35 il rug >sel li )AG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, tylEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Abessynië, Italië en Engeland. egen tram ntoon- naam. Souda I Het geschil Italië—Abessynië. Binnen twaalf uur Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER fiLUYfi. van lekle No. 18985 Vrijdag 18 Augustus 1935 74“(’J«argang De gistel en door Mussolini gelaste mo- heeit grooten Indruk gemaakt in diplo- BUÏTENLANDSCH NIEUWS. in 2 tabl. i <0 cu. t'i| randeerd. meer heeft Italië in verdragen erkend, ring zich bereid verklaard tot het sluiten Ibsen. FEUILLETON. HOOFDSTUK XIV. De noodrem. ver- ge onaangenaamheden tusschen hen zijn Het gerezen in Liverpool Street, hoewel ik J n gratis onder indere orijn, Ier is, deze dheid. eer U iltuur- loffen merige landschap te staren. De donder rolde nu harder. Een bllk- naar Aroessi vertrokken met wapens en munitie om zich bij zijn troepen te voe gen, die naar men aanneemt bestemd zijn voor de bezetting van de steunpun ten Ball en Hamar. De dedjazmatsj Abarrah, de zoon van Ras Kassas, is met versterkingen opge broken om zijn vader, die het Noordelijke leger commandeert, te ontmoeten. De sterkte van het Noordelijke leger, dat over verschillende districten verdeeld is, wordt geraamd op 426.ÜU0 man. Ras Kas sas is gouverneur van Gondar Italië gaat voort met zijn oorlogsvoorbereidingen. Volgens de corespondent van de Daily a„j. te Rome is het feest van Ma- Hemelvaart niet plechtig gevierd waren momenten van chaotische onthut sing en toen hij ze zich later voor den Voedselvoorraden komen uit Rusland, Polen, Zuid-Afrlka en Zuid-Amerika en er wordt onderhandeld voor het betrek ken van steenkolen uit Polen, nu de Brit- sche mijneigenaars hebben geweigerd nieuwe overeenkomsten af te sluiten, al vorens de rekeningen zijn vereffend. De correspondent van de Parijsche Persdienst gewaagt ook van oorlogsvoor bereidingen te spreken in weerwil van Abessynië’s vreewzame wil Verschillende gouverneurs hebben ver zoeken ontvangen om lijsten van mili taire benoodigdheden op te maken «n naar het zuiden wordt munitie gezonden. Een millioen Italiaansche soldaten onder de wapenen. Uit Rome wordt officieel medegedeeld dat Italië thane 1 millioen manschappen onder de wapenen heeft. lende altjes. Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing lureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xfln. niet weet, waar het over ging. Zij pro beerde hem te vermijden, maar toen ze van compartiment verwisselde, liep hij haar achterna. Sindsdien schijnt hij haar leven te verbitteren. Nu, natuurlijk liep hij haar achter na, merkte de passagier uit Norwich op. Als menschen toonen, dat ze niet op je gezelschap gesteld zijn, dan doe je zoo- iets, nietwaar? Dat Is de menschelijke natuur.’ Derde klas menschelijke natuur, pa reerde de dikke mijnheer. Is het uw bedoeling mij te beleedi- gen? vroeg de man met den paardenkop, plotseling nijdig rechtop zittend. En er was iets heel vreemds in zijn oogen. Mijn waarde heer, verklaarde de dikke mijnheer waardig, mag ik u ver ken, wat Europa niet welgevallig zal zijn. Men zal derhalve alles doen om het con flict in goede banen te' leiden. Mocht dit echter niet gelukken, dan spitsen zich de Europeesche tegenstellingen toe, wat niet bevorderlijk voor den wereldvrede kan wor den genoemd. beweging der strijd voerende partijen zou zijn, ontdekte hij opeens, wat hem tot nu toe onbewust, verontrustte In het paardengezicht Van onder ruige, borste- 1 Op zoek naar een oplossing. Engeiand’s houding. De drie-mogendhedenconferentie. Italië eischt zijn verlangde concessies. In overigens goed ingelichte politieke kringen te Parijs verklaart men dat Sa- ron Aloisi, den Franschen minister-pre sident, het Italiaansche standpunt heeft uiteengezet zonder daarbij evenwel reeds in bijzonderheden de Italiaansche eischen naar voren te brengen. De Italiaansche vertegenwoordiger heeft er op gewezen dat Italië vastbeslo ten is naar de wapenen te grijpen in ge val het niet door een vreedzame oplos sing de concessies verkrijgt, welke de ex pansies behoeven en de veiligheid van zijn bezittingen waarborgen. Hieronder verstaat men in Italië een algemeene politieke invloed in Abessynië, waarbij de belangen van Engeland en Frankrijk zouden moeten worden gega- 1 ranrieerd 17 Practisch gesproken werd hem te ken nen gegeven, dat zijn aanwezigheid on- gewenscht was, hetgeen hem prikkelde om juist hier in te stappen. En zonder een antwoord op zijn vraag Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onza agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie en Redactie Telef. interc. 2746. Postrekening 48400. op een voor Engeland uiterst vitaal punt, de oevers van de Roode Zee en den ingang van de Roode Zee bij den Indischen Oceaan. De weg door de Roode Zee, aan de eena zijde begrensd door het Kanaal van Suez en aan den anderen kant door Perim, is voor het Britsch Imperium van zeer groote waarde. Wordt deze weg in gevaar gebracht, dan kan ook het Britsch Imperium in ge vaar komen. De onderlinge verhoudingen tusschen de Angelsaksische gebieden zyn i al niet meer zoo hecht om zulke perikelen te kunnen aanvaarden. Het Italiaansch-Abessynische conflict heeft verschillende, uiterst gecompliceerde kanten. Ten eerste zotf een Italiaansche aatival kunnen leiden tot een toeneming der solidariteit tusschen de Oostersche volken, dus in dit geval tusschen de Afrikaanscne stammen en de Arabieren. Deze laatsten droomen al van een Groóter-Arabië. Enge land zou daarvan de wrange vruchten kun nen plukken. Verder wordt het aanzien van den Volkenbond in gevaar gebracht, wat de spanningen in de wereld zou kunnen doen toenemen. Indie» Italië oVerwint, moet reke ning gehouden worden met het feit, dat Italië dan een eigen weg naar het Oosten krijgt buiten het Suezkanaal om, daar een weg zal kunnen worden gëmaakt, welke van Noord-Afrika via Abessynië naar de Ita* liaansche Koloniën aan den Indischen Oceaan loopt. Een verminderde belangrijk heid van het Suezkanaal doet tevens Enge iand’s prestige af nemen. Daarby komt, dat de verbinding met het Oosten via de Middellandsche Zee al gele den heeft door de Engelsch-vyandige hou ding van Malta, waardoor een der krachti ge steunpunten van Engeland dit land kan ontglippen. Engeland is daarom al bezig om een nieuw steunpunt te zoeken dichter b\j Egypte, alhoewel de weg van Gibraltar naar het nieuwe steunpunt kwetsbaarder wordt naarmate Italië’s macht in de Mid dellandsche Zee toeneemt. En ten slotte zou een Italiaansche overwinning in Abessynië de bronnen van den Nyl en de watervoor ziening van de Egyptische katoenstreken in gevaar kunnen brengen. Een nederlaag van Italië daarentegen ver- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de oezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) i 45 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 zegels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 25 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2^6, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 honger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen wofden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, aan het Bu: w DUITSCHLANI^. Felle rede van Streicher. Krasse uitspraken met betrekking tot de gemengde huwelijken. In het Sportpalast te Berlijn heeft gister avond de om zijn anti-semietisme bekende nationaal-socialistische gouwleider Julius Streicher een rede gehouden, welke door middel van de microfoon ook naar de z.g. Tennishalle werd overgebracnt. Streichoer besteedde het eerste gedeelte van zijn redevoering aan de gebruikelijke nationaal-socialistische critiek op de bui- tenlandsche pers. Wat men verwachtte, dat hij in zijn rede voering zou mededeelen, n.l. regeeringsbe- sluiten tegen de gemengde huwelijken e.d. is niet gekomen. Wel gipg Streicher fel te keer tegen de gemengde huwelijken, waar bij hij zich niet ontzag de volgende woor den te gebruiken: „In de Katholieke kerk worden soms huwelijksinzegeningen geweigerd tusschen een Katholieke en een Evangelische volks- genoot(e). Wanneer echter een neger of een Jood met een katholiek doopbriefje komt, dan wordt hij zonder bezwaren met een Duitsche vrouw in den echt verbonden. De priester zegt: „De doopbriefjes moeten ge lijk zijn.” God zegt: „Wanneer ik het ge lijke had gewild, zou ik het gelijke hebben geschapen. Ik heb de verschillende men- schenrassen geschapen en ik heb gewild dat deze grenzen nooit zouden worden over schreden!” God wil niet aldus ging Streicher verder dat bloed vermengd wordt dat niet bijeen hoort. Ten slotte verzette Streicher zich er te gen dat in den strijd tegen de Joden ge- weid zou worden gebruikt. Dat is niet noo- dig en zelfs nadeelig voor de nationaal-so cialistische beweging. Aan het einde van zijn rede zeide Streicher, dat ieder volk dat Joden als ge lijkgerechtigden hij zich opneemt, daaraan semflits zette hét compartiment een oogenblik in een onnatuurlijk licht. De trein schoot in wilde vaart het onweer tegemoet en het onweer maakte zich ge reed den trein te bespringen. In Freddy doemde vaag'de vraag op waar zij waren. Hij had een gewaarwor ding of hij ieder begrip van tijd verloren had. Hoe lang was het geleden dat ze Norwich verlaten hadden... hoeveel sta tions waren ze sindsdien gepasseerd? Waar zijn we? vroeg hij plotseling. Een angstgil antwoordde hem. Iemand trok aan de noodrem. Het Italiaansch-Abessynische conflict is land daarvan kan trekken, niet onschuldig. Trouwens het gaat hier niet om de tegenstelling Italië en Abessy nië. Het Rijk van den Negu0 is lijdend voorwerp. Het heeft niets in te brengen de Abessynische belangen worden door geen der groote mogendheden gehoord, voorzoover de eigen belangen daarbij niet betrokken zijn. Abessynië heeft op een gegeven moment slechts zijn wape nen, zijn mannen en zijn geografische ge steldheid om de Italianen te weerstaan of ten onder te gaan. Er wordt gehandeld om en zonder Abes synië. Het zwaartepunt van- het conflict ligt tusschen Engeland, Frankrijk en Italië. Het is de strijd om Afrika, nu de Aziaten bezig zijn onder leiding van Japan om het Westen uit Azië te drijven. Japan is nog te weinig machtig om op twee fronten te kunnen ageeren. Het land van de Rijzende Zon kan niet tegelijk zijn invloedssfeer in Azië verbreeden en zich .in Afrika laten gelden! Daarom moet het Europa in Afri ka zyn gang laten gaan en moet het reke nen op het verdeel- en heersch principe, dat in de achter ons liggende eeuwen de basis van het Westersche denken is geweest. Doch dit principe is onfeilbaar g e bleken, wanneer men zijn t y d weet te beiden! En dat kan Japan. De Oostersche mentaliteit gelijkt op het in stinct van de kat, die uren lang rustig voor een muizengat zit te wachten en z ij n d o e bereikt! Japan kan Abessynië geld en wapenen leveren... kan het moreel van het leger ten goede beïnvloeden. Meer niet. Engeland, Frankrijk en Italië zijn rivalen in de Middelland ache zee. Frankrijk kan niet tolereeren, dat Italië er te sterk wordt., zoodat ten opzichte van de Middellandsche Zee Frankrijk aan de zijde van Engeland moet staan. Engeland heeft geen speciale belangen in deze zee anders dan het be schermen van den weg naar Oost-Azië via het Suezkanaal. Doch Frankrijk moet Italië te vriend hou den ter wille van Midden-Europa. Parijs wenscht onder geen beding, dat Duitschland zijn invloedssfeer over Oostenrijk gaat vestigen. Een sterk Italië vormt hiertegen een behoorlijke rem. Engeland daarentegen voelt eenige. affiniteit ten opzichte van Duitschland, daar Engeiand’s handelsbe langen in vele opzichten met die van Duitscjiland tezamen gaan. Beide beheer- schen met ons land den heirweg naar Azië, welke heirweg historisch gegroeid is en via ons land, de Duitsche laagvlakte, de Du- naulanden, den Balkan en het dichtbije Oosten loopt. Dit houdt in zich, dat Enge land geen groot bezwaar kan maken tegen een Duitschen invloed op Midden-Europa. Hoe beter aldaar de economische verhoudin gen worden, hoe grooter profijt ook Enge- Dat ge niet kunt, zal u vergeven worden; doch nooit, dat ge niet wilt. De ©ogenblikken, die op den schreeuw Erg warm, antwoordde hij. En ‘m- en het trekken aan de noodrem volgden, pulsief voegde hij er bijWaarom gaat u niet mee in de gang om daar te rooken? Neen, ik blijf hier, antwoordde ze. geest riep, was Freddy Reeve niet in staat Maar ik zou willen dat u ging rooken in ze behoorlijk in zijn herinnering te orde-, den corridor - Hij keek haar rustig en onbevangen 1 aan. Het spijt me, miss Lever'dge, maar ik kan niet aan uw verzoek voldoen, zei GOUDSCHE courant; Ken verzwakking van Italië zou Engeland niet onwelkom zyn, ware het niet, dat Mus- solini juist zyn aandacht gevestigd heeft I OD een voor Enoreland uiterst vitaal mint.. - matleke kringen te Parijs Men acht het uitgesloten, dat de te Parijs begonnen besprekingen zouden kunnen leiden tot een onderbreking der militaire voorberei dingen van Italië. Omtrent de politieke eischen van Italië kon men ook in ingewijde kringen nog geen duidelijk beeld krijgen. Men neemt echter aan, dat zij zeer omvangrijk zul len zijn. Frankrijk wenscht evenzeer als Engeland den vrede*te handhaven en de Volkenbondsverpllchtlngen na te komen. Daarom tracht Laval op alle manieren tot een oplossing te komen, die voor bei de partijen aanvaardbaar is. Het onder houd tusschen Laval en Alois! schijnt af te wachten, werkte hij zich naar bin- 1 nen, met een gemompeld: pardon. Thans was het de dikke mijnheer die boos keek. Maar temidden hunner we- derzijdschë. boosheid, was er een kort oogenblik nauwelijks meer dan een flits dat zij Verzoend leken. Er vonkte iets tusschen hen? en toen was het ver dwenen. De trein is laat, begon de nieuwe Passagier de conversatie, zich speciaal tot de jongere leden van ’t gezelschap rlch- tend. Ja, bijna een kwartier, antwoordde Freddy. Voor Norwich moesten we een poos wachten; er stond een signaal on veilig of zooiets. Juist, knikte de ander. Het ziet er een beetje onweersachtig uit. Erg, meende Freddy. Het gesprek scheen den dikken mijn- nen. De trein minderde snel en heftig vaart. Remmen knarsten met gierend rumoer, maar het geluld werd gesmoord in een plotselingen donderslag. De reizigers vlogen overeind, drongen naar‘de portieren en vulden de gangen, Hij wilde, dat ze geglimlacht zou heb- duwden elkaar weg, terwijl de eerste gil gevolgd werd door andere, afkomstig van menschen, die absoluut niet In gevaar o verkeerden, maar zich verbeelden, dat dit over in haar hoekje, om naar het sche- 1 het geval moest zijn, wanneer er aan de J noodrem getrokken werd. 1 (Wordt vervolgd). De glsteien door Mussolini gelaste mo- van een overeenkomst, die nog slechts bilisatie van 50.000 man nieuwe troepen tormeei onderteekend moet worden. ie Londen verwacht men algemeen, dat de conlerentie dadelijk na haar begin haar hoogtepunt zal bereiken. De minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare, heeit zich naar zijn bui tengoed begeven, waar hij permanent in teieionische verbmdlng met Parijs en Londen kan blijven. Met voldoening heeft men in Engelsche kringen kennis geno men van het overeenstemmende Fran- sche en Britsch standpunt inzake de ge- meenschappelijke verantwoordelijkheid i van Engeland en Frankrijk als leden van den Volkenbond voor den gang van zaken Maatregelen in Abessynië. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, zijn in Abessynië thans alle voorberel- echter geen klaarheid te hebben ge- 1 dende maatregelen genomen, die voor bracht. Wel heeft men den indruk dat de verdediging van het land noodig zijn Italië er belang bij heeft, zoo spoedig 1 De bevelvoerder of dedjazmatsj Amde is mogelijk een oplossing, in welke richting I ook, te forceeren. De „Temps” betreurt het, dat een zoo scherpe perspolemiek tusschen Engeland en Italië plaats vindt. De „Paris-Soir” schrijft, dat men En- ir geland grootmoedigheid en Italië geduld moet aanbevelen. Het blad trekt een pa rallel met de verov.éring van Marokko door Frankrijk. Jarenlang heeft Frank rijk zich inet Chaoula tevreden gesteld, alvorens het op Fez aanrukte. Het wist den Sultan van Marokko duidelijk te maken, dat hij er belang bij had, samen te werken met Frankrijk en niet met de opstandige stammen. Frankrijk wist zich ook, bij de diplomatieke moeilijkheden, die uit de geleidelijke verovering van Ma rokko voortvloeiden, te verzekeren van den steun van Engeland Het zou voor de Italianen nuttig zijn° na te denken over de les, die de koloniale geschiedenis van de dertig jaar, die verloopen zijn tusschen den eersten veldtocht en den laatsten maatregel tot bedwinging van Marokko. Krachtig verzet van Engeland? De Londensche „Star” bevat het sen- sationeelé nieuws, dat Eden gemachtigd is om tegenover den Italiaanschen ver tegenwoordiger Baron Aloisi te verkla ren, dat de Italiaansche troepen in geval van een opmarsch in Abessynië de gren zen van de Britsche concessies aan net Tana-meer niet mogen overschrijden, terwijl hij voorts zou moeten versiaren, dat Engeland niet bereid Is de economi- bronnen van de Blauwe Nijl. De Britsche concessies bij het Tana- voor zoover het de fabrieken van munitie, meer heeft Italië in verdragen erkend, vliegtuigenbouw en legerkleedlng betreft, en onlangs heeft de Abessijnsche regee- welker arbeiders in dag- en nachtploe- lige wenkbrauwen keken twee lichte stip pen hem aan, twee borende lichtpuntjes, die hem zochtten, hem bedreigden met iets onheilspellends... Wilt u een sigaret, miss Leveridge? Hij hoorde zichzelf die vraag stellen, verbaasd dat hij nog zijn stem meester was. Ze keek hem aan. Nu hielden die oogen onder die borstelige wenkbrauwen opeens op hem te benauwen. Zij sche nen hun dreiging te verliezen. Maar zijn voorhoofd’was klam. Hij vroeg zich af, of miss Leveridge het merkte... Ja, graag Toen zij zich vooroverboog om vdn zijn sigaretten aansteker gebruik te maken, I zei ze gedempt: Het is hier warm, vindt u,.nlet? i Was het als een verontschuldiging van I zoeken niet te vergeten dat er een dame zijn klamme voorhoofd bedoeld? aanwezig is? - Het is gemakkelijk te vergeten dat er een heer aanwezig is, was de minzame repliek. Freddy kon het gevoel niet van zich afzetten, dat deze redetwist er geen van de gewone, toevallige soort was. Het scheen hem een discussie toe van men schen, die met alle geweld ruzie „willen” i maken, die het zich voorgenomen heb- ben. j hij zacht De atmosfeer werd meer en meer ge- I laden. En terwijl Freddy in spanning 1 ben. Maar dat deed zij niet. Met een em- wachtte, wat de volgende strategische stige uitdrukking in de oogen gaf ze zijn blik terug en leunde toen weer achter- heer niet te behagen. Hij stond op, ging uit den trein en keek het perronoaf. j Opeens draalde hij zijn hoofd om en richtte zijn blik naar den anderen kant. 1 Iets had blijkbaar zijn aandacht getrok- i ken. En dat was niet de donder, ofschoon i het aan den horizon begon te rommelen. Hij stond onbeweeglijk, den hals gerekt en kwam toen weer het compartiment binnen. Hij glimlachte nu en droeg eveneens zijn deel in het gesprek bij over de weers- gesteldheid. Ja, het is zeker onweersachtig, be vestigde hij Het zou me niet verwonde ren, als er straks een flinke donderbui speciaal in dezen trein losbarst. Waarom? flapte Freddy uit, meer nieuwsgierig dan tactvol. Het is die opgewonden oude dame, legde de dikke mijnheer uit. Toen ik daar net buiten stond, hoorde Ik haar weer als een bezetene te keer gaan. Dat loopt nog uit op een zenuwtoeval of zooiets. De man met het paardengezicht kon, ondanks zijn blijkbaren af keer van' den man, die hem den toegang had willen beletten, niet nalaten een vraag te stel len. Waarom windt zij zich zoo op? in formeerde hij. De dikke mijnheer was kennelijk heugd, dat de ander bijdraalde. Ze maakt zich overstuur over een lastlgen, onbeschoften Londenaar, deelde hij gretig mede. Ik geloof dat er al eeni- sterkt het aanzien van de Oostersche Vol- terwijl hij voorts zou moeten verklaren, UU.L AllgCJLUllU llXtlU UCICiU UC CVUUUUU- sche ontwikkeling van den Soedan en van Egypte in gevaar te laten brengen s vuiBcnO door een Italiaansche controle over de I Telegraph I rla

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 1