Beurs van Amsterdam. vroeger of later ien gronde gaat. Als voor beeld noemde hy het Grieksche volk. De hemel heeft Duitschland Hitier gezon den, die op het laatste oogenblik Duitsch land van den afgrond weggerukt heeft. ENGELAND. Vergrooting Engelsche kustvloot. De Daily Mail meldt dat een van de belangrijkste bestellingen van vliegtuigen zou zijn een voor de levering van 160 'dij bommenwerpers voor middenklasse Het zullen zijn 2-motorige ééndekkers, welke een snelheid bereiken van 400 K.M. per uur Het blad bericht voorts dat S van de 12 vliegvelden, welke zijn geprojecteerd, reeds in aanbouw zijn. De overstroomingen in China. 1.700.000 vluchtelingen. Ontrent de overstroomingen in China wordt nog gemeld, dat in Zuid-Hoepé groote uitgestrektheden onder water staan. Duizenden vierkante kilometerê rijstvelden zijn overstroomd. Overal •heerscht hongersnood. In totaal zijn er in de provincie Honau 1 millioen 700.000 vluchtelingen. BIJNNEN LAND. De verpleegden van het Kon. Mil. Invalidenhuis te Leiden naar Bronbeek verhuisd. Gisteren zijn uc vcpiccauen van Ik. Kmm&ujK ivinxi.au' in vauueiihuis te Lei- uen naar oronuce* uy miniem vertrox- ken. m ue recreatiezaal van net mooie geoouw aail uen nuugeil rujnaiJK, waai net invaiiueiuiuis seuert uua is ivoor uien tyu suma net tenuis aai in mo weru opgericnt, op ae tegenwooraige ivuusmaiKti naa net aiscneia plaats» Aanwezig waren alleen ae meeste leden van aen uaaa van aammistraue, de com- manaant van het tehuis, oua-iült. kol. J jci. van waveren en ae onaer-comman- aant, de aajuaant-onderoiiicier A. P. Vaik. Nadat ae 2? vertrekkende verpleeg den zich in gelid hadden opgesteld, nam overste van Waveren het woord, die er aan herinnerde, dat de mannen niet graag van Leiden hadden willen vertrek ken. Een sterk bewijs hiervoor was, dg* zij vrijwillig een groot deel van hun zak geld nadden willen opolieren als hier - mgde het vertrek voorkomen had kunnen worden. Twaalf mannen hebben gewei gerd om mee naar Bronbeek te gaan. Zij hebben hun ontslag genomen en bij particulieren onderdak gevonden, on danks het feit, dat spr. dit ten sterkste had ontraden. Hoe juist spr. heeft inge zien dat het voor mannen, die gewend zijn in gestichtsverband te leven, zeer moeilijk Is in de burgermaatschappij terug te keeren, blijkt wel dat een van hen, die zijn ontslag had genomen, op het laatste oogenblik ls komen vragen om toch mee te mogen gaan. In overleg met den commandant van Bronbeek ls dit toegestaan en spr. deelde mede, dat de mogelijkheid, om alsnog ln Bronbeek te worden ondergebracht, open blijft, tot 5 September a.s. Ook aan hen, die thans weigerden mee te gaan zal het blijken op den duur een mislukking te wotden. In Bronbeek wacht U, aldus spr., een goed tehuis, goede verzorging en goede verpleging erl menschen, die het wel met de invaliden meenen. Spr. drukte ten slotte alle vertrekkenden persoonlijk de hand en sprak tot elk afzonderlijk een bemoedigend woord. Adjudant Decker dankte den comman dant, het bestuur en de zuster van het tehuis, mej. Gótte voor alles wat men voor d^ manschappen heeft gedaan en sprak zijn vreugde erover uit, dat er in het land toch nog een tehuis werd ge vonden, waar aan den militairen inva lide een onderdak wordt gegeven. Hierna begaven de 27 manschappen, waarvan de oudste 86 jaar is, zich naar de gereedstaande autobus, waarmee de reis naar Bronbeek werd gemaakt. Voor het tehuis stonden vele ingezete nen, die afscheid van de vertrekkenden kwamen nemen. De verpleegden uit het invalidenhuis waren in de stad graag ge ziene medeburgers en in den loop der jaren waren vele vriendschapsbanden gesloten. Met dit vertrek is een mooi stuk sociaal werk, dat gedurende bijna 125 jaar werd verricht, geëindigd. Scherpe criliek van dr. Poels op minister Van Schaik. Duitsche sptoiunage ln ons land. Wij lezen in het R.K. „Volksblad": Dat er buitengewoon veel sympathie voor den arbeid van onzen minister van Justitie, mr. Van Schaik, is, hebben wij ln den lande niet bijzonder kunnen er varen. Eerder het tegendeel Niet zonder reden werd er onlangs in het Verbonds blad gesproken 'ov.er den „democraat" Van Schalk. Doctor Poels, die blijkens zeer recente uitlatingen in zeer bijzondere mate wenscht dat wordt gewaakt voor het ver trouwen ln ministers moet 't wel bijzon der hoog gezeten hebben, dat hij zich in de aula van Rolduc voor een gehoor van 500 menschen, o.w. tal van autoriteiten, op voor mr. Van Schalk vrijwel vernieti gende wijze heeft uitgelaten. De doctor had een briefkaart van een N.S.B 'er gekregen; hij zei daar lets over en in aansluiting daarop riep hij uit: „Wij worden in ons eigen land door Duit- schers besplonneerd en daartegen doet onze eigen minister van Justitie nlfets!" Autoriteiten keken even strak. „Ik zeg de waarheid", riep de doctor uit. De gïoote massa waardeerde dat krach tige woord met een daverend applaus. HET S.S. GELRIA, EENMAAL EEN LUXUEUS ZEEKASTEEL THANS HOSPITAALSCHIP. Zooals reeds gemeld, is het stoomschip „Gelria" van de Kon. Holl. Lloyd, aan de italiaansche regeering verkocht. Het zaï daar worden ingericht voor hospitaal- eh iroepenschip. De „Gelria" werd in 19-14 in Engeland ge bouwd en meet 13.868 bruto reg.ton en 8121 netto reg.ton. Het schip heeft een lengte van 542 voet en is 66 voet breed, terwijl de diepte bedraagt 39 voet. De machines kun nen 11.000 paardekracht ontwikkelen. De „Gelria", die op Zuid-Amerika heeft geva ren, behoudens enkele toeristenreizen, kan vervoeren 250 eerste-klasse passagiers, 230 tweede-klasse passagiers en 900 derde-klas se passagiers. ln de tusschenklasse konden bovendien 140 passagiers plaats vinden. De beman ning bestond uit 320 koppen. De directie van de Lloyd deelde aan hot Volk naar aanleiding van dit bericht nog mede, dat het contract voor den verkoop nog met is geteekend. Dit zal echter binnen korten tyd plaats hebben. Devondernande- iingen tusschqp de directie van de Ko ninklyke Hollandsche Lloyd en (ten aan staanden kooper verkeeren in een vwgevor- derd stadium. Ondertusschen kan nog worden medege deeld, dat het schip by het definitief door gaan van den koop niet met de huidige uitrusting zal worden afgeleverd; een deel hiervan zal dan uit het'schip worden ge haald. De „Gelria" is het zusterschip van de „Tubamia'dat op 1*' Maart 1916 in den Atlantischen Oceaan werd getorpedeerd. Met de „Orania", de „Flaudria'' en de „Zee- landia" onderhield de „Gelria" jaren gele den den dienst op Zuid-Amerika. In dien tyd vertrokken de schepen uit Amsterdam, namen dan passagiers op te .Southampton en Cherbourg en voeren dan via Vigo, Lis sabon, Las Pajmas, Pernambuco, Ria de Ja neiro, Santos, Montevideo naar Buenos Aires. Met het begin van de depressie in de scheepvaart werd de mooie witte kleur van de „Gelria" veranderd in zwart, daar de lichte tint na elke reis schilderen noodza kelijk maakte. Dit maakte de exploitatie te duur, zoodat het schip een zwart omhulsel kreeg. Tentoonstellingsschip. In 1932 werd de „Gelria" uit de vaart ge nomen en opgglegd. Het duurde tot Januari 1934) voordat dit schip weer van de boeien werd losgemaakt en een reis begon naai Zuid-Amerika. Het was ditmaal echter geen passagiersvaart. De directie van de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd had het schip verhuurd aan een Zuid-Amerilfaansch syn dicaat, dat het schip voor eei\, tentoonstel, lingstocht van Zuid-Amerikaansche produc ten rond den aardbol wilde zenden. De plannen waren grootsch opgezet. De „Gel ria"' zou het volgende traject afleggen: Bue nos Aires, Vereenigde Staten, Europa, dooi de Middellandsche Zee en Suez-kanaal naar Azië, vervolgens naar China, Japan, de oostkust van Noord-Amerika en lan&s de Zuid-Amerikaansche kust via Vurland weer naar Buenos Aires. Men zal zich her inneren, dat deze tocht niet is doorgegaan. Tal van Zuid-Amerikaansche ondernemin gen, die zich by deze vaart hadden geïn teresseerd, werden financieel ernstig getrof fen. Alleen de Lloyd slaagde erin zyn kos ten en huurpenningen in contanten te ont vangen. Groote luxe. De „Gelria" behoorde in zyn tyd tot een van de meest luxueuze passagiersschepen van de wereldvloot. De eetzaal werd in Em- pirestyl gemaakt, terwyl de decoratie zeer kostbaar werd uitgevoerd. In de betreffende prospectussen kan men lezen, dat het pla fond van deze eetzaal, eerste klasse, als het ware een koepel vormde, „waarvan de kleu renpracht met die van een kerkvenster ver geleken kan worden". Het meubilair werd van kostbaar maho niehout gemaakt. De salon, eerste klasse, vertoont eveneens een buitengewone luxe. In Louis XVI-stijl opgetrokken vertoonde deze zaal eveneens een kostbare uitrusting. Hetzelfde kon van de bibliotheek worden gezegd. De rookzaal liet echter weef een geheel ander beeld zien door zijn oua-Hol- landschen Renaissance-styl. De wandbekleo- ding werd hier van licht eikenhout met in gelegd palissanderhout gemaakt. Een spe ciale veranda moest de passagiers in de tro pische zones een aangenaam verblijf bie den. Hier bevond zich een fontein te mid den van bloeiende palmen en andere plan ten. De reddingbooten boden plaats aan 1850 personen; aan de technische uitrusting voor het strijken van deze booten was bijzondere aandacht besteed, "v Eerste lustrum van de Wieringermeer. Fèest \n den eersten Zuiderzeepolder. Op 21 ^Augustus 1936 zal het vijf Jaar geleden zijn dat de Wieringermeer droog viel. De bevolking van Slootdorp en Mid- denmeer, en bedrijfsleiders en pachters verspreid wonend door de Meer, berei den zich voor op eenlge feestelijkheden ter herdenking van genoemd feit. Deze Polderdag zal in Mlddenmeer ge houden worden, gelegen op 30 K.M. van Alkmaar en 60 K.M afstand van Amster dam en over den Afsluitdijk uit Fries land en Groningen al heel gemakkelijk bereikbaar! Het ligt in het voornemen van den Minister van Waterstaat een ge deelte van de feestelijkheden bij te wo nen. Het hoofdnummer van het programma dat des middags om 2 uur begint, zullen zijn de wedstrijden met Caterpillar-trek- kers, waarmede behendigheidsproeven zullen worden gedaan door de ervaren STEMMEN UIT HET BUITENLAND OVER DE POLITIEKE SITUATIE IN ONS LAND. ln het Journal des Debat* bespreekt Hen ry Asselin de politieke situatie in ons lanu, uat, gevangen in de schaduwen van een re- geeringscnsis van ernstig karakter en in een nog alarmeerender economische crisis, een voorbeeld van bewonderenswaardige wysheid heeft gegeven. Hy bespreekt vooris het verloop der crisis en de radiorede van minister Coiyn, die voldoende was om de rust in het publiek en net goud naar de Nederlandsche Bank terug te voeren. Een troebele en onzekere toestand komt zeker 1 ten profyt aan de Nationaal-Sociplisten die J steeds in aantal toenemen en van de com munisten, die levendig agiteeren. De schrij ver gelooft niet dat een socialistisch experi ment naby is, niettegenstaande de socialis- ten hebben verklaard niet te vreezen voor j de verantwoordelijkheid. Asselin bespreekt voorts de tegemoet komende houding jegens de R.-Katho- lieken en spreekt als zyn verwachting uit, dat na de vreedzame werking van de va^> cantie het kabinet zyn oude meerderheid I voorloopig wel terug zal hebben. De komische eZitung bespreekt de nieu we industrieeie politiek van ons land. Het blad begint met er op te wijzen, dat ons land zyn industrie-producten in belangrijns mate uit het buitenland betrekt. Ons land werd groot en rijk door den handel. De te ruggang van den handel, gepaard gaande met het opleggen van schepen, had tot ge volg, dat ons land weinig of niets meer te doen had. De geldmiddelen krompen in, de werkloosheid werd grooter en de toestanu werd beangstigend. Een en ander had ten gevolge, dat in Holland het plan rijpte een eigen industrie op te bouwen. Het plan daartoe is uitgegaan van prof. dr. Gelissen, die de laatste tien ^jaren in verschillende bedrijfstakken als raadgever en leider naar voren kwam. Het gaat er nu om zyn plan in praktijk te brengen, waarbij hy mag rekenen op den steun van het geheele kabi net, terwyl, om hem meer vrijheid van handelen te geven, de afdeeling landbouw aan een ander werd toevertrouwd. Het blad bespreekt voorts verschillende maatregelen die reeds genomen zijn en wyst erop, dat een wet in voorbereiding is, waarbij net oprichten van een nieuwe fabriek aan de toe,stemming van de regeering wordt onder worpen, om tenslotte melding te maken van de overwegingen, die in ons land wor den geopperd, over de vraag of de landen die tot nu toe de industrieproducten lever den de Nederlandsche maatregelen zullen beantwoorden met een verdere inkrimping van den invoer van landbouwartikelen. chauffeurs, die dagelijks de duizenden hectaren nieuwgewonnen land met be hulp van deze machines oogsten. Als schrille tegenstelling zullen er ook de elegante prestaties van de landelijke rui ters uit de oipgeying van de Meer kun nen worden aanschouwd, terwijl er te vens wedstrijden" voor motorrijders en gewone wedkampen vooj de («bevolking op het programma staan. Op den bonten Polderavond zullen de plaatselijke mu- ziek*- en gymnastiekverenigingen zich doen hooren en kunststukken vertoonen, terwijl voorts de medewerking van Jan van Riemsdijk is verkregen Egn vuurwerk zal het besluit zijn van dezen dag, die belangrijk is voor den Jon gen polder, die ook wat zijn feestelijk heden betreft, tracht een waardig stukje Nederland te zijn! Onderhoud met .den Min. van Waterstaat over de brugtollen. De redactie van de Auto Kampioen heeft een onderhoud gehad met den Ml nister van Waterstaat, jhr. ir. Van Lith de Jeude, waarin o.a. ook het vraagstuk van het instellen van tollen op de brug gen over de rlveren ter sprake ls geko men. De Minister deelde mede, dat uit de gehouden verkeerstellingen is gebleken, dat de verkeers-intensiteit aanzienlijk grooter is dan aanvankelijk werd aange- nomep. Uit de verkeerstellingen op de bruggen kon dan ook worden afgeleid dat de opbrengst der tollen belangrijk boven de raming zal komen. Bovendien brachten de tellingen aan het' licht dat het doorgaand verkeer aanzienlijk ls. De Minister zelde, de moeilijkheden voor het verkeer te begrijpen, terwijl men niet lichtvaardig mag denken over de kosten, verbonden aan het innen der tollen. Als er een mogelijkheid wordt gevon den om de bruggen vlug af te bouwen, zonder dat het verkeer door tollen gehan dicapt wordt, dan ls de regeering de eer ste om die met belde handen aan te grlj - pen. N.V. „De' Agrarische Pers". In een vergadjering van aandeelhou ders, Dinsdag j.l. te Meppel gehouden, is opgericht de Naamlooze Vennootschap „De Agrarische Pers". De bedoeling is een drukkerij te stich ten tot exploitatie van een agrarische pers,, waarvan het orgaan „Landbouw en Maatschappij" het hoofdblad zal zijn Wat Nederland op de Leipziger Messe zal tóonen. Me byzondere medewerking van de Kon. Nederlandsche Jaarbeurs, die zelf tot de deelnemers behoort, komt ons land van 25 tot 29 Aujrustus in Leipzig tijdens de Inter nationale Najaars-Messe op zeer belang wekkende wyze voor den dag. Reeds is melding gemaakt van een door de afdeeling Handelsmuseum van de Kon. Vereeniging Koloniaal Instituut verzorgde inzending, die een groote verscheidenheid van producten uit de overzeesche gewesten zal omvatten. Van Nederlandsche officieele zijde wordt deelgenomen door het Crisis- Zuivelbureau ey het Staatsboschbeheer. De K.L.M. en de Nederlandsche Spoorwegen zullen mede aanwezig zyn, terwyl Vreem delingenverkeer de aandacht van buiten- landsche toeristen op mooi Holland zal vesi tigen. Verder zyn echt Nederlandsche in dustrieën toegetreden, zooals de Kon. Delftsch Aardewerkfabriek, „De Porceleyne Fles" en de Kon. Ned. Plateelbakkerij „Zuid-Holland" met haar respectievelijke producten, de Chamotte-Unie met vuurvaste steenen, de N.V. „Vlamovenstraatklinker" en de Steenfabriek „Ouderzorg", de Dak- pannenfabriek „De Valk", de Betonfabriek „De Meteoor", de „Mevriet"-Ma*tschappij met bouwmaterialen en de N.V. Brouwer's Aardewerk. Op gelukkige wyze is de groep zoodanig samengesteld, dat men er zich in den vreemde stellig vyor zal interesseeren. De dan de afdeeling toegevoegde informatie dienst draagt zorg, dat het aan de noodige voorlichting over Nederland, zyn hqndel en nijverheid en zijn koloniën niet zal ontbre- Met ingang van 1 Januari a.s. wordt „opruiming gehouden" onder de postzegels. Ongeldige zegels neemt het post kantoor in ruil. Er bnjKt onaer het groote publiek on- zexerneiu te bestaan met betrekking tot ae vraag: noe lang blijven üe vrijwel tai- ioozen soorten «eaeiiandscne postzegels, ale in aen loop der jaren het nent neo- ben gezien, nun geiaigneid voor frankeer aoeieinden benouden? Een onlangs gepubliceerd communique, dat nierop betrekking had, schijnt de sltuatje in dit opzicht nog niet volkomen auidelijk te hebben gemaakt. üe Telegraaf heeft zich thans te be- voegder plaats ofti inlichtingen geWend. Zienier wat ls medegedeeld: ln net algemeen geldt deze regel, dat postzegels, aie vóo 1924 zijn uitgegeven, op i Januari 1906 hun geldigheid verlie pen, dus uiterlijk op 31 December van dit jaar voor irankeering kunnen worden gebruikt. Hieronder vallen dus b.V. de gewone postzegels der uitgifte van 199»- iWl, de gewone postzegels van 1923, die met opdruk 10 ct. bp 3, 5, 12J en 174 ets en de opdruk iü ets. op 3 ets., dlenstzegels van 1923. De Jubileumuitgaven van 1913 en 1923 blijven^ethtefbnbeperkt geldig. Wat de kindw-flgi weldadighqidszegels van de uitgiften 19241934 betreft, is de situatie als volgt: De zegels dezer uitgiften van de Jaren tot en met 1936 verliezen hun frankeer- waarde op 1 Januari 1936; die van 1931 blijven geldig tot l Jan. 1937, 1932 l Jan. 1938, 1933 1 Jan. 1939, 1934 l Jan. 1940. Ook de z.g. reddingszegels van 1924 zijn slechts geldig tot l Januari 1936, evenals de Koningin Emma-zegela van 1934. De dit Jaar uitgegeven zomerzegels behou den hun frankeerwaarde tot 1 Jan. 1941. De bedoeling van den onlangs genomen maatregel ln zake beperking van den geldigheidsduur van al deze categorieën zegels ls blijkbaar, dat, afgezien van de jubileumzegels en van enkele niet al te lang geleden uitgegeven weldadigheids zegels, na 1 Januari a.s. nog slechts de zegels van de z.g loopende uitgifte gel dig zullen zijn. Hetgeen ungetwijfeld tot een overzichtelijker situatie zal lelden dan de thans bestaande. Mochten bezitters van postzegels, die hun frankeergeldigheid verliezen, niet ln de gelegenheid zijn, deze voorraden vóór den gestelden termijn op te gebruiken, dan kunnen zij die zegels op het post kantoor inruilen voor zegels voor de gel dige uitgifte. Hetzelfde geldt voor brief kaarten. postbladen e d. waarop het zegel is gedrukt. Een en ander overeenkomstig het Koninklijk Besluit van 8 Mel J.l., te vinden in staatsblad no. 239; natuurlijk verstrekken "ook de postkantoren alle verder gewenschte inlichtingen. Nederlandsch geschenk voor den Volkonbond. Het geschenk van de Nederlandsche Regeering aan den Volkenbond, bestaan de uit de betimmering en de meubels van het werkvertrek van den secretaris-gene raal in het nieuwe Volkenbondsgebouw te Genève, een en ander volgens ontwerp van den architect M J Luthmann te 's-Gravenhage, nadert thans zijn vol tooiing. De betimmering der wanden enz. is voor een goed deel reeds ter plaatse ge steld. Alvorens de meubels worden afge zonden, zijn deze te bezichtifeen in de showrooms van den Kon. Ned Meubel fabriek H. P. Mutters en Z„ Piet Hein- plein 5 te 's-Gravenhage, welke firma de uitvoering in handen heeft. De tentoonstelling is kosteloos toegan kelijk van 10—17 uur en duurt van 19 tot en met 22 Augustus. Jhr. W. H. van Loon. t Bekend financier in de hoofdstad. Gisteren is te Amsterdam in den ouder dom van bijna 80 jaar overleden Jhr. W. H. van Loon, lid van de bankiersfirma van Loon en Co. De overledene heeft gedurende vele jaren zijn stempel gedrukt op de finan-' cleele gebeurtenissen van ons land en de hoofdstad. Op de effectenbeurs was hij dan ook een man van Invloed. Jaren lang ls hij lid geweest van het bestuur van de Vereen, voor den Effectenhandel Voorts was hij bestuurslid van de Asso ciatie Cassa, commissaris van de Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden en van de Maatschappij voor Gemeentelijk Cre- diet. De begrafenis zal plaats hebben Dins dag a.s. om half één op de nieuwe Oos terbegraafplaats. NIEUW NATUURRESERVAAT: Stichting natuurmonument „De Beer" in het leven geroepen. Men schryft aan het D.: Door het graven van den Nieuwen Water- weg in de tweede helft van de vorige eeuw werd net Zuidelyk uiteinde der dymenreeks van het vaste land van Zuid-Holland afge sneden en door afdamming van het Senear verbonden met het eiland Rozenburg. '1 engevolge van de zeer geïsoleerde lig, ging aan de ove^rzyde van den Nieuwen waterweg bij Hoek van Holland kon de natuur ongestoord haar gang gaan en ont wikkelde zich op het westelyk gedeelte een natuurmonument van de allereerste orde, in het bijzonder uitmuntend door de ryk ge varieerde vogel bevolking. Het Oostelyk ge deelte werd» in cultuur gebracht. De terreinen, een oppervlakte beslaand van ongeveer 1000 hectaren, behooren tot de Staatslandbouwdomeinen en waren tot voor kort in zyn geheel verpacht. Door aa menwerking van overheid en particulier initiatief, wordt eerstgenoemd gebied thans als natuurreservaat oeschermd en in stand gehouden. De minister van oecononnsche zaken heeft knit geleden ae oprichting bevordera van een stichting, genaamd „Natuurmonu ment de Beer" welke stienfong zich ten doel stelt, de belangen van het natuurresr- vaat te behartigen door het voeren over de terreinen, het regelen van het bezoek en het verrichten van wetenschappelijke onder zoekingen. In het bestuur der stichting werden door den minister benoemd tot lid tevens voor zitter: ir. J. G. Heymeyer, rentmeeseto det domeinen te Klundert; tot leden: J. Bakker, referendaris bij het departement vdn finan ciën te 's-Gravenhage; J. Dryver, secretaris der Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van vogels; A. Koudijs, referendaris bij het departement van oeconomische za ken, te 's-Gravenhage; W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, jagermees- ter van de Koningin .voor Zuid-Holland te Voorschoten; dr. J. A. van Steyn, inspecteur van het staatsboschbeheer te Zeist; mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter der vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, te Amsterdam. Dezer dagen werd te 's-<3ravenhage het bestuur der Stichting geïnstalleerd door ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw en heeft de overdracht van het beheer plaats gqhad. De stichting is gevestigd ten kantore van den, rentmeester der domeinen te Klundert (N.-Br.). De tournée van den burgemeester van Albury. Donderdagmorgen ls de burgemeester van Albury, die via Ommen op weg was naar Boekelo, een verkeerden weg inge slagen, zoodat hij in Hoogeveen uitkwam. De burgemeester was wederom verge zeld van zijn echtgenoote en mej. Lun- singh Tonckens. Nadat de chauffeur zich ten gemeentehuize van den juisten weg op de hoogte had laten stellen, vertrok het gezelschap, ditmaal ln de goede rich ting, zoodat men te kwart voor één bij Bad Boekelo arriveerde. Hier werden de Australische gasten verwelkomd door den bedrijfsleider, den heer Kuiper. De burgemeester werd hier op zijn verzoek langs het golf bad ^geleidt waarvoor hij zich zeer bleek te Interes seeren. Na een oponthoud van circa twee uren vertrok het gezelschap ln de rich ting Lochem Ook daar werd een oogenblik vertoefd. Na door den burgemeester van Lochem, den heer Van Luttervelt, welkom te zijn geheeten. werden door Lochemsche boe- rendansers o»a -Geldersche dansen ver toond, die zeer ln den smaak vielen. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan den antlqulteitenhandel van den heer Nijstad, die burgemeester Waugh een plaat aanbood, voorstellende het beleg van Lochem door de Spanjaarden, om streeks 1600. 1 Onder hoera-geroep van vele belang stellenden vertrokken de gasten hierop voor hun bezoek aan Arnhem, waar de heer Waugh en zijn echtgenoote vanwege het gemeentebestuur en V.V.V. een fees telijke ontvangst is bereid. Op het ver lichte Sonsbeek was des avonds een ont zaggelijke menigte bijeen. Albury's burgemeester op bezoek bij den burgemeester van Amsterdam. Burgemeester Waugh bood zijn ambtgenoot een fraaie plaquette aan. Gistermiddag te kwart over drie heeft Albury's burgemeester, de heer Waugh en zijn vrouw, ln gezelschap van leden van het Albury Comité en de heeren Plesman en Slotboom van de K.L.M., een bezoek gebracht aan den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Bij dit bezoek bood de Australische burgemees ter aan zijn ambtgenoot een fraai beeld aan. Het beeld bestaat uit een marmeren voetstuk, waarop een leeuw en een vrou wenfiguur van brons. Op het voetstuk is een plaquette aangebracht, waarop de landing van de Uiver op het terrelft in de nabijheid van Albury staat afgebeeld. Aan dit bezoek bij den Burgemeester ls een lunch voorafgegaan ln „Excelsior", waar door het Albury Comité aan Burge meester Waugh een zilveren Uiver ls aan geboden. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 16 Augustus Hoogste stand 767.5 te Parijs. Laagste stand 755.8 te Memel. Verwachting: Zwakke tot matige wes telijke tot zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt,waarschijnlijk droog weer, Iets warmer. "GEMENGDE BERICHTEN. Rumor en humor in autobus... Douane beam Dte als „blinde passagier". Deze week stopte een lange „Pullmann- car voor den gesloten tolboom aan de grens weaeriana—Duitschland bij Beek. ten uer aouanebeambten opende hes porder en neesch zich in den wagen. Twee passagiers haaden zich aan zijn vragen en onderzoekingen ln alle leid- zaamheid onderworpen en, eenigszins verstyld van den langen rit, meenden zy de gelegenheid waar te nemen om zich een oogenblik te verpoozen. Zij verlieten daarom de bus. Op hetzelfde oogenblik ging de tolboom omhoog, om een auto voor Duitschland door te laten. De be stuurder van de „Pullmann-car" hoorde het dichtklappen van het portier, zag den afsluitboom omhoog gaan en zette op netzelide oogenblik den wagen in be weging. Consternatie in en buiten den wagen! De douanebeambte poogde door luid geroep de aandacht van den man in den „tractor" te trekken. De passagiers kregen een lachbui. De bel, waarmede de aanhangwagen met den „tractor" was verbonden, bleek delect. Toen men in koor begon te schreeuwen en tegen de ruiten trommelen, was de wagen al zoo op gang, dat de bestuurder door het ge raas van den motor niets meer hoorde. In een bocht van den weg zag men, onder net schijnsel der lantaarns, die bij het douanekantoor staan, twee heftig gesticuleerde gestalten. Het waren de vergeten passagiers, die gedwongen wa ren naar Beek .te wandelen. Daarna be klom de wagen zuchtend de Beeksche heuvelen. De douane-beambte had zich in zijn lot geschikt en moest tegen zijn wil de reis tot Nijmegen voortzet ten. Er kwam redding in den vorm van een verkeersstopping. De chauffeur minderde vaart en toen de wagen met een siax- kengangetje vooryit kroop, begon het ge meenschappelijk geroep en .geklop op nieuw, thans met succes. De man in den tractor keek om, zag de heftige beweging in zijp wagen, stopte en snelde naar het portier. Toen hij dit opende schoot hem een brleschende gestalte voorbij, de dou anebeambte, die, achtervolgd door luid gelach der reizigers, in' de richting van de grens verdween. (Handelsblad). Gecompliceerde autobotsing bij Roosendaal. Gistermiddag heeit op den Wouwscne- weg te Roosendaal een gecompllseerde autobotsing plaats gehad, waarbij twee personen werden gewond, waarvan één ernstig. Een personenauto uit de richting Hoe- dekenskerke kwam ter hoogte van „Oud Anker" ln botsing met een auto, welke uit dé tegengestelde richting naderde, waarnal hij tegen een stilstaanden auto reed en vervolgens ln een sloot terecht kwam. De drie inzittenden waren spoedig op het droeg. Mej. Steenbakker was er het ernstigst aan toe. Zij had een dubbele bekkenbreuk bekomen en werd naar het R.K. ziekenhuis „Charitas" te Roosendaal overgebracht. Haar broer was er minder ernstig aan toe en had slechts snijwon- den opgeloopen. De chauffeur, de heer Poortvlied, bleef ongedeerd. Alle drie in zittenden waren afkomstig uit Hoede- kenskerke. De politie heeft de zwaar gehavende auto, die eenigen tijd later op het droge was gebracht, in beslag genomen. Ook de stilstaande auto was ernstig beschadigd, terwijl de derde auto slechts lichte averij opliep. Wielrijder met twee kinderen van een brug gestort en ernstig gewond. Gistermorgen reed de heer Chr. Groote te Hoogeveen met twee zijner kinderen achter op zijn rijwiel langs het Omka- naal. Toen hij aan het einde het brugje over het Oude Opgaande, nabij de wo ning van zijn vader moest oversteken, begon hij te slingeren. Plotseling greep hij zich vast aan de leuning van de brug, waarna hij met de kinderen, de leuning en de fiets naar beneden In een daar liggende schuit viel. De kinderen bekwamen geen letsel; G. evenwel liep een ernstige hersenschud ding op en werd bij zijn ouders binnen- gedragen, HIJ mag niet vervoerd worden, toestand is hoogst zorgwekkerid. Motorrijder door trein gegrepen. Ongeluk op een onbewaakten overweg. Op den onbewaaktéh overweg ter hoog- van het landgoed „Dennenroode" te ®n 18 gisterenmiddag omstreeks half zes de 65-jarige A. Oostlndie uit Hooge- en* d*e Per motor den overweg wilde Ipd! door een ult de rIchtln8 Bei- gedoodmen<len treln gegrepen en'°P slag aa^!irm0ed wordt' dafc slachtoffer zijn ndaeht 'had gevestigd op een uit de rt„lÜ»naderenden trein ult Assen en zoo- ,nde de trein uit de richting Bellen niet heeft zien aankomen. man' dle gehuwd is en vader van kpnh rf°t gezln' was onlangs ult het zle- hft u .te Amersfoort ontslagen, waar werd verpleegd, tengevolge van een wn« «0nf1Ök dat hem b« Harderwijk was overkomen. marktberichten Commissienoteeriijg Leeuwarden sphaCwn?missienoteering voor Nederls Wr K Q 1 18 heden va®tgesteld op 4< STADSNIEUWS. De Nederland- 46 ct. Dp nJl)eenscbe 'boternoteering. 185 enache boterprijs bedroeg heden 00 kronen, is 0.61 per K.G. GOUDA, 16 Aug. 1935. Samenstelling v»« het college van B. en W. van Gouaa op breeae basis. De Boe. Dem.-raadslractie van den Ge meenteraad, wence zien op grond van naar zetelaantal in aen nieuwen Raaa (8 van ae zij op net standpunt nad ge steld dat ln liet nieuwe college van Bur gemeester en Wethouders twee Soclaai- Democraten moesten zitting nemen heelt nadat de overige raadsgroepen te kennen nadden gegeven zien daarmede niet te kunnen vereenigen, naar standpunt ge wijzigd en zien accoord verklaard met de andere groepen tot samenstelling van het college op zoo breed mogelijke basis n.l.: 1 S.D., 1 R.K., l Prot. Christ, en l Lib. Het college bestaat thans ult '2 R.K, l Prot. Christ, en 1 Lib. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat als wethouder der S.D.A.P.- fractie wordt aangewezen de heer W. Sanders, oud-wethouder van onderwijs. Teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. Vermey. Op Nieuw Elk en Duinen te 's-Graven hage werd gisteren het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Vermey, die tot 1924 gedurende 47 jaren onze gemeen te gediend heeft, laatstelijk als commies ten kantore van den gemeente-ontvan ger en secretaris van het gemeente-pen sioenfonds, ter aarde besteld. De oudste zoon van den overledene schetste zijn vader als iemand van wien pot lijfspreuk mocht gelden „onkreukbaarheid en trouw" in ambt en gezin. Verschillende gemeente-onvangers heeft de heer Ver mey zien komen en gaan, mannen als: Smits, Lotsy, Cos en Kroon, van wie de heer Cos nog in leven is en de begrafe nisplechtigheid bijwoonde. Telefoondistrict Rotterdam. Uit Rotterdam wordt aan de Telegraaf gemeld: In verband met de vorming van het tele foondistrict Rotterdam op 1 Augustus j.i. wordt medegedeeld, dat het bureau daar van is gevestigd in het P.T.T.-gebouw aan den Coolsingel, ingang Raadhuisstraat, Rotterdam (telefoonnummer 26505). Tot dit district behooren voor zoover den telefoöndienst betreft de kantoren: Uriel]», Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Hellevoet- sluis, Maassluis, Midóelharnis, Noder Har- dinxveld, Oud-Beierland, Rotterdam (Ryks- telefoon), Schiedam, Schoonhoven, Slie- drecht, Vlaardingen, Waddinxveen 3n Wer kendam met hun ressort. Alle correspondentie, enz. welke met be trekking tot den telefoondienst op deze kantoren voorheen werd gericht aan den hoofdingenieur der T. en T. te 's-Grav.m- hage, den inspecteur der P.T.T. te 's-Gra venhage of den directeur van het T. en T. kantoor te Rotterdam, behoort voortaan ge zonden te worden aan het hoofd van het telefoondistrict te Rotterdam- De commissie voor ontwikkeling en ont spanning voor ProtestajStsche werkloozen, organiseerde een boottocht, aan welkèn door een flink aantal werkloozen met hun huis- genooten werd deelgenomen. De reis ging naar Rotterdam, daar werd door de havens gestoomd en een bezoek aan de Diergaarde gebracht. Zeer voldaan keerde het gezel schap in den namiddag met de Burgemees ter Gaarlandt, waarmede de tocht werd ge maakt, naar Gouda terug. Het was een pret tige dag, waarvoor de werkloozen de com missie zeer erkentelijk tyn. In Rotterdam leidde de verkeerspolitie het gezelschap vei lig door de stad. Examen maatschoenmaker. De heer Joh. Alberts staagde te 's-Gra venhage voor het onder Rykstoezicht gehou den examen voor maatschoenmaker diplo ma B. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken strafzaken 14 Augustus. Veroordeeld werden wegens overtredihg van: Art. 17 Visscherywet: C. B. te Rotterdam 2.— subs. 1 w. t.; J. D. v. d. St. te Rot terdam 3.— subs. 1 d. h.; A. G. te Rotter dam, I. K. te Zoetermeer en C. v. B. te Rot terdam, ieder 1.50 subs. 1 d. h. Art. 9 M. en R.wet: N. L. te Gouda 2. subs. 1 w. t.; T. P. van L. te Gouda 15. subs. 3 d. h.; A. S. te Boskoop 2 x 3.— subs. 2 x 1 d. h. Art. 22 M. en R.wet: H. J. W. te Gouda 10.subs. 2 d. h. Art. 3 M. en R.Regl.: DVB. te Haastrech'. 3.subs. 1 d. h. Art. 6 M. en R.Regl.: J. R. V. te Vooi- burg 10.subs. 2 d. h. Art. 42 M. en R.Regl.: J. de B. te Rot terdam 6,— subs. 2 d. h.; A. Z. te Schoon hoven 3.subs. 1 d._h. Art. 431 W. van Strafrecht: C. R. tc Nieuwerkerk a. d. IJssel 3.subs. 1 d. h. Art. 68 Arbeidswet: F. T. te Moordrecht f 15.subs. 3 d. h. Art. 11 M. en R.Regl.: J. F. J. V. te 's-Gravenhage 3.subs. 1 d. h.; L. S. te Rotterdam 5.— subs. 1 d. h.; G. R. en C. M.' H. te Rotterdam, ieder 1.50 su'bs 1 d. h.; J. van K. te Rotterdam 2.50 subs Art. 79 Alg. Pol. Verord. Gouda: C. v. R. en A. H. van H. te Rotterdam, ieder 1.50 subs. 1 d. h.; W. G. te Gouda 2.50^ subs. 1 Art. 142 Alg. Pol. Verord. Gouda: F. v. d. V. te Gouda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 23 Arbeidswet: F. W. S. te Zeven huizen 1.— subs. 1 d. h. Art. 21 M. en R.Regl.: A. M. te Rotter dam 3.— subs.'l d. h. Art. 35 Alg. Pol. Verord. Nieuwerkerk a. d. Ltasei: W. F. H. te Rotterdam 3.- subs. 1 d. h. Art. 165a Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: A. L. en C. G. D. te Waddinxveen, ieder 1.50 subs. 1 d. h. Art. 14 M. en R.R.: H. v. d. B. te Hilver sum 40.subs. 8 d. h. Art. 59 M. en R.Regl.: J. S. te Waddinx veen 1.50 subs. 1 d. h.; G. A. H. te Stol wijk 3.subs. 1 d. h. Art. 10 Alg. Pol. Verord. Reeuwyk: J. L. te Gouda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 27 M. en R.wet: D. J. van E. te Scherpenzeel 2.subs. 1 d. h. Art. 68 Arbeidswet 2e herhaling: R. M. te Hoenkoop 40.subs. 8 d. h. Art. 424 W. van S.: J. J. te Gouda 4. subs. 1 d. h. Art. 453 W. van S.: F. van B. te Gouda 5 d. h.; C. V. te Gouderak 6.subs. 2 d. h. Art. 58 M. en R.Regl.: T. v. d. H. te Stolwijk 1.subs. 1 d. h. Art. 78 Alg. Pol. Verord. Moercapelle A. den A. te Rotterdam 2.subs. 1 (j. li- Art. lOlf Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: A. G. S. te Zotermeer en D. G. N. te Gouda ieder 5.— subs. 2 d. h. Art. 1/4 Rijnvaart Politie-Regl.: W. L. te Middelburg 3)subs. 1 d. h. Agenda. 18 Aug. Toeristenclub T.O P. Vertrek 7 u. vanaf Stadhuis naar Wassenaar. 16—19 Aug. Schouwburgbioscoop: Verlief de Modekoning. 16r—22 Aug. Thalia-Theater: De Liefdes diplomaat. De geheimzinnige. 1619 Aug. RéunlebioscoopDirigible en White Eagle in „De beschermer der Indianen". UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Leeraarsbunoeming Rijkstuinbouwschool. Bij beschikking var, den minister van Economische Zaken is met ingang van 1 October benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop Ir. E. E. Harmsen aldaar, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. MOORDRECHT. Raadsvergadering. De Raad kwam in een voltallige zitting byeen. Een verzoek om ontheffing var. schoolgeld door den heer W. Verhoeff werd afgewezen, wegens te late indiening. Bij de vaststelling van het kohier van de oninbare en nog te verhalen posten, werden nogal eenige op: en aanmerkingen gemaakt. Het reglement van het Burgerlijk Armbestuur wordt aangevuld met eenige door Ged. Sta ten bevolen formaliteiten. Het voorstel, in zake wijziging werkzaamheden en jaarwed den van het personeel der gemeentebedrij ven en vaststelling der pensioensgrondsla gen werd na eenige discussie aangenomen. Aangeboden werden daariia de rekeningen electrisch bedrijf afd. 1 ontvangsten 16.700, uitgaven f -14.393.39, batig saldo f 2307.01. Afd. 2 tapitaaMnlcomsten 10.197.17, uitgaven 9J17.29, batig saldo 679,88. Drinkwaterbedrijf afd.' 1, ontvang sten 10.223.24, uitgaven 8938.78, batig saldo 1284.46. Afd. 2 kapitaalsinkomsten 6103.53, uitgaven 7970.72, nadeelig sal do 1867.19. Burg. Armbestuur in ontvang sten en uitgaven 40.705.72. Gem.rekening gewone dienst, ontvangsten 140.931.74, uitgaven 136.124.28, batig saldo 4807.46. Kapitaalsinkomsten 9803.78, uitgaven 11.086.78, nadeelig saldo 1283. Overeen komstig het advies der commissie met het nazien belast, worden deze rekeningen voor loopig aldus vastgesteld. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een onder wijzeres aan de openbare lagere school. De voordracht vermeldde: 1. G. W. Dijker, Rot terdam; 2. M. Brantjes, Rotterdam; 3. A. J. Scheigrond, Gouda. Na gehouden stemming werd mej. G. W. Dijkers gekozen. Op des- beti^ffende vragen deelde de voorzitter mede, dat voor het werk aan het leggen van de waterleidingbuizen in den Zuidplaspolder nog enkele goedkeuringen noodig waren al vorens de aanbesteding kan plaats vinden. Tot slot sprak de voorzitter tob het schei dende raadslid den heer Timmermans, eeni ge woorden van dank, waarna de vergade ring op de gebruikelijke wyze werd geslo ten. WADDINXVEEN. Gevonden en verloren voorwerpen. Verloren: een mantel van een mantelpak, Garage Marie, Gouwe 79, Gouda; een por- temonnaie met inhoud door Gelderman, Heneg.weg 44. Gevonden: een rijwièlbelastingplaatje, te bevragen gemeentehuis; een auto-plaid bij Brouwer, Kleifeade 39; een contact-sleutel by R. de Haan, Burg. Trooststr.; een rij- wielbelastingplaatje in portemonnaie met patentsluiting bij idem; een vischnet bij Slob, Zuidkade 67. Loop der bevolking. Vertrokken: J. van den Akker naar Op- sterland; M. Verzijden naar Rijnsburg; T. E. Hofman-Palsgraaf naar Delft; J. K. van Vliet naar 's-Gravenhage; W. L. v. d. Wulp naar Gorssel; D. Smit naar Hilversum; N. Tuk c.s. naar 's-Gravendeel; H. L. v. d. Berge naar Moercapelle; J. Verzaal naar Woubrugge; C. Blokland naar Zevenhuizen; A. A. Lourier naar Monster; M. de Rooy naar Utrecht; J. J. Heijnsdyk naar Zwam- merdam; D. Stoffer naar Huis ter Heide; B. de Haan naar Nieuw-Lekkerland; J. Veï- heul naar Boskoop; Wed. A. T. de Jong-de Bruijn naar Boskoop; S. J. Kelder c.s. naar Gouda. - Gevestigd: Wed. H. van Vliet-Verweij uit Maarssen; H. J. Boekamp uit Gouda; K. van den Berge uit Moercapelle; J. de Wit uit Voorburg; M. A. van Beek geb. Verschut uit Gouda; M. A. Melkert uit «VoorburgJ. Steenbergen uit Bodegraven; H. J. Boter- man c.s. uit Stompwyk; N. van Dam c.s. uit Reeuwijk; P. van der Weg uit Vreeland; C. Rapis uit Gouda. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: V.A.R.A. 5.Voor de kinderen; 5.30 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn; 6.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis; 7,Dr. P. de Graaf „De misdaad en haar bestrijding in de Sovjet-Unie"; 7.20 „De Roodborstjes" en „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher; 7.50 Berichten, S.O.S.-berichten V.P.R.O. 8.— Ds. G. Westmijae: Ik ben niet ongodsdienstig, maar ik ben de Kerk ont wend. A.V.R.O. 8.30 Uit het Kurhaus, Sche- teningen: Residentie-orkest o.l.v. C. Schu- richt, m.m.v. A. Poth (viool) en Marion An derson (alt). V.P.R.O. 9.15 Dr. G. Knuttel: Rembrandt en Vermeer; 10.15 De Hr. Agt- maal: Kinderen varen naar Noorwegen; 11.Jazzconcert (gr.pl.); 11.3012 Gra in of oon. Huizen: N.C.R.V. 5.Haagsch Piano kwintet; *6.15 Gram.pl.; 6.30 Causerie A. J. Herwig; 7.Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Reportage; 7.30 Literaire causerie kt. Spaans; 8. Berichten; 8.05 Uit den Die rentuin, den Haag: Kon. Mil. Kapel o.l.v. Kapt. C., h., Walther Boer; 9.Causerie S. M. v. d. Galiën; 9.30 Vervolg concert; 10.10 Berichten; 10.1511.30 Gramofoon. LUCHTVAART. Nieuw vliegtuig. Kegenmatige dienst over den Atlan tischen Oceaan in het zicht? De Imperial Airways hebben by wyze van proef een vliegtuig besteld van een nieuw type, dat speciaal ontworpen is ter ovea- winning van het probleem van het van den grond loskomen met een zware lading. Wanneer de proefnemingen, die voor het midden van het volgende jaar genomen zul len worden, succes opleveren, zal een om wenteling teweeg gebracht worden in het vliegen op langen afstand, hetgeen de mo gelijkheid van een regelmatige» dienst over den Atlantischen Oceaan meer naby zal brengen. Het toestel is ontworpen door majoor R. E. Maye, adviseerend ingenieur by de Im perial Airways. Het zal een viermotorige vliegboot worden, met op zijn vleugels een viermotorig watervliegtuig gemonteerd. De acht motoren van dit dubbele toestel zullen dan de geheele lading optrekken. Whnneer de vereischte hoogte en snelheid verkregen zal zyn, zal het op de vliegboot gemonteer de watervliegtuig losgelaten worden en op eigen kracht verder vliegen, terwyl het dragende toestel, de vliegboot, naar het punt van uitgang zal tèrugkeeren. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Opstand in AJbanië. ATHENE, 16 Aug. In Athene is in hot district Tieri een opstRnd^egen den koning uitgebroken. r"> De opstandelingen zyn in de richting Triana opgemarcheerd. Daar is het tot een botsing met de regeeringstroepen gekomen. ÜÜj-dit-gÊvecht zyn de commandant der re geeringstroepen, Dejanl Aradas en gene raal Ghilordi gevallen. Aan beide zyden zyn 60 dooden gevallen. Wie als overwinnaars uiê> den stryd zyn gekomen, is niet bekend. De opstandelingenleider Sjefkes Verlazzi, die indertyd zyn dochter aan den Koning wilde uithuwelijken, is eenige jaren geleden naar Elfassan gevlucht. Hy is een doodt, vyand van Achmed Zoghoe. De Driemogendhedenconferentie aangevangen. PARIJS, 16 Aug. Om half elf is aan het Dep. van Buitenl. Zaken aan den Quai d'Orsay de Driemogendhedenconferentie bijeengekomen. Laval, Eden en Baron Aloisi beraadsla gen afzonderlijk zonder de deskundigen, die in een zy vertrek byeen zyn. By het noenmaal dat aan den Quai d'Or say gegeven wordt, zullen de vertegenwoor digers der mogendheden bijeenkomen mee de experts. I Of hedenmiddag wederom zitting zai den gehouden, is nog niet bepaakl WIELRENNEN. Wielerbaan Gouda. 2e avond der Zesdaagsche. Het geheele veld is weer compleet, dus Jan Verschoor, weer hersteld van zyn val, was ook van de party en direct by den aan vang verrast v. d. Leur met een geweldige demarage het veld en weet met zyn koppel- genoot v. d. Wiel na ee* geweldige jacht een ronde te nemen, en zich hierdoor in het bezit te stellen van de uitgeloofde premie van 5.doch het veld zet door en na een jacht van 50 ronden heeft het geheele peleton de ronde weer teruggewonnen, zoo dat v. d. Leur-v. d. Wiel op 2 ronden ach terstand blyven staan. Na 166 ronden neemt Tilieu het initiatief om een uitlooppoging te wagen en goed afgelost door Vermeer slaagt dit koppel na hardnekkigen stryd erin hun verliesronde terug te nemen en staan dus alleen nog in punten achter. Voor waar een mooie prestatie bij dit zeer sterke veld. Wanneer 194 ronden gereden zijn ont staat een nieuwe jacht, waarvan Peek-Ver schoor het slachtoffer worden en een ronde verlies te boeken krijgen na 10 ronden jagen van Bakker, Althuisen en Cattel. Dan demareert Vermeer en by het aflossen als hy naar boven gaat passeert Biesheuvel die met zijn schouder Vermeer even raakt waardoor deze komt te vallen. Het loopt echter goed af. 'Dan geeft v. d. Wiel op, wiens been ge blesseerd is, zoodat v. d. Leur geneutrali seerd wordt en alleen blijft rijden en zoo waar nog 2 premies in de wacht weet te slepen. Het eerste uur werd 41 K.M. 6500 meter afgelegd. Ook thans wordt door èèn sportvriend, die 'zich Mozes noemt, een premie van 5. i uitgeloofd voor het koppel dat een ronde uitloopt en 2.50 voor de winnaar van hec derde kLassempntH, De 5.werden dezen avond niet verdiend, doch de 2.50 wist Bakker te winnen. En steeds weer nieuwe demarages.-dan is het Althüisen, dan weer Tilieu, doch de krachtsverhouding is van dien aard, dat geen van de koppels kans krijgt weg te komen. Er zijn drie dominee- 'rende koppels Cattel-Biesheuvel, Bakker- Gommers en Schönermarck-v. Amsterdam. Wie zal de sterkste zijn? Het is nog een open vraag. De stand na de tweede avond is 1. Bakker-Gommers 27 p.; 2. Schönermarck- v. Amsterdam 26 p.; 3. Biesheuvel-Cattei 18 p.; 4. Tilieu-Vermeer 6 p.; 5. Hosmus- Althuisen 6 p.; 6. op 1 ronde Peek-Ver- schoor 1 p.; 7. v. d. Leur alleen. Afgelegd zyn in totaal 159 K.M. 659 M. VOETBAL. Programma voor a.s. Zondag. Zondagmiddag 18 Augustus: 1.303.30 uur: Olympla 3—U.V.V. 3. 3.30—5.30 uur: Olympia 2—U.V.V. 2. Zondag 25 Augustus zal van 10—4 uur op het Olympia-terrein het Junlortour- nooi der Nederlandsche Corinthians ge houden worden. De deelnemende vereenl- gingen zullen ndder worden medegedeeld. Smokkelaar doodgeschoten. KERKRADE, 16 Aug. in de buurt van Herzogenrath by Kerkrawe w erd in den afgeloopen nacht een smokkelaar, die met koffie over de Belgische grens kwam, door ambtenaren doorgeschoten. Zyn kame raad kon ontvluchten. Het nog onbekende slachtoffer is onge veer 25 jaar oud. HET LIJK VAN DEN BRITSCHEN JOURNALIST JONES GEVONDEN. PEKING, 16 Aug. Nadr wordt vernomen is de Britsche journalist Jones, die 14 dagen geleden door bandieten werd ge vangen genomen, gedood. Nader wordt gemeld dat het lijk van Jones bij Pao Tsjang is gevonden door de troepen welke de bandieten achter volgden. Het lichaam was door 3 kogels doorboord. Vermoedelijk is Jones op 12 Aug. J.l. 1 WISSELKOERSEN. 15 Aug. 16 Aug. Officieel. Londen 7.34% 7.33 Berlyn 59.64 59.47% Parys 9.79 9.77% Brussel 24.95 24.91 Zwitserland 48.60 48.62 Kopenhagen 32.80 32j76 Stockholm 37.85 37.80 Oslo 36.70 36.85 New-York 1.47% 1.47% Niet-o#fieieel. Praag 6.15 6.15 Madrid 20.27% 20.21 Italië 12.15 12.15 j Prolongatie 4%%. Beursoverzioht. I De ontspanning op de wisselmarkt zet te heden voort. De koers voor het Pond daalde tot 7.332, die van de Fransche franc tot 9.781, terwijl de doll&r zich handhaafde op het peil van den vorlgen dag. De geldmarkt daarentegen bleef krap, de koersen waren op ongeveer hetzelfde peil van gisteren. In aansluiting hiervan was de stemming voor Ned. beleggings waarden gedrukt, de eerstë koersen der 4 pet obi. Ned. en Ned.-Indië lagen onge veer op het hoogste peil van gisteren, doch in het verloop brokkelde de notee ring af en het slot kwam lager dan dat van gisteren; oude schuld bood weer stand, terwijl Gemeentelingen verdeelde koersverdeeling te zien gaven. J Op de aandeelenmarkt oefende de flaqwe stemming van de buitenlandsche valuta eenigen druk uit, welke werd ver sterkt door de ongeanimeerde houding van Wallstreet gisteren. De handel was stil; het gebrek aan ondernemingslust werkte koersdaling in de hand. Van de Industrieeie fondsen stonden* i Philips aand. aan eenig aanbod bloot, j Rubbers waren stil, doch over 't alge meen waren de koersen vrijwel onveran derd, A'dam Rubber trokken zelfs nog j een fractie aan. j Scheepvaarten -waren stil, Ned. Scheep vaart Unie «alden ongeveer 1 pet., waar na eenig.herstel plaats vond. Amerikaan- sche fondsen waren in navolging van Wallstreet overwegend aangeboden zwakker DuRSche obligatlën waren on- regelmatigytloch met qnbeteekende koers verschillei ADVERTENTIëN. VOOR HEDEN SPECIAAL AANBEVOLEN: Leverkaae 20 ct. per ons Pekelvleesch 22 Kalfsgehakt 16 Smeerleverworst 14 Kalfscroquetten 12' j ct. per stuk Huzarensalade 30 ct. per portie A. J. OPSTELTEN Teleph. 3082 Gevestigd 1905.

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 2