ZIIP circ Appeifhp N EXTRA GESCHENK BIJ Drinkt gezondheid! Drinkt VOOR F. 20.- ZILVER GOUDSCHE COURANT VRIJDAG 16IAUG. 1935 - TWEEDE BLAD 2 NOVEMBER 1935 Wormen „Fermitan" VERHUIZINGEN EN EXPEDITIE. EIGEN AUTODIENST L. N. POLDERVAART. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING W. F. J. MILATZ Schortenstoffen L O E V Een Weekend Reis naar Brussel met bezoek aan de Wereldtentoonstelling: met Reisbureau Lissone Lindeman N.V. Zeep een doêve eeuw aan due Spits "Hoa kunt XL de/zA pKitna &ud&anddaeken khijxpm? POPULAIRE GESCHENKEN IN GERO-ZILVER Vindt gü voldoening in uw werkkring? Hoe de muur geslecht werd. Toekomstdroom. Gebreid badpakje voor baby DEZE AANBIEDING GELDT TOT DE ENIGE NEDERLANDSE HUISHOUDZEEP MET I 10.000.- ZUIVERHEIDSWAARBORG S zooals spoel-, made en maag- wormen, zoowel by volwassenen als bii kinderen verdrijft men zeker en snel met de beroemde Wormpoeders van Jacoba Maria Wortelboer. 85 cent per doos lp Apothekers en Drogisten. Volle Garantie. Brandvrije Bergplaatsen Lage Prijzen. op LEIDEN en HAARLEM en IJMUIDEN over Bodegraven, Alfen, Koudekerk, Zoeterwoude, Leiden, Oegstge^t, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede, Haarlem, IJmuiden. GOEDEREN WORDEN AFGEHAALD. Beleefd aanbevelend, TURFMARKT 1 TELEF. 2534 GOUDA. EEN MENSCHENLEEFTIJD GARANTIE Zuiver - gezond - alcoholvrij MIJ. „DE BETUWE" TIEL. Inlichtingen^aaden, Tarieven en Voorwaarden en inlich tingen omtrent het FONDS VOOR LIJKVERBRANDING op schriftelijke aanvrage kosteloos verkrijgbaar by de afü.-secretaresse, GOUWE 73, Gouda. Arts voor Orthopaedie Rotterdam, Mauritswdg 44, «fwezio tot 2 SEPTEMBER. 'n KEUR COLLECTIE vindt U steeds bij Op de Gouwe t.o. de Turfmarkt I I Eiken Zaterdagmorgen vertrek van Rotterdam per spoor naar 1 Brussel. Na aankomst per autobus naar het hotel en lunch. Per tram naai' de Tentoonstelling; na sluiting terug naar het hotel. I logies. Zondag na ontbijt bezichtiging der stad, lunch, auto tocht. Vertrek per laatste trein van Brussel naar Rotterdam. Inschrijving onder storting van het bedrag fcan geschieden aan de AFDEELING REISBEMIDDELINGMARKT 31 - GOUDA. Waarom Door de onovertroffen waskracht doet Sunlight Zeep veel meer voor U dan welke andere zeep ook! Daarom wordt zij sinds jaren door tienduizenden vrouwen als onmisbaar be schouwd. Verder is de nieuwe 2 stuks-verpakking voor velen een groot gemak ven de fraaie en nuttige geschenken voor Sunlight-bons verkrijgbaar, vormen in ^lk Nederlands gezin een steeds terugkerende bron van vreugde en welkome besparing. Van de grote Sunlight doos de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos twee keer voorkomt en waarop staat„Waarborg f 10.000.— enz." uitknippen. Van de nieuwe 2 stuks-doos moet U echter uitknippen de sluitklep, waarop de aanduiding „Vg bon" niet voorkomt. Vervolgens: Voor elke badhanddoek van de grote Sunlight doos 8X2 (16) dezer uit knipsels of van de nieuwe 2 stuks-doos 16 der bedoelde sluitkleppen als brief opzenden naar LEVER S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V., Vfaardingen, afd. Geschenken en tevens hierbij vooral duidelijk vermelden 1. Uw naam en adres (in blokletters), 2. Het totaal aantal van Uw ingezonden Sunlight doosuitknipsels. 3. Het totaal aantal door U hiervoor ge wenste badhanddoeken. Ook in Gero-Zilver wordt thans een serie populaire geschenken gebracht, die ruime keus biedl voor elke beurs' Geen vrouw behoeft zich nu meer de luxe te ontzeggen van de vele kleine gebruiksvoorwerpen, die de gezelligheid verhoogen van ontbijt- en koffietafel, Vpn thee-uurtje en middagmAl. Cadeautjes vanaf 95 oljfte verpakt In elegant etui. Bij alle goede zaken op dit gebied •s het boekje „Popuiaire Geschenken in Gero-Zilver" verkrijgbaar. De uitgebreide collectie wordt U gaarne voorgelegd. IJzersterke badhanddoek, prima kwaliteit, royaal formaat 58 X 106 cm met ingeweven rode rand, vooraanstaand Nederlands fabrikaat, als geheel extra geéchenk voor 8 gewone (4 stuks-) of 16 halve dozen (2 stuks-verpakking). Natuurlijk blijven de gewone bons geldig voor alle geschenken uit onze cadeaulijst. U krijgt dus een geheel extra geschenk.* 1 Anieriikaansche rondvraag aan werkende vrouwen en meisjes, door G. C. Meyer-Schwerick§. Een groot Amerikaansch blad heeft onlangs twee. interessante rondvra gen gericht tot de lezeressen, welke als werkende vrouwen en meisjes in haar eigen onderhoud moeten vooi- zien. Deze vragen luidden: „Vindt gy voldoening in Uw werkkring?" ,,Welk soort werk doet gij by voorkeur?" Het aantal antwoorden was buiten gewoon groot en de privé secretares sen bleken haar werkkring met bui tengewoon veel voldoenihg te vervul len. Het is niet alleen in Amerika, doch ook by ons te lande bekend, dat vele meisjes opgeleid worden als privé- secretaresse. Een niet te ontkennen feit is, dat velen, die niet anders doen. dan het werk van steno-typiste, zich tegenwoordig zóó noemen, hoewel het werk der eerste categorie aanmerke lijk belangrijker is. Van een afstand bekeken, ly'kt dit beroep waarschijnlijk zeer rooskleu rig en wellicht min of meer roman tisch. By tfblen sluimert diep op den bodem van haar hart de gedachte op deze wijze wellicht den man harer keuze te zullen vinden Het Amerikaansche blad i3 zelfs verder gegaan en schreef 230 privé- secretarissen aan, waarom zij haar beroep zoo prettig vonden. Onder deze 230 dames waren er vele academisch gevormden, die verschillende talen volkomen beheerschten, doch ook een aantal vrouwen en meisjes, die door eigen krachtsinspanning een bepaal de hoogte bereikt hadden en verschil lende dezer werkende dames deelden interessante ervaringen mede, die zij by de uitoefening van haar beroep hadden opgedaan. Toch waren er ook waarschuwende woordep bij van vrouwen met rijpe ervaring, gericht tegen beginnelin gen, die wellicht de meening waren toegedaan, dat het leven van een privé-secretaresse geen toewijding en inspanning vereischte, doch als het ware vanzelf op rolletjes liep. Het gaat hiei-mede als met elke werkkring van eenige beteekenis, men heeft geen begrensde werktijd, die op een be paald uur is afgeloopen, doch veel toewijding en plichtsbetrachting wor den vereischt. Trots den langen werk dag en het verantwoordelijke werk, dat veelal op de schouders dezer vrou wen en meisjes rust, vindt het mee- rendeel harer voldoening in dit werk. 80 van de antwoorden op de be treffende vraag luidde, dat de veel zijdigheid van den werkkring van een privé-secretaresse, het zelfstandige werken en de groote mate van ver antwoordelijkheid, een bijzondere at tractie vormen. Een meisje van 24 jaar schreef dat zy als privé-secretaresse zeker drie maal zoo hard moet werken aid vroe ger, toen zy nog steno-typiste was, doch dat het zelfstandige van deze werkkring haar zoo bijzonder aan- trok.-mVanneer haar directeur op reis is, weet hij, dat de post volkomen in zjjn lijn beantwoord en slechts het strikt noodige hem nagezonden wordt. Een andere schreef, dat haar bui tengewone geheugen zoo'n belangrijke factor is bij de uitoefening van haar beroep, dat zy vrijwel alle adressen en telephoonnummers der zakenrela ties uit het hoofd weet, hetgeen een enorme besparing van tijd geeft. Zelfs alle bijzondere voorvallen, die zich in den loop der jaren voordeden, wist zij zich onmiddellijk te herinneren, hetgeen van groote beteekenis was bij het regelen van vele zaken. Wat antwoorden onze Hollandsche vrouwen en meisjes, indien wij haar de vraag stellen, of zy voldoening vinden in haar werkkring? Zeiker is, dat bij ons te lande het aantal privé^secretaressen veel gerin ger is dan in Amerika en dat aan haar groote eischen van ontwikke ling en bekwaamheden worden ge steld. Het lijkt ons evenwel dat het een .bijzonder aantrekkelijke werk kring kan zijn voor werkende vrou wen en meisjes, mits men er zich ten volle aan geeft. Zulks is echter voor alle betrekkingen, zelfs de schijnbaar eenvoudigste, een 'eerste vereischte. Toewijding en liefde ma ken, dat alle beroepen, welke door vrouwen uitgeoefend worden, een andere beteekenis voor haar krijgen, hoewel ook aanleg in dezen meerma len den doorslag geeft. Velen gevoe len zich meer aangetrokken tot de specifiek vrouwelijke beroepen, zoo wel op huishoudelijk gebied als dat van verpleegster, leerares, onderwij zeres, naaister, modiste en nog vele andere bieden een arbeidsveld, waar vrouwen en meisjes zich aan kunnen geven. 4 Over één ding zal noch in ons land twy'fel bestaan, n.l. dat alle werken de vrouwen gaarne haar beroep zul len opgeven, zoodra zij den man harer keuze hebben gevonden en de moge lijkheid zich voordoet een eigen gezin te vormen. Het beroep van „huis vrouw" is zeker nog wel een te noe men, dat niet minder voldoening geeft dan andere. De tijd ligt gelukkig ver achter ons, dat het uitoefenen van een of andere beroep door vrouwen werd beschouwd als het toppunt van vrij heid. De echte vrouw zal haar groot ste voldoening vinden in zich te ge ven aan man en kinderen en zoolang zich deze mogelijkheid niet voordoet, zal zij een werkkring dienen te zoe ken, die het best by hare persoonlijk heid past. het permanenten en onduleeren en verzorgen niet voor hebbenEn trou wens.' zagen de meeste dames ertoch al niet uit of ze een gebeeldhouwd hoofd hadden? Het leek niets meer op natuurlyken haargroei, het was of het uit een puddingvorm kwam. Vijf tig gulden, astublieft; maar zooals ik zei: u bent voor uw leven klaar er- meer." Terwijl ik verbaasd in den spiegel stond te staren, ging de kap per voort: „Ik ziVdat u nog kousen draagt. Worden niet meer gefabri ceerd. 's Zomers bloote, 's winters ge verfde beenen. Hier hebt u. twaalf soorten verf. Gaat u nog even zitten, dan schilder ik u in een wip het nieuwste soort beenen... Zóó... Alles kort en zakelijk tegenwoordig. Effi ciency, nietwaar? Van die ouderwet- sche kleeren zult u overigens óók moeten afstappen. Ziet u het pak, dat ik aanheb? Gespoten! Eiken dag een nieuw costuum. Voor veertig cents per dag ben ik het heertje. Voor da- mes is het iets bewerkelijker en kost 1 het dagelijks zestig cents, maar in drie minuten is het gedaan, 's Avonds wacht u het af. Gaat u even den saloy, van myn vrouw binnen, hiernaast. Zij spuit u het nieuwste zomertoilet aan. Heusch, u kunt zoo niet meer over straat loopen, met al die kleeren aan! Desgewenscht komt er iemand bij u thuis om u in avondtoilet of in nachtcostuum te spuiten, maar u VOOR BAD EN STRAND. No. 7 is een aardige pya/ma. De pantalon is van wit linnen met marine jasje. No. 8 is een wit jersey-shirt met driekwart badmanteltje. No. 9 is een shirt van marine jersey met een wit marine-blouse. kunt het heel gemakkelijk zelf leeren. Complete installatie, met voorbeel den, driehonderd gulden^Gaat u bin nen, dame... Eugenie, laat de mode platen eens zien!" Ik wankelde ver bijsterd den salon van Eugenie bin nen; twee van haar helpsters begon nen mij vliegensvlug van mijn jurk te ontdoenweer rinkelde er iets uur werkachtigs, maar ditmaal was het gelukkig de wekker die afliep. SCHILDERSPHILOSOPHIE. Hij: De pelzen waren maar steeds duur der Biber is niet meer te betalen. Zy: Wou je mij een pels geven? Hij: Weineen! ik moet mij eerst eens een nieuw penseel aanschaffen. Boer Merker zat in het „Zondagsche hoekje" en zoog aan zijn pijp. Zijn ge dachten vlogen terug. Hij werd zich met schrik bewust, dat hij dicht bij de veertig was. Vijftien Jaren was vader dood. Wat hadden deze vijftien Jarean ge bracht? Arbeid van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. En toch, hij kon tevreden zijn. Zes koelen stonden op stal vier varkens en het kleinvee, dat bij een kleine boerderij behoort. De schuur was vol. Ook had hij ettelijke honderden bij de Spaarkas gebracht. Dus hij kon tevre den zijn. Maar toch mankeerde er iets aan. Wat kon het zijn? Het binnenkomen van zijn moeder stoorde zijn gedachtengang. Moeizaam dekte ze de tafel voor het middageten en klaagde: „Het gaat nu niet meer zoo- als vroegerJa, moeder, lk heb het al vaak genoeg gezegd, doe geen moeite, wij eten in .de keuken Nee jongen, zoolang ik leef, wordt 8 Zondags in de goede kamer gegeten! Goed, maar Je moet hulp hebben! Ach wat hulp' Trouwen moet je! Als de muur er niet was, dadelijk 1 Ik zou geen moeilijke keus hebben. jFat de muur, die Je bet-betover- Wootvader oprichtte wil Je omver halen? Met het grootste genoegen! Kijk eens moeder, dat is zoo: wij leven tegen woordig in een heel anderen tijd. Wij weten niet eens meer, waarom onze voor vaders in onmin géraakten. Wat hun aanleiding gaf, het mooiste boerenbedrijf van' het dorp door deze dwars over het erf getrokken muur te schenden! Waarom zooveel uitvluchten? Zeg toch eenvoudig, dat je het buurmeisje, Barbara, graag ziet? onderbrak de moe der ruw. En als het zoo was, moeder? Denk eraan, .zoolang -ik leef, komt geen van hen in huis. Ik houd mij aan het bevel van mijn ouders! Moeder, zeg toch, wat Je tegen de buren hebt? Het zijn goede menschen, flink en vlijtig. Ken Je Barbara overi gens? 1Nee, ze interesseert mij ook niet. Voor mij is de scheidingsmuur genoeg. Toen Je bet-betovergrootvader die op richtte, zwoer hij, dat ons niets meer kon vereenigen. Zijh eed is mij heilig. Hij moet het ook voor jou zijn. Er zijn meis jes genoeg, die Je graag mogen! Goed goed, rpoeder, maar voor mij is er maar een! Zoover is het al met Je, voer de oude boerin uit, dan kan Je Je oude moe der wel bulten de d«ur zetten, waarom Eva, een trouw medewerker van de Haagsche Post vertelt in het weekblad van den volgenden toe komstdroom „Permanent, dame vroeg de kap per verbaasd „maar dat doen we toch al lang niet meer! Heelemaal uit de mode!" En toen ik hem met een vragenden blik aankeek, ging hy voort: „We hebben de toe stellen er niet eens meer voor. U bent zeker lang op reis geweest? Ergens in de binnenlanden? Neen, hoor, die omslachtige bewerking is gelukkig af geschaft! Ziet u eeps hier: tegen woordig doen we dat zóó..." En met een had hy me een metalen kap over het hoofd gestulpt; een motor gons de, en binnen enkele seconden was myn schedel zoo glad en zoo kaal als een biljartbal. „Prachtig", zei de kapper tevreden, hij richtte een spuit op myn hoofd, en terwijl opnieuw een draaiend rad ratelde, spoot hy me in een ommezien een keurige coiffure op myn bol, precies in de kleur van myn voormalige haren. „Kijkt u nu eens in den spiegel", vervolgde de schoon heidskunstenaar „het nieuwste bake lietkapsel! Fyn, dicht, sterk, sierlijk, dat hebt u voor uw leven. U kunt er met uw handen doorstrijken, het kan er op regenen en waaien, u behoeft er nooit iets aan te doen. Waschecht. Onverwoestbaar. Blyft gegarandeerd zitten zooals het zit. Heelemaal uit bakelietvezels samengesteld. Zegt u nu zelf: daar wilt u al de ellende van dan nog zooveel woorden! Zoo meen ik het niet. De tijden zijn veranderd hoofdzakelijk echter ook -- de menschen. Dat wil zeggen: wij hebben ingezien, hoe kleinzielig het is om on beduidende dingen levenslang vijanden te blijven. Ja, jongen, dat is alles goed en wel. Maar een oude boom verdraagt het ver planten niet! Goed moeder, wij willen ons de paar jaren, die wij nog bij elkaar zijn, niet vergallen. Maar een hulp krijg je. Direct na het eten zal ik die brief schrijven. En daarbij blijft het! Goed dan, als je denkt, dat het betsr is, stemde de boerin iets verzoend toe De brief werd geschreven, doch kwam niet bij de post. Merker tJracht hem naar het huis der buren. Daar was men niet weinig verrast. Men kon. zich niet meer herinneren, wanneer de laatste Merker de drempel overschreden had. En nu kwam een van hen de kamer binnen, net alsof er nooit iets tusschen hen geweest was? Vader en moeder Goedhart, Je zelfs Barbara waren van verrassing sprake loos. Merkèr maakte van. het oogenblik gebruik. Zonder omslag ging hij op zijn doel af. Kort en bondig verklaarde hij, dat de vijandschap tusschen de families moest ophouden, dat het niet goed was, om het mooiste boerenbedrijf van het dorp door een muur te scheiden. En dan kwam de hoofdzaak Barbara. Het meisje werd rood tot onder de krulletjes, die nieuwsgierig als zonneplekjes onder het strenge kapsel te voorschijn kwamen. Het anders zoo losse tongetje stamelde nu sléchts telkens: Ah en oh! Het openhartige, manlijke optreden van Merker won alle harten. Nu was het zaak, de laatste knoop door te hakken... Reeds 's Maandags kwam de hulp aan. Een flinke, stevige boerendeern hield stand voor de onderzoekende blik van moeder Merken Ze vroeg niet lang over dit of dat, maar pakte flink aan, dat het een lust was. Haar zingen en vroolijk lachen vulde het huis. Het duurde slechts een week, en moeder Merken voelde zich voor het eerst, na bUna zeventig jaren, overbodig. Waar zij ook kwam, was het werk reeds gedaan. Dat zou nu de goede vrouw voor Her man zijn geweest! En er scheen ook iets gaande te zijn. De blikken, die gewisseld werden? Moeder Merker's oogen waren ingevallen en oud, maar spoedig merkte ze, ,dat ook Herman vroolijker was hij zijn werk. Wie weet, misschien waren die twee hét al eens. Misschien had het meisje ook wel „iets". Ja, Ja. Het was Een aardig vacantiewerkje. Voor een aardig gebreid badpakje voor een baby heeft men noodig pl.m. ïeo gr. badpakkenwol, 2 knoopjes. Lengte langs den zijkant 20 c.M. Lengte midden pl.m. 29 c.M. Bretels (niet uitgerekt) 36 c.M. Voorzijde: Opzetten 18 st. één toer recht breien en averecht terug. Aan het eind van iedere toer 2 steken opzetten (deze steken overbreien) totdat er in totaal 80 st. zijn. Voortgaan zonder meer deren tot dat de lengte 20 c.M. is van het begin af, terwijl men moet eindigen met 'n toer averecht, daarna l recht (verdr.) averecht breien gedurende 10 toeren, 6 st. afkanten aan het begin van de volgende twee toeren, daarna l st. minderen, begin van iedere toer, totdat er 20 st. overblij ven, 4 toeren breien, afkanten (zeer los). Rug: Precies hetzelfde als de voor zijde,, dus aan de pijpjes beginnen met l met 18 st. opzetten en eindigen met de 10 toeren i recht (verdr.) 1 averecht, los afkanten. Voor de bretels zet men 10 st. op en werkt in heen en weergaande toeren recht, totdat men pl.m. 35 c.M. lengte heeft, daarna een knoopsgat maken: 3 st. breien, 4 afkanten, 3 st. breien. Om- keeren, f breien 4 st. opzetten, 3 st. breien daarna l st. aan begin en einde der naald minderen, totdat alle st. verbruikt zijn. Opmaken: Zijkanten dichtnaaien, bretels aan voorzijde bevestigen, knoo- pen aan rugzijde naaien en tenslotte langs de onderkant van het broekje drie rijen vasten haken. werkelijk een andere tijd Men kon niet meer goed meekomen, ondanks veel goede wil. Zoo vlug ging het vroeger niet. Ja, ja, men was wel oud geworden! E'en maand ging voorbij. Moeder Mer ker was volmaakt tevreden. Onder hulp had zij altijd verstaan een stadsmeisje, dat ondanks goeden wil in onmacht viel, wanneer een mestwagen moest worden geladen. Misschien was ze ook buitenge woon gelukkig geweest. Maar de proeftijd was om. Goede hemel als het meisje niet bevallen was! Als ze wegging? Als een andere haar haar jongen voor den neus wegkaapte! De anderen hadden toch ook oogen in hun hoofd. De deur ging open en de hulp kwam binnen in ^haar Zondagsche kleeren. Groote genade! ontsnapte aan moe der Merker's lippen, meisje je wilt toch niet weggaan? wees niet boos moeder, maar mot- gen is het mijn bruiloft! Groote genade Je bruiloft? Ja en mijn jongen? stotterde moeder Merker hulpeloos. Je zoon wensch ik de beste vrouw van de wereld toe. Hij zal zeker niet slecht kiezen. Flink en vlijtig als hij is Kijk maar eens moeder, hoe hij de muur te lijf gaat!

Goudsche Courant | 1935 | | pagina 3