gevarieerd programma. Het Nutsdepartement uouda zond ons zyn programma toe voor het a.s. seizoen, aat op zeer gevarieerde wijze is samen gesteld. Op Woensdag 20 November zal het too- neeigezeischap „De Jonge Spelers'' te I Amsterdam, onder leiding van BenGroe- i neveid, een opvoering geven van het geestige blijspel „Nummer zeventien" van Herman Heijermans. De heer J. C. Mol, fiappn vóór dien due on de secretarte^dér directeur van de N.V. Multi-film te Haar- Xte van tkTTngTo.'en 1 *m. vertoont op Donderdag ra Decern^ schrifturen kan worden kennis genomen. Vergunning Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben vergunning verleend aan de N.V. Bataafsche Import Maatschappij en hare rechtverkrijgenden tot het plaatsen van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting in de hout zagerij der fa. A. Vingerling Zn. im'op het perceel plaatselijk gemerkt Karnemelk- sloot no. 86. kadastraal bekend gemeente Gouda sectie A no. 2356. 2357, 3520, 4594 en 4339, behoudens het recht van belang- hebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, in gevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktij dig kennis aan het gemeentebestuur en fl>ij deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. l de zeer bijzondere, door hem zelf opge nomen ïilms „Wonderen der natuur" en I Tijd en film" en geeft daarbij de nood- I. dige toelichting. Vervolgens treedt op Woensdag 15 Januari 1936 op het Haag- sche Cabaret „De Vuurpijl", onder lei ding van Luc. Willink, an Musch, Neder lands grootste tooneelspeler, zal op Woensdag 19 Februari komen declamee- ren. Op zijn programma staan o.a. „De groote vlucht", bewerkt door hemzelf, en „Een Thuringer sage" door J. H. Paradies met muziek gecomponeerd door Hugo Godron, die tevens zelf voor de begelei ding aan den vleugel zorg draagt. De laatste avond zal een vroolijke avond zijn. Op Woensdag 18 Maart wordt het seizoen gesloten met een programma, dat verzorgd wordt door Man van Gelder en waarin zullen optredenAlex de Haas met de goochelkunstenaar Larette en Suzie Klein, die charmante liedjes zin gen zal. richting Waddinxveen, toen op een ge- geven oogenblik haar vroegeren echtge- i noot, die daar in een woonschuit met een mej. v. d. P. samenwoont, op haar I afkwam en» te lijf ging. Mej. v. d. P. liet zich ook niet onbe tuigd en bracht een koekenpan mee uit de schuit en zag kans de gewezen mln- nafes van de V. een buil op het hoofd te slaan. De man dreigde mej. de V. met een mes en wilde haar geld afdwingen. De vrouw bekwam ernstige snijwonden in de rechterhand doordat zij het mes wa de grijpen In het gevecht werd haar een gouden ring ontstolen. Met achterlating van haar rijwiel vluchtte zij in de richting Waddinxveen. alwaar zij bij de politie van het gebeurde aangifte heeft gedaan. Dit muisje zal nog wel een staartje hebben! Filmnieuws. Réunie-Bioscoop. Van Vrijdag tot en met Maandag a.s. draait in dit Non-stop-theater eeif modern romantische luchtvaartfilm „Dirigible" met Jack Holt en Ralph Graves in de hoofdrol len. Behalve het gebruikelijke en goede voor programma wordt ook nog oen tweed-, hoofdfilm vertoond, n.l. „White Eagle de beschermer der Indianen". Hierin vervullen Buch Jones en Barbara Weeks de. hoofd rollen. Als gewoonlijk is er Woensdagmiddag matinée. Schouwburgbioscoop. De Schouwburgbioscoop brengt deze week een leuk zomerprogram, waarin Paul Hórbiger en Dorit Krelsler het pu bliek zullen amuseeren iri „De verliefde modekoning". Ret is een echt humoris tische film, waarom hartelijk zal worden gelachen. Een uitgebreid voorprogramma gaat aan deze film voqraf N Thalia-Theaier. Deze wetk draait in het Thalia-Theatcr een komische film, getiteld „De Liefdes diplomaat" met Georg Alexander en Leo Slezak, het beroemde Duitsche tweetal daf de zaal reeds vaker deed daveren van het lachen. Al Ail Het tweede hoofdnummer is een sensa- tioneele film vol spanning, „De geheimzin nige" met Marshal, Allen, Adwell en Forbes in de hoofdrollen. f Verder een interessant voorprogramma. Woensdagmiddag is er matinée Voor iedeifen leeftijd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 11 Aug.: Hendricus Jacobus, z. van G. H. van Uunen en J. M. van Wee- nen, Boelekadë 102. Anna Mfargrieta, d. van P. J. Zwanenburg en D. W. Donk, Hee renstraat 112. Hillegonda Margaretha, i d. van J. Graafland en J. E. Pols, Groenen- daal 78. Helena Rebecca, d. van F. A. i de Graauw en H. Verschoor, Tuinstraat 28. j 13 Aug.: Pieter, z. Vin M. T. van Es en S. M. Hoogendoorn, fteerenstraat 93. Abraham, z. van J. Brussé en M. van der Klis, L. Dwarsstraat 5. ONDERTROUWD: 14 Aug.: A. Verjaal en F. A. Bik. GETROUWD: 14 Aug.: W. Rups en A. A. Broer. P, H. Brouwers en G. M. Ap pel. C. Spaan en W. Tuinénburg. OVERLEDEN: 12 Aug.: Anna Maria Versluys 6 j. Stelt daarom de verkoopsters (pers) niet t teleur en laat een ieder op 17 Augustus ge- I tooid zyn met de stadskleuren ten bate der eigen ingezetenen. Namens de Vakcentlen: Voor de Werkloozen-Comm. Ons Huis, P. PERDIJK. Voor de Werkloozen-Comm. R.K. Volks bond, C. v. KOTgN. Voor het Prot. Werkloozen Tehuis, R. v. VEEN. RECH1 ZAKEN. Verdachte na bekentenis vrijgesproken. Op afbetaling gekochte auto weer verkocht. Een koopman te Amsterdam, die eenigeiï tyd geleden een auto op afbetaling gekocht heeft, en reeds na de eerste betaling den wagen weer van de hand deed, heeft zich nu wegens verduistering voor de rechtbank moeten verantwoorden. Tydens het verhoor der getuigen bleek, dat de Duitsche autohandelaar zyn verkla ring wilde zien opgevat, alsof de auto nog niet geleverd was en alsof dus diefstal en niet verduistering zou zyn gepleegd. In dat geval zou de handelaar den auto van den kooper kunnen terugvorderen, hetgeen niet het geval is indien verduistering was be wezen. Verdachte bekende de verduistering. Van diefstal was volgens hem echter geen spru- ke. Na een juridisch debat tussc'nen den Offi cier van Justitie, mr. De Blécourt, den ver dediger, mr. Sternheim en den president werd de verdachte oogenblikkelyk in vry- heid gesteld en vrygesproken, daar slechts verduistering en geen diefstal was ten laste gelegd. Dievenbende voor de Zwolsche Rechtbank. De Zwolsche Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaken tegen de 10 eerste leden der Noord-Veluwsche die venbende, die verleden week terecht stond. De hoofddader, de arbeider W. v. d. Nieulen uit Oldenbroek: tegen wien 4 jaar gevangenisstraf was geëischt, werd ver oordeeld tot 4 jaar, met aftrek van pre ventief; tegen W. v. d. Bosch, arbeider te Oldenbroek, tegen wien 3 jaar en 6 maanden was geëischt, tot 2 jaar en drie maanden met aftrek van preventief. Voorts werd veroordeeld tot 3 jaar met aftrek van preventief E. v. Spijkeren, ar beider te Boornspijk, tegen wien 3 Jaar was geëischt. Van de overige 7 verdachten werden de stukken in handen gesteld van den rechter-commlssaris, om een onderzoek naar hun persoon in te steljen. alMUT EN wkdstkuukA. BOTES. Aangevoerd 364 ponden bo ter. Goeboter 0.70—0.76; Weiboter 0.05 —0.70, per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 100.000 stuks. Kipeieren 2.75—3.25; Eendeieren 2— 2.50, per 100 stuks. Handel vlug. Coop. Zuid-Huil. Éierveiling G.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 15 Aug. Aanvoer 77.600 kipeieren. Prijzen: 56-58 K.G. 2.80—2.90; 58—60 K.G. 2.90—3.00; 60—62 K.G. 3.00—3.10; 62—66 K.G. 3.10—3.40; Bruine 58—óK K.G. 3.00—3.60; Kleine eieren 2.70—2.80. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen 1.70— 2.10; Kalkoen 3.40; Hennen 2.—. Goudsche Yereeniging voor Gezondheids koloniën. Het bestuur van de Goudsche Vereen, v. Gezondheidskoloniën verzoekt ons plaatsing van het volgende: Koloniehuis „de Bysterbosch" te Epe. Vrydag 16 Augustus pl.m. 12.15 uur komt de 3e groep kinderen (meisjes) uit Epe te rug, na een verpleging van 5 weken. En weer nieuwe tydelyke bewoners van het mooie landhuis op de Veluwe staan al weer gereed om te gaan naar bosch en hei, naar onze mooie Veluwe, naar het „Gezondheids- land" by uitnemendheid, onze onvolprezen „Bysterbosch". Zaterdag tusschen 9 en 11 uur zal dr. Speelman de eindkeuring verrichten en moeten de kleertjes worden ingeleverd. Maandag 8.30 uur vertrekt deze gemeng de groep van de Markt En eind Septem ber gaan de laatsten dit jaar. Wéér uitbreiding dus en allen, die gaan, hebben het zoo héél hard noodig, verklaren èn schoolarts èn kolonie-arts. 7 September zal er voor de gezondheids kolonie worden gecollecteerd. ,J» het weer *661!" Ja, het is weer zóó^éiVnl per jaar komen we aan Uw deur rammellen, één maal per jaar houden we U op stft-aat op voor. de Goudsche kinderen, voorde hoop van zoovele ouders. Ongeveer 60% der uitgezonden kinderen bezoeken een openbare en pl.m. 40% een byzondere school. Daarom meent het be stuur te mogen rekenen op de hulp en steun van ieder, onverschillig van welke gezindte. Het bestuur vertrouwt, dat velen zich be schikbaar zullen stellen voor dit mooie werk van liefdadigheid. Voetbalvereeniging 'Gouda. Het bestuur van de voetbalvereeniging „Gouda" heeft publiek verpacht de bar op het terrein. De volgende inschryvingen wa ren ingekomen: J. Boom, Graaf Florisweg 1 260; J. G. de Bey, Westhaven 250; A. Overeinder, Const. Huygenstraat 215; H- Versiering doro de Buurtvereeniging „Eendracht" op Koninginnedag. De Buurtvereeniging „Eendracht" (Klei weg—Hoogstraat) zal op Koninginnedag de beide straten een feestelyk aanzien geven. Een smaakvolle bloemenversiering zal wor den aangebracht, saamgehouden door guir landes van oranje-vlaggetjes. De bloemenversiering is opgedragen aan den heer Moleman, terwyl het aanbrengen van de verdere versierselen door de firma Peeters zal worden verzorgd. Indien de winkeliers nu zorgen voor mooie etalages en daarby groote of kleine vlag gen uitsteken, dan zal het geïreel wel by- dragen om de feeststemming op dien dag te verhoogen. Bedryfsongeval. Hedenmorgen wilde de werkman de Mooy, woonachtig in den Haag en werkzaam bij de N.V. v.h. H. J. de Wilde aan den Kat- tensingel alhier, met een sleutel een schroef aan een draaiende machine vastzetten. De sleutel schoot daarby uit, kwam op e$n draaiend wiel terecht en sloeg de Mooy te gen het hoofd. Deze bekwam daardoor een schedelfractuur en is in het van Iterson Zie kenhuis opgenomen. Toeristenclub T.O.P. De Toeristenclub T.O.P. organiseert op Zondag 18 Aug. een fietstocht npar Sche veningen en Oud-Wassenaer, waarvoor Introductie ls toegestaan. Het vertrek ls bepaald te 7 uur vanaf het Stadhuis. Onvriendelijke ontmoeting. Man slaat zijn vrouw en steelt haar gouden ring. Op den weg van Gouda naar Waddinx veen langs de Gouwe, heeft zich een drama in zakformaat afgespeeld, waar van de oorzaak ligt in een echtscheiding tusschen een zekere de V. en diens ge wezen echtgenoote mej. M. C. de V. L. De vrouw fietste langs de Gouwe ln de Agenda. 18 Aug. Toeristenclub T.O P. Vertrek 7 u. vanaf Stadhuis naar Wassenaar. 16—19 Aug. Schouwburgbioscoop: Verlief de Modekoning. 16—22 Aug. Thalia-Theater: De Liefdes diplomaat. De geheimzinnige. 16—19 Aug. RéuniebioscoÖpDirigible en White Eagle in „De beschermer der Indjanen". Apotheken. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door apotheek Dee, Westhaven 14. UIT PEN OMTREK. STOLWIJK. Een eerste prijs behaald. De muziekvereeniging „Harmonie" be haalde op het Woensdag 14 Aug. te Nieu- werbrug gehouden concours een le pry's met 308 punten in de le afd. Een bazar. Tot versterking der kas zal door de Voetbalclub Stolwyk in den loop van de" maand September een bazar worden gehou den. ingezonden. Buiten verantwoordelykheid der Redactie, i Goudsche Werkloozen Ontspannings Geachte Stadgenooten Door de gunstige beschikking van B. en W. mogen de samenwerkende Vakcentralen hier ter stede een speldjesdag ten bate voor de ontspanning voor hun werkloozen houden op a.s. Zaterdag 17 Augustus. Weer iets anders hooren wy zeggen, doch hy of zy, die eenigszins bekend is met de moeilykheden der diverse werkloozentehui- zen om steeds de noodige ontspanning al daar te kunnen blyvdh geven zal ook be seffen, dat, nu de wintertyd weer aanstaan de is de kassen hoog noodig voorziening be hoeven om de werkloozen een zoo aange naam en gezellig mogelyk tehuis te bezor gen. Dat de diverse tehuizen in een behoefte voorzieif zal niemand ontkennen gezien het bezoek, want veelal zyn de zalen tjokvol, waardoor het langs de straat slenteren WIELRENNEN. Wielerbaan Gouda. De Zesdaagsche ingezet. Precies 8 uur 1 minuut vangt de wed- stryd aan met de volgende koppels: 1. Bies- heuvel-Cattel; 2. Verschoor-Peek; 3. Bakker- Gommers; 4. Tilieu-Vermeer; 5. v. d. Leur- v. d. Wiel; 6. Hosmus-Althuisen, inplaats van Ewklaar, Arnhem, die een arm gebro ken heeft en dus niet kon starten; 7. Schb- nermarek-v. Amsterdam. Al direct wordt een flink tempo ingezet en als er 30 ronden gereden zyn, worden Verschoor en v. d. Wiel slachtoffer van een valparty. Verschoor heeft een poos gerust en mocht op advies van den dokter, weder om ryden, doch het ging niet. Dezen avond is hy geneutraliseerd, maar morgen zal deze sterke ryder wel weer op het appèl zyn. Als er 85 ronden zyn gereden, wordt door een sportvriend 5.uitgeloofd voor het nemen van een ronde. Onophoudelyk wordt gedemareerd door Cattel-Biesheuvel, Althuisen-Hosmus, doch zonder suces, al leen worden de mindere goden gelapt en wel Tilieu-Vermeer en v. d. Leur-v.-d. Wiel. De klassementen werden fel bestreden door de beste sprinters Bakker, Biesheuvel en v. Amsterdam. De premies werden gewonnen door v. Am sterdam, een pet van het Heeren-Modema- gazyn Willem v. Mourik, Lange Tiendeweg. A. Cattel, Peek, Schönermarck en v. d. Leur winnen 2 zilveren lauwertakken, beschikbaar gesteld door de directie van de Arnhemsche Wielerbaan. Na 430 ronden demareert Ti lieu en ook van deze jacht worden v. d. Leur-v. d. Wiel het slachtoffer en krygen hun tweede lap. Het koppel Baikker-Gommers maakt een zeer sterken indruk en zullen waarschynlyk Cattel-Biesheuvel de handen vol geven. Alhuisen was weer zeer strydlustig en bracht door zyn onophoudelyk demareeren er telkens stryd in. Echter slaagde geen der koppels er in een ronde uit te loopen. De stand na de eerste avond is: aan de kop liggen Bakker-Gommers 14 punten; 2. Schönermarck-v. Amsterdam 13 p.; 3. Bies- heuvel-Cattel 9 p.; 4. Hosmus-Althuisen 3 p.; 5. op 1 ronde Tilien-Vermeer 1 p.; 6. op 2 ronden V. d. Leur-v. d. Wiel 4 p.; 7. Peek- Verschoor 0 p. In de twee uur werden af gelegd 80 K.M. M VRKTBERIFHTEN Veemarkt Gouda. 15 Aug. Aangevoerd in totaal 1166 stuks, waarvan 49 slachtvarkens. Vette lt> tot 19 ct., Londensche 13 tot 14 ct. per por.d legend met 2% korting. 377 magere var kens 22—28; 685 biggen 12—14; Geldt r- sche 14—17; 2 runderen 100—140; 41 micht. kalveren 5-8.50; 1 schaap; 11 bok ken en geiten f 3alles per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 15 Aug. - Aangevoerd 342 partüen kaas. Prijzen le kw. m. r.m. 18—22; 2e kw. m. run. 16-17; zware tot f 24.50. Handel re- delyk. DRAADLOOZE DIENST. LAATSTE BERICHTEN. Het geschil ItaliëAbessynië. De besprekingen te Parijs. LONDEN, 15 Aug. De atmosfeer, waarin de voorloopige besprekingen te Parys zijn geopend, geeft de bladen aanleiding tot commentaar, dat optimistischer is, dan eenige dagen geleden het geval was. De Parysche correspondent van de Daily Telegraph, die opmerkt dat Eden er vooral naar streefde vast te stellen dat Engeland en Frankryk besloten waren Jen vrede te bewaren, constateert dat in dit opzicht nog grooter overeenstemming werd bereikt dan mogelyk scheen. ROME, 16 Aug. De door de bladen te Rome uit Parys ontvangen berichten van do eerste ontmoeting van Laval en Eden lui den weinig optimistisch. Men zegt dat de eerste uitlatingen in de Fransche pers een zekere depressie vertoonen welke in hoofd zaak voortspruit uit de vrees dat Engeland of Frankryk druk zouden uitoefenen. Ook qit Engeland krijgt men de mede- deeling, dat er weinig hoop op een goeden uitslag zou bestaan. Het onderzoek naar de ramp in Italië. MILAAN, 15 Aug. A.N.P. De voorzitter van de 3e afdeeling van den Hoogen Raad voor Openbare Werken, Giandotti, is uit Rome te Móhare aangekomen om het on derzoek te leiden dat wórdt ingesteld naar de oorzaken van den dijkdoorbraak. Op grond van het voorloopig onderzoek heeft de commissie kunnen vastellen dat het peil van het kunstmatige meer tengevolge van een aanhoudende regen 5 meter bo\en normaal is. De hoofddam is tegen het hoo gere waterpeil bestand gebleken, daarente gen is de zydam bezweken. Het water stroomde in een tweede kleiner meer dat voor irrigatiedoeleinden diende. De sluizen konden den druk niet weerstaan ?n braken doormidden. Het water in het meer is thans zoover gezakt, dat geen gevaar voor een tweede doorbraak bestaat. Noodweer in Polen. WARSCHAU. 15 Aug. Boven Krakau heeft gisteravond een hevig noodweer gewoed, dat groote schade heeft aange richt. De lager gelegen stadsdeelen wer den overstroomd. De storm was zoo hevig dat verscheidene gebouwen ingestort zijn. Tot dusver kon nog niet worden na gegaan, of ook menschenlevens te betreu ren zijn. Ook uit andere deelen van Zuid-Polen komen berichten over slecht weer bin nen. Door blikseminslag zijn eenige ge huchten in de asch gelegd. Rpurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 14 Aug. 15 Aug. Officieel. L,onden 7.34% 7.34% Berlyn 59.62% 59.64 r'ary's 9.79 9.79 Brussel 24.94 24.95 Zwitserland 48.31 48.60 [Copenhagen 32.90 32.80 Stóckholm 37.82% 37.85 Dslo 36.90 36.70 New-York 1.47% 1.47% Niet-officieel. Praag 6.15 6.15 Madrid 20.25 20.27% Italië 12.15 12.15 Prolongatie 5%. Beursoverzicht. De Ned. Beleggingsfondsen waren vast en waren heden zoowel op. de wissel- als op de geldmarkt teekenen van een lichte ontspanning. De koers van de buitenland sche valuta was een kleinigheid lager, waav- by de dollar bepaald flauw was te noemen. Particulier disconto en daggeldleening no teerden weliswaar ongeveer onveranderd op 5%, doch prolongatie was iets luier met de noteering op 4%%. Deze ontwikkeling oefende een duidelijken invloed op de koers- beweging van de Ned. Beleggingswaarde, waarbij 4% Ned. en Ned.-Ind. ong. 1% bQ- ven de middenkoers van gisteren. Oude schuld was vast. Gemeenteleeningen ver keerden in herstel, doch de pandbrieven bleven nog overwegend aangeboden. Amer. fondsen waren lager, meerendeels een klei nigheid dan de koers van gisteren, met uit zondering van de koperaandeelen en City- Service, waar groote omzet in plaats vond met het gevolg van hooger koers, dan de locale aandeelenmarkt hadden. Koninklijk iets te lyden, hetgeen een koersverschil van 2' tot gevolg had, ook de Amerikaanscne soorten waren zwakker. Van de Industrieeie fondsen schommelden de Philips-aand. tom streeks slotkoers van gisteren, terwyl Uni levers ongeveer 1% terugliep. Aku moest een kleinigheid van de koers afstaan. Ame- rikaansche fondsen konden zich evenmin ten volle handhaven, het koersverlies was ech ter gering. Amsterdam rubbers noteerde 108%. Suikerwaarden hadden een ongeani meerd verloop, waarbij H.V.A. beneden hei, slot van gisteren kwam. Scheepvaartaandee- len waren ongeanimeerd, Tabakken begon nen met VU lager, doch haalden een ge deelte van het verlies weer in. Duitsche obligaties waren stil.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2